ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 αποδείξεις για την ύπαρξη θεού/ών;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 25
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2009, 13:26:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μανάρια μου, έλειψα για λίγο και εκτροχιαστήκατε....Φίλε μου sesostris,το ότι κάτι συνεχίζει με πιο πνευματική μορφή και εξελίσσεται στο πραγματικά ανώτερο,τον ίδιο τον Θεό, πως είναι μειωτικό για το πρώτο μέρος;
Εγώ, σαν γονιός, που βλέπω το παιδί μου να μεγαλώνει, πρέπει να τα παίρνω κρανίο, που γερνάω;Έχω ζήσει την μια φάση, θα ζήσω και την άλλη και θα χαρώ την ανάπτυξη του γιού μου...Δεν θα περιμένω να χτυπάω,ας πούμε, περισσότερες ....γκόμενες απο αυτόν, είναι η γενιά του, έχει τα ατού...
Η ειδωλολατρεία, ήταν για την αρχική, απλοική σκέψη, του τι είναι Θεός..Τώρα, που ο άνθρωπος εννοεί περισσότερα, μπορεί να εννοήσει το Όν που λέγεται Θεός,δίχως μικρότητες ανθρώπων...Να δει τον Θεό...
Αυτό, γιατί να ειναι κακό, για ότι ήταν λιγότερο και χάθηκε μπροστά Του;Με πιάνεις;
Αγαπητέ μου DPJ10, δεν το κουράζω εγώ, άλλοι το κουράζουν, αλλά άντε να το παιξουμε κι αυτό το παιχνιδάκι....Δλδ, το να λέω ότι οι ναρκομανείς, δεν ειναι ζόμπι, έχουν ψυχή και έχουν άποψη, ψηφίζουν, έχουν δικαιώματα, είναι κουραστικό;
Εγώ φίλε μου, το λεω δημοκρατικό...Τουλάχιστον...Για να μην μιλήσω για ρατσισμό και δήθεν προοδευτικούς...
Απο κει κι έπειτα, το θέμα,δεν έχει λόγο;Γιατί δεν βλέπουμε τον Θεό, στο πόσο μπορούμε να μιλάμε για ότι θέλουμε,οπως και κάνουμε, για να καταλάβουμε ότι τέτοιος άπειρος χώρος, πνευματικά απαιτεί Θεό, ήτοι, αιωνιοτητα και αθανασία του Πνεύματος....
Γιατί λοιπόν,είναι τόσο δύσκολο να δεχτούμε τον Θεό, ότι υπάρχει, μέσα απο την δική μας πνευματικη υπόσταση, που ξέρουμε ότι υπάρχουμε τώρα και δεν ξέρουμε το αύριο μας;Πως είμαστε εμείς, που αύριο μπορεί να μην είμαστε και δεν είναι ο Θεός αιώνιος, επειδή δε τον βλέπουμε, εμείς και τώρα;.....
Είμαστε θεοί κι εφόσον υπάρχουμε, δεν χρειάζονται αποδείξεις άλλες για την ύπαρξη θεών....Του Θεού, την ύπαρξη να προσδιορίσουμε,μήπως θα μπορούσαμε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2009, 14:46:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=J317DUqkYVU

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2009, 14:55:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Και η γνωστή ουρά μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2009, 15:23:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω προσωπικα με τη θρησκεια δεν εχω και τις καλυτερες σχεσεις.Ομως απο τη φοβερη και για καποιους μυθικη γενια των οπαδων του παοκ της δεκαετιας του 80 (για οσους τη εζησαν σαν απλοι παρατηρητες,γιατι καποιοι που τη ζησαμε εκτον εσω ,θρηνησαμε δεκαδες θανατους απο τη μαστιγα των ναρκωτικων)πολλα παιδια σωθηκαν απο την επαφη τους με τη θρησκεια ,ειδικα στο αγιο ορος.Δεν γνωριζω αν εβλεπαν οραματα ,αλλα γνωριζω προσωπικα αρκετες περιπτωσεις παιδιων που βοηθηθηκαν πολλυ απο τους καλογερους.Αυτο ειναι κοινο μυστικο και δεν μπορει να αμφισβητηθει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2009, 15:55:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε σκαρταδο (παοκ 80... τραχαμε στα γηπεδα... μνημες!!!!) για το θεμα με τους χρηστες υπαρχει ενα μυνημα στην προηγουμενη σελιδα που "εξηγει" το φαινομενο της στροφης αυτων των ατομων προς τον θεο. η καθε βοηθεια που βρηκαν εκει αξιζει πολλα μπραβο!!! αλλο το ενα , αλλο το αλλο!!!

(αν και θα επρεπε να σωθουν χωρις βοηθεια αφου πιστεψαν ισως ? ή να σωθουν και εκτος του ορους απο την επισημη εκκλησια και την βοηθεια της ? ή η ελλαδα θα επρεπε να εχει δεκαδες κεντρα απεξαρτησης οπου το κοστος να το πληρωνει ο θεος εεε συγνωμη η εκκλησια ??? ΑΑΑ ??? μηπως ?!!!)

τελικα μετα απο 15 σελιδες , εχει βρεθει καμια αποδειξη για τον θεο / θεους ... γιατι με εχετε καταμπερδεψει και δεν ξερω τι να "πιστεψω" ΧΑΧΑΧΑΧΑ

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2009, 16:14:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε εγω αυτη την αναφορα δεν την εκανα ως αποδειξη της υπαρξης θεου .Απλως ηθελα να πω οτι οπου γινεται καλο πρεπει να το λεμε και να το επικρωτουμε οπως εκανες και εσυ ,ασχετα αν συμφωνω μαζι σου πως αλλοι ειναι υπευθυνοι για την αντιμετωπηση τετοιων προβληματων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2009, 20:21:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν το τρενάρω το ζήτημα αγαπητέ makfor, αλλά, όλοι οι ναρκομανείς, κατά τη γνώμη σου, κάνουν ότι κάνουν, για τους ίδιους λόγους;Τόσο πρόβατα είναι;Δεν δικαιούται κανείς, να καταλάβει το λάθος που έκανε κι απλά να δει άλλα πράγματα, ακριβώς επειδή έζησε την σαπίλα, δεν μπορεί να διαλέξει τον Θεό και να σωθεί σαν άνθρωπος, να ζήσει και να γίνει χρήσιμος για τον εαυτο του και τους άλλους;
Κι αν σου θυμίσω εδω, λίγο τον..Λάζαρο, αυτόν που αναστήθηκε, θα το αντέξεις;Θέλω να πω, λένε οι γραφές, ότι δεν ξαναγέλασε ποτέ,μετά την ανάσταση του...Α;πο όσα είδε, τρεις μέρες νεκρός, ενε μπορούσε να παραμυθιαστέι με την εδώ ζωή...Δεν γέλασε, είπαμε, παρά μόνο μια φορά, όταν είδε δυο ανθρώπους να μαλώνουν γι ένα ασκί.Γύρισε και είπε"για δες,δυο σακιά με χώμα, ΜΑΛΏΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΧΏΜΑ."....
Το λέω, για να δεις μια άλλη οπτικη, κάποιων, που πέρασαν και τον θάνατο και δενμπορούν να δουν την ζωή, απλά σαν καφέ σε κάποια πλατεία..Δεν χαμογελάνε εύκολα..Είναι βαρείς άνθρωποι, λόγω των σοβαρών καταστάσεων που έχουν ζήσει..Δεν μπορείς,ολους να τους μετατρέπεις σε πραζάκια της Ομόνοιας, αρνούμενος κι αυτούς που οφελήθηκαν απο τέτοιες εμπειρίες, είναι πιο ώριμοι, απ κάποιον που κανει τη βόλτα του στα μπαράκια, για να το πω αλλοιώς......
Υπάρχουν κι άνθρωποι που "πέσανε",είχαν όμως την δύναμη να σηκωθούν, πολέμησαν γι αυτό και σήμερα, έχουν οικογένεια, δουλειά, είναι υπολογίσιμα άτομα της κοινωνίας.Εσύ, γιατί τους κολάς τη ρετσινιά;..
Πολλοί μπορεί να είναι δίπλα σου και να μην το ξέρεις, μπορεί...
Όσο για αποδείξεις του Θεού,που είναι και το θέμα, πιστεύω,ότι όταν ο άνθρωπος,πετυχαίνει κατι υψηλό, δείχνει που μπορεί να φτάσει και μετά," όλο και ψηλότερα άλλες κορφές θα αγναντεύει", που έλεγε και ο Παπαδιαμάντης...
Τότε, μπορούμε να δούμε και τον Θεό, να δούμε κι ένα κόσμο αιώνιο, όπου δεν γινονται μόνο τα λάθη που ζούμε, αλλά το πνευματικό επίπεδο,μπορει να έχει καλύτερα αποτελέσματα,να ζητήσουμε περισσότερα, που τώρα δεν σκεφτομαστε..Εμείς οι άνθρωποι,είμαστε πνευματικά όντα, έτσι θα μπορούμε να ζούμε καλύτερα, και κάποια στιγμή, φεύγουν τα εμπόδια, μένει η θέληση και όλα γίνονται,οτι και να βάλει στόχο ο άνθρωπος....
Τότε θα μπορέσουμε να δούμε τον Θεό, απο το μεγαλείο και την δόξα Του...Μέχρι τότε, θα βλέπουμε τα μικρά, αυτά που μας εντυπωσιάζουν, φοβίζουν, επιθυμούμε σήμερα...
Μόλις καθαρίσουμε απο όσα θέλουμε και πάψουμε να θέλουμε, θα δούμε και τι υπάρχει πραγματικά.Αιώνια πράγματα, όχι φθαρτά...Υπάρχει γύρω μας ένας κόσμος για θεούς, εμείς προτιμάμε να τον βλέπουμε σαν ζούγκλα...Κάτι λέει κι αυτό, για το τι θέλουμε να βλεπουμε....
Την επιλογή μας να δούμε, αυτό που θέλουμε...
Και μετά, αυτό που είναι θα μας δείξει κι εμάς, τι βλέπουμε...Κι εκεί θα κριθούμε, για ότι βλέπαμε...
Γιατί, επανλαμβάνω, δεν ειμαστε πλατεία και πίνουμε καφέ....Έχει αγώνα, καθε μέρα...Αυτή είναι η ζωή, υπεύθυνου ανθρώπου, όχι φραμπαλατζή...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2009, 22:00:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

φιλε σκαρταδο (παοκ 80... τραχαμε στα γηπεδα... μνημες!!!!) για το θεμα με τους χρηστες υπαρχει ενα μυνημα στην προηγουμενη σελιδα που "εξηγει" το φαινομενο της στροφης αυτων των ατομων προς τον θεο. η καθε βοηθεια που βρηκαν εκει αξιζει πολλα μπραβο!!! αλλο το ενα , αλλο το αλλο!!!

(αν και θα επρεπε να σωθουν χωρις βοηθεια αφου πιστεψαν ισως ? ή να σωθουν και εκτος του ορους απο την επισημη εκκλησια και την βοηθεια της ? ή η ελλαδα θα επρεπε να εχει δεκαδες κεντρα απεξαρτησης οπου το κοστος να το πληρωνει ο θεος εεε συγνωμη η εκκλησια ??? ΑΑΑ ??? μηπως ?!!!)

τελικα μετα απο 15 σελιδες , εχει βρεθει καμια αποδειξη για τον θεο / θεους ... γιατι με εχετε καταμπερδεψει και δεν ξερω τι να "πιστεψω" ΧΑΧΑΧΑΧΑ

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]


Συμφωνα με τη φροϋδικη θεωρια, ο ψυχικος μας κοσμος αποτελειται απο δυο βασικα μερη. Απο αυτα, το εξωτερικο - το πιο γνωστο σε μας μερος - ειναι το συνειδητο, με το οποιο λειτουργουμε στη συνηθισμενη κατασταση της εγρηγορσης. Οταν συζηταμε με καποιον αλλον, οταν επεξεργαζομαστε ενα μαθηματικο προβλημα ή επιδιορθωνουμε ενα αυτοκινητο, εργαζομαστε με το συνειδητο μερος του νου μας. Οταν τωρα ειμαστε απορροφημενοι πληρως με ενα καλο μυθιστορημα, ονειροπολουμε μια προσφατη εμπειρια μας, ονειρευομαστε, κανουμε διαλογισμο ή ακομα πανικοβαλλομαστε, παρασυρομαστε απο εναν οχλο, τοτε λειτουργουμε με το δευτερο μερος του νου μας, το υποσυνειδητο, τον πιο βαθυ, αποκρυφο και ουσιαστικα αγνωστο εαυτο μας. Το υποσυνειδητο ειναι η εδρα των ενστικτων, των παρορμησεων, των συγκινησεων, της φαντασιας, της μνημης, των συνηθειων και τις διαισθησης. Για μερικους, ειναι και ο δρομος προς την υπερσυνειδηση. Αυτο ρυθμιζει επισης τις αυτονομες σωματικες λειτουργιες μας. Καθε σημαντικη προσωπικη μεταμορφωση, θεραπευτικη ή οχι, προκυπτει απο μια αλλαγη στο υποσυνειδητο.

Στη διαρκεια του μεγαλυτερου μερους της καθημερινης μας ζωης, ειμαστε σε επαφη με το συνειδητο τμημα του νου μας, ενω οι υποσυνειδητες δραστηριοτητες, αθεατες, ρυθμιζουν τις σωματικες λειτουργιες μας, οπως το αυτονομο νευρικο συστημα και το κυκλοφορικο συστημα. Το υποσυνειδητο μπορει να κληθει σε δραση σε ορισμενες επειγουσες καταστασεις, αλλα γενικα παιζει το ρολο ενος "αυτοματου πιλοτου", ειτε ειμαστε ξυπνιοι ειτε κοιμισμενοι.

Ειναι αδυνατον να διατηρησουμε ολες τις εμπειριες μας στο συνειδητο. Σε μια τετοια περιπτωση, θα ειχαμε το προβλημα του Ρωσου ρεπορτερ Σερεσεβσκι, ο οποιος δεν ξεχναγε ποτε τιποτα. Ο Σερεβερσκι δεν μπορουσε να συνθεσει τις λεπτομερειες σε γενικοτερες ή να τις οργανωσει ολες μαζι στο μυαλο του. Με τα χρονια, οι μνημες συνεχισαν να συσσορευονται, μεχρι που τον κατεκλυσαν εντελως. Η παραμικρη νυξη του προκαλουσε εκατονταδες συνειρμους και δεν μπορουσε να κανει τη δουλεια του, να διαβασει ή ακομη να ακολουθησει μια απλη συζητηση. Μεχρι το τελος της ζωης του, το μονο που μπορουσε να κανει ηταν να ταξιδευει απο πολη σε πολη, επιδεικνυοντας το παραξενο ταλεντο του να απομνημονευει σχεδον τα παντα.

Επομενως, για να λειτουργουμε ισορροπημενα, θα πρεπει ορισμενες εμπειριες μας να κρατουνται στο παρασκηνιο. Συμφωνα με ορισμενες αποψεις, η μνημη ολων οσων εχουμε βιωσει μεχρι τωρα πρεπει να ειναι αποθηκευμενη στο υποσυνειδητο μας και να ειναι προσπελασιμη, αν ξερουμε τον τροπο. Αυτο μας φερνει στο νου την εννοια του "συλλογικου ασυνειδητου" του Γιουνγκ ή των "Ακασικων Αρχειων" του εσωτερισμου, τη μεγαλη αυτη αποθηκη πληροφοριων για ολα οσα εχουν συμβει - μερικοι λενε και για οσα προκειται να συμβουν - την οποια μπορουμε να προσπελασουμε μεσω του υποσυνειδητου μας. Υπαρχουν αρκετοι τροποι για να ερθουμε σε επαφη με το υποσυνειδητο μας οπως ο χορος, η μουσικη, τα ναρκωτικα και η υπνωση. Ολοι αυτοι εχουν το κοινο χαρακτηριστικο οτι χρησιμοποιουν μια μεταλλαγμενη κατασταση συνειδησης για να παρακαμψουν το συνειδητο και να μας συνδεσουν με το υποσυνειδητο.

Συμφωνα με τον Φρουντ, το υποσυνειδητο εκδηλωνεται με τρεις διαφορετικους τροπους:

1) Με τα ονειρα
2) Με τους αυτοματους συνειρμους (συσχετισεις πραγματων ή εντυπωσεων μεταξυ τους) και
3) Με την ψυχοπαθολογια της καθημερινης μας ζωης (π.χ. κλειστοφοβια , αγοραφοβια, νευρωσεις, υστερισμοι κ.λπ.)

Ακομα ομως και μερικα σημαντικα γεγονοτα μπορει να απωθηθουν στο υποσυνειδητο, αν δεν γινουν για καποιο χρονικο διαστημα αποδεκτα απο το συνειδητο. Αυτο συμβαινει ιδιαιτερα κατα την παιδικη ηλικια, οταν το συνειδητο δεν ειναι τοσο ανεπτυγμενο ουτε εχει αναπτυχθει ακομα η ικανοτητα της διακρισης. Αρκετα γεγονοτα που συμβαινουν σε αυτα τα χρονια επηρεαζουν συχνα την κατοπινη μας συμπεριφορα. Αν, για παραδειγμα, ειχε κλειδωθει καποιος - αθελα του - οταν ηταν πολυ μικρος, μεσα σε μια ντουλαπα, μπορει να παρουσιασει αργοτερα ως ενηλικος κλειστοφοβια, χωρις να θυμαται το ιδιο το γεγονος, το οποιο ειχε απωθηθει τοτε στο υποσυνειδητο. Η τραυματικη δηλαδη εμπειρια του παρελθοντος μπορει να τον κανει να νιωθει πανικο καθε φορα που μπαινει σε ενα ασανσερ ή σε εναν αλλο κλειστο χωρο.

Το υποσυνειδητο δρα συνεχως πανω στο συνειδητο και επηρεαζει τη συμπεριφορα του. Πολλες ανεξηγητες ή παραξενες πραξεις, συμπεριφορας και ψυχολογικες καταστασεις μας οφειλονται στη δικη του επιδραση. Η επιδραση αυτη ειναι πολυ πιο εντονη οταν ειμαστε στην περιοχη του λυκοφως, αναμεσα δηλαδη στο συνειδητο και στο υποσυνειδητο, οπου αυτα τα δυο μερη επικοινωνουν αμεσα μεταξυ τους, οπως στον υπνο, τη μεθη, τη ναρκωση, την υστερια, το παραληρημα, το διαλογισμο ή την υπνωση.


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2009, 22:36:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Μανάρια μου, έλειψα για λίγο και εκτροχιαστήκατε....Φίλε μου sesostris,το ότι κάτι συνεχίζει με πιο πνευματική μορφή και εξελίσσεται στο πραγματικά ανώτερο,τον ίδιο τον Θεό, πως είναι μειωτικό για το πρώτο μέρος;
Εγώ, σαν γονιός, που βλέπω το παιδί μου να μεγαλώνει, πρέπει να τα παίρνω κρανίο, που γερνάω;Έχω ζήσει την μια φάση, θα ζήσω και την άλλη και θα χαρώ την ανάπτυξη του γιού μου...Δεν θα περιμένω να χτυπάω,ας πούμε, περισσότερες ....γκόμενες απο αυτόν, είναι η γενιά του, έχει τα ατού...
Η ειδωλολατρεία, ήταν για την αρχική, απλοική σκέψη, του τι είναι Θεός..Τώρα, που ο άνθρωπος εννοεί περισσότερα, μπορεί να εννοήσει το Όν που λέγεται Θεός,δίχως μικρότητες ανθρώπων...Να δει τον Θεό...
Αυτό, γιατί να ειναι κακό, για ότι ήταν λιγότερο και χάθηκε μπροστά Του;Με πιάνεις;

Που να σε πιάσω βρε Βαγγέλη ; Εσύ είσαι άπιαστος ....ούτε η Πυθία να ήσουνα ....ανάθεμά με αν κατάλαβα λέξη από αυτά που έγραψες !!


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2009, 08:47:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(φιλε σκαρταδο , το "περι υπαρξης" δεν αφορουσε το μυνημα σου , συγνωμη για την παρεξηγηση)

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2009, 10:22:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχω καμία πρόθεση να σε στενοχωρώ, αγαπητέ μου sesostris, είτε
έτσι είτε αλλοιώς, αφού πιστεύω ότι ουσιαστικά, όλοι οι άνθρωποι, ένα Θεό λατρεύουμε και Αυτόν προσπαθούμε όλοι μας, εγωιστικά να προσεταιριστούμε...
Αυτό που δεν κατάλαβες απο το προηγούμενο μήνυμα μου,ήταν απάντηση σε σένα κι είχε να κάνει με την αναφορά μου σε μια συνέχεια του νεκρού γράμματος της παλαιάς ξενόφερτης θρησκείας που πέθαινε,οπως η ίδια προφήτευε με τα μαντεία της,με τον χριστιανισμό, που ήταν η ανάταση για το ελληνικό έθνος, στο θρησκευτικό στοιχείο του,όπως έδειξε ακοολύθως...
Ότι ο χριστιανισμός, ήρθε την κατάλληλη ώρα, για να ανυψώσει το έθνος, απο μια ηθική και θρησκευτική κατάπτωση, που οι ίδιοι οι ειδωλολάτρες ιστορικοί, ποιητές και φιλόσοφοι, αναφέρουν ότι είχε πέσει...
Δές φίλε μόυ,ότι απλά,έφυγε το παλιό και ήρθε η συνέχεια του, με τον Χριστό, για αιώνια ζωή, γεμάτη αγάπη,που σε καμιά άλλη πρηγούμενη και γι αυτό παλαιότερη, θρησκεία δεν υπήρξε..Είναι το χθές, το σήμερα και το αύριο του πολιτισμού μας..Όχι γιατί το λέω εγώ, αλλά γιατί αυτό δείχνει η πορεία του χριστιανισμού, ανά τους αιώνες..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2009, 13:09:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η καθε θρησκεια βασιζεται αποκλειστικα στην φαντασια και στην ελειψη γνωσεων ή την μη αποδοχη της γνωσεις απο τον πιστο , ετσι ειναι ΟΛΕΣ , καμια δεν μπορει να αποδειξει τα οσα λεει , ουτε και την ορθοτητα των οσων λεει , ολα τα αλλα εν ολιγοις και μεχρι αποδειξεων του αντιθετου ειναι κουραφεξαλα!!!

οσο αφορα αυτους που ΞΕΡΟΥΝ τι πιστευουν ΟΛΟΙ , καλα θα κανουν να μιλανε για οσα πιστευουν οι ιδιοι και οχι για το τι πιστευουν οι αλλοι εκτος εαν ειναι ΘΕΟΙ και ΞΕΡΟΥΝ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ !!! οποτε εγω παω πασο ... και αυτοι στο τρελαδικο

οσο αφορα την χωρα μας (σε αυτη ζω για αυτη ειναι ποιο ευκολο να μιλω) , οι πιστοι ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΑΝΕ το 15-20% !!! με τα βιας , ολοι οι αλλοι θα σου απαντησουν διαφορα απο μια ενεργεια , μια ανωτερη δυναμη, απιστοι αθρησκοι αθεοι ... και εγω δε ξερω τι αλλο και θα δηλωσουν ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ειτε απο συνηθεια ειτε απο ΦΟΒΟ!!! οχι φοβο μη χασουν το κεφαλι (αυτο οσο και εαν το θελαν καποιοι εχει περασει) αλλα απο το ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ Ο ΠΕΡΙΓΥΡΟΣ. αυτα τα στοιχεια ομως (γιατι υπαρχουν) ΔΕΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΟΝΤΑΙ ΕΥΚΟΛΑ σε μια χωρα που κρατος και εκκλησια ειναι κλς και βρακι !!! αλλα θα αρχισουν να εμφανιζονται ως πληροφιρες ως γκαλοπ κτλπ σιγα σιγα στα επομενα χρονια. ΔΕΝ ειναι αλλωστε τυχαιο που τα βιβλια μας μεχρι πριν μερικα χρονια ΔΕΝ ΕΚΔΙΔΟΝΤΑΝ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΕΓΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ δεν ειναι καθολου τυχαιο που ως παιδιας μας γεμισαν με γνωσεις ΣΑΒΟΥΡΑ , με ψεματα καθε ειδους κτλπ ...

τελος μη ξεχναμε οτι η γνωση ειναι το αντιθετο της πιστης

παντως σε συγκριση με χωρες του εξωτερικου θεωρω οτι ειμαστε πολυ καλυτεροι καθως ειναι στην φυση μας η αμφισβητιση και ισως αυτο να ειναι κατι, υπαρχουν χωρες οπως οι ΗΠΑ που ολοι τρεχουν στις εκκλησιες για ψιλου πηδημα και φυσικα υπαρχουν οι ΛΟΓΟΙ για αυτο που συμβαινει ΕΚΕΙ !!! ολα εχουν την εξηγηση τους , το θεμα ειναι ΕΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ να βλεπουμε ΚΑΘΑΡΑ !!!

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2009, 13:24:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζούμε σε μια εποχή,΄οπου ο κάθε τρελός έχει βρει την χαρά του, όπου λέει ο καθέις ότι του κατέβει, Νιμπίρου κι άλλκα κλούβια αυγ΄σα, αλλά, φεύ! δεν ιδρώνει το αυτί κανενός..Λέει ο καθέις την αρλούμπα του,αλλά, μόλις αναφέρεται ο χριστιανισμός,αμέσως,έρχεται το σκοτάδι,
η αμορφωσιά..Κι ας ήταν οι μοναχοί που ΄μειναν θεματοφύλακες της γνώσης και της γλώσσας πολλές φορές..Ας στήριξαν μς τόσους τρόπους τον λαό..
Σήμερα, στην εποχή του απίθανου ονείρου, ο χριστιανιαμός, αφού έφερε τον κόσμο εδώ, δεν χρειάζεται πια..Είναι οπισθοδρομικός, τόπο στα νιάτα...
Ναι ρε φιλε, για πές μας το νεότερο και καλύτερο..Όλα βασίζονται σε παλιά...Γιατι όλα αυτά δεν είναι παρά μια απάτη που αφορά σε ανθρώπους που η ματαιοδοξία τους τους κανει εύκολα θύματα, κάποιων επιτήδειων...Εκεί προστρέχουν ολοι, με θρησκευτική ευλάβεια, θα έλεγα...Εκεί είναι πρόθυμοι να πιστέψουν...
Η ..νεκροψία θα δείξει που λέμε, αλλά τουλάχιστον αυτόν τον χριστιανισμό, που στήριξε την Ελλάδα και την Ευρώπη, τον κόσμο όλόκληρο στον πολιτισμό πυ γνωριζουμε, ας του αποτίουμε και τον πρέπον σεβασμό...
Για να μην δείχνουμε απλά αχάριστοι...
Όλα τα άλλα, είναι περιττά..Βλέπεις, καθε μέρα όλα αλλάζουν..Μονο
ο χριστιανισμος έχει να πει κάτι....Για πάντα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2009, 17:36:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην ξεχνάς τρέχα, ότι οι κάθε λογής αρλούμπες που λές (νιμπιρου κλπ), δεν διδάσκονται στα σχολεία και δεν πλασάρονται σαν ΤΗΝ αλήθεια.

Edited by - mimosa on 21/12/2009 17:37:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2009, 17:37:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ζούμε σε μια εποχή,΄οπου ο κάθε τρελός έχει βρει την χαρά του, όπου λέει ο καθέις ότι του κατέβει, Νιμπίρου κι άλλκα κλούβια αυγ΄σα, αλλά, φεύ! δεν ιδρώνει το αυτί κανενός..Λέει ο καθέις την αρλούμπα του,αλλά, μόλις αναφέρεται ο χριστιανισμός,αμέσως,έρχεται το σκοτάδι,
η αμορφωσιά..Κι ας ήταν οι μοναχοί που ΄μειναν θεματοφύλακες της γνώσης και της γλώσσας πολλές φορές..Ας στήριξαν μς τόσους τρόπους τον λαό..
Σήμερα, στην εποχή του απίθανου ονείρου, ο χριστιανιαμός, αφού έφερε τον κόσμο εδώ, δεν χρειάζεται πια..Είναι οπισθοδρομικός, τόπο στα νιάτα...
Ναι ρε φιλε, για πές μας το νεότερο και καλύτερο..Όλα βασίζονται σε παλιά...Γιατι όλα αυτά δεν είναι παρά μια απάτη που αφορά σε ανθρώπους που η ματαιοδοξία τους τους κανει εύκολα θύματα, κάποιων επιτήδειων...Εκεί προστρέχουν ολοι, με θρησκευτική ευλάβεια, θα έλεγα...Εκεί είναι πρόθυμοι να πιστέψουν...
Η ..νεκροψία θα δείξει που λέμε, αλλά τουλάχιστον αυτόν τον χριστιανισμό, που στήριξε την Ελλάδα και την Ευρώπη, τον κόσμο όλόκληρο στον πολιτισμό πυ γνωριζουμε, ας του αποτίουμε και τον πρέπον σεβασμό...
Για να μην δείχνουμε απλά αχάριστοι...
Όλα τα άλλα, είναι περιττά..Βλέπεις, καθε μέρα όλα αλλάζουν..Μονο
ο χριστιανισμος έχει να πει κάτι....Για πάντα...


Βεβαίως και έχει να πεί...δια στόματος πατριαρχείου..

Το επιβεβαίωσε και ο Μαμαλάκης χθές στην εκπομπή του ..αναφερόμενος στον Ήρωα της Ελληνικής Επαναστάσεως..τον Κολοκοτρώνη !!!

Ανέφερε λοιπόν την μεγάλη συνδρομή του Πατριαρχείου , στην Ελληνική επανάσταση και τον αφορισμό που "έριξε" στον Κολοκοτρώνη για τις ενεργειές του εξισώνοντάς τον με τον Σατανά , που ξεσηκώνει τους Έλληνες και δεν τους αφήνει ήσυχους να εργασθούν και να πληρώνουν τους φόρους τους..!

Όλοι τελικά συνασπίσθηκαν λέγοντας ψέμματα εναντίον της Εκκλησίας μας...μέχρι και ο Μαμαλάκης..???

Εγώ δεν τον πιστεύω πάντως...πάει χάλασε κι'αυτός..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2009, 17:51:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ σωστά το θέτεις, αγαπητή μου mimosa..Ακριβοδίκαια για την
ακρίβεια..Βλέπεις,ότι περνά σαν γνωστή αλήθεια, πλέον θεωρείται αναληθές και παλιό,ενώ αμφισβητείται κι ότι κάποτε ήταν ευφάνταστα σενάρια, πλέον το συζητάμε...
Όλα τα παραμύθια, που καποτε ήταν για πολύ λίγους, κι εμένα εννοείται νε ενδιέφεραν,όπως Νιμπίρου,εξωγηινοι, Σείριος, κλπ,πάει να περάσει σαν αλήθεια, λόγω του ότι κρυφουποστηρίζεται και η εικονα που περνάει στην κοινωνία,για το θέμα, μανιπιουλάρεται...
Για να το πω αλλοιώς καλή μου, χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα, με το τι θεωρείται,ειναι αποδεκτό και δείχνει αλήθεια...
Σε μια εποχή σαν τη σημερινή, που τα...Α.Τ.Ι.Α, εμφανίζονται τόσο...
τακτικά, ποιά αλήθεια εννοούμε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2009, 20:07:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι θέμα εποχής τρέχα, σήμερα ούτε το παραμύθι του Χριστούλη θα πέρναγε. Ευτυχώς γι αυτούς το πέρασαν σε μιά εποχή που οι άνθρωποι δεν τα πήγαιναν καλά με τη γνώση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2009, 20:15:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve

quote:
Σε μια εποχή σαν τη σημερινή, που τα...Α.Τ.Ι.Α, εμφανίζονται τόσο... τακτικά

Μόνο εμφανίζονται; Γράφουν κι όλας εδώ μέσα. Κάπου εδώ γύρω πρέπει να έχετε φωλιά...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2009, 20:22:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μωρέ όχι απλά θα περνούσε, αλλά θα ήταν και τέλεια αποδεκτό,
αγαπητή μου mimosa, σήμερα...Υπάρχει ο νούς για να τα κατανοήσει..Τότε, ήταν καθαρα θέμα πίστης και ενέργειας..Τώρα, έχουμε την αντίληψη..Η οποία ..πετάει..Εδώ δέχονται τον όποιο ...Μόυν και Μετρέγια, που λέει παιδικά παραμυθάκια, κυριολεκτικά, τον χριστό, που έκανε θαύματα και ο λόγος του γαλήνευε
τον κόσμο;
Δεν βλέπεις τι λέει κι ο συνδίκτυος Μακεδών;Υπάρχουν πολλές τρελές ιδέες που κυκλοφορούν...Απο καπου γεννιούνται...Έχουν κανει φωλιά,οπως λέει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2009, 08:35:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είναι θέμα εποχής τρέχα, σήμερα ούτε το παραμύθι του Χριστούλη θα πέρναγε. Ευτυχώς γι αυτούς το πέρασαν σε μιά εποχή που οι άνθρωποι δεν τα πήγαιναν καλά με τη γνώση.

Και όχι μόνο......Όλα τα μεγάλα και χοντροκομμένα "θαύματα" χάνονται στο βάθος των αιώνων. "Εμφανίσεις" θεού", "νεκραναστήσεις", "μεταμορφώσεις" (!!!!) κ.λ.π.
Βέβαια και τώρα υπάρχουν ορισμένοι που εξαφανίζονται περπατάνε στον...αέρα , βγάζουν φωτιές από το στόμα τους ή «θεραπεύουν» «θαυματουργά» . Απλώς αυτούς τους λέμε ταχυδακτυλουργούς ή ενίοτε ...τσαρλατάνους. Άν όμως τα κόλπα τους ,τα κάνουν ενώπιον μιας πρωτόγονης ή απομονωμένης φυλής μαντέψτε πως θα τους χαρακτηρίσουν εκεί.....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2009, 10:05:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή σου μέρα αγαπητέ μου DPJ10 και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, περί θαυμάτων, ότι δεν χρειάζονται ως ενέργεια απόδειξης του θείου σήμερα,όπως κι ότι επειδή αυτά ήταν άλλων εποχών, τουλάχιστον δεν ταιριάζουν στην εποχή μας....
Πρέπει να αναζητήσουμε την συνέχεια και πιο εξελιγμένη απόδοση της ανθρώπινης επαφής με το θείο,σαν συνέχεια το λιγότερο, του παρελθόντος, που βοήθησε τον άνθρωπο να ξεφύγει απο την υλική και μόνο ζωη του...Να βρούμε την επόμενη κίνηση που πρέπει να γίνει, ή γίνεται.Γιατί, πολλα πράγματα, μας συμβαίνουν,κι όλας, δεν τα κάνουμε ολα...Όχι στην τύχη, βέβαια,ακολουθούν μια σειρά, μια λογικη κι όσα ζούμε, έχουν κάποια συνέχεια,δεν είναι ατάκτως ερρειμένα στηζωή μας...Το ζήτημα, που τίθεται, είναι πόσο εναρμονισμένοι είμαστε με αυτη την ίδια την πορεία που ακολουθούμε, ούτως ή άλλως....
Αν ο άνθρωπος έζησε θαύματα στο παρελθόν, τώρα πρέπει να μπορεί να δει τον Θεό, αφού το μυαλό του βλέπει παραπέρα απο ότι οι παλιότεροι...Έχουμε βοηθό την τεχνολογία...Όχι για να απομυθοποιήσουμε τα θαύματα, αυτά ανήκουν στο παρλεθόν και παίξαν τον ρόλο τους, καλό ή κακό..Πρέπει να βρουμε ποια είναι η επόμενη κίνηση του ανθρώπου, επαναλαμβάνω....Σε σχέση με την πορεία του και λογική συνέχεια του...Ποιά είναι αυτή, λοιπόν;Καμιά ιδέα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2009, 10:42:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλή σου μέρα αγαπητέ μου DPJ10 και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, περί θαυμάτων, ότι δεν χρειάζονται ως ενέργεια απόδειξης του θείου σήμερα,όπως κι ότι επειδή αυτά ήταν άλλων εποχών, τουλάχιστον δεν ταιριάζουν στην εποχή μας....
Πρέπει να αναζητήσουμε την συνέχεια και πιο εξελιγμένη απόδοση της ανθρώπινης επαφής με το θείο,σαν συνέχεια το λιγότερο, του παρελθόντος, που βοήθησε τον άνθρωπο να ξεφύγει απο την υλική και μόνο ζωη του...Να βρούμε την επόμενη κίνηση που πρέπει να γίνει, ή γίνεται.Γιατί, πολλα πράγματα, μας συμβαίνουν,κι όλας, δεν τα κάνουμε ολα...Όχι στην τύχη, βέβαια,ακολουθούν μια σειρά, μια λογικη κι όσα ζούμε, έχουν κάποια συνέχεια,δεν είναι ατάκτως ερρειμένα στηζωή μας...Το ζήτημα, που τίθεται, είναι πόσο εναρμονισμένοι είμαστε με αυτη την ίδια την πορεία που ακολουθούμε, ούτως ή άλλως....
Αν ο άνθρωπος έζησε θαύματα στο παρελθόν, τώρα πρέπει να μπορεί να δει τον Θεό, αφού το μυαλό του βλέπει παραπέρα απο ότι οι παλιότεροι...Έχουμε βοηθό την τεχνολογία...Όχι για να απομυθοποιήσουμε τα θαύματα, αυτά ανήκουν στο παρλεθόν και παίξαν τον ρόλο τους, καλό ή κακό..Πρέπει να βρουμε ποια είναι η επόμενη κίνηση του ανθρώπου, επαναλαμβάνω....Σε σχέση με την πορεία του και λογική συνέχεια του...Ποιά είναι αυτή, λοιπόν;Καμιά ιδέα;

Αμέ...έχω μία..!

Λοιπόν..ξεκολλάς απο τις θείες εμπνεύσεις και δίνεις βήμα στην λογική σκέψη ..που τόσο σου έχει λείψει ...και αρχίζεις σιγά-σιγά να βρίσκεις τον εαυτό σου , σε μία άλλη διάσταση ... τι λές φίλε μου???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2009, 10:51:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλή σου μέρα αγαπητέ μου DPJ10 και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, περί θαυμάτων, ότι δεν χρειάζονται ως ενέργεια απόδειξης του θείου σήμερα,όπως κι ότι επειδή αυτά ήταν άλλων εποχών, τουλάχιστον δεν ταιριάζουν στην εποχή μας....
Πρέπει να αναζητήσουμε την συνέχεια και πιο εξελιγμένη απόδοση της ανθρώπινης επαφής με το θείο,σαν συνέχεια το λιγότερο, του παρελθόντος, που βοήθησε τον άνθρωπο να ξεφύγει απο την υλική και μόνο ζωη του...Να βρούμε την επόμενη κίνηση που πρέπει να γίνει, ή γίνεται.Γιατί, πολλα πράγματα, μας συμβαίνουν,κι όλας, δεν τα κάνουμε ολα...Όχι στην τύχη, βέβαια,ακολουθούν μια σειρά, μια λογικη κι όσα ζούμε, έχουν κάποια συνέχεια,δεν είναι ατάκτως ερρειμένα στηζωή μας...Το ζήτημα, που τίθεται, είναι πόσο εναρμονισμένοι είμαστε με αυτη την ίδια την πορεία που ακολουθούμε, ούτως ή άλλως....
Αν ο άνθρωπος έζησε θαύματα στο παρελθόν, τώρα πρέπει να μπορεί να δει τον Θεό, αφού το μυαλό του βλέπει παραπέρα απο ότι οι παλιότεροι...Έχουμε βοηθό την τεχνολογία...Όχι για να απομυθοποιήσουμε τα θαύματα, αυτά ανήκουν στο παρλεθόν και παίξαν τον ρόλο τους, καλό ή κακό..Πρέπει να βρουμε ποια είναι η επόμενη κίνηση του ανθρώπου, επαναλαμβάνω....Σε σχέση με την πορεία του και λογική συνέχεια του...Ποιά είναι αυτή, λοιπόν;Καμιά ιδέα;

Πολύ φοβάμαι , ότι με την πρόοδο και την εξέλιξη , θα έχουμε τα εντελώς διαφορετικά αποτελέσματα και γνώσεις απ'ολες ..όσες προσδοκάς φίλε μου..!

Το φαντάζεσαι , κάποια στιγμή να αποδειχθεί και η ύπαρξη άλλων πολιτισμών στο σύμπαν και πολύ πιο εξελιγμένους απο μάς...???

Δεν θα έχουν που να κρυφθούν κάποιοι-κάποιοι ..συμφωνείς???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2009, 13:23:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι όποιος αντέξει, καλέ μου Εαρινε..Όχι τι νομίζει ο καθένας..
Όποιος ΑΝΤΕΞΕΙ,και σταθεί στο ύψος των περιστάσεων,
γιατί τα λόγια είναι εύκολα, οι πράξεις μένουν να δείχνουν τι λέμε
και τι πραγματικα πιστεύουμε...
Δεν είναι έτσι;
Γιατί το αύριο έρχεται κι όποιος ανήκει σε αυτό θα αντέξει,όποιος δεν ανήκει, ανήκει στα παλιά,στο χθές και θα χαθει...
Κι η επιλογή είναι πραγματικά του καθενός... Δεν άγεται και δεν πλανάται κανείς..'Επιλέγουμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2009, 15:16:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κι όποιος αντέξει, καλέ μου Εαρινε..Όχι τι νομίζει ο καθένας..
Όποιος ΑΝΤΕΞΕΙ,και σταθεί στο ύψος των περιστάσεων,
γιατί τα λόγια είναι εύκολα, οι πράξεις μένουν να δείχνουν τι λέμε
και τι πραγματικα πιστεύουμε...
Δεν είναι έτσι;
Γιατί το αύριο έρχεται κι όποιος ανήκει σε αυτό θα αντέξει,όποιος δεν ανήκει, ανήκει στα παλιά,στο χθές και θα χαθει...
Κι η επιλογή είναι πραγματικά του καθενός... Δεν άγεται και δεν πλανάται κανείς..'Επιλέγουμε...

Προσωπικά , ότι και να έβλεπα ...δεν θα μου φαινόταν περίεργο...όλα παίζουν..άντε κάποια στιγμή να μας έρθουν τίποτα εξωγήινοι και να μας πούν , ότι εκείνοι μας έσπειραν εδώ στη γή...για κάποιους δικούς τους λόγους...να δώ τότε , τι θα πεί η θρησκευτική σου πλευρά...άιντε και να έβλεπα...τι θα λέγατε ..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2009, 17:05:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πού να βγούν; στο δελτίο των 8:00; Μα δεν αρκεί μόνο να βγούν και να το πούν, θα πρέπει και να το αποδείξουν. Δηλ, να σπείρουν -απο το πουθενά- έναν άνθρωπο live on camera.
Ειδάλως, το πολύ πολύ να γελάσουμε και ν αλλάξουμε κανάλι για να δούμε Λιακόπουλο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2009, 17:37:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπα, το ξανασκέφτηκα, μπορεί να πέσει σκηνοθεσία στην Τι βι. Δεν είναι έγκυρη.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2009, 17:46:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ βρε Εαρινέ,δεν έχεις καθόλου το ομονοούν πνεύμα, όπως η φιλη mimosa, ας πούμε...Εσύ επιμένεις, κάποιοι θα πάθουν πλάκα...Συμφωνούμε...Στο ποιοί είναι το θέμα, καλέ μου..Στο ποιοί θα πάθουν πλάκα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2009, 17:56:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αχ βρε Εαρινέ,δεν έχεις καθόλου το ομονοούν πνεύμα, όπως η φιλη mimosa, ας πούμε...Εσύ επιμένεις, κάποιοι θα πάθουν πλάκα...Συμφωνούμε...Στο ποιοί είναι το θέμα, καλέ μου..Στο ποιοί θα πάθουν πλάκα..

Ξέρω γώ...ξέρω γώ...???

Τα ομονοούντα πνεύματα ίσως ... καλέ μου και οι πεποιθήσεις τους για τον δημιουργό και τον υιό του...ενδεχομένως καλέ μου???

Τι θα πούν -στην περίπτωση λέωωωω...- που έρχ'οταν ένας πολύ ανώτερος πολιτισμός και έλεγε :"Τέρμα οι διακοπές...μέσα τώρα..."...ΤΙ ΚΑΛΈ ΜΟΥ???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2009, 17:57:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πού να βγούν; στο δελτίο των 8:00; Μα δεν αρκεί μόνο να βγούν και να το πούν, θα πρέπει και να το αποδείξουν. Δηλ, να σπείρουν -απο το πουθενά- έναν άνθρωπο live on camera.
Ειδάλως, το πολύ πολύ να γελάσουμε και ν αλλάξουμε κανάλι για να δούμε Λιακόπουλο.

Κι'αν το έκαναν...???


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 25 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy