ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 3ο μέρος, επίσημη έκδοση
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ypokinitis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2004, 23:44:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ypokinitis
στεφανε μπορεις να μο πεις την διαδρομη γιατι δεν βρησκο πουθενα τα κουρσς

Μόνο όποιος δυστυχεί
σε μια χώρα που ευτυχεί
έχει ελπίδες να σωθείΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 00:26:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
quote:

Φίλε Κώστα, διαβάζω τα βιβλία, που μου έστειλες και με έχουν καθηλώσει.

Πάντως, περιλαμβάνουν πολύ καλό υλικό.




Γεια σου φιλε Στεφανε.
Ναι οντως τα βιβλια ειναι καθηλωτικα!
Τα εχω διαβασει ολα και τωρα διαβαζω το αστρικο σωμα.
Με μπερδευει σε μερικα σημεια γιατι τα αναλυει πολυ αλλα ειναι αρκετα καλο.


ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 11:36:28  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
στεφανε μπορεις να μο πεις την διαδρομη γιατι δεν βρησκο πουθενα τα κουρσς
Ypokiniti, θα μπεις στο site www.mysticweb.org και κλικάροντας το online classes, θα γραφτείς στο course.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 16:19:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files
Αν και εχει αφυπνιστει μεσα μου η ικανοτητα της προβολης στον αστρικο κοσμο μετα απο μια συγκλονιστικη εμπειρια που εζησα και χωρις να εχω διαβασει κανενα σχετικο βιβλιο πριν,αν και ειναι κατι πρωτογνωρο για μενα ,νομιζω πως ολοι οι ανθρωποι εχουν τη συγκεκριμενη δυνατοτητα που ενεργοποιειται οταν το ατομο φτασει στο ανολογο επιπεδο πνευματικης εξελιξης.
Επειδη ηταν κατι που δεν το επιδιωξα ποτέ ,ουτε βεβαια ασχοληθηκα με καμια απο τις τεχνικες που αναφερονται απο διαφορες σχολες,, δεν θεωρω οτι ειμαι σε θεση να κρινω την αποτελεσματικοτητα τους επομενως δεν ειμαι υπερ ή κατα οποιουδηποτε μεσου χρησιμοποιει καποιος για να αναπτυξει τη συγκεκριμενη ιδιοτητα.
Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι αν δεν εχει φτασει στο αντιστοιχο επιπεδο πνευματικης εξελιξης ,οσες τεχνικες και αν χρησιμοποιησει δεν προκειται να πετυχει τετοιου ειδους επικοινωνια με τον αστρικο κοσμο.
Καμια κλειδωμενη πορτα δεν ανοιγει χωρις να καταστραφει αν δεν εχεις το κλειδι για να την <ξεκλειδωσεις> και το θαρρος να αντικρυσεις ο,τι κρυβεται πισω απο αυτη.
Μπορεις βεβαια να χρησιμοποιησεις βιαιους τροπους για να προχωρησεις αν δεν εχεις το<κλειδι>αλλα θα πρεπει να την <ριξεις>,να την γκρεμισεις,με κινδυνο παντα να τραυματιστεις κι εσυ σε αυτην την προσπαθεια.
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι αν καποιος δεν ειναι εσωτερικα ετοιμος να περασει με ασφαλεια σε αλλα επιπεδα,οπως ο αστρικος κοσμος, ,τοτε οι κινδυνοι ειναι σημαντικοι για τον εαυτο του γιατι ΠΑΡΑΒΙΑΖΕΙ συνειδητα ή ασυνειδητα την προδιαγεγραμενη πορεια που ο ιδιος επελεξε να ακολουθησει, σε ενα αλλο επιπεδο, που προφανως δε θυμαται εδω.
Το ποτε ειναι ο καθενας αρκετα ωριμος για να προχωρησει και να χρησιμοποιησει με λιγοτερους κινδυνους την αστρικη προβολη σαν μεσο επικοινωνιας με εν α ανωτερο επιπεδο -ΜΕ ΚΑΛΕΣ ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ-ειναι κατι που μονο ο ιδιος μπορει να γνωριζει,συνειδητοποιωντας τις παραμετρους ενος τετοιου εγχειρηματος,και εχοντας συνειδητοποιησει παραλληλα τη δυναμη του Εαυτου του αλλα και τη δυναμη των κοσμικων νομων.
Χωρις να εχω καμια διαθεση να αποτρεψω κανεναν , θελω παλι να πω πως σε ατομα που επιδιωκουν <αστρικη προβολη>χωρις να εχουν απολυτη γνωση και συναισθηση των λογων που τους οδηγουν σε κατι τετοιο η΄απο απλη περιεργια χωρις να συνειδητοποιουν πληρως ολες τις πλευρες της σημασιας της ,καλο θα ειναι να σκεφτουν λιγο οτι το <ταξιδακι>,ιδιαιτερα για καποιον που δεν ειναι καταλληλα<ντυμενος>,μπορει να εχει καποια<παρατραγουδα>....
Παρομοιες αποψεις φαινεται να εχει και η DION FORTUNE που αναφερει χαρακτηριστικα:
<<Η επαφη με καταστασεις υπαρξης περα απο το φυσικο πεδιο, εχει παραξενη επιδραση στους ζωντανους.Τους κανει να αποσυρονται απο το πεδιο της αντικειμενικης ζωης και αποσυντονιζει τη συνειδηση τους.Αυτο συμβαινει ακομα και οταν οι οντοτητες με τις οποιες ερχομαστε σε επαφη ειναι ανωτερου τυπου,και αυτο ειναι κατι πολυ γνωστο σε ολους οσους εχουν εμπειριες σε αυτο το θεμα.Πρεπει παντα να κλεινουμε πισω μας τις πυλες καθε φορα που επιστρεφουμε απο μια εξοδο απο τον<οικο υης σαρκας>.Εκεινοι που δεν εχουν σωστη καθοδηγηση σε αυτα τα θεματα δεν καταλαβαινουν την αναγκαιοτητα αλλα ουτε και την τεχνικη αυτων των διδικασιων.Οσοι εχουν υψηλη εκπαιδευση και εργαζονται κατω απο την καθοδηγηση καλων Οδηγων ,ειναι υπο την προστασια τους.Οι οδηγοι φροντιζουν να κλεινουν οι πυλες του Πεπλου απο τη δικη τους πλευρα,οταν το ενδιαμεσο επανερχεται στο φυσικο πεδιο.Εκεινοι ομως που αποτολμουν τετοιες επαφες χωρις προστασια υψηλου επιπεδου ,φευγουν απο το χωρο της πνευματιστικης συγκεντρωσης (σημ.ή μετα την προσπαθεια αστρικης προβολης)τουλαχιστον ζαλισμενοι.Αν μαλιστα ειναι ευαισθητα ατομα,μπορει να εξακολουθουν να βρισκονται με το ενα ποδι στον αλλο κοσμο,και να μην μπορουν να επανελθουν..Ενας μυστης με ικανοτητες διορασης θα εβλεπε τα ατομα αυτα πολιορκημενα απο ενα πληθος ασαρκων υπαρξεων που ελκυθηκαν στη γη κατα τη διαρκεια της πνευματιστικης συγκεντρωσης(σημ.και η αστρικη προβολη ανηκει σε αυτην την κατηγορια γιατι προκειται για ατομικη πνευματιστικη συγκεντρωση)και που δε σταλθηκαν πισω με υπευθυνο τροπο.
Ας σημειωθει οτι οι πολυ υψηλα εκπαιδευμενοι ψυχικοι ξεχνουν τις εμπειριες των Εσωτερικων Πεδιων μολις κλεισουν πισω τους οι πυλες και η μνημη αδρανοποιειται μεχρι να ανακληθει μ ε τη συγκεντρωση της σκεψης για αλλη μια φορα στα Εσωτερικα Πεδια.Ειναι απολυτα αναγκαιο για τη φυσικη και ψυχολογικη υγεια του ψυχικου να κραταει αυστηρα διαχωρισμενα τα διαφορα επιπεδα συνειδησης .Αυτο ειναι ενα απο τα πρωτα πραγματα που μαθαινει να κανει οταν διδασκεται την τεχνικη των Μυστηριων.Ο πρωταρης δεν κατεχει αυτη την τεχνικη και αν δεν εχει καποιον να τον συμβουλεψει,ΤΟΤΕ ΟΙ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ Ή ΚΑΙ ΟΛΕΘΡΙΕΣ.
ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΑΠΟΣΥΝΤΟΝΙΖΕΤΑΙ ,Η ΥΓΕΙΑ ΤΟΥ ΚΛΟΝΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΕΥΠΙΣΤΙΑ ΤΟΥ ΓΙΓΑΝΤΩΝΕΤΑΙ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΥΠΕΡΒΑΙΝΕΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΚΟΙΝΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ,ΟΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ****ΔΙΑΝΟΗΤΙΚΗΣ ΑΝΙΣΟΡΡΟΠΙΑΣ*****>>

Καλο ειναι να τα λαβει κανεις υπ'οψην του ολα αυτα αλλα και να μην ξεχναει οτι τα διαφορα επιπεδα εχουν διαφορετικη δονητικη συχνοτητα που αυξανει καθως προχωραμε σε ανωτερα απο το υλικο επιπεδα ,αναλογα παντα με την πνευματικη εξελιξη.Η αποτομη αλλαγη συντονισμου της συνειδητοτητας απο την αργη υλικη δονητικη συχνοτητα στην υψηλοτερη του αστρικου κοσμου απαιτει μεγαλη προσαρμοστικη ικανοτητα και γνωση διαχωρισμου των συχνοτητων (και των αναλογων πραγματικοτητων που εκπορευονται απο αυτες)Κατι που συμβαινει και στην<αστρικη προβολη>.

LOVE IS THE ONLY TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2004, 16:10:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι αν δεν εχει φτασει στο αντιστοιχο επιπεδο πνευματικης εξελιξης ,οσες τεχνικες και αν χρησιμοποιησει δεν προκειται να πετυχει τετοιου ειδους επικοινωνια με τον αστρικο κοσμο.Αυτο που θελω να πω ειναι οτι αν καποιος δεν ειναι εσωτερικα ετοιμος να περασει με ασφαλεια σε αλλα επιπεδα,οπως ο αστρικος κοσμος, ,τοτε οι κινδυνοι ειναι σημαντικοι για τον εαυτο του γιατι ΠΑΡΑΒΙΑΖΕΙ συνειδητα ή ασυνειδητα την προδιαγεγραμενη πορεια που ο ιδιος επελεξε να ακολουθησει, σε ενα αλλο επιπεδο, που προφανως δε θυμαται εδω.

Συμφωνώ απόλυτα!
Φίλοι μου γειά σας! Λέω φίλοι μου γιατί με τόσα που έχω διαβάσει από σας και με τόσα που έχετε μοιραστεί μαζί μας νοιώθω πράγματι έτσι...
Διάβασα με πολύ προσοχή το Β' μέρος της Αστρικής προβολής γιατί κάποιος μου είπε ότι αξίζει περισσότερο από το πρώτο μέρος...
Πολλές και ενδιαφέρουσες απόψεις και λυπήθηκα και γω μαζί σας με την "αποχώρηση" της Παγώνας...
Ομως θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή σας σε κάτι:
Η αγαπητή Παγώνα ρώτησε σε κάποιο σημείο αν κάποιος έχει μεταβεί στα Ακασικά Πεδία και απάντηση δεν πήρε... κρατάω κάποιες επιφυλάξεις ως προς το ότι ίσως κάποιοι να απάντησαν με προσωπικό μήνυμα εκτός φόρουμ αν και ειλικρινά πιστεύω ότι το ερώτημα αυτό ήταν μάλλον ρητορικό...
Τι έχετε να πείτε γι'αυτό?


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2004, 18:16:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΑΒΑΛΛΟΝ.

ΓΙΑ ΤΑ ΑΚΑΣΙΚΑ ΑΡΧΕΙΑ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕΤΑΒΕΙΣ Ή ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΓΙΑ ΣΕΝΑ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΝΑ Ή ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ "ΘΥΜΗΘΕΙ" ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΕΝΣΑΡΚΩΣΕΙΣ ΕΧΕΙ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΑ ΑΚΑΣΙΚΑ.

ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΩ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙ (ΝΟΜΙΖΩ) ΤΑ ΑΚΑΣΙΚΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΤΙΚΟ ΟΝΕΙΡΟ.



"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
FALIRO
Νέο Μέλος

Greece
33 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 08:04:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FALIRO
καλημέρα σε όλους.
gretel θα ήθελα, αν και εσύ θέλεις να μας διηγηθείς
το όνειρο.
Ευχαριστώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 13:19:39  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ας υποθέσουμε π.χ., ότι ένας συγγενής ή φίλος έχει πεθάνει. Για να φθάσουμε σε αυτόν και να τον βοηθήσουμε, στη διάρκεια του ύπνου μας, το μόνο που χρειάζεται είναι να τον σκεφθούμε, πριν αναπαυθούμε, με την απόφαση να του προσφέρουμε όποια βοήθεια χρειάζεται περισσότερο.
Δε χρειαζόμαστε καμία βοήθεια, για να τον βρούμε η να επικοινωνήσουμε μαζί του.

Πρέπει να προσπαθήσουμε να καταλάβουμε ότι, αμέσως μόλις εγκαταλείπουμε το φυσικό μας σώμα, τη νύκτα, στεκόμαστε δίπλα-δίπλα με έναν νεκρό φίλο, ακριβώς όπως κι όταν βρισκόταν στο φυσικό πεδίο.


Φίλε μου Στέφανε καλησπέρα.

Θα μου επιτρέψει να διαφωνήσω ριζικά μ’ αυτή σου την άποψη.
Η γνώμη μου είναι - και αυτή μετά από πολλές προσπάθειες κατανόησης & εμπειρίας – ότι δεν έχουμε την δυνατότητα να επισκεφτούμε ή να επικοινωνήσουμε με νεκρά πρόσωπα, τόσο «εύκολα».

Για να γίνει αυτό θα πρέπει να έχουμε «δουλέψει» πολύ πάνω στον εαυτό μας και φυσικά πάνω στην Α.Π. Η πραγματοποίηση συνάντησης με ένα νεκρό πρόσωπο, γίνεται αφού αποκτήσουμε πολλές-πολλές εμπειρίες στο αστρικό επίπεδο ώστε να μπορέσουμε ν’ ανεβούμε στο επίπεδο όπου «κινούνται» οι νεκροί αγαπημένοι μας.

Φιλικά


* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cybershamangr
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 13:25:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cybershamangr
Gretel αναφέρεις πως μάλλον επισκέφθηκες τα Ακασικά αρχεία μέσα από ένα ανατριχιαστικό όνειρο.
Ήταν απλά όνειρο ή Αστρική Προβολή?
Γιατί αν ήταν όνειρο ήταν πραγματικά αυτά που είδες ή υποσυνείδητη προβολή με βάση όσα γνωρίζεις και έχεις ακούσει ή διαβάσει?
Μπόρεσες να το εξακριβώσεις?

Επίσης θα παρακαλούσα αν μπορούσες και έχεις κάποια εξήγηση σχετικά με την ερώτηση στο προηγούμενο μήνυμα μου, ως αναφορά σε κάτι που είχες γράψει.


Η Ελπίδα πεθαίνει προτελευταία. Τελευταία πεθαίνει η Προσπάθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 15:35:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΣΥΝΤΑΞΙΔΙΩΤΕΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΡΙΝ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΙΟΜΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ.
ΜΕ ΤΙΣ ΤΩΡΙΝΕΣ ΜΟΥ ΓΝΩΣΕΙΣ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΟΝΕΙΡΕΜΑ Ή Α.Π.
ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΓΙΑ ΑΚΑΣΙΚΑ ΑΡΧΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΣΟΒΑΡΑ ΜΕ ΘΕΩΡΙΕΣ ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗΣ. ΕΝ ΟΛΙΓΟΙΣ ΗΤΑΝ ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ "ΨΑΧΝΟΜΑΙ" ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΑΙΤΙΕΣ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΠΡΟΣ ΤΗ ΓΝΩΣΗ.

ΕΙΧΑ ΛΟΙΠΟΝ ΕΝΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΚΑΙ ΣΥΝΥΠΟΨΗΦΙΟ ΓΙΑ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΣΤΟ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ, ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΚΑΝΑΜΕ ΠΑΡΕΑ.
ΕΓΩ ΠΕΡΑΣΑ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΑΛΛΑ ΕΚΕΙΝΟΣ ΟΧΙ.

ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΧΑΘΗΚΑΜΕ ΩΣΠΟΥ ΕΝΑ ΒΡΑΔΥ ΤΟΝ ΕΙΔΑ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΛΑΙΜΟ ΣΕ ΕΝΑ ΛΑΚΚΟ ΜΕ ΛΑΣΠΟΝΕΡΑ.

ΠΟΛΥ ΔΥΣΑΡΕΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΤΗΛ. ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ. ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΙ ΕΠΕΜΕΝΑ 2-3 ΜΕΡΕΣ ΩΣΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΕΙΧΕ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΜΕ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΣΟΒΑΡΑ.

ΔΕΝ ΠΕΘΑΝΕ ΕΜΕΙΝΕ ΦΥΤΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΣΕ ΜΙΑ ΤΡΑΓΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑ ΝΑ ΤΟΝ ΔΩ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΠΑΓΙΔΕΥΜΕΝΟΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ (ΟΠΩΣ ΣΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ "Ο ΤΖΟΝΝΥ ΠΗΡΕ ΤΟ ΟΠΛΟ ΤΟΥ". ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΕ ΑΦΑΣΙΑ ΔΗΛ. ΣΑ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΑΤΟΜΟ ΣΠΑΣΤΙΚΟ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ.
ΤΟΥ ΜΙΛΟΥΣΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ Η ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΘΑΝΑΤΗ ΚΑΙ ΑΝ ΦΥΓΕΙ ΘΑ ΗΡΕΜΙΣΕΙ. ΤΟΥ ΔΙΑΒΑΖΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΑΠΟ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΠΟΙΗΜΑΤΑ (ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΩΤΕ ΓΙΑ ΒΙΒΛΟΥΣ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ).

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ (!) ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΠΡΙΝ ΠΑΘΕΙ ΤΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ "ΠΟΡΤΑ ΑΠΟ ΦΩΣ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΟΣΟ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΚΑΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΕΙΞΕΙ ΚΑΤΙ". ΗΤΑΝΕ ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΨΥΧΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑΝΕ. ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΕΛΑ ΗΡΘΕ Η ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ. ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΕΙ Η ΠΟΡΤΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΦΩΤΕΙΝΗ ΛΕΥΚΗ ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΣΕ ΕΝΑ "ΔΩΜΑΤΙΟ" ΜΕ ΑΠΕΙΡΑ ΜΙΚΡΑ ΣΥΡΤΑΡΑΚΙΑ. ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΠΟΛΛΕΣ (6-7) ΦΩΤΕΙΝΕΣ ΠΑΡΟΥΣΙΕΣ ΠΑΝΥΨΗΛΕΣ ΣΑΝ ΑΓΓΕΛΟΙ. ΑΥΤΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΧΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΑ ΟΛΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ...

ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ ΤΟ ΧΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΣΧΗΜΑΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΛΕΥΚΟ ΕΚΤΥΦΛΩΤΙΚΟ ΦΩΣ. ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΔΩΜΑΤΙΟ ΠΟΡΤΑ ΣΥΡΤΑΡΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΑΤΙΚΕΣ. ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ...ΤΟ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 15:42:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΦΙΛΕ CYBERSHAMANGR ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΣΟΥ ΗΤΑΝ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΜΟΥ ΞΑΝΑΔΙΑΤΥΠΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΗ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΓΙΑΤΙ ΚΟΛΛΑΕΙ.



"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 15:44:37  Εμφάνιση Προφίλ
Gretel, το μονο που μπορώ να πω είναι ότι με ... συγκλόνισες! Ειλικρινά...

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cybershamangr
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 16:20:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cybershamangr
Gretel,

Είχες αναφέρει τα εξής :

quote:
ΥΠΟΚΙΝΗΤΗ ΓΙΑ ΤΟ ΝΟΗΤΙΚΟ ΠΕΔΙΟ

ΤΟ ΣΩΜΑ ΠΕΘΑΙΝΕΙ, ΜΕΤΑ -ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΓΝΩΣΗ ΤΩΝ 7 ΦΟΡΕΩΝ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΛΥΣΟΥΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ- ΠΕΘΑΙΝΕΙ Ο ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟΣ ΦΟΡΕΑΣ.

ΟΤΑΝ ΜΕΤΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΑΣΤΙΚΟ ΠΕΔΙΟ -ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ- ΚΑΙ ΖΟΥΜΕ ΕΚΕΙ, ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΜΑΣ, ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ.

Ο ΑΣΤΡΙΚΟΣ ΦΟΡΕΑΣ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΝΟΗΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ -ΔΕΒΑΧΑΝ- ΟΠΟΥ ΔΙΔΑΣΚΟΜΑΣΤΕ ΑΙΩΝΙΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ.

ΠΙΝΟΥΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΗΣ ΛΙΘΗΣ

ΞΕΧΝΑΜΕ

ΚΑΙ ΞΑΝΑΕΝΣΑΡΚΩΝΟΜΑΣΤΕ.

"ΓΙΑΤΙ Η ΨΥΧΗ ΕΠΙΘΥΜΕΙ ΤΗΝ ΥΛΙΚΗ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΝΕΑ ΕΝΣΑΡΚΩΣΗ"

ΟΠΟΥ ΘΑ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ Ή ΟΧΙ,
ΘΑ ΕΧΕΙ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ Ή ΟΧΙ.


Ο προβληματισμός μου - ερώτηση μου ήταν ό εξής :

quote:
Ας υποθέσουμε ότι στόχος είναι η εξέλιξη της ψυχής και ότι αυτό δε πραγματοποιείται σε μια ζωή και μετενσαρκώνεται για να συνεχίσει και να προσπαθήσει να υλοποιήσει τον στόχο.
Με το να περνάει από το στάδιο από το οποίο δε θυμάται τι έχει συμβεί στην ή στις προηγούμενες ζωές και στην ουσία να ξεκινάει από το μηδέν κάθε ζωή, δεν είναι μη συμβατό ?
Από όσο μπορούμε να καταλάβουμε παρατηρώντας τον κόσμο και τη φύση η εξέλιξη είναι μια συνεχής διαδικασία.
Αυτά τα κενά μεταξύ των ζωών πως δένουν με την έννοια εξέλιξη της ψυχής και πως τη βοηθούν ?

Γνωρίζει κάποιος κάποια σχετική ερμηνεία ή εξήγηση για αυτό το θέμα ?

Ή μήπως τελικά δεν ισχύουν τα περί μετενσαρκώσεως ?

Οπότε και η ΑΠ έχει μια άλλη διάσταση και όχι αυτή που δίνεται μέσα από τις διδασκαλίες του εσωτερισμού ?


Όσο αναφορά την εμπειρία σου με τα Ακασικά αρχεία είναι πολύ ενδιαφέρουσα ομολογουμένως.

Από το διάστημα που άρχισες να ασχολείσαι με Α.Π εσωτερισμό κλπ. είχες κάποιες άλλες εμπειρίες που να συνδέονται με την προηγούμενη? Να μπορέσες π.χ. να τα ξαναεπισκεφτείς ή κάτι που είχες δει εκεί να το ξαναείδες μετά στο αστρικό ή κάτι άλλο σχετικό?

Η Ελπίδα πεθαίνει προτελευταία. Τελευταία πεθαίνει η Προσπάθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2004, 13:02:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Φίλε μου Στέφανε καλησπέρα.

Θα μου επιτρέψει να διαφωνήσω ριζικά μ’ αυτή σου την άποψη.
Η γνώμη μου είναι - και αυτή μετά από πολλές προσπάθειες κατανόησης & εμπειρίας – ότι δεν έχουμε την δυνατότητα να επισκεφτούμε ή να επικοινωνήσουμε με νεκρά πρόσωπα, τόσο «εύκολα».

Για να γίνει αυτό θα πρέπει να έχουμε «δουλέψει» πολύ πάνω στον εαυτό μας και φυσικά πάνω στην Α.Π. Η πραγματοποίηση συνάντησης με ένα νεκρό πρόσωπο, γίνεται αφού αποκτήσουμε πολλές-πολλές εμπειρίες στο αστρικό επίπεδο ώστε να μπορέσουμε ν’ ανεβούμε στο επίπεδο όπου «κινούνται» οι νεκροί αγαπημένοι μας.

Φιλικά

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~


Ειρήνη μου, θα συμφωνήσω μαζί σου, σε γενικές γραμμές.

Σίγουρα έχεις δίκιο λέγοντας πως πρέπει να έχουμε δουλέψει πολύ πάνω στον εαυτό μας, πιο πριν.

Επίσης συμφωνώ με το ότι ένας αρχάριος δεν έχει την εμπειρία να χειριστεί εύκολα τέτοιες συναντήσεις.

Παραθέτοντας το απόσπασμα του C.W Leadbeter, είχα σκοπό να δείξω πως ο βασικός στόχος όλων μας, όταν βρεθούμε συνειδητά στο αστρικό, πρέπει να είναι η προσφορά και εν γένει η χρήση θετικών κινήτρων.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2004, 15:10:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ CYBERSHAMANGR ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ "Η ΨΥΧΗ ΔΕΝ ΞΕΧΝΑΕΙ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΤΑΙ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΑΔΥΝΑΜΙΩΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ".

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΤΑΠΛΗ ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΩΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ, (Ο ΓΙΑΝΝΗΣ, Η ΜΑΡΙΑ, Κ.Λ.Π) ΚΑΙ Η ΨΥΧΗ ΠΟΥ ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΝΕΤΑΙ ΠΑΙΡΝΟΝΤΑΣ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΕΝΔΥΜΑ.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ ΤΟΠΙΚ ΜΙΑ ΛΕΠΤΟΜΕΡΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗ Ή ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΛΥΕΙ ΔΙΕΞΟΔΙΚΑ.

ΠΕΘΑΙΝΟΝΤΑΣ ΑΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΟΛΑ ΤΑ ΣΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕΝΕΙ ΜΟΝΟ Ο ΑΝΩΤΕΡΟΣ ΦΟΡΕΑΣ ΜΑΣ. ΑΥΤΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΧΝΑΕΙ ΟΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΝΑ ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΘΕΙ. ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΖΗΤΙΑΝΟΣ, ΑΤΟΜΟ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ, Κ.Λ.Π..

ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΗ ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΓΝΩΣΗ, ΓΙΑΤΙ ΣΤΙΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΙΛΙΑΔΩΝ ΕΝΣΑΡΚΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΖΗΣΕΙ -ΑΝ ΤΙΣ ΘΥΜΟΜΑΣΤΑΝ ΟΛΕΣ- ΘΑ ΗΤΑΝ ΣΑ ΝΑ ΑΚΟΥΓΑΜΕ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΑΣ ΜΕΣΑ ΤΙΣ ΣΚΕΙΨΕΙΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ.

ΣΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΗΣ ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗΣ ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΕΝΣΑΡΚΩΘΟΥΝ ΚΑΙ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ "ΔΙΟΡΘΩΣΟΥΝ ΤΟ ΚΑΡΜΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΑΤΟΜΟ". ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΕΝΑ ΑΠΛΟΪΚΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΝΣ. ΝΑ ΣΕ ΣΚΟΤΩΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΦΡΙΚΤΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΝΑ ΕΝΣΑΡΚΩΘΕΙ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΟΥ.
ΘΕΛΕΙ ΕΞΕΛΙΞΗ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ.
ΑΝ ΓΙΝΟΥΜΕ ΑΓΝΟΤΕΡΟΙ
ΑΝ ΓΙΝΟΥΜΕ ΠΙΟ ΦΩΤΕΙΝΟΙ
ΑΝ Η ΣΚΙΑ ΜΑΣ ΦΥΓΕΙ
ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΟ. ΣΕ ΕΠΟΜΕΝΟ ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΘΑ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΟΠΩΣ ΘΥΜΟΜΑΣΤΑΝ ΚΑΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ. Ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΖΗΜΙΑ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ.

ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΩ ΜΗΝΥΜΑΤΑ... ΑΠΟ 3-4 ΜΕΤΑ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ ΛΕΣ ΚΑΙ ΑΝΟΙΞΕ ΜΙΑ "ΠΟΡΤΑ"


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2004, 16:11:04  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλη gretel.

Η εμπειρία σου είναι μοναδική.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cybershamangr
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2004, 16:16:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cybershamangr
quote:
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΤΑΠΛΗ ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΩΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ, (Ο ΓΙΑΝΝΗΣ, Η ΜΑΡΙΑ, Κ.Λ.Π) ΚΑΙ Η ΨΥΧΗ ΠΟΥ ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΝΕΤΑΙ ΠΑΙΡΝΟΝΤΑΣ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΕΝΔΥΜΑ.

Έχω διαβάσει κάτι λίγα τα οποία όμως μου έχουν γεννήσει πάρα πολλές απορίες.

Η απάντηση σου Gretel είναι αφορμή για ολόκληρο κατεβατό από απορίες και ερωτήσεις, αλλά δε θα τις αναφέρω γιατί μπορεί να θεωρηθούν εκτός θέματος και να κουράσουν και τους υπόλοιπους.

Το κακό είναι πως το φόρουμ περί ψυχής είναι χωρισμένο σε πολλά θέματα και πρέπει να γράφουμε σχετικά με το κάθε θέμα.

Αλλά πρακτικά όλα τα θέματα έχουν σχέση μεταξύ τους και δε μπορούμε να τα βλέπουμε αποσπασματικά και ξεχωριστά.

Π.χ. στις αναφορές που έγιναν πριν για το ότι μπορούμε σε μια Α.Π. να συναντήσουμε νεκρούς φίλους ή συγγενείς. Αυτό έχει να κάνει και με την μετενσάρκωση. Γιατί αν για παράδειγμα ο νεκρός φίλος έχει ενσαρκωθεί σε κάποιο άλλο σώμα τότε πως θα τον συναντήσουμε?
Και πως θα ξέρουμε αν έχει ενσαρκωθεί κάπου αλλού ή όχι, και αν συναντήσουμε κάτι τι θα είναι αυτό?
Ή π.χ. πόσο καιρό μετά το θάνατο κάποιου μπορούμε να τον συναντήσουμε σε μια Α.Π.? … και πολλά πολλά άλλα

Απλά θέλω να πω ότι το βλέπω σφαιρικά το όλο θέμα της Α.Π. (και νομίζω έτσι πρέπει να το βλέπουμε).

Η Ελπίδα πεθαίνει προτελευταία. Τελευταία πεθαίνει η Προσπάθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2004, 18:32:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel


quote:
Έχω διαβάσει κάτι λίγα τα οποία όμως μου έχουν γεννήσει πάρα πολλές απορίες.

Η απάντηση σου Gretel είναι αφορμή για ολόκληρο κατεβατό από απορίες και ερωτήσεις, αλλά δε θα τις αναφέρω γιατί μπορεί να θεωρηθούν εκτός θέματος και να κουράσουν και τους υπόλοιπους.


ΕΠΕΙΔΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΟΙ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΒΑΛΤΕΣ ΣΕ ΜΙΑ ΤΑΞΗ ΚΑΙ ΛΙΓΕΣ ΛΙΓΕΣ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΜΕ ΟΤΙ ΞΕΡΩ, ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΚΑΤΕΒΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΑ

quote:
Π.χ. στις αναφορές που έγιναν πριν για το ότι μπορούμε σε μια Α.Π. να συναντήσουμε νεκρούς φίλους ή συγγενείς. Αυτό έχει να κάνει και με την μετενσάρκωση. Γιατί αν για παράδειγμα ο νεκρός φίλος έχει ενσαρκωθεί σε κάποιο άλλο σώμα τότε πως θα τον συναντήσουμε?
Και πως θα ξέρουμε αν έχει ενσαρκωθεί κάπου αλλού ή όχι, και αν συναντήσουμε κάτι τι θα είναι αυτό?
Ή π.χ. πόσο καιρό μετά το θάνατο κάποιου μπορούμε να τον συναντήσουμε σε μια Α.Π.? … και πολλά πολλά άλλα


ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΑΣΤΡΙΚΟΥ ΠΕΔΙΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΙ ΣΥΝΑΝΤΑΜΕ. ΑΣΤΡΙΚΑ ΚΕΛΥΦΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ.

ΝΟΜΙΖΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΕΚΡΟ ΜΕΧΡΙ 1 ΧΡΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ -ΕΚΤΟΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΩΝ ΑΤΟΜΩΝ ΠΟΥ ΔΕ ΦΕΥΓΟΥΝ ΕΥΚΟΛΑ-.

ΜΕΤΑ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΠΕΡΝΑΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΣΤΟ ΑΣΤΡΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟΗΤΙΚΟ ΠΕΔΙΟ -ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΜΑΣ- ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΕΡΝΑΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΤΡΑΚΤΥ ΤΟΥ ΠΥΘΑΓΟΡΑ 70 ΧΡΟΝΙΑ ΖΩΗΣ Π.Χ. ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ ΣΕ 400 ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ (Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΕΝΟΣ).

ΤΩΡΑ ΛΟΓΩ ΥΠΕΡΠΛΗΘΥΣΜΟΥ ΣΤΗ ΓΗ "ΑΝΕΒΟΚΑΤΕΒΑΙΝΟΥΜΕ" ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΠ'ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ "ΞΕΚΟΥΡΑΖΟΜΑΣΤΕ" ΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2004, 18:26:31  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε Κωστα, έχω καιρό να ακούσω νέα σου.

Μήπως, την έχεις κάνει, για τίποτα διακοπές;

Όπου κι αν είσαι, να περνάς καλά.


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2004, 22:40:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ΕΠΕΙΔΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΟΙ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΒΑΛΤΕΣ ΣΕ ΜΙΑ ΤΑΞΗ ΚΑΙ ΛΙΓΕΣ ΛΙΓΕΣ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΜΕ ΟΤΙ ΞΕΡΩ, ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΚΑΤΕΒΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΑ

H παράθεση κάποιων στοιχείων και η άνάλυση κάποιων παραμέτρων που θα μας βοηθούσαν να καταλάβουμε καλύτερα και να "βιώσουμε" Α.Π δεν είναι ποτέ εκτός θέματος...

Τι θα έλεγες αγαπητή gretel να μας έλεγες πιο αναλυτικά για την επταπλή σύνθεση του ανθρώπου?


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2004, 23:01:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
quote:

Φίλε Κωστα, έχω καιρό να ακούσω νέα σου.

Μήπως, την έχεις κάνει, για τίποτα διακοπές;

Όπου κι αν είσαι, να περνάς καλά.


Ζήσε τη στιγμή!



Που τετοια τυχη!!!

Απλα βρισκομαι σε μετακομιση και ...πανικος!
Εχω και καιρο παλι να κανω προσπαθεια για α.π. αλλα χθες ειχα μια περιεργη εμπειρια:

Ημουν κοιμισμενος και ονειρευομουν αλλα δεν το χα παρει χαμπαρι οταν ξαφνικα νιωθω μια δυναμη/ενεργεια σε ολο μου το σωμα και τοτε σκεφτομαι οτι δεν φοβαμαι και μετα τελος!
Δεν βγηκα αλλα ημουν παλι πολυ κοντα!

Εσυ τι κανεις με το θεμα προοδευεις?

Να σαι καλα.


Αν φοβασαι κατι σκεψου γιατι.. Οταν λες κατι.. Οταν αρνεισαι.. Πιστευεις.. Υποστηριζεις.. ΣΚΕΨΟΥ

ΚΑΝΤΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2004, 10:43:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ειρήνη μου, θα συμφωνήσω μαζί σου, σε γενικές γραμμές.

Σίγουρα έχεις δίκιο λέγοντας πως πρέπει να έχουμε δουλέψει πολύ πάνω στον εαυτό μας, πιο πριν.

Επίσης συμφωνώ με το ότι ένας αρχάριος δεν έχει την εμπειρία να χειριστεί εύκολα τέτοιες συναντήσεις.

Παραθέτοντας το απόσπασμα του C.W Leadbeter, είχα σκοπό να δείξω πως ο βασικός στόχος όλων μας, όταν βρεθούμε συνειδητά στο αστρικό, πρέπει να είναι η προσφορά και εν γένει η χρήση θετικών κινήτρων.


Καλέ μου Στέφανε καλήμερα!

Συμφωνώ μαζί σου! Η προσφορά και η αναζήτηση γνώσης πρέπει να είναι τα κίνητρά μας για αστρικά ταξίδια. Έχω ακούσει φοβερά κίνητρα (όπως π.χ. τα χρήματα) και πραγματικά έχω σοκαριστεί κατά διαστήματα.

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2004, 16:44:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΛΟΙΠΟΝ ΕΠΤΑΠΛΗ ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ:

-ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΘΑ ΒΟΗΘΟΥΣΕ-

ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΕΝΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ -ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΗ ΘΝΗΤΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΜΑΣ- ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΡΙΓΩΝΟ ΑΠΟ ΠΑΝΩ -ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΟ ΘΕΙΟ ΑΘΑΝΑΤΟ ΦΟΡΕΑ ΜΑΣ-.

ΑΡΧΙΖΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ:

1. ΘΕΙΟΣ ΣΠΙΝΘΗΡΑΣ-ΜΟΝΑΔΑ (ΑΤΜΙΚΟ)
2. ΔΙΑΙΣΘΗΤΙΚΟ (ΒΟΥΔΙΚΟ)
3. ΝΟΥΣ (ΜΑΝΑΣ)
4. ΝΟΥΣ ΕΠΙΘΥΜΙΩΝ (ΚΑΜΑ ΜΑΝΑΣ)
5. ΣΥΓΚΙΝΗΣΙΑΚΟ Ή ΑΣΤΡΙΚΟ (ΛΙΓΓΑ ΣΑΡΙΡΑ)
6. ΖΩΤΙΚΟ Ή ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ (ΠΡΑΝΑ ΣΑΡΙΡΑ)
7. ΦΥΣΙΚΟ-ΑΙΘΕΡΙΚΟ ( ΣΤΟΥΛΑ ΣΑΡΙΡΑ)

ΟΙ ΟΝΟΜΑΣΙΕΣ ΣΤΙΣ ΠΑΡΕΝΘΕΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΑΝΣΚΡΙΤΙΚΕΣ.
ΤΑ 4 ΚΑΤΩΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΘΝΗΤΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΖΕΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΝΣΑΡΚΩΣΗ.

ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ Α.Π. ΜΕΝΟΥΝ "ΚΑΤΩ" ΜΟΝΟ ΤΟ 6 ΚΑΙ ΤΟ 7 ΚΑΙ "ΦΕΥΓΟΥΝ" ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΥΠΝΟΥ.

ΣΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΜΕΝΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ 7 ΚΑΙ ΦΕΥΓΟΥΝ ΤΑ ΑΛΛΑ 6 -ΣΠΑΣΙΜΟ ΑΡΓΥΡΗΣ ΧΟΡΔΗΣ-.

ΤΑ ΤΡΙΑ ΑΝΩΤΕΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΚΤΗΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΕΙΔΟΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΕ ΥΠΝΟ. ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΦΑΣΗ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΕΚΔΗΛΩΣΟΥΜΕ ΤΟ 5ο ΣΩΜΑ ΔΗΛ. ΤΟΝ ΝΟΥ ΞΕΦΕΥΓΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΥ ΤΩΝ ΕΠΙΘΥΜΙΩΝ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2004, 23:31:49  Εμφάνιση Προφίλ
Ποιό βιβλίο έχεις μελετήσει πάνω σε αυτό?


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2004, 01:05:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Εσυ τι κανεις με το θεμα προοδευεις?
Κώστα, στην παρούσα φάση, ασχολούμαι με το τσάκρα της καρδιάς, αφιερώνοντας την προσοχή μου εκεί.

Αποτελέσματα; Θετικά, προς το παρόν, αλλά ελπίζω σε κάτι πιο δυνατό.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2004, 06:22:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
quote:

quote:
Εσυ τι κανεις με το θεμα προοδευεις?
Κώστα, στην παρούσα φάση, ασχολούμαι με το τσάκρα της καρδιάς, αφιερώνοντας την προσοχή μου εκεί.

Αποτελέσματα; Θετικά, προς το παρόν, αλλά ελπίζω σε κάτι πιο δυνατό.



Λενε οτι η συγκεντρωση στο τσακρα της καρδιας ειναι αρκετα αποτελεσματικη.
Αν δεχτω ομως αυτα που λεει το βιβλιο ΑΣΤΡΙΚΟ ΣΩΜΑ τοτε δεν ειναι ολα τα τσακρας "αθωα" γιατι συνδεονται και αντιστοιχουν σε κατωτερα επειπεδα εκτος απο το τσακρα στο τριτο ματι.
Τι λες για αυτο?

Επισης δεν σε ανησυχει μηπως ενεργοποιησεις προωρα την κουνταλινι και ειναι ανεξελεγκτη μετα?

Αν φοβασαι κατι σκεψου γιατι.. Οταν λες κατι.. Οταν αρνεισαι.. Πιστευεις.. Υποστηριζεις.. ΣΚΕΨΟΥ

ΚΑΝΤΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2004, 10:56:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αν δεχτω ομως αυτα που λεει το βιβλιο ΑΣΤΡΙΚΟ ΣΩΜΑ τοτε δεν ειναι ολα τα τσακρας "αθωα" γιατι συνδεονται και αντιστοιχουν σε κατωτερα επειπεδα εκτος απο το τσακρα στο τριτο ματι.
Τι λες για αυτο?
Κώστα, πράγματι κάποια τσάκρας αντιστοιχούν σε κατώτερα επίπεδα και κάποια άλλα σε ανώτερα.

quote:
Επισης δεν σε ανησυχει μηπως ενεργοποιησεις προωρα την κουνταλινι και ειναι ανεξελεγκτη μετα?

Σίγουρα, επίσης, προβληματίζεται κάποιος, για το θέμα αυτό.
Όμως, η θέση μου έχει να κάνει με το: ο τολμών νικά. Ήδη, με το διαλογισμό στα τσάκρας, έχω δει θετικές διαφοροποιήσεις στον εαυτό μου.
Πιστεύω, λοιπόν, πως αξίζει να δοκιμάσει κανείς, έστω κι αν ελοχεύουν κάποιοι κίνδυνοι.

Άλλωστε, κανένα επίτευγμα, στην ιστορία της ανθρωπότητας, δεν έγινε, χωρίς να υποκρύπτονται διάφοροι κίνδυνοι, πριν υλοποιηθεί.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2004, 11:01:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
quote:

Άλλωστε, κανένα επίτευγμα, στην ιστορία της ανθρωπότητας, δεν έγινε, χωρίς να υποκρύπτονται διάφοροι κίνδυνοι, πριν υλοποιηθεί.


Γεια σου φιλε Στεφανε.

Συμφωνω και να προσθεσω απο προσωπικη εμπειρια οτι ο φοβος αλλες φορες μπορει να σε κρατησει δεμενο και αλλες να σε οδηγησει σε ασχημα μονοπατια.

Να σαι καλα και να μας ενημερωνεις με την προοδο σου.

ΚΑΘΑΡΗ ΨΥΧΗ

Αν φοβασαι κατι σκεψου γιατι.. Οταν λες κατι.. Οταν αρνεισαι.. Πιστευεις.. Υποστηριζεις.. ΣΚΕΨΟΥ

ΚΑΝΤΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2004, 17:49:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
quote:

Ποιό βιβλίο έχεις μελετήσει πάνω σε αυτό?


"Τάδε έφη Avallon"


"Η ΑΠΟΚΡΥΦΟΣ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ" ΤΟΥ C. JINARAJADASA
KAI TO "ANOIΓΜΑ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ ΜΑΤΙΟΥ" ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΙΑΝΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΔΑΝΕΙΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΗΡΑ ΠΟΤΕ ΠΙΣΩ.
ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΒΙΒΛΙΟΥ ΤΑ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 21:11:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER
Πολύ ενδιαφέρον θεμα το οποίο με απασχολεί κι εμένα . Δυστυχώς δεν έχω το χρόνο να διαβάσω όλες τις σελίδες του θεματος ( λίγο δύσκολο μιας και τώρα βρίσκομαι στην τρίτη του συνέχεια ) και θα ήθελα αρχικα να συμφωνήσω με την Avallon στο ότι χρειάζεται μεγάλη προσοχή . Παραθέτω αυτο που είχα γράψει πριν λίγο καιρό σχετικα με το ίδιο θεμα
quote:
Φίλε ******* αγγίζεις ένα πολύ ενδιαφέρον και γοητευτικό θεμα . Αλλα θα ήθελα να σου επιστήσω την προσοχή στο ότι μπορεί να έχει πολύ σοβαρές επιπτωσεις πανω σου και ο τρόπος με τον οποίο το αντιμετωπίσεις θα καθορίσει αν θα είναι θετικες ή αρνητικες.
Διακρινω έναν ενθουσιασμό στα λεγόμενά σου και πραγματικα σε νιώθω.Αλλα πριν κανεις οποιεσδήποτε προσπαθειες καλό θα ήταν να διαβάσεις αρκετα πανω σε αυτό γιατί όταν εισερχόμαστε σε τέτοια επίπεδα καλό είναι να είμαστε προετοιμασμενοι. Ο ενθουσιασμός μερικες φορες οδηγεί σε βιασύνη και η βιασύνη σε λαθεμενες κινήσεις . Δε λεω φυσικα να τον διωξεις , είναι απαραίτητος ως κινητήρια δύναμη , αλλα απλα να συνδυάζεται με...προσγειωμένη μελετη όλων των παραμέτρων.
Υπάρχουν κίνδυνοι ,υπάρχουν πραγματα που πρέπει να προσέχεις και αν ξεκινήσεις τις προσπαθεις χωρίς να τους λαμβάεις υπόψιν τότε μπορεί να υποστείς δυσάρεστες συνέπειες. Κι εγώ στην αρχή το έβλεπα πολύ ελαφριά αλλα μετα απο λίγο ψάξιμο καταλαβα πως δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται με την πρωτη ματια κι ότι δεν είναι ακόμη ο καιρός για να ασχοληθω εις βαθον μαζί του . Πρέπει να δεις αν σου ταιριάζει κατι τέτοιο και αν είσαι έτοιμος ...

Επίσης θα ήθελα να αναφερθω σε καποια εμπερία πουδιαβασα καποιου και να δωσω μία άλλη πιθανή εξήγηση . Ανέφερε ότι καθως ταξίδευε σε αυτοκίνητο "ξύπνησε" αλλα δεν μπορουσε να κουνηθει καθόλου ενω ήταν εντελως συνειδητός . Αυτο καθως και παρόμοια φαινόμενα ίσως να οφείλεται απλα (μερικες φορες ) στο εξής :
όταν κοιμόμαστε τίθεται σε εφαρμογή ένας μηχανισμός που διαθετουμε ο οποίος μας ακινητοποιεί σωματικα κατα τη διάρκεια του ύπνου . Αυτος υπαρχει πολύ απλα για να μην γίνονται αυτες οι κινήσεις που βλέπουμε στα όνειρα μας και στο πραγματικό μας σώμα .Φανταστείτε αν δεν υπήρχε αυτος ο μηχανισμός τί θα γινόταν καθε φορα που βλέπουμε όνειρο . Οι επιστήμονες λοιπόν έχουν βρει ότι για καποιους (παθολογικους και μη ) λόγους υπαρχει περίπτωση αυτος ο μηχανισμός περιοδικα ή στιγμιαία να αδρανήσει και να μη λειτουργεί φυσιολογικα . Ετσι μπορεί να τύχει μερικες φορες να ξυπνάμε αλλα ο μηχανισμός αυτος να μην έχει "απενεργοποιηθεί" για ορισμενο μικρό χρονικό διάστημα . Φυσικα αυτο είναι απλα μια εκδοχή...
μπορεί καλιστα μερικες φορες να σχετιζεται με ΑΠ και τα σχετικα .

υγ:φίλε κωστα , διαβάζω ότι έχεις αναφέρει καποια πολύ ενδιαφέροντα βιβλία σχετικα με αυτο το θεμα . θα μπορουσες αν όχι νατα αναφέρεις ξανα να μου πεις σε ποια σελίδα βρίσκεται το σχετικό σου μύνημα ? Πάντως απότι βλέπω κυκλοφορουν πολλα βιβλία περιαυτού όχι και τόσο αξιόπιστα...καποια αναπτύσουν απλα προσωπικες θεωρίες του καθενός και κινουνται μόνο σε αυτο το πλαίσιο .

[center]"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy