ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 XA
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2012, 22:44:46  Εμφάνιση Προφίλ
34 οπαδοί του ΠΑΟΚ συνελήφθησαν...

Macedon είσαι...ελεύθερο πουλί,ή...

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2012, 22:45:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Υπέροχες αναρτήσεις...!!!
Φανταστικά όμορφα λόγια,υπερ της δημοκρατίας και της ελευθερίας.

βρε σείς,με κάνετε και αναλύομαι σε λυγμούς,με την παθιασμένη επιχειρηματολογία σας,δια την αποκατάσταση της "παρεξηγημένης" δημοκρατίας μας.

Αυτής της υπέροχης δημοκρατίας που:

Μου έκλεψε το "κομπόδεμα",με την κρατική απάτη του χρηματιστηρίου.
Μου επέβαλε το χαράτσι για να καλύψει τις απάτες των στελεχών της.
Μου επέβαλε στην συνείδησή μου,ότι οι πολιτικοί μένουν ατιμώρητοι και εγω πρέπει να τους ξαναψηφίζω να με ξανακλέβουν.

Επιτρέπει να με ψεκάζουν με χημικά.
Επιτρέπει στις ομάδες διαφωνούντων να καταστρέφουν το μαγαζί μου.
Επιστρέπει στις ομάδες καταστολής να κτυπούν τον παπού μου,που διαμαρτύρεται για την κλοπή της σύνταξής του.

Επιβάλλει την εκμάθηση της Τουρκικής γλώσσας στα παιδιά μου.
Επιβάλλει στο παιδί μου να ζήσει με 500 ευρώ τον μήνα πρώτο μισθό.
Επιβάλλει την αποδοχή των λαθρομεταναστών,παραβλέποντας τον κίνδυνο του φανατισμένου ισλαμισμού.

Απαγορεύει την καλλιέργεια σπόρων.
Απαγορεύει την διατήρησει παραγωγής τροφίμων στον ιδιωτικό μου κήπο.
Απαγορεύει την εκμετάλευση του φυσικού μου πλούτου.


Φορολογεί την μισθωτή εργασία,χειρότερα και απο φεουδάρχες.
Φορολογεί τον άστεγο.
Φορολογεί ακόμη και το νερό της βροχής.

Προστατεύει τους κλέφτες πολιτικούς και τραπεζίτες.
Προστατεύει δια νομοθεσίας,όλο το σύστημα έντεχνης κλοπής,μέσω τόκων.
Προστατεύει και φρουρεί,τους εκπροσώπους όλων των ανωτέρω.

Δεν εξαλείπτει το έγκλημα,ενω μπορεί.
Δεν εξαλείπτει την λαθρομετανάστευση ενω μπορεί.
Δεν εξαλείπτει την φτώχεια,ενω μπορεί.

Μετα απο όλα αυτα και άλλα ακόμη που βαρυέμαι να γράφω,να μου λείπει αυτη η δημοκρατία.
Δεν την θέλω,δεν την μπορώ.
Προσβάλλει την νοημοσύνη μου!!!

Υ.Γ
Οση έχω,εννοείται...!!!


Η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ είναι το αποτέλεσμα αυτής της "δημοκρατίας" που έχουμε, όχι η λύση.

Καλή σας μέρα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 13/06/2012 23:06:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2012, 23:03:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis
quote:

;



Άρρεν!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2012, 23:29:13  Εμφάνιση Προφίλ
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

quote:
34 οπαδοί του ΠΑΟΚ συνελήφθησαν...
Macedon είσαι...ελεύθερο πουλί,ή..

Πώς γίνεται και βρίσκομαι πάντοτε μ' αυτούς που κυνηγιούνται;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2012, 23:29:20  Εμφάνιση Προφίλ

[/quote]Doctor

Η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ είναι το αποτέλεσμα αυτής της "δημοκρατίας" που έχουμε, όχι η λύση.

Καλή σας μέρα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 13/06/2012 23:06:58
------------------------------------------------------------

- H πιο σοφή σκέψη που είδα γραμμένη ,από τότε που είμαι στο esoterica.

TO ΕΝΝΟΩ!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2012, 23:38:46  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Jekyll

Η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ είναι το αποτέλεσμα αυτής της "δημοκρατίας" που έχουμε, όχι η λύση.

Καλή σας μέρα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 13/06/2012 23:06:58


Σκέψη με ορθή κρίση!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2012, 23:43:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ είναι το αποτέλεσμα αυτής της "δημοκρατίας" που έχουμε, όχι η λύση

Δεν μας λές και την λύση Ντοτόρο και άσε τις καλημέρες και τις καληνύχτες!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2012, 23:44:51  Εμφάνιση Προφίλ
Macedon απλά ανησύχησα!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2012, 12:12:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Άρρεν!
Ουάου! κι εγώ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2012, 12:13:39  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πώς γίνεται και βρίσκομαι πάντοτε μ' αυτούς που κυνηγιούνται;
Ε, το ζητάει ο οργανισμός σου κι εσένα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2012, 12:29:29  Εμφάνιση Προφίλ

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2012, 13:52:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ είναι το αποτέλεσμα αυτής της "δημοκρατίας" που έχουμε, όχι η λύση

Δεν μας λές και την λύση Ντοτόρο και άσε τις καλημέρες και τις καληνύχτες!!



Θα σου δώσω δύο λύσεις:
1) Στήριξη σε κόμματα που είναι εκτός βουλής
2) Έμπραξκτη απαξίωση της "δημοκρατίας" με απωχή ή λευκή ψήφο.

Καλημέρα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2012, 14:32:00  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Θα σου δώσω δύο λύσεις:
1) Στήριξη σε κόμματα που είναι εκτός βουλής
2) Έμπραξκτη απαξίωση της "δημοκρατίας" με απωχή ή λευκή ψήφο.

1) Η ΧΑ ήταν και είναι εκτός βουλής, προς το παρόν. Σωστός.
2) Εμπρακτη απαξίωση στην δημοκρατία, σύμφωνα και με την γνώμη σου, είναι η ΧΑ.
Που ακριβώς διαφωνείς;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2012, 15:10:12  Εμφάνιση Προφίλ
Με πρόλαβες Αίολε.

Για να δούμε την απάντησή σου Dr Jekyl!!

Και είπες αποχή?
Δηλαδή μας ζητάς να διαιωνίσουμε την "δημοκρατία"?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2012, 15:39:27  Εμφάνιση Προφίλ
Η αποχή θα είχε νόημα αν το ποσοστό των κομμάτων υπολογιζόταν με βάση τους εγγεγραμμένους κι όχι με βάση τα έγκυρα ψηφοδέλτια.

Αν έχουμε π.χ. 100 ψηφοφόρους, ψηφίσουν όλοι κι ένα κόμμα πάρει 20 ψήφους, τότε παίρνει το 20%.

Αν έχουμε αποχή 30% και από τους 70 που ψηφίσουν οι 20 ρίξουν λευκά και άκυρα, το παραπάνω κόμμα με 20 ψήφους παίρνει το 40% και σχηματίζει αυτοδύναμη κυβέρνηση.

Μπορούμε εύκολα να καταλάβουμε ποιον εξυπηρετεί η αποχή.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2012, 18:00:50  Εμφάνιση Προφίλ
Όταν κάποιος, απέχει, ή ρίχνει άκυρο, ή λευκό, αυτόματα είναι σαν να ψηφίζει το πρώτο κόμμα...
Έτσι όπως τα έχουν κάνει με το υπάρχον εκλογικό σύστημα, το ίδιο ισχύει ακόμα και όταν ψηφίζεις εξωκοινοβουλευτικό κόμμα!
Όσο μεγαλύτερο ποσοστό έχουν τα εξωκοινοβουλευτικά κόμματα, τόσο μικρότερο ποσοστό χρειάζεται το πρώτο κόμμα για να βγάλει αυτοδυναμία...
Μονά -Ζυγά, δικά τους δηλαδή...


ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2012, 22:16:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Θα σου δώσω δύο λύσεις:
1) Στήριξη σε κόμματα που είναι εκτός βουλής
2) Έμπραξκτη απαξίωση της "δημοκρατίας" με απωχή ή λευκή ψήφο.

1) Η ΧΑ ήταν και είναι εκτός βουλής, προς το παρόν. Σωστός.
2) Εμπρακτη απαξίωση στην δημοκρατία, σύμφωνα και με την γνώμη σου, είναι η ΧΑ.


Η Χ.Α. μπήκε στη βουλή (υπάρχουν φωτογραφίες αν θες) αλλά επειδή δεν σχηματιζόταν κυβέρνηση δεν μπόρεσε να... ενεργήσει. Αν στις επόμενες εκλογές σχηματιστεί, τότε θα μπει κανονικά στη βουλή!
Έμπρακτη απαξίωση σύμφωνα με τη γνώμη μου (όχι τη γνώμη σου για το ποια είναι η γνώμη μου), είναι το να μη συμμετέχουμε σε μια δημοκρατία που κατα τα δικά σας λεγόμενα δεν είναι δημοκρατία.
quote:
Η αποχή θα είχε νόημα αν το ποσοστό των κομμάτων υπολογιζόταν με βάση τους εγγεγραμμένους κι όχι με βάση τα έγκυρα ψηφοδέλτια.

Αν έχουμε π.χ. 100 ψηφοφόρους, ψηφίσουν όλοι κι ένα κόμμα πάρει 20 ψήφους, τότε παίρνει το 20%.

Αν έχουμε αποχή 30% και από τους 70 που ψηφίσουν οι 20 ρίξουν λευκά και άκυρα, το παραπάνω κόμμα με 20 ψήφους παίρνει το 40% και σχηματίζει αυτοδύναμη κυβέρνηση.

Μπορούμε εύκολα να καταλάβουμε ποιον εξυπηρετεί η αποχή.


Επομένως, αναγκάζεσαι να συμμετέχεις στο σύστημα που μισείς επειδή το σύστημα σε εκβιάζει. Οκ.


Πάντως (για να αποδώσουμε και τα δίκαια) ισχύει ότι από το να βγει πρώτο κόμμα ο Σύριζα, καλύτερα να ψηφιστεί η Χ.Α. και να βγει κάποιο άλλο πρώτο κόμμα, με κάποιο απίστευτο πάλι δημοκρατικό ποσοστό του 15-20%...
αρκεί να μη βγει πρώτη! Αλλά σαν δεύτερο ή τρίτο κόμμα.. εντάξει. Ίσως να έκανε και καλό. Ίσως... ένα πικρό 'ίσως', βαμμένο στα κόκκινα.

Τώρα όμως macedon που μας είπες ποιον εξυπηρετεί η αποχή, καλό θα ήταν να μας απαντήσεις και εσύ και οι λοιποί συμφορουμίστες ποιον εξυπηρετούν οι εκλογές;

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 14/06/2012 22:18:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2012, 22:44:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

ποιον εξυπηρετούν οι εκλογές;

Αλήθεια δεν ξέρεις?
Τόσο "μελάνι" έχει χυθεί αυτές τις μέρες.

Τους τραπεζίτες Ντοτ,τους τραπεζίτες!!

Τους Ροτσιλντ,Ροκφέλερ,Σινκλαίρ και Σία.

Τους παγκόσμιους κυβερνήτες!

Βγάλε τα μαύρα γυαλιά και θα τούς δείς κι εσυ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2012, 23:03:24  Εμφάνιση Προφίλ
Πριν λίγο έβλεπα στο έξτρα τον Βασίλη Λεβέντη.
Μπορεί κάποιοι να μην λαμβάνουν σοβαρά υπόψη τα όσα λέει, και εγώ πριν 16-17 χρόνια[πιτσιρικάς] όποτε τον άκουγα τότε το έκανα για χαβαλέ[άγνοια βλέπεις].
Όμως όλα όσα εκείνος έλεγε από το 92 εως σήμερα, και οι περισσότεροι τ'ακούγαμε για να περνάει η ώρα χωρίς να δίνουμε σημασία, όλα μα όλα έχουν βγεί αληθινά.
Τι να πεί κανείς, από τότε μίλαγε ο άνθρωπος για τρωκτικά που κατέχουν τις θέσεις και λυμαίνονται τα δημόσια ταμεία, και για διαπλεκόμενα συμφέροντα με τα δημόσια έργα και τις δημόσιες χρηματοδοτήσεις.
Μπορεί να μην βρίσκαμε οι περισσότεροι λόγους να λάβουμε στα σοβαρά τα όσα έλεγε, αλλά αυτό είναι δικό μας πρόβλημα. Αυτά που εκείνος έλεγε και λέει, ήταν και είναι σοβαρά και τα έχουμε βρεί μπροστά μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2012, 02:41:37  Εμφάνιση Προφίλ
Η δυνατότητα διαπίστωσης των προβλημάτων είναι ένα και η πολιτική δυνατότητα επίλυσης είναι άλλο.

Και η μάνα μου που είναι 82 χρονών διαπιστώνει τα προβλήματα αλλά αυτό δε σημαίνει ότι μπορεί να τα λύσει κιόλας.

Παρεμπιπτόντως, το εθνικιστικό κίνημα είχε επισημάνει τα προβλήματα αυτά, τη διασπάθιση του δημόσιου χρήματος, την διαφθορά του συστήματος και την πορεία προς τη χρεωκοπία από το 1979.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2012, 09:53:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
quote:
Επομένως, αναγκάζεσαι να συμμετέχεις στο σύστημα που μισείς επειδή το σύστημα σε εκβιάζει. Οκ.

Άλλο το σύστημα και άλλο το εκλογικό σου δικαίωμα.
Δεν με εκβιάζει κανένα σύστημα, είναι υποχρέωσή μου να επιλέξω πολιτική εκπροσώπηση. Από την στιγμή που έχω υποχρεώσεις απέναντι στο κράτος, έχω και δικαιώματα. Ένα από αυτά είναι η ψήφος μου.

Επιλέγω να στηρίξω κόμμα που θα εκπροσωπηθεί στην Βουλή και δεν χαραμίζω την ψήφο μου για να την επωφεληθεί το πρώτο κόμμα.

Αν μισώ κάτι είναι την αλλοτρίωση του υπάρχοντος πολιτικού συστήματος, επιλέγω κάτι ακραίο μεν αλλά εθνικό δε. Ευελπιστώ στην πλήρη κατάρρευση του υπάρχοντος πολιτικού συστήματος (και σχηματισμών) με την ελπίδα την δημιουργία κάτι νέου - έστω και αν χρειαστεί να υπάρξει κάποια μεταβατική περίοδος όπου δεν θα μπορώ να επέμβω με την ψήφο μου. Σε κάλυψα ???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2012, 10:19:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Επομένως, αναγκάζεσαι να συμμετέχεις στο σύστημα που μισείς επειδή το σύστημα σε εκβιάζει. Οκ.

Άλλο το σύστημα και άλλο το εκλογικό σου δικαίωμα.
(το εκλόγικα δικαίωμα είναι μέσα στο σύστημα. Το σύστημα συντηρείται απο τη ψευδή αίσθηση δημοκρατίας που δημιουργεί το εκλογικό δικαίωμα)

Δεν με εκβιάζει κανένα σύστημα, είναι υποχρέωσή μου να επιλέξω πολιτική εκπροσώπηση. (Αν δεν σε εκπροσωπεί κανένα από τα υπάρχοντα σχήματα, τι κάνεις;)
Από την στιγμή που έχω υποχρεώσεις απέναντι στο κράτος, έχω και δικαιώματα. Ένα από αυτά είναι η ψήφος μου.(Επίσης το κράτος έχει υποχρεώσεις απέναντί σου, τις οποίες και δεν καλύπτει - τουλάχιστον όχι σε μένα)

Επιλέγω να στηρίξω κόμμα που θα εκπροσωπηθεί στην Βουλή και δεν χαραμίζω την ψήφο μου για να την επωφεληθεί το πρώτο κόμμα.

Αν μισώ κάτι είναι την αλλοτρίωση του υπάρχοντος πολιτικού συστήματος, επιλέγω κάτι ακραίο μεν αλλά εθνικό δε. Ευελπιστώ στην πλήρη κατάρρευση του υπάρχοντος πολιτικού συστήματος (και σχηματισμών) με την ελπίδα την δημιουργία κάτι νέου - έστω και αν χρειαστεί να υπάρξει κάποια μεταβατική περίοδος όπου δεν θα μπορώ να επέμβω με την ψήφο μου. Σε κάλυψα ??? (Με κάλυψες)


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 15/06/2012 10:21:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2012, 10:37:47  Εμφάνιση Προφίλ
Στην πραγματικότητα,
δεν χρειάζονται καν εκλογές άμα θέλουμε οποιαδήποτε αλλαγή είτε αυτή είναι κάποια βελτιωμένη έκδοση της αντιπρ. δημοκρατίας, είτε είναι μοναρχία-ολιγαρχια, είτε είναι κομμουνισμός.

Το ότι χρειαζόμαστε την βουλή, τις εκλογές, κλπ για να υπάρξει μια κάποια αλλαγή, είναι προγραμματισμός του συστήματος. Το ότι πηγαίνουμε ένα εκ/ριο άνθρωποι και στεκόμαστε έξω απ' τη βουλή και αυτό ειναι προγραμματισμός του συστήματος. Γιατί αν ένα εκ/ριο άνθρωποι επέλεγαν να ζούνε σαν να μην υπάρχει κυβέρνηση, το κράτος θα κατέρρεε και θα ήταν αναγκαστικό να αλλάξει και ο εκλογικός νόμος και ο,τι άλλο ζητούσαμε (εκτός αν μπορούσε το κράτος να χωρέσει σε φυλακές ένα εκ. ανθρώπους ή αν τους εκτελούσε)
Επομένως αν θέλουμε πραγματική αλλαγή, ιδού η ρόδος ιδού και το πήδημα. Δεν χρειαζόμαστε καμιά διαδικασία που υπάρχει ήδη, μπορούμε να φτιάξουμε δικιά μας. Αντί να μας εκβιάζουν αυτοί, τα λίγα λαμόγια που κινούν τα νήματα, μπορούμε να τους εκβιάζουμε εμείς.

Κράτος εν κράτη, είπα κάποτε. Αν δεν σου αρέσει το εκλογικό σύστημα είναι απλό: Πάρε μια κάλπη και κάνε δικές σου εκλόγές.
Αν υπάρχει μαζικότητα, ποιος θα τολμήσει να σου πει μην το κάνεις;

Αλλά ποιος το έχει σκεφτεί αυτό; Λίγοι έως κανείς. Γιατί ο προγραμματισμός του συστήματος έχει εισχωρίσει ως το κόκαλο. Μας λένε οτι υπάρχει μόνο μια κάλπη σε όλη την Ελλάδα, αυτή που αντιστοιχεί στην κάθε λαμογιαρέα κυβέρνηση που αποφασίζει να κηρύξει εκλογές και κόβει και ράβει τον εκλογικό νόμο στα μέτρα της ώστε η ψήφος του έλληνα πολίτη να πάει στα σκουπίδια.

Αλλά αφού ο έλληνας πολίτης θεωρεί ακόμα ότι μέσα από το σύστημα, θα αλλάξει το σύστημα, και θα γίνει η ζωή του καλύτερη, ας το θεωρεί. Το δέντρο απ' τους καρπούς του φαίνεται... έτσι θα φανεί και αν όλοι αυτοί οι έλληνες είχαν δίκαιο. Αν όμως καταστρέψουν την Ελλάδα, το φταίξιμο στον λαιμό τους.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 15/06/2012 10:56:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2012, 10:41:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis
Έχει δίκιο ο Macedon, δεν αρκεί να γνωρίζεις το πρόβλημα πρέπει να έχεις και τα μούσκουλα για να ΕΠΙΒΑΛΕΙΣ τη λύση. Μας το είπε με τον εκφραστικό του τρόπο όταν στη θέση της Κανέλη τοποθέτησε τη Μέρκελ. Κατά πως φαίνεται το αυτό έπεσε και στην αντίληψη του Κασιδιάρη και ακολούθησε η δήλωση του : "Δε στέλνουμε τον Κασιδιάρη να μιλήσει στη Μέρκελ"; λέει ο Κασιδιάρης http://www.ramnousia.com/2012/06/blog-post_8380.html#.T9re9bX3h9U
Δεν αντιλέγω είναι και αυτός ένας τρόπος, πολλές φορές είναι και ο μόνος τρόπος. Κυρίως όταν υπάρχει αδυναμία κατανόησης του διαφορετικού (όσον αφορά την αδυναμία δεν είναι μόνο δική μου διαπίστωση, για ρίξτε μια ματιά εδώ : http://www.ramnousia.com/2012/06/blog-post_4807.html#.T9re4bX3h9V και στο σημείο που σας καλώ να επικεντρωθείτε : οι άνθρωποι που σημειώνουν χαμηλό σκορ στα τεστ ευφυίας κατά τη διάρκεια της παιδικής τους ηλικίας, παρουσιάζουν την τάση να είναι πιο δεκτικοί σε προκαταλήψεις και να υιοθετούν συντηρητική ιδεολογία ως ενήλικοι. Βασική υποκατηγορία αυτών, μάλιστα, αποτελούν και όσοι προβαίνουν σε φυλετικές και κοινωνικές διακρίσεις έναντι των άλλων.) και του ρόλου που επιτελεί αυτό στον κόσμο μας.
Είναι αυτό το τελευταίο, ο κόσμος μας, που έχει χρησιμεύσει σαν δικαιολογία για τα χειρότερα εγκλήματα.
Είναι που επιφυλάσσουμε για τον εαυτό μας το ρόλο της καμαριέρας που μπαίνει σε ένα χαοτικό γραφείο και αντί να επικεντρωθεί στο ξεσκόνισμα που είναι και η δουλεία της αρχίζει να τακτοποιεί τα έγγραφα! Χα, την επόμενη φορά σας το υπόσχομαι θα το βρει χειρότερο και αν δεν πιάσει το νόημα η επόμενη φορά θα είναι και η τελευταία της!

quote:

Dr.
Αν δεν σε εκπροσωπεί κανένα από τα υπάρχοντα σχήματα, τι κάνεις;

Η δημοκρατία δεν απαιτεί την εκπροσώπηση σου αλλά την παρουσία σου!
Που και πως είναι δικό σου θέμα!



Edited by - Osmosis on 15/06/2012 11:00:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2012, 10:57:28  Εμφάνιση Προφίλ
Αλήθεια, γιατί λέμε "αντιπροσωπευτική δημοκρατία" και δεν λέμε "αντιπροσωπευτική ολιγαρχία"; Απο καθαρά τεχνικής άποψης δεν θα ήταν το δεύτερο πιο ορθό; Δηλαδή μια ολιγαρχία που εκπροσωπεί τους πολλούς; Η λέξη δημοκρατία δίνει την εντύπωση ότι ο λαός έχει κάποιο λόγο σε αυτά που κάνουν οι αντιπρόσωποί του, πράγμα που φυσικά δεν ισχύει. Π.χ. δημοψήφισμα δεν έχει γίνει εδώ και χρόνια. Οι διαδηλώσεις, όσο μαζικές και να είναι, καταστέλλονται.

Επομένως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2012, 11:41:46  Εμφάνιση Προφίλ
[/quote] Kerry King

Άλλο το σύστημα και άλλο το εκλογικό σου δικαίωμα.
Δεν με εκβιάζει κανένα σύστημα, είναι υποχρέωσή μου να επιλέξω πολιτική εκπροσώπηση. Από την στιγμή που έχω υποχρεώσεις απέναντι στο κράτος, έχω και δικαιώματα. Ένα από αυτά είναι η ψήφος μου.

Επιλέγω να στηρίξω κόμμα που θα εκπροσωπηθεί στην Βουλή και δεν χαραμίζω την ψήφο μου για να την επωφεληθεί το πρώτο κόμμα.

Αν μισώ κάτι είναι την αλλοτρίωση του υπάρχοντος πολιτικού συστήματος, επιλέγω κάτι ακραίο μεν αλλά εθνικό δε. Ευελπιστώ στην πλήρη κατάρρευση του υπάρχοντος πολιτικού συστήματος (και σχηματισμών) με την ελπίδα την δημιουργία κάτι νέου - έστω και αν χρειαστεί να υπάρξει κάποια μεταβατική περίοδος όπου δεν θα μπορώ να επέμβω με την ψήφο μου. Σε κάλυψα ???
====================================================

Αγαπητέ Kerry King, πολύ γενικά,συμφωνώ μαζί σου με μια ένσταση όσον αφορά τον όρο Εθνικό αν τον εννοείς όπως γενικά και αόριστα μας μάθανε να τον αντιλαμβανόμαστε.
Για παράδειγμα, εγώ στον όρο εθνικό, συμπεριλαμβάνω τις ακόλουθες βασικές έννοιες:
-Φιλοπατρία= Αγάπη για την πατρίδα, που βασικά σημαίνει έμπρακτη αγάπη, προστασία και μέριμνα , με ανδρεία, δικαιοσύνη, φρόνηση και σωφροσύνη για ΟΛΟΥΣ τους πολίτες και…. όχι μόνο για τους οικονομικά ισχυρούς.
-Φιλοκαλία= Αγάπη για το ωραίο, που εμπεριέχει την αγάπη στη φύση και την προστασία της, όπως επίσης τον πολιτισμό στης ανθρώπινες σχέσεις…. χωρίς χαστούκια.
-Φιλοσοφία= Αγάπη για τη γνώση εκείνη, που ανεβάζει πνευματικά τους πολίτες, με στόχο να είναι ελεύθερα σκεπτόμενοι Άνθρωποι και…. όχι στρατιωτάκια.

- Αυτά τα χαρακτηριστικά αν έχει κάποιο πολιτικό κόμμα, θα το ψηφίσω σαν εθνικό και όχι όποιο για δικούς του, πονηρούς ίσως λόγους, παραπειστικά αυτοονομάζεται εθνικό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2012, 14:50:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
macedon
Παρεμπιπτόντως, το εθνικιστικό κίνημα είχε επισημάνει τα προβλήματα αυτά, τη διασπάθιση του δημόσιου χρήματος, την διαφθορά του συστήματος και την πορεία προς τη χρεωκοπία από το 1979.

Ποιο είναι αυτό το "εθνικιστικό κίνημα" στο οποίο αναφέρεσε?

Δεν πιστεύω να είχε καμμία σχέση με την Επταετή Χούντα διότι την αποκήρυξες ως μη-Εθνικιστική και Αμερικανοκίνητη.

Σίγουρα πρέπει να είναι κάτι διαφορετικό και αυτόνομο και καθαρά Εθνικιστικό (όπως πολύ ωραία το έχεις τακτοποιήσει στο μυαλό σου και συμβατό με τη δική σου ατομική/προσωπική "πραγματικότητα").

Σ'ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υ.Γ Αν δε μου απαντήσεις ξέρω εκ προοιμίου τη δικαιολογία σου οπότε μη ξοδεύεις τζάμπα ψηφιακό μελάνι...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 15/06/2012 14:50:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2012, 16:05:48  Εμφάνιση Προφίλ
PanosT

quote:
Ποιο είναι αυτό το "εθνικιστικό κίνημα" στο οποίο αναφέρεσε?

Το Ενιαίο Εθνικιστικό Κίνημα (ΕΝΕΚ) που ιδρύθηκε το 1979.

quote:
Δεν πιστεύω να είχε καμμία σχέση με την Επταετή Χούντα διότι την αποκήρυξες ως μη-Εθνικιστική και Αμερικανοκίνητη.

Προφανώς δεν είχε. Για όσους γνωρίζουν την ιστορία, θα ξέρουν πως η ιδρυτική ομάδα του ΕΝΕΚ είχε διαγραφεί από την νεολαία της φιλοχουντικής "Εθνικής Παράταξης" του Στέφανου Στεφανόπουλου ως "εθνικιστές".

quote:
Σίγουρα πρέπει να είναι κάτι διαφορετικό και αυτόνομο και καθαρά Εθνικιστικό (όπως πολύ ωραία το έχεις τακτοποιήσει στο μυαλό σου και συμβατό με τη δική σου ατομική/προσωπική "πραγματικότητα").

Η δική σου η "πραγματικότητα" με την "πραγματικότητα" του κατ' ουσίαν ομοϊδεάτη σου "Πλάτωνα" δεν έχει καμία σχέση με την ιστορική πραγματικότητα αλλά κινείται στο πλαίσιο της εικονικής/ατομικής πραγματικότητας.

Δεν είναι κακό να μην ξέρεις ούτε τα βασικά αλλά το να δηλώνεις ειδήμων σ' αυτά που αγνοείς παντελώς, μόνον σαν ανοησία μπορεί να χαρακτηριστεί.

Κι επειδή ενδεχομένως να το αγνοείτε (ή, αν δεν το αγνοείτε, να κάνετε εσκεμμένα "λάθος"), να σας ενημερώσω ότι:

1. Η επταετία ούτε ήταν ούτε δήλωσε ποτέ ότι είναι εθνικιστική. Αντίθετα, δήλωσε πως "δεν έχει ιδεολογία".
2. Ο πολιτικός εκφραστής της στη μεταπολίτευση (Εθνική Παράταξη) διέγραψε όλους τους εθνικιστές που είχαν προσχωρήσει στο κόμμα της (για συγκεκριμένους λόγους) με την αιτιολογία "ότι είναι εθνικιστές" (διαχωρίζοντας έτσι τη θέση της με τον εθνικισμό).
3. Οι μετέπειτα εκφραστές της επταετίας και του βασιλιά (Κόμμα Προοδευτικών-Μαρκεζίνη, ΕΠΕΝ, ΛΑΟΣ-Καρατζαφέρης) ουδέποτε δήλωσαν εθνικιστές και μάλιστα καταφέρονταν με λύσσα κατά του εθνικισμού και των εκφραστών της.

Είναι χαρακτηριστικό πως σε μια συνομιλία μου με τον υπεύθυνο της Νεολαίας Προοδευτικών (του Μαρκεζίνη) στη Θεσσαλονίκη, στην ερώτησή μου "ποιά είναι η πολιτική σας ιδεολογία/ταυτότητα", μου απάντησε το εξής:

"Να βγει ο Παπαδόπουλος από τη φυλακή και να έρθει ο βασιλιάς" (!!!)

Απόγονος του κόμματος αυτού είναι ο ΛΑΟΣ του Καρατζαφέρη, με τις ίδιες (περίπου) θέσεις.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2012, 17:12:22  Εμφάνιση Προφίλ
Ρεπορτάζ της Αλεξίας Κεφαλά, ανταποκρίτριας της "Le Figaro" και του "France 24" για τη "Χρυσή Αυγή".

Όταν μερικά πράγματα λέγονται με τ' όνομά τους...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2012, 18:46:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ρεπορτάζ της Αλεξίας Κεφαλά, ανταποκρίτριας της "Le Figaro" και του "France 24" για τη "Χρυσή Αυγή".

Όταν μερικά πράγματα λέγονται με τ' όνομά τους...



Αυτά που λέει ισχύουν, τα γνωρίζω και εγώ.
Το πρόβλημα είναι οτι με τα καλά πράγματα που πράγματι κάνουν, συνυπάρχει το μίσος και η βία.
Βλέπουμε δηλαδή για μία ακόμα φορά πώς το σύστημα δημιούργησε μια κατάσταση, που μαζί με σημαντικά καλά στοιχεία, συνδυάζει και πολύ μεγάλα αρνητικά.
Μην ξεχνάμε οτι και ο Χίτλερ έκανε κάποια θετικά πράγματα για τη λαϊκή τάξη και πιθανόν πράγματι η αγάπη του για τη πατρίδα να ήταν γνήσια. Αλλά η ιστορία μας έχει δείξει ότι τα αρνητικά στοιχεία ενός ανθρώπου ή ομάδας ανθρώπων, πάντα τελικά υπερταιρούν των θετικων και το αποτέλεσμα είναι η καταστροφή. Κάθε ομάδα, ιδιαίτερα όταν αυξάνεται πολύ σε μέγεθος και μπαίνει στο παιχνίδι η ψυχολογία της μάζας, τελικά πέφτει στην εντροπία. Με αποτελεσμα το χάος.
Δε καταλαβαίνω γιατί η Χ.Α. να είναι η εξαίρεση, όταν ήδη και παρουσιάζει στοιχεία πολύ ανησυχητικά.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 15/06/2012 18:51:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1542969
Maintained by Digital Alchemy