ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 XA
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2012, 14:03:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
macedon,

quote:
Το ότι θεωρώ (με βάση τα επιτεύγματά της) ότι η ελληνική φυλή είναι ανώτερη και εν πάσει περιπτώσει διαφορετική από άλλες φυλές και το ότι θεωρώ εγώ τον εαυτό μου, σαν Έλληνα, πολύ ανώτερο από άλλους λαούς, δεν συνιστά "απαξίωση" των άλλων λαών και οπωσδήποτε δεν συνιστά την ύπαρξη "αισθημάτων μίσους" όπως ισχυρίζεται ο γιαπετ.

Αυτό που λες, ισχύει για σένα. Που εσύ, ας πούμε, διαθέτεις μια κρίση και μια νοημοσύνη ενός επιπέδου. Όμως ο γιαπετ δεν μιλάει για σένα. Αναφέρεται στον Εθνικισμό. Και όντως, ο Εθνικισμός εμπεριέχει αυτόν τον κίνδυνο. Όχι του μίσους, αλλά της διαμόρφωσης απαξιωτικών συναισθημάτων για τους άλλους λαούς. Κανείς δεν είπε πως η δική σου θέση συνιστά απαξίωση των άλλων λαών. Ναι, αυτή είναι όμως η δική σου θέση. Τα 20χρονα και τα 25χρονα όμως που ψηφίζουν την Χ.Α. αυτήν την διαφορά δεν μπορούν να την καταλάβουν.

quote:
Αυτά είναι απλά προπαγανδιστικά πυροτεχνήματα αυτών που θεωρούν πως όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι με την έννοια των ίσων δυνατοτήτων και ίδιων προσόντων και πως όλοι οι άνθρωποι είναι ικανοί για όλα. Εμ, δεν είναι έτσι, και το ξέρουμε. Οι θέσεις αυτές μετατρέπουν τον κάθε ξεχωριστό άνθρωπο σε μαζάνθρωπο, σε ισοδύναμο μέλος ενός ακαθόριστου κοινωνικού συνόλου, κάτι που τόσο η φύση όσο και η καθημερινή πρακτική μας αποδεικνύει πως δεν ισχύει.

macedon, κι εγώ συμφωνώ με αυτό που λες.

[ μην ξεχνάς, με παρότρυνες πιο πριν να μιλήσω για τα αρνητικά του Εθνικισμού ... ]

Ο κίνδυνος λοιπόν αυτής της διαμόρφωσης των απαξιωτικών συναισθημάτων για τους άλλους λαούς, ασφαλώς και δεν αφορά εσένα macedon. Όμως (είτε αφορά εσένα, είτε όχι) υπάρχει στον Εθνικισμό.

Edited by - zip on 20/05/2012 14:11:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2012, 14:50:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
macedon

Κατά τα λοιπά, η δικτατορία είναι απλά μια έκτακτη κατάσταση που δεν έχει καμία σχέση με τον εθνικισμό.


Το "κακό" στον Εθνικισμό δεν βρίσκεται στο σύνολο των ιδεολογικών του εκφράσεων. Βρίσκεται αναλύοντας διεξοδικά ένα μέρος αυτών. Και ένας μέρος αυτών των ιδεολογικών του εκφράσεων δεν αποκλείει την ... "συμπύκνωση" όλων αυτών των ατομικών χαρακτηριστικών αξιών του συνόλου μιας κοινωνίας, σε ένα και μόνο άτομο.

Κατά συνέπεια, ο Εθνικισμός σίγουρα δεν θεωρεί τα δικτατορικά καθεστώτα ως έκτακτες καταστάσεις [ απορώ δηλ. πως ο macedon τα θεωρεί ]. Ο μη αποκλεισμός αλλά και το ενδεχόμενο ανάθεσης αυτού του συνολικού "εμείς" σε ένα και μόνο "εγώ", εντάσσουν προγραμματικά την πιθανότητα ύπαρξης ενός δικτατορικού καθεστώτος στο ιδεολογικό προφίλ του Εθνικισμού. Συνεπώς, ένα δικτατορικό καθεστώς δεν αντιμετωπίζεται από τον Εθνικισμό ως έκτακτο γεγονός αλλά ως ... ένα αποδεχτό προγραμματικό ενδεχόμενο. Είναι δηλ. πολύ απλά, "μες στο πρόγραμμα κι αυτό", που λέμε. Και αυτή ακριβώς είναι η σχέση του Εθνικισμού με την δικτατορία. Και φυσικά, εκ πρώτης όψεως αυτή η σχέση δεν μπορεί να γίνει αντιληπτή, αφού ο Εθνικισμός αναγάγει όλες αυτές τις προεκτάσεις σε ... εθνικά ζητήματα.

Υπάρχει κανένας Χρυσαυγίτης που μπορεί να διαφωνίσει με τον Μιχαλολιάκο ; Όχι. Γιατί ; Γιατί ο Χρυσαυγίτης πιστεύει πως το "εγώ" του Μιχαλολιάκου έχει διαμορφωθεί σύμφωνα και με το δικό του. Δηλ. ο Εθνικιστής Χρυσαυγίτης "βλέπει" ένα μέρος του εαυτού του [ δεν ξέρω, μπορεί να το βλέπει κι όλο ] που ; Στο πρόσωπο του Μιχαλολιάκου! Ε, πως είναι δυνατόν να διαφωνίσει ; Αν όμως αύριο ο Μιχαλολιάκος έρθει και καταργήσει το σύνταγμα, τι θα πει ο Χρυσαυγίτης ; Τι θα πει ο Εθνικιστής ; "Για λόγους εθνικής ασφάλειας έγινε ότι έγινε". Αυτό θα πει. Δεν θα φταίει ο Μιχαλολιάκος. Με τον ίδιο τρόπο που δεν φταίει κι ο Χίτλερ ...

Edited by - zip on 20/05/2012 15:22:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2012, 15:16:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

quote:
το ότι θεωρώ εγώ τον εαυτό μου, σαν Έλληνα, πολύ ανώτερο από άλλους λαούς, δεν συνιστά "απαξίωση" των άλλων λαών και οπωσδήποτε δεν συνιστά την ύπαρξη "αισθημάτων μίσους" όπως ισχυρίζεται ο γιαπετ.

Να μαντέψω, και εσύ κατευθείαν απόγονος του Πυθαγόρα και του Σωκράτη???

Να πάντως και μία ειλικρινής δήλωση!!!

Και σαφώς και δεν συνιστά "απαξίωση" των άλλων λαών που είσαι τόσο ανώτερός τους! Λες και φταίνε σε τίποτα αυτοί οι υποανάπτυκτοι που δεν γεννήθηκαν στο θεϊκό Greece με τον υπέροχο και πολιτισμένο λαό τους και τους θεσπέσιους και ενάρετους κυβερνήτες τους

quote:

Είναι σα να μου λες ότι ο διευθυντής μιας δημόσιας υπηρεσίας, που βρίσκεται εκεί λόγω μεγαλύτερων προσόντων που έχει και είναι ιεραρχικά ανώτερος από τους υφισταμένους του, εκ της θέσης του απαξιώνει τους υφισταμένους του και τους μισεί.

Λίγο άτυχο macedon το παράδειγμα του "διευθυντή δημόσιας υπηρεσίας" διότι προβάλλει -ακούσια- το πρότυπο του μέσου νεοέλληνα που θέλει να διοικεί...

Και όταν λες "προσόντα" τι ακριβώς εννοείς? Εάν εννοείς σωματικά προσόντα τότε άστο, οι Έλληνες λέγεται πως έχουν το μικρότερο μέγεθος στην Ευρώπη, για να κάνουμε και λίγο πλάκα...εάν εννοείς νοητικά προσόντα ένας λαός που διαρκώς ψηφίζει αυτούς που τον ξεσκίζουν και που αλλάζει γνώμη κάθε ημέρα ανάλογα με το τί τον ταίζουν τα μμε δεν φημίζεται για τη νοημοσύνη του...πνευματικά προσόντα σαφώς και έχουν οι Έλληνες όμως όχι και "διοικητικά"...

Εάν θέλουμε να αποδώσουμε συμβολικούς ρόλους σε λαούς τότε ο ρόλος του διευθυντή ταιριάζει στους απεχθείς γερμανούς...το αυταρχικό αφεντικό που όλοι βρίζουν...και του οποίου όμως οι οργανωτικές και διευθυντικές ικανότητες είναι πολύ καλύτερες σε σχέση πχ. με τα ανεμοδούρια τους έλληνες...

Να δώσουμε και ένα πιο απλοϊκό -πλην ενδεικτικό- παράδειγμα, εν όψει και του Euro: χωρίς την διευθυντική μαεστρία του Ότο Ρεχάγκελ η Εθνική Ελλάδας θα έπλεε ακόμα στα πελάγη της ανυποληψίας...και όποιος γνωρίζει από μπάλα ας το διαψεύσει.


Δεν ισχυρίζομαι ότι η Ελλάδα θέλει ντε και καλά τον Γερμανό της για να προοδεύσει, απλώς το παράδειγμα του macedon περί ιεραρχικής ανωτερότητας ήταν ατυχές. Για έναν λόγο παραπάνω ότι εάν οι Έλληνες ήταν όντως λαός τόσο ευφυής και ανώτερος τότε δεν θα είχαν καταντήσει ζήτουλες της δύσης που λούζονται τις προσβολές των αφεντικών της ευρώπης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2012, 17:20:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Ανωτερότητα και ταπεινότητα πάνε μαζί κατα την γνώμη μου.

Η πνευματική αλήθεια είναι οτι κανείς δεν είναι ανώτερος απο κανέναν,όλοι είμαστε το ίδιο στον πυρήνα μας,αλλα ταυτόχρονα διαφορετικοί.

quote:
Το "κακό" στον Εθνικισμό δεν βρίσκεται στο σύνολο των ιδεολογικών του εκφράσεων. Βρίσκεται αναλύοντας διεξοδικά ένα μέρος αυτών. Και ένας μέρος αυτών των ιδεολογικών του εκφράσεων δεν αποκλείει την ... "συμπύκνωση" όλων αυτών των ατομικών χαρακτηριστικών αξιών του συνόλου μιας κοινωνίας, σε ένα και μόνο άτομο.

Κατά συνέπεια, ο Εθνικισμός σίγουρα δεν θεωρεί τα δικτατορικά καθεστώτα ως έκτακτες καταστάσεις [ απορώ δηλ. πως ο macedon τα θεωρεί ]. Ο μη αποκλεισμός αλλά και το ενδεχόμενο ανάθεσης αυτού του συνολικού "εμείς" σε ένα και μόνο "εγώ", εντάσσουν προγραμματικά την πιθανότητα ύπαρξης ενός δικτατορικού καθεστώτος στο ιδεολογικό προφίλ του Εθνικισμού. Συνεπώς, ένα δικτατορικό καθεστώς δεν αντιμετωπίζεται από τον Εθνικισμό ως έκτακτο γεγονός αλλά ως ... ένα αποδεχτό προγραμματικό ενδεχόμενο. Είναι δηλ. πολύ απλά, "μες στο πρόγραμμα κι αυτό", που λέμε. Και αυτή ακριβώς είναι η σχέση του Εθνικισμού με την δικτατορία. Και φυσικά, εκ πρώτης όψεως αυτή η σχέση δεν μπορεί να γίνει αντιληπτή, αφού ο Εθνικισμός αναγάγει όλες αυτές τις προεκτάσεις σε ... εθνικά ζητήματα.

Υπάρχει κανένας Χρυσαυγίτης που μπορεί να διαφωνίσει με τον Μιχαλολιάκο ; Όχι. Γιατί ; Γιατί ο Χρυσαυγίτης πιστεύει πως το "εγώ" του Μιχαλολιάκου έχει διαμορφωθεί σύμφωνα και με το δικό του. Δηλ. ο Εθνικιστής Χρυσαυγίτης "βλέπει" ένα μέρος του εαυτού του [ δεν ξέρω, μπορεί να το βλέπει κι όλο ] που ; Στο πρόσωπο του Μιχαλολιάκου! Ε, πως είναι δυνατόν να διαφωνίσει ; Αν όμως αύριο ο Μιχαλολιάκος έρθει και καταργήσει το σύνταγμα, τι θα πει ο Χρυσαυγίτης ; Τι θα πει ο Εθνικιστής ; "Για λόγους εθνικής ασφάλειας έγινε ότι έγινε". Αυτό θα πει. Δεν θα φταίει ο Μιχαλολιάκος. Με τον ίδιο τρόπο που δεν φταίει κι ο Χίτλερ ...


Έξυπνος τρόπος για την αφαίρεση της ελεύθερης βούλησης.Και καλά ανιδιοτέλεια,το "εγώ" θυσιάζεται για το "εμείς",στην πραγματικότητα όμως υπάρχει κάποιο άλλο πιό πονηρό και πιό μεγάλο "εγώ",που πιάνει κορόιδα τα άλλα "εγώ".Κοίτα να δείς,δεν το ήξερα αυτό.Ο διάβολος πάντα βρίσκει τον τρόπο του για να πείσει για το υποτιθέμενο καλό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2012, 17:43:14  Εμφάνιση Προφίλ
Η ελληνική ιστορία (και χωρίς να λαμβάνουμε σε πρώτη φάση υπ'όψιν την πληθυσμιακή παράμετρο, που ενισχύει την διαφορά) είναι η πλέον πλούσια,και επηρέασε την εξέλιξη του πολιτισμού στον πλανήτη περισσότερο από κάθε άλλη εθνική ιστορία.

Τ ο γεγονός ότι οι πιο εντυπωσιακές σελίδες γράφτηκαν σε εποχές που το άτομο ή η μονάδα αν θέλετε μετρούσε περισσότερο κάνει πιο ισχυρό το επιχείρημα.(με την τεχνολογική άνοδο και την πληθυσμιακή αύξηση ο παράγων μονάδα και η αξία της μετρούσε όλο και λιγότερο.Λέγοντας περί αξίας της μονάδας δεν το περιορίζω μονάχα στον πολεμικό στίβο αλλά και στον πολιτισμικό.Θέλω απλά να πω ότι σε ένα έθνος εκατομμυρίων έιναι πιο εύκολο να αναπτύξεις φιλοσοφία,όταν όμως το καταφέρνεις μέσα από μια σαφώς μικρότερη πληθυσμιακή ομάδα,και μάλιστα πριν από οποιονδήποτε άλλον, τότε λίγοι θα βρεθούν που δεν θα παραδεχθούν την την ποιοτική διαφορά...

Προφανώς στη διάρκεια του χρόνου η παρακμή θα έλθει, όπως και έγινε.Αν σκεφτούμε ότι στην κρίσιμη περίοδο της τεχνολογικής και πληθυσμιακής έκρηξης το ελληνικό έθνος βρισκόταν στο ναδίρ του μπορούμε να δικαιολογήσουμε το γεγονός ότι δεν κατάφερε να ξαναγίνει σημαντική παράμετρος στην παγκόσμια σκακιέρα.
Τους τελευταίους αιώνες οι αυτοκρατορίες στηρίζονται όλο και λιγότερο στην αξία της μονάδας και περισσότερο στην ήδη εγκατεστημένη ισχύ,στις πλουτοπαραγωγικές πηγές και στο μέγεθος του πληθυσμού.
Αν λάβουμε υπ'όψιν και το γεγονός της ιστορικής παράδοσης και θεωρώντας φυσιολογικό ότι ένας άνθρωπος που μεγαλώνει μαθαίνοντας ότι οι πρόγονοί του ήταν σημαντικοί, έχει αυξημένη πιθανότητα να προσπαθήσει στη δύσκολη στιγμή να τους μιμηθεί,πράγμα που αποδυκνείεται στη νεότερη ελληνική ιστορία,καταλαβαίνουμε άλλον ένα παράγοντα που βοηθά στην συνέχεια της ποιοτικής διαφοροποίησης.

Η διαφορά είναι ότι μια χούφτα γενναίοι,με άλλη μια χούφτα φιλοσόφων αρκούσαν, στην αρχαιότητα, για να ξεχωρίσουν από το σωρό και να παράξουν πολιτισμό,ιδανικά,αυτοκρατορίες και κατ' επέκταση ιστορία.Στα νεώτερα χρόνια οι ίδιες χούφτες κατάφεραν να αποτινάξουν την σκλαβιά, να γράψουν μερικές δοξασμένες σελίδες στον 2ο ΠΠ,να κερδίσουν μερικά νόμπελ-και δε λέω όλα αυτά είναι εντυπωσιακά-αλλά και μέχρι εκεί.Το να ξεχωρίσεις και να μπεις πια στο κλάμπ των ισχυρών στην νεότερη παγκόσμια ιστορία έχει γίνει αδύνατο, λόγω σικέ κανόνων.

Αυτό δε σημαίνει ότι το έθνος δεν εξακολουθεί να είναι ξεχωριστό.Σε συνάρτηση με τον πληθυσμό μας εξακολουθούμε να έχουμε πολύ καλό πληθυσμό αξιόλογων ανθρώπων,και το γεγονός ότι γύρω τους κυκλοφορούν και κάφροι,δε μειώνει την επίδοση αυτή.

Όποιος έχει ταξιδέψει και έχει γνωρίσει από λαογραφική άποψη τίς ηγέτιδες σήμερα χώρες, θα σας βεβαιώσει ότι βρίθουν κάφρων,αμόρφωτων,άξεστων πολιτών που όμως κάτω από την αιγίδα της ευνομούμενης πλούσιας πολιτείας των, ευημερούν,συμβιώνουν και συνεχίζουν να απολαμβάνουν τα προνόμια των ισχυρών του πλανήτη.

Είναι τόσο απλά τα πράγματα.

Με την ίδια λογική που παραδεχόμαστε ότι το επίπεδο των ικανοτήτων,δεξιοτήτων,γνώσεων κ.λ.π. μεταξύ δυο ατόμων είναι διαφορετικό, το ίδιο ισχύει και για μια ομάδα ανθρώπων, ή ένα έθνος, και μάλιστα ενισχυμένα, καθ' ότι όταν κάποιος βρίσκεται σε μια ομάδα ποιοτικά ανώτερων, βοηθιέται και ανεβαίνει κι αυτός ποιοτική κλίμακα.

Τα παραπάνω απαντούν περιληπτικά γιατί παρ'ότι ξεχωριστό έθνος παραμένουμε "στη γωνία".
Δεν χρειάζεται κάποιος να δηλώνει εθνικιστής για τα πιστεύει αυτά-χωρίς να έχω πρόβλημα για όποιον το κάνει φυσικά-και επίσης έχω γνωρίσει αριστερής φιλοσοφίας ανθρώπους που τα υιοθετούν και περηφανεύονται για την ιστορία τους και την εθνική τους ταυτότητα.

Αν το κάνουμε όλοι οι Έλληνες,ανεξαρτήτως ιδεολογικής παράταξης,μπορεί να δούμε πάλι να γράφονται χρυσές σελίδες είτε πολιτισμικής(σε καιρό ειρήνης) είτε πολεμικής (σε καιρό πολέμου-που το απεύχομαι) ιστορίας, αντί για εμφύλιους και παρατεταμένη παρακμή.

Δε μπορώ να φανταστώ κάποιον που θα προτιμούσε να πολεμήσει στον εμφύλιο από το να πολεμούσε στο Μαραθώνα....εσείς?????
Δώστε μια ευκαιρία στον διπλανό σας ανεξαρτήτως παράταξης και σκεφτείτε και οι δυο τι έχει γίνει στην ελληνική ιστορία στις μικρές ομολογουμένως χρονικές περιόδους εθνικής ομονοίας.... ωραία δεν θα ήταν?


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 20/05/2012 17:46:34

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 20/05/2012 17:47:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2012, 18:18:41  Εμφάνιση Προφίλ
zip

quote:
Τα 20χρονα και τα 25χρονα όμως που ψηφίζουν την Χ.Α. αυτήν την διαφορά δεν μπορούν να την καταλάβουν.

Για τις απόψεις των 20χρονων και 25χρονων θα πρέπει να ρωτήσεις τους ίδιους.

Φυσικά όμως, και για να είσαι δίκαιος, θα πρέπει να ρωτήσεις τους ψηφοφόρους π.χ. της ΝΔ την άποψή τους για τον "ριζοσπαστικό φιλελευθερισμό" ή του "κομμουνισμού με ανθρώπινο πρόσωπο" που οραματιζόταν ο Μπερλίνγκουερ, πολιτικοί απόγονοι των οποίων είναι ο ΣΥΡΙΖΑ.

quote:
Τα 20χρονα και τα 25χρονα όμως που ψηφίζουν την Χ.Α. αυτήν την διαφορά δεν μπορούν να την καταλάβουν.

Εξ όσων γνωρίζω, η δικτατορία ως αποδεκτός πολιτικός σχηματισμός υπάρχει μόνον στους κομμουνιστές.

Η δικτατορία βασίζεται σε μια ομάδα ανθρώπων που παίρνουν την εξουσία με βίαιο τρόπο και που το βασικό τους χαρακτηριστικό είναι η έλλειψη οποιασδήποτε ιδεολογίας για να εξυπηρετήσουν τα προσωπικά τους οφέλη και (ενίοτε, απ' ό,τι έχει δείξει η πρόσφατη ιστορία) τα συμφέροντα των ξένων που τους βοηθούν στην προσπάθεια αυτή.

quote:
Συνεπώς, ένα δικτατορικό καθεστώς δεν αντιμετωπίζεται από τον Εθνικισμό ως έκτακτο γεγονός αλλά ως ... ένα αποδεχτό προγραμματικό ενδεχόμενο.

Θα διαφωνήσω μαζί σου. Σε κανένα από τα "εθνικιστικά εγχειρίδια" που έχω διαβάσει από το 1980 και εντεύθεν δεν έχω συναντήσει παρόμοια άποψη.

Ο εθνικισμός στην τελική του μορφή έχει συγκεκριμένο τρόπο διακυβέρνησης, συγκεκριμένη πολιτειακή συγκρότηση και συγκεκριμένη πολιτική.

Αντίθετα, η πλειοψηφία των δηλωμένων βασιλοχουντικών και θιασωτών του Παπαδόπουλου, με προεξάρχοντα τον κ. Καρατζαφέρη, είτε προέρχονται από τη ΝΔ, είτε βαφτίζονται σ'αυτήν τώρα (ως κολυμβήθρα του Σιλωάμ) με αντάλλαγμα φυσικά κάποιες θέσεις στα έδρανα της Βουλής.

Αν θες να βρεις οπαδούς της δικτατορίας, θα πρέπει να ψάξεις σε άλλα μέρη.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2012, 18:52:08  Εμφάνιση Προφίλ
Πτυχές του εθνικισμού έχουν γίνει συνήθως συνιστώσες σε συγκεκριμένα εφαρμοσμένα καθεστώτα που εμπεριέχουν και άλλα συνήθως αρνητικά στοιχεία,προσδίδοντας αδίκως κατά τη γνώμη μου αρνητική χροιά στην έννοια του εθνικισμού.
Κοινώς σύνολα που έχουν και τον εθνικισμό ώς συνιστώσα ,τον έχουν συκοφαντήσει δια της υπάρξής τους, στην κοινή γνώμη που δεν μπορεί να ξεχωρίσει τις έννοιες.
Θα ήθελα, από τον όποιο έχει μελετήσει ενδελεχώς το αντικείμενο, ένα παράδειγμα αμιγούς εφαρμοσμένου εθνικιστικού καθεστώτος, ή αν δεν υπάρχει τέτοιο, αυτό που θεωρεί ότι ήταν πλησιέστερα στην εφαρμογή της θεωρίας.
Η έκκληση γίνεται με πρόθεση τη μελέτη σε ένα χώρο που έχω ελλιπείς γνώσεις και όχι την αναγκαστική αμφισβήτηση.(macedon?)

ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σε περίπτωση απάντησης.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2012, 19:21:39  Εμφάνιση Προφίλ
Ο εθνικισμός είναι ο κύριος αντίπαλος και η τροχοπέδη συνάμα,στην εξάπλωση της Νέας Τάξης Πραγμάτων.

Ο εθνικισμός είναι ο στόχος των Στοών,των μυστικών οργανώσεων,της Λέσχης μπιλντερμπεργκ,της τριμερούς επιτροπής [CFR],των Ιλουμινάτι και άλλων παρεμφερών "ευαγών" ιδρυμάτων,με επικεφαλής τις 300 οικογένειες τραπεζιτών,που ελέγχουν τον πλανήτη.

Ας ξεκινήσουμε απο αυτο.Υπάρχει κανείς που αμφισβητεί την προηγούμενη παράγραφο?Πιστεύω πως όχι.

Επομένως,ο εθνικισμός λογικό είναι να δέχεται χτυπήματα,πάντα κάτω απο την μέση,με πρωταγωνιστές τους 300 και τους αδαής,ανοήμονες,μη σκεπτόμενους ανθρώπους.

Αν ανήκα κι εγω στους 300,θα έκανα ένα σχέδιο 100ετούς διάρκειας.Δεν έχει σημασία αν θα ζω εγω να δω τα αποτελέσματα.Θα ζει η οικογένεια και οι απόγονοί μου.Ετσι λοιπόν θα μπορούσε κάλλιστα ο κ.Ρότσιλντ ή ο Σινκλαίρ ή οποιοσδήποτε άλλος απο τους τριακόσιους να πεί:Θα δημιουργήσουμε δικτατορικά καθεστώτα σε διάφορες χώρες του πλανήτη και θα τους πληρώσουμε αδρα,να κάνουν εγκλήματα κατα των λαών τους με κάποιο πρόσχημα,'ωστε με ενα σμπάρο να χτυπήσουμε δυο τρυγόνια.

Να εκμεταλευθούμε τον πλούτο των χωρών και να δημιουργήσουμε μισητή εντύπωση σε όλες τις επερχόμενες γεννεές περι εθνικισμού,αφου πρώτα εντέχνως,τον συνδέσουμε με όλα τα κακά της ανθρωπότητας.

Επειδή ο εθνικισμός,ενδιαφέρεται περισότερο για το έθνος το οποίο εκπροσωπεί και μετά για τυχόν άλλους λαούς.Πρώτα θα φροντίσει να περνάει καλά ο δικός του λαός και μετα θα τείνει την χείρα βοηθείας και προς άλλους λαούς.

Ετσι έκανε το Εθνος των αρχαίων Ελλήνων.Πρώτα φρόντισε την ευημερία των Ελλήνων και μετα ανοίχθηκε προς τους άλλους λαούς,μέσω εμπορίου,τεχνών και γραμματείας.

Οι λαοί της Γης,που μπορούν να χαρακτηρισθούν ΕΘΝΟΣ,μετριώνται στα δάκτυλα του ενός χεριού.Και πάλι θα περισεύουν και δάκτυλα.

Σήμερα υπάρχει μόνο ενα εθνος,σε όλο τον πλανήτη,που δεν έχει ολοσχερώς υποκύψει στις 300 οικογένεις.Οχι μόνο δεν έχει υποκύψει,αλλά και εναντιώνεται,είτε με την ψήφο του,είτε με τον "γραψαρχιδιδμό" του,είτε τον "ωχ αδερφισμό" του.Και αν υπάρξει ανάγκη,είναι σε θέση να γράψει νέες Θερμοπύλες και νέους Μαραθώνες.

Είναι το δικό μας έθνος.Αυτο που μετά μανίας πολεμούν οι θολωμένοι χορτάτοι κουλτουριάρηδες,είτε κατά μόνας,είτε δια μέσου των πολιτικών τους σχηματισμών.

Οταν έχτιζα τον Παρθενώνα,ο υπόλοιπος πλανήτης ζουσε στα δένδρα και έτρωγε βελανίδια!

Πώς λοιπόν θα βάλω τον εαυτό μου ίσο με τον Παπούα Νέα Γουινέα,ή με τον ανθρωποφάγο Ζουλού,ή με τον Αμερικανό που 150 χρόνια πριν ήταν συνοθύλευμα φυλών?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2012, 20:04:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Ο εθνικισμός με την καθαρή έννοια της λέξης,είναι θετικότατος,έχεις δίκιο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2012, 20:14:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
«Αγαπώ πάρα πολύ τον άνθρωπο για να γίνω στενός σοσιαλιστής. Αγαπώ πάρα πολύ τον άνθρωπο για να γίνω στενός πατριώτης. Αγαπώ πάρα πολύ τον άνθρωπο για να νοιώσω τον εαυτό μου άτομο. Από άνθρωπος μιας τάξης με ορισμένα συμφέροντα τάξης, γίνομαι σοσιαλιστής με την πλατιά έννοια, και θέλω μια καινούρια οικονομία της κοινωνίας μου και των άλλων κοινωνιών. Από στενός πατριώτης, γίνομαι εθνικιστής, με τη συνείδηση του έθνους μου και όλων των άλλων εθνών, γιατί οι διαφορές των εθνών πάντα θα υπάρχουν, και έχω τη συνείδησή τους και χαίρομαι που υπάρχουν αυτές οι διαφορές, που με τις αντιθέσεις τους, με τις αντιλήψεις τους, υψώνουν την ανθρώπινη συνείδηση και ενέργεια. Από άτομο γίνομαι άνθρωπος.»

«Ακουμπώντας στο έθνος μου να γίνω πιο άνθρωπος. Δεν μπορεί κανείς να είναι άνθρωπος ξεχνώντας την καταγωγή του. Να θυμάται κανείς από πού βγήκε, που μεγάλωσε, ποιο έθνος τον ανέθρεψε. Μου αρέσει να βλέπει κανείς τους δεσμούς του. Αυτό θα πει ελευθερία.»

«Ποιος είναι ο τελικός των εθνών, πες τον προορισμό, πες τον αποστολή;
Ο πολιτισμός! Να ένα έργο άξιο για τα έθνη, έργο αληθινά ανθρώπινο. Να η δικαιολογία των εθνών. Να πως τα έθνη είναι χρήσιμα στην ανθρωπότητα και να πως έσφαλε ο Μαρξ πολεμώντας τα έθνη. Πολιτισμούς γεννούν τα έθνη και αυτά μονάχα. Δεν φθάνει όμως να είναι ένα έθνος πολιτισμένο, πρέπει να είναι πολιτισμένο και από τον δικό του πολιτισμό. Σε αυτό λοιπόν χρησιμεύουν τα έθνη. Οι πολιτισμοί γεννιούνται ο καθένας σε κάποια πατρίδα, σε κάποια εποχή και σε κάποιο έθνος. Έξω απ’ αυτά δεν μπορεί να σταθεί πολιτισμός.»

«Ο εθνικισμός είναι μορφή ενέργειας. Όλοι λοιπόν οι ενεργητικοί άνθρωποι είναι εθνικιστές είτε το ξέρουν είτε όχι. Ο διεθνιστής είναι στοιχείο θανάτου για το έθνος του.»

ΙΩΝ ΔΡΑΓΟΥΜΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2012, 20:28:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Nikomaxos
Και έχει κάποια σχέση αυτο που λές με αυτο που είπα εγω?

Δηλαδή επειδή έβαλες το χέρι σου στη φωτιά και κάηκες,αυτο σημαίνει ότι η φωτιά είναι κακή και δεν πρέπει να την χρησιμοποιούμε ποτέ?
........
Δεν είναι κακή η φωτιά νικομαχε, το να βάλω το χέρι μου στη φωτιά, θα προκαλέσει πόνο. Το να δώσω δύναμη (ψήφο) σε ανεγκέφαλους, προκαλεί πόνο. Το να έχει τη δύναμη να καίει η φώτια οπότε γουστάρει, και να μη λογοδοτεί, εκτός του πόνου που προκαλεί, δεν δέχεται και διόρθωση, παρα μόνο επανάσταση, που έκτος πόνου χύνεται και αίμα.

Νικομαχος
κατάλαβες τώρα το νόημα?
...........
Εγω το κατάλαβα και (πάνω στο πετσί μου), εσυ?

Νικομαχος
Επειδή η χούντα έκανε μερικά πράγματα κακά,σημαίνει οτι δεν έκανε καλά?
.................
Καθε κυβέρνηση κάνει κακά και καλα. Εσυ έχεις καταλάβει πως είμαι με τους σημερινούς αποκαλούμενους (δημοκράτες). Λαθος! Μα, Αυτοί εξελέγησαν, έχουν την δύναμη δικαίωματικα, η χουντα βγήκε με το ζόρι. ( δεν λεω πως ο ψυχακιας η ο μυστρακιας φάγανε και κάνανε κατάχρηση στο χρήμα, για προσωπικούς λόγους, όπως ο  κενταφι και ο σανταμ) μα στα αλλα, ποια η διάφορα τους?

Κάνε μια σύγκριση δημοκρατίας-χούντας και πες με αντικειμενικότητα,ποιός προσέφερε περισσότερα στον λαό!
............

Πάντα η δημοκρατία. 

Το ότι ορισμένοι ανεγκέφαλοι της δημοκρατίας έφεραν το κράτος όπως είναι, φταίει η δημοκρατία?

Νικομαχος
Για αυτο είπα,οτι οι βιωματικές μας εμπειρίες δεν πρέπει να επηρεάζουν την ορθή κρίση.
..........

Ορθή κρίση δεν είναι σιγουρα η δικαίωση λάθος εκτιμήσεων. Όταν ζεις και δεν υπάρχει ελευθερία, γιατι κάποιος σε παρακολουθεί, αργά η γρήγορα ο ελεύθερος γεννημένος άνθρωπος θα αντιδράσει. Είναι στη φύση του, δεξιά είναι η χουντα η αριστερά.

Νικομαχος
Επειδή οι βιωματικές εμπειρίες μπορεί να κατακλύζονται απο προσωπικά συναισθήματα,τα οποία ουδεμία σχέση έχουν με τα παγκόσμια events.
..............
Για μένα τα προσωπικά συναισθήματα και αυτα που έχει μέσα του, ο καθε ανθρωπος/λαός, κανονίζει την εξωτερική ζωη και τα events, (προσωπικά, συλλογικά, κρατικά, παγκόσμια)

Νικομαχος
Εγω Πλάτωνα,που δεν είμαι ούτε δημοκράτης,ούτε χουντικός,βάζοντας σε σύγκριση αυτούς τους δύο τύπους διακυβέρνησης,αν ήμουν με το πιστόλι στον κρόταφο και έπρεπε να διαλέξω μια απο αυτες,θα διάλεγα την χούντα!!

Εσύ?
.........

Εγω Νίκ θα κοίταζα αξιοκρατικά, και αυτο γίνεται μέσα στη δημοκρατία. 

Μέσα στη χουντα έχεις ότι σου δίνουν, 

και κανείς μόκο! 

Αλλιώς, συμπεριφέρονται όπως οι μαφιόζοι.

Νικομαχος
Σήμερα υπάρχει μόνο ενα εθνος,σε όλο τον πλανήτη,που δεν έχει ολοσχερώς υποκύψει στις 300 οικογένεις.Οχι μόνο δεν έχει υποκύψει,αλλά και εναντιώνεται,είτε με την ψήφο του,είτε με τον "γραψαρχιδιδμό" του,είτε τον "ωχ αδερφισμό" του.Και αν υπάρξει ανάγκη,είναι σε θέση να γράψει νέες Θερμοπύλες και νέους Μαραθώνες
................
Με τι θα τα γράψει?

Με τα τρίτης εκλογής όπλα που σου πούλησαν και μόνο να κλασουν... σε έσβησαν?

Ποιοι?

Μα αυτές οι οικογένειες που γράφεις και που κοινουν τα πιόνια όπως θέλουν. Κοιτα τώρα που καταλαβαίνουν πως είσαι έτοιμος να βγεις απο το παιχνίδι, βάζεις στοίχημα πως θα σου σβήσουν όλα τα χρέη, και θα στον βάλουν μακροπρόθεσμα εκει που φοβάσαι?

Υπάρχει και άλλο ένα βιβλίο που ίσως δεν διαβάσεις.

Ψυχαναλυση της σύγχρονης κοινωνίας. Του ΦΡΟΜ.

Αυτοί Νίκ το έχουν διαβάσει και το έχουν αποστηθησει, εμείς (ο λαός) απλα αντιδρα με το τι του λέει η κοιλιά του!


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 20/05/2012 20:29:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2012, 21:52:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
macedon,

quote:
Η δικτατορία βασίζεται σε μια ομάδα ανθρώπων που παίρνουν την εξουσία με βίαιο τρόπο και που το βασικό τους χαρακτηριστικό είναι η έλλειψη οποιασδήποτε ιδεολογίας για να εξυπηρετήσουν τα προσωπικά τους οφέλη και (ενίοτε, απ' ό,τι έχει δείξει η πρόσφατη ιστορία) τα συμφέροντα των ξένων που τους βοηθούν στην προσπάθεια αυτή.

Όχι απαραιτήτως και όχι σε όλες τις περιπτώσεις. Στην δικτατορία του Χίτλερ, η εξουσία δεν καταλήφθηκε με την βία. Ο Χίτλερ ήταν εκλεγμένος ηγέτης και είχε εκφράσει τις θέσεις και την ιδεολογία του πολύ πιο πριν αναλάβει την Καγκελαρία. Εκτός βέβαια αν θεωρείς πως δεν υπήρξε δικτατορία επί Χίτλερ.

quote:
Θα διαφωνήσω μαζί σου. Σε κανένα από τα "εθνικιστικά εγχειρίδια" που έχω διαβάσει από το 1980 και εντεύθεν δεν έχω συναντήσει παρόμοια άποψη.

Ε, αυτό έλειπε, να συναντήσεις. Η άποψη αυτή δεν είναι φιλο-εθνικιστική ας πούμε. Απλώς αναδεικνύει μια διαφορετική πτυχή - αρνητική - του Εθνικισμού.

quote:
Ο εθνικισμός στην τελική του μορφή έχει συγκεκριμένο τρόπο διακυβέρνησης, συγκεκριμένη πολιτειακή συγκρότηση και συγκεκριμένη πολιτική.

Ποια είναι η τελική μορφή του Εθνικισμού και που, σε ποια χώρα δηλ. έχει εφαρμοσθεί ;

quote:
Αν θες να βρεις οπαδούς της δικτατορίας, θα πρέπει να ψάξεις σε άλλα μέρη.

To γεγονός ότι κάποιος Εθνικιστής μπορεί να αποδεχθεί ένα δικτατορικό καθεστώς ως "έκτακτη" κατάσταση [ παρ' όλο που όπως έδειξα παραπάνω, δεν είναι διόλου έκτακτη αυτή η κατάσταση ], δεν τον κάνει και οπαδό της δικτατορίας. Σ' αυτό νομίζω ... συμφωνείς.

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ,

quote:
Κοινώς σύνολα που έχουν και τον εθνικισμό ώς συνιστώσα ,τον έχουν συκοφαντήσει δια της υπάρξής τους, στην κοινή γνώμη που δεν μπορεί να ξεχωρίσει τις έννοιες.

Προσωπικά, δεν αναφέρομαι στον Εθνικισμό ως συνιστώσα ενός συνόλου.

quote:
Θα ήθελα, από τον όποιο έχει μελετήσει ενδελεχώς το αντικείμενο, ένα παράδειγμα αμιγούς εφαρμοσμένου εθνικιστικού καθεστώτος, ή αν δεν υπάρχει τέτοιο, αυτό που θεωρεί ότι ήταν πλησιέστερα στην εφαρμογή της θεωρίας.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει αμιγώς εφαρμοσμένος Εθνικισμός όπως επίσης δεν νομίζω πως υπάρχει Εθνικισμός στην "τελική" του μορφή. Εκτός κι αν αυτή η "τελική μορφή" του Εθνικισμού που αναφέρεται ο macedon είναι μια μορφή που την έχει διαμορφώσει ο ίδιος ο macedon.

Ο Εθνικισμός είναι σαν τον ήλιο. Όλοι θέλουν και αναζητούν την ζέστη του αλλά μόλις αυτός τους κάψει, τρέχουν και ψάχνουν να βρουν μια σκιά και λίγο νερό για να δροσιστούν.

Edited by - zip on 20/05/2012 22:13:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2012, 23:33:14  Εμφάνιση Προφίλ
zip

quote:
Ο Χίτλερ ήταν εκλεγμένος ηγέτης και είχε εκφράσει τις θέσεις και την ιδεολογία του πολύ πιο πριν αναλάβει την Καγκελαρία.

Οι ιδέες του Χίτλερ ήταν δεδηλωμένες από το 1923 ακόμη. Κατέκτησε την καγκελαρία με εκλογές. Του ανατέθηκε η καγκελαρία από τον Φον Χίντεμπουργκ σύμφωνα με την εντολή του γερμανικού λαού για να εφαρμόσει ακριβώς το πρόγραμμα που τους είχε τάξει.

Ποια δικτατορία ονειρεύεσαι;

quote:
Εκτός βέβαια αν θεωρείς πως δεν υπήρξε δικτατορία επί Χίτλερ.

Αυτό ακριβώς θεωρώ. Η απουσία της "δημοκρατίας" δι αντιπροσώπων δεν συνιστά δικτατορία, αγαπητέ zip. Μπορεί για τους "δημοκράτες" να είναι όλα μαύρα ή άσπρα αλλά δεν είναι έτσι.

quote:
Ποια είναι η τελική μορφή του Εθνικισμού

Για την "τελική μορφή του Εθνικισμού" θα μας έπαιρνε μέρες και δεν είναι ο χώρος εδώ.

quote:
και που, σε ποια χώρα δηλ. έχει εφαρμοσθεί ;

Σε καμία μέχρι σήμερα.

quote:
To γεγονός ότι κάποιος Εθνικιστής μπορεί να αποδεχθεί ένα δικτατορικό καθεστώς ως "έκτακτη" κατάσταση

Δεν την αποδέχεται ο Εθνικιστής σαν τέτοια. Το Ελληνικό Σύνταγμα την ορίζει ως τέτοια και οι πολιτικές επιστήμες.

quote:
δεν νομίζω πως υπάρχει Εθνικισμός στην "τελική" του μορφή.

Α, άμα δεν νομίζεις, τότε εντάξει.

quote:
Εκτός κι αν αυτή η "τελική μορφή" του Εθνικισμού που αναφέρεται ο macedon είναι μια μορφή που την έχει διαμορφώσει ο ίδιος ο macedon.

Νόμιζα πως ήθελες να συζητήσεις σοβαρά.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2012, 08:33:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
macedon,

quote:
Οι ιδέες του Χίτλερ ήταν δεδηλωμένες από το 1923 ακόμη. Κατέκτησε την καγκελαρία με εκλογές. Του ανατέθηκε η καγκελαρία από τον Φον Χίντεμπουργκ σύμφωνα με την εντολή του γερμανικού λαού για να εφαρμόσει ακριβώς το πρόγραμμα που τους είχε τάξει.

Ποια δικτατορία ονειρεύεσαι;


Α, ok τότε.

quote:
Αυτό ακριβώς θεωρώ.

ΟΚ macedon.

Απλώς, πες μου αν θέλεις γιατί κατά την γνώμη σου φυλακίστηκε ο Χίτλερ το 1924 και πως γίνεται μέσα στο πρώτο μήνα που ήταν αυτός στην Καγκελαρία να ... καεί το κτίριο του Γερμανικού κοινοβουλίου (!) και, εντάξει, έκλεισε το θέμα. [ Αν και δεν έχω αμφιβολία για το τι θα πεις δηλ. αλλά 'ντάξει, αν θες γράψ' το κιόλας έτσι ... να υπάρχει, σαν ενθύμιο]

quote:
Η απουσία της "δημοκρατίας" δι αντιπροσώπων δεν συνιστά δικτατορία, αγαπητέ zip.

Ναι, γνωστό είναι αυτό.

quote:
Για την "τελική μορφή του Εθνικισμού" θα μας έπαιρνε μέρες και δεν είναι ο χώρος εδώ.

Και πάλι ok.

quote:
Σε καμία μέχρι σήμερα.

Γιατί ;

quote:
Δεν την αποδέχεται ο Εθνικιστής σαν τέτοια. Το Ελληνικό Σύνταγμα την ορίζει ως τέτοια και οι πολιτικές επιστήμες.

Σε ποιο ακριβώς άρθρο του ;

Edited by - zip on 21/05/2012 10:03:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2012, 21:43:00  Εμφάνιση Προφίλ
zip

quote:
Απλώς, πες μου αν θέλεις γιατί κατά την γνώμη σου φυλακίστηκε ο Χίτλερ το 1924

Εξ αιτίας του Κινήματος της Μπυραρίας.

quote:
πως γίνεται μέσα στο πρώτο μήνα που ήταν αυτός στην Καγκελαρία να ... καεί το κτίριο του Γερμανικού κοινοβουλίου

Σύμφωνα με την μαρτυρία ενός (1) μάρτυρα στη "Δίκη" της Νυρεμβέργης, ήταν προβοκάτσια του Γκαίμπελς. Σύμφωνα με το επίσημο κατηγορητήριο, υπεύθυνοι ήταν οι κομμουνιστές.

Διαλέγεις ό,τι σε εξυπηρετεί.

quote:
Σε ποιο ακριβώς άρθρο του ;

Στο άρθρο 48.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2012, 08:46:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
macedon,

quote:
Εξ αιτίας του Κινήματος της Μπυραρίας.

Ναι, μόνο που το κίνημα αυτό ήταν Ένοπλο.

quote:
Σύμφωνα με την μαρτυρία ενός (1) μάρτυρα στη "Δίκη" της Νυρεμβέργης, ήταν προβοκάτσια του Γκαίμπελς. Σύμφωνα με το επίσημο κατηγορητήριο, υπεύθυνοι ήταν οι κομμουνιστές.

Διαλέγεις ό,τι σε εξυπηρετεί.


Εγώ έχω διαλέξει. Εσένα ρωτάω τι από τα δύο σε εξυπηρετεί.

quote:
Στο άρθρο 48.

Το άρθρο 48 σε καμία περίπτωση δεν χαρακτηρίζει την Δικτατορία ως έκτακτη κατάσταση. Απλώς προβλέπει το "έκτακτο" και καθορίζει την διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί για να αντιμετωπισθεί αυτό το "έκτακτο". Κι αυτή η διαδικασία εγκρίνεται από την Βουλή "με απόφασή της, που λαμβάνεται ύστερα από πρόταση της Κυβέρνησης".

Αλλά είπαμε ... ο καθένας μπορεί να πάρει αυτό το άρθρο και να το ερμηνεύσει όπως τον συμφέρει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2012, 11:39:31  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να αναγάγετε σε "ναζιστικά" ή "Φασιστικά" τα έργα του χίτλερ.
Αφου ότι έκανε ο Χίτλερ, τα έχουν κάνει πιο πριν και ακόμη χειρότερα, κάποιοι άλλοι.
Δηλαδή, ο Χίτλερ δεν ήταν ο πρώτος διδάξας. Τα έργα άλλων, σε αυτόν τον τόπο, κάνουν τον Χίτλερ να φαντάζει αγγελούδι.
Γιατί όμως δεν ταυτίζετε τα ίδια και χειρότερα που έχουν γίνει, με τους πρώτους διδάξαντες;

Μήπως από την προπαγάνδα που γνωρίζουμε ως "επίσημη ιστορία";

Οποιος μας πει, τι από αυτά που έκανε ο Χίτλερ δεν είχαν γίνει και πριν, κερδίζει!
Τι; Γνώση της ιστορίας!

Για να δούμε ποίοι ήταν οι πρώτοι "φασίστες" στην ιστορία μας...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2012, 13:06:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
Δηλαδή Αίολε αν τα έχουν κάνει κι άλλοι πριν τον Χίτλερ δεν δικαιολογούνται όσοι χρησιμοποιούν τον όρο ναζιστικά ή φασιστικά για τα "έργα" του Χίτλερ?

Με χαρά να σε διαβάσουμε για τα υπόλοιπα

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2012, 13:27:07  Εμφάνιση Προφίλ
Χεχε, μπορούν, αλλά όχι ΜΟΝΟ για τα έργα του Χίτλερ.
Χαρακτηρίζουμε με αυτούς τους όρους τις πρακτικές αυτές, διότι αυθαίρετα θεωρούμε ότι είναι ο πρώτος διδάξας και εφαρμόσας αυτές.

Αντιδημοκράτης και δικτάτορας ο Χίτλερ.
Γενοκτονίες ο Χίτλερ.
Διώξεις αντιφρονούντων ο Χίτλερ.
Τρομοκρατία τραμπούκων ο Χίτλερ.

Μα καλά, ουδείς άλλος δεν επέβαλλε αυτές τις πρακτικές πιό πριν;
Ουδείς άλλος εδίωξε την ιδέα ή κάποιο έθνος;

Αν, για παράδειγμα, τον χιτλερισμό τον επέβαλλε ο Μπάμπης πρίν από τον Χίτλερ, γιατί δεν λέμε αυτό το σύνολο νοοτροπίας και πρακτικής Μπαμπισμό;
Γιατί δεν λέμε ότι ο Χίτλερ ήταν "Μπαμπιστής" και δεν καταδικάζουμε τον Μπαμπισμό;


Edited by - Αίολος on 22/05/2012 14:39:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2012, 15:44:38  Εμφάνιση Προφίλ
Δηλαδή... εγώ είμαι νεο-μπαμπιστής;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2012, 15:51:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Χεχε, μπορούν, αλλά όχι ΜΟΝΟ για τα έργα του Χίτλερ.
Χαρακτηρίζουμε με αυτούς τους όρους τις πρακτικές αυτές, διότι αυθαίρετα θεωρούμε ότι είναι ο πρώτος διδάξας και εφαρμόσας αυτές.

Αντιδημοκράτης και δικτάτορας ο Χίτλερ.
Γενοκτονίες ο Χίτλερ.
Διώξεις αντιφρονούντων ο Χίτλερ.
Τρομοκρατία τραμπούκων ο Χίτλερ.

Μα καλά, ουδείς άλλος δεν επέβαλλε αυτές τις πρακτικές πιό πριν;
Ουδείς άλλος εδίωξε την ιδέα ή κάποιο έθνος;

Αν, για παράδειγμα, τον χιτλερισμό τον επέβαλλε ο Μπάμπης πρίν από τον Χίτλερ, γιατί δεν λέμε αυτό το σύνολο νοοτροπίας και πρακτικής Μπαμπισμό;
Γιατί δεν λέμε ότι ο Χίτλερ ήταν "Μπαμπιστής" και δεν καταδικάζουμε τον Μπαμπισμό;


Edited by - Αίολος on 22/05/2012 14:39:06


Προφανώς, γιατί η "ακτίνα δράσης" του Μπάμπη, ήταν μέχρι το περίπτερο της γειτονιάς του , ενώ ο Χίτλερ με την δράση του αιματοκύλισε σχεδόν τον μισό πλανήτη...

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2012, 16:25:49  Εμφάνιση Προφίλ
stanfromgreece

quote:
ενώ ο Χίτλερ με την δράση του αιματοκύλισε σχεδόν τον μισό πλανήτη...

...ή, τουλάχιστον, έτσι μας έχουν πει...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2012, 20:56:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
...ή, τουλάχιστον, έτσι μας έχουν πει...
...το ίδιο και για την "ακτίνα δράσης" του Μπαμπισμού...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2012, 20:59:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Προφανώς, γιατί η "ακτίνα δράσης" του Μπάμπη, ήταν μέχρι το περίπτερο της γειτονιάς του ,
...ή η προπαγάνδα σε κάνει να λες "προφανώς" περίπτερο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2012, 21:00:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Δηλαδή... εγώ είμαι νεο-μπαμπιστής;


Οου γιές!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2012, 21:20:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Μακεδόνας

...ή, τουλάχιστον, έτσι μας έχουν πει...
...................

Κάποτε, πανε πολλα χρόνια, υπήρξε ένας φίλος μου μεκεδωνας, που με έβαλε τοτε σε πολλες σκέψεις.

Μου έκανε την εξής ερώτηση.

Πες πως είχε νικήσει ο χιτλερ, και ήταν παγκόσμια κυρίαρχος. Δεν υπήρχαν κράτη, σημαίες, πολιτικη, βουλευτές, χρηματιστήρια, και όλοι κάνανε αυτο που είναι ικανοί να κάνουν καλύτερα.

Τι νομίζεις πως θα μαθαίνες για τον χιτλερ? τι θα ήταν για τους λαούς?

Ότι μαθαίνουν οι κινέζοι για το Μαο, πάνω κάτω, απάντησα.

Και τι μαθαίνουν οι κινέζοι για το Μαο? με ρώτησε ερευνητικά.

Πως είναι ο έθνοσωτηρας τους.

Ακριβώς, απάντησε γελώντας, θέλοντας να μου πει πως στους περισσοτερους ανθρωπους το φαινομενικο, είναι κυρίαρχο και έχει δίκαιο.

Τότε ήμουν μικρός, δεν εφθανα να σκεφτώ οριμα, και μέχρι τα 40 τους, οι περισσότεροι άνθρωποι, είναι ότι, και όπου φυσά ο άνεμος.

Αυτα που μας έχουν πει λοιπόν δεν είναι τα απολύτως αντικειμενικά συμβάντα, μα εμπλουτισμένα με τα ψέμματα του νικητή. Αυτο θες να πεις?

Τώρα γιατι ένα κράτος θέλει να υποτάξει, να επιβληθεί κάποιου αλλου, τη στιγμη που αισθάνεται δυνατότερο?

Το κάνει για το καλο του?

Και ας πούμε πως του Αλέξανδρου γύριζαν τα @@ γιατι καθε λίγο και λιγάκι είχε η Ελλάδα τον κίνδυνο του ξερξη του δαριου, του χαλιφη, του αγιοτολαχ και παει λέγοντας, γιατι να μην σκεφθεί, μα γιατι να μην πάω εγω προς τα εκει...και να τους εκπολιτισω λίγο, μιας και δεν έχουν τι να κάνουν, και ζηλεύουν τους έλληνες που πολεμάμε μεταξυ τους?

Βλέπεις μακεδονα,

δεν με ενδιαφέρει πια γιατι έρχεται ο μουσολινι, οι ΗΠΑ, η μερκελ, ο σαρκοζι,,,,η παει ο Αλέξανδρος, Ο γιωργακης, ο Τσιπρας και οποίος θέλεις...

Βλέπω αδιέξοδο με τον άνθρωπο, για το πως είναι μέχρι τώρα διαπαιδαγωγημενος! Και ένας σωτήρας να βρεθεί, στα ίδια μετα απο λίγο θα είμαστε όλοι οι λαοί!

Γιατι?

Εδω είναι η ερώτηση του φίλου μου, που δεν απάντησα τότε...(σκεπτόμενος μια ηγεμονία)

Αν δεν υπήρχαν σύνορα, κρατη κλπ...θα είμαστε καλύτερα η χειρότερα?

Τι νόημα θα έχει η ζωη μας.? θα είναι όπως τη γνωρίζουμε, η διαφορετικη?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2012, 21:26:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Πέραν του ότι νομίζουμε πως μας χωρίζει,

πρέπει να μάθουμε να βλέπουμε το πως σκέπτεται ο άλλος...να σκεφτούμε για λίγο όπως ο απέναντι.

Σήμερα στο δρόμο, μου ζήτησαν 15 άτομα βοήθεια..

Δεν είναι όμορφος ο κόσμος που ζούμε, όταν υπάρχει γύρω δυστυχία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2012, 21:41:18  Εμφάνιση Προφίλ
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

quote:
Βλέπω αδιέξοδο με τον άνθρωπο, για το πως είναι μέχρι τώρα διαπαιδαγωγημενος!

Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου σ'αυτό, Πλάτωνα.

quote:
Αν δεν υπήρχαν σύνορα, κρατη κλπ...θα είμαστε καλύτερα η χειρότερα?

Θεωρώ ότι θα είμαστε πολύ χειρότερα, για διάφορους λόγους, οι βασικοί εκ των οποίων έχουν να κάνουν με τη δημιουργία του πολιτισμού και τις αιτίες που οδηγούν στη "δράση" αυτή.

quote:
πρέπει να μάθουμε να βλέπουμε το πως σκέπτεται ο άλλος...να σκεφτούμε για λίγο όπως ο απέναντι.

Πιστεύω ακράδαντα αυτό που διάβασα κάποτε στον Καζαντζάκη:

"Να θες να αλλάξεις τον εαυτό σου πριν θελήσεις να αλλάξεις τον κόσμο. Να λες: "αυτός ο τόπος έχει χρέος να σωθεί. Αν δεν σωθεί, εγώ θα φταίω".

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2012, 22:49:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Μακεδόνας

Θεωρώ ότι θα είμαστε πολύ χειρότερα, για διάφορους λόγους, οι βασικοί εκ των οποίων έχουν να κάνουν με τη δημιουργία του πολιτισμού και τις αιτίες που οδηγούν στη "δράση" αυτή.
..............

Λες λοιπόν πως σαν πρόοδο (τεχνολογίες επιστήμη) κλπ δεν θα υπήρχε πρόοδος, χωρίς αιτίες. Και οι αιτίες βρίσκονται στην άμιλλα, και στον αγώνα για το ποιος θα φθάσει πρώτος, σωστα?

Ναι αλλα η βασική αιτία που κριβεται πισω απο αυτα, ποια είναι?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2012, 23:39:23  Εμφάνιση Προφίλ
Με ταλαιπώρησε αυτές τις ημέρες μια φαρυγγίτιδα και για αυτό έλειψα από τη συζήτηση. Χρωστάω μερικές απαντήσεις στο Macedon

quote:
Άρα ο μύθος των "νεκρών που πάτησε το τανκ" καταρρέει.

Δεν υπαινίχθηκα κάτι τέτοιο, για την ακρίβεια, δεν έκανα κανένα σχόλιο. Αντέγραψα ακριβώς τα ονόματα από το πόρισμα


quote:
Όπως έχουμε και νεκρούς από καρδιακά επεισόδια, από γεράματα και φυματίωση. Εντάξει, μπορούμε να τους εντάξουμε όλους στους νεκρούς του Πολυτεχνείου αλλά το πιθανότερο είναι να μην είχαν καμία σχέση.


Σε παρακαλώ θερμά μη μου αρχίζεις τα στρεψόδικα.Όταν το πόρισμα λέει για τους περισσότερους δολοφονηθείς από πυρά στρατιώτη ή άρματος δεν μπορεί να εννοεί ότι πέθανε από καρδιακό. Αν πίστευεις ότι αλλάζει τίποτα αν μπούμε στη διαδικασία να εξαιρέσουμε τους 2-3 που δεν έχουν τραύματα από σφαίρες,εγώ δεν έχω πρόβλημα. Και πάλι μένει τουλάχιστον μια ντουζίνα δολοφονημένοι.


quote:
Κανείς δεν αμφισβητεί ότι υπήρχαν θύματα εκείνες τις μέρες.

Συμφωνούμε, οπότε πάμε παρακάτω.


quote:
Οι Ευρωπαίοι εθνικιστές θρηνούμε κάμποσους νεκρούς που σκοτώθηκαν από τους κομμουνιστές στους δρόμους "τα χρόνια του μολυβιού" στην Ιταλία, όταν ίσχυε το περίφημο αξίωμα "το να σκοτώσεις έναν φασίστα δεν θεωρείται έγκλημα". Προεξέχουσα θέση ανάμεσά τους έχει ο Μίκης Μάντακας.

Τι σχέση έχει αυτό με τους νεκρούς του Πολυτεχνείου;


quote:
Φυσικά υπήρχαν και θύματα και στρατιώτες και αστυνομικοί και αδέσποτες και πυροβολισμοί και ό,τι θες. Αλλά: ΤΟ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΣΕΙ Η ΧΟΥΝΤΑ ΚΑΙ Η ΟΛΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ, με τον τρόπο που έγινε, ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΑΛΛΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ. Αυτό λέω.

Ή μήπως ξεκίνησε ως τέτοιο αλλά στην πορεία μετατράπηκε σε μια παλλαϊκή εξέγερση.

quote:
5. Αν είχα διαβάσει και αρχαία ελληνική Ιστορία, θα εφάρμοζα τις τακτικές του Φίλιππου και θα είχα φροντίσει να έχουν παρεισφρύσει μερικοί πρακτορίσκοι ως φοιτητές που θα τους τσάκιζαν το ηθικό μια ώρα νωρίτερα.


Εγώ πάλι νομίζω ότι ένα 10% των ανθρώπων μέσα στο Πολυτεχνείο ήταν ή ασφαλίτες ή ρουφιάνοι, που σημείωναν τους υπόλοιπους.


quote:
3. Αντί λοιπόν να κάνουν ό,τι χρειάζεται ώστε να λήξει μια ώρα αρχίτερα αυτή η ιστορία και με το λιγότερο θόρυβο, οργανώνουν μια χολυγουντιανή επιχείρηση με τανκς, στρατιώτες, αστυνομικούς, αύρες (όσοι νεαροί δεν ξέρουν ας ρωτήσουν τι είναι αυτά) και με ζωντανή κάλυψη από τα ξένα ΜΜΕ.

Μου θυμίζει την ιστορία των ευαγγελίων που αντί οι Εβραίοι να συλλάβουν τον Ιησού όμορφα και ήσυχα στο ναό (όπου είχαν κάθε ευκαιρία) οργανώνεται μια επική επιχείρηση όπου στέλνονται 600 Ρωμαίοι στρατιώτες, η Λευιτική αστυνομία και πλήθος κόσμου οπλισμένου για να συλλάβουν ... έναν άστεγο!

Ίσως αυτά σου φαίνονται φυσιολογικά και (κυρίως) λογικά αλλά ... εγώ έχω τις αντιρρήσεις μου.



Δεν είμαι σίγουρος ότι το καθεστώς εφάρμοζε τη λογική. Αν σκεφτείς ότι παρόλο που ήταν στρατιωτικοί δεν ήξεραν ότι δε στέλνεις ειδικές δυνάμεις στην πρώτη γραμμή αλλά σε λεπτές αποστολές ΠΙΣΩ από τις γραμμές του εχθρου (μιλάω για την Κύπρο) τότε δεν μπορείς να τους έχεις σε μεγάλη υπόληψη

quote:
Το ότι θεωρώ (με βάση τα επιτεύγματά της) ότι η ελληνική φυλή είναι ανώτερη και εν πάσει περιπτώσει διαφορετική από άλλες φυλές και το ότι θεωρώ εγώ τον εαυτό μου, σαν Έλληνα, πολύ ανώτερο από άλλους λαούς, δεν συνιστά "απαξίωση" των άλλων λαών και οπωσδήποτε δεν συνιστά την ύπαρξη "αισθημάτων μίσους" όπως ισχυρίζεται ο γιαπετ.

Να σου απαντήσει ένας φίλος:

quote:
Ευγένεια καλόν μεν αλλά προγόνων αγαθόν. Πλούταρχος


Ή να το θέσω κάπως πιο σύγχρονα...Αυτός που παινεύεται για τους προγόνους του, ομολογεί ότι δεν έχει ο ίδιος καμία αξιόλογη αρετή.


Κώστα το λίγοτερο που μπορώ να πω για αυτά που γράφεις είναι ότι τα θεωρώ εθνικιστικές μπούρδες. Πραγματικά τα διαβάζω με λύπη. Τι πάει να πει ελληνική φυλή; Και από πότε η ανωτερότητα θεμελιώνεται με τα επιτεύγματα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy