ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 αποδείξεις για την ύπαρξη θεού/ών;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 25
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2009, 17:58:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για την...δυάδα των Θωμάδων, πλέον, Εαρινό και Μακεδών, καλά ο πρώοτς μπορεί και να μην καταλάβει,αλλά τέλος πάντων...
Κωνσταντίνε Μακεδών, η ανακάλυψη των Χριστουγέννων, λέει, στην πόλη Ναζαρέτ, λέει...Απο την εποχή του Χριστού, λέει...

"Σπίτι από την εποχή του Ιησού ανακαλύφθηκε για πρώτη φορά στη Ναζαρέτ
ΑΠΕ
Η σκαπάνη αποκάλυψε έναν τοίχο, μια κρυψώνα, μιας αυλή και ένα σύστημα συλλογής νερού
Ναζαρέτ
Λίγες μόνο ημέρες πριν από τα Χριστούγεννα, αρχαιολόγοι στο Ισραήλ ανακάλυψαν για πρώτη φορά τα ερείπια ενός σπιτιού που πιθανότατα βρισκόταν στην ίδια γειτονιά όπου μεγάλωσε ο Ιησούς.

«Θα μπορούσε κάλλιστα να είναι ένα μέρος με το οποίο ήταν εξοικειωμένοι ο Ιησούς και οι σύγχρονοί του. Ο νεαρός Ιησούς ίσως έπαιζε γύρω από αυτό το σπίτι με τους ξαδέλφους και τους φίλους του. Είναι μια λογική υπόθεση» εκτιμά η Γιαρντένα Αλεξάντρ, διευθύντρια ανασκαφών στην Εφορεία Αρχαιοτήτων του Ισραήλ.

Η ομάδα της Αλεξάντρ έφερε στο φως τα ερείπια ενός τοίχου, μια κρυψώνας, μιας αυλής και ενός συστήματος υδροδότησης που συνέλεγε το βρόχινο νερό από τη στέγη. Μέχρι στιγμής έχουν αποκαλυφθεί 80 τετραγωνικά μέτρα του κτίσματος, η πραγματική του έκταση όμως ίσως ήταν πολύ μεγαλύτερη.

Οι αρχαιολόγοι βεβαιώθηκαν ότι πρόκειται για οικία εβραϊκής οικογένειας όταν ανακάλυψαν αγγεία κατασκευασμένα από πηλό και κιμωλία -οι εβραίοι της Γαλιλαίας είναι γνωστό ότι θεωρούσαν πως η κιμωλία εξάγνιζε το νερό και τα τρόφιμα που φυλάσσονταν σε αυτά τα σκεύη.
Επιπλέον, τα θραύσματα χρονολογούνται στην εποχή του Ιησού, από τον 1ο αιώνα π.Χ μέχρι τον 1ο αιώνα μ.Χ.
Η απουσία γυάλινων σκευών και εισαγόμενων προϊόντων υποδηλώνει ότι οι ιδιοκτήτες του σπιτιού ήταν μάλλον απλοί άνθρωποι. Πράγματι, η Ναζαρέτ εκείνης της εποχής ήταν ένα φτωχικό χωριουδάκι των 50 οικογενειών, το οποίο ήταν μάλλον αδιάφορο για τους Ρωμαίους και γλίτωσε έτσι τις επιθέσεις.
Οι αρχαιολόγοι ανακάλυψαν πάντως την καμουφλαρισμένη είσοδο μιας σπηλιάς που προοριζόταν πιθανώς για καταφύγιο, όπως συνέβαινε με αντίστοιχες κρυψώνες στο γειτονικό βιβλικό χωριό της Κανά, όπου οι εβραίοι συγκρούονταν με τους Ρωμαίους.

Την εποχή που χτίστηκε το σπίτι δεν υπήρχαν βέβαια ούτε χριστιανοί ούτε μουσουλμάνοι. Στη σημερινή Ναζαρέτ των 65.000 κατοίκων, τη μεγαλύτερη αραβική πόλη στο βόρειο Ισραήλ, οι μουσουλμάνοι είναι διπλάσιοι από τους χριστιανούς.
Μέχρι σήμερα, τα μόνα ευρήματα από την εποχή του Ιησού στην πόλη ήταν λίγες ταφικές σπηλιές που έδιναν μια εικόνα για τον πληθυσμό της αρχαίας κοινότητας, ανέφερε η Αλεξάντρ.
Τα νέα ευρήματα θα μείνουν ανοιχτά για το κοινό ως τμήμα ενός νέου χριστιανικού κέντρου της γαλλικής Ρωμαιοκαθολικής Εκκλησίας το οποίο χτίζεται ίδιο σημείο -το αρχαίο σπίτι ανακαλύφθηκε κατά τις εργασίες θεμελίωσης."

Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από Associated Press
Τι λέει ...Κωνσταντινε, ψέμματα έτσι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2009, 18:00:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου Εαρινέ, έχουν δει τα ματάκια μου, ουκ ολίγα,μέχρι σήμερα, λές να με ξάφνιαζαν, οι .....ασήμαντοι, λόγω των πολυαναφορών τους, εξωγήινοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2009, 18:05:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν το έκαναν, κατ'αρχήν θα έπρεπε να σιγουρευτούμε ότι δεν έχουμε πιεί Αγιορίτικο τσιγαριλίκι.
Μετά, ξέρω γώ; εξαρτάται, θα ήταν καλοί εξωγήινοι ή κακοί; τι μορφή θα είχαν;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2009, 18:17:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και πως κάνεις έτσι ρε τρέχα για ένα γειτονικό σπίτι στο οποίο ΙΣΩΣ έπαιζε ο Ιησούς ;;
Εδώ βρήκανε τον Σταυρό (και τον μοιράζουνε)!

Edited by - mimosa on 22/12/2009 18:18:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2009, 19:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απαντάς απο άλλο θέμα, καλή μου mimosa...Αλλά δεν πειράζει....
Δεν λέμε ότι έχει σημασία,αλλά ότι το ανακάλυψαν σαν αρχαίο, δείχνει την ιστορική και αρχαιολογική και πραγματολογική διάσταση, του χριστιανισμού, που εδώ και καιρό αρνούνται πολλοι εδώ μέσα, όταν καμιά άλλη δεν υπάρχει με ΄τοσα ιστορικά στοιχεία......
Καταλαβαίνεις,πως το εννοώ;....Είναι η απόδειξη για το αν υπήρξε η Ναζαρέτ, οπως διατείνοντο αρνούμενοι Γιάπετ και Μακεδών,διαρρυγνίωντες τα ιμμάτια των...Λέγαν ότι η Ναζαρέτ, έγινε μετά Χριστόν, σαν τουριστικο θέρετρο....
Τώρα,που θα κρυφτούν αυτοί, για ....χειμερινές διακοπές;
¨Αντε πάλι, τυχεράκηδες...Για ..Αράχωβα,βλέπω τον πρώτο και ...Βέρμιο τον δεύτερο...
Καλή χρονιά, σύντροφοι!!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2009, 23:01:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
makfor
η καθε θρησκεια βασιζεται αποκλειστικα στην φαντασια και στην ελειψη γνωσεων ή την μη αποδοχη της γνωσεις απο τον πιστο , ετσι ειναι ΟΛΕΣ , καμια δεν μπορει να αποδειξει τα οσα λεει , ουτε και την ορθοτητα των οσων λεει , ολα τα αλλα εν ολιγοις και μεχρι αποδειξεων του αντιθετου ειναι κουραφεξαλα!!!
οσο αφορα αυτους που ΞΕΡΟΥΝ τι πιστευουν ΟΛΟΙ , καλα θα κανουν να μιλανε για οσα πιστευουν οι ιδιοι και οχι για το τι πιστευουν οι αλλοι εκτος εαν ειναι ΘΕΟΙ και ΞΕΡΟΥΝ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ !!! οποτε εγω παω πασο ... και αυτοι στο τρελαδικο
οσο αφορα την χωρα μας (σε αυτη ζω για αυτη ειναι ποιο ευκολο να μιλω) , οι πιστοι ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΑΝΕ το 15-20% !!! με τα βιας , ολοι οι αλλοι θα σου απαντησουν διαφορα απο μια ενεργεια , μια ανωτερη δυναμη, απιστοι αθρησκοι αθεοι ... και εγω δε ξερω τι αλλο και θα δηλωσουν ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ειτε απο συνηθεια ειτε απο ΦΟΒΟ!!! οχι φοβο μη χασουν το κεφαλι (αυτο οσο και εαν το θελαν καποιοι εχει περασει) αλλα απο το ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ Ο ΠΕΡΙΓΥΡΟΣ. αυτα τα στοιχεια ομως (γιατι υπαρχουν) ΔΕΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΟΝΤΑΙ ΕΥΚΟΛΑ σε μια χωρα που κρατος και εκκλησια ειναι κλς και βρακι !!! αλλα θα αρχισουν να εμφανιζονται ως πληροφιρες ως γκαλοπ κτλπ σιγα σιγα στα επομενα χρονια. ΔΕΝ ειναι αλλωστε τυχαιο που τα βιβλια μας μεχρι πριν μερικα χρονια ΔΕΝ ΕΚΔΙΔΟΝΤΑΝ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΕΓΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ δεν ειναι καθολου τυχαιο που ως παιδιας μας γεμισαν με γνωσεις ΣΑΒΟΥΡΑ , με ψεματα καθε ειδους κτλπ ...
τελος μη ξεχναμε οτι η γνωση ειναι το αντιθετο της πιστης
παντως σε συγκριση με χωρες του εξωτερικου θεωρω οτι ειμαστε πολυ καλυτεροι καθως ειναι στην φυση μας η αμφισβητιση και ισως αυτο να ειναι κατι, υπαρχουν χωρες οπως οι ΗΠΑ που ολοι τρεχουν στις εκκλησιες για ψιλου πηδημα και φυσικα υπαρχουν οι ΛΟΓΟΙ για αυτο που συμβαινει ΕΚΕΙ !!! ολα εχουν την εξηγηση τους , το θεμα ειναι ΕΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ να βλεπουμε ΚΑΘΑΡΑ !!!

Αναμφισβήτητες αλήθειες φίλε makfor !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2009, 23:10:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα ποιό θέμα άνοιξα, μετά από τόσο καιρό δουλειάς και τι πέτυχα...
Όλοι εδώ ε;;;

Τρέχα.... μπορείς να ρωτήσεις τον... Αλεξάντρ και την ομάδα του, γιατί ο Ιώσηπος δεν γνώριζε την Ναζαρέτ (ενώ είχε στρατοπεδεύσει πάνω της!!!!!!);;;

Επίσης μου κάνει εντύπωση που ένα... φτωχό χωριουδάκι 50 οικογενειών είχε τότε φτωχόσπιτα, πολύ μεγαλύτερα από 80 τετραγωνικά!!!

Τέτοια... φτωχά χωριουδάκια σίγουρα θα τα έβλεπε ο Ιώσηπος, δε νομίζεις;;
Αλήθεια, το ξυλουργείο του Σήφη,το βρήκε;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2009, 23:13:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
mimosa
Εδώ βρήκανε τον Σταυρό (και τον μοιράζουνε)!

Φίλη mimosa θα σε μαλώσω γιατί δεν γράφεις όλη , αλλά την μισή αλήθεια . Η αγία Ελένη στη ανασκαφή που έκανε δεν βρήκε μόνο τον σταυρό , αλλά και τα καρφιά από τη σταύρωση , και το ακάνθινο στεφάνι !!!
Φαίνεται ότι οι Ρωμαίοι θα είχαν διαισθανθή ότι κάποτε θα ερχότανε η μάνα ενός αυτοκράτορά τους για να τα βρη , και φρόντισαν να της τα φυλάξουν .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2009, 23:57:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η αγία Ελένη στη ανασκαφή που έκανε δεν βρήκε μόνο τον σταυρό , αλλά και τα καρφιά από τη σταύρωση , και το ακάνθινο στεφάνι !!!

Τς, τς, αυτό δεν είναι τίποτα, υπάρχει πιο σημαντικό στοιχείο...φωτογραφία... ένας καλόγερος ταξίδεψε με τη μηχανή του χρόνου και τον φωτογράφησε...!
Πολλή πλάκα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2009, 08:46:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου sesostris, σκοπίμως και ανελλειπως,αποφεύγεις
την θεική πρόνοια και ιδιότητα,πράγμα που δίνει λύσεις για τις περιπτώσεις στοιχείων της πίστης μας που βρέθηκαν...Υπάρχει η ενέργεια του Θεου, για να μείνουν στοιχεία, μιας κι εμείς οι άνθρωποι, ειμαστε ειδωλολάτρες, ακόμη λίγο...
Δυστυχώς, θέλουμε τον τύπο των ύλων.....Όλοι οι άνθρωποι,ολων των πίστεων, θέλουμε την υλική απόδειξη....
Ότι έχει βρεθεί και βρισκεται, πάντα τελεί υπο έρευνα και δεν πρέπει
να μπερδεύεται το ιστορικό στοιχείο με την λατρεία και την πίστη...
Αλλά, όπου ενεργεί ο Θεός, δεν μπορεί να αγνοεί ο άνθρωπος...Πρέπει να βλέπουμε τι γίνεται και γιατί...Να συμμετέχουμε γύρω μας...
Να κοινωνούμαστε....Να συζητάμε, να ερευνούμε, όχι απλά να απορρίπτουμε...
Φίλε μου Γιάπετ,τι κάνεις;... Που σαι ρε Γιάννη; Τώρα τελευταια σε ...έβλεπα παντού γύρω μου...
Γιατί άραγε;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2009, 09:54:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τώρα τελευταια σε ...έβλεπα παντού γύρω μου...
Γιατί άραγε;...


Ωχ!!! χειροτερεύει η κατάστασή του...

Έλα ρε ρε σύ Βαγγέλη...όλοι σ'αγαπάμε...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2009, 10:02:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός
quote:

Τώρα τελευταια σε ...έβλεπα παντού γύρω μου...
Γιατί άραγε;...


Ωχ!!! χειροτερεύει η κατάστασή του...




Έχει πάθει εξάρτηση, να τον πάμε για αποτοξείνωση

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2009, 10:29:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μπορώ να πω, το ενδιαφέρον σας με συγκινεί βαθύτατα...
Αλλά, ο Γιάννης, ξέρει τι λέω, δεν είναι έτσι Γιάννη μου;..
Σήμερα Γιάννη μου, λοιπόν,όλα τα ΜΜΕ,γράφουν, μιλάνε και δειχνουν εικόνες απο την αρχαιολογική ανακάλυψη,που είναι, επιμένουν,άκου να δεις, απο την εποχή του Χριστού....Και μάλιστα διπλα στο σπίτι του,
ψεύδονται οι ...αθεόφοβοι...
Και τώρα, Γιάννη μου;...
Πως θα τα ...θάψουμε όλα αυτά; Ε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2009, 11:02:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

,όλα τα ΜΜΕ,γράφουν, μιλάνε και δειχνουν εικόνες απο την αρχαιολογική ανακάλυψη,που είναι, επιμένουν,άκου να δεις, απο την εποχή του Χριστού....Και μάλιστα διπλα στο σπίτι του,
ψεύδονται οι ...αθεόφοβοι...


Δλδ βρήκαν το σπίτι του γείτονα του Χριστού......οκ, μπορεί και να βρουν μέσα την κούπα με την ζάχαρη που του είχε δανείσει ο Χριστός
Ένα σπίτι βρήκαν ΜΟΝΟ.
Δεν ανακάλυψαν ολόκληρη πόλη.
Το ένα και μοναδικό σπίτι που βρήκαν δλδ τι σημαίνει...?
Μην βιάζεστε να βγάλετε συμπεράσματα γιατί θα την πατήσετε και θα γίνετε κσεφτίλα (που λέει και ο Αίολος ) όπως και με το σεντονάκι που είχατε βρει κάποτε......

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2009, 11:11:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βρεθηκε ενας τοιχος σπιτιου
που χρονολογειτα απο -100 εως +100 , αρα κατα τους χριστιανους στην εποχη του χριστου , εαν μιλησουμε σε βουδιστες λετε να τους πουμε απο την εποχη του χριστου ? θα μας κοιτουν σαν εξωγηινους!!!

ο τοιχος και η χρονολογηση , με τιποτα ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝ οτι υπηρξε χριστος , οτι ηταν γειτονας και πολλα αλλα ... γιατι και εγω ξερω για τον ΤΑΔΕ που εζησε πριν 2300 χρονια και ηταν θεος , μαλιστα εμεινε στην γειτονια του μεγα αλεξανδρου στη πελλα , η πελα και ο αλεξανδρος πραγματικα προσωπα , αυτο κανει τον ΤΑΔΕ ΥΠΑΡΚΤΟ ??? ρωταω εγω ο ασχετος

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2009, 11:50:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά ρε παιδιά,γιατί εκτίθεστε έτσι,...ανεπανόρθωτα;
Δεν λέει για ένα σπίτι, αλλά ότι το σπιτι αυτό ήταν κοντά στο σπίτι του Χριστού..Βρήκαν ...50 σπιτια και μια σπηλιά που κρύβονταν οι εβραίοι κατά τις επιδρομές ληστών ή άλλων στρατών..Βρήκαν κι άλλα, λέει, που αποδεικνύουν ότι λειτουργούσε ήσυχα, λέει, η μικρή κοινότητα και είχε σχέσεις με τη γειτονική Κανά..Λέει...Εβραίοι...
Λέτε να λένε ψέμματα υπερ του χριστιανισμού;
Θα επανέλθουμε όμως, στο ζήτημα...Έχει την πλάκα του, κάπως..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2009, 11:55:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν μπορώ να πω, το ενδιαφέρον σας με συγκινεί βαθύτατα...
Αλλά, ο Γιάννης, ξέρει τι λέω, δεν είναι έτσι Γιάννη μου;..
Σήμερα Γιάννη μου, λοιπόν,όλα τα ΜΜΕ,γράφουν, μιλάνε και δειχνουν εικόνες απο την αρχαιολογική ανακάλυψη,που είναι, επιμένουν,άκου να δεις, απο την εποχή του Χριστού....Και μάλιστα διπλα στο σπίτι του,
ψεύδονται οι ...αθεόφοβοι...
Και τώρα, Γιάννη μου;...
Πως θα τα ...θάψουμε όλα αυτά; Ε;

Τι'χες Γιάννη..τι'χα πάντα , που λέει και η λαική ρήση..κατα τον λύκο τον κουρεύανε ..πούθε παν τα πρόβατα , έλεγε εκείνος..

Γειά σου ρε Βάγγο...μεγάλε ...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2009, 11:59:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

,όλα τα ΜΜΕ,γράφουν, μιλάνε και δειχνουν εικόνες απο την αρχαιολογική ανακάλυψη,που είναι, επιμένουν,άκου να δεις, απο την εποχή του Χριστού....Και μάλιστα διπλα στο σπίτι του,
ψεύδονται οι ...αθεόφοβοι...


Δλδ βρήκαν το σπίτι του γείτονα του Χριστού......οκ, μπορεί και να βρουν μέσα την κούπα με την ζάχαρη που του είχε δανείσει ο Χριστός
Ένα σπίτι βρήκαν ΜΟΝΟ.
Δεν ανακάλυψαν ολόκληρη πόλη.
Το ένα και μοναδικό σπίτι που βρήκαν δλδ τι σημαίνει...?
Μην βιάζεστε να βγάλετε συμπεράσματα γιατί θα την πατήσετε και θα γίνετε κσεφτίλα (που λέει και ο Αίολος ) όπως και με το σεντονάκι που είχατε βρει κάποτε......

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ



Άρια μην του το χαλάς...μην του το χαλάς...γιατί θα γίνει της πόππης εδώ μέσα..θα πλακωθούμε άσχημα ...σε προ-ειδοποιώ..

Δεν θέλω κανείς να πειράζει το φίλο μου...άντε γιατί θα σου κόψω και την καλημέρα..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2009, 13:16:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΑΚΑΛΥΦΘΗΚΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΓΕΙΤΟΝΑ ...

ΤΟΝ ΛΕΝΕ ΚΡΙΝΟ μπεν γκαρντεν... την πατησαμε μεγαλε!! ΧΑΧΑΧΑΧΑ

απορια ,

εαν βρηκαν το σπιτι του χριστου ΓΙΑΤΙ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΤΟΥ ΓΕΙΤΟΝΑ ??? και δεν μιλανε ... ΒΡΗΚΑΜΕ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ??? να απεξω γραφει , "εδω γεννηθηκε ο χριστος" ή δεν ξερω γω τι ? και πως ξεχωρισαν του γειτονα απο του χριστου ? πως ξερουν οτι δεν ειναι του χριστου αυτο ? ξερουμε αριθμο και οδο ? ο ενας ειναι στο 6 και ο αλλος στο 66 ???


τωρα θα μου πεις εδω πιστευουν στην παρθενογεννεση , στο ντουβαρι θα κολλησουν ... αντε να πατε να αναψτε κερι στο σπιτι του γειτονα που ειναι και θεοσταλτο !!! ΕΛΕΟΣ !!!!


[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2009, 13:20:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ρίχνετε καμιά ματιά σε καμιά εφημερίδα, λέω εγώ, καλέ μου
Εαρινέ;
Γλυτώνεις το ρεζιλίκι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2009, 13:46:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν ρίχνετε καμιά ματιά σε καμιά εφημερίδα, λέω εγώ, καλέ μου
Εαρινέ;
Γλυτώνεις το ρεζιλίκι...

Καλά ρε Βαγγέλη , δεν ντρέπεσε καθόλου να μου μιλάς έτσι???

Εγώ τα έβαλα με την Ar-ia για σένα και την απείλησα κιόλας-δες πιο πάνω- και συ με αποκαλείς και ρεζίλι???

Δεν το περίμενα απο σένα κάτι τέτοιο..όχι!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2009, 14:37:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μίλησα εγώ για σένα, καλέ μου Εαρινέ,για άλλους χτυπούσε η...,κουδούνα, εσύ έχεις πάθει ανοσία..Έπεσες μικρός στη μαρμίτα...
Παρεπιμπτόντως,σήμερα, λέω, όλες οι εφημερίδες,όλα τα ειδησιογραφικά πρακτορεια, έχουν την είδηση...Με πολλές λεπτομέρειες, που σημαίνει ότι οι άνθρωποι, το ψάχνουν καιρό...
Διαβάστε πρώτα και μετά τα λέμε....
Με το πάσο σας....Δεν βιάζομαι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2009, 14:50:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν μίλησα εγώ για σένα, καλέ μου Εαρινέ,για άλλους χτυπούσε η...,κουδούνα, εσύ έχεις πάθει ανοσία..Έπεσες μικρός στη μαρμίτα...
Παρεπιμπτόντως,σήμερα, λέω, όλες οι εφημερίδες,όλα τα ειδησιογραφικά πρακτορεια, έχουν την είδηση...Με πολλές λεπτομέρειες, που σημαίνει ότι οι άνθρωποι, το ψάχνουν καιρό...
Διαβάστε πρώτα και μετά τα λέμε....
Με το πάσο σας....Δεν βιάζομαι...

Η αλήθεια -τό'χω ξανα-πεί-...είναι ότι σαν ήμουν μωρό...ο πατέρας μου απο την χαρά του -επειδή ήμουν πολύ όμορφο μωράκι- με πέταξε τρείς φορές στον αέρα...αλλα δεν μ'επιασε καμμιά...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2009, 16:45:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν λέει για ένα σπίτι, αλλά ότι το σπιτι αυτό ήταν κοντά στο σπίτι του Χριστού..

Δεν λέει αυτό. Λέει ότι π ι θ α ν ο τ α τ α αυτο το σπίτι να ήταν στην ίδια γειτονιά και ι σ ω ς ο Ιησούς να έπαιζε πεντόβολα στην αυλή με τους φίλους του.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2009, 16:49:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο τοιχος και η χρονολογηση , με τιποτα ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝ οτι υπηρξε χριστος , οτι ηταν γειτονας και πολλα αλλα ...

Μα δεν θέλουν να αποδείξουν, είναι δεδομένο γι αυτούς ότι υπήρξε! Υποθέτω ότι επειδή τα παιδικά και εφηβικά του χρόνια χρόνια είναι άγνωστα πάνε να δημιουργήσουν ιστορία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2009, 17:17:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι να σου πω καλή μου mimosa, έιμαι μαζί σου...Βλέπεις κι εγώ πίστευα ότι οι ..αρχαιολόγοι, αποκαλύπτουν την ιστορία,οχι ότι την φτιάχνουν....Άλλοι είχαν τη χάρη, μέχρι τώρα...
Τι άλλα θα ακούσουμε;Εβραιοι, στηριζουν την ύπαρξη του Χριστού.....Προφανώς για...τουριστικούς σκοπούς....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2009, 18:25:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τι να σου πω καλή μου mimosa, έιμαι μαζί σου...Βλέπεις κι εγώ πίστευα ότι οι ..αρχαιολόγοι, αποκαλύπτουν την ιστορία,οχι ότι την φτιάχνουν....Άλλοι είχαν τη χάρη, μέχρι τώρα...
Τι άλλα θα ακούσουμε;Εβραιοι, στηριζουν την ύπαρξη του Χριστού.....Προφανώς για...τουριστικούς σκοπούς....

Δηλαδή κατα την γνώμη σου , τι αποδεικνύει αυτό ρε Βαγγέλη???

Για πές μας ... διότι μπορεί κάτι ίσως να μας διαφεύγει...τι φοβερό δηλαδή θα αποδείξει , η σχετική ανακάλυψη του αιώνα???

Άντε γιατί μας έσπασες τ'αυτιά με τις κουδούνες που "κραδαίνεις"..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2009, 18:31:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και για την...δυάδα των Θωμάδων, πλέον, Εαρινό και Μακεδών, καλά ο πρώοτς μπορεί και να μην καταλάβει,αλλά τέλος πάντων...

Τα νέα ευρήματα θα μείνουν ανοιχτά για το κοινό ως τμήμα ενός νέου χριστιανικού κέντρου της γαλλικής Ρωμαιοκαθολικής Εκκλησίας το οποίο χτίζεται ίδιο σημείο -το αρχαίο σπίτι ανακαλύφθηκε κατά τις εργασίες θεμελίωσης."

Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από Associated Press
Τι λέει ...Κωνσταντινε, ψέμματα έτσι;


Να πάς να τα δείς και να μας φέρεις και φωτογραφίες..εγώ θα πάω εδώ δίπλα στην Ακρόπολη...μνημείο της πατρίδας μου και μετά πλατεία ...Ζάππειο ...για καφεδάκι...φραππεδάκι...ξέρεις εσύ..!!!

Εσύ απο κεί μεριά..εγώ μένω Ελλάδα..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2009, 18:39:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγόρι μου εσύ Εαρινέ, όλο ....προσεταιριστικές ιδιότητες εμφανίζεις...Το που μένεις,πλατεια,δλδ, το ξέρουμε, αλλα, γιατί να
νομίζεις ότι όποιος δεν μένει πλατεία,μένει εκτος Ελλάδος;
Τόση πόρωση με την πλατεία;Ελλάδα πλατεία ή καφενείο;
Και κοίτα λίγο το ρεπορτάζ, λέει για αγγεία, εβραικά σύμβολα, κι άλλα....Της εποχής του Χριστού, ακριβώς...
Όλα στο ..στόμα τα θές;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2009, 18:43:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγόρι μου εσύ Εαρινέ, όλο ....προσεταιριστικές ιδιότητες εμφανίζεις...Το που μένεις,πλατεια,δλδ, το ξέρουμε, αλλα, γιατί να
νομίζεις ότι όποιος δεν μένει πλατεία,μένει εκτος Ελλάδος;
Τόση πόρωση με την πλατεία;Ελλάδα πλατεία ή καφενείο;
Και κοίτα λίγο το ρεπορτάζ, λέει για αγγεία, εβραικά σύμβολα, κι άλλα....Της εποχής του Χριστού, ακριβώς...
Όλα στο ..στόμα τα θές;

Τα αγγεία τα είχαμε πολύ πριν την "έλευση" του Χριστού Ευάγγελε..δεν ανακαλύφθηκε τότε ο τροχός ξέρεις!

Αλλα εν πάσει περιπτώσει..πές μου όμως τι αποδεικνύει αυτό???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 25 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1445313
Maintained by Digital Alchemy