ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 XA
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2012, 23:07:23  Εμφάνιση Προφίλ
alex22

quote:
ΔΕΝ τα διάβασα κάπου αυτά ούτε μου τα είπε κάποιος,απλά είναι τα συμπερασματά μου

Είναι υποθέσεις σου, εννοείς. Υποθέτεις ότι θα υπάρχουν αυτά τα "κακά" πράγματα βασιζόμενος ... στο MEGA; Στον ΑΝΤ1;

quote:
Για τον περιορισμό της ελευθερίας,έχω να πώ οτι σε ένα τέτοιο καθεστώς είναι κάτι το φυσιολογικό

Μπορείς να μας εξηγήσεις ποιο ακριβώς στοιχείο του "εθνικού κράτους" (το "καθεστώς" που αναφέρεις) θα περιόριζε την "ελευθερία" σου;

quote:
Σύμφωνα με την ιδεολογία τους,ο αρχηγός της ομάδας είναι η αντανάκλαση όλων των άλλων ανθρώπων,ό,τι αποφασίζει αυτός θα πρέπει οι άλλοι να το δεχτούν ώς δική τους απόφαση.

Χμμ... Δηλαδή, θέλεις να μου πεις πως αυτό δεν συμβαίνει στη Δημοκρατία; Οτι δηλαδή, ο αρχηγός της Κυβέρνησης δεν επιβάλει τη θέλησή του όχι μόνο στη Βουλή αλλά και σε 10.000.000 Έλληνες;

Μόνο που στο εθνικό κράτος είναι διαφορετικά.

quote:
Βλέπε χίτλερ και ναζισμό.

Αν ήξερες τη στοιχειώδη ιστορία δεν θα έλεγες κάτι τέτοιο. Έχεις όμως ένα ελαφρυντικό. Τα μαθήματα ιστορίας από το MEGA, λένε αυτά ακριβώς που λες και συ...

Και μια και μιλάς για Χίτλερ, θεωρείς ότι τα αποτελέσματα της πολιτικής του (1933-1939) στο εξωτερικό δημόσιο χρέος, την οικονομία και την κοινωνική πολιτική ήταν θετικά ή αρνητικά;

quote:
Μπορείς να πείς οτι δεν έχει καμία σχέση με τον χίτλερ η οργάνωση αλλα τα δεδομένα άλλα λένε και είναι προφανέστατο σε όλους μας.

Καλά, άσε τι είναι προφανές. Εγώ έχω μια ερώτηση μόνον: Γιατί δεν συνδέεις τη Χρυσή Αυγή (εσύ και οι υπόλοιποι) με το καθεστώς της 4ης Αυγούστου, το οποίο βρίσκεται πιο κοντά στις πολιτικές και ιδεολογικές μας θέσεις αλλά το συνδέεις με ένα καθεστώς που εφαρμόστηκε σε μία άλλη χώρα και που είχε μεγαλύτερες διαφορές;

Μήπως, (λέω τώρα) υπάρχουν πολλά θετικά στοιχεία στο πρώτο, ώστε να πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποιο άλλο που νομίζεις ότι είχε περισσότερα αρνητικά;

Μήπως δηλαδή, κοροϊδεύεις τον εαυτό σου με άλλα λόγια και προσπαθείς να πείσεις πρώτα αυτόν;

quote:
Θα κάνει κακό στον Ελληνα γιατί θα τον καταπιέσει.Θα είναι σαν ρομπότ.

Αυτό που περιγράφεις υπήρχε στη Σταλινική Σοβιετική Ένωση αλλά ρομπότ δεν υπήρχαν ούτε στη Γερμανία του '33 ούτε στην Ελλάδα του '36.

quote:
Για σένα φίλε,αν κάτι δεν έχει γραφτεί δεν είναι αληθινό,τουλάχιστον αυτό δείχνεις με την στάση σου.

Όταν θεωρώ ότι κάτι είναι κακό, θα πρέπει τουλάχιστον να παρουσιάσω το σκεπτικό μου, δε νομίζεις; Να αιτιολογήσω την άποψή μου. Και, πώς να το κάνουμε, η αιτιολόγηση "έτσι είδα στην τηλεόραση", "έτσι μου είπε ο Πρετεντέρης κι ο Παπαδάκης", δεν τη θεωρώ σοβαρή.

Επίσης, όταν κρίνεις "θέσεις", θα πρέπει τουλάχιστον οι θέσεις αυτές να είναι διατυπωμένες.

Και γω σου λέω ότι το ΚΚΕ και ο ΣΥΡΙΖΑ έχει σκοπό να σκοτώσει τους παπάδες, όταν γίνουν κυβέρνηση. Δεν το έχουν διατυπώσει, αλλά το είδα γραμμένο σ' έναν τοίχο όταν ήμουν 16 ετών.

quote:
Δεδομένα,στοιχεία,αποδείξεις.Ο κόσμος δεν είναι μόνο αυτά macedon,είναι και συναισθήματα ξέρεις.

Ο κόσμος ίσως. Η πολιτική όχι. Δεν κυβερνάς μια χώρα με συναισθήματα και δεν επιλέγεις τους κυβερνήτες μιας χώρας με συναισθήματα. Τους επιλέγεις με βάση τις ικανότητες και το πρόγραμμά τους. Όταν κάποιος κλέβει δημόσιο χρήμα, τιμωρείται, δεν ξαναβγαίνει στη βουλή να κλέψει κι άλλα... Αλλά πού να το πάρεις χαμπάρι...

Επειδή όμως ο λαός ψηφίζει με συναισθήματα σαν κοπάδι, γι' αυτό και οι απατεώνες όχι μόνο δεν τιμωρούνται αλλά συνεχίζουν. Χάρη σε ψηφοφόρους σαν και σένα.

Προσωπικά, θεωρώ όλους όσους σκέφτονται μ' αυτόν τον τρόπο, όπως εσύ, σαν συνενόχους των προδοτών που ξεπουλάνε τη χώρα μου και σαν συνενόχους τους στις αυτοκτονίες των 3.000 συμπατριωτών μου.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2012, 23:20:04  Εμφάνιση Προφίλ
Macedon θαυμάζω την υπομονή και την επιμονή σου.

Αλήθεια που τα ψωνίζεις αυτα τα δυό?

Πάντως όχι στο Mega και Ant1.Στο e-bay?Μάλλον οχι.

Πάντως επικροτώ αυτές τις αρετές σου,επειδή έστω και έναν αναγνώστη,να κάνεις να σκεφθεί διαφορετικά,θα είναι κέρδος,για την Ελλάδα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2012, 23:24:34  Εμφάνιση Προφίλ
Ναι ρε ΝΙΚ! Μεγάλη υπομονή που δικαιολογήται λόγω της ηλικίας του.
Εμείς δεν έχουμε και τόση.
Νεότεροι γαρ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2012, 00:04:03  Εμφάνιση Προφίλ
Ναι βρε Αίολε...

Εμείς είμαστε αρσενικά...πιπίνια !!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2012, 02:18:03  Εμφάνιση Προφίλ
Εκπαίδευση λόγω επαγγέλματος

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2012, 08:16:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Macedon θα συνέχιζα την κουβέντα μαζί σου,αλλα το γνωστό απαξιωτικό ύφος σου για οποιονδήποτε έχει αντίθετή άποψη με σένα και την λογική σου δεν μου το επιτρέπει.Θα συνεχίσω βέβαια να γράφω την άποψή μου για την χα και τον φασισμό ασχέτως αν αυτό σε ενοχλεί.Είναι καλύτερο οι άνθρωποι να γράφουν αυτό που πιστεύουν και που γνωρίζουν χωρίς να έρχονται σε κόντρα μεταξύ τους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2012, 12:22:19  Εμφάνιση Προφίλ
macedon

Εχεις αναφερει επανηλημένως για συντεχνιακό κράτος στην περίπτωση εθνικιστικής κυβέρνησης.
Δηλαδή θα εκπροσωπούνται οι διάφορες τάξεις. Που; Στην βουλή;
Κάπου αλλού; Με ποίες διαδικασίες;
Ποίος θα είναι ο φορέας εκπροσώπησης και τι δικαιοδοσίες θα έχει;
Μπορείς να μας περιγράψεις, χωρίς να εισέλθεις σε λεπτομέρειες, τον σκελετό της δομής του συστήματος αυτού;
Είμαι (χεχε) ελαφρώς άσχετος με την ιδεολογία του εθνικισμού, όπως οι περισσότεροι από εμάς.
Οτι γνωρίζω γι' αυτό το θέμα προέρχεται από 'σένα, εδώ, και το αποδέχομαι ως ιδεολογία, αλλά είμαι και πρακτικός.
Στην πράξη μ' ενδιαφέρει τι γίνεται.
Δεν έχω ασχοληθεί με την πολιτική ιδεολογία, - δεν είμαι πλέον ιδεολόγος - περισσότερο ασχολήθηκα με τις πρακτικές που είναι και η ουσία κατ' εμέ.

Πως θα λειτουργήσει το σύστημα αυτό, μέσω ποίου φορέα και τι δικαιοδοσίες θα έχει;
Θεωρητικά πάντα, μιας και δεν έχει εφαρμοστεί καθ΄ολοκληρία πουθενά.


Edited by - Αίολος on 02/07/2012 12:26:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2012, 12:55:11  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αίολος
Δηλαδή θα εκπροσωπούνται οι διάφορες τάξεις. Που; Στην βουλή;
Κάπου αλλού; Με ποίες διαδικασίες;


Αναφέρεσαι στις τάξεις που θα είναι ταγμένες στο κόμμα, ή σε όλες τις τάξεις;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2012, 13:09:29  Εμφάνιση Προφίλ
Μου φαίνεται dr ότι ΔΕΝ διαβάζεις, ή δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΟΜΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΕΘΝΙΚΙΣΜΟ!!!
το κατάλαβες ή να κάνω κακά;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2012, 13:24:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Αιολος

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΟΜΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΕΘΝΙΚΙΣΜΟ!!!
το κατάλαβες ή να κάνω κακά;
.............

Αν οι εθνικιστές απαντάνε η σκέφτονται σαν και σένα Αιολε, κανε τα κακουλια σου, και....ξέρεις τι να τα κανείς. Φάτα!

Α, και αν κάνει κακά του και ο εθνικιστης αρχηγός σας, (οποιος και να ειναι) καλα θα κάνει να παει μόνος του, εκει που κατελήξαν και οι άλλοι εθνικοχτυπημενοι ηλίθιοι.

Αυτο ειναι το Τελευταίο ποστ, και η μοναδική μου βρισια στα 10 χρόνια!

Γεια σου εσωτερικα.

Έγραφα σε ένα εσωτερικό, και ελεύθερο φόρουμ. (μέχρι σήμερα)

ΠΛΑΤΩΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2012, 13:28:31  Εμφάνιση Προφίλ
Μια ομάδα συζήτησης δικαιολογεί την ύπαρξή της όταν προκύπτουν επικοδομητικά αποτελέσματα.

Για να συμβεί αυτό πρέπει να υπάρχει καλή πρόθεση,και δεκτικότητα σε αυτά που οι συζητητές(η πλειοψηφία τους έστω) συμφωνούν ώς βάση κοινή.

Προτάσεις μου:

α. Υιοθετείστε τον τρόπο στήριξης επιχειρημάτων του macedon.
Διαθέτει αλγοριθμικό και συνεπαγωγικό χαρακτήρα,εύκολη κατανόηση από τον αποδέκτη (ασχέτως αν συμφωνεί ή όχι με την επίμαχη θέση),και βασίζεται σε έγκριτους ορισμούς.
Διδαχθείτε απ' αυτόν τον τρόπο σκέψης ακόμα και αν ο σκοπός είναι να αντιπαρατεθείτε με αυτόν από τον οποίο υιοθετήσατε αυτόν τον τρόπο έκθεσης των απόψεών σας.(δηλαδή τον macedon στην προκειμένη)

β. Βρείτε κοινές βάσεις ανάπτυξης της συζήτησης.
Μια εποικοδομητική συζήτηση χτίζεται πάνω σε κοινά σημεία,όχι απαραίτητα πολλά.
Κοινώς αν δεν έχεις κανένα θα καταλήξεις ότι συμφωνείς ότι υπάρχει παντελής διαφωνία(μια τρύπα στο νερό),αν είναι όλα τα σημεία κοινά,θα καταλήξεις ότι συμφωνείς σε όλα(επίσης μια τρύπα στο νερό,με την έννοια ότι χάνεις χρόνο συζητώντας ενώ θα έπρεπε να έχεις περάσει σε συνεφαρμογή των αυτονόητων συμφωνηθέντων...)

γ. Αν δεν έχεις κάτι αξιόλογο να πεις μην πετιέσαι εμβόλιμα σε ένα θέμα που διακρίνεις αυξημένο επίπεδο συζήτησης,το δυναμιτίζεις και είναι κρίμα.

δ. Όταν για κάτι σου δημιουργούνται αμφιβολίες(που δε θες να τις παραδεχθείς ούτε στον εαυτό σου),μελέτα περεταίρω το αντικείμενο,με αντικειμενική διάθεση και χωρίς προκαταλήψεις.Είναι ο πλέον ενδεδειγμένος τρόπος.

ε. Ακόμα και οι πιο σοβαροί(στον τρόπο σκέψης τους),καταλήγουν μερικές φορές να προσπαθούν να στηρίξουν ή και να ακολουθήσουν, κάποιους λιγότερο,ή πολύ λιγότερο σοβαρούς,λόγω κοινής ιδεολογίας και λόγω έλλειψης καταλληλοτέρων...(την απόφασή τους αυτή δεν την κρίνω απαραίτητα αρνητικά).
-αυτό το έγραψα έχοντας κατα νου εσένα macedon,αν δε σου κάνει κόπο,σχολίασέ το-

Ο γραπτός λόγος βοηθάει στην αντιπαράθεση απόψεων επειδή αναγκαστικά δεν υπάρχει επικάλυψη και χρονικός περιορισμός μεταξύ των συνομιλητών.

Όμως φίλοι μου υπάρχει και ένα μειονέκτημα.Άμα δε βγεί αποτέλεσμα έχεις χάσει περισσότερο χρόνο να χτυπάς τα πλήκτρα...κακά τα ψέματα,μια μπαρουφολογία προφορική στερεί λιγότερο χρόνο και από αυτόν που τη γράφει και από αυτόν που την ακούει!

ΥΣ1: Δεν έχω καμμιά διάθεση να υπεραμυνθώ των θέσεων του macedon(πρώτον γιατί έχω σημεία διαφωνίας και δεύτερον γιατί τα καταφέρνει μια χαρά και μόνος του)

ΥΣ2: Ο σκοπός του post (για όποιον δε το κατάλαβε)είναι στην κατεύθυνση της βελτίωσης της ποιότητας των συζητήσεών μας,και στην άνοδο της δυνατότητας του καθενός από εμάς, να κάνει τις θέσεις του κατανοητές και στηριγμένες επαρκώς.

ΥΣ3: Ο λόγος που ανέβασα αυτό το post σε αυτό το θέμα είναι διότι πιστεύω ότι αυτό το θέμα είναι και επίκαιρο και το έχει περισσότερο
ανάγκη.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 02/07/2012 14:35:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2012, 13:32:48  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αιολος

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΟΜΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΕΘΝΙΚΙΣΜΟ!!!
το κατάλαβες ή να κάνω κακά;
.............

Αν οι εθνικιστές απαντάνε η σκέφτονται σαν και σένα Αιολε, κανε τα κακουλια σου, και....ξέρεις τι να τα κανείς. Φάτα!

Α, και αν κάνει κακά του και ο εθνικιστης αρχηγός σας, (οποιος και να ειναι) καλα θα κάνει να παει μόνος του, εκει που κατελήξαν και οι άλλοι εθνικοχτυπημενοι ηλίθιοι.

Αυτο ειναι το Τελευταίο ποστ, και η μοναδική μου βρισια στα 10 χρόνια!

Γεια σου εσωτερικα.

Έγραφα σε ένα εσωτερικό, και ελεύθερο φόρουμ. (μέχρι σήμερα)

ΠΛΑΤΩΝΑΣ.



Χαλάρωσε ρε Πλάτωνα... Ξέρεις πόσα μικρόβια έχουν πάνω τα κακάκια;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2012, 13:35:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αιολος

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΟΜΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΕΘΝΙΚΙΣΜΟ!!!
το κατάλαβες ή να κάνω κακά;
.............

Αν οι εθνικιστές απαντάνε η σκέφτονται σαν και σένα Αιολε, κανε τα κακουλια σου, και....ξέρεις τι να τα κανείς. Φάτα!

Α, και αν κάνει κακά του και ο εθνικιστης αρχηγός σας, (οποιος και να ειναι) καλα θα κάνει να παει μόνος του, εκει που κατελήξαν και οι άλλοι εθνικοχτυπημενοι ηλίθιοι.

Αυτο ειναι το Τελευταίο ποστ, και η μοναδική μου βρισια στα 10 χρόνια!

Γεια σου εσωτερικα.

Έγραφα σε ένα εσωτερικό, και ελεύθερο φόρουμ. (μέχρι σήμερα)

ΠΛΑΤΩΝΑΣ.


Θα μας λείψουν οι "δημοκρατικές" σου θέσεις όπως αυτή...

Edited by - Αίολος on 02/07/2012 13:35:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2012, 13:35:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αιολος

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΟΜΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΕΘΝΙΚΙΣΜΟ!!!
το κατάλαβες ή να κάνω κακά;



Υπάρχουν δηλαδή μόνο όσοι είναι υπερ της εξουσίας και όσοι είναι κατά;
Εξήγησέ μου βρε Αίολε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2012, 13:39:12  Εμφάνιση Προφίλ
Βγάλε βρε την τσίχλα από το μυαλό σου που λέγεται "κομμα".
Χωρίς αυτήν δεν μπορείς να σκεφτείς;

Πόσο μεγάλη τσίχλα έχεις και δεν καταλαβαίνεις ότι ΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2012, 13:42:16  Εμφάνιση Προφίλ
Βρε Αίολε, μη σφίγγεσαι όταν διαβάζεις.

Είτε έχουμε "εθνικισμό" είτε έχουμε αντιπροσωπευτικη πώς τη λένε, πάντα υπάρχει κάποιου είδους εξουσία, κάποιου είδους διοίκηση να το πούμε αλλιώς, κάποιου είδους κράτους.

Οπότε σε ρωτάω, στο εθνικιστικό σύστημα, θα υπάρχουν μονο όσοι είναι υπέρ της εξουσίας-κράτους, και όσοι είναι κατά;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2012, 13:44:55  Εμφάνιση Προφίλ
Τι να πω βρε @ΑΜΕΙΝΙΑΣ...
Μια ερώτηση έκανα και βλέπεις την αντίδραση των ηλιθίων.
Συμφωνώ μαζί σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2012, 13:46:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Μια ερώτηση έκανα και βλέπεις την αντίδραση των ηλιθίων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2012, 13:47:24  Εμφάνιση Προφίλ
Είδες Αίολε, τις ίδιες ηλίθιες απορίες έχουμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2012, 13:47:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Βρε Αίολε, μη σφίγγεσαι όταν διαβάζεις.

Είτε έχουμε "εθνικισμό" είτε έχουμε αντιπροσωπευτικη πώς τη λένε, πάντα υπάρχει κάποιου είδους εξουσία, κάποιου είδους διοίκηση να το πούμε αλλιώς, κάποιου είδους κράτους.

Οπότε σε ρωτάω, στο εθνικιστικό σύστημα, θα υπάρχουν μονο όσοι είναι υπέρ της εξουσίας-κράτους, και όσοι είναι κατά;


quote:
Πόσο μεγάλη τσίχλα έχεις και δεν καταλαβαίνεις ότι ΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2012, 13:48:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Είδες Αίολε, τις ίδιες ηλίθιες απορίες έχουμε...

(ε μη μου μιλάς για κόμματα τότε...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2012, 13:58:11  Εμφάνιση Προφίλ
«Αθηναίοι, ένας μόνον τρόπος υπάρχει να γλιτώσετε. Να πάρετε και τον Θεμιστοκλή κι εμένα και να μας φουντάρετε στη θάλασσα».

Αυτό ειπώθηκε από τον Αριστείδη που μαζί με τον Θεμιστοκλή ήταν ηγέτες των πρώιμων κομμάτων,αριστοκρατικού και δημοκρατικού αντίστοιχα.

Κοινώς ο κατ'εξοχήν δίκαιος κατάλαβε από τη γέννησή τους, ότι τα κόμματα ακόμα και στην αρχική τους σύλληψη, από την "δημοκρατικότερη δημοκρατία"-επίτρέψτε μου τον όρο αν και αδόκιμος- οδηγούν σε τέλμα.

Την μορφή που θα μπορούσε να έχει ένα σύγχρονο πολίτευμα ακόμα την ψάχνω...(έχω βρει στην θεωρία,αλλά μπάζουν λίγο στην εφαρμογή,και στην αντοχή τους στην εξουσιολαγνεία).Δε το βάζω κάτω όμως,διαβάζω και εξετάζω όλες τις τεκμηριωμένες απόψεις.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2012, 13:58:43  Εμφάνιση Προφίλ
Ασχετο, αλλά μας δείχνει ότι υπάρχουν δίκαιοι και τίμιοι δικαστάδες.

Το συμβούλιο της επικρατείας θεωρεί νόμιμες και ηθικές τις μειώσεις διότι ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΡΙΞΑΝ ΚΙ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΣΤΟ ΧΙΛΙΑΡΙΚΟ.
Αν τους έριχναν, τι θα γνωμοδοτούσαν;

εκτός αρείου πάγου φυσικά...

Edited by - Αίολος on 02/07/2012 14:08:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2012, 14:04:01  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Την μορφή που θα μπορούσε να έχει ένα σύγχρονο πολίτευμα ακόμα την ψάχνω...(έχω βρει στην θεωρία,αλλά μπάζουν λίγο στην εφαρμογή,και στην αντοχή τους στην εξουσιολαγνεία).Δε το βάζω κάτω όμως,διαβάζω και εξετάζω όλες τις τεκμηριωμένες απόψεις.
ΠΑΙΔΕΙΑ φίλε μου.
Παιδεία = Η δημιουργία ισχυρών εσωτερικών αντιστάσεων απέναντι σε εξωτερικούς αλλοτριωτικούς παράγοντες.

Από το δημοτικό, που τα παιδιά περνάνε τα πάντα στο υποσυνείδητο χωρίς φιλτράρισμα.

Edited by - Αίολος on 02/07/2012 14:09:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2012, 16:47:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
macedon
Τι θ' ακούσουμε ακόμη!

Η Χρυσή Αυγή είναι η σύνθεση των εθνικιστικών ομάδων και κινημάτων που εμφανίστηκαν τη δεκαετία του '70, τότε που δεν υπήρχαν λαθρομετανάστες, υπήρχαν όμως πουλημένοι πολιτικοί.

Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να μην χρειαζόταν η Χρυσή Αυγή στο πολιτικό σκηνικό. Γιατί, σε μια τέτοια περίπτωση, αυτό θα σήμαινε πως θα είχαμε μια Ελλάδα ανεξάρτητη, ισχυρή, οικονομικά αυτάρκη, με ένα λαό που θα ευημερούσε και με ένα πολιτικό σύστημα που θα είχε σαν πρώτο του μέλημα το συμφέρον του έθνους και της πατρίδας και όχι την τσέπη του και την καρέκλα του. Τότε, πράγματι, η Χρυσή Αυγή ή οποιοσδήποτε άλλος εθνικιστικός φορέας δεν θα είχε λόγο ύπαρξης.

Δυστυχώς όμως για τους παλαιοκομματικούς, όλα τα παραπάνω μόνον οι εθνικιστές μπορούν να τα κάνουν, όπως έδειξε και η Ιστορία.


Για να γίνεις πιο κατανοητός γραψε αναλυτικά σε παρακαλώ που και πότε το έδειξε αυτό η Ιστορία.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2012, 17:27:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

macedon

quote:
η) Ο Κων/νος Πλεύρης γιατί δεν θέλει ούτε να ακούει ΠΛΕΟΝ για Χρυσή Αυγή?

Είπα να σου απαντήσω μόνον αυτό, σαν δείγμα της άγνοιας που έχεις για τα τεκταινόμενα στον εθνικιστικό χώρο και της εντύπωσης που έχεις ότι γνωρίζεις τα πάντα.


Μόνο αυτό ΝΟΜΙΣΕΣ ότι μπορείς να απαντήσεις αλλά και εδώ να δεις πως θα την κάνεις με ΕΛΑΦΡΑ όπως ΕΚΑΝΕΣ ΗΔΗ και στα επόμενα ερωτήματα άλλωστε ΚΑΙ ΘΑ ΧΑΡΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΕ ΒΓΑΛΕΙΣ ΨΕΥΤΗ...

quote:

Ο Πλεύρης ήταν χαφιές των μυστικών υπηρεσιών του Καραμανλή τη δεκαετία του '70. Το παραδέχθηκε ο ίδιος ενώπιον του δικαστηρίου, όταν μήνυσε τον ήδη φυλακισμένο Αριστοτέλη Καλέντζη για ... συκοφαντική δυσφήμηση, λέγοντας "Κύριε εισαγγελεύ, δε νομίζω ότι είναι κακό για έναν πολίτη να υπηρετεί τις μυστικές υπηρεσίες της χώρας του".

(Ο λόγος της μήνυσης του Πλεύρη προς τον Καλέντζη ήταν γιατί ο τελευταίος στο βιβλίο του "Δημοκρατία 80: Κάτεργο", τον αποκαλεί "χαζοχαφιέ", "αργυρώνητο απατεωνίσκο", "σεσημασμένο ρουφιάνο", "μίασμα", και πολλά άλλα χαρακτηριστικά).

Ο Πλεύρης λοιπόν, όντας πρόεδρος του "Κόμματος 4ης Αυγούστου", στις 10 Μαρτίου του 1977 κατέδωσε στην Ασφάλεια τέσσερα από τα μέλη του κόμματός του: Μιχαλολιάκο, Καλέντζη, Γερονικολάου και Γιαννόπουλο, ως "βομβιστές". Απ' αυτούς, ο Καλέντζης καταδικάστηκε σε 12 χρόνια ενώ οι υπόλοιποι αθωώθηκαν (Τον Καλέντζη τον είχε καταδώσει και πιο πριν, στις 26 Φεβρουαρίου, οπότε και είχε συλληφθεί για πρώτη φορά).

Στην εφημερίδα "Βραδυνή" της 8ης Δεκεμβρίου του 1979, παρουσιάζεται ένα απόσπασμα από το ημερολόγιο του τέως διευθυντή των Φυλακών Κορυδαλλού, Γιάννη Παπαθανασίου, ο οποίος επιβεβαιώνει πως ο Πλεύρης επισκέφτηκε στη φυλακή τον Καλέντζη το 1976, ζητώντας του "εμπιστευτικά" να καρφώσει τους συναγωνιστές του (τον Μιχαλολιάκο δηλαδή και τους άλλους) και ότι αυτό αποτελούσε μέρος σχεδίου της ΚΥΠ.

Με άλλα λόγια, ο Πλεύρης δεν θέλει να ακούει για Μιχαλολιάκο γιατί βρίσκονταν σε αντίθετα στρατόπεδα: Ο ένας με τις καραμανλικές μυστικές υπηρεσίες (στις οποίες κάρφωνε τους εθνικιστές) κι ο άλλος με τους εθνικιστές.

Κατάλαβες τώρα;


Πω πω τι παλιάνθρωπος αυτός ο Πλεύρης...
Απατεώνας και Ρουφιάνος ο πρόεδρος του Κόμματος της 4ης Αυγούστου του Μεταξά που θεωρείς ως ΤΗ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΘΝΙΚΙΣΤΙΚΗ ΑΝΑΛΑΜΠΗ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΑΣ...

Χμμμ...
Μάλιστα...

Δε μου λες?

Όοοοοολα αυτά ΠΟΤΕ τα έμαθες καλέ μου macedon????

Ποιος σου έκανε εντατικά????

Και ξέρεις γιατί σε ρωτάω?

Διότι σε ποστ σου ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ με ημερομηνία

"
Απεστάλη: 20/06/2012, 00:55:44
"

Γράφεις επί λέξει, (μη δυνάμενος να απαντήσεις και πάλι ΟΥΔΕΝ, σε άλλη ερώτηση που σου έκανα), από μόνος σου και χωρίς να σε πίεσω τότε ιδιαίτερα περί Πλεύρη

quote:
macedon
Όχι, δεν μπορώ να το εξηγήσω, όπως δεν μπορώ να εξηγήσω πώς ο Κωνσταντίνος Πλεύρης, ο ένας εκ των δύο σύγχρονων θεωρητικών του εθνικισμού, που συνέβαλλε τα μέγιστα στη διάδοση των εθνικιστικών ιδεών με τα βιβλία του, βρίσκεται σε ένα παλαιοκομματικό σχηματισμό, σαν κι αυτά που χαρακτήριζε στα βιβλία του ως "φορείς διχασμού του έθνους.

Το λινκ εδώ.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=37&TOPIC_ID=11424

Καταλαβαίνεις ότι ΚΑΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΑ ΛΕΣ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΣΤΗ ΦΟΡΑ...

α) ΠΟΤΕ ΕΓΡΑΨΕ Ο ΠΛΕΥΡΗΣ ΤΑ ΕΝ ΛΟΓΩ ΒΙΒΛΙΑ ΠΕΡΙ ΕΘΝΙΚΙΣΜΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΠΤΟ ΣΟΥ ΛΟΓΟ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΣ?

β) Τέτοιου είδους κουμάσια έχετε να σας συμβάλλουν τα μέγιστα στη διάδοση των αγνών, πατριωτικών, ανώτερων κτλ εθνικιστικών ιδεών???

Πρόσεξε τι θα απαντήσεις (ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΚΑΜΜΙΑ...) διότι όλα τα συμβάντα περί "κακού" Πλεύρη που αναφέρεις είναι από χρονολογίες της δεκαετίας του 1970.

Για το τέλος έχεις να σχολιάσεις και ένα βιντεάκι ποοοοολυ μεταγενέστερο της δεκαετίας του 70 με Μιχαλολιάκο και Πλεύρη να είναι χεράκι-χεράκι, ο ένας να κόβει και ο άλλος να ράβει σε εκπομπή του Πρετεντέρη στον ΑΝΤ1 με τον ΥΠΕΡΜΕΓΙΣΤΟ ΓΙΑΝΝΑΡΑ να τους βάζει και τους δυο στη θέση τους σα ΜΑΘΗΤΟΥΔΙΑ (φαινεται λίγο και στο εν λόγω βίντεο αυτό)

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=MIkAsBla-KA#!

Καλά, για τις άλλες ερωτήσεις αντιλαμβανόμαστε όλοι μας τη δυσκολη θέση στην οποία έχεις περιέλθει, αλλά για την περίπτωση Πλέυρη που μας έκανες την τιμή να "απαντήσεις" περιμένω και τη συνέχεια...

Υ.Γ Αλήθεια, πως πήγε η ομιλία σου την Παρασκευή στη συγκέντρωση της Χρυσής Αυγής?

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2012, 20:13:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

(Για τον Μιχαλολιάκο)

Στις 31 Ιουλίου 1978, ανακοινώθηκε η σύλληψή του μαζί με άλλους για σειρά βομβιστικών ενεργειών στην Αθήνα. Αρχικά παραπέμφθηκε στον ανακριτή για παράβαση του νόμου 774/78 "περί καταστολής της τρομοκρατίας" σε βαθμό κακουργήματος. Με βούλευμα του δικαστικού συμβουλίου παραπέμφθηκε στο πενταμελές εφετείο για παράβαση του νόμου 495/76 "περί όπλων και εκρηκτικών υλών" ως ένοχος για συμμετοχή σε τρομοκρατική οργάνωση μαζί με τους Α. Καλέντζη, Α. Πρωτοπαπά, Θ. Παπουτσά, Λ. Παξινόπουλο, Ν. Τσάμη, Ι. Γιαννόπουλο και "συντονιστή" τον λοχαγό Τζαβέλα. Μετά από μετατροπή της κατηγορίας σε πλημμέλημα, καταδικάστηκε σε φυλάκιση 13 μηνών.[5]. Υπάρχουν έγγραφα της εποχής που θέλουν τον Νίκο Μιχαλολιάκο, κατά τη δεύτερη κατάθεσή του στις 27-7-1978, να καταδίδει στην Αστυνομία τα υπόλοιπα μέλη της οργάνωσης στην οποία συμμετείχε. Ο Μιχαλολιάκος φέρεται να έδωσε 8 ονόματα συνεργατών του, που οι ποινές τους κυμάνθηκαν από 5 μέχρι 12 χρόνια φυλάκιση, ενώ η ποινή του Μιχαλολιάκου περιορίστηκε στους 13 μήνες.


πηγή: wikipediaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2012, 21:05:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Υπάρχουν έγγραφα της εποχής που θέλουν τον Νίκο Μιχαλολιάκο, κατά τη δεύτερη κατάθεσή του στις 27-7-1978, να καταδίδει στην Αστυνομία τα υπόλοιπα μέλη της οργάνωσης στην οποία συμμετείχε. Ο Μιχαλολιάκος φέρεται να έδωσε 8 ονόματα συνεργατών του, που οι ποινές τους κυμάνθηκαν από 5 μέχρι 12 χρόνια φυλάκιση, ενώ η ποινή του Μιχαλολιάκου περιορίστηκε στους 13 μήνες.

Παλικάρι με τιμή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2012, 21:19:26  Εμφάνιση Προφίλ
PanosT

quote:
Μόνο αυτό ΝΟΜΙΣΕΣ ότι μπορείς να απαντήσεις

Μόνο αυτό άξιζε να απαντήσω. Τα υπόλοιπα τα έχουμε χιλιοπεί και δεν ενδιαφέρει κανέναν η επανάληψη. Για ό,τι απορίες έχεις σχετικά με οποιονδήποτε, ρώτα τον ίδιο.

quote:
Απατεώνας και Ρουφιάνος ο πρόεδρος του Κόμματος της 4ης Αυγούστου του Μεταξά που θεωρείς ως ΤΗ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΘΝΙΚΙΣΤΙΚΗ ΑΝΑΛΑΜΠΗ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΑΣ...

Είπα εγώ τέτοιο πράγμα; Πού; Πότε;

Οι μεγάλες εθνικιστικές αναλαμπές στον τόπο μας ήταν ο Ίωνας Δραγούμης, ο Περικλής Γιαννόπουλος με μεγαλύτερη αυτή του Ίωνα Δραγούμη. Δε βλέπω να χωράει ο Πλεύρης εδώ μέσα.

quote:
Όοοοοολα αυτά ΠΟΤΕ τα έμαθες καλέ μου macedon????

Πρέπει να ήταν το 1981, όταν διάβασα το βιβλίο του Καλέντζη.

quote:
Γράφεις επί λέξει, (μη δυνάμενος να απαντήσεις και πάλι ΟΥΔΕΝ, σε άλλη ερώτηση που σου έκανα), από μόνος σου και χωρίς να σε πίεσω τότε ιδιαίτερα περί Πλεύρη:

δεν μπορώ να εξηγήσω πώς ο Κωνσταντίνος Πλεύρης, ο ένας εκ των δύο σύγχρονων θεωρητικών του εθνικισμού, που συνέβαλλε τα μέγιστα στη διάδοση των εθνικιστικών ιδεών με τα βιβλία του, βρίσκεται σε ένα παλαιοκομματικό σχηματισμό, σαν κι αυτά που χαρακτήριζε στα βιβλία του ως "φορείς διχασμού του έθνους.


Μα... δεν μπορεί να είσαι τόσο ηλίθιος. Μάλλον πλάκα κάνεις, ναι;

Κανείς δεν αμφισβητεί το γεγονός ότι ο Πλεύρης ήταν από τους πολυγραφότατους συγγραφείς εθνικιστικών θεμάτων στη μεταπολίτευση. Αυτός και ο Δενδρινός (και σε μικρότερο βαθμό ο Δημόπουλος).

Επίσης, δεν είπα πουθενά ότι ο Πλεύρης ήταν εθνικιστής. Είπα ότι τα βιβλία του έκαναν γνωστό τον εθνικισμό.

Τι σχέση έχει βρε τραχανά η αναγνώριση κάποιου σαν συγγραφέα με το αν ήταν καταδότης των μυστικών υπηρεσιών, όπως ο ίδιος παραδέχεται;

quote:
Καταλαβαίνεις ότι ΚΑΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΑ ΛΕΣ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΣΤΗ ΦΟΡΑ...

Καταλαβαίνω ότι η αντιληπτική σου ικανότητα είναι κάτω του μετρίου και ότι το προβλημά σου είναι μόνιμο.

quote:
α) ΠΟΤΕ ΕΓΡΑΨΕ Ο ΠΛΕΥΡΗΣ ΤΑ ΕΝ ΛΟΓΩ ΒΙΒΛΙΑ ΠΕΡΙ ΕΘΝΙΚΙΣΜΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΠΤΟ ΣΟΥ ΛΟΓΟ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΣ?

Από τα μέσα της δεκαετίας του '70 μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του '80 (τα ιδεολογικά). Τα υπόλοιπα ακόμη τα γράφει.

quote:
β) Τέτοιου είδους κουμάσια έχετε να σας συμβάλλουν τα μέγιστα στη διάδοση των αγνών, πατριωτικών, ανώτερων κτλ εθνικιστικών ιδεών???

Ο Πλεύρης είναι στο ΛΑΟΣ και ο γιος του στη ΝΔ. Δεν υπάρχουν εθνικιστές εκεί. Αντίθετα, από κουμάσια είναι γεμάτα και τα δύο.

Τέλος πάντων, ισχύει ό,τι σου έγραψα στην αρχή. Αν θέλεις να μάθεις γιατί κάποιος έκανε κάτι, ρώτα τον ίδιο. Αν δεν σε εξυπηρετεί η απάντησή του, κάντου μήνυση.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2012, 21:34:18  Εμφάνιση Προφίλ
doctor

Γιατί ασχολείσαι καλό μου παιδί με πράγματα που δεν κατέχεις, μόνον και μόνον για να δημιουργήσεις εντυπώσεις;

quote:
ως ένοχος για συμμετοχή σε τρομοκρατική οργάνωση μαζί με τους Α. Καλέντζη, Α. Πρωτοπαπά, Θ. Παπουτσά, Λ. Παξινόπουλο, Ν. Τσάμη, Ι. Γιαννόπουλο και "συντονιστή" τον λοχαγό Τζαβέλα.

Η σύλληψη βασίστηκε στην ένορκη μαρτυρία του Πλεύρη. Ο Καλέντζης είχε ήδη καταδικαστεί και βρισκόταν στη φυλακή.

quote:
Ο Μιχαλολιάκος φέρεται να έδωσε 8 ονόματα συνεργατών του, που οι ποινές τους κυμάνθηκαν από 5 μέχρι 12 χρόνια φυλάκιση, ενώ η ποινή του Μιχαλολιάκου περιορίστηκε στους 13 μήνες.

Ανοησίες της Βικιπαίδειας. Κανείς από τα ονόματα που υπάρχουν στην ένορκη εξέταση του Μιχαλολιάκου δεν καταδικάστηκε (και δεν γνωρίζω αν είχε συλληφθεί καν). Επίσης είναι ο μόνος που έχει καταδικαστεί (εκτός από τον Μαρούκλα που έφαγε 10 μήνες και εξαγόρασε την ποινή του).

Τέλος, τον Ιούλιο του 1978 που η Βικιπαίδεια ανακαλύπτει τη σύλληψη του Καλέντζη, ο Καλέντζης είναι μέσα για περίπου 1,5 χρόνο. Έχει ήδη συλληφθεί μετά από την κατάδοση του Πλεύρη, και έχει ήδη καταδικαστεί.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy