ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η απάτη των προφητειών
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ελληνμεχρι το κοκκαλο
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2013, 19:10:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μακαρι να χα την δυνατοτητα κ θα βλεπες τι θακανα.
δεν ειμαι επαναστα της του καναπε.επαναστατω καθε μερα.Για τους πολεμους τον ΗΠΑ κ των ξενων χωρων δεν με απασχολει καθολου.Με νιαζει μονο η ελλαδα.
Αν ερθουν να μ φανε την γη μου,πολυ ευκολα θα του φυτευα μια σφαιρα.
Οι ξενοι ας φαγωθουν.Η Ελλαδα να ναιι καλα.Που δεν ειναι.
Τωρα εαν επαναστατουμε το ξερουμε εμεις μονο,
δεν θα γραφα ελευθερα στο φορουμ της πραξεις μου,γιατι ολα ελεγχονται.
Ασε να το ξερω εγω το επαναστατης του καναπε

χχχΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ελληνμεχρι το κοκκαλο
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2013, 19:11:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μακαρι να χα την δυνατοτητα κ θα βλεπες τι θακανα.
δεν ειμαι επαναστα της του καναπε.επαναστατω καθε μερα.Για τους πολεμους τον ΗΠΑ κ των ξενων χωρων δεν με απασχολει καθολου.Με νιαζει μονο η ελλαδα.
Αν ερθουν να μ φανε την γη μου,πολυ ευκολα θα του φυτευα μια σφαιρα.
Οι ξενοι ας φαγωθουν.Η Ελλαδα να ναιι καλα.Που δεν ειναι.
Τωρα εαν επαναστατουμε το ξερουμε εμεις μονο,
δεν θα γραφα ελευθερα στο φορουμ της πραξεις μου,γιατι ολα ελεγχονται.
Ασε να το ξερω εγω το επαναστατης του καναπε

χχχΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2013, 19:21:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
μακαρι να χα την δυνατοτητα κ θα βλεπες τι θακανα.
δεν ειμαι επαναστα της του καναπε.επαναστατω καθε μερα.
Δεν μιλάω για σένα προσωπικά, καλά κάνεις και καταδικάζεις τους θρησκευτικούς και όλους τους πολέμους, απλά λέω οτι για κάποιον που δεν κάνει κάτι για αυτό... είναι υποκρισία να μιλάει σαν να είναι ανεύθυνος.


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 10/03/2013 19:25:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ελληνμεχρι το κοκκαλο
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2013, 20:18:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και στην αφρικη σκοτωνουν τοσο κοσμο για τα ματωμενα διαμαντια.
Αλλα τι να κανουμε για να σταματησει;Τπτ.Το μονο που μπορουμε
ειναι να μην αγοραζουμε διαμαντια δαχτυλιδια.
Μακαρι να μπορουσαμε να σταματουσαμε τα παντα αλλα δεν γινεται.
κ αφου δεν γινεται,γινομαστε μπλα μπλαδες.

χχχΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2013, 22:24:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και στην αφρικη σκοτωνουν τοσο κοσμο για τα ματωμενα διαμαντια.
Αλλα τι να κανουμε για να σταματησει;
Αν βγαίναμε όλοι στους δρόμους για κάθε τέτοιο ζήτημα (για να μη μιλήσω για καμία υπερ-μεσογειακή ή δια-ηπειρωτική πορεία που θα μπορούσαμε να κάνουμε, δεδομένου οτι η αφρική απέχει απ' την Ελλάδα όσο περίπου η Αθήνα απ' τη θεσσαλονίκη) θα έβλεπες για πότε θα σταματούσανε. Αλλά αφενός είναι βολική η καρέκλα, αφετέρου αυτός ο λαός δε συνεννοείται. Ας κάνουμε τουλάχιστον ο,τι μπορούμε μέσω διαδικτύου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ελληνμεχρι το κοκκαλο
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2013, 09:16:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδω δεν μπορουμε να παμε στο διπλα χωριο λογω βενζινας που χει παει στα υψη.
θα πηγαινα αφρικη;Δεν νομιζω.Ας κοιταξουμε πρωτα να καθαρισουμε την Ελλαδα
απο τα νεφελιμ της βουλης.

χχχΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2013, 21:40:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Δεν σημαίνει τίποτα το οτι η Εκκλησία τον αποκηρύττει...Ειδικά η τωρινή Εκκλησία που έχει ασπαστεί τον Οικουμενισμό....Τα παιδιά indigo υπήρξε η αφορμή για να γράψει ότι έχει γράψει...Το οτι ήμαστε κοντά στον Αντίχριστο,το΄είχε ψυχανεμιστεί πολύ πριν το 2006.....
Ακριβώς, ο Μάξιμος είναι σύμπτωμα της γενικότερης παρακμής και απομάκρυνσης απ' την ορθοδοξία

Δεν απομακρύνουν απο την Ορθοδοξία αυτά που ο Μάξιμος κηρύττει και διδάσκει...ίσα-ισα που φέρνουν τον κόσμο πιο κοντά στην Εκκλησία,διότι με το να λες οτι ο κόσμος τελειώνει σε 5 χρόνια απο τώρα και το πιστεύει ο άλλος,μετανοεί και επιστρέφει καθώς καταλαβαίνει οτι του μένουν μόνο λίγα χρόνια ζωής ακόμα και οτι σύντομα θα πάει να συναντήσει τον Κύριο......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2013, 22:07:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χριστιανός Ορθόδοξος
Δεν απομακρύνουν απο την Ορθοδοξία αυτά που ο Μάξιμος κηρύττει και διδάσκει...ίσα-ισα που φέρνουν τον κόσμο πιο κοντά στην Εκκλησία,διότι με το να λες οτι ο κόσμος τελειώνει σε 5 χρόνια απο τώρα και το πιστεύει ο άλλος,μετανοεί και επιστρέφει καθώς καταλαβαίνει οτι του μένουν μόνο λίγα χρόνια ζωής ακόμα και οτι σύντομα θα πάει να συναντήσει τον Κύριο......

Με άλλα λόγια φίλε Χριστιανέ Ορθόδοξέ , επειδή δεν πιάνουν τα επιχειρήματα υπέρ του χριστιανισμού για να τους πείση , προσπαθεί να τους επαναφέρη τρομοκρατώντας τους με τον επικείμενο θάνατο τους από την επερχόμενη συντέλεια του κόσμου . Η τρομολάγνεια σε όλο της το μεγαλείο .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2013, 22:14:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Χριστιανός Ορθόδοξος
Δεν απομακρύνουν απο την Ορθοδοξία αυτά που ο Μάξιμος κηρύττει και διδάσκει...ίσα-ισα που φέρνουν τον κόσμο πιο κοντά στην Εκκλησία,διότι με το να λες οτι ο κόσμος τελειώνει σε 5 χρόνια απο τώρα και το πιστεύει ο άλλος,μετανοεί και επιστρέφει καθώς καταλαβαίνει οτι του μένουν μόνο λίγα χρόνια ζωής ακόμα και οτι σύντομα θα πάει να συναντήσει τον Κύριο......

Με άλλα λόγια φίλε Χριστιανέ Ορθόδοξέ , επειδή δεν πιάνουν τα επιχειρήματα υπέρ του χριστιανισμού για να τους πείση , προσπαθεί να τους επαναφέρη τρομοκρατώντας τους με τον επικείμενο θάνατο τους από την επερχόμενη συντέλεια του κόσμου . Η τρομολάγνεια σε όλο της το μεγαλείο .

*


Μερικές φορές,είναι και ο μόνος τρόπος να μετανοήσει κανείς,αν του θυμήσεις τον θάνατό του,(που τείνει να ξεχνάει,ιδιαίτερα αν είναι νέος).Αλλά όπως βλέπεις,και αυτό δεν πιάνει...Πόσοι τον έχουν πιστέψει μέχρι σήμερα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2013, 23:02:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χριστιανός Ορθόδοξος
Αλλά όπως βλέπεις,και αυτό δεν πιάνει...Πόσοι τον έχουν πιστέψει μέχρι σήμερα;

Δεν πιάνει φίλε Χριστιανέ Ορθόδοξε , γιατί ο κόσμος έχει καταλάβει προ πολλού ότι εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων , αυτοί που τα διδάσκουν ούτε τα πιστεύουν αυτά που λένε , ούτε τα εφαρμόζουν . Και όπως έχω γράψει στο παρελθόν , μια θρησκεία που στηρίζεται στην απάτη και το ψέμα , και δεν μπόρεσε να κάνη καλύτερους ούτε τους ίδιους τους ιερείς της , είναι άχρηστη και ανώφελη .


*

Edited by - Sesostris on 11/03/2013 23:04:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2013, 16:21:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Χριστιανός Ορθόδοξος
Αλλά όπως βλέπεις,και αυτό δεν πιάνει...Πόσοι τον έχουν πιστέψει μέχρι σήμερα;

Δεν πιάνει φίλε Χριστιανέ Ορθόδοξε , γιατί ο κόσμος έχει καταλάβει προ πολλού ότι εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων , αυτοί που τα διδάσκουν ούτε τα πιστεύουν αυτά που λένε , ούτε τα εφαρμόζουν . Και όπως έχω γράψει στο παρελθόν , μια θρησκεία που στηρίζεται στην απάτη και το ψέμα , και δεν μπόρεσε να κάνη καλύτερους ούτε τους ίδιους τους ιερείς της , είναι άχρηστη και ανώφελη .


*

Edited by - Sesostris on 11/03/2013 23:04:19


sesostris,
θα συμφωνήσω μαζί σου οτι σήμερα το κήρυγμα δεν πιάνει....Οι ιερείς έχουν γίνει χειρότεροι των κοσμικών,ο κλήρος χειρότερος του λαού....Είναι σημείο των έσχατων καιρών που διανύουμε και αυτό....Αυτό όμως σε τίποτα δεν βλάπτει το ορθόδοξο φρόνημα που οφείλει κάθε χριστιανός να έχει...Ακόμα δηλαδή και αν δεν παίρνουμε το καλό παράδειγμα απο τους ιερείς και τους κληρικούς,αυτό σε τίποτα δεν πρέπει να μας σκανδαλίζει και να λέμε οτι αφού δεν ακολουθούν τις εντολές του Χριστού αυτοί,δεν θα το κάνουμε ούτε εμείς...Δεν προυποθέτει το ένα το άλλο,αλλά ο καθένας ας κοιτάζει πως θα πορευτεί με τον εαυτό του και την προσωπική σχέση που θα αναπτύξει με τον Θεό.Οι ιερείς ας είναι οι χειρότεροι άνθρωποι του κόσμου,αυτό δεν θα πρέπει να αποτελεί τροχοπέδη σε καμία περίπτωση.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2013, 16:22:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris
Δεν πιάνει φίλε Χριστιανέ Ορθόδοξε , γιατί ο κόσμος έχει καταλάβει προ πολλού ότι εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων , αυτοί που τα διδάσκουν ούτε τα πιστεύουν αυτά που λένε , ούτε τα εφαρμόζουν . Και όπως έχω γράψει στο παρελθόν , μια θρησκεία που στηρίζεται στην απάτη και το ψέμα , και δεν μπόρεσε να κάνη καλύτερους ούτε τους ίδιους τους ιερείς της , είναι άχρηστη και ανώφελη .

Άμα είσαι ΘΕΟΣ δεν περιμένεις το Χριστομάχο Σωτήρη να σε διαφωτίσει μετά από 2000 χρόνια...

Μτ Κγ‐2 λέγων· ἐπὶ τῆς Μωσέως καθέδρας ἐκάθισαν οἱ γραμματεῖς καὶ οἱ Φαρισαῖοι.
Μτ Κγ‐3 πάντα οὖν ὅσα ἐὰν εἴπωσιν ὑμῖν τηρεῖν, τηρεῖτε καὶ ποιεῖτε, κατὰ δὲ τὰ ἔργα αὐτῶν μὴ ποιεῖτε· λέγουσι γάρ, καὶ οὐ ποιοῦσι.

Εάν καταφέρεις να ξεχωρίσεις τα ανθρώπινα από τα Θεία πριν να είναι μη αναστρέψιμη η κατάσταση έχει καλώς...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2013, 23:31:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DarkElf777
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2013, 13:11:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μτ Κγ‐2 λέγων· ἐπὶ τῆς Μωσέως καθέδρας ἐκάθισαν οἱ γραμματεῖς καὶ οἱ Φαρισαῖοι.
Μτ Κγ‐3 πάντα οὖν ὅσα ἐὰν εἴπωσιν ὑμῖν τηρεῖν, τηρεῖτε καὶ ποιεῖτε, κατὰ δὲ τὰ ἔργα αὐτῶν μὴ ποιεῖτε· λέγουσι γάρ, καὶ οὐ ποιοῦσι.

Για να τα πεις αυτά εξ αρχής που ουσιαστικά απαιτείς από το "ποίμνιο" να ακολουθεί τους ιερείς έστω κι αν είναι ανάξιοι θα πει ότι έχεις στο μυαλό σου ίδρυση θρησκείας και γνωρίζεις εκ των προτέρων ότι οι ιερείς σου θα είναι λαμόγια. Βάζεις λοιπόν τον αθώο και αφελή λαό να οδηγείται από λαμόγια. Επίσης σύμφωνα με τα όσα λέει εδώ πρέπει να ακούμε και τους ΕΒΡΑΙΟΥΣ ραβίνους αφού "ἐκάθισαν ἐπὶ τῆς Μωσέως καθέδρας", σωστά;

Ιστορική λεπτομέρεια: ΔΕΝ "ἐκάθισαν ἐπὶ τῆς Μωσέως καθέδρας" αλλά επί της Εζδρά καθέδρας... τέλος πάντων...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2013, 17:51:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sesotris
quote:



Σωτήρη άσε τις...μαλακίες και φέρε την πηγή από την οποία έκανες copy-paste τον Τερτυλλιανό που επρόκειτο για ΨΕΥΔΕΠΓΡΑΦΟ δικής σου επινόησης για να εξάγεις το συμπέρασμα που σε βόλευε.

Τα περιμένει ο Robben εδώ και κάτι χρόνια!

Ήθελα να'ξερα, ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ????

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2013, 18:55:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DarkElf777
Μτ Κγ‐2 λέγων· ἐπὶ τῆς Μωσέως καθέδρας ἐκάθισαν οἱ γραμματεῖς καὶ οἱ Φαρισαῖοι.
Μτ Κγ‐3 πάντα οὖν ὅσα ἐὰν εἴπωσιν ὑμῖν τηρεῖν, τηρεῖτε καὶ ποιεῖτε, κατὰ δὲ τὰ ἔργα αὐτῶν μὴ ποιεῖτε· λέγουσι γάρ, καὶ οὐ ποιοῦσι.

Για να τα πεις αυτά εξ αρχής που ουσιαστικά απαιτείς από το "ποίμνιο" να ακολουθεί τους ιερείς έστω κι αν είναι ανάξιοι θα πει ότι έχεις στο μυαλό σου ίδρυση θρησκείας(...)


Να το πεις στους Χριστομάχους που θεωρούν ότι κάποιοι μεταγενέστεροι Απόστολοι/Πατέρες "έφτιαξαν" θρησκεία ενώ ο Ιησούς είτε α) ήταν ανύπαρκτο πρόσωπο είτε β) υπαρκτό μεν αλλά δεν ήθελε να φτιάξει μια Νέα Θρησκεία (Εκκλησία είναι το σωστότερο).

Αποφασίστε και ξαναελάτε...

quote:

και γνωρίζεις εκ των προτέρων ότι οι ιερείς σου θα είναι λαμόγια.

Είπαμε, άμα είσαι ΘΕΟΣ....

quote:

Βάζεις λοιπόν τον αθώο και αφελή λαό να οδηγείται από λαμόγια.

Ντα στο κακό Θεό που κάνει τέτοιο πράγμα στον "αθώο και αφελή" λαό...

quote:

Επίσης σύμφωνα με τα όσα λέει εδώ πρέπει να ακούμε και τους ΕΒΡΑΙΟΥΣ ραβίνους αφού "ἐκάθισαν ἐπὶ τῆς Μωσέως καθέδρας", σωστά;

Σωστά αν ζεις στην Π.Δ και περιμένεις ακόμα το Μεσσία.

quote:

Ιστορική λεπτομέρεια: ΔΕΝ "ἐκάθισαν ἐπὶ τῆς Μωσέως καθέδρας" αλλά επί της Εζδρά καθέδρας... τέλος πάντων...

Ομιλείς ως Ιστορικός, ή ως Θρησκειολόγος ?

Τεσπα ιστορικώς πάντα και για τον Υπερμέγιστο Κωνσταντίνο σε είχα ρωτήσει κάποια πράγματα αλλά δεν φάνηκε να απαντάς!

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DarkElf777
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2013, 09:52:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Να το πεις στους Χριστομάχους που θεωρούν ότι κάποιοι μεταγενέστεροι Απόστολοι/Πατέρες "έφτιαξαν" θρησκεία ενώ ο Ιησούς είτε α) ήταν ανύπαρκτο πρόσωπο είτε β) υπαρκτό μεν αλλά δεν ήθελε να φτιάξει μια Νέα Θρησκεία (Εκκλησία είναι το σωστότερο).

Αποφασίστε και ξαναελάτε..."

Υπαρκτός ήταν αλλά με κατασκευασμένη και αλλοιωμένη βιογραφία... Τώρα θα με βρίζουν και οι δυο πλευρές αλλά δεν πειράζει... :p Δεν ήθελε να φτιάξει καινούργια θρησκεία, ήθελε να αναθεωρήσει την ήδη υπάρχουσα. Εγώ φυσικά διαφωνώ και με την παλιά και με την αναθεωρημένη γιατί κουβαλάει τα λάθη της παλιάς.

"Είπαμε, άμα είσαι ΘΕΟΣ....
Ντα στο κακό Θεό που κάνει τέτοιο πράγμα στον "αθώο και αφελή" λαό..."

Συ είπας... Εγώ λέω ότι απλά τον έκανε θεό ο ρωμαίος αυτοκράτορας στην α' οικουμενική σύνοδο...

( Επίσης σύμφωνα με τα όσα λέει εδώ πρέπει να ακούμε και τους ΕΒΡΑΙΟΥΣ ραβίνους αφού "ἐκάθισαν ἐπὶ τῆς Μωσέως καθέδρας", σωστά; )
"Σωστά αν ζεις στην Π.Δ και περιμένεις ακόμα το Μεσσία."

Όοοοχι βέβαια, αυτά υποτίθεται ότι τα είπε ο μεσσίας που ήρθε, άρα ισχύουν και τώρα. Επομένως σε πρώτη φάση πήγαινε να κάνεις μια περιτομή και μετά ξαναέλα πάλι να δούμε τι άλλο πρέπει να κάνεις: π.χ. το Σάββατο να πηγαίνεις συναγωγή εκτός απ' την Κυριακή στην εκκλησία...

( Ιστορική λεπτομέρεια: ΔΕΝ "ἐκάθισαν ἐπὶ τῆς Μωσέως καθέδρας" αλλά επί της Εζδρά καθέδρας... τέλος πάντων... )
"Ομιλείς ως Ιστορικός, ή ως Θρησκειολόγος ?
Τεσπα ιστορικώς πάντα και για τον Υπερμέγιστο Κωνσταντίνο σε είχα ρωτήσει κάποια πράγματα αλλά δεν φάνηκε να απαντάς!"

Δε θα πέσω στην παγίδα να ισχυριστώ ότι γνωρίζω τα πάντα... Όταν το ψάξω θα σου απαντήσω αλλά δε με καίει τόσο πολύ να ξέρω την κάθε λεπτομέρεια για το τι έκανε ένας ρωμαίος αυτοκράτορας. Άλλωστε και εσύ δεν απάντησες στο γιατί τη μία φορά "είδε τον Απόλλωνα" και την άλλη, δύο χρόνια μετά, "είδε το Χριστό"... Όχι, το... Βούδα δεν τον είδε. Τέλος πάντων.... Όταν καταλάβεις τι παιζόταν τότε θα με καταλάβεις καλύτερα τι εννοώ. Το Μαξέντιο, τον αντίπαλο του Κωνσταντίνου, που τον λένε σατανικό ειδωλολάτρη οι παπάδες στα κηρύγματα, γιατί τον είχε ευλογήσει ο τότε πάπας της Ρώμης; Για αυτό μεταφέρθηκε μήπως η πρωτεύουσα στην Κωνσταντινούπολη; Ο Λικίνιος τι τέλος είχε;

"Ερευνάτε τας Γραφάς"
Αν τις ερευνήσουν, αλοίμονο στις Γραφές... :p


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2013, 15:32:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DarkElf777
Υπαρκτός ήταν αλλά με κατασκευασμένη και αλλοιωμένη βιογραφία... Τώρα θα με βρίζουν και οι δυο πλευρές αλλά δεν πειράζει... :p Δεν ήθελε να φτιάξει καινούργια θρησκεία, ήθελε να αναθεωρήσει την ήδη υπάρχουσα. Εγώ φυσικά διαφωνώ και με την παλιά και με την αναθεωρημένη γιατί κουβαλάει τα λάθη της παλιάς.

Ok!
Κατάλαβα σε ποια κατηγορία ανήκεις.

Δεκτή η άποψή σου αλλά μη αποδεκτή!

Σίγουρα ΔΕΝ ήθελε να καταργήσει την Παλαιά αλλά να την ΕΚΠΛΗΡΩΣΕΙ και να τη ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ έως της Συντέλειας των Αιώνων!

quote:

Συ είπας... Εγώ λέω ότι απλά τον έκανε θεό ο ρωμαίος αυτοκράτορας στην α' οικουμενική σύνοδο...

Κρίμα που οι Εβραίοι ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΩΣΑΝ ΩΣ ΒΛΑΣΦΗΜΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΑΤΙ ΙΣΧΥΡΙΖΟΤΑΝ ΟΤΙ ΗΤΑΝ Ο ΘΕΟΣ...

Αλλά ποτέ μην αφήνεις κάποιες λεπτομέρειες να σου χαλάνε μια ωραία ιστορία...

quote:

Όοοοχι βέβαια, αυτά υποτίθεται ότι τα είπε ο μεσσίας που ήρθε, άρα ισχύουν και τώρα. Επομένως σε πρώτη φάση πήγαινε να κάνεις μια περιτομή και μετά ξαναέλα πάλι να δούμε τι άλλο πρέπει να κάνεις: π.χ. το Σάββατο να πηγαίνεις συναγωγή εκτός απ' την Κυριακή στην εκκλησία...

Η Καινή Διαθήκη ξεκινάει με την Ανάσταση του Χριστού και όχι με τη Γέννηση.

Μετά την Ανάστασή Του καταργήθηκε το Ιουδαικό Ιερατείο παραμένοντας στην Π.Δ και περιμένοντας ακόμα το Μεσσία, αντικαταστάθηκε από τους Αποστόλους και όοοοοοτι ειπώθηκε για τους Ιουδαίους ιερείς ισχύει ΑΥΤΟΥΣΙΟ και για τους μετέπειτα ιερείς της Εκκλησίας Του.

Νομίζω ότι είναι σαφές!

quote:

Δε θα πέσω στην παγίδα να ισχυριστώ ότι γνωρίζω τα πάντα... Όταν το ψάξω θα σου απαντήσω αλλά δε με καίει τόσο πολύ να ξέρω την κάθε λεπτομέρεια για το τι έκανε ένας ρωμαίος αυτοκράτορας.

Μακάρι να το τηρήσεις!

quote:

Άλλωστε και εσύ δεν απάντησες στο γιατί τη μία φορά "είδε τον Απόλλωνα" και την άλλη, δύο χρόνια μετά, "είδε το Χριστό"... Όχι, το... Βούδα δεν τον είδε.

Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω καν που αναφέρεσαι σχετικά με τον Απόλλωνα αλλά εμένα μου αρκεί ότι ΕΝΑΣ ΠΑΓΑΝΙΣΤΗΣ ΓΙΑ ΑΝΕΞΗΓΗΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗΝ ΠΑΓΑΝΙΣΤΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΗΣ ΚΟΣΜΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ.

quote:

Τέλος πάντων.... Όταν καταλάβεις τι παιζόταν τότε θα με καταλάβεις καλύτερα τι εννοώ.

Είμαι πρόθυμος να ακούσω τι παιζόταν τότε όπως επίσης και να μου δώσεις και άλλα ιστορικά παραδείγματα όπου ένας θρησκευόμενος Αυτοκράτορας/Βασιλιάς/Πρωθυπουργός αλλάζει την επίσημη θρησκεία όπου και ο ίδιος και ο λαός του πίστευε προς χάριν μιας ολοκαίνουριας θρησκείας...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DarkElf777
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2013, 14:47:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Ok! Κατάλαβα σε ποια κατηγορία ανήκεις."

Πες μου κι εμένα να μάθω γιατί δεν ξέρω για ποιες "κατηγορίες" μιλάς. Δεν εντάχθηκα σε καμία ομάδα ή "κατηγορία". Έκρινα ΜΟΝΟΣ τι είναι σωστό και τι λάθος. Δεν μπορώ βέβαια να τα ξέρω όλα αλλά κάποια πράγματα είναι προφανή. Κάποιος που έχει δίκιο και λέει την αλήθεια δεν καταφεύγει στο κράτος και στη βία του για να στηριχτεί. Η Εκκλησία το κάνει συνεχώς, άρα λέει ΨΕΜΜΑΤΑ. Τα ψεύδη τους αποδεικνύονται από την επιστήμη από την εποχή της Αναγέννησης.


"Δεκτή η άποψή σου αλλά μη αποδεκτή!"

Σε ο,τι αφορά εμένα σου αναγνωρίζω το δικαίωμα σου να διαφωνείς μαζί μου. Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα μ' αυτό.


"Σίγουρα ΔΕΝ ήθελε να καταργήσει την Παλαιά αλλά να την ΕΚΠΛΗΡΩΣΕΙ και να τη ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ έως της Συντέλειας των Αιώνων!"

Σε αυτό θα συμφωνήσω. Κι εγώ είπα αναθεωρητής της ιουδαϊκής θρησκείας. Την έκανε όντως κάπως καλύτερη, αν συγκρίνει κανείς το Εβραϊκό Ταλμούδ με τα Χριστιανικά Ευαγγέλια και το κάνει αντικειμενικά διαπιστώνει κάποια βελτίωση...

Κρίμα που οι Εβραίοι ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΩΣΑΝ ΩΣ ΒΛΑΣΦΗΜΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΑΤΙ ΙΣΧΥΡΙΖΟΤΑΝ ΟΤΙ ΗΤΑΝ Ο ΘΕΟΣ... Αλλά ποτέ μην αφήνεις κάποιες λεπτομέρειες να σου χαλάνε μια ωραία ιστορία...

Δεν τον σταύρωσαν. Δεν σταύρωναν οι Εβραίοι, δεν είχαν τέτοια εξουσία. Οι Ρωμαίοι σταύρωναν και ποτέ δεν σταύρωσαν θρησκευτικούς διαφωνούντες αλλά επαναστάτες κατά της Ρώμης και επικίνδυνους ληστοσυμμορίτες, οι οποίοι σκότωναν χωρίς έλεος αυτούς που λήστευαν. Αυτό σήμαινε τότε "ληστής" και όχι αυτό που σημαίνει τώρα που σου παίρνει απλά τα λεφτά και φεύγει. Ο "ληστής" τότε, φεύγοντας σε μακέλευε οικογενειακώς και σου έκαιγε και το σπίτι...

Στο Ταλμούδ λοιπόν οι Εβραίοι παραδέχονται ότι τον ΚΡΕΜΑΣΑΝ ως αιρετικό και μάγο.

Πηγή: F. F. Bruce, "New Testament Documents: Are They Reliable?", Κεφ. 9

Διαβάστε το εδώ: http://www.bible.ca/b-new-testament-documents-f-f-bruce-ch9.htm

Αυτά τα λέει ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ και ΟΧΙ παγανιστής...

Έξω απ' τη "βιβλο" σταύρωση δεν υπάρχει, ούτε και βεβαίως ανάσταση.

Ιστορικά, τα ευαγγέλια γράφτηκαν ως ακολούθως και ΑΠΟΔΟΘΗΚΑΝ στους ευαγγελιστές αφού οι πραγματικοί συγγραφείς είναι άγνωστοι....

Luke (170)
Mark (175)
John (178)
Matthew (180)

Τότε δεν ζούσε κανείς σύγχρονος του Χριστού....

Ερώτηση για ειδικούς: Ποιός είναι ο "κράτιστος Θεόφιλος" στον οποίο απευθύνεται ο συγγραφέας του "κατά Λουκά";


"Η Καινή Διαθήκη ξεκινάει με την Ανάσταση του Χριστού και όχι με τη Γέννηση.
Μετά την Ανάστασή Του καταργήθηκε το Ιουδαικό Ιερατείο παραμένοντας στην Π.Δ και περιμένοντας ακόμα το Μεσσία, αντικαταστάθηκε από τους Αποστόλους και όοοοοοτι ειπώθηκε για τους Ιουδαίους ιερείς ισχύει ΑΥΤΟΥΣΙΟ και για τους μετέπειτα ιερείς της Εκκλησίας Του.
Νομίζω ότι είναι σαφές!"

Ανάσταση, που δεν υπάρχουν αποδείξεις ότι συνέβη και που έχει ομολογηθεί από καθηγητή πανεπιστημίου θεολόγο ότι το "άγιο φως" είναι αμφίβολο αφού μέσα στον "τάφο" υπάρχει καντήλα που διατηρείται πάντα αναμμένη από τον 4ο αιώνα. Και ο Πορφύριος στο "Κατά χριστιανών" είναι καταπέλτης τόσο για την "ανάσταση", όσο και για το τέλος του Ιησού. Περαιτέρω συζήτηση επ' αυτού δεν νομίζω ότι θα μας βγάλει πουθενά, μάλλον θα μας βγάλει εκτός θέματος... :p


"Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω καν που αναφέρεσαι σχετικά με τον Απόλλωνα αλλά εμένα μου αρκεί ότι ΕΝΑΣ ΠΑΓΑΝΙΣΤΗΣ ΓΙΑ ΑΝΕΞΗΓΗΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗΝ ΠΑΓΑΝΙΣΤΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΗΣ ΚΟΣΜΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ.
Είμαι πρόθυμος να ακούσω τι παιζόταν τότε όπως επίσης και να μου δώσεις και άλλα ιστορικά παραδείγματα όπου ένας θρησκευόμενος Αυτοκράτορας/Βασιλιάς/Πρωθυπουργός αλλάζει την επίσημη θρησκεία όπου και ο ίδιος και ο λαός του πίστευε προς χάριν μιας ολοκαίνουριας θρησκείας..."

Τι παιζόταν τότε; 4 αρχιστράτηγοι, 1 θρόνος... Η πλάκα ήταν ότι περισσότερο χριστιανός ήταν ο... Μαξέντιος από τον Κωνσταντίνο. Είχε και την ευλογία του τότε πάπα της Ρώμης... Αλλά "αγίασε" βεβαίως ο νικητής....

Ίδιες ιστορίες συνέβησαν κατά τη διάρκεια του εκχριστιανισμού της Ευρώπης. Με πρώτους τους Σάξωνες στη Βρεττανία και μετά τον υπόλοιπο ευρωπαϊκό χώρο βόρεια του Ρήνου και του Δούναβη... Ένας θεός και μία αλήθεια εξυπηρετούσαν καλύτερα το μοναρχικό καθεστώς από ότι πολλοί θεοί και πολλές αλήθειες. Επίσης συνέβη και στην Αίγυπτο χιλιετίες προ Χριστού με τον Ακενατών. Το αιγυπτιακό ιερατείο όμως απεδείχθη ικανότερο από το ελληνορωμαϊκό εθνικό και ήταν και πολύ νωρίς ακόμα για να επιβληθεί η κοσμική εξουσία στη θρησκευτική. Τότε έγινε και η έξοδος των Εβραίων αλλά όχι όπως νομίζεις ότι έγινε.... Τέλος η υιοθέτηση του προτεσταντικού δόγματος στον ευρωπαϊκό βορρά θα μπορούσε να θεωρηθεί παράδειγμα φρεσκότατης θρησκείας που επιβλήθηκε άμεσα - μόλις διατυπώθηκε - απ' την ηγεσία στο λαό για προφανείς πολιτικούς λόγους -- να ξεφορτωθούν τον Πάπα.


Ερευνάτε τας Γραφάς
Αν τις ερευνήσουν, αλοίμονο στις Γραφές...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2013, 14:22:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DarkElf777, για τις θρησκειολογικές σου "παρατηρήσεις" (περί Σταύρωσης Ανάστασης, Ταλμούδ κτλ) είσαι ΤΑΥΤΟΣΗΜΟΣ και με την ΙΔΙΑ στρατηγική με αυτήν του μελους macedon.

Έχουν απαντηθεί ΤΑ ΠΑΝΤΑ σε τέτοιο βαθμό που ο macedon εξαφανίστηκε από τις εν λόγω συζητήσεις και ουδέποτε επανήλθε.

Εάν σ'ενδιαφέρει όντως η συζήτηση και δεν παπαγαλίζεις απλά παγανιστική προπαγάνδα κάνε ένα search στο esoterica ώστε να μην ξαναγράφω τα ίδια και τα ίδια.

Πάμε όμως σε κάτι ενδιαφέρον.

ΕΓΡΑΨΕΣ αναφερόμενος στον Υπερμέγιστο Κωνσταντίνο
"
Άλλωστε και εσύ δεν απάντησες στο γιατί τη μία φορά "είδε τον Απόλλωνα" και την άλλη, δύο χρόνια μετά, "είδε το Χριστό"... Όχι, το... Βούδα δεν τον είδε.
"

Σου απάντησα

"
Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω καν που αναφέρεσαι σχετικά με τον Απόλλωνα αλλά εμένα μου αρκεί ότι ΕΝΑΣ ΠΑΓΑΝΙΣΤΗΣ ΓΙΑ ΑΝΕΞΗΓΗΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗΝ ΠΑΓΑΝΙΣΤΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΗΣ ΚΟΣΜΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ.
"

Και μου ανταπαντάς

"
Τι παιζόταν τότε; 4 αρχιστράτηγοι, 1 θρόνος... Η πλάκα ήταν ότι περισσότερο χριστιανός ήταν ο... Μαξέντιος από τον Κωνσταντίνο. Είχε και την ευλογία του τότε πάπα της Ρώμης... Αλλά "αγίασε" βεβαίως ο νικητής....

Ίδιες ιστορίες συνέβησαν κατά τη διάρκεια του εκχριστιανισμού της Ευρώπης. Με πρώτους τους Σάξωνες στη Βρεττανία και μετά τον υπόλοιπο ευρωπαϊκό χώρο βόρεια του Ρήνου και του Δούναβη... Ένας θεός και μία αλήθεια εξυπηρετούσαν καλύτερα το μοναρχικό καθεστώς από ότι πολλοί θεοί και πολλές αλήθειες. Επίσης συνέβη και στην Αίγυπτο χιλιετίες προ Χριστού με τον Ακενατών. Το αιγυπτιακό ιερατείο όμως απεδείχθη ικανότερο από το ελληνορωμαϊκό εθνικό και ήταν και πολύ νωρίς ακόμα για να επιβληθεί η κοσμική εξουσία στη θρησκευτική. Τότε έγινε και η έξοδος των Εβραίων αλλά όχι όπως νομίζεις ότι έγινε.... Τέλος η υιοθέτηση του προτεσταντικού δόγματος στον ευρωπαϊκό βορρά θα μπορούσε να θεωρηθεί παράδειγμα φρεσκότατης θρησκείας που επιβλήθηκε άμεσα - μόλις διατυπώθηκε - απ' την ηγεσία στο λαό για προφανείς πολιτικούς λόγους -- να ξεφορτωθούν τον Πάπα.
"

ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΜΗ ΒΛΕΠΩ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ...

Είμαι σίγουρος ότι θα επανέλθεις.

Πάμε και σ'αυτά που όντως έγραψες.

quote:
Τι παιζόταν τότε; 4 αρχιστράτηγοι, 1 θρόνος... Η πλάκα ήταν ότι περισσότερο χριστιανός ήταν ο... Μαξέντιος από τον Κωνσταντίνο. Είχε και την ευλογία του τότε πάπα της Ρώμης... Αλλά "αγίασε" βεβαίως ο νικητής....

Ποιος ήταν ο τότε περιβόητος "πάπας της Ρώμης" και με ποιο τρόπο "ευλόγησε" το Μαξέντιο???

Ο νικητής που όντως αγίασε τα είπε τα πράγματα με το ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ ΑΓΙΑΣΕΙ!!!!

ΝΑΙ Ή ΟΥ????

Πάμε παρακάτω

quote:
Ένας θεός και μία αλήθεια εξυπηρετούσαν καλύτερα το μοναρχικό καθεστώς από ότι πολλοί θεοί και πολλές αλήθειες.

α) Αυτό πόσους αιώνες μας πήρε ως ΕΛΙΤ για να το κατανοήσουμε????

β) Έχεις κάποιον Ιστορικό/Κοινωνιολόγο/Ψυχολόγο που να αποδέχεται τον παραπάνω ισχυρισμό σου???

quote:
Επίσης συνέβη και στην Αίγυπτο χιλιετίες προ Χριστού με τον Ακενατών. Το αιγυπτιακό ιερατείο όμως απεδείχθη ικανότερο από το ελληνορωμαϊκό εθνικό και ήταν και πολύ νωρίς ακόμα για να επιβληθεί η κοσμική εξουσία στη θρησκευτική.

Μονοθειστική και η Αίγυπτος....

Καλά, όοοοοολα αυτά που τα βρίσκεις????

Είμαι σίγουρος ότι θα μας διαφωτίσεις με τη σχετική βιβλιογραφία.

quote:
Τότε έγινε και η έξοδος των Εβραίων αλλά όχι όπως νομίζεις ότι έγινε....

Το θέμα δεν είναι τι πιστεύω εγώ αλλά να δούμε τη δική σου βιβλιογραφία σε όσα έχεις ισχυριστεί μέχρι τώρα.

quote:
Τέλος η υιοθέτηση του προτεσταντικού δόγματος στον ευρωπαϊκό βορρά θα μπορούσε να θεωρηθεί παράδειγμα φρεσκότατης θρησκείας που επιβλήθηκε άμεσα - μόλις διατυπώθηκε - απ' την ηγεσία στο λαό για προφανείς πολιτικούς λόγους -- να ξεφορτωθούν τον Πάπα.

Φρεσκότατη θρησκεία ο Προτεσταντισμός????

Για πες μου ΕΝΑΝ σχετικό επιστήμονα (Ιστορικό, Θεολόγο κτλ) που θεώρησε/θεωρεί ΦΡΕΣΚΟΤΑΤΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ τον Προτεσταντισμό συγκριτικά με την επικρατούσα θρησκεία του Χριστιανισμού/Ρωμαιοκαθολικισμού????

Αναμένω τη βιβλιογραφία σου σ'όλα τα θέματα που έθιξες με μεγάλη αγωνία...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2013, 15:50:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπαρκτός ήταν αλλά με κατασκευασμένη και αλλοιωμένη βιογραφία... Τώρα θα με βρίζουν και οι δυο πλευρές αλλά δεν πειράζει... :p Δεν ήθελε να φτιάξει καινούργια θρησκεία, ήθελε να αναθεωρήσει την ήδη υπάρχουσα. Εγώ φυσικά διαφωνώ και με την παλιά και με την αναθεωρημένη γιατί κουβαλάει τα λάθη της παλιάς.
Νομίζω και εγώ οτι κάποιος Ιησούς υπήρξε, ως ιστορικό πρόσωπο.
Δεν θεωρώ όμως οτι ήθελε ούτε να φτιάξει κάποια θρησκεία, ούτε να αλλάξει τη παλιά. Νομίζω οτι τον ενδιέφερε μόνο η αφύπνιση του ανθρώπου και η ανθρώπινη ευτυχία. Αυτό.
Νομίζω οτι η οργανωμένη εκκλησία έκανε οτι μπορούσε για να "συστηματοποιήσει" τον χριστιανισμό και να καταπνίξει τα ρεύματα που δεν ταίριαζαν με το δόγμα της.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DarkElf777
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2013, 18:05:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1. Είμαι νέο μέλος, δεν ξέρω τι ειπώθηκε παλιότερα και που. Θα 'πρεπε να βάλεις κάποιο λινκ, αντί να μου λες "βρες τα μόνος σου".

2. Μου λες για παγανιστική προπαγάνδα. Προσπέρασες έντεχνα αυτό που έγραψα ότι αυτά δεν τα είπε παγανιστής αλλά χριστιανός. Πήγαινε σε παρακαλώ να ξαναδιαβάσεις αυτά που έγραψα...

2. Την εποχή του Ακενατών η Αίγυπτος είχε γίνει όντως μονοθεϊστική. Δεν κράτησε πολύ όμως... Ο αμέσως επόμενος φαραώ ο Χορεμχέμπ απεκατέστησε την παλιά θρησκεία.

3. Ο πάπας που είχε ευλογήσει τον Μαξέντιο ήταν ο Ευσέβιος. Και οι δυο πλευρές Μαξέντιος και Κωνσταντίνος καλόπιαναν και τους εθνικούς και τους χριστιανούς για να μαζέψουν όσο περισσότερο κόσμο μπορούσαν. Αυτή είναι η αλήθεια. Δεν ισχύει ότι ήταν ο ένας χριστιανός και ο άλλος εθνικός. Ήταν όπως σου το λέω: 4 αρχιστράτηγοι, 1 θρόνος. Αν θες να μ ακούσεις, έχει καλώς. Εγώ δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν, Λέω απλά τη γνώμη μου που προέκυψε απ' αυτά που έχω διαβάσει.

4. Δεν θα βάλω βιβλιογραφία για προφανή πράγματα. Την εποχή που υιοθετήθηκε ο προτεσταντισμός ήταν φρεσκότατος. Έχει όμως τόση σημασία αυτό; Παραδείγματα ζήτησες και σου τα έδωσα. Άλλη φρεσκότατη θρησκεία - για την εποχή που επιβλήθηκε πάντα μιλάμε... - είναι και το Ισλάμ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2013, 21:23:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DarkElf777
1. Είμαι νέο μέλος, δεν ξέρω τι ειπώθηκε παλιότερα και που. Θα 'πρεπε να βάλεις κάποιο λινκ, αντί να μου λες "βρες τα μόνος σου".

Αυτό δεν είναι και τόσο εύκολο διότι όπως έχεις ήδη καταλάβει τα threads γεμίζουν με off topic πληροφορίες που εν προκειμένω μπορεί να είναι αυτές που θέλουμε.

Θέλω να πω ότι αναγκαστικά πρέπει να μπεις στη διαδικασία ανάγνωσης παλαιότερων threads όπως έκανα εγώ όταν ήμουν "νέος" στο forum.

Δεν έχω κρατήσει αρχείο που βρήκα τι σε κάθε περίπτωση.
Για την Ιστορικότητα και την Αξιοπιστία των Ευαγγελίων κοίτα τα λινκς μέσα στο λινκ μου

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=7&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=11612#538731

Σου παραθέτω και ολόκληρο το πρόσφατο λινκ μου προς το macedon για να δεις τις ομοιότητες που σου έλεγα.

quote:

2. Μου λες για παγανιστική προπαγάνδα. Προσπέρασες έντεχνα αυτό που έγραψα ότι αυτά δεν τα είπε παγανιστής αλλά χριστιανός. Πήγαινε σε παρακαλώ να ξαναδιαβάσεις αυτά που έγραψα...

Πες μου ειλικρινά θέλεις να σου πω ως Χ.Ο ότι συμφωνώ με τις παπάτζες ραβίνων και Ευαγγελιστών?????

quote:

2. Την εποχή του Ακενατών η Αίγυπτος είχε γίνει όντως μονοθεϊστική. Δεν κράτησε πολύ όμως... Ο αμέσως επόμενος φαραώ ο Χορεμχέμπ απεκατέστησε την παλιά θρησκεία.

Το σωστό είναι ότι ο Ακενατών ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ (ακόμα και με τη βία) να κάνει μονοθειστική την Αίγυπτο αλλά ΙΕΡΑΤΕΙΟ ΚΑΙ ΛΑΟΣ ΑΝΤΕΔΡΑΣΑΝ.

Σου μοιάζει ίδια περίπτωση με αυτήν του Υπερμέγιστου Κωνσταντίνου και του Χριστιανισμού???

Αν μου πεις ναι, δεν θα απορήσω πάντως...

quote:

3. Ο πάπας που είχε ευλογήσει τον Μαξέντιο ήταν ο Ευσέβιος.

Και γιατί τα πήρε στο κρανίο ο Μαξέντιος???
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%AC%CF%80%CE%B1%CF%82_%CE%95%CF%85%CF%83%CE%AD%CE%B2%CE%B9%CE%BF%CF%82

quote:

Και οι δυο πλευρές Μαξέντιος και Κωνσταντίνος καλόπιαναν και τους εθνικούς και τους χριστιανούς για να μαζέψουν όσο περισσότερο κόσμο μπορούσαν. Αυτή είναι η αλήθεια.

Κάτι που δεν έκαναν όμως όλοι οι προηγούμενοι Αυτοκράτορες!!!!

Με τους Εθνικούς και μόνο ΚΑΙ αυτοί θα ήταν το ίδιο καλά όπως και οι ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΙ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΕΣ.
Άλλωστε οι Χριστιανοί σύμφωνα με τα στοιχεία σας ήταν ΚΑΙ λίγοι σε αριθμό ΚΑΙ κατώτερης ποιότητας άνθρωποι (σκλάβοι/φτωχοί/αμόρφωτοι) για να έχουν λόγο οι αυτοκράτορες να τους πάρουν με το μέρος τους.

Αλήθεια βιβλιογραφία γιατί δε φέρνεις???

quote:

4. Δεν θα βάλω βιβλιογραφία για προφανή πράγματα.

Προφανή για ποιον????

Ύποπτη η στάση σου φίλε μου...

quote:

Την εποχή που υιοθετήθηκε ο προτεσταντισμός ήταν φρεσκότατος. Έχει όμως τόση σημασία αυτό;

Για εμένα έχει. Φέρε μου τη σχετική βιβλιογραφία για να δούμε πόσοι και ποιοι Ιστορικοί/Θεολόγοι θεωρούν τον Προτεσταντισμό Φρεσκότατη θρησκεία σε σχέση με το Χριστιανισμό/Ρωμαιοκαθολικισμό...

quote:

Παραδείγματα ζήτησες και σου τα έδωσα.

Και μάλιστα φοβερής ακρίβειας και πολύ εύστοχα...

quote:

Άλλη φρεσκότατη θρησκεία - για την εποχή που επιβλήθηκε πάντα μιλάμε... - είναι και το Ισλάμ.

Έχεις ιδέα ποια η θέση της Παναγίας και του Ιησού στο Κοράνι???

Υ.Γ Ο Απόλλωνας χάθηκε στην πορεία ή είναι ιδέα μου???

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DarkElf777
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2013, 15:31:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Αυτό δεν είναι και τόσο εύκολο διότι όπως έχεις ήδη καταλάβει τα threads γεμίζουν με off topic..."
Δυστυχώς, τα είδα κι έφριξα. Μέχρι... δαιμονισμένη τη διαχειρίστρια βγάλανε στα καλά καθούμενα!!! Εγώ θα τους είχα μπανάρει...

"Πες μου ειλικρινά θέλεις να σου πω ως Χ.Ο ότι συμφωνώ με τις παπάτζες ραβίνων και Ευαγγελιστών?????"
Δε θέλω αυτό. Θέλω να πας στη θεολογική να ρωτήσεις αν οι ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ θεολόγοι θεωρούν "παπάτζες" τον F. F. Bruce και άλλη φορά να μη μιλάς απερίσκεπτα. Ο άνθρωπος έχει στοιχεία στα χέρια του και γράφει ο,τι γράφει... Η ιστορία της βίβλου βρίθει αποδείξεων για προχρονολογημένα κείμενα που εμφανίζονται εκ των υστέρων είτε ως τάχα "προφητικά" είτε ως τάχα έργα "του καιρού εκείνου" και άρα δήθεν "αξιόπιστες" μαρτυρίες. Επίσης βρίθει αποδείξεων για πλαστογραφίες. Δεν θέλω να σε πείσω για τίποτε, τη γνώμη μου λέω...

"Το σωστό είναι ότι ο Ακενατών ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ...."
Ο Ακενατών δεν προσπάθησε, ΤΟ ΕΚΑΝΕ και το κατάργησε ο αμέσως επόμενος. Λυπάμαι αλλά αυτή είναι η αλήθεια.

"Και γιατί τα πήρε στο κρανίο ο Μαξέντιος???"
Για το λόγο που λέει στο λινκ που έδωσες. Απλό είναι.

"Άλλωστε οι Χριστιανοί σύμφωνα με τα στοιχεία σας ήταν ΚΑΙ λίγοι σε αριθμό ΚΑΙ κατώτερης ποιότητας άνθρωποι (σκλάβοι/φτωχοί/αμόρφωτοι) "

Λάθος. Κατώτερης ποιότητας ναι. Λίγοι όχι. Ήταν πάρα πολλοί. Για αυτό και δεν απέδωσαν οι διωγμοί. Σκότωναν τους αρχηγούς για να φοβηθούν οι υπόλοιποι. Να τους σκοτώσουν όλους δε γινόταν. Ποιος θα δούλευε μετά; Για αυτό νίκησε ο χριστιανισμός. Για τον ίδιο λόγο που νίκησε ο Λένιν τον τσάρο... Δε γίνεται να σκοτώσεις όλο το εργατικό σου δυναμικό γιατί μετά θα πρέπει να κάνεις εσύ τις δουλειές του... Αυτό πρέπει να μας γίνει μάθημα να τους μορφώνουμε όλους ανεξαιρέτως ώστε να μη βρίσκουν έδαφος οι διάφορες ψευτοθρησκείες και ξαναγυρίσουμε στο μεσαίωνα...

Επιμένω να μη δώσω καμιά βιβλιογραφία. Ήδη έδωσα και είδα ότι και να δώσω, τα δικά σου θα λες πάλι, οπότε δε μπαίνω καν στον κόπο... Ούτε με ενδιαφέρει να πείσω κάποιον. Όποιος θέλει μπορεί να το ψάξει μόνος του και θα δει ότι είναι έτσι όπως τα λέω. Φέρε μου εσύ βιβλιογραφία για την... "ανάσταση"!

Δυστυχώς για μας το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι όλες οι θρησκείες είναι παραμύθια της Χαλιμάς, αρκετές μας έχουν κάνει ζημιά και ο θεός μας είναι ακόμα άγνωστος. Το ότι "ο Ιησούς μπόρεσε κι επιβλήθηκε και μπροστά του οι θεοί των εθνικών ήταν ανίσχυροι να αντιδράσουν" όπως ισχυρίστηκε κάποιος κάπου στο φόρουμ - και συμφωνώ μαζί του - έχει και ιστορική και μεταφυσική εξήγηση. Η ιστορική είναι ότι τον επέβαλλαν οι - πολυάριθμοι - οπαδοί του. Και η μεταφυσική έχει να κάνει με τη θεωρία των ενεργομορφών στο αστρικό πεδίο. Καταλήγει όμως και αυτή στον αριθμό των οπαδών.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2013, 01:12:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DarkElf777
Δυστυχώς για μας το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι όλες οι θρησκείες είναι παραμύθια της Χαλιμάς, αρκετές μας έχουν κάνει ζημιά και ο θεός μας είναι ακόμα άγνωστος. Το ότι "ο Ιησούς μπόρεσε κι επιβλήθηκε και μπροστά του οι θεοί των εθνικών ήταν ανίσχυροι να αντιδράσουν" όπως ισχυρίστηκε κάποιος κάπου στο φόρουμ - και συμφωνώ μαζί του - έχει και ιστορική και μεταφυσική εξήγηση. Η ιστορική είναι ότι τον επέβαλλαν οι - πολυάριθμοι - οπαδοί του. Και η μεταφυσική έχει να κάνει με τη θεωρία των ενεργομορφών στο αστρικό πεδίο. Καταλήγει όμως και αυτή στον αριθμό των οπαδών.

Εδώ φίλε DarkElf777 υπάρχει μια αξιόλογη έρευνα του Παν. Μαρίνη , όπως δημοσιεύθηκε στο περιοδικό "ΕΛΛΗΝΙΚΟΝ ΠΑΝΘΕΟΝ" , για τον αριθμό των πρώτων χριστιανών καθώς και τις προσπάθειές εξάπλωσής του . Τα δικά μου συμπεράσματα είναι ότι η εξάπλωση του χριστιανισμού δεν έγινε ούτε λόγω αριθμητικής υπεροχής , ούτε λόγω πνευματικής ανωτερότητας . Έγινε για καθαρά πολιτικούς λόγους , και επιβλήθηκε εκ των άνω με πολύ αίμα .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2013, 18:42:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DarkElf777
"Αυτό δεν είναι και τόσο εύκολο διότι όπως έχεις ήδη καταλάβει τα threads γεμίζουν με off topic..."
Δυστυχώς, τα είδα κι έφριξα. Μέχρι... δαιμονισμένη τη διαχειρίστρια βγάλανε στα καλά καθούμενα!!! Εγώ θα τους είχα μπανάρει...

Για τα links που σου παρέθεσα δεν είδα αντίλογο πάντως...

quote:

"Πες μου ειλικρινά θέλεις να σου πω ως Χ.Ο ότι συμφωνώ με τις παπάτζες ραβίνων και Ευαγγελιστών?????"
Δε θέλω αυτό. Θέλω να πας στη θεολογική να ρωτήσεις αν οι ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ θεολόγοι θεωρούν "παπάτζες" τον F. F. Bruce και άλλη φορά να μη μιλάς απερίσκεπτα.

Έχεις στοιχεία ότι οι Ορθόδοξοι θεολόγοι πιστεύουν τον Bruce και όχι την Ιερά Παράδοση και τα Ιερά Κείμενα???

Στείλε τους στη ΔΙΣ για τα περαιτέρω...

quote:

Ο άνθρωπος έχει στοιχεία στα χέρια του και γράφει ο,τι γράφει... Η ιστορία της βίβλου βρίθει αποδείξεων για προχρονολογημένα κείμενα που εμφανίζονται εκ των υστέρων είτε ως τάχα "προφητικά" είτε ως τάχα έργα "του καιρού εκείνου" και άρα δήθεν "αξιόπιστες" μαρτυρίες. Επίσης βρίθει αποδείξεων για πλαστογραφίες. Δεν θέλω να σε πείσω για τίποτε, τη γνώμη μου λέω...

Καλά κάνεις και λες τη γνώμη σου.
Απλά εγώ δεν μπαίνω σε μουσουλμανικά fora για να πω τη γνώμη μου για το Κοράνι.

Αυτή είναι η διαφορά μας.

quote:

"Το σωστό είναι ότι ο Ακενατών ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ...."
Ο Ακενατών δεν προσπάθησε, ΤΟ ΕΚΑΝΕ και το κατάργησε ο αμέσως επόμενος. Λυπάμαι αλλά αυτή είναι η αλήθεια.

Κάνε μου μια χάρη σε παρακαλώ.
Πηγαινε στη σελίδα της wiki (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%BA%CE%B5%CE%BD%CE%B1%CF%84%CF%8E%CE%BD) και άλλαξε φράσεις όπως

"Φαίνεται όμως πως η μετριοπαθής αυτή ενοθεϊστική στάση δεν απέδωσε τα αναμενόμενα. Αγανακτισμένος από τις αντιδράσεις που ξεσήκωνε στις Θήβες το παλιό ιερατείο του Άμμωνα, ο Φαραώ αποφάσισε να ακολουθήσει ριζοσπαστικότερες λύσεις."

καθώς και

" Ίσως αυτό ήταν που ξεσήκωσε τις μεγαλύτερες αντιδράσεις κι όχι αποκλειστικά από το ιερατείο του Άμωνα αυτή τη φορά. Το κύμα των αντιδράσεων κορυφώθηκε σε σημείο που ο Aκχενατόν έχασε την ψυχραιμία του. Λίγο μετά τον ένατο χρόνο της βασιλείας του έκλεισε τους ναούς των άλλων θεών, εξαπέλυσε σκληρές διώξεις κατά των ιερέων του Άμωνα και διέταξε τη διαγραφή του ονόματός του, καθώς και της λέξης «θεοί» από όλα τα μνημεία της χώρας."

διότι μπερδευόμαστε εμείς οι αδαείς.

Αν ξέρεις δε και Αγγλικά σου έχω ακόμα καλύτερα κομμάτια να διορθώσεις...

quote:

"Και γιατί τα πήρε στο κρανίο ο Μαξέντιος???"
Για το λόγο που λέει στο λινκ που έδωσες. Απλό είναι.

α) Χρωστάς τη βιβλιογραφία που να αναφέρει την "ευλογία" του εν λόγω Πάπα στο Μαξέντιο

β) Είμαι περίεργος πόση "βαρύτητα" να έχει η εν λόγω ευλογία από έναν τέτοιο Πάπα ώστε να μας την περιφέρεις εν είδει επιχειρήματος...

quote:

"Άλλωστε οι Χριστιανοί σύμφωνα με τα στοιχεία σας ήταν ΚΑΙ λίγοι σε αριθμό ΚΑΙ κατώτερης ποιότητας άνθρωποι (σκλάβοι/φτωχοί/αμόρφωτοι) "

Λάθος. Κατώτερης ποιότητας ναι. Λίγοι όχι. Ήταν πάρα πολλοί.


Ρε macedon, Sesostris και γιαπετ τι λέει ο φίλος μας????

quote:

Για αυτό και δεν απέδωσαν οι διωγμοί.

Ποιοι διωγμοί???
Σύμφωνα με macedon ΔΕΝ ΕΓΙΝΑΝ ΔΙΩΓΜΟΙ!!!

Σε βρίσκω εντελώς εκτός γραμμής....

quote:

Σκότωναν τους αρχηγούς για να φοβηθούν οι υπόλοιποι. Να τους σκοτώσουν όλους δε γινόταν. Ποιος θα δούλευε μετά; Για αυτό νίκησε ο χριστιανισμός.

Έτσι απλά λοιπόν...

Να'σαι καλά DarkElf777 που σε δυο γραμμές απάντησες σε αναπάντητα ερωτήματα αιώνων...


quote:

Επιμένω να μη δώσω καμιά βιβλιογραφία. Ήδη έδωσα και είδα ότι και να δώσω, τα δικά σου θα λες πάλι, οπότε δε μπαίνω καν στον κόπο...

Ούτε καν για τον Απόλλωνα????

Η μόνη βιβλιογραφία που έδωσες ήταν αυτή του Ευαγγελιστή F.F Bruce που έπρεπε με το έτσι θέλω να τη δεχθώ για να σε πείσω να μπεις στον κόπο και για άλλη βιβλιογραφία...

Έχω δει και χειρότερες τακτικές διαλόγου πάντως οπότε μην αισθάνεσαι άσχημα...

quote:
Φέρε μου εσύ βιβλιογραφία για την... "ανάσταση"!

Θέλεις βιβλιογραφία για θρησκευτικά ΠΙΣΤΕΥΩ για να σε πείσουμε να φέρεις βιβλιογραφία για τους ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ ΙΣΧΥΡΙΣΜΟΥΣ που υπαινίσσεσαι???

quote:

Δυστυχώς για μας το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι όλες οι θρησκείες είναι παραμύθια της Χαλιμάς, αρκετές μας έχουν κάνει ζημιά και ο θεός μας είναι ακόμα άγνωστος. Το ότι "ο Ιησούς μπόρεσε κι επιβλήθηκε και μπροστά του οι θεοί των εθνικών ήταν ανίσχυροι να αντιδράσουν" όπως ισχυρίστηκε κάποιος κάπου στο φόρουμ - και συμφωνώ μαζί του - έχει και ιστορική και μεταφυσική εξήγηση. Η ιστορική είναι ότι τον επέβαλλαν οι - πολυάριθμοι - οπαδοί του. Και η μεταφυσική έχει να κάνει με τη θεωρία των ενεργομορφών στο αστρικό πεδίο. Καταλήγει όμως και αυτή στον αριθμό των οπαδών.

Επιμένεις ότι είμαστε πολυάριθμοι πάντως...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DarkElf777
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2013, 18:59:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πιστεύω ότι υπήρξε η αριθμητική υπεροχή στα κατώτερα λαϊκά στρώματα. Αν δεν είχαν κόσμο, δεν θα ήταν εφικτή η άσκηση βίας. Στις μάχες που γίνονταν χρειαζόταν στρατός. Πως θα νικούσαν χωρίς στρατό;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2013, 19:10:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Sesostris

Εδώ φίλε DarkElf777 υπάρχει μια αξιόλογη έρευνα του Παν. Μαρίνη , όπως δημοσιεύθηκε στο περιοδικό "ΕΛΛΗΝΙΚΟΝ ΠΑΝΘΕΟΝ" , για τον αριθμό των πρώτων χριστιανών καθώς και τις προσπάθειές εξάπλωσής του .


E, άμα το έγραψε ο ...Μαρίνης τι να πούνε οι υπόλοιποι...

Θαυμάστε τον Έγκριτο και Αντικειμενικό περί "Χριστιανικών θεμάτων" Παναγιώτη Μαρίνη ως τελετάρχη σε Παγανιστική τελετή.

To link εδώ
http://dodecatheon.blogspot.gr/2012/09/blog-post_10.html

quote:

Τα δικά μου συμπεράσματα είναι ότι η εξάπλωση του χριστιανισμού δεν έγινε ούτε λόγω αριθμητικής υπεροχής , ούτε λόγω πνευματικής ανωτερότητας .

Έχεις και κάποιους Ιστορικούς να επιβεβαιώνουν τα παραπάνω ή μένεις μόνο σε επίπεδα ...Μαρίνη.

quote:

Έγινε για καθαρά πολιτικούς λόγους , και επιβλήθηκε εκ των άνω με πολύ αίμα .

Πες μας ΕΝΑΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΛΟΓΟ αν έχεις πρόχειρο.

Όσο για το αίμα που λες, άμα το sex δεν έχει και λίγο βία δεν έχει πλάκα ρε συ...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2013, 19:52:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DarkElf777
Εγώ πιστεύω ότι υπήρξε η αριθμητική υπεροχή στα κατώτερα λαϊκά στρώματα. Αν δεν είχαν κόσμο, δεν θα ήταν εφικτή η άσκηση βίας. Στις μάχες που γίνονταν χρειαζόταν στρατός. Πως θα νικούσαν χωρίς στρατό;

Στο είπα ότι είσαι εκτός γραμμής πάντως...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DarkElf777
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2013, 22:06:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Έχεις στοιχεία ότι οι Ορθόδοξοι θεολόγοι πιστεύουν τον Bruce και όχι την Ιερά Παράδοση και τα Ιερά Κείμενα???
Στείλε τους στη ΔΙΣ για τα περαιτέρω..."
Η ΔΙΣ αγαπητέ μου το έχει βουλώσει προ πολλού δηλαδή ποιεί την νήσσαν γιατί αν αντιδράσει το μόνο που θα καταφέρει είναι δυο πράγματα:

1. Να γίνουν ρεζίλι διεθνώς ως χομεϊνήδες.
2. Να απομονωθούν οι ελληνικές θεολογικές σχολές από τα διεθνή ακαδημαϊκά όργανα - που μη σου πω που την εχουν γραμμένη τη ΔΙΣ - και να μη τις αναγνωρίζει κανείς.

Ο F. F. Bruce δίδασκε ΙΣΤΟΡΙΑ της βίβλου, όχι την βίβλο.. Ελπίζω ότι αντιλαμβάνεσαι τη διαφορά...


"Καλά κάνεις και λες τη γνώμη σου.
Απλά εγώ δεν μπαίνω σε μουσουλμανικά fora για να πω τη γνώμη μου για το Κοράνι.
Αυτή είναι η διαφορά μας."
Είναι χριστιανικό φόρουμ το esoterica.gr; αποκλειστικά και μόνο για χριστιανούς; ας μας απαντήσει η διαχείριση. Εγώ πάντως δεν κατάλαβα τέτοιο πράγμα...

"Πηγαινε στη σελίδα της wiki (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%BA%CE%B5%CE%BD%CE%B1%CF%84%CF%8E%CE%BD) και άλλαξε φράσεις όπως..."
Οι φράσεις τα λένε μια χαρά, τους έκλεισε τους ναούς. Το έκανε, δεν "προσπάθησε". Φαραώ ήταν ο,τι γούσταρε έκανε. Έτσι γινόταν τότε...


"Ποιοι διωγμοί???
Σύμφωνα με macedon ΔΕΝ ΕΓΙΝΑΝ ΔΙΩΓΜΟΙ!!!
Σε βρίσκω εντελώς εκτός γραμμής...."
Λυπάμαι, δεν τον ξέρω τον κύριο.

(Σκότωναν τους αρχηγούς για να φοβηθούν οι υπόλοιποι. Να τους σκοτώσουν όλους δε γινόταν. Ποιος θα δούλευε μετά; Για αυτό νίκησε ο χριστιανισμός.)
"Έτσι απλά λοιπόν...
Να'σαι καλά DarkElf777 που σε δυο γραμμές απάντησες σε αναπάντητα ερωτήματα αιώνων..."
Η αλήθεια είναι απλή. Απλά για λόγους συμφέροντος όλοι κάνουν πως δεν ξέρουν. Οι εθνικοί δεν παραδέχονται ότι έκαναν διωγμούς. Μεγάλη βλακεία, αφού εκ των υστέρων δικαιώθηκαν και μπορούν να λένε καλά κάναμε... Τους συνιστώ να διαβάσουν τον Κέλσο που προειδοποιούσε εγκαίρως για την πολιτισμική απειλή του χριστιανισμού. Ομοίως και οι χριστιανοί δεν δέχονται τον πραγματικό λόγο που νίκησαν γιατί θέλουν να το αποδίδουν σε... θαύμα ή κάτι τέτοιο.


"Η μόνη βιβλιογραφία που έδωσες ήταν αυτή του Ευαγγελιστή F.F Bruce που έπρεπε με το έτσι θέλω να τη δεχθώ για να σε πείσω να μπεις στον κόπο και για άλλη βιβλιογραφία..."
Ακριβώς, γιατί ομοίως και τα άλλα που θα σου έφερνα άδικος κόπος θα ήταν. Θα τα απέρριπτες ως έργα "αιρετικών".


"Θέλεις βιβλιογραφία για θρησκευτικά ΠΙΣΤΕΥΩ για να σε πείσουμε να φέρεις βιβλιογραφία για τους ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ ΙΣΧΥΡΙΣΜΟΥΣ που υπαινίσσεσαι???"
Όχι πια. Μου αρκεί που παραδέχτηκες ότι η "ανάσταση" δεν είναι ιστορικό γεγονός και άρα κάποιοι κοροϊδεύουν τον κόσμο...


"Επιμένεις ότι είμαστε πολυάριθμοι πάντως..."
Η αλήθεια αυτή είναι.

Ερευνάτε τας Γραφάς
Αν τις ερευνήσουν, αλίμονο στις γραφές.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy