ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η απάτη των προφητειών
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2010, 09:21:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ενα βιβλιο που και χριστιανος να μην εισαι καταλαβαινεις οτι οι ιδιοι οι Εβραιοι ποτε δεν θα νοθευαν το βιβλιο αυτο και ειδικα για μια προφητεια που αναφερεται σε Ελληνες.

Ε, ναι, εντάξει, μας αγαπάνε οι Εβραίοι ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2010, 09:24:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όποιος μελετά σωστά τον εαυτό του δεν τον δικαιολογεί

- Γέροντα, πώς γίνεται, ένώ νιώθω τήν αδυναμία μου, νά δικαιολογούμαι;
- Δέν ένιωσες τήν αδυναμία σου, γι' αυτό δικαιολογείσαι. Άν τήν είχες νιώσει, δέν θά
δικαιολογούσες τον εαυτό σου. Αγαπούμε τον εαυτό μας δέν θέλουμε νά δυσκολευτούμε
δέν αγαπούμε τον κόπο. Θέλουμε πολλές φορές χωρίς κόπο νά αποκτήσουμε περιουσία.
Τουλάχιστον νά αναγνωρίσουμε ότι, έτσι όπως αντιμετωπίζουμε τά πράγματα, δέν πάμε καλά
πνευματικά καί νά ταπεινωθούμε. Άλλα ούτε κόπος ούτε αναγνώριση υπάρχει.
- Μπορεί κάποιος νά μελέτα, νά έξετάζη τον εαυτό του καί νά τον δικαιολογή;
- Όποιος μελετά σωστά τον εαυτό του δέν τον δικαιολογεί. Καί βλέπεις, είναι μερικοί
έξυπνοι, τετραπέρατοι, πού κάνουν τελικά τις μεγαλύτερες ανοησίες. Γιατί είναι καί το
βόλεμα. Πώς μέ βολεύει, πώς με εξυπηρετεί εμένα.
- Γέροντα, αυτός πού δικαιολογείται δεν βλέπει τις πτώσεις του στον αγώνα;
- Ο,τι και αν κάνη, τον ξεγελά ο διάβολος και τα δικαιολογεί όλα, το θέλημα, τό πείσμα,
τον εγωισμό, το ψέμα.
- Δεν θα τον βοηθούσε να καθρεφτίζη τόν εαυτό του στα Πατερικά βιβλία, και κυρίως στην
Αγία Γραφή;
- Γιά έναν πού σκέφτεται σωστά, πνευματικά, λύνονται όλα τα προβλήματα μέσα άπό
την Αγία Γραφή και τα Πατερικά βιβλία. Τά βλέπει μέσα εκεί ξεκάθαρα. Έναν όμως πού δεν κάνει
εργασία πνευματική και ή ψυχή του δέν είναι εξαγνισμένη, δεν τόν βοηθάει ούτε ή Αγία Γραφή,
γιατί όλα τά ερμηνεύει ανάποδα. Καλύτερα είναι νά λέη τόν λογισμό του στον πνευματικό
του καί νά μήν έρμηνεύη μόνος του αυτά πού διαβάζει. Αν διάβαση λ.χ. Παλαιά Διαθήκη,
μπορεί νά έρμηνεύση πονηρά αυτά πού θά διάβαση και νά μολυνθή. Έχω προσέξει, μερικοί
παίρνουν κάτι άπό τά πνευματικά πού διαβάζουν καί τό ερμηνεύουν όπως τους βολεύει.
Δέν είναι ότι δέν τους κόβει ή δέν καταλαβαίνουν αυτά πού διαβάζουν, τά ερμηνεύουν
όμως έτσι, γιά νά δικαιολογήσουν τόν εαυτό τους. Φοβερό πράγμα! Αλλά καί τά
πνευματικά πού ακούν, εχω καταλάβει, σπάνια τά πιάνουν σωστά.

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2010, 09:31:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Velissarios

quote:
Αν διάβαση λ.χ. Παλαιά Διαθήκη,
μπορεί νά έρμηνεύση πονηρά αυτά πού θά διάβαση και νά μολυνθή

Δεν τίθεται θέμα ερμηνείας εδώ. Τίθεται θέμα ιστορικής αξιοπιστίας των περιγραφομένων.

Μα να μην ξέρει ο Δανιήλ ούτε το όνομα του βασιλιά του;

Πάντως το κειμενάκι που έφερες δεν βλέπω πως μπορεί να αντικρούσει τα στοιχεία της βιβλιογραφίας ...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2010, 09:43:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
... ωραία απάντηση, ένας διάλογος ενός απελπισμένου με έναν γέροντα. 'Ντάξει Βελησσάριε, καταλάβαμε ...

Εγώ ένα πράγμα θα σου πω - παρόλο που δεν είμαι γέροντας - και θα σταματήσω ... Το να πιστεύει κάποιος ότι πετάει ο γαϊδαρος, είναι γούστο του και καπέλο του και μαγκιά του και μπράβο του που το πιστεύει. Κανένα πρόβλημα μ' αυτό. Κανένα πρόβλημα επίσης με το να υπερασπίζεται αυτό που πιστεύει. Μπράβο του ξανά και μαζί του κι εγώ που πάντα είμαι με αυτούς που μάχονται γι' αυτά που πιστεύουν. Άλλο Πίστη όμως, άλλο Γνώση. Άλλο να πιστεύω σε κάτι, άλλο αυτό το κάτι να το γνωρίζω. Άλλο να πιστεύω στον εαυτό μου, άλλο να γνωρίζω τον εαυτό μου. Γιατί η Γνώση έρχεται με την μελέτη, την παρατήρηση και το πείραμα ενώ η Πίστη δεν θέλει τίποτε απ' όλα αυτά. Είναι πολύ πιο εύκολο να πιστέψεις κάτι ή σε κάτι, παρά να το γνωρίσεις. Έλα τώρα και πες μου εσύ Βελησσάριε, ποιος από τους δύο είναι περισσότερο "βολεμένος", που λέει και ο γέροντάς σου : Αυτός που πολύ εύκολα πιστεύει ή αυτός που πολύ δύσκολα γνωρίζει ;

Edited by - zip on 06/10/2010 09:45:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2010, 10:29:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

... ωραία απάντηση, ένας διάλογος ενός απελπισμένου με έναν γέροντα. 'Ντάξει Βελησσάριε, καταλάβαμε ...

Εγώ ένα πράγμα θα σου πω - παρόλο που δεν είμαι γέροντας - και θα σταματήσω ... Το να πιστεύει κάποιος ότι πετάει ο γαϊδαρος, είναι γούστο του και καπέλο του και μαγκιά του και μπράβο του που το πιστεύει. Κανένα πρόβλημα μ' αυτό. Κανένα πρόβλημα επίσης με το να υπερασπίζεται αυτό που πιστεύει. Μπράβο του ξανά και μαζί του κι εγώ που πάντα είμαι με αυτούς που μάχονται γι' αυτά που πιστεύουν. Άλλο Πίστη όμως, άλλο Γνώση. Άλλο να πιστεύω σε κάτι, άλλο αυτό το κάτι να το γνωρίζω. Άλλο να πιστεύω στον εαυτό μου, άλλο να γνωρίζω τον εαυτό μου. Γιατί η Γνώση έρχεται με την μελέτη, την παρατήρηση και το πείραμα ενώ η Πίστη δεν θέλει τίποτε απ' όλα αυτά. Είναι πολύ πιο εύκολο να πιστέψεις κάτι ή σε κάτι, παρά να το γνωρίσεις. Έλα τώρα και πες μου εσύ Βελησσάριε, ποιος από τους δύο είναι περισσότερο "βολεμένος", που λέει και ο γέροντάς σου : Αυτός που πολύ εύκολα πιστεύει ή αυτός που πολύ δύσκολα γνωρίζει ;

Edited by - zip on 06/10/2010 09:45:37


τι σε κανει να πιστευεις ρε zip οτι γνωριζεις εστω και το αντικειμενο που σπουδαζεις;
Ποση γνωσιακη πληροφορια μπορει να αντεξει η κεφαλα σου;
Αρκετη για να σε κανει χειριστη αλλα οχι και γνωστη!
Η πληροφορια που εχεις μπορει να σε οδηγησει στο οραμα και αυτο στην πραγματωση του,το κακο ειναι οτι κολλατε στη γνωση και την αποκτηση της χωρις να ριχνετε και μια ματια τριγυρω!
Η γνωση δεν πηγαζει απο τα κιταπια σου,εκει εδρευει μονο η πληροφορια!
Το πως θα αξιοποιηθει αυτη δε διδασκετε!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2010, 10:53:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

... ωραία απάντηση, ένας διάλογος ενός απελπισμένου με έναν γέροντα. 'Ντάξει Βελησσάριε, καταλάβαμε ...

Εγώ ένα πράγμα θα σου πω - παρόλο που δεν είμαι γέροντας - και θα σταματήσω ... Το να πιστεύει κάποιος ότι πετάει ο γαϊδαρος, είναι γούστο του και καπέλο του και μαγκιά του και μπράβο του που το πιστεύει. Κανένα πρόβλημα μ' αυτό. Κανένα πρόβλημα επίσης με το να υπερασπίζεται αυτό που πιστεύει. Μπράβο του ξανά και μαζί του κι εγώ που πάντα είμαι με αυτούς που μάχονται γι' αυτά που πιστεύουν. Άλλο Πίστη όμως, άλλο Γνώση. Άλλο να πιστεύω σε κάτι, άλλο αυτό το κάτι να το γνωρίζω. Άλλο να πιστεύω στον εαυτό μου, άλλο να γνωρίζω τον εαυτό μου. Γιατί η Γνώση έρχεται με την μελέτη, την παρατήρηση και το πείραμα ενώ η Πίστη δεν θέλει τίποτε απ' όλα αυτά. Είναι πολύ πιο εύκολο να πιστέψεις κάτι ή σε κάτι, παρά να το γνωρίσεις. Έλα τώρα και πες μου εσύ Βελησσάριε, ποιος από τους δύο είναι περισσότερο "βολεμένος", που λέει και ο γέροντάς σου : Αυτός που πολύ εύκολα πιστεύει ή αυτός που πολύ δύσκολα γνωρίζει ;

Edited by - zip on 06/10/2010 09:45:37


τι σε κανει να πιστευεις ρε zip οτι γνωριζεις εστω και το αντικειμενο που σπουδαζεις;
Ποση γνωσιακη πληροφορια μπορει να αντεξει η κεφαλα σου;
Αρκετη για να σε κανει χειριστη αλλα οχι και γνωστη!
Η πληροφορια που εχεις μπορει να σε οδηγησει στο οραμα και αυτο στην πραγματωση του,το κακο ειναι οτι κολλατε στη γνωση και την αποκτηση της χωρις να ριχνετε και μια ματια τριγυρω!
Η γνωση δεν πηγαζει απο τα κιταπια σου,εκει εδρευει μονο η πληροφορια!
Το πως θα αξιοποιηθει αυτη δε διδασκετε!


Οι πληροφορίες επεξεργάζονται φίλτατε Geo-stat ΚΑΙ συγκροτούν δεδομμένα και τα δεδομμένα -το προϊόν των επεξεργασμένων πληροφοριών-αποτελούν μια έγκυρη βάση που χρησιμοποιείται κάθε φορά για την αξιολόγηση διαφόρων ερωτημάτων...!!!

Έχει σημασία το πώς θα αξιοποιηθεί η κάθε γνώση , αυτό είναι τι θέμα μας ή η εγκυρότητα αυτής καθ'εαυτής της γνώσης...???

Ασφαλώς μαύρες τρύπες υπάρχουν "εκεί έξω" και τις έχουμε παρατηρήσει αλλα και σ'ενα βαθμό μελετήσει...ασφαλώς μπορεί να υπάρχουν και μαύρες τρύπες και στον εγκέφαλο κάποιων και να φαντάζουν ως "ο χορός των αγγέλων" ή "το τσιφτετέλι του Διαβόλου"...περί ορέξεως...

Τι λές τώρα δηλαδή , σαν αναφέρεις ότι η γνώση και η πληροφορία δεν έχουν συνάρτηση..???

Ρε μπάς και πίνεις πολύ Καφεϊνη και σε έχει μπερδέψει..???

Έχω την πληροφορία , ότι η καφεϊνη "τσιτώνει" αλλα ως φαίνεται η γνώση της πληροφορίας δεν αρκεί.....όντως..


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2010, 11:05:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι πληροφορίες επεξεργάζονται φίλτατε Geo-stat ΚΑΙ συγκροτούν δεδομμένα και τα δεδομμένα -το προϊόν των επεξεργασμένων πληροφοριών-αποτελούν μια έγκυρη βάση που χρησιμοποιείται κάθε φορά για την αξιολόγηση διαφόρων ερωτημάτων...!!!

Έχει σημασία το πώς θα αξιοποιηθεί η κάθε γνώση , αυτό είναι τι θέμα μας ή η εγκυρότητα αυτής καθ'εαυτής της γνώσης...???

Ασφαλώς μαύρες τρύπες υπάρχουν "εκεί έξω" και τις έχουμε παρατηρήσει αλλα και σ'ενα βαθμό μελετήσει...ασφαλώς μπορεί να υπάρχουν και μαύρες τρύπες και στον εγκέφαλο κάποιων και να φαντάζουν ως "ο χορός των αγγέλων" ή "το τσιφτετέλι του Διαβόλου"...περί ορέξεως...

Τι λές τώρα δηλαδή , σαν αναφέρεις ότι η γνώση και η πληροφορία δεν έχουν συνάρτηση..???

Ρε μπάς και πίνεις πολύ Καφεϊνη και σε έχει μπερδέψει..???

Έχω την πληροφορία , ότι η καφεϊνη "τσιτώνει" αλλα ως φαίνεται η γνώση της πληροφορίας δεν αρκεί.....όντως..


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...


Εννοω οτι δε χρειαζετε να διαβασεις για να κατανοησεις το λογο που δε σε παιζουν οι φιλοι σου και να καταφευγεις σε πρακτικες συγκαλυψης οπως η επιτηδευση...
Μπορεις απλα να βγεις και να τους γνωρισεις...

Edited by - geostat on 06/10/2010 11:07:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2010, 11:26:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Οι πληροφορίες επεξεργάζονται φίλτατε Geo-stat ΚΑΙ συγκροτούν δεδομμένα και τα δεδομμένα -το προϊόν των επεξεργασμένων πληροφοριών-αποτελούν μια έγκυρη βάση που χρησιμοποιείται κάθε φορά για την αξιολόγηση διαφόρων ερωτημάτων...!!!

Έχει σημασία το πώς θα αξιοποιηθεί η κάθε γνώση , αυτό είναι τι θέμα μας ή η εγκυρότητα αυτής καθ'εαυτής της γνώσης...???

Ασφαλώς μαύρες τρύπες υπάρχουν "εκεί έξω" και τις έχουμε παρατηρήσει αλλα και σ'ενα βαθμό μελετήσει...ασφαλώς μπορεί να υπάρχουν και μαύρες τρύπες και στον εγκέφαλο κάποιων και να φαντάζουν ως "ο χορός των αγγέλων" ή "το τσιφτετέλι του Διαβόλου"...περί ορέξεως...

Τι λές τώρα δηλαδή , σαν αναφέρεις ότι η γνώση και η πληροφορία δεν έχουν συνάρτηση..???

Ρε μπάς και πίνεις πολύ Καφεϊνη και σε έχει μπερδέψει..???

Έχω την πληροφορία , ότι η καφεϊνη "τσιτώνει" αλλα ως φαίνεται η γνώση της πληροφορίας δεν αρκεί.....όντως..


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...


Εννοω οτι δε χρειαζετε να διαβασεις για να κατανοησεις το λογο που δε σε παιζουν οι φιλοι σου και να καταφευγεις σε πρακτικες συγκαλυψης οπως η επιτηδευση...
Μπορεις απλα να βγεις και να τους γνωρισεις...

Edited by - geostat on 06/10/2010 11:07:22


Ναί καλά τώρα...άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε ρε Geo-stat...
Aν είναι να το ρίξουμε στο χαβαλέ και στην αοριστολογία , πές το να τελειώνουμε και να αρχίσουμε την "μπαλαφαρία"...όχι ότι είναι κι'ασχημο αυτό...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2010, 11:30:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
geostat

τι σε κανει να πιστευεις ρε zip οτι γνωριζεις εστω και το αντικειμενο που σπουδαζεις;
Ποση γνωσιακη πληροφορια μπορει να αντεξει η κεφαλα σου;
Αρκετη για να σε κανει χειριστη αλλα οχι και γνωστη!
Η πληροφορια που εχεις μπορει να σε οδηγησει στο οραμα και αυτο στην πραγματωση του,το κακο ειναι οτι κολλατε στη γνωση και την αποκτηση της χωρις να ριχνετε και μια ματια τριγυρω!
Η γνωση δεν πηγαζει απο τα κιταπια σου,εκει εδρευει μονο η πληροφορια!
Το πως θα αξιοποιηθει αυτη δε διδασκετε!


Είσαι λάθος αγόρι μου. Είναι αυτονόητο πως όταν κάποιος - και δεν μιλώ για τον εαυτό μου - σπουδάζει ένα αντικείμενο (δηλ. σπουδή του αντικειμένου) αποκτά και γνώσεις πάνω σ' αυτό. Εγώ ποτέ δεν είπα πως η κεφάλα μου μπορεί να τα χωρέσει όλα. Όμως πέντε παραπάνω γνώσεις από κάποιον άλλον που ΔΕΝ σπουδάζει αυτό το συγκεκριμένο αντικείμενο που σπουδάζω εγώ, έχω και κατέχω. Και πάλι όμως, συνεχίζω να σπουδάζω. Δεν σταμάτησα. Και δεν θα σταματήσω. Ξέρεις γιατί ; Γιατί η γνώση είναι απέραντη. Ούτε η δική μου η κεφάλα μπορεί να την χωρέσει, ούτε η δική σου, ούτε κανενός. Έχεις ποτέ στην πραγματικότητα μελετήσει ένα αντικείμενο ; Ξέρεις ότι διαβάζοντας ένα πράγμα, μπορεί να χρειαστεί να μελετήσεις άλλα πράγματα που απορρέουν απ' αυτό ; Έχεις κάνει ποτέ εργασία για κάποιο Πανεπιστήμιο πάνω σε ένα συγκεκριμένο θέμα ; Αν έχεις, τότε καταλαβαίνεις πολύ καλά για τι πράγμα μιλάω. Ξεκινάς να μιλήσεις για το Α και από το Α, χρειάζεται να ερευνήσεις το Α1, το Α2, το Α3 και πάει λέγοντας ... Εσείς έχετε μάθει να μιλάτε μόνο, να λέτε, να λέτε ... μαλακίες, παπαριές, ότι να' ναι, ότι σας κατέβει, πληροφορίες, οράματα, πραγματώσεις, θεωρίες και πράσινα άλογα. Είσαι πολύ μακριά από την πραγματικότητα φίλε αλλά ποσώς με νοιάζει, ποσώς με ενδιαφέρει ... κι άμα το θέτεις έτσι, πληροφορία σου δίνω κι εγώ τώρα και αξιοποιήσέ την άμα είσαι μάγκας.

Η σπουδή ενός αντικειμένου και η πολύχρονη μελέτη του, σε κάνει αυτομάτως γνώστη του αντικειμένου. Σε κάνει ΚΑΙ χειριστή, ασφαλώς, αλλά όχι μόνο χειριστή. Σε κάνει Γνώστη. Είσαι γνώστης του αντικειμένου, το ξέρεις, το γνωρίζεις καλά απ' όλες τις μεριές του και συνεχίζεις να το μελετάς, ΑΚΡΙΒΩΣ επείδη ίσως να υπάρχει και κάποια μεριά του που δεν την έχεις μελετήσει, που σου έχει ξεφύγει ή που δεν την έχεις λάβει υπ' όψην σου ως εκείνη την στιγμή.

Εσένα σου αρκεί η πληροφορία πως ο κόσμος δημιουργήθηκε από την Μεγάλη Έκρηξη ; Μια πληροφορία είναι. Σου αρκεί ; Εμένα όχι. Ε, σ' άλλον μπορεί να είναι αρκετή. Και τι σημαίνει αυτό ; Πως δεν μπορεί η κεφάλα του να χωρέσει και κάποια άλλη πληροφορία που να αφορά την δημιουργία του κόσμου ; Απλώς, αυτόν τον άνθρωπο δεν τον ενδιαφέρει να μάθει κάτι παραπάνω. Δικαίωμά του. Μπορεί να ασχολείται με το αν δέχτηκε ή όχι πιέσεις ο Hawking για να κάνει μια δήλωση. Ε, 'ντάξει, τι να γίνει ; ας πάει να ρωτήσει τον Hawking, γιατί αυτό μόνο ο Hawking το ξέρει. Εγώ αυτό θα έκανα στη θέση του, αν ήθελα δηλ. πάση θυσία να μάθω για το αν δέχτηκε πιέσεις ή όχι. Αυτό θα έκανα. Πολύ καλύτερο από το να κάθομαι και να λέω μαλακίες.

Edited by - zip on 06/10/2010 12:02:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2010, 12:07:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μονο που πρεπει να κανετε ειναι να ερευνησετε μονοι σας τι ειναι αληθεια και τι οχι εκει φιλε zip θα βρεις τις απαντησεις σου αλλα για να ξεκινησεις μια ερευνα πρεπει να μην εισαι προκατειλημενος οπως θα εκανε καθε καλος ερευνητης και οχι να περιμενεις απαντησεις απο τριτους αγωνιοντας αν η τοποθετηση του ομοιδεατη σου θα καθησυχασει τις σκεψεις σου.

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84


Edited by - VELISSARIOS on 06/10/2010 12:10:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2010, 12:15:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το μονο που πρεπει να κανετε ειναι να ερευνησετε μονοι σας τι ειναι αληθεια η οχι εκει φιλε zip θα βρεις τις απαντησεις σου αλλα για να ξεκινησεις μια ερευνα πρεπει να μην εισαι προκατειλημενος οπως θα εκανε καθε καλος ερευνητης και οχι να περιμενεις απαντησεις απο τριτους αγωνιοντας αν η τοποθετηση του ομοιδεατη σου θα καθησυχασει τις σκεψεις σου.

Και ποιος σου είπε πως ένας ερευνητής πρέπει να τα ερευνά όλα ; Εγώ είπα : από Ιστορία είμαι άσχετος. Ούτε με ενδιαφέρει να ερευνήσω Ιστορικά στοιχεία. Ας το κάνουν κάποιοι άλλοι που τους ενδιαφέρει και αγαπούν την Ιστορική έρευνα. Εμένα, δεν με νοιάζει. Ε, δεν πρέπει λοιπόν να ρωτήσω αυτούς που ασχολούνται, αφού εγώ δεν ασχολούμαι, για να μου πουν κάποια πράγματα που δεν τα ξέρω πάνω σ' αυτό το αντικείμενο ; Άμα ήταν έτσι, γιατί πας στον οδοντογιατρό ; Τρίτος είναι κι αυτός. Ε, κάτσε και κάνε εξαγωγή δοντιού μόνος σου για να λέγεσαι "καλός" ερευνητής.

Και να σου πω και κάτι ; Καθόλου προκατειλημένος δεν είμαι. Αυτά που δεν ξέρω, τα ρωτάω. Και δεν με νοιάζει πως θα φανώ σε σένα ή στον άλλον. Άμα όμως εσύ είσαι καρδιοχειρούργος, σε σένα θα έρθω για μια εγχείρηση. Το θέμα είναι : Είσαι ; Ή παριστάνεις ότι είσαι ; Γιατί αν παριστάνεις τον καρδιοχειρούργο ενώ στην πραγματικότητα είσαι μανάβης, ε, τότε, με σκότωσες αδερφέ.

Edited by - zip on 06/10/2010 12:19:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2010, 12:18:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Το μονο που πρεπει να κανετε ειναι να ερευνησετε μονοι σας τι ειναι αληθεια η οχι εκει φιλε zip θα βρεις τις απαντησεις σου αλλα για να ξεκινησεις μια ερευνα πρεπει να μην εισαι προκατειλημενος οπως θα εκανε καθε καλος ερευνητης και οχι να περιμενεις απαντησεις απο τριτους αγωνιοντας αν η τοποθετηση του ομοιδεατη σου θα καθησυχασει τις σκεψεις σου.

Και ποιος σου είπε πως ένας ερευνητής πρέπει να τα ερευνά όλα ; Εγώ είπα : από Ιστορία είμαι άσχετος. Ούτε με ενδιαφέρει να ερευνήσω Ιστορικά στοιχεία. Ας το κάνουν κάποιοι άλλοι που τους ενδιαφέρει και αγαπούν την Ιστορική έρευνα. Εμένα, δεν με νοιάζει. Ε, δεν πρέπει λοιπόν να ρωτήσω αυτούς που ασχολούνται, αφού εγώ δεν ασχολούμαι, για να μου πουν κάποια πράγματα που δεν τα ξέρω πάνω σ' αυτό το αντικείμενο ;

Και να σου πω και κάτι ; Καθόλου προκατειλημένος δεν είμαι. Αυτά που δεν ξέρω, τα ρωτάω. Και δεν με νοιάζει πως θα φανώ σε σένα ή στον άλλον. Άμα όμως εσύ είσαι καρδιοχειρούργος, σε σένα θα έρθω για μια εγχείρηση. Το θέμα είναι : Είσαι ; Ή παριστάνεις ότι είσαι ; Γιατί αν παριστάνεις τον καρδιοχειρούργο ενώ στην πραγματικότητα είσαι μανάβης, ε, τότε, με σκότωσες αδερφέ.



δεν ειναι θεμα το πως θα φανεις στον εναν η στον αλλον οταν εχεις ενα προβλημα υγειας δεν πηγαινεις να παρεις και μια και δυο και τρεις γνωμες απο γιατρους?θα μεινεις μονο στην μια?ετσι ειναι λοιπον και για την ψυχη μας εφοσον σε απασχολει το ζητημα της υπαρξης η οχι θρησκειας και θελεις να τεκμηριωσεις μια αποψη η αν θελεις να παρειες την ικανοποιηση οτι εψαξες για απαντησεις και τις πηρες καλο ειναι να κοιταξεις και αλλες πηγες και οχι μονο αυτες που σου σερβιρουν.

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2010, 12:21:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είδα και τις δικές σου τις τοποθετήσεις Βελησσάριε, είδα και του macedon. Έχω το δικαίωμα να επιλέξω ή θα πρέπει να επιλέξω σώνει και ντε τις δικές σου ; ... για να ξέρω δηλ ...

Αν μου επιτρέπει η Αυτού Μεγαλειότης Θρησκεία σας [πολύ θα το εκτιμήσω αυτό], ε, επιλέγω του macedon. Πρέπει να πεθάνω γι' αυτό, ε ;

Edited by - zip on 06/10/2010 12:24:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2010, 12:23:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είδα και τις δικές σου τις τοποθετήσεις Βελησσάριε, είδα και του macedon. Έχω το δικαίωμα να επιλέξω ή θα πρέπει να επιλέξω τις δικές σου ; ... για να ξέρω ...



εξαρταται πριν σου παρουσιασει ο Μακεδων τις δικες του θεωρειες ανυπομονουσες πιο πολυ και απο τον ιδιον να τις γραψει ησουν ετοιμος να φας οτι σου σερβιρει πριν καν δεις το μενου!!!δεν σου λεω να πιστεψεις τα δικα μου η τα δικα του σου λεω να αποκτησεις ερευνητικο πνευμα.

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2010, 12:27:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
σου λεω να αποκτησεις ερευνητικο πνευμα.

Άσε ρε Βελησσάριε, άσε ρε φίλε ... 'ντάξει, έλα παππού μου να σου δείξω τ' αμπελοχώραφά σου!

Τι είναι η Έρευνα, ξέρεις ; Πραγματικά, τι είναι ; Άμα ξέρεις, πες μου ... Θες εδώ ; Θες σε άλλο θέμα ; Δεν έχω πρόβλημα.


Edited by - zip on 06/10/2010 12:31:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2010, 12:44:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
σου λεω να αποκτησεις ερευνητικο πνευμα.

Άσε ρε Βελησσάριε, άσε ρε φίλε ... 'ντάξει, έλα παππού μου να σου δείξω τ' αμπελοχώραφά σου!

Τι είναι η Έρευνα, ξέρεις ; Πραγματικά, τι είναι ; Άμα ξέρεις, πες μου ... Θες εδώ ; Θες σε άλλο θέμα ; Δεν έχω πρόβλημα.


Edited by - zip on 06/10/2010 12:31:51


δεν σου δειχνω τιποτα αλλωστε μεσα απο την κουβεντα μας εσυ δινεις ευκολα χαρακτηρισμους στους συνομιλητες σου εγω απλα παρατηρησα κατι και στο ειπα χωρις να εχω σκοπιμοτητα. Σιγουρα παντως απο το να τρως παστελια περιμενωντας την ερευνα καποιου τριτου ειναι καλυτερο να ερευνας εσυ ο ιδιος εφοσον ψαχνεις για απαντησεις,φιλικα παντα.

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2010, 12:51:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τι έχουν τα παστέλια ρε φιλαράκι δηλαδής ; Μια χάρα είναι ...

Φίλε, με καλή διάθεση στο λέω : Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν μελετήσει Ιστορία, έχουν σπουδάσει, είναι Ιστορικοί. Άλλοι έχουν μελετήσει Βιολογία, είναι Βιολόγοι, άλλοι είναι Γιατροί κι άλλοι είναι ψαράδες, masters στην πετονιά και στο τσαπαρί. Έκαστος στο είδος του. Μεγάλη υπόθεση να τρως παστέλι και να μαθαίνεις από έναν ψαρά τα μυστικά του ψαρέματος. Πολύ μεγάλη υπόθεση ... Μακάρι να μπορούσαν να το κάνουν κι άλλοι αυτό, π.χ κάτι τάχαμ παπάδες, κάτι τάχαμ καλόγεροι παιδεραστές, κάτι ιερείς επιχειρηματίες, κτλ. μην αναφέρω ονόματα.

Edited by - zip on 06/10/2010 12:55:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2010, 12:52:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και τι έχουν τα παστέλια ρε φιλαράκι δηλαδής ; Μια χάρα είναι ...

Φίλε, με καλή διάθεση στο λέω : Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν μελετήσει Ιστορία, έχουν σπουδάσει, είναι Ιστορικοί. Άλλοι έχουν μελετήσει Βιολογία, είναι Βιολόγοι, άλλοι είναι Γιατροί κι άλλοι είναι ψαράδες, master στην πετονιά και στο τσαπαρί. Έκαστος στο είδος του. Μεγάλη υπόθεση να τρως παστέλι και να μαθαίνεις από έναν ψαρά τα μυστικά του ψαρέματος. Πολύ μεγάλη υπόθεση ...



αρκει να μην εισαι το ψαρι.

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2010, 12:56:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αρκει να μην εισαι το ψαρι.

Ασφαλώς, δεν διαφωνώ.

Μερικές φορές όμως ο ψαράς και το ψάρι μπερδεύονται φίλε Βελησσάριε. Ποιος είναι ο ψαράς και ποιος είναι το ψάρι, δεν το ξέρει κανείς ... ούτε ο ένας, ούτε ο άλλος. Κι αν δεν με πιστεύεις, πας ένα στοίχημα γι' αυτό ;

Edited by - zip on 06/10/2010 13:09:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2010, 14:51:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δηλαδης ρε βελισσαριε , εσυ τι εκενες? κατεβασες ολα τα βιβλια ιστοριας αν το κοσμο, πηγες στο ισραηλ να βρεις πηγες και μετα σε ολα τα μουσεια που κρατουντε οι παπυροι και μετα ΚΑΘΗΣΕΣ και εβγαλες συμπερασμα ??? αυτο μας λες για να καταλαβω

ολοι μας λιγο ή πολυ στην χωρα που ζουμε εχουμε διδαχθει τον χριστιανισμο , απο μια ηλικα και μετα ειχαμε ερωτηματα , τα ψαξαμε απο εδω τα ψαξαμε απο εκει , αναζητησαμε πηγες , καναμε ερωτησεις , τα χειρογραφα θεωρω δεν τα πιασαμε στα χερια μας , αλλα μεσα απο μελετες ΕΙΔΙΚΩΝ ΣΤΟ ΕΙΔΟΣ διαβασαμε και επιλεξαμε ΤΙ θα πιστευουμε και ΤΙ οχι

δηλαδη να ρωτησω εγω το αλλο , εαν η καινη διαθηκη εγραφε οτι ο ιησους εζησε την εποχη του μεγαλου αλεξανδρου ΘΑ ΤΟ ΔΕΧΟΣΟΥΝ ? δεν θα ελεγες ΚΑΤΣΕ ρε φιλε τι λεει εδω , δεν θα ρωτουσες εναν ιστορικο να σου πει , ποτε ηταν ο μεγας αλεξανδρος αα το 300 ποτε ηταν ο ιησους αα το 33 ... αρα το συγκεκριμενο που λεει ειναι μουφα ... ή θα ελεγες ΕΡΕΥΝΗΣΕ ΤΟ ΜΕ ΚΑΘΑΡΟ ΠΝΕΥΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΛΕΕΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ???

ο μακεδων δεν ασχοληθηκε με το εαν λεει ψεματα ή αληθεια , σου λεει οτι η εν λογω ιστοριουλα εχει ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΚΕΝΟ ... απο αυτο δεν κινδυνευει ουτε η πιστη σου ουτε ο θεος σου ... αλλα το να αποδεχθεις εσυ ή οποιος αλλος (εφοσον φυσικα εχεις ολα τα στοιχεια οκ) οτι εδω κατι δεν παει καλα , ειναι καθαρα θεμα λογικης και τιποτα αλλο

εγω μεχρι αποδειξεως του αντιθετου αποδεχομαι την αποψη του μακεδων θεωροντας οτι το εχει ψαξει και δεν θα μπω στην διαδικασια να παρω τα βιβλια της ιστοριας και τα εβραϊκα εγγραφα για να το βρω ... τωρα εαν ο μακεδων πχ με ρωτουσε κατι για τους υπολογιστες μαλλον θα δεχοταν και αυτος την αποψη μου και δεν θα πηγαινε στην πατρα να σπουδασει το αντικειμενο ...

και στο κατω κατω ΕΣΥ τα συμπερασματα σου απο που τα εβγαλες , μηπως απο αυτα που σου ειπε Ο ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΣΟΥ ? ο παπας της γειτονιας ? ή απλα διαβαζοντας την αγια γραφη ? και ? το πρωτοτυπο το ειδες? το μετεφρασες ? και εαν εχει γινει ενα λαθος ? και εαν μια μυγα εχεζε πανω σε ενα γραμμα και αλλα το νοημα ??? ΠΩΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ? αυτον που σου ΤΑ ΨΕΛΝΕΙ ? μηπως τελικα κανεις αυτο που μας κατηγορεις ? δε ξερω , ρωταω για να μαθω , γιατι για να σε "ερευνησω" ειναι λιγο δυσκολο!!!

θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε ρε φιλε μαζι σου ... οκ καλη η πιστη αλλα και λιγη ΛΟΓΙΚΗ δεν βλαπτει

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Edited by - makfor on 06/10/2010 15:00:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2010, 15:09:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
makfor
δηλαδης ρε βελισσαριε , εσυ τι εκανες?

κατεβασες ολα τα βιβλια ιστοριας αν το κοσμο, πηγες στο ισραηλ να βρεις πηγες και μετα σε ολα τα μουσεια που κρατουντε οι παπυροι και μετα ΚΑΘΗΣΕΣ και εβγαλες συμπερασμα ???


Πες τα ρε makfor, πες τα ... Αυτός διάβασε δυο βιβλία, την Παλαιά και την Καινή Διαθήκη. Τέλος, δεν χρειάζεται να διαβάσει τίποτ' άλλο. Έβγαλε το συμπέρασμά του, αποφάσισε, τέρμα. Δεν υπάρχει τίποτ' άλλο πέρα απ' αυτά. Κι ύστερα μιλάει για ερευνητικό πνεύμα ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2010, 15:14:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα makfor αν εγω ειμαι η αιτια να ξεχασετε και αυτα που ξερετε τοτε σας ζητω συγνωμη δεν ειχα τετοια προθεση τωρα απο εκει και περα θεωρω οτι σε ενα σημαντικο θεμα οπως της θρησκειας που απασχολει καθε ανθρωπο καλο ειναι να ψαχνετε και μονος του κακο ειναι αυτο?ισα ισα που η μοναδικοτητα του καθε ανθρωπου ειναι πολυτιμη και πρεπει να βγαζει τα δικα του συμπερασματα .Εγω το πως πιστεψα ειναι καθαρα δικο μου θεμα και εχω δικα μου βιωματα που θα μου επιτρεψεις να μην τα πω δημοσιος το θεμα δεν ειναι να ψαχτω εγω η ο Μακεδων γιατι ο καθενας μας εχει μια αποψη και εχει κανει μια ερευνα θεωρω ομως ηλιθιο να δεχεται ο καθενας ετοιμη τροφη απο οποιοδηποτε στρατοπεδο απο την στιγμη που εχει ερωτηματα και αποροιες.

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2010, 15:19:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
καλησπερα makfor αν εγω ειμαι η αιτια να ξεχασετε και αυτα που ξερετε τοτε σας ζητω συγνωμη δεν ειχα τετοια προθεση τωρα απο εκει και περα θεωρω οτι σε ενα σημαντικο θεμα οπως της θρησκειας που απασχολει καθε ανθρωπο καλο ειναι να ψαχνετε και μονος του κακο ειναι αυτο?ισα ισα που η μοναδικοτητα του καθε ανθρωπου ειναι πολυτιμη και πρεπει να βγαζει τα δικα του συμπερασματα .Εγω το πως πιστεψα ειναι καθαρα δικο μου θεμα και εχω δικα μου βιωματα που θα μου επιτρεψεις να μην τα πω δημοσιος το θεμα δεν ειναι να ψαχτω εγω η ο Μακεδων γιατι ο καθενας μας εχει μια αποψη και εχει κανει μια ερευνα θεωρω ομως ηλιθιο να δεχεται ο καθενας ετοιμη τροφη απο οποιοδηποτε στρατοπεδο απο την στιγμη που εχει ερωτηματα και αποροιες.

Δεν έχει. Είχε. Οι απορίες που είχε διατυπώθηκαν από τον ίδιο και απαντήθηκαν από κάποιον άλλον που ήξερε να τις απαντήσει. [Κρίμα που δεν ήσουν εσύ Βελησσάριε] Είχε. Δεν έχει πλέον. [μιλάμε για το συγκεκριμένο θέμα της γιαλαντζί προφητείας του Δανιήλ]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2010, 15:33:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα βελισσαριε,
εσυ να σαι καλα και ας τα ξεχασουμε εμεις ... μη σκας χαχα

μιλαμε για ενα κειμενο που περιεχει ιστορικα στοιχεια , αυτα ειναι υπο κριση ή οχι ? μπορουμε να τα κρινουμε ή οχι ? εαν οχι μη διαβαζεις παρακατω δεν εχει νοημα αλλα πες το μας για να ξερουμε και εμεις οι ερμοι...

φυσικα και δεν θελω να μου πεις τα βιωματα σου, αλλα τι ερευνα αραγε εκανες για την ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ? πηρες τα πρωτοτυπα ? ξεχωρισες τα γεγονοτα που περιγραφει και τα συνδεσεις με τα αντιστοιχα ιστορικα ? ή η ερευνα σου ηταν βιωματικη ? και εαν ο εγκεφαλο σου αντιληφθηκε λαθος κατι πως θα το ΕΞΑΚΡΙΒΩΣΕΙΣ ? και εαν δεν ηταν βιωματικη φανταζομαι οτι δεχτηκες την πληροφορια απο καποιον τριτο (ειτε διαβαζοντας βιβλιο ειτε προφορικα) , εαν αυτος ο τριτος εχει εσφαλμενη αποψη για κατι πρεπει να το ψαξεις? ή οχι ? και τι θα κανεις ? θα παρεις σβαρνα τα μουσεια ? οχι φυσικα , θα ψαξεις σε αλλα βιβλια θα ρωτησεις και αλλους ΤΡΙΤΟΥΣ ωστε να εχεις μια καλυτερη εικονα, φανταζομαι οτι συμφωνουμε σε αυτο , σωστα ?

και αντε να δεχθω οτι απο το συνολο μπορει να βγαλουμε αλλα συμπερασματα , ομως στα σημεια που εχουμε διασταυρωση με την ιστορια και αλλα λεει η προφητεια και αλλα λενε τα ιστορικα στοιχεια ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ? θα απορηψουμε την ιστορια για χαριν της πιστης ? ή θα δεχθοθμε την ιστορια? !!!

πχ η ιστορικοτητα για εναν γεγονος ας πουμε σεισμος , εαν καπου γινεται αναφορα για εναν σεισμο το 1500 αλλα δεν υπαρχει κανενα αλλα ιστορικο στοιχειο για αυτο το γεγονος δεν ειναι λογικο α) να σταθουμε επιφυλακτικα β) να το σημειωσουμε ως πιθανον ψευδες γεγονος γ) να το αποριψουμε ? επειδη το λεει ας πουμε ενα ιερο κειμενο θα το δεχθουμε ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ ? εαν το ελεγε ενας ιστορικος , αρα μη ιερος , αλλα μονο αυτος και κανενας αλλος θα τον πιστευα με ???

εαν δεν το καταλαβες προσπαθω να καταλαβω πως θα κρινεις εαν ενα γεγονος ειναι σωστο ή οχι , εαν ειναι αληθες ή ψευδες .. ασχετα εαν αυτο το γεγονος το περιγραφει η αγια γραφη ή ο χαρυ ποτερ ή ο παπουτσομενος γατος

εαν θες να ορισουμε τον τροπο με τον οποιο θα πρεπει να κρινουμε τις επιμερους περιγραφες για ενα γεγονος ... μπας και βγαλουμε ακρη γιατι δεν μπορει να διαφωνουμε σε ολα ... καπου θα τα βρουμε χαχα

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2010, 15:49:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

καλησπερα βελισσαριε,
εσυ να σαι καλα και ας τα ξεχασουμε εμεις ... μη σκας χαχα

μιλαμε για ενα κειμενο που περιεχει ιστορικα στοιχεια , αυτα ειναι υπο κριση ή οχι ? μπορουμε να τα κρινουμε ή οχι ? εαν οχι μη διαβαζεις παρακατω δεν εχει νοημα αλλα πες το μας για να ξερουμε και εμεις οι ερμοι...

φυσικα και δεν θελω να μου πεις τα βιωματα σου, αλλα τι ερευνα αραγε εκανες για την ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ? πηρες τα πρωτοτυπα ? ξεχωρισες τα γεγονοτα που περιγραφει και τα συνδεσεις με τα αντιστοιχα ιστορικα ? ή η ερευνα σου ηταν βιωματικη ? και εαν ο εγκεφαλο σου αντιληφθηκε λαθος κατι πως θα το ΕΞΑΚΡΙΒΩΣΕΙΣ ? και εαν δεν ηταν βιωματικη φανταζομαι οτι δεχτηκες την πληροφορια απο καποιον τριτο (ειτε διαβαζοντας βιβλιο ειτε προφορικα) , εαν αυτος ο τριτος εχει εσφαλμενη αποψη για κατι πρεπει να το ψαξεις? ή οχι ? και τι θα κανεις ? θα παρεις σβαρνα τα μουσεια ? οχι φυσικα , θα ψαξεις σε αλλα βιβλια θα ρωτησεις και αλλους ΤΡΙΤΟΥΣ ωστε να εχεις μια καλυτερη εικονα, φανταζομαι οτι συμφωνουμε σε αυτο , σωστα ?

και αντε να δεχθω οτι απο το συνολο μπορει να βγαλουμε αλλα συμπερασματα , ομως στα σημεια που εχουμε διασταυρωση με την ιστορια και αλλα λεει η προφητεια και αλλα λενε τα ιστορικα στοιχεια ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ? θα απορηψουμε την ιστορια για χαριν της πιστης ? ή θα δεχθοθμε την ιστορια? !!!

πχ η ιστορικοτητα για εναν γεγονος ας πουμε σεισμος , εαν καπου γινεται αναφορα για εναν σεισμο το 1500 αλλα δεν υπαρχει κανενα αλλα ιστορικο στοιχειο για αυτο το γεγονος δεν ειναι λογικο α) να σταθουμε επιφυλακτικα β) να το σημειωσουμε ως πιθανον ψευδες γεγονος γ) να το αποριψουμε ? επειδη το λεει ας πουμε ενα ιερο κειμενο θα το δεχθουμε ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ ? εαν το ελεγε ενας ιστορικος , αρα μη ιερος , αλλα μονο αυτος και κανενας αλλος θα τον πιστευα με ???

εαν δεν το καταλαβες προσπαθω να καταλαβω πως θα κρινεις εαν ενα γεγονος ειναι σωστο ή οχι , εαν ειναι αληθες ή ψευδες .. ασχετα εαν αυτο το γεγονος το περιγραφει η αγια γραφη ή ο χαρυ ποτερ ή ο παπουτσομενος γατος

εαν θες να ορισουμε τον τροπο με τον οποιο θα πρεπει να κρινουμε τις επιμερους περιγραφες για ενα γεγονος ... μπας και βγαλουμε ακρη γιατι δεν μπορει να διαφωνουμε σε ολα ... καπου θα τα βρουμε χαχα

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


προσεξες πουθενα απο αυτα που εχω γραψει να ειμαι αρνητικος στην ερευνα και στην κριση?και οπως ειπες σε ενα σημειο η γνωμη των αλλων ειναι για να την παιρνουμε υποψιν μας οχι να την υιοθετουμε αβιαστα.Δεν εχουμε να διαφωνησουμε σε κατι εμεις συμφωνουμε στο πιο σημαντικο η ερευνα κανει καλο απο οποιο πρισμα και αν δει κανεις τα αποτελεσματα της.Δεν με ενδιαφερει στην συγκεκριμενη περιπτωση να ψαρεψω ατομα η να προσυλητισω ουτε αγιος ειμαι ουτε εχω την απαραιτητη θεολογικη παιδεια για να το κανω με ενδιαφερει απλα να δω αν ενας αντε δυο κελαηδανε και οι υπολοιποι ακολουθουν τυφλα.

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84


Edited by - VELISSARIOS on 06/10/2010 15:51:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2010, 15:56:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

καλησπερα βελισσαριε,
εσυ να σαι καλα και ας τα ξεχασουμε εμεις ... μη σκας χαχα

μιλαμε για ενα κειμενο που περιεχει ιστορικα στοιχεια , αυτα ειναι υπο κριση ή οχι ? μπορουμε να τα κρινουμε ή οχι ? εαν οχι μη διαβαζεις παρακατω δεν εχει νοημα αλλα πες το μας για να ξερουμε και εμεις οι ερμοι...

φυσικα και δεν θελω να μου πεις τα βιωματα σου, αλλα τι ερευνα αραγε εκανες για την ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ? πηρες τα πρωτοτυπα ? ξεχωρισες τα γεγονοτα που περιγραφει και τα συνδεσεις με τα αντιστοιχα ιστορικα ? ή η ερευνα σου ηταν βιωματικη ? και εαν ο εγκεφαλο σου αντιληφθηκε λαθος κατι πως θα το ΕΞΑΚΡΙΒΩΣΕΙΣ ? και εαν δεν ηταν βιωματικη φανταζομαι οτι δεχτηκες την πληροφορια απο καποιον τριτο (ειτε διαβαζοντας βιβλιο ειτε προφορικα) , εαν αυτος ο τριτος εχει εσφαλμενη αποψη για κατι πρεπει να το ψαξεις? ή οχι ? και τι θα κανεις ? θα παρεις σβαρνα τα μουσεια ? οχι φυσικα , θα ψαξεις σε αλλα βιβλια θα ρωτησεις και αλλους ΤΡΙΤΟΥΣ ωστε να εχεις μια καλυτερη εικονα, φανταζομαι οτι συμφωνουμε σε αυτο , σωστα ?

και αντε να δεχθω οτι απο το συνολο μπορει να βγαλουμε αλλα συμπερασματα , ομως στα σημεια που εχουμε διασταυρωση με την ιστορια και αλλα λεει η προφητεια και αλλα λενε τα ιστορικα στοιχεια ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ? θα απορηψουμε την ιστορια για χαριν της πιστης ? ή θα δεχθοθμε την ιστορια? !!!

πχ η ιστορικοτητα για εναν γεγονος ας πουμε σεισμος , εαν καπου γινεται αναφορα για εναν σεισμο το 1500 αλλα δεν υπαρχει κανενα αλλα ιστορικο στοιχειο για αυτο το γεγονος δεν ειναι λογικο α) να σταθουμε επιφυλακτικα β) να το σημειωσουμε ως πιθανον ψευδες γεγονος γ) να το αποριψουμε ? επειδη το λεει ας πουμε ενα ιερο κειμενο θα το δεχθουμε ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ ? εαν το ελεγε ενας ιστορικος , αρα μη ιερος , αλλα μονο αυτος και κανενας αλλος θα τον πιστευα με ???

εαν δεν το καταλαβες προσπαθω να καταλαβω πως θα κρινεις εαν ενα γεγονος ειναι σωστο ή οχι , εαν ειναι αληθες ή ψευδες .. ασχετα εαν αυτο το γεγονος το περιγραφει η αγια γραφη ή ο χαρυ ποτερ ή ο παπουτσομενος γατος

εαν θες να ορισουμε τον τροπο με τον οποιο θα πρεπει να κρινουμε τις επιμερους περιγραφες για ενα γεγονος ... μπας και βγαλουμε ακρη γιατι δεν μπορει να διαφωνουμε σε ολα ... καπου θα τα βρουμε χαχα

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Ρε Makfor , τι ψάχνεσαι τώρα φίλε μου..???
Στο ίντερνετ μπορείς να δείς , ότι σε όλες τις θρησκείες , υπάρχουν χιλιάδες προφητών και δις προφητειών.......γι'αυτό και θα δείς ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΜΦΙΣΗΜΕΣ..."μεταφορές" ο Μήτσος....

Τι να ελέγξεις απο τις προφητείες δηλαδή???

Να βρείς τον εκάστοτε Προφήτη και να τον ρωτήσεις...τι εν-νοούσε αλλα και να δείς και την γενικότερη ψυχο-σωματική του κατάσταση..???

Είπαν οι άνθρωποι και απο αρχαιοτάτων χρόνων λένε..."ή θα βρέξει ή θα χιονίσει ή καλό καιρό θα κάνει"...μεσα σ'ολα είναι...!!!

Εδώ οι πιστοί βλέπουν τον Χριστό και την Παναγία στα όνειρά τους...οι άλλοι βλέπουν τον Μωάμεθ κΑι λίγο πιο πέρα οι άλλοι βλέπουν τον Βούδα...οι Ινδιάνοι τον Μανιτού...για σκέψου λίγο τι εν-νοώ και το οποίο έχει σχέση με το υποσυνείδητο του καθενός...ΓΙΑ ΣΚΕΨΟΥ...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2010, 15:58:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οταν έγραψα για το βιλίο του Πλάτωνος περί αρετής. Είδα δυσφορία και ειρωνεία του στιλ "έλα μωρέ και ο Πλάτων έχει πέσει έξω κλπ."
Παράλληλα διαβάζω ότι ανώτερος σοφός του Πλάτωνος είναι ο Χώκινκ.

Το είπε ο Χώνκινκ τελείωσε. Δεν παει να λέει ο Πλάτων ότι θέλει μιλάει η σημερινή επιστήμη.

'Ομως δεν μπόρεσε η σημερινή επιστήμη να κατασκευάσει στην Ν. Υόρκη θέατρο αντίστοιχο της Επιδαύρου σε θέμα ακουστικής.

Ο Πυθαγόρας "ανακάλυψε " τα μαθηματικά όχι για λογιστική αλλά για άλλους λόγους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2010, 16:19:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οταν έγραψα για το βιλίο του Πλάτωνος περί αρετής. Είδα δυσφορία και ειρωνεία του στιλ "έλα μωρέ και ο Πλάτων έχει πέσει έξω κλπ."
Παράλληλα διαβάζω ότι ανώτερος σοφός του Πλάτωνος είναι ο Χώκινκ.

Το είπε ο Χώνκινκ τελείωσε. Δεν παει να λέει ο Πλάτων ότι θέλει μιλάει η σημερινή επιστήμη.

'Ομως δεν μπόρεσε η σημερινή επιστήμη να κατασκευάσει στην Ν. Υόρκη θέατρο αντίστοιχο της Επιδαύρου σε θέμα ακουστικής.

Ο Πυθαγόρας "ανακάλυψε " τα μαθηματικά όχι για λογιστική αλλά για άλλους λόγους.



Φίλε μου και για τον Heidegger έχω μιλήσει και προσωπικά τον θεωρώ "μεγάλο" .... ωστόσο δεν ενσωματώνει όλη την αλήθεια ο ίδιος ...

Και σε κάθε περίπτωση , τα όσα ανέφερε δεν τον εμπόδισαν να γίνει συνεργάτης των Ναζιστών...

Ο Πλάτωνας είχε την συνεισφορά του και ο Αριστοτέλης και ο Καντ...και όλοι τους...

Μας παρέδωσαν την σκυτάλη για να πάμε λίγο παραπέρα...έγινα σαφής???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2010, 17:05:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αριστοτέλης

Δεν θέλεις να καταλάβεις ή δεν μπορείς να καταλάβεις;

quote:
σορυ μαν αλλα εσυ μιλησες για ιστορικα και λογοτεχνικα βιβλια...
περιμενω λοιπον να μου τα υποδειξεις...
αντιθετα εσυ μου ανεβασες θρησκευτικα κειμενα...

Τα βιβλία που σου ανάφερα είναι είτε ιστορικά (π.χ. Βασιλειών) ή λογοτεχνικά (π.χ. προφητείες) ή συνδυασμός των δύο.

Το ότι χρησιμοποιούνται σαν θρησκευτικά κείμενα, δεν αλλοιώνει το είδος τους.

Άλλωστε και το ταλμούδ που ανάφερες εσύ ως λογοτεχνικό, λέγοντας:

"ονομασε εργα, εγω ξερω οτι τα Μιντρας ξεκινουν τους πρωτους μετα Χριστον αιωνες και το ιδιο η ταλμουδικη γραμματεια..."

είναι στην πραγματικότητα θρησκευτικό-δικονομικό έργο.



τα θρησκευτικα εργα δεν ειναιιστορικα γιατι περιεχουν πολλες συμβολικες διηγησεις που δεν εχουν απαραιτητα ιστορικο υποβαθρο ουτε θεωρουνται λογοτεχνικα παροτι καποια μπορει να εχουν και λογοτεχνικο ευρος...

και απο ποτε σ' επιασε η πρεμουρα να αναδειξεις "τα παραμυθια των γιδοβοσκων" σε λογοτεχνικα και ιστορικα εργα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2010, 17:43:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αριστοτέλης

quote:
τα θρησκευτικα εργα δεν ειναιιστορικα γιατι περιεχουν πολλες συμβολικες διηγησεις που δεν εχουν απαραιτητα ιστορικο υποβαθρο ουτε θεωρουνται λογοτεχνικα παροτι καποια μπορει να εχουν και λογοτεχνικο ευρος...

Τα "θρησκευτικά" έργα δεν γράφονται σαν τέτοια, γίνονται στην πορεία. Γι' αυτό, για παράδειγμα, ο Ησαϊας γράφει τα έργα του τον 7ο αιώνα, αλλά γίνεται "θρησκευτικό έργο" μόλις το 2ο.

Επίσης, οι ευαγγελιστές δεν έγραψαν "θρησκευτικά" έργα. Συλλογή προφορικών ιστοριών έκαναν που αργότερα αυτά θεωρήθηκαν "θρησκευτικά" από κάποιους έξυπνους...

quote:
και απο ποτε σ' επιασε η πρεμουρα να αναδειξεις "τα παραμυθια των γιδοβοσκων" σε λογοτεχνικα και ιστορικα εργα;

Και τα παραμύθια λογοτεχνικό είδος είναι. Και ο Παπουτσωμένος Γάτος και η Σταχτοπούτα και τα τρία γουρουνάκια, λογοτεχνία είναι. Παιδική μεν, λογοτεχνία δε.

Προφανώς δεν κατέχεις τι είναι η λογοτεχνία, ε;

Επίσης, ο χαρακτηρισμός έργου σαν "ιστορικό" δεν έχει να κάνει με την αξιοπιστία των πηγών του ή την εγκυρότητα των περιγραφομένων αλλά με το αντικείμενό του που είναι η περιγραφή/καταγραφή ιστορικών γεγονότων. Από την άποψη αυτή, η ΠΔ έχει διάφορα ιστορικά βιβλία (π.χ. οι Μακκαβαίοι, Βασιλειών, Χρονικά, κτλ.).

Τελικά, έχεις γίνει πολύ προβλέψιμος...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2177734
Maintained by Digital Alchemy