ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 3ο μέρος, επίσημη έκδοση
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2004, 11:15:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
quote:

Κώστα, συμφωνώ ότι η κουνταλίνη, για να ενεργοποιηθεί χρειάζεται σωστές ασκήσεις και χρόνο.

Χαίρομαι για τις εμπειρίες σου.
Δείχνουν ότι έχεις μια διάρκεια στο θέμα, με δυναμική εξέλιξης.

Ζήσε τη στιγμή!



Ναι μαλον ετσι φαινεται γιατι ειχα καιρο να ασχοληθω με διαλογισμο και αστρικη προβολη. Το 'χα βγαλει και απο το μυαλο μου. Οταν το φερεις παλι τοτε σε επισκεπτονται οι εμπειριες ξανα.

Εσυ εχεις καθολου βελτιωση?

Αν φοβασαι κατι σκεψου γιατι.. Οταν λες κατι.. Οταν αρνεισαι.. Πιστευεις.. Υποστηριζεις.. ΣΚΕΨΟΥ

ΚΑΝΤΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2004, 11:30:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
quote:

Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι και η δική μου πρόθεση είναι να διακρίνω ό,τι μπορεί να ωφελήσει και να απαλλαγώ από ό,τι μπορεί να είναι τροχοπέδη σε αυτή τη διαδρομή που πορευόμαστε. Εκφέρω τη γνώμη μου, ακούω τι έχουν να πουν οι άλλοι και προχωρώ(???)…

μη φοβάσαι, μη κολλάς, μη τρελαίνεσαι


Αγαπητο μελος Ampere συμφωνω απολυτα μαζι σου και πολυ καλα κανεις.
Πριν αρχισω τις προσπαθειες για αστρικη προβολη βρηκα οτι σαιτ υπηρχε στο δικτυο,εψαξα βιβλια με ελληνικη γλωσα και διαβασα οτι ξενο ε βοοκ βρηκα για το θεμα.
Παρεπιμπτοντως οποιος θελει τα e book να του τα στειλω ας μου στειλει pm.
Παντως ο φοβος ειναι κυριως που πρεπει να φοβαται οταν καποιος βγει απο το σωμα του.

Αν φοβασαι κατι σκεψου γιατι.. Οταν λες κατι.. Οταν αρνεισαι.. Πιστευεις.. Υποστηριζεις.. ΣΚΕΨΟΥ

ΚΑΝΤΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2004, 13:09:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Εσυ εχεις καθολου βελτιωση?

Φίλε Κώστα, απλώς αισθάνομαι τα όνειρά μου πιο διαυγή, με περισσότερο έλεγχο.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2004, 12:35:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ampereΤΟ "ΠΡΑΧΤΙΚΗ ΑΣΤΡ. ΠΡΟΒΟΛΗ" ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΙ ΕΓΩ. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΣΥΜΦΩΝΩ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2004, 00:09:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere
- Ρε παιδιά, έχω μια διάθεση …εξομολογητική … είναι και η ώρα τέτοια...

- Δεν έχω κάτι χρήσιμο ή πρακτικό να προσθέσω όσον αφορά το … θέμα μας.

- Προσπάθησα λίγο παρά πάνω χθες και σήμερα να αναρωτιέμαι από το πρωί μέχρι το βράδυ αν ονειρεύομαι…

- Τη μια φορά παρά λίγο να κολλήσω στο μπροστινό μου αμάξι γιατί στην ουσία είχα αποκοιμηθεί χαμένος στις σκέψεις μου ( μία από τις οποίες ήταν αν ονειρεύομαι), την άλλη ξέχασα το τσαντάκι μου (ξέρετε μέσα, λεφτά , κάρτες, ταυτότητες…) στην είσοδο του σπιτιού όταν έψαχνα για τα κλειδιά μου να μπω – πάντα βέβαια σκεφτόμενος αν ονειρεύομαι - (ευτυχώς το είδε και μου το έφερε ένας γείτονας) …
Πού πας ρε καρα …μήτσοοο….!!!

- Φίλε cybershamangr, χρήσιμα όλα αυτά που παρατηρείς και πειραματίζεσαι όταν ξαπλώνεις… Κάτι μου λέει όμως ότι όλο το μυστικό είναι σε αυτά που σκεφτόμαστε, λέμε και κάνουμε όταν είμαστε …όρθιοι…

- Σήμερα το μεσημέρι σε κεντρικό βιβλιοπωλείο στο τμήμα με «εσωτερικά» βιβλία. Σκέφτηκα να μιλήσω στον διπλανό μου που έψαχνε κι αυτός τα ράφια για … απαντήσεις… Δεν το ΄κανα.

- « Η συνείδηση και η δραστηριότητα του αστρικού σώματος δεν πρέπει να συγχέονται με την ανάμνηση που υπάρχει στον εγκέφαλο αυτής της αστρικής συνείδησης και της δραστηριότητας…. Είναι … πολύ συχνό για τον άνθρωπο να λειτουργεί ελεύθερα και χρήσιμα στο αστρικό σώμα του κατά το φυσικό ύπνο, και να επιστρέφει σε αυτό χωρίς την παραμικρή ανάμνηση της αστρικής εργασίας που επιτέλεσε.» Α. ΠΑΟΥΕΛ «Το Αστρικό Σώμα» σελ. 129
. … Λέτε να ισχύει;;; Πάντως το άτομο δεν με πείθει ότι έχει ζήσει τίποτα ουσιαστικό ο ίδιος. Μου μοιάζει σαν ένας απλός αντιγραφέας που μάλιστα εκτός από την βιβλιογραφία που παραθέτει στο τέλος, γράφει ό,τι γράφει σαν να είναι προσωπικές του βεβαιότητες από άμεσο πειραματισμό. Καθόλου καλή εντύπωση δεν μου έκανε αυτό…Πετάει και τη κοτσάνα ότι το υδρογόνο έχει 882 ηλεκτρόνια… (καλά πότε το έγραψε το βιβλίο???) άντε μετά να μην τον κακοχαρακτηρίσω…Σκασίλα του θα μου πείτε…

- Πάω να διαβάσω λίγο Μπλαβάτσκυ να με πάρει ο ύπνος…

μη φοβάσαι, μη κολλάς, μη τρελαίνεσαιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2004, 13:32:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
quote:

Μέχρι πρότινος θεωρούσα ότι καλύτερη στάση για ΑΠ είναι αυτή που βολεύει περισσότερο όταν κοιμόμαστε.
Και με αυτό το δεδομένο έκανα πάρα πολλές προσπάθειες για ΑΠ χωρίς επιτυχία.

Κατ' αρχην να σου ευχηθω το σαιτ σου να γινει πολυ καλο. Οταν βαλω νετ θα γραφτω σιγουρα!
Τοσο καιρο λαθος νομιζες φιλε μου. Το λενε σε ολα τα σαιτ οτι να διαλεξεις μια σταση που δεν σου φερνει υπνο. Συνηθως με το σωμα ανασκελα.
Για αυτο τωρα ειδες προοδο.
Καλη συνεχεια.

Αν φοβασαι κατι σκεψου γιατι.. Οταν λες κατι.. Οταν αρνεισαι.. Πιστευεις.. Υποστηριζεις.. ΣΚΕΨΟΥ

ΚΑΝΤΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2004, 13:33:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
quote:

quote:
Εσυ εχεις καθολου βελτιωση?

Φίλε Κώστα, απλώς αισθάνομαι τα όνειρά μου πιο διαυγή, με περισσότερο έλεγχο.

Ζήσε τη στιγμή!


Αυτο φιλε Στεφανε ειναι μια σημαντικη προοδο!


Αν φοβασαι κατι σκεψου γιατι.. Οταν λες κατι.. Οταν αρνεισαι.. Πιστευεις.. Υποστηριζεις.. ΣΚΕΨΟΥ

ΚΑΝΤΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2004, 11:43:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
Φιλε cybershamangr πολυ καλη η προσπαθεια για το εληνικο αστρικο σαιτ!
Σε οτιδηποτε μπορω να βοηθησω στειλε μου μηνυμα

Αν φοβασαι κατι σκεψου γιατι.. Οταν λες κατι.. Οταν αρνεισαι.. Πιστευεις.. Υποστηριζεις.. ΣΚΕΨΟΥ

ΚΑΝΤΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

roberto24
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2004, 21:29:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους roberto24
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΛΟΥΣ!Μακαρι να ειχα χρονο να εγραφα πιο συχνα σε αυτο το φορουμ που το βρισκω παρα πολυ αξιολογο παρεπιπτοντως.το πρωτο που με παρακινησε να γραφτω ηταν η απιστευτη ομοιοτητα των εμπειριων μου με αυτες που διαβαζα!!!!(τις εχω απο 15 ετων αλλα τωρα τελευταια με καποιες ασκησεις που κανω εχουν αυξηθει τοσο σε ποσοτητα οσο και σε ποιοτητα).το παθαινω μια φορα το μηνα αλλα τελευταια πιο συχνα.(μπορει και 3 φορες και παραπανω!!!ειμαι ΑΠΟΛΥΤΑ συνειδητος γιατι το εχω ελεγξει με πολλους τροπους .εχω κανει προεπιλεγμενα πραγματα κτλ..μου συμβαινει στο 80%των φορων οταν ξυπναω ξυμερωματα και ξανακοιμαμαι.εχω αποφασισει μεχρι στιγμης να μην υπερβαινω τα ορια του δωματιου μου για λογους εξοικειωσεις και για να κανω κατι που εχω επιλεξει απο πριν σαν ενα ειδος τεσταρισματος για το αν ειναι η εμπειρια συνειδητη.αν και υπαρχουν στοιχεια συνειδητου ονειρου οπως καποιες μικροαλλαγες στο φωτισμο (βλεπω τα παντα πιο σκοτεινα η σαν να εχει γινει εκλειψη ηλιου)η εμειρια ξεκιναει με μουδιασμα κραδασμους και αισθανομαι τοτε οτι αρχιζω να βγαινω εξω απο το σωμα μου με την κλασικη απωλεια βαρους αν και εχω και καποια αισθηση μαζας.οταν προσπαθησα να δω τα χερια μου (το ειχα σκεφτει απο πριν να το κανω)αρχισα να τα βλεπω σταδιακα σαν καποιο αορατο μολυβι να τα ζωγραφιζει και οταν ολοκληρωθηκε το περιγραμμα και τα κοιταξα καλυτερα τα ειδα μπλε και ξαφνικα ειδα και τα κοκαλα μου αλλα σαν μια ακτινογραφια σε αρνητικο φιλμ ομως .δηλαδη τα κοκαλα ηταν πιο φωτεινα ενω η περιοχη του δερματος πιο σκουρα!!μπορει να μου το εξηγησει καποιος αυτο τι σημαινει;παντως αισθανθηκα καλα που ολλα ηταν στη θεση τους (τα κοκαλα εννοω!!!)και προσπαθησα να απομακρυνθω απο το σωμα μου και να ασχοληθω με το περιβαλλον του δωματιου μου οπως και εκανα...κανω συχνα τεστ πραγματικοτητας με το δαχτυλιδι μου και οταν παω για υπνο προσπαθω να βγω αν και ετσι τα καταφερνω πιο σπανια.πιο συγκεκριμενα χαλαρωνω μουδιαζω με τη μια μετραω αντιστροφα και αρχιζω και χανω την αισθηση του σωματος μου.αλλα επειδι εχει πολυ θορυβο εκει που μενω (λεωφορος)με το παραμικρο κορναρισμα πεταγομαι και χαλαει η χαλαρωση με αποτελεσμα μετα να μη μπορω να κοιμηθω καθολου!να βαλω ωτοασπιδες;;;τι να κανω;;αλλες φορεςμε παιρνει απλα ο υπνος και σπανια να το πετυχω ετσι να βγω.μπορει να με βοηθησει καποιος πανω σε αυτο ;;ειμαι σιγουρος οτι αν βαθυνω αλλο λιγο θα βγω εξω απο το σωμα μου οπως και το εχω πετυχει αν και πιο σπανια με αυτη τη μεθοδο ενω αν ξυπνησω τα ξημερωματα και ξαναξαπλωσω 80 %θα το πετυχω!το προβλημα μου πιστευω οτι ειναι ο θορυβος απο τα αμαξια που δεν με βοηθαει να βρεθω σε αυτη την ενδιαμεση κατασταση μεταξυ υπνου και ξυπνιου ενω στον υπνο δε με ενοχλει γιατι η μεταβαση ειναι αποτομη ,ετσι πιστευω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ypokinitis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2004, 16:20:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ypokinitis
roberto24
ama baleis otoaspides pisteuo pos tha se enoxloun kai tha prepei na tis sinithiseis.
tora sxetika me tis kornes kai auta prepei na eksaskitheis oso pio poli mporeis gia na tis agnoeis

Μόνο όποιος δυστυχεί
σε μια χώρα που ευτυχεί
έχει ελπίδες να σωθείΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2004, 21:46:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΤΟ ΚΑΚΟ ΜΕ ΤΙΣ ΩΤΟΑΣΠΙΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΣΑ ΚΕΝΟ ΑΕΡΟΣ ΚΑΙ ΑΚΟΥΣ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΤΗΝ ΑΝΑΣΑ ΣΟΥ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙΣ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
roberto24
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2004, 22:42:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους roberto24
παντως θα τις δοκιμασω ,ισως να με βοηθησουν..και κατι αλλο ,περα απο αυτες τις εμπειριες εχω και καποιες παρομοιες αλλα μοιαζουν πιο πολυ με συνειδητο ονειρο.σε αυτες δε βλεπω οτι βγαινω απο το σωμα μου αλλα απλα αποκτω συνειδηση ενος ονειρικου περιβαλλοντος και επεμβαινω κατα βουληση σε αυτο.κανω μια τεχνικη α.προβολης πριν κοιμηθω,παραλληλα μπορω να πω και μια υποβολη για να προκαλεσω ενα συνειδητο ονειρο η καλυτερα να κανω τις τεχνικες ενναλαξ;;γιατι σε αυτη της α.προβολης την κανω μολις πεφτω για να συμβει χωρις να μεσολαβησει υπνος σε αντιθεση με την αλλη που λειτουργει μετα τον υπνο.μηπως μπερδευτω και με τις 2;;τι με συμβουλευετε;το κακο με αυτη της α.π. ειναι οτι οταν δεν πετυχαινει (που σπανια πετυχαινει ετσι)μετα εχω υπερενταση και δεν μπορω να κοιμηθω ,συκωνομαι απο το κρεβατι ακουω λιγο μουσικη και μετα με παιρνει ο υπνος.σκεφτομαι να βαλω και ενα φως στο δωματιο γιατι οταν το εκανα πιο μικρος με βοηθουσε πολυ στα συνειδητα ονερα.(αν μπορουσα με καποια αυτοματη ρυθμιση να το κανω να δυναμωνε στη φαση ρεμ του υπνου ακομα καλυτερα.αν και πρεπει να υπαρχει στο εμποριο μια τετοια παρομοια συσκευη του λαμπερζ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2004, 00:21:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
- Τη μια φορά παρά λίγο να κολλήσω στο μπροστινό μου αμάξι γιατί στην ουσία είχα αποκοιμηθεί χαμένος στις σκέψεις μου ( μία από τις οποίες ήταν αν ονειρεύομαι), την άλλη ξέχασα το τσαντάκι μου (ξέρετε μέσα, λεφτά , κάρτες, ταυτότητες…) στην είσοδο του σπιτιού όταν έψαχνα για τα κλειδιά μου να μπω – πάντα βέβαια σκεφτόμενος αν ονειρεύομαι - (ευτυχώς το είδε και μου το έφερε ένας γείτονας) …
Πού πας ρε καρα …μήτσοοο….!!!

Ίσως Ampere, αυτό να αποτελεί απλώς μια συνέπεια της συνειδητοποίησης που έχει επέλθει στη ζωή σου.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2004, 18:07:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere
Στέφανε, πάντα βρίσκεις κάτι ενθαρρυντικό να πεις. Να ‘σαι καλά.

Βλέπεις όμως, η «πρόοδός» μου σε αυτό που μας ενδιαφέρει είναι αντιστρόφως ανάλογη της ηλικίας μου – και είμαι ο πλέον ηλικιωμένος, απ΄ ότι αντιλαμβάνομαι σε αυτό το topic-.

Έχω περάσει κι εγώ μερικά «φεγγάρια» από τους γνωστικούς – εκεί στα τέλη της δεκαετίας του ΄80 – οπότε και οι προσπάθειές μου ήταν πιο συστηματικές, αλλά τα αποτελέσματα εξ ίσου πενιχρά με τώρα. Καταλαβαίνεις ότι πλέον, απλά, για μένα ηχεί σαν ειρωνεία να ακούω "μπράβο" επειδή και μόνο… «περπατάω».

Φίλε Roberto24,

quote:
θα ηθελα επισης αν ενδιαφερεται καποιος να δοκιμαζαμε κατι μαζι.κατι βεβαια πολυ δυσκολο και φιλοδοξο

δεν θα μπορούσα, νομίζω, να ανταποκριθώ σε αυτό που ζητάς μιας και δεν πετυχαίνω τίποτα σκόπιμα, παρά μονάχα περιστασιακά και αναπάντεχα και αυτά με ελάχιστο έλεγχο.

Επειδή πάντως όπως είπε κάποιος «θα κατορθώναμε πολλά περισσότερα, αν απλά, δεν τα θεωρούσαμε ακατόρθωτα», έχω να προτείνω κάτι σαν ανοιχτό ραντεβού.

Αν τα καταφέρω και ξυπνήσω έστω στο όνειρό μου, θα επιδιώξω να σε φωνάξω με το nickname σου. Εννοείται το ίδιο μπορείς να κάνεις και εσύ.

Αν βρεθούμε ρώτα με να σου πω το όνομα του αγαπημένου μου pet.

Αν το θυμάσαι όταν ξυπνήσεις θα είναι νομίζω μια πολύ καλή απόδειξη
«αντικειμενικής» εμπειρίας και για τους πλέον σκεπτικιστές από εμάς.

Βέβαια για κάτι τέτοιο μεσολαβούν τρία «αν» (ίσως πολλά περισσότερα) , πράγμα που το καθιστά από απίθανο έως αδύνατο, αλλά αν μη τι άλλο, για μένα τουλάχιστον, θα είναι ένα είδος επί πλέον παρακίνησης. Αν συμφωνείς η προσπάθεια θα ισχύει από σήμερα μέχρι τα Χριστούγεννα…


μη φοβάσαι, μη κολλάς, μη τρελαίνεσαιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2004, 18:28:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
quote:

παντως θα τις δοκιμασω ,ισως να με βοηθησουν..και κατι αλλο ,περα απο αυτες τις εμπειριες εχω και καποιες παρομοιες αλλα μοιαζουν πιο πολυ με συνειδητο ονειρο.σε αυτες δε βλεπω οτι βγαινω απο το σωμα μου αλλα απλα αποκτω συνειδηση ενος ονειρικου περιβαλλοντος και επεμβαινω κατα βουληση σε αυτο.κανω μια τεχνικη α.προβολης πριν κοιμηθω,παραλληλα μπορω να πω και μια υποβολη για να προκαλεσω ενα συνειδητο ονειρο η καλυτερα να κανω τις τεχνικες ενναλαξ;;γιατι σε αυτη της α.προβολης την κανω μολις πεφτω για να συμβει χωρις να μεσολαβησει υπνος σε αντιθεση με την αλλη που λειτουργει μετα τον υπνο.μηπως μπερδευτω και με τις 2;;τι με συμβουλευετε;το κακο με αυτη της α.π. ειναι οτι οταν δεν πετυχαινει (που σπανια πετυχαινει ετσι)μετα εχω υπερενταση και δεν μπορω να κοιμηθω ,συκωνομαι απο το κρεβατι ακουω λιγο μουσικη και μετα με παιρνει ο υπνος.σκεφτομαι να βαλω και ενα φως στο δωματιο γιατι οταν το εκανα πιο μικρος με βοηθουσε πολυ στα συνειδητα ονερα.(αν μπορουσα με καποια αυτοματη ρυθμιση να το κανω να δυναμωνε στη φαση ρεμ του υπνου ακομα καλυτερα.αν και πρεπει να υπαρχει στο εμποριο μια τετοια παρομοια συσκευη του λαμπερζ.

ΑΠΛΩΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙΣ ΜΕ ΩΤΟΑΣΠΙΔΕΣ "ΤΑ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΙΑ" ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΛΟΚΑΡΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΟΥΣ ΗΧΟΥΣ ΑΠΛΩΣ ΤΟΥΣ ΜΕΙΩΝΟΥΝ ΚΑΤΑ 80%. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΝΥΧΤΕΣ ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ. ΑΡΧΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΟΝΑΕΙ ΤΟ ΑΥΤΙ ΣΟΥ ΜΕΣΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΗΣΕΙΣ. ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΘΑ ΒΓΑΛΩ ΣΠΥΡΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΠΟΝΟΥΣΑΝ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΥΠΟΧΩΡΗΣΕ Ο ΠΟΝΟΣ (ΟΧΙ ΕΝΤΟΝΟΣ ΣΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΣΠΥΡΙ).

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΜΠΕΡΔΕΥΤΟΥΝ ΟΙ ΔΥΟ ΜΕΘΟΔΟΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΤΟ "ΦΟΒΑΣΑΙ" ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ Ο ΦΟΒΟΣ ΑΥΤΟΣ ΟΤΑΝ ΧΑΛΑΡΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΠΑΣΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΘΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙΣ.

Η ΥΠΕΡΔΙΕΓΕΡΣΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΗ Η ΧΑΛΑΡΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕΣ ΗΔΗ 4-5 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΣ.

ΦΙΛΕ AMPERE ΕΙΣΑΙ Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ? ΑΝ ΒΡΕΘΩ ΣΤΑ ΜΕΡΗ ΤΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΔΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΑΠΟΥ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΧΑ ΧΑ ΧΑ. (ΧΙΟΥΜΟΡ ΚΑΝΩ):))


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2004, 18:57:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere
Έ όχι και παππούς!!!...πάντως -τηρουμένων των αναλογιών- η ηλικιακή διαφορά μας πρέπει να είναι κάπως ...χμ.. έτσι:

me

μη φοβάσαι, μη κολλάς, μη τρελαίνεσαιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2004, 21:59:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΧΑΑΑ ΧΑ ΧΑ! ΚΑΛΑ ΦΙΛΕ AMPERE ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΣΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ :Ρ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2004, 01:03:25  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Στέφανε, πάντα βρίσκεις κάτι ενθαρρυντικό να πεις. Να ‘σαι καλά.

Βλέπεις όμως, η «πρόοδός» μου σε αυτό που μας ενδιαφέρει είναι αντιστρόφως ανάλογη της ηλικίας μου – και είμαι ο πλέον ηλικιωμένος, απ΄ ότι αντιλαμβάνομαι σε αυτό το topic-.

Έχω περάσει κι εγώ μερικά «φεγγάρια» από τους γνωστικούς – εκεί στα τέλη της δεκαετίας του ΄80 – οπότε και οι προσπάθειές μου ήταν πιο συστηματικές, αλλά τα αποτελέσματα εξ ίσου πενιχρά με τώρα. Καταλαβαίνεις ότι πλέον, απλά, για μένα ηχεί σαν ειρωνεία να ακούω "μπράβο" επειδή και μόνο… «περπατάω».


Ampere, μου θύμησες κάτι που είχα διαβάσει παλιότερα:

"Ήμουν στεναχωρημένος, γιατί δεν είχα παπούτσια να βάλω, μέχρι που είδα κάποιον που δεν είχε πόδια."

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2004, 09:46:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere
Στέφανε, υποθέτω ότι μου λες να μη στεναχωριέμαι γιατί υπάρχουν και χειρότερα;

ή μήπως υπονοείς ότι εσύ έπαψες να στεναχωριέσαι όταν «είδες» εμένα (δηλαδή τα χειρότερα);

Πάντως εγώ (δεν ξέρω αν φάνηκε κάτι άλλο), δεν στεναχωριέμαι . Άλλο είναι να διαπιστώνεις ότι είσαι ξυπόλυτος και άλλο να στεναχωριέσαι γι αυτό. Άλλωστε μεγαλώνοντας καταλαβαίνεις ότι η στεναχώρια είναι μια άχρηστη «πολυτέλεια». Απλά πεισμώνω, και προσπαθώ να επανεκτιμήσω ό,τι «έχω» και ό,τι δεν έχω για να δω πώς θα συνεχίσω πιο αποτελεσματικά κάνοντας τις απαραίτητες «διορθωτικές».

Σκέφτηκα λοιπόν, ποιο ΕΝΑ πράγμα μπορώ να κάνω καθημερινά χωρίς να χρειάζεται έξτρα χρόνο -που δεν έχω - ή να απαιτεί «εξωτικά» ταλέντα (συγκέντρωση, διαλογισμό, χαλάρωση κ.τ.λ.) -που δεν διαθέτω-, αλλά και να εγγυάται αποτελέσματα το συντομότερο δυνατόν;

…συνεχίζεται


μη φοβάσαι, μη κολλάς, μη τρελαίνεσαιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2004, 10:42:41  Εμφάνιση Προφίλ
Φυσικά και δεν υπάρχει λόγος να στενοχωριέσαι Ampere.

Μόνο και μόνο που προβληματίζεσαι, είσαι σε καλό δρόμο.

Αυτό που θα σου πρότεινα να κάνεις είναι κάτι που δε χρειάζεται "έξτρα χρόνο".
Κάθε στιγμή, ό,τι ασχολία κι αν κάνεις, μπορείς απλά να προσπαθείς να θυμάσαι τον εαυτό σου. Από το να θυμάσαι την αναπνοή σου μέχρι να κοιτάζεις γύρω σου και να διερωτάσαι πού βρίσκεσαι.

Και τότε θα συνειδητοποιήσεις πόσες πολλές φορές τη μέρα "κοιμώμαστε" και δεν είμαστε σε αυτό που κάνουμε. Το μυαλό μας πετάει εδώ κι εκεί.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2004, 17:09:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere
…συνέχεια
Στέφανε, με πρόλαβες!!! Κάτι τέτοιο εννοούσα, μόνο που θα το διατυπώσω κάπως πιο «ειδικευμένα» γιατί έτσι μοιάζει να με βοηθά καλύτερα…

Αν μόνο ΕΝΑ πράγμα, λοιπόν, μπορούσε να κάνει κάποιος και να περιμένει από αυτό κάποια αποτελέσματα (σχετικά με OBE κ.τ.λ.) αυτό θεωρώ ότι θα ήταν …

ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ (επί το ελληνικότερο Reality Checking)

Τι σημαίνει αυτό; (Εντάξει ξέρεις τι σημαίνει αλλά …ας πούμε ότι δεν ξέρεις για να το εμπεδώσω) Λοιπόν …μεταφράζω από το “Astral Dynamics” του R. Bruce

Program yourself to stop what you are doing for a moment, in real life, and check the reality of your current situation…Every time you do a reality check, look around and ask yourself
Is this situation normal?
Do my surroundings look normal?
Do my hands look normal?
Can I float, levitate, or fly?

Προγραμματιστείτε να σταματάτε ό,τι κάνετε για μια στιγμή, στην πραγματική σας ζωή, και να ελέγχετε την πραγματικότητα της τρέχουσας κατάστασής σας... Κάθε φορά που κάνετε έναν έλεγχο πραγματικότητας, κοιτάξτε γύρω σας και αναρωτηθείτε
Είναι αυτή η κατάσταση κανονική;
Το περιβάλλον μου φαίνεται κανονικό;
Τα χέρια μου φαίνονται κανονικά;
(π.χ. τραβάμε το δαχτυλάκι όπως έχει αναφερθεί )
Μπορώ να αιωρούμαι, να ανυψώνομαι ή να πετάω;

The key to effective reality checking is a simple trigger…. The idea is to isolate a simple action and program yourself to habitually react to this event by doing a reality check every time it happens…
A few ideas for reality-check triggers:
Hands: Every time you notice or wash your hands
Drink: Every time you have a drink
Toilet: Every time you go to the toilet
Time: Every time you check the time or time is mentioned
Food: Every time you eat something

Το κλειδί για αποτελεσματικό έλεγχο πραγματικότητας είναι κάτι απλό που να την ενεργοποιεί .... Η ιδέα είναι να απομονωθεί μια απλή δράση και να προγραμματιστείτε να αντιδράτε από συνήθεια σε αυτό το γεγονός με να κάνετε έναν έλεγχο πραγματικότητας κάθε φορά που συμβαίνει...

Μερικές ιδέες για «πυροδοτητές» ελέγχου πραγματικότητας :
Χέρια: Κάθε φορά που παρατηρείτε ή πλένετε τα χέρια σας
Ποτό: Κάθε φορά που έχετε ένα ποτό
Τουαλέτα: Κάθε φορά που πηγαίνετε στην τουαλέτα
Χρόνος: Κάθε φορά που κοιτάτε την ώρα ή αναφέρεται η ώρα
Τρόφιμα: Κάθε φορά που τρώτε κάτι

Εδώ θα πρόσθετα και κάθε φορά που είμαστε σε ασανσέρ, ανεβαίνουμε σκάλες, λόφο ή βουνό, κάνουμε μπάνιο κ.τ.λ.

It takes time and perseverance to make reality checking a habitual action, and it will not work until it becomes habitual. But once it does, lucid dreams or spontaneous OBEs can be experienced just about every night, even many times each night. Because of this, reality checking is well worth the effort.

Χρειάζεται χρόνο και επιμονή για να γίνει ο έλεγχος πραγματικότητας μια δράση ρουτίνας , και δεν θα λειτουργήσει έως ότου γίνει ρουτίνα (συνήθεια) .. κάτι σαν εξαρτημένο ανακλαστικό…. Αλλά άπαξ και αυτό γίνει, τα «φωτεινά» όνειρα ή οι αυθόρμητες OBEs μπορούν να βιωθούν σχεδόν κάθε νύχτα ή ακόμα και πολλές φορές κάθε νύχτα. Να γιατί, ο έλεγχος πραγματικότητας αξίζει «τα μάλλα» την προσπάθεια.

Με δεδομένο ότι κάθε συνήθεια (έξη) για να γίνει συνήθεια χρειάζεται να επαναλαμβάνεται από ένα έως τρεις μήνες (όπως λένε) … ας περιμένω λίγο ακόμη…

Υ.Γ. Η αλήθεια είναι ότι το ΕΝΑ αυτό “πράγμα” το συνοδεύω και από 5 – 6 ακόμη «πραγματάκια» με πρώτο και καλύτερο το ΟΝΕΙΡΟΛΟΓΙΟ (=νυχτολόγιο = dreams journal) που τηρώ με «θρησκευτική» ευλάβεια. Για να δούμε…


μη φοβάσαι, μη κολλάς, μη τρελαίνεσαιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2004, 18:00:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2
Καταρχήν μπράβο για το θέμα και μπράβο όλους όσους πήραν μέρος! Τις συνοψίσεις της βρήκα πολύ όμορφες!

Να βάλω και εγώ τον οβολό μου...Το θέμα είναι τρομερά ενδιαφέρον.Προερχώμενος απο "σπουδές θετικών επιστημών",οφείλω να πώ πως η σκέψη μου πολλές φορές ζητά αποδείξεις...Έχωντας βιώσει όμως κάποια πράματα στην ζωή μου χρησιμοποιώντας διάφορες τεχνικές (απο ολοτροπική αναπνοή,πιο "μεμπτες" μεθόδους, εώς τεχνικές για Lucid dreaming) έχω φτάσει στο "αιρετικό" συμπεράσμα του...Συγκερασμού!

Που αναφέρομαι?

quote:
Έτσι όπως εγώ το αντιλαμβάνομαι υπάρχουν δύο κύριες γραμμές σκέψης προσέγγισης των εμπειριών που αναφέρονται ως αστρική προβολή, εξωσωματική εμπειρία ή συνειδητό ονείρεμα.

Α) Η «επιστημονική – ψυχολογικο - φυσιολογική» που ανάγει όλες τις σχετικές εμπειρίες σε υποκειμενικά βιώματα που προκύπτουν (με κάποιο ίσως όχι απόλυτα κατανοητό, τουλάχιστον όχι ακόμη, τρόπο) από την νευρο – ηλεκτρο –χημεία του εγκεφάλου και δεν υπάρχει τίποτε πέρα από αυτό

Β) Η «εσωτεριστική – αποκρυφιστικο –θρησκειολογική» που ερμηνεύει τα σχετικά φαινόμενα ως ανταποκρίσεις της αντίληψής μας σε μια αντικειμενική πραγματικότητα που περιλαμβάνει αστρικά πεδία, στοιχειακές οντότητες, λεπτότερα σώματα κ.τ.λ.


Εδώ είναι ο συγκερασμός! Και σώμα και ψυχή! ΄Πιστεύω οτι για να φτάσει κάποιος σε οποιαδήποτε κατάσταση που αναφέρεται παίρνει μέρος και ο νούς...Αν συνδέσεις κάποιον πχ σε ηλεκτροεγκεφαλογράφο όταν κάνει AΠ θα ήταν χαζό να αναφωνήσει ο νευροεπιστήμονας "ΝΑ!!! ΣΑΣ ΤΟ ΕΙΠΑ!!!! ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΤΑΙ!?!?!? ΑΛΟΙΩΣΗ ΣΤΑ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΑ ΤΟΥ ΚΥΜΜΑΤΑ ΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΠΕΡΙ ΑΣΤΡΙΚΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ!"....Φυσικά και θα υπάρξει αλλαγή! Το πνεύμα δεν είνα ξέχωρο απο το σώμα ,και δεν έχω καμμιά αμφιβολία οτι για να παρατηρηθούν όλα αυτά τα φαινόμενα 9να βάλω και την τηλεπάθεια μέσα) παρατηρείτε τροποποίηση της εγκεφαλικής λειτουργίας!

¨Συγκερασμός των δύο θεωριών λοιπόν! ς κοιτάξει ο νευροεπιστήμονας την τομογραφία ένος τέτοιου΄γεγονότος και ο εσωτεριστης την εσωτεριστική πλευρά και ας μιλήσουν μετά.Ο Τομογραφός δεν καταγράφει το αστρικό σώμα,ο εσωτεριστής ίσως να μην μπορεί να "καταγ΄ραψει" την αλλαγή στην εγκεφαλική λειτουργία κια να την ερμηνέυσει!

Είναι ένα τεράστιο θέμα,και πιστέψτε με αξίζει να ερευνηθεί με όσους περισσότερους τρόπους γίνετε!

Αρκει ,όλες οι πλευρές να δώσουν τε χέρια! Κανείς δεν έχει το αλάθητο!

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2004, 18:47:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere
Φίλε Xotchipilli2, κατ΄ αρχήν ευχαριστούμε (εντάξει, μόνο εμένα εκπροσωπώ, αλλά φαντάζομαι και οι υπόλοιποι θα συμφωνούν) για τα καλά σου λόγια αλλά και για τον ..οβολό σου.
Προσωπικά παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον το πολύ καλό ποιοτικά topic που έχεις ανοίξει, και μάλιστα ψαχνόμουν να βρω αφορμή για να συμμετάσχω κι εκεί.

Τώρα, για το Συγκερασμό που λες, λίγα μόνο γενικά σχόλια προς το παρόν:

Ο Συγκερασμός, σαν όρος, με παραπέμπει πιο πολύ στην ανάμιξη – ανακάτεμα - συμβιβασμό, αλλά προφανώς –αν κατάλαβα καλά- εννοείς την κατά το δυνατόν λειτουργική και δημιουργική σύνθεση των δύο «αντίθετων» πόλων (ας πούμε, χάριν απλότητας, της «επιστήμης» και του «εσωτερισμού»).

Ένα τέτοιο θέμα (που όπως λες και συ είναι τεράστιο), σίγουρα δεν μπορεί να αναπτυχθεί εδώ παρά μόνο να θιχτεί. Ίσως θα μπορούσε να ανοίξει ξεχωριστό topic γι’ αυτό.

Όσοι, τώρα, από μας δεν είμαστε ούτε «ειδικευμένοι νευροεπιστήμονες» αλλά ούτε «μυημένοι εσωτεριστές», αυτό που μας …απομένει, είναι να προσπαθούμε ο καθένας να κάνει μέσα του αυτό τον συγκερασμό - σύνθεση, των όσων εκ πρώτης όψεως μοιάζουν αντίθετα και αλληλοαποκλειόμενα. Άλλωστε ακριβώς αυτή την δυνατότητα μας παρέχει ο φιλόξενος ιστοχώρος του esoterica , να μοιραστούμε δηλαδή γνώσεις και εμπειρίες αλλά και να τις «δοκιμάσουμε» λογικά, να τις επεξεργαστούμε και εν τέλει, αν θες, να τις συγκεράσουμε.
Εδώ, πάντως, θέλω να παρατηρήσω ότι ο «συγκερασμός» επιστημονικότητας και εσωτερικότητας με τίποτα δεν εγγυάται τη γένεση καρπού που θα βρίσκεται πιο κοντά στην αλήθεια. Ο συγκερασμός αυτός μπορεί να παράγει (και συχνά το κάνει), τερατογενέσεις και χιμαιρικά υβρίδια απεχθέστερα από τα όποια αμιγή (έστω ατελή) «τέκνα» της μιας ή της άλλης κοσμο - θεωρίας

Επιφυλάσσομαι (μέχρι να βρω χρόνο και λόγια), να επεκταθώ με κάποιες σκέψεις μου που είναι όμως νομίζω πιο σχετικές με το topic περί ενθεογενών…

Παρεμπιπτόντως, και αν θέλεις απάντησέ μου, όταν είχες την εμπειρία «πτήσης» με τη χρήση ντατούρας, το φυσικό σου σώμα κοιμόταν; Κάνω αυτή την ερώτηση γιατί παρομοίασες αυτήν την εμπειρία με αστρική προβολή. Και κάτι ακόμα, αυτό με το λογαριασμό τηλεφώνου, αποτελεί για σένα (ως προερχόμενο από σπουδές θετικών επιστημών…κ.τ.λ.) επαρκή απόδειξη για κάτι; Αν ναι, για τι;

Υ.Γ. Τι είναι η ολοτροπική αναπνοή;


μη φοβάσαι, μη κολλάς, μη τρελαίνεσαιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2004, 22:12:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2
Αυτό περι συγκερασμου και περι δημιουργείας "τερατώματος" το είχα σκεφτεί και εγώ!Εδώ όμως δεν προτείνω κάποια θεωρία που σώνει και καλά θέλει να ζορίσει και να στριμώξει μαζί τα αταίριαστα...Νομίζω οτι απο τέτοιες προσπάθειες έχει φοβηθεί το μάτι μας!

Αυτό που λέω είναι η μελέτη των όλων των στοιχείων και η συγκέντρω΄ση τους.Πχ θα ήταν ενδιαφέρον αν κάποιος με έναν τομογράφω παρατηρούσε οτι κατα την διάρκεια ΑΠ ο εγκέφαλος του ατόμου λειτουργεί στα Χ κύμματα.Αυτό δεν θα μείωνε την εσωτεριστική άποψη οτι πρόκειτε περι γνήσιας ΑΠ και όχι για "εγκεφαλική κατάσταση" (Αλήεια,γιατί πολλοί φοβούνται μην είναι απλά ακόμα μια παράξενια του εγκεφάλου μας?).Ίσα ΪΣα θα έριχνε φώς στο τί συμβαίνει με τον εγκέφαλό μας κατα την διάρκεια τέτοιων φαινομένων...Ενδιαφέρον δεν νομίζεται? (Όχι,κάτι τέτοιο δεν θα γινόταν με σκοπό να αναχθεί οποιαδήποτε εμπειρία σε απλή νευροφυσιολογία)

quote:
Προσωπικά παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον το πολύ καλό ποιοτικά topic που έχεις ανοίξει, και μάλιστα ψαχνόμουν να βρω αφορμή για να συμμετάσχω κι εκεί.

Περιμένω με ενδιαφέρον και αγωνία την συμμετοχή σου.


quote:
Παρεμπιπτόντως, και αν θέλεις απάντησέ μου, όταν είχες την εμπειρία «πτήσης» με τη χρήση ντατούρας, το φυσικό σου σώμα κοιμόταν; Κάνω αυτή την ερώτηση γιατί παρομοίασες αυτήν την εμπειρία με αστρική προβολή. Και κάτι ακόμα, αυτό με το λογαριασμό τηλεφώνου, αποτελεί για σένα (ως προερχόμενο από σπουδές θετικών επιστημών…κ.τ.λ.) επαρκή απόδειξη για κάτι; Αν ναι, για τι;

Το επίμαχο σημείο λοιπόν...Απο ότι μπορώ να ανακαλέσω (λογο παλαιώτητας του γεγονότος) το σώμα μου ήταν σε κατάσταση υπναγωγίας.Σε εκείνη την "γκρίζα περιοχή" μεταξύ ύπνου και ξύπνιου.Όταν είχα πλήρη συναίσθηση του σώματός μου,πολλές φορές έπεφτα σε φάση REM,κατα την οποία "έβλεπα" το δωμάτιο που βρισκόμουν ακόμα και με κλειστά μάτια.ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!! Δεν ισχυρίζομαι κάτι "μαγικό" ή κάτι υπερφυσικό.Μπορεί πολύ απλά ο εγκέφαλός μου σε αυτή την κατάσταση να μπορούσε πολύ απλά να αναπαραγάγει την εικόνα του δωματιού απο στοιχεία αποθηκευμένα στην μνήμη μου,φατναστείτε το σαν ένα πολύ δυνατό "visualisation session".Κατ'εμε,κατα την υποκειμενική μου πάντα κατάσταση τότε ένιωθα πως έβλεπα το δωμάτιο.

Το περιστατικό με τον λογαριασμό ήταν σοκαριστικό.Είχα πρόσβαση σε μια πληροφορία που δεν θα έπρεπε να έχω μιας που δεν χρησιμοποίησα κάποιο κλασσικό αποδεκτό μέσο ενημέρωσης όπως τηλέφωνο,προσωπική επικοινωνία,email κτλ κτλ.Εδώ δεν υπάρχει κάποιος "επιστημονικός όρος" να χρησιμοποιήσω οπότε συγχωρέστε με που θα δανειστώ κάποιους "μεταφυσικούς όρους".Έτσι όπως περιέγραψα την ληψη της πληροφορίας θα ταίριαζε είτε σε τηλεπάθεια,είτε σε AΠ ,οτι δηλαδή "βγηκα" απο μέσα μου και συνάντησα τους άλλους δύο και έξω απο εμένα έγινε η ανταλλαγή πληροφοριών.

Τι μου αποδικνύει? Ότι τα πράγματα είναι πολύ πιο σύνθετα απο ότι φανταζόμουν,και να μην βιάζομαι να απονείμω στην επιστήμη "ρόλο παντογνώστη".Σίγουρα υπάρχει κάποια δόση αλήθειας σε μεταφυσικά φαινόμενα που ακούγωνται ανα καιρούς! Κατα την άποψή μου πλέον ,όσοι μιλάνε για τηλεπάθεια,για ΑΠ για τηλεκίνηση,για "πρόγνωση" δεν είναι σαλταρισμένοι ούτε γραφικοί....Κάτι υπάρχει σε όλα αυτά που αδυνατούμε να το καταλάβουμε ακόμα ώς ανθρώπινο είδος.Ίσως σε καμμιά 500 χρόνια τέτοια φαινόμενα να είναι πλήρως αποδεκτά απο την επιστήμη,και η αναφορά μιας τέτοιας εμπειρίας να εκπλήσει τόσο τους ανθρώπους όσο αμα πώ οτι εγώ σήμερα τα είπα με τον κολλητό μου διαμέσω τηλεφώνου!

Η ολοτροπική αναπνοή είναι μια μέθοδος του M.D Stanislav Grof η οποία χρησιμοποιεί γρήγορη αναπνοή (ένα είδος υπεροξυγόνοσης του εγκεφάλου) σε συνδιασμό με κάποιο σημείο εστίασης όπως κάποια μουσική ή κάποιο "μάντρα".Αυτό που κάνει είναι να σου επιτρέψει να προσεγγίσεις εναλλακτικές καταστάσεις συνειδήσεως,μή προσβάσιμες στην "καθημερινη ζωή του μαμ,κακα και νάνι".Μια σελίδα που ίσως σε ενδιαφέρει είναι αυτή http://www.holotropic.com/.Οφείλω να προειδοποιήσω οτι αυτή η μέθοδος ήρθε μαζί με το συρφερτό της όλης "σκηνής" "New Age".Αν και προσωπικά δεν είμαι θιασώτης αυτής της σκηνής,βρήκα την συγκεκριμένη μέθοδο χρήσιμη.

Ο Grof υποστιρίζει οτι με αυτή την μέθοδο μπορεί κάποιος να αγγίξει και ψυχεδελικές καταστάσεις,με την έννοια του όρου που συνήθως αποδίδετε στα ενθεογενή ψυχοενεργά.Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω μαζί του,εδώ ο κύριος Grof προσπαθεί να πουλήσει "εξίσωση και ισοδυναμία" (αυτόν τον ορισμό τον αναφέρω και στο θέμα μου).

Τι παίζει με αυτόν τον Grof? Ο Grof ήταν ένας ψυχίατρος ο οποίος έχει γράψει το "εγχειρίδιο για την θεραπευτική ψυχιατρική χρήση του LSD-25" που είναι ένα ιατρικό κείμενο που απευθύνώταν σε ψυχίατρους όταν αυτή η ουσία δεν είχε διασηρθεί απο χίπηδες,πολιτικά συμφέρωντα πχ βιετνάμ,ΜΜΕ και κατα συνέπεια την σημερινή εξίσωσή της με αδόκιμους όρους όπως "ναρκωτικά".Το κείμενο αυτό υπάρχει ακόμα στο δύκτιο και το παραθέτω και αυτό στο θέμα μου.Μετά την ποινικοποίηση όμως αυτών των ουσιών και την δαιμονοποίηση όλων όσων τυγχάνουν να έχουν διαφορετική άποψη απο την "δημοφιλή και ανώδυνη",ο Grof ώς ερευνητής του LSD-25 έφαγε αρκετές "ξυλιές" στην πλάτη του...Τι ξυλιές...Ιδεολογικά κασόνια σπάγαν στην καμπούρα του.Έτσι λοιπόν ,μετά απο σπάσιμο ιδεολογικών κασονιών και αφού του σπάσαν τα..συκώτια ,το γύρισε σε άλλες μεθόδους.Και ιδού η ολοτροπική αναπνοή.

Κακά τα ψέμματα ,το "κυνήγι μαγγισών" και ΖΩΝΤΑΝΟΤΑΤΟ είναι ακόμα στις μέρες μας και καλά κρατεί. Θαρθεί και η σειρά μου

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2004, 18:31:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere
Φίλε Xotchipilli2, σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

Για να μη ξεφύγουμε πάντως από το θέμα αυτού του topic, θα συνεχίσω στο περί ενθεογενών….

μη φοβάσαι, μη κολλάς, μη τρελαίνεσαιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2004, 18:57:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Ο ΦΙΛΟΣ ΞΟΤΣΙΠΙΛΛΙ ΕΘΙΞΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ.

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΔΥΤΙΚΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΗΝ ΟΔΗΓΗΣΕ ΣΕ ΥΛΙΣΤΙΚΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΔΗΛ. ΟΤΙ Ο ΦΥΣΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΥΠΕΡΒΑΤΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΑΝΤΙ ΤΟ ΟΤΙ ΟΙ ΥΠΕΡΒΑΤΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ .

ΕΙΝΑΙ ΤΟ "ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΩ". Η ΠΛΑΤΩΝΙΚΗ ΘΕΩΡΗΣΗ ΟΤΙ ΟΙ ΙΔΕΕΣ "ΑΠΟΤΥΠΩΝΟΝΤΑΙ" ΣΤΗΝ ΥΛΗ ΚΑΙ Η ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ ΑΝΤΙΛΗΨΗ -ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ- ΟΤΙ Η ΘΕΩΡΗΣΗ ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ ΕΙΝΑΙ ΕΡΓΟ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ ΜΑΣ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ, ΟΣΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΓΥΡΟΥ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΤΟ 100% ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΤΟΥ ΟΧΙ ΣΑΝ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΤΗΣ ΜΟΡΦΗΣ ΑΛΛΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2004, 23:06:28  Εμφάνιση Προφίλ
Γεια σας
Μου πήρε λίγο χρόνο αλλά τέλειωσα. Διάβασα και τα 3 μέρη. Πολύ ενδιαφέρον θέμα που σε κάνει να ψάχνεις και να ερευνάς μυστήρια της ζωής
που πιστέυω έχουν άμεση σχέση με την αστρική προβολή. Μέσα μου συμπληρώθηκε ραγδαία μπορώ να πω το μεγάλο puzzle. Τελειώνοντας το διάβασμα περί αυτού ήθελα να βρώ ενα πίνακα απλοποιημένο για τα 7 πεδία για να καταλάβω καλύτερα την "απόσταση" που διανύουμε. Βρήκα αυτόν το πίνακα(http://www.energyreality.com/pgs/7lev.htm) προς το παρόν, ελπίζω να βοηθήσει μερικούς απο εσάς. Νόμιζα οτι η κόλαση ήταν ο φυσικός κόσμος τόσο καιρό αλλά μάλλον έκανα λάθος. Παλιά κάποιος φίλος μου μίλησε για μια σχέση του Ορφέα αν θυμάμαι καλά με τα 7 πεδία αλλα δεν θυμάμαι τι ήταν και πως συνδεόταν ακριβώς, θα εκτιμούσα κάποιο σαιτ ή τι σχέση είχε ο Ορφέας.

"You are only paranoid when you Imagine people are against you"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2004, 05:14:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2
Θα κάνω μια ερώτηση που την θεωρώ τόσο βασική που ίσως έχει απαντηθεί.Αν έχει απαντηθεί απλά δώστε μου περίληψη της απάντησής.

"Όταν κάποιος επιδιώκει την ΑΠ ,τι σκοπό έχει?" ,η αλλιώς "Ποιά η σκοπιμότητα/χρησιμότητα της ΑΠ"

Γιατί το ρωτάω? Επειδή πιστεύω οτι διαφέρει και με τα κίνητρα του καθενός.Επίσης αυτή η ερώτηση ταιρίαζει πιστεύω κουτι και σε όποια συζήτηση προσπαθεί έστω και κατα το ελάχιστο να ερμηνέυσει την ΑΠ.

Μερικοί πιστεύουν οτι η εμπειρία της AΠ όντως είναι γνήσια εξωσωματική εμπειρία.Άλλοι δεν το πιστεύον.Το αν είναι η δεν είναι ,έχει ουσία ή στερείτε ουσίας αναλόγως του σκοπού

Θα παραθέσω κάποιους λόγους που κάποιος θα ήθελε να κάνει AΠ και θα δώσω επίσης και την ουσία ή την απουσία της ουσίας αναλόγως την περίπτωση

1)AΠ στο "δικό" μας επίπεδο για καθαρά πρακτικότατος λόγους.Πχ να μπορεί ο ενδιαφερόμενος να βρεθεί κάπου οπου δεν μπορεί να έχει φυσική πρόσβαση την παρούσα στιγμή για να πάρει πληροφορίες.Ένα πείραμα για επαλήθευση/διάψευση θα ήταν να ζητήσουμε ευγενικά απο κάποιον φίλο να ΄κολλήσει πάνω στο ψυγεί του ένα χαρτί οπου με μεγάλα ευδιάκριτα γράμματα θα γράφει πχ ένα πενταψήφιο αλφαριθμητικό συνδιασμό.Ο ενδιαφερόμενος αν όλα πάνε καλά θα μπορεί να δεί αυτό τον συνδιασμό και να ρωτήσει την επόμενη μέρα τον φίλο του.Εδώ η εγκυρότητα της ΑΠ είναι κρίσιμη! Αν όντως δουλεύει τότε είναι έγκυρη για τον σκοπί που αναφέρθει.Αν δεν δουλέυει τότε αυτός που ψάχνει εφαρμογή στο πρακτικό καθημερινό επίπεδο θα πρέπει να ΄στραφεί αλλού.

2)ΑΠ σε άλλο επίπεδο.Εδώ το πράγμα είναι θέμα πίστης.Αν το επίπεδο είναι άλλο τότε δύσκολα η οποιαδήποτε πληροφορία μπορεί να επικυρωθεί.Αυτό φυσικά δεν αναιρεί την έρευνα για γνησιότητα ίσα ίσα την εντείνει ιδίως αν πρόκειτε να διαμορφώσει ο ενδιαφερόμενος τις πεποιθήσεις του με βάση βιώματα της ΑΠ

3)Χρήση της ΑΠ για αυτοβελτίωση οποιασδήποτε μορφής που να έχει πρακτικό αντίκρυσμα στον καθημερινό μας κόσμο.Εδώ δεν χρειάζεται αποδειξη.Αν η ΑΠ πραγματικά βοηθάει κάποιον να γίνει καλύτερος,τότε παίζει ρόλο αν είναι έγκυρη ή άκυρη?

4)ΑΠ επειδή απλά κάποιος θέλει να την βιώσει/ "μεταφυσικά παιχνίδια".Αν είναι για απλή γεύση αυτής της κατάστασης όπως πχ μερικοί θα παίξουν με μια πεντάλφα,με ποτηράκια ή με καθρεύτες (ναι,δυστηχώς υπάρχουν τέτοια κρούσματα τότε ο ενδιαφερόμενος θα μπορεί να αρκεστεί σε οποιαδήποτε εμπειρία ΑΠ ασχέτως αν είναι έγκυρη ή άκυρη.Έτσι κι αλλιώς για "παιχνίδι" θα το κάνει.Στην περίπτωση που είναι έγκυρη,ίσως είναι πολύ επικίνδυνο.Στην περίπτωση που είναι άκυρη..το χειρότερο που θα πάθει είναι απλά να μην συμβεί τίποτα.

Τα παραπάνω είναι προσωπικές μου σκέψεις και γραμμένα με καλή πρόθεση.Αυτό το τελευταίο το λέω επειδή ο γραπτός ο λόγος κόβει την σωματική επικοινωνία που συνοδεύει την ομιλία,και μερικές φορές η σωματική επικοινωνία είναι αυτή που καθορίζει το ύφος του μηνύματος!

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2004, 15:35:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
quote:

Θα κάνω μια ερώτηση που την θεωρώ τόσο βασική που ίσως έχει απαντηθεί.Αν έχει απαντηθεί απλά δώστε μου περίληψη της απάντησής.

"Όταν κάποιος επιδιώκει την ΑΠ ,τι σκοπό έχει?" ,η αλλιώς "Ποιά η σκοπιμότητα/χρησιμότητα της ΑΠ"

Γιατί το ρωτάω? Επειδή πιστεύω οτι διαφέρει και με τα κίνητρα του καθενός.Επίσης αυτή η ερώτηση ταιρίαζει πιστεύω κουτι και σε όποια συζήτηση προσπαθεί έστω και κατα το ελάχιστο να ερμηνέυσει την ΑΠ.

Μερικοί πιστεύουν οτι η εμπειρία της AΠ όντως είναι γνήσια εξωσωματική εμπειρία.Άλλοι δεν το πιστεύον.Το αν είναι η δεν είναι ,έχει ουσία ή στερείτε ουσίας αναλόγως του σκοπού

Θα παραθέσω κάποιους λόγους που κάποιος θα ήθελε να κάνει AΠ και θα δώσω επίσης και την ουσία ή την απουσία της ουσίας αναλόγως την περίπτωση

1)AΠ στο "δικό" μας επίπεδο για καθαρά πρακτικότατος λόγους.Πχ να μπορεί ο ενδιαφερόμενος να βρεθεί κάπου οπου δεν μπορεί να έχει φυσική πρόσβαση την παρούσα στιγμή για να πάρει πληροφορίες.Ένα πείραμα για επαλήθευση/διάψευση θα ήταν να ζητήσουμε ευγενικά απο κάποιον φίλο να ΄κολλήσει πάνω στο ψυγεί του ένα χαρτί οπου με μεγάλα ευδιάκριτα γράμματα θα γράφει πχ ένα πενταψήφιο αλφαριθμητικό συνδιασμό.Ο ενδιαφερόμενος αν όλα πάνε καλά θα μπορεί να δεί αυτό τον συνδιασμό και να ρωτήσει την επόμενη μέρα τον φίλο του.Εδώ η εγκυρότητα της ΑΠ είναι κρίσιμη! Αν όντως δουλεύει τότε είναι έγκυρη για τον σκοπί που αναφέρθει.Αν δεν δουλέυει τότε αυτός που ψάχνει εφαρμογή στο πρακτικό καθημερινό επίπεδο θα πρέπει να ΄στραφεί αλλού.

2)ΑΠ σε άλλο επίπεδο.Εδώ το πράγμα είναι θέμα πίστης.Αν το επίπεδο είναι άλλο τότε δύσκολα η οποιαδήποτε πληροφορία μπορεί να επικυρωθεί.Αυτό φυσικά δεν αναιρεί την έρευνα για γνησιότητα ίσα ίσα την εντείνει ιδίως αν πρόκειτε να διαμορφώσει ο ενδιαφερόμενος τις πεποιθήσεις του με βάση βιώματα της ΑΠ

3)Χρήση της ΑΠ για αυτοβελτίωση οποιασδήποτε μορφής που να έχει πρακτικό αντίκρυσμα στον καθημερινό μας κόσμο.Εδώ δεν χρειάζεται αποδειξη.Αν η ΑΠ πραγματικά βοηθάει κάποιον να γίνει καλύτερος,τότε παίζει ρόλο αν είναι έγκυρη ή άκυρη?

4)ΑΠ επειδή απλά κάποιος θέλει να την βιώσει/ "μεταφυσικά παιχνίδια".Αν είναι για απλή γεύση αυτής της κατάστασης όπως πχ μερικοί θα παίξουν με μια πεντάλφα,με ποτηράκια ή με καθρεύτες (ναι,δυστηχώς υπάρχουν τέτοια κρούσματα τότε ο ενδιαφερόμενος θα μπορεί να αρκεστεί σε οποιαδήποτε εμπειρία ΑΠ ασχέτως αν είναι έγκυρη ή άκυρη.Έτσι κι αλλιώς για "παιχνίδι" θα το κάνει.Στην περίπτωση που είναι έγκυρη,ίσως είναι πολύ επικίνδυνο.Στην περίπτωση που είναι άκυρη..το χειρότερο που θα πάθει είναι απλά να μην συμβεί τίποτα.

Τα παραπάνω είναι προσωπικές μου σκέψεις και γραμμένα με καλή πρόθεση.Αυτό το τελευταίο το λέω επειδή ο γραπτός ο λόγος κόβει την σωματική επικοινωνία που συνοδεύει την ομιλία,και μερικές φορές η σωματική επικοινωνία είναι αυτή που καθορίζει το ύφος του μηνύματος!

Reality: A serotonine induced Hallucination?


ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ

ΑΡΧΙΚΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΤΟ ΑΣΤΡ. ΠΡΟΒΟΛΗ 2ο ΜΕΡΟΣ?

ΛΟΙΠΟΝ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ Α.Π.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ, ΠΑΜΠΟΛΛΟΙ ΣΟΒΑΡΟΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΝ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΣΟΥΝ "ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥΣ" ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΕΥΞΗ ΤΗΣ Α.Π.

ΟΠΩΣ Ο ΒΟΥΔΑΣ ΣΤΟ "ΣΙΝΤΑΡΤΑ" ΤΟΥ ΕΣΣΕ ΠΟΥ Ο ΕΝΑΣ ΞΟΔΕΨΕ ΟΛΗ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΝΕΡΟ, ΕΝΩ Ο ΑΛΛΟΣ ΕΠΑΙΡΝΕ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΒΑΡΚΑ.

ΤΩΡΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΠΤΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ -ΤΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ- ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ Α.Π. ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΕΝ ΠΛΗΡΗ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΤΗΑ "ΕΧΕΙΣ ΒΓΕΙ" ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΣΑΙ.

ΤΩΡΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ Ο ΑΣΤΡ. ΚΟΣΜΟΣ ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΥΣΙΚΟ. ΤΟ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΣΟΥ -ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΕΓΑΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΗΝ Α.Π.- ΕΙΝΑΙ ΣΑ ΝΑ ΖΗΤΑΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΕΜΑΘΕ ΝΑ ΜΠΟΥΣΟΥΛΑΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΣΤΗΝ ΟΔΟ ΤΑΔΕ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ.

Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΗΣ ΚΙΝΗΣΗΣ ΣΤΟ Α.ΠΕΔΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΤΡΟΜΕΡΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ.

Η ΑΣΤΡ. ΠΡΟΒΟΛΗ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΕΣ "ΦΥΣΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ" ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΤΩΝ ΛΕΠΤΟΤΕΡΩΝ ΣΩΜΑΤΩΝ ΤΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ. ΤΟ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΣΟΥ. ΚΑΙ ΕΝΝΟΩ ΗΘΙΚΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ.

ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΟΠΟΙΟΣ ΕΚΑΝΕ Α.ΠΡΟΒΟΛΗ ΜΕ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΠΝΟΗΣ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ "ΚΑΤΑΣΚΟΠΕΥΕΙ" ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥ, ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΛΑ ΤΟΥ, ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΧΡΗΜΑΤΟΚΙΒΩΤΙΩΝ, Κ.Λ.Π.

ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΠΥΞΙΔΕΣ ΣΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΠΕΔΙΟ. ΤΗΣ ΑΣΤΡΙΚΗΣ ΠΡΟΒΟΛΗΣ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝΕ ΤΟ ΚΑΓΚΕΛΟ.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΑΝΕΛΙΞΗ, ΑΠΛΑ ΣΤΗΝ Α.Π. ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΥΚΟΛΑ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΟΙΑΖΕΙ ΤΟΣΟ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΤΗΡΑΚΙ, Ή ΤΙΣ ΕΠΙΚΛΗΣΕΙΣ.

ΕΚΕΙΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ "ΜΗΧΑΝΙΚΗ" ΓΝΩΣΗ. ΠΑΤΑΩ ΤΟ ΚΟΥΜΠΙ ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΕΙ Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΥΤΟ, ΑΠΛΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ. Η Α.Π. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ. ΘΕΛΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ, ΕΠΙΜΟΝΗ, ΞΕΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΥ ΦΟΒΟΥ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ Κ.Λ.Π


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
cybershamangr
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2004, 14:36:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cybershamangr
Καλημέρα σε όλους,

Ας αναφέρω την σημερινή μου εμπειρία (νωρίς το πρωί) πάνω στην οποία θέλω να θέσω και μια ερώτηση.

Καταρχήν τα βράδι όταν έπεσα να κοιμηθώ επιχείρησα να προβληθώ συνειδητά, αλλά δεν τα κατάφερα οπότε δεν πίεσα τον εαυτό μου παραπάνω και τα παράτησα.

Κάποια στιγμή σε ένα όνειρο (αρκετά ζωντανό στο οποίο συμμετείχα ενεργά σαν να συνέβαινε στην πραγματικότητα) διαπιστώνω ότι στην σκηνή που εξελίσσεται συνομιλώ με έναν θείο μου. Εκεί ξαφνικά συνειδητοποιώ ότι αυτό δεν μπορεί να συμβαίνει στην πραγματικότητα διότι ο θείος μου έχει πεθάνει πριν αρκετά χρόνια. Οπότε συμπεραίνω ότι βρίσκομαι στο αστρικό πεδίο (ή στο αιθερικό ή σε κάποιο άλλο τέλος πάντων αλλά όχι στο φυσικό). Για δοκιμή λέω να κάνω το test με το τράβηγμα του δακτύλου του χεριού και βλέπω ότι πραγματικά το δάκτυλο επιμηκύνεται.

Αφού αντιλαμβάνομαι ότι είμαι στο αστρικό λέω να επισκεφθώ μια φίλη στο σπίτι της. Αυτή την ενέργεια που θέλω να κάνω την λέω και ομιλώντας αλλά μπερδεύω το όνομα της φίλης μου που θέλω να επισκεφθώ με ένα άλλο όνομα.
Επίσης λέω ότι θέλω να πάω εκεί πετώντας και αρχίζει μια πολύ ωραία πτήση στην αρχή στον αέρα (βρισκόμουν σε ανοικτό χώρο σε κάποιο νησί από ότι θυμάμαι) και στη συνέχεια μέσα από κτίρια για να καταλήξω τελικά στο δικό μου σπίτι και να επιστρέψω στο φυσικό μου σώμα.

Όταν συνέβαιναν όλα αυτά στο αστρικό ήταν μέρα και είχε φως με καθαρό ουρανό ενώ μόλις ξύπνησα διαπίστωσα πως ήταν γύρω στις 6 το πρωί (νύχτα ακόμα έξω) και ο καιρός ήταν βροχερός. Επίσης κατά την κάθοδο προς το σπίτι (της φίλης μου όπως νόμιζα κατά την διάρκεια της πτήσης) άρχισε να σκοτεινιάζει ιδίως όταν άρχισα να περνώ ανάμεσα από τα κτίρια.

Η ερώτηση μου είναι αν ο λάθος προορισμός έχει να κάνει με το μπέρδεμα στο όνομα και την τοποθεσία που ζήτησα να μεταφερθώ. Οπότε σαν συνέπεια του ότι δεν υπάρχει τέτοιο μέρος επέστρεψα στο φυσικό σώμα.

Τέλος η επιστροφή στο φυσικό σώμα ήταν πολύ ήρεμη εν αντιθέσει με άλλες φορές που έχω νιώσει έντονα τραντάγματα.

Δεν ξέρω αν πραγματικά ήταν μια ΑΠ μέσα από συνειδητό όνειρο, πάντως δεν είχα ξανά παρόμοια εμπειρία.

Η Ελπίδα πεθαίνει προτελευταία. Τελευταία πεθαίνει η Προσπάθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy