ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 3ο μέρος, επίσημη έκδοση
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2009, 22:47:40  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ μου φίλε -κενό-!

Ακόμα μια λέξη: Αφοβία!

Βέβαια, όπως και η Αγάπη έτσι και η Αφοβία, παρότι είναι μονάχα 2 λέξεις, κρύβουν τόση δύναμη που ούτε καν μπορούμε να διανοηθούμε πόσο μάλλον να προσεγγίσουμε!
Ιδιαίτερα όταν έχουμε εμποτιστεί απ'τα γεννοφάσκια μας με τ' αντίθετά τους...
Και φυσικά πέρα απ'τα παραπάνω έχουμε και την αδυναμία πίστης στη λέξη Δύναμη, για τους ίδιους λόγους.
Οπότε αυτό που μας χρειάζεται είναι να εξοικειωθούμε με αυτές τις 3 λέξεις και έπειτα να κάνουμε έναν συνδυασμό μεταξύ τους:
ΑυτοΔυναμία-ΕτεροΑφοβία-ΠανΑγάπη...
Ε μετά γινόμαστε ΜετΑνθρωποι και............ΖΟΥΜΕ!

Α και μην ξεχνάμε τη Δύναμη της Λέξης Ζωή ε!
Τί σου λέω τώρα...αοριστίες και γενικότητες θα μου πείς...
Αλλά πώς να χωρέσει κανείς τη Ζωή μέσα σ'ενα κείμενο?
Ξέρεις τι ζητάς?
Τον ουρανό με τ'άστρα!
Ε λοιπόν φίλε μου αν θές τόσο πολύ να δείς τον ουρανό με τ'άστρα δεν έχεις παρά να το φωνάξεις τόσο Δυνατά ώστε να ν'ακουστεί μέχρι τις εσχατιές του Σύμπαντος!
Έχεις τη Δύναμη να φωνάξεις τόσο Δυνατά?
Θέλεις με όλο σου το Είναι να γνωρίσεις τον ουρανό με τ'άστρα?
Πιστεύεις πως μπορείς να πάς εκεί?
Αν ναι, κάντο και καλά ταξίδια!
Ή μήπως, έστω και λίγο, πιστεύεις πώς είσαι ένα αδύναμο ανθρωπάκι?
Αν ναι, λυπάμαι αλλά το ταξίδι αναβάλλεται...
Φιλικά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cody30
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
97 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2009, 02:34:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cody30
Καλημερα , τι αποδειξεις να εχω για τα λογια και τις κατηγοριες που ειπα , μονο τα περιοδικα(μυστερι-αβατον κλπ) και οι εκδοσεις τυπου αρχετυπον να πιασει κανεις θα καταλαβει τι σκοπο εχουν ολοι αυτοι που βγαζουν το χρημα.
Λοιπον οσον αφορα την τηλεοραση σαν συσκευη , αυτο που θελω να πω ειναι οτι ο δασκαλος μας ειχε πει πως το χειροτερο μεσα στο σπιτι ειναι μια συσκευη τηλεορασης διοτι κανει πολυ μεγαλο κακο στον υπνο μας αλλα και στο αστρικο πεδιο.Το λιγοτερο που εχει να κανει καποιος που θελει να πετυχει αστρικη προβολη μας ειπε ειναι να πεταξει την τηλεοραση εξω απο το σπιτι.Αυτο αληθευει ?
Και κατι ακομα.Παρακινειτε εδω καποιον να κανει αστρικη προβολη να πεταξει στα αστρα! Και να μην φοβαται........Μαλιστα
Και εγω τωρα να μιλησω ?Να ρωτησω ? ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΠΕΤΥΧΕΙ ΚΑΙ ΠΑΘΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΣΤΟ ΠΕΔΙΟ ΑΥΤΟ ΛΟΓΟ ΑΠΕΙΡΙΑΣ ? ΛΟΓΟ ΑΤΥΧΙΑΣ ? ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ .....ΤΟΤΕ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙΤΕ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΟΤΑΝ ΣΑΣ ΒΡΟΥΝΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ??????
ΡΩΤΑΩ ΤΩΡΑ ΕΓΩ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙΤΕ ???? ΣΥΓΝΩΜΗ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ?????
ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΙΤΕ ???????
ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΣΑΣ ΚΛΕΙΝΑΝΕ ? ΛΕΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ !
ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΒΑΖΑΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΟΡΦΗΣ ΠΡΟΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ?
ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΖΗΤΗΤΟ ΑΠΛΑ ΑΠΑΓΟΡΕΨΕ ΤΟ ΕΤΣΙ?
Καλη μας συνεχεια!

Παρακαλο ας προσεχουμε τις γατες , ειναι πολυ ευαισθητα ζωακια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2009, 04:38:59  Εμφάνιση Προφίλ
Βρε καλώς τη σαύρα, εεε με συγχωρείτε κατά λάθος, τον φίλο μας τον cody30!
Λοιπόν κόντι!
Την τηλεόραση την έχω πάντα κλειστή και σαφώς βγαλμένη απ'τη μπρίζα!
Την ανοίγω μόνο για να δώ καμιά ταινία...
Βέβαια τώρα έχουμε και τους υπολογιστές οπότε άστα να πάνε!
Αλλά πρέπει να ξέρεις εσύ από mind control...
Και μιας και ανέφερα το "mind control" θα σου πώ το εξής μπας και το χαμπαριάσεις μια και καλή!
Κάθε βράδυ, μα κάθε βράδυ, ελέγχεσαι στον ύπνο σου!
Κάθε βράδυ, μα κάθε βράδυ, χρησιμοποιήσαι ώς "δόλωμα" έτσι ώστε να καταφέρουν όντα που "φτάνουν" μέχρι κάποια επίπεδα, να τα ξεπεράσουν...
Ε λοιπόν φιλαράκι με το να καταφέρεις έστω και για μια φορά να κάνεις συνειδητά αστρική προβολή θα καταλάβεις πόσο μα πόσο κορόιδο είσαι!
Φίλε μου είναι τόσο απίστευτη η εκμετάλλευση σε όλα τα επίπεδα που το πιθανότερο είναι να το ξεχάσεις γιατί δεν θα το άντεχες!
Μην το πάρεις προσωπικά, απευθύνομαι σε όλους...
Η αστρική προβολή είναι μια φυσική μας ικανότητα, αλλά αν την ελέγχαμε εμείς, αυτός ο κατά τ'άλλα υπέροχος πλανήτης, θα στερούνταν της παρουσίας μας.
Και μιλάω για το ανθρώπινο είδος ε!

Διακρίνω στα λόγια σου έναν βαθύτατο προβληματισμό, μια αγανάκτηση, έναν θυμό και πολύ πόνο!
Φίλε, τρώς πολύ αόρατο ξύλο αλλά δεν ξέρεις ούτε από πού σού'ρχεται, ούτε γιατί...Και η άγνοια που έχεις σε τρελαίνει...Σε καταλαβαίνω αλλά δε σε λυπάμαι...Είσαι σαν όλους αυτούς που θέλουν τρανταχτές αποδείξεις για να διαλυθεί ακόμα και το τελευταίο συννεφάκι αμφιβολίας...
Έτσι, επειδή δε γνωρίζουμε "τρώμε" ξύλο και μας εκμεταλλεύονται ασύστολα σε όλα τα επίπεδα!
Πάντως επειδή "ο τολμών νικά" και αφού η φύση μας αποδεικνύει πως ο ισχυρότερος επιβιώνει δεν έχετε παρά να ρισκάρετε...
Το πολύ πολύ να σπάστε τα μούτρα σας...
Ίσως, απ'την άλλη, να σπάσει και καμία απ'τις μάσκες που φοράτε...
Και μιας και μίλησα για "μάσκες"...
Δεν είναι γελοίο που οι απόκριες γιορτάζονται για λίγες μέρες κάθε χρόνο και οι άνθρωποι ντύνονται μασκαράδες?
Μα αφού όλοι φοράνε μάσκες καθόλη τη διάρκεια του έτους!
Αντε καλές απόκριες!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2009, 13:43:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Γεια σας

ΦΙΛΕ cody30

quote:
cody30Δυο πραγματακια να πω ,
-1 προσπαθειτε να κανετε αστρικη προβολη εκει με το ζορι , με καφεδες , με πιεση , με προσπαθεια με με με με με με , αλλα κανετε το μεγαλυτερο λαθος.Παιδες η αστρικη προβολη για να γινει ΠΡΕΠΕΙ να προσπαθειτε ΟΛΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ - ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ - ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ - ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ - ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ - ΣΤΟ ΜΠΑΝΙΟ - ΣΤΗΝ ΚΟΥΖΙΝΑ - ΣΤΗ ΒΟΛΤΑ !
Και πως προσπαθω στα παραπανω ? Με το να εισαι εκει(σε ολα τα παραπανω) οταν εισαι εκει !Με το να μην πεταει το μυαλο σου οταν εισαι στο γραφειο-δουλεια και πηγαινει στο σπιτι , η οταν εισαι σχολειο να πεταει το μυαλο σου στο σπιτι .ΠΡΕΠΕΙ να εισαι εκει που εισαι και να σκεφτεσε οσο μπορεις περισοτερο οτι κανεις οταν το κανεις!Να σταματησεις οσο μπορεις περισοτερο τον εσωτερικο μονολογο που σε ταξιδευει και χανεσε , ενω πρεπει να εισαι στο τιμονι εισαι εκει που θα πας το καλοκερι διακοπες , εκει που κανεις μπανιο στο ντουζ σου ενω πρεπει να εισαι εκει και να νιοθεις το νερο και να καθαριζεις το δερμα σου , το μυαλο σου πεταει στο καφε που θα πιεις μετα με τον την φιλη σου!ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΠΟΥ ΠΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ εεεεεε ΛΑΘΟΣ !!!


Ο μονος τροπος για να τα βαλουμε σε λειτουργια ειναι να σταματησουμε , να κοψουμε τον εσωτερικο διαλογο με το υποσυνηδητο μας.Αυτο παιδια, το ΥΠΟΣΥΝΗΔΗΤΟ , κανει ολη την ζημια και δεν αφηνει τον νου να δουλεψει , δεν αφηνει την "συσκευη" να παρει μπροστα.
Βεβαια μας κρατανε καθηλωμενους και τα ΕΓΩ μας, τα οποια πρεπει να διοξουμε απο πανω μας και ειναι μεγαλη ιστορια(δεν την αναφερω τορα) αλλα οταν τα καταφερει καποιος απο εμας τοτε το επομενο σταδιο ειναι κοντα.
Ολη η διεργασια με τον εαυτο μας γινεται την ημερα ολη μερα , αλλα και την ΝΥΚΤΑ οπου με την αστρικη μας προβολη δημιουργουμε το σωμα μας στο οποιο και θα μεταφερθουμε κατα την ΑΝΑΣΤΑΣΗ μας απο εδω.
Εχο πολλα να πω αλλα δεν προλαβενω ως συνηθως.......πρεπει να φυγω.
Σκεφτητε αυτα και αν καποιος θελει να πει την γνωμη του εδω ευχαριστως η αλλιως armakos@hotmail.com
Eυχαριστω πολυ!!!!
Λοιπον κατα πρωτον δεν ειμαι κανενας που τα ξερει ολα ετσι ! Και κατα δευτερον απλα την γνωμη μου λεω απο αυτα που ακουσα , που σκεφτικα , που ειδα !
Με απλα λογια μπορει να μιλαω να γραφω και να λεμε λογια , λογια , λογια χωρις αποτελεσμα.
Κοιταξε αυτο που θελω να πο ειναι πος με την πρασπαθεια μας την ημερα να παταξουμε να διωξουμε τα ΕΓΩ μας θα μας "επιτραπει" θα επιτυχουμε ,καλυτερα, την αστρικη προβολη το βραδυ οποτε ΤΟΤΕ και μονο τοτε εφοσον το βραδυ στον υπνο μας ειμαστε ΣΥΝΗΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ = και επιτυχουμε την ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ , ΤΟΤΕ λοιπον σιγα σιγα με διαρκη προσπαθεια και διδασκαλεια απο τους εκει δασκαλους=στο πεδιο το αστρικο , ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΤΑΙ το αστρικο μας σωμα το οποιο και θα μας δεχτει με την ανασταση μας! Αυτο βεβαια οπος καταλαβενουμε ολοι δεν γινετε απο σχεδον κανενα μας, πολυ λιγοι ανθρωποι τα εχουνε καταφεροι.ΝΑ ΣΑΣ ΠΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΒΓΑΖΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΟΛΑ ΕΤΣΙ?.Εχω παρακολουθησει μαθηματα αστρικης προβολης και ο Δασκαλος εκει μας μιλησε για αυτα εδω που σας λεο , φυσικα ομως εγω εχω και την αποψη μου και την γνωμη μου!
Λοιπον τι ειναι αστρικη προβολη με απλα λογια = ειναι να ξυπνησεις ενω ονειρευεσαι και να πεις οντας σε υπνο οτι "α να τορα ειμαι εδω και βλεπω ονειρο, τορα ειμαι σε ονειρο κα μπορω να κανω οτι θελω,να ταξιδεψω οπου θελω να μιλησω με αλλους που βρισκονται σε προβολη.Δεν σας εχει συμβει ποτε ενω κοιμαστε να ΣΥΝΗΔΗΤΟΠΟΙΗΘΗΤΕ στον υπνο σας , δηλαδη να ξυπνησετε ενω κοιμαστε , να ξυπνησετε στον υπνο σας και να ποιτε οπ τορα κοιμαμε αλλα ειμαι εδω !!!!


Φίλε cody30 Όπως βλέπεις τα λόγια σου έχουν παραμείνει και αυτά είναι ένα από αυτά που ειπες. Η ευθηνή τον λόγων σου είναι εδώ. Και σε αυτό που λες έχει μερίδιο!!

quote:
cody30 ΤΟΤΕ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙΤΕ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΟΤΑΝ ΣΑΣ ΒΡΟΥΝΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ??????


Όμως εγώ Φίλε cody30 από τα λεγόμενα σου κατάλαβα ότι διδάχτηκες κάπου την Γνωστική διδασκαλία ή ένα της κομμάτι ,αλλά δυστυχώς δεν την κατάλαβες και από αυτά που λες, βλέπω ότι έχεις παρερμηνέψει πολλά.

Φαίνεται ότι απέτυχες στις προσπάθειες σου και μαζί με το πώς τα έχεις παρερμηνέψει έχεις εναντιωθεί σε όλους.

Και αν συνεχίσω να σε διαβάζω βλέπω πως βρίσκεσαι σε μια σύγχυση ανάμεσα στην θρησκεία στην επιστήμη και σε διάφορες άλλες σκέψεις.

Δεν σε κατηγορώ. Σου δείχνω. Σου εύχομαι να βρεις γρήγορα αυτά που θες.

Όσο για τους κινδύνους στο αστρικό, σύμφωνα με την εμπειρία που έχω είναι αντιμετωπίσιμοι. Είναι εξαιρετικά σπάνιες οι περιπτώσεις να πάθεις κακό στο φυσικό σώμα. Το πιο πιθανό είναι να πάθεις κακό όχι στο αστρικό αλλά στο φυσικό!!

Αυτό που προκαλεί τα μεγαλύτερα προβλήματα είναι η διανοητική υγεία του ανθρώπου. Ένας άνθρωπος ακατάλληλα εκπαιδευμένος ή διανοητικά ασταθής φαίνεται ότι θα έχει προβλήματα στο αστρικό.

Μιας και αναφέρθηκες στον Δάσκαλο Σαμαελ κοιτά τι λέει και πως προ-φυλάσσει τον ερευνητή δείχνοντας του τα προβλήματα αλλά και την σωστή καθοδήγηση.(αυτό είναι ένα αποσπασμα από τα πολλά αλλά)


quote:
ΔΑΣ. ΣΑΜΑΕΛ . ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΔΗ ΔΙΟΡΑΤΙΚΩΝ ΑΝΤΙΛΗΨΕΩΝ.

Υπάρχουν πέντε βασικά είδη διορατικών αντιλήψεων. Πρώτον: συνειδητή διόραση, Δεύτερον: ασυνείδητη διόραση, Τρίτον: παρασυνειδητή διόραση, Τέταρτον: υποσυνειδητή διόραση, Πέμπτον: υπερσυνειδητή διόραση. Αυτά τα πέντε είδη διορατικών αντιλήψεων προκαλούν διαφορετικές μορφές δια-νοητικής αντίληψης.

Στην Παθολογική Ψυχιατρική υπάρχουν διάφορες Βιοτυπολογικές μορφές. Κάθε προσωπικότητα αντιδρά εμπρός στις διορατικές αντιλήψεις σύμφωνα με την ειδική ατομική Προσωπολογική και Ψυχοπαθολογική Διάγνωση. Υπάρχει ο Φυσιολογικός Παράνους, ο ασθενής Παρανοϊκός, ο Σχιζοφρε-νής, με αντιδράσεις βίαιες, στιγμιαίες και τρομερές.

Υπάρχουν επίσης ο Νευρασθενής με διπλή νοσηρή προσωπικότητα, ο Ολιγοφρενής, κοινός δολοφόνος, ο Επιληπτοειδής, ο σχιζοειδής με ποικιλία υπερευαισθησίας ή υπεραισθητικότητας με Γονιδιακή Επιληπτοειδή βάση κτλ. κτλ.

Στην πορεία μιας περιστασιακής αντίδρασης κάθε Διορατικός μιλάει και ενεργεί ανάλογα με το είδος της Προσωπολογίας και τη Ψυχοπαθολογίας που τον χαρακτηρίζει σαν Ανθρώπινη Οντότητα. Για την ανάπτυξη της Διόρασης είναι αναγκαίο να κατέχουμε διανοητική μόρφωση. Για την ανά-πτυξη των αποκρύφων δυνάμεων, τσάκρας, δίσκων, μαγνητικών κύκλων του αστρικού σώματος, χρειάζεται η διανοητική πειθαρχία.

Ένας Διορατι-κός χωρίς μόρφωση και χωρίς κανενός είδους διανοητική πειθαρχία, εκφυ-λίζεται σε κοινό εγκληματία. Ένας διορατικός χωρίς διανοητική μόρφωση μπορεί να πέσει στα ακόλουθα εγκλήματα: συκοφαντία και ιδιωτικές ή δη-μόσιες ύβρεις, δυσφήμηση τιμής, ύβρεις και απειλές, συζυγοκτονία, αν-θρωποκτονία, αυτοκτονία, πατροκτονία, μητροκτονία, αδελφοκτονία, αιμο-μιξία, κλοπή, ληστεία, σεξουαλική αποπλάνηση, σκληρότητα και βία, παι-δοκτονία, κτλ, κτλ, και πολλές άλλες περιπτώσεις εγκληματικότητας που μελετώνται από την Ψυχιατρική και την Ψυχολογία.

Ο παθογενής ρόλος του προληπτικού φόβου, παροτρυνόμενος από διορα-τικές αντιλήψεις παρασυνειδητές, ασυνείδητες ή υποσυνείδητες, γεννά τον φόνο, τη συκοφαντία και δημόσια ύβρη και γενικά κάθε είδους κοινά ε-γκλήματα.

Οι διορατικές αντιλήψεις του παρασυνειδητού ή του ασυνείδητου ή υποσυνείδητου παράγουν διάφορες περιστασιακές αντιδράσεις, σύμφω-να με το βιολογικό τύπο του διορατικού.Οι νευρασθενείς, σχιζοφρενικοί, ολιγοφρενείς, επιληπτοειδείς και σχιζοειδείς, υπερευαίσθητης ποικιλίας, διορατικοί, πέφτουν στις καταστάσεις του ψυχοπαθητικού σαστίσματος, σε καταναγκαστικό και παθολογικό επηρεασμό σε παραλήρημα υπερευαισθη-τικής δίωξης κτλ που τους οδηγούν στην άβυσσο του εγκλήματος.

Πριν αφοσιωθούμε στην ανάπτυξη των αποκρύφων δυνάμεων, χρειαζόμα-στε να μελετήσουμε τον εαυτό μας και να κάνουμε μια προσωπολογική και ψυχοπαθολογική διάγνωση της ιδιαίτερής μας προσωπικότητας.

Αφού έχουμε ανακαλύψει το ιδιαίτερό μας Ψυχο-Βιοτυπολογικό ΕΓΩ, χρειαζόμα-στε να αναμορφωθούμε με τη διανοητική μόρφωση. Χρειαζόμαστε μια Παι-δαγωγική Ψυχοθεραπεία για να αναμορφωθούμε.

Τα τέσσερα Ευαγγέλια του Ιησού Χριστού είναι πραγματικά η καλύτερη Παιδαγωγική Ψυχοθερα-πεία. Είναι αναγκαίο να μελετήσουμε και να εφαρμόσουμε ολοκληρωτικά όλες τις διδασκαλίες που περιέχονται στα τέσσερα Ευαγγέλια του Ιησού Χριστού.

Μόνο αφού έχουμε αναμορφωθεί ηθικά μπορούμε να αφοσιωθούμε στην ανάπτυξη των τσάκρας, δίσκων ή μαγνητικών κύκλων του αστρικού σώμα-τος.

Τη θετική διόραση την κατέχουν μόνον εκείνες οι ψυχές που ζουν αφυπνισμένες στους υπερευαίσθητους κόσμους.



Και εδώ το λέει ξεκαθαρα.

quote:
ΔΑΣ. ΣΑΜΑΕΛ Πραγματικά, εκείνοι οι οποίοι κατέχουν συνεχή συνείδηση, είτε το φυσικό τους σώμα είναι ξύπνιο είτε κοιμισμένο, αυτοί που πάντοτε βρίσκονται σε επάγρυπνη κατάσταση, είναι θετικοί διορατικοί, κατέχουν συνεχή συνείδηση.

Κάθε αυθεντική Ενδοσκο-πική ή Εσωτερική έρευνα αρχίζει από αυτήν την κατάσταση της τέλειας ε-παγρύπνησης. Είναι ανάγκη να ξυπνήσει ο ονειρευόμενος πριν να μετα-τραπεί σε έναν κατάλληλο ερευνητή των ανωτέρων κόσμων.


Αυτή είναι η ασφάλεια. Και από αυτό ξεκινάνε όλα.

ΑΥΤΑ.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο τoν κόσμο
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-Κενό-
Μέλος 1ης Βαθμίδας


93 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2009, 17:13:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -Κενό-
Έχω παρατηρήσει ότι το αόρατο ξύλο είναι πλέον υπόθεση ρουτίνας ........

κουράγιο ....

Όσο για τις λέξεις ελάτε να κάνουμε το φόρουμ άντρο του Μπαμπινιώτη :

Αφοβία , Αγάπη, σθένος , δύναμη , ελπίδα , φως , καλοσύνη , ευγένεια , αξιοπρέπεια , κλπ , κλπ

Σαν λέξεις δεν μπορώ να πω υποδηλώνουν έναν υγιή κώδικα συμπεριφοράς :

Δεν είναι όμως ο ίδιος ο κώδικας συμπεριφοράς !!!

Μάλλον ο καθένας καλείται να συμπληρώσει ο ίδιος τις λέξεις αυτές με κάτι από την ψυχή του

Αυτό το γράφω μάλλον για να το εμπεδώσω εγώ .....

Όσο για αυτό που έγραψες Helios σχετικά με την εκμετάλλευση μπορείς να το επεξηγήσεις ?

Αντε και καλές απόκριες

μακάρι η δεύτερη μάσκα να είναι πιο διασκεδαστική από την πρώτηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2009, 06:30:08  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ -κενό-!
Θα'θελα να σου απαντήσω πιό αναλυτικά αλλά όπως βλέπεις το συγκεκριμένο θέμα έχει παρεκτραπεί.
Οπότε οφείλω ν'απευθυνθώ στον υπηρέτη.
Υπηρέτη πιστεύεις ότι οι αναγνώστες της Α.Π. όταν εισέρχονται σ'αυτό το θέμα θέλουν να διαβάζουν διδασκαλίες διαφόρων δασκάλων?
Είχα την εντύπωση ότι εδώ ο καθένας καταθέτει τις προσωπικές του εμπειρίες όσον αφορά την Α.Π.
Εξάλλου ειδικά για τον Σαμαέλ υπάρχουν ενεργά θέματα για να ενημερωθεί ο κάθε ενδιαφερόμενος.
Δε λέω, μπορεί ο δάσκαλός σου να σ'έχει ωφελήσει πολύ και να θές να το μεταδώσεις σε όλο τον κόσμο.
Μπορείς κάλλιστα να το κάνεις στο άλλο θέμα που συμμετέχεις με τίτλο "samael aun veor" στην ενότητα "Η ΓΝΩΣΗ" και να παραπέμπεις εκεί και τους υπόλοιπους αναγνώστες.
Το θέμα της Α.Π. δεν εξαρτάται απ'τις διδαχές του Σαμαέλ ούτε αποτελεί αποκλειστικότητα αυτού οπότε θα πρέπει να είμαστε προσεχτικοί και φειδωλοί ως προς τις αναφορές μας σε συγκεκριμένα πρόσωπα έτσι ώστε να μην προκαλουμε δυσάρεστες αντιδράσεις (βλέπε cody30) ούτε να εκμεταλλευόμαστε συγκεκριμένα "καυτά" θέματα όπως το παρόν για να διαφημίσουμε διάφορα άτομα...
Από σένα δε, περιμένω να μιλήσεις και να περιγράψεις δικές σου εμπειρίες και όχι λόγια άλλων.
Φίλε μου, βιβλία και δάσκαλοι και τεχνικές, υπάρχουν πολλά και ο καθένας μπορεί να τα βρεί με λίγο ψάξιμο.
Ανθρωποι να μιλήσουν για παρόμοια βιώματα υπάρχουν?
Άλλοι προσπαθούν να κάνουν Α.Π. και άλλοι το καταφέρνουν...
Όλοι όμως αναρωτιούνται ή δίνουν ερμηνείες για τη συγκεκριμένη εμπειρία τους...
Αυτά δεν καλούμεθα να συζητήσουμε εδώ έξω από θρησκείες, φιλοσοφικές θεωρήσεις κ.τ.λ.?
Θα χαρώ πολύ ν'απαντήσουμε από κοινού στον αγαπητό -κενό- στην ερώτηση που έθεσε περί εκμετάλλευσης...
Μέχρι λοιπόν ν'αποκατασταθεί το παρόν θέμα θα περιμένω...
Καλημέρα σε όλους!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2009, 11:06:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Γεια σας

Φίλε helios2012

Οι Δάσκαλοι για εμένα είναι ζωντανοί!! Αναφέρθηκα στον Δάσκαλο Σαμαελ όχι για λόγους διαφήμισης αλλά επειδή ο cody30 έκανε αναφορά σε αυτόν, και ήθελα με το κείμενο που παρέθεσα να του ξεκαθαρίσω κάποια σύγχυση σχετικά με αυτά που συζητάμε.

Στο -Κενό- παλιότερα αναφέρθηκα στο Καστανετα και στο Δον Χουαν επειδή αυτός αναφέρθηκε και ακόμα παλιότερα στον Γκουρτζιεφ, Ουσπενσκι , Ραμανα Μαχαρσι Νισαργκατατα Μαχαρατζ στον Διονύσιο Αρεοπαγίτη στον Χριστό και σε πολλούς άλλους.

Επίσης πολλές φορές χρησιμοποιώ κείμενα από την καινή διαθήκη. Δεν μου φαίνεται σωστό κάθε φορά που θέλω να χρησιμοποιήσω κάτι από όλα αυτά να ανοίγω και ένα θέμα και να παραπέμπω τους αναγνώστες σε αυτά. Έτσι μου φαίνεται μπορεί να κάνω και λάθος.

Εμείς είμαστε εδώ και ανταλλάσσουμε γνώσεις και εμπειρίες. Υπάρχουν άνθρωποι όμως που είναι έτη φωτός μπροστά από εμάς και αυτοί είναι οι Δάσκαλοι. Γιατί να μην συμβουλευτούμε την σοφία τους.

Αν εσύ μια μέρα γίνεις δάσκαλος θα πρέπει εγώ να ανοίξω ένα άλλο τοπικ για να μπορέσω να κάνω μια αναφορά σε αυτά που λες; Η με αυτή μου την πράξη σου κάνω διαφήμιση με σκοπό να κερδίσω οπαδούς και να πάρω τα λεφτά τους.

Κοιτάτε τι λέει ένας άνθρωπος που έχει φτάσει πέρα από το γνωστό για αυτά που λέμε. Είναι η εμπειρία του. Δεν ειναι εδώ για να μας τα πει άλλα υπάρχουν,γιατί να τα αγνοήσουμε.

quote:
ΚΡΙΣΝΑΜΟΥΡΤΙ
• Μια περίπτωση της κατάστασης του ύπνου: Λοιπόν, ρωτάει κανείς υπάρχει τρόπος του να μην ονειρεύται κανείς καθόλου ώστε ο νους κατά τη διάρκεια του ύπνου να έχει απόλυτη ανάπαυση και να μπορεί να συναντήσει ορισμένες ιδιότητες που δεν μπορεί να συναντήσει όταν είναι ξύπνιος; Είναι δυνατό μόνο – και αυτό είναι γεγονός, όχι μια υπόθεση, όχι μια θεωρία, όχι μια επινόηση ή μια ελπίδα – είναι δυνατό μόνο όταν είσαστε τελείως ξύπνιος κατά τυη διάρκεια της ημέρας. Παρατηρώντας κάθε δραστηριότητα της σκέψης σας, των συναισθημάτων σας, όταν είσαστε ξύπνιος για κάθε κίνητρο, για κάθε υπαινιγμό, για κάθε νίξη αυτού που είναι βαθιά κάτω, όταν φλυαρείτε, όταν περπατάτε, όταν ακούτε κάποιον, όταν παρατηρείτε τη φιλοδοξία σας, τη ζήλεια σας, όταν παρατηρείτε την απόκρισή σας στη ‘’δόξα της Γαλλίας’’, όταν διαβάζετε ένα βιβλίο που λέει ‘’τα θρησκευτικά πιστεύω σας είναι ανοησίες’’ – παρατηρώντας για να δείτε τι υποδηλώνεται στο πιστεύω.Κατά τη διάρκεια των ωρών που είσαστε ξύπνιος να είσαστε απόλυτα
ξύπνιος, όταν κάθεστε στο λεωφορείο,όταν καπνίζετε - γιατί καπνίζετε – όταν
διαβάζετε μια αστυνομική ιστορία – γιατί τη διαβάζετε – όταν πηγαίνετε σ’
έναν κινηματογράφο – γιατί – για τη συγκίνηση, για το σεξ; Όταν βλέπετε ένα
όμορφο δέντρο ή την κίνηση ενός σύννεφου στον ουρανό, να έχετε απόλυτη
επίγνωση αυτού που συμβαίνει εσωτερικά και εξωτερικά, τότε θα δείτε,
όταν κοιμηθείτε, πως δεν ονειρεύεστε κι όταν ξυπνήσετε το επόμενο πρωί
ο νους είναι φρέσκος, έντονος και ζωντανός.

quote:
Μια περίπτωση του “Γνώθι σ’ αυτόν”
Γιατί αυτό είναι το κακό της αμάθειας ∙ ενώ ο αμαθής ούτε άξιος ούτε φρόνιμος ούτε ωραίος είναι, νομίζει πως είναι. Καθώς, λοπόν, δεν νομίζει ότι του λείπει τίποτε, δεν επιθυμεί εκείνο που δεν αντιλαμβάνεται ότι του λείπει.

Πλάτωνος “Συμπόσιον”


quote:
ΟΥΣΠΕΝΣΚΙ

• Το πραγματικά αληθινό και το πραγματικά υπάρχον: Όταν μπορείτε να ΝΙΩΣΕΤΕ κάτι και όταν μπορείτε να το επαληθεύσετε με την ανώτερη συνειδητότητα και τον ανώτερο νου, τότε μόνο μπορείτε να πείτε ότι είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΛΗΘΙΝΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ.
Και οι σχολές δεν ασχολούνται με συνηθισμένες διανοητικές ιδέες. Αυτό
σημαίνει ότι αυτές οι ιδέες, όπως για παράδειγμα η ιδέα της ανάμνησης του
εαυτού, δεν είναι ξεκάθαρες χωρίς τα ανώτερα κέντρα, διότι χωρίς ανώτερα
κέντρα δεν μπορεί κανείς να φτάσει στην αλήθεια. Οι σχολές είναι η εργασία
ανώτερων κέντρων∙ μας δίνουν κάτι που δεν μπορούμε να το επιτύχουμε από
μόνοι μας, διότι δεν μπορούμε να χρησιμοποιούμε μόνο το συνηθισμένο νου.
• Η δυνατότητα: Μην ονειρεύεστε πράγματα που δεν μπορείτε να κάνετε και μην προσπαθείτε να κάνετε περισσότερα απ’ ό,τι μπορείτε.


Ο δρόμος είναι ανοιχτός και έχει περπατηθεί από πολλούς ,όλα τα προβλήματα και οι λύσεις σε αυτά έχουν δοθεί από αυτούς που περπατήσανε σε αυτόν τον δρόμο.

Εμείς θέλουμε να πάμε ένα βήμα πιο μακριά ή θέλουμε απλά αν συζητάμε ίσως σταματημένοι στην άκρη ή στην αρχή του δρόμου. Και αν υπάρχει η δυνατότητα να κάνουμε ποιο εύκολη την ζωή μας θα πούμε όχι ;

Ο Κενό έκανε μια ερώτηση για την ενεργεία και πήρε μια απάντηση από τον Καστανετα, παρόλα αυτά το ψάχνει.Κάνεις δεν του είπε ότι κάνει διαφήμιση. Άπλα το επισημαίνω και θα του δώσω και μια απάντηση από τον Ουσπενσκι

quote:
• Το να θυμάμαι τον εαυτό μου: Αν προσπαθείτε να θυμάστε τον εαυτό σας ή να σταματάτε τις σκέψεις τρεις – τέσσερις φορές την ημέρα, σύντομα θα σας δώσει ενέργεια, μόνο που πρέπει να γίνεται τακτικά.

Και ρωτώ γιατί να αρνηθώ αυτούς που είναι πιο μπροστά από εμένα και με συμβουλεύουν. Δεν μου λένε ακολούθησε με και όλα θα πάνε καλά, αλλά κάνε και δες μονό σου. Θες ενεργεία τότε σταμάτα την εσωτερική φλυαρία.

Θες να μπεις στο φωτισμένο κενό ,τότε σταμάτα τον νου σε όλα τα επίπεδα αλλά χωρίς βία . Μέσα από την κατανόηση τις μηχανικής φλυαρίας ο νους ησυχάζει και ανθίζει η σιωπή.


Τέλος πάντων αν νομίζετε ότι θέλω να διαφημίσω επειδή χρησιμοποιώ τα λόγια κάποιων που είναι πέρα από εμάς ως συνείδηση ,τότε αν θέλω να πω κάτι από τον Δάσκαλο Σαμαελ θα παραπέμπτω την απάντηση μου εκεί ,αν θέλω να αναφερθώ σε άλλους δασκάλους με την ιδία λογική πρέπει να ανοίξω κάποιο καινούριο θέμα και να γράφω μονό τα λόγια αυτών που τα είπαν. Με κίνδυνο να κατηγορηθώ ότι προωθώ όχι μονό τον Σαμαελ αλλά τον Χριστό, τον Γκουρτζιεφ και πολλούς άλλους.

quote:
helios2012
Αυτά δεν καλούμεθα να συζητήσουμε εδώ έξω από θρησκείες, φιλοσοφικές θεωρήσεις κ.τ.λ.?

Η ειλικρινά αυτό δεν το ήξερα. Νόμιζα ότι για μπορέσουμε να πάρουμε γνώση και φως, πέρα από τις εμπειρίες μας ,ότι μπορούσαμε να ανακαλέσουμε και τις εμπειρίες άλλων.

Τέλος πάντων αν είναι έτσι όπως τα λέει ο helios2012 ή υπάρχει κάποιος αρμόδιος σε αυτά, τότε πείτε μου τι να κάνω και θα το κάνω.

και θα κλείσω με ΜΟΡΥΑ περιμένοντας συμβουλές.

quote:
Πόσο απεχθής ιδιότητα είναι η καχυποψία... Η προσέγγιση της καχυποψίας κάνει τον άνθρωπο χειρότερο από ένα ζώο, γιατί αυτό συγκρατεί τα ένστικτά του, ενώ η καχυποψία διαβρώνει όλες τις αισθήσεις... Ευτυχώς υπόκειται σε θεραπεία δια της υποβολής, αλλά δεν πρέπει να παραμελήσει κανείς μια τέτοια μόλυνση.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο τoν κόσμοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2009, 15:49:43  Εμφάνιση Προφίλ
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ.. Συμφωνω!

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TheAllseeingeye
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2009, 19:33:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TheAllseeingeye
Καλησπέρα!

Θα ήθελα κι εγώ να τοποθετηθώ πάνω στο συγκεκριμένο θέμα με αφορμή τα όσα ειπώθηκαν τελευταία.

Καταρχήν να καταστήσω σαφές οτι βρίσκω και τις δύο απόψεις σεβαστές. Ναι μεν δηλαδη ο καθένας έχει δικαίωμα να αναφέρει οποιονδήποτε δάσκαλο αλλα επίσης και απο την άλλη μεριά βρίσκω δίκαιο όταν λέγεται εμμέσως πλήν σαφώς "τα κουβαδάκια σου και σ' άλλη παραλία". Οι γραμμές είναι λεπτές εδώ και όταν δεν υπάρχει κατευθυντήρια γραμμή σε ενα τόπικ τα πράγματα τείνουν να γίνουν ασαφή ως προς τον προσδιορισμό ορίων.

Η λογική λέει οτι κάτι που δεν απαγορεύεται τότε επιτρέπεται. Όμως σαφώς όρια υπάρχουν(αν και ομιχλώδη) και τείνουν περισσότερο προς την πλευρά αυτού που λέμε "άγραφος νόμος".

Έχω την αίσθηση πως είναι άχρηστο να αναλωθούμε στο τι επιτρέπεται και τι οχι. Αυτό που πιστέυω πως είναι η λύση εδώ είναι να επικεντρωθούμε στο τι είναι χρήσιμο. Φυσικά κι αυτό με τη σειρά του είναι κάτι υποκειμενικό για τον καθένα και κάτω απ αυτή τη γραμμή όλες οι απόψεις είναι καλό να λέγονται. Αυτά όμως σε επιφανειακό επίπεδο.

Αν προχωρήσουμε στα ενδότερα του προβλήματος ανακαλύπτουμε οτι χρήσιμο είναι κάτι που είναι άμεσο και προσιτό, κάτι που κάνει ο άνθρωπος της διπλανής πόρτας και οχι κάποιος μεγάλος γκουρού των επτά ουρανών που ενσαρκώθηκε 117 φορές για να φέρει το μηνυμα της απελευθέρωσης σε μας τους "κοινούς θνητους". Προσωπικά διεισδύοντας στην καρδιά των όσων ειπώθηκαν τείνω προς τη μεριά του Ήλιου.


Αυτό το κάνω για τον εξής απλό λόγο. Ο άνθρωπος τείνει να είναι δύσπιστος σε ότι μακρινό ακούγεται και γίνεται απο αυτόν. και όταν λέω μακρίνο εννοώ μακρινό με κάθε τρόπο. Είτε μεσολαβούσας πραγματικής απόστασης, είτε διανοητικής, είτε υστεροφημίας, είτε όπου φτάσει ο νούς.


Μια φιγούρα αμφιλλεγόμενη λόγω των δυσπρόσιτων πραγμάτων που λέει τείνει να παρερμηνευεται και συχνά να απαξιώνεται ο λόγος και η εγκυρότητα αυτών που λέει ακόμη κι όταν τα λόγια του μεταφέρονται αυτούσια(Έχουμε ενα τρανό παράδειγμα εδω).


Νομίζω οτι χρήσιμο θα ήταν να αποδίδονται τα του καίσαρα τω καίσαρι και απλά να γίνονται αναφορές σε ήδη υπάρχοντα θέματα η απευθείας συνδέσεις με συγκεκριμένα πόστς συγκεκριμένων θεμάτων σε όποιον τα χρειάζεται.

Νομίζω οτι ο κόσμος που διαβάζει εδω μέσα θέλει να αφουγκραστεί τον διπλανό του που τα έχει καταφέρει ώστε να πάρει δυνάμεις αναπτερωνοντας τη φλόγα της θέλησης για μια τέτοια εμπειρία.

Νομίζω οτι αν θέλουμε να λέμε οτι έχουμε σκοτώσει τα εγώ μας θα πρέπει να σκεφτόμαστε με βάση τι είναι χρήσιμο στον κόσμο δίνοντας του ερεθίσματα-καρπούς ιδίας εμπειρίας για να εμπνευστεί. Οι δάσκαλοι τα κατάφεραν και ναι μπορούμε να διδαχτούμε απ αυτούς, αλλα η χαρτική ύλη είναι εκει έξω για όποιον ενδιαφέρεται να τη διαβάσει. Δεν είμαστε εδώ για να αναπαράγουμε τα βιβλία. Μπορούμε όμως να τα διαβάσουμε και μετά να βγάλουμε τα δικά μας συμπεράσματα(Τα οποία είναι άξια να μπούν σε ενα τόπικ) και να αποσταλλάξουμε τις δικές μας εμπειρίες. Να κάτι που πραγματικά θα είχε αξία να διαβάσουμε σε ενα τόπικ όπως αυτό.


Θυμάμαι μια φράση απο ενα παλιό βιβλίο που είχα διαβάσει. "Έλεγε τα βιβλία δεν σου δίνουν πνευματικότητα, αυτη την αποκτάς μέσω της εμπειρίας και της πράξης". Συμφωνώ πέρα για πέρα με αυτη τη φράση.

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη πάνω σε αυτό το θέμα.

Η εξουσία διαφθείρει, Η απόλυτη εξουσία διαφθείρει απόλυτα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cody30
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
97 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2009, 21:18:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cody30
Καλησπερα , οπα οπα τωρα εγω πρεπει να κρυφτω στην σπηλια μου ετσι με αυτα που ανακαλυψατε ετσι ?ΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ .
Ναι φυσικα και το ιντερνετ κραταει ολα τα στοιχεια μας ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ , ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΙΔΕΑ ? ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΞΕΚΟΛΙΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΒΟΥΡΚΟ ΠΟΥ ΕΣΕΙΣ (ΙΣΟΣ) ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΧΩΣΕΤΕ?
Και φυσικα ο ιδιος μονος μου εχω αναφερει οτι παλιοτερα ΕΙΧΑ ΠΕΣΕΙ ΣΤΑ ΔΙΧΤΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ.
Αλλα δεν καταλαβα δεν εχω το δικαιωμα να ΑΛΛΑΞΩ ΓΝΩΜΗ?
Βεβαια εννωεις οτι εκανα "μαθηματα"-"υποδειξεις" αστρικης προβολης οποταν και θα μπορουσανε μικροι σε ηλικια να πεσουνε και στα δικα μου "δυχτια"?
Και απανταω τωρα με απλο συλογισμο και λεω,ΣΥΓΝΩΜΗ εσεις εδω εχετε το site και το φορουμ , εσεις ειστε ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΒΑΘΜΙΔΕΣ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ , ΕΣΕΙΣ ΕΙΣΤΕ ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΟΝΤΟΤΗΤΕΣ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ , ΑΣ ΕΙΧΑΤΕ ΕΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ , ΕΣΕΙΣ ΤΙΣ ΠΡΟΗΔΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝΟΥΝ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΑΣ!ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΑΠΟΤΡΕΨΩ ΚΑΠΟΙΟΥΣ (ΜΙΚΡΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΩΡΙΜΟΥΣ) ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΕ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ?
ΟΠΑ ΡΕ ΣΥ ΚΑΤΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕΣ ΤΩΡΑ ΕΓΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΟΥΦΑΞΩ ΕΤΣΙ?
Ε ΛΟΙΠΟΝ ΣΑΣ ΟΡΚΙΖΩΜΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΗΣΥΧΑΣΩ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΣΚΕΠΑΣΩ ΤΗΝ ΟΛΗ ΕΔΩ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΗΝ ΟΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ (ΕΣΑΣ - ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ - ΤΟΥΣ ΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΧΡΕΙΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΜΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ)
ΘΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΚΟΠΟ,ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΣΕ ΧΡΟΝΟ και δεν λεω οτι εσεις ειστε οι λαθος και οι αλλοι οι σωστοι!
Αυτο θα προσπαθησω να ανακαλυψω , ΠΟΙΟΙ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ ΠΟΙΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ!
Αυτα και ειναι μονο η αρχη , ΘΑ ΤΟ ΦΤΑΣΩ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ , ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΥΝΗΣΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΛΕΩ ΑΝ ΔΕΝ ΒΑΛΕΤΕ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΟΤΙ ΑΥΤΑ (ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΤΕ) ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΕΙΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΤΩ 18 ΕΤΩΝ.
ΘΑ ΤΟ ΦΤΑΣΩ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΕΡΝΕΙ!ΣΑΣ ΟΡΚΙΖΩΜΑΙ!
Καλη συνεχεια.......

Παρακαλο ας προσεχουμε τις γατες , ειναι πολυ ευαισθητα ζωακια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2009, 22:14:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Ο φανατισμος σε όλο του το μεγαλειο. Φιλε εσυ επρεπε να ειχες γεννηθει τον μεσέωνα! Τότε υπηρχε τοσο σκοταδισμος. Αυτη η ιστοσελιδα δεν ειναι για σενα, αλλα για ανοιχτομυαλους ανθρωπους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2009, 00:16:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Γεια σας

Φίλε cody30

Πρέπει να ξεκινήσεις τις μηνήσεις πρώτα από αυτούς που διαφθείρουν τα παιδιά σου από τα περιοδικά, τις διαφημίσεις στο δρόμο από την τηλεόραση και αλλά πολλά.

Όσο για να αλλάζεις ιδέες μπορείς . Έτσι και αλλιώς οι ιδέες είναι σαν τα πουκάμισα σήμερα αυτό αύριο κάτι άλλο. Δεν υπάρχει πρόβλημα.

Εγώ το μονό που σου έδειξα είναι το ποσοστό σου στην ευθηνή.

Και να σου πω και κάτι άλλο. Η αλήθεια δεν φανερώνετε καταστρέφοντας τους άλλους αλλά από την κατανόηση της ψευτιάς που κουβαλάμε μέσα μας.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο τoν κόσμο
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cody30
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
97 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2009, 00:27:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cody30
Θα επιστουσα την προσοχη στο γεγονος οτι ειπα ΑΝ εδω στο φορουμ ειναι παραπλανιτικα τα οσα γραφετε!Ισος λεω και να ειναι αληθεια και ΑΛΛΟΙ να ειναι οι σκοταδιστες.Παντος δεν δεχομαι ετσι απλα κατι , θα το ψαξω και τελικα θα βρω την ακρη ειμαι σιγουρος.Ειμαι και εγω ενας απο εσας-εμας.

Παρακαλο ας προσεχουμε τις γατες , ειναι πολυ ευαισθητα ζωακια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2009, 01:03:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Γεια σας

Φίλοι Dr Jekyll Mr Hyde και TheAllseeingeye

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Φίλε TheAllseeingeye μου φαίνεται λίγο παράδοξο να λες όσα λες και να κλείνεις με ένα απόσπασμα από ένα βιβλίο ή μια χαρτική ύλη.

Και εγώ συμφωνώ με τα αποσπάσματα που έδωσα.

quote:
Νομίζω οτι χρήσιμο θα ήταν να αποδίδονται τα του καίσαρα τω καίσαρι και απλά να γίνονται αναφορές σε ήδη υπάρχοντα θέματα η απευθείας συνδέσεις με συγκεκριμένα πόστς συγκεκριμένων θεμάτων σε όποιον τα χρειάζεται.

Δηλαδή το αποσπασμα από το παλιό βιβλίο σε ποιο τοπικ ή ποστς θα το έβαζες.

Αυτός που το έγραψε μπορεί να μην ζει, ίσως δεν είναι ο άνθρωπος της διπλανής πόρτας, ίσως τα λόγια του παρόλο που είναι αυτούσια να παρερμηνεύονται.

Τα ότι λες «Συμφωνώ πέρα για πέρα με αυτή τη φράση» από το αποσπασμα του βιβλίου δεν αλλάζει κάτι. Και εγώ συμφωνώ με τον Κρισναμουρτι.

Δεν είμαι θυμωμένος, απλά βλέπω το παράδοξο. Είναι εφικτό να γίνει αυτό που προτείνεις; Ήδη δεν το ακολούθησες.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο τoν κόσμο
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2009, 01:14:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Γεια σας

Ένταξη cody30 ψυχραιμία. Προσπάθησε να είσαι πιο ήρεμος.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο τoν κόσμοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2009, 02:38:54  Εμφάνιση Προφίλ
Πω πω φίλε κόντι πρέπει να πιάστηκες πολύ κορόιδο από κάποιους τσαρλατάνους.
Για πές μας πώς την πάτησες...
Τί έχασες?
Χρήματα? Χρόνο? Ενέργεια?
Αν την έχεις πατήσει άσχημα, οφείλεις αφου απόφασισες να συμμετάσχεις στο συγκεκριμένο θέμα να καταγγείλεις ονομαστικά και συγκεκριμένα όποιον σε εκμεταλλεύτηκε και με ποιό τρόπο έτσι ώστε να προστατέψεις και τα υπόλοιπα μέλη της κοινότητας από απατεώνες και τυχοδιώκτες...
Αλλά φίλε όχι αοριστίες και εκτοξεύσεις προσβολών πρός πάσα κατεύθυνση γιατί έτσι χάνεις το δίκιο σου και δίνεις την εντύπωση ότι κατηγορείς και μας, π.χ. εμένα, που δε με γνωρίζεις. Εγώ τι φταίω?

Α και κάτι άσχετο, όσον αφορά την υπογραφή σου, έχω να σχολιάσω ότι πάλι καλά που έχουμε και τις γάτες να μας προσέχουν άσχετα που απ'την αναισθησία μας ούτε καν χαμπαριάζουμε τι ρόλο βαράνε στο μάταιο τούτο κόσμο...Ήλιος!

Υπηρέτη παραξενεύτηκα που τα λόγια μου σε ώθησαν σε μια απολογητική και αμυντική στάση...
Μια παρατήρηση έκανα για το πώς έχει ξεφύγει το θέμα και κατέβασες "σεντόνια".
Ξέρεις, μπορώ να γεμίσω άλλες 50 σελίδες με κείμενα και λόγια "φωτισμένων" ανθρώπων.
Τόσο καιρό παρακολουθώ το θέμα και έχεις δώσει ωραίες συμβουλές σε αρκετό κόσμο που έχει απορίες...
Εκεί δεν έχω παρέμβει...
Αλλά το συγκεκριμένο θέμα αφορά μια συζητήση μεταξύ ανθρώπων που μοιράζονται αγωνίες, αναπάντητες ερωτήσεις και κοινές αναζητήσεις.
Το ζήτημα είναι πρακτικό και όχι θεωρητικό.
Θεωρητικά με μπόλικο σερφάρισμα στο ίντερνετ όλοι μπορούν να βρούν άπειρες σελίδες με τεχνικές και διδαχές για την Α.Π...
Νομίζω πώς οι αναγνώστες ψάχνουν άτομα που έχουν κάνει Α.Π. για μάθουν τα πάντα γύρω απ'αυτή...
Και αφού παρεξήγησες τις παρατηρήσεις μου εγώ θα επιθυμούσα πλέον από σένα αφού έχεις κάνει Α.Π. να μας γράψεις αναλυτικά σε μια λίστα όλα τα κείμενα και τα βιβλία που σε έχουν βοηθήσει να πετύχεις Α.Π. έτσι ώστε να βοηθηθώ και γώ και οι υπόλοιποι από κάποιο άτομο που γνωρίζει.
Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Υ.Γ.Όλα τα παραπάνω όπως και κάθε κείμενο που γράφεται απ'τον helios2012 είναι προσωπικές απόψεις του εν λόγω συγγραφέα και προστατεύονται εκ του νόμου περί προστασίας πνευματικών δικαιωμάτων οπότε όπως καταλαβαίνετε απαγορεύεται η αναδημοσίευση τους κατά οιονδήποτε τρόπο. κ.τ.λ. κ.τ.λ.
(χεχεχε πλάκα κάνω μην το παρεξηγήστε και αυτό!)

Ορίτζιναλ ήλιος!

Κάτω το copy-paste!
Ζήτω στα τορρεντάδικα!
Asta la vista baby!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TheAllseeingeye
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2009, 06:16:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TheAllseeingeye
Καλημέρα σας!

Φίλε Cody, Βλέπω ξαναβρήκες τον παλιό σου εαυτό! Πάτησες για λίγο γκάζι αλλα τελικά "σ'έτρωγε" να πατήσεις το "φρένο". Ρε παλικάρι μου οι απόψεις δεν είναι πουκάμισα να τις αλλάζεις καθε λίγο. Στη τελική μας έχεις μπερδέψει...

Αποφάσισε, τι είσαι τελικά? Είσαι ιεροεξεταστής? Είσαι θρήσκος? Είσαι επιστήμονας? Είσαι δημοσιογράφος? Είσαι ο "Μάκης"? Τι είσαι τελοσπάντων? Ποιό δρόμο θες ν' ακολουθήσεις?

Φίλε Υπηρέτη

Ομολογώ σε περίμενα ποιο δυνατό στο σταυρόλεξο. Πίστεψα πως αν μη τι άλλο θα καταλάβαινες τη θέση μου και οτι θα έπιανες το νόημα που θέλω να περάσω.

Πφφφ! Δε νομίζω οτι είναι θέμα κατανόησης. Βλέπω οτι πραγματικά θέλεις να μιλήσεις για διδασκαλίες και αυτό δεν είναι μεμπτο, αλλα το να το κάνεις σε αυτό εδώ το θέμα είναι σα να ψάχνεις το ρολόι που έχασες στο δρόμο μέσα στο σπίτι σου επειδή εκεί έχει πιο πολύ φώς!

Με μαλώνεις οτι αντιφάσκω λόγω της αναφοράς μου σε ενα παλιό βιβλίο αλλα να σου υπενθυμίσω πως ουδέποτε καταδίκασα την αναφορά σε οποιαδήποτε πηγή και η πηγή που παρέθεσα τη συγκεκριμένη φράση την άφησα επίτηδες άγνωστη. Με αυτή τη κίνηση στερώ απο τον οποιοδήποτε το δικαίωμα να μου πεί οτι κάνω διαφήμιση, προπαγάνδα κτλ

Το να πετάς το μπαλάκι όμως δεν σε αποποιεί της ευθύνης σου σε κάτι. Απλά προσπαθείς να περάσεις κάτι μέσω της ποσότητας και οχι της ποιότητας.

Αν το επιθυμώ να μιλήσω για ενα συγκεκριμένο συγγραφέα σύμφωνα με τη λογική σου και τη δική μου έχω δύο δρόμους:

Α) Μπορώ να ανοίξω ενα καινούριο θέμα οπου μπορώ να μιλήσω όσο θέλω

Β) Μπορώ να μπώ σε ενα άλλο θέμα παρόμοιο και να αρχίσω να μιλάω εκεί

Αν δοκίμαζα όμως να ακολουθήσω το β τότε πρώτον θα έβγαινα εκτός θέματος και δευτερόν θα προσέλκυα κάθε είδους αρνητική προσοχή απο κόσμο που θα με κατηγορούσε για χίλια δυο(οτι χαλάω το θέμα, οτι είμαι εκτός, οτι κάνω προπαγάνδα και χιλια δυο). Το χειρότερο δε δεν είναι οτι θα τραβούσα αυτό το κόσμο, το χειρότερα είναι οτι ΕΓΩ θα τους είχα δώσει το δικαίωμα να το κάνουν.


Απο τη στιγμή που ΗΔΗ υπάρχει ενα θέμα γι αυτό που θέλω να μιλήσω τότε οι διαχειριστές θα έμπαιναν(Να είσαι σίγουρος γι αυτό ειδικά με τον αριθμό των πόστς που έχω στο ιστορικό μου θα ήμουν "το μεζεδάκι του διαχειριστή") και θα μου κολλούσαν στο μέτωπο το λίνκ να "σπάσω" και να πάω κατα το τάδε θέμα να τα πώ.

Ο τελευταίος λόγος εδώ φυσικά είναι των διαχειριστών καθώς οφείλουν να ρυθμίζουν τη κυκλοφορία ιδεών μέσα σε ενα τόπικ. Όμως η κοινή σου λογική τι σου λέει? Χρειάζεται να μπεί ο "πολισμάνος" για να είμαστε πιο προσεκτικοί?

Φίλε μου έχει διαφορά μια αναφορά απο το να παραθέτεις αποσπάσματα ολούθε. Ο καθένας μπορεί να το εκλάβει διαφορετικά αυτό που κάνεις. Εκεί βρίσκεται το σημείο διαφωνίας μας κι εκεί θα περίμενα να τοποθετηθείς, οχι στο συμπέρασμα οτι "το κανες κι εσυ οπότε μη με πρήζεις".

Ελπίζω αυτή τη φορά να έγινα πιο σαφής

Να έχετε ενα υπέροχο πρωινό και μια καλή ημέρα


Η εξουσία διαφθείρει, Η απόλυτη εξουσία διαφθείρει απόλυτα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2009, 10:19:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Γεια σας

Φίλε TheAllseeingeye
Δεν είναι θέμα «μην με πρήζεις» ούτε πετώ το μπαλάκι άλλου. Αποδέχομαι αυτά που λες, δεν έχω πρόβλημα.

Αυτό που κάνω είναι απλά να δείχνω. Η πρόθεση μου δεν είναι να ρίξω άλλου τις ευθύνες . Ξέρω ότι από τα γραφτά είναι δύσκολο να καταλάβεις τις προθέσεις κάποιου, Δεν πειράζει δεν σε παρεξηγώ.

Αυτό που ήθελα κατά βάθος να σας επισημάνω, ίσως κάπως άστοχα είναι ότι μπορεί να έχετε ένα είδος προκατάληψης που σας οδηγεί με έναν συγκεκριμένο τρόπο. Αλλά τέλος πάντων αυτό είναι μια δική μου οπτική και το τράβηξα λίγο για να δω αν πράγματι είναι έτσι. Τα συμπεράσματα μου τα έχω, απλά εσείς δείτε αν όντος μπορεί να είναι έτσι όπως το λέω, χωρίς να το συνεχίσουμε άλλο.

Κρατάμε τις άποψης μας για αυτό το θέμα και ο καθένας σύμφωνα με την κατανόηση που έχει παίρνει αυτό που του ανήκει.

Φίλε TheAllseeingeye και βέβαια κατάλαβα την θέση σου και τα είπες πολύ ωραία. Απλά παράκαμψα την θετική σου πλευρά γιατί είναι θετική, είναι εντάξει. Εστίασα σε κάτι που μου φάνηκε σαν ψήγμα επάνω σου και θέλησα να σου το δείξω. Το έκανα από αγάπη όχι από άμυνα .Στην πραγματικότητα δεν έχω ανάγκη να αμυνθώ.

Θα συμμορφωθώ με αυτά που λέτε και θα δω πως μπορώ να λειτουργήσω με αυτό τον τρόπο.

Φίλε helios2012 Πίσω από τα σεντόνια βρίσκετε η δικιά μας ιδιαίτερη ψυχολογία. Τα λόγια είναι απλά η βιτρινα. Εσύ βλέπεις μια απολογητική και αμυντική στάση... Εγώ βλέπω την ψυχολογία σας και σας γνωρίζω καλύτερα.

Δεν παρεξήγησα τις παρατηρήσεις σου. Αλλά είναι αυτό που είπα και στον TheAllseeingeye. Και θα στο δείξω άλλη μια φορά. Μου ζητάς λίστα με βιβλία για να βοηθηθείς .

Τέλος πάντων, κανένα βιβλίο δεν με βοήθησε γιατί γεννήθηκα με αυτό. Το μονό που έκανα είναι να επιβεβαιώνω αν η πρακτικές που δίνουν διάφοροι, είτε δάσκαλοι είτε όχι, αν είχαν πράγματι το επιθυμητό αποτέλεσμα. Έχω τσεκάρει 7-8 διαφορετικές τεχνικές και όλες ήταν εντάξει. Αυτό για εμένα μου δίνει μια εμπιστοσύνη ότι αυτός που την έδωσε δεν είναι τυχαίος.

Όταν παίρνω μια τεχνική από ένα δάσκαλο που μου δείχνει τον τρόπο να βγαίνω από το αστρικό και να ταξιδεύω με το νοητικό και πράγματι αυτή η τεχνική ισχύει πώς να μην έχω μια εκτίμηση σε αυτόν που μου την έδωσε. Όταν έχω πραχτικές για να έχω εμπειρίες με το Αιτιατό ή το Βουδικό σώμα και τα επιβεβαιώνω ,τότε πως μπορώ να έχω αμφιβολίες για τα λόγια του.

Αυτοί οι άνθρωποι είναι πολύ μπροστά και σοκάρωμε όταν ανακαλύπτω αυτήν την απόσταση.

Επίσης φίλε Φίλε helios2012 υπάρχει ένα όριο σε αυτά που μπορώ να γράψω. Θα ήθελες να ρωτήσεις κάτι που νομίζεις ότι μπορεί να σε βοηθήσει; Και ας αφήσουμε τα βιβλία στην άκρη. Όπως είπες υπάρχουν πολλά.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο τoν κόσμο
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-Κενό-
Μέλος 1ης Βαθμίδας


93 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2009, 11:26:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -Κενό-
Παρακαλώ ηρεμία στο ακρωατήριο ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΩ ΝΑ ΕΚΚΕΝΩΣΩ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ (βαράει μία στα έδρανα και συνεχίζει:)

-ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣΑΙ ΓΙΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΠΑΡΑΘΕΣΗ ΠΟΣΤ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΕ ΕΚΤΡΟΧΙΑΣΜΟ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΘΕΣΗ ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΤΟ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΠ .
Είθε ο θεος να δείξει έλεος στη ψυχή σου (Μπαγλαρώστε τον)

-CODY30 ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΧΕΙΣ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ .Α ΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ ΜΟΝΙΜΩΣ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ (ωραία τεχνική πλάκα έχει )(εεεε γκουχ γκουχ)ΛΟΙΠΟΝ ΤΙ ΛΕΓΑΜΕ ? Α ΝΑΙ ...
Είθε ο θεός να δείξει έλεος στη ψυχή σου (Μπαγλαρώστε τον)

-HELIOS2012 ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣΑΙ ΓΙΑ ΑΚΑΤΑΣΧΕΤΗ ΣΑΤΥΡΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΕ ΤΡΑΓΕΛΑΦΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ... ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΕΙΣΑΙ ΕΝΟΧΟΣ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΚΑΙ Ο ΛΑΚΗΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΑΤΥΡΑ ΟΚ ?
ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΣΑΥΡΟΑΣΤΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΦΑΣ ΚΑΜΙΑ ΜΥΝΗΣΗ ... Ο CODY30 EINAI ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΟΣ
Μακάρι η αγάπη του θεού να ναι μαζί σου κλπ (Στα κάτεργα και συ)

-TheAllseeingeye ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣΑΙ ...... ΝΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣΑΙ......
ΜΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣΑΙ ? ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΘΑ ΠΑΣ ΜΕΣΑ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΛΕΩ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΛΑΝΘΑΣΤΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ QUOTE ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ

-ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ
ΝΑΙ ΚΑΛΑ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ...... ΝΟΜΙΖΑΤΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΙΔΑ ΠΟΥΛΑΚΙΑ ΜΟΥ ?
ΟΛΟΙ ΜΕΣΑ ΘΑ ΠΑΤΕ ΓΙΑ ΣΚΟΤΑΔΙΣΜΟ !!! ΘΕΛΑΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟΥΡΙΣΜΟ ΣΤΟ ΔΕΛΤΑ ΤΟΥ ΟΡΙΩΝΑ ΕΕΕΕΕΕ? ΦΑΤΕ ΤΑ ΤΩΡΑ !!!ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

--ΚΕΝΟ-:ΕΣΥ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ ΑΘΕΡΑΠΕΥΤΟΣ .....ΑΝΙΑΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ
ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣΑΙ ΓΙΑ ΧΙΟΥΜΟΡΙΣΜΟ .... ΤΙ ΦΥΛΑΚΗ , ΚΑΤΕΥθΕΙΑΝ ΣΤΟ ΚΑΘΑΡΤΗΡΙΟ θΑ ΣΕ ΠΑΜΕ !!! ΦΡΟΥΡΟΙ ΜΠΑΓΛΑΡΩΣΤΕ ΜΕ !! Η ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΛΗΓΕΙ !!!
JUSTICE FOR ALL Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TheAllseeingeye
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2009, 11:28:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TheAllseeingeye
Καλημέρα και πάλι (Όσο προλαβαίνουμε!)

Φίλε Υπηρέτη

Το να "πληγώνουμε" τους άλλους για να δούμε απο τι υλικό είναι φτιαγμένοι είναι μια τεχνική που λίγο πολύ τη χρησιμοποιούμε όλοι. Λογικό μου φαίνεται οτι κάθε δράση-ανάδραση μας φέρνει πιο κοντά λόγω της μυρωδιάς του "αίματος" μας που βγαίνει απ τις πληγές μας και τη γνώση που αυτές αποκαλύπτουν στον "αντίπαλο".

Έβαλα μέσα σε αποσιωπητικά αυτές τις λέξεις επειδή δεν τις εννοώ αυτούσιες. Βλέπω αυτό το χώρο ως ενα μεγάλο παιχνίδι και όταν αναφερομαι σε αντιπάλους δεν το εννοώ με την ανταγωνιστική έννοια τη συνήθη.

Θεωρώ παρεξηγημένες έννοιες τις λέξεις συναγωνισμός και ανταγωνισμός. Γι' αυτό προκειμένου να πλησιάσω περισσότερο σε αυτό που θέλω να πώ δεν φοβάμαι να ρισκάρω και την περίπτωση παρεξήγησης με γνώμονα το γεγονός οτι πάντα θα είμαι εδώ για να το εξηγήσω και να εξηγηθώ.

Η πραγματικότητα όμως είναι οτι σαφώς όταν δεν είναι γνωστές οι προθέσεις κάποιου τότε με ευκολία ανοίγει ο εσωτερικός κριτής και το μυαλό πάει σε όλα τα μονοπάτια, κάτι που θεωρώ οτι ο καθένας με τη στάση του πρέπει να ξεκαθαρίζει προς αποφυγή παρεξηγήσεων.


Όσο για το ψήγμα φίλε υπηρέτη να σου αναφέρω πως ναι είναι εκεί. Οι αντιθέσεις με εκφράζουν απόλυτα πολλές φορές γιατί είναι ο τρόπος μου να βλέπω τα πράγματα. Μου αρέσει να φοράω στα εσωτερικά μου μάτια εκείνα τα πολυδιάστατα πρίσματα που όταν δείς απο μέσα τους όλα αποκτούν πολλές διαστάσεις του ίδιου του αντικειμένου. Τι φοβερός τρόπος να βλέπεις τα πράγματα αλήθεια!


Το κυριότερο δε είναι οτι εκεί η κυριότερη σου αδυναμία γίνεται η σπουδαιότερη σου δύναμη και αυτό είναι που εξάπτει τη προσωπικότητα μου γιατί θεωρώ οτι η ισχυρότερη δύναμη ενός όντος είναι να μεταλλάσει τα ελλατώματα του σε προτερήματα μέσω της εσωτερικής του αλχημείας.


Αυτό λοιπόν το χαοτικό πρίσμα μεσα στα μάτια μου με κάνει να βλέπω τον κόσμο πάντοτε εν δυνάμει φίλο κι εχθρό, συνοδειπόρο και ανταγωνιστή. Γνωρίζω βλέπεις μέσα στον καθένα πως υπάρχουν και οι δύο φύσεις και αυτή τη πληροφορία δεν τη στερώ απο την αντίληψη μου.


Το γεγονός αυτό δεν με κάνει να μισώ τους αντιπάλους μου. Στην πραγματικότητα αυτός που σε πολεμάει δεν θέλει να σε σκοτώσει, θέλει να μιλήσει μαζί σου, να επικοινωνήσει. Γι' αυτό το λόγο βλέπω τους εν δυνάμει εχθρούς εν δυνάμιν φίλους και τούμπαλιν.

Γνωρίζω οτι μέσα απο αυτό που είπα παίρνει κι εμένα η μπάλα αλλα μέσα απο τον τρόπο που βλέπω τα πράγματα το έχω ήδη αποκρούσει!

Είμαι εδώ για να κάνω διάλογο, και όσοι έχουν περπατήσει λίγο τα μονοπάτια γνωρίζουν οτι υπάρχουν πολλοί τρόποι να ανοίξεις διάλογο, να συζητήσεις, να επικοινωνήσεις. Η μάχη είναι ενας απ αυτούς τους τρόπους και εφόσον δεν υπάρχει μίσος ενδιάμεσα τότε μια μάχη μπορεί να είναι πολύ επικοδομητική και ωφελούσα.


Μετά απο αυτό τον παχύ πρόλογο νομίζω οτι η επικοινωνία μας περνάει σε άλλο επίπεδο πολύ ενδιαφέρον στο οποίο πλέον δάσκαλος και μαθητής είναι έννοιες που μπορούν ν'αλλάξουν ανα πάσα στιγμή. Θα το παρομοίαζα με τα γνωστά μας συγκοινωνούντα δοχεία και όντως μοιάζει πολύ.

Η ψυχολογία μας μιλάει για το φαινόμενο γκεστάλτ...

Αν το φαινόμενο αυτό ισχύει τότε ο θεός ήξερε πολύ καλα τι έκανε όταν διασπάστηκε σε χίλια μυρια δυο κομμάτια.

Θεωρώ οτι είναι ώρα να αρχίσουμε να καταθέτουμε στο παρόν θέμα κάτι περισσότερο απο λόγια, είναι ώρα για εμπειρίες τώρα. Ας ξεκινήσουν αυτοί που έχουν τα φόντα να βάζουν τις βάσεις για το γκεστάλτ έτσι ώστε να προπονηθούμε στην τέχνη του θείου.

Υπηρέτη και Helios, hurricane21 και όποιος άλλος παρακολουθεί αυτό εδώ το τόπικ, αν οι προθέσεις σας είναι αγνές τότε κάνω έκκληση να καταθέσετε το δικό σας λιθαράκι.

Καλή σας μέρα(αν και κάτι μου λέει πως θα ξαναγράψω σήμερα!)


Η εξουσία διαφθείρει, Η απόλυτη εξουσία διαφθείρει απόλυτα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TheAllseeingeye
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2009, 11:32:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TheAllseeingeye
Φίλε <-----(Κενό)

Το Κουνγκ Φου σου είναι δυνατό!
I felt the disturbance in the force

Μηνύστε με μηνύστε με!!!

ΥΓ. Τα σπασες!!!

Η εξουσία διαφθείρει, Η απόλυτη εξουσία διαφθείρει απόλυτα...

Edited by - TheAllseeingeye on 28/02/2009 11:39:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-Κενό-
Μέλος 1ης Βαθμίδας


93 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2009, 11:38:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -Κενό-
Τώρα για να σοβαρευτούμε και λίγο τα quote δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητα αρνητικά ... Αρκεί να μην ξεφεύγει πολύ η συζήτηση , πράγμα για το οποίο αναγνωρίζω ότι φταίω και γω με τις ερωτήσεις μου .

Helios εξήγησε σε παρακαλώ τι εννοούσες με την εκμετάλλευση ..... (είναι αδύνατον να μην κάνω μια τουλάχιστον ερώτηση σε κάθε Post)

Αα και όσο για το αστειάκι που έκανα παραπάνω μην το πάρετε στα σοβαρά απόκριες είναι εντάξει ??

Καλημέρα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TheAllseeingeye
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2009, 11:41:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TheAllseeingeye
Κόντι τι θα ντυθείς το καρναβάλι???

Η εξουσία διαφθείρει, Η απόλυτη εξουσία διαφθείρει απόλυτα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2009, 11:55:08  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Νομίζω οτι αν θέλουμε να λέμε οτι έχουμε σκοτώσει τα εγώ μας θα πρέπει να σκεφτόμαστε με βάση τι είναι χρήσιμο στον κόσμο δίνοντας του ερεθίσματα-καρπούς ιδίας εμπειρίας για να εμπνευστεί. Οι δάσκαλοι τα κατάφεραν και ναι μπορούμε να διδαχτούμε απ αυτούς, αλλα η χαρτική ύλη είναι εκει έξω για όποιον ενδιαφέρεται να τη διαβάσει. Δεν είμαστε εδώ για να αναπαράγουμε τα βιβλία. Μπορούμε όμως να τα διαβάσουμε και μετά να βγάλουμε τα δικά μας συμπεράσματα(Τα οποία είναι άξια να μπούν σε ενα τόπικ) και να αποσταλλάξουμε τις δικές μας εμπειρίες. Να κάτι που πραγματικά θα είχε αξία να διαβάσουμε σε ενα τόπικ όπως αυτό.

Και ιδού η απάντηση
quote:
Ζήτω στα τορρεντάδικα!

Φίλε μου αμα έχεις ιντερνετ και ξέρεις που να ψάξεις δε σου χρειάζεται βιβλιοπωλείο αλλα μπόλικο χαρτί για τον εκτυπωτη. Κάποιων απ των "δασκάλων" που αναφέρθηκαν τα βιβλία κυκλοφορούν και στα Ελληνικά και στα ξένα στο διαδικτυο απο αυτούς που ενστερνίζονται τις απόψεις τους.
Θέλω να σου πω με άλλα λόγια οτι δεν χρειαζεται να δόσει χρήματα κανείς για να αποκτήσει την "γνώση" που κατέχουν οι τάδε "δάσκαλοι".
Λίγη έρευνα απλά.(Βέβαια το οτι διάβασες ένα βιβλίο δε σημαίνει οτι πήρες κ τπτ απο αυτό).

quote:
Θυμάμαι μια φράση απο ενα παλιό βιβλίο που είχα διαβάσει. "Έλεγε τα βιβλία δεν σου δίνουν πνευματικότητα, αυτη την αποκτάς μέσω της εμπειρίας και της πράξης". Συμφωνώ πέρα για πέρα με αυτη τη φράση.
..και δεν την ενστερνίζεσαι μόνο εσύ...

Όσον αφορά τον διαπληκτισμό σας για το αν πρέπει ή όχι να ποστάρονται κείμενα διάφορων προσώπων έχετε και δικαιο και άδικο.

Πρώτα απ όλα εγώ δε θεωρώ οτι είναι άσχετα όλα αυτά που ποστάρονται("τα των δασκάλων") με την ΑΠ. Το οτι πιάνουν και άλλους τομείς της ζωης(άσχετους με την ΑΠ(?)) ισχύει. Αλλα αυτό θα πρεπε ισως να μας χαροποιεί.

Απο κει κ πέρα το οτι ο Ε.Υ. είναι οπαδός ενός κινήματος πράμα καταφανές δεν σημαίνει οτι προσπαθεί να "προσηλυτίσει" τη στιγμη μάλιστα που δεν είναι θρησκευτικό το κίνημα απ όσο γνωρίζω(απο την άποψη οτι ούτε καταργεί θρησκευτικά πιστεύω, ούτε περιλαμβάνει τελετές ή ή "μυήσεις"(βλ.Μασονία) ή κάτι το ύποπτο γενικότερα-κάτι δηλαδη που θα μπορούσε να σου κάνει κακό σε σωματικό, χρηματικό ή πνευματικό επίπεδο). Αυτά με βάση όση έρευνα έχω κάνει πάνω στο θεμα και έχοντας μιλήσει με κάποιους οπαδούς του κινήματος.

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TheAllseeingeye
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2009, 12:18:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TheAllseeingeye
Φίλε Δρ Τζεκ

Υπάρχει ενα θέμα με αυτό που λές. Αν θέλω να διδαχτώ τη γνώση οποιασδήποτε αδελφότητας τότε θα επιχειρήσω να μπώ σε αυτή η αν μη τι άλλο θα το ψάξω.

Πολλές φορές ο προσυλητισμός γίνεται με πλάγιους τρόπους οπού δεν χρειάζεται ο άλλος να ποστάρει αφίσες για να τον κάνει η να το διατυμπανίσει. Μιλάω γενικά εδώ. Ο Υπηρέτης(και ο κάθε υπηρέτης) μπορεί να κάνει ότι θέλει αλλα εφόσον έχει δηλώσει οτι πορέυεται με τις διδαχές της εκάστοτε αδελφότητας αυτό τον κάνει και διπλά υπευθυνο γι αυτά που λέει, και δεν εννοώ μονο ώς προς την ορθότητα αυτών που λέει αλλα και για τον λόγο που τα λέει.

Δεν γνωρίζω πολλά για την αδελφότητα του Υπηρέτη αλλά δεν με ενδιαφέρει και να μάθω. Αν μη τι άλλο εδώ δεν είναι ο κατάλληλος χώρος για να αναπτυχθούν τέτοια θέματα (όσο συνάφεια κι αν έχουν με την αστρική προβολή) πέρα απ το επίπεδο της αναφοράς. Το ίδιο ισχύει και για τον οποιοδήποτε δάσκαλο.


Καταλαβαίνω οτι οι διδαχές του δασκάλου Α η Β μπορεί να είναι μπροστα και δεν αποκλείω και την πιθανότητα αυριο, μεθαυριο να θελήσω κι εγω να φωτιστώ απ αυτές. Αυτό όμως δεν θα πεί οτι έχω το δικαίωμα να παρεμβαίνω και να επηρεάζω την εξέλιξη κάποιου που ίσως ψάχνει ενα τελείως διαφορετικό μονοπάτι που επιφανειακά "ξύνει" την αστρική προβολή.

Πάνω σε αυτό το πνευμα ο καθένας οφείλει να είναι προσεκτικός στο τι λέει και να αφήνει χώρο στον άλλο να διαλέξει το μονοπάτι που θέλει να γράψει.

Δε νομίζω οτι λέω κάτι παράλογο εδω πέρα

Edit/ Σόρρυ ρε παιδιά αλλα έχω ενα θέμα με την ορθογραφία

Η εξουσία διαφθείρει, Η απόλυτη εξουσία διαφθείρει απόλυτα...

Edited by - TheAllseeingeye on 28/02/2009 12:28:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2009, 12:53:33  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν είναι αδελφότητα, είναι κίνημαεχει μεγάλη σημασία να χρησιμοποιείς τις σωστές λέξεις γιατι δημιουργούν συγχυση. Μια αδελφότητα προϋποθέτη να υπάρχει αδελφοσυνη.Η αδελφοσύνη όμως δεν είναι απαραίτητη σε ενα κινημα. Ένα κίνημα είναι κάτι παγκοσμιο, το οποίο κινείται κυρίως με εθελοντικές προσπάθειες.Η "αδελφοσύνη" περιορίζεται λοιπόν σε αυτές τις προσπάθειες. Αδελφότητα επίσης λέμε συνήθως μια μυστική οργάνωση, όχι ένα κίνημα του οποίου όλη η γνώση.. κυκλοφορεί και διαδίδεται σε βιβλία παγκοσμίως. Με την ίδια λογική αδελφότητα μπορεί να πει κάποιος τον..Χριστιανισμο(!?), αφού και αυτού η γνωση κυκλοφορει ελεύθερα σε βιβλία(Βίβλος) και έχει καποιους ανθρώπους(θεολόγους) που την ερμηνεύουν στον μη ασχολούμενο με τα πνευματικά κόσμο.Ο δρόμος προς την αλήθεια είναι κατι που ο καθένας τον διαβαίνει μόνος του.
quote:
Αυτό όμως δεν θα πεί οτι έχω το δικαίωμα να παρεμβαίνω και να επηρεάζω την εξέλιξη κάποιου που ίσως ψάχνει ενα τελείως διαφορετικό μονοπάτι που επιφανειακά "ξύνει" την αστρική προβολή.

Μα δεν λέει κανείς πως είναι απαραίτητο να κάνεις ΑΠ. ΑΠ θα κάνει κάποιος για συγκεκριμένους λόγους και αφου έχει κάνει πολύ εσωτερική δουλειά, αλλιώς είναι ένα ακόμη μέσο αμαρτίας-καταστροφης ή και αποσπασης απο την πραματικότητα. Αν διαβάσεις σε προηγούμενες σελίδες, αναφέρω οτι η ΑΠ δεν είναι παρα μια εγωιστική επιδιωξη όταν την κάνεις απλά για να έχεις όσα ωφέλη(μη-πνευματικά) σου προσφέρει(πχ αστρικο σεξ).

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TheAllseeingeye
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2009, 13:23:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TheAllseeingeye
Φίλε μου Δόκτωρ

Να με συμπαθάς αλλά δεν γνωρίζω που ακριβώς συμμετέχει ο Υπηρέτης. Είχα την εντύπωση οτι εντάσσεται στην Λευκή Αδελφότητα αλλα μάλλον κάνω λάθος...

Όσο για τη χρήση της ΑΠ δεν αντιλλέγω(οχι εγώ τουλάχιστον) αλλα ακόμη κι έτσι που είναι, η εξέλιξη του καθενός προκύπτει απο πολλά μονοπάτια τα οποία διαλέγει αυτός που τα διαλέγει με γνώμονα προσωπικά ερεθίσματα ακόμη κι αν όλα οδηγουν στη "Ρώμη" Στην ουσία είναι σα να μου λές οτι και ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναικός προσφέρουν θέαμα οπότε είναι το ίδιο είτε είσαι το ενα είτε είσαι το άλλο. Ξέρω, ατυχές παράδειγμα θα μου πείς αλλα σε μια βόλτα τα πιστέυω σου μπορουν να σου σπάσουν τα μούτρα!

Φυσικά η ΑΠ δεν είναι απαραίτητη αλλα απ ότι γνωρίζω είναι ενα εργαλείο. Φυσικά και μπορείς να ξεβιδώσεις μια βίδα χωρίς κλειδί(με πολύ κόπο) αλλα με κλειδί...?

Η εξουσία διαφθείρει, Η απόλυτη εξουσία διαφθείρει απόλυτα...

Edited by - TheAllseeingeye on 28/02/2009 13:26:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2009, 13:38:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Γεια σας

ΦΙΛΕ TheAllseeingeye σε βρίσκω ώριμο. Άλλα τώρα κάνεις λάθος.

ΦΙΛΕ cody30 ωραία η αστεία σου πλευρά.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο τoν κόσμοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TheAllseeingeye
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2009, 13:42:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TheAllseeingeye
Φίλε Υπηρέτη

Δεν διεκδικώ κανένα αλάθητο.
Αν είμαι ώριμος όπως λές θα πρέπει να μπορώ να παραδεχτώ και τα λάθη μου. Για κάνε το explain για να δούμε τι ψάρια πιάνω!

Η εξουσία διαφθείρει, Η απόλυτη εξουσία διαφθείρει απόλυτα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2009, 14:20:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Να με συμπαθάς αλλά δεν γνωρίζω που ακριβώς συμμετέχει ο Υπηρέτης. Είχα την εντύπωση οτι εντάσσεται στην Λευκή Αδελφότητα αλλα μάλλον κάνω λάθος...

Α οκ, απλά χρειάζεσαι πληροφόρηση. Το κίνημα στο οποίο αναφερομαι είναι το γνωστικό(αποφεύγω βέβαια να χρησιμοποιώ ονόματα αλλα δεν θεωρω οτι κανω κακό τώρα). Είναι εύκολο για κάποιον που χει διαβάσει γνωστικά βιβλία(υπάρχει σάιτ ελληνικό γνωστικο που μπορείς να τα διαβάσεις) να καταλάβει ποιες ιδεες ενστερνίζεται ο Ε.Υ.

Η λευκή αδελφότητα δεν υπάρχει σε αυτή τη διάσταση. Για να φτάσεις στη διλασταση που βρίσκεται η λευκή αδελφότητα(στην οποία ανήκουν σπουδαίες προσωπικότητες της ανθρωπότητας) πρέπει-μετασυγχωρήσεος-να σου βγει ο κώλος στην άσκηση. Να χεις γίνει Χρη-στός. Οπότε νομίζω καταλαβαίνεις γιατι σε εκείνη την περίπτωση μιλάμε για ΑΔΕΛΦΟτητα και όχι απλά για ένα κίνημα. Πρέπει να έχεις γίνει δια-διαστατικό ον.(Διόρθωσε με Ε.Υ. αν κάνω λάθος)

Όσον αφορά αυτό που είπες για τις ομάδες μην ξεχνάς οτι και στις δυο περιπτώσεις μιλάμε για ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ. Μιλάμε για δυο ομάδες ανθρώπων που ενστερνίζονται τον ίδιο ΠΟΘΟ(...)

Και εγώ σε θεωρώ πολύ ώριμο ομιλιτη και χαίρομαι που σε έχουμ στο φόρουμ. Φυσικά αυτό δε σημαίνει οτι έχεις το αλανθαστο. Κανεις μας δεν είναι παντογνώστης, κανεις δε μπορεί να σκέφτεται πάντα καθαρά, κανεις δεν είναι δεν μπορεί να έχει παντα δίκαιο..
Εξαιρούμε βέβαια εγώ που όπως έχω πει ΕΙΜΑΙ ΘΕΟΣ!! και αποτελώ τη μοναδική αλήθεια σας.ΤΑΤΟΥΑΖ ΜΕ ΤΟ ΌΝΟΜΑ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΓΟΦΟ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ!!

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy