ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 3ο μέρος, επίσημη έκδοση
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
cybershamangr
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2004, 15:58:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cybershamangr
Είχα καιρό να επισκεφθώ το Forum και τώρα που ανατρέχω στις προηγούμενες σελίδες διαπίστωσα το γάμο του Στέφανου.

Στέφανε τις καλύτερες ευχές μου για το νέο σου ξεκίνημα στη ζωή !!!

Η Ελπίδα πεθαίνει προτελευταία. Τελευταία πεθαίνει η Προσπάθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2004, 16:47:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
EΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΚΥΒΕΡΝΟΣΑΜΑΝΕ ΕΚΑΝΑ ΠΟΔΑΡΙΚΟ-REGISTER ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΥΛΙΚΟ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΜΕΣΩ ΜΕΪΛ.

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ, ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΣΩ-ΤΕΡΙΚΑ ΣΥΧΝΟΤΕΡΑ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2004, 18:31:18  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Στέφανε τις καλύτερες ευχές μου για το νέο σου ξεκίνημα στη ζωή !!!
cybershamangr, σ' ευχαριστώ πολύ.

Είδα ότι το site σου, για την α.π. είναι στην αρχή.
Θα βοηθήσουμε όλοι, ώστε να αποκτήσει ενδιαφέρον υλικό.


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

roberto24
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2004, 22:49:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους roberto24
Kαλησπερα σε ολλους!!!ειμαι ενα καινουργιο μελος.μηπως μπορει καποιος να μου στειλει στο e-mail moy υλικο, πληροφοριες και τεχνικες α.προβολης΄;;η και απλα να συζητησουμε τις εμπειριες μας;;μου συμβαινει αο 15 χρονων αλλα τελευταια το προκαλω πιο συχνα εφαρμοζοντας καποιες τεχνικες.οταν μου συμβαινει ειμαι(απο οτι μπορω να κρινω) εντελως συνειδητος καθοριζω εγω που θα παω και τι θα κανω.θα ηθελα επισης αν ενδιαφερεται καποιος να δοκιμαζαμε κατι μαζι.κατι βεβαια πολυ δυσκολο και φιλοδοξο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cybershamangr
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2004, 09:52:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cybershamangr
Θα προσπαθήσω να συμμετέχω και εδώ περισσότερο.

Ήθελα να ολοκληρώσω και τη σειρά διαλέξεων Ταξίδι προς τη Φώτιση από το mysticweb για να έχω μια ερύτερη θεωρητική προσέγγιση.


Η Ελπίδα πεθαίνει προτελευταία. Τελευταία πεθαίνει η Προσπάθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2004, 10:49:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere
Γεια σας* και πάλι,
ύστερα από το …«στοίχημα» που πρότεινε ο ΛΕΑΝΔΡΟΣ, σκέφτηκα ότι δεν θα είχε νόημα να πω τίποτε άλλο πριν κάποιος / α αναφερθεί σε άμεση προσωπική του εμπειρία παρά σε θεωρία από όποια βιβλιογραφία.

Περιμένοντας, περιπλανήθηκα στις προηγούμενες σελίδες του θέματος αλλά και σε άλλες, έτσι αναγνωριστικά περισσότερο για να μη ξεχνιέμαι αλλά και να για να δω που βρίσκομαι …

Συμπεράσματα; Χμμ… Ξέρετε είναι οδυνηρό να πιστεύεις ότι βρίσκεσαι ας πούμε σε κάποιο επίπεδο και κάποια στιγμή να διαπιστώνεις ότι είσαι ακόμη πολύ πιο κάτω… Από την άλλη ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ τόσοι πολλοί, σε τόσα πολλά, τόσο πολύ πιο προχωρημένοι …. Αν μη τι άλλο με εμπνέουν να γίνω πιο συνεπής στον δικό μου δρόμο για πρόοδο…

Τέσπα** επειδή ο χρόνος περνά, επανέρχομαι με ένα ερώτημα που έτσι κι αλλιώς με απασχολεί. Πριν όμως το θέσω, μια μικρή εισαγωγή.

Δεν είμαι «κολλημένος» με την Α.Π.*** ούτε και «τρελαίνομαι» με πρακτικές για να την πετύχω. Κατά καιρούς (όπως τώρα – καλή ώρα) ασχολούμαι περισσότερο συστηματικά μαζί της και αυτό κυρίως γιατί … αυτή «ασχολείται» μαζί μου και μάλιστα όταν δεν το περιμένω.

Από το προηγούμενο post μου (τρεις βδομάδες περίπου) αυτά που έχω καταγράψει στο «νυχτολόγιό» μου είναι πολλά «ΤΙΠΟΤΑ»****, λιγότερα με …συνηθισμένα όνειρα, αλλά και τρεις περιπτώσεις που τις εντάσσω σε αυτό που εδώ συζητάμε.

Δηλαδή:
Μία περίπτωση τύπου «συνειδητού ονείρου»,
μία όπου αντιλαμβάνομαι ότι «είμαι» στο αστρικό κάπου στο διπλανό δωμάτιο από αυτό όπου είχα κοιμηθεί
και μία όπου νοιώθω να ανασηκώνομαι από το σώμα μου …*****

Το πρώτο ερώτημά μου αφορά την τελευταία ακριβώς περίπτωση. Όμως επειδή δεν θέλω να το θέσω άμεσα θα παραθέσω ένα απόσπασμα από το DΟ_OBE του DONALD J. DEGRACIA, Ph.D. (το σχετικό link υπάρχει και σε προηγούμενο post μου)

…συνεχίζεται…

*Σε εσάς που με τιμάτε διαβάζοντας αυτά που γράφω.
**Δηλαδή, τέλος πάντων, όπως μου έμαθε ένα … «κακό» … μέλος του forum ότι σημαίνει
*** Αστρική Προβολή
**** Δεν θυμάμαι, δηλαδή, τίποτα
***** Επειδή τίποτε από αυτά δεν έγινε σκόπιμα, αλλά ούτε και είχε διάρκεια περισσότερο από μερικά δευτερόλεπτα, εννοείται, δεν θεωρώ ότι κέρδισα το στοίχημα


μη φοβάσαι, μη κολλάς, μη τρελαίνεσαιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2004, 11:30:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere
…συνέχεια από το προηγούμενο

«Kundalini is a very powerful energy and there is a possibility that it may affect your
physical body. Like I said, as you go into trance you may feel chills or shivers. You may feel a pressure at the back of your neck. You may feel a pressure between your legs at your sex organs. Most of the time, such sensations are harmless. However, if you feel any kind of sensations while trying to leave your body that causes pain, then stop. Don't force yourself. Just stop trying to project and try again later. Such pain is a result of the kundalini energy doing things prematurely and, if you force this energy too soon, you WILL hurt yourself.

I don't want to scare anybody saying these things.
…. Chances are you will NEVER experience any kundalini induced pain. This is rarely reported by people that project… »

…και η μετάφραση (για όσους κωλύονται)…

H Kundalini είναι μια πολύ ισχυρή ενέργεια και υπάρχει μία περίπτωση που μπορεί να έχει επιπτώσεις στο φυσικό σας σώμα. Όπως είπα, καθώς βυθίζεστε στην υπναγωγική φάση (trance) μπορεί να αισθανθείτε ρίγη ή τρέμουλο. Μπορεί να αισθανθείτε κάποια πίεση στο πίσω μέρος του λαιμού σας. Μπορεί να αισθανθείτε κάποια πίεση μεταξύ των ποδιών σας στα γεννητικά σας όργανα. Τις περισσότερες φορές, τέτοιες αισθήσεις είναι αβλαβείς. Εντούτοις, εάν αισθάνεστε οποιοδήποτε είδος αισθήσεων προσπαθώντας να αφήσετε το σώμα σας που προκαλεί πόνο, τότε σταματήστε. Μην αναγκάζετε τον εαυτό σας. Απλά σταματήστε την προβολή και προσπαθήστε πάλι αργότερα. Τέτοιος πόνος είναι ένα αποτέλεσμα της ενέργειας kundalini όταν κάνει πράγματα πρόωρα και, εάν αναγκάσετε αυτήν την ενέργεια πάρα πολύ σύντομα, θα βλάψετε τον εαυτό σας.

Δεν θέλω να φοβίσω κανένα λέγοντας αυτά τα πράγματα.
…Οι πιθανότητες είναι ότι εσείς δεν θα δοκιμάσετε ΠΟΤΕ οποιοδήποτε πόνο που να’ χει προκληθεί από την kundalini. Αυτό σπάνια αναφέρεται από τους ανθρώπους που κάνουν (αστρική) προβολή...

…συνεχίζεται…


μη φοβάσαι, μη κολλάς, μη τρελαίνεσαιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2004, 12:43:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere
…συνέχεια από το προηγούμενο


Σε προηγούμενα posts έχουν γίνει αρκετές αναφορές για κινδύνους ή επικίνδυνες καταστάσεις σχετικά με την Α.Π.
Οι «δημοφιλέστερες» για να ανακεφαλαιώσω είναι:
α) το να επιχειρήσεις Α.Π. ενώ έχεις προβλήματα καρδιάς ή επιληπτικές κρίσεις
β) το να σου …κοπεί η «ασημένια χορδή»
γ) το να καταληφθεί το σώμα σου από άλλη «οντότητα» όσο εσύ «ταξιδεύεις»
δ) το να υποστείς επίθεση ή άλλη κακόβουλη ενέργεια στο αστρικό

Δεν θα επεκταθώ στα πιο πάνω αφού έχουν ήδη συζητηθεί, αν και τίποτα δεν θεωρώ ότι έχει οριστικά απαντηθεί και ίσως είναι μια αφορμή για να ξανατεθούν για συζήτηση. Άλλωστε, σε τελευταία ανάλυση, ο καθένας όπως και σε κάθε θέμα καλείται να δώσει τις δικές του απαντήσεις.
Προς το παρόν θα περιοριστώ λέγοντας ότι η προσωπική μου άποψη και για τις 4 πιο πάνω περιπτώσεις είναι ότι η όποια «ζημιά» μπορεί κάποιος να πάθει, ξεκινά από (και ίσως τελειώνει με) τους δικούς μας φόβους και τις δικές μας αρνητικές σκέψεις.

Η περίπτωση όμως που κάποιος βιώνει σωματικό πόνο τη στιγμή που πάει να «βγει» με το αστρικό του δεν την έχω δει να αναφέρεται, και δυστυχώς σε μένα συμβαίνει.

Η ερώτηση κατ’ αρχήν είναι:

Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο κάτι ανάλογο; Αν ναι, τι νομίζει ότι συμβαίνει και πώς το αντιμετωπίζει;

…συνεχίζεται…


μη φοβάσαι, μη κολλάς, μη τρελαίνεσαιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2004, 13:30:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere
…συνέχεια από το προηγούμενο

Θα ήθελα εδώ να κάνω μερικές ακόμη διευκρινήσεις ώστε να γίνει κατανοητό -σε όποιον ενδιαφέρεται- από ποια θέση μιλώ.

Έτσι όπως εγώ το αντιλαμβάνομαι υπάρχουν δύο κύριες γραμμές σκέψης προσέγγισης των εμπειριών που αναφέρονται ως αστρική προβολή, εξωσωματική εμπειρία ή συνειδητό ονείρεμα.

Α) Η «επιστημονική – ψυχολογικο - φυσιολογική» που ανάγει όλες τις σχετικές εμπειρίες σε υποκειμενικά βιώματα που προκύπτουν (με κάποιο ίσως όχι απόλυτα κατανοητό, τουλάχιστον όχι ακόμη, τρόπο) από την νευρο – ηλεκτρο –χημεία του εγκεφάλου και δεν υπάρχει τίποτε πέρα από αυτό

Β) Η «εσωτεριστική – αποκρυφιστικο –θρησκειολογική» που ερμηνεύει τα σχετικά φαινόμενα ως ανταποκρίσεις της αντίληψής μας σε μια αντικειμενική πραγματικότητα που περιλαμβάνει αστρικά πεδία, στοιχειακές οντότητες, λεπτότερα σώματα κ.τ.λ.

Αν και οι περισσότεροι που συμμετέχουν σε αυτό το topic (μεταξύ των οποίων και εγώ) νομίζω ότι τείνουν περισσότερο προς τη δεύτερη (ας πούμε «εσωτεριστική») εκδοχή, εντούτοις δεν θα πρέπει να παραγνωρίζουμε την αξία της πρώτης (ας πούμε «επιστημονικής») γραμμής σκέψης που στο κάτω – κάτω είναι αυτή που κυρίως επαληθεύεται στην καθημερινότητά μας.

Θέλω να πω, πως όποιοι (και μιλώ για τους συμμετέχοντες στο topic και όχι για αυτά που έχουμε διαβάσει ή ακούσει από άλλους) είχαν κάποια «γεύση» έστω Α.Π. ή ακόμη και συνειδητού ονειρέματος, είναι σχεδόν πεπεισμένοι ότι αφορά κάτι «αντικειμενικό» και όχι μια ψευδαίσθηση …ΕΝ ΤΟΥΤΟΙΣ,

είναι γνωστό (?) ότι και οι ψευδαισθήσεις / παραισθήσεις βιώνονται ως κάτι το ρεαλιστικό – αντικειμενικό , ενώ μπορούν κάλλιστα να εξηγηθούν αν λάβουμε υπ’ όψιν μας την λιγότερο ή περισσότερο διαταραγμένη παθολογία που τις προκαλεί.

Με όλα τα προηγούμενα ήθελα κάπως να προσδιορίζω την θετική κατ’ αρχήν αλλά και πολύ επιφυλακτική στη συνέχεια στάση μου απέναντι στο όλο θέμα.

…συνεχίζεται…


μη φοβάσαι, μη κολλάς, μη τρελαίνεσαιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2004, 16:52:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ,

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΠΕΠΕΙΣΜΕΝΗ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΟΝΕΙΡΕΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΣΤΡ. ΠΡΟΒΟΛΗ, ΕΝΩ ΑΡΧΙΚΑ ΗΜΟΥΝ ΚΙ ΕΓΩ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΗ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΠΟΥ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΠΟΝΟ ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ?


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2004, 17:53:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere
…συνέχεια από το προηγούμενο

Με όλα τα πιο πάνω υπ’ όψιν (σιγά μη τα διάβασε κανείς όλα, αλλά λέμε τώρα) ας θέσω ένα ακόμη ερώτημα για γενικότερο προβληματισμό.

Μπορεί να αποδειχτεί η αντικειμενικότητα ως εμπειρίας του «αστρικού ταξιδιού»;

ή κάπως ανάλογο:

Έχει κάποιος προσωπική εμπειρία –σχετική με «αστρικό»- που να τεκμηριώνει την αντικειμενικότητα της;

Για παράδειγμα, έχει συμβεί να δω το σώμα μου να κοιμάται και παρατήρησα ότι φορούσα ένα φανελάκι που όμως δεν φορούσα στην πραγματικότητα. Αυτό, ενδεχομένως είναι ένδειξη ότι η εμπειρία μου ήταν μια απλή παραλλαγή ενός συνηθισμένου ονείρου, αν και εγώ τη θυμάμαι σα μια επιτυχημένη «αφύπνιση» στο αστρικό

Παραλλαγή της πιο πάνω ερώτησης:
Έχει κάποιος συναντηθεί με κάποιον άλλον (εννοείται) εν ζωή στο αστρικό ώστε να μπορούν να διασταυρώσουν (στη συνέχεια, όταν δηλαδή θα είναι ξύπνιοι) την αυθεντικότητα της εμπειρίας τους;

Σ’ αυτό το σημείο και βλέποντας ότι μονολογώ θα κάνω μία ακόμη ερώτηση που απευθύνεται περισσότερο σε εμένα αλλά ίσως να ενδιαφέρει και κανένα άλλο.

Ερώτηση:
Αν κάποιος είναι τόσο προχωρημένος στα αστρικά ταξίδια, ώστε να έχει ικανοποιητικές απαντήσεις για τα πιο πάνω γιατί να ασχολιόταν να δώσει απάντηση σε έναν μάλλον άσχετο όπως εγώ;

Αν πάλι είναι γνώστης και έχει όλη τη καλή διάθεση να βοηθήσει δεν μοιάζει πιο φυσικό να μη το κάνει αφού ορισμένα πράγματα είναι πολύ σοβαρά και «ιερά» για να δημοσιοποιούνται έτσι αβασάνιστα;


Αυτά προς το παρόν με τις ερωτήσεις.

Λέω να συνεχίσω με μερικές απαντήσεις (πόσο μ’ αρέσει να διαλέγομαι με μένα) το συντομότερο δυνατόν…

******************************************************************
Αγαπητή gretel
είχα ετοιμάσει τα πιο πάνω όταν είδα το μήνυμά σου ένεκα του οποίου θα έπρεπε να αλλάξω κάποια πράγματα αλλά τελικά μου φάνηκε εντιμότερο (ή ίσως βολικότερο) να τα αφήσω ως έχουν.

Τώρα γι αυτό που με ρώτησες, συγνώμη βρε gretel αλλά …εεε. είσαι βλέπεις και κορίτσι …εεε πώς να το πώ …κατάλαβες….εεε δηλαδή, εκεί που λένε ότι δεν πιάνει το μελάνι , τέλος πάντων. Ο σωματικός πόνος είναι πολύ αληθινός και έντονος για να τον αγνοήσω, εν τούτοις όταν τελικά ξυπνώ δεν υφίσταται παρά μόνο μία αχνή υποψία του, που σύντομα εξαφανίζεται εντελώς. Μπορεί να φαίνεται αστείο αλλά καταλαβαίνεις, για μένα, δεν έχει καθόλου πλάκα


μη φοβάσαι, μη κολλάς, μη τρελαίνεσαιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2004, 18:58:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ.

ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΠΟΣΤ ΣΟΥ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ "ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ". ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΒΙΩΜΑΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ. ΑΝ ΣΟΥ ΣΥΜΒΕΙ ΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ Α.Π. ΕΙΤΕ ΝΑ ΘΥΜΗΘΕΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΖΩΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΙΑ ΚΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟ ΚΕΙ ΠΟΥ ΠΗΓΕΣ, ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΑΙΡΝΕΣ ΔΗΛ. ΘΑ ΣΕ ΠΑΙΡΝΑΝΕ ΓΙΑ ΤΡΕΛΛΟ Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΦΑΝΕΛΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ "ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗ" Α.Π. ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ Α.Π.

ΜΗΝ ΑΝΑΛΩΝΕΣΑΙ ΣΤΟ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΑΠΟ ΨΗΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕ Α.Π. ΑΝ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ.

ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΣΑΪΤ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ASTRALVOYAGE.COM.

OΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ ΟΣΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ Η ΓΝΩΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΕΤΑΙ.

ΓΙΑ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΛΕΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΦΟΡΑ ΠΑΡΤΙΔΑ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΟΤΙ "ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΝ ΘΑ ΑΚΟΥΣΟΥΝ".

ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΠΟΥ ΠΑΡΕΘΕΣΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΥΝΤΑΛΙΝΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΔΡΑ ΣΤΟ ΙΕΡΟ ΟΣΤΟΥΝ ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΝΑ ΠΟΝΑΣ ΕΚΕΙ -ΑΝ ΚΑΙ ΣΠΑΝΙΟΤΑΤΟ.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΑΪΤ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΥΝΤΑΛΙΝΙ, SWAMIJ.COM/KUNDALINI-AWAKING-INDEX.HTM, KYNDALINI.SE/ENG/ENGKNI.HTML

ΘΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ "ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ ΚΕΝΤΡΑ ΚΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ"


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2004, 08:17:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere
Αγαπητή gretel
σ’ ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου και τις συμβουλές σου. Πάω για …μελέτη.


Όσον αφορά την αντικειμενικότητα της εμπειρίας, εννοώ κάτι σαν αυτό που περιγράφει στο γειτονικό topic περί ενθεογενών, o Xotchipilli2.

Εκεί -βέβαια με τη χρήση ντατούρας- περιγράφει την εμπειρία «πτήσης» που είχε όπου συναντήθηκε με φίλους του (σε ανάλογη κατάσταση και αυτοί) και συζήτησαν για κάποια πράγματα μεταξύ των οποίων και κάτι τόσο πεζό όσο ο φουσκωμένος λογαριασμός τηλεφώνου ενός εξ αυτών. Κάτι που στη συνέχεια, όταν δηλαδή βρέθηκαν πλέον την επόμενη μέρα μπόρεσαν να το επιβεβαιώσουν.


μη φοβάσαι, μη κολλάς, μη τρελαίνεσαιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2004, 12:10:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
ΣΤΕΦΑΝΕ φιλε μου τι "ακουω" παντρευτηκες?! Μπραβο ρε φιλε. Σου ευχομαι ευτυχισμενη ζωη με αγαπη.

Τωρα στα δικα μας! Χαθηκα γιατι μετακομισα και τελευταια αξιωθηκα να βαλω τηλεφωνο στο νεο σπιτι. Ντε θα αργησω ακομα :(

Θα επανελθω ομως καποια στιγμη.

ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΣΤΡΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ!!!

Αν φοβασαι κατι σκεψου γιατι.. Οταν λες κατι.. Οταν αρνεισαι.. Πιστευεις.. Υποστηριζεις.. ΣΚΕΨΟΥ

ΚΑΝΤΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2004, 15:59:53  Εμφάνιση Προφίλ
Να είσαι καλά, φίλε Κώστα.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2004, 17:26:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΚΩΣΤΑ ΣΕ ΧΑΙΡΕΤΩ ΜΑΣ ΕΛΕΙΨΕΣ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΣΥΧΝΟΤΕΡΑ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2004, 13:56:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere
Μιας και δεν βλέπω να κινείται τίποτα εδώ, είπα … βρε δε ξανακοιτάω τις 17 σελίδες του πρώτου μέρους, μπας και λύσω μερικές απορίες μου? Συμπέρασμα …κατ’ αρχήν …

ΝΑ ΒΓΕΙ ΚΑΝΕΙΣ Η ΝΑ ΜΗ ΒΓΕΙ ?

ιδού το μέγα ερώτημα γύρω από την Α. Π.

Πιθανές απαντήσεις:
1. Άστο καλύτερα (too risky)
2. Βγες αλλά να μην απομακρύνεσαι
3. Άμα δεν βγεις δεν ξέρεις τι χάνεις
4. Δε φταις εσύ, η φαντασία σου τα φταίει
5. Βγαίνεις που βγαίνεις, δεν πετάς και τα σκουπίδια ?

Αλλά, για όποιον θέλει να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα είπα να του το κάνω πιο εύκολο μαζεύοντας τα links των σελίδων , με τα συμμετέχοντα μέλη (κατά σειρά … εμφανίσεως) , χρονικό διάστημα που «έπαιξαν», και κάποια hints για το τι περιλαμβάνουν.

Για να θυμούνται λοιπόν οι παλαιότεροι και να μαθαίνουν οι νεότεροι …


Αστρική Προβολή (μέρος πρώτο)


**************************

Σελ. 1 25/01/2002 - 07/03/2002
nikolas , sembek , dottore , akpe , Anex , XRH.STOS , ΒΑΛΙΑ , CrEeP , StorM_GmA
Α.Π τι είναι , τι γνωρίζετε? /ti leei I epistimi ?/ pehnidia toy myaloy? / To vouito, to moudiasma, kai i paralysi / anoikses mia pylh ?
-----------------------------

Σελ. 2 07/03/2002 - 25/03/2002
StorM_GmA , akpe , CrEeP , nikolas , changing_wind , babagi , thoth
Εμπειρία / The Silver Cord / μακριά από καθρέφτες ? / κακά πνεύματα ?/ να φοβηθώ ? / πτώση / η «σκοτεινή» πλευρά /stin mpaniera eimaste pio sigouroi ?
-----------------------------

Σελ. 3 30/03/2002 - 02/06/2002
Desdaemona , nikolas , thoth , Darkangel_78 , changing_wind , ΣΑΠΦΩ , StorM_GmA , Tasan , kassiopi , nicos , akpe, ipobrixiafatsoula , psithiros , DRIFTER , ermis , Protector, SK
Astral wildlife / Astral Police (Εσωτερική Αστυνομία)? / ηχητικα & οπτικα βοηθηματα / sleep paralysis
-----------------------------
Σελ. 4 02/06/2002 - 07/06/2002
ATMAN , nikolas , SK , nNoe , johndata , Andreas , Darkangel_78 , ManDeaf , DRIFTER , Natali , changing_wind , elise , StorM_GmA
Εμπειρίες (περιγραφή) / ανησυχίες για κινδύνους/ μόρα – sleep paralysis / η α.π. εχει σχέση με το Κακό?
-----------------------------

Σελ. 5 09/06/2002 - 31/08/2002
dimelis , StorM_GmA , ΣΚΟΡΠΙΟΣ , ManDeaf , vayia , changing_wind , geolyk , sissy , Yanni , virus2000 , akpe , Triton , SFranky , Darkangel_78 , ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ , thoth , svenardos , lgdca
Περί ΘΕΟΥΡΓΙΑΣ/ μετρήσεις φυσιολογικών λειτουργιών την ώρα του ύπνου – REM / Mora /η Α.Π..είναι (?) επικίνδυνη / όνειρα? lucid dreaming? ή conscious dreaming? συνειδητή εξωσωματική εμπειρία (περιγραφή)
-----------------------------

Σελ. 6 03/09/2002 - 19/02/2003
SFranky , nicos , vibrant , ΑΓΓΕΛΙΚΟΣ , Nienna , dimpapg , aenaongr , darkStar , Skies tou Fegariou , T-SEEKER , indigo_boy , andread , Andariel , nitro912gr , geolyk , ΠΛΑΤΩΝΑΣ , ΑΤΜΑ
Βιβλία, εμπειρίες / συστάσεις να μη πολυασχολείστε / «φρικάρισμα» / "Μώρα" ή "Μόρα" / βλέπεις τον εαυτό σου ? / σαν πτήση με αλεξίπτωτο πλαγιάς / ψύχραιμααα / είναι ακόμη μεσαίωνας;
-----------------------------
Σελ. 7 19/02/2003 - 03/05/2003
indigo_boy , ΑΤΜΑ , ΠΛΑΤΩΝΑΣ , geolyk , Akhs , buda36gr , Oneiro , oneiric1 , Parania7 , b_kouv , nitro912gr , dcd , SUNNY
πάμε Πρέβελη? / MANUAL γαια Α.Π.? / ola auta einai kati paromio me thn preza / «η κλωστή» απ’ το ηλιακό πλέγμα ή από το 3ο μάτι? / άλλο να το ζεις και άλλο να το ακούς
-----------------------------
Σελ. 8 03/05/2003 - 30/05/2003
oneiric1 , dcd , wicca , plane , dimindy , aenaongr , placebo , agarwaeth , Danai
ορατότητα 360 μοίρες! / μέσα στο φως! / τι ασκήσεις χρειάζονται ? / χαλαρά & συγκεντρωμένα … / τεχνική του …σχοινιού / προμήνυμα ?
-----------------------------

Σελ. 9 04/06/2003 - 17/06/2003
Crytila , wicca , oneiric1 , volida , aris24 , Allen Sullivan , TOS , Chris__ , il410
Τηλεπάθεια ή Α.Π. ? / sleep paralysis ? / μη φοβάστε τις «οντότητες» / κι αν κοπεί η χορδή ; / κι αν δεν ξέρεις να γυρίσεις πίσω;
-----------------------------
Σελ. 10 18/06/2003 - 26/06/2003
wicca , oneiric1 , Chris__ , thoth , aris24 , ananasss , T-SEEKER , iaira , morent11
Καλύτερα μην επιδιώκετε συνειδητές Α.Π. / Η Α.Π. βλάπτει σοβαρά την υγεία /
Άμα βγαίνεις εσύ μπαίνει άλλος?
-----------------------------
Σελ. 11 27/06/2003 - 08/07/2003
morent11 , thoth , oneiric1 , wicca , DimitrisD , Aristidis , aris24 , actionmail
βλέπουμε μόνο ό,τι θέλουμε ? / άλλο η ορθοστατική υπόταση άλλο η Α.Π. / Δεν είναι αστείο – Κάντε κανένα σταυρό και αφήστε την Α.Π. /
-----------------------------
Σελ. 12 08/07/2003 - 23/07/2003
wicca , oneiric1 , old tiger , KaFriLa , LAMANI , actionmail , aris24 , kakao , EKTELESTIS , Timetrapped , thoth , T-SEEKER ,
μουδιάσματα / ένα βιβλίο / κι άλλο ένα βιβλίο / Ψυχές-Εισβολείς ? / να βγει κανείς ή να μη βγει?
-----------------------------
Σελ. 13 23/07/2003 - 29/08/2003
Timetrapped , Adonios , wicca , EKTELESTIS , ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ , oneiric1 , _PiNhEaD_ , Lizard_Queen , kostasfer1 , thoth , ryche , soldier , DreamStar , Nickkontos ,
Α.Π. step by step / βγείτε αλλά μην απομακρύνεστε / άστο καλύτερα
-----------------------------
Σελ. 14 29/08/2003 - 08/09/2003
oneiric1 , Adonios , Nickkontos , wicca , moebius 1 , indigo_boy , Satanist , katze , tonouxten , T-SEEKER , Flawless , 8odwris
ρωτείστε την Ειρήνη / όλα γίνονται ? / κάνα καλό βιβλίο ?
-----------------------------
Σελ. 15 09/09/2003 - 18/09/2003
oneiric1 , wicca , thoth , moebius 1 , tonouxten , mariearies , qex , Κωστας , Rebecca
κάνα καλό link ? / Τα 3 βήματα / links περισσότερα links!
-----------------------------
Σελ. 16 18/09/2003 - 24/09/2003
Κωστας , Εχετλαίος , wicca , ryche , Αφροδίτη1982 , Rebecca , nikolaos , kabamaru
μία πλήρης μέθοδος / δεν βγαίνει πρώτα κάνας άλλος; / μία ακόμη μέθοδος / βιβλιοκριτική / χρειάζεται ΕΞΑΣΚΗΣΗ/ κάντε και καμιά προσευχή καλού – κακού / κι άλλη μέθοδος
-----------------------------
Σελ. 17 25/09/2003 - 27/09/2003
Αφροδίτη1982 , sstratos , wicca , AMTA , themis4 , Rebecca , BRAINSTORM , Κωστας , nikolaos , svenardos
είναι μεγάλη απερισκεψία? / μην ανοίγετε πόρτες που δεν ξέρετε πώς να τις κλείσετε ?/ …coming soon…
Αστρική Προβολή (μέρος δεύτερο)


μη φοβάσαι, μη κολλάς, μη τρελαίνεσαιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2004, 08:48:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere
…Κάτι ακόμα…Από το πρώτο μέρος, ξεχώρισα ιδιαίτερα το Post του johndata , όχι γιατί δεν υπήρχαν και άλλα πολύ ωραία και …εποικοδομητικά , αλλά να , αυτό πήγε τελείως άδοξα ( ο johndata εμφανίζεται μόνο με ένα μήνυμα και μετά …σιγή ). Απομονώνω λοιπόν τη φράση του που κυρίως μου άρεσε , έτσι, περισσότερο τιμής ένεκεν (μιας και …πήγε ασχολίαστη).

… κατέληξα στο συμπέρασμα ότι ο πιό σύντομος δρόμος είναι αυτός που μας φαίνεται πιό αργός ή ακόμα καλύτερα(πολύ δύσκολο να το καταλάβω τον πρώτο καιρό) ο πιό σύντομος δρόμος, είναι να μην υπάρχει δρόμος, όσο παράξενο και αν ακούγεται.


μη φοβάσαι, μη κολλάς, μη τρελαίνεσαιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2004, 10:31:15  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ Ampere, βλέπω πως κάνεις μια αναδρομή σε αυτά που ήδη έχουν γραφτεί.

Εκεί εμπεριέχονται και πολλές απαντήσεις σε διάφορα ερωτήματα, όπως και ενδιαφέροντα βιβλία και sites.

Καλή προσπάθεια.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2004, 11:01:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere

Στέφανε, ευχαριστώ. Αναδρομή στις προηγούμενες σελίδες, περιπλάνηση στα links που προτείνονται, επαναλήψεις στα σχετικά βιβλία που σκονίζονταν στα ράφια της βιβλιοθήκης μου, μέχρι που μου τά ΄χωσε χοντρά η σύζυγος, που ασχολιέμαι με αυτές τις μ@#*..*ες (όπως είπε) αντί να ασχολιέμαι με τα πιο πρακτικά ζητήματα της ζωής, οπότε (λίγο πριν πετάξει το pc από το παράθυρο ) της υποσχέθηκα να μην …χασομερώ πια στο esoterica, και … αλλά τι στα λέω αυτά αφορούν μόνο τους παντρεμένους… ώχ ξέχασα τώρα ανήκεις και εσύ στο club …

Εν πάση όμως περιπτώσει πρόλαβα να δω και το KYNDALINI.SE/ENG/ENGKNI.HTML που μου υπέδειξε η gretel δηλαδή το http://www.kundalini.se/eng/engkni.html που το είχε προτεινε και ο Κώστας μετά από μερικές πρώτες εμπειρίες που τον φόβισαν.
Εκεί λοιπόν, από ό,τι κατάλαβα, η webmaster, μία δανέζα, που εφαρμόζοντας κάποιες αναπνευστικές ασκήσεις είχε αποτελέσματα που την φρίκαραν είπε, «όχι θεούλη μου δεν το ξανακάνω, από δω και πέρα θα είμαι καλό παιδί».
Βρήκε και το φως κοντά σε κάποιον σκανδιναβό «γκουρού» ονόματι Martinus, οπότε λέει δεν στείνω και ένα ιστότοπο ώστε όλοι οι κουνταλινοκαμένοι ή γενικότερα οι ψιλο έως χοντρο φρικαρισμένοι και μετανοημένοι να ενώσουν τον …καημό τους και να βροντοφωνάξουν αφήστε αυτά για αυτούς που ξέρουν και μπορούν. Όπως ας πούμε ο Martines. Διαβάστε και τα βιβλία του να δια – φωτιστείτε… Παραθέτω την κατακλείδα του εισαγωγικού της άρθρου:

I don't give any advice to anyone to go on with their artificial exercises, on the contrary I Sadvise against them, decidedly.
The way, which often is forgotten in all New-Age inspired teachings, is the way of karma-yoga. This way is entirely safe and without risks and it is: To train oneself to do good, to be a joy and blessing for the whole, and try to learn to love one's neighbour.
This is the highest form of yoga, which certainly leads to cosmic consciousness, according to Martinus.
This way is nowadays my way.

και η μετάφραση

Δεν συμβουλεύω με τίποτα και κανένα να συνεχίσει με τις τεχνητές ασκήσεις τους, αντίθετα προτρέπω ξεκάθαρα ενάντια σε αυτές.
Ο δρόμος, που είναι συχνά ξεχασμένος από όλες τις εμπνευσμένες από το New-Age διδασκαλίες, είναι ο δρόμος της karma-yoga. Αυτός ο δρόμος είναι απόλυτα ασφαλής και χωρίς κινδύνους και είναι ο εξής: Να μαθαίνει κάποιος να κάνει το καλό, να είναι χαρά και ευλογία για το σύνολο, και να προσπαθήσει να μάθει να αγαπά τον πλησίον του.
Αυτό είναι η υψηλότερη μορφή γιόγκας, που οδηγεί σίγουρα, σύμφωνα με το Martinus, στην κοσμική συνείδηση,.
Αυτός ο τρόπος είναι σήμερα ο τρόπος μου.


Το γενικό λοιπόν concept είναι το εξής: Αφήστε τις …επιταχυντικές μεθόδους και τους διάφορους «δασκάλους». Όχι νεοεποχίτικα (new age) τρικ, όχι παλαιο ανατολίτικα (eastern philosophies) κόλπα.

Λογικευτείτε, ακούστε, διαβάστε τι λέει ο Martinus και …βρείτε την υγειά σας.
Εν τούτοις για να κρατήσω κάτι χρήσιμο από τόσες ώρες μελέτης μεταφράζω ένα απόσπασμά τα (ιερά;) κείμενά του…

There is absolutely only one single way to the light, and that is the way of humility and neighbourly love. There is no shorter or longer way whatsoever to the light or the great birth than this divine way. No being whatsoever can arrive at the great ultimate result of life with more ease or more difficulty than other beings. [Martinus]

…μετάφραση…
Υπάρχει ένας και μόνο ένας δρόμος προς το φως, και αυτός είναι ο δρόμος της ταπεινότητας και της αγάπης στον πλησίον. Δεν υπάρχει πιο σύντομος ή πιο μακρύς δρόμος προς το φως ή τη μεγάλη γέννηση από αυτόν τον θείο δρόμο. Καμία ύπαρξη δεν μπορεί να φθάσει στο μεγάλο ύστατο αποτέλεσμα της ζωής πιο εύκολα ή πιο δύσκολα από τα άλλα όντα.

Όχι ότι είναι τόσο άσχημα αυτά που λένε, αλλά …ρε συ gretel, δεν νομίζω ότι αυτό που χρειαζόμαστε είναι μια καινούργια θρησκεία. - μια χαρά είναι αυτή που έχουμε και τα λέει όλα αυτά και πολύ καλύτερα –. Και η κοσμολογία του Martinus, αλλά και ο τρόπος που αναφέρονται σε αυτόν μου μυρίζει λίγο …θρησκοληψία κάτι τέλος πάντων σε αρρωστημένο, μπορεί πάλι να είναι απλώς η ιδέα μου. Να υποθέσω ότι δεν το είχες πολυψάξει όταν μου το πρότεινες?

Σύμφωνοι, όπως κάπου αναφέρει και η amalia δεν χρειάζεται ούτε απερισκεψία (όταν ασχολείται κανείς με αυτά τα πράγματα) αλλά ούτε και φόβος (για να μαζευτείς στο καβούκι σου).
Πάντως η εξήγηση της κουνταλίνι ίσως να μην αφορά τη περίπτωσή μου αφού τίποτε από τα εξαιρετικά που σχετίζονται με αυτήν δεν μου συμβαίνει.
Τέλος πάντων συνεχίζω το ψάξιμο…


μη φοβάσαι, μη κολλάς, μη τρελαίνεσαιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2004, 13:01:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αναδρομή στις προηγούμενες σελίδες, περιπλάνηση στα links που προτείνονται, επαναλήψεις στα σχετικά βιβλία που σκονίζονταν στα ράφια της βιβλιοθήκης μου, μέχρι που μου τά ΄χωσε χοντρά η σύζυγος, που ασχολιέμαι με αυτές τις μ@#*..*ες (όπως είπε) αντί να ασχολιέμαι με τα πιο πρακτικά ζητήματα της ζωής, οπότε (λίγο πριν πετάξει το pc από το παράθυρο ) της υποσχέθηκα να μην …χασομερώ πια στο esoterica, και … αλλά τι στα λέω αυτά αφορούν μόνο τους παντρεμένους… ώχ ξέχασα τώρα ανήκεις και εσύ στο club...
Ampere, όταν διάβαζα αυτά που έγραψες, διερωτήθηκα:

Μα τι διάβολο, όλες οι γυναίκες (σύζυγοι) από το ίδιο υλικό είναι πλασμένες;

Εν πάσει περιπτώσει, απ' ό,τι διαπιστώνω και οι δύο μας, όπως φαντάζομαι και άλλοι, συνδυάζουμε τις "οικογενειακές μας υποχρεώσεις" με τις "άλλες ενασχολήσεις".

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2004, 09:17:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
Καλοσωριζω ολα τα νεα μελη και το μελος Ampere.

Θελω να ξεκαθαρισω οτι οταν ειχα δωσει το λινκ για τις παρενεργειες απο την kundalini το οποιο ειχα βρει απο ενα ξενο σαιτ για την αστρικη προβολη δεν ειχα βιωσει κατι απο αυτην την ενεργεια.
Πολυ απλα ημουν (και ειμαι) στα αρχικα σταδια της αστρικης προβολης και ειχα/εχω φοβο για το αγνωστο. Με ειχαν τρομαξει αυτα που λεγαν οτι βιωσαν καποια ατομα απο την κατα λαθος ενεργοποιηση της ενεργειας αυτης αλλα εγω προσωπικα δεν την εχω βιωσει ποτε.
Δεν ξυπναει και ευκολα εξαλου.
Αυτοι το παρακανανε σε ασκησεις διαλογισμου.


Αν φοβασαι κατι σκεψου γιατι.. Οταν λες κατι.. Οταν αρνεισαι.. Πιστευεις.. Υποστηριζεις.. ΣΚΕΨΟΥ

ΚΑΝΤΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2004, 09:28:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
gretel και εμενα μου λειπετε.
Κανω υπομονη να ξαναβαλω νετ και μετα θα τα λεμε συνεχως.

Τωρα θα αναφερω την πρωινη μου εμπειρια μετα απο πολυ καιρο.

Ξυπνησα στις 6 και 25 και μια και ημουν ξεκουραστος και δεν νυσταζα λεω ας διαλογιστω χωρις ομως να εχω στο μυαλο μου την σκεψη να βγω απο το σωμα μου.
Ενω διαλογιζομαι για μερικα λεπτα ξαφνικα ενω ειμαι χωρις σκεψεις στο μυαλο μεσα στο απολυτο σκοταδι του δωματιου μου νιωθω ενα ριγος σε ολο μου το σωμα το οποιο γινεται σαν να με χτυπαν χιλια βολτ ηλεκτρικου ρευματος.
Τοτε νιωθω να υψωνομαι και μετα να καταληγω κατακορυφα.
Δεν εβλεπα αλλα σκεφτομαι με απολυτη επιθυμια οτι θελω να δω και βλεπω.
Πεταω ωσ το δωματιο της μητερας μου το οποιο ειναι διπλα και μετα σκεφτομαι να δω αν μπορω να δω το σωμα μου στο κρεβατι το οποιο το βλεπω.
Μετα παω προς το παραθυρο του δωματιου μου και προσπαθω να περασω μεσα απο το τζαμι και ενω το κανω νιωθω να το δια περναω και μετα ανοιγω τα ματια μου στο κρεβατι και η καρδια μου χτυπουσε λιγο γρηγορα.


Αν φοβασαι κατι σκεψου γιατι.. Οταν λες κατι.. Οταν αρνεισαι.. Πιστευεις.. Υποστηριζεις.. ΣΚΕΨΟΥ

ΚΑΝΤΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2004, 09:57:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
Ενα μελος ειχε ζητησει βιβλια με ελληνικη γλωσα πρινα αρκετο καιρο.
Οριστε οσα ξερω:

1)ΥΠΕΡΤΑΤΟ ΤΑΞΙΔΙ - ROBERT A. MONROE - EΚΔΟΣΕΙΣ ΕΣΟΠΤΡΟΝ

(Οι εκπληκτικες εξωσωματικες εμπειριες και ανακαλυψεις του πασιγνωστου ερευνητη των καταστασεων αλλαγμενης συνειδησης)


2)ΑΣΤΡΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ - ΑΝΝΑ ΜΠΕΖΑΝΤ - ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΔΙΟΝ


(Για το αστρικο σωμα και τον αστρικο κοσμο)

3)ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ - DENNING & PHILLIPS - ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΟΝΙΔΑΡΗ

(Ωραιο εξωφυλο αλλα το μεσα πολυ περιπλοκο και χρονοβορο)


4)Ο ΜΑΓΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΤΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ - ΕΥΑ ΑΥΛΙΔΟΥ - ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΑΡΧΕΤΥΠΟ


(Πολυ καλη επεξηγηση για το συνειδητο ονειρεμα και τα αστρικα ταξιδια)
Καλυπτει και αλλα παραφυσικα θεματα.


5) 21ος ΑΙΩΝΑΣ ΑΝΕΞΗΓΗΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΓΝΩΣΤΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ

(Μιλαει και για τις εξωσωματικες εμπειριες και δινει την τεχνικη που ειναι πιο συνηθισμενη του Robert monroe)


6)ΤΟ ΑΣΤΡΙΚΟ ΣΩΜΑ/ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ - ΑΡΘΟΥΡ Ε. ΠΑΟΥΕΛ - ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΕΔΡΟΣ

(Αναλυει το αστρικο σωμα με εξονυχιστικη λεπτομερεια,μορια και ολους τους επιστημονικους ορους. Αρκετα περιπλοκο)

Αν φοβασαι κατι σκεψου γιατι.. Οταν λες κατι.. Οταν αρνεισαι.. Πιστευεις.. Υποστηριζεις.. ΣΚΕΨΟΥ

ΚΑΝΤΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2004, 09:58:38  Εμφάνιση Προφίλ
Κώστα, συμφωνώ ότι η κουνταλίνη, για να ενεργοποιηθεί χρειάζεται σωστές ασκήσεις και χρόνο.

Χαίρομαι για τις εμπειρίες σου.
Δείχνουν ότι έχεις μια διάρκεια στο θέμα, με δυναμική εξέλιξης.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2004, 14:07:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere
Αγαπητέ Κώστα, κατ’ αρχήν σ’ ευχαριστώ για το καλωσόρισμα. Και μια και όπως φαίνεται μαζί με τον Στέφανο και τη gretel είστε η «ψυχή» αυτού του topic σας ευχαριστώ επίσης για τα όσα έχετε προσφέρει.

Προς το παρόν όπως ίσως έχεις δει κάνω μια προσπάθεια να καταλάβω τι έχει προηγηθεί ώστε να μην επαναλαμβάνω πράγματα που λίγο – πολύ έχουν ξαναειπωθεί

Η γνώμη μου για το site περί kundalini είναι αυτή που προανέφερα και χάρηκα που είδα ότι ανάλογη ήταν και η γνώμη του εξαιρετικού μέλους Pagwna στη σελίδα 12 (Posted - 13/04/2004 ) του δεύτερου μέρους του topic. Συμφωνώ 100 % με αυτά που λέει.

Αυτό δεν σημαίνει ότι υποτιμώ ή δεν σέβομαι αυτό που μπορεί να είναι ή να κάνει η kundalini. Άλλο όμως είναι – ας πούμε- να ενημερώνεις για τους κινδύνους του ηλεκτρικού ρεύματος (ειδικά όταν πρόκειται για πολλά …Ampere) και άλλο να καταλήγεις ότι από δω και πέρα θα φωτίζεις μόνο με κεράκια…τα οποία μάλιστα θα προμηθεύεσαι από ένα συγκεκριμένο μαγαζάκι.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι και η δική μου πρόθεση είναι να διακρίνω ό,τι μπορεί να ωφελήσει και να απαλλαγώ από ό,τι μπορεί να είναι τροχοπέδη σε αυτή τη διαδρομή που πορευόμαστε. Εκφέρω τη γνώμη μου, ακούω τι έχουν να πουν οι άλλοι και προχωρώ(???)…

μη φοβάσαι, μη κολλάς, μη τρελαίνεσαιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cybershamangr
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2004, 15:32:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cybershamangr
Μέχρι πρότινος θεωρούσα ότι καλύτερη στάση για ΑΠ είναι αυτή που βολεύει περισσότερο όταν κοιμόμαστε.
Και με αυτό το δεδομένο έκανα πάρα πολλές προσπάθειες για ΑΠ χωρίς επιτυχία. (Σε διάστημα 7 περίπου μηνών) Τα αποτελέσματα ήταν να φτάνω μέχρι το "παραπέντε" και εκεί είτε να συνειδητοποιώ ότι έχει περάσει πάρα πολύ ώρα στην προσπάθεια και να πιάνομαι οπότε τα παρατούσα ή τελικά να με παίρνει ο ύπνος. (Δοκιμάζοντας διάφορες τεχνικές π.χ. αναπνοές, μάντρα κλπ. πάντα ξαπλωμένος)

Προχθές το απόγευμα δοκίμασα κάτι διαφορετικό το οποίο είχε μια σχετική επιτυχία. Ήμουν ξαπλωμένος ανάσκελα και αφού έφτασα στην κατάσταση όπου δεν ένιωθα το φυσικό σώμα έδωσα μια ώθηση προς τα πλάγια και ω τι χαρά αισθάνομαι να εγκαταλείπω το φυσικό σώμα αλλά με λύπη διαπιστώνω ότι κάνω μια περιστροφή 360ο στον οριζόντιο άξονα και επιστρέφω στο φυσικό σώμα Προσπαθώ να ξαναβγώ αλλά ήδη έχει διαταραχθεί η ηρεμία του σώματος οπότε δεν καθίσταται δυνατό.

Το διαφορετικό ήταν ότι δοκίμασα σε θέση που δε με βολεύει να κοιμηθώ.

Άρα αναθεωρώ την άποψη μου για τη θέση του σώματος, θεωρώντας πλέον ότι είναι προτιμότερη μια θέση που να είναι αναπαυτική μεν, αλλά να μη βολεύει για ύπνο.

Οι μελλοντικές προσπάθειες και ο πειραματισμός θα δείξει αν τουλάχιστον για μένα έχει καλύτερη εφαρμογή αυτή η άποψη και είναι ορθότερη.

Η Ελπίδα πεθαίνει προτελευταία. Τελευταία πεθαίνει η Προσπάθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2004, 17:44:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΑΓΑΠΗΤΕ AMPERE ΤΟ ΛΙΝΚ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΔΩΣΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΝΤΩΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΑΝΑΠΝΟΗΣ, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΓΙΟΓΚΑ, ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΚΑΝΟΥΝΕ ΜΕΓΑΛΗ ΖΗΜΙΑ ΑΝΕΒΑΖΟΝΤΑΣ ΒΙΑΙΩΣ ΤΗΝ ΚΟΥΝΤΑΛΙΝΙ, Ή ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑ ΦΙΔΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΚΟΥΛΟΥΡΙΑΣΜΕΝΟ ΣΤΗ ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΣΠ. ΣΤΗΛΗΣ, ΜΕ ΟΛΕΘΡΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.

ΟΙ ΚΙΝΔΥΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΥΟ. Ή ΝΑ ΤΗΝ ΨΩΝΙΣΕΙΣ -ΝΑ ΚΑΕΙΣ- Ή ΝΑ ΣΤΡΕΨΕΙΣ ΤΟ ΦΙΔΙ ΤΗΣ ΚΟΥΝΤΑΛΙΝΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ ΑΝΤΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ ΜΕ ΕΞΙΣΟΥ ΟΛΕΘΡΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.

ΓΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΟΛΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.

Υ.Γ. ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΝΔΡΕΣ.
ΟΣΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2004, 20:13:48  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Υ.Γ. ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΝΔΡΕΣ.
ΟΣΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ
Και ξέρεις ποιο είναι το αστείο, αγαπητή gretel;

Ότι είστε ικανές να επιμένετε, για 50 χρόνια, για την ανοησία π.χ. της αστρικής προβολής και μετά, όταν "δείτε" κάποια πράγματα, να λέτε ότι είναι το πιο φυσικό πράγμα του κόσμου!

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2004, 00:47:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere
.. έτσι για να προσθέσω στην ελληνική βιβλιογραφία… Όχι ότι τα προτείνω, αλλά κάποτε τ΄ αγόρασα και είπα να τα ξανακοιτάξω πριν πάνε για …ανακύκλωση…

«Η πραχτική αστρική προβολή» ΥΡΑΜ εκδόσεις ΙΑΜΒΛΙΧΟΣ

Μόνο πρακτική δεν τη βρήκα. Ξεφυλλίζοντάς την πάλι πάντως, απομόνωσα μια φράση που είχα υπογραμμίσει στην πρώτη μου ανάγνωση…
Ο πόνος και η θλίψη γεννιούνται από την ανισορροπία …. Όταν αντιλαμβάνονται (οι άσαρκες υπάρξεις) πλατύτερους ορίζοντες, αρχίζουν μοιραία τις συγκρίσεις. Έτσι γεννιέται η θλίψη.


«Το Συνειδητό Ονείρεμα» Δ. Ελευθερόπουλος εκδόσεις ΕΣΟΠΤΡΟΝ

Κάτι σαν εγκυκλοπαίδεια για το θέμα όχι όμως άμεσα για Α.Π. Ο τίτλος παραπέμπει σε «Καστανεντική» κυρίως προσέγγιση.
Μια φράση και από δω (όχι πάντως ενδεικτική…)
Το κενό διάστημα ανάμεσα σε δύο σκέψεις κρύβει την εμπειρία της πραγματικής μας κατάστασης.


Υ.Γ. Οι γυναίκες όπου κι αν είναι, είναι πιο πρακτικές. Γι αυτό και έχουν αποτελέσματα. Οι άντρες το …βασανίζουμε πιο πολύ …φιλοσοφικά…


μη φοβάσαι, μη κολλάς, μη τρελαίνεσαιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy