ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 αποδείξεις για την ύπαρξη θεού/ών;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 25
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 20:11:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ μου Kostakis, βασικά καλησπέρα,χαίρομαι που συμφωνείς, ότι
το νέο "δόγμα" που ισχύει, με τη δύση, είναι απολυταρχικό και φασιστικό...
Όσο για το ποσοστό,επειδή πρέπει κάποια στιγμή να συννενοηθούμε,μιλάμε για την Ελλάδα και οτι ισχύει..Πόσοι παντρεύονται, ποσοι βαπτίζονται, πόσοι κάνουν ότι ένας χριστιανός, ασχέτως συχνότητος...Αλλοιώς,να βάλουμε ....τέστ ..πιστότητας....
Ποιός θα το κάνει,θέλω να δω, κατά το "αναμάρτητος πρώτος, τον λίθο βαλέτω.."
Ποιός είναι σε θέση να κρίνει την πίστη των άλλων;

Εγώ μπορώ και το κάνω και θα το κάνω ...όχι βεβαίως , την πίστη των άλλων αλλα την πίστη ως δόγμα ...και έχει διαφορά το ένα απο το άλλο...ασχέτως αν εσύ ή κάποιοι φίλοι ταυτίζονται με το δόγμα και αισθάνονται κάθε αντίθετη θέση ως προσωπική επίθεση..δεν πρόκειται περι αυτού σε διαβεβαιώ!

Δεν κρίνω την πίστη σου και την πίστη κανενός...αλλα έχω το δικαίωμα να κρίνω θέσεις και απόψεις δογμάτων και ιδεολογιών...ελπίζω να εγινα κατανοητός..και να μην εγείρω συναισθήματα οργής ...

Πρέπει να ξεφύγουμε απο εμμονές και απολυταρχικές νοοτροπίες μιας καθεστηκυίας τάξης εγλωβισμένης σε φαντασιώσεις και φαντασιωσικά σύνδρομα εμφανιζόμενα ως αληθή..!

Αλλοιώς τελειώσαμε..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 20:36:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινός: "Εγώ μπορώ και το κάνω και θα το κάνω ...όχι βεβαίως , την πίστη των άλλων αλλα την πίστη ως δόγμα ...και έχει διαφορά το ένα απο το άλλο...ασχέτως αν εσύ ή κάποιοι φίλοι ταυτίζονται με το δόγμα και αισθάνονται κάθε αντίθετη θέση ως προσωπική επίθεση..δεν πρόκειται περι αυτού σε διαβεβαιώ!"
Ρε φιλε, για να ασχοληθείς με κάτι, πρέπει να ξέρεις κάποια πράγματα, να ξέρεις τι πιστεύει ο άλλος, τι είναι, τι αναμένει, που πάει...Εσύ κρίνεις ότι νάναι...
Θέσεις δικές σου, για το πως έχουν τα πραγματα και που πάνε, έχεις;Τόσο απλά...
Κι άσε την κριτικη...Έχεις δική σου πίστη, για να κρίνεις των άλλων;Έχεις κρίνει την δική σου;Λίγο ψάξε το το θέμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 21:32:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και πάλι

Αγαπητέ trexagireve

quote:
Αγαπητέ μου Kostakis, βασικά καλησπέρα,χαίρομαι που συμφωνείς, ότι το νέο "δόγμα" που ισχύει, με τη δύση, είναι απολυταρχικό και φασιστικό...

Θα σου πω απλά ότι πιστεύω πως πρόκειται για την απέλπιδα προσπάθεια ενός ολόκληρου κοινωνικοοικονομικού συστήματος να αποτρέψει την αυτοκαταστροφή του, που απλά επιταχύνθηκε με τις κατά καιρούς "αμαρτίες" που διαπράχθηκαν στο εσωτερικό του.

quote:
Ποιός είναι σε θέση να κρίνει την πίστη των άλλων;

Θα ήθελα να μου πεις αν εξισώνεις σε αυτή σου τη φράση την έννοια "πίστη" με την έννοια "θρησκεία" για να μπορέσω να σου πω αν είναι υπό κριτική η πίστη εκάστου. Κάτι σαν κι αυτό που λέει ο Εαρινός

quote:
έχω το δικαίωμα να κρίνω θέσεις και απόψεις δογμάτων και ιδεολογιών

Θέσεις δογμάτων, όχι εσωτερικές ανάγκες ανθρώπων. Όπως οι πολιτικοοικονομικές θεωρίες, έτσι και οι θρησκευτικές ιδεολογίες, στο επίπεδο του δόγματος, έχουν κάποιες θέσεις και αρχές, οι οποίες, χωρίς ασφαλώς να είναι διαπραγματεύσιμες, ένεκα της αξιωματικότητάς τους, δεν παύουν να είναι αντικείμενο μελέτης και κριτικής.

quote:
Έχεις δική σου πίστη, ...;

Παρότι το ερώτημα δεν απευθύνεται σε μένα, θα ήθελα να μου πεις αν ως πίστη εννοείς τη συμμετοχή - προσκόλληση σε κάποια συγκεκριμένη ένθεη ιδεολογία ή αν η σκέψη σου αφορά την έννοια της λατρείας εν γένει.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 22:02:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εαρινός: "Εγώ μπορώ και το κάνω και θα το κάνω ...όχι βεβαίως , την πίστη των άλλων αλλα την πίστη ως δόγμα ...και έχει διαφορά το ένα απο το άλλο...ασχέτως αν εσύ ή κάποιοι φίλοι ταυτίζονται με το δόγμα και αισθάνονται κάθε αντίθετη θέση ως προσωπική επίθεση..δεν πρόκειται περι αυτού σε διαβεβαιώ!"
Ρε φιλε, για να ασχοληθείς με κάτι, πρέπει να ξέρεις κάποια πράγματα, να ξέρεις τι πιστεύει ο άλλος, τι είναι, τι αναμένει, που πάει...Εσύ κρίνεις ότι νάναι...
Θέσεις δικές σου, για το πως έχουν τα πραγματα και που πάνε, έχεις;Τόσο απλά...
Κι άσε την κριτικη...Έχεις δική σου πίστη, για να κρίνεις των άλλων;Έχεις κρίνει την δική σου;Λίγο ψάξε το το θέμα...

Προσωπικά πάντα ερευνώ και μελετώ αν τα όποια και όσα πιστεύω ανταποκρίνονται στην αλήθεια και έχω πολλές φορές αναθεωρήσει σκέψεις και απόψεις φίλε μου!

Ένα είναι αδιαπραγμάτευτο για μένα , η πάγια θέση μου ότι όλα μπορούν να αναθεωρηθούν και ότι όλα έχουν μια χρονική εγγυρότητα της στιγμής ....απο το καλό υπάρχει πάντα το καλύτερο!

Δεν κρίνω εσένα ή οποιονδήποτε άλλο , αλλα την εγκυρότητα των όσων επικαλούνται δόγματα και ιδέες...είτε θρησκευτικές ..είτε πολιτικές...είτε οτιδήποτε υπάρχει!

Αμφισβητώ το νοηματικό περιεχόμενό τους και την εγγυρότητά τους και μάλιστα τον τρόπο με τον οποίο επιβάλλονται και εμπνέουν τους ανθρώπους ...πόνο και θλίψη φέρνουν...καταστροφή και κλάμμα..απώλεια της ανθρωπιάς και της αξιοπρέπειας ...δουλικά θέλουν και υπηρέτες τους ανθρώπους , κατα τ'αλλα τον επικαλούνται και τον κατευθύνουν αλλα πρωτίστως τον χειραγωγούν ...ασχέτως του τι δηλώνουν ως προθέσεις..!

Πρόθεση κάθε δόγματος αποτελεί ένα και μόνο .. η δική του συντήρηση και ύπαρξη και των αρχιμαστόρων του!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 22:45:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Eαρινός:
Παραισθησιακή φιγούρα της στιγμής είσαι σύ ο ίδιος ..πω..πω...πω..τι άλλο θ'ακούσουμε απο τον Μέγα Χριατιανολόγο Χριστιανοψυχίατρο..τι μας λές τώρα..τι είπες ... πω ...πω...πω ..ποιός Ηράκλειτος και Χιούμ και Κάντ μαζί..

Άγνωστη επικοινωνιακή οδός είσαι μόνο εσύ και τα όσα λές...φοβερός ...μπράβο ...και εις ανώτερα..!Ε!! Ρε τι πάθαμε



Ντουβάρι!!!


quote:
kostakis:
Σε ποιο επίπεδο ορίζεις συνειδητότητα στο ένστικτο;

Στο σημείο ακριβώς που αναδεικνύει την πληροφορία η οποία χωρίς το ένστικτο αυτό δε θα γινόταν αντιληπτή στην ώρα της.
Σαν το υποσυνείδητο, που επικοινωνεί απευθείας μ΄ ένα άλλο υποσυνείδητο, όπως για παράδειγμα το ένστικτο της μητέρας και μή μου πεις ότι δεν υπάρχει ένα σχετικό χάρισμα επικοινωνίας ανάμεσα στο ζευγάρι μητέρα-παδί, χωρίς δηλαδή κάποιο αισθητό μέσο να το γεφυρώνει.

quote:
kostakis:
Αν θεωρήσουμε πνευματική κατάσταση το ένστικτο, θα οδηγηθούμε στο αποτέλεσμα ότι όλα τα υπόλοιπα ζώα, πλην του ανθρώπου, σκέπτονται κανονικά, όπως εμείς. Είναι όμως έτσι;
Προσωπικά πάντως δε θεωρώ πνευματική την κατάσταση του ενστίκτου. Πρόκειται περί ενός αρχέγονου λανθάνοντος μηχανισμού και όχι προϊόν πνευματικής επεξεργασίας.

Άλλο σκέψη και άλλο ένστικτο αγαπητέ kostaki.
Έγραψα προηγουμένως για τον δυαδισμό που υπάρχει. Το ένστικτο επειδή εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να πλησιάσει στο μέρος που βρίσκεται το σώμα, βρίσκεται ακριβώς στο ίδιο χώρο που υπάρχει και το Πνεύμα.
Αυτό όμως δε σημαίνει ότι επισκιάζει τη σκέψη! Δεν μπορούμε στηριζόμενοι στην ύπαρξη του ενστίκτου στα ζώα, να συμπεράνουμε ότι αυτά σκέπτονται όπως εμείς!

Αν υποθέσουμε όμως ότι είναι όπως τα λες και ότι όντως υπήρχε ένας αρχέγονος μηχανισμός, ο οποίος όμως πήρε λάθος δρόμο με αποτέλεσμα να προκύψει το ένστικτο!....τότε δε θα πρέπει να υποστηρίξουμε κι ότι η πρότερη κατάστασή μας ως σύνολο, ενδεχομένως να ήταν καλύτερη από τη σημερινή? ....είναι όμως έτσι?

Και το λέω αυτό γιατί αν το ένστικτο, το οποίο πολλές φορές έχει σώσει ακόμη και ζωές! τότε τι θα μπορούσε αλήθεια να κάνει ο ίδιος ο αρχέγονος αυτός μηχανισμός πριν παρεκκλίνει και μπει σε μια λανθάνουσα πορεία?

quote:
kostakis:
Σε άλλες συζητήσεις το ποσοστό αυτού του αυτοπροσδιορισμού, παρότι χαλκευμένο ως προς την ουσία του, χρησιμοποιείται ως τεκμήριο πλειοψηφίας. Αυτό δυστυχώς δεν μπορώ να το δεχτώ.
Πάντως θα ήταν ενδιαφέρον να ψάξουμε καλά το πόσο συντριπτική είναι η πλειοψηφία που αναφέρεις : και δεν εννοώ τον αλλοδαπό πληθυσμό, για σκέψου το λίγο.

Συντριπτική είναι! είτε 94 είτε 97 είτε 92 είτε ακόμη και 90! συντριπτική είναι!


quote:
kostakis:
Όταν δηλώνεις κάτι, ο βίος σου είναι τεστ δεξιοτήτων και δρόμος αντοχής. Αν δεν μπορεί κάποιος να ακολουθήσει, βγαίνει εκτός αγώνα, αλλά τότε δε θεωρείται συμμετέχων.

Μα κανείς δε γνωρίζει το βίο του άλλου! ούτε μπορούμε εύκολα να κρίνουμε εξ' ιδίων τ' αλλότρια!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 23:16:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνούμε αγαπητέ μου Κωστάκη, ότι πρόκειται για μια απέλιδα προσπάθεια, ενός συστηματος,αλλά, μάλλον θα διαφωνήσουμε στο ποιό...Βλέπεις εσύ έχεις για ένα το υπάρχων και το ..υφέρπων...
Το του ανθρώπου και των σκοτεινών τύπων,που πιστευουν ότι τους ανήκει ο πλανήτης...Ότι κάποιος θα τον κυβερνήσει...
Για τη θρησκεία του άλλου, που θα την κρίνεις, τι να πω;είσαι σίγουρος; Το σκέφτηκες καλά;Γιατι, είτε πίστη το πεις, είτε θρησκεία,είναι του ΑΛΛΟΥ, αυτουνού που δεν αναγνωρίζεις το δικαίωμα να υπάρχει καν κι ας είναι πλειοψηφία...
Μιλάμε για γιατρό μετά, γιατι η κατάσταση σοβαρεύει.....
Αν και ακριβώς παρακάτω, το αναιρείς, μονος σου...
Τώρα το τι πίστη έχεις,μήπως πρέπει να το ζωγραφίσω και σε σένα; Σε τι πιστεύεις λέω, δεν καταλαβαίνεις;
Έχεις πίστη σε κάτι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 23:52:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Αυτο είναι το όλο ζήτημα αγαπητέ Kostakis, τον αυτοπροσδιορισμό,που κανεις, χωρίς να δικαιούσαι,γιατί ζεις εδώ με ελληνοχριστιανικά ήθη και δεν έχεις άλλες συνήθειες,μπορούν να τον κάνουν κι οι ΆΛΛΟΙ...Και το κάνουν,βαπτιζομενοι, γαμίζοντες και ότι άλλο, το κανουν χριστιανικά..Ακόμη δρόμο μετ εμποδίων και τέστ δεξιοτήτων, για να αποδειξουν την πιστη τους, δεν τους καναμε...
Αν αμφισβητείς τα νούμερα,πάντως τα παράπονα, ξέρεις...

Φίλε trexagireve , μή βασίζεσαι σε γαμήλιες τελετές και βαπτίσεις για να βγάλης τα συμπεράσματά σου γιατί θα πέσης έξω ! Γνωρίζω στην Αθήνα οικογένεια αθρήσκων που για καθαρά κοινωνικούς λόγους , όχι μόνο έκαναν θρησκευτικό γάμο πολυτελείας , αλλά και βάπτισαν τα παιδιά τους , και μάλιστα τις βαπτίσεις τις έκανε επίσκοπος . Λες να είναι οι μοναδικοί !!

*

Edited by - Sesostris on 12/01/2010 23:53:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2010, 08:52:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Αγαπητέ europaios2

quote:
Σαν το υποσυνείδητο, που επικοινωνεί απευθείας μ΄ ένα άλλο υποσυνείδητο,

Μα όταν μιλάμε για υποσυνείδητο (ή και ασυνείδητο), πως μπορούμε να ορίσουμε συνειδητότητα; τέλος πάντων, δεν είμαι αναλυτής του Φρόυντ...

quote:
Άλλο σκέψη και άλλο ένστικτο αγαπητέ kostaki.

Ακριβώς.

quote:
Αν υποθέσουμε όμως ότι είναι όπως τα λες και ότι όντως υπήρχε ένας αρχέγονος μηχανισμός, ο οποίος όμως πήρε λάθος δρόμο με αποτέλεσμα να προκύψει το ένστικτο!

Ίσως να μην έδωσα καλά να γίνει κατανοητή η έννοια που δίνω στο "λανθάνοντος" : για μένα λανθάνων μηχανισμός νοείται μία διεργασία που ναι μεν εμφανίζεται σε διάφορες στιγμές του ανθρώπινου βίου, αλλά δεν έχει ούτε τακτότητα, ούτε συγκεκριμένη προέλευση, ούτε δεδομένες συνθήκες εμφάνισης, είναι απλά ασυνείδητη. Όταν λοιπόν λέω αρχέγονος λανθάνων μηχανισμός, εγώ το εννοώ ως ανέκαθεν λειτουργία του ασυνείδητου, χωρίς συγκεκριμένες αιτίες και χωρίς συγκεκριμένα ερεθίσματα να την προκαλούν σε κάθε άνθρωπο.

quote:
Συντριπτική είναι! είτε 94 είτε 97 είτε 92 είτε ακόμη και 90! συντριπτική είναι!

Εντάξει, δεν προσπαθώ να σε πείσω, δεν προσπαθείς να με πείσεις, ο καθείς τη γνώμη του. Εμένα απλά δε μου αρέσει να χρησιμοποιούνται τέτοια δεδομένα (στατιστικώς ΜΗ ΕΠΑΛΗΘΕΥΜΕΝΑ) ως δεδομένα σε άλλες συζητήσεις.

quote:
Μα κανείς δε γνωρίζει το βίο του άλλου! ούτε μπορούμε εύκολα να κρίνουμε εξ' ιδίων τ' αλλότρια!

Ασφαλώς. Όταν όμως βλέπεις απλές καθημερινές πρακτικές υφαρπαγής, πονηρίας και κακίας στη συντριπτική πλειοψηφία των συνανθρώπων σου, δε χρειάζεται καν να κρίνεις τα άτομα, κρίνεις τα αποτελέσματα. Όσο για τα "ίδια", είμαι ανοικτός σε κρίσεις για το ποιον μου, αρκεί να είναι τεκμηριωμένες βάσει κάποιου ορθολογικού συστήματος ανθρώπινων αξιών.

Αγαπητέ trexagireve

quote:
Συμφωνούμε αγαπητέ μου Κωστάκη, ότι πρόκειται για μια απέλιδα προσπάθεια, ενός συστηματος,αλλά, μάλλον θα διαφωνήσουμε στο ποιό

Είσαι σίγουρος; για πες μου ποιο σύστημα εννοείς εσύ να δούμε τις όποιες διαφορές μας.

quote:
Βλέπεις εσύ έχεις για ένα το υπάρχων και το ..υφέρπων...

Ακόμα και αν είναι όπως τα λες, η ουσία είναι η ίδια. Πρόκειται περί ενός συστήματος (σε ιδέες και σε άτομα, αν αυτό σε βοηθά περισσότερο να με κατανοήσεις), το οποίο απλά αντιμετωπίζει τη λογική αυτοκαταστροφή του και κάνει ο,τι μπορεί για να την αναβάλλει.

quote:
Για τη θρησκεία του άλλου, που θα την κρίνεις, τι να πω;

Κάθε θρησκεία είναι ένας δομημένος(;) κώδικας ηθικών αξιών, αξιωματικά δεδομένων ως επί τω πλείστω, οι οποίες "έρχονται" από εποχές και ανθρώπους, με τους οποίους δεν έχουμε κάποια επαφή πλην κάποιων γραπτών μαρτυριών. Αν ο σημερινός άνθρωπος απεμπολήσει το δικαίωμα κρίσης και έρευνας πάνω σε αυτούς τους κανόνες, είναι καταδικασμένος στην πνευματική ανυπαρξία. Άλλωστε, η θρησκειολογία ως επιστήμη υφίσταται μεν για γνωσιολογικούς λόγους, αλλά δε νομίζω να απαγορεύει την ελευθερία έκφρασης επί του αντικειμένου της.
(Και για να σε κάνω να αισθανθείς "όμορφα" όπως με κάνεις εσύ, θα σου πω ότι το να αφαιρείς την ελευθερία αυτή, μου φέρνει λίγο σε περιορισμό ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Να το προσέξεις)

quote:
είσαι σίγουρος; Το σκέφτηκες καλά;

Ναι, δεν είναι θέμα ενστίκτου. Εδώ το κάνουν 6 δισεκατομμύρια άνθρωποι, εγώ στο πηγάδι κατούρησα;

quote:
Γιατι, είτε πίστη το πεις, είτε θρησκεία,

Εδώ λοιπόν έγκειται η βασική διαφωνία μας. Προσωπικά δεν έχω σκοπό να κρίνω την πίστη ως εσωτερική ανάγκη, αντίθετα επανειλημμένα έχω πει ότι είναι δέον να υπάρχει, για εκείνους τους συνανθρώπους μου που βρίσκουν ελπίδα μέσω αυτής.
Αντίθετα, έχω σκοπό και πρόθεση να κρίνω τη θρησκεία, που αποτελεί συγκεκριμενοποιημένη μορφή πίστης, με ελάχιστες δυνατότητες παρέκκλισης (και δε λέω μόνο για το χριστιανισμό), με συνέπεια να οδηγεί την πίστη του ανθρώπου σε προκάτ δρόμους.

quote:
είναι του ΑΛΛΟΥ

Ε, και; ο άλλος δεν κρίνει εμένα; το να ανταλλάξουμε κρίσεις δεν είναι αρνητικό, η κακεντρέχεια και η επιβολή είναι ανεπιθύμητες.

quote:
αυτουνού που δεν αναγνωρίζεις το δικαίωμα να υπάρχει καν κι ας είναι πλειοψηφία...

Να σε παρακαλέσω εκ νέου να μου πεις ΣΕ ΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΚΕΙΜΕΝΩΝ ΜΟΥ δεν αναγνωρίζω το δικαίωμα της ελεύθερης σκέψης;
Εκτός βέβαια αν η εκατέρωθεν (αμφίπλευρη) κριτική δεν είναι δικαίωμα, αλλά προτιμάς το μονοσήμαντο...

quote:
Μιλάμε για γιατρό μετά, γιατι η κατάσταση σοβαρεύει.....

Αν δεν υποτιμήσεις, δεν μπορείς; αν δεν προσβάλλεις, σου χαλάει το post; τέλος πάντων...

quote:
Τώρα το τι πίστη έχεις,μήπως πρέπει να το ζωγραφίσω και σε σένα; Σε τι πιστεύεις λέω, δεν καταλαβαίνεις;
Έχεις πίστη σε κάτι;

Στον ΑΝΘΡΩΠΟ, αλλά όχι με τη λατρευτική έννοια που αποδίδουν τα θρησκευτικά και άλλα δόγματα στα αντικείμενα της πίστης τους. Πίστη με τη θρησκευτική έννοια δεν έχω, πίστη με την έννοια της ελπίδας - προσδοκίας για βελτίωση έχω. Το πρόβλημα είναι ότι δε βλέπω και πολλές ελπίδες βελτίωσης γενικά, αλλά αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.
Και αν στο παρελθόν (και μπορώ να το πω και για το παρόν) εξέφρασα το θαυμασμό μου για τη Φύση ως ολότητα, δεν προέρχεται από ανάγκη λατρείας ή ειδωλοποίησής της, αλλά από έκφραση ευαρέσκειας για την ισορροπία που μπορείς να αναζητήσεις κοντά της.
Σε κάλυψα ή όχι ακόμα; πόσα πια να πω;

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2010, 09:05:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτο είναι ενδεικτική μονομέρεια και προκατάλειψη!!!Σε όλους τους άλλους αναγνωριζετε δικαιώματα,ανώμαλοι, παράξενοι, μόνο στους χριστιανούς της πλειοψηφίας της χώρας σας, δεν μπορείτε...Δίνει κανείς δικαιώματα στην πλειοψηφία; Τα έχει μόνη της....
Και ότι και να λέτε, να θυμάστε: Ελλάδα και χριστισνισμός ,πορεύονται μαζί και για πάντα!!!!Συντριπτική, ή...καταγματική πλειοψηφία να την πουμε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2010, 11:27:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και πάλι

Αγαπητέ trexagireve

quote:
Αυτο είναι ενδεικτική μονομέρεια και προκατάλειψη!!!

Στη δική μου παράθεση αναφέρεσαι; αν ναι, γιατί;

quote:
Σε όλους τους άλλους αναγνωριζετε δικαιώματα,ανώμαλοι, παράξενοι, μόνο στους χριστιανούς της πλειοψηφίας της χώρας σας, δεν μπορείτε

ΑΝ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ (και μόνο υπό αυτή την προϋπόθεση), θα σου πω ότι προσωπικά αναγνωρίζω δικαιώματα πίστης και λατρείας σε όλους, αρκεί να με αφήνουν κι εμένα στην ησυχία μου, έμμεσα ή άμεσα, όσον αφορά τις πεποιθήσεις μου στο συγκεκριμένο θέμα. Άλλωστε γιατί να μην αναγνωρίσω σε κάποιον το ανθρώπινο δικαίωμα του να πιστεύει;

quote:
Δίνει κανείς δικαιώματα στην πλειοψηφία; Τα έχει μόνη της....

Μα δεν τα χρειάζεται!! Οπως κανονικά δεν πρέπει να τα χρειάζεται κανείς, αρκεί να μην παραβιάζει με τα δικαιώματά του τις ελευθερίες των άλλων.

Για τα υπόλοιπα που αναφέρεις, δικαίωμα σου να τα πιστεύεις. Αλήθεια, τι σημαίνει "καταγματική πλειοψηφία";

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2010, 11:45:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Φίλε trexagireve , μή βασίζεσαι σε γαμήλιες τελετές και βαπτίσεις για να βγάλης τα συμπεράσματά σου γιατί θα πέσης έξω ! Γνωρίζω στην Αθήνα οικογένεια αθρήσκων που για καθαρά κοινωνικούς λόγους , όχι μόνο έκαναν θρησκευτικό γάμο πολυτελείας , αλλά και βάπτισαν τα παιδιά τους , και μάλιστα τις βαπτίσεις τις έκανε επίσκοπος . Λες να είναι οι μοναδικοί !!

Αρχίσαμεεε..... γνωρίζω κι εγώ οικογένεια στην Αθήνα χριστιανών που για λόγους εντυπωσιασμού, όχι μόνο δεν έκαναν θρησκευτικό γάμο! αλλά ούτε που βάπτισαν τα παιδιά τους....μάλιστα τους έδωσαν και αρχαία ονόματα! και όχι των γονιών τους που ήσαν χριστιανικά, ώστε να τους σχολιάσουν οι άλλοι ακόμη ποιο πολύ!......λες να είναι οι μοναδικοί?

quote:
kostakis:
Μα όταν μιλάμε για υποσυνείδητο (ή και ασυνείδητο), πως μπορούμε να ορίσουμε συνειδητότητα;

Γιατί το υποσυνείδητο αφενός βρίσκεται ποιο κοντά στο συνειδητό και αφετέρου κρίνω το αποτέλεσμα και όχι τη διαδικασία.

quote:
kostakis:
Ίσως να μην έδωσα καλά να γίνει κατανοητή η έννοια που δίνω στο "λανθάνοντος" : για μένα λανθάνων μηχανισμός νοείται μία διεργασία που ναι μεν εμφανίζεται σε διάφορες στιγμές του ανθρώπινου βίου, αλλά δεν έχει ούτε τακτότητα, ούτε συγκεκριμένη προέλευση, ούτε δεδομένες συνθήκες εμφάνισης, είναι απλά ασυνείδητη. Όταν λοιπόν λέω αρχέγονος λανθάνων μηχανισμός, εγώ το εννοώ ως ανέκαθεν λειτουργία του ασυνείδητου, χωρίς συγκεκριμένες αιτίες και χωρίς συγκεκριμένα ερεθίσματα να την προκαλούν σε κάθε άνθρωπο.

Άρα αναφέρεσαι στην τυχαιόητα....και εκεί μέσα δεν υπάρχει το ένστικτο....ο γονιός έχει ένστικτο για το παιδί του και όχι για το παιδί του γείτονα!

-Να σαι πάντα καλά!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2010, 11:55:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημέρα σε όλους

Αγαπητέ europaios2

quote:
Σαν το υποσυνείδητο, που επικοινωνεί απευθείας μ΄ ένα άλλο υποσυνείδητο,

Μα όταν μιλάμε για υποσυνείδητο (ή και ασυνείδητο), πως μπορούμε να ορίσουμε συνειδητότητα; τέλος πάντων, δεν είμαι αναλυτής του Φρόυντ...

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!


Φίλε Κωστάκη καλημέρα και ο θεός να σου δίνει δύναμη και μεγάλη φώτιση προκειμένου να αντιληφθείς τα όσα θεόπνευστα σου αναφέρει ο Μέγας ψυχο-θρησκευτικο-αναλυτής της ΟΟΔΕ Φίλτατος Ευρω-παιος..!

Κατα τ'αλλα θα πρέπει να επιστήσουμε την προσοχή μας σε εκφράσεις όπως "ψυχικό αποτύπωμα" και "αναπαράσταση" που προεικονίζουν την την θεμελιακή διακριση ανάμεσα στο "γλωσσικό σύστημα" ..."γλώσσα" και "ομιλία".

Οι γλωσσικές ενότητες ως "ψυχικές" οντότητες συμμετέχουν έτσι στο πλαίσιο της γλώσσας ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΟΡΡΕΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΙΛΙΑ.

Αυτός είναι ο λόγος που το "γλωσσικό σύστημα" πρέπει να θεωρηθεί σαν η χρήση/άρθρωση μιας γλώσσας , "που ομιλείται" απο ενα υποκείμενο.

Και ο F. de Saussure μας θυμίζει ότι "η γλώσσα είναι για μας το γλωσσικό σύστημα χωρίς την ομιλία".

Τα υπόλοιπα περί συνειδητότητας του ασυνειδήτου θα σου τα εξηγήσει ο εγκέφαλος και μέγας ψυχαναλυτής - νευροψυχολόγος Ευρω-παίος...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2010, 13:54:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός:
Οι γλωσσικές ενότητες ως "ψυχικές" οντότητες συμμετέχουν έτσι στο πλαίσιο της γλώσσας ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΟΡΡΕΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΙΛΙΑ.


Αν με τον όρο "γλωσσικές ενότητες", αναφέρεσαι απλά στην ολοτητά τους, για το κάθε υποκείμενο, τότε θα μπορούσες να πεις ότι αποτελούν μια
γλωσσική μοναδικότητα, με την έννοια του ότι οι διαδικασίες κατασκευής τους και οι όποιες διασυνδέσεις υπάρχουν μεταξύ τους, εξελίχθηκαν κατά έναν μοναδικό-ατομικό τρόπο.

Με τη λογική αυτή η όποια συζήτηση, θέτει ζήτημα γλωσσικής συνειδητοποίησης και αυτό θα πρέπει να αναπτύσσεται με άξονα την αναγνώριση και εκμάθηση των διαφορών που υπάρχουν μεταξύ των διαφορετικών γλωσσών και έτσι να φτάσουμε στις "γλωσσικές σου ενότητες".....είναι όμως έτσι?

Θα πρέπει όμως να λάβεις υπόψη σου και το ότι δεν είναι οι λέξεις, η γλώσσα-ες, που βρίσκονται στο υπόβαθρο των ανθρώπινων
δραστηριοτήτων, αλλά αντίθετα οι ανθρώπινες δραστηριότητες αποτελούν το υπόβαθρο για κάθε κάθε πρακτική του λόγου.

Διαφωνείς?

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2010, 14:26:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kostakis

quote:
Αλήθεια, τι σημαίνει "καταγματική πλειοψηφία";

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα, για να το κατανοήσεις.

Ας υποθέσουμε ότι σε κάποιον χώρο βρίσκονται πολλά άτομα συγκεντρωμένα (στο πατάρι ενός εστιατορίου, ας πούμε) και ξαφνικά η κατασκευή υποχωρεί και πέφτουν στο ισόγειο, όλοι.

Απ' αυτούς οι ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ σπάνε κάποιο κόκκαλο και οι λιγότεροι τη γλυτώνουν με κάποιους μώλωπες.

Οι πολλοί, λοιπόν, καταγράφονται ως "καταγματική πλειοψηφία".

Το κατάλαβες τώρα;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2010, 14:37:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έκανα ένα αστειο, φίλε μου Kostakis, με την ..συντριπτική πλειοψηφία, την έκανα και καταγματική, γιατί συνήθως, στην ιατρική, λένε συντριπτικό κάταγμα....
Δηλαδή,ένα αθώο αστειο ήτανε..Τι σκέφτηκε πάλι η ...αρρωστημένη φαντασία ορισμένων; Αλλά ο Γιάπετ, το πειραχτήρι,το κατάλαβε...Τρέφω σοβαρές ελπίδες γι αυτόν....
Η μονομέρεια,έχει να κάνει με το ποιά δεδομένα δέχεται ο καθείς...Κομφούζιο...Υπάρχουν κάποια δεδομένα, που αμφισβητούνται, αλλά,πιστεύω, μέχρι να αποδειχτεί, καλά θα ήταν, να μην ψάχνουμε για
καινούρια...Δεν υπάρχουν δεδομένα, παρά λογική και γνώση, αλλά,πάντα,
έχουμε κάποιες σταθερές...Αλλοιώς, ειμασε εύκολα θύματα, σαν ακυβέρνητα καράβια....Το σκέφτηκες έτσι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2010, 15:48:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εαρινός:
Οι γλωσσικές ενότητες ως "ψυχικές" οντότητες συμμετέχουν έτσι στο πλαίσιο της γλώσσας ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΟΡΡΕΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΙΛΙΑ.


Αν με τον όρο "γλωσσικές ενότητες", αναφέρεσαι απλά στην ολοτητά τους, για το κάθε υποκείμενο, τότε θα μπορούσες να πεις ότι αποτελούν μια
γλωσσική μοναδικότητα, με την έννοια του ότι οι διαδικασίες κατασκευής τους και οι όποιες διασυνδέσεις υπάρχουν μεταξύ τους, εξελίχθηκαν κατά έναν μοναδικό-ατομικό τρόπο.

Με τη λογική αυτή η όποια συζήτηση, θέτει ζήτημα γλωσσικής συνειδητοποίησης και αυτό θα πρέπει να αναπτύσσεται με άξονα την αναγνώριση και εκμάθηση των διαφορών που υπάρχουν μεταξύ των διαφορετικών γλωσσών και έτσι να φτάσουμε στις "γλωσσικές σου ενότητες".....είναι όμως έτσι?

Θα πρέπει όμως να λάβεις υπόψη σου και το ότι δεν είναι οι λέξεις, η γλώσσα-ες, που βρίσκονται στο υπόβαθρο των ανθρώπινων
δραστηριοτήτων, αλλά αντίθετα οι ανθρώπινες δραστηριότητες αποτελούν το υπόβαθρο για κάθε κάθε πρακτική του λόγου.

Διαφωνείς?

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


O δομικός αλγόριθμος της γλώσσας , στηρίζεται -κατ'αρχήν- στην έννοια του γλωσσικού σημείου .

Αυτό οδηγεί σε ρήξη με ορισμένες παραδοσιακές αντιλήψεις και ιδιαίτερα με εκείνην που μας κάνει να θεωρούμε αυτονόητη την γλωσσική ενότητα σαν σύνδεση ενός όρου μ'ενα πράγμα.

Πράγματι .. το γλωσσικό σημείο δεν συνδέει ενα πράγμα μ'ενα όνομα αλλα μιαν έννοια με μια ακουστική εικόνα ....

Αυτή η τελευταία δεν είναι το ηχητικό υλικό , κάτι εντελώς φυσικό αλλα το ψυχικό αποτύπωμα αυτού του ήχου , η αναπαράσταση που δίνει η μαρτυρία των αισθήσεων μας ...!

Θα επανέλθω αργότερα διότι αυτή τη στιγμή είμαι απασχολημένος...


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2010, 22:14:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:
Εαρινός:
Οι γλωσσικές ενότητες ως "ψυχικές" οντότητες συμμετέχουν έτσι στο πλαίσιο της γλώσσας ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΟΡΡΕΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΙΛΙΑ.


Αν με τον όρο "γλωσσικές ενότητες", αναφέρεσαι απλά στην ολοτητά τους, για το κάθε υποκείμενο, τότε θα μπορούσες να πεις ότι αποτελούν μια
γλωσσική μοναδικότητα, με την έννοια του ότι οι διαδικασίες κατασκευής τους και οι όποιες διασυνδέσεις υπάρχουν μεταξύ τους, εξελίχθηκαν κατά έναν μοναδικό-ατομικό τρόπο.

Με τη λογική αυτή η όποια συζήτηση, θέτει ζήτημα γλωσσικής συνειδητοποίησης και αυτό θα πρέπει να αναπτύσσεται με άξονα την αναγνώριση και εκμάθηση των διαφορών που υπάρχουν μεταξύ των διαφορετικών γλωσσών και έτσι να φτάσουμε στις "γλωσσικές σου ενότητες".....είναι όμως έτσι?

Θα πρέπει όμως να λάβεις υπόψη σου και το ότι δεν είναι οι λέξεις, η γλώσσα-ες, που βρίσκονται στο υπόβαθρο των ανθρώπινων
δραστηριοτήτων, αλλά αντίθετα οι ανθρώπινες δραστηριότητες αποτελούν το υπόβαθρο για κάθε κάθε πρακτική του λόγου.

Διαφωνείς?

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


O δομικός αλγόριθμος της γλώσσας , στηρίζεται -κατ'αρχήν- στην έννοια του γλωσσικού σημείου .

Αυτό οδηγεί σε ρήξη με ορισμένες παραδοσιακές αντιλήψεις και ιδιαίτερα με εκείνην που μας κάνει να θεωρούμε αυτονόητη την γλωσσική ενότητα σαν σύνδεση ενός όρου μ'ενα πράγμα.

Πράγματι .. το γλωσσικό σημείο δεν συνδέει ενα πράγμα μ'ενα όνομα αλλα μιαν έννοια με μια ακουστική εικόνα ....

Αυτή η τελευταία δεν είναι το ηχητικό υλικό , κάτι εντελώς φυσικό αλλα το ψυχικό αποτύπωμα αυτού του ήχου , η αναπαράσταση που δίνει η μαρτυρία των αισθήσεων μας ...!

Θα επανέλθω αργότερα διότι αυτή τη στιγμή είμαι απασχολημένος...


soul


Πρέπει λοιπόν να επιστήσουμε την προσοχή μας σε εκφράσεις , όπως "ψυχικό αποτύπωμα" και "αναπαράσταση" που προεικονίζουν την θεμελιακή διάκριση ανάμεσα σε "γλωσσικό σύστημα" , "γλώσσα" και "ομιλία".

Στις πρωτότυπες γλωσσικές κατασκευές παρατηρείται ότι υπάρχει μια συντακτική δομή...μάλλον στοιχειώδης ...με το ΧΑΡΑΚΤΗΤΡΙΣΤΙΚΟ ότι εμφανίζει σχεδόν πάντα , αναλογίες με την μητρική γλώσσα του γλωσολαλούντος.

Σ'εναν ορισμένο αριθμό περιπτώσεων , αυτά τα σχετικά δομημένα γλωσσικά ιδιώματα κατοχυρώνονται και σιγά σιγά εμπλουτίζονται.
Όμως , η σταθερότητα αυτή οφείλεται βασικά στην καθήλωση της σύνδεσης του σημαίνοντος με το σημαινόμενο.


-Τώρα αν μου το επιτρέπεις θα ήθελα με αφορμή την αμφοτέρω επικοινωνία μας , να σου πώ αυτό:

-Πρέπει να κάνουμε μια διάκριση ανάμεσα στο αν υπάρχει θεός και στην στάση του ατόμου απέναντι σε αυτό το ερώτημα...ασφαλώς για σένα ισχύει...ακουσέ με και μην βιασθείς να εξοργισθείς...


Ο κα΄θε άνθρωπος μπορεί και πρέπει να αντιμετωπίσει αυτές τις ερωτήσεις με τον δικό του τρόπο .
Κι'εξάλλου δεν είμαστε σε θέση να δώσουμε οριστική απάντηση σ'αυτές παρά μόνο μέσω της πίστης.

Τα πράγματα που μπορούμε εξ'άλλου να αντιληφθούμε με την λογική και το μυαλό μας -κατα τον Κρίργκεγκορ- είναι ασήμαντα...το ίδιο πιστεύω και γώ...

Αν ας πούμε 5 και 7 μας κάνουν δώδεκα αυτό το ξέρουμε με σιγουριά και είναι ένα παράδειγμα λογικής αλήθειας , που απασχολεί όλους τους φιλοσόφους απο τον Ντεκάρτ και μετά.

Θα μπορούσες όμως , να την συμπεριλάβεις στην βραδυνή σου προσευχή???
Και ποιός κάθεται να να τις συλλογισθεί αυτές τις αλήθειες όταν πονάει ψυχικά και φοβάται ή όταν ψάχνει να βρεί ένα στήριγμα και αυτό δεν βρίσκεται πουθενά ή ακόμα όταν κάποιος βρίσκεται στο κρεββάτι του θανάτου???

Κανείς...!

Αυτές οι αλήθειες , όσο "αντικειμενικές" και "γενικές" και αν είναι ...παραμένουν εντελώς αδιάφορες , για την ύπαρξη του μεμονωμένου ατόμου.

Δεν μπορείς να ξέρεις αν ένας άνθρωπος σ'εχει συγχωρήσει ή όχι για το κακό που του έκανες.

Όμως έχει για σένα ζωτική σημασία.

Είναι ενα ερώτημα που δεν δείχνεις ΘΕΩΡΗΤΙΚΟ Η ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ!

Σ'ενδιαφέρει άμεσσα και δεν μπορείς να ξέρεις , αν κάποιος άλλος σε συμπαθεί ή σε αγαπάει...

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ Η ΝΑ ΤΟ ΕΛΠΙΖΕΙΣ..!

Κι'ομως , το ερώτημα αυτό έχει για κάποιους πολύ μεγαλύτερη σπουδαιότητα απο το αδιαφιλονίκητο γεγονός ότι το άρθροισμα των γωνιών ενός τριγώνου , είναι πάντοτε 180 μοίρες.

Στο κάτω - κάτω , κανείς δεν έχει στο μυαλό του , το νόμο της αιτιότητας ή την Καντιανή φιλοσοφία , όταν δέχεται το πρώτο του φιλί..

Η πίστη έχει ιδιαίτερη σημασία , όταν πρόκειται για ζητήματα θρησκείας..και το σημαντικό δεν είναι αν η όποια θρησκεία ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα , αλλα αν "για μένα" ή "για σένα" είναι ή όχι αλήθεια..

Και αν η κάθε θρησκεία -εν προκειμένω , ο Χριστιανισμός- απευθυνόταν στην λογική μας -και όχι σε άλλες πλευρές μέσα μας- τότε δεν θα ήταν ζήτημα πίστης.

Σκέψου το και ίσως πάρεις μόνος σου την απάντηση που με έμμεσο τρόπο σου δίνω και μετα σκέψου και τι πρέπει ή δεν πρέπει να κάνεις σε θέματα που αφορούν θρησκεία και πίστη..ελπίζω να μην παρερμηνεύσεις όσα σου είπα..!


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2010, 09:51:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Αγαπητέ europaios2

quote:
Άρα αναφέρεσαι στην τυχαιόητα....και εκεί μέσα δεν υπάρχει το ένστικτο....ο γονιός έχει ένστικτο για το παιδί του και όχι για το παιδί του γείτονα!

Είναι προφανές ότι εννοούμε διαφορετικά τη λέξη "ένστικτο". Εγώ τη χρησιμοποίησα με την όποια (ελάχιστη ως και μηδενική) γνώση φροϋδικής γνωρίζω, εσύ ώς ένστικτο ίσως εννοείς και μέρος του συναισθήματος (λέω ΙΣΩΣ). Με καλύπτει το ότι καταλήξαμε πάντως

quote:
-Να σαι πάντα καλά!

Το αυτό εύχομαι για όλους εδώ.

Αγαπητέ trexagireve

quote:
Η μονομέρεια,έχει να κάνει με το ποιά δεδομένα δέχεται ο καθείς...Κομφούζιο...Υπάρχουν κάποια δεδομένα, που αμφισβητούνται, αλλά,πιστεύω, μέχρι να αποδειχτεί, καλά θα ήταν, να μην ψάχνουμε για
καινούρια...Δεν υπάρχουν δεδομένα, παρά λογική και γνώση, αλλά,πάντα,
έχουμε κάποιες σταθερές...Αλλοιώς, ειμασε εύκολα θύματα, σαν ακυβέρνητα καράβια....Το σκέφτηκες έτσι;

Συμφωνώ ως προς την προσέγγισή σου για τη μονομέρεια. Ίσως γι' αυτό είμαι της άποψης ότι δεν υπάρχει συγκεκριμένη αλήθεια, παρά μόνο ένας συγκερασμός "αληθειών" που δημιουργούν αυτό που αντιλαμβανόμαστε σαν κόσμο γύρω μας.
Λες ότι δεν υπάρχουν δεδομένα, αλλά έχουμε κάποιες σταθερές. Άρα αυτές οι σταθερές είναι δεδομένα ή εννοείς κάτι άλλο;
Λογική θέλω να πιστεύω πως υπάρχει. Η γνώση είναι αποτέλεσμα έρευνας, σίγουρα όμως απαιτείται προδιάθεση και θετικότητα στην αναζήτηση. Γι' αυτό το λόγο δεν είμαι αυστηρός με τη διαφορετικότητα, εντούτοις είμαι πολύ κάθετος με την επιβολή αυτής, κάτι το οποίο πιστεύω ότι ισχύει και για σένα.
Υπό το πρίσμα του "δεν υπάρχουν δεδομένα" θα μπορούσαμε να πούμε ότι δε γνρίζουμε αν υπάρχει Θεός. Υπό το πρίσμα του "έχουμε κάποιες σταθερές" θα μπορούσαμε να πούμε ότι δε βλέπουμε το Θεό (εκτός από όσους πιστεύουν ότι τον "βλέπουν"). Είναι προφανές ότι δεν μπορεί να πει κανείς με βεβαιότητα το τι συμβαίνει, γι' αυτό θεωρώ ότι η ύπαρξη Θεού είναι περισσότερο θέμα "πιστεύω" και λιγότερο "γνωρίζω".

Φίλε Εαρινέ, καλή σου μέρα και σένα και συγνώμη αν δε σου απαντώ, αλλά είναι προχωρημένη ψυχολογία οι θέσεις σου και είμαι ψιλοάσχετος με τα εν λόγω σχήματα
Συμφωνώ πάντως απόλυτα με το

quote:
Η πίστη έχει ιδιαίτερη σημασία , όταν πρόκειται για ζητήματα θρησκείας..και το σημαντικό δεν είναι αν η όποια θρησκεία ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα , αλλα αν "για μένα" ή "για σένα" είναι ή όχι αλήθεια..

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2010, 11:36:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνούμε αγαπητέ μου Kostakis,ότι είναι ένας συγκερασμός αληθειών, αλλά,πιστεύω ακίνητων κι όχι μεταβλητών, όπως η Νέα Εποχή προτάσσει...Μια έννοια σταθερή, ας πούμε για το τι είναι αξιοπρέπεια, που δεν αλλάζει με τον χρόνο...
Φίλε μου, τι τι γνωρίζουμε,ο καθένας προσωπικά, είναι λίγα, αλλά,σαν ανθρωπότητα, γνωρίζουμε πολα και αν τα μορφωθούμε, θα μπορούμε να πάμε παραπέρα....Μπορούμε να κάνουμε ένα καλύτερο κόσμο, όπως αξίζει στον άνθρωπο..Μπορούμε και πρέπει να αναλάβουμε την ευθύνη, για το αύριο, που έρχεται και θα γίνει ένας άλλος κόσμος, με ή χωρίς εμάς......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2010, 10:36:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι δυο πρόσφατοι σεισμοί στην Αιτη και όσα διαδραματίζονται εκεί, ήταν ένα καλό παράδειγμα, για να δούμε το πότε ο άνθρωπος θυμάται τον Θεό και πότε, τον ξεχνά..Τώρα στις δύσκολες αυτές ώρες,ο άνθρωπος είναι ευάλλωτος και τώρα, στρέφει τα μάτια του στον Θεό...Έτσι κάνουμε όλοι μας...Γιατί τον ξεχνάμε και τον θυμόμαστε, ανάλογα του πόσο άνετα είμαστε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2010, 21:47:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι δυο πρόσφατοι σεισμοί στην Αιτη και όσα διαδραματίζονται εκεί, ήταν ένα καλό παράδειγμα, για να δούμε το πότε ο άνθρωπος θυμάται τον Θεό και πότε, τον ξεχνά..Τώρα στις δύσκολες αυτές ώρες,ο άνθρωπος είναι ευάλλωτος και τώρα, στρέφει τα μάτια του στον Θεό...Έτσι κάνουμε όλοι μας...Γιατί τον ξεχνάμε και τον θυμόμαστε, ανάλογα του πόσο άνετα είμαστε;

Στην Ιαπωνία που είναι κατ'εξοχήν σεισμογενής περιοχή φίλε μου Βαγγέλη και επειδή οι άνθρωποι εκεί είναι εργατικοί αλλα και μορφωμένοι , έχουν δημιουργήσει τις ανάλογες υποδομές προκειμένου να ανταπεξέρχονται σε τέτοιου είδους φυσικά φαινόμενα και δε προσβλέπουν στον Κύριο αλλα και ούτε του αποδίδουν την έλλειψη της δικής τους μέριμνας...

Βέβαια στην Αίτή τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά και γι'αυτό υπήρξαν τόσα θύματα και τόση καταστροφή και δυστυχία , ας ελπίσουμε να μην ξανα-συμβεί αλλα δυστυχώς ζούμε πάνω στην γή και η γή κινείται ...όχι γύρω απο τον αξονά της και τον ήλιο ταυτόχρονα αλλα κινούνται και τα ίδια της τα μέρη και αυτό θα πρέπει να το λάβουμε υπ'οψιν μας και να μην θεωρούμε ότι υπήρξε δάκτυλος του θεού ή του σατανά...!

Οι νόμοι της φύσης δεν είναι ούτε καλοί ...ούτε κακοί...είναι αυτοί που είναι και δεν ρωτούν κανέναν!

Ρωτάς γιατί αυτές τις στιγμές οι άνθρωποι ψάχνουν τον θεό και μάλιστα χρησιμοποίησες τον όρο "ευάλωτος"...πράγματι φίλε μου , τα παιδιά όταν δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν σε δυσκολίες αναζητούν τον μπαμπά τους , πάντα θέλουν να ξέρουν ότι είναι εκεί και θα τους υποστηρίξει..

Πρόκειται για εσωτερική ανάγκη και η οποία ορίζει και μια εσωτερική αδυναμία..θέλουν οι άνθρωποι να πιστεύουν ότι υπάρχει θεός και αυτό διότι θέλουν να απευθύνονται εκεί ...ως ύστατη λύση και στήριγμα!

Τον δημιούργησαν οι ίδιοι ή μάλλον οι φοβίες και οι αδυναμίες τους ταυτόχρονα..!

Προσωπική μου εκτίμηση...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2010, 22:16:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve

quote:
Τώρα στις δύσκολες αυτές ώρες,ο άνθρωπος είναι ευάλλωτος και τώρα, στρέφει τα μάτια του στον Θεό.

Λάθος κάνεις. Αυτές τις ώρες οι άνθρωποι στρέφουν τα μάτια τους στα πλούσια κράτη που στέλνουν βοήθεια και στα σωστικά συνεργεία. Το θεό τον έχουν για άλλες ώρες.

Οπως και γω, όταν μου εμφανίστηκε ο καρκίνος έστρεψα τα μάτια μου στο γιατρό. Βέβαια, ο θεός ήταν πολύ μικρός κι ανίσχυρος να τα βάλει τόσο με το γιατρό μου όσο και με τους επιστήμονες που είχαν βγάλει το φάρμακο. Τον ξεφτίλισαν! Και, δόξα τω γιατρώ, είμαι μια χαρά.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2010, 22:29:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ξέρω ότι είσαι άνετος, φίλε μου Μακεδών, αλλά,ακόμη κι εσύ,όταν δεν θα υπάρχει γιατρός, ή άλλςο άνθρωπος να στραφείς, τότε τον Θεό θα ζητήσεις....
Και ξέρεις, ειναι αυτό το παιχνίδι με τον χρόνο...Ποτέ δεν ξέρεις, πότε ή πόσες φορές θα γίνει...Φτάνει να έχεις την εντιμότητα και την ειλικρίνια, να το παραδέχεσαι...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2010, 23:56:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve

quote:
ακόμη κι εσύ,όταν δεν θα υπάρχει γιατρός, ή άλλςο άνθρωπος να στραφείς, τότε τον Θεό θα ζητήσεις

Αν δεν υπάρχει ούτε γιατρός ούτε άλλος άνθρωπος σημαίνει ότι είμαι ναυαγός σε ερημονήσι. Μάλλον το λιμενικό θα ζητήσω.

Για το θεό, μάλλον απίθανο. Εχω σταματήσει να περιμένω τη βοήθεια μυθικών πλασμάτων από τότε που πήγα σχολείο.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2010, 08:27:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Λάθος κάνεις. Αυτές τις ώρες οι άνθρωποι στρέφουν τα μάτια τους στα πλούσια κράτη που στέλνουν βοήθεια και στα σωστικά συνεργεία. Το θεό τον έχουν για άλλες ώρες.

macedon


Δεν ξέρω για πότε έχουν τον θεό στην Αϊτή , αλλά εμείς στην χριστιανική μας χώρα τον έχουμε για όλες τις ώρες. Το γα@@@@@@@@δι πηγαίνει σύννεφο από τους πιστούς.....
Τελικά μάλλον πρέπει να ισχύει αυτό το "και ο άγιος φοβέρα θέλει" και για τα ανώτερα των αγίων αξιώματα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2010, 11:06:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μηδένα προ του τέλους, μακάριζε, η συμβουλή μου και στους δύο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2010, 12:19:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά αυτό που κάνουν οι χριστιανοί είναι για πολλά γέλια
Βρίζουν αυτό που πιστεύουν
Και μην μου πει κανείς πως έχει ακούσει κανέναν άθεο να ρίχνει χριστούς και παναγίες

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2010, 20:28:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή, καλή μου ar_ia, τόσο καιρό, εδώ μέσα,παράδειγμα, δεν έχεις δει καθόλου άθεους και αλλόδοξους, να βριζουν Χριστό και Παναγία;
Είσαι σίγουρη;
Για μένα, πάντως, θα ήταν παράλογο, να μην υπήρχαν...Τους πήρε τη δουλειά, το ψωμί απο το στόμα, ποιόν να βρισουν;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2010, 22:25:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ μόνο χριστιανούς ακούω να τους βρίζουν (δεν μιλάω για εδώ}
Όπου και να δεις χριστιανό τσαντισμένο τους κατεβάζει και το ευχαριστιέται

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2010, 09:55:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βέβαια,δέν μιλάμε για γνήσιους χριστιανούς,αλλά αυτούς που απλώς έχουν αυτήν την ταμπέλα και δέν έχουν καμία σχέση με τον πραγματικό χριστιανισμό.

Edited by - alex22 on 23/01/2010 09:56:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 25 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy