ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 αποδείξεις για την ύπαρξη θεού/ών;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 25
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 15:33:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
άθεος:
έτσι και τώρα σου λέει μπορείς να αποδείξεις ότι το σύμπαν δεν το έφτιαξε ο θεός; όχι άρα το έφτιαξε ο θεός

Άρα δεν αποκλείεται να το έφτιαξε ο Θεός, είναι η σωστή απάντηση.

quote:
άθεος:
γιατι ΟΛΟΙ πιστευουν σε θεο? γιατι ολοι οι λαοι εχουν την ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ? ποιος οριζει ποια θρησκεια ειναι η καλυτερη ? γιατι υπαρχουν τοσες θρησκειες και τοσες αιρησεις ? ειναι τυχαιο?

Καθόλου.....γιατί όλα τα μωρά ανεξαρτήτου χρώματος ή είδους ψάχνουν να βρουν τη θηλή της μάνας τους? ...είναι τυχαίο?

quote:
makfor:
τεςπα δεν εχω να πω τιποτα ο καθενας καλα κανει και πιστευει οτι του γουσταρει δικαιωμα του, αλλα ΑΛΛΟ Η ΠΙΣΤΗ και αλλο η ΓΝΩΣΗ (η πιστη αλλωτε αποτελει το κατωτερο επιπεδο γνωσης και ο καθενας κανει τις επιλογες του)

Αν ο άνθρωπος δεν πίστευε στη γνώση θα ζούσαμε ακόμη στις σπηλιές....

quote:
ar_ia:
Και τον Θεό ποιος τον έφτιαξε αν υπάρχει, φύτρωσε?

Αν ο άνθρωπος είχε την ικανότητα να γνώριζει ποιο το τέλος, ποια η αρχή, θα έφτιαχνε ένα δικό του σύμπαν για να κατοικήσει και να μην έχει καμία υποχρέωση σε κανέναν.

Εσύ αλήθεια πιστεύεις ότι μαζεύτηκε ένα τόσο μεγάλο τίποτα που έσκασε και εντελώς τυχαία δημιουργήθηκε ο κόσμος με αυτές τις τέλειες συντεταγμένες που τον διέπουν?..... είναι σα να λες χωρίς πολύ σκέψη ότι τα αυτοκίνητα έγιναν κατά τύχη.
Κατά τύχη πιάνουν τα φρένα, κατά τύχη λειτουργεί το τιμόνι…κ.ο.κ.

quote:
ar_ia:
Και δεν μου λες ευρωπαίε, γιατί νομίζεις πως η δική σου ψηφιακή υπογραφή είναι σωστή?
Επειδή το είπε ο Ηράκλειτος?
Και λοιπόν?
Προφανώς έτσι ένοιωθε έτσι είπε.
Έχεις αποδείξεις πως όντως τον είχε δει? Μάλλον όχι, απλά το είδες γραμμένο και το υιοθέτησες με την λογική πως αφού το είπε ο Ηράκλειτος έτσι θα ΄ναι.....

Υπάρχει διαφορά.
Εγώ μπορώ να αναλύσω αυτό που είπε Ηράκλειτος ....δεν είναι δα και κάτι το δύσκολο.
Ο άθεος όμως δεν μπορεί να αναλύσει αυτό που υπογράφει γιατί δεν το καταλαβαίνει.
Για να μας δείξει ότι όντως κατάλαβε την μπούρδα που μας έφερε, θα πρέπει να πει ευθαρσώς, ότι όλοι οι ένθεοι είναι βάρβαροι και αμόρφωτοι..... ενώ οι άθεοι σαν την αφεντιά του καλλιεργημένοι, μορφωμένοι κι επιστήμονες, οπότε θα ξέρει όντως τι υπογράφει ...

Επειδή όμως δεν ασπάζετε κάτι τέτοιο, καλά θα κάνει να καλλιεργήσει την κριτική του σκέψη πρώτα και μετά την ποιητική-φιλοσοφική, .....γιατί στην ερώτηση "τι θελει να μας πει εδώ ο ποιητής?" τα έκανε μαντάρα κι εκτέθηκε.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 18:08:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι πολύ άσχημο να βλέπεις άνθρωπο, που δεν έχει καταλάβει περί τίνος μιλά, να ενίσταται κι όλας....Γελάς με κάτι τέτοια, αλλά είπαμε,αν μιλούσαμε για ...UFO,θα είχαμε ένα βατό πεδίο, αλλά, ο Θεός, είναι ουτοπία....
Φίλε makfor, αυτό που ρωτάς, στο ρωτάω εγώ:Αν όλοι αναγνωριζουν Θεό και σέβονται καποιο Θεό, δεν είναι λογικό όι υπάρχει Θεός, αφού όλοι τον πιστεύουν, χωρίς απαραίτητα να το έχουν μιμηθεί;ηλαδή, αν δεν τον πίστευαν όλοι, τι θα λέγατε;
Το ότι ο Θεος εμφανίζεται και με πόσους και ποιούς τρόπους, όποιος εδιαφέρεται το βρίσκει....Και πολλοί άνθρωποι, με διάφορες ευκαιρίες, δήλωσαν την επιστροφή τους στην πίστη..Επιδτήμοες, μορφωμένοι και άνθρωποι γενικά που έζησαν και ξέρον τι ειναι
ζωή και τι αλήθεια και τι στημένο....
Δεν μπορεί ο πάσα εις, να βγάζει αυτούς τους ανθρώπους αγράμματους, μόνο και μόνο γιατί τον βολεύει να νοιώθει ότι οι άλλοι είναι κατώτεροι του..Αυτά είναι κόμπλεξ....Να λείπουν ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 19:03:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο ανθρωπος δεν πιστευει στην γνωση , τι ειναι η γνωση για να την πιστεψει ? το οτι στο επιτρεπει η γλωσσα σου να το πεις ή να το σκεφτεις (ισως λογω βιασυνης να πω ? ) δεν παει να πει οτι στεκει κιολας ... !!!! εχω γνωση ή δεν εχω γνωση ... εσυ παλι λεγε οτι πιστευεις στη γνωση δικαιωμα σου αλλα μη το πεις παραπερα γιατι θα γελανε


το οτι καποιος πιστευει ή οχι δεν τον κανει εξυπνο ή χαζο , απλα ΓΙΑ να πιστεψει κατι δεν απαιτειτε γνωση ισα ισα που η γνωση ισως σταθει εμποδιο στην πιστη του !!!! δηλαδη πρεπει να σας τα εξηγει ολα καποιος για να αντιληφθητε τι σας λεει !!! τι να πω!!! δεν εχει νοημα !!!


ακριβως επειδη δεν ειναι τυχαιο η αναζητηση της θυλης, καθως αποτελει αρχεγονη αναγκη αναζητησης για την επιβιωση του ειδους , ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ , τα μαθηματα , η μουσικη και ολα οσα ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ , ειναι αναγκη , χαρακτηριστικο , δεξιοτητα , ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΩΣ ΕΙΔΟΣ απο αρχαιοτατων χρονων !!!! δε σας αρεσει ? λυπαμαι αλλα δεν μπορω να κανω κατι ...

το αν μαζευτικε το τιποτα ή εαν εγινε εκρηξη ή πολλα αλλα , ειναι θεωριες που επαληθευονται μερικως ή ολικος απο την παρατηρηση του συμπαντος, επισης δεν ειναι θεωριες απλοϊκες που περιγραφονται σε μια γραμμη (αυτα που διαβαζεται στα περιοδικα ή σας λενε ειναι με λιγα λογακια για να μας περιγραψουν τι θελουν να πουν, οι ιδιοι εχουν γεμισει δεκαδες σελιδες με μαθηματικους τυπους και δεκαδες σελιδες με επειξηγηματικα κειμενα !!!!!) οποιος ενδιαφερεται μπορει να ριξει μια ματια εδω
http://www.physics4u.gr/news/2000/scnews163.html και οταν καποιος διαφωνει φερνει στοιχεια για να απορηψη την παλια αποψη ή να υποστιρηξη την δικη του (και δεν τον αφοριζουν , ουτε του παιρνουν το κεφαλι , ουτε τον καινε ουτε ουτε ουτε)
υπαρχουν λοιπον στοιχεια και αποδειξεις , ενω για τα περι πνευματικων , δημιουργων , λασπανθρωπων και αλλων σαβουρολογιων , η μονη αποδειξη ειναι ΛΟΓΙΑ του αερα!!!! εδω μια θρησκεια με εκατομυρια πιστους δεν μπορει να αποδειξει οτι υπηρξε ο δασκαλος της ... τι να λεμε τωρα ... θελετε να κανουμε συζητηση για το μιγκ μπανγκ???

τωρα το τι ειδους λογικη ειναι αυτη που πρεπει να υπαρχει δημιουργος γιατι δεν μπορει ενα αυτοκινητο να γινει τυχαια ... δε ξερω ... αλλα ακομη και ο 5χρονος ανηψιος μου , μου εχει φερει καλυτερο επιχειρημα για την αναγκη υπαρξης θεου και αποδειξης!!!! και να εξηγουμαστε γιατι το επιπεδο αντηληψης ειναι στο απολυτο μηδεν ... οπως δεν μπορεις να προσθεσεις μηλα με ρυζι ως εννοιες , ετσι δεν μπορεις να συγκρινεις και δεκαδες αλλα πραγματα (εαν στο δημοτικο σου μαθαν μονο για μηλα , σου λεω εγω οτι ισχυει για χιλιαδες αλλα πραγματα) αρα απο το ενα ασχετο στο αλλο και θα πρεπει καποιος να σας δωσει και απαντηση ? θα σου δωσω μια , ΚΟΨΕ ΤΙΣ ΜΠΟΥΡΔΕΣ και μαθε να μιλας ΣΩΣΤΑ δεν βγαζει ακρης κανεις με οσα λες !!!

τρεχα (αν και μυαλο δε βαζεις εσυ , δε ξερεις να διαβαζεις ρε φιλε ή δεν διαβαζεις ολα οσα σου γραφουν και μενεις στην πρωτη γραμμη ) σου εχω απαντηση πριν απο μερες , ριξτο μια ματια ΞΑΝΑ μπας και καταλαβεις καποια στιγμη τι σου λεω !!!! αντε στο καλο ... αντε στο καλο !!!

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 19:03:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είναι πολύ άσχημο να βλέπεις άνθρωπο, που δεν έχει καταλάβει περί τίνος μιλά, να ενίσταται κι όλας....Γελάς με κάτι τέτοια, αλλά είπαμε,αν μιλούσαμε για ...UFO,θα είχαμε ένα βατό πεδίο, αλλά, ο Θεός, είναι ουτοπία....
Φίλε makfor, αυτό που ρωτάς, στο ρωτάω εγώ:Αν όλοι αναγνωριζουν Θεό και σέβονται καποιο Θεό, δεν είναι λογικό όι υπάρχει Θεός, αφού όλοι τον πιστεύουν, χωρίς απαραίτητα να το έχουν μιμηθεί;ηλαδή, αν δεν τον πίστευαν όλοι, τι θα λέγατε;
Το ότι ο Θεος εμφανίζεται και με πόσους και ποιούς τρόπους, όποιος εδιαφέρεται το βρίσκει....Και πολλοί άνθρωποι, με διάφορες ευκαιρίες, δήλωσαν την επιστροφή τους στην πίστη..Επιδτήμοες, μορφωμένοι και άνθρωποι γενικά που έζησαν και ξέρον τι ειναι
ζωή και τι αλήθεια και τι στημένο....
Δεν μπορεί ο πάσα εις, να βγάζει αυτούς τους ανθρώπους αγράμματους, μόνο και μόνο γιατί τον βολεύει να νοιώθει ότι οι άλλοι είναι κατώτεροι του..Αυτά είναι κόμπλεξ....Να λείπουν ...

Ασφαλώς και δεν είναι κατώτεροι και υποδεέστεροι οι συμπολίτες μας χριστιανοί και κανείς μα κανείς δεν έχει το δικαίωμα να ειρωνεύεται κάθε άνθρωπο που πιστεύει στον Χριστιανισμό και δηλώνει Χριστιανός!

Αποτελεί αναφαίρετο δικαιωμά του και προσωπικά βρισκόμουν και θα βρίσκομαι απέναντι σε όποιον θεωρεί δικαιωμά του...είτε λόγω "γνώσης" είτε λόγω διαφορετικού πιστεύω , να επιτίθεται ειρωνευόμενος κλπ...κλπ!

Ασφαλώς σε θέματα ιδεολογίας θέσεων και αρχών θα αντιπαρατεθούμε και μπορεί και να ειρωνευθώ/ούμε κάποιες θέσεις ή αρχές...όχι όμως ανθρώπους και προσωπικότητες!

Βέβαια κάποιες φορές , μπορεί κάποιος να προσωποποιεί τα πράγματα αλλα -νομίζω- δεν είναι σωστό!

Διαφωνώ με τον Χριστιανισμό ως δόγμα και εκεί αντιπαρατίθεμαι και έχω σοβαρές ενστάσεις...όχι με τον κάθε πιστό όμως , που είναι δικαιωμά του να πιστεύει όπου θέλει -και καλά κάνει- ...!

Τώρα ...αν καλείται να υπερασπισθεί την πίστη και το δόγμα στο οποίο ανήκει και προσωποποιεί κάθε διαφορετική άποψη ως εκδήλωση επίθεσης προς το προσωπό του ...εκεί αναγκαστικά θα υπάρξει "θέμα"..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 20:16:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καθόλου.....γιατί όλα τα μωρά ανεξαρτήτου χρώματος ή είδους ψάχνουν να βρουν τη θηλή της μάνας τους? ...είναι τυχαίο?

Συγκρίνεις άσχετα πράγματα. Είδη πρώτης ανάγκης (τροφή) με δεύτερης, για να μην πω μη αναγκαία, (θρησκεία).
Κανένα παιδί δεν γεννιέται με την ανάγκη του θεού. Όταν ένα παιδί μεγαλώσει με άθεους γονείς δεν θα αναζητήσει ποτέ καμμία θρησκεία. Και έχω παράδειγμα τον εαυτό μου.

Edited by - mimosa on 30/12/2009 20:18:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 21:50:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
makfor:
το οτι καποιος πιστευει ή οχι δεν τον κανει εξυπνο ή χαζο , απλα ΓΙΑ να πιστεψει κατι δεν απαιτειτε γνωση ισα ισα που η γνωση ισως σταθει εμποδιο στην πιστη του !!!! δηλαδη πρεπει να σας τα εξηγει ολα καποιος για να αντιληφθητε τι σας λεει !!! τι να πω!!! δεν εχει νοημα !!!

Έτσι λες εσύ! που δεν γνωρίζεις το τι σημαίνει μελέτη μιάς θρησκείας.
Αν για παράδειγμα διάβαζες την Παλαιά Διαθήκη, ποτέ σου δε θα έπεφτε το μάτι σου στην πληροφορία που έδωσε ο Ιώβ για τη γη που αιωρείται στο κενό.
Μόνο άνθρωποι που δεν έχουν τις απαραίτητες γνώσεις ισχυρίζονται αυτά που λες, ή άνθρωποι που έχουν λόγο να το ισχυριστούν "κοινώς" όφελος.
Εσύ ανήκεις στην πρώτη ομάδα.

quote:
makfor:
ακριβως επειδη δεν ειναι τυχαιο η αναζητηση της θυλης, καθως αποτελει αρχεγονη αναγκη αναζητησης για την επιβιωση του ειδους , ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ , τα μαθηματα , η μουσικη και ολα οσα ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ , ειναι αναγκη , χαρακτηριστικο , δεξιοτητα , ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΩΣ ΕΙΔΟΣ απο αρχαιοτατων χρονων !!!! δε σας αρεσει ? λυπαμαι αλλα δεν μπορω να κανω κατι .

Τι να μη μου αρέσει η τοποθέτησή σου?.....απεναντίας με βολεύει μια χαρά.

Τα μαθήματα τη μουσική κ.λ.π. ο άνθρωπος δεν τα έχει ανάγκη, γι' αυτό και ήρθαν αιώνες μετά την εμφάνιση του στον πλανήτη. Αυτό όμως που πραγματικά είχε ανάγκη το αναζήτησε από την πρώτη στιγμή....είτε λατρεύοντας τους βράχους και τα ποτάμια, είτε του λύκους και τις αρκούδες.

quote:
makfor:
το αν μαζευτικε το τιποτα ή εαν εγινε εκρηξη ή πολλα αλλα , ειναι θεωριες που επαληθευονται μερικως ή ολικος απο την παρατηρηση του συμπαντος, επισης δεν ειναι θεωριες απλοϊκες που περιγραφονται σε μια γραμμη (αυτα που διαβαζεται στα περιοδικα ή σας λενε ειναι με λιγα λογακια για να μας περιγραψουν τι θελουν να πουν, οι ιδιοι εχουν γεμισει δεκαδες σελιδες με μαθηματικους τυπους και δεκαδες σελιδες με επειξηγηματικα κειμενα !!!!!) οποιος ενδιαφερεται μπορει να ριξει μια ματια εδω.

Ναι, αλλά εσύ αν με ρωτήσεις κάτι για τη θρησκεία μου θα σου απαντήσω με δικά μου λόγια δε θα σε παραπέμψω.....
με δικά σου λόγια μπορείς να μου πεις πάνω κάτω πως δημιουργήθηκε ο κόσμος?......και για να σε προλάβω, για την οικονομία της κουβέντας.....το κενό όταν μαζευτεί πολύ σκάει?.....γιατί μετά την έκρηξη πολλά μπορούν να συμβούν και τα ποιο απίστευτα και τα ποιο πιστευτά.....το ζητούμενο είναι η έκρηξη πως έγινε?......θα μας διαφωτίσεις?


quote:
makfor:
και οταν καποιος διαφωνει φερνει στοιχεια για να απορηψη την παλια αποψη ή να υποστιρηξη την δικη του (και δεν τον αφοριζουν , ουτε του παιρνουν το κεφαλι , ουτε τον καινε ουτε ουτε ουτε)

Δε σου πήρε κανένας το κεφάλι....τι υπερβολές είναι αυτές?
Και για να ανατρέξω στη σελίδα που μας έφερες θα πρέπει να μας δώσεις το κίνητρο....μια περίληψη...την κεντρική ιδέα...εξηγεί το πως έγινε η έκρηξη? και εάν ναι πως? ..... με λίγα λόγια και θα καταλάβει ο αναγνώστης.

quote:
makfor:
υπαρχουν λοιπον στοιχεια και αποδειξεις , ενω για τα περι πνευματικων , δημιουργων , λασπανθρωπων και αλλων σαβουρολογιων , η μονη αποδειξη ειναι ΛΟΓΙΑ του αερα!!!! εδω μια θρησκεια με εκατομυρια πιστους δεν μπορει να αποδειξει οτι υπηρξε ο δασκαλος της ... τι να λεμε τωρα ... θελετε να κανουμε συζητηση για το μιγκ μπανγκ???

Το ότι δεν υπάρχει απόδειξη για την ύπαρξη του Ιησού είναι από τα ανέκδοτα που δε συγκινούν κανένα.
Η ύπαρξη των χιλιάδων μαρτύρων Του, οι απολογητές του 2ου αιώνα μ.Χ. και τα κομμάτια παπύρου που έχουν βρεθεί (μέρος του Ευαγγελίου και που ανάγονται στον πρώτο μ.Χ. αιώνα), σε συνδυασμό με τις αναφορές στην ύπαρξή Του έστω κι έμμεσα, είτε από άλλες θρησκείες είτε από εθνικούς συγγραφείς, καταδεικνύουν την ιστορικότητα του Ιησού.
Το κυριότερο όμως είναι ότι μία θρησκεία κυνηγημένη στη γένεσή της (και είναι σημαντικό αυτό!) όχι μόνο δε λύγισε από τους διωγμούς, αλλά κατάφερε να επιβιώσει γενόμενη η κύρια θρησκεία στην ίδια την αυτοκρατορία η οποία ήταν διώκτης της....και δεν εξετάζω τους λόγους, αλλά το αποτέλεσμα.

Αυτό από μόνο του θα έπρεπε να σε βάλει σε σκέψεις.....δε σε βάζει όμως δε σου δημιουργεί υποψίες αλλά ενισχύει το απόλυτό σου.....είναι λοιπόν δυνατόν να μιλάς μετά για φανατισμό και για ευκολόπιστα των πιστών, όταν αυτά χαρακτηρίζουν εσένα τον ίδιο?

quote:
makfor:
τωρα το τι ειδους λογικη ειναι αυτη που πρεπει να υπαρχει δημιουργος γιατι δεν μπορει ενα αυτοκινητο να γινει τυχαια ... δε ξερω

Γιατί τι έχει?
Το αυτοκίνητο αν είχε γίνει τυχαία χωρίς κανόνες χωρίς προγραμματισμό, κάποιο στιγμή θα τιναζόταν στον αέρα, θα έπαιρνε φωτιά...θα χάλαγαν τα φρένα ή μηχανή (και δεν αναφέρομαι στη φυσική φθορά)....το ίδιο και με το σύμπαν....αν είχε γίνει τυχαία κάποια στιγμή μέσα στα εκατομμύρια χρόνια που το διέπουν θα είχε χαλάσει..... θα χε πάρει φωτιά...θα του έσπαγαν τα φρένα....κ.λ.π...
Απλά πράγματα που δε χρειάζεται να στα πει κανένας.


quote:
makfor:
αλλα ακομη και ο 5χρονος ανηψιος μου , μου εχει φερει καλυτερο επιχειρημα για την αναγκη υπαρξης θεου και αποδειξης!!!! και να εξηγουμαστε γιατι το επιπεδο αντηληψης ειναι στο απολυτο μηδεν ... οπως δεν μπορεις να προσθεσεις μηλα με ρυζι ως εννοιες , ετσι δεν μπορεις να συγκρινεις και δεκαδες αλλα πραγματα (εαν στο δημοτικο σου μαθαν μονο για μηλα , σου λεω εγω οτι ισχυει για χιλιαδες αλλα πραγματα) αρα απο το ενα ασχετο στο αλλο και θα πρεπει καποιος να σας δωσει και απαντηση ? θα σου δωσω μια , ΚΟΨΕ ΤΙΣ ΜΠΟΥΡΔΕΣ και μαθε να μιλας ΣΩΣΤΑ δεν βγαζει ακρης κανεις με οσα λες !!!

Α! πολύ ωραία....περιμένω να ακούσω αυτό το επιχείρημα.

quote:
mimosa :
Συγκρίνεις άσχετα πράγματα. Είδη πρώτης ανάγκης (τροφή) με δεύτερης, για να μην πω μη αναγκαία, (θρησκεία).
Κανένα παιδί δεν γεννιέται με την ανάγκη του θεού. Όταν ένα παιδί μεγαλώσει με άθεους γονείς δεν θα αναζητήσει ποτέ καμμία θρησκεία. Και έχω παράδειγμα τον εαυτό μου.

Καθόλου αυτός που ψάχνει για τη θηλή θέλει να κορέσει τη σωματική του πείνα....αυτός όμως που ψάχνει το Θεό, ψάχνει να κορέσει την πνευματική του πείνα.

Άρα είστε μία οικογένεια που δεν πεινάει πνευματικά....αυτό είναι πολύ καλό από μία άποψη.....αντί να κάθεσαι και να διαβάζεις βιβλία, να ψάχνεις αποδείξεις, στοιχεία, πηγές κ.λ.π.... αφιερώνεις τον ελεύθερο χρόνο σου αποκλειστικά στο να παίζεις ένα ταβλάκι ή να πας να ταΐσεις τις πάπιες ή να πεις το ένα καφεδάκι μετά το άλλο παρέα με τα αγαπημένα σου πρόσωπα, ή να ζωγραφίσεις κ.λ.π...... κάθε πράγμα έχει τα καλά του και τα κακά του.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 22:03:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε μου λές, έχεις δεί κανένα παιδάκι (εώς τεσσάρων ετών) να κάνει το σταυρό του ...ενστικτωδώς;
Το έχεις δεί να προσεύχεται στον θεό...ενστικτωδώς;
Τους τα μαθαίνουν αυτά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 22:19:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τέλος πάντων, εφόσον μας λές ότι ο θεος είναι (βασικό) ένστικτο... πες μας κάτι που κάνει ένα παιδί (πρίν το δασκαλέψουν) που να δείχνει ότι έχει τάση πρός θεούς, χριστούς, κλπΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 22:30:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
mimosa:
Δε μου λές, έχεις δεί κανένα παιδάκι (εώς τεσσάρων ετών) να κάνει το σταυρό του ...ενστικτωδώς;
Το έχεις δεί να προσεύχεται στον θεό...ενστικτωδώς;
Τους τα μαθαίνουν αυτά.

Eσύ έχεις δει κανά παιδάκι (εώς τεσσάρων ετών) να λύνει εξισώσεις, να μελετάει φυσική και να κάνει νεκροψίες?....τους τα μαθαίνουν όλα!!!

Το θέμα δεν είναι ποιος τους τα μαθαίνει! αλλά "γιατί" τους τα μαθαίνει....

quote:
mimosa:
Και τέλος πάντων, εφόσον μας λές ότι ο θεος είναι (βασικό) ένστικτο... πες μας κάτι που κάνει ένα παιδί (πρίν το δασκαλέψουν) που να δείχνει ότι έχει τάση πρός θεούς, χριστούς, κλπ

Α! έπεσες στην περίπτωση.....θα μας πει ο ανηψιός του makfor.....δεν πιστεύω για 1 χρόνο! διαφορά να το κάνεις θέμα!.....αν πάλι δεν μας απαντήσει θα σου απαντήσω.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 22:37:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το θέμα δεν είναι ποιος τους τα μαθαίνει! αλλά "γιατί" τους τα μαθαίνει....

Για δικούς του λόγους, προφανώς.
Δηλαδή δεν είναι ένστικτο?

Α! για πές μου και το άλλο, το παιδί θα ζητήσει απο τη μαμά του φαγητό και νερό, αλλά θα ζητήσει ποτέ να πάει στον οίκο του θεού; κι αν όχι γιατί;
Επειδή δεν ξέρει ότι υπάρχει ο οίκος ή ο θεός;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 22:39:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κι άν σε ένα παιδί 4ρων ετών προσφέρεις μια σοκολάτα και μια εικόνα αγίου ποιό απο τα δύο θα προτιμήσει και γιατί;

Edited by - mimosa on 30/12/2009 22:40:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 22:52:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]makfor:

Άρα είστε μία οικογένεια που δεν πεινάει πνευματικά....

αυτό είναι πολύ καλό από μία άποψη.....αντί να κάθεσαι και να διαβάζεις βιβλία, να ψάχνεις αποδείξεις, στοιχεία, πηγές κ.λ.π.... αφιερώνεις τον ελεύθερο χρόνο σου αποκλειστικά στο να παίζεις ένα ταβλάκι ή να πας να ταΐσεις τις πάπιες ή να πεις το ένα καφεδάκι μετά το άλλο παρέα με τα αγαπημένα σου πρόσωπα, ή να ζωγραφίσεις κ.λ.π...... κάθε πράγμα έχει τα καλά του και τα κακά του.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Ώρα είναι να μας πείς ρε συ Ευρωπαίε..ότι η πνευματική πείνα-όπως την λές- ικανοποιείται απο την μελέτη της/ων θρησκείας/ών..!

Θρησκεύσου ανθρωπέ μου και άσε άλλους να σχολούνται με το πνεύμα της ευρύτερης και ελεύθερης σκέψης , που αγκαλιάζει πανανθρώπινες αξίες ..και προσανατολίζει προς την συνεύρεση των ανθρώπων , ελεύθερων ανθρώπων που σέβονται και εκτιμούν το διαφορετικό , χωρίς φοβίες και συγκινησιακές πειρατείες...δεν θά'θελα να πώ τίποτα περισσότερο...δεν θά'θελα!!!

Υπάρχει το οινό-πνευμα
Το αρχαίο το πνεύμα το αθάνατο
Το πνεύμα Σαολίν
Το χριστιανικό πνεύμα
Το πνεύμα του κακού
Το ανήσυχο πνεύμα
Το ευγενικό πνεύμα
Το πνεύμα του δογματικού και το πνεύμα του διανοούμενου και άλλα πολλά!

Και άσε τα τρελλά σου , περί οικογενειών που δεν πεινάνε πνευματικά...βλέπω τον τρόπο που μιλάς και συμπεριφέρεσαι και καταλαβαίνω την ποιότητα της πνευματικής τροφής που καταναλώνεις!!!

Μην την συνεχίσεις ...σε χαλάει!!!

Έσο πιο εγκρατής και λιγάκι πιο ευγενικός...σεβάσου τουλάχιστον την πίστη σου , η οποία δυστυχώς -απ'οτι βλέπω- δεν σε εμπνέει...και καλύτερο δεν σ'εχει κάνει...δυστυχώς!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 22:59:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]mimosa:


Το θέμα δεν είναι ποιος τους τα μαθαίνει! αλλά "γιατί" τους τα μαθαίνει....

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Για πές μας εσύ γιατί , που είσαι και "ειδικός"...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 23:19:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
mimosa
Για δικούς του λόγους, προφανώς.
Δηλαδή δεν είναι ένστικτο?

Α! για πές μου και το άλλο, το παιδί θα ζητήσει απο τη μαμά του φαγητό και νερό, αλλά θα ζητήσει ποτέ να πάει στον οίκο του θεού; κι αν όχι γιατί;
Επειδή δεν ξέρει ότι υπάρχει ο οίκος ή ο θεός.



Mάθε λίγο να σκέφτεσαι.....
Για δικούς του λόγους ο γονιός ταΐζει το παιδί του?, για δικούς του λόγους το ντύνει? για δικούς του λόγους το στέλνει σχολείο, φροντιστήρια είτε Μ.Ε. είτε ξένων γλωσσών?....για δικούς του λόγους κοιτάει να μην λείπει τίποτα στο παιδί του?

quote:
mimosa:
κι άν σε ένα παιδί 4ρων ετών προσφέρεις μια σοκολάτα και μια εικόνα αγίου ποιό απο τα δύο θα προτιμήσει και γιατί;

Τι σοκολάτα, γιατί είναι ένα γλυκό και τα μικρά παιδιά ως γνωστών τρελαίνονται για γλυκίσματα....εσένα αν σου προσφέρουν μία σοκολάτα και ένα θεολογικό βιβλίο, τι από τα δύο θα διαλέξεις και γιατί?

quote:
Εαρινός:
Ώρα είναι να μας πείς ρε συ Ευρωπαίε..ότι η πνευματική πείνα-όπως την λές- ικανοποιείται απο την μελέτη της/ων θρησκείας/ών..!


Φυσικά.
Η μελέτη των θρησκειών δεν είναι παρά ένα φιλοσοφικό πόνημα και ως τέτοιο ταΐζει το πνεύμα....εσένα ίσως να σε ικανοποιεί η μελέτη του Γκολ... ή του Φίλαθλου..... ή της Εspresso και να νομίζεις έτσι ότι ταΐζεις το πνεύμα σου…..ίσως γι’ αυτό να μην έχεις…. θα έχει πεθάνει από την ασιτία!

quote:
Εαρινός:
Θρησκεύσου ανθρωπέ μου και άσε άλλους να σχολούνται με το πνεύμα της ευρύτερης και ελεύθερης σκέψης , που αγκαλιάζει πανανθρώπινες αξίες ..και προσανατολίζει προς την συνεύρεση των ανθρώπων , ελεύθερων ανθρώπων που σέβονται και εκτιμούν το διαφορετικό , χωρίς φοβίες και συγκινησιακές πειρατείες...δεν θά'θελα να πώ τίποτα περισσότερο...δεν θά'θελα!!!

To να είσαι φίλος της σοφίας αυτό σημαίνει ότι δεν την περιορίζεις....αλλιώς δεν είσαι φίλος της....επομένως αλλού αυτά.

quote:
Εαρινός:
Υπάρχει το οινό-πνευμα
Το αρχαίο το πνεύμα το αθάνατο
Το πνεύμα Σαολίν
Το χριστιανικό πνεύμα
Το πνεύμα του κακού
Το ανήσυχο πνεύμα
Το ευγενικό πνεύμα
Το πνεύμα του δογματικού και το πνεύμα του διανοούμενου και άλλα πολλά!

Και άσε τα τρελλά σου , περί οικογενειών που δεν πεινάνε πνευματικά...βλέπω τον τρόπο που μιλάς και συμπεριφέρεσαι και καταλαβαίνω την ποιότητα της πνευματικής τροφής που καταναλώνεις!!!



Εσύ τι απ' όλα αυτά είσαι?

quote:
Εαρινός:
Μην την συνεχίσεις ...σε χαλάει!!!

Έσο πιο εγκρατής και λιγάκι πιο ευγενικός...σεβάσου τουλάχιστον την πίστη σου , η οποία δυστυχώς -απ'οτι βλέπω- δεν σε εμπνέει...και καλύτερο δεν σ'εχει κάνει...δυστυχώς!



Α! έγινα και αγενής τώρα....γιατί? τι είπα που σε πρόσβαλε?
Βλέπω όμως ότι ανησυχείς για την πίστη μου.....η οποία κατ' εσέ δεν με εμπνέει....

Μην ανησυχείς και άσε με να την προσβάλλω δεν παθαίνει τίποτα.....έχει ανοσία.....εδώ την βρίζουν τη συκοφαντούν την κακολογούν και την μέμφονται με ψέματα και κακοήθειες χωρίς καν να έχουν διαβάσει τι λέει....και αυτή στέκεται εκεί, σαν κυπαρίσσι αγέρωχο να γελάει με τα μανιτάρια που προσπαθούν να του πάρουν το χώρο εκτοπίζοντάς το.

quote:
Εαρινός:
Για πές μας εσύ γιατί , που είσαι και "ειδικός"...

Γιατί? σου είναι δύσκολο να καταλάβεις?


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 30/12/2009 23:24:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 23:20:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]Ώρα είναι να μας πείς ρε συ Ευρωπαίε..ότι η πνευματική πείνα-όπως την λές- ικανοποιείται απο την μελέτη της/ων θρησκείας/ών..!/quote]

αυτό δεν είπε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 23:28:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Mάθε λίγο να σκέφτεσαι.....
Για δικούς του λόγους ο γονιός ταΐζει το παιδί του?, για δικούς του λόγους το ντύνει? για δικούς του λόγους το στέλνει σχολείο, φροντιστήρια είτε Μ.Ε. είτε ξένων γλωσσών?....για δικούς του λόγους κοιτάει να μην λείπει τίποτα στο παιδί του?

Μας δουλεύεις ρε συ;
Αν ΔΕΝ το ταισει, θα ζητήσει μόνο του φαγητό. Κι αν η μαμα του το κρύψει θα το βρεί με τη βοήθεια της οσμής. Κι άν το κλειδώσει κάπου θα αρχίσει να κλαίει. Μιλάμε για ένστικτα. Εσύ το ξεκίνησες, γι αυτό άσε τα ρούχα και τα φροντίστήρια και απάντησε επι της ουσίας. Με ποιό σκεπτικό ο θεος και η θρησκεία είναι ένα απο τα βασικά μας ένστικτα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 23:32:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν ένα παιδί μεγαλώνει σε μια πόλη όπου όλοι κυκλοφορούν γυμνοί, γιατί έτσι γουστάρουν, θα ζητήσει ποτέ ρούχα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nonz
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 23:43:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nonz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους και σε όλες και καλή χρονιά να έχουμε με περισσότερο υγεία και επαγρύπνηση.

Προσωπικά δεν πιστεύω σε κάποιο ανθρωπόμορφο Θεό αλλά στο μικρό μυαλό μου όταν προσπαθώ να στριμώξω την έννοια μιας ανώτερης δύναμης τότε αντιλαμβάνομαι διαισθητικά ένα συμπαντικό πνευματικό δίκτυο η αν θες μια ζωοποιό δύναμη που συνδέει οτιδήποτε υπάρχει στο σύμπαν και πάλλεται . Κι αν το καλοσκεφτείς θα ανακαλύψεις τελικά ότι τα πάντα δονούνται και έχουν κάποιο βαθμό συνειδητότητας ξεκινώντας από κατώτερα βασίλεια βλέπε ορυκτά μετά ανεβαίνουμε στο φυτικό βασίλειο στο ζωικό και τέλος σε εμάς τους ανθρώπους.

Τώρα στο θέμα περί αποδείξεως κάποιας ανώτερης δύναμης εδώ φιλαράκι θα με πιάσεις αδιάβαστο γιατί και να σου φέρω τον θεό μπροστά σου σίγουρα θα βρεις κάτι για να αντιπαρατεθείς και να αντικρούσεις την απόδειξη. Και ξέρεις γιατί? Γιατί εξαρχής είσαι αποφασισμένος να μην ανοιχτείς σε ιδέες οι οποίες δεν είναι δυνατόν να μετρηθούν και να μπουν στο καλούπι που εσύ θα ήθελες να στριμώξεις.

Από νήπια εκπαιδευόμαστε να σκεφτόμαστε και να πράττουμε με το αριστερό ημισφαίριο που ταξινομεί κρίνει εκλογικεύει… Και όντας εκπαιδευόμενοι με τούτο τον τρόπο είναι αδύνατον να πιάσουμε κάποιο σήμα…

Αν ρωτούσες κάποιον «αριστερόστροφο» τι νοιώθει είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα σου περιέγραφε το συναίσθημα του.. Πχ νοιώθει ευφορία λέμε.. Κι αν τον προέτρεπες να στο αποδείξει?
Πως μπορεί να το αποδείξει..?

Πως είναι δυνατόν αυτός που έχει μάθει να λειτουργεί «αριστερόστροφα» και να βασίζεται αποκλειστικά στις 5 αισθήσεις να αναγνωρίζει κάποιο συναίσθημα? Κάτι που πηγάζει από το μέσα του?
Πώς ακριβώς αντιλαμβάνεται το συναίσθημα? Με την όραση την αφή την όσφρηση την ακοή ή με την γεύση?

Άρα αυτός που ζητάει αποδείξεις για τον θεό τότε θα πρέπει να αναζητάει αποδείξεις και για τα συναισθήματά του η για τις σκέψεις του έτσι δεν είναι?

Γιατί όμως δεν το κάνει αυτό?

Έλα μου ντε…

are we human?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 23:54:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιατί και να σου φέρω τον θεό μπροστά σου

quote:
ένα συμπαντικό πνευματικό δίκτυο η αν θες μια ζωοποιό δύναμη που συνδέει οτιδήποτε υπάρχει στο σύμπαν και πάλλεται

Φέρτο εσυ αυτό, και πού ξέρεις, μπορεί να σε πιστέψει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 00:02:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
mimosa:
Μας δουλεύεις ρε συ;
Αν ΔΕΝ το ταισει, θα ζητήσει μόνο του φαγητό. Κι αν η μαμα του το κρύψει θα το βρεί με τη βοήθεια της οσμής. Κι άν το κλειδώσει κάπου θα αρχίσει να κλαίει. Μιλάμε για ένστικτα. Εσύ το ξεκίνησες, γι αυτό άσε τα ρούχα και τα φροντίστήρια και απάντησε επι της ουσίας. Με ποιό σκεπτικό ο θεος και η θρησκεία είναι ένα απο τα βασικά μας ένστικτα.

Ο γονιός δηλαδή ταΐζει το παιδί του, επειδή αυτό μπορεί από μόνο του να ψάξει με την οσμή το φαγητό ακόμη και εάν αυτό είναι κρυμμένο?
ή επειδή τον ενοχλεί το κλάμα του?....αν δηλαδή είναι κουφός ο γονιός?...ή μάλλον αν είναι μουγκό το παιδί?.....τότε θα πάει από ασιτία? κι αν έχει και συνάχι και δεν μπορεί να οσμήσει....(να συμπληρώσω!)

- Επειδή τον αναζητούμε από την πρώτη στιγμή που αρχίσαμε να σκεφτόμαστε είναι η απάντηση.
Πρώτα αναζητήσαμε Αυτόν και μετά τα μαθηματικά και την Χημεία....
Άρα απ' όλες τις επιστήμες αυτή της θρησκείας ήταν και είναι η ποιο αναγκαία για τον άνθρωπο.
Η καλλιέργεια του πνεύματος δεν έρχεται αν ξέρεις να λύνεις εξίσωσες....και αυτό αναγκαίο! είναι αλλά όχι για το πνεύμα.

Για παράδειγμα οι Η.Π.Α. επανδρώνουν διαστημικά οχήματα και ταξιδεύουν στο διάστημα...ενδέχεται να εποικίσουμε στο μέλλον το φεγγάρι και στο ακόμη ποιο μακρινό τον Άρη!
Παρ' όλα αυτά όμως δεν παύουν να είναι μια φονική μηχανή χωρίς συναίσθημα προκαλώντας χιλιάδες θύματα και ανάμεσά τους βρέφη, ανήμποροι ηλικιωμένοι γυναίκες και παιδιά... θυμάμαι ακόμη τις σκηνές που παρακολούθησα στην t.v. από το βομβαρδισμό ενός γάμου στο Ιράκ.
Τι πρόσφεραν λοιπόν αυτές οι επιστήμες σε αυτή τη χώρα! σε τι την ωφέλησαν η αλματώδη ανάπτυξη της Φυσικής και της Χημεία?....βγήκανε στο διάστημα!!.....αλλά καταστρέφουν τον πλανήτη γη!

Αν αυτοί οι άνθρωποι πίστευαν στο Θεό και στη διδασκαλία Του, θα έπρατταν έτσι?....τι λες? σε τι τους ωφέλησε αυτό το είδος μόρφωσης?


quote:
mimosa:
Αν ένα παιδί μεγαλώνει σε μια πόλη όπου όλοι κυκλοφορούν γυμνοί, γιατί έτσι γουστάρουν, θα ζητήσει ποτέ ρούχα;

Και να ζητήσει….. εάν δεν του δώσουν θα τα φορέσει?


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 00:09:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητε nonz, το να ζητησω αποδειξεις για να συναισθηματα μου ειναι κατι βαθυτερο και απαιτει ιδαιτερη σκεψη και γνωση , ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ

εχουν προσδιοριστει συναισθηματα αλλα και πολλα αλλα χαρακτηριστικα του ανθρωπου... (χημικες διεργασιες εντος του εγκεφαλου σε συνεργασια με ολο το σωμα - αδενες!!!)

ομως το το γεγονος οτι θελουμε να συνδεσουμε εντελως διαφορετικα "πραγματα" δεν ειναι οτι καλυτερο και δεν θα μας οδηγησει πουθενα !!!

εδω και αιωνες βρισκαν τον θεο παντου και τις αποδειξεις , μονο που σιγα σιγα ολα αυτα καταρυφθηκαν , ετσι σημερα φτασαμε στα αορατα , στα αυλα και σε οσα ειναι δυσκολο να αποδειχθει εαν υπαρχει ή οχι , δεν ειναι τυχαιο γεγονος αυτο , ειναι η εξελιξη μας

οπως γεγονος ειναι οτι οσο και εαν ολες οι φυλες - ανθρωποι εχουν τις θρησκειες τους , σε ολους υπαρχουν και αυτοι ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ που ρωτανε ΓΙΑΤΙ , σε αντιθεση με μια πλειοψηφια που ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ !!! δεν θα κρινω εαν και ποιος εχει δικιο , αλλα αυτο που εγω διαπιστωνω ειναι οτι αυτοι που αμφιβαλουν αυξανονται και πληθαινουν!!!

τωρα εαν τις ενεργειακες δονησεις θελουμς να τις μετατρεψουμε σε θεους , δεν υπαρχει θεμα , εκει που υπαρχει προβλημα ειναι εαν ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΔΟΝΗΣΕΙΣ εχουν νοημοσυνη , ΕΑΝ υπαρχει ΣΚΟΠΟΣ , εαν υπαρχει ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ που επιλεγει τι θα κανει και εν τελει εαν αυτες οι δονησεις θα ερθουν στο τελος να μας κρινουν ... και το προβλημα ειναι οτι μεχρι στιγμης δεν εχει αποδειχθει τιποτα (τωρα εαν μου πεις για να το δεις πρεπει να πιστευεις ... οκ πασο , αλλα δεν μπορω να κανω κατι τετοιο!!!!)

ευχαριστω

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 00:17:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η αμερικη ειναι μετα τις μουσουλμανικες χωρες μια απο τις ποιο θρησκευομενες χωρες του κοσμου , μαλιστα διαθετει περι τις 2000 διαφορετικες θρηκειες (αιρεσεις οι ποιο πολλες του χριστιανισμου), ο λογος ειναι οτι οι πρωτες χιλιαδες αποικοι ηταν ολοι αιρετικοι της ευρωπης που για να γλυτωσουν την ιερα εξεταση την εκαναν για το νεο κοσμο ...

τωρα ξερεις γιατι η αμερικη ειναι σκτα !!!!

αλλα να δεις τι μου θυμιζει η αμερικη , τι μου θυμιζει ... ααα ναι κατι ιερους πολεμους στο ονομα θεων , κατι σταυροφοριες , κατι δολοφονιες κατι ιερες εξετασεις , κατι ιποδρομου που σφαξαν τους αλοθρησκους ... και διαφορα αλλα, ΟΛΑ στο ονομα ΤΟΥ θεου... ολος τυχαιος δηλαδη οχι εξ επιτηδες !!!!

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 00:30:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πρώτα αναζητήσαμε Αυτόν

Από ένστικτο προσδιορίσαμε και το φύλο του;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nonz
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 01:01:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nonz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
γιατί και να σου φέρω τον θεό μπροστά σου
--------------------------------------------------------------------------------

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ένα συμπαντικό πνευματικό δίκτυο η αν θες μια ζωοποιό δύναμη που συνδέει οτιδήποτε υπάρχει στο σύμπαν και πάλλεται
--------------------------------------------------------------------------------


Φέρτο εσυ αυτό, και πού ξέρεις, μπορεί να σε πιστέψει...


Mimosa η ειρωνική σου διάθεση μοιάζει με γαργαλιτό ευχάριστο που μόνο χαμόγελο μου φέρνει και καμία διάθεση να μπλέξω σε κάποιο κρυφτούλι με λέξεις.. Δεν υπάρχει περίπτωση να μπω σε λαβυρίνθους και να δηλητηριάσω την ξεκάθαρη εικόνα που έχω μέσα μου για τον δημιουργό- αγάπη-ενέργεια-φως πες το όπως θέλεις, με θρησκείες και δόγματα..
Και στο κάτω κάτω η απάντηση μου πηγαίνει καθαρά στην αρχική τοποθέτηση του άθεου. Αυτός θέλει αποδείξεις.. Εγώ δεν ζήτησα από κανέναν να μου αποδείξει ότι δεν υπάρχει θεός. Έχει θεμελιωθεί μέσα μου από πολλά βιώματα η έννοια αυτή.

Φίλε μου makfor έχει αποδειχθεί επιστημονικά-αν χρειάζεσαι κάτι χειροπιαστό για την απόδειξη μιας πανταχού παρούσας ευφυΐας-το εξής:

Κάποιος επιστήμονας της γενετικής εν ονόματι Βλάντιμιρ Πόπονοφ μέτρησε μικρά σωματίδια φωτός, τα φωτόνια σε μια λυχνία κενού. Τα φωτόνια διασκορπίστηκαν. Τότε ένα δείγμα DNA εισήχθη στη λυχνία κενού και μετρήθηκαν ξανά τα φωτόνια. Ανακάλυψαν λοιπόν πως τα σωματίδια φωτός στοιχίστηκαν πάνω στον άξονα του DNA. Μετά όταν απομάκρυναν το DNA τα φωτόνια παρέμειναν στοιχισμένα στο σχήμα του DNA παρόλο που δεν υπήρχε πλέον το δείγμα του DNA.

Δεν νομίζω (αν και πολύ φοβάμαι) ότι χρειάζεται κάποια περεταίρω εξήγηση.

Δεν μίλησα ούτε για Θεούς ούτε για τελική κρίση ούτε για πίστη μα ούτε και για θρησκεία…

are we human?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 09:20:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ makfor, κατάλαβα τι κάνεις...Θέλεις να με δεις ευτυχισμένο όλο το 2010 και γι αυτό λες τέτοιες απίθανες μα@@@ίες γα το τι εσύ και μόνο πιστεύεις, ώστε να γελάω όλο το νέο έτος...Μιλάς εσύ για γνώση; ...Ο αιθεροβάμων;..Πάλι θα γελάμε για ώρες;...Ακόμη να ξεδιαλύνεις την πίστη στον Θεό ή το ....αυτοκίνητο;Έχεις δρόμο...
Είστε λίγοι, σου λέω...Πάτε νοικιάστε καμιά ...γκαρσονιέρα,λέω εγώ, κάνει κρύο...Θα πουντιάσετε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 09:38:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
mimosa:
Από ένστικτο προσδιορίσαμε και το φύλο του;

? Εσύ πες Τον Θεά ... δε θ' ασχοληθεί κανένας.

quote:
makfor
η αμερικη ειναι μετα τις μουσουλμανικες χωρες μια απο τις ποιο θρησκευομενες χωρες του κοσμου , μαλιστα διαθετει περι τις 2000 διαφορετικες θρηκειες (αιρεσεις οι ποιο πολλες του χριστιανισμου), ο λογος ειναι οτι οι πρωτες χιλιαδες αποικοι ηταν ολοι αιρετικοι της ευρωπης που για να γλυτωσουν την ιερα εξεταση την εκαναν για το νεο κοσμο ...

τωρα ξερεις γιατι η αμερικη ειναι σκτα !!!!

αλλα να δεις τι μου θυμιζει η αμερικη , τι μου θυμιζει ... ααα ναι κατι ιερους πολεμους στο ονομα θεων , κατι σταυροφοριες , κατι δολοφονιες κατι ιερες εξετασεις , κατι ιποδρομου που σφαξαν τους αλοθρησκους ... και διαφορα αλλα, ΟΛΑ στο ονομα ΤΟΥ θεου... ολος τυχαιος δηλαδη οχι εξ επιτηδες !!!!



Πρώτα πρέπει να μάθεις εάν είναι θρησκευόμενοι οι ηγέτες της, που δίνουν τις εντολές για τους βομβαρδισμούς και μετά να διαβάσεις τις οδηγίες που δίνει η Καινή Διαθήκη μέσω του Χριστού.
Ξεκίνα από το δεύτερο σου είναι ποιο εύκολο...κι αν δε σου λυθεί η να το πεις.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 31/12/2009 09:39:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 10:09:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
mimosa
Για δικούς του λόγους, προφανώς.
Δηλαδή δεν είναι ένστικτο?

Α! για πές μου και το άλλο, το παιδί θα ζητήσει απο τη μαμά του φαγητό και νερό, αλλά θα ζητήσει ποτέ να πάει στον οίκο του θεού; κι αν όχι γιατί;
Επειδή δεν ξέρει ότι υπάρχει ο οίκος ή ο θεός.



Mάθε λίγο να σκέφτεσαι.....
Για δικούς του λόγους ο γονιός ταΐζει το παιδί του?, για δικούς του λόγους το ντύνει? για δικούς του λόγους το στέλνει σχολείο, φροντιστήρια είτε Μ.Ε. είτε ξένων γλωσσών?....για δικούς του λόγους κοιτάει να μην λείπει τίποτα στο παιδί του?

quote:
mimosa:
κι άν σε ένα παιδί 4ρων ετών προσφέρεις μια σοκολάτα και μια εικόνα αγίου ποιό απο τα δύο θα προτιμήσει και γιατί;

Τι σοκολάτα, γιατί είναι ένα γλυκό και τα μικρά παιδιά ως γνωστών τρελαίνονται για γλυκίσματα....εσένα αν σου προσφέρουν μία σοκολάτα και ένα θεολογικό βιβλίο, τι από τα δύο θα διαλέξεις και γιατί?

quote:
Εαρινός:
Ώρα είναι να μας πείς ρε συ Ευρωπαίε..ότι η πνευματική πείνα-όπως την λές- ικανοποιείται απο την μελέτη της/ων θρησκείας/ών..!


Φυσικά.
Η μελέτη των θρησκειών δεν είναι παρά ένα φιλοσοφικό πόνημα και ως τέτοιο ταΐζει το πνεύμα....εσένα ίσως να σε ικανοποιεί η μελέτη του Γκολ... ή του Φίλαθλου..... ή της Εspresso και να νομίζεις έτσι ότι ταΐζεις το πνεύμα σου…..ίσως γι’ αυτό να μην έχεις…. θα έχει πεθάνει από την ασιτία!

quote:
Εαρινός:
Θρησκεύσου ανθρωπέ μου και άσε άλλους να σχολούνται με το πνεύμα της ευρύτερης και ελεύθερης σκέψης , που αγκαλιάζει πανανθρώπινες αξίες ..και προσανατολίζει προς την συνεύρεση των ανθρώπων , ελεύθερων ανθρώπων που σέβονται και εκτιμούν το διαφορετικό , χωρίς φοβίες και συγκινησιακές πειρατείες...δεν θά'θελα να πώ τίποτα περισσότερο...δεν θά'θελα!!!

To να είσαι φίλος της σοφίας αυτό σημαίνει ότι δεν την περιορίζεις....αλλιώς δεν είσαι φίλος της....επομένως αλλού αυτά.

quote:
Εαρινός:
Υπάρχει το οινό-πνευμα
Το αρχαίο το πνεύμα το αθάνατο
Το πνεύμα Σαολίν
Το χριστιανικό πνεύμα
Το πνεύμα του κακού
Το ανήσυχο πνεύμα
Το ευγενικό πνεύμα
Το πνεύμα του δογματικού και το πνεύμα του διανοούμενου και άλλα πολλά!

Και άσε τα τρελλά σου , περί οικογενειών που δεν πεινάνε πνευματικά...βλέπω τον τρόπο που μιλάς και συμπεριφέρεσαι και καταλαβαίνω την ποιότητα της πνευματικής τροφής που καταναλώνεις!!!



Εσύ τι απ' όλα αυτά είσαι?

quote:
Εαρινός:
Μην την συνεχίσεις ...σε χαλάει!!!

Έσο πιο εγκρατής και λιγάκι πιο ευγενικός...σεβάσου τουλάχιστον την πίστη σου , η οποία δυστυχώς -απ'οτι βλέπω- δεν σε εμπνέει...και καλύτερο δεν σ'εχει κάνει...δυστυχώς!



Α! έγινα και αγενής τώρα....γιατί? τι είπα που σε πρόσβαλε?
Βλέπω όμως ότι ανησυχείς για την πίστη μου.....η οποία κατ' εσέ δεν με εμπνέει....

Μην ανησυχείς και άσε με να την προσβάλλω δεν παθαίνει τίποτα.....έχει ανοσία.....εδώ την βρίζουν τη συκοφαντούν την κακολογούν και την μέμφονται με ψέματα και κακοήθειες χωρίς καν να έχουν διαβάσει τι λέει....και αυτή στέκεται εκεί, σαν κυπαρίσσι αγέρωχο να γελάει με τα μανιτάρια που προσπαθούν να του πάρουν το χώρο εκτοπίζοντάς το.

quote:
Εαρινός:
Για πές μας εσύ γιατί , που είσαι και "ειδικός"...

Γιατί? σου είναι δύσκολο να καταλάβεις?


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 30/12/2009 23:24:21


Θές να σου πώ κάτι???

Το γεγονός ότι κάποιοι φίλοι συνδίκτυοι έχουν τις απόψεις τους για το θέμα θρησκεία και τις καταθέτουν , σε καμμιά περίπτωση αυτό δεν σημαίνει ότι έχουν κάτι προσωπικό μαζί σου και ασφαλώς έχουν το δικαίωμα να καταθέτουν τις απόψεις τους!

Το ότι η όποια πνευματικότητά σου ...περιορίζεται σε θρησκευτικού τύπου γνώσεις και ηθικά προστάγματα αυτό είναι εμφανέστατο και δεν χρειάζεται ιδιαίτερο ταλέντο για να το δεί κάποιος!

Ασφαλώς είναι δικαιωμά σου να περιορίζεις την αντίληψή σου στον στενό ορίζοντα -κατα την γνώμη μου- του οποιουδήποτε δόγματος ή ιδεολογίας!

Ασφαλώς και δεν σε "εμπνέει" ...διότι αν σε ενέπνεε θα είχες διαφορετικά διατυπωμένο λόγο και συμπεριφορά...η οποία θα εκινείτο στα όρια που θέτει αλλα και στον τρόπο που υπαγορεύει η πίστη σου!

Αυτό όμως δεν συμβαίνει , αντίθετα ειρωνεύεσαι ασυστόλως , που σημαίνει ότι ως άνθρωπος σοφότερος και ωριμότερος δεν έγινες μέσα απο τις διδαχές της θρησκείας σου!

Λές στους άλλους να σκέφτονται...σοβαρά εσύ σκέπτεσαι δηλαδή???

Αναλύεις ασυνείδητα δρώμενα ...με πεζοδρομιακού τύπου προσεγγίσεις και δηλώνεις γνώση και υπευθυνότητα???

Πήγαινε να διαβάσεις και να μάθεις γιατί και με ποιό σκοπό αλλα και για ποιό λόγο , οι γονείς μαθαίνουν και διδάσκουν τα παιδιά τους αυτά που τα διδάσκουν και όχι κάποια άλλα και μετά έλα να το συζητήσουμε φίλε μου!

Πιστεύεις ότι είναι αναίτια και δεν έχουν να κάνουν με δικούς τους εσωτερικούς φόβους και ανεκπλήρωτα όνειρα και επιθυμίες τους...και ότι δεν ελέγχονται απο έναν εσωτερικό γονέα..???

Τώρα στην αναφορά σου περί εμού και το τι με ταίζει , θα ήθελα να σου πώ και με πολύ καλή διάθεση ότι δεν διακατέχομαι πλέον απο εσωτερικές φοβίες ικανές να μου αποστερήσουν το δικαίωμα αλλα και την δυνατότητα να διαβάσω και να μελετήσω όλες τις ιδεολογίες και όλες τις θρησκείες ή και απόψεις των ανθρώπων και δεν τους κατηγοριοποιώ απο τις όποιες θέσεις ή απόψεις ο καθένας υποστηρίζει ...αλλα απο την ανθρωπιά τους και την καλή τους διάθεση!

Τώρα για τα κυπαρίσσια και τα μανιτάρια δεν θα πώ τίποτα...τα φυτά στα θερμοκήπια φίλε μου και τα μυαλά στα κάγκελα..!

Καλή χρονιά να έχεις και με υγεία!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 10:30:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
επιτρεπουν οι υλιστες, αθεοι, whatever, εδω μεσα, να τους κανουμε καποιες ερωτησεις να δουμε τι βαζουν στη θεση του Θεου η μιας πρωτης νοημοσυνης;


ερωτηση πρωτη...
υπηρχε πρωτη αιτια που δημιουργησε το συμπαν κι αυτη πως προεκυψε;
αν δεν υπηρχε πρωτη αιτια το συμπαν ειναι αιωνιο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 10:33:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που κανείς, όμως, δεν ομολογεί,αγαπητοί φιλοι,είναι ότι επειδή ζούμε σήμερα ,σε μια εποχή αφθονίας,έχουμε πολλα αγαθά, δεν ζητάμε τιποτε απο τον Θεό και γι αυτό τον αγνοούμε...Εκτός απο καποια ανάγκη..
Παλιότερα, που οι άνθρωποι ήταν πιο φτωχοί, όλοι αναγνώριζαν και πίστευαν,ότι ο Θεός ήταν εκεί για να τους στηρίξει,σώσει,θρέψει όπως χιλιάδες παραδείγματα, έχει να μας δείξει η νεοελληνική ιστορία....
Με διηγήματα, ιστορίες,αναμνήσεις που μεταφέρονται,βλέπουμε τον Θεό,την Παναγία, τους Αγίους, κοντά στον άνθρωπο,κοντά στην οικογένεια..Τώρα, που δεν έχουμε ανάγκες, γι αυτό και τους ξεχνάμε...
Σήμερα, είμαστε εμείς θεοί και αγνοούμε τον Θεό...Αλλά,για πόσο;
Αν γίνει μια μεγάλη καταστροφή, πάλι θα τον αγννοούμε, ή τότε θα τον θυμηθούμε και πάλι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 10:39:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλοι μου φυσικα και υπαρχουν αποδειξεις για την υπαρξη του θεου.Σχετικη αναφορα για αυτον αν θυμαμαι καλα εχει κανει και ο ρουσω.Ειναι αυτος που εκανε κατι και απο τοτε αλλαξαν τα παντα.Ειναι αυτος που εξαιτειας του υπαρχουν οι θρησκειες, η δυστυχια,η πεινα,η φτωχεια,τα σπιτια,τα κρατη, ο πολεμος ,το χρημα,η ευημερεια,η πολιτικη,οι νομοι,η εκμεταλευση,ο ρατσισμος,η τεχνολογια,ο πολιτισμος,η καταστροφη της γης,οι εννοιες καλο κακο,το μισος,η αγαπη, και οτι μπορει να φανταστει ο ανθρωπινος νους.Φυσικα μιλαω για εκεινον το θεο που καποια στιγμη βγηκε απο τη σπηλια του ,εβαλε τεσσερις πασσαλους σε ενα κομματι γης και ειπε οτι απο εδω και περα αυτο ειναι δικο μου.Ολοι οι αλλοι θεανθρωποι μπροστα σε αυτον ειναι ναχαμε να λεγαμε.Απλως αυτοι αλλαξαν τους ιδιοκτητες της θρησκευτικης μπαζας και εδωσαν μια επιπλεον δικαιολογια για τον πολεμο.Οταν λες οτι οποιος εχει 2 να δωσει το ενα κλαφτα χαραλαμπε...Το πιο πιθανο ειναι να τα κανεις 3.Τωρα θα μου πειτε τι γινεται με τη δευτερα παρουσια?Αυτη θα γινει οταν ερθει ξανα ενας παρομοιος θεος και καταργησει την ιδιοκτησια (ατομικη και κρατικη).Τοτε δε θα χρειαζεται να εισαι καλος αφου δεν θα εχεις 2 για να δωσεις το ενα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 25 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy