ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 3ο μέρος, επίσημη έκδοση
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2009, 15:06:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Φίλε Dr Jekyll Mr Hyde

Μου ακούγεται κάπως οξύμωρο αυτό που λες για τον helios2012

quote:
Dr Jekyll Mr Hyde Μιας κ λέιπει ο Ήλιος να σημειωσω οτι δεν είναι Χριστιανος. Τώρα το αν πιστευει στη σοφία κ στα λόγια των γραφων είναι άλλη ιστορια...


quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ Τα ονόματα του Χριστού και του Διονυσίου Αρεοπαγίτη που αναφέρθηκα δεν σε πείραξαν. Τελικά πόσο ελεύθερος είσαι και κατά πόσο νομίζεις ότι δεν ανήκεις κάπου.


Πρέπει να το δεις έτσι φιλε Dr Jekyll Mr Hyde


quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ Μπορείς να πεις δεν ανήκω πουθενά, αλλά αυτό είναι μια πλάνη. Όταν δεν ¨ανήκεις¨ σε καμιά θρησκεία σε καμιά σχολή σε κανένα Δάσκαλο αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ανήκεις κάτω από την εξουσία της λαγνείας , της απληστίας της λαιμαργίας της ζήλιας της οργής της περηφάνιας της τεμπελιάς.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο των κόσμο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2009, 15:38:07  Εμφάνιση Προφίλ
Σορρυ κατάλαβα λάθος μάλλον. Αλλα τεσπα ήταν μια διευκρινηση απλά.. ...για το κοινό..

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2009, 16:05:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Φιλε Dr Jekyll Mr Hyde

[quote] Dr Jekyll Mr Hyde Για το έργο του θεού υπάρχουν οι απεσταλμένοι του θεού. Και αυτοι δεν διδάσκουν αλχημίες αλλα τον θεό που είναι η αγάπη και η ευτυχία κ το κάθε μυστήριο. Είναι η πηγή και η κατάληξη κάθε ενέργειας..[quote]

Θέλω να μείνω λίγο στην λέξη αλχημεία φίλε Dr Jekyll Mr Hyde γιατί υπάρχει γνώση και σιγουρα είναι όπως το λες « Η γνωση είναι για αυτούς που μπορουν να την καταλάβουν»

Τι είναι Αλχημεία ; Οι μετατροπή ενός πράγματος σε ένα άλλο. Η Αλχημεία είναι μέσα στην εκκλησιά και αναρωτήσου τι είναι η ΜΕΤΟΥΣΙΩΣΗ.

Η Αλχημεία είναι η Δεύτερη γέννηση .Πρέπει λέει να ξαναγίνουμε παιδιά να γεννηθούμε από νερό και πνεύμα . Αλχημική γέννηση!!!.

Και τι είναι το νερό η το υδωρ, πως μπορεί κάποιος να γεννηθεί από το νερό; Η απάντηση σου βρίσκετε στην ΓΕΝΕΣΙΣ Τις Αγίας Γραφής!!

ΕΝ ἀρχῇ ἐποίησεν ὁ Θεὸς τὸν οὐρανὸν καὶ τὴν γῆν. 2 ἡ δὲ γῆ ἦν ἀόρατος καὶ ἀκατασκεύαστος, καὶ σκότος ἐπάνω τῆς ἀβύσσου, καὶ πνεῦμα Θεοῦ ἐπεφέρετο ἐπάνω τοῦ ὕδατος.

Μυστηριώδες. Το πνεύμα του θεού επεφερετο επάνω του ύδατος.

Ποιο ήταν το πρώτο θαύμα που έκανε ο Χριστός; Στο «εν κανα γαμο» Μετέτρεψε το νερό σε κρασί.

Έχω να σου πω πολλά από αυτά που είπες αλλά σιγά σιγά.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο των κόσμο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2009, 17:47:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Φιλε Dr Jekyll Mr Hyde

quote:
Η Γνωση δεν έχει σωστούς διαχειριστές.
Εξου και αυτο που έλεγα οτι ο θεος δεν έχει αναγκη απο αυτοβουλους "φωστήρες" επι γης. Αν πιστεύουν δλδ κάποιοι οτι κάνουν θείο έργο, ας αναρωτηθούνε ποιος θεός τους το ανάθεσε.
Αν δεν κάνουν θείο έργο μαντεψτε τι κάνουνε.. προσωπικο-εγωιστικό έργο.Έργο για τον εαυτό τους.Για την ικανοποιηση του εγώ τους της φιλοδοξίας τους.

Βέβαια νιώθουν οτι κάνουν καλό έργο. Αλλα πού αρχίζει η αρμοδιοτητα του καλου και πού του κακού? Ξέρει κανείς?



Αν δεν μπορείς να κανείς την διάκριση του τι είναι καλό και τι κακό τότε δεν μπορείς να αποφασίσεις για το τι πρέπει να κανείς .Δεν μπορείς να επιλέξεις.


Πράγματι υπάρχουν άτομα που κάνουν προσωπικό-εγωιστικό έργο. Και αυτό είναι μια από τις διακρίσεις που πρέπει να έχουμε. Αυτός που διαβάλει μπορεί να είναι και μέσα στην εκκλησιά. Όλα είναι δυνατόν να γίνουν.

Υπάρχουν άνθρωποι που προσπαθούν να γίνουν καλύτεροι. Που ¨μάχονται¨ τα εγώ τους, τα πάθη τους. Προσπαθούν να υψωθούν. Και υπάρχουν άνθρωποι που είναι 100% μέσα στα πάθη.

Κάποιοι είναι πιο μπροστά στο δρόμο και κάποιοι πιο πίσω. Αυτοί που είναι πιο μπροστά βοηθούν τους πιο πίσω. Εμείς τι να κανουμε φίλε Dr Jekyll Mr Hyde να αρνηθουμε τους πάντες. Αν είναι έτσι γιατί μου απάντησες

quote:
Ενδιαφέρον. Δεν ήξερα οτι υπάρχει κατι τετοιο γραμμενο σε Χριστινικά κείμενα. Βεβαια το οτι δεν ειναι κατι που βγαίνει απ το στόμα του ριστου του ίδιου με ψιλοπροβληματίζει αλλα το βρίσκω ενδιαφέρον. Θα ρωτήσω για αυτο κάποιους πιο "αρμοδιους" να μου πούνε την γνώμη τους..

Και μπορώ να πω, τι είναι αυτοί που θα ρωτήσεις φωστήρες. Δεν έχουμε τα φώτα εμείς και τα ζητάμε από αλλού.

Η αλήθεια όμως είναι ότι πράγματι δεν είμαστε όλοι ίδιοι και πολλές φορές πρέπει να έχουμε κάπου να στραφούμε για βοήθεια. Δεν είναι κακό.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο των κόσμο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

goblin-chief
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2009, 17:56:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους goblin-chief
Γεια σε ολους, Ολα αυτα με την αστρικη προβολη ταιριαζουν παρα πολυ σε αυτα που ελεγε ο Δον Χουαν σχετικα με τους αλλους κοσμους, συγκρινοντας κ με πολλα αλλα που ελεγε (πχ αυρα, κτλ.) Μηπως θα επρεπε να κανουμε ενα θεμα σχετικα...?

http://s6.bitefight.gr/c.php?uid=28133
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2009, 18:35:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΓΕΙΑ ΣΑΣ
φίλε helios2012

Κάτι που δεν προσεξες είναι ότι όταν μίλησα στο Φίλο κενό είπα:

«Όταν αποκτήσεις εμπειρία από αυτό και θέλεις να μάθεις κι αλλά τα λέμε πιο αναλυτικά.»

Όταν αποκτήσεις εμπειρία. Αυτό έπρεπε να σου πει κάτι. Όταν κάποιος έχει εμπειρία ξέρει ,έχει δει κάτι. Τώρα θέλει να εμβαθύνει περισσότερο και αυτό δεν σημαίνει ότι γίνετε πρόβατο.

Όταν κάποιος ανακαλύπτει αυτό που είναι βλέποντας αυτά που δεν είναι τότε σπάει τις αυταπάτες.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο των κόσμο...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2009, 22:22:29  Εμφάνιση Προφίλ
Χα χα χα τελικά το ταξίδι μου αναβλήθηκε λόγω κακοκαιρίας και έτσι μπορώ να σας απαντήσω αγαπητοί!

Αρχικά έγραψα ένα αρκετά μεγάλο μήνυμα αλλά λόγω σφάλματος του εσωτερικού διακομιστή δεν εισήχθη, παρότι έτσι φάνηκε!
Αν κάποιος διαχειριστής μπορεί να κάνει κάτι και να ανακτηθεί τότε έχει καλώς...αλλιώς και επειδή σπατάλησα πολύ απ'το χρόνο μου για ν'απαντήσω σε όλους, σταματώ εδώ.
Επειδή δεν έχω κάτι να χωρίσω μαζί σου υπηρέτη και επειδή δεν θέλω να συζητήσω άλλο γι'αυτό το θέμα, αποχωρώ...
Δεν είμαι χριστιανός, για την ακρίβεια είμαι άθρησκος.
Αν είχα αποκόψει όλα τα δεσμά δεν θα ήμουν εδώ και δεν θα σας απαντούσα!
Αυτό προσπαθώ και μέχρι να πεθάνω, αυτό θα προσπαθώ...
Όποιος κατασταλλάζει κάπου εφυσηχάζοντας και νομίζοντας πως είναι τέλειος ή πως τα γνωρίζει όλα, πλανάται οικτρά και το πληρώνει πολύ ακριβά μετα θάνατον.
Και μάλιστα όποιος για μένα πληρεί τα παραπάνω είναι ήδη νεκρός!
Τέλος σκοπεύω να μην ξαναγυρίσω εδώ και πιστεύω πως αυτή τη φορά θα τα καταφέρω και θα φύγω οριστικά...
Και τα λέω όλα αυτά γιατί Θυμάμαι!

Η ΑΠ είναι καθαρά προσωπική και βιωματική υπόθεση και δεν υπόκειται σε ανθρώπινους κανόνες και νόμους.
Όποιος νιώθει επαναστάτης θα βρεί μόνος του τους δασκάλους του.
υπηρέτη μπορείς να συνεχίσεις αβίαστα, δε θα σε διακόψω...
Καληνύχτα σε όλους!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2009, 22:47:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αν είχα αποκόψει όλα τα δεσμά δεν θα ήμουν εδώ και δεν θα σας απαντούσα!
Αυτό προσπαθώ και μέχρι να πεθάνω, αυτό θα προσπαθώ...
Όποιος κατασταλλάζει κάπου εφυσηχάζοντας και νομίζοντας πως είναι τέλειος ή πως τα γνωρίζει όλα, πλανάται οικτρά και το πληρώνει πολύ ακριβά μετα θάνατον.
Και μάλιστα όποιος για μένα πληρεί τα παραπάνω είναι ήδη νεκρός!

quote:
Η ΑΠ είναι καθαρά προσωπική και βιωματική υπόθεση και δεν υπόκειται σε ανθρώπινους κανόνες και νόμους.
Όποιος νιώθει επαναστάτης θα βρεί μόνος του τους δασκάλους του.

Προσεξε Helios2012.. αρχιζεις να μου μοιάζεις! Μιλάς σα χριστιανός!

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2009, 01:50:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΓΕΙΑ ΣΑΣ

φίλε helios2012

quote:
Αν είχα αποκόψει όλα τα δεσμά δεν θα ήμουν εδώ και δεν θα σας απαντούσα!

Δεν είναι απόλυτο το ότι οποίος αποδεσμεύετε εξαφανίζετε και δεν επικοινωνεί με κανέναν. Αν ήταν έτσι δεν θα είχαμε γνωρίσει έναν Χριστό έναν Βούδα έναν Κρισνα έναν Μποντινταρμα έναν Διονύσιο έναν Σωκράτη και πολλούς άλλους.

Μου κάνει εντύπωση που δηλώνεις Άθεος και μετά λες ότι τα πληρώνει πολύ ακριβά μετά θάνατο.

Μπορεί να είσαι Άθεος από την άποψη του ότι ο Θεός είναι κάποιο πρόσωπο που έκανε 6 μέρες για να φτιάξει τον κόσμο και την εβδόμη ημέρα αναπαύτηκε και ίσως να αναπαύετε ακόμα.

Αλλά δεν μπορείς να είσαι Άθεος από την άποψη του ότι ο Θεός είναι η καθαρή ύπαρξη. Η ύπαρξη είναι η θεικότητα που βρίσκετε παντού είτε στα ορατά είτε στα αόρατα. Και η απόδειξη ότι υπάρχει Θεός είσαι εσύ γιατί είσαι υπαρκτός.


Αυτά θα προτημουσα να τα λεγαμε η δυο μας. Αλλά με παροτρινες λεγωντας «Γιατί θές να δώσεις περισσότερες πληροφορίες στον "κενό" μέσω email και όχι μέσω της δημόσιας συζήτησης?»


Θα προτιμούσα φίλε helios2012 να ήσουν πιο ειλικρινής μαζί μου ,πιο άμεσος. Δεν μου είσαι εμπόδιο και θα σε παρακαλούσα να δεις τι λέω.

Μίλησα για την αφύπνιση της συνείδηση και αυτό συνεχώς τονίζω όσο και να μιλώ για το Αστρικό επίπεδο, και αυτό θα κάνω.

Για να μπορείς να απορρίψεις κάτι πρέπει να έχεις δοκιμάσει και να δεις ότι είτε είναι έτσι όπως το άκουσες είτε όχι.

Έχεις καταλάβει τι είναι η αφύπνιση της συνείδηση; Δεν είναι αφύπνιση μέσα από μερικές ιδέες. Η αφύπνιση της συνείδηση είναι μια άμεση εμπειρία στο τώρα. Έχω μιλήσει σε αυτό το τοπικ πιο πριν άμα ψάξεις θα τα βρεις.

Δεν είμαι ο άνθρωπος που σου λέει ακολούθησε με. Είμαι ο άνθρωπος που σε στρέφει σε εσένα. Δεν θέλω να ασχοληθείς με το ποιος είμαι εγώ αλλά με το ποιος είσαι εσύ.

Αυτό είναι που θα με ευχαριστήσει

Όπως έχεις καταλάβει αν όλοι φτάσουμε το βάθος αυτού που είμαστε θα φτάσουμε στο βάθος αυτού που Είναι. Το εγώ και το εσύ δεν υπάρχουν επειδή Αυτό που Είναι δεν μπορεί να είναι τίποτα άλλο εκτός από αυτό που Είναι.

Φίλε helios2012 κάνε ότι θέλεις. Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να βρεις αυτό που θες. ( αυτά ήταν μονό για τον helios2012 μην κανετε [quote]) Και για να λυθεί αυτή η παρεξηγήσει μην μου στείλει κάνεις e-mail ότι μπορώ να πω, θα το πω δημόσια.(σε ευχαριστώ φίλε helios2012 που με αποτρέπεις απο μια μελλοντική παρεξήγηση.)

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο των κόσμο..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2009, 09:19:24  Εμφάνιση Προφίλ
εε.. No offense ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ αλλα ο Ηελιος2012 δηλώνει άθρησκος όχι άθεος.

Λέει:"Δεν είμαι Χριστιανός, για την ακρίβεια είμαι άθρησκος"

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2009, 11:08:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Ευχαριστώ φίλε Dr Jekyll Mr Hyde αλλά πολύ άνθρωποι όταν δηλώνουν αθρήσκοι εννοούν και άθεοι.

Για αυτό απάντησα διπλά.

quote:
Μπορεί να είσαι Άθεος από την άποψη του ότι ο Θεός είναι κάποιο πρόσωπο που έκανε 6 μέρες για να φτιάξει τον κόσμο και την εβδόμη ημέρα αναπαύτηκε και ίσως να αναπαύετε ακόμα.

Αλλά δεν μπορείς να είσαι Άθεος από την άποψη του ότι ο Θεός είναι η καθαρή ύπαρξη. Η ύπαρξη είναι η θεικότητα που βρίσκετε παντού είτε στα ορατά είτε στα αόρατα. Και η απόδειξη ότι υπάρχει Θεός είσαι εσύ γιατί είσαι υπαρκτός.



Όλα θέμα ορισμού είναι. Πρέπει να μπορέσουμε να μιλήσουμε την ίδια γλώσσα.

Έτσι μπορώ να πω ότι ούτε αθρήσκος είναι, αν η θρησκεία είναι η αναζήτηση της αλήθειας. Άλλο δεν είμαι θρήσκος και άλλο δεν είμαι θρησκόληπτος.

Ο θρήσκος νιώθει μέσα του την ανάγκη να φτάσει ο ίδιος στην πηγή της ύπαρξης. Ο θρησκόληπτος πάει οπού πάνε και οι άλλοι όπως τα πρόβατα. Βγαίνουν για λίγο στο φως, βόσκουν και μετά πίσω στο μαντρί.

quote:
Ασυνείδητα ΑΠ γίνεται μέσω των ονείρων, κατά τη διάρκεια του ύπνου, και πάντα είναι ελεγχόμενη από "άλλους"...

Αν κάποιος θέλει συνειδητά να κάνει ΑΠ , κυρίως λόγω του ενστίκτου της αυτοσυντήρησης, όσο και να χτυπάει τον κώλο του κάτω, δεν θα την πετύχει, εκτός και αν βρεί το Δάσκαλό του, που θα τον βοηθήσει να προετοιμαστεί κατάλληλα γι'αυτό.


Φίλε helios2012 μην τα παρατάς και πες μας ποιοι είναι αυτοι οι "άλλοι"

Μου λες «Υπηρέτη, εμείς οι δυό θα μπορούσαμε να πούμε πολλά πάνω σ'αυτό το θέμα.»

που σημαίνει ότι έχεις εμπειρία. Τότε πως εξηγείς τα λόγια σου

quote:
«, δεν θα την πετύχει, εκτός και αν βρεί το Δάσκαλό του, που θα τον βοηθήσει να προετοιμαστεί κατάλληλα γι'αυτό.»

Ποιος είναι ο Δάσκαλο σου; Μετα μου λες:

quote:
Εσύ συνειδητά ανήκεις κάπου, το τιμάς και το προωθείς ακόμα και με το ψευδώνυμό σου...
Εγώ συνειδητά δεν ανήκω πουθενά και επιπλέον δε μ'αρέσει γενικότερα ν'αντιλαμβάνομαι πως κάπου επέρχεται προσυλητισμός...

Από την μια προτρέπεις ότι πρέπει να βρούμε ένα δάσκαλο άρα να προσηλυτιστούμε σε κάποιων και από την άλλη δεν ανήκεις πουθενά.

Φίλε helios2012 πρέπει να δεις κατάματα ότι αυτά που είπα και σε ανάγκασαν να συμμετέχεις στην συζήτηση είναι ότι θίχτηκαν οι καταβολές σου, οι πεποιθήσεις σου, το μοντέλο του κόσμου σου.

Τα πράγματα δεν πάνε έτσι όπως τα θες, πρέπει να επέμβεις. Αυτά που ένιωθες σαν συναισθήματα και σκέψεις ήσουν εσύ; Που είναι τώρα αυτά που ένιωθες.

Αν παρατηρήσεις θα δεις ότι κάθε φορά έχεις και ένα διαφορετικό συναίσθημα το οποίο αλλάζει ανάλογα τις καταστάσεις. Ποιο από όλα αυτά τα συναισθήματα είσαι. Τα συναισθήματα έρχονται και φεύγουν όπως οι σκέψεις. Τότε θα πρέπει να αναλογιστούμε σε ποιον εμφανίζονται όλα αυτά.

Αν οι σκέψεις και τα συναισθήματα έρχονται και φεύγουν τότε κάτι πρέπει να παραμένει στο παρόν. Κάτι που δεν είναι μια εντύπωση αλλά μια αίσθηση που αναβλύζει ακατάπαυτα στο αιώνιο τώρα.

Αυτός ο κατεργάρης ο νους παίζει πολλά παιχνίδια και τα εγώ είναι πολύ πονηρά. Ποιος θίγετε ; ποιος είσαι; τι κανείς; που είσαι;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο των κόσμο..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2009, 13:40:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Φιλε Dr Jekyll Mr Hyde

quote:
Dr Jekyll Mr Hyde Σωστοοος.. Ε λοιπόν δε βλέπω κάπου να διαφωνούμε ουσιαστικά.. στο μόνο που μάλλον θα διαφωνούμε είναι η μεταμψύχωση..(εγω δε πιστεύω σε αυτη) αλλα θα δείξει..

H Oμολογία του Πέτρου - βάση της Eκκλησίας
(Mκ 8:27-30, Λκ 9:18-21)
13Kι όταν ο Iησούς ήρθε στα μέρη της Kαισάρειας του Φιλίππου, ρωτούσε τους μαθητές του: Ποιος, λένε οι άνθρωποι, ότι είμαι;

Ποιος νομίζουν πως είμαι εγώ, ο Γιος του Aνθρώπου; 14Kι εκείνοι απάντησαν: Αλλοι λένε πως είσαι ο Iωάννης ο Bαφτιστής, άλλοι πως είσαι ο Hλίας, κι άλλοι πάλι πως είσαι ο Iερεμίας ή ένας από τους προφήτες.

Περιεργο. Θα μου πεις αυτό δεν το ειπε ο χριστος αλλά οι απλοι άνθρωποι. Αλλά καπου άλλου ο Ιησους και οι μαθητες του συναντισαν ένα εκ γενετης τυφλο και οι μαθητες ρωτησαν.

«Δασκαλε ,ποιος αμαρτησε ο άνθρωπος Η οι γονεις του, για να γεννηθει τυφλος»

Πως μπορεί να αμαρτήσει κάποιος που δεν έχει γεννηθεί; Τι υπονοεί αυτή οι ερώτηση ;

Αλλά το ποιο ξεκάθαρο είναι αυτό.

Ποιος ήταν ο Iωάννης

13Διότι, ως τον ερχομό του Iωάννη, όλοι οι προφήτες και ο νόμος φανέρωσαν το θέλημα του Θεού. 14Kι αν θέλετε να το παραδεχτείτε, αυτός είναι ο Hλίας που έμελλε να έρθει! 15Όποιος έχει αφτιά να ακούει, ας ακούει.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο των κόσμο..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-Κενό-
Μέλος 1ης Βαθμίδας


93 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2009, 17:23:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -Κενό-
Γειά σας !

Συγγνώμη αλλά αυτά που διάβασα μου φάνηκαν σαν την οχλαγωγία που γίνεται όταν παίζει ο Παναθηναικός με τον Ολυμπιακό !!!

Και κάνω αυτήν την παρομοίωση γιατί από την ύπαρξη και μόνο αυτής της στοιχομυθίας υποθέτω ότι κάποιοι έχουν οι νομίζουν πως έχουν <<ομάδα>> .

Μένοντας στην ίδια παρομοίωση θα έλεγα ότι θα ήταν κομψότερο , στα πλαίσια της συζήτησης να συμπεριφερόμαστε σαν φίλαθλοι και όχι ως οπαδοί .Όχι ότι κανείς προσέβαλλε κανέναν , αλλά όποιος διαβάζει πίσω από τις λέξεις διακρίνει μία ελαφρώς τεταμένη ατμόσφαιρα ....

Όσο για όσα ακούστηκαν παραπάνω με έκαναν λίγο να αισθανθώ σαν το τροφαντό το ψάρι που το κυνηγούν οι ψαράδες !!

Ας είναι δεν πειράζει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2009, 21:26:30  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους!

Δυστυχώς και για τους δυό μας, υπηρέτη, τα ερωτήματα που εύλογα θέτεις τα είχα προαπαντήσει σ'ενα καθολικό μήνυμα που δεν εισήχθη ποτέ!
Τί κάνει ο δαίμων του ίντερνετ!
Ε μετά από δύο ώρες που σπατάλησα προκειμένου ν'αποσαφηνίσω τη θέση μου, όταν είδα πως το μήνυμα δεν καταχωρήθηκε λόγω σφάλματος του εσωτερικού διακομιστή, επέλεξα να στείλω ενα σύντομο και περιεκτικό μήνυμα...
Αν διάβαζες το αρχικό θα καταλάβαινες πολλά και θα είχες άλλου είδους απορίες...Λυπάμαι...
Κατά τ'άλλα αν θες να μάθεις κάτι περισσότερο για μένα δεν έχεις παρά να πάς στο θέμα "Μύθος & Θρησκεία", συγκεκριμένα στο θέμα "Ο Μέγας Ιδεολογικός Πόλεμος" και κάπου εκεί πρός το τέλος της 1ης σελίδας και στις 3-4 επόμενες καταθέτω πολλά...
Ο ντόκτορ που το παρακολουθεί ξέρει...
Κυριολεκτικά λοιπόν είμαι ένθεος αλλά αντί-θρησκος και αντιδογματικός.
Σε κείνο το χαμένο μήνυμα είχα γράψει, μέσα σ'όλα τ'άλλα, πως ή δεν θα ξαναγυρίσω ή θα γυρίσω σαν Δάσκαλος (κάτι που απεύχομαι μιας και δεν θέλω να ξαναγυρίσω εδώ με τίποτα). Και μη βιαστείς να θεωρήσεις πως μιλάω με έπαρση, απλά γνωρίζω τα ενδεχόμενα και τις πιθανότητες...
Προσωπικά δεν θα είναι επιλογή μου να ξαναγυρίσω για να βοηθήσω γιατί αυτό θα σημαίνει αυτόματα πως η ανθρωπότητα έχασε την ευκαιρία και ξαναβρέθηκε εγκλωβισμένη σ'εναν νέο φαύλο κύκλο μετενσαρκώσεων.
Μετα απ'αυτά μπορείτε ελεύθερα να κρεμάστε "κουδούνια".
Εξάλλου γελάει καλύτερα όποιος γελάει τελευταίος και νιώθω πως αν έρθει κάποια στιγμή που παρελθόν-παρόν και μέλλον ταυτιστούν και όλες οι πραγματικότητες ενοποιηθούν σε μια καθολική, θα είμαι παρόν και θα γελάω. Άλλοι άνθρωποι μπορεί να μην αντέξουν και να χαθούν ακαριαία.
Πώς σου φαίνεται σαν ιδέα να σκάσουν μπροστά σου όλοι οι χαμένοι εαυτοί σου και να ενωθούν μαζί σου φτιάχνοντας ένα ενιαίο και αδιαίρετο πολυδιαστατικό όν που θα απλώνεται παντού?
Αδιανόητο?
Όσον αφορά το Δάσκαλο που λές, υπερτόνισα πως Δάσκαλος μπορεί να είναι τα πάντα γύρω μας και μέσα μας. Αν αυτό σου δείχνει προσυλητισμό πρός κάποιο συγκεκριμένο ανθρωποειδές τότε δεν έχω τί άλλο να πώ. Μάλλον δεν προσέχεις αυτά που γράφω...
Τέλος δεν έχω κανένα πρόβλημα να μιλήσουμε και προσωπικά, αρκεί όμως να έχεις μελετήσει τα γραφόμενά μου στο θέμα που σε παρέπεμψα για να μιλήσουμε με κοινή βάση...Θα χαρώ να λάβω νέα σου...

Ξέρεις -Κενό-, κατανοώ την αίσθηση που σου δώσαμε αλλά τα πράγματα είναι απλά όσον αφορά την ΑΠ.
Ή έχεις κάνει και ξέρεις ή δεν έχεις κάνει και δεν ξέρεις.
Αν έχεις κάνει γνωρίζεις κάποια πράγματα και αισθάνεσαι υπεύθυνος στη σωστή μετάδοση των γνώσεων και εμπειριών που απεκόμισες...
Οπότε σ'αυτήν την περίπτωση, αν αντιληφθούμε πως κάποιος αποπροσανατολίζει ή παραπλανά είτε σκόπιμα είτε άθελά του, θέλουμε να ξεκαθαρίσουμε το τοπίο.
Αν και γενικότερα είναι θολό ας μην το θολώνουμε περισσότερο...
Όταν γνωρίζεις πως δεν είναι όλα ρόδινα όπως πολλοί παρουσιάζουν, τότε γίνεσαι λίγο καχύποπτος.Είναι θέμα ευθιξίας στην υποψία σκοπιμότητας...
Απ'την άλλη βέβαια ερχόμαστε και σε δίλημμα του τύπου "όπως τα κατάφερα και γώ ας τα καταφέρει και ο άλλος" ή "είναι ανούσιο να προσπαθώ να επικοινωνήσω όταν ξέρω κατα βάθος ότι είναι ένας πολυδαιδαλώδης μηχανισμός και ίσως χειροτερέψω τα πράγματα αντί να βοηθήσω"...
Εξάλλου όταν ακόμα και οι κοντινοί μας άνθρωποι δεν κατανοούν κάποια πράγματα είναι σαφώς πολύ πιό δύσκολο να μιλήσουμε για τέτοια θέματα, όντας άγνωστοι μεταξύ αγνώστων...
Κοινώς Βαβέλ...
Άντε να μιλήσω για τους "άλλους" όπως μου ζητάει ο Υπηρέτης...
Τί να πρωτοπώ, για ποιούς απ'όλους, με βάση ποιό επίπεδο, με βάση ποιά δημιουργία...Βιβλία ολόκληρα γράφονται και είναι πάντα λειψά!
Μια ολόκληρη γήινη ζωή θα θέλαμε για να μελετήσουμε όλους τους άλλους και δεν θα μας έφτανε...
Ποιό το όφελος απ'αυτό?
Οπότε το βουλώνω τελείως, όποιος αντέξει ας θυμηθεί, τεχνικές και μέθοδοι υπάρχουν πολλές...Ίσως γι'αυτές θα μπορούσαμε να πούμε λίγα πράγματα γενικά...
Αυτά από μένα!

Υ.Γ. με αυτό το μήνυμα σου αποδεικνύω πως δεν είμαι εγωϊστής, εγωκεντρικός ίσως αλλά σίγουρα λειψός...
Τα λέμε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kostantinos_Arantis
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2009, 00:20:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kostantinos_Arantis
Φιλοι μου συγγνωμη αλλα νομιζω πως πηγαινουμε σε αλλο θεμα εκτος αστρικης προβολης. :)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2009, 09:09:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

ΓΕΙΑ ΣΑΣ


Τα ερωτήματα που θέτω δεν είναι για απάντηση αλλά για να τα βιώσει κάποιος πέρα από όλα τα εννοιολογικά περιεχόμενα . (Ποιος θίγετε ; ποιος είσαι; τι κανείς; που είσαι;)

Αν κάποιος τα απαντήσει τότε έχει πέσει στην παγίδα του νου.

quote:
Αν κάποιος θέλει συνειδητά να κάνει ΑΠ , κυρίως λόγω του ενστίκτου της αυτοσυντήρησης, όσο και να χτυπάει τον κώλο του κάτω, δεν θα την πετύχει, εκτός και αν βρεί το Δάσκαλό του, που θα τον βοηθήσει να προετοιμαστεί κατάλληλα γι'αυτό.

Φίλε helios2012 αυτά είναι στην πρόταση σου. Δεν συμπλήρωσες εδώ ότι ο Δάσκαλος είναι παντού. Η απάντηση σου θα με ξαφνιάζει αν μου έλεγες ότι έχεις ένα δάσκαλο όχι έτσι όπως τον εννοείς και υπερ-τονισει!!

quote:
Σε κείνο το χαμένο μήνυμα είχα γράψει, μέσα σ'όλα τ'άλλα, πως ή δεν θα ξαναγυρίσω ή θα γυρίσω σαν Δάσκαλος (κάτι που απεύχομαι μιας και δεν θέλω να ξαναγυρίσω εδώ με τίποτα). Και μη βιαστείς να θεωρήσεις πως μιλάω με έπαρση, απλά γνωρίζω τα ενδεχόμενα και τις πιθανότητες...
Προσωπικά δεν θα είναι επιλογή μου να ξαναγυρίσω για να βοηθήσω γιατί αυτό θα σημαίνει αυτόματα πως η ανθρωπότητα έχασε την ευκαιρία και ξαναβρέθηκε εγκλωβισμένη σ'εναν νέο φαύλο κύκλο μετενσαρκώσεων.

Από ευγένεια δεν θα πω τίποτα.

Τελικά οι πιο επικίνδυνοι άνθρωποι είμαστε εμείς που ασχολούμαστε με τα μεταφυσικά θέματα.

ΦΙΛΕ Kostantinos_Arantis δεν θα συνεχίσω αυτή την συζήτηση ήδη έχουν ειπωθεί αρκετά.


Φίλε helios2012Οι άνθρωποι θέλουν να μάθουν πώς να κάνουν Αστρική προβολή. Πες τους τι σε δίδαξε ο ¨Δάσκαλος¨ σου πως σε προετοίμασε. Τι είναι ο Αστρικός κόσμος; Τι είναι ο Νοητικός και ο Αιτιατός Τι έχεις δει πέρα από αυτούς τους κόσμους;

Τι είναι η Μόρα, Γιατί υπάρχει παραλυσία σώματος κατά την συνειδητή Αστρική έξοδο. Τι συμβαίνει ορατά κατά την Αστρική έξοδο στα σώματα Αστρικό και Φυσικό.

Πως μπορεί κάποιος δια μέσω του Αστρικού να ταξιδέψει στην τέταρτη διάσταση.

Είναι δυνατόν για κάποιον που κάνει Αστρική προβολή να υλοποιηθεί στην3η διάσταση. Είναι δυνατόν όταν κάποιος βρίσκετε στην 5η διάσταση να βλέπει επακριβώς τι γίνετε στην 3η ; και μπορεί να επηρεάσει τα γεγονότα;

Δώσε εξηγήσεις για την διάφορα του φωτός που υπάρχουν αναλόγως τις περιοχές του Αστρικού.

Πως είναι οι κατώτερες περιοχές και πως η ανώτερες; ποια η προστασία μας; τι μας οδηγεί σωστά σε μια έξοδο;

Μπορεί να υπάρχει θεραπεία δια μέσω του Αστρικού.
Υπάρχουν περιοχές που είναι απαγορευμένες και το τίμημα αν τις περάσει κάνει είναι δυνατών να έχουν επιπτώσεις στο Φυσικό επίπεδο; Αν ναι πως καθαρίζεις από αυτό;

Οι νεκροί που είναι; Τα Αστρικά τους σώματα συνεχίζουν να είναι το ένδυμα τις ψυχής; αν όχι η ψυχή που διαμένει.

Τι είναι ο χρόνος για αυτά τα επίπεδα; Πως μπορεί κάποιος να δει πολυδιάστατα; Γιατί είναι δυνατόν να δει κάποιος μελλοντικά γεγονότα. Είναι ο χρόνος φαινόμενο χώρου για μια ανώτερη διάσταση;

Τι είναι οι Αστρικές επιθέσεις; Μπορεί κάποιος να σου πάρει το σώμα; Τι είναι οι λάβρες; Πως καθαριζόμαστε. Ποια τα σημάδια τους σαν αρρώστια στο φυσικό σώμα;

Είναι δυνατόν κάποιος να καλέσει ένα του ελάττωμα και αυτό να εμφανιστεί μπροστά του. Ποιος είναι ο φύλακας του κατωφλιού και πόσοι υπάρχουν. Τι είναι οι δοκιμασίες τις Γης του νερού του αέρα και τις φωτιάς;


Που είναι ο κόσμος των jinas. Στους άλλους πλανήτες του ηλιακού συστήματος υπάρχει ζωή στης ανώτερες διαστάσεις;

Υπάρχουν ανάμεσα μας τέτοια όντα; Τι ρόλο παίζουν; Είναι δυνατόν να έρθουμε σε επαφή και πως. Τι να είναι ο Θεός για αυτούς; Τι είναι τα ακασικα αρχεία και πως μπορούμε να έχουμε πρόσβαση σε αυτά; Πως κατασκευάζονται τα ηλιακά σώματας; Και πολλά αλλά.


ΦΙΛΕ helios2012 Σου εύχομαι να γίνεις δάσκαλος και ας μην ξαναέρθεις σε αυτό τον κοσμο.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο των κόσμο..


Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 05/01/2009 09:34:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-Κενό-
Μέλος 1ης Βαθμίδας


93 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2009, 11:12:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -Κενό-
Οσο αφορά το θέμα Αγαπητέ Κωνσταντίνος Αράντης είναι αλήθεια πως οδεύει προς διαφορετική κατεύθυνση από αυτή που ορίζει ο Τίτλος...

Παραδέχομαι πως φέρω μεγάλο μέρος αυτής της ευθύνης καθώς πολλές οι ερωτήσεις μου το έθεσαν προς διαφορετική κατεύθυνση .

παρόλα αυτά όμως αυτό δεν σημαίνει ότι δεν παραμένει ενδιαφέρον

Όσο αφορά την καθιερωμένη ερώτηση της ημέρας ...

Οι <<άλλοι>> που αναφέρεις αγαπητέ Ήλιος είναι σαν τους Voladores που περιγράφει στα βιβλία του ο Καστανέντα??

Προσωπική μου εμπειρία είναι μόνο η αίσθηση της παρουσίας τους η και η ηρεμία που επικρατεί όταν καμιά φορα καταφέρνω να τους διώξω . Έχω διαβάσει για μιά διαδικασία που θα τους έδιωχνε μιά και καλή αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θέλω να <<πεθάνω>> ακόμα και αν αυτό σημαίνει αναγέννηση . Βλέπεις μου αρέσει να έχω ένα κοινό σημείο με τους ανθρώπους γύρω μου . Αν όντως αυτά που έχω διαβάσει και βιώσει έχουν κάποια ισχύ είμαστε όντως κλεισμένοι σε ανθρωποτροφεία ??

Θα ήθελα να μάθω περισσότερα για αυτούς ...

Καταλαβαίνω βέβαια ότι γνώση χωρίς βίωμα είναι νεκρή αλλά δεν βρίσκω κάποιο τρόπο μέχρι στιγμής να κάνω μία Α.Π και να δω για τον εαυτό μου (πράγμα που πιο εύκολα λέγεται παρά γίνεται )

Αυτά για σήμερα ....

Καλημέρα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πεντάλφα
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2009, 11:25:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πεντάλφα
Μπορεί κάποιος να μου δώσει τις ,έστω βασικές, οδηγίες για το πως να επιτευχθεί μία αστρική προβολή;
Ακόμα και σε προσωπικό μήνυμα.

ευχαριστώ.

catosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2009, 13:50:28  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πως μπορεί να αμαρτήσει κάποιος που δεν έχει γεννηθεί; Τι υπονοεί αυτή οι ερώτηση ;

Οι αμαρτίες καθώς και οι καλές πράξεις είναι κληρονομικές.Περισσοτερες λεπτομέρειες πάνω σε αυτό δε ξέρω να σου πώ(ακόμα).

Οσον αφορά

quote:
13Διότι, ως τον ερχομό του Iωάννη, όλοι οι προφήτες και ο νόμος φανέρωσαν το θέλημα του Θεού. 14Kι αν θέλετε να το παραδεχτείτε, αυτός είναι ο Hλίας που έμελλε να έρθει! 15Όποιος έχει αφτιά να ακούει, ας ακούει.

Ναι, οτι κατ εξαίρεση και μετά απο εξουσιοδότηση του θεού συμβαίνει το γνωρίζω κ το αποδέχομαι. Αυτό ήταν στο σχέδιο του θεού να γίνει.
Αυτό που θα ήταν θα ήταν μια απορία για τους οπαδους της μεταμψύχωσης θα ήταν:τι καθορίζει το αν θα μπεί μια καινουρια ψυχή σε ένα σώμα ή μια παλια που "μεταμψυχώνεται". Αν μια ψυχή δεν δυνάται να μπει ακόμα σε σώμα που βρίσκεται? Απο εκει που βρίσκεται ποιός θα την αναγκάσει να "μεταμψυχωθεί"?
Αυτά..
Αν και είναι κάπως ανούσια αυτά γιατι είτε υπάρχει είτε όχι μεταμψύχωση τι αλλάζει στο τρόπο ζωής κάποιου? Χρειάζεται μήμπως να πιστεύεις στη μεταμψύχωση για να ασκήσεις "μυστηριακές" τεχνικές?

quote:
Τελικά οι πιο επικίνδυνοι άνθρωποι είμαστε εμείς που ασχολούμαστε με τα μεταφυσικά θέματα.



Πεντάλφα
quote:
Μπορεί κάποιος να μου δώσει τις ,έστω βασικές, οδηγίες για το πως να επιτευχθεί μία αστρική προβολή;
Ακόμα και σε προσωπικό μήνυμα.

Πρεπει να το έχουν ήδη κάνει σε προηγούμενες σελίδες. Υπάρχουν πολλες τεχνικές δεν υπάρχει κάποια στανταρ αλλα λίγο πολυ όλες μοιάζουν.

quote:
Συγγνώμη αλλά αυτά που διάβασα μου φάνηκαν σαν την οχλαγωγία που γίνεται όταν παίζει ο Παναθηναικός με τον Ολυμπιακό !!!

Και κάνω αυτήν την παρομοίωση γιατί από την ύπαρξη και μόνο αυτής της στοιχομυθίας υποθέτω ότι κάποιοι έχουν οι νομίζουν πως έχουν <<ομάδα>> .



Εχεις μπει καθόλου στο φόρουμ ΜΥΘΟΣ Κ ΘΡΗΣΚΕΙΑ? Ε, δες εκει πέρα κ μετα θα νομίζεις οτι εδω μιλάνε άγιοι.

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 05/01/2009 13:52:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2009, 18:31:43  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ μου υπηρέτη, επειδή μια εικόνα ισούται με χίλιες λέξεις, σου στέλνω ένα τεράστιο κύμα αγάπης μέσω των χιλίων ματιών του αγαπημένου μου παγωνιού:

(τσίμπα ένα πίνταρ)

Όσο για τα ερωτήματα που μου ζήτησες να απαντήσω, τις απαντήσεις μπορούν όλοι οι αναγνώστες να τις βρούν μέσα σ'αυτά τα "μάτια"...αν σας επιτρέψουν να "δείτε" είς βάθος...



Όσοι κατορθώσουν και "δούν" θα βρούν απαντήσεις σε όλα τους τα ερωτήματα!
Να'στε όλοι καλά, σας αποχαιρετώ και καλές αναζητήσεις σε όλους...
Α, αι καλά αστρικά ταξίδια στους ταξιδιώτες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2009, 19:28:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Φιλε helios2012
Δεχτεί η αγάπη σου και η δικιά μου μαζί σου.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο των κόσμο..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Argidon
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2009, 02:31:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Argidon
Γιατί πρέπει πάντα τα μεγαλύτερα ζητήματα να τελειώνουν με εναν γρίφο? Εγώ για παράδειγμα δεν μπορώ να κατανοήσω καποιο συμβολισμό ή κάποιο στιχείο που θα με οδηγήσει στις απαντίσεις. Η αλλαγή του χρώμματος παίζει ρολο, το διαμαντι το φοντο ή το σχημα? Πιστεύω πως μια διευκρινιση θα ήταν το λιγότερο, διαφωτιστικήΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2009, 12:40:13  Εμφάνιση Προφίλ
Άσε φίλε.. είναι κάτι που όποιος ψάχνει πρέπει να το συνηθίζει.Η γνώση δίνεται σε αυτούς που την αξίζουν, λένε. Θα είσαι πραματικός μάγκας όμως αν εσύ ο ίδιος βρεις τις πηγές απο όπου πήραν αυτοι τις πληροφορίες τους. Τότε την αξίζεις την γνώση. Θα μου πεις τώρα, μα εκεινοι έχουν κάνει αστρική προβολή. Ε και? Νομίζεις τα γνωρίζουν όλα? Και εκείνοι μάλιστα σε κάποια σημεία την "παράδοσει" ακολουθούν. Αυτά που τους έχουν πει οτι είναι, λένε οτι είναι. Εκείνοι δώσανε εκείνα τα περίεργα ονόματα και ονομασίες? Άλλοι τα δώσανε. Ακολουθούνε οδηγήγίες άλλων. Θα μπορούσαν να κάνουν αλλιώς? Ίσως όχι. Δεν έχει σημασία. Αρκεί να βρείς απο πού παίρνουν τις πληροφορίες τους.
Ξέρεις τι όμως, και εγώ δε σε γνωρίζω αρκετα καλα για να σου δώσω πηγές. Θες να "επιβιώσεις" λοιπόν στο κόσμο της γνώσης κ του μυστηρίου? Είναι απλό:κέρδισε την εμπιστοσύνη αυτων που κατέχουν τις απαντήσεις. Πώς περιμένεις όμως να κερδίσεις τη δικιά μου κ του τάδε με 7 ποστ(μέχρι στιγμής) εμείς περιμένουμε να ακούσουμε "κάτι έξυπνο" απο σένα για να αποφασίσουμε τι θα σου πούμε. Είδες ισως πριν κάποιες σελίδες οτι "το κενο"(μέλος) δέχτηκε προσκληση απο τον ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ για private talk. Άτσα. Αλλα αν έψαχνες σωστά θα έβρισκες πολλά απο μόνο σου, όπως βρήκα εγώ. Απλά ψάξε σωστά. Ξέρεις να ψάχνεις σωστά?
Είναι το ίδιο πράμα με το να ψάχνεις έξυπνα.
Και γω δεν είμαι σιγουρος οτι "έπιασα" το "μηνυμα" με τις γάτες, αλλα ξέρεις τι, στο κάτω κατω της γραφής γιατι να με απασχολεί. Οτι χρειάζεται να έχω το έχω. Πηγές έχω. Έχω μάλιστα καπου 50 δωρεαν βιβλία της Α.Π. απ τα οποία έχω διαβάσει 2,5 και δεν είναι κ κανονικού μεγέθους(είναι μικρότερα). Εσυ πόσα βιβλία Α.Π. έχεις στο PC σου?

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Argidon
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2009, 13:34:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Argidon
Έχεις δίκιο. Έτσι κι αλλιώς ο χρόνος που έχω ξεκινήσει την ενασχόληση μου με την αστρική προβολή δεν ξεπερνάει τον ενάμιση χρόνο όπως και τα 2-3 βιβλία που έχω διαβάσει μόνο δεν δείχνουν άτομο με εμπειρία. Απλώς από τότε που ξεκίνησα δουλεύω ως εξής, ακούω γνώμες/απόψεις/εμπειρίες ατόμων στο forum, τις διασταυρώνω με δικιές μου ή με άλλων και τα σημεία που δεν κατανοώ ακόμα όπως ονομασίες ή ορολογίες ανατρέχω στο internet για να δω τι σημαίνουν. Η γνώσεις-εμπειρίες μου πιστεύω όμως δεν είναι ακόμη επαρκείς ώστε να πω κάτι αρκετά έξυπνο που θα με κάνει να κερδίσω την εμπιστοσύνη σας. Για αυτό το λόγο προτιμώ να παρακολουθώ μέχρι να είμαι έτοιμος να συμμετέχω στον διάλογο. Απλώς με τις γάτες δεν μπόρεσα καν να αντιληφθώ κάποιο συμβολισμό είτε γιατί η γνώσεις μου για τις γάτες σε πνευματιστικό πεδίο είναι περιορισμένες είτε γιατί όντως δεν είμαι έτοιμος να καταλάβω τι πρέπει να δω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2009, 14:10:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

ΓΕΙΑ ΣΑΣ
ΦΙΛΕ Dr Jekyll Mr Hyde

quote:
Και εκείνοι μάλιστα σε κάποια σημεία την "παράδοσει" ακολουθούν. Αυτά που τους έχουν πει οτι είναι, λένε οτι είναι. Εκείνοι δώσανε εκείνα τα περίεργα ονόματα και ονομασίες? Άλλοι τα δώσανε. Ακολουθούνε οδηγήγίες άλλων. Θα μπορούσαν να κάνουν αλλιώς? Ίσως όχι. Δεν έχει σημασία. Αρκεί να βρείς απο πού παίρνουν τις πληροφορίες τους.

Εδώ φίλε για εμένα τουλάχιστον κανείς λάθος. Επειδή δεν μπορείς να καταλάβεις μην τα ισοπεδώνεις όλα.

Ψυχολογικά για εσένα είναι καλυτέρα να πιστεύεις ότι είναι έτσι όπως τα λες.

Εγώ επιμείνω στην αφύπνιση της συνείδησης και έδωσα και μια πρακτική. Αυτός είναι ο πιο ασφαλές τρόπος. Αν κάποιος αφυπνίζει την συνείδηση του στο Φυσικό επίπεδο θα την αφύπνιση και στο Αστρικό.

Κάποτε αρκετά χρόνια πριν είχα πιάσει συζήτηση με έναν άνθρωπο για τέτοια θέματα. Δεν ήταν και πολύ σχετικός. Μου ζήτησε μια πρακτική και εγώ ο αφελής του την έδωσα.

Την άλλη μέρα το πρωί ήταν κάπως περίεργος και ανήσυχος. Τον πλησίασα και τον ρώτησα «τι έγινε με την πρακτική που του είπα».

Και μου λέει:
« τι ήταν αυτό που μου είπες να κάνω, η καρδιά μου κόντεψε να σπάσει νόμιζα ότι θα πεθάνω, δεν μπορούσα να κουνηθώ και άκουγα περίεργα πράγματα σε παρακαλώ μην μου ξαναπείς τίποτα» και έφυγε. Δεν τον ξαναείδα ποτέ γιατί δεν κράτησε σχέσεις μαζί μου.

Ο άνθρωπος αυτός βγεικε στις κατώτερες περιοχές του Αστρικού και η φυσική παραλυσία του σώματος μετατράπηκε σε «Μόρα».

Αν δίνουμε πράγματα που δεν πρέπει, μοιάζει σαν να δίνεις σπίρτα σε ένα παιδί. Και εγώ δεν μπορώ μετά από αυτό να μην προσέχω. Αν γράψω μια πρακτική δεν έχω ιδέα για το ποιος θα την προσπαθήσει.

Όλες οι πρακτικές ξεκινούν με μια σωστή χαλάρωση. Περίπου 30 με 40 λεπτά. Ηρεμούμε σε τρία επίπεδα φυσικό, συναισθηματικό και νοητικό.

Από την άλλη σκέφτομαι ότι, τι θέλει κάποιος στο Αστρικό; Είμαστε γεμάτοι ελαττώματα και αυτά τα ελαττώματα στο Αστρικό οργιάζουν.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο των κόσμο..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Argidon
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2009, 14:22:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Argidon
Θα παρουσιάσω λοιπόν τα μόνα στοιχειά που έχω. Η γάτα πρώτη φορά τιμήθικε σαν ζώο στην Αίγυπτο. Τα χωράφια των Αιγυπτίων χωρικών είχαν πολλά φίδια που σκότωναν τους ιδίους και τα ζώα τους. Ο μόνος τρόπος να τα σταματήσουν ήταν οι γάτες που τα σκότωναν. Από τότε θεοποίησαν την γάτα με όνομα Mafdet και την τιμούσαν για να τους προστατεύει. Επίσης τις μουμιοποιούσαν. Ακόμα, επειδή η γάτα μέσα στις πολλές δεισιδαιμονίες περιλάμβανε την εντύπωση που είχε ο κόσμος ότι η γάτες συνοδεύουν κάποιον μάγο η μαγικά μυστήρια, η Wicca υιοθέτησε την μαύρη γάτα ως σύμβολο της. Επίσης πιστεύεται ότι η γάτα με αυτά τα μάτια (διαμάντια) φέρνει καλή τύχη. Τέλος υπάρχει η αντίληψη ότι η γάτες είναι άρρηκτα συνδεδεμένες με τα πνευματιστικά φαινόμενα όπως επίσης λέγεται ότι οι γάτες μπορούν να δουν πράγματα που εμείς δεν μπορούμε όπως φαντάσματα ή ζωική ενέργεια ή την αύρα, υποθέτω εγώ. Αν κρατήσω τα πιστεύω των αρχαίων Αιγυπτίων τότε ίσως δίνεις την απάντηση για το που διαμένουν η ψυχές. Και με την μαύρη γάτα ίσως κάνεις μια αναφορά ως προς σε ποιο θρησκευτικό ρεύμα πρέπει να αναζητήσουμε τις απαντήσεις. Αλλά κάνω μόνο υποθέσεις για να μην αλλοιώσω το νόημα προς όσους ίσως θα καταλάβαιναν τι εννοείς. Συγνώμη αν σας κούρασα με την αγνοία μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Argidon
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2009, 14:28:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Argidon
Μα αυτό είναι το θεμα. Να μην κερδίσουμε απλά μια πληροφορία άκοπα. Να την κερδίσουμε μόνο όταν την αξίζουμε γιατί τότε θα την κατανοούμε πλήρως και μόνον τότε θα μπορούμε να την αξιοποιήσουμε σωστά. Παρ'όλα αυτα η γνωση πιστεύω θα έρθει μέσα απ'την προσπάθεια για κατανόηση και όχι ως δια μαγείας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2009, 16:18:43  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Απλώς με τις γάτες δεν μπόρεσα καν να αντιληφθώ κάποιο συμβολισμό είτε γιατί η γνώσεις μου για τις γάτες σε πνευματιστικό πεδίο είναι περιορισμένες είτε γιατί όντως δεν είμαι έτοιμος να καταλάβω τι πρέπει να δω.

Μη νομίζεις οτι είσαι ο μόνος.. ο,τι κατάλαβες κατάλαβα! Απλα σου λέω.. το σύστημα..
Συμφωνώ με όλα όσα λες..


quote:
Εδώ φίλε για εμένα τουλάχιστον κανείς λάθος. Επειδή δεν μπορείς να καταλάβεις μην τα ισοπεδώνεις όλα.

Έχεις δίκαιο όσον αφορά τον τρόπο που τα λέω. Με την έννοια οτι δίνω την εντύπωση οτι "Και τι ξέρουν αυτοί, όλα οι άλλοι τους τα μαθαίνουν"
Πρόσεξε όμως, δεν αναιρώ οτι έχετε προσωπικές εμπειρίες οι οποίες επαληθεύουν την "παράδοση". Υπάρχει τεράστια διαφορά.

quote:
Εγώ επιμείνω στην αφύπνιση της συνείδησης και έδωσα και μια πρακτική. Αυτός είναι ο πιο ασφαλές τρόπος. Αν κάποιος αφυπνίζει την συνείδηση του στο Φυσικό επίπεδο θα την αφύπνιση και στο Αστρικό.
Ο πιο ασφαλές? Χμμ.. δεν υπάρχουν άλλοι που να δίνουν τέτοιες τεχνικες δλδ? Ουτε καν ο Σαμαελ?(Δεν έχω διαβάσει ο,τι εχει γράψει)
Εσυ όμως τι ορίζεις ως αφύπνιση της συνείδησης?

Επίσης ήθελα να σε ρωτήσω ποια είναι η γνώμη σου περι σειριακών θεωριών κλπ. Πιστεύω θα έχεις ακούσει για "πύλες" και για "διαστημικες επιθέσεις"(σκάφη απο Ανδρομέδα κοκ). Εσένα που έχεις και μια εμπειρία στο αστρικό ποια είναι η γνώμη σου για ολα αυτα τα παράξενα(για μένα)?

quote:
Και μου λέει:
« τι ήταν αυτό που μου είπες να κάνω, η καρδιά μου κόντεψε να σπάσει νόμιζα ότι θα πεθάνω, δεν μπορούσα να κουνηθώ και άκουγα περίεργα πράγματα σε παρακαλώ μην μου ξαναπείς τίποτα» και έφυγε. Δεν τον ξαναείδα ποτέ γιατί δεν κράτησε σχέσεις μαζί μου.

Ο άνθρωπος αυτός βγεικε στις κατώτερες περιοχές του Αστρικού και η φυσική παραλυσία του σώματος μετατράπηκε σε «Μόρα».

Αν δίνουμε πράγματα που δεν πρέπει, μοιάζει σαν να δίνεις σπίρτα σε ένα παιδί. Και εγώ δεν μπορώ μετά από αυτό να μην προσέχω. Αν γράψω μια πρακτική δεν έχω ιδέα για το ποιος θα την προσπαθήσει.



Οκ, εγω απο εγωιστικούς λόγους θα ήθελα μια τέτοια τεχνική
αλλα αυτο που διερωτόμαι είναι:Αυτος, ενω βρισκόταν σε μια υποθέτω οχι κ τόσο ανεπτυγμένη πνευματική κατασταση(άσχετα με το αν ήταν άνθρωπος που ψαχνόταν) του ήταν τόσο εύκολη αυτη η τεχνική σου?
Ποιές προϋθέσεις πιστεύεις οτι έπρεπε να είχε για τη πετύχει σωστα. Υποθέτω οταν του την έδινες δεν θεωρούσες οτι ήταν κ τρομερά δύσκολη.

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 06/01/2009 16:23:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2009, 19:51:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

ΦΙΛΕ Dr Jekyll Mr Hyde

quote:
Ο πιο ασφαλές? Χμμ.. δεν υπάρχουν άλλοι που να δίνουν τέτοιες τεχνικες δλδ? Ουτε καν ο Σαμαελ?(Δεν έχω διαβάσει ο,τι εχει γράψει)

Γεμάτος είναι ο κόσμος. Ο Δάσκαλος Σαμαελ ,Γκουρτζιεφ, Ουσπενσκυ ο Κρισνα στον Αρτζουνα ,Ραμανα Μαχαρσι Μαχαρατζ ,Κρισναμουρτι, Όσο ,Χουανγ πο , Γκουρου Νανακ, βουδας, το Ζεν το Ταο η Ατβαιτα Η Μαχαγιανα του Βουδισμου ο Σαι Μπαμπα, Δυονοσιος αρεοπαγιτης σε όλη την Φιλοκαλια Ο Jean Klein, Ρομπερτ μπαρτον , στα μυστικα ταγματα τον Σουφι,Στην Ατμα Νιρβριτι, στην Γιογκα βασιστα Σαρα,στον Πετερ Ντενοφ ,Αινβαχοφ, στον Ερμη τον Τρισμεγιστο και σε πολλά αλλά κείμενα και βιβλία .Τελευταίο άφησα τον Χριστο που λέει:

«40Έρχεται κατόπιν στους μαθητές και τους βρίσκει να κοιμούνται. Λέει τότε στον Πέτρο: �Ώστε λοιπόν δεν μπορέσατε ούτε μια ώρα να ξαγρυπνήσετε μαζί μου; 41Mένετε άγρυπνοι και προσεύχεστε, για να μην πέσετε σε πειρασμό. Tο πνεύμα, βέβαια, είναι πρόθυμο, αλλ� η σάρκα είναι αδύνατη�. 42Πήγε ξανά για δεύτερη φορά και προσευχήθηκε λέγοντας: �Πατέρα μου, αν δε γίνεται ν� απομακρυνθεί το ποτήρι αυτό από μένα χωρίς να το πιω, ας γίνει το θέλημά σου�. 43Kι όταν γύρισε, τους βρίσκει πάλι να κοιμούνται, γιατί τα μάτια τους ήταν βαριά από τη νύστα.»


Οι διδασκαλίες έχουν δοθεί ίδιες σε διαφορετικές περιοχές του κόσμου σε διαφορετικές εποχές και σε διαφορετικές κουλτούρες.

quote:
Dr Jekyll Mr Hyde Εσυ όμως τι ορίζεις ως αφύπνιση της συνείδησης?

Αυτά που έχω πει και παλιότερα.

quote:
Η συνείδηση είναι ταυτισμένη και γοητευμένη μέσα στο ¨κοσμικό όνειρο¨ που λέμε ζωή . Μέσα από αυτή την ταύτιση εκφράζονται τα εγώ της λαγνείας, της λαιμαργίας, της απληστίας, της περηφάνιας και αλλά πολλά.

Αυτό που πραγματικά είμαστε δεν είναι τα εγώ, αλλά η καθαρή συνείδηση.
Η ΑΠΟΤΑΥΤΙΣΗ από τα εγώ δια μέσω της παρατήρησης και της κατανοήσεις, μπορεί να μας οδηγήσει στη χωρίς εγώ κατάσταση.

Όταν ο άνθρωπος ζει με την συνείδηση κοιμισμένη δεν είναι παρά ένα βιολογικό μηχανάκι!!!. Νομίζουμε ότι είμαστε Κύριοι του εαυτού μας αλλά στην πραγματικότητα είμαστε δούλοι των εγώ μας . Δεν έχει σημασία αν μπορούμε να έχουμε ένα συνειδητό ονείρεμα ή μια Αστρική προβολή. Για τα εγώ είναι το ίδιο.

Αν είμαστε κύριοι του εαυτού μας τότε δεν πρέπει να επιτρέψουμε αν το θέλουμε να εκφραστεί ένα αρνητικό συναίσθημα όπως π.χ. ο θυμός ή η ζήλια ή η λαγνεία ή να μην αφήσουμε να εμφανιστεί μια σκέψη στο μυαλό μας ή, να μπορούμε να είμαστε συνεχώς στο παρών ακόμα και αν σκεφτόμαστε το μέλλον.

Βέβαια δεν θέλουν όλοι οι άνθρωποι να γνωρίσουν αυτό που είναι. Αρκούντε σε αυτό που νομίζουν ότι είναι.

Γιατί ο άνθρωπος δεν γνωρίζει ποιος πραγματικά Είναι. Αυτό που ξέρει ότι Είναι είναι μια εσφαλμένη εντύπωση η οποία είναι κατασκευασμένη από πολλά εγώ καταβολές και πεποιθήσεις. Αυτό το συνονθύλευμα είναι ο Ψυχολογικός μας εαυτός γεμάτος από ελαττώματα και κόμπλεξ και μηχανικότητες.

Ο Πραγματικός μας Εαυτός δεν είναι μια ιδέα του νου . Αυτό που είμαστε είναι πέρα από το γνωστό, το πεπερασμένο και την μνήμη.
Για παρατήρησε αν μπορείς να παρατηρείς το σώμα σου τα συναισθήματα σου τις σκέψεις σου τότε ποιος παρατηρεί;


quote:
Υπάρχουν 4ης καταστάσεις συνείδηση.

1. Κατάσταση συνείδησης.

Του φυσικού ύπνου. Δηλαδή όταν το φυσικό μας σώμα κοιμάται και εμείς ονειρευόμαστε.

Όταν ονειρευόμαστε η συνείδηση μας ακολουθεί το ονειρικό σενάριο σαν τρένο πάνω στις ράγες. Τα πράγματα συμβαίνουν και εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για αυτό. Λειτουργούμε αυτοματοποιημένα σαν μηχανές.
Υπάρχουν βέβαια και οι περιπτώσεις μερικών ανθρώπων που όταν ονειρεύονται είναι ξύπνιοι!!!

2. Κατάσταση συνείδησης.

Της εγρήγορσης. Δηλαδή όταν ξυπνάμε από τον φυσικό μας ύπνο και ζούμε μέσα στην καθημερινότητα. Αλλά και αυτό είναι ένα άλλο είδος ύπνου. Γιατί;
Υπάρχουν 2 πράγματα που μας οδηγούν στο να κοιμάται η συνείδηση μας ή να λειτουργεί μηχανικά.

1. Η ΤΑΥΤΗΣΗ.
Ταύτιση έχουμε όταν η συνειδησιακή μας προσοχή έχει προσκολληθεί κάπου

2. ΓΟΗΤΕΙΑ.
Γοητεία έχουμε όταν μετά από την προσκόλληση έχουμε πλήρης απορρόφηση της συνείδησης . Αυτό έχει ως αποτέλεσμα
την ονειροπόληση, ένα διαφορετικό τύπο ύπνου.
Παράδειγμα.

Είμαστε στο δρόμο και πηγαίνουμε στην δουλειά μας ή στο σχολείο όταν βλέπουμε μια πολύ ωραία μηχανή. Τώρα η συνείδηση μας έχει αρχίσει την προσκόλληση επάνω στην θέα της μηχανής.

Σταματάμε για να την χαζέψουμε . Η προσκόλληση γίνετε μεγαλύτερη τα πάντα γύρω μας είναι σαν να αρχίζουν να ξεθωριάζουν.
Τώρα αρχίζουν να αναβλύζουν διάφορα συναισθήματα και επιθυμίες ως προς το αντικείμενο. Η ΓΟΗΤΕΙΑ έχει αρχίσει ,και ξεκινά η ΟΝΕΙΟΡΟΠΟΛΗΣΗ.

«Αχ να την είχα και να πήγαινα βόλτες κ.τ.λ.» φανταζόμαστε διάφορα σενάρια με πρωταγωνιστές τον εαυτό μας και έτσι ενώ είμαστε ξύπνιοι κοιμόμαστε!!!
Πόσος χρόνος πέρασε; αν θα αργήσουμε εκεί που θέλαμε να πάμε; αν εκείνη την στιγμή υπάρχουν άλλοι γύρω μας δεν έχει σημασία. Εμείς με την φαντασία μας είμαστε με καμάρι πάνω στην μηχανή μας και όλος ο κόσμος μας θαυμάζει....

Αυτό είναι κάτι που γίνετε συνέχεια όλη την ημέρα, δηλαδή ζούμε σε μια ονειροπόληση. Και φτάνουμε στην ονειροπόληση μέσα από την ΤΑΥΤΙΣΗ και την ΓΟΗΤΕΙΑ. Αλλά δεν είναι μονό αυτό.

Ο άνθρωπος είναι ένα πολυδιάστατο ον. Η γνωστική διδασκαλία λέει ότι ο άνθρωπος αποτελείτε από ΟΥΣΙΑ, ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ και ΠΟΛΛΑ ΕΓΩ.
Η ΟΥΣΙΑ είναι ότι πιο αγνό και πνευματικό έχουμε μέσα μας και έχει σχέση με την καθαρή μας ύπαρξη.

Δεν έχω χρόνο να κάνω περισσότερη ανάλυση . Για αυτό θα σου πω, πως αυτό που πραγματικά είμαστε δεν το γνωρίζουμε.

Αυτό που γνωρίζουμε είναι ο Ψυχολογικός μας εαυτός ο οποίος έχει σχέση με την διαμορφωμένη μας Προσωπικότητα, τα Εγώ ,τις καταβολές μας, τις πεποιθήσεις μας και την εντύπωση που έχουμε για το ποιοι είμαστε.

Έτσι όταν ξυπνάμε από τον φυσικό ύπνο εισερχόμαστε στην κατάσταση της εγρήγορσης, δηλαδή σε αυτό που λέμε καθημερινότητα.
Αλλά και αυτό είναι ένας άλλος ύπνος, επειδή για να υπάρχει ύπνος σε αυτό που λέμε (πραγματικότητα), και ονειροπόληση, πρέπει να είμαστε ΤΑΥΤΙΣΜΕΝΟΙ και ΓΟΗΤΕΥΜΕΝΟΙ.

Είμαστε ΤΑΥΤΙΣΜΕΝΟΙ και ΓΟΗΤΕΥΜΕΝΟΙ με τον ψυχολογικό μας εαυτό. Αυτό μας κρατά μέσα στην Σαμσάρα δηλ. Την κοσμική πλάνη!!
Η 3η κατάσταση συνείδησης είναι αυτή της ΑΥΤΟΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ.
Πρέπει μέσα στην ημέρα να μπορούμε να από ταυτιζόμαστε από όλα ενώ είμαστε μέσα σε όλα.

Αυτό το πετυχαίνουμε με την ΑΥΤΟΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ η όποια μπορεί να μας οδηγήσει στην ΑΥΤΟΕΝΘΥΜΗΣΗ, η οποία είναι μια υπαρξιακή συνειδησιακή κατάσταση διαιρεμένης προσοχής!!!

«Έχω την επίγνωση, στο βαθμό που μου επιτρέπετε κάθε φορά ,ότι ΕΙΜΑΙ». Αυτό είναι μια ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ και όχι μια ΝΟΗΤΙΚΗ λειτουργία.

Και ταυτόχρονα «μπορώ να έχω την προσοχή μου στο να παρατηρώ το οτιδήποτε».

Αυτό είναι που λέω να αφυπνίζετε κάνεις στο Φυσικό επίπεδο. Αυτή η αφύπνιση μας φέρνει σε άμεση επαφή με αυτό που πραγματικά είμαστε. Και αυτό έως ένα βαθμό.
Γιατί η ΑΥΤΟΠΡΑΓΜΑΤΩΣΗ είναι ένα τεράστιο και πολυσύνθετο «Μεγάλο Έργο». ….

Αυτή την αφύπνιση μπορούμε να την πετυχαίνουμε μερικές φορές μέσα στην ημέρα και για λίγο χρονικό διάστημα προκαλώντας ένα σκόπιμο σοκ στην συνείδηση.

Σκοπός μας είναι να μπορέσουμε να αυξήσουμε αυτή την κατάσταση.
Η 4η κατάστασης συνείδησης είναι να είμαστε 24 ώρες το εικοσιτετράωρο σε κατάσταση ΑΥΤΟΕΝΘΥΜΗΣΗΣ

Όταν δεν είμαστε σε κατάσταση ΑΥΤΟΕΝΘΥΜΗΣΗΣ τότε κοιμόμαστε και ονειρευόμαστε το μεγάλο κοσμικό όνειρο.(ΣΑΜΣΑΡΑ)
Έτσι τι αξία έχει να ¨ κοιμόμαστε ¨ στο φυσικό επίπεδο και να έχουμε την δυνατότητα να ¨ξυπνήσουμε¨ στο Αστρικό, αλλά στην πραγματικότητα η συνείδηση μας να κοιμάται πάλι .

«Υπάρχουν όνειρα μέσα σε όνειρα όπως υπάρχουν διαφορετικές μορφές ύπαρξης».


Dr Jekyll Mr Hyde Παρατήρησε αν μπορεί να παρατηρείς το σώμα σου ,τα συναισθήματα σου, τις σκέψεις σου τότε ποιος παρατηρεί;


Τα υπόλοιπα άλλη φορά.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο των κόσμο..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2009, 11:02:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

ΦΙΛΕ Dr Jekyll Mr Hyde


quote:
Επίσης ήθελα να σε ρωτήσω ποια είναι η γνώμη σου περι σειριακών θεωριών κλπ. Πιστεύω θα έχεις ακούσει για "πύλες" και για "διαστημικες επιθέσεις"(σκάφη απο Ανδρομέδα κοκ). Εσένα που έχεις και μια εμπειρία στο αστρικό ποια είναι η γνώμη σου για όλα αυτά τα παράξενα(για μένα)?

Φίλε από αυτά που έχω δει και σύμφωνα με το βαθμό της συνείδηση που έχω
Δεν έχω δει να υπάρχουν διαστημικές επιθέσεις αλλά το αντίθετο. Βοήθεια.
Όντα ανεπτυγμένα με μεγάλη πνευματικότητα, δεν έχουν πολεμοχαρής διαθέσεις.
Δεν είναι Άθεοι και πιστεύουν σε ένα και μοναδικό ομοούσιο Θεό.

Εμείς μπροστά τους είμαστε κάτι σαν αγρία-άνθρωποι. Με βάρβαρα ένστικτα, πολεμοχαρείς διαιρεμένοι σε πλουσίους και φτωχούς, διαιρεμένοι σε τάξης και κράτη. Με εξάρτηση στα πάθη και τα κατώτερα ένστικτα. Δολοφόνοι ,βιαστές κλεφτές, εκμεταλλευτές και ο καθένας κοιτά τον εαυτό του. Κ.λ.π

Φανταστείτε να βγούμε εμείς στο διάστημα και να πέσουμε πάνω σε ένα πλανήτη που έχει ζωή και να βρίσκετε σε εξέλιξη πιο κάτω από εμάς.
Σίγουρα θύματα. Μέχρι και στο ζωολογικό κήπο θα τους βάλουμε.


Αν οι Ανδρομεδιοι έχουν τεράστια γνώση και όπλα γιατί δεν υποτάζουν τι Γη; Γνώμη μου μπορεί να σφάλω δεν νομίζω ότι υπάρχει τέτοιο σενάριο με διαστημικές επιθέσεις.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο των κόσμο..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy