ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η απάτη των προφητειών
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2013, 21:09:48  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Προβληματίζομαι όμως γιατί νίκησε ο Στάλιν και κανείς δεν τον είπε Ιωσήφ ο Μέγας...

Επειδή δεν νίκησε μόνος του,αλλά με άλλους συμμάχους.
Ηταν πολλοί οι νικητές.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



δηλαδη πιστευεις Νικ,αν νικουσε μονος του την μαχη θα ονομαζοταν Μεγας!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2013, 21:21:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris
Φίλοι kondora και @ΑΜΕΙΝΙΑ . Κατά πρώτον ο Ευσέβιος έχει χαρακτηριστεί από τους περισσότερους ερευνητές σαν ο μεγαλύτερος παραμυθάς και πλαστογράφος , και του έχουν χρεώσει αρκετές λαθροχειρίες . Επομένως κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να λαμβάνεται σοβαρά υπ' όψιν .

Ανάφερε αυτούς τους "πολλούς ερευνητές" για να τους μάθουμε και εμείς οι υπόλοιποι.

Και μη χαθείς για μια ακόμα φορά ε????

Άντε να σε δούμε!

quote:

Όσο για το σύμβολο

που οι χριστιανοί προπαγανδιστές πάνε να μας πείσουν ότι είναι τα αρχικά της λέξεως Χριστός , κάθε άλλο παρά τον χριστό συμβολίζει και θα εξηγήσω παρακάτω το γιατί .

Ώπα, βαρύγδουπες και ΠΡΩΤΟΤΥΠΕΣ απόψεις...

Για να σε δούμε!


quote:

Κατ' αρχήν το σύμπλεγμα αυτό είναι παλαιότερο του Κωνσταντίνου , και ανάγεται στην εποχή που τους Ρωμαίους αυτοκράτορες δεν τους ανακήρυττε η σύγκλητος , αλλά ο στρατός με βάση το ποιος θα έδινε τα περισσότερα , για να τους καθαρίσουν αργότερα και να δώσουν τον θρόνο στον επόμενο πλειοδότη .

ΔΩΣΕ ΑΜΕΣΑ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΠΗΓΗ!

Εγώ για αρχή σου δίνω αυτό


http://www.rochester.edu/College/REL/symbols/chiro.html


ΜΗΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΕ ΞΕΤΡΥΠΩΣΩ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΥΦΤΕΙΣ!

quote:

Ως γνωστόν στο λατινικό αλφάβητο το γράμμα Χ δεν είναι χι αλλά ιξ και συμβολίζει τον αριθμό δέκα . Επίσης το γράμμα Ρ δεν έχει καμιά σχέση με το ελληνικό ρο αλλά είναι το πε το λατινικό .

ΟΛΟΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΣΤΗ ΔΙΕΘΝΗ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΥΜΒΟΛΟ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ "CHI RHO" ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ "ΕΧ" ΚΑΙ ΤΟ "PE".

http://www.rochester.edu/College/REL/symbols/chiro.html

http://www.religionfacts.com/christianity/symbols/chi_rho.htm

http://www.merriam-webster.com/dictionary/chi-rho

http://en.wikipedia.org/wiki/Chi_Rho


Το πιασες???

quote:

Όταν λοιπόν ο στρατός ανακήρυττε πανηγυρικά τον νέο αυτοκράτορα αυτοκράτορα τον ζητωκραύγαζε και του φώναζε DIECI ET PIU δηλαδή να μας δώσης δέκα Χ και περισσότερα Ρ και το περιέλαβε στα σύμβολά του . Εκτός αν μας πείσουν ότι οι λεγεωνάριοι μιλούσαν ελληνικά , όταν ο ίδιος ο Κωνσταντίνος τα αγνοούσε .

ΤΙ ΣΑΧΛΑΜΑΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΛΕΣ???????

Παίζουμε ένα παιχνιδάκι?

Αν έχεις ιστορικές πηγές που κάνουν την ανωτέρω ταύτιση θα σου ζητήσω δημόσια συγγνώμη και θα με αποκαλείς ΟΠΩΣ ΘΕΣ.

Αν δεν μας φέρεις ιστορικές πηγές θα σε φωνάζω ΚΟΙΝΟ ΑΠΑΤΕΩΝΑ.

Το δέχεσαι????

Για όποιον ενδιαφέρεται για τα Ρωμαικά λάβαρα προ του Υπερμέγιστου Κωνσταντίνου μπορεί να τα βρει (αλλά και να τα αγοράσει ως αναμνηστικά) εδώ

http://www.legionxxiv.org/signum/

http://www.theflagfactory.com/roman-legion-flags.html

Υ.Γ Κόψε το masturbation διότι σε χαλάει Σωτήρη...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2013, 21:24:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
sesostris

Την έβαψες τώρα!

Αν δεν προσκομίσεις πηγές,είσαι αναξιόπιστος.


Μάαααααααγος είσαι???

Εσύ μπορείς να έχεις τυφλή εμπιστοσύνη και στο Σωτήρη και στο macedon.

Εγώ από την άλλη είμαι πιο...δύσπιστος.

Πάντως ξέρεις πως λέγονται αυτοί που ακολουθούν κάποιους άλλους χωρίς ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ???

Έτσι μπράβο...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2013, 21:35:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DarkElf777

quote:

γ. Για τα περί Φουράκη και σύνδεσής του με τον darkelf777,έχεις φάουλ PanosT.Στο λέω σαν γνώμη μου,έξω από κάθε χριστιανομαχική παρεούλα, όπως μου το έχεις ο ίδιος πιστώσει.


Πιστεύεις ειλικρινά ότι θα πείσεις χριστιανό πως κάνει λάθος; Εγώ έπαψα να ασχολούμαι. Μόλις τα βρουν δύσκολα, σε ΠΡΟΣΒΑΛΟΥΝ για να αποχωρήσεις και μετά να λένε ότι "είχαν δίκιο" και γι αυτό έφυγες. Μιλάμε για γκαιμπελικές μεθόδους "διαλόγου". Μόνο ο "δικός μου" Φουράκης είναι; Πρώτα με λέει ψεύτη, μετά με βάζει - μαζί με δύο τρεις άλλους - σε... λίστα ορνίθων, μετά ο Φουράκης είναι "δικός μου", μετά μπλοφάρει και ρωτάει για βιβλιογραφία σε γεγονός - το βράσιμο της συζύγου - που αμέσως μετά παραδέχεται, μετά κάνει ολόκληρη διάλεξη ΜΕ ΑΣΧΕΤΕΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ και εκεί με ΞΑΝΑΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙ για να αποδείξει ότι "είχε δίκιο" που με πρόσβαλε την πρώτη... λάθος... την τρίτη φορά, αντί να ζητήσει συγγνώμη και άλλα πολλά... Δεν πρόκειται να ξαναασχοληθώ με τον γκαιμπελίσκο. Η περιφρόνηση είναι η μόνη απάντηση που θα πάρει από μένα.

quote:

Επισημαίνω το δικό σου "φάουλ" επειδή έχουμε πει μερικά πράγματα, και έχω την "οικιότητα" να σε παρατηρήσω. Φυσικά ισχύει και το αντίστροφο.


Δε θα τον πείσεις, περίμενε και δεύτερη διάλεξη τώρα, γιατί "είχε δίκιο"...

Σκούξε όοοοοοοοοσο θες!

Το απολαμβάνω όσο τίποτα άλλο!

Ρώτα και τους υπόλοιπους εδώ μέσα να σου πουν!

quote:

Ελπίζω να υπάρχει κάποια βιβλιογραφία και για το ΧΡ για να τελειώνουμε και μ' αυτό που μάλιστα μπήκε και σημαία στο Βυζάντιο από όσο ξέρω. Σε λίγο θα μας πουν και τα Windows XP ότι είναι... χριστιανικά Windows!!! :p Ειλικρινά και χωρίς διάθεση πλάκας, παρακαλώ τους Sesostris και Νικόμαχος να δώσουν βιβλιογραφία, να τελειώνουμε μ' αυτό γιατί είναι σημαντικό.

Χάρηκες εεεε????

Με τη χαρά θα μείνεις...

Πάντως μεγάλο αγόρι είσαι, κάνε και μόνος σου έρευνα ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΠΗΓΩΝ διότι οι ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ και ΣΩΤΗΡΗΣ είναι τσακωμένοι με την ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ (όπως και εσύ άλλωστε απέναντί μου).

Μόνο κάτι παραποιημένα και πετσοκομμένα κείμενα φέρνει ο Σωτήρης και η παρέα τους και όταν ξεμπροστιάζονται εξαφανίζονται ΣΚΟΥΖΩΝΤΑΣ (όπως και εσύ καλή ώρα) από το esoterica.

Από το 2009 ο Σωτήρης οφείλει τα "πρωτότυπα" κείμενα του Τερτυλλιανού που προσκόμισε στο μέλος Robben...

Ελπίζω εσύ και εγώ που του ζητάμε βιβλιογραφία να φανούμε πιο τυχεροί...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2013, 21:51:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

δηλαδη πιστευεις Νικ,αν νικουσε μονος του την μαχη θα ονομαζοταν Μεγας!!!

Θα αυτο-ονομαζόταν!!!


Panos T
Επίθεση,πρόσω ολοταχώς!
Αρίμπα Γκονζάλες!!

γιατι μας τον έδωσες πίσω Dark?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κostakourtas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
245 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2013, 21:55:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Δεν αρνούμαι την απόδοση του "Μέγας",απλά προσθέτω το "απατεών".
Ιστορικά ώς στρατηλάτης ήταν Μέγας,αλλά ώς χριστιανός και ισαπόστολος είναι μαλακίες στο τετράγωνο και όλο στον κύβο.

Επίσης να διευκρινίσω.
Για μένα δεν υπάρχει κανείς Μέγας.Ούτε καν ο Αλέξανδρος.Οποιος εμπλέκεται σε επιθετικούς πολέμους και αφαιρεί ζωές,παίρνει τον τίτλο του Μέγα τι?
Φονιά,βιαστή,σφετεριστή?
Δεν θεωρώ μαγκιά,την τακτική του πολέμου,παρά μόνον του αμυντικού.


quote:
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ

ξέρεις πόσες μάνες ξύπναγαν μετά από κάθε μάχη ,χωρίς γιούς...
Αν δεν είναι τεράστια αλλαγή αυτό,τι είναι;


ο Χριστος δεν ειπε στον Ιωαννη που εκοψε με μαχαιρι αυτι ρωμαιου στρατιωτη...μαχαιρα εδωσες μαχαιρα θα λαβεις???...κ πηρε το αυτι κ το ξανακολησε στην θεση του???...μαχαιρα εδωσες μαχαιρα θα λαβεις...με αυτο ο Χριστος ειπε τα παντα ολα

p.s.κ ο Χριστος δεν ειπε στον Πιλατο τον Ποντιο οτι η εξουσια που ειχαν γραμματεις φαρισαιοι κ Πιλατος Ποντιος επανω του τους ειχε δοθει απο ψηλα???...προσωρινη εξουσια του κοσμου τουτουνου βεβαιως βεβαιως
p.s.2.o Πιλατος Ποντιος πρεπει κατι να καταλαβε κ νιπτον τας χειρας του...εδειξε οτι τα λογια του Χριστου τον προβληματισαν σε αντιθεση με τους τυφλωμενους απο εξουσια Μεγα-λους γραμματεις κ φαρισαιαους που παρεσυραν πληθη να αλλαλαζουν κ να ζητανε παραδειγματικη τιμωρια του βλασφημου Χριστουλη που δεν εβλαψε κανεναν κ εκανε καλο σε ολους οσους του το ζητουσαν
p.s.3.πως να νοηθει Χριστιανος οποιος δεν κανει πραξη τις δυο αυτες λεξουλες???...ε δεν γινεται...κ αντε γεια

μια προφητεια που δεν πρεπει να ειναι απατη...
...μαχαιρα εδωσες μαχαιρα θα λαβεις...δηλ κακο κανεις κακο θα βρεις...κ σε ποσες ψυχες κανεις κακο???...θυμαται οποιος επιδοξος Μεγας οτι προσωρινα παρασυρει ψυχες???...αν καθοταν μια φορα να σκεφτει τα λογια του Χριστου...νομιζω πως θα ετρεμε το φυλοκαρδι του κ θα τον ελουζε παγωμενος κρυος ιδρωτας.

(αραγε ποια ειναι η τυχη αυτων των Μεγα που με πραξεις τους εκαναν κακο σε πολλες ψυχες???...Ναπολεων???...Αδολφος???...ακομα κ Αλεξανδρος κ Κωνσταντινος???...κ κλπκλπ???)...
...ο Χριστος προειδοποιησε τον καλυτερο μαθητη του τον Ιωαννη...δεν θα το ελεγε κ σε αυτους???

Ποιός ήρθε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2013, 21:55:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris
Τη σημασία και την ιστορία του συμπλέγματος Χ Ρ στις ασπίδες του ρωμαϊκού στρατού , μου την διηγήθηκε πριν πολλά χρόνια ο αείμνηστος ιστορικός και βυζαντινολόγος Β. Μισύρης , και δυστυχώς δεν είχα τότε την πρόνοια να του ζητήσω βιβλιογραφία .

Καλά μην κλαις, δεν θα την πήρε δα και μαζί του ο Μισύρης τη βιβλιογραφία!!!!

Ούτε θα ήταν τόσο σπάνια/κρυφή/μυστική αφού θα ξεμπρόστιαζε τον Χριστιανισμό και μάλιστα ΕΝ ΤΗ ΓΕΝΝΕΣΕΙ ΤΟΥ!

Έτσι δεν είναι????

Ας μην παραβλέψουμε και την ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ του μακαρίτη Μισύρη.

(ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗ ούτε λόγος βέβαια καθότι ο μακαρίτης ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ)

Ας αφήσουμε τη σύζυγό του να μας τα πει...

Κλειώ Μισύρη

Αγαπητοί κύριοι, είμαι η Κλειώ Μισύρη, σύζυγος του μακαρίτη ιστοριοδίφη Βασίλη Μισύρη. Με επληροφόρησαν δια το κατάπτυστον άρθρον σας περί τάχα Ρωμηού Βυζαντινολάτρη Βασίλη Μισύρη και απαιτώ να επανορθώσετε: Ο συντάκτης του άρθρου είναι εντελώς άσχετος, όσον αφορά τον αείμνηστο σύζυγό μου. Ο Βασίλης Μισύρης ήταν Έλλην μέχρι μυελού οστέων, απεχθανόταν τον Εβραίο Ραββίνο Ιησού Χριστό και ησχολείτο χρόνια με το Βυζάντιο γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο: Δια να αποδείξει τον μισελληνισμό, την υποκρισία, τις απάτες και τον εγκληματικό χαρακτήρα του Χριστιανισμού. Αν κάνατε τον κόπο να φυλλομετρήσετε τις κυριώτερες χριστιανικές ιστοσελίδες μοναστηριών, ιερών μητροπόλεων και άλλων ευαγών ιουδαιοχριστιανικών ιδρυμάτων, θα βλέπατε το φοβερό μίσος που τρέφουν για τον αείμνηστο σύζυγό μου. Ρωτήστε και τον κ. Ευάγγελο Μπεξή, εκδότη του Περιοδικού "Ιχώρ" όπου έγραψε 45 άρθρα ο Βασίλης Μισύρης τα 4 τελευταία χρόνια της ζωής του, για να μάθετε τί τράβηξε από τους Ιουδαιοχριστιανούς ο σύζυγός μου.
Παρακαλώ, λοιπόν, τον κύριο Διαχειριστή του Ιστολογίου σας (για το οποίο ακούω καλά λόγια απ' όλους τους φίλους) να επανορθώσει δημοσίως δια την αδικία εις βάρος του αειμνήστου συζύγου μου, ο οποίος εχάραξε νέους δρόμους στην έρευνα του Βυζαντίου και πολλοί τον θεωρούν συνεχιστή του Μεγάλου Κωνσταντίνου Σάθα
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Κλειώ Μισύρη
Αγιος Στέφανος Αττικής

http://www.pare-dose.net/4254

α) Για Μπεξή, Τσαγκρινό, Καλόπουλο και ΙΧΩΡ μια χαρά ήταν ο μακαρίτης αλλά για κάτι παραπάνω δεν...

β) Ιστοριοδίφης Σωτηράκη και όχι ιστορικός και βυζαντινολόγος (εκτός αν μας παρουσιάσεις τίτλους σπουδών και τυχόν ακαδημαικές έδρες που κατείχε στην ημεδαπή ή στην αλλοδαπή)

quote:

Πάντως είμαι σίγουρος ότι την εποχή εκείνη σε μια αυτοκρατορία που η επίσημη γλώσσα ήταν τα λατινικά , το Χ Ρ μόνο το Χριστό δεν ήταν δυνατόν να συμβολίζη . Ίσως αυτό να έγινε αργότερα στο Βυζάντιο , μετά την καθιέρωση της ελληνικής γλώσσας ως επίσημης γλώσσας του κράτους από τον Ιουστινιανό .

Η πολλή σιγουρια θα σε φάει...

Πάμε άλλη μια


Υ.Γ Είμαι σίγουρος ότι μπορείς και χωρίς το masturbation notice...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 12/04/2013 22:02:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2013, 22:11:45  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Sesostris
Τη σημασία και την ιστορία του συμπλέγματος Χ Ρ στις ασπίδες του ρωμαϊκού στρατού , μου την διηγήθηκε πριν πολλά χρόνια ο αείμνηστος ιστορικός και βυζαντινολόγος Β. Μισύρης , και δυστυχώς δεν είχα τότε την πρόνοια να του ζητήσω βιβλιογραφία .

Καλά μην κλαις, δεν θα την πήρε δα και μαζί του ο Μισύρης τη βιβλιογραφία!!!!

Ούτε θα ήταν τόσο σπάνια/κρυφή/μυστική αφού θα ξεμπρόστιαζε τον Χριστιανισμό και μάλιστα ΕΝ ΤΗ ΓΕΝΝΕΣΕΙ ΤΟΥ!

Έτσι δεν είναι????

Ας μην παραβλέψουμε και την ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ του μακαρίτη Μισύρη.

(ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗ ούτε λόγος βέβαια καθότι ο μακαρίτης ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ)

Ας αφήσουμε τη σύζυγό του να μας τα πει...

Κλειώ Μισύρη

Αγαπητοί κύριοι, είμαι η Κλειώ Μισύρη, σύζυγος του μακαρίτη ιστοριοδίφη Βασίλη Μισύρη. Με επληροφόρησαν δια το κατάπτυστον άρθρον σας περί τάχα Ρωμηού Βυζαντινολάτρη Βασίλη Μισύρη και απαιτώ να επανορθώσετε: Ο συντάκτης του άρθρου είναι εντελώς άσχετος, όσον αφορά τον αείμνηστο σύζυγό μου. Ο Βασίλης Μισύρης ήταν Έλλην μέχρι μυελού οστέων, απεχθανόταν τον Εβραίο Ραββίνο Ιησού Χριστό και ησχολείτο χρόνια με το Βυζάντιο γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο: Δια να αποδείξει τον μισελληνισμό, την υποκρισία, τις απάτες και τον εγκληματικό χαρακτήρα του Χριστιανισμού. Αν κάνατε τον κόπο να φυλλομετρήσετε τις κυριώτερες χριστιανικές ιστοσελίδες μοναστηριών, ιερών μητροπόλεων και άλλων ευαγών ιουδαιοχριστιανικών ιδρυμάτων, θα βλέπατε το φοβερό μίσος που τρέφουν για τον αείμνηστο σύζυγό μου. Ρωτήστε και τον κ. Ευάγγελο Μπεξή, εκδότη του Περιοδικού "Ιχώρ" όπου έγραψε 45 άρθρα ο Βασίλης Μισύρης τα 4 τελευταία χρόνια της ζωής του, για να μάθετε τί τράβηξε από τους Ιουδαιοχριστιανούς ο σύζυγός μου.
Παρακαλώ, λοιπόν, τον κύριο Διαχειριστή του Ιστολογίου σας (για το οποίο ακούω καλά λόγια απ' όλους τους φίλους) να επανορθώσει δημοσίως δια την αδικία εις βάρος του αειμνήστου συζύγου μου, ο οποίος εχάραξε νέους δρόμους στην έρευνα του Βυζαντίου και πολλοί τον θεωρούν συνεχιστή του Μεγάλου Κωνσταντίνου Σάθα
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Κλειώ Μισύρη
Αγιος Στέφανος Αττικής

http://www.pare-dose.net/4254

α) Για Μπεξή, Τσαγκρινό, Καλόπουλο και ΙΧΩΡ μια χαρά ήταν ο μακαρίτης αλλά για κάτι παραπάνω δεν...

β) Ιστοριοδίφης Σωτηράκη και όχι ιστορικός και βυζαντινολόγος (εκτός αν μας παρουσιάσεις τίτλους σπουδών και τυχόν ακαδημαικές έδρες που κατείχε στην ημεδαπή ή στην αλλοδαπή)

quote:

Πάντως είμαι σίγουρος ότι την εποχή εκείνη σε μια αυτοκρατορία που η επίσημη γλώσσα ήταν τα λατινικά , το Χ Ρ μόνο το Χριστό δεν ήταν δυνατόν να συμβολίζη . Ίσως αυτό να έγινε αργότερα στο Βυζάντιο , μετά την καθιέρωση της ελληνικής γλώσσας ως επίσημης γλώσσας του κράτους από τον Ιουστινιανό .

Η πολλή σιγουρια θα σε φάει...

Πάμε άλλη μια


Υ.Γ Είμαι σίγουρος ότι μπορείς και χωρίς το masturbation notice...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 12/04/2013 22:02:09



α ρε πανο με τα επιχειρηματα σου για τα παντα εχεις και μια απαντηση!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2013, 23:31:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ipkara
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2013, 00:13:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
α ρε πανο με τα επιχειρηματα σου για τα παντα εχεις και μια απαντηση!

Πάντως καλό θα ήταν να δούμε και αυτήν την άποψη που υποστηρίζεται ότι δεν είναι Χ Ρ(chi-rho) αλλά είναι τα αγγλικά ιξ πε. Πάντως στο internet πρόχειρα που κοίταξα δεν υπάρχει καμία ερμηνεία σαν αυτήν που είπε ο sesotris, δηλαδή ιξ πε.


Edited by - ipkara on 13/04/2013 00:14:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2013, 01:06:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΜΥΘΟΠΛΑΣΤΗΣ ΕΥΣΕΒΙΟΣ ΚΑΙΣΑΡΕΙΑΣ

Aπό το βιβλίο του Στρατηγού και συγγραφέως κ. Γερ. Καλογεράκη   "Το ολοκαύτωμα του Ελληνισμού"  σελ. 48-50, εκδόσεις Δίον:  

Ο Ευσέβιος επίσκοπος Καισαρείας (275-339), ένας αχαλίνωτος ψευδολόγος, άριστος παραχαράκτης και πλαστογράφος της ιστορίας, ένας διαστρεβλωτής της αλήθειας, νοθευτής των γραφών, εμπνευστής της θεϊκής πανουργίας και του ιερού ψεύδους, είναι ο μοιραίος άνθρωπος για τον Ελληνισμό.
Αποτυχημένος θεολόγος, διέπρεψε ως τυχοδιώκτης ιερωμένος, διπλωμάτης, δουλοπρεπής αλλά και ευφραδέστατος παραμυθάς, που πολλαπλασίασε τα θύματα των διωγμών, με ανατριχιαστικές ιστορίες για  τους κακούς ειδωλολάτρες και τους καλούς και ενάρετους χριστιανούς.
Πρώτος αυτός διόρθωσε τα Ευαγγέλια και στη συνέχεια έκαψε τα πρωτότυπα για να μην φαίνεται η παραχάραξη. Ο ίδιος έλεγε: «Όπως και αν έχουν τα γεγονότα, μόνο τα Ευαγγέλια λένε την αλήθεια» (Κ. Σιμόπουλος «Ο μύθος των μεγάλων της ιστορίας»).
Ομολογεί κυνικότατα ότι μέσα στην ιστορία του «.....έγραψε ό,τι ωφελούσε την Εκκλησία και παρέλειπε ό,τι την ζημίωνε». Συνέγραψε φανταστικές βιογραφίες ανύπαρκτων αγίων, αλλά και πλήρωνε αδρά όσους του έγραφαν ωραίες ιστορίες για βίους αγίων. Ήταν ένας αργυρώνητος και ελεεινός κόλακας του αιμοσταγούς αυτοκράτορα Κωνσταντίνου, έγραψε την «Εκκλησιαστική Ιστορία», που είναι το πιο ανιστόρητο και ψευδολόγο έργο που έχει γραφεί ποτέ. Είναι μια μυθοπλασία με φανταστικούς ήρωες. Στη βιογραφία τού Κωνσταντίνου δεν αναφέρει τίποτα για το γνωστό όραμα του «εν τούτω νίκα», αν και στην «Εκκλησιαστική Ιστορία» το αναφέρει πάνω από 100 φορές.
Οι προσωπικές του απόψεις, και οι καταφανείς ψευδολογίες, παρουσιάζονται άλλοτε σαν ιστορικά γεγονότα, δήθεν τεκμηριωμένα, και άλλοτε σαν θέλημα του θεού. Όλο το έργο του είναι ένα ασύστολο ψέμα.
Όλες οι ψευδολογίες και ιστορικές αυθαιρεσίες που περιέχονται στο έργο του, το καθιστούν τελείως ανάξιο να χρησιμοποιηθεί σαν ιστορική πηγή, γιατί είναι μια προκλητική διαστροφή της ιστορίας. Οι διάφορες ιστορικές πηγές υπολογίζουν ότι ο αριθμός των μαρτύρων των τριών πρώτον αιώνων δεν ξεπερνά τις τρεις χιλιάδες άτομα, και δεν είναι λιγότεροι από χίλιους πεντακοσίους, ενώ ο Ευσέβιος τους έκανε δεκάδες χιλιάδες, και είναι αυτός που βάφτισε και το Χριστό γιο Θεού.
Ο Ευσέβιος εκδήλωνε προκλητικά την αποστροφή του για την ελληνική σκέψη και ταύτιζε τον Ελληνισμό με το διάβολο, τον Έλληνα με τον ειδωλολάτρη δαίμονα που αγαπάει το κακό και μισεί το καλό.
Και τον παρουσίαζε σαν ένα λυσσασμένο  σκυλί που επιτίθεται με ζωώδη μανία στους δυστυχισμένους και κακόμοιρους χριστιανούς, και καλούσε όλα τα άγρια ζώα και ανθρωπόμορφα τέρατα εναντίον τους. Χαίρεται γιατί εξαφανίστηκε το άθεο γένος των Ελλήνων από το πρόσωπο της γης, τα άγρια θηρία, τα φρικτά και αρπακτικά κτήνη οι Έλληνες (Ευσέβιος «Εκκλησιαστική Ιστορία»). 


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ipkara
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2013, 01:17:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
sesotris μία ερώτηση: Ο Καλογεράκης Συγγραφέας αυτού του κομματιού που μας έφερες, είναι αυτός που ο αείμνηστος Φουράκης μας λέει ότι είναι μασώνος και ότι μάλιστα στο τελευταίο του βιβλίο το παραδέχεται ότι είναι ΜΑΣΩΝΟΣ;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2013, 01:30:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ipkara
sesotris μία ερώτηση: Ο Καλογεράκης Συγγραφέας αυτού του κομματιού που μας έφερες, είναι αυτός που ο αείμνηστος Φουράκης μας λέει ότι είναι μασώνος και ότι μάλιστα στο τελευταίο του βιβλίο το παραδέχεται ότι είναι ΜΑΣΩΝΟΣ;;;

Δεν έχω υπ' όψιν μου το συγκεκριμένο σχόλιο του Φουράκη φίλε ipkara , αλλά φαντάζομαι πως ναι γιατί απ' ότι γνωρίζω δεν υπάρχει άλλος Καλογεράκης . Τώρα εάν στο τελευταίο του βιβλίο παραδέχεται ότι είναι Μασώνος , θα πρέπη να μας το επιβεβαιώση κάποιος φίλος που το έχει διαβάσει , γιατί ο Φουράκης πολλές φορές υπερέβαλλε και εκτός τούτου είχε και μια αντιπαλότητα με τον Καλογεράκη . Είχαν έλθει πολλές φορές σε ρήξη .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2013, 01:43:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κάτι ακόμα φίλε ipkara που μόλις θυμήθηκα μιλώντας για τις υπερβολές του Φουράκη . Σε μια συνέντευξή του στο περιοδικό "NEXUS" ούτε λίγο ούτε πολύ επέμενε μεταξύ άλλων πως οι Άγγλοι έχουν φυλετική συγγένεια με τους γύφτους , και ότι οι γύφτοι δεν θάβουν τους νεκρούς τους αλλά τους τρώνε .


*

Edited by - Sesostris on 13/04/2013 01:44:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DarkElf777
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2013, 15:15:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Δεν έχω βιβλιογραφία σχετικά με τα γράμματα Χ και Ρ.Απλώς σχολίασα το κείμενο του Σωτήρη.Αν υπάρχει,θα μας την πει ο ίδιος.

Το ανεβοκατέβασμα των αυτοκρατόρων από στο στράτευμα, ανάλογα με το ποιος θα τους έδινε τα περισσότερα φίλε ΝΙΚΟΜΑΧΕ αναφέρεται σε όλες τις βιβλιογραφίες. Προσωπικά έχω υπ' όψιν μου την "Ιστορία της Παρακμής και της Πτώσεως της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας" του Edward Gibbon και τους "Διχτάτορες" του Κώστα Βάρναλη . Τη σημασία και την ιστορία του συμπλέγματος Χ Ρ στις ασπίδες του ρωμαϊκού στρατού, μου την διηγήθηκε πριν πολλά χρόνια ο αείμνηστος ιστορικός και βυζαντινολόγος Β. Μισύρης, και δυστυχώς δεν είχα τότε την πρόνοια να του ζητήσω βιβλιογραφία. Πάντως είμαι σίγουρος ότι την εποχή εκείνη σε μια αυτοκρατορία που η επίσημη γλώσσα ήταν τα λατινικά, το Χ Ρ μόνο το Χριστό δεν ήταν δυνατόν να συμβολίζη. Ίσως αυτό να έγινε αργότερα στο Βυζάντιο, μετά την καθιέρωση της ελληνικής γλώσσας ως επίσημης γλώσσας του κράτους από τον Ιουστινιανό.

Αν σκεφτούμε ότι ο Κωνσταντίνος είχε το βορειοδυτικό τεταρτημόριο - το πιο άσχετο και μακρινό ως προς την Ελλάδα - τα ΧΡ δεν μπορεί να ήταν ελληνικά γράμματα αλλά λατινικά και άρα οπωσδήποτε ΔΕΝ μπορεί να σήμαιναν ΧΡ-ΙΣΤΟΣ αλλά κάτι άλλο στα λατινικά. Το τι σήμαιναν είναι δευτερεύουσας σημασίας. Μια λογική εκδοχή είναι το "10 και πλέον"... Μπιρεί να σήμαιναν και κάτι άλλο. Χωρίς πηγή δεν είμαστε σίγουροι. Αργότερα όταν έγιναν τα Ελληνικά γλώσσα του κράτους, τότε μπορεί να σήμαιναν ΧΡ-ΙΣΤΟΣ, αλλά ΟΧΙ πάντως απ' την αρχή. Είναι σαν να γράφαμε εμείς κάτι στο εθνικό μας σύμβολο και να μη χρησιμοποιούσαμε τα ελληνικά αλλά τα... γαλλικά!

quote:

Φίλοι kondora και @ΑΜΕΙΝΙΑ . Κατά πρώτον ο Ευσέβιος έχει χαρακτηριστεί από τους περισσότερους ερευνητές σαν ο μεγαλύτερος παραμυθάς και πλαστογράφος , και του έχουν χρεώσει αρκετές λαθροχειρίες . Επομένως κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να λαμβάνεται σοβαρά υπ' όψιν . Όσο για το σύμβολο

που οι χριστιανοί προπαγανδιστές πάνε να μας πείσουν ότι είναι τα αρχικά της λέξεως Χριστός , κάθε άλλο παρά τον χριστό συμβολίζει και θα εξηγήσω παρακάτω το γιατί .
Κατ' αρχήν το σύμπλεγμα αυτό είναι παλαιότερο του Κωνσταντίνου , και ανάγεται στην εποχή που τους Ρωμαίους αυτοκράτορες δεν τους ανακήρυττε η σύγκλητος , αλλά ο στρατός με βάση το ποιος θα έδινε τα περισσότερα , για να τους καθαρίσουν αργότερα και να δώσουν τον θρόνο στον επόμενο πλειοδότη . Ως γνωστόν στο λατινικό αλφάβητο το γράμμα Χ δεν είναι χι αλλά ιξ και συμβολίζει τον αριθμό δέκα . Επίσης το γράμμα Ρ δεν έχει καμιά σχέση με το ελληνικό ρο αλλά είναι το πε το λατινικό . Όταν λοιπόν ο στρατός ανακήρυττε πανηγυρικά τον νέο αυτοκράτορα αυτοκράτορα τον ζητωκραύγαζε και του φώναζε DIECI ET PIU δηλαδή να μας δώσης δέκα Χ και περισσότερα Ρ και το περιέλαβε στα σύμβολά του . Εκτός αν μας πείσουν ότι οι λεγεωνάριοι μιλούσαν ελληνικά , όταν ο ίδιος ο Κωνσταντίνος τα αγνοούσε .

Για να είμαι δίκαιος όμως: είμαστε ΒΕΒΑΙΟΙ ότι ο ίδιος Κωνσταντίνος ΔΕΝ μιλούσε Ελληνικά; Αρχικά έζησε σε περιοχές ΣΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΗ, γεννήθηκε από μητέρα Ελληνίδα(;) - γιατί η Βιθυνία ηταν ελληνική περιοχή τουλάχιστον από τους ελληνιστικούς χρόνους - και ο πατέρας του ήταν κυβερνήτης της Δαλματίας πολύ κοντά στην Ελλάδα....

quote:

Flavius Valerius Constantinus, as he was originally named, was born in the city of Naissus, Dardania province of Moesia, in present-day Niš, Serbia, on 27 February of an uncertain year,[27] probably near 272.[28] His father was Flavius Constantius, a native of Dardania province of Moesia (later Dacia Ripensis).[29] Constantius was a tolerant and politically skilled man.[30] Constantine probably spent little time with his father.[31] Constantius was an officer in the Roman army, part of the Emperor Aurelian's imperial bodyguard. Constantius advanced through the ranks, earning the governorship of Dalmatia from Emperor Diocletian, another of Aurelian's companions from Illyricum, in 284 or 285.[29] Constantine's mother was Helena, a Bithynian woman of low social standing.[32] It is uncertain whether she was legally married to Constantius or merely his concubine.[33]

Πηγή: http://en.wikipedia.org/wiki/Constantine_the_Great#Early_life


Το παρακάτω δεν αφήνει περιθώρια άλλης ερμηνείας. Ο Κωνσταντίνος ΗΞΕΡΕ Ελληνικά...

quote:

Constantine received a formal education at Diocletian's court, where he learned Latin literature, Greek, and philosophy.[42] The cultural environment in Nicomedia was open, fluid and socially mobile, and Constantine could mix with intellectuals both pagan and Christian.

Πηγή: http://en.wikipedia.org/wiki/Constantine_the_Great#In_the_East


quote:

Μεγαλύτερη ανάλυση


Το νόμισμα ποιας εποχής είναι και σε ποιον Πτολεμαίο αναφέρεται; Πού βρήκες την εικόνα;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ipkara
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2013, 16:05:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και κάτι ακόμα φίλε ipkara που μόλις θυμήθηκα μιλώντας για τις υπερβολές του Φουράκη . Σε μια συνέντευξή του στο περιοδικό "NEXUS" ούτε λίγο ούτε πολύ επέμενε μεταξύ άλλων πως οι Άγγλοι έχουν φυλετική συγγένεια με τους γύφτους , και ότι οι γύφτοι δεν θάβουν τους νεκρούς τους αλλά τους τρώνε .


*

Edited by - Sesostris on 13/04/2013 01:44:34


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ipkara
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2013, 16:21:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Aπό το βιβλίο του Στρατηγού και συγγραφέως κ. Γερ. Καλογεράκη "Το ολοκαύτωμα του Ελληνισμού" σελ. 48-50, εκδόσεις Δίον

sesotris θα μου επιτρέψεις να έχω επιφυλάξεις όσον αφορά τον συγκεκριμένο εκδοτικό οίκο. Ακούγονται και λέγονται πολλά για τον συγκεκριμένο εκδοτικό οίκο (τα οποία δεν ξέρω 100% αν είναι αλήθεια) αλλά γνωρίζω ότι ο συγκεκριμένος οίκος προωθεί πολλά βιβλία κατά του χριστιανισμού και με κάνει να είμαι επιφυλακτικός.

Φυσικά όμως δεν μπορώ να εμπιστευτώ έναν στρατηγό και συγγραφέα για ιστορική γνώση με αντικείμενο τον Ευσέβιο. Πόσο μάλλον αν είναι πράγματι μασώνος!!!!
Φιλικά

Edited by - ipkara on 13/04/2013 16:27:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2013, 16:37:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τα ΧΡ δεν μπορεί να ήταν ελληνικά γράμματα αλλά λατινικά

Εμένα με προβληματίζει περισσότερο, ο λόγος που ο Θεός έγραψε στον ορίζοντα μόνο τα αρχικά του δεύτερου εαυτού του, "ΧΡ" και όχι ολόκληρο το όνομα, όπως ακριβώς αυτό έχει: "ΧΡΙΣΤΟΣ".
Άκου "ΧΡ"..! Βαρέθηκε να γράψει πέντε γράμματα παραπάνω;
Άν έγραφε "ΧΡΙΣΤΟΣ" θα τελείωνε το θέμα εκεί. Θα ήμασταν σίγουροι τουλάχιστον, ότι ο Θεός έχει δεύτερη επίσημη γλώσσα την Ελληνική, μετά την Εβραϊκή βεβαίως.
Πως ήταν σίγουρος ότι ο Κωνσταντίνος με το "ΧΡ" θα το έλυνε το σταυρόλεξο σωστά;
Μπορεί να του έβγαινε του Κωνσταντίνου κάποια άλλη λέξη και τελικά, την νίκη να την αφιέρωνε, ποιός ξέρει που...
Και γιατί δεν επέλεξε το "Ι.Χ" που συνηθίζεται σήμερα;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ipkara
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2013, 17:28:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως το θέμα έχει ξεφύγει από την αρχική του τοποθέτηση το οποίο είναι για της προφητείες, όπου ο Macedon έθεσε. Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα καλό θα ήταν να ξαναμπούμε πάλι σε αυτό.

θα ήθελα να σχολιάσω, αν και έχω χάσει κάπου στην 15η-16η σελίδα με ποιες προφητείες ασχολούμασταν, τον τρόπο της εκπλήρωσης διαψευσθέντων προφητειών.

Μερικές από της προφητείες είναι όντως γενικότητες και όντως τελείως αόριστες, και μπορούν να επαληθευτούν με πολλούς τρόπους. Κάποιες από αυτές τις προφητείες μιλούν για κοσμοιστορικά γεγονότα και καταστροφές, και μου δημιουργούνται 2 απορίες. Είναι τελικά ο λόγος που υπάρχουν οι προφητείες το ότι πρέπει να γνωρίζουμε το μέλλον και το τι θα μας συμβεί επακριβώς με το έτσι θέλω ή κάτι άλλο; και ποιος έχει τόση μεγάλη καούρα ώστε να χρησιμοποιήσει και εγώ δεν ξέρω τι ώστε να επαληθεύση την κάθε προφητεία, και ειδικά όταν αυτή αναφέρεται σε έναν μετεωρίτη για παράδειγμα;
φιλικά

Edited by - ipkara on 13/04/2013 17:29:00

Edited by - ipkara on 13/04/2013 17:30:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DarkElf777
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2013, 18:44:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
τα ΧΡ δεν μπορεί να ήταν ελληνικά γράμματα αλλά λατινικά

Εμένα με προβληματίζει περισσότερο, ο λόγος που ο Θεός έγραψε στον ορίζοντα μόνο τα αρχικά του δεύτερου εαυτού του, "ΧΡ" και όχι ολόκληρο το όνομα, όπως ακριβώς αυτό έχει: "ΧΡΙΣΤΟΣ".
Άκου "ΧΡ"..! Βαρέθηκε να γράψει πέντε γράμματα παραπάνω;
Άν έγραφε "ΧΡΙΣΤΟΣ" θα τελείωνε το θέμα εκεί. Θα ήμασταν σίγουροι τουλάχιστον, ότι ο Θεός έχει δεύτερη επίσημη γλώσσα την Ελληνική, μετά την Εβραϊκή βεβαίως.
Πως ήταν σίγουρος ότι ο Κωνσταντίνος με το "ΧΡ" θα το έλυνε το σταυρόλεξο σωστά;
Μπορεί να του έβγαινε του Κωνσταντίνου κάποια άλλη λέξη και τελικά, την νίκη να την αφιέρωνε, ποιός ξέρει που...
Και γιατί δεν επέλεξε το "Ι.Χ" που συνηθίζεται σήμερα;




Δεν λένε ότι έγραψε ο θεός ΧΡ, λένε ότι χάραξε το ΕΜΒΛΗΜΑ που ήθελε ο θεός να έχει ο στρατός του Κωνσταντίνου, το γνωστό Χ και πάνω στο Χ ένα Ρ. Είναι όπως λέει και η βιβλιογραφία που ο ΠανοςΤ έβαλε, Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ που εμφανίστηκε αυτό το έμβλημα. Όπως είπα στο αμέσως προηγούμενο ποστ μου, ο Κωνσταντίνος ήξερε Ελληνικά και θα μπορούσε να το είχε σκεφτεί ο ίδιος... Αν δεν ήξερε Ελληνικά, ΙΣΩΣ και να ήταν θαύμα γιατί το λατινικό εξ-πε δεν συνδέεται με τίποτε με το "ΧΡΙΣΤΟΣ".

Όταν φτιάχνουμε στο μυαλό μας μια μυθολογία, δεν δεχόμαστε εύκολα ότι ο "ανώτερος" ξωτικό, νάνος, άγγελος, θεός, εξωγήινος ή ότι άλλο θέλεις μιλάει τη γλώσσα τη δική μας. Ο J. R. R. Tolkien έφτιαξε τα "elvish", ο John Dee τα "αγγελικά" κλπ. κλπ. Ο Κωνσταντίνος μπορεί να διάλεξε τα Ελληνικά για "γλώσσα του ανώτερου όντος"... Ποιος ξέρει;

Παρατήρηση δική μου: Αν στο έμβλημα Χ-Ρ προστεθούν τα Α και Ω - "εγώ ειμί το Α και το Ω"... - σχηματίζεται η λέξη "ΑΡΧΩ"...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DarkElf777
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2013, 19:17:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πάντως το θέμα έχει ξεφύγει από την αρχική του τοποθέτηση το οποίο είναι για της προφητείες, όπου ο Macedon έθεσε. Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα καλό θα ήταν να ξαναμπούμε πάλι σε αυτό.


Και τα οράματα του Κωνσταντίνου απάτες προφητειών ήταν. Απλά δεν έχουμε αποδείξει ακόμα το ποιός διέπραξε την απάτη...

quote:

θα ήθελα να σχολιάσω, αν και έχω χάσει κάπου στην 15η-16η σελίδα με ποιες προφητείες ασχολούμασταν, τον τρόπο της εκπλήρωσης διαψευσθέντων προφητειών.

Μερικές από της προφητείες είναι όντως γενικότητες και όντως τελείως αόριστες, και μπορούν να επαληθευτούν με πολλούς τρόπους. Κάποιες από αυτές τις προφητείες μιλούν για κοσμοιστορικά γεγονότα και καταστροφές, και μου δημιουργούνται 2 απορίες. Είναι τελικά ο λόγος που υπάρχουν οι προφητείες το ότι πρέπει να γνωρίζουμε το μέλλον και το τι θα μας συμβεί επακριβώς με το έτσι θέλω ή κάτι άλλο; και ποιος έχει τόση μεγάλη καούρα ώστε να χρησιμοποιήσει και εγώ δεν ξέρω τι ώστε να επαληθεύση την κάθε προφητεία, και ειδικά όταν αυτή αναφέρεται σε έναν μετεωρίτη για παράδειγμα;
φιλικά



Η απάντηση είναι απλή: το ιερατείο έχει την καούρα... Επίσημα βέβαια δεν λένε τπτ για να μη ξεφτιλιστούν όταν θα διαψευστούν. Οι σκοποί είναι δύο: ο φόβος και η πίστη.

Εάν εγώ σου πω ότι εκπροσωπώ τον μεγάλο Θεό... Πουπού και Εκείνος μου λέει τα μελλούμενα, για να αναστείλω την λογική σου λειτουργία και να μη με κοροϊδεύεις, πρέπει αμέσως μετά να σε εκφοβίσω. Θα σου πω λοιπόν ΑΟΡΙΣΤΑ για... σεισμούς λοιμούς και καταποντισμούς. Είναι προφανές - στον ψύχραιμο και λογικό παρατηρητή - ότι εκείνη τη στιγμή εγώ σου λέω ΜΑΛΑΚΙΕΣ. Εκείνη τη στιγμή όμως εσύ υπό την επήρεια του φόβου, δε σκέφτεσαι καθαρά. Αν συμβεί οτιδήποτε που να ταιριάζει με τις αόριστες μαλακίες που σου είπα τότε "επαληθεύτηκε" η "προφητεία" μου και εσύ μετά είσαι δικός μου. Έγινες κατευθυνόμενος πιστός.

Ντρέπομαι για το ανθρωπινό είδος, που ένα τόσο παλιό κόλπο δουλεύει ακόμα... Δυστυχώς έχουν περάσει 4000+ χρόνια και ακόμα να βάλουμε μυαλό...


Edited by - DarkElf777 on 13/04/2013 19:24:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2013, 19:40:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DarkElf777
quote:
Δεν λένε ότι έγραψε ο θεός ΧΡ, λένε ότι χάραξε το ΕΜΒΛΗΜΑ που ήθελε ο θεός να έχει ο στρατός του Κωνσταντίνου...

Μα αφού εγώ διάβασα, ότι ο Κωνσταντίνος το είδε αυτό το έμβλημα, μέρα μεσημέρι στον ουρανό, σαν ένα τεράστιο SMS...
Ήταν δηλαδή, ένα έμβλημα χωρίς καμία σημασία..;
Και τότε, γιατί τσακωνόμαστε αν τα "ΧΡ" είναι Λατινικά ή Ελληνικά, αφού αυτό το έμβλημα χρησιμοποιήθηκε μόνο φακιρικά, από κάποιον άγνωστο Θεό;
quote:
Παρατήρηση δική μου: Αν στο έμβλημα Χ-Ρ προστεθούν τα Α και Ω - "εγώ ειμί το Α και το Ω"... - σχηματίζεται η λέξη "ΑΡΧΩ"...

Εγώ πάλι από τα "ΧΡ" βγάζω τις λέξεις, ΧΑΡΩΝ, ΧΑΙΡΩΝ, ΧΡΥΣΑΝΘΙΣ, ΧΡΥΣΣΑΛΙΣ, ΧΑΡΙΛΑΟΣ, ΧΑΡΙΚΛΟΣ, ΧΑΡΙΛΛΟΣ.
Με φαβορί μου τον ΧΑΡΟ.
Αυτός, είχε κάθε συμφέρον να συμμετέχει ενεργά στον πόλεμο και στον Θάνατο και επιπλέον αγαπούσε τους αποκεφαλισμούς, το ξεκοίλιασμα, τους ακρωτηριασμούς και όλων των ειδών τους νεκρούς.
Συμπέρασμα: Δεν θα μπορούσε λοιπόν, τα ΧΡ να προέρχονται από τον "αγαπάτε αλλήλους" της εβραϊκής μυθολογίας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DarkElf777
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2013, 22:10:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Panos T
Επίθεση,πρόσω ολοταχώς!
Αρίμπα Γκονζάλες!!

γιατι μας τον έδωσες πίσω Dark?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Δε σπαταλάω χρόνο σε μαλακίες, μόνο σε σοβαρές συζητήσεις. Άπαξ και άρχισαν τα "είσαι ψεύτης", "είσαι κότα" κλπ. εγώ σταματάω τη συζήτηση γιατί πλέον δεν είναι συζήτηση, είναι καβγάς... Και εσείς μπορεί να τα θέλετε - αφού τον προκαλείτε - εγώ όμως δεν έχω καθόλου όρεξη να ανταλλάσσω προσβολές... Αν εκείνος θέλει να πιστεύει σε "αγίους" που βράζουν τις γυναίκες τους είναι δικό του πρόβλημα. Δεν είμαι υποχρεωμένος εγώ να ακούω ότι είμαι ψεύτης και κότα από έναν γκαιμπελίσκο της εκκλησίας... Δεν το βλέπω παναθηναϊκό - ολυμπιακό το θέμα αυτό. Είναι το πιο σοβαρό υπαρξιακό θέμα του ανθρώπου. Τι θα κέρδιζε ο ΠανοςΤ αν σας κατατρόπωνε όλους λόγω δικής σας έλλειψης γνώσεων και είχε άδικο χωρίς να το ξέρει; Τι θα κερδίσω εγώ αν τον διαλύσω και έχει δίκιο αυτός, χωρίς να το ξέρω; Την αλήθεια ψάχνουμε και όχι ποιος θα νικήσει ποιόν. Δε με ενδιαφέρει ποιος θα νικήσει. Για αυτό λοιπόν σας τον έδωσα πίσω. Ελπίζω να έγινα κατανοητός.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2013, 23:05:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ipkara
sesotris θα μου επιτρέψεις να έχω επιφυλάξεις όσον αφορά τον συγκεκριμένο εκδοτικό οίκο. Ακούγονται και λέγονται πολλά για τον συγκεκριμένο εκδοτικό οίκο (τα οποία δεν ξέρω 100% αν είναι αλήθεια) αλλά γνωρίζω ότι ο συγκεκριμένος οίκος προωθεί πολλά βιβλία κατά του χριστιανισμού και με κάνει να είμαι επιφυλακτικός.

Φίλε ipkara είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου να εμπιστεύεσαι ή όχι κάποιον . Όμως θα μου επιτρέψης να διαφωνήσω ως προς τους λόγους τους οποίους επικαλείσαι . Κάθε εκδοτικός οίκος απευθύνεται σε ένα ορισμένο κοινό αναγνωστών και εκδίδει τα βιβλία που το περιεχόμενό τους το ενδιαφέρει . Με το ίδιο σκεπτικό θα μπορούσε κάποιος άλλος να μην εμπιστεύεται ένα εκδοτικό οίκο που τυπώνει αποκλειστικά βιβλία μεταφυσικού , ή εκκλησιαστικού , ή επαναστατικού περιεχομένου . Κατά τη γνώμη μου η εξειδίκευση ενός εκδοτικού οίκου δεν αποτελεί κατ' ανάγκην και κριτήριο αξιολόγησης .
quote:
ipkara
Φυσικά όμως δεν μπορώ να εμπιστευτώ έναν στρατηγό και συγγραφέα για ιστορική γνώση με αντικείμενο τον Ευσέβιο.

Δεν έχει σχέση με την αξιοπιστία του το επάγγελμα του κάθε ιστορικού ή ιστοριοδίφη φίλε ipkara , αλλά το βάθος και η αντικειμενικότητα της έρευνάς του . Ο Δημήτρης Φωτιάδης , ένας από τους καλύτερους ιστορικούς μας ήταν δημοσιογράφος , και ο Γιάννης Κορδάτος νομικός . Το ότι ο Καλογεράκης ήταν στρατιωτικός δεν είναι κριτήριο που μειώνει την αξιοπιστία του σαν συγγραφέα . Άλλωστε δεν είναι ο μοναδικός που έχει αυτή τη γνώμη για τον Ευσέβιο . Την ίδια γνώμη έχουν όλοι οι ιστορικοί , εκτός από αυτούς που υπηρετούν την εκκλησία .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DarkElf777
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2013, 23:11:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

DarkElf777
quote:

Δεν λένε ότι έγραψε ο θεός ΧΡ, λένε ότι χάραξε το ΕΜΒΛΗΜΑ που ήθελε ο θεός να έχει ο στρατός του Κωνσταντίνου...


Μα αφού εγώ διάβασα, ότι ο Κωνσταντίνος το είδε αυτό το έμβλημα, μέρα μεσημέρι στον ουρανό, σαν ένα τεράστιο SMS...


Έτσι ακριβώς λένε.... Εγω προσπάθησα να τους εξηγήσω ότι μάλλον απ' το μυαλό του το 'βγαλε ο Κωνσταντίνος, αλλά είδες τι έγινε....

quote:

Ήταν δηλαδή, ένα έμβλημα χωρίς καμία σημασία..;


Όχι, κατ' αυτούς σημαίνει "ΧΡΙΣΤΟΣ"....

quote:

Και τότε, γιατί τσακωνόμαστε αν τα "ΧΡ" είναι Λατινικά ή Ελληνικά, αφού αυτό το έμβλημα χρησιμοποιήθηκε μόνο φακιρικά, από κάποιον άγνωστο Θεό;


Για αυτό ακριβώς έψαξα να δω αν ήξερε Ελληνικά ο Κωνσταντίνος, για να βγάλω μια άκρη. Ήξερε, άρα είναι ελληνικό, σημαίνει ΧΡΙΣΤΟΣ, μόνο που το 'βγαλε απ' το μυαλό του...

quote:

quote:
Παρατήρηση δική μου: Αν στο έμβλημα Χ-Ρ προστεθούν τα Α και Ω - "εγώ ειμί το Α και το Ω"... - σχηματίζεται η λέξη "ΑΡΧΩ"...

Εγώ πάλι από τα "ΧΡ" βγάζω τις λέξεις, ΧΑΡΩΝ, ΧΑΙΡΩΝ, ΧΡΥΣΑΝΘΙΣ, ΧΡΥΣΣΑΛΙΣ, ΧΑΡΙΛΑΟΣ, ΧΑΡΙΚΛΟΣ, ΧΑΡΙΛΛΟΣ.
Με φαβορί μου τον ΧΑΡΟ.
Αυτός, είχε κάθε συμφέρον να συμμετέχει ενεργά στον πόλεμο και στον Θάνατο και επιπλέον αγαπούσε τους αποκεφαλισμούς, το ξεκοίλιασμα, τους ακρωτηριασμούς και όλων των ειδών τους νεκρούς.


Να σου πω την αλήθεια ο θεός των Εβραίων, θεός θανάτου είναι. Επομένως το ΧΑΡΩΝ πάει μια χαρά. Ο λόγος που έβαλα το έμβλημα ΧΡ με τα Α και Ω ως το άλλο μισό του παζλ, είναι για να υποννοήσω ότι μέσω αυτού του θεού άρχουν όλοι οι βασιλείς και γενικά οι άρχοντες από το μεσαίωνα και μετά. Όποιος τους αμφισβητούσε είχε την εκκλησία αυτού του θεού εναντίον του. Το διά ΧΡιστού άΡΧω ήταν πραγματικότητα.

quote:

Συμπέρασμα: Δεν θα μπορούσε λοιπόν, τα ΧΡ να προέρχονται από τον "αγαπάτε αλλήλους" της εβραϊκής μυθολογίας.


Αν σου πω ότι ο "αγαπάτε αλλήλους" υπήρξε μεν, αλλά δεν έχει καμία σχέση με όλα αυτά, θα με πιστέψεις;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2013, 00:36:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DarkElf777
Για αυτό ακριβώς έψαξα να δω αν ήξερε Ελληνικά ο Κωνσταντίνος, για να βγάλω μια άκρη. Ήξερε, άρα είναι ελληνικό, σημαίνει ΧΡΙΣΤΟΣ, μόνο που το 'βγαλε απ' το μυαλό του...

Το αν ήξερε ή όχι ελληνικά ο Μ. Κωνσταντίνος φίλε DarkElf777 , έχει δώσει αφορμή για πολλές συζητήσεις και διαφωνίες μεταξύ των ιστορικών . Φυσικά οι περισσότεροι ιστορικοί πιστεύουν ότι δεν γνώριζε ελληνικά , ενώ αυτοί που πρόσκεινται στην εκκλησία προτάσσουν σαν επιχείρημα ότι η μητέρα του Ελένη ήταν Ελληνίδα -(όπως και ο Χριστός για μερικούς)- και ως εκ τούτου τα ελληνικά ήταν η μητρική του γλώσσα , αλλά και ότι εκτός από τα λατινικά και τα ελληνικά μιλούσε και άλλες γλώσσες όπως εβραϊκά . Προσωπικά πιστεύω ότι έχουν δίκιο οι πρώτοι , και στην περίπτωσή του το πολύ να γνώριζε τα ελάχιστα ελληνικά της καραβάνας , ίσα ίσα για να συνεννοείται μέσα στα στρατόπεδα . Την άποψή μου αυτή την ενισχύει και το ότι στο (όραμά) το μήνυμα του θεού ήταν στα λατινικά "In hoc signo vinces" και όχι ελληνικά . Πως λοιπόν είναι δυνατόν ο θεός να του στέλνει μήνυμα στα λατινικά για να μπορέση να το διαβάση και το έμβλημα ΧΡ στα ελληνικά που δεν τα καταλάβαινε κανένας και ειδικότερα οι Ρωμαίοι στρατιώτες ; Αυτό μόνο ένας Ευσέβιος το ήξερε .
Αλλά το πιο αστείο για μένα σ' αυτή την ιστορία του (αγίου) τιτανογιγαντοτεραστιομέγιστου φτου και βγήκα Κωνσταντίνου , είναι ότι δεν απαρνήθηκε ποτέ τον τίτλο του μέγιστου αρχιερέα "Pontifex Maximus" που κατείχε , και τον υποχρέωνε να θυσιάζη στον Δία .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2013, 01:13:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DarkElf777
quote:
Εγω προσπάθησα να τους εξηγήσω ότι μάλλον απ' το μυαλό του το 'βγαλε ο Κωνσταντίνος

Μπα, άλλος πρέπει να το έβγαλε από το μυαλό του. Ο Κωνσταντίνος δεν μας λέει τίποτα για το ουράνιο SMS.
quote:
Αν σου πω ότι ο "αγαπάτε αλλήλους" υπήρξε μεν, αλλά δεν έχει καμία σχέση με όλα αυτά, θα με πιστέψεις;

Όχι..!
Ο "Αγαπάτε Αλλήλους" ήταν για μένα εξ΄ ολοκλήρου μυθικό πρόσωπο και μάλιστα, προηγείται της παλιάς διαθήκης.
Υπήρξε προίκα από την μισητή Αίγυπτο κι από την οποία οι πιο έξυπνοι Εβραίοι ήθελαν να απαλλαγούν ολοκληρωτικά.
Όπως συμβαίνει πάντα με τους πιστούς, είναι φοβερά δύσκολο να τους αλλάξεις την πίστη μαζικά και ακόμη πιο δύσκολο να συμβεί αυτό σε απομονωμένα μικρά χωριά τσομπάνηδων δυο χιλιάδες χρόνια πριν.
Έτσι ο Γιεζουά διατηρήθηκε, ανανεώθηκε, συμπληρώθηκε, προσαρμόστηκε και ταυτίστηκε με την καινούργια του πατρίδα.
Βλέπουμε ότι και οι Έλληνες Χριστιανοί, από πάντα, επιχειρούν να τον ταυτίσουν με την Ελλάδα. Του δώσαν ένα πιο Ελληνικό όνομα "Χριστός" και σταδιακά το νιώθουν δικό τους παιδί. Στις μέρες μας, τον φανταστικό Γιεζουά τον θεωρούν πια, Έλληνα πατριώτη.
Βέβαια, όπως δεν υπάρχουν ικανές αποδείξεις για την ιστορική ύπαρξή του, δεν υπάρχουν ικανές αποδείξεις ούτε και για την Αιγυπτιακή του προέλευση.
Αυτά είναι υποθέσεις. Το μόνο απόλυτα σίγουρο είναι, ότι ο Θεάνθρωπος Γιεζουά της Βίβλου και των θαυμάτων, ως τέτοιος, αποτελεί προϊόν αχαλίνωτης φαντασίας.


Edited by - Συνοδινός.1 on 14/04/2013 01:27:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2013, 09:32:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφού δεν απαντάει κανένας, θα απαντήσω εγώ.

Λοιπόν, οι προφητείες είναι ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ(αναφέρονται σε συγκεκριμένα εσχατολογικά γεγονότα που θα εκπληρωθούν). Όμως φαντάζουν μη συγκεκριμένες στους πολλούς και έχουν τη μορφή γρίφου. Επίσης, έχουν συνήθως 2 εκπληρώσεις. Μια προτύπωση και μια τελική. Παράδειγμα, ο Κύρος στην Παλαιά Διαθήκη, είναι και προτύπωση του Κυρίου - Ιησού Χριστού. Γι' αυτό και στην Αποκάλυψη διαβάζουμε "Και ο έκτος άγγελος εξέχεε την φιάλη αυτού επί τον ποταμόν τον μέγαν τον Ευφράτην. Και εξηράνθη το ύδωρ αυτού, δια να ετοιμασθή η οδός των βασιλέων των από ανατολών ηλίου". Κύρος - Κύριος, βασιλέας από ανατολή, ο οποίος ελευθερώνει από την Βαβυλώνα.

Αυτό γίνεται για να ισχύει το "Αγρυπνείτε" και να μην διαταραχθεί η ελεύθερη βούληση του ανθρώπου. Παράδειγμα αν όλοι ξέρανε πότε θα έρθει το τέλος, θα μπορούσανε να τρώνε και να πίνουν υποκριτικά, μέχρι τη στιγμή του τέλους. Ή αν κάποιος ήξερε από πριν τί θα κάνει και τί ρόλο θα παίξει, αυτό θα ήταν ενάντια στην ελεύθερη βούλησή του γιατί θα τον εμπόδιζε να πράξει.

Το ζήτημα είναι πως ο άνθρωπος είναι χορτάρι που ξεραίνεται και ο λόγος του αλλάζει κάθε μέρα. Ο Λόγος του Θεού είναι αιώνιος και δεν αλλάζει. Θα εκπληρωθεί, όποιες και αν είναι οι ανθρώπινες ερμηνείες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2013, 14:25:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χριστος Ελ

Σε έχω ρωτήσει πολλές φορές και δεν απαντάς?

Εχεις δικαίωμα ψήφου και αν ναι,το ασκείς?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DarkElf777
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2013, 22:02:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
DarkElf777
Για αυτό ακριβώς έψαξα να δω αν ήξερε Ελληνικά ο Κωνσταντίνος, για να βγάλω μια άκρη. Ήξερε, άρα είναι ελληνικό, σημαίνει ΧΡΙΣΤΟΣ, μόνο που το 'βγαλε απ' το μυαλό του...


Το αν ήξερε ή όχι ελληνικά ο Μ. Κωνσταντίνος φίλε DarkElf777, έχει δώσει αφορμή για πολλές συζητήσεις και διαφωνίες μεταξύ των ιστορικών. Φυσικά οι περισσότεροι ιστορικοί πιστεύουν ότι δεν γνώριζε ελληνικά,


Στοοοοοπ! Πού και ποιος το λέει αυτό;

quote:

ενώ αυτοί που πρόσκεινται στην εκκλησία προτάσσουν σαν επιχείρημα ότι η μητέρα του Ελένη ήταν Ελληνίδα


Και Ελληνίδα να μην ήταν αλλά μικρασιάτισσα ή και Ρωμαία ακόμα, είχε γεννηθεί και ζούσε σε ΕΛΛΗΝΙΚΗ περιοχή και σίγουρα μιλούσε καλά Ελληνικά.

quote:

- όπως και ο Χριστός για μερικούς -


Βεβαίως! το ομολογούν οι Εβραίοι: Γιεσούα Μπεν Παντέρα είναι το πραγματικό του όνομα. Το μόνο που ξέρουμε σίγουρα. Όλα τα υπόλοιπα είναι πλαστογραφίες. Τώρα είναι που θα με βρίζουν όλοι μαζί... :p

quote:

και ως εκ τούτου τα ελληνικά ήταν η μητρική του γλώσσα,


Ακριβώς!

quote:

αλλά και ότι εκτός από τα λατινικά και τα ελληνικά μιλούσε και άλλες γλώσσες όπως εβραϊκά.


Τα εβραϊκά τα αποκλείω γιατί οι Εβραίοι ήταν "εξαφανισμένοι" εκείνη την εποχή. Μετά την εξέγερση του Μπαρ Κοχμπά, τους πέταξαν έξω και τα εβραϊκά ήταν απαγορευμένα.

quote:

Προσωπικά πιστεύω ότι έχουν δίκιο οι πρώτοι, και στην περίπτωσή του το πολύ να γνώριζε τα ελάχιστα ελληνικά της καραβάνας , ίσα ίσα για να συνεννοείται μέσα στα στρατόπεδα.


Και οι σπουδές που λέει στο wikipedia; ανύπαρκτες; Γιος κυβερνήτη ήταν...

quote:

Την άποψή μου αυτή την ενισχύει και το ότι στο (όραμά) το μήνυμα του θεού ήταν στα λατινικά "In hoc signo vinces" και όχι ελληνικά. Πως λοιπόν είναι δυνατόν ο θεός να του στέλνει μήνυμα στα λατινικά για να μπορέση να το διαβάση και το έμβλημα ΧΡ στα ελληνικά που δεν τα καταλάβαινε κανένας και ειδικότερα οι Ρωμαίοι στρατιώτες; Αυτό μόνο ένας Ευσέβιος το ήξερε.


Μα το όραμα ήταν παραμύθι για προπαγάνδα λέμε... Ότι να 'ναι έλεγαν. Άλλοι έλεγαν το λατινικό, άλλοι το ελληνικό, άλλοι έλεγαν ΧΡ, άλλοι σταυρό. Εγώ προσωπικά πριν το ψάξω, νόμιζα ότι ήταν το ελληνικό και με σταυρό, γιατί αυτό λέει η εδώ εκκλησία... Οι... διαβολικοί μασόνοι - δόγμα της Υόρκης - έχουν το λατινικό με σταυρό στα εμβλήματα τους... :p

Οι στρατιώτες δε χρειαζόταν να καταλαβαίνουν. Τους είπαν να βάλουν στις ασπίδες ένα έμβλημα και το βάλανε.

quote:

Αλλά το πιο αστείο για μένα σ' αυτή την ιστορία του (αγίου) τιτανογιγαντοτεραστιομέγιστου φτου και βγήκα Κωνσταντίνου, είναι ότι δεν απαρνήθηκε ποτέ τον τίτλο του μέγιστου αρχιερέα "Pontifex Maximus" που κατείχε, και τον υποχρέωνε να θυσιάζη στον Δία.


Είπαμε μέγας ναι, άγιος όχι, επειδή ακριβώς ήταν μέγας. Τώρα εγώ το καταλαβαίνω αυτό που λες ότι έκανε, αφού ήταν αυτοκράτορας και έπρεπε να είναι όλος ο όχλος ικανοποιημένος, τι να έκανε κι αυτός; Θυσίαζε όπου "έπρεπε" δια το θεαθήναι. Το πρόβλημα αυτό το "έλυσε" αργότερα ο Θεοδόσιος...

quote:

DarkElf777
quote:

Εγω προσπάθησα να τους εξηγήσω ότι μάλλον απ' το μυαλό του το 'βγαλε ο Κωνσταντίνος


Μπα, άλλος πρέπει να το έβγαλε από το μυαλό του. Ο Κωνσταντίνος δεν μας λέει τίποτα για το ουράνιο SMS.


Ο ίδιος το έβγαλε γιατί υιοθέτησε το έμβλημά αυτό πριν τη μάχη, όταν δεν ήταν ακόμα αυτοκράτορας και δεν είχε γραφτεί καμιά βιογραφία.

quote:

quote:
Αν σου πω ότι ο "αγαπάτε αλλήλους" υπήρξε μεν, αλλά δεν έχει καμία σχέση με όλα αυτά, θα με πιστέψεις;

Όχι..!


Καλά, μη φωνάζεις... :p

quote:

Ο "Αγαπάτε Αλλήλους" ήταν για μένα εξ΄ ολοκλήρου μυθικό πρόσωπο και μάλιστα, προηγείται της παλιάς διαθήκης.
Υπήρξε προίκα από την μισητή Αίγυπτο κι από την οποία οι πιο έξυπνοι Εβραίοι ήθελαν να απαλλαγούν ολοκληρωτικά.


Υπάρχει η ιστορία με τον Όσιρι, την Ίσιδα, (Ασέτ), τον Ώρο και τον Σέτι, αλλά αυτό υποτίθεται ότι συνέβη κατά τους μυθικούς χρόνους, δεν ήταν προφητεία για το μέλλον. Μπορεί οι δημιουργοί του "μεσσία" να εμπνεύστηκαν από εκεί. Από όσο ξέρω αρκετοί "Εβραίοι" της Εξόδου - για να μη πω οι περισσότεροι - Αιγύπτιοι του Άτον ήσαν... Ο λόγος που οι Βαβυλώνιοι τους πήραν σκλάβους είναι επειδή ήσαν σύμμαχοι των Αιγυπτίων. Μισητοί οι Αιγύπτιοι δεν ήσαν αλλά προστάτες. Τουλάχιστον μέχρι τότε που τους νίκησαν οι Βαβυλώνιοι. Μετά στράφηκαν στους Πέρσες...

Ο Ιησούς ήταν μάλλον θύμα συμπτώσεως. Εμφανίστηκε όταν οι Εβραίοι περίμεναν το μεσσία. Δεν τους είπε αυτά που περίμεναν να ακούσουν, όπως οι επόμενοι "μεσσίες" με τελευταίο τον Μπαρ Κοχμπά, που τους οδήγησαν τελικά στην καταστροφή. Πλήρωσε με τη ζωή του την εντιμότητά του, το ότι αρνήθηκε να τους εξαπατήσει όπως έκαναν οι άλλοι.

Ηθικό δίδαγμα: Πρόσεχε αυτούς που λένε ο,τι θέλεις να ακούς. Είναι όλοι απατεώνες. Άσχετο αλλά χρήσιμο: Η τηλεόραση που με το σύστημα της τηλεθέασης εξ ορισμού σου λέει ο,τι θέλεις να ακούς είναι ΑΠΑΤΗ...

quote:

Όπως συμβαίνει πάντα με τους πιστούς, είναι φοβερά δύσκολο να τους αλλάξεις την πίστη μαζικά και ακόμη πιο δύσκολο να συμβεί αυτό σε απομονωμένα μικρά χωριά τσομπάνηδων δυο χιλιάδες χρόνια πριν.


Υπερβολές... εντάξει δεν ήταν και οι πιο πολιτισμένοι, οι πιο απολίτιστοι ήσαν, αλλά και πόλεις είχαν και τεχνίτες και μαγαζιά είχαν εκείνη την εποχή που λες. Όμως ναι, οι Εβραίοι ήσαν οι "ισλαμιστές" της αρχαιότητας, ήσαν αδιάλλακτοι με τη θρησκεία, ταραξίες, τρομοκράτες και δημιουργούσαν συνεχώς προβλήματα...

quote:

Έτσι ο Γιεζουά διατηρήθηκε, ανανεώθηκε, συμπληρώθηκε, προσαρμόστηκε και ταυτίστηκε με την καινούργια του πατρίδα.
Βλέπουμε ότι και οι Έλληνες Χριστιανοί, από πάντα, επιχειρούν να τον ταυτίσουν με την Ελλάδα. Του δώσαν ένα πιο Ελληνικό όνομα "Χριστός" και σταδιακά το νιώθουν δικό τους παιδί. Στις μέρες μας, τον φανταστικό Γιεζουά τον θεωρούν πια, Έλληνα πατριώτη


Δεν έχει καμία σχέση με την Ελλάδα, ασχέτως αν ο πατέρας του ήταν Έλληνας ή Ρωμαίος. Ήταν απλά ένας αναθεωρητής της ιουδαϊκής θρησκείας που τον σκότωσε το ιερατείο για να του κλείσει το στόμα. Μετά, επιτήδειοι όπως ο Σίμων - "Πέτρος" - και ο Σαούλ - "Παύλος" - έστησαν cult.

Ο Σίμων, εάν ζούσε στις μέρες μας, όχι άγιος δε θα ήταν, αλλά ειδεχθής εγκληματίας που θα πήγαινε ισόβια στη φυλακή ως αρχηγός κοινοβίου / cult με mind control, αρπαγές και ρευστοποιήσεις περιουσιών και φόνους, αν κρίνουμε απ' αυτά που ομολογούνται συγκαλυμμένα στις πράξεις των "αποστόλων" και πιο συγκεκριμένα στην ιστορία των άτυχων Ανανία και Σαπφείρας. Ο Σαούλ από την άλλη πήγε στη Ρώμη και επεδίδετο σε συνομωσίες με τον Σενέκα κλπ. κλπ. Η Ρώμη κυνήγησε - ανεπιτυχώς - ΑΥΤΟ το cult - που ήταν επικίνδυνο για το κράτος - και ΟΧΙ την ειρηνιστική διδασκαλία - που άλλωστε την συνέφερε - του άμοιρου του Γιεσούα, ο οποίος και δολοφονήθηκε και το όνομά του χρησιμοποιήθηκε στην απάτη της χιλιετίας... Αμφιβάλλω αν θα υπάρξει μεγαλύτερη απάτη στα επόμενα 10 χιλιάδες χρόνια...

quote:

Βέβαια, όπως δεν υπάρχουν ικανές αποδείξεις για την ιστορική ύπαρξή του, δεν υπάρχουν ικανές αποδείξεις ούτε και για την Αιγυπτιακή του προέλευση.
Αυτά είναι υποθέσεις. Το μόνο απόλυτα σίγουρο είναι, ότι ο Θεάνθρωπος Γιεζουά της Βίβλου και των θαυμάτων, ως τέτοιος, αποτελεί προϊόν αχαλίνωτης φαντασίας.


Δεν είπα για θεάνθρωπους και θαύματα, αυτά είναι όντως προϊόντα αχαλίνωτης φαντασίας και σκοπιμότητας φυσικά...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1865234
Maintained by Digital Alchemy