ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η απάτη των προφητειών
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2010, 12:34:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Velissarios

quote:
ρε παιδια δεν ειναι θεμα διαφωνιας ειναι θεμα οτι ψαχνετε για αποδειξεις ενω ειναι θεμα πιστης

Θέμα πίστης είναι η ύπαρξη προφητειών του Κοσμά; Θέμα ιστορικής έρευνας είναι.

Θέμα πίστης είναι η ύπαρξη του Αγαθάγγελου;
Ιστορικό θέμα είναι επίσης.

Θέμα πίστης είναι π.χ. ότι ο Γράψας θα πάρει την πόλη, όπως είπε ο Παϊσιος; Θέμα ενημέρωσης είναι. Ο Γράψας βγήκε στη σύνταξη.

quote:
Ποιος ο λογος λοιπον να ανοιγουμε ενα θεμα η να με ρωτατε κατι πανω σε αυτο που πιστευω και μετα με αφθαιρετα σχολια να το κατακρινεται?

Δηλαδή εσύ τι πιστεύεις; Ότι ο Γράψας π.χ. είναι ακόμη αρχηγός του επιτελείου;

Και για να απαντήσω στην ερώτησή σου, το θέμα ανοίχτηκε για να εξεταστούν τόσο οι "προφητείες" σαν θρησκευτικό προϊόν γενικά όσο και να αναλυθούν συγκεκριμένες προφητείες και να καταδειχτεί η αυθαιρεσία τους, η μεταγενέστερη κατασκευή τους, η πλαστογραφία τους και η "κατά πώς βολεύει" ερμηνεία τους.

Αντί λοιπόν να κλαίγεσαι, είσαι ευπρόσδεκτος να καταθέσεις τις αντιρρήσεις σου και τα στοιχεία σου ώστε να αντικρούσεις όποιες θέσεις θεωρείς ότι είναι λάθος.

Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, αλλά έτσι γίνεται ο διάλογος....

macedon


Δεν κλαιγομε και σε παρακαλω μην δημιουργεις εντυπωσεις με χαρακτηρισμους που δεν υφισταντε εδω μεσα δεν ηρθα για να πεισω καποιον να συμμεριστει τα πιστευω μου ουτε και να τα υπερασπιστω διοτι δεν ειμαι αξιος να το κανω η θεση μου ειναι οτι το θεμα προφητειες ειναι ενα πολυ σοβαρο μειζον θεμα θα ελεγα και προσπαθω να το πλησιασω με προσοχη και σεβασμο . Ουε μπορω να σου φερω παραδειγματα αν και το ιντερνετ ειναι γεματα απο αυτα γιατι ειμαι σιγουροσ οτι θα τα απορριψεις ολα με ανυποστατες κατηγοριες.

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2010, 12:52:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Velissarios

quote:
σε παρακαλω μην δημιουργεις εντυπωσεις με χαρακτηρισμους που δεν υφισταντε

Εγώ δημιουργώ εντυπώσεις με χαρακτηρισμούς; Ας θυμηθούμε το πρώτο σου μήνυμα στο παρόν θέμα για να πάρουμε μια ιδέα περί "εντυπώσεων" και "χαρακτηρισμών".

"Ο μακεδων απο οτι βλεπω συνεχιζει την προπαγανδα του κατα του χριστιανισμου χαχαχα παραμενεις γραφικος οπως παντα παντως εισαι απολαυση ειλικρινα αχα"

Τώρα βέβαια, επί της ουσίας δεν είδα να γράφεις τίποτε για να αντικρούσεις την "προπαγάνδα" αλλά, δε βαριέσαι... Μάλλον ζητάω πολλά...

quote:
εδω μεσα δεν ηρθα για να πεισω καποιον να συμμεριστει τα πιστευω μου ουτε και να τα υπερασπιστω διοτι δεν ειμαι αξιος να το κανω

Εγώ πάλι θεωρώ πως είμαι άξιος και να ασχοληθώ με τις προφητείες και να αποδείξω ότι πρόκειται για μπαρούφες, όταν δεν πρόκειται για τεχνάσματα των χριστιανών.

quote:
Ουε μπορω να σου φερω παραδειγματα αν και το ιντερνετ ειναι γεματα απο αυτα γιατι ειμαι σιγουροσ οτι θα τα απορριψεις ολα με ανυποστατες κατηγοριες.

"Ανυπόστατες κατηγορίες" δεν χρησιμοποιώ. Αποδείξεις, ναι. Φέρτες εσύ και τις συζητάμε... Τι έχεις να χάσεις;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2010, 13:02:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα ηταν ασκοπο να συζητησουμε γιατι πολυ απλα για να γινει αυτο πρεπει να ξεκινησουμε απο μια κοινη βαση πραγμα που δεν υπαρχει.Τωρα αν θες με καποιον να συζητησεις καντο με τον ευατο σου εφοσον κανεις την απαιτουμενη ερευνα αμεροληπτα πολλες φορες ειναι πιο αποδοτικο .Ξεκινα με τις προφητειες π.χ που εκαναν λογο για την ελευση του Χριστου η ακομη και του Μ.Αλεξανδρου ..ειδες σου εδωσα ενα στιγμα απο που να ξεκινησεις.
Υ.Γ δεν μπορεις να αποδειξεις το αυταποδεικτο γιατι Εκεινος που εφτιαξε την λογικη και τους νομους ειναι πανω απο αυτους οποτε για να ξεκινησουμε μια κουβεντα πρεπει να παρεις σαν βαση οτι Δεν μπορουμε να σκεφτομαστε τον Θεο και την υπαρξη Του με εργαλειο την ανθρωπινη λογικη .

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2010, 13:02:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2

Εδώ να αναφέρω ότι ο παππούς μου ήξερε να διαβάζει την πλάτη από τα αρνιά. Ήμουν μπροστά όταν διάβασε την πλάτη του αρνιού που είχαμε σουβλίσει το Πάσχα.


Αυτό ... το διαβάσατε ;;; !!! (τώρα το πρόσεξα .... σελ.6 του θέματος) Χαχαχαχαχαχα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2010, 13:06:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Velissarios

quote:
Ξεκινα με τις προφητειες π.χ που εκαναν λογο για την ελευση του Χριστου

Τις υποτιθέμενες περί Ιησού προφητείες θα τις αναλύσουμε μία προς μία... Λίγη υπομονή να έχεις μόνο.

quote:
η ακομη και του Μ.Αλεξανδρου

Δε γνωρίζω καμία τέτοια προφητεία.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2010, 13:12:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προφήτης κι ο Μέγας Αλέξανδρος ...

Χαχαχαχαχαχαχα! (πω, πω, ρε φίλε, έχω πεθάνει στο γέλιο! Δηλ. χαχαχαχαχα! τι να πω ... χαχαχαχα!)

europaios2,

μια ερώτηση : Το αρνί, είσαι σίγουρος πως ήταν ντόπιο ;

Edited by - zip on 05/10/2010 13:23:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2010, 13:17:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Velissarios

quote:
Ξεκινα με τις προφητειες π.χ που εκαναν λογο για την ελευση του Χριστου

Τις υποτιθέμενες περί Ιησού προφητείες θα τις αναλύσουμε μία προς μία... Λίγη υπομονή να έχεις μόνο.

quote:
η ακομη και του Μ.Αλεξανδρου

Δε γνωρίζω καμία τέτοια προφητεία.

macedon


Για τον ερχομο του Μ.Αλεξανδρου απο τον Δανιηλ μπορεις να το ψαξεις αν θελεις.

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2010, 13:19:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
στην παραθετω


ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΕΓΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ

«Είδα το κριάρι να κερατίζει προς τη δύση, και προς τον βορρά, και προς τον νότο• και κανένα θηρίο δεν μπορούσε να σταθεί μπροστά του, και δεν υπήρχε κάποιος που να ελευθερώνει από το χέρι του• αλλά, έκανε σύμφωνα με τη θέλησή του, και μεγαλύνθηκε. Κι ενώ εγώ σκεπτόμουν, ξάφνου, ένας τράγος ερχόταν από τη δύση επάνω στο πρόσωπο ολόκληρης της γης, και δεν άγγιζε το έδαφος• και ο τράγος είχε ένα κέρας περίβλεπτο ανάμεσα στα μάτια του. Και ήρθε μέχρι το κριάρι, που είχε τα δύο κέρατα, που είχα δει να στέκεται μπροστά στον ποταμό, και έτρεξε προς αυτό με την ορμή τής δύναμής του. Και τον είδα ότι πλησίασε στο κριάρι, και εξαγριώθηκε εναντίον του, και χτύπησε το κριάρι, και σύντριψε τα δύο του κέρατα• και δεν υπήρχε δύναμη στο κριάρι να σηκωθεί μπροστά του, αλλά το έρριξε καταγής, και το καταπάτησε• και δεν υπήρχε κάποιος να ελευθερώσει το κριάρι από το χέρι του. Γι' αυτό, ο τράγος μεγαλύνθηκε υπερβολικά• και όταν δυνάμωσε, συντρίφτηκε το μεγάλο του κέρας• και άντ’ αυτού ανέβηκαν άλλα τέσσερα περίβλεπτα κέρατα προς τους τέσσερις ανέμους τού ουρανού» (Δανιήλ 8.4-8) …
«Το κριάρι που είδες, που έχει δύο κέρατα, είναι οι βασιλιάδες τής Μηδίας και της Περσίας. Και ο τριχωτός τράγος είναι ο βασιλιάς τής Ελλάδας• και το μεγάλο κέρας, που είναι ανάμεσα στα μάτια του, αυτός είναι ο πρώτος βασιλιάς. Το ότι συντρίφτηκε, και ανέβηκαν τέσσερις άντ’ αυτού, σημαίνει ότι τέσσερα βασίλεια θα σηκωθούν από το έθνος αυτό• όμως, όχι σύμφωνα με τη δική του δύναμη» (Δανιήλ 8:20-22)

Σ’ αυτή την προφητεία βλέπουμε να περιγράφονται και μάλιστα με λεπτομέρειες, η ιστορία του Μεγάλου Αλεξάνδρου, η νικηφόρα εκστρατεία του στην Ασία, ο ξαφνικός του θάνατος και ο χωρισμός του βασιλείου του σε 4 βασίλεια. Αυτά μας τα περιγράφει η Αγία Γραφή σχεδόν 400 χρόνια πριν πραγματοποιηθούν !!!


http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2010, 13:35:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
VELISSARIOS

Σ’ αυτή την προφητεία βλέπουμε να περιγράφονται και μάλιστα με λεπτομέρειες, η ιστορία του Μεγάλου Αλεξάνδρου, η νικηφόρα εκστρατεία του στην Ασία, ο ξαφνικός του θάνατος και ο χωρισμός του βασιλείου του σε 4 βασίλεια. Αυτά μας τα περιγράφει η Αγία Γραφή σχεδόν 400 χρόνια πριν πραγματοποιηθούν !!!


Εντάξει μπορεί και να αποτελεί μεταγενέστερη προσθήκη, εκτός αν το έχουμε βρει κάπου διατηρημένο (π.χ. πάπυρο) πριν την εποχή του Μεγάλου Αλεξάνδρου.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2010, 13:36:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ποια είναι αυτά τα 4 βασίλεια ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2010, 13:40:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
VELISSARIOS

Σ’ αυτή την προφητεία βλέπουμε να περιγράφονται και μάλιστα με λεπτομέρειες, η ιστορία του Μεγάλου Αλεξάνδρου, η νικηφόρα εκστρατεία του στην Ασία, ο ξαφνικός του θάνατος και ο χωρισμός του βασιλείου του σε 4 βασίλεια. Αυτά μας τα περιγράφει η Αγία Γραφή σχεδόν 400 χρόνια πριν πραγματοποιηθούν !!!


Εντάξει μπορεί και να αποτελεί μεταγενέστερη προσθήκη, εκτός αν το έχουμε βρει κάπου διατηρημένο (π.χ. πάπυρο) πριν την εποχή του Μεγάλου Αλεξάνδρου.

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Τα αναφερει η Π.Διαθηκη οχι καποιος παπυρος.Τα 4 βασιλεια ηταν τα 4 Ελληνιστικα βασιλεια που δημιουργηθηκαν απο τους στρατηγους του Μεγαλου μακεδονα στρατηλατη συγνωμη zip τωρα ειδα την ερωτηση σου.

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84


Edited by - VELISSARIOS on 05/10/2010 13:49:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2010, 13:49:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γι' αυτό, ο τράγος μεγαλύνθηκε υπερβολικά• και όταν δυνάμωσε, συντρίφτηκε το μεγάλο του κέρας• και άντ’ αυτού ανέβηκαν άλλα τέσσερα περίβλεπτα κέρατα προς τους τέσσερις ανέμους τού ουρανού» (Δανιήλ 8.4-8)

Σ’ αυτή την προφητεία βλέπουμε να περιγράφονται και μάλιστα με λεπτομέρειες, η ιστορία του Μεγάλου Αλεξάνδρου, η νικηφόρα εκστρατεία του στην Ασία, ο ξαφνικός του θάνατος και ο χωρισμός του βασιλείου του σε 4 βασίλεια. Αυτά μας τα περιγράφει η Αγία Γραφή σχεδόν 400 χρόνια πριν πραγματοποιηθούν !!!


To "όταν δυνάμωσε, συντρίφτηκε το μεγάλο του κέρας" αποσυμβολίζεται ως "ξαφνικός θάνατος" ; Τον θάνατο, τον καταλαβαίνω ... "συντρίφτηκε", ok, το "ξαφνικός" από που προκύπτει ;

quote:
Τα 4 βασιλεια ηταν τα 4 Ελληνιστικα βασιλεια που δημιουργηθηκαν απο τους στρατηγους του Μεγαλου μακεδονα στρατηλατη

Ναι ... δηλ. ποια ;

Edited by - zip on 05/10/2010 13:51:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2010, 13:50:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Γι' αυτό, ο τράγος μεγαλύνθηκε υπερβολικά• και όταν δυνάμωσε, συντρίφτηκε το μεγάλο του κέρας• και άντ’ αυτού ανέβηκαν άλλα τέσσερα περίβλεπτα κέρατα προς τους τέσσερις ανέμους τού ουρανού» (Δανιήλ 8.4-8)

Σ’ αυτή την προφητεία βλέπουμε να περιγράφονται και μάλιστα με λεπτομέρειες, η ιστορία του Μεγάλου Αλεξάνδρου, η νικηφόρα εκστρατεία του στην Ασία, ο ξαφνικός του θάνατος και ο χωρισμός του βασιλείου του σε 4 βασίλεια. Αυτά μας τα περιγράφει η Αγία Γραφή σχεδόν 400 χρόνια πριν πραγματοποιηθούν !!!


To "όταν δυνάμωσε, συντρίφτηκε το μεγάλο του κέρας" αποσυμβολίζεται ως "ξαφνικός θάνατος" ; Τον θάνατο, τον καταλαβαίνω ... "συντρίφτηκε", ok, το "ξαφνικός" από που προκύπτει ;



Ο Αλεξανδρος πεθανε ξαφνικα μετα απο μια νυχτα εντονη οινοποσιας αλλοι λενε οτι τον δηλητηριασαν αλλοι λενε οτι δεν αντεξε ο οργανισμος του απο τις συνεχεις κακουχιες οπως και να εχει πεθανε σε μιαστιγμη που ηταν παντοδυναμος και εκεινος και ο Ελληνισμος.

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2010, 13:52:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Αλεξανδρος πεθανε ξαφνικα μετα απο μια νυχτα εντονη οινοποσιας αλλοι λενε οτι τον δηλητηριασαν αλλοι λενε οτι δεν αντεξε ο οργανισμος του απο τις συνεχεις κακουχιες οπως και να εχει πεθανε σε μιαστιγμη που ηταν παντοδυναμος και εκεινος και ο Ελληνισμος.

Ναι ... από την προφητεία αυτό πως προκύπτει ... αυτό ρωτάω. Α, πέθανε σε μια στιγμή που ήταν παντοδύναμος, τώρα το διάβασα σωστά, ok ... μάλιστα. Τα 4 βασίλεια ποια είναι ; Ονομαστικά δηλ. ποια είναι ;


Edited by - zip on 05/10/2010 13:56:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2010, 13:56:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1 Το βασίλειο της Μακεδονίας
2 Το βασίλειο της Περγάμου
3 Το βασίλειο των Σελευκιδών
4 Το βασίλειο των Πτολεμαίωνν

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2010, 14:00:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν σπάει το κέρατο πεθαίνει το κριάρι; Εγώ καταλαβαίνω ΑΠΩΛΕΙΑ δύναμης ή προστασίας ΟΧΙ θάνατο...


quote:
Τα αναφερει η Π.Διαθηκη οχι καποιος παπυρος


Και η Παλαιά Διαθήκη ΠΟΥ βασίζεται αν όχι σε αντιγραφές παπύρων; Αυτό σου λέει ο Αγνώστικ. Αν είναι φυτεμένο μετά από αντιγραφές και μεταφράσεις ή εκ των προτέρων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2010, 14:00:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα ... ok.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2010, 14:03:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν σπάει το κέρατο πεθαίνει το κριάρι; Εγώ καταλαβαίνω ΑΠΩΛΕΙΑ δύναμης ή προστασίας ΟΧΙ θάνατο...

Τώρα ... 'ντάξει, εδώ θα κολλήσουμε ; Στο πότε πεθαίνει κι αν πεθαίνει ένα κριάρι αν του κοπούν τα κέρατα ; Συμβολισμός είναι ... "συντρίφτηκε" λέει, ε, η συντριβή μπορεί να σημαίνει και θάνατο ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2010, 14:32:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θι(ν)κ μαθ,
Ομολογω οτι μπηκα στο τρυπακι της αναζητησης-"ευρεσης"-στοιχειων,οχι για να πεισω εσενα για την ορθοτητα των θεωρησεων μου αλλα για να επαληθευσω στον εαυτο μου το "αδικο" των δικων σου!
Το εκανα ξεκαθαρο απο την αρχη οτι δεν εχω σκοπο να πεισω κανεναν ουτε να επιβαλω τη δικη μου θεωρηση,δεχτηκα ομως την τοποθετηση μου απο εσενα στο αντιπαλο "στρατοπεδο" μονο και μονο για να σου δωσω ενδειξεις για τη μη υπαρξη των στρατοπεδων,βεβαια η διατυπωση σου αρκετες φορες εφερε στα ορια τις αντοχες μου και ειμαι πεπεισμενος οτι θα συνεχισουν να δοκιμαζονται απο παρομοιες αντιληψεις!
Λοιπον η αναζητηση αυτη με οδηγησε εδω http://www.esoterica.gr/articles/sciences/scienspr/scienspr.htm και ως γνησιος "μοιρολατρης" το θεωρησα σημαδι της περατωσης αυτης της συζητησης τουλαχιστον απο μερους μου!
Συνεχιζω βεβαια να διατηρω τις επιφυλαξεις μου για το ποσο ειρηνικη θα ειναι αυτη η συνυπαρξη ή εστω ποσο ειρηνικο θα ειναι το μονοπατι που θα οδηγησει σ'αυτη τη συνυπαρξη!
Ο λογος ειναι αυτος " γιατί μονο αυτοί έχουν τα μέσα και τα εργαλεία να κατανοήσουν την πραγματικότητα ."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2010, 14:51:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΕΓΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ

«Είδα το κριάρι να κερατίζει προς τη δύση, και προς τον βορρά, και προς τον νότο• και κανένα θηρίο δεν μπορούσε να σταθεί μπροστά του, και δεν υπήρχε κάποιος που να ελευθερώνει από το χέρι του• αλλά, έκανε σύμφωνα με τη θέλησή του, και μεγαλύνθηκε. Κι ενώ εγώ σκεπτόμουν, ξάφνου, ένας τράγος ερχόταν από τη δύση επάνω στο πρόσωπο ολόκληρης της γης, και δεν άγγιζε το έδαφος• και ο τράγος είχε ένα κέρας περίβλεπτο ανάμεσα στα μάτια του. Και ήρθε μέχρι το κριάρι, που είχε τα δύο κέρατα, που είχα δει να στέκεται μπροστά στον ποταμό, και έτρεξε προς αυτό με την ορμή τής δύναμής του. Και τον είδα ότι πλησίασε στο κριάρι, και εξαγριώθηκε εναντίον του, και χτύπησε το κριάρι, και σύντριψε τα δύο του κέρατα• και δεν υπήρχε δύναμη στο κριάρι να σηκωθεί μπροστά του, αλλά το έρριξε καταγής, και το καταπάτησε• και δεν υπήρχε κάποιος να ελευθερώσει το κριάρι από το χέρι του. Γι' αυτό, ο τράγος μεγαλύνθηκε υπερβολικά• και όταν δυνάμωσε, συντρίφτηκε το μεγάλο του κέρας• και άντ’ αυτού ανέβηκαν άλλα τέσσερα περίβλεπτα κέρατα προς τους τέσσερις ανέμους τού ουρανού» (Δανιήλ 8.4-8) …
«Το κριάρι που είδες, που έχει δύο κέρατα, είναι οι βασιλιάδες τής Μηδίας και της Περσίας. Και ο τριχωτός τράγος είναι ο βασιλιάς τής Ελλάδας• και το μεγάλο κέρας, που είναι ανάμεσα στα μάτια του, αυτός είναι ο πρώτος βασιλιάς. Το ότι συντρίφτηκε, και ανέβηκαν τέσσερις άντ’ αυτού, σημαίνει ότι τέσσερα βασίλεια θα σηκωθούν από το έθνος αυτό• όμως, όχι σύμφωνα με τη δική του δύναμη» (Δανιήλ 8:20-22)

Σ’ αυτή την προφητεία βλέπουμε να περιγράφονται και μάλιστα με λεπτομέρειες, η ιστορία του Μεγάλου Αλεξάνδρου, η νικηφόρα εκστρατεία του στην Ασία, ο ξαφνικός του θάνατος και ο χωρισμός του βασιλείου του σε 4 βασίλεια. Αυτά μας τα περιγράφει η Αγία Γραφή σχεδόν 400 χρόνια πριν πραγματοποιηθούν !!!


μερικές παρατηρήσεις
1)ο αλέξανδρος αναπαριστόταν σαν κερασφόρος με κέρατα κριαριού άρα αυτός θα έπρεπε να είναι το κριάρι και όχι ο τράγος
2)τα κέρατα του κριαριού θα έπρεπε να ήταν και αυτά ένα γιατί ένας βασιλιάς υπήρχε αυτός της περσίας
3)τα βασίλεια ήταν 5
μακεδονίας,περγάμου,σελευκίδων,πτολεμαίων,ινδίας

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι ακόμα της μόδας.»
—Ethan Allen

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2010, 14:52:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όταν σπάει το κέρατο πεθαίνει το κριάρι; Εγώ καταλαβαίνω ΑΠΩΛΕΙΑ δύναμης ή προστασίας ΟΧΙ θάνατο...


quote:
Τα αναφερει η Π.Διαθηκη οχι καποιος παπυρος


Και η Παλαιά Διαθήκη ΠΟΥ βασίζεται αν όχι σε αντιγραφές παπύρων; Αυτό σου λέει ο Αγνώστικ. Αν είναι φυτεμένο μετά από αντιγραφές και μεταφράσεις ή εκ των προτέρων.


υποθεσεις μπορειτε να κανετε στην προσπαθεια να ανατρεψετε οτι δεν χωραει στην λογικη σας ειναι γνωρισμα του ανθρωπου αυτο οφειλετε ομως να το ψαξετε πρωτα απο ολες τις πλευρες και μετα να διατυπωσετε την αποψη σας.

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2010, 15:00:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν τα βασίλεια ήταν 5 κι όχι 4, η προφητεία είναι μούσι ... Για να δούμε ... Πόσα ήταν τα ελληνιστικά βασίλεια ; 5 ή 4 ;

quote:
1 Το βασίλειο της Μακεδονίας
2 Το βασίλειο της Περγάμου
3 Το βασίλειο των Σελευκιδών
4 Το βασίλειο των Πτολεμαίων

Εδώ, αυτή η σελίδα [ http://www.e-yliko.gr/htmls/istoria/maps/files/EllinistikaBasileia/files/helpelvas.htm ] λέει για 5. Άλλες σελίδες λένε 4, άλλες 5. Τι μας συμφέρει τώρα να πούμε ; 4 ή 5;

Ώ ρε τι έχει να γίνει πάλι ...

Edited by - zip on 05/10/2010 15:08:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2010, 15:04:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΕΓΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ

«Είδα το κριάρι να κερατίζει προς τη δύση, και προς τον βορρά, και προς τον νότο• και κανένα θηρίο δεν μπορούσε να σταθεί μπροστά του, και δεν υπήρχε κάποιος που να ελευθερώνει από το χέρι του• αλλά, έκανε σύμφωνα με τη θέλησή του, και μεγαλύνθηκε. Κι ενώ εγώ σκεπτόμουν, ξάφνου, ένας τράγος ερχόταν από τη δύση επάνω στο πρόσωπο ολόκληρης της γης, και δεν άγγιζε το έδαφος• και ο τράγος είχε ένα κέρας περίβλεπτο ανάμεσα στα μάτια του. Και ήρθε μέχρι το κριάρι, που είχε τα δύο κέρατα, που είχα δει να στέκεται μπροστά στον ποταμό, και έτρεξε προς αυτό με την ορμή τής δύναμής του. Και τον είδα ότι πλησίασε στο κριάρι, και εξαγριώθηκε εναντίον του, και χτύπησε το κριάρι, και σύντριψε τα δύο του κέρατα• και δεν υπήρχε δύναμη στο κριάρι να σηκωθεί μπροστά του, αλλά το έρριξε καταγής, και το καταπάτησε• και δεν υπήρχε κάποιος να ελευθερώσει το κριάρι από το χέρι του. Γι' αυτό, ο τράγος μεγαλύνθηκε υπερβολικά• και όταν δυνάμωσε, συντρίφτηκε το μεγάλο του κέρας• και άντ’ αυτού ανέβηκαν άλλα τέσσερα περίβλεπτα κέρατα προς τους τέσσερις ανέμους τού ουρανού» (Δανιήλ 8.4-8) …
«Το κριάρι που είδες, που έχει δύο κέρατα, είναι οι βασιλιάδες τής Μηδίας και της Περσίας. Και ο τριχωτός τράγος είναι ο βασιλιάς τής Ελλάδας• και το μεγάλο κέρας, που είναι ανάμεσα στα μάτια του, αυτός είναι ο πρώτος βασιλιάς. Το ότι συντρίφτηκε, και ανέβηκαν τέσσερις άντ’ αυτού, σημαίνει ότι τέσσερα βασίλεια θα σηκωθούν από το έθνος αυτό• όμως, όχι σύμφωνα με τη δική του δύναμη» (Δανιήλ 8:20-22)

Σ’ αυτή την προφητεία βλέπουμε να περιγράφονται και μάλιστα με λεπτομέρειες, η ιστορία του Μεγάλου Αλεξάνδρου, η νικηφόρα εκστρατεία του στην Ασία, ο ξαφνικός του θάνατος και ο χωρισμός του βασιλείου του σε 4 βασίλεια. Αυτά μας τα περιγράφει η Αγία Γραφή σχεδόν 400 χρόνια πριν πραγματοποιηθούν !!!


μερικές παρατηρήσεις
1)ο αλέξανδρος αναπαριστόταν σαν κερασφόρος με κέρατα κριαριού άρα αυτός θα έπρεπε να είναι το κριάρι και όχι ο τράγος
2)τα κέρατα του κριαριού θα έπρεπε να ήταν και αυτά ένα γιατί ένας βασιλιάς υπήρχε αυτός της περσίας
3)τα βασίλεια ήταν 5
μακεδονίας,περγάμου,σελευκίδων,πτολεμαίων,ινδίας

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι ακόμα της μόδας.»
—Ethan Allen




υποθετω οτι ονομαζεται τραγος διοτι αγαπημενος Θεος του Αλεξανδρου ηταν ο Διονυσος που ειχε ιερο εμβλημα τον τραγο.Τα κερατα του κριαριου
ηταν κατά το αιγυπτιακό πρότυπο αφού θεωρούνταν γιός του Άμμωνα αλλα και γιατι ισως συμβολιζε την εξουσια που κατεκτησε απο Περσια και Αιγυπτο .

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2010, 15:05:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν τα βασίλεια ήταν 5 κι όχι 4, η προφητεία είναι μούσι ... Για να δούμε ... Πόσα ήταν τα ελληνιστικά βασίλεια ; 5 ή 4 ;

quote:
1 Το βασίλειο της Μακεδονίας
2 Το βασίλειο της Περγάμου
3 Το βασίλειο των Σελευκιδών
4 Το βασίλειο των Πτολεμαίων

Εδώ, αυτή η σελίδα [ http://www.e-yliko.gr/htmls/istoria/maps/files/EllinistikaBasileia/files/helpelvas.htm ] λέει για 5.

Ώ ρε τι έχει να γίνει πάλι ...

Edited by - zip on 05/10/2010 15:05:03


αν ψαξεις λιγο θα δεις τι ηταν 4

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2010, 15:08:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρήκα κι άλλες σελίδες που λένε για 5 όμως ... π.χ http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%82

Τώρα, τι γίνεται ;

Edited by - zip on 05/10/2010 15:11:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2010, 15:11:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 :

quote:
"It is difficult to discuss the beginning of the universe without mentioning the concept of God. My work on the origin of the universe is on the borderline between science and religion, but I try to stay on the scientific side of the border. It is quite possible that God acts in ways that cannot be described by scientific laws, but in that case, one would just have to go by personal belief."

αλλου γραφει για τους συμπαντκους νομους οτι...

"These laws may have originally been decreed by God, but it appears that he has since left the universe to evolve according to them and does not now intervene in it" (p. 122).

ο ιδιος εξαλλου αναφερει οτι επικριθηκε απο αλλους αθειστες επιστημονες γιατι δηλωσε οτι ο χρονος ειχε μια αρχη...επειδη κατι τετοιο μοιαζει σαν αποτελεσμα θεικης παρεμβασης...


Καταρχήν να ξεκαθαρίσουμε κάτι.
Οταν οι επιστήμονες αναφέρονται στην Εννοια Θεός δεν εννοούν αυτό που φαντάζεσαι εσύ ως Θεό.
Αναφέρονται στην έννοια αυτή ως την πρωταρχική αιτία , η συνθηκη κάποιου φυσικού συμβάντος , το οποιο ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΑ εξιχνιαστεί για το ποια ακριβώς είναι η προελευση του .

Για να το πω ποιο απλά , ο Θεός που αναφέρουν οι φυσικοί και οι κοσμολόγοι είναι ο Θεός των κενών .
Καλύπτει την άγνοια μας σε ορισμένα φυσικά ζητήματα .
Οταν η άγνοια αυτή πάψει να υπάρχει παύει και η ανάγκη ενός τέτοιου Θεού .

Βέβαια ΟΛΟΙ ανεξαιρέτως οι πιστοι κάποιας θρησκείας οταν ακούν απο ένα επιστήμονα να λέει την λέξη ΘΕΟΣ , νομίζουν οτι ανεφέρεται στον ΔΙΚΟ τους θεό , συμπεραίνοντας εσφαλμένα οτι ο επιστήμονας είναι "δικος τους" .

Κλασικό παράδειγμα ο Ευρωπαίος , που μας έλεγε τις προάλλες οτι ο Αινσταίν ήταν χριστιανός επειδή είπε οτι "Ο θεός δεν παίζει ζάρια με τον κόσμο" .
Φυσικά ο Θεός που εννοούσε ο Αινστάιν ουδεμία σχέση ειχε με τον Γιαχβέ , τον Αλλάχ η τον Βούδα , ουτε φυσικά με πνευματοψυχές και υπερκόσμια όντα .

Συνεπως δεν υπάρχει καμμία αντίφαση στα λεγόμενα του ΧΩΚΙΝΓΚ , απλά ο ίδιος θεώρησε προφανώς οτι η έννοια του θεού που χρησιμοποιούσε γίνονταν αντικείμενο εκμετάλλευσης και παραπληροφόρησης απο τους γνωστούς Θειστικούς κύκλους , όπως γίνεται και με τον Αινστάιν .

Για τον λόγο αυτο ξεκαθάρισε την θέση του για να σταματήσουν τα παπαγαλάκια να παραπληροφορούν .

[



δυστυχως η οποια συλλογιστικη σου αποδεικνυεται ακυρη επειδη τον ιδιο το Χωκινγκ τον ειχαν ερωτησει πριν λιγα χρονια αν η θρησκεια και η επιστημη ειναι δυο αντιθετες οψεις...

και ο Χωκινγκ απαντησε οτι αν ηταν αντιθετες τοτε ο Νευτων δεν θα ειχε ανακαλυψει τη βαρυτητα (ο Νευτων δεν ηταν απλα θρησκος αλλα θρησκοληπτος)...

αρα ο Χωκινγκ με την δηλωση του οτι η θεολογια δε χρειαζεται αναστρεφει την παλια του δηλωση κανοντας αναδιπλωση 100%...

quote:

Για να το πω ποιο απλά , ο Θεός που αναφέρουν οι φυσικοί και οι κοσμολόγοι είναι ο Θεός των κενών .



αυτο ειναι δικη σου εκτιμηση αλλα ας την προχωρησω με βαση το δικο μου μοντελο...

ο Θεος ειναι το παν αλλα ταυτοχρονα βρισκεται και στο χαος, ειναι το ον αλλα βρισκεται και περα απο το ον, ειναι νους αλλα ειναι και περα απο το νου, ειναι ζωη και η ριζα της ζωης αλλα ταυτοχρονα ειναι περα απο τη ζωη και το θανατο...

ειναι σαν το σαλιγγαρι, το κελυφος του ειναι ο κοσμος αλλα οταν μισοβγαζει το σωμα του εξω απο το καβουκι μισοβρισκεται στο χαος...

η εκδηλωμενη του πλευρα ειναι ο Υιος ο οποιος ειναι και ο Νους του...

η ανεκδηλωτη του πλευρα ειναι κατι ακαταληπτο το οποιο μπορει να ειναι ο Θεος των κενων αλλα αυτος ο Θεος ταυτοχρονα μπορει να βλεπει τον Υιο (δηλαδη το απαν της εκδηλωσης) ως σε κατοπτρο...

αυτη η θεολογια που σου πλασαρω λεγεται αποφατικη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2010, 15:15:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Βρήκα κι άλλες σελίδες που λένε για 5 όμως ... π.χ http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%82

Τώρα, τι γίνεται ;

Edited by - zip on 05/10/2010 15:11:45


Το Ινδικο βασιλειο ηταν επαρχια των Σελευκηδων μονο στην τριτη γεννια ο Αντιοχος ο Γ αποφασισε να ανεξαρτοποιησει την επαρχια αυτη απο το κρατος του .Αρχικα λοιπον ηταν 4.Δεν σου λεω κατι ανακριβες μπορεις να ψαξεις σε οποιοδηποτε ιστορικο βιβλιο και να το ανακαλυψεις και εσυ ο ιδιος .

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2010, 15:20:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το Ινδικο βασιλειο ηταν επαρχια των Σελευκηδων μονο στην τριτη γεννια ο Αντιοχος ο Γ αποφασισε να ανεξαρτοποιησει την επαρχια αυτη απο το κρατος του .Αρχικα λοιπον ηταν 4.Δεν σου λεω κατι ανακριβες μπορεις να ψαξεις σε οποιοδηποτε ιστορικο βιβλιο και να το ανακαλυψεις και εσυ ο ιδιος .

Μάλιστα ... κάτσε να ρωτήσω και τον macedon. macedon, εσύ τι λες ; 4 ή 5 ;

Να κάνω όμως και μια σκέψη αν και άσχετος από Ιστορία. Υποθέτω πως η ίδρυση ενός βασιλείου δεν είναι κάτι που γίνεται από την μια μέρα στην άλλη. Αυτό, δεν χρειάζεται να είναι κάποιος Ιστορικός για να το ξέρει, έτσι ; Συνεπώς, η δημιουργία αυτών των 4 ή 5 βασιλείων (δεν έχω αποφανθεί ακόμη πόσα ήταν) χρειάστηκε ένα εύλογο χρονικό διάστημα. Το ερώτημα είναι : σε πόσο χρόνο μπορεί να ιδρυθεί ένα βασίλειο ; Σε 5 χρόνια ; σε 10; Με λίγα λόγια δηλ. πόσος χρόνος θεωρείται εύλογος ή πόσος χρόνος δικαιολογεί την ίδρυση ενός βασιλείου ; Πόση είναι αυτή η χρονική περίοδος δηλ. που να μας κάνει να λέμε πως όντως έχουμε ένα βασίλειο ;

Εδώ έχουμε μια φράση :

quote:
Το ότι συντρίφτηκε, και ανέβηκαν τέσσερις άντ’ αυτού, σημαίνει ότι τέσσερα βασίλεια θα σηκωθούν από το έθνος αυτό.

Ναι, εντάξει, τέσσερα βασίλεια θα σηκωθούν, ok, αλλά σε πόσο χρόνο ; Σε πόσες γενιές δηλ. ; Σε 1, σε 2 ή σε 3; Γιατί εσύ λες πως μόνο στην τρίτη γενιά ο Αντίοχος ο Γ' αποφάσισε να ανεξαρτοποιήσει αυτήν την επαρχία και να την κάνει βασίλειο. Δηλ. η προφητεία αναφέρεται σε 2 γενιές ; Δεν πιάνει την τρίτη γενιά του Αντίοχου του Γ' ;


Edited by - zip on 05/10/2010 15:34:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2010, 15:28:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Velissarios

quote:
Για τον ερχομο του Μ.Αλεξανδρου απο τον Δανιηλ μπορεις να το ψαξεις αν θελεις.

A, αυτό λες; Σε ρωτάω γιατί αυτό δεν αποτελεί "προφητεία" του Δανιήλ αλλά μεταγενέστερο κείμενο. Ενώ δηλαδή υποτίθεται ότι είναι γραμμένο τον 6ο αιώνα παχχ και "προφητεύει" για τον Αλέξανδρο, στην πραγματικότητα το κείμενο αυτό είναι γραμμένο το 167 με 164 παχχ (200 χρόνια μετά το θάνατο του Αλεξάνδρου) και περιγράφει τα σχετικά με τον Αλέξανδρο.

Υποθέτω ότι θα σε ενδιέφερε να δεις και τις αποδείξεις που οδηγούν τους μελετητές στο συμπέρασμα αυτό, ε;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2010, 15:36:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Velissarios

quote:
Για τον ερχομο του Μ.Αλεξανδρου απο τον Δανιηλ μπορεις να το ψαξεις αν θελεις.

A, αυτό λες; Σε ρωτάω γιατί αυτό δεν αποτελεί "προφητεία" του Δανιήλ αλλά μεταγενέστερο κείμενο. Ενώ δηλαδή υποτίθεται ότι είναι γραμμένο τον 6ο αιώνα παχχ και "προφητεύει" για τον Αλέξανδρο, στην πραγματικότητα το κείμενο αυτό είναι γραμμένο το 167 με 164 παχχ (200 χρόνια μετά το θάνατο του Αλεξάνδρου) και περιγράφει τα σχετικά με τον Αλέξανδρο.

Υποθέτω ότι θα σε ενδιέφερε να δεις και τις αποδείξεις που οδηγούν τους μελετητές στο συμπέρασμα αυτό, ε;

macedon


ναι θα ηθελα να δω τις πηγες σου γιατι αυτο πρωτη φορα το ακουω !

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy