ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 αποδείξεις για την ύπαρξη θεού/ών;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 25
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2009, 13:34:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αψού!!!!...Τον ιό σου!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
noel
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
119 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2009, 13:52:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve
quote:
Δεν ήθελα να σου απαντήσω allzzaro, αλλά οι προσβλητικές σου εκφράσεις απέναντι στον χριστιανισμό,

Γειά σας κύριε trexagireve.
Mιλάτε εσείς για προσβλητικές εκφράσεις?
Εσείς δεν αποκαλέσατε τον allzzaroψυχοπαθή?
Εσείς δεν του είπατε να σας κάνει αέρα στα γεννητικά σας όργανα?
Τώρα έχετε το θράσσος να μιλάτε εσείς για προσβλητικές εκφράσεις.
Θα έπρεπε να ντρέπεσται κύριε τρεχαγύρευε.
Αλήθεια πόσο περήφανοι θα πρέπει να είναι οι γιοί σας κύριε τρεχαγύρευε που έχουν εναν τέτοιο πατέρα που συμπεριφέρεται με εναν τέτοιο τρόπο.

Γράφω λίγο σπάνια κύριε τρεχαγύρευε αλλά παρακολουθώ τα γραφώμενα του allzzaro πολλά χρόνια τώρα. Τιμώ και σέβομαι τις απόψεις του και δεν επιτρέπω σε κανέναν να τον προσβάλλει και εσείς ενώ τον προσβάλλεται και τον υβρίζετε έχετε το θράσος να του λέτε οτι σας προσβάλλει το Χριστιανισμό.
Δεν σας απαντώ εκ μέρους του, εχω μάθει να τον υπερασπίζομαι και να λέω ελεύθερα τη γνώμη μου.
Ντροπή σας λοιπόν.

Edited by - noel on 18/11/2009 13:59:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2009, 14:45:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

trexagireve
quote:
Δεν ήθελα να σου απαντήσω allzzaro, αλλά οι προσβλητικές σου εκφράσεις απέναντι στον χριστιανισμό,

Γειά σας κύριε trexagireve.
Mιλάτε εσείς για προσβλητικές εκφράσεις?
Εσείς δεν αποκαλέσατε τον allzzaroψυχοπαθή?
Εσείς δεν του είπατε να σας κάνει αέρα στα γεννητικά σας όργανα?
Τώρα έχετε το θράσσος να μιλάτε εσείς για προσβλητικές εκφράσεις.
Θα έπρεπε να ντρέπεσται κύριε τρεχαγύρευε.
Αλήθεια πόσο περήφανοι θα πρέπει να είναι οι γιοί σας κύριε τρεχαγύρευε που έχουν εναν τέτοιο πατέρα που συμπεριφέρεται με εναν τέτοιο τρόπο.

Γράφω λίγο σπάνια κύριε τρεχαγύρευε αλλά παρακολουθώ τα γραφώμενα του allzzaro πολλά χρόνια τώρα. Τιμώ και σέβομαι τις απόψεις του και δεν επιτρέπω σε κανέναν να τον προσβάλλει και εσείς ενώ τον προσβάλλεται και τον υβρίζετε έχετε το θράσος να του λέτε οτι σας προσβάλλει το Χριστιανισμό.
Δεν σας απαντώ εκ μέρους του, εχω μάθει να τον υπερασπίζομαι και να λέω ελεύθερα τη γνώμη μου.
Ντροπή σας λοιπόν.

Edited by - noel on 18/11/2009 13:59:35


Σας παρακαλώ , κύριε μου ...διάλογο προσπαθεί ο κύριος να κάνει ..

Ενίοτε φταρνίζεται..

Αναρρωτιέται πάντα..που είναι ο διάλογος??

Προφανώς , εκεί που είπατε ότι "υπογράφει" τον συνδίκτυο Allzzaro...

Αλλα εφόσον και αυτό το παιδί-Allzzaro- δεν συμφωνεί μαζί του και δεν κάνει διάλογο με το 98% και την κοινή γνώμη των 500 ..e! αγανάκτισε ο άνθρωπος..για την αλήθεια μιλάει ..του 98%!

Εξάλλου ο κάμπος έχει αέρα..πεδινά γάρ..εξ'ου και το "κάν'τα μας αέρα"...

Καντάρεεεεε...οριτζινάλεεεε...!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2009, 14:58:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνούμε απολυτα αγαπητέ/τή noel..Είναι ακριβώς το ίδιο, μια αναφορά στο άν ειναι καλά ο κ...allzzaro, σε διάλογο, με τις...σαλιάρες του Αερινού, σε συνεχή βάση, αποτρέποντας τον διάλογο..Δεν ξέρω κυρία μου, τι .....καντηλάκια ανάβετε στον κύριο allzzaro,αλλά μιλάμε για Θεό όχι για ανθρώπους...Με αυτές τις συγκρίσεις δειχνετε πεντακάθαρα πόσο ...δημοκρατικά βλέπετε τα πράγματα...
Αλλά, πες μου...
Δημοκρατία;
Τι ειναι αυτό;
Δεν είναι για όλους....
Καλά κι εσείς θεωρείτε τους εαυτούς σας πνευματικούς ανθρώπους;
Δεν ξέρω καλή μου πόσο ....ευλαβείσαι τον συνδίκτυο μου,allzzaro,
αλλά, επέτρεψε μου να νομίζω ότι μπορώ να έχω μια προσωπική σχέση μαζί του και οι σχέσεις γκουρού με προστατευομένους,ας μείνουν έξω
απο τον διάλογο ....
Τρομάζουμε να αναγωρίσουμε ένα Θεό, πάμε να βγάλουμε κι άλλους;
....Για τον ..μαιντανό, τα ίδια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2009, 15:16:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Συμφωνούμε απολυτα αγαπητέ/τή noel..Είναι ακριβώς το ίδιο, μια αναφορά στο άν ειναι καλά ο κ...allzzaro, σε διάλογο, με τις...σαλιάρες του Αερινού, σε συνεχή βάση, αποτρέποντας τον διάλογο..Δεν ξέρω κυρία μου, τι .....καντηλάκια ανάβετε στον κύριο allzzaro,αλλά μιλάμε για Θεό όχι για ανθρώπους...Με αυτές τις συγκρίσεις δειχνετε πεντακάθαρα πόσο ...δημοκρατικά βλέπετε τα πράγματα...
Αλλά, πες μου...
Δημοκρατία;
Τι ειναι αυτό;
Δεν είναι για όλους....
Καλά κι εσείς θεωρείτε τους εαυτούς σας πνευματικούς ανθρώπους;
Δεν ξέρω καλή μου πόσο ....ευλαβείσαι τον συνδίκτυο μου,allzzaro,
αλλά, επέτρεψε μου να νομίζω ότι μπορώ να έχω μια προσωπική σχέση μαζί του και οι σχέσεις γκουρού με προστατευομένους,ας μείνουν έξω
απο τον διάλογο ....
Τρομάζουμε να αναγωρίσουμε ένα Θεό, πάμε να βγάλουμε κι άλλους;
....Για τον ..μαιντανό, τα ίδια...

Λόγος ..500ων!

Μαιντανολογίες..κοινής λογικής !

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2009, 15:24:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουν γκουρού...και στις τάξεις των 500ων?
Συγγνώμη , του 98% ήθελα να πώ..
Αυτής της κοινής λογικής..
Του διαλόγου..

Ευλαβείσθε...???

ΥΓ...Ήξερα ότι στις ινδίες υπάρχουν γκουρούδες...ήρθαν και δώ??

Και άλλο 98% ...φτού!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2009, 15:28:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεχόμαστε μαθήματα Δημοκρατίας και διαλόγου..ήθους και εκφοράς γλυκόλογων!


οι εκτός του 98%.."οι αμόρφωτοι..οι εν τω άσπρω"..απο τους εν τω μαύρω περιβαλλομένους!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2009, 16:06:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Μετανοείτε..!!!

Φοβηθείτε ρε επιτέλουςςςςςςςςςςςς.......!!!


Φόβος=εκκλησία.



Γιατί Φόβος=εκκλησία???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

noel
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
119 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2009, 16:42:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν ξέρω καλή μου πόσο ....ευλαβείσαι τον συνδίκτυο μου,allzzaro,αλλά, επέτρεψε μου να νομίζω ότι μπορώ να έχω μια προσωπική σχέση μαζί του και οι σχέσεις γκουρού με προστατευομένους,ας μείνουν έξω
απο τον διάλογο ....

Δεν σας επιτρέπω κύριε trexagireve να νομίζετε.
Δεν είναι σχέσεις γκουρού με προστατευόμενους αλλά σχέσεις υιού και πατέρα. Οταν κάποιος φτάνει στο σημείο να του φερθεί με τέτοιο τρόπο λέγοντας του να του κάνει αέρα στα γεννητικά του όργανα δεν θίγει μόνο αυτόν αλλά και εμένα. Νομίζω.
Η αγωγή μου κύριε trexagireve δεν μου επιτρέπει ούτε να σας υψώσω τον τόνο της φωνής μου ούτε να σας συμπεριφερθώ έτσι οπως σας αξίζει.
Τυγχάνει λοιπόν να είμαι και εγώ συνδίκτιος αρκετά παλαιότερος στα φόρουμς απο οτι είστε και εσείς και έχω το θάρρος και την ελευθερία της γνώμης να λέω οτι θέλω και να προστατεύω τον allzzaro απο κάποιους που τον υβρίζουν με το πρόσχημα του διαλόγου.
Δεν θα πώ τίποτα αλλο.
Απλά ντροπή σας και πάλι.
Σκεφτείτε αυτό που σας είπα. Πόσο υπερήφανοι θα ήταν οι γιοί σας να έβλεπαν τον πατέρα τους να συμπεριφέρεται κατ` αυτόν τον τρόπο.
Τυγχάνει να είμαι μέλος των φόρουμς αρκετά χρόνια τώρα και να διαβάζω αυτά που γράφει ο allzzaro. Τον θαυμάζω και δεν επιτρέπω σε κανέναν να του συμπεριφέρεται κατ` αυτόν τον τρόπο.


Edited by - noel on 18/11/2009 17:03:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2009, 17:19:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι,άσχετα απο το πως έγινε, που είσαι γιός του allzzaro αγαπητέ noel, αλλά, θα σε παρακαλούσα να κρινεις ίσα....Δεν αποκάλεσα τον πατέρα σου ποτέ ψυχασθενή,αλλά, μετά απο ενα μήνα,
μήπως είναι καθυστερημένος ο θυμός σου; Πέραν αυτού, έχουμε ένα διάλογο, όπου όλοι φερόμαστε με κοινή γλωσσα...
Όποτε θέλει κάποιος, να μας πει ότι θέλει να τον αντιμετωπίζουμε
αλλοιώς, αλλά να φέρεται κι ο ίδιος το ίδιο...
Διάκριση μεταξύ ανθρώπων, δεν κανω, αν εσύ κάνεις, πρέπει να το ξεπεράσεις καποια στιγμή...
Απο κι έπειτα, τι να σου πω φίλε μου..Βρήκες την ώρα, επαναλαμβάνω...
Τόσο ου με στενοχωρεί ο λόγος που σκέφτομαι όυι το έκανες...
Κάποια στιγμή, επαναλαμβάνω,ας δούμε τους άλλους ίσους μας...
Έχει σημασία....
Εδώ,δε, μιλάμε για θέματα πίστεως, τα προσωπικά, είναι εκτός...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2009, 17:30:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To χαβά του..το χαβά του 98%..των 500 και βάλε!

Μα δεν είναι μόνο ο Αερινός??

Όλοι μαζί του τα έβαλαν..μα κανείς δεν γνωρίζει απο διάλογο??

Ε! ρε σεμινάρια απο τα κομποσχοίνια που θέλετα όλοι σας ...

Μα δεν θα κάνουν κάτι οι διαχειριστές , προκειμένου να μείνουν μόνοι τους και ήσυχοι οι κομποσχοινίτες , να συζητουν μεταξύ τους ήσυχα , μιάς και γνωί]ρίζουν τι σημαίνει διάλογος???


98%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%


100%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%


500%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%


1000%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%


Η μεγάλη των κομποσχοινιών σχολή....η κοινή λογική του κομποσχοινιού...τα μαύρα ράσα επιτίθενται..αέρααααααααααααααααααααα!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

noel
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
119 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2009, 17:39:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve
quote:
....Δεν αποκάλεσα τον πατέρα σου ποτέ ψυχασθενή,αλλά, μετά απο ενα μήνα,μήπως είναι καθυστερημένος ο θυμός σου;

Ετσι διάβασα οτι σας γράφει.
Μπορεί και να διάβασε λάθος, εγώ προσωπικά δεν το έχω δεί,ίσως να είναι σε αλλο τόπικ, ίσως και να παρανόησε, συμβαίνει αυτό.
Ομως.. διαβάζω αυτή τη στιγμή αυτό που του γράψατε περί ``αέρα στα γεννητικά όργανα`` και ειλικρινά με λυπεί.
Αυτό το βλέπω κύριε trexagireve και δεν μπορείτε να πείτε οτι δεν το είπατε.
Εκεί επικεντρώνεται ο θυμός μου κύριε τρεχαγύρευε γιατί εκτός του οτι δεν υπήρχε κανένας λόγος να εκφραστείτε έτσι, το πράξατε χωρίς λόγο. Δεν είδα ούτε να σας πρόσβαλλε ούτε να σας έβρισε ούτως ώστε να δικαιολογείται τέτοια συμπεριφορά.
Είμαι σίγουρος οτι το ίδιο θα έπραττε και ο γιός σας αν διαπίστωνε κάποιος να υβρίζει τον πατέρα του κατ` αυτόν τον τρόπο.

quote:
Χαίρομαι,άσχετα απο το πως έγινε, που είσαι γιός του allzzaro αγαπητέ noel, αλλά, θα σε παρακαλούσα να κρινεις ίσα

Κρίνω στα ίσα νομίζω κύριε τρεχαγύρευε.
Δεν γνωρίζω τι γνώμη έχουν οι παρευρισκόμενοι αλλά νομίζω οτι κρίνω στα ίσα.

quote:
Εδώ,δε, μιλάμε για θέματα πίστεως, τα προσωπικά, είναι εκτός...

Με το συμπάθειο αλλα κάνετε λάθος.
Τα θέματα πίστεως σε εναν διάλογο πιστεύω βασίζονται πάνω σε εναν υγιή διάλογο χωρίς ύβρεις.
Εδώ κάνετε λάθος, σφάλετε και θα πρέπει να το παραδεχθείτε.
Μπορείτε να ισχυριστείτε αρκετές δικαιογίες για αυτό που είπατε και να φροντίσετε να μην ξανασυμβεί, αλλά το να κρύβεστε πίσω απο το δάκτυλο σας προβάλλοντας σαθρές δικαιολογίες δεν σας τιμά ούτε σαν θρησκευόμενο ούτε ως πατέρα.
Σας σέβομαι οπως σέβομαι και τα υπόλοιπα μέλη και ζητώ συγνώμη για την παρέμβαση μου. Θα ήθελα το θέμα να λήξει εδώ κάθε συζήτηση περί αυτού νομίζω οτι αποπροσανατολίζει τη συζήτηση σε ενα τόσο ωραίο θέμα προς συζήτηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2009, 17:57:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για τα ..αεράτα, κάνεις λάθος αγαπητέ μου noel...Το κάντα μας
αέρα, πήγαινε όχι στον πατέρα σου, αλλά σε συγκεκριμένη θέση, απέναντι μου..Το λιγότερο έχω δικαίωμα να περιμένω ότι μπορώ να
υπερασπίζομαι τον εαυτό μου, απο δυσάρεστες,προσωπικές επιθέσεις...
Και αυτό, γιατί επαναλαμβάνω, εδώ, μπήκαμε για διάλογο...
Κι ο δικός μου γιός έγραφε λίγο, εδώ, αλλά το στύλ του φόρουμ,τον αποθάρρυνε, δεν έβλεπε διάλογο, αλλά προσωπικές επιθέσεις.... Εγώ το
συνήθισα...Αλλά, να λές σε μένα ότι προσέβαλλα τον πατέρα σου....Ειναι άδικο....
Δες το μην έγινε ανάποδα....
Ο δικος μου γιός , πάντως, δνε θα του ζητήσει τα ρέστα....
Αυτό το κάνουμε εδώ και καιρό, όλοι μόνοι μας, ο καθένας τα δικά του....
Όπως και νάχει, θέσεις και επιχειρήματα, δεν βλέπω, μόνο τιμή σε καποια ιδεολογήματα και απαξίωση του χριστιανισμού..Και αυτο τουλάχιστον, δεν ειναι σωστό...Ζούμε σαν ΄Ελληνες χριστιανοί, εδώ και χιλιάδες χρόνια,ποιός διαφωνει;
Τιμήστε ότι σας έκανε αυτο που είστε σήμερα, ας μην είναι αίωνιο λάθος των Ελλήνων, η αχαριστία....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2009, 18:06:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί Φόβος=εκκλησία???

Γιατί άν δέν πηγαίνεις στην εκκλησία δέν θα πάς στον παράδεισο.

Ο Βασικός στόχος αυτών που δημιούργησαν τις εκκλησίες είναι η χειραγώγηση της μάζας,να τους καρατάνε στον φόβο.Αν δέν κάνεις το τάδε θα τιμωρηθείς κλπ.Ο φόβος είναι η τροφή αυτών που μας κυβερνάνε,έτσι μας ελεγχουν.

Ξέρω,ξέρω... θεωρίες συνομωσίας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2009, 18:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Μετανοείτε..!!!

Φοβηθείτε ρε επιτέλουςςςςςςςςςςςς.......!!!


Φόβος=εκκλησία.


φοβος=εξωγηινοιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2009, 18:18:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με συγχωρείς αγαπητέ μου Alex22, αλλά πιστεύω ότι κάνεις λάθος, στο θέμα εκκλησίας, ή το βλέπεις απο λάθος γωνία...
Βλέπεις, αν πιστεύει κάπου κανείς, έχει μια επαφή με τον Θεό του,
δεν τον εχει μόνο για να τον χρειάζεται, πηγαίνει, προσεύχεται, ζεί την πίστη του κα τα μυστήρια ή τις τελετές της..
Εκτός αυτου, ότι και να ειναι, πνευματικό αγαθό,γαρ, η επαφή με τα θεία, οφελεί τον άνθρωπο, γιατί η επισκεψη στην εκκλησία,να είναι άλλο;...
Το υποχρεωτικό δεν υπάρχει...Αλλά, όταν λεει κάποιος πως είναι χριστιανός, φαντάζομαι είναι κατανοητο, ότι θα είναι σύμφωνα με τους νόμους των χριστιανών, δεν μπορούμε να έχουμε το δικό μας πλαίσιο που θα κινούμαστε, ως χριστιανοί....
Γι αυτό υπάρχει και το δόγμα...
Αλλά, εσύ προσωπικά, πιστεύεις ότι ο άνθρωπος, πιστεύει κατι, αλλά δεν χειάζεται να έχει πνευματική επαφή μαζι του;Όχιβέβαια...
Τον φόβο, μέσα στην εκκλησία, δε,που τον είδες;
Εδώ πάνε για επιδειξη ..γκαρνταρόμπας, άντρες γυναίκες, εσύ,τον φόβο
που τον είδες;Πάνε εκκλησία και μιλανε, γελάνε, φόβο βλέπεις εσύ σε αυτό;
Φίλε μου, φέρε μου μια πίστη που δεν έχει ναό και προσευχή....Γιατί,
αυτά, όσο και να το παραβλέπουμε,είναι η ουσία....Αυτά μιλανε για ότι πιστεύουμε, όχι οι ιδέες οι δικές μας..Κι αν θέλουμε να λεγόμαστε πιστοί, πρέπει να πιστεύουμε κιόλας, όπως ορίζει η πίστη, όχι ελευθέρα αποδόση ο καθένας.Υπάρχει αυτή η πίστη, ή την αποδέχεται κανείς,ή την απορρίπτει...
Για πες τα αυτά σε κανένα βουδιστή, ή μουσουλμάνο... Να δεις τι απάντηση θα λάμβανες...Έχουμε κι εδώ μερικούς, που συφωνούν με τον
φόβο,μόνο για την χριστιανική εκκλησία,όμως,ενώ οι ίδιοι, ....φοβούνται αλλού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2009, 18:18:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί άν δέν πηγαίνεις στην εκκλησία δέν θα πάς στον παράδεισο.

Αυτό το πίστευαν οι γιαγιάδες μας ρε συ άλεξ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2009, 18:19:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α! Ξέχασα αγαπητοί συνδίκτυοι να σας πώ...ότι αν καμμιά φορά βλέπετε "ανθοστολίσματα"..ο ανηψιός μου τα γράφει , καλό παιδί αλλα ζωηρό!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2009, 18:25:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Γιατί Φόβος=εκκλησία???

Γιατί άν δέν πηγαίνεις στην εκκλησία δέν θα πάς στον παράδεισο.

Ο Βασικός στόχος αυτών που δημιούργησαν τις εκκλησίες είναι η χειραγώγηση της μάζας,να τους καρατάνε στον φόβο.Αν δέν κάνεις το τάδε θα τιμωρηθείς κλπ.Ο φόβος είναι η τροφή αυτών που μας κυβερνάνε,έτσι μας ελεγχουν.

Ξέρω,ξέρω... θεωρίες συνομωσίας.



Αγαπητέ alex22,
Η Εκκλησία δεν είναι κάτι το άψυχο, το απρόσωπο. Η Εκκλησία είμαστε όλοι εμείς (όποιος θέλει μένει απ' έξω). Άλλο ο ναός, άλλο η Ιεραρχία του κλήρου και άλλο πράμα η Εκκλησία.

Αυτό το "αν δεν κάνεις το τάδε", πιστεύω πως επίτηδες πλανάτει (όχι από σένα) έτσι ΑΟΡΙΣΤΟ.
Θα ήθελα να μου διευκρινίσεις τι είναι επιτέλους αυτό το "τάδε" που το ακούω συνεχώς?

Ο άνθρωπος είναι όπως το μικρό παιδί που φοβάται τον πατέρα του, αλλά δεν μπορεί να συνειδητοποιήσει γιατί τον φοβάται. Η ίδια περίπου σχέση υπάρχει και με τον ουράνιο Πατέρα.

Παρατηρώ στο γιο μου πως με φοβάται όταν του κάνω παρατηρήσεις, έπειτα από μια πράξη του που θέτει σε κίνδυνο τη σωματική του ακεραιότητα ή και τη ζωή του.

Προσπαθώ κάθε φορά να του εξηγήσω πως δεν πρέπει να φοβάται εμένα, αλλά το αποτέλεσμα της ίδιας του της πράξης, γιατί μπορεί να αποβεί μοιραίο για τον ίδιο.

Έτσι και ο άνθρωπος πρέπει να συνειδητοποιήσει πως δεν πρέπει να είναι ο Θεός η αιτία του φόβου του, αλλά θα πρέπει να φοβάται το τι θα συμβεί στον ίδιο, ως αποτέλεσμα της πράξης του.

Γιατί να φοβηθώ το Θεό όταν η ζωή μου διέπεται από το Λόγο του; Είναι ο Λόγος του Θεού κακός; Ας το εξετάσουμε λίγο αν θες.

Όταν ένας άνθρωπος κάνει πράξη στη ζωή του το Θείο Λόγο, είναι δυνατόν να φοβάται; Σε τι θα υστερήσει στη ζωή του;

**Ναι, θα υστερήσει. Μόνο σε κακία, εγωισμό, λαιμαργία, άπληστία, .....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2009, 18:29:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Γιατί Φόβος=εκκλησία???

Γιατί άν δέν πηγαίνεις στην εκκλησία δέν θα πάς στον παράδεισο.

Ο Βασικός στόχος αυτών που δημιούργησαν τις εκκλησίες είναι η χειραγώγηση της μάζας,να τους καρατάνε στον φόβο.Αν δέν κάνεις το τάδε θα τιμωρηθείς κλπ.Ο φόβος είναι η τροφή αυτών που μας κυβερνάνε,έτσι μας ελεγχουν.

Ξέρω,ξέρω... θεωρίες συνομωσίας.



Αγαπητέ Άλεξ , συμφωνώ μαζί σου ..ΑΠΟΛΥΤΑ!

Αν η αλήθεια είναι η σωτηρία του ανθρώπου , μόνο με ένα τρόπο μπορεί να γίνει αυτό..

Με την εσωτερική αλλαγή , η οποία δεν έρχεται μέσα απο κανόνες ,παραβολές και νουθεσίες αλλα μέσα απο την γνώση της δομής του υποκειμένου - ανθρώπου!

Οι θρησκείες και ο χριστιανισμός εν προκειμένω , ουδεμία ...επεναλαμβάνω , ουδεμία αναφορά στο γενικότερο πλαίσιο αναφοράς του δεν έχει κάνει για την δομή και συγκρότηση του ψυχισμού του υποκειμένου-άνθρωπος!

Κινείται περιφερειακά και προσπαθεί με όρους και κανόνες να νουθετήσει..να δδάξει..αλλα αυτό δεν έχει καμμιά σχέση με την ουσιαστική - εσωτερική αλλαγή που μπορεί να μεταβάλλει τον ψυχισμό ενός ανθρώπου προκειμένου να παράξει διαφορετικά αποτελέσματα!

Και όπως οι αρχαίοι έλεγαν..η εντύπωση, προηγείται της διατύπωσης!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

noel
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
119 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2009, 18:35:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve
quote:
Αλλά, να λές σε μένα ότι προσέβαλλα τον πατέρα σου....Ειναι άδικο....Δες το μην έγινε ανάποδα....

Δεν έγινε ανάποδα κύριε τρεχαγύρευε.
Δεν σας προσέβαλλε. Μπορείτε να μου παραθέσετε τι είπε και σας προσέβαλλε? Μπορείτε να μου παραθέσετε τα στοιχεία και να λήξη η παρεξήγηση.
Εγώ ομως εχω στοιχεία οτι τον υβρίσατε χυδαίως.
Συγκεκριμένα.
Οταν του είπατε να σας κάνει αέρα σας ζήτησε να του διευκρινήσετε ακριβώς τι εννοείται απάντησατε επι λέξει ``πάρτο οπως θέλεις``.
Θα μπορούσατε να τοποθετηθείτε εκείνη τη στιγμή και να εξηγήσετε οτι δεν εννοούσατε εκείνον αλλά τους αλλους παρευρισκόμενους.
Και έτσι να είναι θα πρέπει να γνωρίζετε οτι διαβάζουμε και εμείς και το να παίρνουμε τέτοια παραδείγματα απο εσάς δεν σας τιμά.
Το οτι δεν εννοούσατε εκείνον αλλά τους αλλους παρευρισκόμενους και πάλι δεν σας τιμά ούτε είναι δικαιολογία. Γνωρίζω αρκετούς και θα μπορούσα να πώ οτι ούτε σε εκείνους θα έπρεπε να μιλήσετε έτσι.

quote:
Ο δικος μου γιός , πάντως, δνε θα του ζητήσει τα ρέστα....

Εγώ τα ζητάω και βλέπω οτι δεν πτοείστε.
Συνεχίζετε τις δικαιολογίες.


Edited by - noel on 18/11/2009 18:38:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2009, 18:42:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός
Οι θρησκείες και ο χριστιανισμός εν προκειμένω , ουδεμία ...επεναλαμβάνω , ουδεμία αναφορά στο γενικότερο πλαίσιο αναφοράς του δεν έχει κάνει για την δομή και συγκρότηση του ψυχισμού του υποκειμένου-άνθρωπος!

soul



Διαφωνώ πλήρως με αυτή τη διατύπωση.

Πώς προσδιορίζεις εσύ το Χριστιανισμό;
Ποια είναι η δομή και η συγκρότηση του ψυχισμού του ανθρώπου;

***Αν και φαίνεται πως κατέχεις πολλά σε θέματα ψυχολογίας, τομέας στον οποίο εγώ μάλλον υστερώ, θα προσπαθήσω, μέσα από Πατερικά κείμενα, να βρω στοιχεία προκειμένου να κάνουμε μια καλή συζήτηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2009, 20:30:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]Εαρινός

***Αν και φαίνεται πως κατέχεις πολλά σε θέματα ψυχολογίας, τομέας στον οποίο εγώ μάλλον υστερώ, θα προσπαθήσω, μέσα από Πατερικά κείμενα, να βρω στοιχεία προκειμένου να κάνουμε μια καλή συζήτηση.



Μακάρι φίλε μου , μα δεν υπάρχει καμμιά τέτοια περίπτωση!

Εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου , να μην αποκαρδιωθείς..!

Σε κάθε περίπτωση , θα είμαι δίπλα σου για έναν εποικοιδομητικό διάλογο , ο οποιος ελπίζω ότι θα προσφέρει σε όλους μας!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2009, 20:53:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το κακό είναι ότι εσύ συνεχίζεις να γίνεσαι αγενής noelμε περισσότερο θάρρος, τώρα και η αλλαζονία σου να ζητάς και εξηγήσεις, για κάτι που αφορά τον πατέρα σου,σημαίνει για μένα πολλά....Σημαίνει ότι το σύστημα ανακριτής και δικαστής, πάει σόι....Ανάλαβες εσύ την καταδίκη;
Δεν ξέρω παιδί μου, απο που παίρνεις τέτοιο θράσσος, αλλά είμαι σίγουρος, οτι κι η παιδεία σου έχει να κανει με αυτό....
Βλέπεις,ο καθένας κρίνεται, μην νομίζεις ότι μόνο κρίνει...Η κρίση είναι πρώτα κρίση του κρίνοντος και μετά του κρινόμενου....Και εσύ, αν δεν θυμάσαι τι έχει γράψει μέχρι τώρα, ο πατέρας σου για μένα ή τη θρησκεία μου, για το που δουλεύει αυτός και ποιός είναι, δεν μου δειχνει και κανένα επίπεδο δικό σου, για να περιμένω διάλογο....
Εκτός αυτού, κάθε άνθρωπος,κάποια στιγμή, αντρίκια, πρέπει να μιλά μόνος του για τον εαυτό του, αν μπορεί...Γιατί αν δεν μπορεί, καταλαβαίνω..Οι υπόλοιποι,όμως, δειχνουν κλίκα, τίποτε άλλο...
Και για διάλογο μιλιά;
Θέσεις, ρε παιδιά...Έχετε; να τις δούμε...Και για θεούς και θεές,
βάλτε μέσα και τον Ρονάλντο, ειπαμε..Κι αυτός θεός λογίζεται...
Και σε παρακαλώ, κόψε το απαξιωτικό,noel, δεν σε τιμά, φέρνει κάτι απο ...ζούπερμαν, μάλλον......
Κι εγώ ειμαι πολύ γέρος για τέτοια πράγματα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2009, 21:04:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

trexagireve
quote:
Αλλά, να λές σε μένα ότι προσέβαλλα τον πατέρα σου....Ειναι άδικο....Δες το μην έγινε ανάποδα....

Δεν έγινε ανάποδα κύριε τρεχαγύρευε.
Δεν σας προσέβαλλε. Μπορείτε να μου παραθέσετε τι είπε και σας προσέβαλλε? Μπορείτε να μου παραθέσετε τα στοιχεία και να λήξη η παρεξήγηση.
Εγώ ομως εχω στοιχεία οτι τον υβρίσατε χυδαίως.
Συγκεκριμένα.
Οταν του είπατε να σας κάνει αέρα σας ζήτησε να του διευκρινήσετε ακριβώς τι εννοείται απάντησατε επι λέξει ``πάρτο οπως θέλεις``.
Θα μπορούσατε να τοποθετηθείτε εκείνη τη στιγμή και να εξηγήσετε οτι δεν εννοούσατε εκείνον αλλά τους αλλους παρευρισκόμενους.
Και έτσι να είναι θα πρέπει να γνωρίζετε οτι διαβάζουμε και εμείς και το να παίρνουμε τέτοια παραδείγματα απο εσάς δεν σας τιμά.
Το οτι δεν εννοούσατε εκείνον αλλά τους αλλους παρευρισκόμενους και πάλι δεν σας τιμά ούτε είναι δικαιολογία. Γνωρίζω αρκετούς και θα μπορούσα να πώ οτι ούτε σε εκείνους θα έπρεπε να μιλήσετε έτσι.

quote:
Ο δικος μου γιός , πάντως, δνε θα του ζητήσει τα ρέστα....

Εγώ τα ζητάω και βλέπω οτι δεν πτοείστε.
Συνεχίζετε τις δικαιολογίες.


Edited by - noel on 18/11/2009 18:38:43


Μην του αντιμιλάτε σας παρακαλώ..άλλος ένας θα είστε γι'αυτόν που δεν γνωρίζει τι εστί διαλογος!

Σας στόλισε ήδη με κοσμητικά επίθετα..μην τον εκνευρίζετε!

Είναι στο απυρόβλητο μάλλον..το θεωρεί δεδομένο!

Εφόσον μόνο αυτός γνωρίζει τι σημαίνει διάλογος..98% και βάλε!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2009, 21:09:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνωμη, θα ασχοληθούμε πολύ ώρα με τα προσωπικά σας;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2009, 21:13:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

;
Δεν ξέρω παιδί μου, απο που παίρνεις τέτοιο θράσσος, αλλά είμαι σίγουρος, οτι κι η παιδεία σου έχει να κανει με αυτό....

Και για διάλογο μιλιά;



NOEL..θέλει διάλογο και σας αποκαλεί και παιδί του!

Είστε και θρασύς και συνάμα αμφιβάλλει για την παιδεία σας...

Δυστυχώς τα βάλατε με το 98%%%..την κοινή λογική των 500...

Κομποσχοίνια και λιβάνια
θα μας πάνε στα ουράνια
σνίφα-σνίφα τη στιγμή
και θα πέσουμε ξεροί.

Η συμμορία των 500ων διαλογιζομένων.

Γιούργιααααααααααααααααααααααααααα...!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2009, 21:15:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποια στιγμή, λέω, noel, περιμένω να θυμηθείς όι έχουμε δημοκρατία
κι ότι ο καθέας έχει την άποψη του και βλέπει με τα δικά του μάτια κι όχι των άλλων....Είτε σου αρέσει, είτε οχι...
Φαντάζομαι,όμως, είναι κι αυτό θέμα παιδείας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2009, 21:21:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ούπςςς...Δημοκρατία λέει τώρα το 98%%%...

Όλοι πρέπει κάτι να μάθουν...το 98% τα ξέρει αυτά..ΤΑ ΞΕΡΕΙ!

NOEL...προφανώς κοντά στ'αλλα , δεν είστε και Δημοκράτης..

Τάδε έφη , το 98%..της κοινής λογικής και του διαλόγου!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2009, 09:48:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexa
Κάποια στιγμή, λέω, noel, περιμένω να θυμηθείς όι έχουμε δημοκρατία
κι ότι ο καθέας έχει την άποψη του και βλέπει με τα δικά του μάτια κι όχι των άλλων....Είτε σου αρέσει, είτε οχι...


Συμφωνώ, δημοκρατία δεν είναι να προσπαθούμε να Επιβάλουμε στους άλλους όταν μιλάνε να λένε ΜΟΝΟ ότι μας αρέσει...

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 25 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy