ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 3ο μέρος, επίσημη έκδοση
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Isolde
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Sweden
229 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2008, 18:57:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Isolde
quote:

Katarxin kalispera sas.Eimai neo melos kai an kai akoma diabazo ta prota topics pou exoun ginei thelo na katatheso mia empeiria pou eixa ena bradi se ena..oneiro na to po den ksero..Katarxin koimomoun kai to oneiro arxise apotoma deixnontas apla ta eksis:Ego koitousa kanonika opos blepo stin kathimerini mou zoi apla apo pano mou itan mia morfi sataniki pou prospathouse na me pniksi.Thimamai oti kati mou elege alla ego arniomoun peismatika na simfoniso kai elega oti o theos tha me sosei.Telika ksipnisa entromos kai me ena fobero pono sto stithos pou kratisa gia kapia deyterolepta.Megalos ponos...
Perimeno apantisis me anipomonisia gia to an itan oneiro i kati allo :)
Eyxaristo

Αγαπητέ Kotsis23, πιστεύω πως ήταν όνειρο. Ίσως είχες κάποιο φόβο ή κάποια αποσχολία, είναι αιτίες που προκαλούν τα όνειρα. Μερικές φορές τα όνειρα μας προηδοπιούνε να ξυπνίσουμε όταν έτσι πρέπει να γίνει. Μπορεί όμως να μην σημαίνουν και να μην έχουν τίποτα ως στόχο.


-Στο μέλλον η τεχνολογία θα προχωρήσει, αλλά δυστυχώς όχι η ανθρωπότητα.-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2008, 19:49:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Φίλε Kotsis23 από την αναφορά σου <<ξύπνησα με ένα φοβερό πόνο στο στήθος>> Μου θυμίζει ΜΟΡΑ. Αν θες μπες στον κόπο να διαβάσεις την προηγουμένη σελίδα.

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ricardo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

n/a
124 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2008, 16:34:52  Εμφάνιση Προφίλ
Γεια σας. Θα κάνουμε μια διάλεξη τη 14 Μάιου, σχετικά με ΤΟ ΑΣΤΡΙΚΟ ΤΑΞΙΔΙ και όλα αυτά που λέτε. Είστε καλεσμένοι, Γνωστικό Κέντρο "ΜICHAEL", Ανδρομάχης 106, Ισόγειο, 8 μ.μ.

Να είστε καλά.
RA

www.gnosis2000.com

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

blacktear
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2008, 23:03:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους blacktear
Πειραζει να πω και εγω κατι??
Ξερω πως ακουτε συνεχεια για προσπαθιες αστιρικης προβολης αλλα θελω να πω και εγω την δικια μ για να καταλαβω αν καταφερα κατι.......
Λοιπον εχθες το βραδυ πηρα την αποφαση να προσπαθησω πολυ και σοβαρα να κανω μια α.π.
Καποια στιγμη αρχησα να νιωθω το σωμα μου να μουδιαζει...στην αρχη ελαφρια και μετα εντονα...το ενιωθα πιο πολυ στα ακρα μου και μετα οσο πηγεναι και εξαπλονονταν!!!αρχησα να νιωθω και το κεφαλι μου να μουδιαζει.....το σωμα μου να ειναι πολυ ελαφρι και μετα απο λιγο σαν να εχω αρχησει να ανυψονομαι.....την στιγμη που αρχησα να το νιω8ω σκαφτηκα μεσα μου "τα καταφερνω!!!" και εκεινη την ωρα ηταν που ξαναενιωσα το σωμα μου οπως πριν..........δεν απογοητευτηκα ομως....προσπαθησα ξανα....παλι τα ιδια.....μετα απολιγη ωρα ή με πηρε ο υπνος ή τα καταφερα....αλλα οταν ξυπνησα δεν θυμομουν τιποτα απο το πρωηγουμενο βραδυ......μονο ενα ονειρο που "εφτιαξα" μονη μου λιγο πριν ξυπνησα για τα καλα και ανοι3ω τα ματια μου!
Επισης προχ8ες (ή εχ8ες δεν θυμαμαι καλα) ειδα πως πηγα να πεσω απο της σκαλες και πανω ποθ πηγα να χτυπησω ξυπνησα!
Τι πιστευεται πως ηταν και τα 2???λετε να τα καταφερω??????
Σας παρακαλω βοηθηστε με και ευχαριστω που ειχατε την υπομονη να διαβασεται το "μυθιστοριμα" μου!!!

Μην κρίβεις τα συναισθήματα σου...δείξε τι νιώθεις όσο προλαβαίνεις γιατί οταν τον χάσεις 8α είναι αργά και 8α μετανιώνεις.....καλήτερα να μετανιώσεις για κάτι που έκανες παρά για κάτι που δεν έκανες!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2008, 10:09:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΓΕΙΑ ΣΟΥ blacktear

Το πρώτο που περιγράφεις είναι το πρώτο βήμα και λέγετε χαλάρωση.
Στην χαλάρωση πολλές φορές νιώθουμε ότι είμαστε ελαφροί ,ότι τα χεριά μας ενώ τα έχουμε στο στήθος βρίσκονται αλλού, ότι ανυψωνόμαστε και άλλα πολλά.

Η χαλάρωση έχει και αυτή επίπεδα. Όταν ένα σώμα χαλαρώνει σιγά σιγά πέφτουν οι βιορυθμοί.

Στο κατώφλι του ύπνου , καθώς οι μυς χαλαρώνουν υπάρχει μια μεταβατική κατάσταση που συχνά ονομάζετε υπναγωγική . Σε αυτή την κατάσταση πολλές φορές έχουμε την αίσθηση ότι επιπλέουμε η ότι το σώμα μας είναι πολύ βάρη ,συνήθως αυτή η κατάσταση συνοδεύετε από έντονες ψυχεδελικές εικόνες.

Υπάρχει αλλαγή στα εγκεφαλικά κύματα από τα γρήγορα στα πιο αργά και ρυθμικά κύματα του ελαφριού ύπνου που είναι τα κύματα Θήτα .Αργότερα περνάμε στα πιο αργά κύματα που λέγονται Δέλτα . Αυτά είναι τα κύματα του βαθιού ύπνου.

Μετά από αυτό περνάμε σε μια κατάσταση που οι επιστήμες ονομάζουν <<τρίτη κατάσταση ύπαρξης ή παράδοξος ύπνος.>>

Και αυτό γιατί η πίεση του αίματος ανεβαίνει, επιταχύνονται τα εγκεφαλικά κύματα τα οποία είναι όμοια με της εγρήγορσης και τα ματιά μας έχουν έντονη δραστηριότητα ενώ το σώμα μας είναι ακίνητο σαν παράλυτο. Αυτό το στάδιο του ύπνου λέγετε R.E.M. Και σε αυτό το στάδιο είναι που λαμβάνουν χώρα τα όνειρα.

Σε μελέτες που γίνανε σε εργαστήρια ύπνου όταν ξύπνησαν τα άτομα που ήταν στο στάδιο REM παρατηρήθηκε ότι δυσκολεύτηκαν για λίγα δευτερόλεπτα να κουνήσουν το σώμα τους.!!!

Όλο το βράδι ο εγκέφαλος κάνη μια σειρά από αυτές τις εναλλαγές των κυμάτων περνώντας περίπου 4 με 5 φορές από το στάδιο REM. Μέσα σε 5 χρόνια έχουμε περίπου 150.000 ονειρικές εμπειρίες.

Για να μπορέσεις να κανείς μια συνειδητή Αστρική προβολή από το Φυσικό επίπεδο στο Αστρικό πρέπει να μπορείς να διατηρήσεις την συνείδηση σου άγρυπνη κατά την διάρκεια που τα εγκεφαλικά κύματα αλλάζουν από τα γρήγορα στα πιο αργά.

Πως όμως θα κρατήσουμε την συνείδηση μας άγρυπνη όταν όλη την μέρα κοιμόμαστε. Πρέπει σιγά σιγά να σπάσουμε το να είμαστε μηχανική.
Πρέπει να αφυπνίζουμε λεπτό από λεπτό την συνείδηση.

Αφυπνίζει συνείδηση αυτός που έχεις συνεχώς ενθύμηση εαυτού.

Το κλειδί βρίσκετε στην διαιρεμένη προσοχή. Παράδειγμα: παρατηρώ οτιδήποτε αλλά δεν ξεχνώ αυτόν που παρατηρεί. Αυτό από μόνο του σε οδηγεί στην αυτοανακάληψη.

Και ρωτώ. Τι είναι πιο σημαντικό να αφυπνίσουμε την συνείδηση ή να ζούμε μηχανικά στο φυσικό επίπεδο και κατά επέκταση στο Αστρικό;

Τι οφείλει να μαζεύουμε εμπειρίες από το φυσικό και από το αστρικό όταν δεν μπορούμε να έχουμε την εμπειρία αυτού που πραγματικά είμαστε.

Και αυτό ισχύ μόνο για αυτούς που νιώθουν μια εσωτερική παρόρμηση.
Για τους άλλους τους φτάνουν τα επίγεια αγαθά και το να ικανοποιήσουν τα εγώ τους.

Όσο για το δεύτερο που είπες υπάρχουν πολλές εξηγήσεις. Αλλά δεν έχουν και τόση σημασία.


Να είστε καλά

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

El_Kei
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2008, 13:30:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους El_Kei
Φίλε/η μου (μάλλον φίλη),
Μπορεις να γίνεις λίγο πιο σαφής στην έννοια "συνείδηση".
..σε έχασα σε αυτό το σημείο..

Εγώ κάποια φορά κατάφερα να κρατήσω το μυαλό μου "ξύπνιο" ενώ το σώμα κοιμόταν.
Προσπάθησα να μη σκεφτώ πως "Ναι!! τα κατάφερα.." γιατι την έχω πατήσει έτσι , αλλά 2-3 sec αργότερα ένοιωσα ένα τράνταγμα τόσο δυνατό που ξύπνησα νομίζοντας πως κάποιος με χτύπησε..
Έχω την εντύπωση πως κατάφερα να βγω από το σώμα μου, αλλά για κάποιο λόγο μπήκα πάλι ύστερα απο 2-3 sec πολύ απότομα γιαυτό και το τράνταγμα..
Σωστά;

Η πλάκα είναι πως, όπως είχα χαλαρώσει και είχα στο μυαλό μου μόνο ένα πράγμα (για να μειώσω την εγκεφαλική μου δραστηριότητα), ξαφνικά αισθάνομαι να κοιμάμαι.. (πως είναι οταν είσαι πααααρα πολύ κουρασμένος αλλα πρέπει να μείνεις ξύπνιος; κάπως έτσι..!) και σκεφτομαι "Ωχ..! Με πήρε ο ύπνος!!" και συνεχίζω να σκέφτομαι αυτό που σκεφτόμουν.. και ύστερα ήρθε το τράνταγμα.. και ξύπνησα (..κανονικά αυτή τη φορά..)

..o,ti de fenetai, de symenei pws den yparxei..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2008, 21:25:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Φίλε El_Kei
Κάνε ένα quote: γιατί δεν καταλαβαίνω ποιος πρέπει να απαντήσει.

Να είστε καλά

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 06/05/2008 21:32:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

El_Kei
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2008, 01:23:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους El_Kei
Sorry, δικό μου λάθος..
Σε αυτό το κομμάτι αναφέρομαι που έγραψες παραπάνω εσύ "ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ"
quote:

Για να μπορέσεις να κανείς μια συνειδητή Αστρική προβολή από το Φυσικό επίπεδο στο Αστρικό πρέπει να μπορείς να διατηρήσεις την συνείδηση σου άγρυπνη κατά την διάρκεια που τα εγκεφαλικά κύματα αλλάζουν από τα γρήγορα στα πιο αργά.

Πως όμως θα κρατήσουμε την συνείδηση μας άγρυπνη όταν όλη την μέρα κοιμόμαστε. Πρέπει σιγά σιγά να σπάσουμε το να είμαστε μηχανική.
Πρέπει να αφυπνίζουμε λεπτό από λεπτό την συνείδηση.

Αφυπνίζει συνείδηση αυτός που έχεις συνεχώς ενθύμηση εαυτού.
Το κλειδί βρίσκετε στην διαιρεμένη προσοχή. Παράδειγμα: παρατηρώ οτιδήποτε αλλά δεν ξεχνώ αυτόν που παρατηρεί. Αυτό από μόνο του σε οδηγεί στην αυτοανακάληψη.

Και ρωτώ. Τι είναι πιο σημαντικό να αφυπνίσουμε την συνείδηση ή να ζούμε μηχανικά στο φυσικό επίπεδο και κατά επέκταση στο Αστρικό;

Τι οφείλει να μαζεύουμε εμπειρίες από το φυσικό και από το αστρικό όταν δεν μπορούμε να έχουμε την εμπειρία αυτού που πραγματικά είμαστε.

Και αυτό ισχύ μόνο για αυτούς που νιώθουν μια εσωτερική παρόρμηση.
Για τους άλλους τους φτάνουν τα επίγεια αγαθά και το να ικανοποιήσουν τα εγώ τους.


Σε αυτό το σημείο σε έχασα, και κυρίως στις φράσεις με τα έντονα γράμματα..

Τι εννοείς όταν λες κοιμόμαστε; πως τρώμε όχι επειδή πεινάμε αλλά επειδή πρέπει να φάμε, δουλεύουμε επειδή πρέπει να δουλέψουμε και στη δουλειά δε σκεφτόμαστε πως πρέπει να κάνουμε το κάθετι απλώς το κάνουμε επειδή έτσι έχουμε μάθει..

Τι εννοείς ενθύμηση εαυτού;

Δεν ξεχνώ αυτόν που παρατηρεί.. δηλαδή να παρατηρούμε τα πάντα γύρω μας αλλά να μη χανόμαστε σε αυτό, και να παρατηρούμε και τον εαυτό μας; ( σωστά το πάω ή σε έχω χάσει εντελώς; )

..να έχουμε την εμπειρία αυτού που πραγματικά είμαστε
Τι είμαστε πραγματικά;

..o,ti de fenetai, de symenei pws den yparxei..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2008, 08:47:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Γεια σου φίλε El_Kei
Είμαι <φίλος>

quote:
Δεν ξεχνώ αυτόν που παρατηρεί.. δηλαδή να παρατηρούμε τα πάντα γύρω μας αλλά να μη χανόμαστε σε αυτό, και να παρατηρούμε και τον εαυτό μας; ( σωστά το πάω ή σε έχω χάσει εντελώς; )

..να έχουμε την εμπειρία αυτού που πραγματικά είμαστε
Τι είμαστε πραγματικά;

Τι εννοείς ενθύμηση εαυτού;


Αυτό ακριβώς δεν με έχεις χάσει καθόλου. Αλλά πρέπει να συλλογιστείς πάνω σε αυτό

Όταν μπορώ να παρατηρήσω το σώμα μου , όταν μπορώ να παρατηρήσω τα συναισθήματα μου, όταν μπορώ να παρατηρήσω τις σκέψεις μου Ποιος παρατηρεί.

Σε αυτό βρίσκετε όλο το κλειδί.

quote:
Τι εννοείς όταν λες κοιμόμαστε; πως τρώμε όχι επειδή πεινάμε αλλά επειδή πρέπει να φάμε, δουλεύουμε επειδή πρέπει να δουλέψουμε και στη δουλειά δε σκεφτόμαστε πως πρέπει να κάνουμε το καθετί απλώς το κάνουμε επειδή έτσι έχουμε μάθει..


Υπάρχουν 4 κατάστασης συνείδησης
• Ο Ύπνος
• Η ΕΓΡΗΓΟΡΣΗ
• Η ΑΥΤΟΣΥΝΕΙΔΗΣΗ
• ΚΑΙ Η ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ

Για να τα εξηγήσω όλα αυτά πρέπει να γράψω εδώ ολόκληρο βιβλίο. Για αυτό προτείνω αν θες να διαβάσεις το βιβλίο του ΠΗΤΕΡ ΟΥΣΠΕΝΣΚΗ (Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ Της ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ)

Και θα κοιτάξω να σου βρω σε ηλεκτρονική μορφή το βιβλίο του Δάσκαλου Σαμαελ Αουν Βεoρ (Η ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΗΣ Ψυχολογικής ΑΥΤΟΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ) Επίσης Ρομπερτ Μπαρτον(ΑΥΤΟΕΝΘΥΜΗΣΗ)
Όλα αυτά θα σου καλύψουν όλες σου τις απορίες.


Η καθαρή επίγνωση γίνετε αυτό επίγνωση ή συνείδηση

Η Συνείδηση μπορούμε να πούμε πως είναι η καθαρή άμεση αίσθηση της παρουσίας αυτή καθαυτή. . Και όχι η παρουσία μέσα από τα διάφορα εγώ.

Οι έννοιες δια μέσου του διανοητικού και η ταύτιση της συνειδήσεις με αυτό δημιουργεί την αίσθηση του Εγώ είμαι αλλά αυτό δεν είναι παρά μια ψευδής προσωπικότητα φτιαγμένη από ιδέες.

Όσο η Συνείδηση μένει ταυτισμένη στην ψευδή προσωπικότητα μπορούμε να πούμε κατά ένα τρόπο ότι είναι φυλακισμένη των Εγώ. Έτσι παραμένει σαν μια αντανάκλαση του απολύτου πάνω στην ύλη.

Όπως ο ήλιος ρίχνει το φως του σε μια επιφάνεια. Η αντανακλάσει δεν είναι ο ήλιος αλλά και η ακτίνα δεν είναι ποτέ ξέχωρη από αυτόν.

Που είναι η συνείδηση την ώρα που κοιμόμαστε βαθιά σε έναν ύπνο δίχως όνειρα;
Γιατί δεν έχουμε επίγνωση αυτής της κατάσταση;.

Γιατί δεν έχουμε συνείδηση της ιδίας της συνειδήσεις .Που σημαίνει : Η ΚΑΘΑΡΗ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ.

Όταν σιγά σιγά δια μέσου της αυτοπαρατηρήσεις αποδεσμεύουμε την ταύτιση της συνειδήσεις από τα Εγώ τότε στο τέλος ο αναζητητής και το αναζητούμενο εξαφανίζονται μέσα στην απανταχού παρουσία του ΕΙΝΑΙ.

Δεν ξέρω τι είναι η Αλήθεια αλλά μπορώ να ξέρω τι είναι ψεύτικο. Όταν όλα τα ψεύτικα πράγματα κατανοηθούν τότε θα απομείνει αυτό που Είναι.(είναι πέρα από τον Νου δεν εξηγείτε μόνο βιώνετε)

Αφύπνιση της συνειδήσεις είναι η συνεχής απόταύτιση από αυτό που η συνείδηση δεν είναι.(Και αυτό μπορεί να το κάνει κάποιος που προσπαθεί να μένει όσο πιο πολύ μπορεί σε στιγμές μέσα στην ημέρα αλλά και σε διάρκεια στην 3 κατάσταση συνείδησης) Η αντικειμενική συνειδήσεις είναι να κείσαι 24 ώρες το εικοσιτετράωρο συνειδητός. δηλαδή το σώμα μπορεί να κοιμάται όχι όμως η συνείδηση.

Και αυτό μπορεί να λέγετε και ως<< ο θάνατος του ψυχολογικού Εαυτού.>>

Όσο Η συνείδηση είναι ταυτισμένη με τα εγώ είμαστε μηχανικοί Π.χ κάποιος λέει κάτι για εμάς και εμείς θυμώνουμε γιατί; Γιατί μας πρόσβαλε την εικόνα που έχουμε για τον εαυτό μας αλλά αυτή η εικόνα είμαστε πραγματικά εμείς;.

Όταν θυμώνουμε δράμε και αντιδράμε συγκεκριμένα σαν αυτόματα. Πατάνε ένα κουμπί και τσακ πάει ο καλός και ήρεμος άνθρωπος τώρα έχουμε ένα λαβωμένο θηρίο.

Να είστε καλά
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


[Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

El_Kei
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2008, 12:21:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους El_Kei
Είπα "μάλλον φίλη" επειδή είδα το "Ειρήνη"..

Ελπίζω τα βιβλία που προτείνεις να μην είναι "Out of order" όπως εχω πετύχει κάποια άλλα..

quote:
Όταν μπορώ να παρατηρήσω το σώμα μου , όταν μπορώ να παρατηρήσω τα συναισθήματα μου, όταν μπορώ να παρατηρήσω τις σκέψεις μου Ποιος παρατηρεί

Χαίρομαι γιατί αυτό το κάνω καιρό τώρα, μου αρέσει να παρατηρώτους άλλους το πως κινούνται πως συμπεριφέρονται.. και όταν δεν έχω "υλικό" από τρίτους, στρέφομαι στον εαυτό μου πως έκανα κάτι, γιατί, πότε, κάτω απο ποιές συνθήκες, σε ποιόν, τι με έκανε να το κάνω αυτό εκείνη τη στιγμή..

quote:
Όσο Η συνείδηση είναι ταυτισμένη με τα εγώ είμαστε μηχανικοί Π.χ κάποιος λέει κάτι για εμάς και εμείς θυμώνουμε γιατί; Γιατί μας πρόσβαλε την εικόνα που έχουμε για τον εαυτό μας αλλά αυτή η εικόνα είμαστε πραγματικά εμείς;.

Όταν θυμώνουμε δράμε και αντιδράμε συγκεκριμένα σαν αυτόματα. Πατάνε ένα κουμπί και τσακ πάει ο καλός και ήρεμος άνθρωπος τώρα έχουμε ένα λαβωμένο θηρίο.


Εγώ λειτουργώ έτσι μονο αν κπ πει κάτι για μένα αλλά έχει άδικο
ή γενικότερα δεν είναι ετσι όπως τα λέει..

Έτσι μας έχουν μάθει,
Αν σου μιλήσουν άσχημα, θυμώνεις..
Αν σου μιλήσουν γλυκά, συμπαθείς..

και μάλλον δε θα αλλάξει κάτι στα επόμενα 50-100-200 χρόνια..

Υ.Γ.: Νομίζω πάμε παράλληλα με το θέμα..

__________________
..Ό,τι δε φαίνεται, δε σημαίνει πως δεν υπάρχει..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2008, 14:17:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΓΕΙΑ ΣΑΣ
Πάμε παράλληλα με το θέμα αλλά χρειάζεται επειδή η Συνείδηση είναι το βασικό υπόβαθρο για όλα.

Τα πας καλά συνέχισε .Καλό είναι όταν παρατηρείς τους άλλους να ανταλλάξεις την κρίση με την αφουγκραση και την συναίσθηση.

Το βιβλίο του Δασκάλου Σαμαελ δεν θα το βρεις θα στο στείλω μόλις το πάρω σε ηλεκτρονική μορφή αλλιώς θα στο στείλω φωτοτυπία οπού μου πεις.

Να ειστε καλα

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2008, 15:23:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Γεια σου φιλε El_Kei

Οι έκφραση των αρνητικών συναισθημάτων είναι των Εγώ όπως θυμός απληστία ζήλια λαγνεία περηφάνια τεμπελιά κ.α. .Αυτά θα εκδηλωθούν π.χ. για τον θυμό είτε έχεις δίκιο είτε άδικο.

Όταν η κατανόηση μας γίνετε πολύ βαθιά τότε ο θυμός υποχωρεί.
Μπορεί να φτάσει τόσο βαθειά η κατανοηση που ο θυμός να εξαφανιστεί.

Να ειστε καλα

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 07/05/2008 15:25:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pluton
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2008, 20:58:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pluton
Γεια σας. Είμαι νέο μέλος και δεν έχω διαβάσει από την αρχή όλα τα κείμενα. Γι αυτό ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων αν ρωτήσω κάτι που έχει ήδη απαντηθεί. ΄¨Οταν ήμουν σε νεαρή ηλικία είχα βιώσει πολλές φορές αστρικές προβολές μόνο που από φόβο θανάτου δεν έβγαινα πιο μακριά από το σπίτι. Περιφερόμουν άσκοπα και μέχρι το ύψος του ταβανιού. Μια φορά που μίλησα γι αυτό σε κάποιον 'ψαγμένο' μου είπε πως υπάρχει φόβος κατάληψης του σώματος από άλλες οντότητες που ψάχνουν να βρουν υλικό σώμα και ότι τότε δεν θα μπορώ να επιστρέψω. Από τότε βέβαια έκοψα και τις αστρικές προβολές. Όταν πάω να βγω από το σώμα, αμέσως προσπαθώ να ανοίξω τα μάτια και ξυπνώ. Αν γνωρίζετε κάτι πάνω σε αυτό το θέμα θα ήθελα την απάντησή σας. Ευχαριστώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Isolde
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Sweden
229 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2008, 22:51:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Isolde
Φίλε/η pluton, καλώς ήρθες.

Εγώ αυτό που γνωρίζω ως συμβουλή πάνω στο θέμα είναι το να αποφεύγεις να ξαπλώνεις ανάσκελα γιατί ότι τεντωμένος λαιμός διευκολίνει την διαδικασία της "εξωσωμάτωσης". Αντί αυτού να προτιμίσεις να αλλάξεις στάση γυρίζοντας στο πλάι.

Επίσεις είνει καλό να ελέγξεις τα φάρμακα που πέρνεις. Φάρμακα όπως το Tribulus Terrestris μπορεί να είναι η αιτία αυτών των καταστάσεων.


-Στο μέλλον η τεχνολογία θα προχωρήσει, αλλά δυστυχώς όχι η ανθρωπότητα.-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pluton
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2008, 15:35:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pluton
Φίλη isolde,με παρανόησες. Ισως δεν ήμουν εγώ σαφής. Το πρόβλημά μου δεν είναι η ''εξωσωμάτωση'' αλλά το ερώτημα αν υπάρχει κίνδυνος κατάληψης του σώματος από άλλη οντότητα κατά τη διάρκειά της.Πάνω σε αυτό θα ήθελα απάντηση. Ευχαριστώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2008, 17:15:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Γεια σου φίλε pluton

Το Αστρικό σώμα συνδέσετε με μια « αργυρά χορδή » Οπού και να ταξιδέψει το Αστρικό σώμα αυτή η χορδή δεν σπάει. Μόνο κόβετε όταν έχει φτάσει ο καιρός για να πεθάνεις.

Κάθε βράδι ταξιδεύσεις στην 5η διάσταση. Τα όνειρα ανήκουν σε αυτή την διάσταση την 5η. Και κάποιοι ανώτεροι νόμοι προστατεύουν να μην γίνει αυτό που φοβάσαι.

Τα μέντιουμ είναι βασικά δανειστές σωμάτων.

Και οι περιπτώσεις που μπορεί να γίνει ολική κατοχή ή ανταλλαγής είναι παρόμοιες με την ιστορία του ΛΟΜΠΣΑΝ ΡΑΜΠΑ « ακατανόητης για εμάς »

Ένας φίλος μου που του έχω απόλυτη εμπιστοσύνη μου είπε ότι μια φορά που ήταν στο Αστρικό επίπεδο ένα άλλο άτομο είχε κάτσει επάνω στο σώμα του και δεν τον άφηνε να μπει μέσα.
Τότε με μεγάλη αποφασιστικότητα του όρμισε για να τον αναγκάσει να φύγει πάνω από το σώμα του. Ακολούθησε μια μάχη φανταστική στον αέρα μέσα σε τοίχους αλλά πάντα μέσα στο σπίτι.
Αυτή η οντότητα είχε την μορφή ενός φίλου του.
Κάποια στιγμή ο φίλος μου έριξε μια ακτίνα από ένα δακτυλίδι που φόραγε στο δεξί του χέρι και η μορφή που είχε πάρει αυτή η οντότητα άρχισε να λειώνει και να εμφανίζετε η πραγματική τερατώδες της μορφή .
Όταν άρχισε να χάνει την πίστη του ότι μπορεί να τον νικήσει εμφανίστηκε ένα ιερό ΟΝ που τον βοήθησε . Με αυτόν τον τρόπο όλα έγινα αρμονικά και από τότε δεν είχε ξανά πρόβλημα.

Ο Αρνητικός άνθρωπος έλκει τα αρνητικά πράγματα και ο θετικός τα θετικά.

Φίλε pluton αν έχει την ευκολία να βγαίνεις στο Αστρικό πρέπει να βρεις και τρόπους να επιβιώσεις .Αυτό θα σε κάνει πιο δυνατό και με μεγάλη πείρα.

Αυτά από όσα ξέρω αν κάποιος άλλος γνωρίζει κατι θα ήταν πολύ ενδιαφέρων να το μάθουμε.

Να ειστε καλα

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Isolde
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Sweden
229 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2008, 20:32:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Isolde
Φίλε pluton, με συγχωρείς για την παρανόηση. Ελπίζω ο φίλος μας ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ να σε βοήθισε.

Πρωσοπικά δεν γνωρίζω λεπτομέριες πάνω σ΄αυτό που θέτεις αλλά είχα την άποψη ότι το αστερικό σώμα του ανθρώμπου είναι και θα μαραμείνει το ίδιο. Συμπέρασμα ότι κάτι τέτοιο δεν πρόκειτε να προκείψει. Θα συμφωνίσω λοιπών με τον ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ.


-Στο μέλλον η τεχνολογία θα προχωρήσει, αλλά δυστυχώς όχι η ανθρωπότητα.-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pluton
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2008, 23:38:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pluton
Γεια σας παιδιά. Ευχαριστώ και τους δυο σας για τις απαντήσεις. όταν έβγαινα στο αστρικό έβλεπα και την ασημένια χορδή. Τώρα είπαμε πάει καιρός. Πάντα αναρωτιώμουν γιατί δεν συμβαίνει κάτι κακό όταν κοιμάσαι και ταξιδεύεις στην 5η διάσταση. Μήπως γιατί δεν είσαι συνηδειτός και οι άλλες οντότητες δεν σου δίνουν σημασία; Όταν ταξιδευεις συνειδητά μήπως, στην αρχή τουλάχιστον, είναι σαν να κρυφοκοιτάς από κάποιο παράθυρο το τί κάνουν οι άλλες οντότητες εκεί και αυτές επειδή δεν σε ξέρουν σου δίνουν την ενεργειακή σφαλιάρα; Ίσως να πρέπει να ταξιδεύει κανείς με κατάλληλη προετοιμασία και προστασία για να είναι σίγουρος ότι όλα θα πάνε καλά. Μου έχει τύχει και εμένα κάτι παρόμοιο με του φίλου σου, μόνο που εμένα μου την έπεσαν κάποιες οντότητες με το που βγήκα και ήθελαν να με πνίξουν. Μετά από μια ισχυρή προσευχή τις έδιωξα και επανήλθα στο σώμα, αλλά μετά μου είπε και ο φίλος ο 'ψαγμένος΄' τα δικά του και αυτό ήταν. καμμία διάθεση πλέον. Ευχαριστώ και πάλι παιδιά και καληνύχτα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Isolde
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Sweden
229 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2008, 21:40:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Isolde
quote:
pluton- όταν έβγαινα στο αστρικό έβλεπα και την ασημένια χορδή.

Θα ήθελα να θέσω δύο ερωτίματα, είναι δυνατόν να δεις την ασημένια χορδή; Είναι ορατή;

Και, υπάρχει αντίληψη κατά τη διάρκεια της "εξωσωμάτωσης";


-Στο μέλλον η τεχνολογία θα προχωρήσει, αλλά δυστυχώς όχι η ανθρωπότητα.-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2008, 14:28:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Γεια σας

Φίλε Isolde πρέπει να σου πω πως το Αστρικό μας σώμα δεν είναι 100% τα 100% ενεργοποιημένο. Για να μπορέσει να ενεργοποιηθεί πλήρως χρειάζεται ειδική εσωτερική εργασία. Κάθε σώμα χρειάζεται ενεργεία για να μπορεί να αναπτυχθεί.

Το φυσικό σώμα λαμβάνει τροφή και δια μέσω της χωνέψεις μετασχηματίζει την τροφή σε ενεργεία. Το Ζωτικό σώμα τρέφετε με την αναπνοή και την «πράνα». Τα πνευμόνια κάνουν τον μετασχηματισμό της ενέργειας. Το Αστρικό με τι τρέφετε;

Έτσι το Αστρικό σώμα που έχουμε είναι ένα «λειψό» σώμα και στο Γνωστικό εσωτερισμό λέγετε Σεληνιακό σώμα.

Το τι μπορεί να δει κάποιος στο Αστρικό επίπεδο εξαρτάτε από το πόσο αφυπνισμένος είναι. Οι Δάσκαλοι αναφέρουν πως η αργυρά χορδή υπάρχει.

Τώρα στο αν υπάρχει αντίληψη κατά τη διάρκεια της "εξωσωμάτωσης";

Για έναν άνθρωπο που μπορεί να βγαίνει συνειδητά υπάρχει αντίληψη και ζει όλη την διαδικασία.

Να είστε καλά

ΕΙΡΉΝΗ ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Isolde
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Sweden
229 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2008, 18:24:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Isolde
Φίλε ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ ευχαριστώ για την απάντηση.

Έθεσα αυτά τα ερωτήματα διότι μερικά χρόνια πρίν είχα πολλές φορές μια "εξωσωματική" εμπειρία χωρίς αντίληψη κατά τη διάρκειά της αλλά ήμουν σήγουρη πως δεν κοιμώμουν. Το μόνο που μπορούσα να αντιληφθώ ήταν όταν ξαναέμπαινα στο σώμα. Δεν ήμουν σήγουρη όμως αν αυτό μπορούμε να το πούμε αστρική προβολή.

-Στο μέλλον η τεχνολογία θα προχωρήσει, αλλά δυστυχώς όχι η ανθρωπότητα.-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2008, 10:39:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Γεια σας
Φίλη Isolde οι τρόποι για να βγούμε στο Αστρικό είναι δυο.

1. Συνειδητά από το φυσικό επίπεδο στο Αστρικό ,νιώθοντας και ζώντας όλη την διαδικασία του διαχωρισμού.
2. Να αφυπνιστούμε μερικές στιγμές μετά τον διαχωρισμό και έτσι να χάσουμε το μεταβατικό στάδιο του διαχωρισμού.

Τώρα η εμπειρία είναι διαφορετική για τον καθένα λόγου ότι ο καθένας από εμάς έχει διαφορετικό βαθμό αντίληψης και βεβαίως αφυπνισμένη συνείδηση.

Για εμένα η δήλωση σου ότι επέστρεψες στο φυσικό σου σώμα μου λέει ότι είχες μια Αστρική προβολή.
Μην περιμένεις να βγεις στο Αστρικό και να έχεις την απόλυτη σχέση με το φυσικό επίπεδο. Το να μπορείς να χρησιμοποιείς τα Ανώτερα σώματα για να ταξιδεύεις στο φυσικό επίπεδο απαιτεί μεγάλη συνειδησιακή αφύπνιση.


Ο Αστρικός κόσμος είναι αρκετά διαφορετικός από τον φυσικό. Στο φυσικό επίπεδο λειτουργούν 48 νόμοι ενώ στο Αστρικό 24.

Για αυτό μπορούμε στο Αστρικό επίπεδο να πετάμε να περνάμε μέσα από τοίχους ή να ταξιδεύουμε τεράστιες απόστασης σε λίγο χρόνο ή να μπορούμε μέσα σε ένα χωροχρονικό σύστημα να ανοίγουμε ένα παράθυρο ή πολλά αλλά παράθυρα σε διαφορετικά χωροχρονικά συστήματα, και κατά επιλογή να μπαίνουμε σε αυτά.

Να είστε καλά

ΕΙΡΉΝΗ ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Isolde
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Sweden
229 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2008, 13:12:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Isolde
quote:
Για εμένα η δήλωση σου ότι επέστρεψες στο φυσικό σου σώμα μου λέει ότι είχες μια Αστρική προβολή.

Κι εγώ ακριβώς αυτή την άποψη έχω, εφόσων έχεις την αντίληψη πως επιστρέφεις είχες πρίν αποχορήσει.

Ευχαριστώ και πάλι φίλε, ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

-Στο μέλλον η τεχνολογία θα προχωρήσει, αλλά δυστυχώς όχι η ανθρωπότητα.-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2008, 08:56:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ, θα συμφωνήσω μαζί σου ότι η αντίληψη κατά την διάρκεια της αστρικής προβολής εξαρτάται από το πόσο αφυπνισμένος είναι κάποιος.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι:

quote:
Φίλη Isolde οι τρόποι για να βγούμε στο Αστρικό είναι δυο.

1. Συνειδητά από το φυσικό επίπεδο στο Αστρικό ,νιώθοντας και ζώντας όλη την διαδικασία του διαχωρισμού.
2. Να αφυπνιστούμε μερικές στιγμές μετά τον διαχωρισμό και έτσι να χάσουμε το μεταβατικό στάδιο του διαχωρισμού.


Αναφέρεσαι στις περιπτώσεις ώστε να έχουμε μια συνειδητή/εκούσια αστρική προβολή;
Ρωτάω επειδή απ' όσο γνωρίζω και κατά την διάρκεια του ύπνου μας προβαλλόμαστε στο αστρικό πεδίο, ασχέτως αν έχουμε συνείδηση της προβολής ή όχι.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2008, 13:55:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Γεια σας

Φίλε Dying_Incubus και η δυο περιπτώσεις που αναφέρω είναι συνειδητές. Απλά μεταφορικά είναι σαν να είναι σε διαφορετικό μήκος του ιδίου δρόμου.

Και βεβαία κάθε βράδι όταν ονειρευόμαστε βγαίνουμε στο Αστρικό είτε το ξέρουμε είτε όχι.

Να είστε καλά

ΕΙΡΉΝΗ ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

virginmary
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2008, 15:52:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους virginmary
Γειά χαρά κ από εμένα!
Μετά από χρόνια εμπειριών συνειδητού ονειρέματος έφτασα στην εξής κατάσταση...
Κάθε φορά που αποκτούσα συνείδηση μέσα στο όνειρο,ξυπνούσα σε κατάσταση λίγο πριν την αστρική προβολή(το κατάλαβα από τις περιγραφές που έχω ακούσει)
Συνειδητά όμως την απέτρεπα λόγω φόβου και άρχισε να αραιώνει το φαινόμενο..(Φαντάζομαι ότι δεν ήμουν έτοιμος)
Το συν.ονείρεμα είναι ένας δρόμος για να φτάσει κάποιος στην συνειδητή προβολή;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Isolde
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Sweden
229 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2008, 17:18:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Isolde
quote:
Το συν.ονείρεμα είναι ένας δρόμος για να φτάσει κάποιος στην συνειδητή προβολή;

Αγαπητέ virginmary, σύμφωνα με την δική μου εμπειρία ήταν ένα συνειδητό όνειρο που με οδηγούσε στην ”εξωσωμάτωση”. Απ΄αυτό συμπαίρανα πως το συνειδητό ονείρεμα μπορεί να προκαλέσει την αστρική προβολή.

-Στο μέλλον η τεχνολογία θα προχωρήσει, αλλά δυστυχώς όχι η ανθρωπότητα.-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2008, 10:26:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Γεια σας

quote:
Το συν. ονείρεμα είναι ένας δρόμος για να φτάσει κάποιος στην συνειδητή προβολή;


Φίλη virginmary θα ήθελα να πω την δικιά μου εκδοχή σύμφωνα με τις εμπειρίες που έχω.

Είμαι ένας άνθρωπος με ελαττώματα και με πολλά « εγώ»και ακριβώς αυτό με κάνει να μην έχω μια απόλυτα ξεκάθαρη όψη του Αστρικού πεδίου. Παρόλα αυτά θα πω τα εξής.

Ξερώ παρά πολύ καλά πως είναι να αφήνεις με συνείδηση το φυσικό σώμα και να ταξιδεύεις με το Αστρικό στην 5η πάντα διάσταση. Επίσης γνωρίζω πως είναι να αφήνεις το Αστρικό σώμα και να ταξιδεύεις με το Νοητικό στην 5η διάσταση.

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι όταν θέλω να κάνω ένα συνειδητό ονείρεμα δεν χρειάζεται να περάσω από τα στάδια της Αστρική προβολής. Δηλαδή: Χαλαρώνω το σώμα μου η πίεση του αίματος πέφτει η καρδιά χτυπάει πιο αργά και οι εγκεφαλικοί ρυθμοί ελαττώνονται.

Μετά από αυτό περνάω σε μια υπναγωγική κατάσταση που μπορώ με την θέληση μου να προβάλω διαφορές εικόνες στην αρχή αμυδρά αλλά σιγά σιγά καθώς βυθίζω με περσότερο ως προς τον ύπνο οι εικόνες αυτές αρχίζουν και γίνονται καθαρότερες και απίστευτα αληθινές.

Τόσο αληθινές που δεν μοιάζουν να είναι ονειρικές. Τότε ξεκινάει ένα συνειδητό ονείρεμα. Αυτό που δεν ξέρω είναι ότι όταν μπαίνω σε κατάσταση συνειδητού ονειρέματος το σώμα μου βρίσκετε σε κατάσταση R.Ε.Μ. ή όχι. Και δεύτερο έχω την υποψία ότι το συνειδητό ονείρεμα πρέπει να έχει σχέση με το Νοητικό σώμα και κάποιος που «ονειρεύεται» με αυτό υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να ζει μέσα σε ένα ονειρικό κουκούλι.

Αυτός όμως που έχει πραγματικά αναπτύξει το Νοητικό του σώμα μπορεί να ταξιδέψει στο διάστημα και σε άλλους πλανήτες.

Έτσι αν έχω μια συνειδητή αποχωρίσει από το σώμα μου ξέρω ότι είναι Αστρική προβολή. Αν συνειδητοποιηθώ μέσα σε ένα όνειρο ξέρω ότι είμαι στην 5η διάσταση αλλά είναι πολλή δύσκολο να ξεχωρίσεις αν βρίσκεσαι σε Αστρική προβολή ή Νοητική προβολή ή Συνειδητό ονείρεμα με την άποψη ότι είσαι κλεισμένος μέσα στο νοητικό σου matrix.

Έτσι για λόγους ας το μπούμε ασφαλείας λέω ότι είχα μια Αστρική προβολή με σιγουριά, όταν αποχωρίζομε συνειδητά το φυσικό μου σώμα.

Για εμένα μπαίνει ένα θέμα. «Όταν κάποιος βγαίνει στο Αστρικό τι θέλει να κάνει.»

Το λέω αυτό γιατί όλοι θέλουμε το παραπάνω από ότι έχουμε. Θέλουμε να γίνουμε υπεράνθρωποι με καταπληκτικές δυνάμεις . Αλλά για να γίνει κανείς υπεράνθρωπος πρέπει να ¨ πεθάνει ¨ ως προς τον άνθρωπο που είναι ψυχολογικά φτιαγμένος από τα διάφορα εγώ ,τα ελαττώματα τις συνήθειες και τις μηχανικότητες.

Ένας άνθρωπος κατά αυτόν τον τρόπο δεν είναι ολοκληρωμένος και μοιάζει πιο πολύ με διανοητικό ζώο.

Έτσι είτε έχουμε συνειδητά ονειρέματα είτε Αστρικές προβολές είτε νοητικές δεν έχουμε καμιά πρόοδο ως προς τον Εαυτό μας.

Και πρόοδο εννοώ να γνωρίσουμε αυτό που είμαστε πέρα από όλα τα εννοιολογικά περιεχόμενα του Νου.

Η ισορροπία βρίσκετε στην εργασία με τον Εαυτό. Αυτή η εργασία ξεδιαλύνει πολλά προβλήματα σε όλες τις διαστάσεις.(Φυσικό, Αστρικό Νοητικό κ.α.)

Αυτά για τώρα να είστε καλά.


ΕΙΡΉΝΗ ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2008, 07:49:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Για εμένα μπαίνει ένα θέμα. «Όταν κάποιος βγαίνει στο Αστρικό τι θέλει να κάνει.»

Το λέω αυτό γιατί όλοι θέλουμε το παραπάνω από ότι έχουμε. Θέλουμε να γίνουμε υπεράνθρωποι με καταπληκτικές δυνάμεις . Αλλά για να γίνει κανείς υπεράνθρωπος πρέπει να ¨ πεθάνει ¨ ως προς τον άνθρωπο που είναι ψυχολογικά φτιαγμένος από τα διάφορα εγώ ,τα ελαττώματα τις συνήθειες και τις μηχανικότητες.

Ένας άνθρωπος κατά αυτόν τον τρόπο δεν είναι ολοκληρωμένος και μοιάζει πιο πολύ με διανοητικό ζώο.

Έτσι είτε έχουμε συνειδητά ονειρέματα είτε Αστρικές προβολές είτε νοητικές δεν έχουμε καμιά πρόοδο ως προς τον Εαυτό μας.

Και πρόοδο εννοώ να γνωρίσουμε αυτό που είμαστε πέρα από όλα τα εννοιολογικά περιεχόμενα του Νου.

Η ισορροπία βρίσκετε στην εργασία με τον Εαυτό. Αυτή η εργασία ξεδιαλύνει πολλά προβλήματα σε όλες τις διαστάσεις.(Φυσικό, Αστρικό Νοητικό κ.α.)


Φίλε ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ, δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με αυτήν την κατάθεση σου!
Πράγματι, η εργασία με τον Εαυτό είναι η πιο σημαντική μέθοδος για να μπορέσουμε να λύσουμε κάποια ερωτηματικά αλλά και να κατανοήσουμε τον κόσμο, τους ανθρώπους και το ρόλο μας σε αυτήν την ζωή.
Η εργασία εξ' ορισμού φέρνει στο νου του ανθρώπου την έννοια του κόπου - πόνου κι ως μηχανική σχεδόν αντίδραση την αποφυγή του.
Ειδικά όταν αυτή η διαδικασία είναι συνεχόμενη, "επίπονη" και δύσκολη, ίσως να είναι δύσκολο για έναν άνθρωπο να την πραγματοποιήσει.

Πραγματικά όμως, αξίζει τον κόπο και σίγουρα ένας άνθρωπος διδάσκεται πολύ περισσότερα από όσα πιστεύει!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2008, 11:14:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Γεια σας

Φίλε Dying_Incubus μπορώ να πω πως χτύπησες κέντρο.
Και είμαι σίγουρος πως αυτό που δήλωσες δεν είναι απλά ένας συλλογισμός αλλά κάτι περισσότερο.

Nα είστε καλά.

ΕΙΡΉΝΗ ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy