ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 αποδείξεις για την ύπαρξη θεού/ών;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 25
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 10:41:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πρώτα αναζητήσαμε Αυτόν

Πότε, ποιοί και γιατί.
Έχει απαντηθεί ήδη από την πρώτη σελίδα αλλά κάνε κι εσύ μια προσπάθεια, το 2010 έρχεται... δ υ ο χ ι λ ι α δ ε ς & δ έ κ α.

Λοιπόν πρίν λίγο πήγα μέχρι την Ομόνοια με το μετρό για κάτι δουλίτσες . Σε κάθε στάση έμπαιναν διάφοροι και έλεγαν τα κάλαντα. Τι μαντραχαλαίους-πρεζόνια με τριγωνάκια είδα, αθίγγανη με λεοπαρ φούστα, μώβ κάλτσα και πράσινη παντόφλα που συνόδευε τα 3 παιδιά της που ήταν ντυμένα αγιοβασιλάκια είδα (την ίδια στιγμή μάλιστα στο βαγόνι μπήκε κι ένα άλλο κοριτσάκι και η μάνα αθίγγανη το αγριοκοίταξε γιατί θα της έπαιρνε την πελατεία. Κούρνιασε το καυμένο κοριτσάκι στη γωνίτσα έτοιμο να κλάψει. Που να τολμήσει να πεί τα κάλαντα). Αυτές τις άγιες μέρες γίνεται η μάχη του ευρώ φίλοι μου.
Άκουσα τόσες πολλές φορές τα κάλαντα και συνειδητοποίησα ότι ο άγιος Βασίλης και ο Χριστός συνυπάρχουν μες το τραγουδάκι. Άγιος Βασίλης έρχεται, αρχή που βγήκε ο Χριστός. Έρχεται ο Αη Βασίλης, βγαίνει κι ο Χριστός. Όσο θα ρθει ο Αη Βασίλης θα βγεί και ο Χριστός. Ξεκάθαρο το μήνυμα των γιορτών.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 10:53:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαιος , η αδυναμια σου να σκεφτεις λογικα , να συνδιασεις τις λογικες πληροφορεις που δεχεσαι και να τα βαλεις ολα σε μια σειρα ειναι εμφανεις και ξεκαθαρη (σε αντιθεση με την τεχνη του clopy-paste που εισαι μανα), δεν ξερω εαν φταιει η ενασχοληση σου με τον χριστιανισμο (θεωρω πως οχι γιατι γνωριζω πολλους που δεν εχουν τα προβληματα σου) . το να εξευτελιζεσαι σε καθε γραμμη που γραφεις , μπορει να σε κανει και υπερηφανο , δεν το ξερω αυτο ... αλλα ψαξτο λιγο ρε παιδι μου , κριμα ειναι , κοτσαμαν ανθρωπος και να εισαι σε τετοια νοητικη κατασταση, και δε το λεω εγω στο λενε ολοι

τρεχα , εισαι καλο χριστιανος και θα πας στο παραδεισο σου , και σε κρινω απο τα οσα λες εδω μεσα... οπως ακριβως και ο θεος που πιστευεις , μισος , μισος , μισος , τον τονο βαλτον οπου θες το ιδιο κανει !!!!

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 11:03:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε αριστοτελη , το αιωνιο δεν μπορει να περιγραψει το συμπαν (συμφωνεις φανταζομαι) καθως τα 15 και ΔΙΣ χρονια ειναι κατι το ασυλιπτο για τον ανθρωπινο νου

στην ερωτηση σου εαν μου επιτρεπεις να απαντησω, με τα μεχρι τωρα στοιχεια η απαντησεις ειναι
αιτια με την εννοια του ΕΠΙΤΗΔΕΣ ή του ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥ , οχι , αιτια με την εννοια της τεραστιας πιεσης και των θερμοκρασιων που αναπτηχθηκαν απο την συμπιεση ναι

ναι (με την διευκρινηση για την λεξη αιωνιο) με τα μεχρι τωρα στοιεια το συμπαν υπηρχε και θα υπαρχει , οι θεωριες πολλες (θα μεγαλωνει για παντα ή καποια στιγμη θα σταματησει και θα μεινει στασιμο ή καποια στιγμη θα αρχισει να μικραινει ή πολλα αλλα) αλλα εαν σκεφτουμε οτι εχουμε αποκτησει αυτες τις πληροφοριες μολις τα τελευταια 100 χρονια και με παρατηρηση μολις τα τελευταια 30 (μιλαω για να νεα τηλεσκοπια οπτικα και ραδιο-τηλεσκοπια , αλλα και με τα πειραματα στο cern και αλλα ερευνητικα κεντρα) εαν λοιπον σε 100 μολις χρονια εχουμε αποκτησει ΟΛΗ αυτη την πληρφορια φανταστειτε τι θα γινει στα επομενα 100 ή 1000 χρονια ...

φιλε nonz , το πειραμα που αναφερεις δεν αποδυκνυει τιποτα , επειδη ομως θα με ενδιεφεραι να μαθω περισσοτερα εχεις καποια επιπλεον πληροφορηση (link , τιτλο βιβλιου κτλπ) ? ευχαριστω

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nonz
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 12:40:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nonz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε makfor το ότι δεν αποδυκνύει κάτι για εσένα δε μου λέει κάτι..
για μένα είναι φως φανάρι.

ρίξε μια ματιά εδώ

http://www.youtube.com/watch?v=k1W4VTmCRX0

και εδώ

http://www.youtube.com/watch?v=PH4S_DnbN5E

καλή χρονιά παίδες!

are we human?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 13:11:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν σου ειπα τι να πιστεψεις , φυσικα και για σενα μπορει να ειναι ολα αυτα αποδεκτα , δεν εχω να πω τιποτα επι αυτου

ομως θεωρω οτι μπορω να σχολιασω το βιντεο (που το εχω ηδη δει) , καταρχην εαν εχεις κατι αλλο για τον ποπονοφ (επειδη δεν τον βρηκα πουθενα και σε καμια αναφορα απο τις χιλιαδες που υπαρχουν για χιλιαδες επιστημονες ...) θα μου ηταν χρησιμο γιατι πραγματι ακουω πρωτη φορα για αυτον και το πειραμα του

οσο αφορα τα βιντεο λοιπον , ενα συνοθιλευμα απο ασχετες πληροφοριες και πολλα ψευδη μπερδεμενο με θολες αληθειες , λογικοφανεις και που κανεις δεν μπορει να εξακριβωσει - ελεγξει εαν ειναι αληθεια ή ψεματα ... οπως και το Zeitgeist (οπου με την σκεψη ζωγραφιζαν το παγο χαχαχα) αλλα και αλλα που υπαρχουν ,δεν εχουν να μου πουν τιποτα γιατι απο πισω τους κρυβονται ΥΠΟΠΤΑ ΑΤΟΜΑ !!! (γιαυτο και σου ζηταω πληροφοριες για το πειραμα του ποπονοφ , δεν μπορει καπου θα το περιγραφουν αφου απεδειξε τοσα πραγματα)

αποψη μου φυσικα , ουτε να την δεχτεις θελω ουτε να με πιστεψεις !!!


[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 13:50:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποια στιγμή, πρέπει να καταλάβουμε όλοι, ότι ειναι επιλογή
μας το να πιστέψουμε ή όχι στον Θεό, αλλά,το "μετά έρχεται ο λογαριασμός", είναι κάτι που πρέπει επίσης, εμείς να συνυπολογίσουμε...Γιατί, ή πιστευεις γενικά στον Θεό,τον δέχεσαι ή όχι..Δεν μπορεί αναλόγως τα κέφια, να αλλάζεις γνώμη για το αν υπάρχει και πως θα τον εγκρινεις εσύ, εγώ, ο οποιοσδήποτε...
Μιλάμε για τον εγωισμό της εποχής.......
Στις δυσκολίες είναι καλός,αλλά επειδή δεν έχουμε τέτοιες, είμαστε καλά, δλδ,τον αγνοούμε και τον παραγνωριζουμε....
Δεν μας τιμά η αχαριστία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 13:57:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
nonz,ευχαριστώ για το braden, μου είχε διαφύγει.
Είναι αποδεδειγμένο οτι δέν μπορείς να πείσεις έναν σκεπτικιστή,λόγω εγκεφαλικής λειτουργίας.Στους σκεπτικιστές κυριαρχεί πλήρως το αριστερό ημισφαίριο,η λογική είναι ο μόνος θεός που έχουν.Αντίθετα σε εμάς το δεξί ημισφαίριο είναι το κυρίαρχο και το πρώτο λόγο τον έχει η διαίσθηση.Βέβαια είναι καλό να υπάρχει η ισσοροποία μεταξύ των δύο. Ο Αινστάιν και ο Ντα βίντσι απο ότι λένε οι επιστήμονες ήχαν και τα δύο ημισφαίρια ίσα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 14:20:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ειναι προτειμοτερο να αναπτυσουμε την σκεψη μας και να την καταθετουμε στο φορουμ , απο το να απαγγελουμε απλα κατηγοριες δεξια και αριστερα , κατηγοροντας σε μερικες περιπτωσεις ολο το κοσμο που διαφωνει με εμας !!!

αγαπητε αλεξ , θα ηθελα παρα πολυ να μου αναπτυξεις τις αποψεις σου και οχι να λες ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ να κανει καποιος ή ΤΙ ΔΕΝ πρεπει να κανει !!!! το τι πρεπει να κανει ο καθενας μας ειναι δικαιωμα δικο του και μονο , εαν εχουμε ομως να καταθεσουμε κατι ωστε να αιτιλογησουμε την καθε αποψη μας ή να σταθουμε απεναντι στην αποψη του αλλου καλο ειναι να το κανουμε. (οπως αυτο με τον εγκεφαλο που λες αλλα λιγο και φτωχο, καθως δεν ισχυει , ετσι μπορεις να βρεις και δεξιοχειρες και αριστεροχειρες στην ιδια πλευρα , αυτο που μας κανει να πιστεουμε ή οχι σε "πνευματα" εχει να κανει με πολυ βαθυτερα στοιχεια του εγκεφαλου , που βρισκονται διασπαρμενα σε ολον τον εγκεφαλο και που μας κανουν λιγο - πολυ ή καθολου πιστους σε θρησκειες ή περα απο την φυση θεματα και το γεγονος οτι η "πιστη" συνδεεται αμμεσα με τον εγκεφαλο γεννα και το ερωτημα τελικα μηπως ειναι αναγκη-δημιουργημα του εγκεφαλου? η επιστημονικες ενδειξεις αυτο δειχνουν )


[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 14:38:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
ειναι προτειμοτερο να αναπτυσουμε την σκεψη μας και να την καταθετουμε στο φορουμ , απο το να απαγγελουμε απλα κατηγοριες δεξια και αριστερα , κατηγοροντας σε μερικες περιπτωσεις ολο το κοσμο που διαφωνει με εμας !!!

αγαπητε αλεξ , θα ηθελα παρα πολυ να μου αναπτυξεις τις αποψεις σου και οχι να λες ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ να κανει καποιος ή ΤΙ ΔΕΝ πρεπει να κανει !!!! το τι πρεπει να κανει ο καθενας μας ειναι δικαιωμα δικο του και μονο , εαν εχουμε ομως να καταθεσουμε κατι ωστε να αιτιλογησουμε την καθε αποψη μας ή να σταθουμε απεναντι στην αποψη του αλλου καλο ειναι να το κανουμε



Υπάρχουν πολλές έρευνες που αποδεικνύουν αυτό που λέω για τον εγκέφαλο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 14:43:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φυσικα και υπαρχουν , μονο που ΔΕΝ λενε ακριβως ΑΥΤΟ που λες ...εδω ειναι και αντιριση μου στα οσα λενε τα βιβλια και τα βιντεο , οτι στεκονται σε εναν τιτλο και δεν μπαινουν σε βαθος και απο εκει βγαζουν τα δικα τους συμπερασματα (οπως και το περι αϊνσταϊν ειναι αστικος μυθος και τιποτα περισσοτερο!!!)
να ρωτησω , ο παγος αλλαζει μορφη αναλογα με τα συναισθηματα μου ?? (εαν δεν το ξερεις δεν υπαρχει λογος να απαντησεις!!!)

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 19:40:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κάποια στιγμή, πρέπει να καταλάβουμε όλοι, ότι ειναι επιλογή
μας το να πιστέψουμε ή όχι στον Θεό, αλλά,το "μετά έρχεται ο λογαριασμός", είναι κάτι που πρέπει επίσης, εμείς να συνυπολογίσουμε...


Ε!!! Βέβαια , ελεύθεροι άνθρωποι είμαστε να επιλέξουμε ότι θέλουμε...αλλα ο λογαριασμός ...λογαριασμός..!

Να μην ξεχνιόμαστε..!

Αχ!!! ρε Βαγγέλη με τους λογαριασμούς σας...

Άντε καλή Χρονιά και υγεία σε σένα και στην οικογενειά σου..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 20:45:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν σου φταίω εγώ,ρε φιλε Εαρινέ, αν εσύ προτιμάς την ανευθυνουπευθυνότητα, του "κάνω ότι κάνω και μετά δεν αναγνωριζω", εγώ προσωπικά,όμως, θέλω να είμαι υπεύθυνος των πράξεων μου...Να είμαι συνειδητός σε ότι πιστεύω, ώστε οι πράξεις μου να είναι ανάλογες και να μην αρνηθώ την αμοιβή μου γι αυτές...
Υπεύθυνος της ελευθερίας μου, με άλλα λόγια, φίλε μου, γιατί εφόσον είμαι ελεύθερος σε ένα σύμπαν, που παράλλλα με μένα, συμβαίνουν δισεκατομμύρια άλλα δρώμενα,πρέπει να προσέχω πόσο επηρεάζω και πως τον περίγυρο μου...Να προσέχω αν κανω ζημιά σε ότι με περιτριγυρίζει, γιατί δεν μου ανήκει....Σαν ένα γρήγορο αυτοκίνητο, που αν κάνεις ζημιά επειδή έτρεχες, πρέπει να το πληρώσεις....
Δεν είναι δίκαιο;
Και έχω κανει επαναστάτης,ευχαριστώ, δεν θα πάρω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 21:45:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
mimosa:
Πότε, ποιοί και γιατί.
Έχει απαντηθεί ήδη από την πρώτη σελίδα αλλά κάνε κι εσύ μια προσπάθεια, το 2010 έρχεται... δ υ ο χ ι λ ι α δ ε ς & δ έ κ α.


Aπό τότε που ο άνθρωπος άρχισε να φιλοσοφεί....συγκεκριμένα από τους προγόνους φιλοσόφους μας.
Και του χρόνου θα έχουμε 2011, του αντίχρονου 2012....δεν βλέπω είδηση...

quote:
mimosa:
Αυτές τις άγιες μέρες γίνεται η μάχη του ευρώ φίλοι μου.
Άκουσα τόσες πολλές φορές τα κάλαντα και συνειδητοποίησα ότι ο άγιος Βασίλης και ο Χριστός συνυπάρχουν μες το τραγουδάκι. Άγιος Βασίλης έρχεται, αρχή που βγήκε ο Χριστός. Έρχεται ο Αη Βασίλης, βγαίνει κι ο Χριστός. Όσο θα ρθει ο Αη Βασίλης θα βγεί και ο Χριστός. Ξεκάθαρο το μήνυμα των γιορτών

Δε μας είπες όμως ποιος από τους δύο φταίει..... ο Άη Βασίλης? ή ο Χριστός?

quote:
makfor:
ευρωπαιος , η αδυναμια σου να σκεφτεις λογικα , να συνδιασεις τις λογικες πληροφορεις που δεχεσαι και να τα βαλεις ολα σε μια σειρα ειναι εμφανεις και ξεκαθαρη (σε αντιθεση με την τεχνη του clopy-paste που εισαι μανα), δεν ξερω εαν φταιει η ενασχοληση σου με τον χριστιανισμο (θεωρω πως οχι γιατι γνωριζω πολλους που δεν εχουν τα προβληματα σου) . το να εξευτελιζεσαι σε καθε γραμμη που γραφεις , μπορει να σε κανει και υπερηφανο , δεν το ξερω αυτο ... αλλα ψαξτο λιγο ρε παιδι μου , κριμα ειναι , κοτσαμαν ανθρωπος και να εισαι σε τετοια νοητικη κατασταση, και δε το λεω εγω στο λενε ολοι

τρεχα , εισαι καλο χριστιανος και θα πας στο παραδεισο σου , και σε κρινω απο τα οσα λες εδω μεσα... οπως ακριβως και ο θεος που πιστευεις , μισος , μισος , μισος , τον τονο βαλτον οπου θες το ιδιο κανει !!!!



Αυτό είναι η απάντησή σου στις απόψεις μου.....εμπεριστατωμένη δε λέω....ένα σχόλιο μόνο «έχεις μπερδέψει το forum με γήπεδο»....μη στεναχωριέσαι όμως δεν είσαι μόνος!

quote:
makfor:
ναι (με την διευκρινηση για την λεξη αιωνιο) με τα μεχρι τωρα στοιεια το συμπαν υπηρχε και θα υπαρχει , οι θεωριες πολλες (θα μεγαλωνει για παντα ή καποια στιγμη θα σταματησει και θα μεινει στασιμο ή καποια στιγμη θα αρχισει να μικραινει ή πολλα αλλα) αλλα εαν σκεφτουμε οτι εχουμε αποκτησει αυτες τις πληροφοριες μολις τα τελευταια 100 χρονια και με παρατηρηση μολις τα τελευταια 30 (μιλαω για να νεα τηλεσκοπια οπτικα και ραδιο-τηλεσκοπια , αλλα και με τα πειραματα στο cern και αλλα ερευνητικα κεντρα) εαν λοιπον σε 100 μολις χρονια εχουμε αποκτησει ΟΛΗ αυτη την πληρφορια φανταστειτε τι θα γινει στα επομενα 100 ή 1000 χρονια ...

Ίσως να διαπιστώσει η επιστήμη για άλλη μια φορά ότι η Βίβλος είχε δίκιο.....όπως στην περίπτωση με τον Ιώβ.

makfor: ειναι προτειμοτερο να αναπτυσουμε την σκεψη μας και να την καταθετουμε στο φορουμ , απο το να απαγγελουμε απλα κατηγοριες δεξια και αριστερα , κατηγοροντας σε μερικες περιπτωσεις ολο το κοσμο που διαφωνει με εμας !!!

Όπως εδώ για παράδειγμα?...makfor:" ευρωπαιος , η αδυναμια σου να σκεφτεις λογικα , να συνδιασεις τις λογικες πληροφορεις που δεχεσαι και να τα βαλεις ολα σε μια σειρα ειναι εμφανεις και ξεκαθαρη (σε αντιθεση με την τεχνη του clopy-paste που εισαι μανα), δεν ξερω εαν φταιει η ενασχοληση σου με τον χριστιανισμο (θεωρω πως οχι γιατι γνωριζω πολλους που δεν εχουν τα προβληματα σου) .
το να εξευτελιζεσαι σε καθε γραμμη που γραφεις , μπορει να σε κανει και υπερηφανο , δεν το ξερω αυτο ... αλλα ψαξτο λιγο ρε παιδι μου , κριμα ειναι , κοτσαμαν ανθρωπος και να εισαι σε τετοια νοητικη κατασταση, και δε το λεω εγω στο λενε ολοι"


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 31/12/2009 21:47:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 22:08:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός:
Θές να σου πώ κάτι???

Το γεγονός ότι κάποιοι φίλοι συνδίκτυοι έχουν τις απόψεις τους για το θέμα θρησκεία και τις καταθέτουν , σε καμμιά περίπτωση αυτό δεν σημαίνει ότι έχουν κάτι προσωπικό μαζί σου και ασφαλώς έχουν το δικαίωμα να καταθέτουν τις απόψεις τους!



Kι εγώ που νόμιζα ότι είχαμε δίπλα δίπλα τα χωράφια μας και τα γνωστά προβλήματα με τα σύνορα......λάθος εκτίμηση τελικά.


quote:
Εαρινός:
Το ότι η όποια πνευματικότητά σου ...περιορίζεται σε θρησκευτικού τύπου γνώσεις και ηθικά προστάγματα αυτό είναι εμφανέστατο και δεν χρειάζεται ιδιαίτερο ταλέντο για να το δεί κάποιος!

Θα το πω στη μαμά μου!

quote:
Εαρινός:
Ασφαλώς είναι δικαιωμά σου να περιορίζεις την αντίληψή σου στον στενό ορίζοντα -κατα την γνώμη μου- του οποιουδήποτε δόγματος ή ιδεολογίας!

Κι αυτό θα το πω!!!!!

quote:
Εαρινός:
Ασφαλώς και δεν σε "εμπνέει" ...διότι αν σε ενέπνεε θα είχες διαφορετικά διατυπωμένο λόγο και συμπεριφορά...η οποία θα εκινείτο στα όρια που θέτει αλλα και στον τρόπο που υπαγορεύει η πίστη σου!

Αυτό όμως δεν συμβαίνει , αντίθετα ειρωνεύεσαι ασυστόλως , που σημαίνει ότι ως άνθρωπος σοφότερος και ωριμότερος δεν έγινες μέσα απο τις διδαχές της θρησκείας σου!



Αυτό θα το πω στον παπά της ενορίας μου.....θα δεις!!

quote:
Εαρινός:
Λές στους άλλους να σκέφτονται...σοβαρά εσύ σκέπτεσαι δηλαδή???

Αναλύεις ασυνείδητα δρώμενα ...με πεζοδρομιακού τύπου προσεγγίσεις και δηλώνεις γνώση και υπευθυνότητα???



Όλα αυτά τα κάνω εγώ ε?...είμαι τελικά κακοοοοοό παιδί!!


quote:
Εαρινός:
Πήγαινε να διαβάσεις και να μάθεις γιατί και με ποιό σκοπό αλλα και για ποιό λόγο , οι γονείς μαθαίνουν και διδάσκουν τα παιδιά τους αυτά που τα διδάσκουν και όχι κάποια άλλα και μετά έλα να το συζητήσουμε φίλε μου!

Θα το κάνω του χρόνου!

quote:
Εαρινός:
Πιστεύεις ότι είναι αναίτια και δεν έχουν να κάνουν με δικούς τους εσωτερικούς φόβους και ανεκπλήρωτα όνειρα και επιθυμίες τους...και ότι δεν ελέγχονται απο έναν εσωτερικό γονέα..???

Πιστεύω ότι ο κάθε γονιός γνωρίζει καλύτερα το τι πρέπει να κάνει για το παιδί του...τόσο από μένα όσο και από σένα.

quote:
Εαρινός:
Τώρα στην αναφορά σου περί εμού και το τι με ταίζει , θα ήθελα να σου πώ και με πολύ καλή διάθεση ότι δεν διακατέχομαι πλέον απο εσωτερικές φοβίες ικανές να μου αποστερήσουν το δικαίωμα αλλα και την δυνατότητα να διαβάσω και να μελετήσω όλες τις ιδεολογίες και όλες τις θρησκείες ή και απόψεις των ανθρώπων και δεν τους κατηγοριοποιώ απο τις όποιες θέσεις ή απόψεις ο καθένας υποστηρίζει ...αλλα απο την ανθρωπιά τους και την καλή τους διάθεση!

Όπως εδώ για παράδειγμα?.... Εαρινός: Αναλύεις ασυνείδητα δρώμενα ...με πεζοδρομιακού τύπου προσεγγίσεις και δηλώνεις γνώση και υπευθυνότητα...βλέπω τον τρόπο που μιλάς και συμπεριφέρεσαι και καταλαβαίνω την ποιότητα της πνευματικής τροφής που καταναλώνεις!!! ....
να βάζεις παραδείγματα λοιπόν, για να καταλαβαίνουμε καλύτερα.....είμαι λίγο χαζός...

Χαίρομαι που το μήνυμα σου ήταν η τοποθέτηση σε αυτά που έθεσα....η απάντηση σου δηλαδή, ....δε λέω και αυτή πολύ εμπεριστατωμένη!!

quote:
Εαρινός:
Τώρα για τα κυπαρίσσια και τα μανιτάρια δεν θα πώ τίποτα...τα φυτά στα θερμοκήπια φίλε μου και τα μυαλά στα κάγκελα..!

Μην πεις!!.....ούτως ή άλλως και αυτά δεν μπορούν να πούν για σένα!

quote:
Εαρινός:
Καλή χρονιά να έχεις και με υγεία!!!

Ευχαριστώ πολύ επίσης!!!!


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mikro-paidi
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2010, 15:57:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mikro-paidi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να μην ανοίξω καινούριο νήμα, αντιστρέφω το ερώτημα και δηλώνω ότι, όποιος μου αποδείξει ότι δεν υπάρχει Θεός θα τον παραδεχτώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2010, 17:00:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
mikro-paidi
Για να μην ανοίξω καινούριο νήμα, αντιστρέφω το ερώτημα και δηλώνω ότι, όποιος μου αποδείξει ότι δεν υπάρχει Θεός θα τον παραδεχτώ.


Εδώ δεν μπορείτε εσείς να τον αποδείξετε που λέτε πως υπάρχει είναι δυνατόν να σου αποδείξουμε κάτι ανύπαρκτο?
Μόνο σε κάτι υπαρκτό μπορείς να φέρεις απόδειξη ύπαρξης.
Είναι σαν να μας λες να σου αποδείξουμε πως υπάρχει η κοκκινοσκουφίτσα.

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2010, 17:05:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους

Αγαπητέ alex22

quote:
Δέν υπάρχουν άθεοι άνθρωποι.Όλοι μας πιστεύουμε στον θεό,αλλά απο εγωισμό τον αρνούμαστε,ξέρω πώς είναι.

Φοβάμαι ότι με γενικεύσεις όπως η ανωτέρω, μάλλον αποδεικνύεις πως ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ.
Άθεοι υπάρχουν, όπως και ένθεοι. Το γιατί κάποιος επιλέγει μία εκ των δύο "θέσεων" είναι συνέπεια πολλών παραμέτρων. Το να καταλογίζουμε εγωισμό στην αντίθετη άποψη, χωρίς διάθεση διαπραγμάτευσης, μάλλον εγωιστές μας κάνει, παρά παραγωγικούς.

quote:
ο φόβος είναι το αντίθετο της αγάπης που είναι ο θεός.

Μέχρι να γίνει κατανοητό ότι η αγάπη αποτελεί απλά ένα εκ των ανθρωπίνων συναισθημάτων που διέπει τις σχέσεις μεταξύ δύο ή περισσοτέρων μελών ενός συνόλου, θα διαβάζω με υπομονή θέσεις για την ισότητα Θεός=αγάπη, όπως άλλωστε διαβάζω και τόσες άλλες ισότητες της μορφής "Θεός= "

Αγαπητέ Αριστοτέλη

quote:
προφανως, η μαρτυρια τους ομως ειναι ενα στοιχειο, οχι αποδειξη αλλα στοιχειο...

Δεν υπάρχει απόδειξη ύπαρξης, όπως δεν υπάρχει απόδειξη μη ύπαρξης. Υπάρχει απλά πίστη ή μη πίστη. Το να προσπαθείς να αποδείξεις κάτι το οποίο θεωρείς υπέρτερό σου, είναι απλά αποτέλεσμα πίστης.
Όσο για στοιχεία, μπορούν και οι δύο "θέσεις" να προσκομίσουν. Δεν αποτελούν όμως τεκμήρια, τουλάχιστον όχι σαν αυτά του Παπακωνσταντίνου...

quote:
το μπιγκ μπανγκ

Το ποιο;;;;

quote:
επιτρεπουν οι υλιστες, αθεοι, whatever, εδω μεσα, να τους κανουμε καποιες ερωτησεις να δουμε τι βαζουν στη θεση του Θεου η μιας πρωτης νοημοσυνης;

Προσωπικά, ως άθεος, δε θα αρνηθώ να τοποθετηθώ σε οτιδήποτε έχω προσδιορισμένη θέση και άποψη και ΑΣΦΑΛΩΣ δεν έχω το δικαίωμα να σου απαγορέψω να ρωτήσεις ο,τι θες, διατηρώντας το επίπεδο συζήτησης που δείχνεις να έχεις.

quote:
υπηρχε πρωτη αιτια που δημιουργησε το συμπαν κι αυτη πως προεκυψε;

Για μένα προσωπικά, που θεωρώ την έννοια του χώρου και του χρόνου ως άπειρες, ήτοι άνευ ορίων, δεν υπάρχει τέτοια αιτία.

quote:
αν δεν υπηρχε πρωτη αιτια το συμπαν ειναι αιωνιο;

Κατ' εμέ ναι, ο χρόνος και ο χώρος είναι άπειρος.

Αγαπητέ europaios2

quote:
«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου δεν έχουν το θεό τους, έχει εξαφανιστεί και το τελευταίο οχυρό των ηθικών φραγμών.
Χρησιμοποιούνται η μάθηση και η επιστήμη "ως όμηροι" για την προαγωγή της βίας και της καταστροφής, στα μέρη όμως όπου υπάρχει ακόμη ο "φόβος" Θεού! ο σεβασμός στον Δημιουργό και κατ' επέκταση στα δημιουργήματά του, επικρατεί η ειρήνη και ο άνθρωπος έχει μάθει να σέβεται όχι μόνο τον εαυτό του αλλά και το περιβάλλον του.»

Να θεωρήσω ότι κάνεις χιούμορ; δε θα ήθελα να ασχοληθώ σοβαρά με την τοποθέτησή σου αυτή. Άλλωστε, μην ξεχνάμε την "ελέω Θεού" απελευθερωτική(;) εισβολή στο Ιράκ.

quote:
Καθόλου.....γιατί όλα τα μωρά ανεξαρτήτου χρώματος ή είδους ψάχνουν να βρουν τη θηλή της μάνας τους? ...είναι τυχαίο?

Δε νομίζω ότι το να θεωρούμε "μωρόν" τον άνθρωπο έτσι γενικά και αναπόδεικτα, αποτελεί λογική ερμηνεία. Η συσχέτιση της φυσικής διαδικασίας και διεργασίας με μία πνευματική αναζήτηση χωρις συγκεκριμένο αντικείμενο μου ακούγεται άστοχη.

quote:
Εσύ αλήθεια πιστεύεις ότι μαζεύτηκε ένα τόσο μεγάλο τίποτα που έσκασε

Αλήθεια... το Big Bang έχει τεκμηριωθεί ως επιστημονική θεωρία ή απλά αποτελεί μία βολική παραδοχή;

quote:
Τα μαθήματα τη μουσική κ.λ.π. ο άνθρωπος δεν τα έχει ανάγκη, γι' αυτό και ήρθαν αιώνες μετά την εμφάνιση του στον πλανήτη. Αυτό όμως που πραγματικά είχε ανάγκη το αναζήτησε από την πρώτη στιγμή....είτε λατρεύοντας τους βράχους και τα ποτάμια, είτε του λύκους και τις αρκούδες.

Δε νομίζω ότι η αναζήτηση που αναφέρεις αφορά στο Θείο. Στην πραγματικότητα αφορά σε οτιδήποτε προσωρινά μη υπερβάσιμο - φυσικά ή πνευματικά - βρέθηκε στο διάβα του κατά τη διαρκή προσπάθειά του για επιβίωση, κάτι το οποίο ισχύει σε πολύ κόσμο και σήμερα. Αυτή άλλωστε είναι και η αιτία "θεοποίησης-ειδωλοποίησης" νέων προτύπων στο σύγχρονο κόσμο, που, εν μέρει δικαιολογημένα, φοβίζει τους κοινωνούς των υπαρχουσών θρησκειών. Η αδυναμία οικονομικής υπέρβασης θεοποιεί τη Φεράρι, η αδυναμία κοινωνικής υπέρβασης θεοποιεί τους πολιτικούς, η αδυναμία επιστημονικής υπέρβασης θεοποιεί το big bang και μύρια όσα παραδείγματα.

quote:
Το αυτοκίνητο αν είχε γίνει τυχαία χωρίς κανόνες χωρίς προγραμματισμό, κάποιο στιγμή θα τιναζόταν στον αέρα, θα έπαιρνε φωτιά...θα χάλαγαν τα φρένα ή μηχανή (και δεν αναφέρομαι στη φυσική φθορά)....το ίδιο και με το σύμπαν....αν είχε γίνει τυχαία κάποια στιγμή μέσα στα εκατομμύρια χρόνια που το διέπουν θα είχε χαλάσει..... θα χε πάρει φωτιά...θα του έσπαγαν τα φρένα....κ.λ.π...

Πιστεύεις ότι δε συμβαίνουν καθημερινά φθορές τέτοιου τύπου στο ορατό (και μη ορατό) σύμπαν; σαφώς και συμβαίνουν, αυτό σημαίνει "λάθη" του "κατασκευαστή" ή απλά συνεχείς αναδημιουργίες, υπό παραπλήσιες ή διαφορετικές συνθήκες, δεδομένων τα οποία φαντάζουν ΚΑΙ ΘΑ ΦΑΝΤΑΖΟΥΝ εσαεί ομοειδή στα ανθρώπινα μάτια;

quote:
Καθόλου αυτός που ψάχνει για τη θηλή θέλει να κορέσει τη σωματική του πείνα....αυτός όμως που ψάχνει το Θεό, ψάχνει να κορέσει την πνευματική του πείνα.

Άρα είστε μία οικογένεια που δεν πεινάει πνευματικά....αυτό είναι πολύ καλό από μία άποψη.....αντί να κάθεσαι και να διαβάζεις βιβλία, να ψάχνεις αποδείξεις, στοιχεία, πηγές κ.λ.π.... αφιερώνεις τον ελεύθερο χρόνο σου αποκλειστικά στο να παίζεις ένα ταβλάκι ή να πας να ταΐσεις τις πάπιες ή να πεις το ένα καφεδάκι μετά το άλλο παρέα με τα αγαπημένα σου πρόσωπα, ή να ζωγραφίσεις κ.λ.π...... κάθε πράγμα έχει τα καλά του και τα κακά του.


Φοβάμαι ότι η γενίκευση είναι και πάλι άστοχη. Το ότι κάποιος δεν έχει πειστεί για την αναγκαιότητα ύπαρξης ή την ύπαρξη καθαυτή του Θείου και προσεγγίζει τη ζωή με άλλο πρίσμα, ούτε επαγγελματία ταβλαδόρο ή θαμώνα της καφετέριας τον κάνει, ούτε επιστήμονα φυσικά. Απλά τον κάνει να χρησιμοποιεί τον περιορισμένο χρόνο της ζωής του σε αυτό τον κόσμο, εντρυφώντας σε διαφορετικά ζητήματα.

quote:
Άρα απ' όλες τις επιστήμες αυτή της θρησκείας ήταν και είναι η ποιο αναγκαία για τον άνθρωπο.

Η πίστη δεν είναι επιστήμη. Η θρησκεία δεν είναι επιστήμη, η θρησκειολογία ίσως. Η πίστη είναι αναγκαία για πολλούς ανθρώπους, η θρησκεία όχι. Μη συγχέουμε τους όρους.
Φυσικά η αναγκαιότητα αναζήτησης της ανώτερης ύπαρξης δε βρίσκεται ούτε στην πρώτη δεκάδα των "αναγκαιοτήτων" ενός φυσιολογικού ανθρώπου βιολογικά. Όσον αφορά την πνευματική πλευρά του θέματος, δε νομίζω ότι η πνευματικότητα υπό αυτή την έννοια αποτελεί πρωταρχικό στοιχείο στον άνθρωπο.

quote:
Αν αυτοί οι άνθρωποι πίστευαν στο Θεό και στη διδασκαλία Του, θα έπρατταν έτσι?....τι λες? σε τι τους ωφέλησε αυτό το είδος μόρφωσης?

Χωρίς να αναιρώ τη βασική ουσία του ερωτήματός σου, με την οποία συμφωνώ εν πολλοίς, θα σου υπενθυμίσω ότι αυτοί υποστηρίζουν πως πιστεύουν στο Θεό. Μπορείς να αποδείξεις το αντίθετο με τρόπο που να πείσει τους υποστηρικτές τους ότι έφαγαν σανό;

Αγαπητέ trexagireve

quote:
Αν όλοι αναγνωριζουν Θεό και σέβονται καποιο Θεό, δεν είναι λογικό όι υπάρχει Θεός, αφού όλοι τον πιστεύουν, χωρίς απαραίτητα να το έχουν μιμηθεί;ηλαδή, αν δεν τον πίστευαν όλοι, τι θα λέγατε;

Δεν είναι όλοι, δεν έχουν κοινό προσδιορισμό ως προς το Θείο και δεν τον προσεγγίζουν υπό το ίδιο πρίσμα, άρα δεν πιστεύουν στον Ένα Θεό που προφανώς εννοείς, αλλά σε κάποιο Θεό που αυτοί - ατομικά - ορίζουν.

quote:
Αυτό που κανείς, όμως, δεν ομολογεί,αγαπητοί φιλοι,είναι ότι επειδή ζούμε σήμερα ,σε μια εποχή αφθονίας,έχουμε πολλα αγαθά, δεν ζητάμε τιποτε απο τον Θεό και γι αυτό τον αγνοούμε...Εκτός απο καποια ανάγκη..
Παλιότερα, που οι άνθρωποι ήταν πιο φτωχοί, όλοι αναγνώριζαν και πίστευαν,ότι ο Θεός ήταν εκεί για να τους στηρίξει,σώσει,θρέψει όπως χιλιάδες παραδείγματα, έχει να μας δείξει η νεοελληνική ιστορία....
Με διηγήματα, ιστορίες,αναμνήσεις που μεταφέρονται,βλέπουμε τον Θεό,την Παναγία, τους Αγίους, κοντά στον άνθρωπο,κοντά στην οικογένεια..Τώρα, που δεν έχουμε ανάγκες, γι αυτό και τους ξεχνάμε...
Σήμερα, είμαστε εμείς θεοί και αγνοούμε τον Θεό...Αλλά,για πόσο;
Αν γίνει μια μεγάλη καταστροφή, πάλι θα τον αγννοούμε, ή τότε θα τον θυμηθούμε και πάλι;

Δεν είναι κρίμα να αποδίδεται στο Θεό η αναγκαιότητα βιοποριστικής στήριξης; δεν είναι άδικο να ζητάει κανείς από το Θεό μόνο στις δύσκολες περιόδους; δεν είναι θέμα το να παρακαλάμε για τα χειρότερα, προκειμένου να θυμηθούμε το Θεό; δεν είναι μικρά όλα αυτά για το Θείο; ρωτάω εσένα που είσαι ένθεος να μου δώσεις μία καλή απάντηση, γιατί αν ζητήσεις από εμένα που είμαι άθεος να απαντήσω στα δικά σου ερωτήματα, θα σου πω ότι θεωρώ πως υπεύθυνος και υπόλογος για την ικανοποίηση των περισσοτέρων (όχι όλων) αναγκών μου είμαι εγώ και πως για τις υπόλοιπες βρίσκω στήριξη στον άνθρωπο. Δε θεωρώ απαραίτητα σωστή την εν λόγω επιλογή για οποιονδήποτε άλλο, αλλά σε μένα προσωπικά έχει αποδειχτεί υπεραποδοτική.

quote:
Υπεύθυνος της ελευθερίας μου, με άλλα λόγια, φίλε μου, γιατί εφόσον είμαι ελεύθερος σε ένα σύμπαν, που παράλλλα με μένα, συμβαίνουν δισεκατομμύρια άλλα δρώμενα,πρέπει να προσέχω πόσο επηρεάζω και πως τον περίγυρο μου...Να προσέχω αν κανω ζημιά σε ότι με περιτριγυρίζει, γιατί δεν μου ανήκει....

Εδώ οφείλω να σου βγάλω το καπέλο. +1 λοιπόν...

Αγαπητέ mikro-paidi

quote:
όποιος μου αποδείξει ότι δεν υπάρχει Θεός θα τον παραδεχτώ.

Όπως έχω γράψει και ανωτέρω στη συγκεκρμένη μου τοποθέτηση, θεωρώ την απόπειρα ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ή μη της ύπαρξης θεού μία χίμαιρα, που κινείται στο χώρο της πίστης και όχι της τετράγωνης λογικής (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θεωρώ παράλογο κάποιον ένθεο). Συνεπώς, ως θέμα, το παρόν, δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να κλείσει, γιατί ουσιαστικά δεν "άνοιξε" ΠΟΤΕ.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2010, 17:47:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν καποιος, χρειάζεται κάποιον, μόνον όταν έχει ανάγκη,μάλλον δεν είναι και τόσο σόι άτομο, φίλε Kostakis....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2010, 18:01:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι όμως τρεέχαγυ΄ρευε όλοι τότε θυμόμαστε θεούς, αγίους, αγγέλους, "πνευματικούς αναληφθέντες διδασκάλους" και διάφορα άλλα που επινοούμε κατά καιρόυς. Όταν αισθανόμαστε αδύναμοι, ανήμποροι, όταν θέλουμε να πάρουμε δύναμη, κουράγιο, κάποια "βοήθεια". Αυτός είναι και ο λόγος της "υπαρξής" τους. Σε έναν κακό κόσμο πρέπει να υπάρχουν και οι ήρωες. Σε ένα υποσεινήδητο γεμάτο "δαίμονες" πρέπει να υπάρχουν και οι άγγελοι. Δεν γίνεται αλλιώς.
Αν ο άνθρωπος πιστέψει στο εαυτό του και στις δυνάμεις τους και στηριχθεί στα πόδια του, Αν καθαρίσει το μυαλό του από ανούσιες σκεπτομορφές που τον εγκλωβίζουν, ξέρω γω; βλέπουμε!

Edited by - mimosa on 01/01/2010 18:02:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2010, 18:29:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με την ίδια λογική που δέν μπορείς να αποδείξεις τον θεό δέν μπορείς να αποδείξεις και το αντίθετο.

Κώστας.

quote:
Φοβάμαι ότι με γενικεύσεις όπως η ανωτέρω, μάλλον αποδεικνύεις πως ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ.
Άθεοι υπάρχουν, όπως και ένθεοι. Το γιατί κάποιος επιλέγει μία εκ των δύο "θέσεων" είναι συνέπεια πολλών παραμέτρων. Το να καταλογίζουμε εγωισμό στην αντίθετη άποψη, χωρίς διάθεση διαπραγμάτευσης, μάλλον εγωιστές μας κάνει, παρά παραγωγικούς.

Εγωιστές(αληθινοί εγωιστές) είναι μόνο οι άθεοι,γιατί προτιμούν να διαχωριστούν απο το, όλα είναι ένα.


quote:
Μέχρι να γίνει κατανοητό ότι η αγάπη αποτελεί απλά ένα εκ των ανθρωπίνων συναισθημάτων που διέπει τις σχέσεις μεταξύ δύο ή περισσοτέρων μελών ενός συνόλου, θα διαβάζω με υπομονή θέσεις για την ισότητα Θεός=αγάπη, όπως άλλωστε διαβάζω και τόσες άλλες ισότητες της μορφής "Θεός= "

Δέν αποτελεί ένα ανθρώπινο συναίσθημα η αληθινή αγάπη,όταν μπορείς να δώσεις την ζωή σου για κάποιον τότε αυτό μόνο ανθρώπινο δέν είναι,είναι θεικό και ταιριάζει με το όλα είναι ένα,αλλά πρέπει να το βιώσεις,για να το καταλάβεις.Το έχω πεί και παλαιότερα,άθεος=αυτός που έχει άγνοια της αληθινής αγάπης.


Το άθεος και το ένθεος(πραγματικός ένθεος,όχι φοβισμένος χριστιανός) δέν είναι η όψη του ίδιου νομίσματος.

Γιατί ο πραγματικός ένθεος δέχεται την ύλη και το πνεύμα,ο άθεος μόνο την ύλη.

Edited by - alex22 on 01/01/2010 18:32:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2010, 19:12:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με την ίδια λογική που δέν μπορείς να αποδείξεις τον θεό δέν μπορείς να αποδείξεις και το αντίθετο.

το πρόβλημα όμως της απόδειξης το έχει αυτός που λέει ότι κάτι υπάρχει όχι αυτός που δεν πείθετε από τα λεγόμενα του πρώτου

αυτός λοιπόν που λέει ότι υπάρχει θεός οφείλει να το αποδείξει όπως αυτός που λέει ότι υπάρχουν στρουμφάκια οφείλει να το αποδείξει

quote:
Εγωιστές(αληθινοί εγωιστές) είναι μόνο οι άθεοι,γιατί προτιμούν να διαχωριστούν απο το, όλα είναι ένα.

τα πάντα είναι όλα είναι μέρος ενός σύνολου, του σύμπαντος που αυτό είναι ένα όποτε δεν στέκει αυτό που λες
από την άλλη αν αυτό σε κάνει να νιώθεις καλύτερα(ότι οι άθεοι είναι εγωιστές) πίστευε το

quote:
Δέν αποτελεί ένα ανθρώπινο συναίσθημα η αληθινή αγάπη,όταν μπορείς να δώσεις την ζωή σου για κάποιον τότε αυτό μόνο ανθρώπινο δέν είναι,είναι θεικό και ταιριάζει με το όλα είναι ένα,αλλά πρέπει να το βιώσεις,για να το καταλάβεις.Το έχω πεί και παλαιότερα,άθεος=αυτός που έχει άγνοια της αληθινής αγάπης.

τότε τα ζώα που θυσιάζονται για να σώσουν τα μικρά τους από τις αγέλες των αρπακτικών είναι ένθεα

quote:
Γιατί ο πραγματικός ένθεος δέχεται την ύλη και το πνεύμα,ο άθεος μόνο την ύλη

τι είναι πνεύμα;

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2010, 20:08:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και πάλι

Αγαπητέ trexagireve, ασφαλώς και συμφωνούμε ότι το να επικαλείται κανείς το Θείο, μόνο όταν έχει ανάγκη, δεν είναι και πολύ τίμιο.
Αγαπητέ alex22

quote:
Εγωιστές(αληθινοί εγωιστές) είναι μόνο οι άθεοι,γιατί προτιμούν να διαχωριστούν απο το, όλα είναι ένα.

Αληθινοί εγωιστές είναι εκείνοι που δεν μπορούν να αποδεχτούν τη διαφορετική άποψη σε ένα θέμα ΕΞΟΛΟΚΛΗΡΟΥ υποκειμενικό, όπως η προσέγγιση του Θείου.
Θα ήθελα να το αναλύσεις αυτό το "όλα είναι ένα" που αναφέρεις για να μπορέσω να το διαπραγματευτώ βάσει της δικής σου οπτικής.

quote:
Δέν αποτελεί ένα ανθρώπινο συναίσθημα η αληθινή αγάπη,όταν μπορείς να δώσεις την ζωή σου για κάποιον τότε αυτό μόνο ανθρώπινο δέν είναι,είναι θεικό και ταιριάζει με το όλα είναι ένα,αλλά πρέπει να το βιώσεις,για να το καταλάβεις.

Αν δεν αποτελεί ανθρώπινο συναίσθημα αγαπητέ, τότε σου είναι δύνατον να το βιώσεις υπό οποιαδήοτε μορφή του. Ευτυχώς για μένα, το βιώνω καθημερινά στις κοινωνικές μου συναναστροφές και σε διαβεβαιώ ότι νιώθω πλήρης με αυτό. Δε χρειάζεται να φτάσεις σε ηθικοπλαστικής μορφής ακρότητες του τύπου "αγαπώ, όταν δίνω τη ζωή μου για κάποιον" για να βιώσεις την αγάπη. Μπορείς πολύ πιο εύκολα και πολύ απλούστερα να προσφέρεις και να δεχτείς αγάπη σε μικρές, καθημερινές περιστάσεις, αρκεί να έχεις την "ανάγκη" να το κάνεις. Δεν υπάρχουν διαβαμίσεις στην αγάπη, είτε θες και προσπαθείς να αγαπήσεις, είτε αδιαφορείς και πατάς επί πτωμάτων.

quote:
Το έχω πεί και παλαιότερα,άθεος=αυτός που έχει άγνοια της αληθινής αγάπης.

Πολύ λίγη η συγκεκριμένη άποψή σου, φοβάμαι ότι μπλέκεις σε τυπικά ανούσιους διαχωρισμούς του τύπου "με μας ή με τους άλλους", που δε συνάδουν ούτε με την πραγματική αγάπη, ούτε με τις λεγόμενες χριστιανικές διδαχές, τις οποίες υπερασπίζεσαι.

quote:
Το άθεος και το ένθεος(πραγματικός ένθεος,όχι φοβισμένος χριστιανός) δέν είναι η όψη του ίδιου νομίσματος.

Δεν είπε κανείς κάτι τέτοιο. Σίγουρα όμως το ένθεος και το "δυνάμενο να αγαπήσει" δεν αποτελούν επίσης ταυτοπροσωπία.

quote:
Γιατί ο πραγματικός ένθεος δέχεται την ύλη και το πνεύμα,ο άθεος μόνο την ύλη.

Το συγκεκριμένο δε χρήζει απάντησης, το θεωρώ απολύτως δογματικό και συνεπώς ασχολίαστο.

Θερμή παράκληση, χρησιμοποίησε το "Κωστάκης" ή έστω το kostakis και όχι την προσφώνηση "Κώστας" στην επικοινωνία μας. Το γιατί στο ζητώ, άσε να το γνωρίζω εγώ.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2010, 20:29:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αλεξ , ενδιαφερον το περι αγαπης με ενα αλλα και ενα παραδειγμα/ερωτηση που οποιος θελει απανταει

φανταζομαι οτι με την αγαπη εννοουμε ολες τις "αγαπες" οχι μονο την πατρικη

αγαπας λοιπον μια γυναικα , δινεις και την ζωη σου , η απολυτη αγαπη (απο την μερια σου γιατι για τον αλλο δεν μπορεις να εισαι σιγουρος και εαν πεις οτι εισαι νομιζω οτι κανεις λαθος)
επισης η απολυτη αγαπη δεν ζηταει ανταποκριση σωστα? δεν αγαπας για να αγαπηθης γιατι τοτε εισαι εγωιστης

παμε τωρα ,

η αγαπη σου λοιπον μετα απο μερικους μηνες ,σε κερατωνει με φιλους με τον κολλητο σου με το περιπτερα οποιο βρει μπροστα της ... ΠΩΣ ΝΙΩΘΕΙΣ ? ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ? ΤΗΝ ΑΓΑΠΑΣ ΑΚΟΜΗ ?
λιγο διαφορετικο , εχεις ενα φιλαρακι που πραγματικα το αγαπας (δεν εννοω ερωτικα) και αυτος σε προδιδει με το χειροτερο τροπο , σκεψου εσυ τι θεωρεις χειροτερο , τον αγαπας ακομη ? θα πεθαινες για παρτη του ακομη ?

ποιο απλα ? σκεψου την απολυτη αγαπη σου να σε προδιδει ξανα και ξανα , να σε προσβαλει και να σε ποδοπατα .... τι κανεις ? που παει η αγαπη ?

πως γινεται οταν αγαπαμε καποιος την αλλη μερα να τον μισουμε , τι αλλαξε ? που πηγε η αγαπη ? κρυφτηκε ? εφυγε ? γαιτι ?

που πηγε η αγαπη ? εχει την δυναμη να πεις , οκ δεν με νοιαζει τι κανει η κοπελα μου ή ο φιλος , ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΑΓΑΠΩ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ !!!!

οταν καποιος μας προδιδει , πλημυριζουμε απο ορμονες (να το πω ετσι) που μας οδηγουν να τους αποθησουμε οχι τυχαια , ΑΥΤΟΣΥΝΤΗΡΗΣΗ , σκεψου τον κυνηγο μαμουθ που ο κολητος του ΤΟΝ ΠΑΡΑΤΑΕΙ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ... εαν γυρισει πισω του παιρνει το κεφαλι γιατι απο την προδοσια αυτο κινδυνευσει ολη η φυλη !!!!

τα συναισθηματα μας δεν ειναι τυχαια , ουτε βαλτα , αποτολουν αποτελεσμα διαδικασιων αιωνων και συνεχων μεταβολων και ολα εχουν την βαση τους!!!

(αν και το θεμα αγαπη δεν ειναι ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ , το δικο μου ερωτημα ειναι εαν ειναι κατι ΥΠΑΡΚΤΟ , αγαπαμε αραγε? ή απλα ειναι μια αναγκη μας ? οπως το φαγητο γιατι ετσι ζουμε ? και το ιδιο για πολλα αλλα συναισθηματα)

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2010, 20:40:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ το μόνο που λέω, αγαπητή μου mimosa, είναι ότι ο άνθρωπος, πρέπει να έχει μια συνεπή στάση απέναντιστον Θεό, εφόσον, ώριμα, μέσα του έχει φτάσει να τον αναγνωρίζει..Γιατί προσωπικό θεό ο καθένας, είναι σίγουρο ότι δεν μπορεί να έχει...
Άρα, πρέπει να δούμε πως είναι και ποιος είναι ο Θεός, το έργο Του
και τη σοφία Του..Πέραν όλων των άλλων, τουλάχιστον, μπορεί να νοιώσουμε καλύτερα και να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι, να έρθουμε εκεί που ειμαστε κι όχι όπου μας βάζει η αγχωμένη κοινωνία μας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mikro-paidi
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2010, 22:14:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mikro-paidi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
mikro-paidi
Για να μην ανοίξω καινούριο νήμα, αντιστρέφω το ερώτημα και δηλώνω ότι, όποιος μου αποδείξει ότι δεν υπάρχει Θεός θα τον παραδεχτώ.


Εδώ δεν μπορείτε εσείς να τον αποδείξετε που λέτε πως υπάρχει είναι δυνατόν να σου αποδείξουμε κάτι ανύπαρκτο?
Μόνο σε κάτι υπαρκτό μπορείς να φέρεις απόδειξη ύπαρξης.
Είναι σαν να μας λες να σου αποδείξουμε πως υπάρχει η κοκκινοσκουφίτσα.

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ



απο την στιγμή που δεν υπάρχουν αυτονόητα και τα πάντα α πρέπει να αποδεικνύονται επιστημονικός, τότε ούτε υπάρχει ούτε δεν υπάρχει θεός.
εκτός και αν μας παρουσιάσετε μία επιστημονική απόδειξη ότι δεν υπάρχει θεός.
Τουτέστιν επανάληψη του φαινόμενου ή του γεγονότος πολλές φορές, μέτρηση του κτλ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2010, 22:43:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

φιλε αριστοτελη , το αιωνιο δεν μπορει να περιγραψει το συμπαν (συμφωνεις φανταζομαι) καθως τα 15 και ΔΙΣ χρονια ειναι κατι το ασυλιπτο για τον ανθρωπινο νου

στην ερωτηση σου εαν μου επιτρεπεις να απαντησω, με τα μεχρι τωρα στοιχεια η απαντησεις ειναι
αιτια με την εννοια του ΕΠΙΤΗΔΕΣ ή του ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥ , οχι , αιτια με την εννοια της τεραστιας πιεσης και των θερμοκρασιων που αναπτηχθηκαν απο την συμπιεση ναι

ναι (με την διευκρινηση για την λεξη αιωνιο) με τα μεχρι τωρα στοιεια το συμπαν υπηρχε και θα υπαρχει , οι θεωριες πολλες (θα μεγαλωνει για παντα ή καποια στιγμη θα σταματησει και θα μεινει στασιμο ή καποια στιγμη θα αρχισει να μικραινει ή πολλα αλλα) αλλα εαν σκεφτουμε οτι εχουμε αποκτησει αυτες τις πληροφοριες μολις τα τελευταια 100 χρονια και με παρατηρηση μολις τα τελευταια 30 (μιλαω για να νεα τηλεσκοπια οπτικα και ραδιο-τηλεσκοπια , αλλα και με τα πειραματα στο cern και αλλα ερευνητικα κεντρα) εαν λοιπον σε 100 μολις χρονια εχουμε αποκτησει ΟΛΗ αυτη την πληρφορια φανταστειτε τι θα γινει στα επομενα 100 ή 1000 χρονια ...

φιλε nonz , το πειραμα που αναφερεις δεν αποδυκνυει τιποτα , επειδη ομως θα με ενδιεφεραι να μαθω περισσοτερα εχεις καποια επιπλεον πληροφορηση (link , τιτλο βιβλιου κτλπ) ? ευχαριστω



στο απαντησα στο νημα περι αιωνιου συμπαντος η πρωτης αρχης..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2010, 22:48:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αλεξ , ενδιαφερον το περι αγαπης με ενα αλλα και ενα παραδειγμα/ερωτηση που οποιος θελει απανταει

φανταζομαι οτι με την αγαπη εννοουμε ολες τις "αγαπες" οχι μονο την πατρικη

αγαπας λοιπον μια γυναικα , δινεις και την ζωη σου , η απολυτη αγαπη (απο την μερια σου γιατι για τον αλλο δεν μπορεις να εισαι σιγουρος και εαν πεις οτι εισαι νομιζω οτι κανεις λαθος)
επισης η απολυτη αγαπη δεν ζηταει ανταποκριση σωστα? δεν αγαπας για να αγαπηθης γιατι τοτε εισαι εγωιστης

παμε τωρα ,

η αγαπη σου λοιπον μετα απο μερικους μηνες ,σε κερατωνει με φιλους με τον κολλητο σου με το περιπτερα οποιο βρει μπροστα της ... ΠΩΣ ΝΙΩΘΕΙΣ ? ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ? ΤΗΝ ΑΓΑΠΑΣ ΑΚΟΜΗ ?
λιγο διαφορετικο , εχεις ενα φιλαρακι που πραγματικα το αγαπας (δεν εννοω ερωτικα) και αυτος σε προδιδει με το χειροτερο τροπο , σκεψου εσυ τι θεωρεις χειροτερο , τον αγαπας ακομη ? θα πεθαινες για παρτη του ακομη ?

ποιο απλα ? σκεψου την απολυτη αγαπη σου να σε προδιδει ξανα και ξανα , να σε προσβαλει και να σε ποδοπατα .... τι κανεις ? που παει η αγαπη ?

πως γινεται οταν αγαπαμε καποιος την αλλη μερα να τον μισουμε , τι αλλαξε ? που πηγε η αγαπη ? κρυφτηκε ? εφυγε ? γαιτι ?

που πηγε η αγαπη ? εχει την δυναμη να πεις , οκ δεν με νοιαζει τι κανει η κοπελα μου ή ο φιλος , ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΑΓΑΠΩ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ !!!!

οταν καποιος μας προδιδει , πλημυριζουμε απο ορμονες (να το πω ετσι) που μας οδηγουν να τους αποθησουμε οχι τυχαια , ΑΥΤΟΣΥΝΤΗΡΗΣΗ , σκεψου τον κυνηγο μαμουθ που ο κολητος του ΤΟΝ ΠΑΡΑΤΑΕΙ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ... εαν γυρισει πισω του παιρνει το κεφαλι γιατι απο την προδοσια αυτο κινδυνευσει ολη η φυλη !!!!

τα συναισθηματα μας δεν ειναι τυχαια , ουτε βαλτα , αποτολουν αποτελεσμα διαδικασιων αιωνων και συνεχων μεταβολων και ολα εχουν την βαση τους!!!

(αν και το θεμα αγαπη δεν ειναι ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ , το δικο μου ερωτημα ειναι εαν ειναι κατι ΥΠΑΡΚΤΟ , αγαπαμε αραγε? ή απλα ειναι μια αναγκη μας ? οπως το φαγητο γιατι ετσι ζουμε ? και το ιδιο για πολλα αλλα συναισθηματα)

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]


Αγαπητέ φίλε makfor..διάβασα με ιδιαίτερη προσοχή , όλα όσα κατέθεσες και μου δίνεις την αφορμή να τοποθετηθώ σε όλα όσα είπες και τα οποία είναι αυτά που σε γενικές γραμμές εμφανίζονται και ορίζουν και τον κανόνα αλλα και σε γενικές γραμμές την συμπεριφορά των ανθρώπων..!

Κεράτωμα...αποτελεί μια πραγματικότητα ...όπως και η ανεντιμότητα ...όπως και η προδοσία γενικότερα , αυτό όλοι το βλέπουμε καθημερινά και ζωγραφίσουν την ρηχότητα των σημερινών σχέσεων και οι οποίες μολονότι αποτελούν στόχο και επιδίωξη όλων , παρ'ολ'αυτά δεν υφίστανται..!!!

Γιατί άραγε???
Δεν θέλουμε???
Δεν το επιθυμούμε???
Δεν μπορούμε??

Και το θέλουμε και το επιθυμούμε....μα δεν μπορούμε..δυστυχώς!

Αλλα γιατί δεν μπορούμε??

Διότι οι άλλοι δεν είναι σωστοί-ικανοί??
Διότι εμείς δεν είμαστε σωστοί-ικανοί??

Και πριν απαντήσουμε...αλήθεια πως ορίζεται το σωστό και η ικανότητα??

Με το μέτρο που κρίνουμε τους άλλους και με τον ηθικό κώδικα που προσεγγίζουμε τις συμπεριφορές των άλλων , με τον ίδιο κρίνουμε και τον ίδιο μας τον εαυτό???

Απο την άλλη μεριά , γνωρίζουμε τον εαυτό μας???

Και ασφαλώς δεν αναφέρομαι στο εργαλείο - εαυτός αλλα στον καθοδηγητή εαυτό "μας"..!

Όταν κάποια στιγμή μου πείς :"Εαρινέ , δεν είσαι σωστός ή οτιδήποτε άλλο.." ..αλήθεια , που πιστεύεις ότι απευθύνεσαι???

-Στο συνειδητό μέρος μου ή στο ασυνείδητο και σε ποιό μέρος του συνειδητού ή σε ποιό μέρος του ασυνειδήτου...αναφέρεσαι στην λογική μου ή στο συναισθημά μου ή και στα δυό ταυτόχρονα και απο την άλλη μεριά , πόσο καλά γνωρίζεις εμένα , ούτως ώστε να πείς :"Ναι, μπορώ να του μιλήσω και να με ακούσει και να με συμπαθήσει ή να με εκτιμήσει!!!"

Το ερωτηματολογιο αυτό , εμπεριέχει πάρα μα πάρα πολλές ερωτήσεις αντίστοιχες...και που μας θέτουν προ των πυλών του ίδιου μας του εαυτού και μέλλεται να γίνουν ο καθρέπτης μας και του υποτιθέμενου δικαιωματός μας να αγαπήσουμε και να αγαπηθούμε ...

Δεν υπάρχει a-priori κανένα δικαίωμα..όλα άγονται απο το εν-δυνάμει στο ενεργεία..και αυτό αποτελεί προυπόθεση για την περαιτέρω διερεύνηση και στην συνέχεια υλοποίηση ή επιδίωξη επι μέρους θεμάτων ...ακόμα και αυτής της αγάπης..!

Αγαπάτε Αλλήλους είπε...μπούρδες λέω εγώ..μακάρι να ήταν τόσο απλό!!!


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2010, 23:18:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πηραμε την ζωη μας λαθος ... θα ελεγα φιλε μου ,

και την πηραμε λαθος γιατι αντι να ασχοληθουμε με ΕΜΑΣ , ασχολουμαστε με τους ΑΛΛΟΥΣ , μας ενοχλει ποιο πολυ το τι ΜΑΣ κανουν απο το ΤΙ κανουμε , περασαμε ενα μεσαιωνα γιατι κυνηγουσαμε ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ , ΤΟΥΣ ΚΑΚΟΥΣ ...

με εχει απασχολησει πολυ το θεμα αγαπης - μισους και φυσικα το ψευτικο θεμα τις απιστιας , αλλα σε κατι που δεν ειμαι σιγουρος ειναι εαν συμπεριφερομαστε ετσι γιατι ΜΑΣ ΜΑΘΑΝ ετσι ή γιατι το ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΜΑΣ

σε μια κοινωνια αγαπης , δεν θα πρεπει να υπαρχει η λεξη απιστια , εγω αγαπω την συντροφο αλλα εαν αυτη θελει και αλλους δεκα για να κανει σεξ γιατι αυτο θα πρεπει να με χαλαει , αντιστροφα αυτη για τις δικες μου δεκα ... εγω την αγαπω αλλα θελω το καλο της , την θελω ευτυχισμενη και οχι σκλαβα μου , αρα γιατι να μην ειναι ελευθερη και αντιστοιχα εγω ... τι θα χαλουσε ? τι κερδισαμε με τους ηθικο-κοινωνικους νομους ? και ηταν κανονες που οδηγηθηκαμε απο την ΦΥΣΗ ή ΕΠΙΒΛΗΘΗΚΑΝ απο τα ΙΕΡΑΤΙΑ και τα κεντρα ΕΞΟΥΣΙΑΣ ? μηπως το κακο που μας συμβαινει σημερα εχει τις ριζες του στην επιβολη κανονων αντιθετους προς την φυση μας ? μηπως παμε κατα διαολου γιατι αλλιως ΕΙΜΑΣΤΕ φτιαγμενοι να ζουμε και ΑΛΛΙΩΣ μας βαζουν να ΖΟΥΜΕ? (θεματα οπως ιδιοκτησια , συνορα ,χρημα , κοινωνικες σχεσεις , ρατσισμος κτλπ)

οπως βασικο μου ερωτημα αναζητησης παραμενει το εαν μπορω να γνωρισω τον εαυτομου ΟΤΑΝ δεν γνωριζω ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ , χωρις να ξερω τους κανονες λειτουγριας , χωρις να εχω ενα ενχειριδιο χρησης , ΜΠΟΡΩ να ξεκινησω την διαδικασια αναλυσης και γνωριμιας? θεωρω πως οχι


[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2010, 00:20:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

πηραμε την ζωη μας λαθος ... θα ελεγα φιλε μου ,

και την πηραμε λαθος γιατι αντι να ασχοληθουμε με ΕΜΑΣ , ασχολουμαστε με τους ΑΛΛΟΥΣ , μας ενοχλει ποιο πολυ το τι ΜΑΣ κανουν απο το ΤΙ κανουμε , περασαμε ενα μεσαιωνα γιατι κυνηγουσαμε ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ , ΤΟΥΣ ΚΑΚΟΥΣ ...

με εχει απασχολησει πολυ το θεμα αγαπης - μισους και φυσικα το ψευτικο θεμα τις απιστιας , αλλα σε κατι που δεν ειμαι σιγουρος ειναι εαν συμπεριφερομαστε ετσι γιατι ΜΑΣ ΜΑΘΑΝ ετσι ή γιατι το ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΜΑΣ

σε μια κοινωνια αγαπης , δεν θα πρεπει να υπαρχει η λεξη απιστια , εγω αγαπω την συντροφο αλλα εαν αυτη θελει και αλλους δεκα για να κανει σεξ γιατι αυτο θα πρεπει να με χαλαει , αντιστροφα αυτη για τις δικες μου δεκα ... εγω την αγαπω αλλα θελω το καλο της , την θελω ευτυχισμενη και οχι σκλαβα μου , αρα γιατι να μην ειναι ελευθερη και αντιστοιχα εγω ... τι θα χαλουσε ? τι κερδισαμε με τους ηθικο-κοινωνικους νομους ? και ηταν κανονες που οδηγηθηκαμε απο την ΦΥΣΗ ή ΕΠΙΒΛΗΘΗΚΑΝ απο τα ΙΕΡΑΤΙΑ και τα κεντρα ΕΞΟΥΣΙΑΣ ? μηπως το κακο που μας συμβαινει σημερα εχει τις ριζες του στην επιβολη κανονων αντιθετους προς την φυση μας ? μηπως παμε κατα διαολου γιατι αλλιως ΕΙΜΑΣΤΕ φτιαγμενοι να ζουμε και ΑΛΛΙΩΣ μας βαζουν να ΖΟΥΜΕ? (θεματα οπως ιδιοκτησια , συνορα ,χρημα , κοινωνικες σχεσεις , ρατσισμος κτλπ)

οπως βασικο μου ερωτημα αναζητησης παραμενει το εαν μπορω να γνωρισω τον εαυτομου ΟΤΑΝ δεν γνωριζω ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ , χωρις να ξερω τους κανονες λειτουγριας , χωρις να εχω ενα ενχειριδιο χρησης , ΜΠΟΡΩ να ξεκινησω την διαδικασια αναλυσης και γνωριμιας? θεωρω πως οχι


[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]


Φίλε μου , η λέξη απιστία δεν έχει κανένα μα κανένα ουσιαστικό περιεχόμενο όταν αποδίδεται στον/ην απένατί μας ...!

Και αυτό διότι , ο άπιστος -πρωτίστως- έχει απιστήσει έναντι του εαυτού του του ιδίου πρίν και πάνω απ'ολα!

Αίρει μόνος του την αρμονία εντός του και εν συνεχεία και με τους υπολοίπους!

Θα απατούσε τον οποιοδήποτε φίλε μου στην ζωή του , διότι δεν μπορεί να κάνει αλλοιώς..και όχι εσένα ή εμένα!

Η απιστία με όρους ψυχολογίας ...αποτελεί ψυχολογικό πρόβλημα και αποκαλύπτει τις εσωτερικές διατρήσεις του υποκειμένου - άπιστος/η...!

Το μίσος δεν αποτελεί τίποτα περισσότερο απο τον φόβο που μπορεί να περάσει κάποιος , αυτός του σταδίου του καθρέπτη ...και που δεν είναι άλλος εκτός απο εμένα , εσένα , όλους μας και που υπενθυμίζει νοερά στους απέναντι , λόγους και υποσχέσεις και που δεν μπορούν να τηρήσουν ...

Αυτό οδηγεί σε νεύρωση και μάλιστα σε ακραίου τύπου νευρωτικά σύνδρομα , τα οποία το υποκείμενο-άπιστος/η δεν μπορεί να αντέξει και ασφαλώς η πιο εύκολη κίνηση του , είναι να σπάσει τον καθρέπτη ή να τον απομακρύνει και όχι να βρεί τις υγιείς δυνάμεις εντός του..!

Με ρωτάς που οφείλεται αυτό..

Πάντως δεν οφείλεται σε εγγενείς καταστάσεις του υποκειμένου αλλα σε ένα ολόκληρο παραβατικό σύστημα διαπαιδαγώγησης το οποίο τιμωρεί ή υπενθυμίζει την τιμωρία ως μέσο καθυπόταξης και το οποίο ωθεί και προσανατολίζει σε μια άκρως ανταγωνιστική ζωή , αγνοώντας για τις ψυχές του ανθρώπου ...προσβλέποντας όμως στην διατήρηση και ενδυνάμωση της ψυχής του όλου συστήματος του οποίου -και χωρίς να το καταλαβαίνουμε - είμαστε οι κύριοι υποστηρικτές αλλα και αποδέκτες ταυτόχρονα!

Αποτελεί μια μεγάλη όμως συζήτηση αλλα και πολύ όμορφη το συγκεκριμένο θέμα και είναι πολύ δύσκολο να συζητηθεί μέσα απο ανταλλαγές μηνυμάτων!

Ελπίζω τα όσα καταθέσουμε να αποτελέσουν πηγή για αναζήτηση και προβληματισμό!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2010, 00:44:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
συμφωνω οτι το θεμα ειναι τεραστιο και τα μυνηματα περισσοτερο δυσκολευουν παρα διευκολινουν τον διαλογο ... σε ευχαριστω

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 25 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy