ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 3ο μέρος, επίσημη έκδοση
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
astralboy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


65 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2009, 09:25:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astralboy
για λόγους ανάγκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2009, 10:22:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Γεια σας

Φιλε astralboy
Δεν μου είναι εύκολο να καταλάβω πια ανάγκη λέει: «έχω ανάγκη για πυροκίνηση ή για τηλεπάθεια ή για οτιδήποτε άλλο»

Δηλ αν ελέγξεις το στοιχειό φωτιά πως θα καλύψεις την ανάγκη σου;


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astralboy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


65 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2009, 11:15:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astralboy
εχω ανάγκη γιατί δεν μ πορώ να ελέξω τα συναισθήματα των άλλων. μπαίνουν μεσα μου χωρίς να το θέλω.(διάβασε το θεμα μου και μετα βγάλε συμπεράσματα)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2009, 11:22:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Astralboy κατα την γνώμη μου πρέπει να ωριμάσεις.Δέν ειναι λογικό αυτό που λές. Ο αυτοσκοπος της ανάπτυξης τέτοιων ικανοτήτων σε οδηγεί με μαθηματική ακρίβια στην μάυρη μαγεία,είναι κάι πολύ σημαντικό που πρέπει να προσέξεις.

Φίλε υπηρέτη λές οτι τα τσάκρα δέν είναι τα ψυχολογικά κέντρα,οκ οπότε τα ψυχολογικά κέντρα μπορούμε να πούμε οτι απαρτίζονται απο τα τσάκρα.
Αυτό που λές για τα κατάλληλα υδρογόνα να υποθέσω οτι στο θέμα των τσάκρα αντιστοιχεί με το να δουλεύουν με την κατάλληλη πράνα.
Οσο για την τρίτη κατάσταση συνείδησης θέλω να πώ οτι η επίτευξή της βρίσκεται πολύ μακριά.Αφού ουτε κάν στην δεύτερη κατάσταση της συνείδησης μπορύμε να μπούμε που είναι η ονειρική-αστρική.

Κατα την γνώμη μου μπορεί κάποιος να δουλεύει με τα κατάλληλα υδρογόνα στα κέντρα του αν ξέρει τί πάει που,μπορεί να το κάνει και χωρίς την τρίτη κατάσταση συνείδησης,προσωπικά μπορώ.

Επίσης ο Δάσκαλος Σαμαέλ στα 5 ψυχολογικά κέντρα προσθέτει και άλλα δύο,ανώτερο νοητικό και ανώτερο συγκινησιακό δέν ταιρίαζει η αντιστοιχία με τα τσάκρα? και τα δύο 7.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2009, 11:26:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
sorry δέν το ξερα. Αν έχεις τέτοιο πρόβλημα πρέπει κάτι να κάνεις αλλά μου φένεται υπερβολικό η πυροκίνηση και το άλλο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2009, 17:51:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
quote:
Ίσως να υποθέσεις ότι είναι λανθασμένη?

Δεν μπορώ να γνωρίζω γιατί είμαι σε πειραματικό στάδιο. Εσύ, για να το λές, θα έχεις πειραματιστεί και με τους δύο τρόπους, φαντάζομαι. Είσαι σίγουρη ότι δεν υπάρχουν κοινά σημεία; Κάπου θα συναντώνται, δεν μπορεί!

Τέλος πάντων, με μια δεύτερη σκέψη, η περιγραφή της κουνταλίνη με παραπέμπει στη σεξουαλική ενέργεια, μπορεί να κάνω και λάθος. Θέλει μελέτη, είδωμεν.

*Να συμπληρώσω, ότι η εικόνα που έβαλα είναι απο το βιβλίο της Β.Α. Brennan (χέρια όλο φώς), η οποία Brennan τα βλέπει όλα αυτά και απλά τα περιγράφει. Ίσως είναι η πιο σοβαρή μελέτη επί του θέματος, η πιό γειωμένη αν θέλεις. Ο τρόπος που το προσεγγίζει ταιριάζει περισσότερο στον τρόπο που σκέφτομαι και λειτουργώ.

Ρε σύ Astralboy, και τί θέλεις; Να βάλεις φωτιά σε αυτούς τους ανθρώπους; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hurricane21
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
147 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2009, 20:06:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hurricane21
μπορει να μην γραφω συχνα αλλα παρακολουθω σχεδον καθημερινα το φορουμ....

φιλε astralboy αυτο που λες για υλοποιησει του αστρικου και μετακινηση ενος αντικειμενου στο φυσικο γινεται...
το εχω καταφερει προσωπικα 2 φορες αλλα μην με ρωτησεις τι και πως γτ ουτε εγω ξερω καλα καλα,.,

ο εσωτερισμος λεγεται εσωτερισμος επειδη προυποθετει μια εσωτερικη αναζητηση απο αυτον που θελει να ασχοληθει και οχι το αναμασημα ετοιμων πληροφοριων οι οποιες δεν σε βοηθουν να εξελιχθεις....


μπορω να καταλαβω γτ εχεις αναγκη να εξελιξεις την εμβιωση αλλα την πυροκινηση γτ???
δεν εχει νοημα να εχεις αναγκη αν ελεγξεις την πυροκινηση,εκτος εαν πηρε φωτιατο σπιτι σου και δεν μπορουσες αν το σβησεις....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astralboy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


65 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2009, 20:10:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astralboy
οταν λες το ειχεσ καταφερει δηλαδη τι ειχεσ καμει?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hurricane21
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
147 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2009, 21:59:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hurricane21
anaferetai σε προηγουμενες οχι πολυ πισω ψαξε και θα το βρεις...μην τα περιμενεις ολα ετοιμα,,,Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2009, 22:03:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Γεια σας

Φίλε alex22 τα έχεις λίγο μπερδεμένα. Δεν πειράζει θα τα ξεμπερδεξουμε.

Η πρώτη κατάσταση συνείδησης είναι αυτή του ύπνου
Η δεύτερη είναι της εγρήγορσης
Η τρίτη της αυτοσυνείδησης, μονό που δεν μπορούμε να την κρατήσουμε απεριόριστα
Και η τέταρτη να είμαστε σε κατάσταση αυτοσυνείδησης 24 ώρες το 24ωρο

Είπα και στην φίλη mimosa εκτός από τα τσακρας έχουμε αλλά εφτά ψυχολογικά κέντρα. Δυο ανώτερα και πέντε κατώτερα. Αυτά είναι το διανοητικό, το κινητικό, το συναισθηματικό, το ενστικτώδες και το σεξουαλικό.

Η εργασία ξεκινά πρώτα από την σωστή λειτουργία αυτών των κέντρων όπου δρουν τα εγώ.


Τα ανώτερα κέντρα είναι λειτουργίες του ΕΙΝΑΙ.

Άλλες οι λειτουργίες των τσακρας και άλλες των ψυχολογικών κέντρων.
Όταν παρατηρούμε ένα εγώ και θέλουμε να κατανοήσουμε το πώς λειτουργεί τότε το παρακολουθούμε για να δούμε πως δρα πάνω στα ψυχολογικά κέντρα και όχι επάνω στα τσακρα.

Δεν έχω άλλο χρόνο θα τα πούμε άλλη φορα.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astralboy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


65 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2009, 22:03:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astralboy
εψαξα σε μερικές σελίδες και βρήκα μια μέθοδο. για να περιχεισ αστρικι χρειλαζεται να φτάει το σώμα σου στην κατάσταση ύπνου αλλά να κατφέρεισ να κάνεις την συνήδειση σου να αντισταθεί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
astralboy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


65 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2009, 22:04:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astralboy
erotisi itanΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hurricane21
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
147 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2009, 01:43:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hurricane21
φιλε μου προσεξε λιγο πως γραφεις...μπορεις να κανεις εναν επανεελγχο στα μνματα σου πρωτου τα στειλεις....

σε πολυ γενικες γραμμες αυτο ειναι αλλα ξαναλεω χρειαζεται πουλ ψαξιμο....
και να ξερεις πως αν θελεις κατι πολυ στο τελος θα γινει απο μονο του...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2009, 19:04:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Άλλο τα τσάκρα άλλο τα ψυχολογικά κέντρα.Θες να μου πείς οτι δέν συσχετίζονται?
Μήπως όταν λέμε ψυχολογικό κέντρο εννούμε τις διάφορες λειτουργείες του φυσικού ,αστρικού και νοητικού σώματος?
Όμως όπως και να χει τα τσάκρα εκφράζουν τα ψυχολογικά κέντρα.

Πάντως φίλε είναι λογικό να τα μπερδεύω.Άλλα λέει ο ένας, άλλα ο άλλος.Ολοι έχουν αναπτυξει το δικό τους ιδιέτερο λεξηλόγιο,άντε να βγάλεις άκρη.

Κάτι σχετικά με το υποσυνείδητο,παρουσιάζει πολυ ενδιαφέρον αυτό το θέμα και φυσικά έχει σχέση με την αστρική προβολή.

Το 97% της ουσίας είναι φυλακισμένο στα εγώ,άρα γνωρίζουμε τον εαυτό μας μόνο 3% και φυσικά αυτό το 3% είναι περισσότερο μηχανικό.

Τα εγώ έχουν σχέση με την μνήμη,οπότε άν μπορούμε να θυμηθούμε τις αποθυκευμένες μας εμπειρίες τότε αυτόματα δέν ξυπνάει το υποσυνείδητο και γίνεται συνειδητό? Φυσικά αυτό γίνεται με αναδρομή(και με διαλογισμό).

Πολλά ελατώματα μας έχουν την βάση τους εκεί μέσα.

Αυτά τα νούμερα πάντως είναι τρομαχτικά.Και σου 'ρχεται να γελάσεις όταν βλέπεις ανθρώπους να μιλάνε με τόση σιγουριά για τον εαυτό τους.Σκέτο δράμα η κατάσταση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2009, 19:10:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
θα ήθελα να μάθω κι εγώ για τα ψυχολογικά κέντρα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
astralboy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


65 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2009, 10:56:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astralboy
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ. ΧΘΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ ΚΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙΣ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ. ΠΩΣ ΟΜΩΣ ΓΥΡΝΑΣ ΠΙΣΩ? ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΛΕΕΙ ΠΩς ΤΟ ASTRAL TIME TRAVEL ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΜΕ ΤΟ ΑΣΤΡΙΚΟ ΤΑΞΙΔΙ ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΓΥΡΝΑΣ ΠΙΣΩ ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hurricane21
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
147 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2009, 19:59:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hurricane21
τι εννοεις σχεδον τα καταφερες?μεχρι ποιο σημειο εφθασες?

επισης μην βιαζεσαι αυτα τα πραγματα θελουν χρονο εξοικειωσου πρωτα με την π στην απλη της μορφη και τα αλλα ισως τα καταφερεςι αργοτερα και μονος σου...

γενικα μην βιαζεσαι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-Κενό-
Μέλος 1ης Βαθμίδας


93 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2009, 21:53:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -Κενό-
Γειά σε όσους ξέρω αλλά και στους καινούργιους !
Να μαι και εγώ άλλη μια φορά .

Δεν έχω φύγει από το φόρουμ απλά έκανα ένα διαλλειματάκι για να διαβάσω ένα δυό πραγματάκια ....

Τις επόμενες μέρες θα επέλθει καταιγισμός ερωτήσεων

Προς το παρόν θέλω να πω μία εμπειρία μου :

Ξύπνησα δύο φορές μέσα σε όνειρο ...

Κοιμόμουν λοιπόν και ονειρευόμουν ότι ήμουν στο σαλόνι του σπιτιού μου , και εκεί συνειδητοποίησα ότι κοιμόμουν.Αμέσως θέλησα να ξυπνήσω και βρέθηκα στο κρεβάτι μου. Όμως το κρεβάτι μου τελικά ήταν ένα άλλο όνειρο το οποίο επίσης αναγνώρισα επειδή είχε μία μη πραγματική χρειά.
Τρόμαξα και τελικά ξύπνησα (επιτέλους) στο κρεβάτι μου στον πραγματικό κόσμο (ή απλώς σε ένα άλλο όνειρο ποιός ξέρει?)

Με προβλημάτισε λίγο γιατί αμφισβήτησει την στέρεα έννοια του << πραγματικού >> που υπάρχει σε όλους μας . Και αναρωτιέμαι : υπάρχει περίπτωση κανείς να παγιδευτεί σε όνειρο ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2009, 00:06:20  Εμφάνιση Προφίλ
Ε καλα συμβαίνουν αυτά. Και εγώ σήμερα έπαθα κάτι ανάλογο. "Ανοιξα" τα μάτια μου(ενώ κοιμόμουν) γιατι άκουσα κάτι που έμοιαζε με τη φωνή της μάνας μου κ την είδα στο πλάι του κρεβατιού με το κεφάλι της σκυμμένο διπλα στο πρόσωπο μου να μου ψυθιρίζει κάτι μάλλον της φαντασίας μου(γι αυτό κ δεν κατάλαβα τι έλεγε ο "ψύθιρος"). Θεώρησα λοιπόν οτι είχε έρθει να με ξυπνήσει(κάτι που είχα χρόνια να το ζήσω) και προσπάθησα να σηκωθώ. Όμως ό,τι εντολή και να έδινα τα χέρια μου δεν κινούνταν! Με τα ονειρικά μου μάτια τα έβλεπα ακίνητα(αν και η εικόνα δεν ήταν καθαρή ακόμα και αν δεν ήταν της φανατσίας μου). Είχα μόνο όραση! ένιωσα έναν πανικό όταν είδα οτι δε μπορούσα να κουνηθώ και ξύπνησα.

Και πάλι ρωτάω, πώς μπορείς όταν βρίσκεσαι σε αυτή τη κατάσταση "Lucid Dreaming" να βγεις στο αστρικό?? Τι κάνεις? Αρκει μια σκέψη ή "φαντασίωση"?

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2009, 10:04:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Γεια σας

ΦΙΛΕ alex22
Άλλο τα τσακρα και άλλο τα ψυχολογικά κέντρα. Εκτελούν διαφορετικές λειτουργίες και δεν είναι απλά τα ιδία πράγματα με άλλη ονομασία.

Το διανοητικό κέντρο π.χ εκτελεί τις λειτουργίες της σκέψης . Δηλ λογισμοί έννοιες ,ιδέες, συλλογισμοί, λογική.

Επίσης κάθε ψυχολογικό κέντρο έχει δυο πόλους. Έναν θετικό και έναν αρνητικό π.χ
Βεβαίωση- άρνηση. Δικαιολογία –καταδίκη και βέβαια την σύγκριση.

Έχει μια ταχύτητα σε σχέση με τα αλλά κέντρα. Δηλ. όταν οδηγούμε ένα αυτοκίνητο και μας πεταχτεί ένα σκυλί στο δρόμο το πρώτο κέντρο που αντιδρά είναι το συναισθηματικό γιατί αμέσως κάτι νιώθουμε που μας βάζει σε δραστηριότητα. Μετά λειτουργεί το ένστικτο- κινητικό και στο τέλος αφού έχουμε αποφυγή την σύγκρουση σκεφτόμαστε τι έγινε.

Αν καθόμαστε πρώτα να συλλογιστούμε τι έπρεπε να κάνουμε τότε το πιθανότερο είναι ότι δεν θα προλαβαίναμε να αντιδράσουμε στιγμιαία σε μια κατάσταση που απαιτεί χειρισμούς μέσα σε κλάσματα του δευτερολέπτου.

Τα τσακρα εκτελούν άλλες λειτουργίες. Π.χ το AJNA ή το τρίτο μάτι. Βρίσκετε ανάμεσα στα φρύδια και έχει μια σχέση με την υπόφυση. Η δύναμη αυτού του τσακρα είναι η διόραση. Η διόραση δεν είναι μια λειτουργία του νου αλλά της ουσίας. Ο νους μπορεί να πληροφορείτε και να κάνει λογισμούς επάνω στην εμπειρία της διόρασης αλλά δεν είναι δικιά του λειτουργία , όπως π.χ το συναισθηματικό κέντρο αισθάνεται δεν σκέφτεται. Ή μπορεί μια ιδέα να αισθανθεί; Είναι δυο διαφορετικές λειτουργίες. Μια μηχανή του καφέ φτιάχνει μονό καφέ δεν φτιάχνει κάτι άλλο.

quote:
Το 97% της ουσίας είναι φυλακισμένο στα εγώ, άρα γνωρίζουμε τον εαυτό μας μόνο 3% και φυσικά αυτό το 3% είναι περισσότερο μηχανικό.

Έχουμε ένα ποσοστό ελεύθερης Ουσίας αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι γνωρίζουμε τον εαυτό μας π.χ 3% . Για να γνωρίσουμε αυτό το 3% πρέπει να το δραστηριοποιήσουμε αφυπνίζοντας το. Αυτό το ελεύθερο ποσοστό της συνείδηση που έχουμε είναι που μας βοηθά να κάνουμε την επανάσταση της συνείδηση.

quote:
Τα εγώ έχουν σχέση με την μνήμη,οπότε άν μπορούμε να θυμηθούμε τις αποθυκευμένες μας εμπειρίες τότε αυτόματα δέν ξυπνάει το υποσυνείδητο και γίνεται συνειδητό? Φυσικά αυτό γίνεται με αναδρομή(και με διαλογισμό).

Το να θυμηθούμε όλες τις υποθηκευμένες μας μνήμες δεν σημαίνει ότι κατανοήσαμε και τα εγώ μας ή ότι γίναμε και πιο συνειδητοί. Και μην πας πολύ μακριά θυμήσου κάτι που έκανες τον προηγούμενο μήνα κάτι που σε έκανε να θυμώσεις. Το ότι το θυμήθηκες δεν σημαίνει ότι το κατανόησες αλλά ούτε το ότι έγινες πιο συνειδητός.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2009, 10:18:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Γεια σας

Φιλε -κενο-

Αυτό το φαινόμενο λέγετε ψευδής αφύπνιση.

Βλεπεις στο όνειρο σου ότι ξυπνάς άλλα συνεχίζεις να ονειρεύεσαι. Έμενα μου έχουν συμβεί 4 απανωτές ψευδείς αφυπισης. Κάθε φορά έλεγα "α! τώρα ξύπνησα δεν ονειρεύομαι" και μετά από λίγο ξανά ξύπναγα και έλεγα "πω πω τι έπαθα ήμουν σίγουρος ότι είχα ξυπνήσει πριν, τώρα είμαι πράγματι ξύπνιος"

Και μετά από λίγο ξανά ξυπνώ και είπα "απίστευτο, τι γίνετε; όλο νομίζω ότι ξυπνώ και πάντα εδώ παραμένω".Και ξανά το ίδιο. Μέτα από λίγο ξύπνησα στα αλήθεια και είπα "βρε μπας και ονειρεύομαι". Τελικά μήπως ονειρεύομαι ακόμα;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 27/04/2009 10:20:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2009, 10:46:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Ευχαριστώ για την απάντηση,κάθε φορά μου ανοίγεις περισσότερο τα ματια .

Επείδη μελετώ τον εσωτερισμό(παράλληλα με την πρακτική)μου δημιουργούνται απορίες,για να πώ την αλήθεια έχω πάρα πολλές απορίες,
κοντά στο ένα εκατομύριο .

Εμένα προσωπικά ο μηχανισμός της λειτουργίας,δηλαδή η κατανόηση του μου επιτρέπει την ενεργοποιήση του,αρκεί να ξέρω πώς λειτουργεί.

Αυτό που με έκανε να συχσχετίσω τα τσάκρα με τα ψυχολογκά κέντρα είναι η ενέργεια που χρησημοποιεί το καθένα,τα υδρογόνα.

Η ψευδής αφύπνιση μου έχει συμβεί και μένα πολλές φορές.Μία φορά ήμουν απόλυτα σίγουρος οτι είμαι στο φυσικό ενω ήμουν στο αστρικό.
Εκνευριστικό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2009, 07:48:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Επείδη μελετώ τον εσωτερισμό(παράλληλα με την πρακτική)μου δημιουργούνται απορίες,για να πώ την αλήθεια έχω πάρα πολλές απορίες,
κοντά στο ένα εκατομύριο .

Φίλε μου, αν δεν είχες απορίες τότε απλά δεν θα τον μελετούσες...



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hurricane21
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
147 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2009, 18:41:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hurricane21
προσωπικα αυτο με τα πολαπλα ξυπνηματα δεν μ εχει συμβει ποτε..
αν ομως συμβαινει τοτε που ξερουμε οτι αυτο που ζουμε τωρα δεν ειναι ενα ονειρο?
μεγαλο μπερδεμα και προτειμω να μην τ σκεφτομαι...


τελευταια εχω αρχισει να ψχνω πληροφοριες για τα τσακρα αν και η ενεργοποιηση τους μου φαινεται καπως δυσκολη γτ θελει πολυ αυτοσυγκεντρωση....

μηπως ηρθε η ωρα να ανοιξουμε και ενα τεταρτο μερος του θεματος μας??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-Κενό-
Μέλος 1ης Βαθμίδας


93 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2009, 21:57:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -Κενό-
Γιατί όχι ??

Άλλη μία ερώτηση : ο αστρικός κόσμος είναι αντίγραφο του φυσικού ??

Λέγεται ότι πάμε εκεί χωρίς να το γνωρίζουμε κάθε βράδυ .

Τι κάνουμε εκεί ? Άκριβώς ότι κάνουμε και στην καθημερινότητά μας ???

Δηλαδή έχουμε τους ίδιους φίλους την οικογένεια μας και κάνουμε συνεχώς τα ίδια ή στον αστρικό ζούμε μία δεύτερη ζωή που δεν θυμόμαστε ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hurricane21
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
147 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2009, 22:44:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hurricane21
προσωπικα πιστευω (χωρις να ξερω αν ειναι αληθεια) πως οταν καποιος ζει στο αστρικο χωρις να το γνωριζει ζει μαι αλλη ζωη απο την πραγματικη και κανει διαφορετικα πραγματα....

αυτη την αποψη την εχω σχηματισει οταν πολλες φορες νμζ πως καποια πραγματα που θυμομουν ηταν αληθινα ενω στην ουσια τα ειχα ζησει στον υπνο μου...
επιτρεψτε μου να πω πως θελει μεγαλη προσπαθεια για να καταφερεις τελικα να ξεχωριζεις τι εχι συμβει στον υπνο σου και τι στην πραγματικοτητα οταν σου πρωτοσυμβαινει...

μια αντιληψη πυο εχω σχηματισει απο παλια για τον υπνο πρωτου να αρχισωβ να ψαχνω πολυ για απ κλπ κλπ ειναι πως χρειαζεται οχι τοσο για να ξεκουρασρτει το πραγματικο σωμα οσο το να τραφει το σωμα στο αστρικο πεδιο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2009, 08:36:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητοί φίλοι του θέματος, όντως κάπου εδώ πλησιάζει η ώρα για να περάσουμε στο 4ο μέρος του θέματος της αστρικής προβολής.
Αυτό θα ήταν καλό προτού μπούμε στην 51η σελίδα.

Αυτός που θα αναλάβει να ανοίξει το 4ο μέρος, θα πρέπει να γράψει σε αυτό εδώ το θέμα το link του 4ου μέρους ώστε να μπορεί να το βρει εύκολα κάποιος αναγνώστης.

Επίσης, το 4ο μέρος θα ήταν καλό να έχει τον τίτλο "ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 4ο μέρος, επίσημη έκδοση" και στο εισαγωγικό του μήνυμα να περικλείεται το link της πρώτης σελίδας από το 3ο μέρος.

Εν αναμονή λοιπόν της συνέχειας.





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2009, 12:39:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Φίλε υπηρέτη,ξέρω οτι τα εγώ πρέπει να διαλύονται.
Είπες οτι το καθένα έχει δύο πόλους,αρνητικό και θετικό.
Αν μπορούσαμε να εξουδετερόσουμε τις δύο αντίθετες δυνάμεις τότε δεν θα υπήρχε διάλυση,θα επικρατούσε το ουδέτερο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2009, 13:32:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Γεια σας.

Φίλε alex22

Τα ψυχολογικά κέντρα έχουν δυο πόλους και τα εγώ εκφράζονται μέσα από αυτά. Έτσι ένα εγώ είτε είναι θετικό είτε είναι αρνητικό δεν παύει να είναι ένα εγώ ,που η συνείδηση έχει ταυτιστεί μαζί του.

Η Ουσία ή η συνείδηση επισκιάζετε από αυτά τα εγώ λόγω ταύτισης. Αν τα εγώ εξαλειφθούν τότε εκφράζετε η Ουσία με όλες της τις αρετές.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hurricane21
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
147 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2009, 14:13:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hurricane21
παιδια πηρα την πρωτοβουλια να ανοιξω το 4ο μερος της σαυητησης ωστε να συνεχισουμε εκει καθως το υπαρχοιν θεμα εχει συμπληρωσει πλεον ενα μεγαλο αριθμο σελιδων...


το 4ο μερος της αστρικης προβολης θα το βρειτε εδω...

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10232Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy