ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 αποδείξεις για την ύπαρξη θεού/ών;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 25
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2010, 01:41:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίοι

quote:
Η πίστη δεν μπορεί να υποχωρήσει μπροστά στην επιστήμη.
Γιατί δε βρίσκεται σε κόντρα με την επιστήμη.

Σωστό. Για να βρεθείς σε κόντρα με κάποιον πρέπει να τον αναγνωρίζεις...

Η πίστη δεν υποχωρεί μπροστά σε τίποτε διότι έχει το ακαταλόγιστο...

quote:
Δεν μπορώ με λογικά και τεκμηριωμένα επιχειρήματα να εξηγήσω τη δημιουργία της ζωής.

Γενικώς δεν μπορείς τη... λογική.

quote:
Εννοώ ότι για να υπάρχει ζωή κάπου αλλού όπως εδώ στη γη, απαραίτητη προϋπόθεση είναι ο πλανήτης αυτός να είναι βιώσιμος.

Πσσσ.... Τι είπες τώρα;;;

quote:
Για παράδειγμα εάν γίνονται εκρήξεις ηφαιστείων κάθε 3 και λίγο! τη ζωή να υπάρχει?

Ηφαιστειογενής...

quote:
η μηχανολογία αναπτύχθηκε εξαιτίας των μηχανών? ή αυτή δημιούργησε τις μηχανές?

Εύκολο...

Η μηχανολογία αναπτύχθηκε πρώτα και μετά, για να έχει εφαρμογή, εφευρέθηκαν οι μηχανές.
Είναι όπως τα γυαλιά μυωπίας και η μυωπία, θυμάσαι;;;;

quote:
Αν δεν ξέρεις από μηχανολογία μπορείς να φτιάξεις μια μηχανή?

Κι αν δεν έχεις φτιάξει μια μηχανή πώς θα αναπτύξεις μηχανολογία;;;

quote:
...η θεολογία είναι μία!

Οι θεολογίες είναι, τουλάχιστον, δύο. Η μία είναι αυτή που διδάσκουν οι παπάδες στους άλλους και η άλλη αυτή που εφαρμόζουν οι ίδιοι...

Υπάρχουν βέβαια και μικρότερες, όπως η δική σου, αυτή του τρεχα...., και μερικές άλλες ακόμη.

quote:
Μάλιστα τόσο εγώ όσο και ο trexagireve, σου εξηγήσαμε τι λέμε.....κακώς λοιπόν κάνεις αυτή την ερώτηση την οποία ήδη και οι δυό μας την έχουμε απαντήσει ακριβώς το ίδιο.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2010, 02:45:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπετ, αντί να κάθεσαι και να λες συνέχεια, βλακείες, ή κάτσε στην άκρη ή συμμετείχε αλλά με άποψη....μή γελοιοποιείσαι συνεχώς....

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2010, 12:43:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινός:"Το πλέον σίγουρο είναι φίλε Κωστάκη , είναι ότι έχουμε την ευθύνη να εφαρμόσουμε τις διαπιστώσεις μας απο την παρατήρηση των συνδιαλέξεων ανάμεσα στους ανθρώπους , πάνω στο ευρύτερο πρόβλημα της διατήρησης της ανθρωπότητας."
Βρε παιδιά, απο τι ....απειλείται η ανθρωποτητα και πρέπει να την
διατηρήσουμε; Στο ..ψυγείο, μήπως;
Αγαπητέ μου Κωστάκη,είπαμε ότι η Ελλάδα έχει 95%, το λιγότερο ορθόδοξους χριστιανούς,επ αυτού, διαφωνείς;Γιατί,δεν θα μας "κουφάνεις" σίγουρα με οτι κι αν ψάχνεις να βρεις.Σου έγραψα ότι ακόμη και κατα λάθος, για να σε βοηθήσω, το 95% είναι πλειοψηφία κι έχει τα δικαιώματα της πλειοψηφίας...Δεν είναι βουλή, για απλή αναλογική, η κοιωνία μας, η τουλάχιστον δεν έγινε έτσι και δεν θα απέδιδε έτσι...Σοβαρευτείτε....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2010, 13:01:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα είναι το κομμα,αγαπητέ μου Γιάπετ, που έλεγε κι ο σχορεμένος ο Χαρίλαος...Και μια η θρησκεία....Εμείς είμαστε πολλοί, αλλά, έκφραση έχουμε και δική μας...Αισθάνεται ο άνθρωπος τον Θεό και τον αποδίδει,όσο μπορεί...Επ αυτού, γιατί ενιστασαι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2010, 14:47:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εαρινός:"Το πλέον σίγουρο είναι φίλε Κωστάκη , είναι ότι έχουμε την ευθύνη να εφαρμόσουμε τις διαπιστώσεις μας απο την παρατήρηση των συνδιαλέξεων ανάμεσα στους ανθρώπους , πάνω στο ευρύτερο πρόβλημα της διατήρησης της ανθρωπότητας."
Βρε παιδιά, απο τι ....απειλείται η ανθρωποτητα και πρέπει να την
διατηρήσουμε; Στο ..ψυγείο, μήπως;
Αγαπητέ μου Κωστάκη,είπαμε ότι η Ελλάδα έχει 95%, το λιγότερο ορθόδοξους χριστιανούς,επ αυτού, διαφωνείς;Γιατί,δεν θα μας "κουφάνεις" σίγουρα με οτι κι αν ψάχνεις να βρεις.Σου έγραψα ότι ακόμη και κατα λάθος, για να σε βοηθήσω, το 95% είναι πλειοψηφία κι έχει τα δικαιώματα της πλειοψηφίας...Δεν είναι βουλή, για απλή αναλογική, η κοιωνία μας, η τουλάχιστον δεν έγινε έτσι και δεν θα απέδιδε έτσι...Σοβαρευτείτε....


Εδώ Ευάγγελε έχω κάποιες σοβαρές ενστάσεις και μάλιστα πολύ σοβαρές..

Είναι πολύ μεγαλύτερο το ποσοστό απο το 95%...τείνει στο απόλυτο 100%!!

Αυτάα για την αποκατάσταση της αλήθειας...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2010, 18:04:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτσι είναι καλέ μου Εαρινέ...Περί δημοκρατίας, λέω, καταλαβαίνει ελλήνικος;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2010, 18:35:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έτσι είναι καλέ μου Εαρινέ...Περί δημοκρατίας, λέω, καταλαβαίνει ελλήνικος;

Ελπίζω πως ναί...φρόντισαν βλέπεις οι αρχαίοι ημών πρόγονοι..δές και τα "ιερά" βιβλία που διαβάζεις ολημερίς και κατηχείσαι απο αυτά , όλα στα Αρχαία Ελληνικά δεν είναι γραμμένα ή στα Εβραίκά???


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2010, 20:26:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλα βρε Εαρινέ....Ούτε τα ελληνικά με τα εβραικά δεν μπορείς να διακρίνεις;...Και μη το λες, μη το λες,μη το λες, περί γνώσης ελλήνικος..Πολλοι το λένε και κάνουν λάθος....Και δεν το καταλαβαίνουν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2010, 21:39:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

Αγαπητέ europaios2

quote:
Η "ασυνείδητη μηχανική λειτουργία" όπως το χαρακτήρισες έχει κάποιο βιολογικό κέντρο? Όχι είναι η απάντηση.

Παρότι προϊδεάζεις την απάντησή μου (sic), συμφωνώ. Άρα;

quote:
Εννοώ ότι για να υπάρχει ζωή κάπου αλλού όπως εδώ στη γη, απαραίτητη προϋπόθεση είναι ο πλανήτης αυτός να είναι βιώσιμος.
Να μη βρίσκεται δηλαδή σε άναρχη τροχιά, αυτός ή το "περιβάλλον του" και φυσικά ο ίδιος ο πλανήτης αυτός να έχει τις σταθερές που θα επιτρέπουν αυτή τη ζωή. Για παράδειγμα εάν γίνονται εκρήξεις ηφαιστείων κάθε 3 και λίγο! τη ζωή να υπάρχει?

Συμφωνώ ως επι τω πλείστω, αν και ανάπτυξη ζωής σε ένα πλανήτη με οποιαδήποτε γνωστή ή άγνωστη μορφή μπορεί να προκύψει και στο διάστημα πριν την καταστροφή του για οποιοδήποτε λόγο. Αυτή τη ζωή όμως, είτε δεν τη γνωρίσαμε, είτε δεν ξέρουμε τη μορφή της, ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!

quote:
Πρόσεξε να δεις.....η μηχανολογία αναπτύχθηκε εξαιτίας των μηχανών? ή αυτή δημιούργησε τις μηχανές?
Αν δεν ξέρεις από μηχανολογία μπορείς να φτιάξεις μια μηχανή?.....το ίδιο ισχύει και με τη θεολογία. Αυτή δημιούργησε τις θρησκείες.

Η μηχανολογία αναπτύχθηκε εξαιτίας ακριβώς των αρχικών επιτευγμάτων στον τομέα. Αν δεν είχε εφευρεθεί κάποια αρχική μορφή μηχανής, δε θα υπήρχε μηχανολογία και οι δομές αυτής της επιστήμης αναπτύχθηκαν ως προς το πρακτικό μέρος μετά από τις πρώτες εφευρέσεις.
Άλλο θεολογία, άλλο θρησκειολογία, πιστεύω να μην τα συγχέουμε αυτά τα δύο. Δεν μπορεί να υπάρξει θρησκειολογία, μελέτη δηλαδή των θρησκειών, άμα δεν υπάρχουν θρησκείες προς μελέτη!

quote:
Ο trexagireve αναφέρεται στον αυτοπροσδιορισμό κι εγώ στη γνησιότητα. Μάλιστα τόσο εγώ όσο και ο trexagireve, σου εξηγήσαμε τι λέμε.....κακώς λοιπόν κάνεις αυτή την ερώτηση την οποία ήδη και οι δυό μας την έχουμε απαντήσει ακριβώς το ίδιο.

Στην απάντηση του trexagireve χρησιμοποιείται ως αποδεικτικό στοιχείο ένα έγγραφο, το οποίο στην πράξη είναι εντελώς συμβατικό ως προς αυτό το χαρακτηριστικό του πολίτη (δες πόσοι, όπως κι εγώ, φαίνεται να είναι "αυτοπροσδιορισμένοι Χ.Ο." ενώ δεν είναι ιδεολογικά Χ.Ο., απλά και μόνο επειδή δε γουστάρουν να αλλάξουν την παλαιά - ελληνοπρεπή - ταυτότητα).
Στην απάντηση τη δική σου υπεισερχόμαστε σε καθαρά αντικειμενικά, βάσει ορθόδοξων κανόνων, στοιχεία και γι' αυτό το ποσοστό κατακρημνίζεται. Το θέμα είναι ότι αν συζητήσουμε βάσει της δικής σου απάντησης, οι Χ.Ο. δεν είναι παρά σχετική μειοψηφία (πιθανόν μεγαλύτερη πληθυσμιακά ομάδα από οποιαδήποτε άλλη, αλλά όχι υπερβαίνουσα το 50%, αν και εγώ τη βλέπω συντριπτικά χαμηλότερα). Υπό αυτή τη συνθήκη, συμφωνούμε.

Αγαπητέ trexagireve

quote:
Αγαπητέ μου Κωστάκη,είπαμε ότι η Ελλάδα έχει 95%, το λιγότερο ορθόδοξους χριστιανούς,επ αυτού, διαφωνείς;

Προφανώς διαφωνώ. Το γιατί αναφέρεται στην προηγούμενη παράγραφο.

quote:
Γιατί,δεν θα μας "κουφάνεις" σίγουρα με οτι κι αν ψάχνεις να βρεις

Δεν το έχω σκοπό, αλλά αυτή η επιθετικότητα που σου δημιούργησε η αντιπαραβολή των λεγομένων σας μου κάνει εντύπωση.

quote:
Σου έγραψα ότι ακόμη και κατα λάθος, για να σε βοηθήσω, το 95% είναι πλειοψηφία κι έχει τα δικαιώματα της πλειοψηφίας...

Σε κάθε περίπτωση το 95% είναι πλειοψηφία. Το θέμα είναι αν είναι 95%
Δε χρειάζομαι βοήθεια, σε ευχαριστώ, είναι αρκετά εύκολο να καταλάβω ότι διαφέρουν οι προσεγγίσεις σας, συνεπώς και τα ποσοστά που δίνετε.

quote:
Σοβαρευτείτε....

Στο έχω ξαναπεί και θα το επαναλάβω, "πατρικού" τύπου παραινέσεις για τα πιστεύω μου ΔΕ ΔΕΧΟΜΑΙ. Έχεις οικογένεια και παιδιά, νουθέτησε εκείνους, εδώ μέσα είμαστε ισότιμοι συνομιλητές, ανεξαρτήτως ποσοστών. Αν δε θες να αντικρούσεις, διέκοπτε τη συνομιλία, διαφορετικά το επίπεδο σοβαρότητας του καθενός το κρίνουν οι αγαπητοί συνοδοιπόροι μας. (και ναι, εδώ βγαίνει η δική μου επιθετικότητα, γιατί είναι κάτι που στο έχω ζητήσει επανειλλημμένα στο μεταξύ μας διάλογο)
Να είσαι καλά.

Αγαπητέ Εαρινέ

quote:
Μπορούμε άραγε να εμπιστευθούμε τον τροπο που σκεφτόμαστε και επιχειρούμε , για μια ασφαλή διέλευση στο αύριο...???

Δε βρίσκω το λόγο να μην το κάνουμε. Κάθε σκέψη σεβαστή, προσφέρει γνώση και διάλογο, αρκεί να παραχωρείται με αίσθημα ισοτιμίας και ανιδιοτελώς.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!

Edited by - kostakis on 09/01/2010 21:43:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2010, 22:01:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που προσπαθώ να σου πω αγαπητέ μου Κωστάκη, είναι ότι έτσι ουτοπικα, δεν λειτουργεί καμία χώρα, ουτε και η Ελλάδα, που έχει ένα αμιγές πληθυσμό Ελλήνων χριστισνών....Αρκετά απλό, νομίζω...
Τώρα, πως τη βλεπει μια μειοψηφια, τι να πω, φαντασία, χρειάζεται...Τίποτε άλλο...
Η απαντηση μού,δεν έχει να κάνει με την ταυτοτητα και το Χ.Ο., που τώρα δεν ισχύει, αλλά με τον ΑΥΤΟΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟ του καθενός, σε δημοσκοπήσεις και σχετικές έρευνες...Δουλειά μου ειναι, έχει σημασια....Έχει διαφορά...Άσχετα τι ξέρουν απο τον χριστιανισμό, προσδιορίζονται χριστιανοί...Μόνοι τους..Διχως βοήθεια...Σου αρέσει ή όχι....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2010, 22:17:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και πάλι

Αγαπητέ trexagireve, χαίρομαι που πάντα βρίσκεσαι εδώ για να απαντήσεις

quote:
που έχει ένα αμιγές πληθυσμό Ελλήνων χριστισνών

Αμιγή; ενδιαφέρον, να υποθέσω ότι οι πράξεις και συμπεριφορές των νεοελλήνων τους χαρακτηρίζουν και ως χριστιανούς δηλαδή; δε θα το ήθελες...


quote:
Τώρα, πως τη βλεπει μια μειοψηφια, τι να πω, φαντασία, χρειάζεται

Άλλος ένας που μου λέει ότι έχω φαντασία. Καλό...

quote:
αλλά με τον ΑΥΤΟΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟ του καθενός, σε δημοσκοπήσεις και σχετικές έρευνες...Δουλειά μου ειναι, έχει σημασια....

Έπεσες στην περίπτωση, αλλά δυστυχώς δε θέλω να αποκλίνω από το θέμα, συζητώντας μαζί σου την αξιοπιστία των δημοσκοπήσεων. Εκεί να δεις εσύ γλέντια, θα κάναμε πάρτι
Αυτοπροσδιορισμός; είναι και αυτή μία έννοια, αλλά πιστεύεις ότι αν βγεις στο "δρόμο" και ρωτήσεις ένα επαρκές (ποιοτικά και ποσοτικά) δείγμα σχετικά με το αντικείμενο, θα πάρεις "95%" χριστιανών;

quote:
Άσχετα τι ξέρουν απο τον χριστιανισμό, προσδιορίζονται χριστιανοί

Ελπίζω να μη θες σχόλιο σε αυτό.

quote:
Σου αρέσει ή όχι....

Προσωπικά δε με ενοχλεί ούτε ο Χριστιανισμός και δη η Ορθοδοξία, ούτε οι πιστοί του, όσοι και να είναι. Με ενοχλεί πολύ ο παραλογισμός και με αυτόν αντιπαρατίθεμαι.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2010, 22:46:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτο είναι το όλο ζήτημα αγαπητέ Kostakis, τον αυτοπροσδιορισμό,που κανεις, χωρίς να δικαιούσαι,γιατί ζεις εδώ με ελληνοχριστιανικά ήθη και δεν έχεις άλλες συνήθειες,μπορούν να τον κάνουν κι οι ΆΛΛΟΙ...Και το κάνουν,βαπτιζομενοι, γαμίζοντες και ότι άλλο, το κανουν χριστιανικά..Ακόμη δρόμο μετ εμποδίων και τέστ δεξιοτήτων, για να αποδειξουν την πιστη τους, δεν τους καναμε...
Αν αμφισβητείς τα νούμερα,πάντως τα παράπονα, ξέρεις....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2010, 01:31:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Κατ’ αρχάς ο Μωυσή έκανε επί το πλείστον αμυντικούς πολέμους. Από εκεί κι έπειτα δε με απασχολεί η εθνική ιστορία των Εβραίων.

Ούτε την Βίβλο δεν γνωρίζεις τρομάρα σου . Οι απαντήσεις σου δείχνουν ότι οι γνώσεις σου στα θρησκευτικά είναι της 6ης δημοτικού .
quote:
europaios2
Ο χριστιανισμός δεν στηρίζεται στην Παλαιά Διαθήκη, αλλά στην Καινή! Σου είναι δύσκολο να το καταλάβεις αυτό? Ναι είναι η απάντηση

Σώωωπα ! Τότε γιατί εσύ και οι ομόθρησκοί σου μας πρήζετε με κατεβατά από αυτή ; Όποτε σας συμφέρει στηρίζεστε στην Παλαιά διαθήκη για να δικαιολογήσετε τον Μεσσία σας , και όταν δεν σας συμφέρει δεν βασίζεστε σε ότι γράφει ;


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2010, 10:06:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Αγαπητέ trexagireve

quote:
τον αυτοπροσδιορισμό,που κανεις, χωρίς να δικαιούσαι,

Καλά θα κάνεις να διαβάσεις πρώτα λίγο το Σύνταγμα και σε περιμένω να το συζητήσουμε στο σχετικό topic. Μάλλον όμως έχεις μαύρα μεσάνυχτα. Άκου "χωρίς να δικαιούσαι"...

quote:
γιατί ζεις εδώ με ελληνοχριστιανικά ήθη και δεν έχεις άλλες συνήθειες,

Ζω σε μία χώρα με ελληνοχριστιανικά ήθη (όπως λες) στην πλειοψηφία της, προσωπικά δεν τα ακολουθώ, έχω εντελώς άλλες συνήθειες και ασφαλώς σέβομαι τις συνήθειες του οποιουδήποτε, αρκεί να μην παρακωλύει την πραγματοποίηση των δικών μου.
Όταν θα μάθεις ότι στη Δημοκρατία (έστω και την κατ' επίφαση, όπως ονομάζεται το κοινοβουλευτικό έκτρωμα που υφίσταται μετά το 1974) υπάρχει εξατομίκευση δικαιωμάτων μέχρι το όριο της παραβίασης των δικαιωμάτων του συμπολίτη, θα αποτελείς ουσιαστικό συνομιλητή. Μέχρι τότε... δε θα ήθελα να συνεχίσω.

quote:
μπορούν να τον κάνουν κι οι ΆΛΛΟΙ...

Όταν σε ένα έστω από τα 800 και πλέον μηνύματά μου βρεις στοιχείο που να αναιρεί το ανωτέρω, προσκόμισέ τo να το συζητήσουμε διεξοδικότερα. Ασφαλώς και συμφωνώ σε αυτό που γράφεις.

quote:
Και το κάνουν,βαπτιζομενοι, γαμίζοντες και ότι άλλο, το κανουν χριστιανικά..

Καλά κάνουν, τι έχει να κάνει αυτό;

quote:
Ακόμη δρόμο μετ εμποδίων και τέστ δεξιοτήτων, για να αποδειξουν την πιστη τους, δεν τους καναμε...

Αν για σένα, το να είναι κάποιος Χριστιανός σημαίνει μόνο το να τελεί όσα μυστήρια "γουστάρει", κανένα πρόβλημα. Πάντως, εξ όσων γνωρίζω, η μυστηριακή ζωή της Ορθοδοξίας δεν είναι a la carte.
Απόδειξη πίστης; θα με ενδιέφερε η άποψή σου για το αν ταυτίζεσαι με πολλούς, διαφόρων κοινωνικών θέσεων, που δηλώνουν χριστιανοί, αλλά πίνουν το αίμα των εργατών / υφισταμένων / υπαλλήλων τους, που τελούν διαρκή εγκλήματα, είτε κατά της ζωής, είτε κατά της ανθρώπινης αξιοπρέπειας, είτε οικονομικά, που, που, που... γιατί τέτοια είναι η μεγάλη μερίδα των νεοελλήνων σήμερα, σε μεγαλύτερο ή μικρότερο βαθμό.
Εγώ πάντως δε θα ταυτιζόμουν με αυτούς. Άλλο η μικρή καθημερινή αμαρτία (όπως την ονομάζει ο χριστιανισμός και είναι ανθρώπινη αδυναμία) και άλλο η επαναλαμβανόμενη δράση που δε συνάδει με τα χριστιανικά ιδεώδη, που αποτελεί χαρακτηριστικό πολλών μελών της κοινωνία μας.

quote:
Αν αμφισβητείς τα νούμερα,πάντως τα παράπονα, ξέρεις....

Ξέρω, ξέρωωωωω

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2010, 10:22:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου Κωστάκη,αυτοπροσδιορισμό κάνει, κάποιος που έχει αξιοπρέπεια,γιατί σημαίνει ότι λαμβάνει υπόψην του που βρισκεται και φέρεται με σεβασμό προς την πλειοψηφία του κράτους του,γιατί το οφείλει, λόγω του Συντάγματος, που επικαλείσαι, άλλως, τι ρόλο βαράει;Του ωραίου;
Κι αγόρι μου, εδώ μιλάμε, άμα εσύ θύμωσες και δεν μου μιλάς, πάρε το κουβαδάκι σου και παιξε παραπέρα..Κανένα προβλημα, αλλά,άσε την καημένη τη λέξη τη δημοκρατία ήσυχη, την κάνατε τιραμόλα...Δημοκρατία έιναι τα δικαιώματα και των άλλων, όχι μόνο τα δικά σου...Κι αυτό, ο έρπον φασισμός δεν το αντέχει....
Αν κάποιος ζει χριστιανικά,έχει σημασία πιστεύω, στο κατα πόσο καλείται χριστιανός, απο σένα,εμένα ή τον οποιοδήποτε,ειδικά, όταν δεν τον ρωτάς...
Διάβαζε τι γράφεις...Ξεφεύγεις εκτος ..δημοκρατιάς....Δηλαδη, αν κάποιος ζει χριστιανικά, εσύ θα τον ονομάσεις όπως θές,γιατί σε βολεύει, να ειστε πολλοί, αυτός, δεν μπορεί να αυτοπροσδιορίζεται;Τέτοια δημοκρατία, τη λένε φασισμό, με το συμπάθειο...
Τώρα, το αν πιστευεις κι εσύ ότι ο χριστιανισμός, είναι το τέλειο θρήσκευμα, αλλά ο κόσμος δεν το εφαρμόζει,κανε ότι μπορείς,για να τον βοηθήσεις να το εφαρμόσει....
Αλλοιώς,μην κρίνεις ότι κι οι χριστιανοί, είναι άνθρωποι...
Και προπάντων, κόψε το ύφος δικαστή, κακόμοίρη μου, όταν δεν ξέρεις κάν τη χώρα που βρίσκεσαι...Σε ..δικαστήριο της Νυρεμβέργης, είσαι;
Κι εγώ ξέρω τι στρουθοκαμηλισμός δέρνει πολυ κόσμο, αλλά τι να κάνω;
Ότι μπορώ, ο έρμος....Τους βγάζω απο τς ..γούρνες κι αυτοί εκεί....
Ρε μπας κι έρχονται, μόνο για τις γούρνες;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2010, 10:50:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και πάλι

Αγαπητέ trexagireve

quote:
ο έρπον φασισμός

quote:
Ξεφεύγεις εκτος ..δημοκρατιάς

quote:
τη λένε φασισμό,

quote:
κακόμοίρη μου

Τι μου θυμίζεις, τι μου θυμίζεις...

quote:
Αν κάποιος ζει χριστιανικά,έχει σημασία πιστεύω

Το μοναδικό σημείο του κειμένου σου που χρήζει ιδιαίτερης αναφοράς. Θα ήθελα λοιπόν να μου δώσεις το δικό σου ορισμό του "ζει χριστιανικά" για να δούμε σε τι βάση συζητάμε. Γιατί εγώ γνωρίζω τον ορισμό που δίνει η Εκκλησία, ίσως όμως είμαι ανενημέρωτος.

quote:
Κι αγόρι μου, εδώ μιλάμε, άμα εσύ θύμωσες

Αγόρι σου δεν είμαι, δε θα το ήθελες άλλωστε για πολλούς λόγους Δε θυμώνω, απλά θεωρώ ότι η πλειοψηφία στην οποία αναφέρεσαι είναι ασαφής ως προς τον ορισμό της.

quote:
και δεν μου μιλάς

Μπα, λέω να συνεχίσω να το κάνω...

quote:
Κανένα προβλημα, αλλά,άσε την καημένη τη λέξη τη δημοκρατία ήσυχη, την κάνατε τιραμόλα...Δημοκρατία έιναι τα δικαιώματα και των άλλων, όχι μόνο τα δικά σου...

αυτό διαφέρει δηλαδή από το δικό μου "υπάρχει εξατομίκευση δικαιωμάτων μέχρι το όριο της παραβίασης των δικαιωμάτων του συμπολίτη"; μάλλον όχι...

quote:
Τώρα, το αν πιστευεις κι εσύ ότι ο χριστιανισμός, είναι το τέλειο θρήσκευμα

Οι πολύ βασικές αρχές του ναι, άλλωστε δεν είναι μόνο δικές του. Αυτές τις σέβομαι και - κρατήσου - προσπαθώ να τις εφαρμόζω, το σύνολο του δόγματος όμως δε με αντιπροσωπεύει.

quote:
αλλά ο κόσμος δεν το εφαρμόζει,

Εσύ βλέπεις να το εφαρμόζει δηλαδή; βλέπεις πολλούς που είναι απλοί, ανιδιοτελείς και αλτρουιστές γύρω σου; και σκέψου ότι δεν πάω σε βαθύτερα στοιχεία του Χριστιανισμού, τα απλά πιάνω.

quote:
κανε ότι μπορείς,για να τον βοηθήσεις να το εφαρμόσει....

Αυτό κάνω, πρώτα από όλα εφαρμόζοντας ο ίδιος τις βασικές αρχές.

quote:
Και προπάντων, κόψε το ύφος δικαστή, κακόμοίρη μου, όταν δεν ξέρεις κάν τη χώρα που βρίσκεσαι...

Το να βλέπεις τα στρεβλά γύρω σου δεν αποτελεί "ύφος δικαστή". Πιστεύω ότι αυτά τα βλέπεις και εσύ. Δεν είναι αποτέλεσμα δράσεων ενός, δύο ή τριών νεοελλήνων, αλλά όλων μας. Σε ξαναρωτώ λοιπόν : σε τι βαθμό βλέπεις την αγνότητα, την ανιδιοτέλεια και τον αλτρουισμό στην ελληνική κοινωνία;
Όσο για το που βρίσκομαι, το γνωρίζω αρκετά καλά. Απλά δεν ανήκω στη συνομοταξία των αλληθωριζόντων. Και αισθαντικά αν το πάρεις, δε βιώνω αγαπητική ενέργεια γύρω μου σήμερα, ούτε πνεύμα ανιδιοτέλειας. Εσύ τα βιώνεις σε τόσο μεγάλη έκταση από τους συμπολίτες μας;

quote:
Κι εγώ ξέρω τι στρουθοκαμηλισμός δέρνει πολυ κόσμο, αλλά τι να κάνω;
Ότι μπορώ, ο έρμος....Τους βγάζω απο τς ..γούρνες κι αυτοί εκεί....
Ρε μπας κι έρχονται, μόνο για τις γούρνες;...

Αι γεια σου, αυτό λέω κι εγώ... συμφωνούμε απόλυτα, είδες;

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2010, 12:47:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Kostakis, είμαι σίγουρος ότι σου φέρν αναμνήσεις, απο εποχές άλλες, αλλά, καλά θα ήταν να μείνουμε σε αυτή που ζούμε..Έχει αρκετά προβλήματα μόνη της, δεν χρειάζεται άλλα.Μου αρέσει που διαλέγεις τι κρατάς, απο ότι γράφω,...Επιλογή..Τι άντε,να τα διαβάζεις και κρατάς όλα;
Το πόσο ασαφής είναι ο οποιοσδήποτε προσδιορισμός, σε θρησκευτικό,πολιτικό, κοινωνικό επίπεδο κι όχι μόνο των χριστιανών, το αφήνω να το σκεφτείς καλύτερα....Αφορά όλους....
Γι αυτά τα δικαιώματα, μιλάμε ρε φιλε, που δεν είναι μονο δικά σου,
αλλά, πιστευεις, ότι μονο εσύ τα δικαιούσαι, ή καταλαβαίνεις καλύτερα...Αλλοιώς, θα δεχόσουνα και τον άλλο...Περι δημοκρατίας μάθημα...
Επειδή, εξ αρχής ξέρω τι άτομο είσαι, δεν πίστεψα ποτέ ότι είμαι καλύτερος χριστιανός απο σένα, αλλά με πειράζει να τα βάζουμε με τον χριστιανισμό, όταν μας πειράζουν άνθρωποι σαν εμας κι όχι ο ίδιος ο χριστιανισμός...
Να κανουμε καλύτερη κοινωνία; Συμφωνω...Πείτε και ξεκινάμε...Αλλά με έργα όλων, όχι μόνο μερικών..
Και τέλος, για το αισθαντικό μέρος του μηνύματος σου, εγώ φιλε, βλέπω αγάπη γύρω μου,βλεπω την ανάγκη όλων για να αγαπηθούν, να ενωθούν σε σύνολα, να ανήκουν κάπου...Είναι θέμα πολιτισμού, όχι ενστικτου...Και βλεπω, ακόμη, τη δύναμη του ανθρώπου να είναι όμορφος, με τον εαυτό του και με τους άλλους και δεν πρόκειται ποτέ να πάψω να πιστευω, ότι είμαστε θεοί..Ή αλλοιώς, ωραίοι, σαν είδος, μιλώντας...
Χάρηκα, που ξεσπάθωσες λίγο...Μιλάς, ή μάλλον, γράφεις, καλύτερα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2010, 13:15:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και πάλι

Αγαπητέ trexagireve

quote:
Μου αρέσει που διαλέγεις τι κρατάς, απο ότι γράφω,...Επιλογή..Τι άντε,να τα διαβάζεις και κρατάς όλα;

Όχι κι έτσι, σχεδόν όλο το κείμενό σου απάντησα, λέξη προς λέξη!!

quote:
Γι αυτά τα δικαιώματα, μιλάμε ρε φιλε, που δεν είναι μονο δικά σου, αλλά, πιστευεις, ότι μονο εσύ τα δικαιούσαι, ή καταλαβαίνεις καλύτερα...Αλλοιώς, θα δεχόσουνα και τον άλλο...

Όλοι τα δικαιούνται. Απλά θεωρώ δεδομένο, βάσει προσωπικής παρατήρησης, ότι μεγάλο μέρος του πληθυσμού δεν τα καταλαβαίνει επαρκώς και άρα δεν ξέρει να αυτοπροσδιοριστεί επαρκώς. Διαφωνείς σε αυτό;

quote:
δεν πίστεψα ποτέ ότι είμαι καλύτερος χριστιανός απο σένα,

Μα δε συγκρίνω τον εαυτό μου μαζί σου, δε θα το έκανα ποτέ. Αλλά οφείλεις να ποαραδεχτείς ότι, το να είσαι εσύ ηθικός, δεν κάνει ηθικό το 95% των νεοελλήνων, σωστά;

quote:
με πειράζει να τα βάζουμε με τον χριστιανισμό, όταν μας πειράζουν άνθρωποι σαν εμας κι όχι ο ίδιος ο χριστιανισμός...

Δεν τα βάζω με το Χριστιανισμό ως βασικές αρχές και το ξέρεις. Τα βάζω με τους "εκπροσώπους" του, με τους "γιαλαντζί" πιστούς του (μεγάλη μερίδα δυστυχώς) και με όσους τον χρησιμοποιούν ως κοινωνικό προσωπείο. Μισώ την υποκρισία, αντίθετα σέβομαι απόλυτα αυτούς που είναι φιλοσοφημένοι (θεωρητικά και κυρίως πρακτικά) θρήσκοι και δη Χριστιανοί.

quote:
Να κανουμε καλύτερη κοινωνία; Συμφωνω...Πείτε και ξεκινάμε...Αλλά με έργα όλων, όχι μόνο μερικών..

Άλλο ένα ενδιαφέρον θέμα, αν και ξεφεύγουμε από το βασικό. Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι η βελτίωση της κοινωνίας θα προέλθει αρχικά από την ατομική δράση και τα αντίστοιχα παραδείγματα. Αν θες, θα μπορούσαμε να το αναπτύξουμε... εσύ πιστεύεις ότι πρέπει να είναι πιο συλλογική εξαρχής;

quote:
Και τέλος, για το αισθαντικό μέρος του μηνύματος σου, εγώ φιλε, βλέπω αγάπη γύρω μου,βλεπω την ανάγκη όλων για να αγαπηθούν, να ενωθούν σε σύνολα, να ανήκουν κάπου...Είναι θέμα πολιτισμού, όχι ενστικτου...Και βλεπω, ακόμη, τη δύναμη του ανθρώπου να είναι όμορφος, με τον εαυτό του και με τους άλλους και δεν πρόκειται ποτέ να πάψω να πιστευω, ότι είμαστε θεοί..Ή αλλοιώς, ωραίοι, σαν είδος, μιλώντας...

Εδώ διαφωνούμε ως προς την αισθαντικότητα, αλλά αυτή είναι καθαρά προσωπική αντίληψη εκάστου εξ ημών, οπότε δεν είναι διαπραγματεύσιμη.

quote:
Χάρηκα, που ξεσπάθωσες λίγο...Μιλάς, ή μάλλον, γράφεις, καλύτερα...

Τα θέματα θρησκείας δεν είναι το καλύτερό μου. Εντούτοις, θα περίμενα τις απόψεις σου στο θέμα του Συντάγματος που έχω ανοίξει τόσο καιρό. Άλλωστε, θα έχεις διαπιστώσει ότι σε κοινωνικά / πολιτικά θέματα έχουμε πιο ενδιαφέροντα πράγματα να πούμε... ή μήπως όχι;

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2010, 13:25:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και καλά ρε φιλε Κωστάκη, αυτό το "δε ξέρουν να προσδιορίζονται επαρκώς"που πέταξες, ξέρεις τι ωραία αφορμή για χούντα και καταργηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων είναι; Γίνανε πραξικοπήματα, με λιγότερες αιτίες...Πρόσεξες τέτοιες λεξεις...Δείχνουν ρατσισμό,μεγάλη ιδέα για την πάρτη μας και τέτοια....
Μισούμε την υποκρισία το ιδιο, μην το θεωρείς μόνο δική σου επιλογή...
Όσο για το σύνταγμα, το θεωρώ βαρύ ζήτημα....Χωράει πολλα και δεν προλαβαίνουμε απο όσα μας λαχαίνουν....Προτιμώ θέματα επικαιρότητας..
Όπως η κατάλυση της δημοκρατίας...Δεν σε είδα να λές τιποτε γι αυτό....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2010, 13:47:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και πάλι

Αγαπητέ trexagireve

quote:
Και καλά ρε φιλε Κωστάκη, αυτό το "δε ξέρουν να προσδιορίζονται επαρκώς"που πέταξες, ξέρεις τι ωραία αφορμή για χούντα και καταργηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων είναι; Γίνανε πραξικοπήματα, με λιγότερες αιτίες...Πρόσεξες τέτοιες λεξεις...Δείχνουν ρατσισμό,μεγάλη ιδέα για την πάρτη μας και τέτοια....

Δεν είναι αφορμή για χούντα, ούτε για κατάργηση δικαιωμάτων. Είναι αφορμή για προβληματισμό. Οι περισσότεροι κάτοικοι αυτής της χώρας αδυνατούν να ανταπεξέλθουν σε μία απλή πολιτική συζήτηση και εσύ μου λες για δυνατότητα ορθού αυτοπροσδιορισμού; δεν είπα να τους αφαιρεθεί η ψήφος, απλά θα ήθελα περισσότερη πολιτική και λιγότερη κομματική σκέψη στους νεοέλληνες. Σε κάθε επίπεδο.

quote:
Μισούμε την υποκρισία το ιδιο, μην το θεωρείς μόνο δική σου επιλογή...

Δεν είπα ότι την έχω αποκλειστικότητα, σαφώς...

quote:
Όσο για το σύνταγμα, το θεωρώ βαρύ ζήτημα....Χωράει πολλα και δεν προλαβαίνουμε απο όσα μας λαχαίνουν....Προτιμώ θέματα επικαιρότητας..
Όπως η κατάλυση της δημοκρατίας...Δεν σε είδα να λές τιποτε γι αυτό....

Βαρύ ζήτημα μπορεί να είναι, αλλά από την άλλη αποτελεί τη βάση των όποιων πολιτικών (και δη δημοκρατικών, για να έρθω στο δικό σου ερώτημα) παρεκκλίσεων που παρατηρούνται. Θα ήθελα πάντως να μου πεις για ΠΟΙΑ ΑΠΟ ΟΛΕΣ τις μορφές κατάλυσης της δημοκρατίας θες να μιλήσουμε, αν και είμαστε εντελώς off topic. Κάλεσε με σε κάποιο άλλο topic στο επόμενο μήνυμά σου και θα σου απαντήσω σε ο,τι χρειαστεί.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2010, 14:37:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι αυτό το τόπικ, ειναι μια χαρα φίλε μου Kostakis....Κατάλυση της
δημοκρατιας, εννοώ αυτή που έχει αλλάξει τα δεδομένα, οποια κι αν ήταν αυτα, σε όλα τα θέματα λογικής,ήθους, τάξης, ιστορίας,ιδεών και έχει καταντήσει τον άνθρωπο άβουλο όν στην εποχή μας..Εννοώ τον φασισμό των ΜΜΕ, που επιβάλλουν ιδέες και αποψεις και ο πολίτης, δεν μπορεί πια να έχει την γνώμη του..
Με ενοχλεί το αμερικάνικο δόγμα, ή μαζί μας η εναντιον μας, γιατι δειχνει σκοτεινά κίνητρα....Κατάλυση της δημοκρατίας έχουμε όταν ο μέσος πολίτης, ο πλειοψηφών πολίτης, θεωρείται ίσος ή και χειρότερος, με τις μειονότητες στον τοπο του, εδώ ή όπου αλλού, όταν εξυπηρετουν διαφορετικά συμφέροντα...
Την κατάλυση της δημοκρατίας με τη Νέα Εποχή, λέω πιο σημαντική φίλε μου...Θέλεις να μιλήσουμε γι αυτήν;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 00:23:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostakis:
Παρότι προϊδεάζεις την απάντησή μου (sic), συμφωνώ. Άρα;

Άρα, από μόνο του οδηγεί στο ότι, η ασυνείδητη αυτή μηχανική λειτουργία δεν είναι παρά μία λειτουργία του πνεύματος.

quote:
kostakis:
Η μηχανολογία αναπτύχθηκε εξαιτίας ακριβώς των αρχικών επιτευγμάτων στον τομέα. Αν δεν είχε εφευρεθεί κάποια αρχική μορφή μηχανής, δε θα υπήρχε μηχανολογία και οι δομές αυτής της επιστήμης αναπτύχθηκαν ως προς το πρακτικό μέρος μετά από τις πρώτες εφευρέσεις.
Άλλο θεολογία, άλλο θρησκειολογία, πιστεύω να μην τα συγχέουμε αυτά τα δύο. Δεν μπορεί να υπάρξει θρησκειολογία, μελέτη δηλαδή των θρησκειών, άμα δεν υπάρχουν θρησκείες προς μελέτη!

Μα για να έρθουν τα αρχικά επιτεύγματα στον τομέα αυτό! κάποιος δε θα έπρεπε να σκεφτεί "μηχανολογικά"? άρα αυτομάτως έχουμε την ανάπτυξη της μηχανολογίας!
-Ναι αλλά για να υπάρξουν θρησκείες προς μελέτη και να αρχίσει έτσι η θρησκειολογία! .....δε θα πρέπει πρώτα! να αναπτυχθεί η θεολογία? αφού το κεντρικό πρόσωπο των θρησκειών! δεν είναι παρά ο Θεός?

Τέλος πάντων μου φαίνεται ότι έχουμε αρχίσει την κολοκυθιά!...οπότε ας το κλείσουμε εδώ!

quote:
kostakis:
Στην απάντηση του trexagireve χρησιμοποιείται ως αποδεικτικό στοιχείο ένα έγγραφο, το οποίο στην πράξη είναι εντελώς συμβατικό ως προς αυτό το χαρακτηριστικό του πολίτη (δες πόσοι, όπως κι εγώ, φαίνεται να είναι "αυτοπροσδιορισμένοι Χ.Ο." ενώ δεν είναι ιδεολογικά Χ.Ο., απλά και μόνο επειδή δε γουστάρουν να αλλάξουν την παλαιά - ελληνοπρεπή - ταυτότητα).
Στην απάντηση τη δική σου υπεισερχόμαστε σε καθαρά αντικειμενικά, βάσει ορθόδοξων κανόνων, στοιχεία και γι' αυτό το ποσοστό κατακρημνίζεται. Το θέμα είναι ότι αν συζητήσουμε βάσει της δικής σου απάντησης, οι Χ.Ο. δεν είναι παρά σχετική μειοψηφία (πιθανόν μεγαλύτερη πληθυσμιακά ομάδα από οποιαδήποτε άλλη, αλλά όχι υπερβαίνουσα το 50%, αν και εγώ τη βλέπω συντριπτικά χαμηλότερα). Υπό αυτή τη συνθήκη, συμφωνούμε.

Μα και ο trexagireve, ούκ ολίγες φορές έχει αναφερθεί στο ότι οι πραγματικοί Χριστιανοί είναι σαφώς λιγότεροι....έτερον εκάτερον όμως!
Ε! όχι και 50%!! θα ζούσαμε σε μία Ελλάδα παραμυθένια!! ....δυστυχώς είναι πολύ μικρότερο το νούμερο και συμφωνώ μαζί σου.
Ωστόσο τα υψηλά πράγματι αυτά ποσοστά του αυτοπροσδιορισμού! Δεν κρύβουν τόσο την «υποκρισία» όσο το τι πραγματικά θα ήθελαν να είναι! Από εκεί κι έπειτα θα συμφωνήσω με τον trexagireve ότι δε χρειάζεται «τεστ δεξιοτήτων και δρόμος μετ’ εμποδίων για να αποδείξει κάποιος την πίστη του!»

quote:
kostakis:
Δε χρειάζομαι βοήθεια, σε ευχαριστώ, είναι αρκετά εύκολο να καταλάβω ότι διαφέρουν οι προσεγγίσεις σας, συνεπώς και τα ποσοστά που δίνετε.

Μα δε διαφέρουμε!! αν τους ρωτήσεις θα δεις ότι σχεδόν όλοι δηλώνουν χριστιανοί Ορθόδοξοι!...βέβαια τα τελευταία χρόνια και σίγουρα στο μέλλον, οι μουσουλμάνοι όχι μόνο έχουν αυξήσει το ποσοστό τους! αλλά μελλοντικά, θα υπερκεράσουν και αυτό του χριστιανισμού!....τότε όμως θα έχουμε πάψει να είμαστε και πλειοψηφία στη χώρα μας....ως Έλληνες εννοώ....και θα είναι ενδεχομένως και η "τελευταία Άλωση".

quote:
Sesostris:
Ούτε την Βίβλο δεν γνωρίζεις τρομάρα σου . Οι απαντήσεις σου δείχνουν ότι οι γνώσεις σου στα θρησκευτικά είναι της 6ης δημοτικού .

Ε! τι να κάνουμε?...εσύ είσαι του Πανεπιστημίου βλέπεις......θα πάρεις και υποτροφία σε λίγα χρόνια!!....

quote:
Sesostris:
Σώωωπα ! Τότε γιατί εσύ και οι ομόθρησκοί σου μας πρήζετε με κατεβατά από αυτή ; Όποτε σας συμφέρει στηρίζεστε στην Παλαιά διαθήκη για να δικαιολογήσετε τον Μεσσία σας , και όταν δεν σας συμφέρει δεν βασίζεστε σε ότι γράφει ;

Αντλούμε από αυτήν το θεολογικό μέρος και όχι την ιστορία των Εβραίων...αυτή μας αφήνει αδιάφορους....μελετήστε την εσείς!!!...."οι του Πανεπιστημίου"


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kokoakis
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 01:09:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kokoakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά δεν έχετε καταλάβει ότι δεν υπάρχει θεός;
που ζείτε;
να σας υπενθυμίσω ότι έχουμε 2010 και όχι -2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 02:04:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kokoakis
Καλά δεν έχετε καταλάβει ότι δεν υπάρχει θεός;
που ζείτε;
να σας υπενθυμίσω ότι έχουμε 2010 και όχι -2010


Πέστα βρε μεγάλε γιατί τους τα λέω τόσο καιρό τώρα εδώ μέσα, αλλά δεν με ακούνε!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 12:19:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Αγαπητέ europaios2

quote:
Άρα, από μόνο του οδηγεί στο ότι, η ασυνείδητη αυτή μηχανική λειτουργία δεν είναι παρά μία λειτουργία του πνεύματος.

Το να εξισώνεις το ασυνείδητα πραχθέν με το πνευματικό δε μου κολλάει ιδιαίτερα. Το ένα αφορά ακούσια λειτουργία, το άλλο εκούσια δραστηριότητα. Τέλος πάντων, διαφωνούμε.

quote:
Μα και ο trexagireve, ούκ ολίγες φορές έχει αναφερθεί στο ότι οι πραγματικοί Χριστιανοί είναι σαφώς λιγότεροι....έτερον εκάτερον όμως!

Ο trexagireve επιμένει πως το 98% των Ελλήνων αυτοπροσδιορίζονται χριστιανοί και βάσει αυτού του ποσοστού μιλάει για ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ στην Ελλάδα και εκφέρει τα όποια δικά του συμπεράσματα. Αν όμως κινηθούμε στη λογική του "λιγότερο από 50%" (ποσώ μάλλον του λιγότερο από 10% που πιστεύω εγώ), τα συμπεράσματα διαφέρουν.

quote:
Ωστόσο τα υψηλά πράγματι αυτά ποσοστά του αυτοπροσδιορισμού! Δεν κρύβουν τόσο την «υποκρισία» όσο το τι πραγματικά θα ήθελαν να είναι!

Δηλαδή δέχεσαι τη λογική ότι "στην Ελλάδα είσαι ότι δηλώσεις"; αν ναι, εγώ δηλώνω Θεός, δε δέχομαι καμία αμφισβήτηση επ' αυτής της δήλωσης και απαιτώ να σταματήσει η οποιαδήποτε διαφωνία με τις απόψεις μου...
Είναι δυνατόν να χρησιμοποιούμε μία "τυπική" δήθεν δήλωση (είτε αναγραφή σε μία ταυτότητα, είτε απάντηση σε δημοσκόπηση) ως τεκμήριο του αληθινού Χριστιανού; προφανώς όχι, συνεπώς εφεξής θα συζητάμε πάνω στο "πολύ μικρότερο του 50%", το οποίο εσύ ο ίδιος ανέφερες.
Για μένα υποκρύπτεται υποκρισία από πολλούς στο να δηλώνουν κάτι συγκεκριμένο, εφόσον βολεύονται με αυτό. Θεωρώ μεγαλύτερη μαγκιά να δηλώνεις κάτι και να το τηρείς και στην πράξη.

quote:
Μα δε διαφέρουμε!! αν τους ρωτήσεις θα δεις ότι σχεδόν όλοι δηλώνουν χριστιανοί Ορθόδοξοι!...βέβαια τα τελευταία χρόνια και σίγουρα στο μέλλον, οι μουσουλμάνοι όχι μόνο έχουν αυξήσει το ποσοστό τους! αλλά μελλοντικά, θα υπερκεράσουν και αυτό του χριστιανισμού!....τότε όμως θα έχουμε πάψει να είμαστε και πλειοψηφία στη χώρα μας....ως Έλληνες εννοώ....και θα είναι ενδεχομένως και η "τελευταία Άλωση".

Εύχομαι να μη συμβεί η ανατροπή των δεδομένων στη σχέση ορθόδοξων - μοσουλμάνων, για καθαρά προσωπικούς λόγους. Εντούτοις, δεν μπορώ να δεχτώ επ' ουδενί την ταύτιση που κάνεις με την Ελληνικότητα, αλλά δε θα το συζητήσουμε εκ νέου.

Αγαπητέ trexagireve

quote:
Κατάλυση της δημοκρατιας, εννοώ αυτή που έχει αλλάξει τα δεδομένα, οποια κι αν ήταν αυτα, σε όλα τα θέματα λογικής,ήθους, τάξης, ιστορίας,ιδεών και έχει καταντήσει τον άνθρωπο άβουλο όν στην εποχή μας..

Προσωπικά, ως κατάλυση της δημοκρατίας θεωρώ πρωτίστως την ανισότητα στα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις, την κατάργηση της ελευθερίας και το συνεχόμενο εκφοβισμό των πολιτών. Δε διαφωνώ πάντως στη γενικότερη τοποθέτησή σου.
Αλήθεια... γιατί ο άνθρωπος γίνεται άβουλος κατ' εσέ; δεν έχει τα νοητικά μέσα να ανταπεξέλθει; βλέπεις λοιπόν ότι φτάνεις στο συμπέρασμά μου ότι μεγάλο μέρος του πληθυσμού δε διαθέτει τα πνευματικά ή παιδευτικά εφόδια για να δικαιολογήσει τον όποιο αυτοπροσδιορισμό του; άλλο το αν έχει το δικαίωμα αυτό ή όχι, που ευτυχώς το έχει.

quote:
Εννοώ τον φασισμό των ΜΜΕ, που επιβάλλουν ιδέες και αποψεις και ο πολίτης, δεν μπορεί πια να έχει την γνώμη του.

Δε σου φαίνεται περίεργο το ότι εμείς φαίνεται να έχουμε γνώμη; δε σου φαίνεται περίεργο το ότι εμείς έχουμε απόψεις; τι συμβαίνει λοιπόν με κάποιους άλλους συμπολίτες μας;

quote:
Με ενοχλεί το αμερικάνικο δόγμα, ή μαζί μας η εναντιον μας,

Εμένα να δεις.

quote:
γιατι δειχνει σκοτεινά κίνητρα

Βασικά δείχνει και αδυναμία αποδοχής της ελευθερίας του πλησίονος.

quote:
Κατάλυση της δημοκρατίας έχουμε όταν ο μέσος πολίτης, ο πλειοψηφών πολίτης, θεωρείται ίσος ή και χειρότερος, με τις μειονότητες στον τοπο του, εδώ ή όπου αλλού, όταν εξυπηρετουν διαφορετικά συμφέροντα...

Συμφωνώ απόλυτα. Αρκεί να αναγνωρίζουμε στις ΝΟΜΙΜΕΣ μειονότητες τα δικαιώματα που τους αναλογούν και η συντεταγμένη πολιτεία να φροντίζει να υπερασπίζεται την άποψη της πλειοψηφίας. Ούτε το 35% του εκλογικού σώματος να βγάζει αυτοδυναμία, ούτε το 10% των πολιτών να επιχειρεί να επιβάλλει τη δική του ιδεολογία.

quote:
Την κατάλυση της δημοκρατίας με τη Νέα Εποχή, λέω πιο σημαντική φίλε μου...Θέλεις να μιλήσουμε γι αυτήν;

Ευχαρίστως και σου δίνω τον πρώτο λόγο για την εισαγωγή.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 14:41:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να πούμε λοιπόν, αγαπητέ μου Kostakis,για το βασικό,που ανέφερα
πιο πανω,"αν δεν είσαι μαζί μας,είσαι εναντίον μας",όπου,ολοι οι άνθρωποι, είναι είτε με τους,αμερικάνους,π.χ.,είτε με τους ιρακινούς,
δικαίωμα στην άλλη θέση, δεν υπάρχει..Σε όλα βέβαια, τα πράγματα,
αν το δεις αυτό, δεν είναι απλώς κατάλυση της δημοκρατίας, αλλά
εφαρμογή κατοχικής κατάστασης, απο μια μειρά, που σε αναγκάζει να κανεις ότι θέλει, άλλως, είσαι εχθρός....
Να πούμε και το άλλο;Περί συντάγματος ελληνικού που επίσης αναφέραμε...Δεν έχει καμιά ισχύ σήμερα, υπαρχει το ευρωπαικό,το οποίο αλλάζει κατά βούλησην...
Κοινώς, ένα το δεν μπορείς να αποστασιοποιείσαι απο καταστάσεις που συμβαίνουν και το άλλο,να μην ξέρεις τι ισχύει...
Ποια δημοκρατία, λέμε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 18:07:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostakis:
Το να εξισώνεις το ασυνείδητα πραχθέν με το πνευματικό δε μου κολλάει ιδιαίτερα. Το ένα αφορά ακούσια λειτουργία, το άλλο εκούσια δραστηριότητα. Τέλος πάντων, διαφωνούμε.

Το αποκαλείς ασυνείδητο, αλλά περιβάλλεται από συνειδητότητα!
Ακριβώς αυτό είναι το ένστικτο! δεν είναι ένα παραλήρημα! μία παραισθησιακή φιγούρα της στιγμής! αλλά μία κατάσταση, που όχι απλά δεν περιβάλλεται από βιολογικούς παράγοντες, αλλά εμπεριέχει μία τέτοια μορφή ευαισθησίας που καταλήγει μέσω μίας "άγνωστης" επικοινωνιακής οδούς στο ζητούμενο.
Αν αυτό δεν είναι μέρος του Πνεύματος τότε τι είναι? ΄

Θα μπορούσες βέβαια να πεις, ότι οι δυαδισμοί του τύπου "νους ή πνεύμα - σώμα" παρά τις ποικίλες μορφές που έχουν πάρει, θα πρέπει ίσως να αναθεωρηθούν ριζικά προκειμένου να συμφωνούν με την ύπαρξη ψυχικών ικανοτήτων και την κατανόηση των συμπλεγμάτων ψυχικών πληροφοριών.....αλλά μέχρι τότε και επειδή απλά δεν είμαστε ακόμη ικανοί να το θέσουμε κατά έναν τρόπο επιστημονικά κατανοητό, μιας και καμία από τις προτεινόμενες αποδείξεις δεν είναι είτε ευνόητη είτε αποδείξιμη....ας αρκεσθούμε σε ότι έχουμε.

Το Πνεύμα αγαπητέ kostaki, περιλαμβάνει τα πάντα γύρω από τη σκέψη, δεν μπορείς λοιπόν να λες ότι υπάρχει ένα "ορφανό" ασυνείδητο! κάπου θα πρέπει και αυτό να εντάσσεται! και αφού δεν μπορεί να ενταχθεί στο βιολογικό μέρος εκ των πραγμάτων θα ενταχθεί στο χώρο του Πνεύματος και του νου.

quote:
kostakis:
Ο trexagireve επιμένει πως το 98% των Ελλήνων αυτοπροσδιορίζονται χριστιανοί και βάσει αυτού του ποσοστού μιλάει για ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ στην Ελλάδα και εκφέρει τα όποια δικά του συμπεράσματα. Αν όμως κινηθούμε στη λογική του "λιγότερο από 50%" (ποσώ μάλλον του λιγότερο από 10% που πιστεύω εγώ), τα συμπεράσματα διαφέρουν.

Μα φίλε μου ο trexagireve, αναφέρεται, στο αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός να αυτοπροσδιορίζεται! ή εν πάση περίπτωση να προτιμά! αυτό που θέλει! και η ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ στην Ελλάδα δηλώνει Χριστιανός Ορθόδοξος......με το ζόρι δηλαδή?....δε σε καταλαβαίνω!!


quote:
kostakis:
Δηλαδή δέχεσαι τη λογική ότι "στην Ελλάδα είσαι ότι δηλώσεις"; αν ναι, εγώ δηλώνω Θεός, δε δέχομαι καμία αμφισβήτηση επ' αυτής της δήλωσης και απαιτώ να σταματήσει η οποιαδήποτε διαφωνία με τις απόψεις μου...
Είναι δυνατόν να χρησιμοποιούμε μία "τυπική" δήθεν δήλωση (είτε αναγραφή σε μία ταυτότητα, είτε απάντηση σε δημοσκόπηση) ως τεκμήριο του αληθινού Χριστιανού; προφανώς όχι, συνεπώς εφεξής θα συζητάμε πάνω στο "πολύ μικρότερο του 50%", το οποίο εσύ ο ίδιος ανέφερες.
Για μένα υποκρύπτεται υποκρισία από πολλούς στο να δηλώνουν κάτι συγκεκριμένο, εφόσον βολεύονται με αυτό. Θεωρώ μεγαλύτερη μαγκιά να δηλώνεις κάτι και να το τηρείς και στην πράξη.

Τότε να κάνουμε αυτό που πρότεινε ο φίλος μας, να βάλουμε τεστ δεξιοτήτων και δρόμο μετ’ εμποδίων......


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 18:33:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
kostakis:
Το να εξισώνεις το ασυνείδητα πραχθέν με το πνευματικό δε μου κολλάει ιδιαίτερα. Το ένα αφορά ακούσια λειτουργία, το άλλο εκούσια δραστηριότητα. Τέλος πάντων, διαφωνούμε.

Το αποκαλείς ασυνείδητο, αλλά περιβάλλεται από συνειδητότητα!
Ακριβώς αυτό είναι το ένστικτο! δεν είναι ένα παραλήρημα! μία παραισθησιακή φιγούρα της στιγμής! αλλά μία κατάσταση, που όχι απλά δεν περιβάλλεται από βιολογικούς παράγοντες, αλλά εμπεριέχει μία τέτοια μορφή ευαισθησίας που καταλήγει μέσω μίας "άγνωστης" επικοινωνιακής οδούς στο ζητούμενο.



"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).



Παραισθησιακή φιγούρα της στιγμής είσαι σύ ο ίδιος ..πω..πω...πω..τι άλλο θ'ακούσουμε απο τον Μέγα Χριατιανολόγο Χριστιανοψυχίατρο..τι μας λές τώρα..τι είπες ... πω ...πω...πω ..ποιός Ηράκλειτος και Χιούμ και Κάντ μαζί..

Άγνωστη επικοινωνιακή οδός είσαι μόνο εσύ και τα όσα λές...φοβερός ...μπράβο ...και εις ανώτερα..!

Ε!! Ρε τι πάθαμε..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 19:25:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

Αγαπητέ trexagireve

quote:
Να πούμε λοιπόν, αγαπητέ μου Kostakis,για το βασικό,που ανέφερα
πιο πανω,"αν δεν είσαι μαζί μας,είσαι εναντίον μας",όπου,ολοι οι άνθρωποι, είναι είτε με τους,αμερικάνους,π.χ.,είτε με τους ιρακινούς,
δικαίωμα στην άλλη θέση, δεν υπάρχει..

Σπανίως συμφωνώ με λογικές τύπου "άσπρο-μαύρο", στη δε προκείμενη περίπτωση ακόμα λιγότερο, καθώς συνήθως παίζονται ανθρώπινες ζωές. Άλλωστε ήμουν από τους πρώτους που υποστήριζα τη μη συμμετοχή της χώρας μας στην εισβολή στο Ιράκ και το Αφγανιστάν, ως λογική ουδετερότητας, αλλά...

quote:
Περί συντάγματος ελληνικού που επίσης αναφέραμε...Δεν έχει καμιά ισχύ σήμερα, υπαρχει το ευρωπαικό,το οποίο αλλάζει κατά βούλησην...

Προς το παρόν υπάρχει μια, αόριστης μορφής, συνύπαρξη των δύο, με αποτέλεσμα ο πολίτης συνήθως να είναι μπερδεμένος, ειδικά στις περιπτώσεις που οι επιταγές των συγκρούονται (αν και συνήθως κατισχύει το ευρωπαϊκό, καλά να πάθουμε). Η ουσία είναι ότι με την είσοδο του 2010 και την αποδοχή της γνωστής συνθήκης από όλα τα κράτη-μέλη (με τις γνωστές μεθοδεύσεις), η συσσώρευση εξουσιών γύρω από τα γνωστά κέντρα βαίνει προς την ολοκλήρωσή της.

quote:
Ποια δημοκρατία, λέμε;

Στο είπα και παραπάνω, θεωρώ ότι έχουμε τύποις και μόνο δημοκρατία, στην πραγματικότητα έχουμε ένα πλήρως αλλοτριωμένο κοινοβουλευτισμό.

Αγαπητέ europaios2

quote:
Το αποκαλείς ασυνείδητο, αλλά περιβάλλεται από συνειδητότητα!

Σε ποιο επίπεδο ορίζεις συνειδητότητα στο ένστικτο;

quote:
Το Πνεύμα αγαπητέ kostaki, περιλαμβάνει τα πάντα γύρω από τη σκέψη, δεν μπορείς λοιπόν να λες ότι υπάρχει ένα "ορφανό" ασυνείδητο! κάπου θα πρέπει και αυτό να εντάσσεται! και αφού δεν μπορεί να ενταχθεί στο βιολογικό μέρος εκ των πραγμάτων θα ενταχθεί στο χώρο του Πνεύματος και του νου.

Αν θεωρήσουμε πνευματική κατάσταση το ένστικτο, θα οδηγηθούμε στο αποτέλεσμα ότι όλα τα υπόλοιπα ζώα, πλην του ανθρώπου, σκέπτονται κανονικά, όπως εμείς. Είναι όμως έτσι;
Προσωπικά πάντως δε θεωρώ πνευματική την κατάσταση του ενστίκτου. Πρόκειται περί ενός αρχέγονου λανθάνοντος μηχανισμού και όχι προϊόν πνευματικής επεξεργασίας.

quote:
Μα φίλε μου ο trexagireve, αναφέρεται, στο αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός να αυτοπροσδιορίζεται! ή εν πάση περίπτωση να προτιμά! αυτό που θέλει! και η ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ στην Ελλάδα δηλώνει Χριστιανός Ορθόδοξος......με το ζόρι δηλαδή?....δε σε καταλαβαίνω!!

Σε άλλες συζητήσεις το ποσοστό αυτού του αυτοπροσδιορισμού, παρότι χαλκευμένο ως προς την ουσία του, χρησιμοποιείται ως τεκμήριο πλειοψηφίας. Αυτό δυστυχώς δεν μπορώ να το δεχτώ.
Πάντως θα ήταν ενδιαφέρον να ψάξουμε καλά το πόσο συντριπτική είναι η πλειοψηφία που αναφέρεις : και δεν εννοώ τον αλλοδαπό πληθυσμό, για σκέψου το λίγο.

quote:
Τότε να κάνουμε αυτό που πρότεινε ο φίλος μας, να βάλουμε τεστ δεξιοτήτων και δρόμο μετ’ εμποδίων......

Όταν δηλώνεις κάτι, ο βίος σου είναι τεστ δεξιοτήτων και δρόμος αντοχής. Αν δεν μπορεί κάποιος να ακολουθήσει, βγαίνει εκτός αγώνα, αλλά τότε δε θεωρείται συμμετέχων.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 19:31:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Kostakis, βασικά καλησπέρα,χαίρομαι που συμφωνείς, ότι
το νέο "δόγμα" που ισχύει, με τη δύση, είναι απολυταρχικό και φασιστικό...
Όσο για το ποσοστό,επειδή πρέπει κάποια στιγμή να συννενοηθούμε,μιλάμε για την Ελλάδα και οτι ισχύει..Πόσοι παντρεύονται, ποσοι βαπτίζονται, πόσοι κάνουν ότι ένας χριστιανός, ασχέτως συχνότητος...Αλλοιώς,να βάλουμε ....τέστ ..πιστότητας....
Ποιός θα το κάνει,θέλω να δω, κατά το "αναμάρτητος πρώτος, τον λίθο βαλέτω.."
Ποιός είναι σε θέση να κρίνει την πίστη των άλλων;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 25 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy