ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η απάτη των προφητειών
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2013, 23:41:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πανο τι κάνεις στο Ορος?

Συναντιέσαι με τους Αόρατους Μοναχούς?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2013, 23:58:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πανο τι κάνεις στο Ορος?

Συναντιέσαι με τους Αόρατους Μοναχούς?


E, μα δε σου είπα ότι με δουλεύεις...

Άντε καλό ΣΚ σε όλους σας!

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2013, 00:42:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορείς να μου βρεις ένα εδάφιο στην Αγία Γραφή, το οποίο λέει πως οι Χριστιανοί πρέπει να φτιάχνουν σταυρούς, να τους φοράνε ως αξεσουάρ, να τους λατρεύουνε και να τους χρησιμοποιούν ως όπλο;

Ο Γιαχβέ έχει μεγάλη προϊστορία με τους πολέμους, τους οποίους έχει ευλογήσει και τους είχε από παλιά σε μεγάλη εκτίμηση, οπότε είναι αυτομάτως ένοχος και για όλους τους πολέμους των δημιουργημάτων του.
Στην Βίβλο εμφανίζεται συνήθως ο ίδιος στους εκλεκτούς του και χρησιμοποιεί διαφορετικές μεθόδους πολέμου, οι οποίες μάλλον, είναι πιο γελοίες από τους σταυρούς των πιστών του.
Στην "Έξοδο" για παράδειγμα, ο Γιαχβέ ευλογεί τους βατράχους, τα κουνούπια, τις αλογόμυγες και τις ακρίδες, τα οποία χρησιμοποιεί σαν όπλα στο πλευρό των Εβραίων, αφού οι τελευταίοι δεν διέθεταν στρατό.
Στην συνέχεια, ρίχνει τα άβουλα ζωάκια κατά των Αιγυπτίων, αργά και βασανιστικά και με τον πιο σαδιστικό τρόπο, που μόνο ένα αρρωστημένο μυαλό μπορεί να σκεφτεί.
Τα οποία έντομα, εκτελώντας τις διαταγές του Δημιουργού τους κατά γράμμα, ήταν και σε θέση να ξεχωρίζουν τους Αιγυπτίους από τους Εβραίους.
Τον Φαραώ δε, τον βάζει ο ίδιος ο Γιαχβέ να κρατά σκληρή στάση κατά του εκλεκτού του λαού, για να τιμωρηθούν όσο γίνεται περισσότερο οι Αιγύπτιοι.
Θα μπορούσε βέβαια, να εμφανιστεί προσωπικά στον Φαραώ για να πείσει τους Αιγυπτίους για το μεγαλείο του, ώστε να έχουμε μια αναίμακτη τουλάχιστον έξοδο.
Ο Γιαχβέ όμως είχε άλλα σχέδια, ήθελε μια μεγάλη εντυπωσιακά φρικτή και εντυπωσιακά γελοία νίκη.
Από την μανία του Γιαχβέ, δεν γλίτωσαν ούτε τα ζώα των Αιγυπτίων, ούτε τα σπαρτά τους, ούτε τα παιδιά τους, ούτε καν η αθώα βλάστηση.
Όπως και να το κάνουμε λοιπόν, ο Γιαχβέ, έχει βεβαρημένο παρελθόν.

Αντιγράφω...
1.Τα νερά του ποταμού Νείλου μετατράπηκαν σε αίμα, με αποτέλεσμα να ψοφήσουν τα πλασματα που ζούσαν σε αυτόν και να υπάρχει έλλειψη πόσιμου νερού
2.Βάτραχοι κάλυψαν όλη την επικράτεια της Αιγύπτου, μπαίνοντας στα σπίτια των ανθρώπων
3.Ο αέρας της Αιγύπτου γέμισε με σκνίπες, παρενοχλώντας ανθρώπους και ζώα
4.Σμήνη από αλογόμυγες εισέβαλλαν σε κάθε κατοικία των Αιγυπτίων, σε σημείο που, όπως αναφέρει η αφήγηση, «η γη καταστράφηκε από τις αλογόμυγες»
5.Βαριά επιδημία έπληξε όλα τα κοπάδια των Αιγυπτίων, ώστε «κάθε είδους ζωντανά της Αιγύπτου άρχισαν να ψοφούν»
6.Άνθρωποι και ζώα γέμισαν εξανθήματα, μεγάλα σπυριά και πληγές
7.Έπεσε πολύ βαρύ χαλάζι και φωτιά από τον ουρανό, που όμοιό του δεν είχε πέσει ποτέ στην Αίγυπτο μέχρι τότε', τσακίζοντας ανθρώπους, ζώα βλάστηση
8.Σκοτείνιασε η γη της Αιγύπτου από τα σμήνη των ακρίδων, τα οποία κατέφαγαν τη βλάστηση και τους καρπούς που είχαν απομείνει από την πληγή του χαλαζιού
9.Για τρεις ημέρες πυκνό σκοτάδι σκέπασε όλη την αιγυπτιακή επικράτεια, σκοτάδι που 'μπορούσε κανείς να το ψηλαφίσει' σαν να επρόκειτο για πολύ πυκνή ομίχλη
10.Σκοτώθηκαν όλοι οι πρωτότοκοι γιοι των Αιγυπτίων —περιλαμβανομένου και του γιου του Φαραώ— καθώς και τα πρωτότοκα των ζώων τους.

quote:
Είσαι δηλαδή σίγουρος ότι ήταν ο Γιαχβέ αυτός που του είπε να σφάξει με τον σταυρό;

Ε, όχι βέβαια!
Οι ορθόδοξοι χριστιανοί όμως είναι σίγουροι.
quote:
Το ότι κατάντησε η Ορθόδοξη Εκκλησία περισσότερο ειδωλολατρική από τους ειδωλολάτρες δεν σημαίνει πως η Βίβλος μολύνθηκε.

Ισχύει το αντίθετο.
Η μολυσμένη βίβλος, μόλυνε τους πιστούς της.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2013, 08:07:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Έχω μια ερώτηση Νικόμαχε και θέλω η απάντηση να είναι "ναι" ή "όχι".

ΝΑΙ

και αντιστρέφω:
Ενα ναι ή ένα όχι.

Εχω το δικαίωμα να σε κρίνω?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Ώστε είσαι ενάντια στην ανεξιθρησκεία. Επομένως, τί κατηγορείτε τα διάφορα ιερατεία για μισαλλοδοξία και ιερές εξετάσεις, αν πιστεύετε στο ίδιο; Η Μπλαβάτσκυ γιατί πήρε τα όπλα; Βία στη βία;

Και εκείνοι οι τύποι στους Δαυλούς και τα άλλα περιοδικά, γιατί παρουσιάζουν μια αρχαία Ελλάδα που ήταν απαλλαγμένη από ιερατικό έλεγχο και ευνοούσε την ελεύθερη έκφραση ιδεών; Γι' αυτό άλλωστε όλοι πήγαιναν στην εξορία. Κατά τα άλλα, μόνο το εβραϊκό ιερατείο ήταν μισαλλόδοξο.

Εξαρτάται τί εννοείς "κρίνω". Αν εννοείς τις απόψεις μου, τότε ναι. Αν εννοείς να με κρίνεις ως δικαστής, τότε όχι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2013, 08:17:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Μπορείς να μου βρεις ένα εδάφιο στην Αγία Γραφή, το οποίο λέει πως οι Χριστιανοί πρέπει να φτιάχνουν σταυρούς, να τους φοράνε ως αξεσουάρ, να τους λατρεύουνε και να τους χρησιμοποιούν ως όπλο;

Ο Γιαχβέ έχει μεγάλη προϊστορία με τους πολέμους, τους οποίους έχει ευλογήσει και τους είχε από παλιά σε μεγάλη εκτίμηση, οπότε είναι αυτομάτως ένοχος και για όλους τους πολέμους των δημιουργημάτων του.
Στην Βίβλο εμφανίζεται συνήθως ο ίδιος στους εκλεκτούς του και χρησιμοποιεί διαφορετικές μεθόδους πολέμου, οι οποίες μάλλον, είναι πιο γελοίες από τους σταυρούς των πιστών του.
Στην "Έξοδο" για παράδειγμα, ο Γιαχβέ ευλογεί τους βατράχους, τα κουνούπια, τις αλογόμυγες και τις ακρίδες, τα οποία χρησιμοποιεί σαν όπλα στο πλευρό των Εβραίων, αφού οι τελευταίοι δεν διέθεταν στρατό.
Στην συνέχεια, ρίχνει τα άβουλα ζωάκια κατά των Αιγυπτίων, αργά και βασανιστικά και με τον πιο σαδιστικό τρόπο, που μόνο ένα αρρωστημένο μυαλό μπορεί να σκεφτεί.
Τα οποία έντομα, εκτελώντας τις διαταγές του Δημιουργού τους κατά γράμμα, ήταν και σε θέση να ξεχωρίζουν τους Αιγυπτίους από τους Εβραίους.
Τον Φαραώ δε, τον βάζει ο ίδιος ο Γιαχβέ να κρατά σκληρή στάση κατά του εκλεκτού του λαού, για να τιμωρηθούν όσο γίνεται περισσότερο οι Αιγύπτιοι.
Θα μπορούσε βέβαια, να εμφανιστεί προσωπικά στον Φαραώ για να πείσει τους Αιγυπτίους για το μεγαλείο του, ώστε να έχουμε μια αναίμακτη τουλάχιστον έξοδο.
Ο Γιαχβέ όμως είχε άλλα σχέδια, ήθελε μια μεγάλη εντυπωσιακά φρικτή και εντυπωσιακά γελοία νίκη.
Από την μανία του Γιαχβέ, δεν γλίτωσαν ούτε τα ζώα των Αιγυπτίων, ούτε τα σπαρτά τους, ούτε τα παιδιά τους, ούτε καν η αθώα βλάστηση.
Όπως και να το κάνουμε λοιπόν, ο Γιαχβέ, έχει βεβαρημένο παρελθόν.

Αντιγράφω...
1.Τα νερά του ποταμού Νείλου μετατράπηκαν σε αίμα, με αποτέλεσμα να ψοφήσουν τα πλασματα που ζούσαν σε αυτόν και να υπάρχει έλλειψη πόσιμου νερού
2.Βάτραχοι κάλυψαν όλη την επικράτεια της Αιγύπτου, μπαίνοντας στα σπίτια των ανθρώπων
3.Ο αέρας της Αιγύπτου γέμισε με σκνίπες, παρενοχλώντας ανθρώπους και ζώα
4.Σμήνη από αλογόμυγες εισέβαλλαν σε κάθε κατοικία των Αιγυπτίων, σε σημείο που, όπως αναφέρει η αφήγηση, «η γη καταστράφηκε από τις αλογόμυγες»
5.Βαριά επιδημία έπληξε όλα τα κοπάδια των Αιγυπτίων, ώστε «κάθε είδους ζωντανά της Αιγύπτου άρχισαν να ψοφούν»
6.Άνθρωποι και ζώα γέμισαν εξανθήματα, μεγάλα σπυριά και πληγές
7.Έπεσε πολύ βαρύ χαλάζι και φωτιά από τον ουρανό, που όμοιό του δεν είχε πέσει ποτέ στην Αίγυπτο μέχρι τότε', τσακίζοντας ανθρώπους, ζώα βλάστηση
8.Σκοτείνιασε η γη της Αιγύπτου από τα σμήνη των ακρίδων, τα οποία κατέφαγαν τη βλάστηση και τους καρπούς που είχαν απομείνει από την πληγή του χαλαζιού
9.Για τρεις ημέρες πυκνό σκοτάδι σκέπασε όλη την αιγυπτιακή επικράτεια, σκοτάδι που 'μπορούσε κανείς να το ψηλαφίσει' σαν να επρόκειτο για πολύ πυκνή ομίχλη
10.Σκοτώθηκαν όλοι οι πρωτότοκοι γιοι των Αιγυπτίων —περιλαμβανομένου και του γιου του Φαραώ— καθώς και τα πρωτότοκα των ζώων τους.

quote:
Είσαι δηλαδή σίγουρος ότι ήταν ο Γιαχβέ αυτός που του είπε να σφάξει με τον σταυρό;

Ε, όχι βέβαια!
Οι ορθόδοξοι χριστιανοί όμως είναι σίγουροι.
quote:
Το ότι κατάντησε η Ορθόδοξη Εκκλησία περισσότερο ειδωλολατρική από τους ειδωλολάτρες δεν σημαίνει πως η Βίβλος μολύνθηκε.

Ισχύει το αντίθετο.
Η μολυσμένη βίβλος, μόλυνε τους πιστούς της.



Συνοδινέ, άλλο σε ρώτησα, δεν σου είπα να εκφράσεις τον αποτροπιασμό σου και την γνώμη σου για την Παλαιά Διαθήκη.

Υπάρχει κάποιο εδάφιο στο οποίο λέει πως ο σταυρός πρέπει να προσκυνείται και να θεωρείται φυλακτό ή γούρι, το οποίο οδηγεί σε πολεμικές νίκες;

Ο χριστιανός νικάει τον κόσμο σηκώνοντας τον σταυρό, δηλαδή μέσω βασάνων, όχι παίρνοντας τον σταυρό και καρφώνοντάς τον στους αντιπάλους του. Έτσι κι αλλιώς ο Κωνσταντίνος δεν καθότανε στον θρόνο του Γιαχβέ, γιατί ο θρόνος ανήκει στον Ιησού Χριστό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2013, 13:22:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χριστος Ελ
Ώστε είσαι ενάντια στην ανεξιθρησκεία.


quote:

Επομένως, τί κατηγορείτε τα διάφορα ιερατεία για μισαλλοδοξία και ιερές εξετάσεις, αν πιστεύετε στο ίδιο

Σου έχω πει για το μαγαζί Ιπποκράτους και Ακαδημίας.
Πήγαινε να αλλάξεις φλάντζες και έλα να μιλήσουμε.
Διαφορετικά είναι αδύνατον.
Χάνεις απο παντού φίλε!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2013, 19:14:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Υπάρχει κάποιο εδάφιο στο οποίο λέει πως ο σταυρός πρέπει να προσκυνείται και να θεωρείται φυλακτό ή γούρι, το οποίο οδηγεί σε πολεμικές νίκες;

Όχι!
Υπάρχει όμως, ένα εδάφιο που ο Γιαχβέ χρησιμοποιεί, αλογόμυγες, κουνούπια, ακρίδες, βατράχους, φλεγόμενες πέτρες, χοντρό χαλάζι και που σκοτώνει με αυτά ανθρώπους, ζώα, παιδιά, μολύνει επίσης το νερό, καίει τις σοδιές, κλπ...
Άρα λοιπόν, όλα αυτά μπορούν να χρησιμοποιηθούν από τους πιστούς κατά των αντιπάλων τους, αφού υπάρχει κάποιο εδάφιο στην βίβλο που χρησιμοποιούνται ως συνταγή για πολεμικές νίκες.
Μα είσαι τετραπέρατος..!
quote:
Συνοδινέ, άλλο σε ρώτησα, δεν σου είπα να εκφράσεις τον αποτροπιασμό σου και την γνώμη σου για την Παλαιά Διαθήκη.

Όπως βλέπεις, ακριβώς αυτό με ρώτησες και ο αποτροπιασμός που είδες να βγαίνει από τα γεγονότα που περιέγραψα, τον προκάλεσε ο Θεός σου και όχι εγώ.
quote:
Ο χριστιανός νικάει τον κόσμο σηκώνοντας τον σταυρό, δηλαδή μέσω βασάνων, όχι παίρνοντας τον σταυρό και καρφώνοντάς τον στους αντιπάλους του.

Μπα...
Δεν είδες πως κέρδισε ο Γιαχβέ..;
Την άλλη φορά που θα χρειαστεί να πολεμήσουμε με τους Τούρκους λοιπόν, εσύ δεν θα σηκώνεις όπλα, αλλά σταυρούς.
Καταλαβαίνω ότι θέλεις να μας κάνεις πνευματικό κήρυγμα, αλλά εγώ με τον αέρα και την αερολογία δεν τα πάω καλά.
Θα πρέπει να απευθυνθείς στην ορθόδοξη εκκλησία. Την ξέρουν κι αυτοί, πολύ καλά, την τέχνη της αερολογίας.
quote:
Έτσι κι αλλιώς ο Κωνσταντίνος δεν καθότανε στον θρόνο του Γιαχβέ, γιατί ο θρόνος ανήκει στον Ιησού Χριστό.

Ξύπνα τώρα όμως, για να πετάξεις τα σκουπίδια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2013, 23:38:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DarkElf777
Διόρθωση: ... είχε εξαπλωθεί σαν χολέρα και πανώλη ΜΑΖΙ με την χολέρα και την πανώλη γιατί οι γάτες ήταν "σατανικές" και η ατομική καθαριότητα και υγιεινή ήταν "αμαρτίες" που τιμωρούντο αρχικά με βούρδουλα και αν επέμεναν με κάψιμο στην πυρά για μαγεία, δαιμονισμό και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.

Φίλε DarkElf777 επανέρχομαι στην προηγούμενη ανάρτησή σου , με ένα απόσπασμα από το "Αι μάγισσαι του Μεσαίωνος" του Εμμανουήλ Ροϊδη , που διαβάζω αυτές τις μέρες , και περιγράφει με τον σκωπτικό τρόπο που τον διέκρινε , το πως αντιμετωπίζονταν οι ασθένειες από τον χριστιανισμό .

"Άπαντα Εμμανουήλ Ροϊδη" τομος Α' σελ.379

Υ.Γ.
Ελπίζω να μου συγχωρηθή το ότι η πληροφορία αυτή προέρχεται από έναν μη εγκεκριμένο από το "Department of Religion" και την ΟΟΔΕ συγγραφέα .
*

Edited by - Sesostris on 20/04/2013 23:46:10

Edited by - Sesostris on 20/04/2013 23:50:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2013, 00:12:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και η ενδιαφέρουσα συνέχεια .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2013, 08:01:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Υπάρχει κάποιο εδάφιο στο οποίο λέει πως ο σταυρός πρέπει να προσκυνείται και να θεωρείται φυλακτό ή γούρι, το οποίο οδηγεί σε πολεμικές νίκες;

Όχι!



Αυτό ήθελα να ακούσω από εσένα. Όλα τα άλλα ήταν άσχετα στην ερώτησή μου, γιατί μιλούσαμε για την υποτιθέμενη επίσκεψη του Ιησού στον Κωνσταντίνο. Επομένως, δεν ήταν ο Ιησούς εκείνος που του είπε "Εν τούτω νίκα" ή αλλιώς "Εν τούτω σκότωσέ τους". Μάλλον ο άρχοντας της συμφοράς, της πλάνης και της σύγχησης ήταν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2013, 08:15:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Χριστος Ελ
Ώστε είσαι ενάντια στην ανεξιθρησκεία.


quote:

Επομένως, τί κατηγορείτε τα διάφορα ιερατεία για μισαλλοδοξία και ιερές εξετάσεις, αν πιστεύετε στο ίδιο

Σου έχω πει για το μαγαζί Ιπποκράτους και Ακαδημίας.
Πήγαινε να αλλάξεις φλάντζες και έλα να μιλήσουμε.
Διαφορετικά είναι αδύνατον.
Χάνεις απο παντού φίλε!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Υπεκφυγές από τους "ορθολογιστές" και τους "ελεύθερους".

Παραδέξου το Νικόμαχε, είμαστε όλοι λίγο πολύ φασίστες αναρχικοί και απαιτούμε την επιβολή των απόψεών μας. Τρωγόμαστε σαν το σκύλο με την γάτα, από τότε που ο Αδάμ σκέφτηκε την "αυτοοργάνωση", την απόλυτη ελευθερία και την κυριαρχία του(εις βάρος των άλλων). Με λίγα λόγια μόνο το τομάρι του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2013, 11:40:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό ήθελα να ακούσω από εσένα. Όλα τα άλλα ήταν άσχετα στην ερώτησή μου, γιατί μιλούσαμε για την υποτιθέμενη επίσκεψη του Ιησού στον Κωνσταντίνο. Επομένως, δεν ήταν ο Ιησούς εκείνος που του είπε "Εν τούτω νίκα" ή αλλιώς "Εν τούτω σκότωσέ τους". Μάλλον ο άρχοντας της συμφοράς, της πλάνης και της σύγχησης ήταν.

Όπως το είπες: ο αρχηγός της συμφοράς της πλάνης και της σύγχυσης ήταν.
Νομίζω ότι είμαστε πολύ κοντά στο να συνεννοηθούμε.
Θα σου κάνω κι εγώ μια τελευταία ερώτηση για να τελειώνουμε με την Βίβλο μια και καλή.
quote:
Υπάρχει κάποιο εδάφιο στο οποίο λέει πως ο σταυρός πρέπει να προσκυνείται και να θεωρείται φυλακτό ή γούρι, το οποίο οδηγεί σε πολεμικές νίκες;

Υπάρχει κάποιο εδάφιο στη Βίβλο, το οποίο να λέει ξεκάθαρα, πως ο σταυρός δεν επιτρέπεται να προσκυνείται και να θεωρείται φυλαχτό ή γούρι, το οποίο να οδηγεί σε πολεμικές νίκες;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2013, 12:33:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αυτό ήθελα να ακούσω από εσένα. Όλα τα άλλα ήταν άσχετα στην ερώτησή μου, γιατί μιλούσαμε για την υποτιθέμενη επίσκεψη του Ιησού στον Κωνσταντίνο. Επομένως, δεν ήταν ο Ιησούς εκείνος που του είπε "Εν τούτω νίκα" ή αλλιώς "Εν τούτω σκότωσέ τους". Μάλλον ο άρχοντας της συμφοράς, της πλάνης και της σύγχησης ήταν.

Όπως το είπες: ο αρχηγός της συμφοράς της πλάνης και της σύγχυσης ήταν.
Νομίζω ότι είμαστε πολύ κοντά στο να συνεννοηθούμε.
Θα σου κάνω κι εγώ μια τελευταία ερώτηση για να τελειώνουμε με την Βίβλο μια και καλή.
quote:
Υπάρχει κάποιο εδάφιο στο οποίο λέει πως ο σταυρός πρέπει να προσκυνείται και να θεωρείται φυλακτό ή γούρι, το οποίο οδηγεί σε πολεμικές νίκες;

Υπάρχει κάποιο εδάφιο στη Βίβλο, το οποίο να λέει ξεκάθαρα, πως ο σταυρός δεν επιτρέπεται να προσκυνείται και να θεωρείται φυλαχτό ή γούρι, το οποίο να οδηγεί σε πολεμικές νίκες;



Ναι.

Έξοδος 20ο κεφάλαιο
4. Μη κάμης εις σεαυτόν είδωλον, μηδέ ομοίωμά τινός, όσα είναι εν τω ουρανώ άνω, ή όσα εν τη γη κάτω, όσα εν τοις ύδασιν υποκάτω της γής· 5. μη προσκυνήσης αυτά μηδέ λατρεύσης αυτά· διότι εγώ Κύριος ο Θεός σου είμαι Θεός ζηλότυπος, ανταποδίδων τας αμαρτίας των πατέρων επί τα τέκνα, έως τρίτης και τετάρτης γενεάς των μισούντων με·

Βασιλέων Β' 18ο κεφάλαιο
4.Αυτός αφήρεσε τους υψηλούς τόπους και κατέθραυσε τα αγάλματα και κατέκοψε τα άλση και κατεσύντριψε τον χάλκινον όφιν, τον οποίον έκαμεν ο Μωϋσής· διότι έως των ημερών εκείνων οι υιοί του Ισραήλ εθυμίαζον εις αυτόν· και εκάλεσεν αυτόν Νεουσθάν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DarkElf777
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2013, 13:02:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και η ενδιαφέρουσα συνέχεια .




Αυτό το δεύτερο κείμενο είναι ακριβώς αυτό που είπα κι εγώ. Οι μεγάλες επιδημίες του μεσαίωνα είναι γνωστές σε όλους. Τώρα αν κάποιοι με ειρωνείες προσπαθούν να υπεκφεύγουν είναι δικό τους πρόβλημα. Η μοναδική αμφιβολία μου είναι αν ήταν μόνο δύο οι αιώνες της απαγόρευσης της καθαριότητας που λέει το κείμενο. Νομίζω ότι ήταν πολύ παραπάνω...

Επίσης κυνηγούσαν τις γάτες ως "σατανικές" και είχαν γεμίσει ποντίκια και πάθαιναν πανώλη από τα δαγκώματα των ποντικών που τους δάγκωναν τη νύχτα στον ύπνο τους...

quote:

Ο Μαύρος Θάνατος
Λίγα γεγονότα στην ιστορία της μπαρουτοκαπνισμένης Ευρώπης είχαν τόσο κατακλυσμιαίες συνέπειες όσο ο Μαύρος Θάνατος. Η επιδημία πανούκλας πιστεύεται ότι ξεκίνησε γύρω από την περιοχή της Μαύρης Θάλασσας και εξαπλώθηκε γρήγορα στο μεγαλύτερο μέρος της Ευρώπης και σε τμήματα της Ασίας. Οι αρουραίοι που φώλιαζαν στα έγκατα των πλοίων που μετέφεραν σιτηρά ήταν η αιτία της νόσου που αφάνισε την Ευρώπη. Η πιο καταστροφική στιγμή της πανδημίας ήταν η τετραετία 1347-1351, που σύμφωνα με εκτιμήσεις ξεκλήρισε τα 2/3 του πληθυσμού της Ευρώπης. Η κρίση πανούκλας θα επανέρθει βέβαια στις κατοπινές δεκαετίες και θα απλώσει τα φτερά του θανάτου πάνω σε όλη την οικουμένη: περίπου 100 εκατομμύρια άνθρωποι χάθηκαν από προσώπου γης σε διάστημα 200 ετών...

Πηγή: http://www.newsbeast.gr/health/arthro/431684/oi-megaluteres-epidimies-pou-gnorise-o-kosmos/



Μόνο ο "Μαύρος Θάνατος" ήταν 200 χρόνια όπως λέει το κείμενο. Αλλά ήταν και πολλά άλλα περιστατικά όπως αυτό του Ιουστινιανού που κράτησε άλλα 200 χρόνια...

quote:

Η πανούκλα του Ιουστινιανού
Την ώρα που οι στρατιές του παντοδύναμου βυζαντινού αυτοκράτορα Ιουστινιανού αναβίωναν την παλιά δόξα της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας, ανακαταλαμβάνοντας χαμένα εδάφη, ένας εσωτερικός εχθρός έδειχνε τα τρομακτικά του δόντια: περί το 540 μ.Χ. μια άγνωστη ασθένεια που γεννιόταν από τα τρωκτικά της Αιγύπτου μεταφερόταν μέσω καραβιών στην Κωνσταντινούπολη. Σύμφωνα με εκτιμήσεις, η πανούκλα αξίωνε 5.000 ζωές την ημέρα, αφανίζοντας τον μισό περίπου πληθυσμό της πόλης. Η πανδημία δεν περιορίστηκε ωστόσο εντός των τειχών της Κωνσταντινούπολης: εξαπλώθηκε σε Ευρώπη και Ασία, γινόμενη η φονικότερη επιδημία της αρχαιότητας. Πενήντα μόνο χρόνια από την πρώτη εκδήλωσή της, 25-100 εκατομμύρια είχαν χάσει τη ζωή τους...

Πηγή: http://www.newsbeast.gr/health/arthro/431684/oi-megaluteres-epidimies-pou-gnorise-o-kosmos/



quote:

Major outbreaks
There have been three major outbreaks of plague. The Plague of Justinian in the 6th and 7th centuries is the first known attack on record, and marks the first firmly recorded pattern of bubonic plague. From historical descriptions, as much as 40 percent of the population of Constantinople died from the plague. Modern estimates suggest half of Europe's population was wiped out before the plague disappeared in the 700s. After 750, major epidemic diseases did not appear again in Europe until the Black Death of the 14th century.[9] The Third Pandemic hit China in the 1890s and devastated India, but was confined to limited outbreaks in the west.[10]

Πηγή: http://en.wikipedia.org/wiki/Black_Death



Η πανούκλα του Ιουστινιανού ήταν ίδια ακριβώς με το Μαύρο Θάνατο αλλά τη γνωρίζουν πολύ λιγότεροι...

Πανούκλα, χολέρα, λέπρα, σκέτη συφορά... Ας τα να πάνε σου λέω...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ipkara
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2013, 14:22:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sesostris πράγματι κείμενο κατατοπιστικότατο, για το πως οι ηλίθιοι άνθρωποι διαστρεβλώνουν σε κάθε βήμα τους το κάθετι και προσπαθούσαν, προσπαθούν και θα προσπαθούν να κάνουν πράγματα τα οποία δεν μπορούν επιδιώκοντας την αποκομηδή οφειλών. Αυτό που περιγράφεται στο παρών κείμενο, δεν είναι "ευθύνη" του Χριστιανισμού και των λόγων του Ιησού Χριστού αλλά έγγυται στην βλακεία και την μωρία των ανθρώπων. Σε αυτήν την μωρία έγγυται και όλες οι ακραίες καταστάσεις της καταστροφής των συγγραμάτων κοκ. Προσωπική μου άποψη.
Επειδή αυτός ο άνθρωπος αφορίστηκε και μετά άρθηκε ο αφορισμός αυτός, πιστεύω, αν και δεν γνωρίζω ούτε τον αφορισμό αλλά ούτε και τον λόγο της άρσης του, ότι η "εκκλησία" είδε ότι το έργο αυτό δεν ήταν εναντίον της Πίστης αλλά εναντίον της βλακείας των ανθρώπων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2013, 16:25:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βασιλέων Β' 18ο κεφάλαιο
4.Αυτός αφήρεσε τους υψηλούς τόπους και κατέθραυσε τα αγάλματα και κατέκοψε τα άλση και κατεσύντριψε τον χάλκινον όφιν, τον οποίον έκαμεν ο Μωϋσής· διότι έως των ημερών εκείνων οι υιοί του Ισραήλ εθυμίαζον εις αυτόν· και εκάλεσεν αυτόν Νεουσθάν.
Έξοδος 20ο κεφάλαιο
4. Μη κάμης εις σεαυτόν είδωλον, μηδέ ομοίωμά τινός, όσα είναι εν τω ουρανώ άνω, ή όσα εν τη γη κάτω, όσα εν τοις ύδασιν υποκάτω της γής· 5. μη προσκυνήσης αυτά μηδέ λατρεύσης αυτά· διότι εγώ Κύριος ο Θεός σου είμαι Θεός ζηλότυπος, ανταποδίδων τας αμαρτίας των πατέρων επί τα τέκνα, έως τρίτης και τετάρτης γενεάς των μισούντων με·

Βρε συ, καταλαβαίνεις τι διαβάζεις;
Εδώ απαγορεύει την λατρεία των συμβόλων των αντιπάλων Θεών, τα οποία και καταστρέφει με μανία.
Ο ίδιος μάλιστα ξεκαθαρίζει ότι είναι Θεός υπερβολικά ζηλιάρης και τιμωρεί όσους τον μισούν.
"...μη προσκυνήσης αυτά μηδέ λατρεύσης αυτά διότι εγώ Κύριος ο Θεός σου είμαι Θεός ζηλότυπος ανταποδίδων τας αμαρτίας των πατέρων επί τα τέκνα, έως τρίτης και τετάρτης γενεάς των μισούντων με."


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DarkElf777
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2013, 17:19:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτό ήθελα να ακούσω από εσένα. Όλα τα άλλα ήταν άσχετα στην ερώτησή μου, γιατί μιλούσαμε για την υποτιθέμενη επίσκεψη του Ιησού στον Κωνσταντίνο. Επομένως, δεν ήταν ο Ιησούς εκείνος που του είπε "Εν τούτω νίκα" ή αλλιώς "Εν τούτω σκότωσέ τους". Μάλλον ο άρχοντας της συμφοράς, της πλάνης και της σύγχησης ήταν.


Κανείς δεν του είπε τίποτα, απ' το μυαλό του τα έβγαλε για να κάνει προπαγάνδα...

quote:

quote:
Βασιλέων Β' 18ο κεφάλαιο
4.Αυτός αφήρεσε τους υψηλούς τόπους και κατέθραυσε τα αγάλματα και κατέκοψε τα άλση και κατεσύντριψε τον χάλκινον όφιν, τον οποίον έκαμεν ο Μωϋσής· διότι έως των ημερών εκείνων οι υιοί του Ισραήλ εθυμίαζον εις αυτόν· και εκάλεσεν αυτόν Νεουσθάν.
Έξοδος 20ο κεφάλαιο
4. Μη κάμης εις σεαυτόν είδωλον, μηδέ ομοίωμά τινός, όσα είναι εν τω ουρανώ άνω, ή όσα εν τη γη κάτω, όσα εν τοις ύδασιν υποκάτω της γής· 5. μη προσκυνήσης αυτά μηδέ λατρεύσης αυτά· διότι εγώ Κύριος ο Θεός σου είμαι Θεός ζηλότυπος, ανταποδίδων τας αμαρτίας των πατέρων επί τα τέκνα, έως τρίτης και τετάρτης γενεάς των μισούντων με·

Βρε συ, καταλαβαίνεις τι διαβάζεις;
Εδώ απαγορεύει την λατρεία των συμβόλων των αντιπάλων Θεών, τα οποία και καταστρέφει με μανία.
Ο ίδιος μάλιστα ξεκαθαρίζει ότι είναι Θεός υπερβολικά ζηλιάρης και τιμωρεί όσους τον μισούν.
"...μη προσκυνήσης αυτά μηδέ λατρεύσης αυτά διότι εγώ Κύριος ο Θεός σου είμαι Θεός ζηλότυπος ανταποδίδων τας αμαρτίας των πατέρων επί τα τέκνα, έως τρίτης και τετάρτης γενεάς των μισούντων με."


Εδώ έχει δίκιο ο Χρήστος. Όντως απαγορεύονται τα είδωλα γενικώς, ακόμα και ένα είδωλο του Γιαχβέ απαγορεύεται... Οι "αιρετικοί" εικονομάχοι είχαν δίκιο βάσει του μωσαϊκού νόμου. Στο "ζηλότυπος" έχεις δίκιο. Έτσι είναι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2013, 17:59:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εδώ έχει δίκιο ο Χρήστος. Όντως απαγορεύονται τα είδωλα γενικώς, ακόμα και ένα είδωλο του Γιαχβέ απαγορεύεται...

Αφού, αυτό το συμπέρασμα βγάζεις κι εσύ, τότε πάω πάσο.
Δεν βαριέσαι, ότι θέλει καταλαβαίνει ο κάθε ένας από αυτά που διαβάζει μέσα από τις αφηρημένες ασυναρτησίες της Βίβλου.
Φταίει και το "άγιο πνεύμα" που δεν φωτίζει τα μυαλά ομοιόμορφα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DarkElf777
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2013, 21:06:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Εδώ έχει δίκιο ο Χρήστος. Όντως απαγορεύονται τα είδωλα γενικώς, ακόμα και ένα είδωλο του Γιαχβέ απαγορεύεται...


Αφού, αυτό το συμπέρασμα βγάζεις κι εσύ, τότε πάω πάσο.
Δεν βαριέσαι, ότι θέλει καταλαβαίνει ο κάθε ένας από αυτά που διαβάζει μέσα από τις αφηρημένες ασυναρτησίες της Βίβλου.
Φταίει και το "άγιο πνεύμα" που δεν φωτίζει τα μυαλά ομοιόμορφα.




Σημαντική παρατήρηση: Δεν απαγορεύεται μόνο η θεοποίηση και η προσκύνηση αλλά και η απλή κατασκευή. Ουσιαστικά απαγορεύονται οι τέχνες με αυτή την διατύπωση. Προφανώς δεν γνωρίζω τι είχε στο μυαλό του ο άγνωστος συγγραφέας - πιθανότατα ο Έσδρα... - αλλά έτσι όπως διατυπώνεται είναι μία ακόμα πατάτα του "πάνσοφου θεού"...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2013, 21:31:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Μωϋσής είχε στο μυαλό του την λατρεία των ειδώλων. Σε μια τέτοια εποχή, η απλή κατασκευή σχετιζόταν στο 99,9% των περιπτώσεων με παραγγελία για λατρεία. Δεν φτιάχνανε κάτι για απλό θαυμασμό.

Ήταν τόσο εμποτισμένο το μυαλό τους με την λατρεία των ειδώλων, όπως φαίνεται και από την κατασκευή του χρυσού μόσχου στην έρημο, έτσι που οι εντολές έπρεπε να είναι αυστηρές.

Δυστυχώς αργά ή γρήγορα η επίσημη Χριστιανική εκκλησία υιοθέτησε εκείνα τα πράγματα τα οποία καταδικάζει η Βίβλος - την λατρεία θαυματουργών αντικειμένων, θαυματουργών εικόνων.

Δυστυχώς ευθύνεται και για το λόγο που διακωμωδείται τόσο πολύ η Βίβλος. Επίσης, δεν είχε ούτε την διάθεση να μορφώσει, ούτε ήταν σε θέση να δώσει απαντήσεις σε ερωτήματα. Αντίθετα, καταδικάζει τις αμφιβολίες και τις απορίες. Γι' αυτό την σιχαίνεστε και μαζί με αυτήν και την Βίβλο, που υποτίθεται πως εκπροσωπεί. Όμως κάνετε λάθος, διότι όλα τα χριστιανικά ιερατεία που υπάρχουν αυτήν την στιγμή δεν εκπροσωπούν τη Βιβλική θρησκεία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DarkElf777
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2013, 22:48:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο Μωϋσής είχε στο μυαλό του την λατρεία των ειδώλων. Σε μια τέτοια εποχή, η απλή κατασκευή σχετιζόταν στο 99,9% των περιπτώσεων με παραγγελία για λατρεία. Δεν φτιάχνανε κάτι για απλό θαυμασμό.

Ήταν τόσο εμποτισμένο το μυαλό τους με την λατρεία των ειδώλων, όπως φαίνεται και από την κατασκευή του χρυσού μόσχου στην έρημο, έτσι που οι εντολές έπρεπε να είναι αυστηρές.



Σωστά. Ο Μωυσής και ΟΧΙ ο Θεός.

Θα συμφωνήσω ότι εκείνη την εποχή ήταν έτσι τα πράγματα. Και ενδεχομένως - αρχικός - συγγραφέας να ήταν όντως ο Μωυσής και να είχε στο μυαλό του μόνο την εποχή του. Δεν ήταν ο Θεός η πηγή των εντολών αλλά είτε ο Μωυσής είτε ο Έσδρα... Αν ήταν ο Θεός θα είχε λάβει υπόψιν και τις μετέπειτα εποχές που ως Θεός τις γνώριζε...

quote:

Δυστυχώς αργά ή γρήγορα η επίσημη Χριστιανική εκκλησία υιοθέτησε εκείνα τα πράγματα τα οποία καταδικάζει η Βίβλος - την λατρεία θαυματουργών αντικειμένων, θαυματουργών εικόνων.


Αφού απευθύνονταν σε παγανιστές και δε γινόταν να τους σκοτώσουν όλους γιατί δε θα είχαν πιστούς, αναγκαστικά έκαναν προσαρμογές...

quote:

Δυστυχώς ευθύνεται και για το λόγο που διακωμωδείται τόσο πολύ η Βίβλος. Επίσης, δεν είχε ούτε την διάθεση να μορφώσει, ούτε ήταν σε θέση να δώσει απαντήσεις σε ερωτήματα. Αντίθετα, καταδικάζει τις αμφιβολίες και τις απορίες. Γι' αυτό την σιχαίνεστε και μαζί με αυτήν και την Βίβλο, που υποτίθεται πως εκπροσωπεί. Όμως κάνετε λάθος, διότι όλα τα χριστιανικά ιερατεία που υπάρχουν αυτήν την στιγμή δεν εκπροσωπούν τη Βιβλική θρησκεία.


Η ίδια η βίβλος ευθύνεται για το λόγο που διακωμωδείται τόσο πολύ. Λέει πολλές βλακείες μέσα. Δε γίνεται όμως να στο εξηγήσω, δεν πρόκειται να καταλάβεις ποτέ, αφού νομίζεις ότι αυτά όλα τα είπε ο θεός σε κάποιους. Δε μπορείς καν να διανοηθείς τα εξής ενδεχόμενα:

1. Αυτοί οι κάποιοι να ήταν φαντασιόπληκτοι. Ξέρεις πόσοι υπάρχουν σήμερα που "βλέπουν" ούφο, φαντάσματα κλπ.;

2. Αυτοί οι κάποιοι να έλεγαν ψέματα.

3. Τα κείμενα να μην είναι αυτών των κάποιων και να είναι πλαστά. Η συντριπτική πλειοψηφία των "προφητών" υποτίθεται ότι είχε κακό τέλος, τους σκότωναν οι ίδιοι οι Εβραίοι. Περιμένεις να εμπιστευτώ τους δολοφόνους ότι διατήρησαν σωστά τα κείμενα και δεν τα πλαστογράφησαν; Άσε που αυτοί οι κάποιοι μπορεί να είναι και ανύπαρκτα πρόσωπα...

Επαναλαμβάνω την ερώτηση - πρόκληση που καμιά χριστιανική ΚΟΤΑ - ανταποδίδω την ένταξη μου σε λίστα ορνίθων από χριστιανό εδώ πέρα... - δεν τόλμησε να απαντήσει: Ποιος είναι ο "κράτιστος Θεόφιλος" του "κατά Λουκά";

Επαναλαμβάνω την ερώτηση: Ποιος είναι ο "κράτιστος Θεόφιλος" στο "κατά Λουκά" ευαγγέλιο;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DarkElf777
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2013, 14:28:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Υ.Γ.
Ελπίζω να μου συγχωρηθή το ότι η πληροφορία αυτή προέρχεται από έναν μη εγκεκριμένο από το "Department of Religion" και την ΟΟΔΕ συγγραφέα .


Είπες ΟΟΔΕ και μου θύμισες αυτό: http://www.youtube.com/watch?v=_mm7LXfPxpg που εάν αληθεύει έχουμε να κάνουμε είτε με παλαβούς είτε με ομολογία προσηλυτισμού. Ο εισαγγελέας τι κάνει; Μόνο τον... "Παστίτσιο" είδε; Είτε είναι παλαβοί είτε όχι ο εισαγγελέας οφείλει να επέμβει και να κάνει έλεγχο. Όπως έγινε και με τον "Παστίτσιο" και εκείνος δεν πήγαινε σε ξένα φόρα να τα λέει, δική του σελίδα είχε ο άνθρωπος... Είμαστε σοβαροί; περιφρουρούν και ελέγχουν το Φόκους λένε... Ποιοι είναι αυτοί δηλαδή;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2013, 16:54:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DarkElf777
Επαναλαμβάνω την ερώτηση - πρόκληση που καμιά χριστιανική ΚΟΤΑ - ανταποδίδω την ένταξη μου σε λίστα ορνίθων από χριστιανό εδώ πέρα... - δεν τόλμησε να απαντήσει: Ποιος είναι ο "κράτιστος Θεόφιλος" του "κατά Λουκά";

Επαναλαμβάνω την ερώτηση: Ποιος είναι ο "κράτιστος Θεόφιλος" στο "κατά Λουκά" ευαγγέλιο;


Έλα ρε συ????

Ξέρεις με ακρίβεια ποιος ήταν ο Θεόφιλος???

Για πες μας ΜΕ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ ΠΑΝΤΑ (αν και γνωρίζω ότι σου φέρνει αλλεργία) για να το μάθουν επιτέλους και οι Χριστιανικοί/ιστορικοί κτλ κύκλοι που το αγνοούν μετά βεβαιότητος.

Υ.Γ Μήπως ξέρεις και ποιος σκότωσε τον JFK καθώς και από που κλάνει το μπαρμπούνι???

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 22/04/2013 17:24:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2013, 17:23:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DarkElf777
Είτε είναι παλαβοί είτε όχι ο εισαγγελέας οφείλει να επέμβει και να κάνει έλεγχο. Όπως έγινε και με τον "Παστίτσιο" και εκείνος δεν πήγαινε σε ξένα φόρα να τα λέει, δική του σελίδα είχε ο άνθρωπος...

Ρε συ που ξέρεις ακόμα και τον "κράτιστο Θεόφιλο", δεν ξέρεις ότι τον "Παστίτσιο" τον "κάρφωσε" η Χρυσή Αυγή στη Βουλή???

Να σου θυμίσω ότι και για τη Χρυσή Αυγή ο Χριστιανισμός ήταν "εισαγόμενη πανούκλα" όπως και για εσένα τον Sesostris τον Ροίδη και λοιπούς.

Αν δε με πιστεύεις ρώτα και τον macedon που εκτός από ντεμέκ άθεος είναι και στέλεχος της Χρυσής Αυγής.

Τώρα αν σε έμπλεξα με τη δράση της Χρυσής Αυγής που από θύτης του Χριστιανισμού έγινε υποστηρικτής του (εκτός από Παστίτσιο είχαμε και το Χυτήριο καθώς και τις κόντρες "Χριστιανικότητας" με τον Αρχιεπίσκοπο που αλληλοκατηγορούνταν εκατέρωθεν ως... Άθεοι) μη σε απασχολεί!

Αφού παίζεις την...Επιφοίτηση στα δάχτυλα σίγουρα θα μας εξηγήσεις με δόκιμους όρους τη μεταστροφή καθώς ο macedon αυτά που ψέλλισε ήταν τόσο γελοία που μετά από λίγο απλά προτίμησε το δρόμο της εξαφάνισης από το esoterica καθότι ήξερε το έργο που έβλεπε για ακόμα μια φορά από εμένα....

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2013, 03:07:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O macedon σε χαιρετάει από το ηλιόλουστο Χόλυγουντ, καραγκιοζάκο... Έχει πολύ πιο σημαντικά πράγματα να κάνει από το να ασχολείται με θλιβερές παρουσίες σαν τη δικιά σου...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2013, 10:03:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ipkara
Sesostris πράγματι κείμενο κατατοπιστικότατο, για το πως οι ηλίθιοι άνθρωποι διαστρεβλώνουν σε κάθε βήμα τους το κάθετι και προσπαθούσαν, προσπαθούν και θα προσπαθούν να κάνουν πράγματα τα οποία δεν μπορούν επιδιώκοντας την αποκομηδή οφειλών. Αυτό που περιγράφεται στο παρών κείμενο, δεν είναι "ευθύνη" του Χριστιανισμού και των λόγων του Ιησού Χριστού αλλά έγγυται στην βλακεία και την μωρία των ανθρώπων. Σε αυτήν την μωρία έγγυται και όλες οι ακραίες καταστάσεις της καταστροφής των συγγραμάτων κοκ. Προσωπική μου άποψη.

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με τα όσα γράφεις φίλε ipkara . Από την άλλη όμως άνθρωποι δεν ήταν αυτοί που δημιούργησαν τις εξ αποκαλύψεως θρησκείες ; Οι οπαδοί της νέας θρησκείας δεν ήταν αυτοί που έγραψαν τα ευαγγέλια και το τι είπε ή δεν είπε ο μεσσίας που δημιούργησαν με την φαντασία τους ; Αυτοί οι ίδιοι δεν ήταν που ερμηνεύοντας ή παρερμηνεύοντας αυτά που έγραψαν , που αφόρισαν τον Ιπποκράτη και τον Γαληνό και έριξαν στην πυρά τα συγγράμματά τους θεωρώντας τα σατανικά και τα αντικατέστησαν με αγιασμούς , προσευχές , ούρα λευκών ημιόνων , μάτια βατράχων , κόπρανα χήνας , ξύσμα χρωμάτων από τις εικόνες , και εξορκισμούς με επικλήσεις αγίων όπως ο παρακάτω :

«Άγιοι τρεις παίδες οι την κάμινον σβέσαντες,  άγιοι επτά παίδες οι εν Εφέσω, οι εκ των νεκρών αναστήσαντες, βοηθήσατε, άγιοι εννέα μάρτυρες, οι εν Κυζίκω θαυματουργούντες, άγιοι δέκα μάρτυρες, οι εν τη Κρήτη τελειωθέντες, άγιοι τεσσαράκοντα μάρτυρες, οι εν Σεβαστεία θαυματουργούντες, άγιοι τριάκοντα και τρεις μάρτυρες από Ρώμην, άγιοι τριακόσιοι δέκα και οκτώ θεοφόροι πατέρες, οι εν Νικαία τη πόλει θαυματουργούντες..., άγιε Ιωάννη Θεολόγε, άγιε Πέτρε από Ρώμην, άγιε Παύλε από Δαμασκόν, άγιε Ευθύμιε από Μάδητον, άγιε Νικόλαε εκ των Μύρων, άγιε Βασίλειε από Καισαρείαν, άγιε Επιφάνιε από Κύπρον, άγιε Ιωάννη Χρυσόστομε (σ.σ. πρόκειται για τον ίδιο!), άγιε Θύρσε (σ.σ. παρατίθενται πολλά άλλα ονόματα αγίων)... πάσαι αι ουρανίαι δυνάμεις των αγίων αγγέλων και αρχαγγέλων, αρχαί, εξουσίαι και τα πολυόμματα χερουβείμ και τα εξαπτέρυγα σεραφείμ.. Απελάσατε ταύτην την χαλεπήν ασθένειαν από την δούλην του θεού Μαρίαν· πυρετόν, εσωπύρετον, ρίγους κραταιού, ρίγους βραχέος, ρίγους λυμαντικού, νόσος βλαβερά, νόσος χαλεπή, νόσος δεινή προσγινομένη, επιπεμπτική και πεποιημένη. εξορκίζω υμάς τας οβ΄ (72) ασθενείας, ας έχει ο άνθρωπος, αναχωρείν από την δούλην του θεού Μαρίαν...
Μη από βασκοσύνης και πάσης άλλης συμφοράς επερχομένης, μη πρηστηριακόν η βουβιατικόν η επιπεμπτικόν η κεφαλικόν η χειρών καρδίας και ποδών η δαιμονικόν φασματικόν η καλίς των ορέων, μη ονοσκελιακόν η νεράιδων, μη των εν ζώφω αέρων πετωμένων και ήλθατε αδικήσαι την δούλην του θεού. Μη κεφαλόπονον η οφθαλμόπονον η οδοντόπονον η στηθόπονον η φρενόπονον η χειρόπονον. Μη δυσουρίας η τρισουρίας  η ενσόχασιν η εξόχασιν η υστέραν η στροφού η αρμόπονον η τζίρματος ομαλικόν η άυπνον η πολύυπνον. εξορκίζω υμάς ει τι αν εστιν αδικών την δούλην του θεού· αναχωρήσατε και απέλθατε εις τα άγρια όρη».

Οι πατέρες της εκκλησίας φίλε ipkara , δεν ήταν αυτοί που εξύμνησαν και αγίασαν όλους αυτούς τους βαρεμένους αναχωρητές και στυλίτες που θεώρησαν την καθαριότητα του σώματος μέγα αμάρτημα και σατανική συνήθεια των ειδωλολατρών , και αντικατέστησαν το νους υγιής εν σώματι υγιεί με την απαξίωση του σώματος , μέχρι του σημείου να αυτοευνουχίζονται , προκειμένου να σώσουν την ψυχή τους ; Δεν είναι λοιπόν δυνατόν να διαχωρίζουμε την θρησκεία από τις πράξεις των πιστών της , από τη στιγμή που η θρησκεία είναι αυτή που τις κατευθύνει . Και οι μουσουλμάνοι διατείνονται φίλε μου ότι η θρησκεία τους διδάσκει την αγάπη και τη δικαιοσύνη αλλά οι ταλιμπάν κόβουν τα δάκτυλα όποιας γυναίκας τολμήσει να βάψη τα νύχια της και έκοψαν τη μύτη της κοπελίτσας που τόλμησε να θελήση να μορφωθή .
Επομένως δεν είχε άδικο ο DarkElf777 όταν έγραψε ότι ο χριστιανισμός .....

quote:
DarkElf777
Διόρθωση: ... είχε εξαπλωθεί σαν χολέρα και πανώλη ΜΑΖΙ με την χολέρα και την πανώλη γιατί οι γάτες ήταν "σατανικές" και η ατομική καθαριότητα και υγιεινή ήταν "αμαρτίες" που τιμωρούντο αρχικά με βούρδουλα και αν επέμεναν με κάψιμο στην πυρά για μαγεία, δαιμονισμό και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2013, 10:21:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DarkElf777
Είπες ΟΟΔΕ και μου θύμισες αυτό: http://www.youtube.com/watch?v=_mm7LXfPxpg που εάν αληθεύει έχουμε να κάνουμε είτε με παλαβούς είτε με ομολογία προσηλυτισμού. Ο εισαγγελέας τι κάνει; Μόνο τον... "Παστίτσιο" είδε; Είτε είναι παλαβοί είτε όχι ο εισαγγελέας οφείλει να επέμβει και να κάνει έλεγχο. Όπως έγινε και με τον "Παστίτσιο" και εκείνος δεν πήγαινε σε ξένα φόρα να τα λέει, δική του σελίδα είχε ο άνθρωπος... Είμαστε σοβαροί; περιφρουρούν και ελέγχουν το Φόκους λένε... Ποιοι είναι αυτοί δηλαδή;

Αυτή η ιστορία φίλε DarkElf777 σχετικά με το Focus είναι αρκετά παλιά . Αλλά δεν είναι μόνο το Focus που δέχτηκε την επίθεσή τους , και στο esoterica γίνονται επιθέσεις . Από που νομίζεις ότι είναι σταλμένοι όλοι αυτοί οι καραγκιόζηδες καθοδηγητάδες* που μας κουβαλιούνται κατά καιρούς .

*Δεν εννοώ τους καλοπροαίρετους χριστιανούς του forum , με τους
οποίους αν και διαφωνoύμε , υπάρχει αλληλοεκτήμηση .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2013, 12:11:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT
quote:

Στο είπα, άσε τα οράματα γιατί σε μπερδεύουν και σε οδηγούν σε λάθη.

Κάνε focus στα ΕΜΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΒΑΡΑ και άσε τις προσευχές και τα οράματα.


Για ποιό λόγο άραγε να «αφήσουμε τα οράματα»;

quote:

Περίεργο...

Μα, ΗΤΑΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ VASILIEV ΠΟΥ ΜΕ ΠΑΡΕΠΕΜΨΕΣ.


Εύγε νέε μου! Πολύ καλά έκανες και βρήκες τη σελίδα που σε παρέπεμψα και στην οποία επίσης γράφει:
«Ο Λακτάντιος δεν αναφέρει τίποτε για το όραμα που υποτίθεται ότι ο Κωνσταντίνος είδε στον ουρανό».
«Ο Ευσέβιος παρατηρεί μόνο ότι ο Κωνσταντίνος [...] προσευχήθηκε στο Θεό των Ουρανών [...] τον Ιησού Χριστό [...]. Τίποτε όμως δεν αναφέρεται για το όνειρο.»
«Ένα άλλο έργο, Εις τον Βίον του μακαρίου Κωνσταντίνου, που, γραμμένο εικοσι πέντε χρόνια μετά τη νίκη του Μαξεντίου, αποδίδεται - κακώς - στον Ευσέβιο»

Ααα, γι' αυτό θέλεις να «αφήσουμε τα οράματα». Διότι τα συγκεκριμένα είναι ανύπαρκτα.
Ok λοιπόν. Έτσι κι αλλιώς η δική μου συμμετοχή είχε ως αιτία τη λάθος αναφορά περί οράματος από την πανεπιστημιακή σελίδα που παρέθεσες.

quote:

Φαντάζεσαι τι έχει να πάθει ο server του esoterica αν γράψω ότι ο macedon προσευχήθηκε στον Ιησού Χριστό???


Ο macedon είναι άθεος.
Ο Κωνσταντίνος ήταν (;) πιστός του θεού Ήλιου (εδώ που τα λέμε και ποιός λογικός άνθρωπος δεν θα ήταν;) και γιος φανατικής χριστιανής.
Αν εξαιρέσουμε ότι έχουν το ίδιο όνομα, θεωρείς ότι είναι ταιριαστό το παράδειγμά σου;

Ας θέσουμε ένα άλλο παράδειγμα. Μαθαίνω ότι ο Χριστιανός Ορθόδοξος PanosT διαβάζει και εμπιστεύεται κείμενα Χριστιανών Αρειανών*. Ε, δεν θα πέσω κι από τα σύννεφα.

* Της αίρεσης του Αρειανισμού εννοώ Νικόμαχε, μήν πάει ο νους σου στους κατοίκους του πλανήτη και πλανηθείς!

quote:
quote:

Απεμπολεί; Δεν νομίζω Τάκη. Προσθήκη έκανε, όπως λέει και ο Ματθαίος «ουκ ήλθον καταλύσαι, αλλά πληρώσαι».

Για δείξε μας ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΛΑΒΑΡΟ το παλιό και το νέο για να δούμε αν πέτυχε η ...προσθήκη.



Περίεργο...

Μα, ΗΤΑΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ VASILIEV ΠΟΥ ΜΕ ΠΑΡΕΠΕΜΨΕΣ.

Εκεί που λέει ότι «χάραξε στις ασπίδες τους». Έχω μια ασπίδα. Χαράσσω κάτι πάνω της. Αυτό ονομάζεται προσθήκη.
Ο Λακτάντιος πάντως δεν αναφέρει τίποτα για αντικατάσταση, απεμπόληση κλπ. Εσύ πώς το συμπέρανες;

Ας δούμε και την πολύ ενδιαφέρουσα (ειλικρινά) άποψη του Χρίστος Έλ.

quote:

μιλούσαμε για την υποτιθέμενη επίσκεψη του Ιησού στον Κωνσταντίνο. Επομένως, δεν ήταν ο Ιησούς εκείνος που του είπε "Εν τούτω νίκα" ή αλλιώς "Εν τούτω σκότωσέ τους". Μάλλον ο άρχοντας της συμφοράς, της πλάνης και της σύγχυσης ήταν.


Εσύ PanosT συμφωνείς με αυτή την προσέγγιση;

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2013, 12:40:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DarkElf777
quote:

Επαναλαμβάνω την ερώτηση - πρόκληση που καμιά χριστιανική ΚΟΤΑ - ανταποδίδω την ένταξη μου σε λίστα ορνίθων από χριστιανό εδώ πέρα... - δεν τόλμησε να απαντήσει: Ποιος είναι ο "κράτιστος Θεόφιλος" του "κατά Λουκά";

Επαναλαμβάνω την ερώτηση: Ποιος είναι ο "κράτιστος Θεόφιλος" στο "κατά Λουκά" ευαγγέλιο;



Για την πρώτη πρόταση περί χαρακτηρισμών: «οφθαλμόν αντί οφθαλμού» και μένουμε όλοι τυφλοί.
Για τη δεύτερη εδώ μια χριστιανική άποψη.

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2013, 16:38:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon
O macedon σε χαιρετάει από το ηλιόλουστο Χόλυγουντ, καραγκιοζάκο... Έχει πολύ πιο σημαντικά πράγματα να κάνει από το να ασχολείται με θλιβερές παρουσίες σαν τη δικιά σου...


Έεεεεετσι.....

ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΤΖΑΝΕΤΑΚΟ ΤΟΥ ESOTERICA ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΚΕΙ ΝΑ ΣΕ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝΩ!

Ελπίζω να τα πούμε στο Αμέρικα αλλιώς θα συνεχίσουμε από εδώ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΦΗΣΑΜΕ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΚΑΘΩΣ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕΣ ΚΟΤΑ ΛΥΡΑΤΗ!!!

ΕΜΕΝΑ ΘΑ ΜΕ ΒΡΕΙΣ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΕΡΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΠΑΡΕΙΤΣΑ ΜΕ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΛΑΤΡΕΥΕΙΣ ΚΑΙ ΑΓΑΠΑΣ....


ΘΕΣ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΙΚΟΜΑΧΟ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΑΡΤΥΡΕΣ???

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 23/04/2013 16:38:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy