ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 αποδείξεις για την ύπαρξη θεού/ών;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 25
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2009, 16:15:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βρε ar_ia είναι πολύ απλό αν πούνε ότι λατρεύουν τον γιαχωβά τότε αναγκαστικά θα πρέπει να απολογηθούν για όλα αυτά που γράφονται στην παλαιά διαθήκη

Υ.Γ.αν δεν κάνω λάθος το αρια βγαίνει από το αριάδνη αν είναι έτσι είναι κρίμα να κόβεις ένα τόσο ωραίο όνομα

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2009, 16:42:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Κοίτα τώρα που ο θεός των Εβραίων λέει ότι ο ίδιος έχει όνομα κσι συστήνεται μ'αυτό:

"אֲנִ֥י יְהוָ֖ה ה֣וּא שְׁמִ֑י" (Ανι Γιαχβέχ χου σεμι - "Είμαι ο Γιαχωβάς κι αυτό είναι το όνομά μου") (Ησαϊας 42:8)

Ποιόν να πιστέψει κανείς; Εσένα ή τον ίδιο το Γιαχωβά που συστήνεται;

Το ότι διαλέξατε σαν θεό σας τον ίδιο θεό που είχαν κι οι Εβραίοι και ο οποίος ονομάζεται Γιαχωβάς, είναι δικαίωμά σας. Το να θέλετε να του αλλάξετε το όνομα γιατί δεν σας βολεύει, είναι ανοησία.

Εσείς μπορείτε να τον φωνάζετε και Προκόπη. Αλλά όπως ο ίδιος λέει, το όνομά του είναι Γιαχωβάς.




Είδε ένα όραμα ο Ησαίας και το εξήγησε στη Γλώσσα του.
Η μετάφραση στην Ελληνική είναι "8 ἐγὼ Κύριος ὁ Θεός"

Αν ο Θεός εμφανιζόταν σε Έλληνα ο Έλληνας θα απέδειδε το νόημα στην ελληνική.

Αν θές καλό είναι να γράφεις στο φόρουμ ελληνικά ή εβραικά.
Όχι μόνο μια λέξη για να χτυπήσεις τους άλλους.
Δείχνει επιθετικότητα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2009, 17:33:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimitris2

quote:
Είδε ένα όραμα ο Ησαίας και το εξήγησε στη Γλώσσα του.

Γιατί, είπα εγώ ότι το εξήγησε στη γλώσσα των Ινδιάνων; Στα εβραϊκά, γράφτηκε η Παλαιά Διαθήκη, και στα εβραϊκά το όνομα του θεού είναι Γιαχωβάς. Το λέει πεντακάθαρα σε πάνω από 7.000 σημεία.

quote:
Η μετάφραση στην Ελληνική είναι "8 ἐγὼ Κύριος ὁ Θεός"

Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι το όνομα του θεού σας στο πρωτότυπο είναι Γιαχωβάς.

Άλλωστε, και στις ελλαδικές εκκλησίες το λέτε συνεχώς: "Δοξολογείστε τον Γιαχ" (הַלְּלוּיָהּ χαλελού-γιαχ) - το αλληλούια που λέτε οι ελληνόφωνοι χριστιανοί.

quote:
Αν ο Θεός εμφανιζόταν σε Έλληνα ο Έλληνας θα απέδειδε το νόημα στην ελληνική.

Και αν εμφανιζόταν στους Πόντιους, θα τον λέγανε Γιωρίκα.

quote:
Αν θές καλό είναι να γράφεις στο φόρουμ ελληνικά ή εβραικά.
Όχι μόνο μια λέξη για να χτυπήσεις τους άλλους.

Τα εβραϊκά στα βάζω για να δεις τι λέει το πρωτότυπο. Δεν έχω όρεξη ή πρόθεση να "χτυπήσω" κανένα. Απλά απαντώ στις ανακρίβειες.

quote:
Δείχνει επιθετικότητα.

Δεν κατάλαβα με ποιον τρόπο, αλλά ό,τι πεις...


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2009, 19:24:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]

"אֲנִ֥י יְהוָ֖ה ה֣וּא שְׁמִ֑י" (Ανι Γιαχβέχ χου σεμι - "Είμαι ο Γιαχωβάς κι αυτό είναι το όνομά μου") (Ησαϊας 42:8)


Πάντως , εμένα ως Έλληνα ...θα το πώ και ας ξενίσει..δεν μου "κάθεται" καλά αυτό το Άνι Γιαχβάχ χου σεμι και δεν ξέρω τι άλλο...δεν μου θυμίζει τίποτα το Ελληνικό...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2009, 19:29:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινός

quote:
δεν μου "κάθεται" καλά αυτό το Άνι Γιαχβάχ χου σεμι και δεν ξέρω τι άλλο...δεν μου θυμίζει τίποτα το Ελληνικό...

Μα... δεν είναι ελληνικό. Χριστιανικό είναι!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2009, 19:39:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κωνσταντίνε , έχω την αίσθηση πως ήδη έχεις καταλάβει απο τα όσα μέχρι σήμερα έχω καταθέσει , ότι οι όποιες γνώσεις μου επι των οποίων εδράζεται η σκέψη μου και η εν γένει επιχειρηματολογία μου , είναι σε γνώσεις που προέρχονται απο την πολυετή ενασχολήσή μου με την ψυχολογία γενικότερα και όχι σε γνώσεις επί της ουσίας...δλδ...πρωτοτύπων εγγράφων ...πηγών κλπ!

Πραγματικά ως Έλληνας δεν αισθάνομαι βολικά με όλα όσα , για πρώτη φορά βλέπω και μαθαίνω..η αλήθεια είναι ότι αυτό το διάστημα δεν έχω το χρόνο για να ασχοληθώ επισταμένως , μα κάποια στιγμή αργότερα θα το κάνω.

Αλλα είναι παράξενη η γεύση που αφήνουν στην ψυχολογία μου , αυτά τα νέα δεδομένα που κατάθεσες και σε συνδιασμό με αυτά τα λίγα που και εγώ ...περιστασικά διαβάζω...οψόμεθα!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2009, 19:49:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αθεος
βρε ar_ia είναι πολύ απλό αν πούνε ότι λατρεύουν τον γιαχωβά τότε αναγκαστικά θα πρέπει να απολογηθούν για όλα αυτά που γράφονται στην παλαιά διαθήκη

Μα από την στιγμή που είναι και αυτό ενα ιερό βιβλίο για εκείνους πως γίνετε να δέχονται μόνο μία με ολίγη....?
Και καλά οι παπαδομάγειροι αλλά δεν κάνει εντύπωση αυτό στον απλό χριστιανό? Ότι να ναι....? Δεν ξέρω...μπερδεύτηκα...

quote:
αθεος
Υ.Γ.αν δεν κάνω λάθος το αρια βγαίνει από το αριάδνη αν είναι έτσι είναι κρίμα να κόβεις ένα τόσο ωραίο όνομα


Όχι, από το Άρια μόνο.

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2009, 20:35:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
αθεος
βρε ar_ia είναι πολύ απλό αν πούνε ότι λατρεύουν τον γιαχωβά τότε αναγκαστικά θα πρέπει να απολογηθούν για όλα αυτά που γράφονται στην παλαιά διαθήκη

Μα από την στιγμή που είναι και αυτό ενα ιερό βιβλίο για εκείνους πως γίνετε να δέχονται μόνο μία με ολίγη....?
Και καλά οι παπαδομάγειροι αλλά δεν κάνει εντύπωση αυτό στον απλό χριστιανό? Ότι να ναι....? Δεν ξέρω...μπερδεύτηκα...

quote:
αθεος
Υ.Γ.αν δεν κάνω λάθος το αρια βγαίνει από το αριάδνη αν είναι έτσι είναι κρίμα να κόβεις ένα τόσο ωραίο όνομα


Όχι, από το Άρια μόνο.

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ




Άρια...άγριο και ατίθασο θηλυκό μου θυμίζει...μ'αρέσεις Άρια..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2009, 23:57:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω για σένα αγαπητέ μου Εαρινέ,αλλά εγώ θα παρεξηγιόμουνα πολύ, αν κάποιος μου έλεγε ότι δεν ξέρω τι μου γίνεται με την θρησκεία, την πατρίδα μου και με μένα τον ιδιο.Ότι είμαι μάπας..
Θα παρεξηγιόμουνα, δλδ, αλλά, όλα ειναι προσωπικές θέσεις και αντιμετωπίσεις...
Δεν δέχομαι να μου λέε κανείς, ότι, ότι ξέρω ειναι ψέμα και ότι μου λέει αυτός είναι αλήθεια....
Πρέπει να με θεωρω πολύ μα@@κα για να αντιδράσω έτσι...΄Η πολύ λιώμα....
Είπαμε,όμως, ολοι έχουν δικαίωμα να δουν κάτι όπως θέλουν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2009, 02:12:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve

quote:
εγώ θα παρεξηγιόμουνα πολύ, αν κάποιος μου έλεγε ότι δεν ξέρω τι μου γίνεται με την θρησκεία, την πατρίδα μου και με μένα τον ιδιο.Ότι είμαι μάπας..

Δηλαδή, θες να πεις ότι δεν στο λένε καθημερινά αυτό; Να στο πω εγώ τότε. Δεν ξέρεις τι σου γίνεται και είσαι τελείως μάπας.

quote:
Πρέπει να με θεωρω πολύ μα@@κα

Αν σε θεωρείς έτσι, τότε έχεις αυτογνωσία.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2009, 10:46:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν ξέρω για σένα αγαπητέ μου Εαρινέ,αλλά εγώ θα παρεξηγιόμουνα πολύ, αν κάποιος μου έλεγε ότι δεν ξέρω τι μου γίνεται με την θρησκεία, την πατρίδα μου και με μένα τον ιδιο.Ότι είμαι μάπας..
Θα παρεξηγιόμουνα, δλδ, αλλά, όλα ειναι προσωπικές θέσεις και αντιμετωπίσεις...
Δεν δέχομαι να μου λέε κανείς, ότι, ότι ξέρω ειναι ψέμα και ότι μου λέει αυτός είναι αλήθεια....
Πρέπει να με θεωρω πολύ μα@@κα για να αντιδράσω έτσι...΄Η πολύ λιώμα....
Είπαμε,όμως, ολοι έχουν δικαίωμα να δουν κάτι όπως θέλουν...

Προφανώς είμαι και μάπας ...και λιώμα και πάρα πολύ μ@@@κας...και δεν παρεξηγούμαι γι'αυτά που λές και ελεύθερα να τα λές...

Βλέπεις , είναι πάρα πολύ δύσκολο -για όλους- να εξακριβώσουν και να τεκμηριώσουν , τα όσα αναφέρουν τα αναφερόμενα ως ιερά βιβλία..

Με τα όσα έχω διαβάσει -μέχρι τώρα- αυξάνουν ολοένα και πιο πολύ τα "σκοτεινά" σημεία και σε συνδιασμό με τα όσα έχω αναφέρει και γώ ...το τοπίο είναι πολύ θολό...

Σε κατανοώ πάντως και δεν θα λάβω υπόψιν μου , τις έμμεσες αναφορές που έκανες για μένα και θα αφήσω σε σένα να κρίνεις αν ήταν σωστό ...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2009, 12:53:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ασφαλώς δεν γνώριζα , ότι το αλληλούια ήταν μετάφραση το χαλελού-γιάχ..

Ρώτα και σύ όποιον θέλεις και θα δείς , ότι οι πόρτες της διερεύνησης -ερμητικά- έκλεισαν για όλους στην πρώιμη παιδική ηλικία ...όπου το μικρό παιδί ανεξέλεγκτα δέχθηκε ότι του επέβελλαν ως σωστό...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2009, 17:55:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[i]Γιατί, είπα εγώ ότι το εξήγησε στη γλώσσα των Ινδιάνων; Στα εβραϊκά, γράφτηκε η Παλαιά Διαθήκη, και στα εβραϊκά το όνομα του θεού είναι Γιαχωβάς. Το λέει πεντακάθαρα σε πάνω από 7.000 σημεία.
........

Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι το όνομα του θεού σας στο πρωτότυπο είναι Γιαχωβάς.
.....
Άλλωστε, και στις ελλαδικές εκκλησίες το λέτε συνεχώς: "Δοξολογείστε τον Γιαχ" (הַלְּלוּיָהּ χαλελού-γιαχ) - το αλληλούια που λέτε οι ελληνόφωνοι χριστιανοί.



Στα 10 εκατομμύρια σημερινών Ελλήνων Χριστιανών υπάρχουν αρκετοί σοφοί και ελάχιστοι βλάκες.
Στα δις χριστιανών που πέρασαν από τον Ελλαδικό χώρο υπήρξαν χιλιάδες επιστήμονες και ερευνητές. Όλοι με απόκλιση 0% έγραψαν Θεός και όχι Γιαχβέ. Για τους 0% τί να πώ; Ή πιο σοφοί θα ήσαν ή κουλτουριάρηδες της σφαλιάρας.

Το "όνομα του Θεού σας" που λες δεν το καταλαβαίνω.
Υπάρχει Θεός μερικών;
Είναι αυτός που έχτισε την Παλαιστίνη ενώ ο άλλος είχε εργολαβία την Ελλάδα;
Μάλλον έχεις μπερδέψει το δωδεκάθεο με το Θεό του Πλάτωνα και των άλλων σοφών κάτι που συνέβαινε στην αρχαία Ελλάδα στον αγράμματο λαουτζίκο.

Ο Θεός μας είναι ένας, εκείνος που μας έπλασε.
Είμαστε αδέλφια όσο πλησιάζουμε προς Αυτόν και εχθροί όσο απομακρυνόμαστε.

quote:

Τα εβραϊκά στα βάζω για να δεις τι λέει το πρωτότυπο. Δεν έχω όρεξη ή πρόθεση να "χτυπήσω" κανένα. Απλά απαντώ στις ανακρίβειες.


Να σου απαντήσω με τον ίδιο τρόπο.

Κατανοώ ότι σέβεσαι τα πιστεύω των άλλων και δεν το βάζεις για να υποδείξεις υβριστικά ότι οι σημερινοί Έλληνες είναι Εβραίοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2009, 17:55:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Εαρινέ, μιλούσα για μένα οχι για σένα, οπως
σωστά(!!!!) κατάλαβε ο Μακεδών κι έσπευσε να ειρωνευθεί και
προβοκαρει.....Φίλε μου,θέλω να πω,ότι ακόμη κι αυτός ο τελευταίος
πολίτης, ξέρει τι παίζεται και δεν αντιδρά,γιατι είναι η τελευταια
τρύπα του ζουρνά..../Αλλά, μέσα του, ξέρει απο την ιστορία του και πιστεύει ότι υπάρχει κατι καλύτερο....Κι ΑΥΤΌ ΤΟΝ ΚΡΑΤΑΕΙ...
Το βλέπεις αυτό, ή θα πάμε στο ότι όλα ειναι μια ιδέα;
Όλοι οι άνθρωποι, θέλουν να σέβεται ο άλλος τα πιστεύω τους, δημοκρατική αδεία,τότε σέβονται κι αυτοί τα δικά σου....
Και στην χώρα μας, όλα είναι αντίθετα, ένα νικάει και τα άλλα χάνουν....
Γι αυτό και δεν γινεται εύκολα διάλογος...Αλλά, όποιος επιμένει, κερδιζει...
Εγώ, λοιπόν, δεν μπορώ να δεχτώ να μου λένε οι άλλοι πως έχουν...Μυαλό έχω και καταλαβαίνω...Πως να βγάλω εγώ τον ...δασκαλάκο,Μακεδών,ξαφνικά..ζούπερμαν; Ο ίδιος κι ο καθένας, μπορεί να βλέπει για τον εαυτό του ένα τέτοιο ρόλο, αλλά, όπως ξέρεις, υπάρχουν κι οι άλλοι, που επίσης έχουν δική τους γνώμη, ότι κι αν μηχανευτείς....
Οπότε,γιατί να κουράζεται κανείς τζάμπα;
Προτιμώ την ..απόπειρα διαλόγου, απο τα τσιτάτα...
Κι εκεί, μιλάμε εγώ κι εσύ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2009, 19:36:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimitris2

quote:
Το "όνομα του Θεού σας" που λες δεν το καταλαβαίνω.

Του Εβραίου θεού των χριστιανών.

quote:
Υπάρχει Θεός μερικών;

Προφανώς. Άλλος ο θεός των Ιουδαίων και ιουδαιοχριστιανών, άλλος ο θεός των Ινδών, άλλος ο θεός των Ελλήνων, άλλος των Ινδιάνων της Νότιας Ντακότα.

quote:
Ο Θεός μας είναι ένας, εκείνος που μας έπλασε.

Αυτό λέω και γω. Ο θεός "σας". Εμένα με γέννησε ο πατέρας μου και δεν με έπλασε ο Γιαχωβάς (ξέρεις, ο "πλάθω ανθρωπάκια με τα δυο χεράκια").

quote:
Κατανοώ ότι σέβεσαι τα πιστεύω των άλλων και δεν το βάζεις για να υποδείξεις υβριστικά ότι οι σημερινοί Έλληνες είναι Εβραίοι.

Οι Έλληνες είναι Έλληνες. Οι χριστιανοί απλά ασπάζονται τη θρησκεία των Εβραίων. Και είναι τόσο εβραιόθρησκοι που μέχρι και στις ελλαδικές εκκλησίες στα εβραϊκά τον υμνούν.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2009, 20:11:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Του Εβραίου θεού των χριστιανών.



Υπάρχει Θεός Εβραίων!
quote:

Προφανώς. Άλλος ο θεός των Ιουδαίων και ιουδαιοχριστιανών, άλλος ο θεός των Ινδών, άλλος ο θεός των Ελλήνων, άλλος των Ινδιάνων της Νότιας Ντακότα.



Υπάρχει Θεός με πολλά διαβατήρια.
quote:

Αυτό λέω και γω. Ο θεός "σας". Εμένα με γέννησε ο πατέρας μου και δεν με έπλασε ο Γιαχωβάς (ξέρεις, ο "πλάθω ανθρωπάκια με τα δυο χεράκια").



Ξαφνικά έπαψε να υπάρχει Θεός, Θεός είναι ο μπαμπάς.
quote:

Οι Έλληνες είναι Έλληνες. Οι χριστιανοί απλά ασπάζονται τη θρησκεία των Εβραίων. Και είναι τόσο εβραιόθρησκοι που μέχρι και στις ελλαδικές εκκλησίες στα εβραϊκά τον υμνούν.

Δηλ. οι Έλληνες που είναι Έλληνες παύουν να είναι Έλληνες αν πιστεύουν στο Θεό;

Στα τα παραπάνω αν δεν κάνω λάθος υπάρχει το γενικό πιστεύω ότι δεν υπάρχει Θεός αλλά ο μπαμπάς (αθεϊα) και είναι απολύτως σεβαστό.

Από κει και πέρα κάπου προσβάλουμε τους λαούς και την πίστη τους στο Θείο εν αγνοία βέβαια γιατί δεν γνωρίζουμε ότι όλοι οι λαοί πίστευαν σε έναν Θεό δημιουργό. Δεν δέχεται ο ινδός ούτε ο χριστιανός ότι άλλος ήταν ο Θεός της Ινδίας και άλλος της Ελλάδος.

Το "Ελληνες είναι Έλληνες" είναι παλιό σλόγκαν που προσπάθησε να ξεκόψει τους Πομάκους Ελληναράδες! από την πατρίδα τους την Ελλάδα (μια από τις αρχαιότερες ελληνικές φυλές) και τους μουσουλμάνους της Θράκης.

Ας προσέχουμε γιατί υπάρχουν πολλά κυκλωματάκια που ευνοούν ξένες πολιτικές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2009, 20:40:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimitris2

quote:
Υπάρχει Θεός Εβραίων!

Όχι μόνο των Εβραίων, αλλά και τον Χριστιανών. Είναι ο ίδιος. Γιαχωβάς λέγεται.

quote:
Ξαφνικά έπαψε να υπάρχει Θεός, Θεός είναι ο μπαμπάς.

Ο θεός δεν ήταν τίποτε άλλο παρά μια ιδέα που γεννήθηκε στο μυαλό του πρωτόγονου ανθρώπου όταν έπεσε ο πρώτος κεραυνός. Το όνομα του θεού ακούστηκε για πρώτη φορά όταν ο πρωτόγονος αυτός χτύπησε το πόδι του στην πέτρα.

quote:
Δηλ. οι Έλληνες που είναι Έλληνες παύουν να είναι Έλληνες αν πιστεύουν στο Θεό;

Οχι. Παύουν να είναι Έλληνες αυτοί που αντικαθιστούν την εθνική συνείδηση με τη θρησκευτική. Αυτοί που πρώτα είναι χριστιανοί και μετά Έλληνες.

quote:
Από κει και πέρα κάπου προσβάλουμε τους λαούς και την πίστη τους στο Θείο εν αγνοία βέβαια γιατί δεν γνωρίζουμε ότι όλοι οι λαοί πίστευαν σε έναν Θεό δημιουργό.

Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο προσβάλλεται όχι μόνο η πίστη αλλά και η νοημοσύνη αυτών που θεωρούν την ύπαρξη του θεού ανοησία, όταν κάποιοι παρουσιάζουν μια αναπόδεικτη και υποκειμενική προσωπική τους πεποίθηση σαν αποδεδειγμένη αλήθεια.

quote:
Το "Ελληνες είναι Έλληνες" είναι παλιό σλόγκαν που προσπάθησε να ξεκόψει τους Πομάκους Ελληναράδες! από την πατρίδα τους την Ελλάδα (μια από τις αρχαιότερες ελληνικές φυλές) και τους μουσουλμάνους της Θράκης.

Για το αντεθνικό κακούργημα της παράδοσης των μουσουλμάνων της Θράκης (και ειδικότερα των Πομάκων) στην αγκαλιά της Τουρκίας θα πρέπει να απευθυνθείς στις ελληνοχριστιανικές πρακτικές του Ελλαδικού κράτους, που θεωρώντας πως Έλληνες είναι μόνον οι χριστιανοί, θεώρησε πως οι παραπάνω είναι Τούρκοι.

Αυτές οι πρακτικές φαίνονται κι εδώ μέσα από διάφορους, όπως ο γνωστός γελωτοποιός του φόρουμ, που ενστερνίζεται και προωθεί φανερά την παραπάνω αντεθνική άποψη.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2009, 21:28:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Όχι μόνο των Εβραίων, αλλά και τον Χριστιανών. Είναι ο ίδιος. Γιαχωβάς λέγεται.



Αν προτιμάς ξένες γλώσσες εντάξει.

quote:

Ο θεός δεν ήταν τίποτε άλλο παρά μια ιδέα που γεννήθηκε στο μυαλό του πρωτόγονου ανθρώπου όταν έπεσε ο πρώτος κεραυνός. Το όνομα του θεού ακούστηκε για πρώτη φορά όταν ο πρωτόγονος αυτός χτύπησε το πόδι του στην πέτρα.



Εντάξει δηλώνεις διαφορετική αθεία.
Δεν πιστεύεις πυθαγορικούς, χριστιανισμό κλπ.

quote:

Παύουν να είναι Έλληνες αυτοί που αντικαθιστούν την εθνική συνείδηση με τη θρησκευτική. Αυτοί που πρώτα είναι χριστιανοί και μετά Έλληνες.


Δεν υπάρχει αντικατάσταση της εθνικής συνείδησης με τη θρησκευτική αλλά συνύπαρξη.
Αυτοί που χύσανε το αίμα τους στην Αλβανία και το παιδί στην Κύπρο που ανέβηκε να σηκώσει τη σημαία ήσαν χριστιανοί.
Το αίμα μας το χύνουμε για την πατρίδα και για τα πιστεύω μας.
Αν τα παιδιά έκαναν το σταυρό πριν πάνε στην μάχη...

quote:

Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο προσβάλλεται όχι μόνο η πίστη αλλά και η νοημοσύνη αυτών που θεωρούν την ύπαρξη του θεού ανοησία, όταν κάποιοι παρουσιάζουν μια αναπόδεικτη και υποκειμενική προσωπική τους πεποίθηση σαν αποδεδειγμένη αλήθεια.



Στο προηγούμενο δεν νομίζω να πρόσβαλα λέγοντας ότι η αθεία και όποιο πιστεύω είναι απολύτως σεβαστό.

quote:

Για το αντεθνικό κακούργημα της παράδοσης των μουσουλμάνων της Θράκης (και ειδικότερα των Πομάκων) στην αγκαλιά της Τουρκίας θα πρέπει να απευθυνθείς στις ελληνοχριστιανικές πρακτικές του Ελλαδικού κράτους, που θεωρώντας πως Έλληνες είναι μόνον οι χριστιανοί, θεώρησε πως οι παραπάνω είναι Τούρκοι.


Πάλι στους χριστιανούς τα ρίχνεις.
Δεν ανάβουμε κεράκι σε κάποιον Άγιο Καραμανλή (τον παππού).
Άλλο η θρησκεία και άλλο η πολιτική που εκμεταλλεύεται τη θρησκεία.

Δεν απευθύνομαι στις ελληνοχριστιανικές πρακτικές του Ελλαδικού κράτους, αλλά στη φιλοσοφία σου που είπες παραπάνω,
"Οι Έλληνες είναι Έλληνες. Οι χριστιανοί απλά ασπάζονται τη θρησκεία των Εβραίων. Και είναι τόσο εβραιόθρησκοι που μέχρι και στις ελλαδικές εκκλησίες στα εβραϊκά τον υμνούν."

Που διαχωρίζεις Έλληνες από χριστιστιανούς και μουσουλμάνους και αθέους.

Και τον Πλάτωνα έξω τον πετάς.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2009, 21:30:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:


Όχι μόνο των Εβραίων, αλλά και τον Χριστιανών. Είναι ο ίδιος. Γιαχωβάς λέγεται.



Αν προτιμάς ξένες γλώσσες εντάξει.

quote:

Ο θεός δεν ήταν τίποτε άλλο παρά μια ιδέα που γεννήθηκε στο μυαλό του πρωτόγονου ανθρώπου όταν έπεσε ο πρώτος κεραυνός. Το όνομα του θεού ακούστηκε για πρώτη φορά όταν ο πρωτόγονος αυτός χτύπησε το πόδι του στην πέτρα.



Εντάξει δηλώνεις αθεία.
Δεν πιστεύεις πυθαγορικούς, χριστιανισμό κλπ.

quote:

Παύουν να είναι Έλληνες αυτοί που αντικαθιστούν την εθνική συνείδηση με τη θρησκευτική. Αυτοί που πρώτα είναι χριστιανοί και μετά Έλληνες.


Δεν υπάρχει αντικατάσταση της εθνικής συνείδησης με τη θρησκευτική αλλά συνύπαρξη.
Αυτοί που χύσανε το αίμα τους στην Αλβανία και το παιδί στην Κύπρο που ανέβηκε να σηκώσει τη σημαία ήσαν χριστιανοί.
Το αίμα μας το χύνουμε για την πατρίδα και για τα πιστεύω μας.
Αν τα παιδιά έκαναν το σταυρό πριν πάνε στην μάχη...

quote:

Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο προσβάλλεται όχι μόνο η πίστη αλλά και η νοημοσύνη αυτών που θεωρούν την ύπαρξη του θεού ανοησία, όταν κάποιοι παρουσιάζουν μια αναπόδεικτη και υποκειμενική προσωπική τους πεποίθηση σαν αποδεδειγμένη αλήθεια.



Στο προηγούμενο δεν νομίζω να πρόσβαλα λέγοντας ότι η αθεία και όποιο πιστεύω είναι απολύτως σεβαστό.

quote:

Για το αντεθνικό κακούργημα της παράδοσης των μουσουλμάνων της Θράκης (και ειδικότερα των Πομάκων) στην αγκαλιά της Τουρκίας θα πρέπει να απευθυνθείς στις ελληνοχριστιανικές πρακτικές του Ελλαδικού κράτους, που θεωρώντας πως Έλληνες είναι μόνον οι χριστιανοί, θεώρησε πως οι παραπάνω είναι Τούρκοι.


Πάλι στους χριστιανούς τα ρίχνεις.
Δεν ανάβουμε κεράκι σε κάποιον Άγιο Καραμανλή (τον παππού).
Άλλο η θρησκεία και άλλο η πολιτική που εκμεταλλεύεται τη θρησκεία.

Δεν απευθύνομαι στις ελληνοχριστιανικές πρακτικές του Ελλαδικού κράτους, αλλά στη φιλοσοφία σου που είπες παραπάνω,
"Οι Έλληνες είναι Έλληνες. Οι χριστιανοί απλά ασπάζονται τη θρησκεία των Εβραίων. Και είναι τόσο εβραιόθρησκοι που μέχρι και στις ελλαδικές εκκλησίες στα εβραϊκά τον υμνούν."

Που διαχωρίζεις Έλληνες από χριστιστιανούς και μουσουλμάνους και αθέους.

Και τον Πλάτωνα έξω τον πετάς.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 10:48:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Δεν περίμενα να το παραδεχτείς,αλλά τουλάχιστον κάνε την "πάπια", καλέ μου sesostris....Είναι και η μόνη κραταιά στην δύση,ευρώπη, λευκή φυλή, πές το όπως θές...Είναι η μόνη θρησκεία, όλα τα άλλα είναι μόδες και αιρέσεις...


Καλά αυτό είναι γεγονός...!!!! Η δύση προχώρησε χάρις στον χριστιανισμό . Και η ιερά εξέταση ήταν ένα ακόμη ουσιαστικό κίνητρο και εφαλτήριο για την πρόοδο.
Βέβαια "δικαιώνεσαι" συγκρίνοντας φαντάζομαι χριστιανισμό με μουσουλμανισμό κυρίως. Έε....μεταξύ δύο (ή περισσοτέρων) κακών , λογικά προτιμάς το συγκριτικά μικρότερο (όχι μικρό)...
Και να θέσω και ένα άλλο ερώτημα .....που με ταλανίζει εδώ και πολλά χρόνια (!) : Τι προσδοκούσε ο χριστιανοεβραϊκός θεός από....τους δεινόσαυρους και αφού τους διατήρησε στη ζωή για δεκάδες εκατομύρια έτη μετά τους εξαφάνισε μέσα στη...θεϊκή σοφία του ; Τι δούναι- λαβείν είχε μαζί τους ; Πως τους έκρινε ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 11:27:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
D.P.J. 10

quote:
Τι προσδοκούσε ο χριστιανοεβραϊκός θεός από....τους δεινόσαυρους και αφού τους διατήρησε στη ζωή για δεκάδες εκατομύρια έτη μετά τους εξαφάνισε μέσα στη...θεϊκή σοφία του

Δεν μπορούσαν να ψάλλουν στα εβραϊκά, ως εκ τούτου ήταν άχρηστοι για πιστοί.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 11:34:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimitris2

quote:
Αν προτιμάς ξένες γλώσσες εντάξει.

Εγώ προτιμώ τα ελληνικά αλλά δεν είναι δικό μου λάθος που ο θεός των χριστιανών υμνείται στα εβραϊκά από τους χριστιανούς.

quote:
Δεν πιστεύεις πυθαγορικούς, χριστιανισμό κλπ.

Διαμορφώνω τις απόψεις μου μόνος μου :)

quote:
Δεν υπάρχει αντικατάσταση της εθνικής συνείδησης με τη θρησκευτική αλλά συνύπαρξη.

Αν ρίξεις μια ματιά στην ιστορία, θα διαπιστώσεις πως η εθνική συνείδηση εξαφανίστηκε για ένα πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα και υπήρχε μόνον η θρησκευτική. Κλασικό παράδειγμα ο τουρκοϋπάλληλος Κοσμάς Αιτωλός, ο σουλτανοϋπάλληλος Αθανάσιος Πάριος και άλλοι ων ουκ έστι αριθμός.

quote:
Πάλι στους χριστιανούς τα ρίχνεις.

Λάθος. Στις χριστιανικές πρακτικές που εφαρμόζονται από τους πολιτικούς τα ρίχνω.

quote:
Και τον Πλάτωνα έξω τον πετάς.

Οι προσωπικές πεποιθήσεις του καθενός, ακόμη κι αν λέγεται "Πλάτωνας" παραμένουν προσωπικές πεποιθήσεις και όχι θέσφατα.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 11:41:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

D.P.J. 10

quote:
Τι προσδοκούσε ο χριστιανοεβραϊκός θεός από....τους δεινόσαυρους και αφού τους διατήρησε στη ζωή για δεκάδες εκατομύρια έτη μετά τους εξαφάνισε μέσα στη...θεϊκή σοφία του

Δεν μπορούσαν να ψάλλουν στα εβραϊκά, ως εκ τούτου ήταν άχρηστοι για πιστοί.

macedon


Και του πήρε κάποια εκατομμύρια χρόνια να το καταλάβει ;;;;
Μάλλον θα πρέπει να ασχοληθεί σοβαρά με την ευστροφία του...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 12:42:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
D.P.J. 10

quote:
Και του πήρε κάποια εκατομμύρια χρόνια να το καταλάβει ;;;;
Μάλλον θα πρέπει να ασχοληθεί σοβαρά με την ευστροφία του...

Τώρα με τάπωσες...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 12:52:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

dimitris2


quote:
Και τον Πλάτωνα έξω τον πετάς.

Οι προσωπικές πεποιθήσεις του καθενός, ακόμη κι αν λέγεται "Πλάτωνας" παραμένουν προσωπικές πεποιθήσεις και όχι θέσφατα.


macedon



Κάτι τέτοια λές και με τρελλαίνεις ...σαν δεν ντρέπεσαι..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2009, 12:58:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητε ELO,

πιστευω οτι το γονιδιο ή δε ξερω τι αλλο, που μας δημιουργει την αναγκη για να πιστευουμε στο αορατο , εχει πλεον παιξει τον ρολο του , ο ρολος του κατα τα σημερινα στοιχεια ηταν να κρατησουν ζωντανο εναν οργανισμο που ειχε την διαφορα απο ολους τους αλλους να ΓΝΩΡΙΖΕΙ την υπαρξη του , να του μειωσει το αγχος και να τον βοηθησει να δωσει ενα νοημα στην ζωη του. μαλιστα πιστευω οτι αυτο δεν δημιουργηθηκε με μιας δηλαδη δεν ξεκινησε μια μερα ενας ανθρωπος και ανακαλυπτε θεους , αλλα απο τα διαφορα ειδη ανθρωπων καποιοι καταφερναν με καποιο τροπο να μειωνουν το αγχος(πχ σκεφτονταν τον νεκρο φιλο τους οτι ειναι εκει διπλα τους) , αυτο τους εδινε λιγο χρονο ζωης παραπανω , τους εδινε την δυνατοτητα να σκεφτουν λιγο ποιο καθαρα , ετσι ως ειδος σιγα σιγα επικρατησε , σε αυτη την πορει αυτος ο "τροπος" αντιμετωπισης ηταν που δημιουργησε τα πνευματα , τους θεους , τους μαγους κτλπ μιλαμε για μια διαρκεια πανω απο 100.000 χρονια και που η σημερινη ζωη μας ειναι ελαχιστος χρονος μπροστα στα οσα υπαρχουμε

καποιοι αυτο το βιωνουν εντονα , ειναι ατομα πολυ θρησκευομενα ενω αλλοι πολυ χαλαρα , οπου εχουμε ισως ολους οσους αμφισβητουν τους θεους. αποψη μου ειναι οτι το δευτερο ειδος σιγα σιγα θα επικρατησει καθως στον συγχρονο κοσμο δεν χωραει θεοι και (επισης κατα την αποψη μου) αυτο ειναι εμφανες καθως η καθε γενια απομακρυνεται εστω και λιγο σε σχεση με την προηγουμενη.

το δικο μου ερωτημα - απορια ειναι εαν το γεγονος οτι θα διαβασω/μαθω για τις επιστημονικες εξελιξεις κτλπ επηρεαζει τον τροπο σκεψης μου σε βαθμο που ενα αργεχονο ενστικτο (αυτο του θεου) να μειωνεται ή να μηδενιζεται και φυσικα μενει να μαθω εαν αυτο μεταφερεται σε επομενη γενια (εαν προκυψει χαχαχα).


[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2009, 14:41:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αγαπητε ELO,


το δικο μου ερωτημα - απορια ειναι εαν το γεγονος οτι θα διαβασω/μαθω για τις επιστημονικες εξελιξεις κτλπ επηρεαζει τον τροπο σκεψης μου σε βαθμο που ενα αργεχονο ενστικτο (αυτο του θεου) να μειωνεται ή να μηδενιζεται και φυσικα μενει να μαθω εαν αυτο μεταφερεται σε επομενη γενια (εαν προκυψει χαχαχα).


[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]


Ο κώδικας πεποιθήσεω φίλε Makfor..διαδραματίζει κυρίαρχο ρόλο στις καθημερινές συνδιαλέξεις των ανθρώπων και οροθετεί ..το καλό και το κακό...το ορθό και το λάθος..απο κεί "εφορμάται" το υποκείμενο άνθρωπος και απο ελέγχεται και καθοδηγείται ....αλλα και συνάμα "ενοχοποιείται"...πληγώνεται και εμφανίζει ψυχικά νοσήματα.

Ο γονεικός λόγος κατα την πρώιμη παιδικά ηλικία και δή ο μητρικός ..ο οποίος εισάγει στην ψυχική οικονομία του παιδιού το -όνομα του πατέρα- συμβολοποιεί και την ισχύ που θεματικά ασκεί αυτός στην ζωή του!

Αποτελεί τον νόμο και το εργαλείο απο το οποιο εξαρτάται και τιμωρείται αλλα και επιβραβεύεται ...όταν τηρεί τον νόμο και τις εντολές του κοινωνικού νόμου ...θεματοφύλακας αλλά και επιβολέας είναι το συμβολικά καταχωρημένο ασυνειδήτως ...αυτό το όνομα του πατέρα...ασκεί δε εξουσία και έλεγχο στο παιδί χωρίς αυτός να είναι πλέον παρών!!!

Ασφαλώς και θα επηρεάσει την σκέψη σου και-πιστεύω- θα την αναδιαμορφώσει αλλα πιστεύω ότι η όποια θεματική αλλαγή , εξαρτάται απο μας φίλε μου και την θελησή μας!

Ο άνθρωπος δια μέσου της σκέψης του , μπορεί να "πάει" αλλού..εκεί που είναι προορισμένος _πιστεύω_ να πάει!

Θα ήθελα και γώ ν'ακούσω την άποψη του Elo..απλά κατέθεσα και την δική μου και μπορείς ασφαλώς να την αγνοήσεις μιας και ήταν λίγο αυθαίρετη ..με την έννοια του ότι απευθύνθηκες στο Elo και όχι σε κάποιον άλλο!

Αν αυθαίρετα απάντησα , ζητώ συγγνώμη και αγνόησε τα όσα κατέθεσα..

soul

Edited by - Εαρινός on 15/12/2009 14:45:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2009, 17:42:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μακεδών ο αρνητής....Αρνείσαι και τον Πλάτωνα; Όλους θα τους αρνηθείς, απο το μίσος σου για τον χριστιανισμό;Σε χαλάει ρε παιδι μου...Πρόσεξε το...
Αν αρνηθείς τα πάντα και μείνει μόνο ο χριστιανισμός, πως θα επιζήσεις, μετά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2009, 20:29:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μακεδών ο αρνητής....Αρνείσαι και τον Πλάτωνα; Όλους θα τους αρνηθείς, απο το μίσος σου για τον χριστιανισμό;Σε χαλάει ρε παιδι μου...Πρόσεξε το...
Αν αρνηθείς τα πάντα και μείνει μόνο ο χριστιανισμός, πως θα επιζήσεις, μετά;

Ρε σύ Βαγγέλη..ο Πλάτωνας ήταν ο Πλάτωνας και προσπάθησε και συλλογίστηκε και διατύπωσε τις δικές του απόψεις ..

Πολλές κρίνονται ως σωστές ...μερικές ως λάθος..!

Δεν πρόκειται ο Κωνσταντίνος σε καμμιά περίπτωση να αναιρέσει τον Πλάτωνα ...αλλα δεν θα τον θεοποιήσει κιόλας..έχει άποψη δική του και κρίση!

Πού είναι ακριβώς το πρόβλημα...μήπως εστιάζεται στο γεγονός ότι δεν είναι πρόβατο???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2009, 20:39:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά ρε Εαρινέ, δεν καταλαβαίνεις τι γράφουμε, ή μου φαινεται;
Λέμε αγόρι μου, ότι ή δεχεσαι τον Πλάτωνα σαν εκφραστή εποχής
και ιδεών του τότε ελληνικού πνεύματος, ή δεν τον δέχεσια....Αλλά και σ αυτή την περιπτωση, μόνο μίσος κατά του χριστιανισμού,δείχνει να απορρίπτει καθε εληνικό που συνάδει με τον χριστιανισμό....
Δεν είναι Έλληνας ,αρνείται ελληνικές ιδέες, είναι μόνο αντιχριστιανός... Ο ..Κωνσταντινος...
Γι αυτό και είναι νεοπαγανιστής, ουτε καν παγανιστής...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 25 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy