ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 XA
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2012, 09:23:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Μετά μας ενοχλεί το "εγέρθητω" και οι δηλώσεις Μηχαλολιάκου περί πορνοκάναλων.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2012, 09:43:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Άσχετο με την ροή της κουβέντας, σχετικό με το θέμα :

Αν και είναι Μητροπολίτης των μαρτυρικών Καλαβρύτων, ενός τόπου που βάφτηκε με αίμα από τα χέρια των Γερμανών ναζί, ο Αμβρόσιος προκαλεί για άλλη μια φορά, υπερασπιζόμενος τη Χρυσή Αυγή.
Μέσω του προσωπικού blog που διατηρεί, ο μητροπολίτης Αμβρόσιος «ανέβασε» ανοιχτή επιστολή, που φέρει τον τίτλο «Η Δημοκρατία μας είναι επιλεκτική; Τότε είναι άρρωστη!» και στην οποία καταγγέλλει τα υπόλοιπα κόμματα για τη συμπεριφορά τους στη Χρυσή Αυγή.

«Δεν δύναμαι να κατανοήσω πως και γιατί οι ιδέες της Χρυσής Αυγής είναι ανατρεπτικές και γιατί δεν είναι το ίδιο ανατρεπτικές ή επικίνδυνες και οι ιδέες του ΣΥΡΙΖΑ ή του ΚΚΕ;», γράφει ο Μητροπολίτης Καλαβρύτων και Αιγιαλείας. Επιτίθεται επίσης στους προέδρους της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ, Αντώνη Σαμαρά και Ευάγγελο Βενιζέλο, γράφοντας ότι «έχουν έλλειμμα Δημοκρατίας στην ψυχή τους, συμπεριφερόμενοι κατ' αυτό τον τρόπο στον Λαϊκό Σύνδεσμο-Χρυσή Αυγή», αλλά και στην Αλέκα Πάπαρηγα: «πως να δικαιολογήσεις π.χ. την κυρία Παπαρήγα, που απαγορεύει στο ΣΔΟΕ να πραγματοποιήσει οικονομικό έλεγχο στο ΚΚΕ καί στο Μέγαρο του Λαού, εκεί στον Περισσό...».

Από τα πυρά δε... γλιτώνει ούτε ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, Κάρολος Παπούλιας, με αφορμή τη μη κλήση του Νίκου Μιχαλολιάκου στο Συμβούλιο Πολιτικών αρχηγών. «Μεγάλη θλίψη μας γέμισε η παράλειψη του Προέδρου της Δημοκρατίας κ. Κάρολου Παπούλια νά συμπεριλάβει στη Σύσκεψη των Πολιτικών Αρχηγών τον εκπρόσωπό της κ. Νίκο Μιχαλολιάκο (...) αυτή καθ' εαυτήν η άρνηση των εκπροσώπων των επτά Κομμάτων στο να κληθή και ο εκπρόσωπος της Χρυσής Αυγής στη Σύσκεψη υπό τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας μαρτυρεί έλλειμμα Δημοκρατίας», γράφει ο Αμβρόσιος.

Έκφραζε δε οργή για τον Μίμη Ανδρουλάκη. «...Οργή μας προκάλεσε η στάση του Βουλευτή κ. Μίμη Ανδρουλάκη, ο οποίος αρνήθηκε να λάβει μέρος στην ορκωμοσία της Βουλής, επειδή στην αίθουσα του Κοινοβουλίου παρίσταντο οι βουλευτές της Χρυσής Αυγής».

Από τον... εξάψαλμο δε γλιτώνουν τα ΜΜΕ, κυρίως η δημόσια τηλεόραση και οι δημοσιογράφοι της! «Πολλή αγανάκτηση μας προκάλεσε η στάση των ΜΜΕ, ανάμεσα στα οποία περιλαμβάνεται και το κανάλι της κρατικής -και όχι της δημόσιας, όπως συνηθίζουν να την ονομάζουν, ναρκισσευόμενοι, οι δημοσιογράφοι της πρωινής ζώνης της ΝΕΤ- τα οποία κατά την προεκλογική περίοδο επιμελώς αγνόησαν το κόμμα της Χρυσής Αυγής, αλλά, όλως παραδόξως, μετά τις εκλογές δεν έπαυσαν να προβάλλουν πάλιν και πολλάκις στη διάρκεια της ημέρας και με υπερβάλλοντα ζήλο, το ατυχές εκείνο περιστατικό του «εγέρθητι», ασφαλώς για να τους εκθέσουν!
Έτσι μεταξύ των άλλων καταπατήθησαν και τα ανθρώπινα δικαιώματα μιας μερίδος Ελλήνων Πολιτών.

«Γιατί άραγε είναι επικίνδυνοι οι οπαδοί της Χρυσής Αυγής καί δεν είναι εξ ίσου επικίνδυνη και η κα Ρεπούση με τις ανατρεπτικές ιδέες και διδαχές της; Ήταν πράγματι αποτέλεσμα "συνωστισμού" η πάλαι ποτέ καταστροφή της Σμύρνης, όπως διδάσκει η κα Ρεπούση;», γράφει ο Αμβρόσιος.

Τίτλος του άρθρου : Αμβρόσιος: Ευλογίες για Χρυσή Αυγή κι «αφορισμοί» για Ανδρουλάκη


Μητροπολίτης έ? Ανθρωπος του θεού.

Ναι,η δημοκρατία μας δεν συμπεριφέρθηκε έντιμα στους υπέροχους αυτούς ανθρώπους,ντροπή της,γιατί στους χρυσαυγίτες αξίζει όλος ο σεβασμός του κόσμου,τον εκπέμπουν άλλωστε,τί να λέμε τώρα.Αν δεν σεβόμαστε αυτούς ποιούς άλλους θα σεβόμαστε?

Πώ ρε τί σου κάνουν οι παπάδες στην Ελλάδα,άνθρωποι του θεού απο την μία και δεν σταμάνε να ΚΡΙΝΟΥΝ απο την άλλη.Γελοίο όσο δε παίρνει.

Edited by - alex22 on 25/05/2012 09:44:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2012, 09:47:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Ακούστε τώρα μια πανέξυπνη πεποίθηση των χρυσαυγιτών.Οι άντρες λέει είναι ανώτεροι απο τις γυναίκες επειδη το μόριό τους κοιτάει προς τα πάνω!!! Σεβασμός έ?

Εμένα αυτό το πράγμα μου το είπαν,δεν το έμαθα μόνος μου,ωστόσο δεν έχω την παραμικρή αμφιβολία οτι είναι αλήθεια.Τους έχω ικανούς να το πιστεύουν.

Edited by - alex22 on 25/05/2012 09:50:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2012, 12:08:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
alex22 επιχειρηματολογία πάντως δεν είδα στην απάντησή σου...
Το ότι είναι μητροπολίτης ο άνθρωπος δεν σημαίνει πως ο λόγος του είναι αυτομάτως κατακριτέος....

quote:
Εμένα αυτό το πράγμα μου το είπαν,δεν το έμαθα μόνος μου,ωστόσο δεν έχω την παραμικρή αμφιβολία οτι είναι αλήθεια.Τους έχω ικανούς να το πιστεύουν.

Αδικείς τον εαυτό σου με αυτή την τοποθέτηση....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2012, 12:13:39  Εμφάνιση Προφίλ
alex22

quote:
Ακούστε τώρα μια πανέξυπνη πεποίθηση των χρυσαυγιτών.

Για πες μας...

quote:
Οι άντρες λέει είναι ανώτεροι απο τις γυναίκες επειδη το μόριό τους κοιτάει προς τα πάνω!!!

Καλά, τον τελευταίο καιρό έχω ακούσει πολλές ανοησίες σχετικά με το τι πιστεύω (τα περισσότερα εκ των οποίων δεν είχα ιδέα ότι τα πίστευα), αλλά ομολογώ ότι αυτό είναι μακράν η μεγαλύτερη. Πού το βρήκες ρε μεγάλε;

quote:
Εμένα αυτό το πράγμα μου το είπαν,δεν το έμαθα μόνος μου,

Α, μάλιστα!

quote:
ωστόσο δεν έχω την παραμικρή αμφιβολία οτι είναι αλήθεια.

Καλά, η ευπιστία σου αποδεικνύεται και από άλλα πράγματα. Εσύ, για παράδειγμα, δεν έχεις την παραμικρή αμφιβολία ότι ο Ιησούς ανέβηκε στον ουρανό έχοντας παραμάσχαλα το σταυρό του, όπως λέει και ο Χρυσόστομος, και ταυτόχρονα ότι ο σταυρός βρέθηκε μετά 300 χρόνια στην Ιερουσαλήμ, όπως λέει η εκκλησία σου, σ'αυτό θα κολλούσες;

Αναμένω πάντως με αγωνία να με ενημερώσεις και σε τι άλλο πιστεύω ώστε να έχω μια ολοκληρωμένη άποψη σχετικά με τις ιδέες μου...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2012, 15:34:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
KERRY KING

quote:
επιχειρηματολογία πάντως δεν είδα στην απάντησή σου...
Το ότι είναι μητροπολίτης ο άνθρωπος δεν σημαίνει πως ο λόγος του είναι αυτομάτως κατακριτέος....

Κοίτα,όλα αυτά που είπε ο μητροπολίτης είναι γνωστά σε όλους μας.Αυτοί που έχουν στοιχειώδη λογική,το μεγαλύτερο μέρος του πλυθυσμού μας,τα ξέρουν αυτά.Μιλάμε δηλαδή για δεδομένα πράγματα.

Είναι απαράδεκτο για εμένα τουλάχιστον ο μητροπολίτης να υποστηρίζει τους νεοναζί,ποιούς? Τους νοσταλγούς του χίτλερ.

Δεν πολύ χρόνο,θα επανέλθω αργότερα.

Macedon,διακρίνω μια κάποια καλή διάθεση στο γραπτό σου,χαίρομαι που δίνω θετική ενέργειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2012, 16:17:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

KERRY KING

quote:
επιχειρηματολογία πάντως δεν είδα στην απάντησή σου...
Το ότι είναι μητροπολίτης ο άνθρωπος δεν σημαίνει πως ο λόγος του είναι αυτομάτως κατακριτέος....

Κοίτα,όλα αυτά που είπε ο μητροπολίτης είναι γνωστά σε όλους μας.Αυτοί που έχουν στοιχειώδη λογική,το μεγαλύτερο μέρος του πλυθυσμού μας,τα ξέρουν αυτά.Μιλάμε δηλαδή για δεδομένα πράγματα.

Είναι απαράδεκτο για εμένα τουλάχιστον ο μητροπολίτης να υποστηρίζει τους νεοναζί,ποιούς? Τους νοσταλγούς του χίτλερ.

Δεν πολύ χρόνο,θα επανέλθω αργότερα.

Macedon,διακρίνω μια κάποια καλή διάθεση στο γραπτό σου,χαίρομαι που δίνω θετική ενέργεια


Δηλαδή το "Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ το δικαίωμά σου να το λες" του Βολταίρου, πάει περίπατο σε αυτή την περίπτωση, και το χρησιμοποιούμε ΜΟΝΟ οπου μας συμφαίρει...
Όλοι έχουν το δικαίωμα της ελεύθερης έκφρασης, και αυτό ακριβώς είπε ο Μητροπολίτης.
Από τη στιγμή που η ΧΑ είναι κόμμα που λαμβάνει κανονικά μέρος στις εκκλογές, πρέπει να έχει ίση μεταχείρηση με όλα τα άλλα κόμματα, άσχετα αν αυτό που πρεσβεύει, δεν μας αντιπροσωπεύει...
Αν θέλουμε να λέμε πως έχουμε Δημοκρατία, ωφείλουμε να τους δώσουμε την δυνατότητα να ακουστούν οι απόψεις τους.
Με τις περισσότερες από τις απόψεις τους, είμαι κάθετα αντίθετος (τουλάχιστον, με τους τρόπους υλοποιησης πολλών από αυτές), αλλά σαν ώριμος άνθρωπος, ωφείλω να τους ακούσω, και αν δεν μου κάνουν, απλά να τους απορρίψω... Όσο τους "αποκόβουν" από τα ΜΜΕ, τόσο τους κάνουν και "μάρτυρες" της Δημοκρατίας...

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2012, 16:59:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
stanfromgreece

quote:
Δηλαδή το "Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ το δικαίωμά σου να το λες" του Βολταίρου, πάει περίπατο σε αυτή την περίπτωση, και το χρησιμοποιούμε ΜΟΝΟ οπου μας συμφαίρει...
Όλοι έχουν το δικαίωμα της ελεύθερης έκφρασης, και αυτό ακριβώς είπε ο Μητροπολίτης.

Σωστά λές,ομως οι τύποι αυτοί είναι επικίνδυνοι.Πρόσεξε,για χάρη της ίδιας της δημοκρατίας πρέπει να τους διώξουμε,για την προστασία της κυρίως.Δεν αρκεί να έχουμε δημοκρατία,πρέπει και να την προστατεύουμε δεν νομίζεις? Και αυτό δεν το κάνουμε με το να τους δίνουμε το ελεύθερο,εξάλου χωριό που φένεται δεν θέλει κολαούζο.Θέλω να πώ με αυτό οτι οι προθέσεις του συγκεριμμένου κόμματος είναι γνωστό οτι είναι αντιδημοκρατικές.Με αυτήν την λογική είναι σαν να παίρνεις τα μέτρα σου για να διατηρήσεις το σώμα σε υγεία,ξέρω γω να μην εκτίθεσαι σε κάτι που είναι επιβλαβές για το σώμα σου.Αυτό είναι το σκεπτικό μου,για να απαντήσω και στον kerry king.


quote:
Από τη στιγμή που η ΧΑ είναι κόμμα που λαμβάνει κανονικά μέρος στις εκκλογές, πρέπει να έχει ίση μεταχείρηση με όλα τα άλλα κόμματα, άσχετα αν αυτό που πρεσβεύει, δεν μας αντιπροσωπεύει...
Αν θέλουμε να λέμε πως έχουμε Δημοκρατία, ωφείλουμε να τους δώσουμε την δυνατότητα να ακουστούν οι απόψεις τους.
Με τις περισσότερες από τις απόψεις τους, είμαι κάθετα αντίθετος (τουλάχιστον, με τους τρόπους υλοποιησης πολλών από αυτές), αλλά σαν ώριμος άνθρωπος, ωφείλω να τους ακούσω, και αν δεν μου κάνουν, απλά να τους απορρίψω... Όσο τους "αποκόβουν" από τα ΜΜΕ, τόσο τους κάνουν και "μάρτυρες" της Δημοκρατίας...

Με τις περισσότερες από τις απόψεις τους, είμαι κάθετα αντίθετος (τουλάχιστον, με τους τρόπους υλοποιησης πολλών από αυτές), αλλά σαν ώριμος άνθρωπος, ωφείλω να τους ακούσω, και αν δεν μου κάνουν, απλά να τους απορρίψω... Όσο τους "αποκόβουν" από τα ΜΜΕ, τόσο τους κάνουν και "μάρτυρες" της Δημοκρατίας...


Για το γεγονός όμως της αποκοπής τους,ευθύνονται οι ίδιοι και κανένας άλλος.Αμα ήταν πιό ανθρώπινοι δεν πιστεύω οτι θα υπήρχε πρόβλημα.Πιστεύω οτι οι άλλοι βουλευτές αντιδράνε φυσιολογικά σε μια ενδεχόμενη "απειλή",και αυτό γιατί οι χρυσαυγίτες δεν έχουν μάθει τίποτα άλλο απο το να προσπαθούν να φοβίσουν τους άλλους με το να μισούν και να χρησημοποιούν τα πρωτόγονα ένστικτα κυρίως ενάντι της λογικής.Το εκπέμπουν στην ατμόσφαιρα,και όπως και να το κάνουμε κανένας δεν αισθάνεται άνετα σε μια τέτοια ατμόσφαιρα που κυριαρχεί το μίσος.Τσάμπα, δεν θέλουν οι ανθρωποι να είναι στην ίδια αίθουσα μαζί τους,τους δίνω 100% δίκιο.Δεν μπορεί όπως και να το κάνουμε να έχουν όλο το άδικο όπως ο μητροπολίτης υποστηρίζει πάνω κάτω.

Macedon

quote:
Καλά, τον τελευταίο καιρό έχω ακούσει πολλές ανοησίες σχετικά με το τι πιστεύω (τα περισσότερα εκ των οποίων δεν είχα ιδέα ότι τα πίστευα), αλλά ομολογώ ότι αυτό είναι μακράν η μεγαλύτερη. Πού το βρήκες ρε μεγάλε;

Δηλαδή είσαι χρυσαυγίτης? Θα μου πείς τί ρωτάω τώρα,anyway.

quote:
Καλά, η ευπιστία σου αποδεικνύεται και από άλλα πράγματα. Εσύ, για π αράδειγμα, δεν έχεις την παραμικρή αμφιβολία ότι ο Ιησούς ανέβηκε στον ουρανό έχοντας παραμάσχαλα το σταυρό του, όπως λέει και ο Χρυσόστομος, και ταυτόχρονα ότι ο σταυρός βρέθηκε μετά 300 χρόνια στην Ιερουσαλήμ, όπως λέει η εκκλησία σου, σ'αυτό θα κολλούσες;

Εχω πεί αρκετές φορές οτι δεν πιστεύω αυτά που αναφέρεις.Είτε δεν το θυμάσαι γιατί δεν δίνεις βάση όταν σου απαντάει ο άλλος και κοιτάς να περάσεις μόνο το δικό σου,όπως κάνουν όλοι οι κατώτεροι άνθρωποι(αστειάκι),είτε απλά το αναφέρεις γιατί έχεις μεγάλο κόμπλεξ με τον χριστιανισμό.Πρόβλημα σου ρε satan inside(κι άλλο αστειάκι)

Edited by - alex22 on 25/05/2012 17:13:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2012, 17:09:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
quote:
Εμένα αυτό το πράγμα μου το είπαν,δεν το έμαθα μόνος μου,ωστόσο δεν έχω την παραμικρή αμφιβολία οτι είναι αλήθεια.Τους έχω ικανούς να το πιστεύουν.

Αδικείς τον εαυτό σου με αυτή την τοποθέτηση..


Kerry king,δεν είναι και τόσο τρομερή αυτή η εικασία μου αν σκεφτείς οτι την γυναίκα την έχουν υποβαθμισμένη.Κοινή λογική.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2012, 19:07:20  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori

Πόσο πια???

Εάν ο κάθε "θεόπνευστος" ...άρχης θα έσπευδε να υπερασπιστεί την Χ.Α. ακόμα και εάν η Χ.Α. είχε διαφορετική θέση απέναντι στην εκκλησία τότε ίσως "κάτι" να μου έλεγε ο λόγος τους, αλλά όλοι αυτοί οι δήθεν "θεόπνευστοι" θα ήταν οι πρώτοι που θα τους καταδίκαζαν..

Όποιος παίρνει λοιπόν στα σοβαρά τα πολιτικά παιχνίδια της εκκλησίας μπορεί να συνεχίσει να το κάνει, προσωπικά με αφήνουν παγερά αδιάφορη...

Δεν αποδεικνύει τίποτα λοιπόν ο Πατριάρχης αλλά ούτε και τον χρειάζομαι, γιατί δεν θα έπρεπε να είναι ο ρόλος του αυτός!!



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2012, 19:17:35  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori
Από την άλλη..


Σε ερώτηση που έθεσε γνωστός δημοσιογράφος στους βουλευτές της Χ.Α.
Κασιδιάρη και Παναγιώταρο για το αν χαιρετούν φασιστικά ή όχι η απάντηση ήταν: "ότι δεν υπάρχει επίσημος φασιστικός χαιρετισμός στην Χ.Α. και πως σε συγκεντρώσεις δεν χαιρετάνε φασιστικά"
όταν όμως τους έδειξε φωτογραφία του Μιχαλολιάκου ο οποίος βρισκόταν δίπλα σε άλλους που χαιρετούσαν φασιστικά, η απάντηση ήταν: "Τί να κάνω, να του κόψω το χέρι του ανθρώπου?"




THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2012, 23:27:46  Εμφάνιση Προφίλ
Μήπως είναι δείγμα ένδοιας επιχειρημάτων και πανικού το γεγονός ότι αναλώνεστε σε ατέρμονες και ανούσιες συζητήσεις για ανοησίες (πώς χαιρετάει η Χρυσή Αυγή, τι θρήσκευμα είναι ο αρχηγός της, τι φαγητό του αρέσει...) και δεν έχει κανείς ασχοληθεί με τα ουσιώδη θέματα και τις θέσεις του εν λόγω Κινήματος;

Επειδή όμως έχεις απορίες simori, να στις εξηγήσω.

1. Όντως, δεν υπάρχει επίσημος χαιρετισμός στη Χρυσή Αυγή.

2. Ο χαιρετισμός που βλέπεις, δεν είναι ούτε φασιστικός ούτε ναζιστικός ούτε φαλαγγίτικος. Είναι ο χαιρετισμός όλων των εθνικιστών του κόσμου. Κοινό επίσης σύμβολο όλων των εθνικιστών του κόσμου, είναι ο κελτικός σταυρός.

3. Αντίστοιχα, οι κομμουνιστές έχουν παρόμοιο χαιρετισμό με τη γροθιά σφιγμένη, που υιοθετήθηκε από την Κομιντέρν τη δεκαετία του '20 αλλά αυτό δεν φαίνεται να σε ενοχλεί. Το ότι χαιρετούσε έτσι ο Στάλιν που εξαφάνισε σχεδόν τον ποντιακό ελληνισμό της Γεωργίας τη δεκαετία του '30, εκτοπίζοντας όσους δεν έσφαξε σαν κατσίκια, επίσης δεν φαίνεται να προβληματίζει. Το ότι χαιρετούσαν έτσι κάποιοι "Έλληνες" που έδιναν γραμμή για να μην πολεμήσει η Ελλάδα τους Ιταλούς, εξαιτίας του συμφώνου μη επίθεσης Μολότωφ-Ρίμπεντροπ το 1940, επίσης φαίνεται να μην σε απασχολεί.

Αν έχεις κι άλλες απορίες, ευχαρίστως να στις λύσω.

macedon

Edited by - macedon on 25/05/2012 23:51:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2012, 23:34:59  Εμφάνιση Προφίλ
Macedon,υιοθετείς και εσύ την άποψη του Κασιδιάρη, ότι πρέπει να βάζουμε νάρκες στα σύνορα ώστε να κάνουμε κομμάτια όποιον εισβάλλει παράνομα στα συνορά μας;;

Είναι άποψη μέλους της Χρυσής Αυγής.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2012, 23:37:39  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv
quote:

2. Ο χαιρετισμός που βλέπεις, δεν είναι ούτε φασιστικός ούτε ναζιστικός ούτε φαλαγγίτικος. Είναι ο χαιρετισμός όλων των εθνικιστών του κόσμου. Κοινό επίσης σύμβολο όλων των εθνικιστών του κόσμου, είναι ο κελτικός σταυρός.



ολα αυτα Μακεδων στην μνημη των ανθρωπων ειναι ταυτισμενα - συνυφασμενα με τον ναζισμο η εχω λαθος?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2012, 23:55:13  Εμφάνιση Προφίλ
Ιαπετός

quote:
Macedon,υιοθετείς και εσύ την άποψη του Κασιδιάρη, ότι πρέπει να βάζουμε νάρκες στα σύνορα ώστε να κάνουμε κομμάτια όποιον εισβάλλει παράνομα στα συνορά μας;;

1. Υιοθετώ την άποψη ότι τα σύνορά μας πρέπει να φυλάγονται με κάθε τρόπο.

2. Υιοθετώ την άποψη ότι πρέπει να εφαρμόζεται ο νόμος.

Εσύ; Πού ακριβώς διαφωνείς;


stiv

quote:
ολα αυτα Μακεδων στην μνημη των ανθρωπων ειναι ταυτισμενα - συνυφασμενα με τον ναζισμο η εχω λαθος?

Δεν μπορώ να γνωρίζω τι συμβαίνει στη μνήμη των ανθρώπων, αλλά αν συμβαίνει κάτι τέτοιο τότε οι άνθρωποι αυτοί είτε έχουν πολύ επιλεκτική μνήμη, είτε έχουν άγνοια της ιστορίας είτε και τα δύο (βλ. σημείωση (3) παραπάνω).

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2012, 00:14:27  Εμφάνιση Προφίλ
Macedon

quote:

1. Υιοθετώ την άποψη ότι τα σύνορά μας πρέπει να φυλάγονται με κάθε τρόπο.

2. Υιοθετώ την άποψη ότι πρέπει να εφαρμόζεται ο νόμος.


OK.Συμφωνώ.. Άλλα εδώ ο Κ.Κασιδιάρης μίλησε για νάρκες..

Stiv

quote:
ολα αυτα Μακεδων στην μνημη των ανθρωπων ειναι ταυτισμενα - συνυφασμενα με τον ναζισμο η εχω λαθος?

Stiv,ο χαιρετισμός αυτός είναι όντως εθνικιστικός όπως και η σβάστικα που χρησιμοποιήσε ο Χίτλερ έιναι απ' όσο γνωρίζω αρχαίο ελληνικό σύμβολο (Μινωικό για τη ακρίβεια)

Τώρα αν ο κόσμος το έχει συνδυάσει με τον ναζισμό, αυτό είναι ένα άλλο θέμα!

http://imageshack.us/photo/my-images/594/koalafa.jpg/IMGhttp://img594.imageshack.us/img594/3743/koalafa.jpg/IMG/URL" border=0>

Edited by - Ιαπετός on 26/05/2012 00:15:21

Edited by - Ιαπετός on 26/05/2012 00:16:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2012, 00:55:30  Εμφάνιση Προφίλ
Ιαπετός

-----------------------------------
macedon:
Υιοθετώ την άποψη ότι τα σύνορά μας πρέπει να φυλάγονται με κάθε τρόπο.

Ιαπετός:
OK.Συμφωνώ
-----------------------------------

quote:
Άλλα εδώ ο Κ.Κασιδιάρης μίλησε για νάρκες..

Κι εσύ συμφώνησες να φυλάσσονται τα σύνορα με κάθε τρόπο.
Δεν μπορώ να καταλάβω πού ακριβώς διαφωνείτε...


macedon

Edited by - macedon on 26/05/2012 00:56:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ισοκράτης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
160 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2012, 01:19:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Macedon,υιοθετείς και εσύ την άποψη του Κασιδιάρη, ότι πρέπει να βάζουμε νάρκες στα σύνορα ώστε να κάνουμε κομμάτια όποιον εισβάλλει παράνομα στα συνορά μας;;

Είναι άποψη μέλους της Χρυσής Αυγής.



Πόσοι νότιο αμερικάνοι έχουν σκοτωθεί απο τις "αρχές" προσπαθώντας να περάσουν παράνομα στις ΗΠΑ γνωρίζεις ; Εγω γιατι πρεπει να δέχομαι σαν πουτανα τον κάθε βρομιαρη που δεν του αρέσει η χώρα του και έρχεται να " βιάσει " την δική μου; Για να μη με κακολογησουν; Δεν πειράζει , μπορω να ζήσω με αυτο , με 2 εκατομμύρια λαθρομετανάστες όμως ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ.

ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΉΝΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2012, 06:45:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Καλημέρα σας,

Για να κλείνουν κάποιες παρενθέσεις :

Παρέθεσα το κείμενο του Αμβρόσιου για να υποδείξω τον βρώμικο ρόλο των πορνό-ΜΜΕ. Δεν με ενδιαφέρει αν ο Αμβρόσιος είναι μητροπολίτης, αν είναι μουφτής ή αν είναι κουνελάκι του Playboy.... Εξέφρασε μια γνώμη αντικειμενική και λογική για μεγάλο μέρος του ελληνικού λαού.

Πως το παρουσίασαν τα πορνο-ΜΜΕ ???

ΕΥΛΟΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ - ΑΦΟΡΙΣΜΟΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΔΡΟΥΛΛΑΚΗ

Είναι βαλτά τα πορνο-ΜΜΕ ή δεν είναι ????

Edited by - KERRY KING on 26/05/2012 06:46:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2012, 06:50:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Για το θέμα του χαιρετισμού με κάλυψε η απάντηση του macedon.
Αν οι γερμανοί έχουνε καταθέσει copyright για τον χαιρετισμό και την σβάστικα, ας μας τα παρουσιάσει κάποιος για να τα επανεξετάσουμε. Αλλιώς το να χρησιμοποιείται αυτού του είδους η επιχειρηματολογία, νομίζω αδικεί το επίπεδο της συζήτησης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2012, 06:57:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
@Ιαπετός

Ναι, η θέση της Χρυσής Αυγής για τοποθέτηση ναρκών στα σύνορά μας με βρίσκει απολύτως σύμφωνω. Είμαστε χώρα που δέχεται εισβολή. Η διακίνηση μουσουλμάνων προς την Ευρώπη είναι μέρος γενικότερου σχεδίου εξισλαμισμού της Ευρώπης. Όσο η Ε.Ε. σφυρίζει αδιάφορα για τα ανατολικά της σύνορα, έχουμε υποχρέωση ως χώρα να τα διαφυλλάξουμε με όποιον τρόπο μπορούμε. Για να διαχειριστούμε το τεράστιο πρόβλημα με τους λαθρομετανάστες που ήδη έχουμε εντός συνόρων, πρέπει να διασφαλίσουμε με κάθε τρόπο ότι δεν θα μπούνε και άλλοι. Πέρα από την Χρυσή Αυγή, δεν είδα κανένα άλλο κόμμα να προτείνει ουσιαστική και εφαρμόσιμη λύση πάνω στο θέμα αυτό...

Edited by - KERRY KING on 26/05/2012 06:59:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2012, 08:52:08  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
OK.Συμφωνώ.. Άλλα εδώ ο Κ.Κασιδιάρης μίλησε για νάρκες..
Ναι φίλε μου. Μίλησε για νάρκες με ΜΕΓΑΑΑΛΕΣ ταμπέλες που να το δεικνύουν.
"Μόνο ένας τρελός θα περνούσε", είπε.

Θέλεις να φυλάσσονται τα σύνορά μας από είσβολείς ή όχι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2012, 09:31:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Έχουμε κάθε δικαίωμα σαν έθνος να διαφυλάξουμε τα σύνορά μας. Εκ των πραγμάτων, λόγω της μεγάλης χερσαίας συνοριακής γραμμής προς τον βορρά αλλά και λόγω της μορφολογίας του εδάφους, δεν είναι δυνατόν να έχουμε φρουρούς ή συνοριακά φυλάκια ανά τακτά σημεία. Δεν βλέπω τον λόγο να μην υπάρχουν ναρκοπέδια. Χαρακτηρισμένα ναρκοπέδια όμως. Με ταμπέλες, ταμπελάρες σε όλες τις γλώσσες που να προειδοποιούν : "ΠΡΟΣΟΧΗ! ΝΑΡΚΟΠΕΔΙΟ". Εγώ το βάζω και σε προειδοποιώ. Αν εσύ μπεις και σκορπιστείς σε κομμάτια, ποιος θα φταίει ; Μπαίνεις και αναλαμβάνεις και την ευθύνη.

quote:
Ναι, η θέση της Χρυσής Αυγής για τοποθέτηση ναρκών στα σύνορά μας με βρίσκει απολύτως σύμφωνω.

Κι εγώ συμφωνώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2012, 10:19:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Έχουμε κάθε δικαίωμα σαν έθνος να διαφυλάξουμε τα σύνορά μας. Εκ των πραγμάτων, λόγω της μεγάλης χερσαίας συνοριακής γραμμής προς τον βορρά αλλά και λόγω της μορφολογίας του εδάφους, δεν είναι δυνατόν να έχουμε φρουρούς ή συνοριακά φυλάκια ανά τακτά σημεία. Δεν βλέπω τον λόγο να μην υπάρχουν ναρκοπέδια. Χαρακτηρισμένα ναρκοπέδια όμως. Με ταμπέλες, ταμπελάρες σε όλες τις γλώσσες που να προειδοποιούν : "ΠΡΟΣΟΧΗ! ΝΑΡΚΟΠΕΔΙΟ". Εγώ το βάζω και σε προειδοποιώ. Αν εσύ μπεις και σκορπιστείς σε κομμάτια, ποιος θα φταίει ; Μπαίνεις και αναλαμβάνεις και την ευθύνη.

Πολύ καλή διατύπωση!
Δεν καταλαβαίνω πού πάμε και βρίσκουμε τέτοια "διλήμματα" (νάρκες/ όχι νάρκες)για να αμπελοφιλοσοφούμε!

Δηλαδή γιατί να μην υπάρχουν νάρκες στα σύνορα, δεν κατάλαβα?
Κομματιάζουνε λέει τους ανθρώπους... Ποιους ανθρώπους? Και γιατί αυτοί οι άνθρωποι βρίσκονται εκεί? Αυτό είναι το ερώτημα...

Με την ίδια (παρα)λογική, να καταργήσουμε και ...τους αυτοκινητόδρομους! Γιατί εκεί τρέχουν τα αυτοκίνητα με ταχύτητες >120 χ.α.ω. και κομματιάζουν τους....πεζούς! Αν λοιπόν μου πεις τι δουλειά έχει ένας πεζός να "κοβει" βόλτες στον αυτοκινητόδρομο, θα σου πω κι εγώ τι δουλειά έχει ένας ΛΑΘΡΟμετανάστης να κόβει βόλτες στα ...σύνορα!


Έλεος ρε παιδιά! Να λέμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη κάποτε...

Να τελειώνει το παραμύθι με τους "καημένους" τους ΛΑΘΡΟμετανάστες....
Τι σημαίνει το "ΛΑΘΡΟ" ? Από κει ξεκινάνε όλα. Είναι συνυπεύθυνοι.
Δεν τους πήρε κανένας με το ζόρι και το στανιό σηκωτούς και κουβαλητούς. Δεν πήγε ο Τούρκος δουλέμπορας στο Ισλαμαμπάντ και στην Καμπούλ να κάνει Οντισιόν για να φέρει κόσμο στην Ελλάδα. Να μη τα λέμε ξανά μανά τα χιλιοειπωμένα.... όλοι το ξέρουμε πλέον το παιχνίδι!

Φτάνει πια αυτός ο υποκριτικός και επιλεκτικός "ανθρωπισμός" της ξεφτίλας! Υπάρχουν και νόμοι υπάρχουν και κυρίαρχα κράτη, και όποιος δεν τα σέβεται αυτά δεν έχει λόγο και ρόλο ύπαρξης στην επικράτεια αυτών των κρατών.
Για δείτε μεταναστευτικές πολιτικές άλλων κρατών να καταλάβετε τι εννοώ. Για πάτε να βγάλετε Βίζες εργασίας/ διαμονής σε άλλα κράτη και να μπείτε σαν κύριοι μέσα πρώτα και ύστερα το ξανασυζητάμε....



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2012, 16:56:25  Εμφάνιση Προφίλ
Νάρκες στα σύνορα?
Με εμφανή προειδοποίηση?

ΝΑΙ συμφωνώ!!

Και μετα τις νάρκες,ελεύθεροι σκοπευτές,για όσους καταφέρουν να παρακάμψουν το ναρκοπέδιο.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2012, 21:04:38  Εμφάνιση Προφίλ
Είναι τελικά να γελάς ,
βρέθηκε ενα ακραίο κόμμα για να ξυπνήσει (λέμε τώρα)
πολίτικους και πολίτες,
οτι πρέπει επιτέλους αυτή η Χώρα να προστατευτεί !

Αλλα μπα , δεν μπορεί να συμβαίνει αυτό (!)
περαστικό θα είναι (σαν ίωση)... θα περάσει με αντιβίωση .

7% ψήφισαν ΧΑ χωρίς να τους εκφράζει
25% (φαίνεται) θα ψηφίσουν ΣΥΡΙΖΑ
(κι ας μην ξέρουν ποιες είναι τελικά οι θέσεις του)
η ΝουΔουλα .... ζάχαρη
απο το Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα , εχει μείνει μόνο το ΣΟΚ

και ενα 40%+ του Ελληνικού λαού,
θα προτιμήσει παλι να πάει για ...μπάνιο εκεινη τη μέρα.

Οπως τραγουδούν Παπακωνσταντίνου - Μαχαιρίτσας ...
Να δείς τί σου'χω για μετά


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2012, 22:30:41  Εμφάνιση Προφίλ
AitheroVamon

quote:
7% ψήφισαν ΧΑ χωρίς να τους εκφράζει

Εκεί. Με την κακία σου να μείνεις...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2012, 23:33:16  Εμφάνιση Προφίλ
Κι ομως,
Παρότι θα τους ήθελα με περισσότερο ποσοστό
(έχοντας το σκεπτικό μου)
απο την άλλη δεν δέχομαι τον πολίτη που ανακατεύει τα χαρτιά πίσω απο το παραβάν,
πιάνει ενα στην τύχη και το πετάει στην ... απαραβίαστη* κάλπη

οτι και να ψηφίσει ειλικρινά δεν με πειράζει,
αρκεί να το κάνει συνειδητά
να μην αντιμετωπίζει το δικαίωμα του αυτό σαν αγγαρεία

Αλλα μάλλον ζητάω πολλά , απο μια χώρα οπου έχει (εδω και χρόνια)
μλ ΚΚΕ και ΚΚΕ μλ (πρόκειται περι αυτιστικής αντίληψης)
ενα Κομουνιστικό κόμμα (ΚΚΕ®)οπου ρωτώντας (μάχιμο) ψηφοφόρο του:
"ποιο σύστημα ονειρεύεστε" σου απαντά: "το σουηδικό" (!?!
και το 10%+ του εκλογικού σώματος ψηφίζει κόμματα τύπου
ολα τα σφάζω ολα τα μαχαιρώνω
(αυτό κι αν είναι πολιτική παιδεία ! )


*Αυτη με το φύλο χαρτί (ενίοτε τετράδιο ή βιβλίο) πάνω απο την σχισμή...
(ποτέ δεν κατάλαβα ΚΑΙ εγω που χρησιμεύει αυτο το σύστημα προστασίας)
|||


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2012, 07:04:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Καλημέρα,

Χτες πάλι είχαμε μαθήματα δημοκρατίας από τους άπλυτους....

http://www.newsbeast.gr/politiki/arthro/357867/giaourtosan-vouleuti-tis-hrusis-augis-/

Αναρωτιέμαι αν θα γίνει αντίστοιχος ντόρος με το γιαούρτωμα του μπουμπούκου ή το μπουγέλωμα του άλλου του φιόγκου του πασοκτζη...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2012, 07:06:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Ωραίες οι τοποθετήσεις σου AitheroVamon...

Ειδικά για τους ανεύθυνους που απέχουν και μετά έχουν και άποψη από πάνω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy