ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 3ο μέρος, επίσημη έκδοση
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
e_mou
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 10:14:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους e_mou
quote:

Τα ζώα έχουν ανεπτυγμένη διαίσθηση και όραση σε αυτά τα πεδία, ειδικά οι γάτες. Συχνά παίζω με την γάτα της φίλης μου φτιάχνοντας μικρά μπαλάκια απο αστρική ουσία , και βάζοντας τα να χοροπηδούν μπροστά της δημιουργώντας στο ζωάκι μία παραίσθηση ουσιαστικά.

Συχνά άν το καταφέρω αντιδρά σαν να χοροπηδά ένα κανονικό μπαλακι μπροστά της. Οσον αφορά την αστρική προβολή είναι δυνατόν εάν το ζώο κοιμάται με πολλή προσοχή να τραβήξεις το αστρικό του σώμα εάν είναι κοντά και να το συνοδεύσεις "έξω", απλά θα κινηθείς στα χαμηλότερα υποστρωματα του πεδίου καθώς η ζωική ψυχή δεν έχει τα πλεονεκτήματα και το ραφιναρισμένο υλικό της ανθρώπινης η οποία μπορεί να κινηθεί σε υψηλότερα επίπεδα.

Οι ασχολούμενοι με σαμανισμό απο ότι γνωρίζω λειτουργούν με την βοήθεια ζώων στο Αστρικό πεδίο αλλά δεν γνωρίζω λεπτομέρειες, πιθανά κάποιος φίλος ενασχολούμενος πρακτικά με αυτή την μέθοδο να έχει να πεί πολύ περισσότερα.



Ευχαριστώ για την απάντησή σου.
Πολύ ενδιαφέρον αυτό που λες. Έχω κι εγώ ένα γάτο στο σπίτι και αναρωτιώμουν αν ταράζονται ή αντιδρούν περίεργα. Λες δηλαδή πως αντιλαμβάνονται την αστρική παρουσία όντας ξύπνια. Αυτό σημαίνει πως αν στο χώρο, την ώρα που είμαστε κι εμείς ξύπνιοι, βρίσκεται κάποια παρουσία, θα πρέπει να την αντιλαμβάνονται, έτσι; Η αλήθεια είναι ότι κάποιες φορές με έχει προβληματίσει το επίμονο βλέμμα του σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο όπου δεν μπορώ να βρω τι θα μπορούσε να κοιτάζει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Cryagnus
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 13:33:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cryagnus

Γεια σε όλους και από εμένα...

Απλά θέλω να απαντήσω στη Gretel και να πω ότι ξέρω ότι το ινστιτούτο Monroe έχει βγάλει CD τα οποία πωλούνται μαζί με βιβλία που περιέχουν τεχνικές αστρικής προβολής. Αυτά λεεί πρωμηθεύονται στην Ελλάδα από τις εκδόσεις Εσοπτρον ,εγώ δεν το έχω ψάξει έαν σε ενδιαφέρει για ψάξτο μπορεί όντως να ισχύει.
Επίσης να πω στον Κατερινιώτη ότι ο Robert Bruce πουλαέι ένα βιβλίο του μέσω Internet το οποίο περιέχει ολόκληρη μεθοδολογία με πρακτική που διαρκεί αρκετές εβδομάδες για την επίτευξη αστρικής προβολής.Ούτε αυτό το έχω ψάξει αλλά όταν διάβασα τι περιέχει το βιβλίο το βρήκα ενδιαφέρον , αλλά που να παραγγέλνω βιβλία μεσω Internet... Αν σε ενδιαφέρει ψάξτο νομίζω δεν είμαι σίγουρος (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος) ότι το site του είναι το www.astraldynamics.com . Ψάξε και στο google για Robert Bruce και κάτι θα βρεις. Στα λέω αυτά επειδή απορούσες πιο πριν εάν υπάρχει τελικά συγκεκριμένη μέθοδος για αστρική προβολή... Αυτά από εμένα.

CiaoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 15:38:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
T_Chameleon of Rodos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 17:12:45  Εμφάνιση Προφίλ
Υπάρχει όντως αστρική προβολή η μόνο το MAX της ανθρώπινης φαντασίας και η αίσθηση τις χαλάρωσης πριν κοιμηθούμε??? Αν υπάρχει και τότε είναι δύσκολο να επιτευχθεί στους κατάλληλους χρόνους. Έτσι νομίζω εγώ μπορεί να κάνω και λάθος

ΕΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ

T_Chameleon of RodosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kateriniwths31
Νέο Μέλος

Greece
45 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 21:17:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kateriniwths31
ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΟ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stefa_1
Νέο Μέλος


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2006, 22:40:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stefa_1
geia sas paidia!(signomi gia ta greeklish all eimai se netcafe me winxp eng)
na sas pw mia ebiria enarksis astrikis provolis
Koimithika to xtes to bradi me tin ekpompi tou xardavela me ta ufo.Omws oneireytika oti eimoun sti larissa (7 xronia eimai ekei 0 twra eimai katerini kai mou leipei).kala ws edw.to prwi me ksipnaei viaia i aderfi mou i mikri gia na tis patisw ena koubi ston ypologisti.eixa ksipnisei all piga sto krevati na synexisw bas kai me parei o ypnos.epeidi den iksera ti na skeftw skeftomun to koritsi mou gia arketi wra mexri pou (pisteyw)pws kateliksa se sinidito oneiro wste ayta pou skeftomouna na pernoun tropi Xwris na kathorizw egw ti tha ginei.(eimoun sto krebati peripou ~30 lepta.afou to oneireytika auto ksafnika vriskomai ston ourano - kserw oti oneireyomai - kai enw eimai sotn katagalano ourano vlepw brosta mou ena toixo me mia porta pou elege SOUL...den katalaba ti elege meta.epixeirisa na bw kai molis to ekana ena dynato vouito apo ta aftai arxise kai na vlepw me kleista ta matia poly entona ta xrwmata tou dwmatiou,tin aderfi mou na paizei ston ypologisti alla kapws periorismena...iksera oti mallon einai astrikh giati to vouito kai to mudiasma se olo to swma itan simptomata.epixeirisa na kounitho elaxista kai nomizw pws egine all EKANA 2H Fora ti vlakeia kai epixeirisa na ksipnisw.meta apo 7~10 deyterolepta katafera na epanelthw me tin kardia na xtypaei poly grigora kai dynata (mallon apo ton fobo)itan ebiria eksodou apo to swma ?an itan giati fovamai toso poli na parei...thelw na eksereynisw auton ton kosmo..na parw mia geysi alla 2-3 fores pou brethika se autin tin katastasi fovithika ypervolika...fobos diladi sa na se apeiloune me oplo...sa na epatha sok meta kai ekatsa sto krebbati gia na iremiso...an mou ksanatixei pou ematha peripou ton tropo ti na kanw?na synexisw?
gia help

Ζειστε την στιγμη σαν να ειναι μοναδικη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helenaki
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2006, 11:42:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helenaki
Την μοναδική ολοκληρωμένη εμπειρία αστικής προβολής (βρίσκεται στην 13η σελίδα)την είχα χωρίς να την επιδιώξω...Μου συνέβει χωρίς να γνωρίζω σχεδόν τίποτα για το θέμα...ή μάλλον είχα ακούσει κάτι πολύ γενικό πριν 5χρόνια.
Έχω προσπαθήσει κι άλλες φορές να επιτύχω μια αντίστοιχη αλλά πάντοτε φτάνω στο μούδιασμα του κορμιού...την παράλυση...και νιώθω το σώμα μου πολύ βαρύ και κινείται πολυ πολύ αργά... όμως μετά δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω , τι να σκέφτομαι...
Κάποιοι αναφέρουν ότι μπορεί να δεις πνεύματα κατώτερα ...χμμμ κάπως έτσι το διάβασα μέσα σε όλες αυτές τις σελίδες...
Δηλ. είναι επικίνδυνο να κάνεις αστρικές προβολές? έχω να πω ότι πέρσυ τον σεπτέμβρη που με είχε πιάσει μανία να λύσω αυτό που μου είχε συμβεί το καλοκαίρι εκέινο στην Πάτμο(η 1η μου εμπειρία) τα όνειρα μου ήταν περίεργα ...Είχα δει μια φορά κάποια μορφή την ώρα μου κοιμόμουν και προσπαθώντας να σηκωθώ από το κρεββάτι μου με εμπόδιζε με το μαξιλάρι μου και το είχε βάλει μπροστά μου να μην δω το προσωπό του...κατάφερα όμως και το είδα και ήταν ε΄νας άντρασ ήρεμος όμως και αυτομάτως παρέλυσα.
καλά δεν ξέρω γιατί αναφέρω αυτήν την εμπειρία μου , απλά μετά τα όνειρα μου είχαν γίνει περίεργα και με το που έπεφτα για ύπνο όλο ένιωθα το σώμα μου σε κατάσταση που πολύ εύκολα έμπαινε στο πρώτο στάδιο της αστρικής προβολής.

"Η μεγαλύτερή μας έκπληξη είναι ο ίδιος μας ο εαυτός..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kateriniwths31
Νέο Μέλος

Greece
45 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2006, 20:40:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kateriniwths31
ΗΕΛΕΝΑΚΙ ΠΟΙΑ ΠΟΙΑ ΜΕΘΟΔΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙΣ ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kateriniwths31
Νέο Μέλος

Greece
45 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2006, 21:24:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kateriniwths31
STEFA 1 ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΝΩ ΚΑΤΕΡΙΝΗ.ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ?ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΚΑΙ 4ο ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΑΣΤΡΙΚΗΣ ΠΡΟΒΟΛΗΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kateriniwths31
Νέο Μέλος

Greece
45 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2006, 21:29:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kateriniwths31
STEFA 1 KAI ΕΓΩ ΜΕΝΩ ΚΑΤΕΡΙΝΗ.ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ?ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ 40 ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ Α.Π.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Helenaki
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2006, 12:01:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helenaki
kateriniwth 31 δεν έχω πολλές γνώσεις επάνω στο θέμα της αστρικής προβολής. ¨οπως προανέφερα η πρώτη μου εμπειρία συνέβει εντελλώς τυχαία...χωρίς να το προσπαθήσω.
Θεωρώ όμως όταν είναι στο πλάι με το ένα χέρι (αύτό που πλακώνεις)να είναι λιγισμένο και ελαφρώς και τα 2 σου πόδια βοηθάει περισσότερο. Εμένα οι υ΄πόλοιπες φορές που δεν ήταν και ολοκληρωμένες έγιναν έτσι. Ενώ η πρώτη μου φορά ήμουν ανάσκελα.


"Η μεγαλύτερή μας έκπληξη είναι ο ίδιος μας ο εαυτός..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kateriniwths31
Νέο Μέλος

Greece
45 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2006, 20:37:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kateriniwths31
HELENAKI ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΣΤΗΝ ΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΛΕΣ.ΕΓΩ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΝΩ,ΝΑ ΜΟΥΔΙΑΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΝΙΩΘΩ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stefa_1
Νέο Μέλος


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2006, 21:40:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stefa_1
Katerinwti31 elenkse ta e-mail soi

Ζειστε την στιγμη σαν να ειναι μοναδικη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

o 1
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2006, 23:26:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους o 1
kanenas standar tropos den yparxei? mallon oxi. mallon h astrikh provoli exei na kanei me ton xarakthra tou kathenos. ego prosopika to xaraktirizo ena aplo oneiro.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kateriniwths31
Νέο Μέλος

Greece
45 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2006, 20:58:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kateriniwths31
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΛΙΣ ΓΥΡΙΣΑ ΑΠΟ ΔΙΑΚΟΠΕΣ.!!ΠΟΛΥ ΗΡΕΜΙΑ ΒΛΕΠΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stefa_1
Νέο Μέλος


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2006, 20:38:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stefa_1
Πραγματι..ηρεμια!
Κατερινιωτη οπου να'ναι θα βρω χρονο και θα βρεθουμε..αν μπορεις αν ρθεις στην παραλια ειμαστε ΟΚ!

Ζειστε την στιγμη σαν να ειναι μοναδικη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kateriniwths31
Νέο Μέλος

Greece
45 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2006, 21:49:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kateriniwths31
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ. ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ MAIL.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stefa_1
Νέο Μέλος


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2006, 21:07:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stefa_1
εγω σημερα το πρωι μου ηρθαν 3 αστρικεσ προβολες μεσα σε 2 λεπτα.δηλαδη μολις εκλεινα τα ματια βουιζαν τα αυτια παθαινα παραλυση και εβλεπα με κλειστα τα ματια μου παρουσιαζεται για 4 η γορα και επαθα πλακα με το ποσο γρηγροα γινεται.Αλλα ειμαι βλακας που δεν το συνεχισα!

Ζειστε την στιγμη σαν να ειναι μοναδικη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kateriniwths31
Νέο Μέλος

Greece
45 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2006, 20:39:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kateriniwths31
ΣΙΓΟΥΡΑ!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kateriniwths31
Νέο Μέλος

Greece
45 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2006, 21:21:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kateriniwths31
Καλησπέρα. Έχω μια απορία. Τι έγιναν τα παλιά μέλη του φόρουμ???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2006, 20:24:42  Εμφάνιση Προφίλ
«Θεωρώ όμως όταν είναι στο πλάι με το ένα χέρι (αύτό που πλακώνεις)να είναι λιγισμένο και ελαφρώς και τα 2 σου πόδια βοηθάει περισσότερο. Εμένα οι υ΄πόλοιπες φορές που δεν ήταν και ολοκληρωμένες έγιναν έτσι. Ενώ η πρώτη μου φορά ήμουν ανάσκελα.»

Μια καλή λύση στο πρόβλημα των ποδιών και των χεριών είναι το μαξιλάρι.
Δοκίμασε ένα μαξιλάρι κάτω απο τα γόνατα σου και 2 μικρά κάτω απο κάθε αγκώνα. Απο προσωπική εμπειρία βρήκα επίσης ότι η θερμοκρασία του δωματίου παίζει σημαντικό ρόλο. Δοκίμασε κρατώντας την λίγο ψυχρή αντί ζεστή.

‘Read not to contradict and confute, nor to believe and take for granted, but to weigh and consider.’
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kateriniwths31
Νέο Μέλος

Greece
45 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2006, 21:18:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kateriniwths31
Sagaviper μήπως μπορείς να μου περιγράψεις λεπτομερώς την δικιά σου τεχνική?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2006, 22:09:49  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε Kateriniwths31 δεν υπάρχει μια τεχνική που να δουλέυει σε όλους. Εγώ προσωπικά δοκίμασα περίπου 10-15 και στο τέλος απλώς δημιούργησα τη δική μου που είναι στα μέτρα μου. Ο καθένας πρέπει να βρεί τη δική του τεχνική.

Θα πρέπει βασικά να δοκιμάζεις όσπου να βρείς μια τεχνική που σε βοηθά να χαλαρώσεις, που είναι το πρώτο σκαλί.

Και να καταφέρεις να βγείς συνειδητά τη πρώτη φορά θα δείς ότι το πιό δύσκολο είναι κρατήσεις τη διαύγεια σου, το εύκολο είναι να βγείς συνειδητά πιστέυω εγώ. Άρα θα πρέπει να καταλήξουμε πάλι στο ότι οι ασκήσεις για δυνάμωση της διαύγειας και μνήμης είναι απαραίτητες.

Και να βγείς απο το σώμα σου στο τέλος τέλος αυτό που θα μετρήσει είναι να μπορείς να θυμηθείς την εμπειρία σου. Όσο δυναμώνουμε τη φυσική μας μνήμη τόσο δυναμώνει η εξτρα-φυσική μας μνήμη.

Όση παραπάνω διαύγεια έχουμε στη καθημερινή μας ζωη τόση διάυγεια θα εκδηλώνουμε και στην εξτρα-φυσική μας ζωή. Δουλέυεις και προπονείς το υποσυνείδητο σου βασικά όταν είσαι συνειδητός έτσι ώστε όταν αναλαμβάνει τα ηνία το υποσεινήδητο να συμπεριφέρεται πιο 'συνειδητά'.

‘Read not to contradict and confute, nor to believe and take for granted, but to weigh and consider.’
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψυχάρι
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2006, 04:49:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ψυχάρι
Καλημέρα σας!

Μόλις ολοκλήρωσα το διάβασμα και των Π Ε Ν Η Ν Τ Α Ε Ν Ν Ε Α (λύγμ!)σελίδων..
Είναι και αυτός ένας λόγος που σας γράφω.Νιώθω σα να συνομιλώ με τους ήρωες ενός βιβλίου που μόλις διάβασα!
Εν συνεχεία,θα ήθελα να αναφέρω ενα λίγο κωμικό περιστατικό που συνέβη το χθεσινό βράδυ:
Έκεί που βαδίζω στο όνειρο,ξαφνικά αρχίζω να καλπάζω!(Είναι ένα απο τα κλασσικά μου ονειρικά βιώματα).Κάνω λοιπόν μερικούς τριποδισμούς και έπειτα ξανασηκώνομαι στα (πισινά)πόδια μου και σκέφτομαι "μήπως είναι όνειρο;"Εκεί λοιπόν έκανα το περιβόητο reality check με το δάχτυλο(Α ρε Στέφανε..) για να το διαβεβαιώσω..και δέν ξεχείλωνε..Δηλαδή τώρα τι καπρίτσια είναι αυτά που μου κάνει το υποσυνείδητο..Όσο και να τράβηξα,το δάχτυλο εκεί, πεισματικά φυσιολογικό...Πρέπει να βρώ άλλο κόλπο!
Γενικά,εχω κάποιες εμπειρίες για τις οποίες έχω απορίες και θα το εκτιμούσα αν με διαφωτίζατε κάποιοι που μπορείτε.Βέβαια,δεν είναι συνειδητές αστρικές προβολές,αλλά τις θεωρώ σημαντικές στη συνειδησιακή μου πορεία.
Για να ξεκινήσω λοιπόν με κάποιες ερωτήσεις:
1.)Όταν συναντώ κάποια οντότητα και την αντιμετωπίζω με οργή,ουσιαστικά κάνω αυτό που επιζητά ή αποτελεί ορθή λύση;(Η αλήθεια είναι οτι η οργή μου εκδηλώνεται πάντοτε άμεσα χωρίς ενδιάμεση διανοητική διεργασία καθ'ότι είμαι ασύνειδος)
2.)Έχω δεχθεί ενίοτε κατα τη διάρκεια του ύπνου κάποιες ας το πούμε 'συμβουλές' πρακτικού χαρακτήρα οι οποίες μου μένουν το πρωί αποχρωματισμένες(ούτε φόβος,ούτε ευδαιμονία).Αν και προτιμώ να μην τις αναφέρω ,έχετε κάτι να μου πείτε που ίσως θα ήταν καλό να γνωρίζω;
3.)Ο Δόν Χουάν λέει στον Καστανέντα να μήν εμπιστεύεται κανέναν οδηγό στο αστρικό.Έχω καταλάβει καλά;Αν ναί, ποια είναι η αποψή σας γι'αυτό αλλα και γενικότερα για τις διδασκαλίες του Δόν Χουάν?
Έχω κι άλλες απορίες αλλα είπαμε!Μη γράψω άλλες 59 σελίδες μόνος μου!

Πίνω λοιπόν την μπύρα μου εις υγείαν και χαράν δική σας,δένδρων,νυχτοπεταλούδων,βράχων,κυμάτων,τραγουδιών και όλων μας των πλασμάτων γενικά!Ο κόσμος είναι άφατα μαγικός!

Εις το επανειδείν!

Κι όπως λέει και ο συμπατριώτης Καζαντζάκης

'..Ντουνιά ταμπίρ,ρουγιά ταμπίρ..'

'Κόσμος κι όνειρο ειν'ένα άμαν άμαν..'

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Fafmir
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2006, 21:17:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Fafmir
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,
ΔΙΑΒΑΖΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΟΟΟΟΟΛΛΛΑΑΑΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΑΣ ΣΥΓΧΕΡΩ ΔΙΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΟΔΟΜΗΤΙΚΕΣ ΟΜΙΛΙΕΣ.Anyway,
ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ Κ ΟΜΟΛΟΓΩ ΠΩΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΤΟΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ.ΔΥΣΤΗΧΩΣ,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ,ΝΑ ΜΕ ΚΑΘΟΔΙΓΗΣΕΙ.ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ,ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΛΛΟΓΟ Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΟΜΠΛΕ.ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ 3-4 ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΚΑΝΩ Α.Π ΑΛΛΑ ΔΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ.ΔΝ ΞΕΡΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΔΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ ΕΠΙΦΥΛΛΑΣΕΙ.ΤΕΣΠΑ,THANKS ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Leon_
Νέο Μέλος


41 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2006, 11:13:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Leon_
Χαίρεται, θα ήθελα να καταθέσω την άποψη μου για αυτό το ενδιαφέρον θέμα (από τα λίγα που μπορούν να θεωρηθούν πρακτικός εσωτερισμός).

Υπάρχει πολύς κόσμος που ασχολείται ή ενδιαφέρεται για την αστρική προβολή. Αν και πρακτικά όσοι τα κατάφερνουν πραγματικά να βγουν στο αστρικό πεδίο, και να το κάνουν αυτό με κάποια συνέχεια, μετριούνται στα δάχτυλα των χεριών (ελπίζω και των δύο). Οπότε για αρχή μην πιστεύετε ότι ακούτε αλλά δοκιμάζετε!

Το αστρικό είναι 100% ακίνδυνο για να πάθεις κάτι βιολογικά, το χειρότερο που μπορεί να σου συμβεί είναι να φοβηθείς και να χάσεις την εμπειρία. Όποιος διδάσκει το αντίθετο καταφέρνει μόνο να μας εγκλωβίζει χρησιμοποιώντας το φόβο μας μέσα στο φυσικό σώμα.

Τα όνειρα είναι πραγματικές εμπειρίες στον αστρικό κόσμο και δεν τα ζούμε μόνο μέσα στο κεφάλι μας. Οποιαδήποτε σκέψη ή συναίσθημα μας ταυτίζει στον φυσικό κόσμο (δηλαδή μας τραβάει την προσοχή), κατά την διάρκεια του ύπνου (όταν το φυσικό σώμα κοιμάται) δημιουργεί ένα όνειρο.

Εδω βρίσκεται για όποιον καταλαβαίνει το απόλυτο κλειδί για να βγει κανείς στο αστρικό. Η συνεχής επαγρύπνηση στον φυσικό κόσμο (η παρατήρηση δίχως ταύτιση των εσωτερικών καταστάσεων και των εξωτερικών γεγονότων) θα οδηγήσει ως επακόλουθο στην επαγρύπνηση και στο αστρικό πεδίο με αποτέλεσμα την μη ταύτιση με τα όνειρα άρα και την αφύπνιση (στο αστρικό).

Ο δειλός (φοβισμένος) αδυνατεί να βγει στο αστρικό!

Κάθε βράδυ πάμε ασυνείδητα και ζούμε στον αστρικό κόσμο και το πρωί δίχως να έχουμε πάθει τίποτα γυρνάμε στο κρεβάτι μας. Τώρα πόσο μάλλον αν πάμε συνειδητά εκεί δεν θα πάθουμε τίποτα!

Για αυτό εξασκείσται στην αστρική προβολή δίχως κανέναν φόβο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2006, 13:38:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ΗΕΛΕΝΑΚΙ ΠΟΙΑ ΠΟΙΑ ΜΕΘΟΔΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙΣ ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ?

Προτείνω την εξής, εύκολη για μένα, «μέθοδο».

Βρισκόμενος ανάσκελα στο κρεβάτι σου και αφού έχεις φροντίσει να αισθάνεσαι άνετα (να μην έχεις φάει πολύ, να μην κρυώνεις/ζεσταίνεσαι κλπ.):

- Χαλαρώνεις ώστε να καταφέρεις να «κοιμηθεί» το σώμα σου, ενώ το μυαλό σου παραμένει «ενεργό».
- Φαντάσου πως στο ταβάνι σου είναι κρεμασμένο ένα σχοινί, το οποίο είναι πολύ γερό και δεν σπάει με τίποτα.
- Με το μυαλό σου προσπάθησε να σηκώσεις τα χέρια σου και να πιάσεις το σχοινί ώστε να «βγεις» από το σώμα σου.

Προσωπικά πιστεύω πως η «μέθοδος» αυτή είναι η πιο απλή αφού το μυαλό μπορεί να την «κατανοήσει».

Ευχαριστώ


* Ειρήνη *

Edited by - oneiric1 on 22/08/2006 13:40:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Fafmir
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2006, 13:48:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Fafmir
Γεια σου φίλε Leon,
Ουσιαστικά με αυτή σου την απάντηση απαντάς και στο ερωτημά μου αν υπάρχουν κίνδυνοι στο αστρικό πεδίο αλλά είμαστε σίγουροι πως το μόνο που μπορεί να μας συμβεί είναι φόβος?Είχα διαβάσει στην αρχή του Topic πως υπάρχουν πολλές οντότητες που βρίσκονται στο αστρικό πεδίο όπως δαίμονες,άγγελοι κλπ.Τα κακόβουλα όντα δεν μπορούν να επιρεάσουν την σωματική αλλά και ψυχική κατάσταση?Δεν υπάρχει πιθανότητα να κοπεί η αργυρή χορδή?Τέλος,και απευθύνομαι σε όποιον γνωρίζει να απαντήσει:πρόσφατα διάβασα ότι υπάρχει ένα μέρος που δεν θυμάμαι ακριβώς την ονομασία του(νομίζω χώρα του χρυσού φωτος ή κάτι τετοιο τεσπα)στο οποίο λέγεται ότι βρίσκονται οι ψυχές των ανθρώπων που έχουν πεθάνει.Είναι αλήθεια αυτο?και αν ναι μήπως θα μπορούσε να μου δώσει κάποιος πληροφορίες γι'αυτό το μέρος αλλά και πως μπορεί κανεί να το επισκευτεί?ΕυχαριστώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Leon_
Νέο Μέλος


41 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2006, 18:48:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Leon_
Αν μελετήσει κανείς την ευρέως διαδεδομένη βιβλιογραφία στο ίντερνετ θα ανακαλύψει πως όλες οι πρακτικές για αστρική προβολή χωρίζονται σε δύο μεγάλες κατηγορίες:

- οι ενεργητικές τεχνικές
- οι παθητικές τεχνικές

Όπως το λέει και το όνομα τους οι ενεργητικές τεχνικές αφορούν αυτή κάθε αυτή την προσπάθεια να βγεις στο αστρικό. Συνήθώς είναι μια διαφοροποίηση της παρακάτω μεθόδου:

1) Χαλάρωση
2) Συγκέντρωση σε ένα πράγμα, με ταυτόχρονο άδειασμα του νου από σκέψεις
3) Ενέργειες που γίνονται στο στάδιο των κραδασμών (vibrations στα αγγλικά)

Οι παθητικές τεχνικές αφορούν την προετοιμασία που πρέπει να κάνει ο μαθητής κατά τη διάρκεια της ημέρας ώστε να προετοιμάσει σώμα και ψυχή για την διαδικασία του αστρικού ταξιδιού. Αυτές είναι άκρως πιο σημαντικές από τις ενεργητικές.

Είναι εύκολο να λέει κανείς ξάπλωσε, συγκεντρώσου και θα βγεις στο αστρικό, αλλά εδώ οι μοναχοί του Θιβέτ δυσκολεύονται (με την φιλήσυχη ζωή τους) πόσο μάλλον εμείς...

Κάποτε είχα ακούσει έναν κύριο που μιλούσε για το πως εκπαιδεύει / διδάσκει το αστρικό σώμα κατά τη διάρκεια της ημέρας και αυτό τις μαγικές ώρες του χαράματος του επιτρέπει να βγει στο αστρικό.

Που θέλω να καταλήξω: η δεξιοτεχνία στην αστρική προβολή αποκτιέται μόνο μέσω της καθημερινής, από στιγμή σε στιγμή πειθαρχίας. Φυσικά και πρέπει να προσπαθούμε με τις ενεργητικές τεχνικές κάθε βράδυ (κυριολεκτικά κάθε βράδυ) αλλά αυτό από μόνο του θα δώσει μερικές αναλαμπές μόνο αφύπνισης στο αστρικό.

Οριστικά αποτελέσματα θα φανούν μόνο μέσω κάποιας συγκεκριμένης πειθαρχίας.

Μια καλή αρχή είναι η τήρηση καθημερινού ημερολογίου με τις εμπειρίες - όνειρα από τον αστρικό κόσμο. Όταν ξυπνήσει κανείς δεν πρέπει να κουνηθεί από την θέση που βρίσκεται, ας κλείσει τα μάτια, και ας προσπαθήσει να θυμηθεί όσες πιο πολλές λεπτομέρειες μπορεί από τα όνειρα του. Μετά ας τις γράψεις κάπου.

Απο έναν εκπαιδευτή αστρικού ταξιδιού είχα διαβάσει το εξής. Για να εισέλθει κανείς οριστικά στην ονειρική γιόγκα (αστρικό ταξίδι) πρώτα πρέπει να πετύχει την πλήρη ενθύμηση όλων των ονείρων που βλέπει κατά τη διάρκεια του ύπνου.

Οπότε πόσο μακριά είμαστε ακόμα...

Υ.Γ. Φίλε Fafmir, εφόσον μιλάς για πράγματα που έχεις διαβάσει αν θέλεις κάνε τον κόπο και διάβασε και το παρακάτω (λίγο δυσάγνωστο) κείμενο (αναφέρεται και στο θέμα της ασημένιας χορδής).

Το βιβλίο των Νεκρών - Σαμαέλ Αούν ΒεόρΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kateriniwths31
Νέο Μέλος

Greece
45 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2006, 21:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kateriniwths31
Καλησπέρα.Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι πως φτάνει κανείς στο στάδιο των δονήσεων.Καταφέρνω να μουδιάσω το σώμα και να χαλαρώσω τελείως αλλά από κει και πέρα τίποτα.Τι κάνω λάθος?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy