ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η απάτη των προφητειών
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 20:00:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά, δεν κατάλαβες τι έγραψα;;; Τέλος πάντων.

Αν βρείς εδάφιο απ' την διαθήκη, τότε σημαίνει ότι ο macedon δεν καταλαβαίνει τι διαβάζει απ' αυτήν.

Αν δεν βρείς σημαίνει ότι εσύ καταλαβαίνεις ό,τι θέλεις απ' αυτήν.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 20:23:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Stellar

quote:
Τότε γιατί το επιχείρημα πρέπει να είναι ντε και καλά από την Παλαιά Διαθήκη; Μου ζητά να του βρω εδάφιο από την Παλαιά Διαθήκη.

Έχεις δίκιο να μπερδεύεσαι, γιατί ο γιαπετ σου απάντησε χρησιμοποιώντας δυσνόητη γλώσσα για χριστιανούς και με το δίκιο σου δεν κατάλαβες τι είπε...

Λοιπόν. Σου ζήτησα να βρεις εδάφιο από την ΠΔ γιατί το θέμα είναι αν προφητεύεται ο Ιησούς στην ΠΔ. .

Όπως ενδεχομένως κατανοείς, αν θέλεις να δεις αν κάτι αναφέρεται σε ένα κείμενο, πρέπει να δεις το συγκεκριμένο κείμενο. Δεν ξέρω αν αντιλαμβάνεσαι τι θέλω να πω...


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 20:32:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μμμμμ... Τώρα εσύ του το έκανες... λιανά δηλαδή;;;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stellar
Μέλος 1ης Βαθμίδας


133 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 20:43:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προφητεύεται ο Μεσσίας ο οποίος ενσαρκώθηκε στο πρόσωπο του Ιησού. Έσένα το πρόβλημά σου είναι γιατί δεν προφητεύθηκε το όνομα του Ιησού; Προφητεύεται ο Υιός του Θεού. Αυτό επειδή λες ότι ο Θεός δεν είχε εγγόνια κλπ. Για εγγόνια δεν ξέρω, έναν Υιό τον έχει όμως.

Είναι κάτι ανάλογο με τον Αντίχριστο. Προφητεύεται στην Αποκάλυψη, το πρόβλημά σου είναι γιατί δεν αναφέρεται το όνομα του Αντιχρίστου; Το 666 που δίνει πάντως ως σημείο αναφοράς είναι αρκετό. Μήπως θέλεις να μας λέει αν τον λένε και Μήτσο;

Μια απάντηση στο ερώτημά σου μπορείς να τη βρεις στην... Καινή Διαθήκη, πάνω σε εδάφιο της Παλαιάς (Ματθ. 22:41-46)

"41 Συνηγμένων δὲ τῶν Φαρισαίων ἐπηρώτησεν αὐτοὺς ὁ ᾿Ιησοῦς 42 λέγων· τί ὑμῖν δοκεῖ περὶ τοῦ Χριστοῦ; τίνος υἱός ἐστι; λέγουσιν αὐτῷ· τοῦ Δαυῒδ. 43 λέγει αὐτοῖς· πῶς οὖν Δαυῒδ ἐν Πνεύματι Κύριον αὐτὸν καλεῖ λέγων, 44 εἶπεν ὁ Κύριος τῷ Κυρίῳ μου, κάθου ἐκ δεξιῶν μου ἕως ἂν θῶ τοὺς ἐχθρούς σου ὑποπόδιον τῶν ποδῶν σου; 45 εἰ οὖν Δαυῒδ καλεῖ αὐτὸν Κύριον, πῶς υἱὸς αὐτοῦ ἐστι; 46 καὶ οὐδεὶς ἐδύνατο αὐτῷ ἀποκριθῆναι λόγον, οὐδὲ ἐτόλμησέ τις ἀπ᾿ ἐκείνης τῆς ἡμέρας ἐπερωτῆσαι αὐτὸν οὐκέτι".

Δεν το πιστεύω ότι κάθομαι κι επιχειρηματολογώ με σένα αλλά έχω λίγη ώρα και δεν ξέρω πώς να τη σκοτώσω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 22:04:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Stellar

quote:
Προφητεύεται ο Μεσσίας ο οποίος ενσαρκώθηκε στο πρόσωπο του Ιησού.

Ο Μεσσίας των Εβραίων δεν έχει καμία σχέση με τον Ιησού ή με τον Μεσσία που φαντάστηκαν και έπλασαν αργότερα οι χριστιανοί. Ο Μεσσίας των Εβραίων θα είχε συγκεκριμένες προδιαγραφές και θα έκανε συγκεκριμένες ενέργειες, όπως προκύπτει από συγκεκριμένες μεσσιανικές προφητείες. Ο Ιησούς ούτε τις προδιαγραφές είχε, ούτε μεσσιανικές ενέργειες έκανε...

Αλλωστε ο Μεσσίας των Εβραίων θα ήταν "χρισμένος", "χριστός". Και εξ'όσων μπορείς να διαπιστώσεις από την ΚΔ, κανείς δεν έχρισε τον Ιησού ως Μεσσία.

quote:
Προφητεύεται ο Υιός του Θεού.

Μπορείς να μου υποδείξεις πού ακριβώς;

quote:
Μια απάντηση στο ερώτημά σου μπορείς να τη βρεις στην... Καινή Διαθήκη, πάνω σε εδάφιο της Παλαιάς (Ματθ. 22:41-46)

Αυτά που γράφει ο Ματθαίος, δείχνουν απλά πως δεν έχει ιδέα από τη θρησκευτική πραγματικότητα των Εβραίων.

Και, παρεμπιπτόντως, ο Ιησούς δεν ήταν απόγονος του Δαβίδ, άρα, με βάση την ΠΔ, δεν μπορούσε να είναι Μεσσίας. Έτσι, για να ενημερώνεσαι...

quote:
Δεν το πιστεύω ότι κάθομαι κι επιχειρηματολογώ με σένα

Μη στεναχωριέσαι, δεν επιχειρηματολογείς. Απλά με διασκεδάζεις (και σε βεβαιώνω ότι διασκεδάζεις και πολλούς άλλους εδώ μέσα).

Ρίξε το επόμενο επιχείρημα...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stellar
Μέλος 1ης Βαθμίδας


133 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 22:25:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αρχική σου θέση δεν ήταν ότι ο Θεός δεν έχει Υιό; Εμένα δεν με ενδιαφέρει να κάθομαι με τις ώρες να μιλώ με σένα για τα στρεβλά επιχειρήματά σου (πχ γενεαλογικό δέντρο Ιησού), απαντήσεις σε όσα λες έχουν δοθεί και μάλιστα από πιο ειδικούς από εμένα.

Ασχέτως λοιπόν Ιησού, μου ζήτησες εδάφιο από την Παλαιά Διαθήκη που να αναφέρεται πως ο Θεός έχει Υιό. Και αυτό έκανα. Εσύ μπορεί να μην αποδέχεσαι την αυθεντικότητα, απάντηση όμως στο ερώτημά σου εδόθη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 23:11:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Stellar

quote:
Η αρχική σου θέση δεν ήταν ότι ο Θεός δεν έχει Υιό;

Ναι. Ότι κάτι τέτοιο δεν αναφέρεται στην ΠΔ.

quote:
Ασχέτως λοιπόν Ιησού, μου ζήτησες εδάφιο από την Παλαιά Διαθήκη που να αναφέρεται πως ο Θεός έχει Υιό.

Σου ζήτησα.

quote:
Και αυτό έκανα.

Παρέθεσες εδάφιο από την ΠΔ που λέει ότι ο Θεός έχει γιό; Πού ακριβώς το παράθεσες; Γιατί εγώ δεν είδα καμία παραπομπή.

quote:
Εσύ μπορεί να μην αποδέχεσαι την αυθεντικότητα, απάντηση όμως στο ερώτημά σου εδόθη.

Βρε άσε την αυθεντικότητα τώρα. Πού ακριβώς παράθεσες εδάφιο της ΠΔ που λέει ότι ο θεός έχει γιό; Θα μας τρελλάνεις τελείως;


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 23:21:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Stellar
Ασχέτως λοιπόν Ιησού, μου ζήτησες εδάφιο από την Παλαιά Διαθήκη που να αναφέρεται πως ο Θεός έχει Υιό. Και αυτό έκανα. Εσύ μπορεί να μην αποδέχεσαι την αυθεντικότητα, απάντηση όμως στο ερώτημά σου εδόθη.

-Γεια σου γέρο .
-Κουκιά σπέρνω .
Όταν λέω ότι ευκολότερα συνεννοείσαι με Κινέζο παρά με φανατικό χριστιανό , δεν έχω άδικο.......
Τι σε ρώτησε ρε φίλε Stellar , και τι του απαντάς του ανθρώπου ; Από την Παλαιά διαθήκη ήταν το απόσπασμα που παρέθεσες ; Έχεις μπλέξει τις Διαθήκες και δεν ξέρεις τι γράφεις .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 23:42:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καὶ οὐδεὶς ἐδύνατο αὐτῷ ἀποκριθῆναι λόγον, οὐδὲ ἐτόλμησέ τις ἀπ᾿ ἐκείνης τῆς ἡμέρας ἐπερωτῆσαι αὐτὸν οὐκέτι

Καλά βρε...

Κοτζάμ Φαρισαίοι και αποστομώθηκαν, εσείς γιατί όχι;;

Είστε κακόβουλοι κύριοι αν επιμένετε να θέλετε εδάφιο της παλαιάς διαθήκης.

Ο αγαπητός χριστιανός ήταν σαφής. Σας το εξήγησε σαφώς:

"Μια απάντηση στο ερώτημά σου μπορείς να τη βρεις στην... Καινή Διαθήκη, πάνω σε εδάφιο της Παλαιάς (Ματθ. 22:41-46)"

Είναι ξεκάθαρος... "πάνω σε εδάφιο της παλιάς".

Τι άλλο θέλετε δηλαδή;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 23:53:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ
Ο αγαπητός χριστιανός ήταν σαφής. Σας το εξήγησε σαφώς:

"Μια απάντηση στο ερώτημά σου μπορείς να τη βρεις στην... Καινή Διαθήκη, πάνω σε εδάφιο της Παλαιάς (Ματθ. 22:41-46)"

Είναι ξεκάθαρος... "πάνω σε εδάφιο της παλιάς".

Τι άλλο θέλετε δηλαδή;



Ααααα , τώρα κατάλαβα φίλε Γιάννη. Είναι σαν να λέμε Παλαιά Πεντέλη Νέο τέρμα .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stellar
Μέλος 1ης Βαθμίδας


133 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2011, 09:43:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίτηδες παρέθεσα το εδάφιο από την Καινή Διαθήκη. Είναι όμως αναπαραγωγή από την Παλαιά. Μη μου πείτε πως δεν το ξέρατε. Είπα να σας μπερδέψω και να σας παιδέψω λίγο, να δω μήπως το γνωρίζετε. ή μήπως ψάξετε.

Γιαπετ θέλεις να δεις αν γνωρίζω το εδάφιο της Παλαιάς; Εσύ δεν το γνωρίζεις;

Αφηγείται λοιπόν ο Δαβίδ (Ψαλμοί 109):


"Είπεν ο Κύριος τω Κυρίω· Κάθου εκ δεξιών μου, έως αν θω τους εχθρούς σου υποπόδιον των ποδών σου. Ράβδον δυνάμεως εξαποστελεί σοι Κύριος εκ Σιών και κατακυρίευε εν μέσω των εχθρών σου. Μετά σου η αρχή εν ημέρα της δυνάμεως σου, εν ταις λαμπρότησι των αγίων σου. Εκ γαστρός προ εωσφόρου εγέννησα σε. Ώμοσε Κύριος και ού μεταμεληθήσεται· συ ιερεύς εις τον αιώνα, κατά την τάξιν Μελχισεδέκ. Κύριος εκ δεξιών σου συνέθλασεν εν ημέρα οργής αυτού βασιλείς. Κρινεί εν τοις έθνεσι, πληρώσει πτώματα, συνθλάσει κεφαλάς επί γης πολλών. Εκ χειμάρρου εν οδώ πίεται· δια τούτο υψώσει κεφαλήν".

Λένε κι άλλα οι Ψαλμοί αλλού αλλά αυτό αρκεί.

@sesostris, πράγματι δεν γνωρίζεις πως το κείμενο της Καινής Διαθήκης που ανέφερα βρίσκεται και στην Παλαιά ή θέλεις να τσεκάρεις τις γνώσεις μου; Περιμένεις θλιβερέ άνθρωπε να παίξω το παιχνιδάκι σου κατά πώς θέλεις εσύ; Γιατί νομίζεις πως κάνω τον διάλογο μαζί σας; Για να σας πείσω; Ποσώς με ενδιαφέρει. Το κάνω γιατί έχω ελεύθερο χρόνο. Ακόμη κι ο macedon γνωρίζει την απάντηση και περιμένει να δει αν τη γνωρίζω εγώ και περιμένει να του πω πού είναι για να την αμφισβητήσει με τα δικά του επιχειρήματα κλπ. Έτσι παίζεται το παιχνίδι, παίρνε και κανένα παράδειγμα από τον μέντορά σου.

macedon

quote:
Και, παρεμπιπτόντως, ο Ιησούς δεν ήταν απόγονος του Δαβίδ, άρα, με βάση την ΠΔ, δεν μπορούσε να είναι Μεσσίας. Έτσι, για να ενημερώνεσαι...


Τώρα πράγματι θέλεις απάντηση σε αυτό; Αφού ξέρεις ποια θα είναι. Είμαι σίγουρος πως θα ξέρεις όλες τις απαντήσεις της ΟΟΔΕ (με την οποία παρεμπιπτόντως διαφωνώ σε αρκετά σημεία αλλά όχι σε αυτό). Ειδικά ένας ορθολογιστής σαν κι εσένα θα έπρεπε να κατανοεί τους λόγους για τους οποίους δεν γίνεται αναφορά στον Δαβίδ.

Edited by - Stellar on 18/05/2011 09:49:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2011, 10:03:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Περιμένεις θλιβερέ άνθρωπε να παίξω το παιχνιδάκι σου κατά πώς θέλεις εσύ; Γιατί νομίζεις πως κάνω τον διάλογο μαζί σας; Για να σας πείσω; Ποσώς με ενδιαφέρει. Το κάνω γιατί έχω ελεύθερο χρόνο.
Ή απαντάς επί της ουσίας ή δίνε του (την έξοδο στην έδειξα). Εδώ δεν είναι για να περνάς εσύ τον ελεύθερο χρόνο και να καθυστερείς την ολοκλήρωση του θέματος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stellar
Μέλος 1ης Βαθμίδας


133 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2011, 11:01:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ποιος είσαι εσύ ρε μάγκα που θα με διώξεις; Αν είσαι συντονιστής απόκλεισέ μου την είσοδο. Αν δεν σου αρέσει μη με διαβάζεις. Δεν θα ασχοληθώ εγώ με το (φανερό) πρόβλημά σου. Κι αν πάλι κι αυτό δεν σου αρέσει, απ' ό,τι είδα γνωρίζεις προς τα πού είναι η έξοδος, δεν σε κρατάει κανείς.

Εγώ θα φύγω έτσι κι αλλιώς, δεν με ενδιαφέρει να πείσω κανέναν με χιλιοειπωμένα επιχειρήματα. Αλλά θέλω κι εγώ να διασκεδάσω, μόνο ο macedon θα έχει το δικαίωμα; Θα φύγω λοιπόν όποτέ θέλω εγώ (ή οι διαχειριστές) κι όχι όποτε θέλεις εσύ. Κι αν δεν σου αρέσει, σου έχω αυτό:

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2011, 11:26:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν είσαι συντονιστής απόκλεισέ μου την είσοδο. Αν δεν σου αρέσει μη με διαβάζεις. Δεν θα ασχοληθώ εγώ με το (φανερό) πρόβλημά σου. Κι αν πάλι κι αυτό δεν σου αρέσει, απ' ό,τι είδα γνωρίζεις προς τα πού είναι η έξοδος, δεν σε κρατάει κανείς.
Αν ήταν στο χέρι μου να είσαι σίγουρος οτι θα έφευγες, διότι είναι σαφές οτι δεν είσαι από αυτούς που εφαρμόζουν αυτά που κηρύσσουν ("θα έφευγα αν ανάβατε κανένα φώς").
quote:
Εγώ θα φύγω έτσι κι αλλιώς, δεν με ενδιαφέρει να πείσω κανέναν με χιλιοειπωμένα επιχειρήματα. Αλλά θέλω κι εγώ να διασκεδάσω, μόνο ο macedon θα έχει το δικαίωμα;
Ο μάσεντον δεν διασκεδάζει τρολάροντας αλλά γράφοντας συγκεκριμένα πράγματα και διαβάζοντας μετά, αντί για συγκεκριμένες απαντήσεις, αερολογίες και ευχολόγια.

Δήλωσες οτι δεν είσαι εδώ για σοβαρή συζήτηση, γιατί λοιπόν δεν πάς στο Μεταξύ τυρού και αχλαδιού να διασκεδάσεις; Διότι κάποιοι εδώ περιμένουν την συνέχεια του θέματος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2011, 11:42:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Stellar

quote:
Τώρα πράγματι θέλεις απάντηση σε αυτό; Αφού ξέρεις ποια θα είναι. Είμαι σίγουρος πως θα ξέρεις όλες τις απαντήσεις της ΟΟΔΕ

Οι απαντήσεις της ΟΟΔΕ πάνω στο θέμα της γενεαλογίας του Ιησού είναι για γέλια, γραμμένες από ηλίθιους για ηλίθιους.

quote:
Αφηγείται λοιπόν ο Δαβίδ (Ψαλμοί 109):

"Είπεν ο Κύριος τω Κυρίω


Α, μάλιστα. Αφού λοιπόν ο Κύριος (ο θεός) λέει στον Κύριο (το γιο του μάλλον, που είναι κι αυτός θεός) κάποια πράγματα, θεωρείς πως μιλάει για τον Ιησού. Δυστυχώς όμως δεν μιλάει γι'αυτόν. Γιατί; Κάτσε να στο εξηγήσω.

Ο όρος που χρησιμοποιείται στο πρωτότυπο κείμενο, είναι "Γιαχβέ" για τον πρώτο "κύριο" (יְהוָ֨ה) και "λαντονί" (לַֽאדֹנִ֗י) για τον δεύτερο "κύριο". Μπορεί οι εβδομήκοντα να τα μεταφράσανε και τα δύο με τον ίδιο όρο, "κύριος" (που παραπέμπει σε θεό, σύμφωνα με σένα), αλλά οι δύο αυτές λέξεις δεν είναι ίδιες. Ενώ η πρώτη λέξη αναφέρεται πάντα στο θεό, η δεύτερη λέξη δεν αναφέρεται ποτέ στο θεό στην ΠΔ αλλά πάντα σε κάποιον άνθρωπο.

Στον Ψαλμό αυτόν έχουμε λοιπόν το θεό των Εβραίων να μιλάει σε κάποιον "κύριο" που προφανώς είναι κάποιος άνθρωπος. Την ίδια λέξη την βρίσκουμε στη Γένεση:

"Και αναστάς πρωί, είπεν: Εκπέμψατέ με, ίνα απέλθω προς τον κύριόν μου" (Γένεσις 24:54).

Εδώ η λέξη "λαντονί" (κύριος) αναφέρεται στον Αβραάμ.

"και ενετείλατο αυτοίς λέγων: Ούτως ερείτε τω κυρίω μου Ησαύ" (Γένεσις 32:5)

Εδώ ο όρος "κύριος" αναφέρεται στον Ησαύ.

Βλέπουμε δηλαδή ότι ο όρος "κύριος" (λαντονί) που χρησιμοποιείται στην ΠΔ, αναφέρεται πάντοτε σε ανθρώπους και ποτέ στο θεό.

Στον προκείμενο Ψαλμό, ο Δαβίδ αναφέρεται στο Μεσσία. Όχι στο γιο του θεού, στον εγγονό του ή στον ανηψιό του, αλλά στο Μεσσία των Εβραίων, ο οποίος δεν είχε καμία σχέση με τον Ιησού (καθώς ο τελευταίος δεν είχε ούτε μεσσιανικές προδιαγραφές ούτε εκτέλεσε μεσσιανικές πράξεις). Και ο Μεσσίας των Εβραίων θα ήταν άνθρωπος.

Όσο για το λόγο που ο Δαβίδ ονομάζει το Μεσσία "κύριο", είναι απλός. Ο Δαβίδ στο προκείμενο τραγούδι (γιατί τραγούδι είναι, όπως φαίνεται από την επικεφαλίδα του, δεν είναι προφητεία) αναγνωρίζει πως ο Μεσσίας θα είναι ανώτερος απ'αυτόν.

Τίποτε άλλο έχεις;

macedon

Edited by - macedon on 18/05/2011 11:43:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stellar
Μέλος 1ης Βαθμίδας


133 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2011, 12:38:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χ
quote:
Αν ήταν στο χέρι μου να είσαι σίγουρος οτι θα έφευγες


Είμαι σίγουρος. Αφού δεν έχεις άλλου είδους επιχειρήματα. Να είσαι κι εσύ σίγουρος πάντως πως χάρη θα μου έκανες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stellar
Μέλος 1ης Βαθμίδας


133 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2011, 13:54:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Macedon, δεν θα επιχειρηματολογήσω περισσότερο διότι τα επιχειρήματα εκατέρωθεν είναι γνωστά και ήδη αφού τα ζυγίσαμε, έχουμε πάρει τη θέση μας. Βέβαια αν το συγκεκριμένο επιχείρημα της ΟΟΔΕ απευθύνεται σε ηλίθιους θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω αλλά δεν έχει σημασία, το ίδιο πιστεύω κι εγώ για τα δικά σου επιχειρήματα.

Επειδή λοιπόν θα φύγω επειδή το θέλω κι εγώ κι όχι ο κάθε Χ, και θα το κάνω γιατί θα ήθελα να αποφύγω αντιπαραθέσεις που θα με κάνουν είτε να οργιστώ είτε οι άλλοι να οργιστούν μαζί μου, πράγμα αντίθετο με την άνοδο της πνευματικότητας που πρέπει για μένα να έχει ο άνθρωπος ως σκοπό, θα κλείσω με ένα τελευταίο σχόλιο πάνω σε αυτά που είπες:

quote:
Όσο για το λόγο που ο Δαβίδ ονομάζει το Μεσσία "κύριο", είναι απλός. Ο Δαβίδ στο προκείμενο τραγούδι (γιατί τραγούδι είναι, όπως φαίνεται από την επικεφαλίδα του, δεν είναι προφητεία) αναγνωρίζει πως ο Μεσσίας θα είναι ανώτερος απ'αυτόν.

Φαίνεται πως αυτό που λες εσύ, οι Φαρισαίοι, οι σταυρωτές του Χριστού, δεν το συμμερίζονται, αφού μόλις τους ρώτησε ο Ιησούς "εἰ οὖν Δαυῒδ καλεῖ αὐτὸν Κύριον, πῶς υἱὸς αὐτοῦ ἐστι;" αντί να δώσουν την απάντηση που έδωσες, εσιώπησαν.

Αφήνω ασχολίαστο το "εκ γαστρός προ εωσφόρου εγέννησα σε" γιατί όλο και κάτι θα μου πεις και δεν θα είμαι εδώ για να σου απαντήσω.

Σας χαιρετώ, σας αφήνω όποιοι θέλετε να ειρωνευτείτε με διάφορα σχόλια νομίζοντας πως με διώχνει η έλλειψη επιχειρημάτων. Στην ουσία με διώχνει η θλίψη για τα επίπεδα του εγωισμού που μπορεί να έχει ένας άνθρωπος κι εδώ τον έχουν πολλοί. 'Ετσι κι αλλιώς το είπα από την αρχή πως δεν ήρθα να κυρήξω αλλά να δώσω μια μαρτυρία φωτός. Προτιμώ να αφιερώσω το χρόνο μου σε πιο χρήσιμα για την ψυχή μου πράγματα. Εύχομαι σε όλους σας να έχετε τα μάτια σας ανοιχτά και να αρπάξετε την ευκαιρία να έρθετε στο φως μόλις σας δοθεί. Γιατί το ότι θα σας δοθεί η ευκαιρία, είναι το μόνο σίγουρο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2011, 14:30:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν πρόκειται να σε ειρωνευτεί κανείς απουσία σου αγαπητέ εν χριστώ αδελφέ (δεν είναι ειρωνικό αυτό).

Απλά θα περιμένουμε τον επόμενο που, όπως σου έχω ξαναγράψει, να πεις στους ινστρούχτορες να είναι πιο ενημερωμένος και να γνωρίζει στοιχειωδώς Ελληνικά.

Στο καλό και στην ευχή του γιαχβέ σου.

Μόνο ο κακομοίρης ο ψηλός είναι σταθερή αξία.
Του στέλνετε όμως κι εσείς κάτι βοηθούς, για κλάματα και τον παρασύρουν κα9 μετά τον αφήνετε σύξυλο...

Δεν είναι σωστό αυτό.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2011, 14:40:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sesostris

quote:
Ααααα , τώρα κατάλαβα φίλε Γιάννη. Είναι σαν να λέμε Παλαιά Πεντέλη Νέο τέρμα .

Ναι Σωτήρη άλλωστε να συμπληρώσει ήρθε, όχι να αλλάξει,ε;

Κάτι οι αστοχίες του μοπαμπά, κάτι η αναβλητικότητά του να στείλει το γιό του, κάτι ο σατανάς που έκανε περίπατο, τον έστειλε σε λάθος περίοδο και τον σταύρωσαν.

Αν είχε έρθει τώρα, θα τον είχαν από κοντά η ΟΟΔΕ, ο απολογητής και οι λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις, μζί με τους "δικούς μας" χριστιανούς και υα τη γλύτωνε.

Υ.Γ. Να, κάτι τέτοια λέτε και θα φύγει ο χριστιανός. Βέβαια μας έχει ξανααπειλήσει με αποχώρηση και δεν το έκανε, αλλά μια δυό θα πραγματοποιήσει την απειλή του και μετάσ θα μας μείνει ο ψηλός μόνος του.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2011, 14:58:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Stellar

quote:
Macedon, δεν θα επιχειρηματολογήσω περισσότερο

Ε, ναι, μετά από τόσα επιχειρήματα, κάνε ένα διάλειμμα.

quote:
Βέβαια αν το συγκεκριμένο επιχείρημα της ΟΟΔΕ απευθύνεται σε ηλίθιους θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω αλλά δεν έχει σημασία, το ίδιο πιστεύω κι εγώ για τα δικά σου επιχειρήματα.

Μόνο που εγώ μπορώ να αποδείξω τα λεγόμενά μου. Εσύ;

quote:
Φαίνεται πως αυτό που λες εσύ, οι Φαρισαίοι, οι σταυρωτές του Χριστού...

1. Οι Φαρισαίοι δεν σταύρωσαν κανέναν. Οι Ρωμαίοι τον σταύρωσαν, όπως αναφέρεται στα ευαγγέλια.

2. Αν εννοείς ότι τον σταύρωσαν οι Φαρισαίοι, ελέγχοντας το Σανχεντρίν, κι αυτό είναι λάθος. Το Σανχεντρίν τον ήλεγχαν οι Σαδουκαίοι μέχρι και την καταστροφή της Ιερουσαλήμ.

quote:
δεν το συμμερίζονται, αφού μόλις τους ρώτησε ο Ιησούς "εἰ οὖν Δαυῒδ καλεῖ αὐτὸν Κύριον, πῶς υἱὸς αὐτοῦ ἐστι;" αντί να δώσουν την απάντηση που έδωσες, εσιώπησαν.

Έτσι λέει ο Ματθαίος. Μια τέτοια κουβέντα, αν γινόταν ποτέ, θα ήταν πολύ απλό, όχι για ένα Φαρισαίο που έπαιζε την ΠΔ στα δάχτυλα (θυμήσου ότι ο Ιησούς δεν έκανε "θαύματα" μπροστά τους, προφανώς για να μην τον ξεσκεπάσουν, αλλά μόνο μπροστά σε αγράμματους χωρικούς), αλλά και σ'ένα στοιχειωδώς μορφωμένο Εβραίο να του απαντήσει.

Μην παίρνεις αυτά που λέει ο Ματθαίος τοις μετρητοίς... Γνωστός παραμυθάς, άσχετος με την εβραϊκή πραγματικότητα, εποχή, περιοχή και θρησκεία. Εδώ υποτίθεται πως όταν ρωτάει ο Καϊάφας τον Ιησού "είσαι εσύ ο υιός του θεού;", ο Ιησούς του λέει "εσύ το λες. αλλά σου λέω ... μπλα μπλα μπλα" (ακολουθεί κήρυγμα). Κι αυτό το θεωρεί ο Καϊάφας "βλασφημία".

Στην πραγματικότητα, αν γινόταν ποτέ μια τέτοια ερώτηση από τον Καϊάφα στον Ιησού (και στον κάθε Εβραίο), η απλούστερη απάντηση που θα μπορούσε να δώσει ο Ιησούς, ήταν: "Γιατί, εσύ δεν είσαι;"

quote:
Αφήνω ασχολίαστο το "εκ γαστρός προ εωσφόρου εγέννησα σε" γιατί όλο και κάτι θα μου πεις και δεν θα είμαι εδώ για να σου απαντήσω.

Κρίμα, και είχα ετοιμάσει μια πολύ καλή απάντηση.

quote:
Σας χαιρετώ, σας αφήνω όποιοι θέλετε να ειρωνευτείτε με διάφορα σχόλια νομίζοντας πως με διώχνει η έλλειψη επιχειρημάτων.

Όχι βρε, ποιος είπε κάτι τέτοιο; Τα επιχειρήματά σου, είμαι σίγουρος πως θα κατατρόπωναν οποιονδήποτε προσπαθούσε να τα αντικρούσει. Απλά δεν μας τα παρουσίασες, οπότε μένουμε με το φόβο του τι άραγε να περιέχουν...

quote:
Προτιμώ να αφιερώσω το χρόνο μου σε πιο χρήσιμα για την ψυχή μου πράγματα.

Έτσι, έτσι...

quote:
Εύχομαι σε όλους σας να έχετε τα μάτια σας ανοιχτά και να αρπάξετε την ευκαιρία να έρθετε στο φως μόλις σας δοθεί.

Και γω σου εύχομαι από την καρδιά μου να θυμάσαι πάντα πως το διάβασμα βλάπτει σοβαρά τη βλακεία.

quote:
Γιατί το ότι θα σας δοθεί η ευκαιρία, είναι το μόνο σίγουρο.

Κι αυτό στο είπε ο Γιαχωβάς; Τίποτε πια δεν έχει αφήσει κρυφό;


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2011, 15:54:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Stellar
@sesostris, πράγματι δεν γνωρίζεις πως το κείμενο της Καινής Διαθήκης που ανέφερα βρίσκεται και στην Παλαιά ή θέλεις να τσεκάρεις τις γνώσεις μου; Περιμένεις θλιβερέ άνθρωπε να παίξω το παιχνιδάκι σου κατά πώς θέλεις εσύ;

Όχι φίλε Stellar , απλούστατα διάβασα βιαστικά την απάντησή σου και δεν πρόσεξα το :
quote:
Μια απάντηση στο ερώτημά σου μπορείς να τη βρεις στην... Καινή Διαθήκη, πάνω σε εδάφιο της Παλαιάς (Ματθ. 22:41-46)

Από την άλλη όμως θα έπρεπε κι εσύ αφού κατά τη γνώμη σου ο "Ψαλμός 109(110)" του Δαυίδ είναι αυτός που δίνει την απάντηση , να παραθέσης τον ψαλμό και όχι το απόσπασμα από το κατά Ματθαίον .
Όσο για τον χαρακτηρισμό "θλιβερός" σου τον επιστρέφω , πρώτον διότι δεν ανήκω σ' αυτήν την κατηγορία ανθρώπων , και δεύτερον διότι δεν σου έχω δώσει μέχρι τούδε τέτοιο δικαίωμα . Όταν αλληλογραφείς μαζί μου , θα σε παρακαλέσω να είσαι περισσότερο κόσμιος στους χαρακτηρισμούς σου πρός το πρόσωπό μου , όπως είμαι κι εγώ απέναντί σου .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2011, 16:03:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://tv.alfavita.gr/?id=gqd2qVXsPZg


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2011, 17:57:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γενικοτερα στα βαθη της ανθρωπινης υπαρξης ολοι παντα κοιταζουμε ψηλα...σε ολες τις θρησκειες υπαρχει το αρχικο ον ο ΩΝ κ οι επι της γης "στρατιωτες" του...συνηθως ο μεγαλος αντικατοπτιζεται στη γη κ με τις δυο υποστασεις του κ τον καλο κ τον κακο .... πουθενα λαθος?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2011, 18:09:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γενικοτερα στα βαθη της ανθρωπινης υπαρξης ολοι παντα κοιταζουμε ψηλα


άνω θρώσκω, βεβαίως. Είναι χαρακτηριστικό της ανθρώπινης φύσης ή αδυναμία της...

quote:
σε ολες τις θρησκειες υπαρχει το αρχικο ον ο ΩΝ κ οι επι της γης "στρατιωτες" του


Εχμ...όχι ακριβώς... Ο Θεός μπορεί να γεννιέται από ένα προϋπάρχον σύμπαν, βλέπε ανατολικές θρησκείες

quote:
συνηθως ο μεγαλος αντικατοπτιζεται στη γη κ με τις δυο υποστασεις του κ τον καλο κ τον κακο .... πουθενα λαθος?


Ο μεγάλος;;Ο μεγάλος μπαμπάς, το υπέρτατο αρσενικό ε;; Στις πατριαρχικές κοινωνίες του σήμερα ναι. Στις μητριαρχικές του παρελθόντος υπήρχε η Θεά-μητέρα-τροφός.


Όσο για τη διπλή φύση, εν μέρει συμφωνώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LIGHTWORKER
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2011, 05:50:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τρίτο είναι το θέμα της ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΣ, ΠΙΘΑΝΟΤΙΚΗΣ θεώρησης της πραγματικότητας. Κρατάει κανένας λογαριασμό για το ποιες προφητείες πέφτουν μέσα; Δηλαδή άμα πω σε 100 ανθρώπους ΑΟΡΙΣΤΑ κάποια στιγμή θα αρρωστήσεις, δεν μπορεί κάποιοι(ένα σεβαστό ποσοστό) θα ΤΥΧΕΙ να αρρωστήσουν. Ειδικά αν δεν το περιορίσω χρονικά, οι πιθανότητες μεγαλώνουν. Πρόβλεψα τίποτα στην ουσία;; Κρατάει κανένας λογαριασμό από την αστρολογία ΚΑΘΕ μέρα ΠΟΣΕΣ από αυτές τις μέρες το ζώδιο που διαβάζει στην εφημερίδα προβλέπει σωστά και πότε όχι;

Edited by - IndustrialAngel on 24/09/2010 22:45:39



Και ποιος σου ειπε αγαπητη οτι αυτα που γραφουν οι εφημεριδες εχουν καμια σχεση με αυτο που ειναι πραγματικα η αστρολογια!!Αυτα που γραφουν στις εφημεριδες κ δειχνουν στην τηλεοραση ειναι γενικοτητες και για να διασκεδαζουν απλα τη μαζα!!
Παρε ομως το χαρτη του καθε ανθρωπου ξεχωριστα ανελυσε τον με ολους τους πλανητες τις οψεις και και και...!!!Διαβασε κ ερευνησε κ κατανοησε προπαντως πρωτα ποσα πραγματα πεφτουν μεσα!!Και μετα ελα να μου πεις για στατιστικη!!Εκει να δεις στατηστικη,να σου πεσουν τα μαλλια κ τα σαγονια μαζι!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LIGHTWORKER
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2011, 06:04:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητε indastrialangel!!συγνωμη για την αλλαγη φυλου!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2011, 11:58:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
X
Αν ήταν στο χέρι μου να είσαι σίγουρος οτι θα έφευγες, διότι είναι σαφές οτι δεν είσαι από αυτούς που εφαρμόζουν αυτά που κηρύσσουν


Φίλε μου όλες οι γνώμες και οι απόψεις πρέπει να ακούγονται, ενίοτε είναι και διασκεδαστικές.
quote:
Stellar
Είμαι σίγουρος(οτι θα έφευγα). Αφού δεν έχεις άλλου είδους επιχειρήματα. Να είσαι κι εσύ σίγουρος πάντως πως χάρη θα μου έκανες.

Όχι και “χάρη” φίλε μου, μην το παίζεις και εσύ σαν άλλος Ιησούς με το ποτήριον του μαρτυρίου που τάχα αναγκάστηκε να πιει , μια και ήταν επιθυμία του “πατρός” (βλέπε του ιδίου, ως ομοούσιος)
Η “χάρη” σου είναι σικέ φαρισαίε.
Έως πότε θα εμπαίζεις τον “κύριό” σου παριστάνοντας τον μάρτυρα που σηκώνει τον “σταυρόν του μαρτυρίου”
Την λέξη “ταπεινότητα” δεν στην μάθανε?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2011, 13:46:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και ποιος σου ειπε αγαπητη οτι αυτα που γραφουν οι εφημεριδες εχουν καμια σχεση με αυτο που ειναι πραγματικα η αστρολογια!!


Δε μου το είπε κανένας αλλά νομίζω ότι έχουν. Βέβαια μέσω αυτού προκύπτει και ένα άλλο ερώτημα. Αυτό της πιστοποίησης του εκάστοτε "ειδικού". Στη σοβαρή επιστήμη, πχ στην ιατρική, ο ειδικός πιστοποιείται με συγκεκριμένο τρόπο (από το πανεπιστήμιό του, από τον ιατρικό σύλλογο κτλ κτλ). Ο αστρολόγος από ποιον και πώς πιστοποιείται;;; Εσύ βγαίνεις (ως ειδικός άραγε;) και μου λες ότι ένας άλλος,ενδεχομένως αυτοαποκαλούμενος ειδικός, δεν είναι ειδικός και ότι αυτά που γράφει στην εφημερίδα δεν είναι αστρολογία. Με λίγα λόγια, πώς μπορώ να γνωρίζω εγώ αν οι εφημερίδες ή εσύ lightworker τα λέτε σωστά ή λάθος.

Επίσης, το ερώτημα ισχύει αν αντικαταστήσουμε τις εφημερίδες με την πηγή που εσύ θεωρείς αξιόπιστη. Έστω λοιπόν ότι μας παρέχονται προφητείες ή αστρολογικές προβλέψεις από κάποιον. Κρατάει κάποιος λογαριασμό ακριβώς πόσες πέσανε μέσα και πόσες έξω;;; Και μιλάω για σοβαρές προβλέψεις όχι του τύπου που έθιξα στο πρώτο μήνυμα στο θέμα (αυτονόητες αλήθειες-προώθηση της εκπλήρωσης από την ίδια την προφητεία-ασάφεια).

quote:
Αυτα που γραφουν στις εφημεριδες κ δειχνουν στην τηλεοραση ειναι γενικοτητες και για να διασκεδαζουν απλα τη μαζα!!


I rest my case. Αυτό ακριβώς υποστηρίζω και εγώ. Υπάρχει κάποιος άλλος όμως που τα λέει "σωστά"; Για πες μας ποιος; Να τον κοιτάξουμε και αυτόν.


quote:
Παρε ομως το χαρτη του καθε ανθρωπου ξεχωριστα ανελυσε τον με ολους τους πλανητες τις οψεις και και και...!!!Διαβασε κ ερευνησε κ κατανοησε προπαντως πρωτα ποσα πραγματα πεφτουν μεσα!!Και μετα ελα να μου πεις για στατιστικη!!Εκει να δεις στατηστικη,να σου πεσουν τα μαλλια κ τα σαγονια μαζι!!

Αυτό που εγώ είπα είναι το εξής: Ότι μπορεί τυχαίως μια πρόβλεψη να είναι επιτυχημένη. Για να δούμε τελικά αν όντως είναι τυχαίο ή συστημικό το φαινόμενο της επιτυχημένης πρόβλεψης κοιτάμε τις προβλέψεις σε μεγαλύτερο "χρονικό παράθυρο" πχ επί ένα χρόνο, για περισσότερα άτομα και για περισσότερα ζώδια.


Εσύ έχεις υπόψιν σου κάποια επιστημονική έρευνα τέτοιου τύπου;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2011, 13:51:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε μου όλες οι γνώμες και οι απόψεις πρέπει να ακούγονται, ενίοτε είναι και διασκεδαστικές.
Δεν κατάλαβες καλά. Ο τύπος το δήλωσε ξεκάθαρα:
quote:
Σώπα μωρέ που θα πιάσω διάλογο με τον macedon τώρα, να κάθομαι να χάνω το χρόνο μου... Δεν σκοπεύω να πιάσω σοβαρή συζήτηση μαζί του ούτε με την κλίκα του.
Γι' αυτό του πρότεινα ή να μας αδειάσει την γωνιά ή να ανοίξει στην σχετική κατηγορία δικό του θέμα και να γράψει ό, τι σαχλαμάρα θέλει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2011, 14:21:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Φίλε μου όλες οι γνώμες και οι απόψεις πρέπει να ακούγονται, ενίοτε είναι και διασκεδαστικές.

Δεν κατάλαβες καλά. Ο τύπος το δήλωσε ξεκάθαρα:

quote:
Σώπα μωρέ που θα πιάσω διάλογο με τον macedon τώρα, να κάθομαι να χάνω το χρόνο μου... Δεν σκοπεύω να πιάσω σοβαρή συζήτηση μαζί του ούτε με την κλίκα του.
Γι' αυτό του πρότεινα ή να μας αδειάσει την γωνιά ή να ανοίξει στην σχετική κατηγορία δικό του θέμα και να γράψει ό, τι σαχλαμάρα θέλει.

x



Συμπάθα με, αλλά εσύ με ποια ιδιότητα παρεμβαίνεις; Αφού δεν είσαι ο macedon, τότε ανήκεις στην κλίκα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy