ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η απάτη των προφητειών
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2011, 14:30:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συμπάθα με, αλλά εσύ με ποια ιδιότητα παρεμβαίνεις; Αφού δεν είσαι ο macedon, τότε ανήκεις στην κλίκα;
Ανήκω στην "κλίκα" εκείνων που όταν παρακολουθούν ένα θέμα θέλουν να διαβάζουν τοποθετήσεις επί της ουσίας και όχι αερολογίες του κάθε πικραμένου που δεν έχει τίποτα καλύτερο να κάνει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2011, 16:11:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αντε και εχετε αφησει μια δουλεια στη μεση!
Έννοια σου και το έχω υπ' όψιν. Υπομονή, στον δεύτερο γύρο θα τρίβετε τα μάτια σας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LIGHTWORKER
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2011, 07:15:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δε μου το είπε κανένας αλλά νομίζω ότι έχουν. Βέβαια μέσω αυτού προκύπτει και ένα άλλο ερώτημα. Αυτό της πιστοποίησης του εκάστοτε "ειδικού". Στη σοβαρή επιστήμη, πχ στην ιατρική, ο ειδικός πιστοποιείται με συγκεκριμένο τρόπο (από το πανεπιστήμιό του, από τον ιατρικό σύλλογο κτλ κτλ). Ο αστρολόγος από ποιον και πώς πιστοποιείται;;; Εσύ βγαίνεις (ως ειδικός άραγε;) και μου λες ότι ένας άλλος,ενδεχομένως αυτοαποκαλούμενος ειδικός, δεν είναι ειδικός και ότι αυτά που γράφει στην εφημερίδα δεν είναι αστρολογία. Με λίγα λόγια, πώς μπορώ να γνωρίζω εγώ αν οι εφημερίδες ή εσύ lightworker τα λέτε σωστά ή λάθος.

Το οτι η αστρολογια δεν εχει αναγνωριστει απ την επιστημονικη κοινοτητα το γνωριζουμε ολοι και αυτο γιατι αποτελειται και απο μεταφυσικη!!Οποτε περιττο να σου εξηγησω περι αναγνωρησεις ειδικων!!Δε σημαινει ομως οτι δεν εχει επιστημονικα στοιχεια μεσα!!Αυτο που θελω να πω ειναι οτι αν δεν εχεις μελετησει κατι(εστω λιγο δεν εννοω να γινεις αστρολογος,λιγη μελετη αρκει)δε μπορεις να το απορριπτεις!!Εκει επικεντρονομαι πιο πολυ στη λαθος εστιαση των πραγματων για να απορριψουμε κατι!!Και εφοσον δε γνωριζουμε ειναι λογικο να εστιαζουμε εντελως αλλου οποτε ειναι κ λογικο να το απορριπτουμε!!

quote:

Επίσης, το ερώτημα ισχύει αν αντικαταστήσουμε τις εφημερίδες με την πηγή που εσύ θεωρείς αξιόπιστη. Έστω λοιπόν ότι μας παρέχονται προφητείες ή αστρολογικές προβλέψεις από κάποιον. Κρατάει κάποιος λογαριασμό ακριβώς πόσες πέσανε μέσα και πόσες έξω;;; Και μιλάω για σοβαρές προβλέψεις όχι του τύπου που έθιξα στο πρώτο μήνυμα στο θέμα (αυτονόητες αλήθειες-προώθηση της εκπλήρωσης από την ίδια την προφητεία-ασάφεια).

Ναι υπαρχουν ερευνητες που αφιερωσαν χρονια σε στατιστικη και μελετη για να ερθουν σε συμπερασματα ακριβη και αποδεδειγμενα!!


quote:

I rest my case. Αυτό ακριβώς υποστηρίζω και εγώ. Υπάρχει κάποιος άλλος όμως που τα λέει "σωστά"; Για πες μας ποιος; Να τον κοιτάξουμε και αυτόν.

Υπαρχουν ερευνητες αστρολογιας οπως προειπα!!Επισης υπαρχουν πολυσυνθετα στοιχεια που διεπουν την αστρολογια!!Οποτε για να καταλαβεις πως πιστοποιειται ενας σωστος ερευνητης αστρολογος πρεπει να κατανοησεις αυτα πρωτα!!!σου παραθετω το παρακατω αρθρο
http://www.myhoroscope.gr/35-%DC%F1%E8%F1%E1-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%EF%E3%DF%E1%F2/9-%F4%E9-%E5%DF%ED%E1%E9-%E7-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%EF%E3%DF%E1-45.html


quote:

Αυτό που εγώ είπα είναι το εξής: Ότι μπορεί τυχαίως μια πρόβλεψη να είναι επιτυχημένη. Για να δούμε τελικά αν όντως είναι τυχαίο ή συστημικό το φαινόμενο της επιτυχημένης πρόβλεψης κοιτάμε τις προβλέψεις σε μεγαλύτερο "χρονικό παράθυρο" πχ επί ένα χρόνο, για περισσότερα άτομα και για περισσότερα ζώδια.

Αυτο που περιγραφεις εχει γινει ηδη και συνεχιζει να γινεται με τη βοηθεια της επιστημης της στατιστικης!!Αλλα μην περιμενεις να το δεις στην τηλεοραση ουτε στις εφημεριδες!!Το γιατι το αφηνω στη δικη σου κριση!!
Εχουν γραφτει βιβλια,επισης με μια βολτα στο διαδυκτιο θα βρεις αρθρα κατατοπιστικα!!(Αν και μονο μια ιστοσελιδα εχω βρει που να κανει σοβαρη δουλεια)

quote:

Εσύ έχεις υπόψιν σου κάποια επιστημονική έρευνα τέτοιου τύπου;;



Απαντησα ηδη με τα παραπανω νομιζω!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2011, 09:46:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν σας προλαβαινω...παμε απο το ενα θεμα στο αλλο...

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 10:52:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
lightwarker
Υπαρχουν ερευνητες αστρολογιας οπως προειπα!!Επισης υπαρχουν πολυσυνθετα στοιχεια που διεπουν την αστρολογια!!Οποτε για να καταλαβεις πως πιστοποιειται ενας σωστος ερευνητης αστρολογος πρεπει να κατανοησεις αυτα πρωτα!!!σου παραθετω το παρακατω αρθρο


Φίλε μου γνωρίζεις φαντάζομαι πως οι ονομασίες των πλανητών και ο συσχετισμός τους με τα ονόματα ολυμπίων θεών, έγινε αυθαίρετα και τυχαία.
Κανένας από τους πλανήτες δεν έχει τις ιδιότητες που απέδιδαν οι αρχαίοι Έλληνες στους θεούς.
Ο πλανήτης Αφροδίτη δεν έχει ερωτικές/αισθηματικές ιδιότητες και ούτε βέβαια ο Άρης (ο πλανήτης) είναι επιθετικός, φιλοπόλεμος κλπ κλπ.
Από την άλλη μεριά το ίδιο και με τους αστερισμούς του ζωδιακού κύκλου. Και εκεί οι ονομασίες είναι φανταστικές και πολλές φορές προϊόν πολύ μεγάλης φαντασίας, που καμία σχέση δεν έχει με το παρατηρούμενο σχηματισμό.

Η αστρονομία ΔΕΝ είναι επιστήμη.
Το ότι έχουν ασχοληθεί πολλοί με την αστρολογία δεν λέει τίποτε.
Δες πόσοι ασχολούνται καθημερινά με το χριστιανισμό, πόσοι με τον ινδουισμό, τον βουδισμό, τον ισλαμισμό κλπ κλπ.
Αν μία απο αυτές τις κοσμοθεωρίας είναι η σωστή, θα πει πως ΟΛΕΣ οι λοιπές είναι λάθος, και γιατί όχι να μην είναι ΟΛΕΣ λάθος?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LIGHTWORKER
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 16:58:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
lightwarker
Υπαρχουν ερευνητες αστρολογιας οπως προειπα!!Επισης υπαρχουν πολυσυνθετα στοιχεια που διεπουν την αστρολογια!!Οποτε για να καταλαβεις πως πιστοποιειται ενας σωστος ερευνητης αστρολογος πρεπει να κατανοησεις αυτα πρωτα!!!σου παραθετω το παρακατω αρθρο


Φίλε μου γνωρίζεις φαντάζομαι πως οι ονομασίες των πλανητών και ο συσχετισμός τους με τα ονόματα ολυμπίων θεών, έγινε αυθαίρετα και τυχαία.
Κανένας από τους πλανήτες δεν έχει τις ιδιότητες που απέδιδαν οι αρχαίοι Έλληνες στους θεούς.
Ο πλανήτης Αφροδίτη δεν έχει ερωτικές/αισθηματικές ιδιότητες και ούτε βέβαια ο Άρης (ο πλανήτης) είναι επιθετικός, φιλοπόλεμος κλπ κλπ.
Από την άλλη μεριά το ίδιο και με τους αστερισμούς του ζωδιακού κύκλου. Και εκεί οι ονομασίες είναι φανταστικές και πολλές φορές προϊόν πολύ μεγάλης φαντασίας, που καμία σχέση δεν έχει με το παρατηρούμενο σχηματισμό.

Η αστρονομία ΔΕΝ είναι επιστήμη.
Το ότι έχουν ασχοληθεί πολλοί με την αστρολογία δεν λέει τίποτε.
Δες πόσοι ασχολούνται καθημερινά με το χριστιανισμό, πόσοι με τον ινδουισμό, τον βουδισμό, τον ισλαμισμό κλπ κλπ.
Αν μία απο αυτές τις κοσμοθεωρίας είναι η σωστή, θα πει πως ΟΛΕΣ οι λοιπές είναι λάθος, και γιατί όχι να μην είναι ΟΛΕΣ λάθος?




"Το πρόβλημα της ονοματοδοσίας

Σύμφωνα με μια κακώς εννοούμενη παραδοσιακή αστρολογική αντίληψη, το όνομα που δίνεται σε κάθε ουράνιο σώμα δηλώνει και το είδος της επιρροής που ασκεί. Έτσι, τα μυθολογικά πρόσωπα που επιλέγουν οι αστρονόμοι, βαφτίζοντας κάθε ουράνιο σώμα, λύνουν ...τα χέρια των αστρολόγων, που αποδίδουν αβίαστα στον εκάστοτε πλανήτη τις αντίστοιχες αστρολογικές ιδιότητες. Πάνω σε αυτή τη λογική, η Δήμητρα σχετίστηκε με τις καλλιέργειες και κυρίως τη μητρική φροντίδα. Βέβαια, οι ιδιότητες αυτές ανήκουν περισσότερο στη ρωμαϊκή εκδοχή της θεάς Δήμητρας (Ceres). Στην ελληνική μυθολογία η Δήμητρα είχε διευρυμένες αρμοδιότητες και είναι γνωστός ο πρωταγωνιστικός της ρόλος στα Ελευσίνια Μυστήρια. Και ήταν μάλλον ...μεροληπτικό το ότι αυτή η πλευρά της θεάς εξοβελίστηκε από τις αστρολογικές ερμηνείες. Όμως αλλού βρίσκεται η ουσία...

Αν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι είχαν φιλοσοφικούς και πρακτικούς λόγους, για να δώσουν τα συγκεκριμένα ονόματα στους 7 παραδοσιακούς πλανήτες (μέχρι τον Κρόνο), δεν συμβαίνει το ίδιο με τους σύγχρονους αστρονόμους, που λειτουργούν εντελώς τεχνοκρατικά. Τότε αστρονομία και αστρολογία ήταν ενιαίες, σήμερα η πρώτη διαρρηγνύει τα ιμάτιά της, υποστηρίζοντας ότι δεν έχει καμία σχέση με τη δεύτερη. Και οι αστρονόμοι δίνουν ονόματα που δεν είναι απόρροια μιας αστρολογικής φιλοσοφίας. Μερικές φορές, όπως στην περίπτωση του Πλούτωνα, η σχέση ονόματος και ιδιοτήτων δείχνει να επιβεβαιώνεται. Ο μυθολογικός Ποσειδώνας όμως έχει ελάχιστη σχέση με τον αστρολογικό και ο Ουρανός το ίδιο. Το ...κακό έγινε μεγαλύτερο όταν βαφτίστηκαν κι άλλα νέο-ανακαλυφθέντα ουράνια σώματα, τα οποία οι ...βιαστικοί αστρολόγοι «σφράγισαν» σύμφωνα με το όνομά τους. Πού να ψάχνουν για στοιχεία... Η παντελής απουσία έρευνας, που θα μπορούσε να επιβεβαιώσει ή να αναιρέσει τους χαρακτηρισμούς, στοίχισε και θα στοιχίζει στην αστρολογία έναν ερμηνευτικό ...αχταρμά."
πηγη:www.myhoroscope.gr


Φυσικα και δεν ειπα οτι επειδη εχουν ασχοληθει καποιοι αυτο λεει κατι απο μονο του!!Το θεμα ειναι το πως εχουν ασχοληθει,το τι εχουν βρει,το τι ειναι αστρολογια,το αν λειτουργει!!Το οτι λειτουργει ειναι στατιστικα 100% αποδεδηγμενο!!Αν δεν γνωριζεις ομως αστρολογια,αν δεν εχεις ασχοληθει και δεν εχεις κατανοησει απλα δεν μπορεις να το διαπιστωσεις,τοσο απλο!!Αυτο που δεν εχει βρεθει..ακομα ειναι το με ποιον τροπο επιδρουν οι πλανητες στον ανθρωπο!!

Οσο για τις θρησκειες και γιατι να μην ειναι ολες σωστες?"Μα η μια αναιρει την αλλη" θα πεις!!Και γω θα σου πω η μια συμπληρωνει την αλλη (τα κρυφα ευαγγελια που τα πας)!!


Edited by - LIGHTWORKER on 23/05/2011 17:19:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2011, 00:42:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gianipseftis:

Η αστρονομία ΔΕΝ είναι επιστήμη.

================================================================

????????????????????

Μήπως πρόκειται για ορθογραφικό λάθος?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2011, 09:59:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε όχι και για “ορθογραφικό” λάθος βρε Νικ.
Αν το ονόμαζες “αρθρογραφικό” λάθος θα μπορούσα να συμφωνήσω.

Διορθώνοντας την παραδρομή μου, μιλώ για την αστρολογία και σε αυτή προφανώς αναφέρομαι, αποκλείοντας την απο τις επιστήμες και όχι βεβαίως για την αστρονομία που είναι κλάδος της επιστήμης της κοσμολογίας.

Λάθη είμαστε...ανθρώπους κάνουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LIGHTWORKER
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2011, 10:13:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

gianipseftis:

Η αστρονομία ΔΕΝ είναι επιστήμη.

================================================================

????????????????????

Μήπως πρόκειται για ορθογραφικό λάθος?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Αυτο ηθελα να το ρωτησω κι εγω αλλα μου διεφυγε!!Εγω σαν επιστημη την ξερω την Αστρονομια!!Μαλλον ηθελες να γραψεις Αστρολογια,προφανως!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2011, 14:02:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Lightworker
Οσο για τις θρησκειες και γιατι να μην ειναι ολες σωστες?"Μα η μια αναιρει την αλλη" θα πεις!!Και γω θα σου πω η μια συμπληρωνει την αλλη (τα κρυφα ευαγγελια που τα πας)!!




Τα κρυφά ευαγγέλια που τα “πάω” ή που τα “κατατάσω”?

Κατά την γνώμη μου έχουν την ίδια αξία με τα φανερά, δηλαδή αμφιλεγόμενη.

Πως μπορούν φίλε μου να αλληλοσυμπληρωθούν, όταν το βασικό τους επιχείρημα και λόγος ύπαρξης είναι πως είναι θρησκείες εξ αποκαλύψεως? Αυτό καθιστά κάθε μία από αυτές ξεχωριστές και μοναδικά αληθινές.
Για κάθε μία η πίστη είναι ΔΟΓΜΑ που δεν επιδέχεται καμία απολύτως αμφισβήτηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2011, 14:57:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ούτως ή άλλως, η ορθόδοξη εκκλησία δέχεται και τα απόκρυφα και τα κανονικά, αλλά με διαφορετικά ονόματα.

Και όπως λέει και ο προλαλήσας, έχουν ακριβώς την ίδια ιστορική αξία: ΜΗΔΑΜΙΝΗ!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2011, 17:52:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προχώρα ρε συ το θέμα, πολύ αργείς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2011, 22:03:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
απο την αστρολογια κ το αληθινο της στα αποκρυφα ευαγγελια...

τι εισαστε εσεις? θηρια ανημερα μπραβο σας...


οσο για τα αποκρυφα ευαγγελια μεγαλο θεμα...το μονο που εχω να πω ειναι οτι ο "συνθετης" της βιβλου ηταν παγανιστης αν αυτο σημαινει κατι...

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2011, 22:15:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
hunter1

quote:
απο την αστρολογια κ το αληθινο της στα αποκρυφα ευαγγελια...

... ενώ το θέμα είναι για τις προφητείες της ΠΔ που αφορούν τον Ιησού...

quote:
οσο για τα αποκρυφα ευαγγελια μεγαλο θεμα...το μονο που εχω να πω ειναι οτι ο "συνθετης" της βιβλου ηταν παγανιστης αν αυτο σημαινει κατι.

Όταν λες "συνθέτης της Βίβλου", εννοείς τον...?

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 10:45:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα πεσω στην παγιδα σου κ θα πω τον Μ.Κωνσταντινο...

απο κεικ περα??

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 11:01:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
... ενώ το θέμα είναι για τις προφητείες της ΠΔ που αφορούν τον Ιησού...
... και το οποίο έχει σταματήσει από την σελίδα 15.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 11:40:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

θα πεσω στην παγιδα σου κ θα πω τον Μ.Κωνσταντινο...

απο κεικ περα??

d.k


Διακρίνω κάποια απόδοση υστεροβουλίας ή κάνω λάθος?
Τι θα πει “θα πέσω στην παγίδα σου” ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 12:48:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η νεκροψια θα δειξει...

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Black_Swan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 17:12:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

θα πεσω στην παγιδα σου κ θα πω τον Μ.Κωνσταντινο...

απο κεικ περα??

d.k


ο Μ.Κωνσταντίνος έβρασε την γυναίκα του, και την έκανε σούπα... ήταν νόστιμη άραγε?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 17:19:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

θα πεσω στην παγιδα σου κ θα πω τον Μ.Κωνσταντινο...

απο κεικ περα??

d.k


ο Μ.Κωνσταντίνος έβρασε την γυναίκα του, και την έκανε σούπα... ήταν νόστιμη άραγε?



Αυτά και άλλα πολλά έκαναν οι ειδωλολάτρες της εποχής εκείνης.

Γιατί άραγε, στο Κολοσσαίο τι έκαναν; Μήπως δεν έριχναν του Χριστιανούς στα λιοντάρια και αυτοί διασκέδαζαν με τη φρίκη των αθώων ανθρώπων;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Black_Swan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 17:34:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

θα πεσω στην παγιδα σου κ θα πω τον Μ.Κωνσταντινο...

απο κεικ περα??

d.k


ο Μ.Κωνσταντίνος έβρασε την γυναίκα του, και την έκανε σούπα... ήταν νόστιμη άραγε?



Αυτά και άλλα πολλά έκαναν οι ειδωλολάτρες της εποχής εκείνης.

Γιατί άραγε, στο Κολοσσαίο τι έκαναν; Μήπως δεν έριχναν του Χριστιανούς στα λιοντάρια και αυτοί διασκέδαζαν με τη φρίκη των αθώων ανθρώπων;


Ναι αλλά αυτός αγιοποιήθηκε και λατρεύεται σαν ΑΓΙΟΣ...

Edited by - Black_Swan on 25/05/2011 17:35:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 17:45:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο Μ.Κωνσταντίνος έβρασε την γυναίκα του, και την έκανε σούπα... ήταν νόστιμη άραγε?




Κρύβε λόγια.
Και οι τοίχοι έχουν αυτιά

Μην σε ακούσει κανένας ΕαρινοΝικόδημος, τους βάζεις ιδέες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Black_Swan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 17:50:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ο Μ.Κωνσταντίνος έβρασε την γυναίκα του, και την έκανε σούπα... ήταν νόστιμη άραγε?




Κρύβε λόγια.
Και οι τοίχοι έχουν αυτιά

Μην σε ακούσει κανένας ΕαρινοΝικόδημος, τους βάζεις ιδέες.


χμμμ λες? κύκνος σούπα... νομίζω ταιριάζει σε μενού γκουρμέ εστιατορίου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 17:55:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

quote:

θα πεσω στην παγιδα σου κ θα πω τον Μ.Κωνσταντινο...

απο κεικ περα??

d.k


ο Μ.Κωνσταντίνος έβρασε την γυναίκα του, και την έκανε σούπα... ήταν νόστιμη άραγε?



Αυτά και άλλα πολλά έκαναν οι ειδωλολάτρες της εποχής εκείνης.

Γιατί άραγε, στο Κολοσσαίο τι έκαναν; Μήπως δεν έριχναν του Χριστιανούς στα λιοντάρια και αυτοί διασκέδαζαν με τη φρίκη των αθώων ανθρώπων;


Ναι αλλά αυτός αγιοποιήθηκε και λατρεύεται σαν ΑΓΙΟΣ...



Αν δεν είχε αγιοποιηθεί δεν θα υπήρχε πρόβλημα;
Δηλαδή, τι είναι αυτό που σε ενοχλεί; Η αγιοποίηση ή οι φρικιαστικές πράξεις;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 17:58:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι βρε Γιαννη,δεν κάνουμε τέτοια εμείς!

Τις αγαπάμε και τις φροντίζουμε τις γυναίκες
γιατι καλώς ή κακώς τις θεωρούμε ισότιμες και
ισάξιες.

Τώρα,για να λέμε την αλήθεια,μια γυναίκα με τον
Εαρινό δεν κινδυνεύει να χάσει τίποτα,πέρα απο
το μυαλό της!

Θα του λέει:
ΓΥΝ:Μ'αγαπάς Δήμο μου?

ΕΑΡ:Σύμφωνα με τον Λάκαν,η αγάπη...

ΓΥΝ:Ναι αγάπη μου,αλλά πόσο μ'αγαπάς?

ΕΑΡ:Κατά τον Σοπενχάουερ,το ποσοστό αγάπης...

ΓΥΝ:Δηλαδή Δημάκο μου,είμαι για σένα τα πάντα?

ΕΑΡ:Οχι ακριβώς καλή μου,κατά τον Χιούμ ο έρωτας και η αιτία...

ΓΥΝ:Τότε Δήμο μου σε πειράζει να πάω μια βόλτα με τον κουμπάρο?

ΕΑΡ:Οχι,αλλά σύμφωνα με τον Φροϋντ ο φαλλός του κουμπάρου...

ΓΥΝ:Ε,οχι βρέ Δήμο,δεν είναι και τόσο...μικρός!!

ΕΑΡ:
ΕΑΡ:!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Black_Swan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 18:00:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν δεν είχε αγιοποιηθεί δεν θα υπήρχε πρόβλημα;
Δηλαδή, τι είναι αυτό που σε ενοχλεί; Η αγιοποίηση ή οι φρικιαστικές πράξεις;


και τα 2 με ενοχλούν αλλά ένα παραπάνω ότι αγιοποιήθηκε ένας δολοφόνος τι απορία έχεις σχετικά με αυτό? Σου φαίνεται νορμάλ σαν εξέλιξη? Είναι και αυτό ένα από τα πολλά φάουλ της εκκλησίας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 18:00:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

quote:

[quote]
θα πεσω στην παγιδα σου κ θα πω τον Μ.Κωνσταντινο...

απο κεικ περα??

d.k


ο Μ.Κωνσταντίνος έβρασε την γυναίκα του, και την έκανε σούπα... ήταν νόστιμη άραγε?



Αυτά και άλλα πολλά έκαναν οι ειδωλολάτρες της εποχής εκείνης.

Γιατί άραγε, στο Κολοσσαίο τι έκαναν; Μήπως δεν έριχναν του Χριστιανούς στα λιοντάρια και αυτοί διασκέδαζαν με τη φρίκη των αθώων ανθρώπων;


Ναι αλλά αυτός αγιοποιήθηκε και λατρεύεται σαν ΑΓΙΟΣ...



Αν δεν είχε αγιοποιηθεί δεν θα υπήρχε πρόβλημα;
Δηλαδή, τι είναι αυτό που σε ενοχλεί; Η αγιοποίηση ή οι φρικιαστικές πράξεις;

**Διόρθωση: δεν λατρεύεται ως Άγιος, αλλά τιμάται ως Άγιος.

Edited by - Ψηλός on 25/05/2011 18:01:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Black_Swan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 18:06:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν δεν είχε αγιοποιηθεί δεν θα υπήρχε πρόβλημα;
Δηλαδή, τι είναι αυτό που σε ενοχλεί; Η αγιοποίηση ή οι φρικιαστικές πράξεις;

**Διόρθωση: δεν λατρεύεται ως Άγιος, αλλά τιμάται ως Άγιος.



όχι γιάννης γιαννάκης....

και ψηλέ σβήσε τίποτα από τις παραπομπές καταλαμβάνεις άχρηστο χώρο στους σερβερς του esoterica... είναι που είναι αρχαίο το σαιτ (ίδιο από το 2002-03!) μη το φορτώνεις και άλλο!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 18:10:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Αν δεν είχε αγιοποιηθεί δεν θα υπήρχε πρόβλημα;
Δηλαδή, τι είναι αυτό που σε ενοχλεί; Η αγιοποίηση ή οι φρικιαστικές πράξεις;


και τα 2 με ενοχλούν αλλά ένα παραπάνω ότι αγιοποιήθηκε ένας δολοφόνος τι απορία έχεις σχετικά με αυτό? Σου φαίνεται νορμάλ σαν εξέλιξη? Είναι και αυτό ένα από τα πολλά φάουλ της εκκλησίας...


Η Εκκλησία συνηθίζει να τιμά πρόσωπα που συνεισφέρανε για το καλό της ίδιας (το Εκκλησία μη το εκλάβεις υπό την έννοια του θεσμού όπως τον αντιλαμβανόμαστε στα όρια της χώρας μας). Ο Μ. Κωνσταντίνος, υπό την ανοχή του, ήταν ο πρώτος που επέτρεψε να γίνει και ο Χριστιανισμός μια από τις επίσημες θρησκείες της Αυτοκρατορίας και για το λόγο αυτό τον τιμά η Εκκλησία.

Το ότι ένας δολοφόνος μπορεί να γίνει Άγιος είναι και ο πλούτος, καθώς και ένα από τα μηνύματα της Χριστιανοσύνης.
Κανείς δεν είναι καταδικασμένος και αποκλεισμένος από αυτό που υπόσχεται ο Χριστιανισμός.
Σύμφωνα με το Χριστιανισμό, ακόμη και ως τη στιγμή της τελευταίας σου αναπνοής μπορείς να σωθείς, φτάνει να έχεις μετανοήσει ειλικρινά. Είναι όντως δύσκολο για εμάς να κρίνουμε το κατά πόσο και αν μετανόησε κάποιος, αλλά δεν είναι δικό μας θέμα.

Μη ξεχνάς πως πριν τον Μ. Κωνσταντίνο, ένας άλλος «κακός» που αγιοποιήθηκε ήταν και ο ένας εκ των δύο ληστών που ήταν πάνω στο σταυρό!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 18:13:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Αν δεν είχε αγιοποιηθεί δεν θα υπήρχε πρόβλημα;
Δηλαδή, τι είναι αυτό που σε ενοχλεί; Η αγιοποίηση ή οι φρικιαστικές πράξεις;

**Διόρθωση: δεν λατρεύεται ως Άγιος, αλλά τιμάται ως Άγιος.



όχι γιάννης γιαννάκης....

και ψηλέ σβήσε τίποτα από τις παραπομπές καταλαμβάνεις άχρηστο χώρο στους σερβερς του esoterica... είναι που είναι αρχαίο το σαιτ (ίδιο από το 2002-03!) μη το φορτώνεις και άλλο!



Για την Ορθόδοξη Εκκλησία, άλλο είναι το Γιάννης και άλλο το Γιαννάκης.

Για όποιον γουστάρει να είναι το ίδιο, γούστο του και καπέλο του.
Αν θες όμως να μιλάς με σωστά κριτήρια, τότε θα πρέπει να δεχθείς αυτό που δέχονται εκείνοι τους οποίους και μέμφεσαι. Κάθε σωστός κριτής, αυτό θα έκανε.

Edited by - Ψηλός on 25/05/2011 18:16:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy