ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η απάτη των προφητειών
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 12:46:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Ο μακεδων απο οτι βλεπω συνεχιζει την προπαγανδα του κατα του χριστιανισμου χαχαχα παραμενεις γραφικος οπως παντα παντως εισαι απολαυση ειλικρινα αχα

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84


Βρε καλώς τον!
Μετά από χρόνια και ζαμάνια αποχής και μετά από τόσες παραθέσεις και στοιχεία του Macedon, το μόνο που κάνεις είναι ν' αφήνεις μια κουτσουλιά που δεν λέει τίποτα;;;

Χαχα!
ΟΕΟ για πάντα! Κάνατε καρέ βρε!



εχω μαθει πλεον να μην μιλαω σε τοιχους παραμονο σε ανθρωπους που εχουν κριτικο πνευμα και καλη προαιρεση αγαπητε για αυτο και η κουτσουλια μου οπως εγραψες .

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 12:51:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο εσωτερισμός απλά σε βάζει να κολυμπας στην υποκειμενική σου άποψη για το τι συμβαίνει και πως αισθάνεσαι εσύ με την εμπειρία σου τα φαινόμενα αυτά , και αυτο δεν καμμία σχέση με την πραγματική γνώση , αλλα το βέβαιο είναι οτι θα σε οδηγήσει στην ΠΛΑΝΗ όπως είναι ξεκάθαρο απο τα όσα γράφεις

Όλοι οι μεγάλοι μύστες της αρχαιότητας δηλαδή κολυμπούσαν σε μια πλάνη,πόσο αφελής μπορείς να είσαι?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 12:54:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θυμάσαι ποιός το είχε πει αυτό: "Οχι φιλε μου εσυ δεν μπορεις να εισαι Ρωμαιοχριστιανος γιατι πολυ απλα αυτο θελει μαγκια και πρεπει επισης να εκτιμας την πλουσια κληρονομια των Ρωμαιων που εσυ ουτε την εχεις ακουστα οποτε μεινε εκει που εισαι σε προτιμαω με κανεις να γελαω και να νιωθω τυχερος που δεν ζω στο σκοταδι σου....VELISSARIΕ;;;

O.E.O.! (Oργάνωση Επιβολλής Ολιγόνοιας)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 13:00:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μονο που με ενοχλει ειναι τα νεα παιδια που μπαινουν εδω μεσα και διαβαζουν τις κουταμαρες 2-3 ανθρωπων και δεν μπορουν να διακρινουν την σκοπιμη φαυλοτητα σας.

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 13:02:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εχω μαθει πλεον να μην μιλαω σε τοιχους παραμονο σε ανθρωπους που εχουν κριτικο πνευμα και καλη προαιρεση αγαπητε
Να υποθέσω, μιας και απευθύνεσαι στον macedon, ότι είναι άνθρωπος (ο macedon) που έχει "κριτικο πνευμα" και με "καλη προαιρεση";;;

Και αυτό εδώ "Ο μακεδων απο οτι βλεπω συνεχιζει την προπαγανδα του κατα του χριστιανισμου χαχαχα παραμενεις γραφικος"...τι είναι;

Σχιζοφρένεια;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 13:09:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
εχω μαθει πλεον να μην μιλαω σε τοιχους παραμονο σε ανθρωπους που εχουν κριτικο πνευμα και καλη προαιρεση αγαπητε
Να υποθέσω, μιας και απευθύνεσαι στον macedon, ότι είναι άνθρωπος (ο macedon) που έχει "κριτικο πνευμα" και με "καλη προαιρεση";;;

Και αυτό εδώ "Ο μακεδων απο οτι βλεπω συνεχιζει την προπαγανδα του κατα του χριστιανισμου χαχαχα παραμενεις γραφικος"...τι είναι;

Σχιζοφρένεια;



Απλα μου θυμιζει μια διαφημιση με τα πρασινα μπλε παπαγαλακια και με διασκεδαζει αφανταστα.

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 13:32:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το μονο που με ενοχλει ειναι τα νεα παιδια που μπαινουν εδω μεσα και διαβαζουν τις κουταμαρες 2-3 ανθρωπων και δεν μπορουν να διακρινουν την σκοπιμη φαυλοτητα σας.
Δηλαδή ούτε παιδιά δεν μπορείτε να πείσετε;;;
Εσείς σε τι ηλικία πεισθήκατε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 13:41:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Το μονο που με ενοχλει ειναι τα νεα παιδια που μπαινουν εδω μεσα και διαβαζουν τις κουταμαρες 2-3 ανθρωπων και δεν μπορουν να διακρινουν την σκοπιμη φαυλοτητα σας.
Δηλαδή ούτε παιδιά δεν μπορείτε να πείσετε;;;
Εσείς σε τι ηλικία πεισθήκατε;



το μισος που εχετε για τον χριστιανισμο και το δηλητηριο που χυνετε καθημερινα μπορει να πεισει μερικα παιδια αυτα που δεν θα το ψαξουν βαθυτερα.Δεν υπαρχει το ρημα πειθω στον χριστιανισμο αλλα το πιστευω το οποιο στο λεξιλογειο σας δεν βρισκεται πουθενα .

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 13:48:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

strangerz2 :

quote:
Αλήθεια το είδες αυτό,ή μιλάς υποθετικά?

Οταν ο Παναθηναικός έχασε με 5-1 απο την Μπαρτσελόνα.Είχα δεί προηγουμένως στον ύπνο μου οτι παίζαμε με τον ΠΑΟΚ εντός έδρας και χάσαμε με 0-4.

Ξέρεις,τα προφητικά όνειρα μπορούν να εξηγηθούν με τους νόμους της αναλογίας.


Αλήθεια το είδα , αλλα υπέθεσα οτι απλά είχα ξεχάσει το χυμό πορτοκάλι εκτος ψυγειου το προηγούμενο βράδι και είδα στο ύπνο μου οτι χάλασε .
Το συνδύασα με ΛΟΓΙΚΑ πράγματα όχι με άσχετα .
Νόμοι αναλογίας δεν υπάρχουν γιατί τότε δεν μιλάμε για προφητεία αλλα για ΑΥΘΥΠΟΒΟΛΗ .

Περιμένω δηλαδή να μου συμβεί κάτι που ταιριάζει με το όνειρο και υποβάλλω τον εαυτό μου στην ιδέα οτι τελικά αυτη ήταν η σημασία του ονείρου .
Δηλαδή ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΟΡΤΗΣ .

Αστο . Ετσι Και η γάτα μου είναι μέντιουμ.
Στον υπνο της βλέπει οτι πιάνει ποντικια και στον ξύπνιο της πιάνει μόνο πλαστικά μπαλάκια .
Τι να κάνω ? Να της βάλω φακιολι και να την στειλω στα κανάλια ?

quote:
Για τα υπόλοιπα που λές,μπορώ να σου πώ οτι το πώς βλέπεις την πραγματικότητα,εξαρτάται απο το υποσυνείδητο και τα βιώματα που έχεις εκει μέσα.Αν εσύ βλέπεις παντού υλιστικότητα,είναι επειδή πότε σου δέν είχες υπερφυσικές εμπειρίες και το υποσυνείδητο είναι κατα αυτόν τον τρόπο προγραμματισμένο,όχι απο εσένα αλλά απο τρίτους.

ΟΧΙ. Πολλες φορές έχω νομίσει μικρός οτι είχα κάποιες υπερφυσικές εμπειρίες αλλα μεγαλωνοντας κατάλαβα οτι είχα κάνει λάθος και , οτι είχα σκεφτεί τότε , ηταν ανοησία .

Αυτο προέρχεται απο το γεγονός οτι μεγαλωνοντας έμαθα πολλά πράγματα , και διαπίστωσα οτι το 99,99% των δηθεν υπερφυσικών εμπειριών εξηγούνται με την λογική , απο αυτούς που έχουν ΤΙΣ ΕΠΑΡΚΕΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ για να τις εξηγήσουν.

Αφήνω και ένα παραθυρο του 0,01% για φαινόμενα που δεν γνωριζουμε ακόμα όλες τις φυσικές παραμέτρους τους .

quote:
Σχετικά με το όνειρο με τα χιλιάδες πτώματα,ξέρεις δέν ήταν μόνο μια εικόνα,ήταν και μια θλιβερή αίσθηση,αισθανόμουνα πολύ άσχημα.Στα όνειρα πρέπει να προσθέσεις και τον παράγοντα συναίσθημα.

Δεν νομίζω κανένας να βλέπει νεκρούς στον υπνο του και να μήν στεναχωριέται .

quote:
Δεν είναι μόνο αυτό το όνειρο,ξέρω μέρες πρίν ,αν θα μου συμβεί κάτι ευχάριστο ή δυσάρεστο σε εμένα.Στα όνειρά μου βλέπω συμβολικές σκηνές που εμπεριέχουν συναισθήματα που τα βιώνω αργότερα και στην πραγματικότητα.Οι εικόνες μπορεί να είναι ασχετες και περίεργες,τα συναισθήματα όμως είναι ακριβώς όπως βγαίνουν και στην πραγματικότητα.Αυτό συμβαίνει 2 χρόνια τώρα.

Πρέπει να το ζήσεις ο ίδιος για να καταλάβεις περι τίνος πρόκειται.


Θα σου πρότεινα να επισκευθεις ένα ψυχολογο να κάνετε μια κουβέντα σχετικά με αυτα που λές εδώ.

Οχι γιατί θεωρώ οτι δεν είσαι καλά , αλλα γιατί αυτα τα φαινόμενα εξηγούνται απο την ψυχολογία και είναι απολυτα φυσιολογικά όταν υπάρχει κατάλληλο ψυχολογικό υπόβαθρο και μία κλίση προς το "υπερφυσικό" .

Η ίδια κλίση παρατηρείται και σε πολλές παθολογικές καταστάσεις χωρίς φυσικά να θέλω να πω οτι ανήκεις σε αυτές .

quote:
Αυτά που ξέρεις έχουν ελάχιστα σχέση με την πραγματικότητα.

Αυτό θα έλεγα και εγώ για σένα .
Μην συγχέεις αυτό που αντιλαμβάνεσαι εσύ ως πραγματικότητα με την ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ πραγματικότητα .

quote:
Όλοι οι μεγάλοι μύστες της αρχαιότητας δηλαδή κολυμπούσαν σε μια πλάνη,πόσο αφελής μπορείς να είσαι?

Ολοι οι μεγάλοι μύστες ήταν σοφοί άνθρωποι για την εποχή τους , και κάποιων οι απόψεις παραμένουν επίκαιρες και σήμερα .

Κάποιοι όμως έχουν πεί και μεγάλες ανοησίες , μη μπορώντας να εξηγήσουν αυτά που έβλεπαν , και εφευρισκοντας ευφάνταστα σενάρια για να εξηγήσουν τον κόσμο .

Και φυσικά κανένας δεν ήταν σε θέση παρόλο που είχαν διαβάσει καλά το υποκείμενο "άνθρωπος" να εξηγήσουν με πληρότητα ολες τις παραμέτρους της ανθρώπινης φύσης γιατί δεν είχαν τις ΓΝΩΣΕΙΣ .

Δεν νομίζω να ανακάλυψε κανεις απο αυτούς την Ψυχανάλυση πριν τον ΦΡΟΥΝΤ ουτε τους νόμους της εξέλιξης πριν τον ΔΑΡΒΙΝΟ.
Για να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 14:04:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αριστοτελη, εξακολουθω να μην αντιλαμβανομαι το ΓΙΑΤΙ

ΓΙΑΤΙ συμβαινει κατι τετοιο ? οχι τι 'δεξιοτητες' εχουμε και μας το επιτρεπουν να το κανουμε , αλλα ΓΙΑΤΙ ενα πνευμα μας στελνει εικονες ... τι ειναι κατι σα κουτσομπολιο ? καθετε το πνευμα μου με το αγιο πνευμα και τα λενε ενω εγω κοιμαμε ??? γιατι το πνευμα στελνει αυτες τις εικονες ? ποιος ο λογος ? ο σκοπος ? να με προυδοποιησει ? απο τι ? αφου δεν μπορω να το αποφυγω ... αρα ??? !!

εαν καταλαβα καλα αυτο με την ταινια , θες να μου πεις οτι βλεπω ενα κομματι απο ΜΙΑ ταινια απο τις πολλες που υπαρχουν , οκ δεκτο , ΠΟΥ ΠΑΕΙ Η ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ ? λογικα πχ το μυνημα που σου γραφω δημιουργει για ΕΜΕΝΑ μια σειρα απο εναλακτικες ταινιες που μελλοντικα θα εχουν διαφορες επιπτωσεις σε εμενα ... το βραδυ βλεπω κατι ... αυτο το κατι ειναι το ΕΝΑ απο τις πχ 100 διαφορετικες εκδοχες ... ΠΩΣ ΕΠΙΛΕΧΘΗΚΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΝΑ ? απο ΠΟΙΟΝ ? και ΓΙΑΤΙ ? τελικα επιλεγω εγω την ζωη μου ή καποιος εχει ενα βιντεο και βαζει οτι βιντεοκασετα του γουσταρει και εγω απλα ΕΚΤΕΛΩ ως μαριονετα ??? γιατι για μενα η ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ εαν υπαρχει εχει αυτο το νοημα , ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ επελεξε ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ και εγω δεν εχω κανεναν λογο !!!

μπορει να μας δωσει καποιος τον λογο που υπαρχουν οι προφητειες και ποια η χρησημοτητα τους ?

οι "προφητες" που εχουν κανει τις προφητειες , αυτοβαφτιζονταν ως προφητες ή τους βαφτισαμε εμεις μετα γιατι ΕΤΣΙ μας βολευε ?


ο ονειροκριτης εκμεταλευεται την αγνοια των ανθρωπων να αντιληφθουν τι ειναι ενα ονειρο και τους μασαει το χρημα !!!! ομοια και ολοι οι αλλοι μεντιουμ αστρολογοι χαρτοματνεια καφετζουδες και αλλα

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 14:07:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι Μιλλερίτες και η προφητεία τους

Ο αγρότης Γουίλιαμ Μίλερ είχε πάθος με την Αγία Γραφή. Την διάβαζε
ξανά και ξανά για πολλά χρόνια, μέχρι που κατέληξε στο συμπέρασμα ότι
ανάμεσα στις Γραφές είναι κρυμμένη η ημερομηνία της καταστροφής του
κόσμου.
Μετά από πολλή μελέτη, κατέληξε στο συμπέρασμα ότι η Δευτέρα Παρουσία
θα γινόταν στο χρονικό διάστημα ανάμεσα στις 21 Μαρτίου του 1843 και
τις 21 Μαρτίου του 1844. Όταν εξήγησε τις θεωρίες του στον κόσμο,
χιλιάδες ήταν αυτοί που τον πίστεψαν και έγιναν οι ακόλουθοι του, οι
λεγόμενοι Μιλλερίτες.
Μαζί κατέληξαν ότι η ακριβής ημερομηνία που θα ερχόταν το Τέλος, θα
ήταν η 23 Απριλίου του 1843. Ο παροξυσμός και ο πανικός που επικράτησε
ήταν μεγάλος: δεκάδες οικογένειες πούλησαν ή και χάρισαν όλα τα
υπάρχοντα τους, αφού δεν θα τα χρειάζονταν όταν ο Κύριος τους ερχόταν
στη Γη.
Όμως, όταν ξημέρωσε η 24 Απριλίου και είδαν ότι κανένας Θεός δεν
εμφανίστηκε, οι Μιλλερίτες διασπάστηκαν, και εκείνοι που συνέχισαν να
κηρύττουν το τέλος του κόσμου σχημάτισαν την εκκλησία των Αντβεντιστών
της Εβδόμης Ημέρας. Το όνομά τους προέρχεται από την πίστη τους ότι η
Δευτέρα Έλευση (αγγλ. Advent) του Χριστού θα γίνει γρήγορα...

Ο ταλαντούχος κύριος Νοστράδαμος

Αν κάποιος διαβάσει τις προφητείες του Νοστράδαμου, είναι σίγουρο ότι
θα ανακαλύψει πολλές εσχατολογικές προβλέψεις από τον πιο διάσημο
Προφήτη της ανθρωπότητας. Μια πολύ συγκεκριμένη του προφητεία ήταν ότι
το τέλος του κόσμου θα ερχόταν το 1732.
Σε μία άλλη ο Μισέλ ντε Νοστρεντάμ, είχε αναφέρει συγκεκριμένα "Το
έτος 1999, τον έβδομο μήνα/ Από τον ουρανό θα έρθει ο μεγάλος βασιλιάς
του τρόμου".
Φυσικά, κάτι τέτοιο δεν έγινε ποτέ, και αποδείχτηκε ότι μπορεί ο
Νοστράδαμος να έχει κάνει μερικές πετυχημένες προβλέψεις, αλλά σε ότι
αφορά τον "Αρμαγγεδώνα" έπεσε έξω.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 14:37:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν υπαρχει το ρημα πειθω (λογική) στον χριστιανισμο αλλα το πιστευω (επιβάλλω) το οποιο στο λεξιλογειο σας δεν βρισκεται πουθενα .

Δεν εξεπλάγην!
Γνωστό ακόμα και σε παιδιά...

Σταμάτα να γράφεις. Εκτίθεσαι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 14:51:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εσείς σε τι ηλικία πεισθήκατε;
Θα το διορθώσω αυτό και θα σε ξαναρωτήσω: Σε ποία ηλικία πίστεψες;

Πριν απαντήσης, θυμίσου ότι μας διαβάζουν και παιδιά....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 15:40:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν υπαρχει το ρημα πειθω στον χριστιανισμο αλλα το πιστευω το οποιο στο λεξιλογειο σας δεν βρισκεται πουθενα .

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84


Ασφαλώς φίλε μου , εκεί βρίσκεται η διαφορά μας...
Κάποιοι ελέγχουν τα πράματα και αξιολογούν ως ενήλικες και υπεύθυνοι άνθρωποι!!!

Το μίσος διαχέεται πάντα απο τον δικό σας λόγο...και αυτό διότι αναβλύζει απο το είναι σας..!!!

Αυτοπροσδιορίζεσθε...ευτυχώς!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
azmat
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 17:56:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους azmat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
το κειμενο του Ησιοδου αγγλιστι (οι διαθεσιμες ελληνικες μεταφρασεις απο το αρχαιο κειμενο δεν ειναι καλες)...


μα φυσικά όλοι ξέρουμε ότι τα αρχαία ελληνικά δεν μπορούν να μεταφραστούν στα νέα ελληνικά σωστά γιατί υπάρχει μεγάλο χάσμα μεταξύ τους στα νέα ελληνικά δεν κάνουμε χρήση καμίας λέξης των αρχαίων ελληνικών
ποιο λογικό είναι να τα μεταφράσουμε σε μια ξένη γλώσσα και μετά να μεταφράσουμε το μεταφρασμένο κείμενο στην νεοελληνική

πόσο μ@......... είσαι;

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι ακόμα της μόδας.»
—Ethan Allen



επειδη πιστευω πως η μ@... χτυπαει κοκκινο ...ρωτα, οι καθηγητες πανεπιστημιου ποιων γλωσσων τις μεταφρασμενες εκδοσεις αρχαιων βιβλιων προτεινουν για μια καθως πρεπει μεταφραση...ασχετε! γερμανικες...αγγλικες...και γαλλικες εκδοσεις...
ΝΑΙ ! Δυστηχως η ελλαδα πρωτοτυπει και εκει ...( μην ασχολεισαι καν με κακτους και τα σχετικα...λιγα εχουν μεταφραστει απο σοβαρους ανθρωπους/// αγοραστε τον πελοποννησιακο του θουκυδιδη-μεταφραση βενιζελου)

Edited by - azmat on 28/09/2010 17:59:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 18:06:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Ασφαλώς φίλε μου , εκεί βρίσκεται η διαφορά μας...
Κάποιοι ελέγχουν τα πράματα και αξιολογούν ως ενήλικες και υπεύθυνοι άνθρωποι!!!

Το μίσος διαχέεται πάντα απο τον δικό σας λόγο...και αυτό διότι αναβλύζει απο το είναι σας..!!!

Αυτοπροσδιορίζεσθε...ευτυχώς!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

quote:
Υπάρχει κάτι που πάντα το ξεχνάς Zip:

Τον μάγκα , ηλίθιε , να τον κάνεις μόνο όταν επιδιώξεις και βρεις τον άλλο (τον συνομιλητή σου) σε κατ'ιδίαν, πρόσωπο με πρόσωπο συζήτηση, κι εκεί να σε δω πώς θα τα μαζέψεις και θα φύγεις τρέχοντας, υποψιαζόμενος (γιατί δεν μπορείς να συλλάβεις την πραγματικότητα στην ολότητά της) την πλήρη άγνοιά σου επί παντός επιστητού και μη .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά



Ετσι ειναι οταν παιρνεις θεσεις,ποσο μαλλον αυτες διπλα στα πιστευω σου,εισαι ετοιμος και να τις υπερασπιστεις!
Η συγκεκριμενη αντιδραση-απαντηση υπηρξε μια απο τις πιο ευχαριστες εκπληξης μου εδω μεσα!
Αν λαμπαδιαζει ετσι η ηρεμη δυναμη σκεψου αυτους που θελουν να πιστευουν οτι ειναι της γης οι κατατρεγμενοι!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 18:12:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλα για την αλλη πλευρα,τα παιδια της Εριδας ντε,δεν το συζηταω!
Τιμουν τους προγονους τους στο ακεραιο!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 18:43:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πεπρωμένον φυγείν αδύνατον,οταν θα το καταλαβετε αυτο κυριοι σκεπτικιστες ή οπως αλλιως θελετε να αυτοαποκαλεισθε τοτε να συζητησουμε και για μεντιουμ και για οραματιστες και για χαρτοριχτρες!
Υπαρχει νοημα στο να καλεσει καποιος την αστυνομια,που ειμαι σιγουρος οτι θα'χουν υπαρξει και τετοια περιστατικα,και να τους πει θα γινει το ταδε εγκλημα-σεισμος-λιμος και καταποντισμος;
Αμα σου μελλει να πνιγεις μη σε νοιαζει και αν καεις,μοιρολατρικο για να το σηκωσει το εγω μας!


Η μοίρα οδηγεί αυτούς που τη δέχονται και σέρνει αυτούς που την αρνούνται!

Κατι ακομα για τους κομπογιαννιτες,θυμαμαι σε ενα σοου εναν ιταλο υπνωτιστη να κοιταει το κοινο και να το υπνωτιζει καλοντας τους να εκτελεσουν την κινηση του ρομποτ επι σκηνης,πραγματι καπου στο 10% του κοινου αρχιζει με εκπληκτικη προσομοιωση να εκτελει την κινηση ενος ρομποτ ητοι μηχανικη κοφτη και εμφανεστατα προκαθορισμενη.Ενας απο αυτους ομως φενονταν να προσποιητε και οχι με τοσο ακριβη τροπο οπως οι αλλοι,τον πλησιαζει λοιπον ο υπνωτιστης του πιανει τα χερια και του λεει με εντονο υφος: τι κανεις;
κατσε κατω!
Μιμητισμος κυριοι και κυριες,
ακομα και η πιο γελοια συμπεριφορα βρισκει τους μιμητες τις!
Περιμενατε κατι διαφορετικο στα μεντιουμ και στις χαρτοριχτρες!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 18:59:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
επειδη πιστευω πως η μ@... χτυπαει κοκκινο ...ρωτα, οι καθηγητες πανεπιστημιου ποιων γλωσσων τις μεταφρασμενες εκδοσεις αρχαιων βιβλιων προτεινουν για μια καθως πρεπει μεταφραση...ασχετε! γερμανικες...αγγλικες...και γαλλικες εκδοσεις...
Ελληνικά γνωρίζουν οι "καθηγητάδες";

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 20:07:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 :

quote:
ετσι λοιπον λειτουργει η προφητεια στην πρωτη περιπτωση που διεκρινα, στις αλλες δυο περιπτωσεις η προφητεια ειναι επισφαλης και προκυπτει απο την ευαισθησια της ζωικης ψυχης...οπως καθε πνευματοψυχη αποτελει μερος του Αγιου Πνευματος ετσι και καθε ζωικη ψυχη αποτελει μερος ενος μεγαλου αορατου πεδιου που λεγεται αστρικο πεδιο (ας πουμε πως ειναι το εμψυχωτικο πεδιο της υλης), οι ζωικες ψυχες λοιπον εχουν ενα μικρο χαρισμα προφητειας οταν ειναι πολυ ευαισθητες ωστε να αντιλαμβανονται την επαφη τους με το αστρικο πεδιο και ειναι μεσα απ' αυτο το πεδιο που συλλαμβανουν δονησεις, πληροφοριες και εικονες για πραγματα που προκειται να συμβουν, συνηθως αυτο συμβαινει οταν ο νους εχει υπνωτισθει αλλα μερικοι ψυχικοι ειναι τοσο ευαισθητοι που ακομη και με ξυπνιο το νου μπορουν να πιανουν τις δονησεις στην καλη τους μερα.

Δεν ξέρω τι λές εσύ για πνευματοψυχες ζωικές ψυχες και πρασινα άλογα .
Αυτο που ξέρω είναι οτι ένας σκύλος η μία γατα μπορει να προβλέψει έναν σεισμό λίγη ώρα πριν γίνει , ενω κανένας άνθρωπος απλός , η μέντιουμ δεν μπορεί .

Ολα τα υπόλοιπα που γράφεις είναι λόγια ανευ ουσίας .
Εξήγησε μου πως ο σκύλος που έχει μόνο ζωική ψυχή μπορεί να κάνει κάτι που δεν μπορεί ο άνθρωπος που έχει και " ζωική " ψυχή και "πνευματοψυχή" .
Διότι αν μπορούσε , στην Ιαπωνία που κάνει 1000 σεισμούς τον χρόνο , θα ήταν ο παράδεισος των μέντιουμ και δεν θα ευρισκες στην Ελλάδα , ουτε χαρτορίχτρα να σου πεί τον καφέ .

Απλά πράγματα σταράτα και οχι αοριστες θεωρίες .





απλα ο σκυλος εχει τοσο οξυμενα αισθητηρια που αντιλαμβανεται και τις μικροτερες δονησεις που προμηνυουν το σεισμο, δεν ειναι θεμα της ζωικης ψυχης του η προβλεψη...

τωρα κακως πιστευεις οτι μεμονωμενοι ανθρωποι λογω προαισθηματων δεν εχουν σωθει απο καταστροφες, και απο σεισμους και απο μοιραια αεροπορικα ταξιδια και απο μοιραια δρομολογια πλοιων...

για παραδειγμα στην καταστροφη του Τιτανικου εχουμε πολλους που ανεβαλαν το ταξιδι λογω προαισθηματων...

"Αρκετοί άνθρωποι όμως έλαβαν στα σοβαρά τις προαισθήσεις τους και ακύρωσαν τα εισιτήριά τους. Ο δεύτερος μηχανικός Colin MacDonald αρνήθηκε τη θέση του στον Τιτανικό, εξαιτίας μίας αίσθησης ότι κρεμόταν μία απειλή καταστροφής πάνω από αυτόν. Ακόμα και μερικοί από τους πλούσιους και διάσημους επιβάτες είχαν νιώσει κάπως περίεργα. Οι J.P. Morgan και Vanderbilt ακύρωσαν και οι δύο τα εισιτήριά τους, επικαλούμενοι του δεισιδαιμονικού φόβου που είχαν στο να κάνουν ένα μεγάλο ταξίδι με ένα κατασκευασμένο πλοίο.

Ένας άλλος άνθρωπος που ήταν μέλος του πληρώματος έλαβε επίσης μια προειδοποίηση, αλλά απέτυχε να αντιδράσει σ' αυτήν αποτελεσματικά. Ο Luigi Gatti, μάνατζερ του ελεγκτικού γραφείου του Τιτανικού, υπέγραψε για τον Τιτανικό, παρά το γεγονός ότι η γυναίκα του ήταν αντίθετη με την ιδέα. Είχε μία προαίσθηση σχετικά με τη δουλειά του συζύγου της στο τεράστιο πλοίο και ένιωθε παράξενα σχετικά μ' αυτό."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 20:43:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αριστοτελη, εξακολουθω να μην αντιλαμβανομαι το ΓΙΑΤΙ

ΓΙΑΤΙ συμβαινει κατι τετοιο ? οχι τι 'δεξιοτητες' εχουμε και μας το επιτρεπουν να το κανουμε , αλλα ΓΙΑΤΙ ενα πνευμα μας στελνει εικονες ... τι ειναι κατι σα κουτσομπολιο ? καθετε το πνευμα μου με το αγιο πνευμα και τα λενε ενω εγω κοιμαμε ??? γιατι το πνευμα στελνει αυτες τις εικονες ? ποιος ο λογος ? ο σκοπος ? να με προυδοποιησει ? απο τι ? αφου δεν μπορω να το αποφυγω ... αρα ??? !!

εαν καταλαβα καλα αυτο με την ταινια , θες να μου πεις οτι βλεπω ενα κομματι απο ΜΙΑ ταινια απο τις πολλες που υπαρχουν , οκ δεκτο , ΠΟΥ ΠΑΕΙ Η ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ ? λογικα πχ το μυνημα που σου γραφω δημιουργει για ΕΜΕΝΑ μια σειρα απο εναλακτικες ταινιες που μελλοντικα θα εχουν διαφορες επιπτωσεις σε εμενα ... το βραδυ βλεπω κατι ... αυτο το κατι ειναι το ΕΝΑ απο τις πχ 100 διαφορετικες εκδοχες ... ΠΩΣ ΕΠΙΛΕΧΘΗΚΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΝΑ ? απο ΠΟΙΟΝ ? και ΓΙΑΤΙ ? τελικα επιλεγω εγω την ζωη μου ή καποιος εχει ενα βιντεο και βαζει οτι βιντεοκασετα του γουσταρει και εγω απλα ΕΚΤΕΛΩ ως μαριονετα ??? γιατι για μενα η ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ εαν υπαρχει εχει αυτο το νοημα , ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ επελεξε ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ και εγω δεν εχω κανεναν λογο !!!

μπορει να μας δωσει καποιος τον λογο που υπαρχουν οι προφητειες και ποια η χρησημοτητα τους ?

οι "προφητες" που εχουν κανει τις προφητειες , αυτοβαφτιζονταν ως προφητες ή τους βαφτισαμε εμεις μετα γιατι ΕΤΣΙ μας βολευε ?


ο ονειροκριτης εκμεταλευεται την αγνοια των ανθρωπων να αντιληφθουν τι ειναι ενα ονειρο και τους μασαει το χρημα !!!! ομοια και ολοι οι αλλοι μεντιουμ αστρολογοι χαρτοματνεια καφετζουδες και αλλα

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]



εγω σου απαντησα ηδη, απο τη στιγμη που οι ανθρωποι αποκτησαν πνευματοψυχη μπηκαν στη θεικη οικογενεια...

οι Αγγελοι ας πουμε οτι ειναι τα μικρα αδελφακια του Θεου και οι ανθρωποι τα μακρινα ξαδελφακια, τα οποια ομως εν καιρω θα αναβαθμιστουν σε αδελφακια...

το Αγιο Πνευμα οταν μιλαει στους Αγιους μιλαει σε φιλους του, αυτο ισχυει γιατι καθε αφυπνισμενη πνευματοψυχη ειναι κομματι και κυτταρο του Αγιου Πνευματος...

πολλοι ανθρωποι φανταζονται το Θεο σαν καποιο απομακρο γερο, η μια αφηρημενη εννοια, η καποιο σουπερ μαθηματικο μυαλο αποστασιοποιημενο απο τα του κοσμου και της δημιουργιας..

συμβαινει το εντελως αντιθετο, ο Θεος ειναι φιλος με τους ανθρωπους, ο Χριστος θελει για παραδειγμα να μας κανει στη μελλουσα ζωη ομοτραπεζους και συμποτες του, ο Μυστικος Δειπνος δεν εγινε, εληξε και τελειωσε, θα υπαρξει και στο μελλοντα κοσμο οπου οσοι εισελθουν εκει θα κοινωνουν αφθαρσιας, σωματος και αιματος η αμβροσιας και νεκταρος...

λεει ο Χριστος...

"εγω ειμι η αμπελος υμεις τα κληματα ο μενων εν εμοι καγω εν αυτω ουτος φερει καρπον πολυν οτι χωρις εμου ου δυνασθε ποιειν ουδεν"

εφοσον αυτος ειναι η Αμπελος και εμεις τα κληματα τοτε καταλαβαινεις οτι μιλαμε για μια μεγαλη οικογενεια...

οποτε μη με ρωτας γιατι επικοινωνει μαζι μας σε καποιες περιπτωσεις, εσυ γιατι παιρνεις τηλεφωνο τους συγγενεις και φιλους σου;

παμε τωρα στις εικονες και την ταινια...

η ταινια θραυεται οταν ο ανθρωπος γνωρισει την αληθεια και οταν κανει την υπερβαση μεσω της αγαπης, ο ντετερμινισμος, η μηχανικοτητα του συμπαντος, η καθε ανθρωπινη ειμαρμενη γινεται κομματια οταν μπαινει στην εξισωση ο θειος παραγων, δηλαδη οταν το θεικο κομματι του ανθρωπου, η πνευματοψυχη, ξυπναει και ενεργοποιειται οποτε και παρουσιαζεται η βασιλεια των ουρανων που εντος μας εστιν...

ο ανθρωπος ειναι σκλαβος της ταινιας, του καρμα, της μοιρας αλλα οταν γνωρισει την αληθεια, η αληθεια θα λυτρωσει αυτον απο καθε καρμικη αλυσιδα...

στο αστρικο πεδιο ειναι καταγραμμενη η ιστορια της ζωης μας και η καταληξη της, η ταινια αυτη ισχυει με την προυποθεση οτι δεν θα επαναστατησουμε ποτε, αν επαναστατησουμε και ψαξουμε εσωτερικα να βρουμε γιατι ζουμε μια μηχανικη ζωη τοτε ισως ξεφυγουμε απο τη μοιρα μας...

καθε ανθρωπος οταν πεθαινει βλεπει την ταινια της ζωης του σε ενα μικροσεκ, εαν εχει ξεφυγει απο την ταινια πριν πεθανει δε χρειαζεται να την ξαναδει πεθαινοντας, θα δει αλλα πραγματα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 20:59:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η μοίρα οδηγεί αυτούς που τη δέχονται και σέρνει αυτούς που την αρνούνται!
Η ανάλυση τών προσωπικών εμπειριών δείχνει ότι αυτό φαίνεται σωστό φιλαράκο. Ισως να είναι κι έτσι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 21:19:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΟΧΙ. Πολλες φορές έχω νομίσει μικρός οτι είχα κάποιες υπερφυσικές εμπειρίες αλλα μεγαλωνοντας κατάλαβα οτι είχα κάνει λάθος και , οτι είχα σκεφτεί τότε , ηταν ανοησία .

Τα μικρά παιδιά έχουν περισσότερες πιθανότητες απο τους μεγάλους για υπερφυσικές εμπειρίες,καθώς δέν έχει στεριώσει ακόμα ο τρόπος σκέψης τους.

Απο τα γραπτά σου φένεται οτι είσαι αμετάκλητος στις θέσεις σου,είσαι απόλυτος.Όποτε δέν έχει νόημα να σου παραθέσω επιχειρήματα και γεγονότα που έχουν συμβεί,γιατί ξέρω την αντίδραση.

Δεν είναι σωστό να προσπαθούμε να αλλάξουμε τα πιστεύω του άλλου.

Μαλακία κάνουμε όλοι μας εδώ μέσα.Μπαίνουμε και καλά για να πούμε την αγνή μας άποψη,αλλά μόλις κάποιος έχει διαφορετική άποψη με την δική μας,είσαι έτσι και είσαι αλλιώς.

Πάντως για να βρείς αποδείξεις για το υπερφυσικό,θα πρέπει να το θέλεις.Γιατί αν δέν το θέλεις,τότε ο νούς βλέπει υπο το πρίσμα της υλιστικότητας πάντα αρνούμενος το καθετί.

Είπες πρίν για την τυχαίοτητα και την πιθανότητα να κερδίσει κάποιος το τζόκερ.Αλήθεια πιστεύεις οτι μπορεί να αλλάξει η ζωή κάποιου και αυτό να οφείλεται μόνο στην τύχη.Δεν υπάρχει η τύχη.Όλα τα αποτελέσματα έχουν την ακριβή τους αιτία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 21:26:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όλα τα αποτελέσματα έχουν την ακριβή τους αιτία.
"Αιτία ελομένου θεός αναίτιος."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 22:45:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε νομίζω ότι η προφητεία ανήκει στον χώρο του μεταφυσικού.

Π.χ. αν κάποιος σε άλλο πλανήτη απέχει 500 έτη φωτός από τη γη βλέπει "τώρα" και βιώνει με το τηλεσκόπιό του την άλωση της Πόλης.

Όταν κάποιος κοιμάται ταξιδεύει στο παρελθόν ή στο μέλλον, συμμετέχει ενεργά και βιώνει καταστάσεις.

Ο ίδιος εγκέφαλος είναι που βιώνει εν εγρηγόρσει αυτό που λέμε ύπνο.

Τι είναι πραγματικότερο ο ύπνος ή ο "ξύπνος";

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 23:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

strangerz2 :

quote:
Μαλακία κάνουμε όλοι μας εδώ μέσα.Μπαίνουμε και καλά για να πούμε την αγνή μας άποψη,αλλά μόλις κάποιος έχει διαφορετική άποψη με την δική μας,είσαι έτσι και είσαι αλλιώς.

Σε αυτό συμφωνώ .
Δεν πιστευω βέβαια οτι μπορώ να αλλάξω το τι πιστευει ο καθένας εδω μέσα .
Μια ανταλλαγή αποψεων κάνουμε .
Μπορεί κάτι να κερδίσω εγώ απο σένα , και κάτι εσύ απο μένα .

quote:
Τα μικρά παιδιά έχουν περισσότερες πιθανότητες απο τους μεγάλους για υπερφυσικές εμπειρίες,καθώς δέν έχει στεριώσει ακόμα ο τρόπος σκέψης τους.

Αυτό τι δείχνει κατα την γνώμη σου ?
Κατα την δική μου , δειχνει οτι ατομα χωρίς την εμπειρία της ζωής , ξεγελιόυνται ευκολότερα απο τις αισθήσεις τους και η φαντασία τους ειναι πιο αχαλίνωτη απο ενός ενήλικα .
Για τον λόγο αυτό , βλεπουν ευκολότερα φαντάσματα , τρομάζουν με τρομαχτικές ιστορίες , και φοβούνται το σκοτάδι και τον μπαμπούλα .
Δεν αποτελούν όμως αυτες οι αντιδράσεις , και τα οραματα τους , απόδειξη οτι ο μπαμπούλας υπάρχει.


quote:
Απο τα γραπτά σου φένεται οτι είσαι αμετάκλητος στις θέσεις σου,είσαι απόλυτος.Όποτε δέν έχει νόημα να σου παραθέσω επιχειρήματα και γεγονότα που έχουν συμβεί,γιατί ξέρω την αντίδραση.

Δεν είμαι καθόλου απόλυτος .
Αποδείξεις δεν βλέπω .
Οσο καλή θέληση και αν έχω , δεν μπορώ να αποδεχθώ πράγματα τα οποία μπορώ να εξηγήσω με απλούστερους τρόπους , που δεν απαιτούν προσφυγή στο υπερφυσικό .

quote:
Πάντως για να βρείς αποδείξεις για το υπερφυσικό,θα πρέπει να το θέλεις.Γιατί αν δέν το θέλεις,τότε ο νούς βλέπει υπο το πρίσμα της υλιστικότητας πάντα αρνούμενος το καθετί.

Αρα είναι και αυτό θέμα πίστης .
Λυπαμαι αλλα στην ζωη μου εχω μαθει , και εχω ΠΑΝΤΑ δικαιωθεί ,να μην πιστευω τίποτα , που δεν μπορεί κάποιος να μου το αποδείξει , η εστω να έχει πολύ ισχυρές ενδείξεις για το οτι είναι αλήθεια .

quote:
Είπες πρίν για την τυχαίοτητα και την πιθανότητα να κερδίσει κάποιος το τζόκερ.Αλήθεια πιστεύεις οτι μπορεί να αλλάξει η ζωή κάποιου και αυτό να οφείλεται μόνο στην τύχη.Δεν υπάρχει η τύχη.Όλα τα αποτελέσματα έχουν την ακριβή τους αιτία.

Εντάξει .
Εσύ τωρα για να υποστηρίξεις κάθε τι ανυπόστατο , είσαι ετοιμος να καταρρίψεις χωρίς επιχειρήματα ακόμα και επιστημονικά τεκμηριωμένες θέσεις , οπως την υπαρξη της τυχαιοτητας στον φυσικό κόσμο .
Αν σοβαρά πιστευεις οτι δεν υπάρχουν τυχαία γεγονότα θα σε παρακαλούσα να μου εξηγήσεις γιατί στις 28-10-2010 στα διοδια σχηματαρίου απο τα οποία έτυχε να περνάω , περίμεναν στις ουρές , στις 10 το πρωί ακριβώς , 14 αυτοκίνητα ?
Γιατί οχι 25 η 5 ?

Βρες μου ποιες είναι οι ακριβείς αιτίες που οδήγησαν σε αυτο το νούμερο , αφου λές οτι ολα τα συμβάντα έχουν ακριβείς αιτίες .
Ψαχνοντας θα διαπιστώσεις μόνος σου ποσο ΛΑΘΟΣ κάνεις .

Α , και βρες μου ένα μέντιουμ που να μπορεί να προβλέψει το νούμερο αυτό σε καθημερινή βάση .
ΚΑΙ αμα το βρείς σφύρα μου κλέφτικα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 23:52:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 :
quote:
απλα ο σκυλος εχει τοσο οξυμενα αισθητηρια που αντιλαμβανεται και τις μικροτερες δονησεις που προμηνυουν το σεισμο, δεν ειναι θεμα της ζωικης ψυχης του η προβλεψη...

Τελικά αυτη η ζωική ψυχή τι προβλέπει ?

quote:
ωρα κακως πιστευεις οτι μεμονωμενοι ανθρωποι λογω προαισθηματων δεν εχουν σωθει απο καταστροφες, και απο σεισμους και απο μοιραια αεροπορικα ταξιδια και απο μοιραια δρομολογια πλοιων...

για παραδειγμα στην καταστροφη του Τιτανικου εχουμε πολλους που ανεβαλαν το ταξιδι λογω προαισθηματων...


Αυτα που γράφεις εδώ δεν συνιστούν αποδείξεις .
Ο καθε ενας απο εμας μπορεί να έχει άσχημη διάθεση για κάποιο ταξίδι με πλοίο η αυτοκίνητο , δηλαδή να έχει αυτο που λες άσχημο "προαίσθημα" .

Μου έχει τύχει και μένα πολλες φορές , γιατί είδα κάτι στον ύπνο μου η γιατί ειμουν κουρασμένος κ.ο.κ.

Μου έχει τυχει και να συμβεί πράγματι κάτι στο ταξίδι ,π.χ. μια ατυχία , οπως ένα σκασμένο λάστιχο , αλλα δεν το φορτωσα στο "προαίσθημα" μου γιατί λάστιχο εχω πάθει και σε περιπτώσεις που είμουν μια χαρά .

Απλά ορισμένες φορές οταν υποβάλλεις τον εαυτό σου στην ιδέα οτι κάτι δεν θα πάει καλά , τελικά το κακό θα σου τύχει .
Το προκαλείς ο ίδιος απο τον φόβο και την απροσεξία που αυτός σου προκαλεί .

Τωρα αυτοί οι τρεις που δήθεν πρόβλεψαν το χαμό του Τιτανικού υποτιμούν τις "προφητικές" ικανότητες των υπολοίπων 2200 ατόμων που ήταν στο πλοιο και δεν το πρόβλεψαν .

Είναι απλά και αυτό σύμπτωση .

3 στους 2200 είδαν ένα κακό όνειρο και φοβήθηκαν.
Είναι ΛΟΓΙΚΟ να ανησυχείς οταν ένα πλοίο δεν έχει ξαναταξιδεψει ποτέ , και θέλει να σπάσει και το ρεκόρ ταχύτητας .
Τι ποιο ΑΠΛΟ απο αυτο ?
Ειναι στατιστικά αναμενόμενο και συμβαίνει ΚΑΘΕ μέρα .

Πηγαινε σε ένα αεροδρόμιο να δείς πόσες ακυρώσεις εισητηρίων υπάρχουν καθημερινά . Θα εκπλαγεις .

Κάποιος ξυπνάει άσχημα εχει "προαίσθημα" και δεν πετάει .
Το αεροπλάνο πράγματι πέφτει , με πιθανότητα 1 στις 100.000 περιπτώσεις ας πούμε , και αυτός νόμιζει οτι το πρόβλεψε .

Στις άλλες 99.999 περιπτώσεις που δεν έγινε τίποτα , κανείς δεν δίνει σημασία και το ξεχνά αμέσως .
ΟΛΟΙ ξεχνούν τις πράξεις με τις ασήμαντες συνέπειες , και θυμούνται μόνο αυτές που οι συνεπειες τους είναι σημαντικές .
Ετσι λειτουργει η ανθρώπινη μνήμη .
Η "Προφητεία" είναι ψευδαίσθηση που προέρχεται απο τις πιθανότητες και την επιλεκτική μνήμη των ανθρώπων .

Τοσο ΑΠΛΑ .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2010, 00:52:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
VELISSARIOS
το μισος που εχετε για τον χριστιανισμο και το δηλητηριο που χυνετε καθημερινα μπορει να πεισει μερικα παιδια αυτα που δεν θα το ψαξουν βαθυτερα.Δεν υπαρχει το ρημα πειθω στον χριστιανισμο αλλα το πιστευω το οποιο στο λεξιλογειο σας δεν βρισκεται πουθενα .

Φίλε VELISSARIE , το ότι ξεσκεπάζουμε και αναδεικνύουμε τις απάτες και τις πλαστογραφίες που μεταχειρίζονται οι χριστιανοί διαχρονικά , προκειμένου να κρατούν τους πιστούς τους δέσμιους της άγνοιας και της δεισιδαιμονίας , δεν είναι λόγω μίσους προς την συγκεκριμένη θρησκεία , αλλά λόγω αγάπης στην ιστορική αλήθεια και τη γνώση . Όσο για τα νέα παιδιά δεν χρειάζονται να πεισθούν από αυτά που γράφουμε . Οι μεγαλύτεροι προπαγανδιστές κατά της θρησκείας σου , βρίσκονται μέσα σ’ αυτήν . Δεν υπάρχει μεγάλη απάτη ή σκάνδαλο , που να μη πρωταγωνιστεί και κάποιος ιερωμένος μέσα σ’ αυτό . Δεν υπάρχει μεγαλύτερη έκφραση μίσους και συκοφαντίας προς κάθε τι το ελληνικό , από αυτά που γράφουν οι χριστιανοσελίδες στο διαδίκτυο , όπως και δεν υπάρχει μεγαλύτερη υποκρισία από τη διαστρέβλωση της ιστορίας προκειμένου να σκεπαστούν τα εγκλήματα του χριστιανισμού κατά της ανθρωπότητας . Όσο φίλτατε θα προοδεύη η γνώση και η μόρφωση των ανθρώπων και θα πέφτουν οι παρωπίδες της θρησκοληψίας , τόσο θα βλέπεις να ελαττώνεται και το κοπάδι (ποίμνιο) της θρησκείας σου .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2010, 00:55:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια , αναρωτήθηκες ποτέ φίλε VELISSARIE το γιατί οι παπάδες στην εκκλησία δεν διαβάζουν ολόκληρα τα ευαγγέλια , αλλά μόνο αποσπάσματα ;;;
Γιατί απλούστατα βασίζονται στο ότι η συντριπτική πλειοψηφία των εκκλησιαζομένων , εκτός του ότι δεν καταλαβαίνει λέξη από αυτά που διαβάζει ο παπάς στην λειτουργία , δεν έχει ανοίξει ούτε μία φορά διαβάσει τα ευαγγέλια ολόκληρα για να γνωρίζη το περιεχόμενό τους , αλλά απλώς πηγαίνει στην εκκλησία , ρίχνει τα χρήματα στο παγκάρι και ανάβει το κεράκι , σταυροκοπιέται , και πέραν τούτου ουδέν !
Φαντάζεσαι φίλε VELISSARIE να διάβαζε ο παπάς μερικά αποσπάσματα όπως αυτά που σου παραθέτω πιο κάτω, και να τα καταλάβαινε κιόλας το χριστεπωνυμο πλήρωμα της εκκλησίας ; Όπου φύγει , φύγει !

δοκεῖτε ὅτι εἰρήνην παρεγενόμην δοῦναι ἐν τῇ γῇ; οὐχί, λέγω ὑμῖν, ἀλλ᾿ ἢ διαμερισμόν. ἔσονται γὰρ ἀπὸ τοῦ νῦν πέντε ἐν οἴκῳ ἑνὶ διαμεμερισμένοι, τρεῖς ἐπὶ δυσὶ καὶ δύο ἐπὶ τρισί· διαμερισθήσονται πατὴρ ἐπὶ υἱῷ καὶ υἱὸς ἐπὶ πατρί, μήτηρ ἐπὶ θυγατρὶ καὶ θυγάτηρ ἐπὶ μητρί, πενθερὰ ἐπὶ τὴν νύμφην αὐτῆς καὶ νύμφη ἐπὶ τὴν πενθερὰν αὐτῆς.
(«κατά Λουκά» ιβ΄51-53)

εἴ τις ἔρχεται πρός με καὶ οὐ μισεῖ τὸν πατέρα ἑαυτοῦ καὶ τὴν μητέρα καὶ τὴν γυναῖκα καὶ τὰ τέκνα καὶ τοὺς ἀδελφοὺς καὶ τὰς ἀδελφάς, ἔτι δὲ καὶ τὴν ἑαυτοῦ ψυχήν, οὐ δύναταί μου μαθητὴς εἶναι.
(«κατά Λουκά» ιδ΄26)

πλὴν τοὺς ἐχθρούς μου ἐκείνους, τοὺς μὴ θελήσαντάς με βασιλεῦσαι ἐπ᾿ αὐτούς, ἀγάγετε ὧδε καὶ κατασφάξατε αὐτοὺς ἔμπροσθέν μου.
(«κατά Λουκά» ιθ΄27)

Μὴ νομίσητε ὅτι ἦλθον βαλεῖν εἰρήνην ἐπὶ τὴν γῆν· οὐκ ἦλθον βαλεῖν εἰρήνην, ἀλλὰ μάχαιραν. ἦλθον γὰρ διχάσαι ἄνθρωπον κατὰ τοῦ πατρὸς αὐτοῦ καὶ θυγατέρα κατὰ τῆς μητρὸς αὐτῆς καὶ νύμφην κατὰ τῆς πενθερᾶς αὐτῆς·καὶ ἐχθροὶ τοῦ ἀνθρώπου οἱ οἰκιακοὶ αὐτοῦ. Ὁ φιλῶν πατέρα ἢ μητέρα ὑπὲρ ἐμὲ οὐκ ἔστι μου ἄξιος· καὶ ὁ φιλῶν υἱὸν ἢ θυγατέρα ὑπὲρ ἐμὲ οὐκ ἔστι μου ἄξιος·
(«κατά Ματθαίον» ι’34-37)

Όποτε συζήτησα γι’ αυτά με πιστούς χριστιανούς , όλοι τους γουρλώσανε τα μάτια τους απορώντας , και μου είπαν ότι δεν γράφουν τέτοια πράγματα τα ευαγγέλια , και αυτά είναι ψέματα των ιεχωβάδων ! Σε τέτοιου πνευματικού επιπέδου ανθρώπους βασίζεται η θρησκεία σου φίλτατε , και όχι στη γνώση και την αλήθεια , την οποία αποφεύγει όπως ο διάολος το λιβάνι .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2010, 09:40:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό τι δείχνει κατα την γνώμη σου ?
Κατα την δική μου , δειχνει οτι ατομα χωρίς την εμπειρία της ζωής , ξεγελιόυνται ευκολότερα απο τις αισθήσεις τους και η φαντασία τους ειναι πιο αχαλίνωτη απο ενός ενήλικα .
Για τον λόγο αυτό , βλεπουν ευκολότερα φαντάσματα , τρομάζουν με τρομαχτικές ιστορίες , και φοβούνται το σκοτάδι και τον μπαμπούλα .
Δεν αποτελούν όμως αυτες οι αντιδράσεις , και τα οραματα τους , απόδειξη οτι ο μπαμπούλας υπάρχει.

Δεν εννοώ αυτό αλλά εντάξει,δέν έχεις αδικο σε αυτό που λές.

quote:
Αρα είναι και αυτό θέμα πίστης .
Λυπαμαι αλλα στην ζωη μου εχω μαθει , και εχω ΠΑΝΤΑ δικαιωθεί ,να μην πιστευω τίποτα , που δεν μπορεί κάποιος να μου το αποδείξει , η εστω να έχει πολύ ισχυρές ενδείξεις για το οτι είναι αλήθεια

Δεν είναι θέμα πίστης,είναι θέμα αλλαγής του τρόπου αντίληψης.Μπορείς για παράδειγμα να σκεφτείς όλα αυτά που ξέρεις,και να πείσεις τον εαυτό σου οτι είναι ένα μικρό κομμάτι της αλήθειας.Ο νούς τότε(επειδή θέλει να μαθαίνει πάντα) θα προχρωήσει παραπέρα μόνος του.

Αυτός που απορίπτει αυτά που ξέρει,ή μάλλον τα δέχεται μόνο ως ένα μικρό μέρος του συνόλου,αναπόφεκτα οδηγείται σε κάτι μεγαλήτερο σε μια πιό ευρεία αντίληψη.

quote:
Εντάξει .
Εσύ τωρα για να υποστηρίξεις κάθε τι ανυπόστατο , είσαι ετοιμος να καταρρίψεις χωρίς επιχειρήματα ακόμα και επιστημονικά τεκμηριωμένες θέσεις , οπως την υπαρξη της τυχαιοτητας στον φυσικό κόσμο .
Αν σοβαρά πιστευεις οτι δεν υπάρχουν τυχαία γεγονότα θα σε παρακαλούσα να μου εξηγήσεις γιατί στις 28-10-2010 στα διοδια σχηματαρίου απο τα οποία έτυχε να περνάω , περίμεναν στις ουρές , στις 10 το πρωί ακριβώς , 14 αυτοκίνητα ?
Γιατί οχι 25 η 5 ?

Κοίτα,νομίζω οτι έχει μια μικρή διαφορά το να γίνεσαι ξφνικά εκατομμυριούχος με το να περιμένεις τα διόδια.Δεν είναι όλα τα γεγονότα το ίδιο.Εγω μιλάω για τα γεγονότα που σου αλλάζουν την ζωή,αυτά τα γεγονότα δέν μπορεί να είναι τυχαία.Αποψή μου.

Αλλά ακόμα και αυτό το γεγονός που περιγράφεις έχει την αιτία του.Η οποία βέβαια δέν είναι τόσο σημαντική για να την παρατηρήσουμε.

Edited by - strangerz2 on 29/09/2010 09:52:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1870117
Maintained by Digital Alchemy