ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 αποδείξεις για την ύπαρξη θεού/ών;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 25
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2009, 16:35:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

θα ήθελα από τους πιστούς της κάθε θρησκείας ή έστω τους αγνωστικιστές
αποδείξεις περί την ύπαρξη θεού/ών

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan Allen

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2009, 17:03:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
θα ήθελα από τους πιστούς της κάθε θρησκείας ή έστω τους αγνωστικιστές
αποδείξεις περί την ύπαρξη θεού/ών

Πάντα κάποιος ευθύνεται για κάτι.
Η Πρώτη Αιτία.
Δεν χρειάζεται κάποια απόδειξη φίλε ``άθεος``.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2009, 17:24:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
θα ήθελα από τους πιστούς της κάθε θρησκείας ή έστω τους αγνωστικιστές
αποδείξεις περί την ύπαρξη θεού/ών

Πάντα κάποιος ευθύνεται για κάτι.
Η Πρώτη Αιτία.
Δεν χρειάζεται κάποια απόδειξη φίλε ``άθεος``.


νομίζεις οτι δεν χρειάζεται
και το άθεος μην το βάζεις σε αποσιωπητικά

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2009, 18:19:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε άθεε

Ο θεός αποτελεί προϊόν της φαντασίας του πρωτόγονου ανθρώπου, ο οποίος, μη μπορώντας να ερμηνεύσει το φυσικό του περιβάλλον σε ικανοποιητικό βαθμό, έβαλε πίσω από οτιδήποτε δεν καταλάβαινε ένα υπερφυσικό πλάσμα, έξω απ'αυτόν, που το ονόμασε θεό και που ήταν υπεύθυνος για όλα τα "υπερφυσικά" γεγονότα.

Σιγά-σιγά, όσο η ανθρώπινη γνώση προχωρούσε, τόσο υποχωρούσε ό θεός σε άλλα πεδία, καθώς προηγούμενους χώρους που ο θεός κατείχε, τώρα τα καταλάμβανε η ανθρώπινη γνώση. Η θρησκεία, είναι αλήθεια, προσπάθησε να σταματήσει τη γνώση αυτή, καθώς ερχόταν σε σύγκρουση μ'αυτή και η προσπάθεια αυτή εστιάστηκε στο κάψιμο των βιβλίων της ανθρώπινης γνώσης, συνήθως μαζί με τους συγγραφείς τους.

Με λίγα λόγια, δεν μπορεί κανείς να αποδείξει ότι υπάρχει θεός, γιατί αυτός αποτελεί νοητικό κατασκεύασμα και ουσιαστικά ανύπαρκτος, με τον ίδιο τρόπο που δεν μπορεί να αποδείξει κανείς ότι υπάρχει μια σκέψη που έκανε. Μπορεί όμως κάποιος να αποδείξει ότι δεν υπάρχει θεός ή τουλάχιστον ότι ο θεός που υποτίθεται ότι υπάρχει είναι τουλάχιστον ανίκανος.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2009, 18:33:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2009, 18:35:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτοί μπορει είναι οι Αγγελοι των "προιστορικών".

Edited by - mimosa on 11/11/2009 19:15:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2009, 19:12:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από μία άποψη μπορούν να θεωρηθούν θεοί τα ουράνια σώματα. Κουβαλούν πολλές φορές βασικά συστατικά για ν αναπτυχθεί η ζωή...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2009, 19:40:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
θα ήθελα από τους πιστούς της κάθε θρησκείας ή έστω τους αγνωστικιστές
αποδείξεις περί την ύπαρξη θεού/ών

Και μπροστά σου να σου τον φέρουν δέν θα τον δείς,άστο καλήτερα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2009, 20:10:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ναι το χω ακουσει κι εγω οτι ειναι αορατος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2009, 21:00:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ σωστά το θέτεις, αγαπητέ μου Alex22..Γιατί για να δεις,
πρέπει να θέλεις να δεις..Όταν κλείνεις τα μάτια σου, μάλλον δεν
θέλεις να δεις και γι αυτο δεν βλέπεις...
Είναι μια επιλογή....
Αλλά, όταν βλέπει κανείς τόση τέλεια πλάση γύρω του, τόση αρτιότητα
και αρμονία στην σχέση, πως μπορεί να πιστεύει ότι γίναν απο φυσικούς μηχανισμούς και μόνο;
Πόσο ...τζόκερ, έπαιξε η φύση, για να κάνει τέτοια θαύματα;
Πόσο ...ρομαντικός είναι ένας τετοιος άνθρωπος;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2009, 21:06:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε άθεε

Ο θεός αποτελεί προϊόν της φαντασίας του πρωτόγονου ανθρώπου, ο οποίος, μη μπορώντας να ερμηνεύσει το φυσικό του περιβάλλον σε ικανοποιητικό βαθμό, έβαλε πίσω από οτιδήποτε δεν καταλάβαινε ένα υπερφυσικό πλάσμα, έξω απ'αυτόν, που το ονόμασε θεό και που ήταν υπεύθυνος για όλα τα "υπερφυσικά" γεγονότα.

Σιγά-σιγά, όσο η ανθρώπινη γνώση προχωρούσε, τόσο υποχωρούσε ό θεός σε άλλα πεδία, καθώς προηγούμενους χώρους που ο θεός κατείχε, τώρα τα καταλάμβανε η ανθρώπινη γνώση. Η θρησκεία, είναι αλήθεια, προσπάθησε να σταματήσει τη γνώση αυτή, καθώς ερχόταν σε σύγκρουση μ'αυτή και η προσπάθεια αυτή εστιάστηκε στο κάψιμο των βιβλίων της ανθρώπινης γνώσης, συνήθως μαζί με τους συγγραφείς τους.

Με λίγα λόγια, δεν μπορεί κανείς να αποδείξει ότι υπάρχει θεός, γιατί αυτός αποτελεί νοητικό κατασκεύασμα και ουσιαστικά ανύπαρκτος, με τον ίδιο τρόπο που δεν μπορεί να αποδείξει κανείς ότι υπάρχει μια σκέψη που έκανε. Μπορεί όμως κάποιος να αποδείξει ότι δεν υπάρχει θεός ή τουλάχιστον ότι ο θεός που υποτίθεται ότι υπάρχει είναι τουλάχιστον ανίκανος.

macedon


Μακεδόνα προσωπικά να συμφωνήσω στο ότι δεν μπορεί να αποδειχθεί η ύπαρξη του θεού...αλλα μπορεί να αποδειχθεί όμως το αντίστροφο , ότι δηλαδή δεν υπάρχει???

Και εκεί ειναι το θέμα νομίζω...!!!

Σκέψη μου...!

Βεβαίως θα πρέπει να δούμε και τι ορίζουμε ως θεό..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2009, 21:11:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μακεδόνα προσωπικά να συμφωνήσω στο ότι δεν μπορεί να αποδειχθεί η ύπαρξη του θεού...αλλα μπορεί να αποδειχθεί όμως το αντίστροφο , ότι δηλαδή δεν υπάρχει???

όποιος φέρνει στο τραπέζι μια θεωρία/άποψη οφείλει και να φέρει τις αποδείξεις που στηρίζουν αυτή
αν πχ εγώ πω ότι όταν κλάνει κάποιος ένας δαίμονας κερδίζει τα φτερά του θα πρέπει να μπορώ να το αποδείξω και όχι να ζητάω από όσους με θεωρούν τρελό να μου αποδείξουν ότι δεν είναι έτσι όπως τα λέω

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2009, 21:18:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αθεος
quote:
νομίζεις οτι δεν χρειάζεται
και το άθεος μην το βάζεις σε αποσιωπητικά

Είθισται απο πολλά μέλη λόγω ευκρίνειας να τοποθετείται το nick με αποσιωπητικά ή με bold. Τώρα αν εσύ εχεις ιδιαίτερες προτιμήσεις για το πως θές να γράφουμε να σου κάνουμε το χατήρι..

Νομίζω λοιπόν οτι δεν χρειάζεται???
Εγώ νομίζω οτι χρειάζεται.
Νόμος της Φύσης.
Αποδειξέ μου εσύ το αντίθετοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2009, 21:24:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Μακεδόνα προσωπικά να συμφωνήσω στο ότι δεν μπορεί να αποδειχθεί η ύπαρξη του θεού...αλλα μπορεί να αποδειχθεί όμως το αντίστροφο , ότι δηλαδή δεν υπάρχει???

όποιος φέρνει στο τραπέζι μια θεωρία/άποψη οφείλει και να φέρει τις αποδείξεις που στηρίζουν αυτή
αν πχ εγώ πω ότι όταν κλάνει κάποιος ένας δαίμονας κερδίζει τα φτερά του θα πρέπει να μπορώ να το αποδείξω και όχι να ζητάω από όσους με θεωρούν τρελό να μου αποδείξουν ότι δεν είναι έτσι όπως τα λέω

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan Allen


Κρίνεις ότι είναι άστοχη η ερώτησή μου , φίλε συνδίκτυε???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2009, 21:24:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είθισται απο πολλά μέλη λόγω ευκρίνειας να τοποθετείται το nick με αποσιωπητικά ή με bold. Τώρα αν εσύ εχεις ιδιαίτερες προτιμήσεις για το πως θές να γράφουμε να σου κάνουμε το χατήρι..

αν κάπου χρειάζεται ευκρίνεια τότε βάλτο με bold γιατί έτσι όπως το έγραψες η εντύπωση που δινόταν ήταν ειρωνεία

quote:
Αποδειξέ μου εσύ το αντίθετο

τι ακριβώς θες να σου αποδείξω;

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2009, 21:27:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:
Μακεδόνα προσωπικά να συμφωνήσω στο ότι δεν μπορεί να αποδειχθεί η ύπαρξη του θεού...αλλα μπορεί να αποδειχθεί όμως το αντίστροφο , ότι δηλαδή δεν υπάρχει???

όποιος φέρνει στο τραπέζι μια θεωρία/άποψη οφείλει και να φέρει τις αποδείξεις που στηρίζουν αυτή
αν πχ εγώ πω ότι όταν κλάνει κάποιος ένας δαίμονας κερδίζει τα φτερά του θα πρέπει να μπορώ να το αποδείξω και όχι να ζητάω από όσους με θεωρούν τρελό να μου αποδείξουν ότι δεν είναι έτσι όπως τα λέω

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan Allen


Κρίνεις ότι είναι άστοχη η ερώτησή μου , φίλε συνδίκτυε???

soul


ναι και εξηγώ το γιατί αν βλέπεις κάτι λάθος στην τοποθέτηση μου εδώ είμαστε να το συζητήσουμε

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2009, 21:43:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
elo -Για χιλιάδες αιώνες οι άνθρωποι πίστευαν ότι το ανθρώπινο γένος είναι το μόνο ξεχωριστό είδος μέσα στο σύμπαν , αλλά και στην ίδια την γη που μας φιλοξενεί , θεωρούμαστε ως το ανώτερο είδος μέσα στο ζωικό Βασίλειο , το μοναδικό είδος που ο Θεός μας προίκισε με πνεύμα , ώστε να μπορούμε να μαθαίνουμε και να εξελισσόμαστε στην πορεία της ζωής μας .
Από την αρχή της δημιουργία μας ο άνθρωπος αγνοώντας την λειτουργία του φυσικού περιβάλλων , τρομοκρατημένος από τους κινδύνους πού αντιμετώπιζε από θύελλες, καταιγίδες, κεραυνούς , σεισμούς , κλπ και απορώντας για τα φυσικά φαινόμενα στον σύμπαν , μετάτρεψε τον φόβο του σε πίστη , σε κάτι το θεϊκό , ανώτερο από όλα , αποδίδοντας το κάθε φυσικό φαινόμενο ως μια θεϊκή τιμωρία η εύνοια .Η «θρησκευτικότητα» αποτελούσε πάντα ένα παγκόσμιο φαινόμενο κατά την προϊστορική εποχή εξαιτίας του πρωτογονισμού και της αμάθειας .
Από τότε έως τώρα έχουν περάσει εκατοντάδες χιλιάδες χρόνια , αλλά η ανάγκη του ανθρώπου στο να πιστεύει σε κάτι παραμένει ίδια . Όποιον άνθρωπο και να ρωτήσεις , οποιουδήποτε θρησκεύματος και αν είναι ,αν ζητήσεις να σου περιγράψει το σημαντικότερο πράγμα που τους κάνει να αφοσιώνονται σε κάτι ανώτερο θα σου δώσει την ίδια απάντηση .Ότι αυτό το κάτι δεν είναι παρά ένα αίσθημα , ένα συναίσθημα που προέρχεται από μια ανώτατη δύναμη αρκετά ποιο πάνω από εμάς , είναι κάτι που δεν εξηγείτε με λόγια , κάτι που μπορείς μόνο να το νιώσεις , κάτι που προϋπήρχε και συνεχίζει να υπάρχει βαθιά μέσα στα ανθρώπινα γονίδια , κάτι που περνάει από γενιά σε γενιά .
Βέβαια κάθε νόμισμα έχει δυο όψης .
Θέλω να πιστεύω ότι κάθε νοήμων άνθρωπος έχει δει και από τις δυο πλευρές αυτό το νόμισμα , έχει αναρωτηθεί ότι μήπως η άρνηση του ανθρώπου να αποδεχθεί την ιδέα του φυσικού του θανάτου , τον οδηγεί να κατασκευάζει παράδεισους αιώνιας ζωής , συνεχόμενες μετενσαρκώσεις ψυχών μέχρι να γίνουν ένα με το Αγαθό , και κάθε λογής πιστεύω .
Βλέπεται είναι απαραίτητο ο άνθρωπος να έχει έναν σκοπό που να επιδιώκει να τον πετύχει, αλλιώς η ζωή του θα ήταν εντελώς άδεια , χωρίς κανένα νόημα μέσα στην ρουτίνα της καθημερινότητας .
Φανταστείτε κάποια στιγμή στο πέρασμα των επόμενων χρόνων να ανακαλυφθεί κάτι , από κάπου (π χ επιστήμη ) και να αποδειχτεί , ότι ο μοναδικός σκοπός του ανθρώπου δεν είναι τίποτε άλλο παρά η βιολογική μας συνεχεία σαν είδος πάνω στον πλανήτη Γη , και ότι η ζωή μετά θάνατον συνεπάγεται σε θάνατο μετά ζωής .
Ακόμη και σε αυτό το μεγάλο ποσοστό των ανθρώπων που δεν δέχονται τη θρησκευτική ζωή, υπάρχει μια αυξανόμενη αίσθηση ότι οι άνθρωποι μπορούν να μην είναι σε θέση να επιζήσουν χωρίς αυτήν.
Είναι αρκετά δύσκολο να σκεφτούμε έναν κόσμο που ο φόνος , η εξαπάτηση και κάθε είδους αμαρτία έχουν την τιμητική τους. Και είναι ακόμα σκληρότερο να σκεφτούμε ότι δεν θα υπάρχουν ηθικές αναστολές. Η θρησκεία και η πίστη φαίνεται να χαλιναγωγεί τις χειρότερες σκέψεις και τις πράξεις και να κάνει συμπεριφερόμαστε καλύτερα .
Ωστόσο θα μου πείτε , η πίστη δεν είναι θέμα απόδειξης, αλλά επιλογής. Eπιστημονικά επιχειρήματα περί μη υπάρξεως Θεού δεν υπάρχουν, ούτε όμως και περί του αντιθέτου.
Όπως καταλαβαίνεται είναι ένα θέμα με πολλές πτυχές , αλλά και με πολλές διαμάχες μεταξύ πιστών και όχι . Αλλά πάνω από όλα είναι ένα θέμα που πρέπει κάθε άνθρωπος , τουλάχιστον για μια φορά στην ζωή του να μπει στην διαδικασία , και να ψάξει βαθιά μέσα του , τι είναι αυτό που τον κάνει να έχει τόσο ανάγκη να πιστεύει και να αντλεί δύναμη από κάπου . Και πάνω από όλα να μην δέχεται τα πάντα , απλά γιατί έμαθε μέσα από το κοινωνικό του περιβάλλον ότι έτσι τα μάθαμε , και έτσι συνεχίζουμε στα τυφλά πιστεύω μας .
Η τυφλή αποδοχή οποιασδήποτε θρησκευτικής αλήθειας σημαίνει παραίτηση από την αναζήτηση του νοήματος και του σκοπού ζωής των ανθρώπων

Οπότε εκεί εντοπίζεται και το όλο θέμα μας , το τι δημιουργήθηκε πρώτα ο Θεός ή η ανάγκη για τον Θεό ;


Συγνώμη για το copy, paste του κειμένου, αλλά πιστεύω ότι αξίζει (ειδικά από τα καινούργια μέλη) να διαβαστεί γιατί θα βρουν ενδιαφέρων απόψεις από την συμμετοχή που υπήρχε σε αυτό το φόρουμ .

Τι δημιουργήθηκε πρώτα ο Θεός ή η ανάγκη για τον Θεό

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2009, 21:46:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου θύμισες τώρα άθεε μία παλιά ταινία....

Είναι του '80 νομίζω και λέγεται "Και οι Θεοί τρελάθηκαν" δίχως να είμαι απόλυτα σίγουρη για τον τίτλο.
Σε αυτήν λοιπόν είναι ένας ιθαγενής και εκεί που περπατά βλέπει στον ουρανό ένα αεροπλάνο, μην έχοντας δει ποτέ του κάτι τέτοιο (δεν γνωρίζει καν την ύπαρξη της τεχνολογίας) πέφτει κάτω και αρχίζει να το προσκυνά νομίζοντας πως είναι Θεός!

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2009, 21:46:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

quote:
Μακεδόνα προσωπικά να συμφωνήσω στο ότι δεν μπορεί να αποδειχθεί η ύπαρξη του θεού...αλλα μπορεί να αποδειχθεί όμως το αντίστροφο , ότι δηλαδή δεν υπάρχει???

όποιος φέρνει στο τραπέζι μια θεωρία/άποψη οφείλει και να φέρει τις αποδείξεις που στηρίζουν αυτή
αν πχ εγώ πω ότι όταν κλάνει κάποιος ένας δαίμονας κερδίζει τα φτερά του θα πρέπει να μπορώ να το αποδείξω και όχι να ζητάω από όσους με θεωρούν τρελό να μου αποδείξουν ότι δεν είναι έτσι όπως τα λέω

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan Allen


Κρίνεις ότι είναι άστοχη η ερώτησή μου , φίλε συνδίκτυε???

soul


ναι και εξηγώ το γιατί αν βλέπεις κάτι λάθος στην τοποθέτηση μου εδώ είμαστε να το συζητήσουμε

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan Allen



Προφανώς πρόκειται για παρεξήγηση , αυτό μπορώ να υποθέσω , μιας και δεν μίλησα για λάθος και σωστό , σε καμμιά περίπτωση!

Για να πώ , ότι κάτι είναι λάθος , βασική προυπόθεση είναι ότι γνωρίζω το σωστό..ή την αλήθεια!!

Εγώ όμως , δεν μπορώ να αποδείξω ότι υπάρχει θεός...

Και εξ αυτού ήρθε και η επόμενη ερώτηση μου..εσύ γνωρίζεις ας πούμε ότι δεν υπάρχει θεός??

Προσωπικά ούτε αυτό το γνωρίζω..!!!

Που είναι ακριβώς η ενστασή σου , είπα κάτι παράλογο..???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2009, 22:02:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βλέπεται είναι απαραίτητο ο άνθρωπος να έχει έναν σκοπό που να επιδιώκει να τον πετύχει, αλλιώς η ζωή του θα ήταν εντελώς άδεια , χωρίς κανένα νόημα μέσα στην ρουτίνα της καθημερινότητας .

στόχους βάζεις καθημερινά δεν χρειάζεται να πιστεύεις σε κάποιον θεό για να βάζεις στόχους

quote:
Φανταστείτε κάποια στιγμή στο πέρασμα των επόμενων χρόνων να ανακαλυφθεί κάτι , από κάπου (π χ επιστήμη ) και να αποδειχτεί , ότι ο μοναδικός σκοπός του ανθρώπου δεν είναι τίποτε άλλο παρά η βιολογική μας συνεχεία σαν είδος πάνω στον πλανήτη Γη , και ότι η ζωή μετά θάνατον συνεπάγεται σε θάνατο μετά ζωής .

μα αυτό συμβαίνει και τίποτε παραπάνω

quote:
Οπότε εκεί εντοπίζεται και το όλο θέμα μας , το τι δημιουργήθηκε πρώτα ο Θεός ή η ανάγκη για τον Θεό ;

η ανάγκη για τον θεό

quote:
Μου θύμισες τώρα άθεε μία παλιά ταινία....

Είναι του '80 νομίζω και λέγεται "Και οι Θεοί τρελάθηκαν" δίχως να είμαι απόλυτα σίγουρη για τον τίτλο.
Σε αυτήν λοιπόν είναι ένας ιθαγενής και εκεί που περπατά βλέπει στον ουρανό ένα αεροπλάνο, μην έχοντας δει ποτέ του κάτι τέτοιο (δεν γνωρίζει καν την ύπαρξη της τεχνολογίας) πέφτει κάτω και αρχίζει να το προσκυνά νομίζοντας πως είναι Θεός!


πολύ καλή ταινία με το μπουκάλι της κόκα-κόλα και την αποστολή να πεταχτεί στην άκρη της γης

quote:
Προφανώς πρόκειται για παρεξήγηση , αυτό μπορώ να υποθέσω , μιας και δεν μίλησα για λάθος και σωστό , σε καμμιά περίπτωση!

Για να πώ , ότι κάτι είναι λάθος , βασική προυπόθεση είναι ότι γνωρίζω το σωστό..ή την αλήθεια!!

Εγώ όμως , δεν μπορώ να αποδείξω ότι υπάρχει θεός...

Και εξ αυτού ήρθε και η επόμενη ερώτηση μου..εσύ γνωρίζεις ας πούμε ότι δεν υπάρχει θεός??


όρισε μου το τι είναι για εσένα θεός και τι δυνατότητες έχει

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2009, 22:06:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινέ

quote:
Μακεδόνα προσωπικά να συμφωνήσω στο ότι δεν μπορεί να αποδειχθεί η ύπαρξη του θεού...αλλα μπορεί να αποδειχθεί όμως το αντίστροφο , ότι δηλαδή δεν υπάρχει?

Δεν εννοούσα αυτό ακριβώς που εννοήθηκε, ίσως να ήμουν ασαφής. Προφανώς και δεν μπορεί να αποδειχτεί ούτε η ύπαρξη, ούτε η ανυπαρξία του θεού.

Αυτό που εννοούσα, και με βάση την εικόνα που έχουμε και τα χαρακτηριστικά που αποδίδονται στο συγκεκριμένο θεό των χριστιανών ή/και των Εβραίων, είναι πως η παρουσία του δεν είναι ανάλογη των χαρακτηριστικών αυτών. Εχουμε έναν σατανά που είναι παντοδύναμος, που είναι υπεύθυνος για ό,τι κακό γίνεται στη γη, που δεν μπορεί να τον σταματήσει κανείς κι από την άλλη έχουμε έναν υποτίθεται παντοδύναμο και πανάγαθο θεό ... που δεν μπορεί να κάνει τίποτε για να το σταματήσει και κάθεται απλά και το χαζεύει...

Τώρα βέβαια, τις χριστιανικές ανοησίες περί "ελευθέρας βουλήσεως" και "άγνωσται αι βουλαί του κυρίου" τις ακούω βερεσέ...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2009, 22:20:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

όρισε μου το τι είναι για εσένα θεός και τι δυνατότητες έχει

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan Allen


Μα δεν μπορώ να ορίσω..ούτε το ένα ..ούτε το άλλο..αυτό είπα!!!

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει , πως είναι -αν υπάρχει- και σύ μου ζητάς να ορίσω και τις δυνατότητες εκείνου που αγνοώ???

Αν εσύ τον έχεις δεί..τότε πάσο , στείλε και σε μένα μια φωτο του να τον γνωρίσω και γώ..

Αν πάλι δεν τον έχεις δεί...αυτό αποτελεί και αποδεικτικό υλικό της μη-ύπαρξής του??

Δηλαδή ότι δεν βλέπουμε σημαίνει ότι δεν υπάρχει ???


Απλό ερώτημα είναι ...!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2009, 22:23:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εαρινέ

quote:
Μακεδόνα προσωπικά να συμφωνήσω στο ότι δεν μπορεί να αποδειχθεί η ύπαρξη του θεού...αλλα μπορεί να αποδειχθεί όμως το αντίστροφο , ότι δηλαδή δεν υπάρχει?

Δεν εννοούσα αυτό ακριβώς που εννοήθηκε, ίσως να ήμουν ασαφής. Προφανώς και δεν μπορεί να αποδειχτεί ούτε η ύπαρξη, ούτε η ανυπαρξία του θεού.


macedon


Σ'ευχαριστώ για την διευκρίνηση!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2009, 22:54:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα δεν μπορώ να ορίσω..ούτε το ένα ..ούτε το άλλο..αυτό είπα!!!

λοιπόν πάμε με απλά βήματα όταν ακούς την λέξη θεός τι σου έρχεται στο μυαλό;

quote:
Αν πάλι δεν τον έχεις δεί...αυτό αποτελεί και αποδεικτικό υλικό της μη-ύπαρξής του??

από την στιγμή που υποτιθέμενες ενέργειες του εκάστοτε θεού αποδεικνύονται ως φυσικά φαινόμενα τότε ο εκάστοτε θεός χάνει μέρος του έως ότου εξαφανιστεί ή παραγκωνιστεί στα έσχατα βάθη του διαστήματος

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2009, 23:02:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Μα δεν μπορώ να ορίσω..ούτε το ένα ..ούτε το άλλο..αυτό είπα!!!

λοιπόν πάμε με απλά βήματα όταν ακούς την λέξη θεός τι σου έρχεται στο μυαλό;

quote:
Αν πάλι δεν τον έχεις δεί...αυτό αποτελεί και αποδεικτικό υλικό της μη-ύπαρξής του??

από την στιγμή που υποτιθέμενες ενέργειες του εκάστοτε θεού αποδεικνύονται ως φυσικά φαινόμενα τότε ο εκάστοτε θεός χάνει μέρος του έως ότου εξαφανιστεί ή παραγκωνιστεί στα έσχατα βάθη του διαστήματος

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan Allen


Είναι πολύ υπεραπλουστευμένη η επιχειρηματολογία σου..

Θα μπορούσα να αντιπαρατάξω το εξής επιχείρημα:

-Και την δομή και τις ιδιότητες του φαινομένου ...όπως και των συστατικών του , ποιός τις οργάνωσε και υποστασιοποίησε??

-Ενδεχομένως θα μου πείς ένα άλλο φυσικό φαινόμενο...αλλα δεν πάει έτσι και δεν αποδεικνύεται τίποτα κατ'αυτόν τον τρόπο...διότι κάποια στιγμή δεν θα υπάρχει η δυνατότητα απόδοσης σε κάποιο φυσικό φαινόμενο..

Κάποια στιγμή θα έρθει ...το δεν γνωρίζω..αναπόφευκτα!!!

Δική μου σκέψη...εσύ τι λές???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2009, 23:38:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αθεος- στόχους βάζεις καθημερινά δεν χρειάζεται να πιστεύεις σε κάποιον θεό για να βάζεις στόχους

Αυτό όμως δεν ισχύει για όλους.

Πιστεύω ότι το κατανοείς, αλλά και το βιώνεις και εσύ εδώ μέσα .
Το ενδιαφέρων θα ήτανε βέβαια να δούμε, το τι είναι αυτό που κάνει τον άνθρωπο να χρειάζεται την δύναμη (στήριγμα) από κάτι ανώτερο και όχι από την ίδια του την «εσωτερική δύναμη».

quote:
αθεος- μα αυτό συμβαίνει και τίποτε παραπάνω

Πως εξηγείς τότε τις αντιφάσεις που υπάρχουν, όχι μόνο σε αυτούς που ανήκουν σε κάποια «θρησκεία», αλλά και στον ίδιο επιστημονικό τομέα (πχ, διαδικασία της εξέλιξης, φυσική επιλογή).

quote:
αθεος- η ανάγκη για τον θεό

Της ίδιας άποψης είμαι και εγώ, αλλά πάντα είχα την περιέργεια το τι είναι αυτό που «γεννάει» αυτήν την ανάγκη…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2009, 01:23:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
elo
Της ίδιας άποψης είμαι και εγώ, αλλά πάντα είχα την περιέργεια το τι είναι αυτό που «γεννάει» αυτήν την ανάγκη…


Ο φόβος για το άγνωστο ίσως....?

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2009, 01:26:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
elo

quote:
Της ίδιας άποψης είμαι και εγώ, αλλά πάντα είχα την περιέργεια το τι είναι αυτό που «γεννάει» αυτήν την ανάγκη

Ο φόβος και η δεισιδαιμονία που καλλιεργείται παιδιόθεν και η κατανόηση της απόλυτης αδυναμίας του πιστού σε συνδυασμό με την παντελή άγνοια.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2009, 09:11:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

λοιπόν πάμε με απλά βήματα όταν ακούς την λέξη θεός τι σου έρχεται στο μυαλό;

—Ethan Allen


Ένας τύπος με γενειάδα 42 μέτρα , που μας κοιτάει άνωθεν πάντα βλοσυρά , γεμάτος οργή . Κρατάει με τεφτέρι στο ένα χέρι στο οποίο σημειώνει .... πόσες φορές τον δοξάσαμε σήμερα , πόσα κεριά ανάψαμε , κάθε πότε πηγαίνουμε στην εκκλησία , άν σταυροκοπιόμαστε περνώντας έξω από κάθε εκκλησία και άλλα τέτοια . Στο άλλο χέρι έχει τις τιμωρίες γαι τα παραπτώματα που σημειώνει...
Και βέβαια ανάλογα με τα παρακάλια και τις δοξολογίες που του έχουμε κάνει , καθώς και την ταπεινότητα που έχουμε δείξει.....μας βοηθάει οικονομικά , μας αρρωσταίνει αλλά μας κάνει τελικά καλά , μας αφήνει να πάθουμε ατύχημα αλλά μας σώζει στο τέλος κ.λ.π.
Το τελευταίο μου φαίνεται ότι το έχει αναθέσει σε κατώτερα κλιμάκια (αγίους , οσίους) , με όχι όμως πάντα επιθυμητά αποτελέσματα.... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2009, 13:19:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αν κάπου χρειάζεται ευκρίνεια τότε βάλτο με bold γιατί έτσι όπως το έγραψες η εντύπωση που δινόταν ήταν ειρωνεία

Οχι ρε φίλε, μην ξηγιέσαι έτσι.
Γιατί να σε ειρωνευτώ, σέβομαι την άποψη σου δεν μπορώ να πώ οτι είναι αβάσιμη.

quote:
τι ακριβώς θες να σου αποδείξω;

0+0+=0
Εκ του μηδενός το άθροισμα που παράγεται είναι ``μηδέν``.
Σου είπα οτι για να υπάρξει η ``Πρώτη Αιτία`` θα πρέπει κάτι να υπάρξει. Κάτι να ευθύνεται. Εσύ μπορείς να αποδείξεις οτι δεν ευθύνεται κάτι?

Ο Θεός είναι δυσιπόστατος.
Ο Υπέρτατος Νούς και η Ύλη.
Σε οτι αφορά το πρώτο μας είναι εντελώς αδύνατον οχι να αποδείξουμε οχι να θεωρήσουμε αλλά ούτε κάν να νοήσουμε περί τίνος μπορεί να πρόκειται.
Σε οτι αφορά το δεύτερο είμαστε σε θέση να αποδείξουμε, για τον απλούστατο λόγο επειδή διαθέτουμε τα αισθητήρια όργανα να συλλάβουμε την υπόσταση αυτή.
Σε οτι αφορά την υλική υπόσταση του Θεού λοιπόν συζητούμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2009, 13:31:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
elo
quote:
Από την αρχή της δημιουργία μας ο άνθρωπος αγνοώντας την λειτουργία του φυσικού περιβάλλων , τρομοκρατημένος από τους κινδύνους πού αντιμετώπιζε από θύελλες, καταιγίδες, κεραυνούς , σεισμούς , κλπ και απορώντας για τα φυσικά φαινόμενα στον σύμπαν , μετάτρεψε τον φόβο του σε πίστη , σε κάτι το θεϊκό ,

Εκεί κοντά, εκείνη την εποχή, ο άνθρωπος δεν αγνοούσε τη λειτουργία της Φυσικής Τάξης ούτε και στη μετέπειτα εποχή.
Σήμερα ο άνθρωπος αγονοεί παντελώς τη λειτουργία αυτή, τοποθετεί την ύπαρξη του ώς ανώτερη χωρίς να δέχεται οτι είναι μέρος της Φυσικής Ισορροπίας και δρά ανεξέλεγκτα. Θεωρεί τον ρόλο της Φυσικής Ισορροπίας λανθασμένο, προσπαθεί να τον τιθασεύσει, να τον εκμεταλλευτεί, ακόμα και να τον εξαλείψει χωρίς να σκέφτεται οτι η δημιουργία της Φυσικής Τάξης είτε αυτή είναι επίγεια είτε συμπαντική ευθύνεται τόσο για την δημιουργία του οσο και για την επιβίωση του.
Η Φυσική Ισορροπία είναι η υλική πλευρά του Θεού η πλευρά που μπορούμε να κατανοήσουμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 25 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.46875
Maintained by Digital Alchemy