ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 αποδείξεις για την ύπαρξη θεού/ών;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 25
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2009, 23:34:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve

quote:
Μιλάμε για θεική επέμβαση

Όχι! Μιλάμε για το αν η επιστήμη έχει απορρίψει έστω κι ένα από τα γραφόμενα της Βίβλου.

Κι όταν η επιστήμη απορρίπτει ΟΛΗ την μυθολογία της Βίβλου, αρχίζεις και κάνεις την παλαβή και μιλάς για "θεϊκή επέμβαση". Δέχεται η επιστήμη βρε τραχανά τη "θεϊκή επέμβαση";

Και άντε, εγώ σου λέω ότι δέχομαι πως ο ήλιος σκοτείνιασε με θεϊκή επέμβαση. Αλλά δεν μου απαντάς πώς σκοτείνιασε και άρα πώς επενέβη ο Γιαχωβάς; Ποιό ήταν το γεγονός δηλαδή που έγινε με θεϊκή επέμβαση;

Έγινε έκλειψη με θεϊκή επέμβαση;
Σταμάτησε ο ήλιος να παράγει φως για τρεις ώρες με θεϊκή επέμβαση;
Σκέπασε ο Γιαχωβάς τη γη μ' ένα μεγάλο πάπλωμα για τρεις ώρες;

Το γεγονός θέλω να μου πεις που έγινε με θεϊκή επέμβαση.

ΥΓ. Αντίθετα με το λεξικό του Cambell που υποστηρίζει πως "Κρετίνος" και "Χριστιανός" είχαν κάποτε την ίδια σημασία, θεωρώ πως για πολλούς ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ να έχει την ίδια σημασία, ακόμη και σήμερα.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2009, 07:37:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
σιγά μην πιστέψουμε για Σείριους και Ανδρομέδες, ΕΛ και καταγωγή απο άστρα, πράγματα τελείως εξωπραγματικα....

Στο επίπεδο που έχει φτάσει η τεχνολογία σήμερα, πιό πιθανό είναι να δούμε τον Μπάτμαν μπροστά μας παρα τους Ελ.

quote:
Πως σου φαίνεται ο Χριστός τώρα; Δεν δείχνει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ πιο λογικός;

Μπα, όχι. Λογική θα είχε αν μετά την Ανάσταση ανέβαινε στον Ουρανό με διαστημόπλοιο. Πρέπει να εκσυγχρονιστεί η ιστορία για να την καταλάβουν και οι επόμενες γενιές. Στην μελλοντική διασκευή σιγουρα θα φεύγει με κοσμοσκάφος.

Θα μπορούσαν βέβαια οι δύο ιστορίες να ενωθούν, και να κατεβαίνουν οι Ελ με τα σκάφη να παίρνουν τον Ιησού για να κατευθυνθούν πρός την αστροπολιτεία της Συνομοσπονδίας Σμήνους 13ών γαλαξιών με το όνομα 'Φοίνιξ' που θα αποτελείται απο 850 μητρικά σκάφη, 3,892 θυγατρικά και 200,000 υποθυγατρικά . Απο κεί θα φύγουν για την Ανδρομέδα προκειμένου ο Ιησούς να επουλώσει τις πληγές του και να προετοιμαστεί για την ενσάρκωσή του σε άλλους πλανήτες όπου θα διδάξει τα πληθη. Μαζί θα πάρουν και την Παναγίτσα, για να φροντίσει τις πληγές, είναι ειδική στο "ράψιμο" όπως όλοι γνωρίζουμε, και τέλος πάντων είναι η μόνη στο σκάφος που διαθέτει κουτάκι με βελόνες και κλωστές.
Από την ιστορία δεν θα μπορούσαν να λείψουν και οι Νεφιλίμ, ορκισμένοι εχθροί των Ελ, οι οποίοι υποκίνησαν και οργάνωσαν τη Σταύρωση απο το Τακλαμακάν.

Θα κάτσω να το γράψω καμμιά μέρα και θα το κρύψω σε μία σπηλιά. Κόλαση, σε 2000 χρόνια θα γίνω διάσημη!

(χεχεχε)
(χιχιχι)
(χοχοχο)
(Merry Christmass)

Τα δώρα στη Φάτνη να τα πηγαίνει ο Αη Βασίλης με το σκαφάκι του, η το παράχεσα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2009, 11:45:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ και καιρό, πιστευω ότι κάπου θα συννενοηθούμε και επιμένω,
Μακεδών....Δεδομένα της Αγίας Γραφής, που να λέει,δλδ, κάτι και να ισχύει και να τα έχει απορρίψει η επιστήμη, τώρα, λέμε, εν δυνάμει, δεν υπάρχει τίποτε....Το κατάλαβες;
Αν όχι φέρε αποδειξεις...Πές μια περίπτωση,για τώρα, όχι για πριν 2000 χρόνια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2009, 11:54:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve -Δεν ξέρω βρε σύ elo, γιατι σου βγαίνει αυτο, όταν βέπεις να φέρει κείμενο χριστιανός... Δεν πρέπει να ξέρουμε να διαβάζουμε, ή καλύτερα, εκείνη την ώρα, ενω τα άλλα τα δικά μας, τα διαβάζουμε καλά, σε κατι τέτοια, ρε παιδι μου,...στραβωνόμαστε,τα χάνουμε σαν γκομενίτσες και δεν ξέρουμε τι να πούμε.......
Καλά δεν τα λέω, κύριε συντονιστά;
Αυτά δε, είναι παγιες θέσεις,αλλά, πες, ρε σύ φίλε, ΟΧΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ...Και να το λήξουμε το ζήτημα.....Επι της ουσίας, βέβαια, μιλιά...Άκρα του τάφου σιωπή.....Τα έχετε λίγο μπερδεμένα ή μου φαίνεται;Πιστεύετε στην ψυχή ή όχι;

Πιστεύω ότι είναι καιρός να αφήσουμε λίγο στην άκρη το «παραμύθι» πως κάθε διαφωνία που έχουμε ή σχόλιο που κάνουμε είναι μια μορφή επίθεσης στην πίστη σου (χριστιανισμός).

Το έχω ξαναπεί, ότι το τι αντιπροσωπεύεις είναι το τελευταίο που κοιτώ όταν μιλάμε…!!!

Όσο για το κείμενο που κόπιαρες, αν κατάλαβα καλά μίλησες για αποδείξεις…

Θα ήθελες να μου υπογραμμίσεις τα σημεία του κειμένου που αποδεικνύουν κάτι τέτοιο, δηλαδή τα περί ύπαρξη ψυχής;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2009, 18:02:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το κείμενο,λέει ξεκάθαρα πράγματα Μακεδών....Δεν χωράει πολλές
ερμηνείες....Το θέμα είναι να θέλει ο καθείς να δει...Αν δεν θέλει,
δεν γίνεται με το ζόρι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2009, 00:58:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve

quote:
Το κείμενο,λέει ξεκάθαρα πράγματα Μακεδών....Δεν χωράει πολλές
ερμηνείες

"Μακεδών" βλέπεις παντού.

Ποιό κείμενο άνθρωπέ μου; Ο elo σε ρωτάει για το κείμενο, όχι εγώ. Σύνελθε επιτέλους.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2009, 12:45:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
…..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2009, 13:28:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

…..




Χμμμμ...ο καιρός αλλάζει λέει με το πέρας του μηνός Νοεμβρίου..

Θα έρθουν βροχές και καταιγίδες ..προοδευτικά και χιονοπτώσεις!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2009, 17:38:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και με αυτά ακόμη, χαίρεστε, καλοί μου;....
Πόσο απλή είναι η ζωή, για σας....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2009, 23:06:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και με αυτά ακόμη, χαίρεστε, καλοί μου;....
Πόσο απλή είναι η ζωή, για σας....

Απλούστατα...υπεραπλουστάτη...και με ήλιο και με χιόνια αλλα και με βροχή...

Μένουμε μέσα...ζεστασιά και πολύ σέξξξξ!

Είναι κακό???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2009, 23:36:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Η επιστήμη, δεν έχει καταρρίψει κανένα γεγονός της Βιβλου,

Απάνω τους Βαγγέλη και τους έφαγες !!!! Κοίτα εδώ τι σου έχω . Τεφαρίκι πράμα , από ορθόδοξη χριστιανική ιστοσελίδα που αποδεικνύει με επιστημονικό τρόπο ότι πράγματι μετά την επίκληση του Ιησού του Ναυή ο ήλιος και η σελήνη στάθηκαν στο στερέωμα . Την διαπίστωση αυτή την έκανε ένας πιστός χριστιανός διαστημικός επιστήμονας αφού ξεφύλλισε την Βίβλο . Τρίψε τους το τώρα στη μούρη και αποστόμωσε όλους τους αθεοχριστιανομαχοδωδεκαθεϊστές .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2009, 23:47:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexa
Και με αυτά ακόμη, χαίρεστε, καλοί μου;....
Πόσο απλή είναι η ζωή, για σας....


Πολύ πιο απλή...

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2009, 11:59:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας ζηλεύω καλή μου ar_ia...Εμείς τρέχουμε ακόμη για τον άρτον ημών τον επιούσιον.....Δεν έχει για μας φραπεδιά και πλατεία....
Αλλά τα κουρέλια τραγουδάνε ακόμα....
......Και δεν μου λές....Αφου τα κατεβάσω τα σμαιλάκια στον υπολογιστή μου,πως τα φέρνω στο εσωτέρικα;
Είναι μια απορία.... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2009, 12:54:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexa
Σας ζηλεύω καλή μου ar_ia...Εμείς τρέχουμε ακόμη για τον άρτον ημών τον επιούσιον.....Δεν έχει για μας φραπεδιά και πλατεία....

To η ζωή είναι απλή δεν έχει να κάνει αν είναι αραχτός ο άλλος στην πλατεία και πίνει καφέ.
Κι εγώ θα ήθελα να απολαμβάνω αυτή τη στιγμή τον καφέ μου στο μοναστηράκι αλλά είμαι κλεισμένη σε ένα γραφείο. Οπότε μην βιάζεσαι να βγάζεις συμπεράσματα.

quote:
trexa
......Και δεν μου λές....Αφου τα κατεβάσω τα σμαιλάκια στον υπολογιστή μου,πως τα φέρνω στο εσωτέρικα;
Είναι μια απορία....


Δεν χρειάζεται αυτά που σου έδωσα να τα κατεβάζεις στον υπολογιστή σου.
Αγγλικά πιστεύω να ξέρεις....οπότε διάβασε το πιο κάτω.
http://www.esoterica.gr/forums/faq.asp#hyperlink

Προς διαχειριστές: Aλήθεια για ποιό λόγο τα έχετε ΜΟΝΟ στα αγγλικά? Δεν θα ήταν καλύτερα και στα ελληνικά για να μπορούν να διαβάζουν και όσοι δεν ξέρουν?

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2009, 15:48:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αρια
quote:
Προς διαχειριστές: Aλήθεια για ποιό λόγο τα έχετε ΜΟΝΟ στα αγγλικά? Δεν θα ήταν καλύτερα και στα ελληνικά για να μπορούν να διαβάζουν και όσοι δεν ξέρουν?

Αυτό πρέπει να πόνεσε πάντωςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2009, 18:44:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα αγαπητή μου ar_ia, εγώ για τη νοοτρπία του φραπέ, μίλησα,
όπου όλα είναι απλά κι όλα μια μπριζόλα....Όπως εγραψες......
Δεν προσπάθησες να πεις ότι εσείς τα βλέπετε απλά;
Δεν διαφωνώ, αλλά, υπάρχουν κι άλλοι,που δεν τα βλέπουν τόσο απλά...Που πιστεύουν ότι έχει σημασία τι δίνεις στο σώμα και στο πνεύμα σου.....
Που βλέπουν ανθρώπους νωθρούς απο την κρεατοφαγία, που μυρίζουν κρεατίλα, κυριολεκτικά και δεν σου κάνω πλάκα...Έχω τους μικρούς μου γιούς, που δεν έχουν φάει ποτέ στη ζωή τους κρέας, ή ζωή, γενικα σε θάνατο και μολις περνάμε απο κάπου που έχει κρέας ψητό ή βρασμένο, πιάνουν τη μύτη τους...Μας βρωμάει....
Τι σημαίνει αυτό;Ίσως μια λεπτότητα, που μπορεί να έχει σημασία για ένα ημιαυτόφωτο όν,οπως είναι ο άνθρωπος....Ένα όν όπου δεν χρειάζεται να του δίνεις πολλά, αλλά λίγα και καλά.Φυσικά και ελαφριά, ώστε να μην καταπονείται το σύστημα.......Είπα, μάλλον πολλά..........
Και φυσικά ξέρω τα γνωστά σμάιλς, τα υπόλοιπα, τα μυστήρια θέλω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2009, 00:10:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eγώ δεν σου είπα για τα σμαιλς που υπάρχουν εδώ μέσα να διαβάσεις, δεν με προσέχεις....
Σου δίνω ένα παράδειγμα (ΠΡΟΣΕΞΕ παράδειγμα)

Πήγαινε στο λινκ με τα emotion που σου έδωσα και πάω σε κάποιο που θες κάνε πάνω του δεξί κλικ και κάνε "αντιγραφή τοποθεσίας εικόνας.

[center][img]ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΆΝΕ ΕΠΙΚΟΛΛΗΣΗ ΤΟΠΟΘΕΣΙΑΣ ΕΙΚΟΝΑΣ[img][center]( πρόσθεσε και κάθετες γραμμές στο img & center από δεξιά μετα την πρώτη αγκύλη)και μετά κάνε προεπισκόπιση να δεις τι έκανες...
Και μετά ξαναπήγαινε στις οδηγίες του φόρουμ και διάβασε τες πάλι, γιατί μην νομίζεις, κι εγώ είμαι ειδική γιατί βαριέμαι να ανεβάζω διάφορα και δεν έχω ασχοληθεί και πολύ.

ΥΓ έτσι όπως στα έγραψα...ελπίζω να μην σε μπέρδεψα περισσότερο...

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2009, 09:51:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εισαι πολύ καλή αγαπητή μου ar_ia και μέσα απο τέτοιες ενέργειες,
βλέπεις ένα άλλο άτομο, πιο κοντινό, πιο φιλικό....Παράδειγμα,λέω,
γιατί αν θυμάστε, λέγαμε για την συμπεριφορά απέναντι σε χριστιανούς
του φόρουμ,οπου για τα όποια δικαια έχετε ,απέναντι άλλων, δεν μπορείτε να ομαδοποιείτε και στιγματίζετε συναλληλογραφούντες σας,
όταν έχετε άλλη σχέση μαζί τους, απο μια τέτοια, άσχημη εννοώ....
Όλοι, λέμε, μπορούμε, χωρίς να εξετάζουμ τι πιστεύει ο καθένας, να δούμε μέσα απο την αναζήτηση, τι συμβαίνει, οι αλλαγές γύρω μας τι σημαίνουν, πόσο το θείο στοιχείο, ενεργοποιείται ή λειτουργεί και να ζητήσουμε να καταλάβουμε τι επιτέλους συμβαίνει...
Γιατί, όλη η ανθρώπινη ιστορία, κάπου πάει, κάπου οδηγεί....Ας βρούμε τον δρόμο και ας τον ακολουθήσουμε όλοι....Αυτή είναι η δική
μου θέση...Δεν αντιπαρατίθεμαι σε τίποτε και με κανέναν...Τις θέσεις και πόσο πλησιάζουν στην αλήθεια κοιτάζω....Κι αυτό πιστεύω, θέλουμε
όλοι...:
ΝΑ ΒΡΟΎΜΕ ΚΆΠΟΙΑ ΆΚΡΗ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2009, 11:45:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexa, δεν έχεις καταλάβει κάτι, ΔΕΝ έχω κανένα προσωπικό με κανέναν εδώ μέσα.
Το ότι λέει ο καθένας την αποψή του η οποία δεν συμφωνεί με την δική μου δεν σημαίνει πως είναι και εχθρός μου.
Δεν έχω ΤΙΠΟΤΑ εναντίον των χριστιανών, για εμένα ΟΛΟΙ είμαστε άνθρωποι!
Λέω μόνο την άποψή μου σε ότι έχει σχέση με τον χριστιανισμό.
Τώρα αν πολλές φορές ξεφεύγουν τα πράγματα και γίνονται προσωπικές επιθέσεις, ε τι να κάνουμε...αυτά συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες.
Θέλω να πω πως και να με βρίσεις δεν είμαι από τους ανθρώπους που θα το κρατήσουν , και όταν θα μου ζητηθεί βοήθεια και μπορώ, θα την δώσω δίχως δεύτερη σκέψη.

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2009, 17:46:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το παράδειγμα μου δεν αφορούσε μόνο σε σένα, καλή μου ar_ia, αλλά
όλους μας, λίγο ή πολύ...Έχω καταλάβει τι άτομο, περίπου είσαι, όσο
μέχρι τον διάλογο μας εδώ μέσα,αλλά και τον χαρακτήρα σου...
Αυτό που λέω, είναι γιατί δεν έχουμε κοινά ζητούμενα, εδώ και λέμε
ο ένας τα στραβά του άλλου, ή των ιδεών του;Γιατί το να θίξουμε τον άλλο, γίνεται σκοπός;...
Αυτό που περιγράφεις για σένα,σαν συμπεριφορά, αυτο πιστεύω εγώ ότι πρέπει να πιστεύει κάθε άνθρωπος,να είναι κάθε άνθρωπος....Και ο λόγος που το έγραψα ήταν για να δειξω ότι υπάρχει πολύ ομορφιά μέσα μας και την δείχνουμε κομματάκι κομματάκι, ενώ το άσχημο,το λέμε, όλοι μας, πολύ πιο εύκολα...Μια ομορφιά συμπεριφοράς, που θα οδηγήσει σε καλύτερα αποτελέσματα...
Να μην αντιδρούμε, αλλα να δρούμε, εννοώ...Και το υλικό που υπάρχει, είναι καλό....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2009, 22:29:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτό που λέω, είναι γιατί δεν έχουμε κοινά ζητούμενα, εδώ και λέμε
ο ένας τα στραβά του άλλου, ή των ιδεών του;Γιατί το να θίξουμε τον άλλο, γίνεται σκοπός;...

Εμ!!! να τα βρούμε τα κοινά ζητούμενα φίλε μου..ξεκίνα εσύ , βρές τα και μείς ακολουθούμε!

Ας μην μιλάμε λοιπόν για τις θρησκείες που προφανώς είναι ένας χώρος προσωπικός του καθενός και μας χωρίζει..ας μιλήσουμε για κοινά που μας ενώνουν ..ξεκίνα πρώτος..


==================================================================


Να μην αντιδρούμε, αλλα να δρούμε, εννοώ...Και το υλικό που υπάρχει, είναι καλό....

Ας δράσουμε λοιπόν..καθοδηγησέ με ρε φιλαράκο και γώ θα ακολουθήσω βήμα - βήμα..


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2009, 23:19:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ τά χεις μπερδέψει λίγο , αγαπητέ μου Εαρινέ...Βλέπεις,είμαι
ομαδικός τύπος, ηγετικά προσόντα και θέσεις, αλλά μου αρέσει ένα άλλο μοντέλο, ιεραρχίας: Αυτο που ο καθένας μπορεί να είναι κάποια στιγμή, ο καθοριστικός παράγοντας για όλη την ανθρωπότητα, άμα λάχει ναούμε....Δεν πιστεύω σε άτομα, σε προσωπικότητες,αλλά σε σύνολα, δεμένα σύνολα...Εκεί, όπου οτ 1+1 δεν κάνει 2 αλλά 3,4,5 ακόμη και
10...Αυτή τη μαγεία αναζητώ και πάλι, που κάποτε είχα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2009, 00:37:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εδώ τά χεις μπερδέψει λίγο , αγαπητέ μου Εαρινέ...Βλέπεις,είμαι
ομαδικός τύπος, ηγετικά προσόντα και θέσεις, αλλά μου αρέσει ένα άλλο μοντέλο, ιεραρχίας: Αυτο που ο καθένας μπορεί να είναι κάποια στιγμή, ο καθοριστικός παράγοντας για όλη την ανθρωπότητα, άμα λάχει ναούμε....Δεν πιστεύω σε άτομα, σε προσωπικότητες,αλλά σε σύνολα, δεμένα σύνολα...Εκεί, όπου οτ 1+1 δεν κάνει 2 αλλά 3,4,5 ακόμη και
10...Αυτή τη μαγεία αναζητώ και πάλι, που κάποτε είχα...

Καληνύχτα ρε Βαγγέλη , τώρα για να πώ την αλήθεια με "φώτισες"..!

Άντε γειά ...!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 17:57:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι περισσότεροι, αμφισβητίες του χριστιανισμού και εμμέσως του Θεού,μιλάνε για μια φανταστική Παλαιά Διαθήκη και παραμύθια, όταν η σύγχρονη αρχαιολογία, λέει ακριβώς, το αντίθετο...:
Γενετική, Ισραηλίτες και Άραβες, έχουν κοινή καταγωγη;
Η ανακάλυψη αυτή, δημοσιεύθηκε στο περιοδικό "Focus" Τεύχος Νο 25, τού μηνός Μαρτίου 2.002, σελ. 66.:
"H Αγία Γραφή αποδείχθηκε σωστή για το ότι η Αιγύπτια Άγαρ χάρισε ένα γιο στον Αβραάμ, τον προπάτορα τών Αραβικών φυλών, και για το ότι από το γιο που έκανε με τη Σάρρα, προήλθαν οι δώδεκα φυλές τού Ισραήλ. Γι' αυτό οι Άραβες και οι Εβραίοι έχουν ίδια αρσενικά γονίδια, αλλά διαφορετικά θηλυκά.
Οι ανασκαφές στην Ουρ και ο κατακλυσμός τού Νώε
Τα στοιχεία που αναφέρουμε στη συνέχεια, είναι κάποια από τα ευρήματα τού Γούλεϋ στις ανασκαφές τής αρχαίας Μεσοποτάμιας, στην πόλη τής Ουρ, την πατρίδα τού Αβραάμ, που επιβεβαίωσαν την Αγιογραφική αφήγηση για τον κατακλυσμό τού Νώε ακόμα και σε λεπτομέρειες.
Από τον Γούλεϋ σκάφτηκε ένα πελώριο πηγάδι στους λόφους τού Βασιλικού Κοιμητηρίου, βαθύ 64 πόδια ως το τέλος του.
Ουμπαϊντ Ι:
Βρέθηκαν 3 προκατακλυσμιαία επίπεδα κατάληψης, πάχους 1 μέτρου.
Κατακλυσμιαίο στρώμα:
Πάνω από την Ουμπαϊντ Ι, υπήρχε η ιλύς τού Κατακλυσμού πάχους 3 σχεδόν μέτρων, χωρίς ανθρώπινα απομεινάρια, και μέσα σ’ αυτήν, στο πάνω μέρος της σκαμένοι τάφοι, που ανήκαν στις δύο επόμενες φάσεις (Ουμπαϊντ ΙΙ, και ΙΙΙ).
Σύμφωνα με τον Γούλευ, το πάχος τής ιλύος, έδειξε ότι η αφήγηση τής Γενέσεως για το ύψος τών νερών τού κατακλυσμού ήταν ακριβέστατη. Δεκαπέντε πήχες, περίπου 9 μέτρα, ήταν αρκετά για να πλημμυρίσει η χαμηλότοπη Μεσοποταμία."
Μέχρι τώρα, η όποια αμφισβήτηση, του Θεού, έγινε, απο ανθρώπους, που θέλανε να νεωτερίσουνε, δίχως στοιχεία...Αλλαγή, ζητούσαν απο ότι είχαν....Τίποτε άλλο....
Αλλά, αλλαγή, προς τι;Τι άλλο θα πάρει τη θέση του Θεού;
Προφανώς, ένας άλλος...ανερχόμενος θεός, που νομίζει ότι ήρθε η σειρά του.....
Και καταισχυνθήσονται, πάσαι αι αιρέσεις και σοφιστίες, ότι την εκκλησίαν,πύλες Άδου, ού κατισχύσουσιν....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 18:29:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να έχουμε και υπόψιν μας ότι ο Μωυσής μεγάλωσε σαν γιος του Φαραώ και έλαβε όλη την σοφία της Αιγύπτου που έλαβε και ο Πυθαγόρας.
Επειδή πολλά ήσαν απόκρυφα μιλούσαν οι δύο και οι μαθητές τους (κάπως) παραβολικώς, βασικά για να μην βλάψουν τον απλό άνθρωπο με ασήκωτα νοήματα.
Η ιστορία π.χ. του Αδάμ και της Εύας μελετάται τόσες χιλιάδες χρόνια από επιστήμονες, θεολόγους, ψυχολόγους κλπ χωρίς ακόμη να έχει προκύψει μια πλήρης ανάλυση.
Η ανάπτυξη της τεχνολογίας δεν μπορεί φυσικά να προσφέρει κάτι παραπάνω σε πνευματικής φύσεως προβληματισμούς.
Μπορεί να φωτογραφίσει την αύρα ή να αποδείξει με κάποιο τρόπο τον σπερματικό Θείο Λόγο στην ύλη αλλά μέχρι εκεί.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kokoakis
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 01:44:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kokoakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο θεός δεν μπόρεσε να ονομαστεί γι' αυτό λέγεται θεός.
Του βολεύει η ονομασία αυτή όλους
Τωρα αν υπάρχει;
Πιστεύω ότι όχι
Αλλιώς τι; που είναι;
Δεν ανιχνεύεται;
Δεν μας μιλά;
Δεν μας παρουσιάζεται;

Μην μου πείτε ότι είναι θεός και δεν καταδέχεται να μιλήσει με ανθρώπους
Τότε είναι πολύ εγωίσταρος και παρτάκιαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 09:30:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Θεός μιλάει φίλε kokoakis, εμείς όμως, μαθαμε σε ζωώδεις φωνές και
δεν τον ακούμε...Νάσαι σίγουρος,πάντως, ότι μιλάει,υπάρχει...Δεν βλέπω τίποτε απο ότι κρατάει να γκρεμίζεται...Και μην πιστέψεις ότι υπάρχουν αυτοματισμοί....Θυμήσου την θεωρία του χάους....Ότι υπάρχει ωε νόμος, υπάρχει και το αντιθετο του, άρα, καμιά συνέπεια....
Τίποτε εκτός Θεου,δεν μένει....Άρα, εμείς κι ο κόσμος, ειμαστε μέσα στον Θεό...
Τον αμισβητούμε κιόλας, ενώ μας φιλοξενεί;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 09:59:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι περισσότεροι, αμφισβητίες του χριστιανισμού και εμμέσως του Θεού,μιλάνε για μια φανταστική Παλαιά Διαθήκη και παραμύθια, όταν η σύγχρονη αρχαιολογία, λέει ακριβώς, το αντίθετο...:
Γενετική, Ισραηλίτες και Άραβες, έχουν κοινή καταγωγη;
Η ανακάλυψη αυτή, δημοσιεύθηκε στο περιοδικό "Focus" Τεύχος Νο 25, τού μηνός Μαρτίου 2.002, σελ. 66.:
"H Αγία Γραφή αποδείχθηκε σωστή για το ότι η Αιγύπτια Άγαρ χάρισε ένα γιο στον Αβραάμ, τον προπάτορα τών Αραβικών φυλών, και για το ότι από το γιο που έκανε με τη Σάρρα, προήλθαν οι δώδεκα φυλές τού Ισραήλ. Γι' αυτό οι Άραβες και οι Εβραίοι έχουν ίδια αρσενικά γονίδια, αλλά διαφορετικά θηλυκά.
Οι ανασκαφές στην Ουρ και ο κατακλυσμός τού Νώε
Τα στοιχεία που αναφέρουμε στη συνέχεια, είναι κάποια από τα ευρήματα τού Γούλεϋ στις ανασκαφές τής αρχαίας Μεσοποτάμιας, στην πόλη τής Ουρ, την πατρίδα τού Αβραάμ, που επιβεβαίωσαν την Αγιογραφική αφήγηση για τον κατακλυσμό τού Νώε ακόμα και σε λεπτομέρειες.
Από τον Γούλεϋ σκάφτηκε ένα πελώριο πηγάδι στους λόφους τού Βασιλικού Κοιμητηρίου, βαθύ 64 πόδια ως το τέλος του.
Ουμπαϊντ Ι:
Βρέθηκαν 3 προκατακλυσμιαία επίπεδα κατάληψης, πάχους 1 μέτρου.
Κατακλυσμιαίο στρώμα:
Πάνω από την Ουμπαϊντ Ι, υπήρχε η ιλύς τού Κατακλυσμού πάχους 3 σχεδόν μέτρων, χωρίς ανθρώπινα απομεινάρια, και μέσα σ’ αυτήν, στο πάνω μέρος της σκαμένοι τάφοι, που ανήκαν στις δύο επόμενες φάσεις (Ουμπαϊντ ΙΙ, και ΙΙΙ).
Σύμφωνα με τον Γούλευ, το πάχος τής ιλύος, έδειξε ότι η αφήγηση τής Γενέσεως για το ύψος τών νερών τού κατακλυσμού ήταν ακριβέστατη. Δεκαπέντε πήχες, περίπου 9 μέτρα, ήταν αρκετά για να πλημμυρίσει η χαμηλότοπη Μεσοποταμία."
Μέχρι τώρα, η όποια αμφισβήτηση, του Θεού, έγινε, απο ανθρώπους, που θέλανε να νεωτερίσουνε, δίχως στοιχεία...Αλλαγή, ζητούσαν απο ότι είχαν....Τίποτε άλλο....
Αλλά, αλλαγή, προς τι;Τι άλλο θα πάρει τη θέση του Θεού;
Προφανώς, ένας άλλος...ανερχόμενος θεός, που νομίζει ότι ήρθε η σειρά του.....
Και καταισχυνθήσονται, πάσαι αι αιρέσεις και σοφιστίες, ότι την εκκλησίαν,πύλες Άδου, ού κατισχύσουσιν....

Το ότι αυτός ο "θεός" εμφανίζεται και γυροφέρνει εκεί στην Ιερουσαλήμ και τα πέριξ και έχει να κάνει πάντα με τους Εβραίους και τους εχθρούς τους , δεν σε προβληματίζει ; Για τον υπόλοιπο κόσμο δεν έδινε δεκάρα ; Γιατί δεν έχουμε αναφορές για ΑΥΤΟΝ τον θεό από άλλα μέρη του κόσμου ; Π.χ. από Β. Ευρώπη , από την .....Αμερική (!) και...αλλαχού ; Πως ; Δεν είχε ανακαλυφθεί ...η Αμερική ; Έ και λοιπόν ;
Δεν "ψυλλιάζεσαι" ότι όλη αυτή η ιστορία είναι ένα ( κακόγου-στο τελικά) παραμύθι βγαλμένο από την Εβραϊκή μυθολογία ;
Μη μου πεις την "επίσημη" εκδοχή , ότι δηλαδή οι Εβραίοι ήταν οι μόνοι που πίστευαν σε ένα μόνο θεό , ότι τον περίμεναν κ.λ.π.....Εκτός άν επίσημα παραδέχεσαι ότι ο..... εκλεκτός λαός του Κυρίου είναι ο εβραϊκός , ΄και οι υπόλοιποι....ο κατιμάς ! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 11:25:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
D.P.J. 10
Το ότι αυτός ο "θεός" εμφανίζεται και γυροφέρνει εκεί στην Ιερουσαλήμ και τα πέριξ και έχει να κάνει πάντα με τους Εβραίους και τους εχθρούς τους , δεν σε προβληματίζει ;


Εφόσον ο Θεός αποφάσισε να περπατήσει μεταξύ των ανθρώπων, δε νομίζεις πως κάπου θα έπρεπε να εμφανιστεί;
Αν είχε π.χ. εμφανιστεί στο Tαμτούμ και είχε αλισβερίσι με τους τους Ταμτούμιους αυτόχθονες, τότε, θα έλεγες τα ίδια και για αυτούς ή αφού δεν είναι Εβραίοι δεν θα σε πείραζε και τόσο;

Βέβαια, αν μας είχε προτιμήσει, εμάς τους σούπερ Ελληναράδες, εμείς που δώσαμε τα φώτα του πολιτισμού παντού, που δεν αφήσαμε τίποτα που να μη το έχουν ανακαλύψει οι παπούδες μας, που, που, που, που, που, ..... τότε θα μας τα έλεγες αλλιώς τα πράγματα, σωστά D.P.J. 10;

Μήπως, τελικά, δεν φταίει το μέρος όπου εμφανίστηκε ο Θεός, αλλά και το δικό σου πρόβλημά, είναι οι Εβραίοι;

**Λέω μήπως;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 11:59:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά, έχω ακούσει τον όρο τοπικοί θεοί,φίλε DPJ10, αλλά ο Θεός των
εβραίων;Πόσοι θεοί, πιστεύεις υπάρχουν;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 25 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy