ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 XA
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2012, 21:58:37  Εμφάνιση Προφίλ
Και σε πειράζει αυτό; Πολύ; Πάρα πολύ;
Γιατί;
Οι άλλοι τι κάνουν;

Βρε αλεξ άνοιξε ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΜΑΤΙΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2012, 23:26:24  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

[quote]
WARNING!!!!!!!

-TOPIC FOR FASISTS ONLY.
----------------------------------------------------------



Αίολος
Δεν συμμετέχεις συχνά όμως.
Γιατί;


---------------------------------------------------------------


-Για να μιλάτε μόνοι σας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2012, 23:40:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
doctor
Μα η λέξη ΦΑΣΙΣΜΟΣ έχει ακριβώς το νόημα που της δίνουμε εμείς.

macedon
Εσύ ή "εσείς" μπορείς (ή "μπορείτε") να δίνεις όποιο νόημα θέλεις στις λέξεις. Οι λέξεις πάλι δεν παύουν να έχουν το δικό τους νόημα το οποίο επίσης έχεις τη διακριτική ευχέρεια να το μάθεις ή όχι.


Και όπως είπα, το έχω μάθει. Έχω μιλήσει με πάρα πολλούς ανθρώπους και όλοι όταν λέμε φασισμό, εννοούμε το ίδιο πράγμα. Και μάλιστα με τον ίδιο τρόπο χρησιμοποιείται και απο έγκριτους δημοσιογράφους π.χ. Κανέλλη. Θα ρθεις τώρα εσύ να μου κάνεις μάθημα;
Αν εσύ εννοείς κάτι άλλο με αυτή τη λέξη από αυτό που εννοεί η πλειοψηφία των ελλήνων, είναι δικό σου θέμα. Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να εστερνιστούμε το νόημα που δίνεις εσύ στη λέξη.
quote:

quote:
Τόσο απλό είναι να καταλάβεις το νόημα της λέξεις ΦΑΣΙΣΜΟΣ, δεν είναι καθόλου δύσκολο.

Μάλιστα. Δηλαδή ο ΣΥΡΙΖΑ έχει το πρόσωπο του Ιταλικού Εθνικισμού. Πρωτότυπο, δε λέω, αλλά ...



Ρε Macedon, δεν είμαστε όλοι Χρυσαυγήτες να χρειάζεται να βάζουμε όλα τα είδη τραμπουκισμού σε διαφορετικά κουτάκια π.χ. εσύ λες ότι Ναζισμός = Γερμανικός Τραμπουκισμός (ψευτοεθνικισμός), ε και επειδή εσύ θες να εννοείς αυτό, προκειμένου να μην λένε ναζιστικό κόμμα τη Χρυσή Αυγή, αλλά "εθνικιστικό ελληνικό κόμμα", εμάς πρέπει να μας νοιάζει;

Αφού ο λαός δε βάζει σε κατηγορίες τη βία.

Ο λαός λέει απλά: Ναζισμός=Τραμπουκισμός και Φασισμός=Τραμπουκισμός. Για αυτό το λόγο ναζί σας ανεβάζουν, φασιστες σας κατεβάζουν. Τι να κάνουμε τώρα, αφού αυτό το νόημα δίνει στις λέξεις ο λαός, θα του επιβάλλεις να εννοούν κάτι άλλο;

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 30/06/2012 23:48:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2012, 02:55:37  Εμφάνιση Προφίλ
doctor

quote:
Έχω μιλήσει με πάρα πολλούς ανθρώπους και όλοι όταν λέμε φασισμό, εννοούμε το ίδιο πράγμα.

Και μεις όταν λέμε "Χριστιανός", εννοούμε άλλο πράγμα (αφελής, ανόητος, αγράμματος, αμαθής, βλάκας, Ιουδαιόφερτος, μισέλληνας, ταλιμπάν, Γιαχβεδογκαγκά) , αλλά το νόημα που δίνουμε στη λέξη είναι τελείως διαφορετικό απ'αυτό που έχει η ίδια η λέξη.

quote:
Για αυτό το λόγο ναζί σας ανεβάζουν, φασιστες σας κατεβάζουν.

Μόνον όσοι αποτελούν μέρος του συστήματος και όσοι είναι τελείως ανίδεοι, φίλε μου. Εσύ τι απ'τα δύο είσαι (αν δεν είσαι και τα δύο;)

ΥΓ: Μην γράφεις με τόσο μεγάλα γράμματα. Δεν κάνεις το "επιχείρημά" σου πειστικότερο με το να φωνάζεις.

macedon

Edited by - macedon on 01/07/2012 02:58:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2012, 04:44:08  Εμφάνιση Προφίλ
PanosT

quote:
η) Ο Κων/νος Πλεύρης γιατί δεν θέλει ούτε να ακούει ΠΛΕΟΝ για Χρυσή Αυγή?

Είπα να σου απαντήσω μόνον αυτό, σαν δείγμα της άγνοιας που έχεις για τα τεκταινόμενα στον εθνικιστικό χώρο και της εντύπωσης που έχεις ότι γνωρίζεις τα πάντα.

Ο Πλεύρης ήταν χαφιές των μυστικών υπηρεσιών του Καραμανλή τη δεκαετία του '70. Το παραδέχθηκε ο ίδιος ενώπιον του δικαστηρίου, όταν μήνυσε τον ήδη φυλακισμένο Αριστοτέλη Καλέντζη για ... συκοφαντική δυσφήμηση, λέγοντας "Κύριε εισαγγελεύ, δε νομίζω ότι είναι κακό για έναν πολίτη να υπηρετεί τις μυστικές υπηρεσίες της χώρας του".

(Ο λόγος της μήνυσης του Πλεύρη προς τον Καλέντζη ήταν γιατί ο τελευταίος στο βιβλίο του "Δημοκρατία 80: Κάτεργο", τον αποκαλεί "χαζοχαφιέ", "αργυρώνητο απατεωνίσκο", "σεσημασμένο ρουφιάνο", "μίασμα", και πολλά άλλα χαρακτηριστικά).

Ο Πλεύρης λοιπόν, όντας πρόεδρος του "Κόμματος 4ης Αυγούστου", στις 10 Μαρτίου του 1977 κατέδωσε στην Ασφάλεια τέσσερα από τα μέλη του κόμματός του: Μιχαλολιάκο, Καλέντζη, Γερονικολάου και Γιαννόπουλο, ως "βομβιστές". Απ' αυτούς, ο Καλέντζης καταδικάστηκε σε 12 χρόνια ενώ οι υπόλοιποι αθωώθηκαν (Τον Καλέντζη τον είχε καταδώσει και πιο πριν, στις 26 Φεβρουαρίου, οπότε και είχε συλληφθεί για πρώτη φορά).

Στην εφημερίδα "Βραδυνή" της 8ης Δεκεμβρίου του 1979, παρουσιάζεται ένα απόσπασμα από το ημερολόγιο του τέως διευθυντή των Φυλακών Κορυδαλλού, Γιάννη Παπαθανασίου, ο οποίος επιβεβαιώνει πως ο Πλεύρης επισκέφτηκε στη φυλακή τον Καλέντζη το 1976, ζητώντας του "εμπιστευτικά" να καρφώσει τους συναγωνιστές του (τον Μιχαλολιάκο δηλαδή και τους άλλους) και ότι αυτό αποτελούσε μέρος σχεδίου της ΚΥΠ.

Με άλλα λόγια, ο Πλεύρης δεν θέλει να ακούει για Μιχαλολιάκο γιατί βρίσκονταν σε αντίθετα στρατόπεδα: Ο ένας με τις καραμανλικές μυστικές υπηρεσίες (στις οποίες κάρφωνε τους εθνικιστές) κι ο άλλος με τους εθνικιστές.

Κατάλαβες τώρα;

macedon

Edited by - macedon on 01/07/2012 04:50:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2012, 09:01:27  Εμφάνιση Προφίλ
macedon
quote:

quote:
doctor
Έχω μιλήσει με πάρα πολλούς ανθρώπους και όλοι όταν λέμε φασισμό, εννοούμε το ίδιο πράγμα.

Και μεις όταν λέμε "Χριστιανός", εννοούμε άλλο πράγμα (αφελής, ανόητος, αγράμματος, αμαθής, βλάκας, Ιουδαιόφερτος, μισέλληνας, ταλιμπάν, Γιαχβεδογκαγκά) , αλλά το νόημα που δίνουμε στη λέξη είναι τελείως διαφορετικό απ'αυτό που έχει η ίδια η λέξη.


Ακριβώς, είστε φασίστες δηλαδή.. στα λόγια μου έρχεσαι. "Εσείς" όμως είστε μια μειοψηφία που νοηματοδοτείτε αλλιώς μια ορισμένη λέξη, ενώ εγώ αναφέρομαι στη πλειοψηφία. Φυσικά και οι μειοψηφίες έχουν δικαίωμα.
quote:

quote:
Για αυτό το λόγο ναζί σας ανεβάζουν, φασιστες σας κατεβάζουν.

Μόνον όσοι αποτελούν μέρος του συστήματος και όσοι είναι τελείως ανίδεοι, φίλε μου. Εσύ τι απ'τα δύο είσαι (αν δεν είσαι και τα δύο;)


Και απο πού προκύπτει ότι μόνο αυτοί που είναι μέρος του συστήματος μπορούν να θεωρούν τον Χιτλερ σφαγέα, ενώ αυτοί που θεωρούν ότι "Θα τον κρίνει η ιστορία" είναι του αντι-συστήματος;
Με τη λογική σου, θεωρείτε και οι ίδιοι τον εαυτό σας ναζί. Οκ εγώ δεν έχω πρόβλημα, μπορείτε να θεωρείτε ο,τι θέλετε για τον εαυτό σας.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 01/07/2012 09:05:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2012, 10:25:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Και σε πειράζει αυτό; Πολύ; Πάρα πολύ;
Γιατί;
Οι άλλοι τι κάνουν;

Βρε αλεξ άνοιξε ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΜΑΤΙΑ!!!


Αίολε,ασφαλώς και αυτή η πράξη είναι καλή.Κανείς δεν το αμφισβητεί αυτό.Είναι όμως πέρα για πέρα φανερή η πρόθεσή τους.Ει,εδώ που τα λέμε,μήπως εσύ είσαι αυτός που πρέπει να ανοίξει και τα ΔΥΟ του μάτια?Το ένα μάτι βλέπει μια πράξη βοήθειας,το άλλο τί βλέπει

Edited by - alex22 on 01/07/2012 10:27:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2012, 10:28:26  Εμφάνιση Προφίλ
Και αυτή η πρόθεση είναι επιλήψιμη; Κατακριτέα;
Γιατί;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2012, 10:30:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ει,εδώ που τα λέμε,μήπως εσύ είσαι αυτός που πρέπει να ανοίξει και τα ΔΥΟ του μάτια?Το ένα μάτι βλέπει μια πράξη βοήθειας,το άλλο τί βλέπει

Το άλλο βλέπει ότι οι άλλοι περιορίζονται στα λόγια και στα ψέματα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2012, 10:39:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Και αυτή η πρόθεση είναι επιλήψιμη; Κατακριτέα;
Γιατί;

Μιας και το συνεχίζεις να σου πώ γιατί την θεωρώ κακή και ύπουλη.Γιατί απο την μία έχουμε τους τραμπουκισμούς,τα μαχαίρια και τις ψευτομαγκιές σε ανήμπορους ανθρώπους,και απο την άλλη έχουμε τα καλά παιδάκια που βοηθάνε τις γιαγιάδες που βάφουν τα σπίτια και άλλα τέτοια συμπαθή περιστατικά.

quote:
Το άλλο βλέπει ότι οι άλλοι περιορίζονται στα λόγια και στα ψέματα.

Δεν θα δικαιολογήσω τους άλλους.Εχεις δίκιο σε αυτό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2012, 11:06:09  Εμφάνιση Προφίλ
Alex και Doctor,
-Στο προσκήνιο να βρίσκονται και ποσώς τους ενδιαφέρει αν τους
τα ρίχνεται.
-Εσείς γιατί μασάτε;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2012, 11:14:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Notirk
quote:
Alex και Doctor,
-Στο προσκήνιο να βρίσκονται και ποσώς τους ενδιαφέρει αν τους
τα ρίχνεται.
-Εσείς γιατί μασάτε;

Γιατί φίλε Notirk,είναι πάνω απ'όλα θέμα συνείδησης.Είναι ενας πόλεμος συνειδήσεων.

Edited by - alex22 on 01/07/2012 11:18:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2012, 11:29:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Γιατί απο την μία έχουμε τους τραμπουκισμούς,τα μαχαίρια και τις ψευτομαγκιές σε ανήμπορους ανθρώπους,
Ποία είναι αυτή η μεριά;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2012, 11:32:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Alex και Doctor,
-Στο προσκήνιο να βρίσκονται και ποσώς τους ενδιαφέρει αν τους
τα ρίχνεται.
-Εσείς γιατί μασάτε;
Θα μας εξηγήσεις με σαφήνεια - αν δεν σου είναι άγνωστη η λέξη - ποίο ακριβώς είναι το πρόβλημά σου και με ποίους;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2012, 14:42:19  Εμφάνιση Προφίλ

http://www.newsbomb.gr/bloggers/giorgos-hristoforidis/fytilies/story/214015/hrysi-aygi-hthes-sympathisa-mia-hrysaygitissa" target="_blank"> http://www.newsbomb.gr/bloggers/giorgos-hristoforidis/fytilies/story/214015/hrysi-aygi-hthes-sympathisa-mia-hrysaygitissa

Μου φαίνεται έπεσε σε καμιά "μαθήτρια" του Μακεδόνα....

Καλό πάντως.... Σιγά σιγά τα γυρίζουν και οι δημοσιογράφοι.

Είπαμε, η δαιμονοποίηση καταστάσεων και ιδεολογικών χώρων δεν ωφελεί κανέναν.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "

Edited by - PY8AGORAS on 01/07/2012 14:42:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2012, 15:25:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Και αυτή η πρόθεση είναι επιλήψιμη; Κατακριτέα;
Γιατί;


Το θέμα είναι τι συνεπάγεται αυτή η πρόθεση...

Δηλαδή, εγώ δεν αμφιβάλλω ότι αυτοί οι άνθρωποι έχουν καλό μέσα τους. Απλά αυτό το καλό συνδυάζεται με ένα σκοτάδι. Έχουμε δει και άλλους να κάνουν καλές πράξεις, αλλά πίσω απο αυτές... Και όταν το φως συνυπάρχει με το σκοτάδι, ξέρουμε ποιο επικρατεί συνήθως..

Άλλωστε και το κόμμα του Χίτλερ έκανε καλές πράξεις για τον ταλαιπωρημένο Γερμανικό λαό, και λοιπόν;

Αν η Χρυσή Αυγή γινόταν ένα καθαρά δημοκρατικό κόμμα, χωρίς καμία αιχμή απο άλλες καταστάσεις, και αυτό φαινότανε και στη πράξη. Οκ.
Ο ελληνικός λαός, χρειάζεται ένα δυναμικό κόμμα στη βουλή. Όμως μόνο δυναμικό, όχι τραμπούκικο. Απο την άλλη, και ο τραμπουκισμός ίσως αν εφαρμοστεί με έναν ορισμένο τρόπο να έχει κάποιο ας πούμε θετικό αποτέλεσμα. Αλλά τι είδους τραμπουκισμός; Τραμπουκισμός με διάκριση και χωρίς κάποιο ιδεολογικό υπόβαθρο του παρελθόντος και δη της Χιτλερικής πρακτικής.

Ας πούμε, θες να μπεις σε ένα νοσοκομείο να πετάξεις έξω λαθρομετανάστες. Ε δε θα πετάξεις έξω ένα μικρό παιδάκι ή ένα βρέφος, ούτε κάποιον που ενδεχομένως να τον σκοτώσεις με αυτή τη κίνηση. Θες υπο το φόβο της βίας, να βγάλεις έξω κάποιον που δεν κινδυνεύει; Οκ, βγάλ'τον. Δε χρειάζεται να τον δείρεις όμως, αρκεί ο φόβος που θα του προκαλέσεις. Στη χειρότερη πάρ'τον μαζί με το κρεβάτι και βγάλ'τον έξω, αλλά μην τον δείρεις!
Ακόμα δηλαδή και αν θες να κάνεις κάτι 'κακό', κάν'το με σύνεση και διάκριση, όχι στα τυφλά.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 01/07/2012 15:30:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2012, 15:26:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Notirk
quote:
Alex και Doctor,
-Στο προσκήνιο να βρίσκονται και ποσώς τους ενδιαφέρει αν τους
τα ρίχνεται.
-Εσείς γιατί μασάτε;

Γιατί φίλε Notirk,είναι πάνω απ'όλα θέμα συνείδησης.Είναι ενας πόλεμος συνειδήσεων.



Σωστό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2012, 15:57:24  Εμφάνιση Προφίλ
Παρακαλώ διαβάστε προσεκτικά,πολύ προσεκτικά,το κατωτέρω άρθρο.

θα ήθελα να ακούσω,όλους τους θολοκουλτουριάρηδες της παρέας μας,μετα την ανάγνωση.


http://www.katohika.gr/2012/06/blog-post_7444.html

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2012, 16:16:42  Εμφάνιση Προφίλ
Προσωπικά είμαι πολύ ενάντια στους θωλοκουλτουριάριδες. Και επειδή και μέλος της οικογένειάς μου είχε συμμετάσχει ως στρατιωτικός στα γεγονότα του πολυτεχνείου, ξέρω οτι τα πράγματα δεν είναι όπως τα παρουσιάζουνε. Πλην όμως στα γεγονότα της χούντας - αν πάρουμε την μεριά των χουντικών - πρόκειται για εθνικιστές. Δηλαδή γνήσιους εθνικιστές, όχι μαϊμού. Δεν μιλάμε δηλαδή για ανθρώπους που δρούνε με κίνητρο το μίσος, μιλάμε για ανθρώπους που δρούνε με κίνητρο την αγάπη για την πατρίδα.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 01/07/2012 16:19:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2012, 16:51:31  Εμφάνιση Προφίλ
Μπράβο Ντοτόρο.
Κατάλαβες τώρα,τι είδους εθνικισμό πρεσβεύει ο macedon,εγω και αρκετά ακόμη μέλη της παρούσης συζήτησης.

Καμμία σχέση με Ναζί,Φασίστες,Κομμουνιστές,Αναρχοτέτοιους,Φιλιλευθεριστές κ.λ.π

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2012, 17:28:03  Εμφάνιση Προφίλ
Πολύ καλό ΝΙΚ! Δυστυχώς όμως, τα γράσσα δεν βγαίνουν εύκολα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2012, 19:41:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados
Η χρυση αυγη,υπαρχει για εναν λογο,την ανεξελεκτη λαθρομεταναστευση στη χωρα μας.Πολλοι νομιζουν οτι η χρυση αυγη,θελει να λυθει το θεμα.Η αληθεια ομως ειναι,οτι προς το παρον,η χρυση αυγη βολευεται με το να γινει καθε γωνια της ελλαδας ενας παντελεημωνας.Τοτε η χρυση αυγη θα παρει ποσοστα κανταφι και σανταμ χουσειν.....
Φυσικα αυτα ισχυουν για την ηγεσια και οχι τον απλο ψηφοφορο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2012, 19:46:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Παρακαλώ διαβάστε προσεκτικά,πολύ προσεκτικά,το κατωτέρω άρθρο.

θα ήθελα να ακούσω,όλους τους θολοκουλτουριάρηδες της παρέας μας,μετα την ανάγνωση.


http://www.katohika.gr/2012/06/blog-post_7444.html


Να πώ και γώ με την σειρά μου,οτι έχω συγγενή που υποστηρίζει την χρυσή αυγή και είναι ανοιχτόμυαλο άτομο.Στις συζητήσεις μας,μου έλεγε οτι η χούντα που μας έμαθαν στο σχολείο είναι κανονικό παραμύθι και οτι τα γεγονότα στο πολυτεχνείο δεν έγιναν έτσι όπως τα γνωρίζουμε.Ως έναν βαθμό με έπεισε.Συμφωνώ οτι η ιστορία δεν γίνεται να είναι ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι όπως μας την δίδαξαν γιατί πολύ απλά την έγραψε η πλευρά των νικητών.Απο την άλλη όμως δεν είναι άσπρο μαύρο.Είναι αδύνατον όπως και να το κάνουμε να υπερισχύει η μία πλευρά με 100% δίκιο και άλλη να έχει όλο το άδικο.

Δέχομαι οτι η οργάνωση της χα έχει μερικές καλές θέσεις,αλλα έχω την αίσθηση οτι είναι επικύνδυνη και ότι θα κάνει περισσότερο κακό παρά καλό,άποψή μου αυτή.Επίσης δέχομαι οτι εν ενεργεία δημοκρατία που έχουμε,είναι προβληματική,αλλα επίσης λιγότερη επικύνδυνη για όλους μας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2012, 19:48:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
skartados

quote:
Η χρυση αυγη,υπαρχει για εναν λογο,την ανεξελεκτη λαθρομεταναστευση στη χωρα μας.Πολλοι νομιζουν οτι η χρυση αυγη,θελει να λυθει το θεμα.Η αληθεια ομως ειναι,οτι προς το παρον,η χρυση αυγη βολευεται με το να γινει καθε γωνια της ελλαδας ενας παντελεημωνας.Τοτε η χρυση αυγη θα παρει ποσοστα κανταφι και σανταμ χουσειν.....
Φυσικα αυτα ισχυουν για την ηγεσια και οχι τον απλο ψηφοφορο.

Καλώς τον ΠΑΟΚΤζΗ του φόρουμ,θυμάμαι που μου το είχες αναφέρει αυτό παλαιότερα.Ειλικρινά πολύ εύστοχη παρατήρηση.


Edited by - alex22 on 01/07/2012 19:49:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2012, 19:50:07  Εμφάνιση Προφίλ
Τι θ' ακούσουμε ακόμη!

Η Χρυσή Αυγή είναι η σύνθεση των εθνικιστικών ομάδων και κινημάτων που εμφανίστηκαν τη δεκαετία του '70, τότε που δεν υπήρχαν λαθρομετανάστες, υπήρχαν όμως πουλημένοι πολιτικοί.

Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να μην χρειαζόταν η Χρυσή Αυγή στο πολιτικό σκηνικό. Γιατί, σε μια τέτοια περίπτωση, αυτό θα σήμαινε πως θα είχαμε μια Ελλάδα ανεξάρτητη, ισχυρή, οικονομικά αυτάρκη, με ένα λαό που θα ευημερούσε και με ένα πολιτικό σύστημα που θα είχε σαν πρώτο του μέλημα το συμφέρον του έθνους και της πατρίδας και όχι την τσέπη του και την καρέκλα του. Τότε, πράγματι, η Χρυσή Αυγή ή οποιοσδήποτε άλλος εθνικιστικός φορέας δεν θα είχε λόγο ύπαρξης.

Δυστυχώς όμως για τους παλαιοκομματικούς, όλα τα παραπάνω μόνον οι εθνικιστές μπορούν να τα κάνουν, όπως έδειξε και η Ιστορία.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2012, 19:56:06  Εμφάνιση Προφίλ
alex22

quote:
Δέχομαι οτι η οργάνωση της χα έχει μερικές καλές θέσεις

Ποιές ακριβώς θέσεις της ΧΑ βρίσκεις "καλές" και ποιές "κακές";

quote:
αλλα έχω την αίσθηση οτι είναι επικύνδυνη

Για ποιούς; Με ποιον τρόπο;

quote:
και ότι θα κάνει περισσότερο κακό παρά καλό

Σε ποιούς; Με ποιον τρόπο;

quote:
Επίσης δέχομαι οτι εν ενεργεία δημοκρατία που έχουμε,είναι προβληματική,αλλα επίσης λιγότερη επικύνδυνη για όλους μας.

"Από κανένα άλλο πολίτευμα δεν γεννιέται η τυρανία παρά μόνον από τη δημοκρατία", έλεγε ο Πλάτωνας. Κι αυτό γιατί την τυρανία της δημοκρατίας όχι μόνον δύσκολα την αναγνωρίζει κανείς, αλλά τον έχουν πείσει πως είναι απαραίτητη!

Φυσικά, "για να είναι η Ελλάδα στα χάλια που είναι σήμερα, πάει να πει πως οι σημερινοί Έλληνες είστε οι χειρότεροι που περάσανε ποτέ από δω" είχε πει κάποιος άλλος, να μη σε μπερδεύω με ονόματα τώρα...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2012, 20:28:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Ποιές ακριβώς θέσεις της ΧΑ βρίσκεις "καλές" και ποιές "κακές";

Π.χ. μου αρέσει η θέση της οργάνωσης σχετικά με την πληρωμή τους,που λένε οτι θα παίρνουν χίλια ευρώ και όχι τα εκατοντάδες χιλιάδες(και λίγα λέω) που παίρνουν αυτοί που είναι τώρα.Η εκμετάλευση κυρίως των πόρων που περιέχει η Ελλάδα.Είναι φανερό οτι στοχεύουν στην ανάπτυξη της χώρα με παραγωγή προς τα μέσα,όπως έκανε ο παπαδόπουλος.Αυτό μου αρέσει μπορώ να πώ.Οι θέσεις που δεν μου αρέσουν και τις θεωρώ κακές,είναι η αίσθηση του φόβου που θα δημιουργείται στους πολίτες για τυχόν παραβίαση των νόμων που ΑΥΤΟΙ(το τονίζω αυτό,αυτοί και ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ) θα έχουν επιβάλει.Γενικότερα η θέση τους στα ανθρώπινα δικαιώματα είναι το μεγαλύτερο αγκάθι.Ο περιορισμός της ελευθερίας.

quote:
Για ποιούς; Με ποιον τρόπο;

Θεωρώ οτι είναι επικύνδυνες γενικότερα για τον άνθρωπο τέτοιου τύπου οργανώσεις.Γιατί κυριαρχεί έντονα το στοιχείο των ενστίκτων.Απο κεί και πέρα ο καθένας καταλαβαίνει.

quote:
Σε ποιούς; Με ποιον τρόπο;

Σε όλους μας.

quote:
"Από κανένα άλλο πολίτευμα δεν γεννιέται η τυρανία παρά μόνον από τη δημοκρατία", έλεγε ο Πλάτωνας.

Είναι αλήθεια αυτό,συμβαίνει λόγω της ελεύθερης βούλησης που δίνει η δημοκρατία.Ανοίγεις ένα μεγάλο θέμα με αυτήν την δήλωση.Ελευθερη βούληση λοιπόν.

quote:
Φυσικά, "για να είναι η Ελλάδα στα χάλια που είναι σήμερα, πάει να πει πως οι σημερινοί Έλληνες είστε οι χειρότεροι που περάσανε ποτέ από δω" είχε πει κάποιος άλλος, να μη σε μπερδεύω με ονόματα τώρα...

Δεν θα διαφωνίσω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2012, 20:56:48  Εμφάνιση Προφίλ
alex22

quote:
Οι θέσεις που δεν μου αρέσουν και τις θεωρώ κακές,είναι η αίσθηση του φόβου που θα δημιουργείται στους πολίτες για τυχόν παραβίαση των νόμων που ΑΥΤΟΙ(το τονίζω αυτό,αυτοί και ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ) θα έχουν επιβάλει.

Πού ακριβώς διάβασες τις θέσεις αυτές;

quote:
Γενικότερα η θέση τους στα ανθρώπινα δικαιώματα είναι το μεγαλύτερο αγκάθι.

Πού ακριβώς διάβασες τις θέσεις αυτές;

quote:
Ο περιορισμός της ελευθερίας.

Πού ακριβώς διάβασες τη θέση αυτή;

quote:
Θεωρώ οτι είναι επικύνδυνες γενικότερα για τον άνθρωπο τέτοιου τύπου οργανώσεις.

Ποιού ακριβώς τύπου οργανώσεις εννοείς; Και με ποιον τρόπο είναι επικίνδυνες γενικότερα για τον άνθρωπο;

quote:
Σε όλους μας.

Σε ολους σας, σύμφωνοι, αλλά με ποιον τρόπο θα κάνει περισσότερο κακό παρά καλό;

Θα βοηθούσε αν τεκμηρίωνες, έστω ελάχιστα, αυτά που λες...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2012, 21:34:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Πού ακριβώς διάβασες τις θέσεις αυτές;

Ρε εσύ macedon,τί περιμένεις τώρα? Να αναρτήσουν κάπου αυτά που λέω? Να τα λένε μήπως και οι ίδιοι?Αν το κάνουν αυτό,τότε κανείς δεν θα τους ψηφίσει,όπως και δε θα ψήφιζε κανείς αυτούς που ψήφισε αν γνώριζε τις άλλες θέσεις τους.Το γνωστό οτι υποσχόμαστε όλα τα καλά και τα κακά δεν τα λέμε κάν.ΔΕΝ τα διάβασα κάπου αυτά ούτε μου τα είπε κάποιος,απλά είναι τα συμπερασματά μου.

quote:
Πού ακριβώς διάβασες τη θέση αυτή;

Για τον περιορισμό της ελευθερίας,έχω να πώ οτι σε ένα τέτοιο καθεστώς είναι κάτι το φυσιολογικό....Σύμφωνα με την ιδεολογία τους,ο αρχηγός της ομάδας είναι η αντανάκλαση όλων των άλλων ανθρώπων,ό,τι αποφασίζει αυτός θα πρέπει οι άλλοι να το δεχτούν ώς δική τους απόφαση.Αυτό το πράγμα για μένα είναι λάθος και δεν ισχύει έτσι όπως το θέτουν.

quote:
Ποιού ακριβώς τύπου οργανώσεις εννοείς; Και με ποιον τρόπο είναι επικίνδυνες γενικότερα για τον άνθρωπο;

Βλέπε χίτλερ και ναζισμό.Μπορείς να πείς οτι δεν έχει καμία σχέση με τον χίτλερ η οργάνωση αλλα τα δεδομένα άλλα λένε και είναι προφανέστατο σε όλους μας.

quote:
Σε ολους σας, σύμφωνοι, αλλά με ποιον τρόπο θα κάνει περισσότερο κακό παρά καλό;

Θα βοηθούσε αν τεκμηρίωνες, έστω ελάχιστα, αυτά που λες...


Θα κάνει καλό στην οικονομία,αυτό το πιστεύω.Θα κάνει κακό στον Ελληνα γιατί θα τον καταπιέσει.Θα είναι σαν ρομπότ.Δίκοπο μαχαίρι.

Αυτό είναι το σκεπτικό μου και όχι δεν το διάβασα απο κάπου.Για σένα φίλε,αν κάτι δεν έχει γραφτεί δεν είναι αληθινό,τουλάχιστον αυτό δείχνεις με την στάση σου.Δεδομένα,στοιχεία,αποδείξεις.Ο κόσμος δεν είναι μόνο αυτά macedon,είναι και συναισθήματα ξέρεις.Μέσα απο αυτά βλέπεις την όλη εικόνα για κάτι.Τέλος πάντων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2012, 22:59:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ρε εσύ macedon,τί περιμένεις τώρα? Να αναρτήσουν κάπου αυτά που λέω? Να τα λένε μήπως και οι ίδιοι?Αν το κάνουν αυτό,τότε κανείς δεν θα τους ψηφίσει,όπως και δε θα ψήφιζε κανείς αυτούς που ψήφισε αν γνώριζε τις άλλες θέσεις τους.Το γνωστό οτι υποσχόμαστε όλα τα καλά και τα κακά δεν τα λέμε κάν.ΔΕΝ τα διάβασα κάπου αυτά ούτε μου τα είπε κάποιος,απλά είναι τα συμπερασματά μου.
quote:
Για τον περιορισμό της ελευθερίας,έχω να πώ οτι σε ένα τέτοιο καθεστώς είναι κάτι το φυσιολογικό....Σύμφωνα με την ιδεολογία τους,ο αρχηγός της ομάδας είναι η αντανάκλαση όλων των άλλων ανθρώπων,ό,τι αποφασίζει αυτός θα πρέπει οι άλλοι να το δεχτούν ώς δική τους απόφαση.Αυτό το πράγμα για μένα είναι λάθος και δεν ισχύει έτσι όπως το θέτουν.

ΦΑ-ΝΤΑ-ΣΙ-Ω-ΣΕΙΣ
σωστά το συλλάβισα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy