ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 αποδείξεις για την ύπαρξη θεού/ών;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 25
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 11:59:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα ημασταν καλυτεροι ή χειροτεροι εαν υπηρχε ή δεν υπηρχε θεος ?

γιατι θελουμε να εχουμε θεο ή γιατι δεν θελουμε ? τι ειναι αυτο που μας οδηγει στην αποψη μας ?

τι θα αλλαζει στην ζωη μας η υπαρξη ή μη ενος ή περισσοτερων θεων?

το να προσπαθει ο καθενας να αλλαξει την γνωμη του αλλου δεν νομιζω οτι εχει καποια βαση , καθως πολλες φορες ξεφευγει το θεμα απο την απλη καταθεση την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΜΑΣ ΑΠΟΨΗΣ , αποτελεσμα ΜΗΔΕΝ !!!

οσο αφορα τον τιτλο του θεματος , "αποδειξεις για την ύπαρξη θεου/ων" , θα ελεγα οτι αυτες ειναι σε φθηνουσα πορεια και δεν ειναι μακρυα η μερα που θα πιασει το ΜΗΔΕΝ !!! καποτε υπηρχαν θεοι γιατι εβρεχε ή φυσουσε , μετα γιατι θεραπευονταν μια αρρωστια , αργοτερα γιατι υπηρχαν για να χωριζουν το καλο και το κακο ... και γενικοτερα οτι δεν μπορουσαμε να εξηγησουμε το αποδιδαμε σε θεους .... σημερα? σημερα εγω προσωπικα δεν βρισκω κανενα λογο ή αιτία υπαρξης για θεους και δαιμονες ...

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 12:43:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
makfor
θα ημασταν καλυτεροι ή χειροτεροι εαν υπηρχε ή δεν υπηρχε θεος ?

γιατι θελουμε να εχουμε θεο ή γιατι δεν θελουμε ? τι ειναι αυτο που μας οδηγει στην αποψη μας ?

τι θα αλλαζει στην ζωη μας η υπαρξη ή μη ενος ή περισσοτερων θεων?

το να προσπαθει ο καθενας να αλλαξει την γνωμη του αλλου δεν νομιζω οτι εχει καποια βαση , καθως πολλες φορες ξεφευγει το θεμα απο την απλη καταθεση την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΜΑΣ ΑΠΟΨΗΣ , αποτελεσμα ΜΗΔΕΝ !!!

οσο αφορα τον τιτλο του θεματος , "αποδειξεις για την ύπαρξη θεου/ων" , θα ελεγα οτι αυτες ειναι σε φθηνουσα πορεια και δεν ειναι μακρυα η μερα που θα πιασει το ΜΗΔΕΝ !!! καποτε υπηρχαν θεοι γιατι εβρεχε ή φυσουσε , μετα γιατι θεραπευονταν μια αρρωστια , αργοτερα γιατι υπηρχαν για να χωριζουν το καλο και το κακο ... και γενικοτερα οτι δεν μπορουσαμε να εξηγησουμε το αποδιδαμε σε θεους .... σημερα? σημερα εγω προσωπικα δεν βρισκω κανενα λογο ή αιτία υπαρξης για θεους και δαιμονες ...

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]



Αγαπητέ makfor
Γιατί ο άνθρωπος να ψάχνει να βρει το Θεό ή γενικότερα το Θείο;
Από τι παρακινείται στην αναζήτησή του αυτή;
Μήπως επειδή δεν μπορεί να εξηγήσει κάποια απλά ή/και πολύπλοκα φαινόμενα που παρατηρεί; Μόνο αυτό;
Πολύ βολική εξήγηση. Σε ικανοποιεί;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 13:02:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητε ψηλε ,

για τον Ανθρωπο , το ψαχνω ακομη αν και υπαρχουν συγκεκριμενοι λογοι που αυτη την στιγμη σιγα σιγα αποκαλυπτονται απο την επιστημη ,

η δικη μου αποψη για τον Ανθρωπο , ειναι οτι ΔΕΝ ΨΑΧΝΕΙ θεους , απλα τους ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ , χωρις ισως ξεκαθαρο λογο , αλλα πιθανον γιατι ΤΕΤΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ , η ικανοτητα να αγνωριζει τον εαυτο του , η ικανοτητα να προβλεπει και να φανταζεται , η ικανοτητα να ζει στο "μελλον" , να προσδιδει "ζωη" και "χαρακτηριστικα" σε οτι υπαρχει γυρω του , και πολλα αλλα , του δωσαν και το χαρακτηριστικο να φτιαχνει θεους και αυτο δεν επικρατησε τυχαια , απλα αυτοι που πιστευαν αντιμετωπιζαν τις τοτε δυσκολιες ποιο ευκολα , και ετσι ως ειδος επικρατησαν και παει λεγοντας ... σημερα ομως πλεον ο ανθρωπος δεν εχει αυτη την αναγκη ομως εχει ακομη την ιδιοτητα αυτη να γενα θεους !!!

αραγε τι ειναι αυτο που κανεις καποιους περισσοτερο, λιγοτερο ή καθολου πιστους (η αναγκη να εχουν θεο) , τι ειναι ? η αμαθεια? δεν νομιζω , τι ειναι ? ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ? μηπως ειναι "κατασκευαστικο" το θεμα ?

για μενα , δεν ενιωσα , ουτε νιωθω την αναγκη να πιστεψω ή να βρω θεο ... μπορει καποτε καποιοι να με "ηθελαν πιστο (παρα τις εντονες διαμαρτυριες μου, αλλα λογω ηλικιας δεν με επερνε) , να με βαφτισαν και να με βαλανε ταμπελα ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΝΑ ΜΕ ΡΩΤΗΣΟΥΝ" γιατι ετσι τους βολευε , στην πορεια ομως απλα τους αφησα πισω μου. ΔΕΝ υπαρχει για μενα ΛΟΓΟΣ που να δικαιολογει ή να απαιτει την υπαρξη θεου , υπάρχει για σενα ?

φυσικα το θεμα για μενα δεν εχει να κανει με ικανοποιηση ή οτι αλλο , εχει να κανει απλα με την καταθεση της αποψης μου και ο τροπος που βλεπω το θεμα ΘΕΟΣ... ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ τιποτα παραπερα.

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 13:28:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς τον επανακάμψαντα, makfor...Τι λέει ρε φίλε;Υπάρχει Θεός, ή υπάρχει άνθρωπος, είναι που πρέπει να αναρωτηθείς...Λές να φυτρώσαμε, σαν ραδίκια;
Και δεν μου λές, αν δεν υπάρχει, γιατί προβληματιζόμαστε;Γιατι μας καίει;Ότι είναι είναι κι ο καθένας τον δρόμο του και την επιλογή του...Τι έγινε, έχουμε αμφιβολίες και θέλουμε να κρατάμε πισινη;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 13:44:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σου και σενα τρεχαγυρευε, το τι πρεπει να αναρωτηθω επετρεψε μου ΕΑΝ ΘΕΣ , να ειναι δικη μου ΕΠΙΛΟΓΗ και οχι ΔΙΚΗ ΣΟΥ !!! ευχαριστω

" και για να σου πω " , το γιατι προβληματιζοΣαστε θα πρεπει να το ψαξετε ,εγω δεν ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΟΜΑΙ φιλε μου !!!


[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 20:34:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα εννοείται αγαπητέ μου makfor, ότι όλοι, μπορούν να γράφουν στα παλαιότερα των υποδημάτων τους,βασικά ερωτήματα για κάθε σκεπτόμενο όν, αλλά, εγώ μιλούσα για νορμάλ καταστάσεις,φυσιολογικά πράγματα, όχι για ....αναισθησία, ή γύρισμα πλευρού..Είναι επιλογές, που κάνουμε και μας προσδιορίζουν......
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2009, 10:05:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Εφόσον ο Θεός αποφάσισε να περπατήσει μεταξύ των ανθρώπων, δε νομίζεις πως κάπου θα έπρεπε να εμφανιστεί;
Αν είχε π.χ. εμφανιστεί στο Tαμτούμ και είχε αλισβερίσι με τους τους Ταμτούμιους αυτόχθονες, τότε, θα έλεγες τα ίδια και για αυτούς ή αφού δεν είναι Εβραίοι δεν θα σε πείραζε και τόσο;

Βέβαια, αν μας είχε προτιμήσει, εμάς τους σούπερ Ελληναράδες, εμείς που δώσαμε τα φώτα του πολιτισμού παντού, που δεν αφήσαμε τίποτα που να μη το έχουν ανακαλύψει οι παπούδες μας, που, που, που, που, που, ..... τότε θα μας τα έλεγες αλλιώς τα πράγματα, σωστά D.P.J. 10;

Μήπως, τελικά, δεν φταίει το μέρος όπου εμφανίστηκε ο Θεός, αλλά και το δικό σου πρόβλημά, είναι οι Εβραίοι;

**Λέω μήπως;;;


Όχι κάνεις πολύ μεγάλο λάθος . Δεν έχω τίποτα ( προσωπικά πάντα) εναντίον των Εβραίων . Έχουν και αυτοί τα καλά και τα άσχημά τους όπως κάθε λαός . Ίσα - ίσα μάλιστα θα έπρεπε να παραδειγματιστούμε σαν λαός από τα θετικά στοιχεία τους . Ο νοών νοείτο.
Το ότι κατόρθωσαν και "πέρασαν" τον δικό τους θεό με τον ένα ή άλλο τρόπο σε ένα πολύ μεγάλο τμήμα του πληθυσμού της γης , .... μαγκιά τους , για να το πω απλά.
Εμείς οι υπόλοιποι τώρα πως στην σημερινή εποχή εξακολουθούμε και τρώμε τα περί "κρίνου" τα περί "εκλεκτού λαού" κ.α. είναι απορίας άξιον.
Και Ψηλέ άν ο "θεός" εμφανιζόταν στο Ταμτούμ ή στο....Γκουανταλακανάλ , πάλι την ίδια απορία θα είχα. Άν βέβαια ....είχε προτιμήσει (!) εμάς τότε θα (έπρεπε να) είχαν τον ίδιο προβληματισμό σε άλλα μέρη .
Και τι θα πεί "κάπου έπρεπε να εμφανισθεί...". Θεός ήταν.....δεν μπορούσε να εμφανισθεί ταυτόχρονα ...παντού ; Εδώ τόσα και τόσα κουφά ακούσαμε και διαβάσαμε ότι έγιναν ...με την "δύναμη του Κυρίου".....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2009, 10:24:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
makfor
η δικη μου αποψη για τον Ανθρωπο , ειναι οτι ΔΕΝ ΨΑΧΝΕΙ θεους , απλα τους ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ , χωρις ισως ξεκαθαρο λογο , αλλα πιθανον γιατι ΤΕΤΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ

Συμπεραίνω, από τα όσα ανέφερες για το άτομό σου, πως αμφισβητείς την ύπαρξη του Θεού γιατί το θεωρείς ως ένα "συμβιβασμό", κάτι το μη αποδείξιμο, στην οποία σε υποχρέωσαν να ζεις χωρίς, ωστόσο, να σε ρωτήσουν (η βάπτισή σου κ.τ.λπ).

Έρχεσαι, όμως, εσύ και δημιουργείς έναν άλλο, έναν δικό σου "συμβιβασμό", προκειμένου να αναιρέσεις τον πρώτο και, πίσω από αυτόν ταμπουρώνεσαι και αναπτύσσεις επιχειρηματολογία.

Λες πως ο άνθρωπος ενδέχεται να "δημιουργεί θεούς γιατί πιθανώς ΤΕΤΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ".
Πώς το ξέρεις εσύ αυτό; Μπορείς να το αποδείξεις;
Αλλά, και ακόμη έτσι να είναι, που εγώ πιστεύω πως έτσι ακριβώς είναι, σε ρωτώ λοιπόν, γιατί και πώς ή, από τι ή ποιον, κατασκευάστηκε έτσι ο άνθρωπος, ώστε να έχει έμφυτη μέσα του (εκ κατασκευής, όπως λες εσύ), αυτή την τάση/αγωνία/θέληση ή όπως θες πες το εσύ, για να ψάξει ή να δημιουργήσει Θεό ή θεούς;


quote:
makfor
η ικανοτητα να αγνωριζει τον εαυτο του , η ικανοτητα να προβλεπει και να φανταζεται , η ικανοτητα να ζει στο "μελλον" , να προσδιδει "ζωη" και "χαρακτηριστικα" σε οτι υπαρχει γυρω του , και πολλα αλλα , του δωσαν και το χαρακτηριστικο να φτιαχνει θεους

Όταν ο άνθρωπος προβλέπει το μέλλον ή φαντάζεται, χρησιμοποιεί παραστάσεις ή αντικείμενα που του είναι γνωστά. Μπορεί να πλάσσει κάτι που δεν υπάρχει στην πραγματικότητα, αλλά αν προσέξουμε, τα στοιχεία, τα χαρακτηριστικά που συνθέτουν αυτό το κάτι, είναι στοιχεία γνωστά σε εμάς.
Έχει, λοιπόν, ο άνθρωπος γνώση του Θείου;


quote:
makfor
αραγε τι ειναι αυτο που κανεις καποιους περισσοτερο, λιγοτερο ή καθολου πιστους (η αναγκη να εχουν θεο) , τι ειναι ? η αμαθεια? δεν νομιζω , τι ειναι ? ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ? μηπως ειναι "κατασκευαστικο" το θεμα ?

Αν είναι κατασκευαστικό, τότε ο άνθρωπος γεννιέται ήδη με τη γνώση του Θείου; Υπάρχει δηλαδή στο DNA;

Edited by - Ψηλός on 09/12/2009 10:59:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2009, 11:18:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητε Ψηλέ , οχι δεν εχει να κανει αυτο που λεω με το μη αποδειξιμο , δηλαδη δεν εξαταζω εαν αποδεικνυεται ή οχι η υπαρξη ενος θεου , το τι μου επιβαλαν επισης δεν το κοιταζω, αυτο που κραταω ειναι οτι ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ , δεν δεχομουν ως λογικα ολα αυτα , πραγματικα ΤΟΤΕ δεν ηξερα ΓΙΑΤΙ λειτουγρουσα ετσι , γιατι ΔΕΝ δεχομουν την θρησκεια (που πιστευω οτι δεν εχει σχεση με την χριστιανικη αλλα γενικοτερα με το θεμα θρησκεια) , πολλες φορες προβληματιζομουν ΓΙΑΤΙ δεν το δεχομουν

δεν δημιουργω καμια συμβατοτητα (ή ετσι θεωρω εαν θελεις) , ουτε θελω να αναιρεσω τιποτα , αυτο που λεω ειναι οτι ολα αυτα μου φαινονται παραξενα , το μυαλο μου δεν τα δεχετε και οπως ειπα τοτε δεν ηξερα σημερα ξερω γιατι

για το θεμα την κατασκευης των θεων απο τον ανθρωπο υπαρχουν πολλες ενδειξεις , με σιγουρια δεν θα σου πω τιποτα (με την εννοια οτι ισχυει το α ή το β ) με σιγουρια μπορω να μιλησω μονο για το τι νομιζω εγω και πως το βλεπω , χωρις να διεκδικω το αλαθητο ή το μη αναστρεψιμο. θα αναφερω ενα σκεπτικο που ειχε αναπτυχθει σε ενα συνεδριο που παρακολουθησα πριν απο χρονια σε ενα πανεπηστημιο στην αμερικη (νομιζω οτι το εχω καταθεσει ξανα αλλα δεν ειμαι σιγουρος οποτε συγνωμη εαν επαναλαμβανομαι)

ολοι οι λαοι δημιουργουν ομιλια
ολοι οι λαοι δημιουργουν μαθηματικα
ολοι οι λαοι δημιουργουν μουσικη και χορο

ολοι με διαφορερικο ή κοινο τροπο
χαρακτηριστικα κοινα , δεξιοτητες που τις αναπτυσουν με τον δικο τους τροπο

ολοι οι λαοι εχουν τους δικους τους θεους , μηπως οπως ολα τα παραπανω ετσι και ο θεος δεν ειναι τιποτα αλλο απο μια δεξιοτητα που αναπτυσει ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ λογο ο καθε ανθρωπος ?

ο ανθρωπος δεν πιστευω οτι κατασκευαστηκε , επειδη εμεις στο συντομο χρονο που εχουμε πανω στην γη , οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΠΟΙΟΥ δεν παει να πει οτι ολα εχουν κατασκευαστη , οτι για ολα υπαρχει δημιουργος , για μενα δεν υπαρχει δημιουργος , ηδη η επιστημη εχει εξηγησει με πολλους τροπους την φυσικη εξελιξη των οργανισμων ,το DNA εχει επιβεβαιωσει αυτη την εξελιξη , επισης ηδη ριχνουμε μια κλεφτη ματια στον τροπο λειτουγριας του συμπαντος κτλπ εαν η ζωη μας κρατουσε 1000 χρονια μηπως θα το βλεπαμε αλλιως ? εαν μια μυγα που ζει μερικες μερες ειχε λογικη δεν θα μας εβλεπε ως θεους αφου ποτε δεν θα πεθαιναμε και μια δικια μας γενια θα την βλεπαν χιλιαδες γενιες μυγων? τα βουνα εαν ειχαν λογικη δεν θα μας βλεπαν σαν μυγες ? ως οντα χωρις νοημα και λογικη ? μηπως ο τροπος που κοιταμε τον κοσμο μας , μας δημιουργει μια στρεβλη εντυπωση για το πως ειναι ?


εγω δεν νιωθω την αναγκη να με εχει κατασκευσει καποιος , και δεν βλεπω τιποτα στον κοσμο μου που ειναι ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑ καποιου , αντιθετα οπως μου αρεσει να λεω , υπαρχει μια τυχαια σκοπιμοτητα ή σκοπιμη τυχαιοτητα σε ενα συστημα που ποτε δεν μενει σταθερο που εξελισεται συνεχως , και εξηγω , το οτι το φεγγαρι γυριζει γυρω απο την γη δεν ειναι τυχαιο ειναι σκοπιμο δηλαδη η βαρυτητα της γης - ηλιου και αλλων πλανητων ΚΡΑΤΑΝΕ ΤΗΝ ΣΕΛΗΝΗ εκει , ΟΜΩΣ αυτο δεν εγινε σκοπιμα ΑΛΛΑ ΤΥΧΑΙΑ , ετυχε να βρεθει αυτη η υλη εκει και να δημιουργησει το φεγγαρι μας !!! ετσι δεν ειναι τυχαιο που ο ηλιος δεν καιει την γη αλλα δεν ειναι και κατασκευασμα δεν συμβαινει επιτηδες , μαλιστα σε καποια χρονια ο ηλιος θα καψει την γη ειτε το θελουμε εμεις ειτε οχι , καποτε το φεγγερι θα φυγει απο την ελξη της γης ειτε το θελουμε ειτε οχι ...

οσο αφορα τον ανθρωπο , η εξεληξη του δεν εχει σταματησει , οπως και η παρουσια του δεν ειναι κατι αναγκαιο για να λειτουργει το συμπαν ή η γη , εαν αυριο εξαφανιστουμε ως ειδος , εχασε η βενετια βελονι που λεμε και στο χωριο μου ... δεν εγινε τιποτα απολυτως ...

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2009, 11:24:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητε τρεχαγυρευε , δυστυχως και φταιω εγω , δεν υπαρχει πεδιο συζητησης μαζι σου , συγχωραμε αλλα δεν εχω την υπομονη να ψαξω , δυστυχως για μενα με απωθουν οι ακραιες καταστασεις και οι εκφραστες τους, αναμεσα τους και πολλα σε -ισμος, και εσενα σε εχω κατασταξει σε αυτα , συγχωρα με !!!

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2009, 11:42:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
D.P.J. 10
Το ότι κατόρθωσαν και "πέρασαν" τον δικό τους θεό με τον ένα ή άλλο τρόπο σε ένα πολύ μεγάλο τμήμα του πληθυσμού της γης , .... μαγκιά τους , για να το πω απλά.

Μα ποιον "δικό τους Θεό" πέρασαν;
Αυτόν που σταύρωσαν οι ίδιοι;
Είναι Χριστιανοί οι Εβραίοι;


quote:
D.P.J. 10
Εμείς οι υπόλοιποι τώρα πως στην σημερινή εποχή εξακολουθούμε και τρώμε τα περί "κρίνου" τα περί "εκλεκτού λαού" κ.α. είναι απορίας άξιον.

Κάποια πράγματα έχουν συμβολικό χαρακτήρα. Όχι όλα, αλλά ορισμένα ναι.
Εκλεκτός λαός, είμαστε όλοι. Στο Χριστιανισμό δεν υπάρχουν κάστες ανώτερων και κατώτερων ανθρώπων.

quote:
D.P.J. 10
Και τι θα πεί "κάπου έπρεπε να εμφανισθεί...". Θεός ήταν.....δεν μπορούσε να εμφανισθεί ταυτόχρονα ...παντού;

Αν έκανε κάτι τέτοιο, θα έθετε υποψηφιότητα και ως αντικαταστάτης του Γκέλερ και θα τον έψαχνε και ο Αντένα, θα τον χρυσοπλήρωνε.
Είδες τελικά που διάλεξε λάθος εποχή; Αν ερχόταν τώρα, θα σκίζονταν τα κανάλια για το ποιο θα έπαιρνε τα αποκλειστικά δικαιώματα!!


***Θα σου δώσω, όμως, μια αποκλειστική πληροφορία. Όσον αφορά σε αυτό που λες για "ταυτόχρονη παρουσία παντού", είναι προγραμματισμένη για τα επόμενα επεισόδια. Δεν ξέρω όμως ποιο κανάλι θα το δείξει, ούτε τη μέρα και την ώρα. Δεν έχεις παρά να "συντονιστείς" και να περιμένεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2009, 11:43:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάθε έννοια απολαμβάνει ενός τοπικού και χρονικού σημασιολογικού σημείου με τις ιδιαιτερότητες κάθε κοινωνίας και οι άνθρωποι δεσμεύονται ριζικά και αξιολογούν , όπως και ερμηνεύουν με την προοπτική που δομικά οροκαθορίζει την σκέψη τους.

Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι ο όρος αγάπη απολαμβάνει ιδιαίτερου νοηματικού περιεχομένου απο κοινωνία σε κοινωνία και οι άνθρωποι αντιλαμβάνονται το ορθόν , μέσα απο αυτην την νοηματοδότηση η οποία επιτάσσεται δια μέσου αυτής...

Το γλωσσικό σημείο δεν συνδέει ένα πράγμα με ένα όνομα αλλα μια έννοια με μια ακουστική εικόνα .

Αυτή η τελευταία δεν είναι το ηχητικό υλικό , κάτι εντελώς φυσικό , αλλα το ψυχικό αποτύπωμα αυτού του ήχου ...η αναπαράσταση που δίνει η μαρτυρία των αισθήσεών μας.

Οι γλωσσικές ενότητες ως "ψυχικές" οντότητες συμμετέχουν στο πλαίσιο της γλώσσας και δεν απορρέουν απο την ομιλία.

Η γλώσσα , είναι για μας το γλωσσικό σύστημα ..ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΟΜΙΛΙΑ.

Μιλάμε για δυο ριζικά διαφορετικούς τόπους ...αυτόν του ομιλούντος υποκειμένου και αυτόν του εκφέροντος-υποκειμένου ...αυτόν που ομιλεί και αυτόν που προσπαθεί να κωδικοποιήσει την ομιλία και να την μεταφράσει και να την εκφέρει υπο μορφή αιτήματος..

Κάθε έννοια δεν είναι απλά μια ερμήνευση αλλα -κυρίως-ένα ψυχικό αποτύμωμα το οποίο την συνοδεύει κάθε φορά που εμπλέκεται αυτή στις καθημερινές μας συνδιαλέξεις...

Και ο άνθρωπος πολύ δύσκολα θα ξεφύγει απο αυτόν τον τόρο της αέναης χειραγωγησής της ...περιορίζόμενος και θυματοποιούμενος εκ των έσω!

Γι'αυτό και οι άνθρωποι συζητούν -συνήθως- ώρες επι ωρών , για να καταλήξουν ότι δεν κατάλαβαν τίποτα.

Άνθρωπος...!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2009, 12:43:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Μα ποιον "δικό τους Θεό" πέρασαν;

Τον Γιαχωβά. Αυτόν που "ζει" μέσα στην Παλαιά Διαθήκη

quote:
Αυτόν που σταύρωσαν οι ίδιοι;

Ε..χμμμ... οι Ρωμαίοι τον σταύρωσαν. Διάβασε και κανένα ευαγγέλιο...

quote:
Στο Χριστιανισμό δεν υπάρχουν κάστες ανώτερων και κατώτερων ανθρώπων.

Εκτός από το λαό Ισραήλ που υμνείτε, κανείς άλλος.

quote:
Αν έκανε κάτι τέτοιο, θα έθετε υποψηφιότητα και ως αντικαταστάτης του Γκέλερ και θα τον έψαχνε και ο Αντένα, θα τον χρυσοπλήρωνε.

Ε, εδώ που τα λέμε ο άστεγος Εβραίος θαυματοποιός ή μάλλον οι ανώνυμοι εμπευστές των ιστοριών του, προσπάθησαν αρκετά. Τι σε νερό τον έβαλαν να περπατάει, τι να κλέβει τα θαύματα του Διονύσου και να κάνει το νερό κρασί, τι να ανασταίνει πεθαμένους... Άμα υπήρχε ΑΝΤ1 τότε, μέχρι και πρωινή εκπομπή θα του έδιναν.

quote:
Όσον αφορά σε αυτό που λες για "ταυτόχρονη παρουσία παντού", είναι προγραμματισμένη για τα επόμενα επεισόδια.

Ναι, μαζί με την εκπλήρωση των μεσσιανικών προφητειών που χρωστάει από την προηγούμενη φορά...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2009, 17:35:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποια στιγμή, όμως, φιλε makfor, πέρα απο το τι εσύ νομίζες, θα καταλάβεις ότι οι θέσεις σου είναι λίγο "πειραγμένες",αλλά
δεν θέλεις να το δεις...Κα τότε ίσως είναι αργά...
Όσο για το με ποιόν μιλάς, δεν με χαλάει...Να μιλάς, όμως,μόνο αγόρι μου,να μιλάς μην μου απομονώνεσαι, γιατι δεν ξέρεις τι γινεται...
Φίλε Εαρινέ, η προσωπική οπτικη γωνία, δεν ειναι νέο,το θέμα είναι αν μπορούμε να δούμε απο αντικειμενική σκοπιά τα πράγματα,πράγμα σπάνιο, όχι υπο γωνίαν...
Ας το ψάξουμε, αν "τολμάτε"...Η αλήθεια, θα οφελήσει πολλούς....
Γιατι,τα λόγια του στύλ "πάμε αύριο απεργιά, σήμερα βρέχει" δεν τα μπορώ....
Η μλάμε, ή όχι( μην πω το άλλο....)
Ζούμε την μοναδική θρησκεία με αληθινή ιστορία,που μπορούμε να εννοήσουμε και κατανοήσουμε κι αντί αυτού, την αμφισβητούμε....Και χάνουμε την ευκαιρία, να καταλάβουμε πράγματα, που παλιότεροι, δεν είχαν το νου να εννοήσουν.Ας το δούμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2009, 23:45:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιατι,τα λόγια του στύλ "πάμε αύριο απεργιά, σήμερα βρέχει" δεν τα μπορώ....



Άπαιχτο και προσωπικό στύλ..

Γειά σου ρε Βαγγέλη ... όλοι οι δρόμοι ...μια η λεωφόρος...

Αυτή της ανθρωπιάς...!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2009, 00:37:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός

quote:
Μα ποιον "δικό τους Θεό" πέρασαν;

macedon
Τον Γιαχωβά. Αυτόν που "ζει" μέσα στην Παλαιά Διαθήκη


Στην Ελλάδα είμαστε Χριστιανοί, όχι Γιαχωβάδες. Υπάρχουν βέβαια και τέτοιοι, αλλά είναι λίγοι. Αν θες να κάνεις το χατήρι στους Γιαχωβάδες, γούστο σου και καπέλο σου.


quote:

quote:
Αυτόν που σταύρωσαν οι ίδιοι;

macedon
Ε..χμμμ... οι Ρωμαίοι τον σταύρωσαν. Διάβασε και κανένα ευαγγέλιο...


Άσε, δεν σου πάει το στυλάκι του χαζούλη!

quote:

quote:
Στο Χριστιανισμό δεν υπάρχουν κάστες ανώτερων και κατώτερων ανθρώπων.

macedon
Εκτός από το λαό Ισραήλ που υμνείτε, κανείς άλλος.

Ισραήλ, Εβραίοι, Ιερουσαλήμ, .... λέξεις που σε αναστατώνουν ε;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2009, 08:18:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ναι, μαζί με την εκπλήρωση των μεσσιανικών προφητειών που χρωστάει από την προηγούμενη φορά...

macedon


Έχω την εντύπωση ότι ..... η παραγραφή ισχύει και για θεούς !!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2009, 18:24:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Θεός αργεί, αλλά δεν λησμονεί, φίλε DPJ10.,..Και ικανοποιεί,αυτό που λέμε ότι θέλουμε....
Μένει να δούμε, αν το εννοουμε, γι αυτό και καθυστερει λίγο, στην δράση του ο Θεός...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 00:37:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Ζούμε την μοναδική θρησκεία με αληθινή ιστορία,που μπορούμε να εννοήσουμε και κατανοήσουμε κι αντί αυτού, την αμφισβητούμε....

Αγαπητέ trexagireve , ο χριστιανισμός δεν είναι η μοναδική θρησκεία στον κόσμο ...Όσο για την ιστορία του , η τελευταία λέξη που θα την χαρακτήριζε είναι το «αληθινή» .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 10:02:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν περίμενα να το παραδεχτείς,αλλά τουλάχιστον κάνε την "πάπια", καλέ μου sesostris....Είναι και η μόνη κραταιά στην δύση,ευρώπη, λευκή φυλή, πές το όπως θές...Είναι η μόνη θρησκεία, όλα τα άλλα είναι μόδες και αιρέσεις...
Όσο για αληθινή...Δεν υπάρχει άλλη να έχει τέτοιο μεγάλο αριθμό έργων και ζωής στην γή, για τη δύση, πάντα...Ξέρεις τι λέω και πως έτσι είναι...Ο Χριστός έφερε την μόνη αληθινή θρησκεία, όλοι οι άλλοι,κλέφτες και αντιποιητές ειναι..Και σαν τελευταία που δεν έπεσε ποτέ,είναι και γι αυτό αληθινή...
Έτσι δεν είναι;...Σκληρά μιλώντας...
Για την ουσία της που την κάνει ζωντανή, πρέπει να το σκεφτείς...Μήπως δεις κι εσύ την αλήθεια της...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 11:00:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve

quote:
Ο Χριστός έφερε την μόνη αληθινή θρησκεία

Φαντάσου να είχε υπάρξει κιόλας, τι θα έφερνε...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 12:35:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κατι τετοια ελεγε και ο ξαδερφος μου , εμπελεξε και με παλιοημερολογητες , πηγε και στο ορος , φορσουε μονο λευκα , οτι ειχε τεχνολογια ηταν διαβολικο , ξυλωσε κουρτινες και πεταξε τα ρουχα που ηταν χρωματιστα ..... τελικα τον κλεισαμε στο ψυχιατριο ... τωρα ευτυχως ειναι καλα και ξεκοψε απο ολες αυτες τις .....

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 12:49:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
makfor
κατι τετοια ελεγε και ο ξαδερφος μου , εμπελεξε και με παλιοημερολογητες , πηγε και στο ορος , φορσουε μονο λευκα , οτι ειχε τεχνολογια ηταν διαβολικο , ξυλωσε κουρτινες και πεταξε τα ρουχα που ηταν χρωματιστα ..... τελικα τον κλεισαμε στο ψυχιατριο ... τωρα ευτυχως ειναι καλα και ξεκοψε απο ολες αυτες τις .....



Και ο trexa παλαιοημερολογίτης είναι.....

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 13:11:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι καλή μου ar_ia, among others....Αλλά, τι θέλεις να κάνεις βρε ζιζάνιο;Που το πάς;
Για το ..τρελάδικο;Πειραχτήρι!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2009, 13:09:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

macedon
Τον Γιαχωβά. Αυτόν που "ζει" μέσα στην Παλαιά Διαθήκη

_____________________________

Που αναφέρει η Παλαιά Διαθήκη τη λέξη Γιαχωβά;
Η Καινή;
Οι πατέρες της εκκλησίας;
Η υμνολογία;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2009, 14:02:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimitris2

quote:
Που αναφέρει η Παλαιά Διαθήκη τη λέξη Γιαχωβά;

Η λέξη "Γιαχωβάς" (Γιαχβεχ) αναφέρεται πάνω από 7.000 στην Παλαιά Διαθήκη. Πάρε ένα παράδειγμα:

"יהוָ֛ה פָּקַ֥ד אֶת־שָׂרָ֖ה כַּאֲשֶׁ֣ר אָמָ֑ר וַיַּ֧עַשׂ יְהוָ֛ה לְשָׂרָ֖ה כַּאֲשֶׁ֥ר דִּבֵּֽר"
(Γιαχβέχ πακάτ ετ Σαρά καασέρ αμάρ βαιγιαάς Γιαχβέχ λεσαρά καασέρ ντιμπέχ) (Γεν. 21:1)

quote:
Η Καινή;

Στην Καινή έχουμε τον υποτιθέμενο γιο του Γιαχωβά.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2009, 14:56:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
makfor -για τον Ανθρωπο , το ψαχνω ακομη αν και υπαρχουν συγκεκριμενοι λογοι που αυτη την στιγμη σιγα σιγα αποκαλυπτονται απο την επιστημη ,
η δικη μου αποψη για τον Ανθρωπο , ειναι οτι ΔΕΝ ΨΑΧΝΕΙ θεους , απλα τους ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ , χωρις ισως ξεκαθαρο λογο , αλλα πιθανον γιατι ΤΕΤΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ…
αραγε τι ειναι αυτο που κανεις καποιους περισσοτερο, λιγοτερο ή καθολου πιστους (η αναγκη να εχουν θεο) , τι ειναι ? η αμαθεια? δεν νομιζω , τι ειναι ? ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ? μηπως ειναι "κατασκευαστικο" το θεμα ?

Το ενδιαφέρων φίλε makfor είναι το τι είναι αυτό που δημιουργεί την «ανάγκη» να πιστεύουμε (χρειαζόμαστε) μια ανώτερη δύναμη;

Αν η αιτία είναι η κατασκευή (όπως λες και εσύ), δηλαδή το γονίδιο (κληρονομικότητα) που περνάει από μια γενιά στην άλλη, τότε θα είχε ενδιαφέρων να αναρωτηθούμε ποιον ακριβώς ρόλο παίζουν και γιατί, αλλά και που εξυπηρετούν τον άνθρωπο, μέσα στην πορεία της εξελικτικής πορείας του…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2009, 15:24:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

macedon

Η λέξη "Γιαχωβάς" (Γιαχβεχ) αναφέρεται πάνω από 7.000 στην Παλαιά Διαθήκη. Πάρε ένα παράδειγμα:

"יהוָ֛ה פָּקַ֥ד אֶת־שָׂרָ֖ה כַּאֲשֶׁ֣ר אָמָ֑ר וַיַּ֧עַשׂ יְהוָ֛ה לְשָׂרָ֖ה כַּאֲשֶׁ֥ר דִּבֵּֽר"
(Γιαχβέχ πακάτ ετ Σαρά καασέρ αμάρ βαιγιαάς Γιαχβέχ λεσαρά καασέρ ντιμπέχ) (Γεν. 21:1)



Και στα ταιλανδέζικα. Πάρε ένα παράδειγμα.
ป็นภาษากรีกแปลว่า “ผู้อยู่อาศัย” ซึ่งเป็นความหมายทึ่หมายถึงบริเวณที่เป็นอาณานิคมของ

Στα εβραίικα יְהֹוָה
4 γράμματα και ο φωνηεντισμός ελληνικός για απόδοση στα ελληνικά.

Κάθε λαός χρησιμοποιεί την δική του γλώσσα για να ονοματίσει τον Ανώνυμο.
Ο Πλάτων έλεγε Θεός για να περιγράψει τον σχηματισμό του σύμπαντος από κάποια άλλη οντότητα.(αναγκαστικά έπρεπε να χρησιμοποιήσει μια λέξη)

Ο Ταϊλανδός έχει άλλη λέξη για τον ίδιο λόγο.

Όλοι ομιλούν για κάποιον ο οποίος δεν έχει πατρίδα γιατί είναι αγέννητος.

Το να ονομάζεις τον Θεό του Πλάτωνα, του Ταιλανδού, του Κινέζου, του Έλληνα με το εβραιοελληνικό τετραγράμματο είναι βλακεία.
Ειδικά όταν χρησιμοποιείς τον όρο επιθετικά προς τους Έλληνες.
Γιατί ο Θεός είναι ένας και όνομα δεν έχει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2009, 15:40:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimitris2

quote:
Και στα ταιλανδέζικα. Πάρε ένα παράδειγμα.

Μόνο που η Παλαιά Διαθήκη δεν γράφτηκε στα ταϋλανδέζικα αλλά στα εβραϊκά. Και στο εβραϊκό κείμενο η λέξη "Γιαχβέχ" υπάρχει πάνω από 7.000 φορές.

quote:
Γιατί ο Θεός είναι ένας και όνομα δεν έχει.

Κοίτα τώρα που ο θεός των Εβραίων λέει ότι ο ίδιος έχει όνομα κσι συστήνεται μ'αυτό:

"אֲנִ֥י יְהוָ֖ה ה֣וּא שְׁמִ֑י" (Ανι Γιαχβέχ χου σεμι - "Είμαι ο Γιαχωβάς κι αυτό είναι το όνομά μου") (Ησαϊας 42:8)

Ποιόν να πιστέψει κανείς; Εσένα ή τον ίδιο το Γιαχωβά που συστήνεται;

Το ότι διαλέξατε σαν θεό σας τον ίδιο θεό που είχαν κι οι Εβραίοι και ο οποίος ονομάζεται Γιαχωβάς, είναι δικαίωμά σας. Το να θέλετε να του αλλάξετε το όνομα γιατί δεν σας βολεύει, είναι ανοησία.

Εσείς μπορείτε να τον φωνάζετε και Προκόπη. Αλλά όπως ο ίδιος λέει, το όνομά του είναι Γιαχωβάς.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2009, 15:49:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon

Κοίτα τώρα που ο θεός των Εβραίων λέει ότι ο ίδιος έχει όνομα κσι συστήνεται μ'αυτό:
"אֲנִ֥י יְהוָ֖ה ה֣וּא שְׁמִ֑י" (Ανι Γιαχβέχ χου σεμι - "Είμαι ο Γιαχωβάς κι αυτό είναι το όνομά μου") (Ησαϊας 42:8)


Δεν έχω καταλάβει τον λόγο που από την στιγμή που το γράφουν τα βιβλία τους εκείνοι το αμφισβητούν...υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος και το κάνουν....?

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 25 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy