ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 3ο μέρος, επίσημη έκδοση
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
abused
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2004, 00:05:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους abused
Τι είναι λοιπόν αυτό που συναρπάζει τους παντες στην αστρική προβολή..? είναι μάλλον η ελευθερία.. ελπίζω πως δεν είναι και η εξουσία γιατί τότε είναι σε λάθος δρόμο..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2004, 12:35:14  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ/ή Ampere, ενδιαφέρον φαίνεται, εκ πρώτης όψεως το site που προτείνεις. Θα το κοιτάξω πιο αναλυτικά.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2004, 12:42:18  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Τι είναι λοιπόν αυτό που συναρπάζει τους παντες στην αστρική προβολή..? είναι μάλλον η ελευθερία.. ελπίζω πως δεν είναι και η εξουσία γιατί τότε είναι σε λάθος δρόμο..
Αγαπητέ abused, τι είδους εξουσία έχεις στο μυαλό σου;

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2004, 15:16:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΕΦΑΝΕ? ΠΑΝΤΡΕΥΕΣΑΙ?


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2004, 19:41:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΕΦΑΝΕ? ΠΑΝΤΡΕΥΕΣΑΙ?

"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"


Αγαπητή gretel, βλέπω το πρόσεξες.

Πράγματι, στο θέμα "Test Area2 -- Δοκιμές για υπογραφές, εικόνες κ.λπ." είχα γράψει:

--------------------------------------------------------------------------------

Στέφανος Μέλος 2ης Βαθμίδας
Greece
370 Μηνύματα Posted - 12/09/2004 : 18:11:45

Από τώρα και μέχρι τις 30.9.2004 θα χρησιμοποιώ αυτήν την εικόνα:



Πολύ απλά, γιατί στις 20.8.2004, παντρεύτηκα!
--------------------------------------------------------

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2004, 20:25:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΝΑ ΖΗΣΕΤΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΖΙ

Υ.Γ. ΑΝ ΣΤΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΕΙΣΤΕ ΕΣΕΙΣ ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΚΟΥΚΛΟΙ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
abused
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2004, 23:32:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους abused
Αυτό το συμπέρασμα για την εξουσία το έβγαλα από τις συζητήσεις που έχω κανει με διάφορα άτομα για την Α.Π. Βλέπουν εξουσία στο γεγονός ότι η σκοπιά με την οποία αντιμετωπίζουν την Α.Π. είναι εντελώς υπεροπτική.. δηλαδή το βλέπουν ως κάτι που τους προσδίδει ένα παραπάνω θετικό χαρακτηριστικό έναντι των υπολοίπων κσσι εκεί έγκιται το θέμα της εξουσίας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

abused
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2004, 23:34:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους abused
Α και συγχαριτίρια για την σωματική μα και είμαι πεπεισμένος και πνευματική σου ένωση :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 00:23:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere
Αγαπητέ abused
quote:
Τι είναι λοιπόν αυτό που συναρπάζει τους παντες στην αστρική προβολή..? είναι μάλλον η ελευθερία.. ελπίζω πως δεν είναι και η εξουσία γιατί τότε είναι σε λάθος δρόμο..

κάποιες σκέψεις με αφορμή το πιο πάνω …

Α) Η ιδέα και μόνο ότι υπάρχει μια (τουλάχιστον) άλλη διάσταση στην οποία μπορούμε να έχουμε πρόσβαση ασκεί νομίζω από μόνη της γοητεία.

Β) Από την άλλη, φαντάζει σαν ένα άλλο είδος virtual reality – εικονικής πραγματικότητας. Έτσι αν δεν είμαστε ευχαριστημένοι με το πώς τα καταφέρνουμε στην «πραγματική» πραγματικότητα, φαίνεται σαν μια ευκαιρία να πάρουμε το «αίμα μας» πίσω...

Γ) Αν πάλι, όπως λένε, κάθε φορά που κοιμόμαστε έτσι κι αλλιώς βρισκόμαστε «εκεί» αλλά κοιμισμένοι, γιατί να μη πάψουμε να μας πιάνουν στον ύπνο;

Δ) Κι έπειτα αργά ή γρήγορα (ελπίζω αργά) θα πρέπει μα αντιμετωπίσουμε το πέρασμα από τον «μάταιο» τούτο κόσμο στο «επέκεινα» (αν βέβαια γίνεται έτσι) και η α/π ίσως βοηθά στην προετοιμασία

Ε) Αυτό που σίγουρα πάντως κάνει σε όσους την έχουν προσεγγίσει είναι να τους ταρακουνήσει από την όποια υλιστική αδράνεια ενδεχομένως βρίσκονται... Αν και ελλοχεύει ο κίνδυνος να περιπέσουν σε «μεταφυσική» αδράνεια…

Τώρα τα περί εξουσίας , δύναμης , κ.τ.λ. δεν νομίζω ότι είναι εγγενές χαρακτηριστικό της α/π Θέλω να πώ αν κάποιος θέλει να το βλέπει έτσι είναι γιατί έτσι έχει να μάθει να βλέπει και όλη τη ζωή του , με όρους δηλαδή ανταγωνισμού και επικράτησης. Όχι ότι δεν ισχύει δηλαδή (αυτό του ανταγωνισμού) αλλά είπαμε άμα κάποιος μπορεί να πάει πάρα πέρα καλό θα είναι (μάλλον) για όλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 00:42:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere
Αγαπητέ Στέφανε,
να ζήσετε και εύχομαι βίον μακρύ και γόνιμο, από κάθε άποψη...

Θα με ενδιέφεραν σχόλιά σου για το site που ανέφερα.
Αν μή τι άλλο ο τύπος μου φαίνεται έντιμος,έμπειρος και άρα(?) έγκυρος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΕΑΝΔΡΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 01:37:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΕΑΝΔΡΟΣ
Στέφανε σου εύχομαι και γω υγεία και ευτυχία, η οποία μη ξεχνάς ότι πάντα βρίσκεται μέσα σου.


abused:
<<Αυτό το συμπέρασμα για την εξουσία το έβγαλα από τις συζητήσεις που έχω κανει με διάφορα άτομα για την Α.Π. Βλέπουν εξουσία στο γεγονός ότι η σκοπιά με την οποία αντιμετωπίζουν την Α.Π. είναι εντελώς υπεροπτική.. δηλαδή το βλέπουν ως κάτι που τους προσδίδει ένα παραπάνω θετικό χαρακτηριστικό έναντι των υπολοίπων και εκεί έγκειται το θέμα της εξουσίας.>>

Εξουσία? Πάνω σε τι?

Ο καθένας πρέπει, πρώτα απ' όλα, να μάθει να εξουσιάζει τον εαυτό του και μετά τους άλλους. Ποιος μπορεί να πει ότι είναι κύριος του εαυτού του, όταν ένας απλός πονόδοντος μπορεί να μας καταβάλει σωματικά ή τα προσβλητικά λόγια ενός ατόμου να μας χαλάσουν την διάθεση?

Για την ικανότητα της Α.Π. (όσοι την κατέχουν) σημαίνει ότι έχουν προχωρήσει αρκετά στο εσωτερικό μονοπάτι και μπορούν ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ
να διαλέξουν αν θα την χρησημοποιήσουν για περαιτέρω πνευματική ανύψωση ή για σκοτεινούς και εγωιστικούς σκοπούς.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 12:56:55  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαμητοί μου φίλες και φίλοι, gretel, abused, Ampere και ΛΕΑΝΔΡΕ, σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας και σας εύχομαι ό,τι επιθυμείτε πραγματικά σε αυτήν τη ζωή, κοντά σας να το βρείτε.

Ζήσε τη στιγμή!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 13:04:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αυτό το συμπέρασμα για την εξουσία το έβγαλα από τις συζητήσεις που έχω κανει με διάφορα άτομα για την Α.Π. Βλέπουν εξουσία στο γεγονός ότι η σκοπιά με την οποία αντιμετωπίζουν την Α.Π. είναι εντελώς υπεροπτική.. δηλαδή το βλέπουν ως κάτι που τους προσδίδει ένα παραπάνω θετικό χαρακτηριστικό έναντι των υπολοίπων κσσι εκεί έγκιται το θέμα της εξουσίας.
Αγαπητέ abused, το να πιστεύει κάποιος ότι κάνοντας συνειδητή Α.Π. θα αποκτήσει εξουσία, δείχνει και ότι θα δυσκολευτεί πολύ να πετύχει Α.Π., λόγω χαρακτήρα,
αλλά και αν την πετύχει, οι συνέπειες των πράξεών του εκεί θα είναι δυσάρεστες για εκείνον.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 13:10:40  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ/ή Ampere,
quote:
Γ) Αν πάλι, όπως λένε, κάθε φορά που κοιμόμαστε έτσι κι αλλιώς βρισκόμαστε «εκεί» αλλά κοιμισμένοι, γιατί να μη πάψουμε να μας πιάνουν στον ύπνο;

Δ) Κι έπειτα αργά ή γρήγορα (ελπίζω αργά) θα πρέπει μα αντιμετωπίσουμε το πέρασμα από τον «μάταιο» τούτο κόσμο στο «επέκεινα» (αν βέβαια γίνεται έτσι) και η α/π ίσως βοηθά στην προετοιμασία

Ε) Αυτό που σίγουρα πάντως κάνει σε όσους την έχουν προσεγγίσει είναι να τους ταρακουνήσει από την όποια υλιστική αδράνεια ενδεχομένως βρίσκονται... Αν και ελλοχεύει ο κίνδυνος να περιπέσουν σε «μεταφυσική» αδράνεια…


συμφωνώ απολύτως με αυτά που αναφέρεις.

Ως προς το site, θα το μελετήσω και θα σου πω.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 13:14:39  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Για την ικανότητα της Α.Π. (όσοι την κατέχουν) σημαίνει ότι έχουν προχωρήσει αρκετά στο εσωτερικό μονοπάτι και μπορούν ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ
να διαλέξουν αν θα την χρησημοποιήσουν για περαιτέρω πνευματική ανύψωση ή για σκοτεινούς και εγωιστικούς σκοπούς.
ΛΕΑΝΔΡΕ, τοποθετείς το θέμα στη σωστή του βάση.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 19:29:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere
Στέφανε,
quote:
Αγαμητοί μου φίλες και φίλοι, gretel, abused, Ampere και ΛΕΑΝΔΡΕ, σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας ...

Έ, όχι και ...Αγαμητοί... επειδή εσύ παντρεύτηκες εμείς δηλαδή είμαστε … αγαμητοί (ευτυχώς τουλάχιστον ο τόνος πήγε στη λήγουσα…)

Εγώ πάντως είμαι νυμφευμένος.

Εντάξει, ορθογραφικό λάθος… Αλλά πέρα από το αστείο, μου δίνει και αφορμή για το εξής σχόλιο. Εκτός από το να «προβληθείς» συνειδητά, υπάρχει και η άλλη εκδοχή του να αντιληφθείς ότι ονειρεύεσαι. Κάτι που μπορεί να συμβεί αν έχεις μάθει να αναρωτιέσαι για το «φυσιολογικό» ή όχι όσων αντιλαμβάνεσαι.

Πράγμα που σημαίνει ότι αν π.χ. βλέπεις ότι ένας ελέφαντας χρησιμοποιεί το computer σου, καλό θα είναι αντί ας πούμε να τσαντιστείς με την …αδιακρισία του να αναρωτηθείς αν αυτό που συμβαίνει μπορεί να συμβαίνει στη συνηθισμένη σου πραγματικότητα ή … βρίσκεσαι κάπου αλλού.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 11:14:03  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε Ampere και λοιποί φίλοι, χίλια συγνώμη.

Θα πω κι εγώ, όπως και οι εφημερίδες, ο δαίμων του τυπογραφίου!

Κι επειδή δεν μπορώ να διορθώσω το μήνυμα, επαναλαμβάνω ορθά εδώ:

ΑΓΑΠΗΤΟΙ

Πέραν του αστείου κι αυτό το σφάλμα δείχνει μία έλλειψη συνειδητότητας.
Σίγουρα, θα συμφωνήσω μαζί σου Ampere ότι ένας καλός τρόπος, για να συνειδητοποιήσεις ότι είσαι στο αστρικό, είναι να διερωτηθείς για ο,τιδήποτε παράξενο βλέπεις γύρω σου, όπως το επιτυχημένο παράδειγμά σου με τον ελέφαντα.

Απλώς, δυστυχώς, έχουμε μάθει να τα θεωρούμε όλα φυσιολογικά, ακόμα και τα πιο παράξενα πράγματα!

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 12:52:47  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit
Ωραια φωτογραφια Στεφανε εσυ εισαι ο ευτυχης γαμπρος;

Αντε τωρα δεν θα εισαι μονος σου στα αστρικα ταξιδια,θα εχεις και παρεα!!!!!
καλοριζικα


«Είμαι το Πνεύμα που αρνείται διαρκώς»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 13:10:52  Εμφάνιση Προφίλ
Όπως ίσως θα πρόσεξες spirit, απέφυγα επιμελώς να απαντήσω και στη gretel, που έκανε την ίδια ερώτηση.

Μήπως επειδή δε μοιάζω στο νεαρό της φωτογραφίας και θα το ήθελα πολύ;
ή
Μήπως επειδή του μοιάζω τόσο πολύ και θέλω να αποφύγω το γυναικείο συνωστισμό;

Εν πάσει περιπτώσει, όπως είπα άλλωστε, αυτή η φώτο θα μπει μέχρι το τέλος του μήνα.
Άντε, γιατί είναι και μεγάλη και μας πιάνει και χώρο.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 13:42:30  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit
Οπως και να εχει Στεφανε η φψτογραφια αποδιδει σαφεστατα το μυνημα που πρεσβευεις ΖΗΣΕ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ,οπως και η αλλη με τον σκυλο


«Είμαι το Πνεύμα που αρνείται διαρκώς»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 14:19:05  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Οπως και να εχει Στεφανε η φψτογραφια αποδιδει σαφεστατα το μυνημα που πρεσβευεις ΖΗΣΕ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ,οπως και η αλλη με τον σκυλο
Έτσι είναι spirit.

Πιστεύω πως αν εφαρμόσει κανείς αυτήν τη φράση, όσο περισσότερο γίνεται στη ζωή του, ζει σε μια κατάσταση πραγματικής ευδαιμονίας και ζει συνειδητά και στο αστρικό, μια που αυτό είναι το θέμα μας.

Και εν τέλει ΖΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ.

Πόσοι άραγε από εμάς μπορούμε να υπερηφανευθούμε για κάτι τέτοιο;


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΕΑΝΔΡΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 15:46:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΕΑΝΔΡΟΣ

Όλα τα λεφτά είναι στη φράση: <<Ζήσε τη στιγμή!>>


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΕΑΝΔΡΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2004, 15:44:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΕΑΝΔΡΟΣ
Θέλω να αναλύσω λίγο, όπως εγώ καταλαβαίνω, τη φράση << Ζήσε τη στιγμή!>> μιας και είναι το κλειδί που ξεκλειδώνει διάπλατα την πύλη που οδηγεί σε συνειδητά αστρικά ταξίδια.

Μου τυχαίνει αρκετές φορές να μη θυμάμαι αν κλείδωσα το αυτοκίνητο, αν έσβησα τον φούρνο, αν έβγαλα το σίδερο από την πρίζα καθώς και άλλες τέτοιες λεπτομέρειες που με κάνουν να αναρωτιέμαι γιατί να συμβαίνουν. Γιατί να μη θυμάμαι? Αφού έβλεπα τι έκανα. Αφού ήμουν παρών. Ή μήπως δεν ήμουν? Και τι σημαίνει να είναι κανείς παρών?
Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι στην καθημερινή ζωή ο άνθρωπος αντί να προσέχει το τι κάνει φαντάζεται. Φαντάζεται το τι έκανε πριν ή το τι θα κάνει μετά. Ζει δηλ. κάθε στιγμή στο παρελθόν ή στο μέλλον και σπάνια στο παρών. Δεν είναι συνειδητός. Και εδώ είναι το πρόβλημα. Μάλλον δεν είναι μόνο εδώ το πρόβλημα αλλά είναι και στον αστρικό κόσμο. Και αυτό επειδή όποιος δεν είναι συνειδητός στον φυσικό κόσμο δεν είναι συνειδητός ούτε στον αστρικό κόσμο.

Την δουλειά με τον εαυτό του την ξεκινάει κανείς από κάτω προς τα πάνω. Ξεκινάει δουλεύοντας πρακτικά και όχι θεωρητικά, εδώ και τώρα, στον φυσικό κόσμο ζώντας συνειδητά την κάθε στιγμή. Ζώντας στο ΤΩΡΑ. Προσέχοντας το τι κάνει ΤΩΡΑ.
Είναι αδύνατον να αφυπνιστεί κανείς στον αστρικό κόσμο αν δεν αφυπνιστεί πρώτα στον φυσικό.

Για αυτό ζήσε τη στιγμή! Είναι μία φράση που εμένα με δονεί και με ωθεί σε ΠΡΑΞΗ.


Υ.Γ. Η φωτογραφία είναι εξαιρετική Στέφανε, είτε είστε εσείς, είτε όχι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2004, 19:15:01  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Μου τυχαίνει αρκετές φορές να μη θυμάμαι αν κλείδωσα το αυτοκίνητο, αν έσβησα τον φούρνο, αν έβγαλα το σίδερο από την πρίζα καθώς και άλλες τέτοιες λεπτομέρειες που με κάνουν να αναρωτιέμαι γιατί να συμβαίνουν. Γιατί να μη θυμάμαι? Αφού έβλεπα τι έκανα. Αφού ήμουν παρών. Ή μήπως δεν ήμουν? Και τι σημαίνει να είναι κανείς παρών?
Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι στην καθημερινή ζωή ο άνθρωπος αντί να προσέχει το τι κάνει φαντάζεται. Φαντάζεται το τι έκανε πριν ή το τι θα κάνει μετά. Ζει δηλ. κάθε στιγμή στο παρελθόν ή στο μέλλον και σπάνια στο παρών. Δεν είναι συνειδητός. Και εδώ είναι το πρόβλημα. Μάλλον δεν είναι μόνο εδώ το πρόβλημα αλλά είναι και στον αστρικό κόσμο. Και αυτό επειδή όποιος δεν είναι συνειδητός στον φυσικό κόσμο δεν είναι συνειδητός ούτε στον αστρικό κόσμο.

Την δουλειά με τον εαυτό του την ξεκινάει κανείς από κάτω προς τα πάνω. Ξεκινάει δουλεύοντας πρακτικά και όχι θεωρητικά, εδώ και τώρα, στον φυσικό κόσμο ζώντας συνειδητά την κάθε στιγμή. Ζώντας στο ΤΩΡΑ. Προσέχοντας το τι κάνει ΤΩΡΑ.
Είναι αδύνατον να αφυπνιστεί κανείς στον αστρικό κόσμο αν δεν αφυπνιστεί πρώτα στον φυσικό.

Για αυτό ζήσε τη στιγμή! Είναι μία φράση που εμένα με δονεί και με ωθεί σε ΠΡΑΞΗ.



ΛΕΑΝΔΡΕ, η ανάλυσή σου για τη φράση με καλύπτει απόλυτα.

Η μεγάλη δυσκολία για τον άνθρωπο είναι να ζήσει αυτήν τη στιγμή, να φύγει επιτέλους ο νους από το συνεχές "πέταγμα" στο παρελθόν και στο μέλλον, να σταματήσει επιτέλους το συναίσθημα να ανησυχεί για το αν όλα έγιναν καλά χθες και για το αν όλα θα πάνε καλα αύριο!

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2004, 23:53:46  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ Ampere, κατέβασα από το http:\\www.astralpulse.com το Energy Body Development, το Training To See Auras και το The Astral Dynamics Workbook.

Φαίνονται χρήσιμα, αλλά είναι μεγάλα και θέλουν χρόνο, για να τα διαβάσεις ολοκληρωμένα.

Το Treatise On OBE το είχε προτείνει παλιότερα και ο αγαπητός Κωστας, που δυστυχώς έχω να ακούσω νέα του για λίγο καιρό.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2004, 03:33:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere
Αγαπητέ Λέανδρε, συμφωνώ με όσα λες σχετικά με το ότι σημασία έχει αυτό που κάνουμε την κάθε στιγμή, στην καθημερινότητά μας.

Στο βαθμό δε, που αντιλαμβάνομαι αυτήν μου την καθημερινότητα καταλαβαίνω πόσο ελάχιστος είμαι, ότι υπάρχω χαριστικά, και ότι οι δυνάμεις «αδράνειας» μέσα μου με χλευάζουν κάθε φορά που υποκύπτω σε αυτές.

Δεν έχω επομένως καμιά απαίτηση για «αστρικά μεγαλεία» όταν δεν καταφέρνω να «συγυρίσω» την φυσική μου πραγματικότητα. Απλά επιμένω να με κεντρίζω με δόσεις «μεταφυσικού» προβληματισμού κάθε φορά που φοβάμαι ότι θα με καταπιεί ο υλιστικός μου μηδενισμός.

Στη δική μου πραγματικότητα πάντως, η μόνη «πρακτική» που με βοηθά είναι το να προσπαθώ να κρατώ μια στάση «προσευχητική» στη διάρκεια της μέρας . Όποτε τουλάχιστον το θυμάμαι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2004, 03:39:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere
Αγαπητέ Στέφανε,
Πραγματικά είναι τεράστιος ο όγκος πληροφοριών σε αυτό τον ιστότοπο. Αλλά γενικότερα οι πληροφορίες που προσφέρονται για το κάθε τι μοιάζουν άπειρες. Μου θυμίζει αυτό του Έλιοτ, … «γνώση πού χάθηκες μέσα σε τόσες πληροφορίες, σοφία πού χάθηκες μέσα σε τόσες γνώσεις…»

Εννοείται ότι ούτε και εγώ έχω εντρυφήσει σε όλα αυτά οπότε …μη σκας… άλλωστε ως νιόπαντρος άνθρωπος καταλαβαίνω έχεις άλλες προτεραιότητες..

Να επισημάνω πάντως κάτι που θίγεται εκεί και με απασχολεί. Είναι το θέμα της ΜΝΗΜΗΣ. Δηλαδή εντάξει τη ζεις τη στιγμή. Τι γίνεται όμως αν δεν το θυμάσαι. Μπορεί να έχεις «ξυπνήσει» στο αστρικό αλλά μετά να μη μπορείς να το θυμηθείς. Όπως άλλωστε συμβαίνει και στην καθημερινότητά μας. Πόσα μπορούμε να θυμηθούμε από χθες, από προχθές… Ίσως δηλαδή το θέμα δεν είναι απλά να μάθουμε να «ξυπνάμε» αλλά να μάθουμε να «θυμόμαστε».


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2004, 15:40:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΑΓΑΠΗΤΕ ΑΜΒΕRE ΑΝ "ΖΕΙΣ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ" ΔΗΛ. ΑΝ Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΟΎΣΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΡΑΞΗ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΘΥΜΑΣΑΙ.
Η ΜΝΗΜΗ ΟΛΩΝ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ Η ΙΔΙΑ. ΤΟ ΑΝ ΔΕΝ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ.
ΠΡΙΝ ΚΟΙΜΗΘΟΎΜΕ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΑΥΡΙΑΝΗ ΜΕΡΑ, ΑΝ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ, ΑΓΧΩΜΕΝΟΙ, ΧΩΡΙΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ, ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΚΑΘΑΥΤΟ ΔΗΛ.
Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΩΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΩΝ ΑΠΟ ΜΑΣ ΦΕΡΕΤΑΙ ΩΣ ΜΕΘΥΣΜΕΝΟΣ ΠΙΘΗΚΟΣ ΠΟΥ ΠΗΔΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΑ ΚΛΑΔΙ ΣΤΟ ΑΛΛΟ.

"ΖΗΣΕ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΣΑ ΝΑΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ"
ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2004, 17:43:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere
Αγαπητή gretel,
συμφωνώ εν γένει με τις επισημάνσεις σου, παρ΄ όλα αυτά κάτι μου λέει ότι δεν εξαντλείται το θέμα της ΜΝΗΜΗΣ με αυτήν την προσέγγιση.

Το «Ζω τη Στιγμή» είναι μία κατάσταση δυαδική; Τύπου 1 ,0 ; Δηλαδή ζω τη στιγμή (1) ή δεν ζω τη στιγμή (0) ; Μήπως υπάρχουν διαβαθμίσεις ανάμεσα;

Το ότι θυμάμαι μια στιγμή συνεπάγεται ότι την είχα ζήσει; Το ότι δε θυμάμαι μία στιγμή σημαίνει ότι δεν την είχα ζήσει;

Όταν θυμόμαστε κάποια όνειρα (απλά - συνήθη όνειρα) σημαίνει ότι η συνείδησή μας ήταν παρούσα ενώ όταν δεν θυμόμαστε κάποια άλλα (που ενδεχομένως μας είχαν κάνει να πεταχτούμε από το κρεβάτι αναστατωμένοι) σημαίνει τι ; ότι η συνείδησή μας κοιμόταν ; Δεν σου μοιάζει λίγο αντιφατικό;

Υπάρχουν «ξεχασμένες» μνήμες που μπορούμε να ανακαλέσουμε; Υπάρχει (ακόμα πιο ακραίο) περίπτωση να μπορεί κάποιος να «θυμηθεί» κάτι που δεν θυμάται να το είχε ποτέ ζήσει; Εδώ θα παραπέμψω στον Castaneda (ως πιο γνωστό παράδειγμα) όπου σε κατάσταση «αυξημένης επίγνωσης» αναφέρει την ενθύμηση μνημών που ήταν ανύπαρκτες για τη συνηθισμένη του επίγνωση.

Το σχόλιό μου πάντως είχε κατ’ αρχήν αφορμή συγκεκριμένη πρόταση του R. Bruce :
“Remempering an OBE (Out of Body Experience) is the most fickle part of any successful projection”
Δεν ξέρω αν υπάρχει ενδιαφέρον για περισσότερη ανάλυση του θέματος άλλωστε στον σχετικό ιστότοπο http://www.astralpulse.com/articles/robert/articles_6.htm αναφέρει αρκετές λεπτομέρειες.

Με εκτίμηση.

quote:
ΑΓΑΠΗΤΕ ΑΜΒΕRE ...

(Θα προτιμούσα το Ampere αντί για Ambere)

ΝΑ ΘΥΜΗΘΩ … ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΩ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LTK
Νέο Μέλος

Falkland Islands
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2004, 22:22:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LTK
Paidia,sygnomi pou rotao,den xero an to exete eidei pei alla mipos borei kapios na mou pei ti prepei akrivos na kano gia na petyxo astriki provoli;;;Oi selides einai para polles kai ego den exo ton xrono gia na tis diavaso oles.Euxaristo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy