ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η απάτη των προφητειών
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2013, 00:51:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DarkElf777
Στοοοοοπ! Πού και ποιος το λέει αυτό;

Εντελώς πρόχειρα φίλε DarkElf777 για να μη ψάχνω βραδιάτικα .

Δ. Κοργιανίτης (συγγραφέας)“Το λυκόφως των θεών“. Ο Κωνσταντίνος δεν μιλούσε Ελληνικά.
Ελένη Γλύκατζη - Αρβελέρ. Ο Κωνσταντίνος δεν μιλούσε Ελληνικά.
Β. Αλεξάκης (συγγραφέας) “Μ. Χ." Ο Κωνσταντίνος δεν μιλούσε Ελληνικά.
Πατέρας Μεταλληνός Ο Κωνσταντίνος μιλούσε θαυμάσια Ελληνικά.

Τώρα αν κάνης τον κόπο να ψάξης λιγάκι θα συναντήσης τα ίδια . Άλλοι μιλούσε , άλλοι δεν μιλούσε ελληνικά . Πάντως σε κάποιο από τα βιβλία μου , νομίζω στο "Χαλκεύοντας την ιστορία" του Απόστολου Λυμπερίδη , είχα διαβάσει ότι ο Κωνσταντίνος δεν γνώριζε ελληνικά . Δυστυχώς το εν λόγω βιβλίο το έχω στη βιβλιοθήκη μου της Αθήνας , και δεν μπορώ να σου το επιβεβαιώσω .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2013, 13:51:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χριστος Ελ

Σε έχω ρωτήσει πολλές φορές και δεν απαντάς?

Εχεις δικαίωμα ψήφου και αν ναι,το ασκείς?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Τί ψηφίζεις;

Μην ανησυχείς πάντως. Με μια ψήφο του Χρίστου Έλ δεν πρόκειται να αλλάξει ο κόσμος και να κυβερνήσουν οι τρελοί. Ειρήνη και ασφάλεια σε όλη τη γη, μη φοβάσαι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2013, 14:00:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η προφητεία ποτέ δεν είναι ένα μοναδικό γεγονός που έρχεται άξαφνα. Πάντα προηγούνται σημεία - άλλα γεγονότα, που δείχνουν σε αυτούς που έχουν μάτια ότι το τέλος είναι κοντά.

Οι πονηροί ποτέ δεν θα μάθουν την ακριβή ώρα και στιγμή, αλλά θα έρθει ως άξαφνος όλεθρος. Γιατί έτσι κι αλλιώς δεν βλέπουν τα σημεία, για να είναι προετοιμασμένοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2013, 21:16:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ipkara
Πάντως καλό θα ήταν να δούμε και αυτήν την άποψη που υποστηρίζεται ότι δεν είναι Χ Ρ(chi-rho) αλλά είναι τα αγγλικά ιξ πε. Πάντως στο internet πρόχειρα που κοίταξα δεν υπάρχει καμία ερμηνεία σαν αυτήν που είπε ο sesotris, δηλαδή ιξ πε.

Σιγά μην υπήρχε...

Όταν ακούς ότι ο μακαρίτης ο Μισύρης ήταν ο "εφευρέτης" της εξήγησης καταλαβαίνεις τι παίζει...

Εγώ πάντως επαναλαμβάνω την πρότασή μου προς το Σωτήρη

@Sesostris

Παίζουμε ένα παιχνιδάκι?

Αν έχεις ιστορικές πηγές που κάνουν την ανωτέρω ταύτιση θα σου ζητήσω δημόσια συγγνώμη και θα με αποκαλείς ΟΠΩΣ ΘΕΣ.

Αν δεν μας φέρεις ιστορικές πηγές θα σε φωνάζω ΚΟΙΝΟ ΑΠΑΤΕΩΝΑ.

Το δέχεσαι????

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2013, 21:27:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
@Sesostris

Ο ΜΥΘΟΠΛΑΣΤΗΣ ΕΥΣΕΒΙΟΣ ΚΑΙΣΑΡΕΙΑΣ

Aπό το βιβλίο του Στρατηγού και συγγραφέως κ. Γερ. Καλογεράκη   "Το ολοκαύτωμα του Ελληνισμού"  σελ. 48-50, εκδόσεις Δίον:  

Άαααααλλη αξιόπιστη ιστορική πηγή!!!!

Ρε Σωτήρη αυτός ο Καλογεράκης δεν είναι που ισχυρίζεται ότι επικοινωνεί με τους Ολύμπιους με SMS και e-mails και περίμενε το αστρόπλοιο από το Σείριο στις 21/12/12???

Για να δούμε τι λέει ο ίδιος

-Την 21.12.2012 κλείνει ο κύκλος του Φοίνικα των 1460 ετών μαζί με τον κύκλο του Ζωδιακού και σύμφωνα με το «Ημερολόγιο Πέτρας» της μεγάλης πυραμίδας προαναγγέλλεται η επιστροφή των Θεών.
Ο Ησίοδος μας προειδοποιεί ότι ο Ζευς θα επιστρέψει με το τέλος του Μεγάλου Ενιαυτού.
Οι ακόλουθοι του Ερμή του Τρισμεγίστου, οι Ζεπ Τεπί, και αυτοί υποσχέθηκαν ότι θα γυρίσουν με το Τέλος του Χρόνου.

Και εν συνεχεία

Μήπως εμείς θα είμαστε οι τυχεροί που θα υποδεχτούμε τους κομιστές του καλού, του αγαθού, της αρετής, της αγάπης, του μέτρου, της ελευθερίας, και της δικαιοσύνης, που είναι οι θεοί του Ολύμπου, οι θεοί των Ελλήνων, οι προπάτορές μας, μαζί με τον μεγάλο πατέρα Δία, τον πατέρα θεών και ανθρώπων, που επιστρέφουν και «ες αεί έσονται»;
Ποιος ξέρει τι μπορεί να συμβεί; Ας μην αποκλείσουμε τίποτε. Ίσως και να είμαστε εμείς οι τυχεροί που θα υποδεχτούμε τους Θεούς μας.

http://aorata-gegonota.blogspot.gr/2012/12/21-2012.html


ΑΥΤΟΝ ΜΑΣ ΚΟΥΒΑΛΗΣΕΣ ΓΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΟ ΤΟΥ ΕΥΣΕΒΙΟΥ????

Ήμαρτον ρε συ...
Σίγουρα μπορείς και κάτι καλύτερο!

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 15/04/2013 22:57:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2013, 21:29:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ipkara
sesotris μία ερώτηση: Ο Καλογεράκης Συγγραφέας αυτού του κομματιού που μας έφερες, είναι αυτός που ο αείμνηστος Φουράκης μας λέει ότι είναι μασώνος και ότι μάλιστα στο τελευταίο του βιβλίο το παραδέχεται ότι είναι ΜΑΣΩΝΟΣ;;;



Ναι αυτός είναι ipkara (και ο Φουράκης λέει και άλλα πικάντικα πραγματάκια γι'αυτόν)...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2013, 21:45:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ipkara
quote:
Aπό το βιβλίο του Στρατηγού και συγγραφέως κ. Γερ. Καλογεράκη "Το ολοκαύτωμα του Ελληνισμού" σελ. 48-50, εκδόσεις Δίον

sesotris θα μου επιτρέψεις να έχω επιφυλάξεις όσον αφορά τον συγκεκριμένο εκδοτικό οίκο. Ακούγονται και λέγονται πολλά για τον συγκεκριμένο εκδοτικό οίκο (τα οποία δεν ξέρω 100% αν είναι αλήθεια) αλλά γνωρίζω ότι ο συγκεκριμένος οίκος προωθεί πολλά βιβλία κατά του χριστιανισμού και με κάνει να είμαι επιφυλακτικός.

Και πολύ καλά κάνεις.

Ύπάρχει εδώ μέσα το μέλος macedon που είναι κατ'εμέ ο αρχηγός της παρέας των χριστομάχων (και του sesostris με τον οποίο μιλάς).

Τον τελευταίο καιρό έχει εξαφανιστεί από το esoterica αν και τα τελευταία 7+ ήταν ενεργότατο μέλος με πλούσιο χριστομαχικό έργο.

Ο macedon λοιπόν εξέδωσε από τις εκδόσεις Δίον ένα ρυπαρογράφημα εναντίον του Χριστού και του Χριστιανισμού.

http://www.psarasbooks.gr/eshop/book.php?TitlesID=165078

Σύμφωνα με δημόσια ομολογία του (και εν μέσω της πρωτοφανούς οικονομικής κρίσης) εξέδωσε το 2011 ρυπαρογράφημά του ΔΩΡΕΑΝ!!!

Καταλαβαίνεις ότι η εντύπωση που έχεις για τον εν λόγω εκδοτικό οίκο είναι πέρα ως πέρα σωστή!

quote:

Φυσικά όμως δεν μπορώ να εμπιστευτώ έναν στρατηγό και συγγραφέα για ιστορική γνώση με αντικείμενο τον Ευσέβιο. Πόσο μάλλον αν είναι πράγματι μασώνος!!!!
Φιλικά

Αν είσαι χριστομάχος κάτι τέτοιες "λεπτομέρειες" τις παραβλέπεις...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2013, 22:06:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DarkElf777
Δε σπαταλάω χρόνο σε μαλακίες, μόνο σε σοβαρές συζητήσεις.

Σοβαρές συζητήσεις χωρίς σοβαρή βιβλιογραφία και με πετσοκομμένα copy paste από το internet μόνο στο μυαλό σου μπορούν να υπάρξουν...

quote:

Άπαξ και άρχισαν τα "είσαι ψεύτης", "είσαι κότα" κλπ. εγώ σταματάω τη συζήτηση γιατί πλέον δεν είναι συζήτηση, είναι καβγάς...

Βρε φέρε τα ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ που να επιβεβαιώνουν τις ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΣΟΥ ΑΠΟΨΕΙΣ και άσε μετά να λέω ότι θέλω. Έγω θα έχω το πρόβλημα τότε.

Όσο όμως δεν υποστηρίζεις τους ισχυρισμούς σου με ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ παραμένουν ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ περί ιστορικών γεγονότων και προσώπων και μπορώ να σου λέω όοοοοοτι θέλω επ'αυτών!

Ειλικρινά, ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ???

quote:

Δεν είμαι υποχρεωμένος εγώ να ακούω ότι είμαι ψεύτης και κότα από έναν γκαιμπελίσκο της εκκλησίας...

Βρε φέρε ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΣΤΟΜΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ κάνε όοοοοοοοσους χαρακτηρισμούς γουστάρεις.

Εάν οι χαρακτηρισμοί προηγούνται των αντεπιχειρημάτων (ΟΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΩΣ ΠΑΓΙΑ ΤΑΚΤΙΚΗ ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΜΑΧΙΚΑ ΜΕΛΗ ΕΔΩ ΜΕΣΑ) θα καλοπερνάτε μια χαρά...


quote:
Τι θα κέρδιζε ο ΠανοςΤ αν σας κατατρόπωνε όλους λόγω δικής σας έλλειψης γνώσεων και είχε άδικο χωρίς να το ξέρει;

ΤΙΠΟΤΑ, ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΔΙΚΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΩ ΚΑΙ ΕΓΩ.

Μέχρι τότε τουμπεκί ψιλοκομμένο όπως και τα άλλα μέλη που προηγήθηκαν εσού...

quote:

Τι θα κερδίσω εγώ αν τον διαλύσω και έχει δίκιο αυτός, χωρίς να το ξέρω;

ΤΙΠΟΤΑ, ΚΑΘΩΣ ΘΑ ΕΙΧΕΣ ΠΛΑΝΗΘΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΣΤΑΘΗΚΑ ΑΞΙΟΣ ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΟΥ.

Πάντως, θα έβαζα την ουρά στα σκέλια και θα εξαφανιζόμουνα με ελαφρά και μάλιστα με κλονισμένη την πίστη μου...

quote:

Την αλήθεια ψάχνουμε και όχι ποιος θα νικήσει ποιόν.

Χωρίς σοβαρή ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ δεν ψάχνεις ΚΑΜΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ απλά κάνεις (και σου κάνουν) χαβαλέ...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2013, 22:19:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris
quote:
ipkara
sesotris θα μου επιτρέψεις να έχω επιφυλάξεις όσον αφορά τον συγκεκριμένο εκδοτικό οίκο. Ακούγονται και λέγονται πολλά για τον συγκεκριμένο εκδοτικό οίκο (τα οποία δεν ξέρω 100% αν είναι αλήθεια) αλλά γνωρίζω ότι ο συγκεκριμένος οίκος προωθεί πολλά βιβλία κατά του χριστιανισμού και με κάνει να είμαι επιφυλακτικός.

Φίλε ipkara είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου να εμπιστεύεσαι ή όχι κάποιον . Όμως θα μου επιτρέψης να διαφωνήσω ως προς τους λόγους τους οποίους επικαλείσαι . Κάθε εκδοτικός οίκος απευθύνεται σε ένα ορισμένο κοινό αναγνωστών και εκδίδει τα βιβλία που το περιεχόμενό τους το ενδιαφέρει . Με το ίδιο σκεπτικό θα μπορούσε κάποιος άλλος να μην εμπιστεύεται ένα εκδοτικό οίκο που τυπώνει αποκλειστικά βιβλία μεταφυσικού , ή εκκλησιαστικού , ή επαναστατικού περιεχομένου . Κατά τη γνώμη μου η εξειδίκευση ενός εκδοτικού οίκου δεν αποτελεί κατ' ανάγκην και κριτήριο αξιολόγησης .

Άσε Σωτήρη του εξήγησα εγώ του ipkara και θεωρώ ότι κατάλαβε.

Το ότι οι εν λόγω (και παραπλήσιες) εκδόσεις αποτελούν ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΣΑΣ ΠΗΓΗ ΚΑΙ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ αναδεικνύουν την ΕΝΔΕΙΑ των επιχειρημάτων σας και αφορούν μόνο εσάς ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ!

quote:

quote:
ipkara
Φυσικά όμως δεν μπορώ να εμπιστευτώ έναν στρατηγό και συγγραφέα για ιστορική γνώση με αντικείμενο τον Ευσέβιο.

Δεν έχει σχέση με την αξιοπιστία του το επάγγελμα του κάθε ιστορικού ή ιστοριοδίφη φίλε ipkara , αλλά το βάθος και η αντικειμενικότητα της έρευνάς του .

Για την αντικειμενικότητα του Μισύρη (αλλά και του Καλογεράκη) δεν πιστεύω να σε άφησα ανικανοποίητο...

Αν θες κι'άλλο μη διστάσεις να μου το πεις!

quote:
Το ότι ο Καλογεράκης ήταν στρατιωτικός δεν είναι κριτήριο που μειώνει την αξιοπιστία του σαν συγγραφέα .

Το ότι περιμένει τους Ολύμπιους θεούς και τα αστρόπλοια από το Σείριο ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΕΙΝΑΙ???

Θύμισέ μου Σωτήρη είσαι άθεος (ντεμέκ εννοώ σαν το macedon) ή δωδεκαθειστής?

quote:

Άλλωστε δεν είναι ο μοναδικός που έχει αυτή τη γνώμη για τον Ευσέβιο . Την ίδια γνώμη έχουν όλοι οι ιστορικοί , εκτός από αυτούς που υπηρετούν την εκκλησία .

Ε, μα φέρε τους ΚΑΝΟΝΙΚΟΥΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΥΠΟΝΟΕΙΣ και μη μας ταλαιπωρείς με Μισύρηδες και Καλογεράκηδες....

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2013, 22:47:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Προσωπικά πιστεύω ότι έχουν δίκιο οι πρώτοι , και στην περίπτωσή του το πολύ να γνώριζε τα ελάχιστα ελληνικά της καραβάνας , ίσα ίσα για να συνεννοείται μέσα στα στρατόπεδα .

Είναι φανερό ότι πρόκειται για προσωπική σου άποψη οπότε θα μπορούσα να σου κάνω πλάκα αλλά βαριέμαι...

quote:

Την άποψή μου αυτή την ενισχύει και το ότι στο (όραμά) το μήνυμα του θεού ήταν στα λατινικά "In hoc signo vinces" και όχι ελληνικά .

Εδώ όμως έδωσες ρέστα...

ΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΕΓΙΝΕ Σωτήρη....

http://en.wikipedia.org/wiki/In_hoc_signo_vinces

quote:

Πως λοιπόν είναι δυνατόν ο θεός να του στέλνει μήνυμα στα λατινικά για να μπορέση να το διαβάση και το έμβλημα ΧΡ στα ελληνικά που δεν τα καταλάβαινε κανένας και ειδικότερα οι Ρωμαίοι στρατιώτες ;

Είδες πως πνίγεστε σε μια κουταλιά νερό???

quote:

Αυτό μόνο ένας Ευσέβιος το ήξερε .

Μωρέ ο Ευσέβιος καλά σας τα έγραψε αλλά η τσίμπλα στα μάτια η μύξα στον εγκέφαλο και το μίσος στην καρδιά δεν σας επιτρέπουν να κατανοήσετε ΟΥΔΕΝ...

(και ύστερα σας φταίω εγώ που σας κάνω ΣΟΒΑΡΗ ΠΛΑΚΙΤΣΑ!)

quote:

Αλλά το πιο αστείο για μένα σ' αυτή την ιστορία του (αγίου) τιτανογιγαντοτεραστιομέγιστου φτου και βγήκα Κωνσταντίνου ,(...)

Έχεις και χιούμορ πανάθεμά σε...

quote:

(...) είναι ότι δεν απαρνήθηκε ποτέ τον τίτλο του μέγιστου αρχιερέα "Pontifex Maximus" που κατείχε , και τον υποχρέωνε να θυσιάζη στον Δία .

...και ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΙΟΥΜΟΡ ΤΟΥ ΘΕΟΥ!!!!

Αυτόν τον "τελειωμένο" Παγανιστή (και τη μητέρα του) ΕΠΕΛΕΞΕ για να ΕΔΡΑΙΩΣΕΙ ΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ (και όχι κάποιο χριστιανόπληκτο χριστιανόπουλο) και μη μου πεις ότι δεν τα κατάφερε???

1700 χρόνια και ακόμα ΣΚΟΥΖΕΤΕ...

Υ.Γ Το ίδιο "χιούμορ" επέδειξε και για κάποιους από τους 12 μαθητές του Χριστού και για τον Απόστολο Παύλο και για τους συγγενείς πρώτου βαθμού μεγάλων διωκτών του Χριστιανισμού και, και, και....

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2013, 22:56:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DarkElf777

Βεβαίως! το ομολογούν οι Εβραίοι: Γιεσούα Μπεν Παντέρα είναι το πραγματικό του όνομα. Το μόνο που ξέρουμε σίγουρα. Όλα τα υπόλοιπα είναι πλαστογραφίες. Τώρα είναι που θα με βρίζουν όλοι μαζί... :p


quote:

Τα εβραϊκά τα αποκλείω γιατί οι Εβραίοι ήταν "εξαφανισμένοι" εκείνη την εποχή. Μετά την εξέγερση του Μπαρ Κοχμπά, τους πέταξαν έξω και τα εβραϊκά ήταν απαγορευμένα.


quote:

Υπάρχει η ιστορία με τον Όσιρι, την Ίσιδα, (Ασέτ), τον Ώρο και τον Σέτι, αλλά αυτό υποτίθεται ότι συνέβη κατά τους μυθικούς χρόνους, δεν ήταν προφητεία για το μέλλον. Μπορεί οι δημιουργοί του "μεσσία" να εμπνεύστηκαν από εκεί. Από όσο ξέρω αρκετοί "Εβραίοι" της Εξόδου - για να μη πω οι περισσότεροι - Αιγύπτιοι του Άτον ήσαν... Ο λόγος που οι Βαβυλώνιοι τους πήραν σκλάβους είναι επειδή ήσαν σύμμαχοι των Αιγυπτίων. Μισητοί οι Αιγύπτιοι δεν ήσαν αλλά προστάτες. Τουλάχιστον μέχρι τότε που τους νίκησαν οι Βαβυλώνιοι. Μετά στράφηκαν στους Πέρσες...

Ο Ιησούς ήταν μάλλον θύμα συμπτώσεως. Εμφανίστηκε όταν οι Εβραίοι περίμεναν το μεσσία. Δεν τους είπε αυτά που περίμεναν να ακούσουν, όπως οι επόμενοι "μεσσίες" με τελευταίο τον Μπαρ Κοχμπά, που τους οδήγησαν τελικά στην καταστροφή. Πλήρωσε με τη ζωή του την εντιμότητά του, το ότι αρνήθηκε να τους εξαπατήσει όπως έκαναν οι άλλοι.

Ηθικό δίδαγμα: Πρόσεχε αυτούς που λένε ο,τι θέλεις να ακούς. Είναι όλοι απατεώνες. Άσχετο αλλά χρήσιμο: Η τηλεόραση που με το σύστημα της τηλεθέασης εξ ορισμού σου λέει ο,τι θέλεις να ακούς είναι ΑΠΑΤΗ...


quote:

Δεν έχει καμία σχέση με την Ελλάδα, ασχέτως αν ο πατέρας του ήταν Έλληνας ή Ρωμαίος. Ήταν απλά ένας αναθεωρητής της ιουδαϊκής θρησκείας που τον σκότωσε το ιερατείο για να του κλείσει το στόμα. Μετά, επιτήδειοι όπως ο Σίμων - "Πέτρος" - και ο Σαούλ - "Παύλος" - έστησαν cult.

Ο Σίμων, εάν ζούσε στις μέρες μας, όχι άγιος δε θα ήταν, αλλά ειδεχθής εγκληματίας που θα πήγαινε ισόβια στη φυλακή ως αρχηγός κοινοβίου / cult με mind control, αρπαγές και ρευστοποιήσεις περιουσιών και φόνους, αν κρίνουμε απ' αυτά που ομολογούνται συγκαλυμμένα στις πράξεις των "αποστόλων" και πιο συγκεκριμένα στην ιστορία των άτυχων Ανανία και Σαπφείρας. Ο Σαούλ από την άλλη πήγε στη Ρώμη και επεδίδετο σε συνομωσίες με τον Σενέκα κλπ. κλπ. Η Ρώμη κυνήγησε - ανεπιτυχώς - ΑΥΤΟ το cult - που ήταν επικίνδυνο για το κράτος - και ΟΧΙ την ειρηνιστική διδασκαλία - που άλλωστε την συνέφερε - του άμοιρου του Γιεσούα, ο οποίος και δολοφονήθηκε και το όνομά του χρησιμοποιήθηκε στην απάτη της χιλιετίας... Αμφιβάλλω αν θα υπάρξει μεγαλύτερη απάτη στα επόμενα 10 χιλιάδες χρόνια...


Θα επαναλάβω το κρίσιμο ερώτημα του ΝΙΚΟΜΑΧΟΥ.

DarkElf777, έχεις ακόμα το δικαίωμα της ψήφου???

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2013, 23:12:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Sesostris
Πάντως σε κάποιο από τα βιβλία μου , νομίζω στο "Χαλκεύοντας την ιστορία" του Απόστολου Λυμπερίδη , είχα διαβάσει ότι ο Κωνσταντίνος δεν γνώριζε ελληνικά . Δυστυχώς το εν λόγω βιβλίο το έχω στη βιβλιοθήκη μου της Αθήνας , και δεν μπορώ να σου το επιβεβαιώσω .

Ρε Σωτήρη πλάκα μας κάνεις????

Αυτές τις σαχλαμάρες διαβάζεις ΩΣ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ???

Για πάρε λίγο Λυμπερίδη μπας και βρεις αυτό που ψάχνεις

http://epic-atheist.blogspot.gr/2011_03_01_archive.html

Για όλους τους υπόλοιπους έχω το ΒΑΡΥ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ του super duper wow ιστορικού που ακούει στο όνομα Λυμπερίδης και αποτελεί βιβλιογραφική πηγή για τις παπάτζες που χωρίς ντροπή μας κουβαλάς εδώ μέσα...

http://www.biblionet.gr/author/88745/%CE%91%CF%80%CF%8C%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CF%82_%CE%9B%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%B4%CE%B7%CF%82

Υ.Γ Αλήθεια, στην περίφημη "βιβλιοθήκη της Αθήνας" δεν ήταν και τα "πρωτότυπα" του ΠΑΡΑΠΟΙΗΜΕΝΟΥ ΤΕΡΤΥΛΛΙΑΝΟΥ ΠΟΥ ΕΙΧΕΣ ΚΟΥΒΑΛΗΣΕΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΕΙΧΕΣ ΥΠΟΣΧΕΘΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑ ΦΕΡΕΙΣ ΣΤΟΝ ROBBEN ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΧΡΟΝΙΑ???

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2013, 00:47:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Panos T

Mερικές ερωτήσεις:

Α. Θεωρείς την ιστορία επιστήμη και τον ιστορικό επιστήμονα?

Β. Είσαι απόλυτα σίγουρος,ότι η Ιστορία είναι γραμμένη σωστά?

Γ. Είσαι απόλυτα σίγουρος πώς οι αφηγητές των γεγονότων,είναι αντικειμενικοί και δεν διέπονται απο προκαταλήψεις ή δεν εξυπηρετούσαν τα συμφέροντα των νικητών?

Δ. Ενας 'αναγνωρισμένος" ιστορικός,είναι για σένα πάντα, ο φέρων την γνώση των πραγματικών γεγονότων,τα οποία εξιστορεί?

Ε. Θα μπορούσαν κάποιοι ή και όλοι απο τους κατωτέρω,να ήταν οι "Λιακόπουλοι" της εποχης τους?Για διάφορους λόγους.
Θουκιδίδης,Στράβων,Ξενοφών,Φερεκύδης,Πλούταρχος.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DarkElf777
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2013, 01:08:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Panos T

Mερικές ερωτήσεις:

Α. Θεωρείς την ιστορία επιστήμη και τον ιστορικό επιστήμονα?

Β. Είσαι απόλυτα σίγουρος,ότι η Ιστορία είναι γραμμένη σωστά?

Γ. Είσαι απόλυτα σίγουρος πώς οι αφηγητές των γεγονότων,είναι αντικειμενικοί και δεν διέπονται απο προκαταλήψεις ή δεν εξυπηρετούσαν τα συμφέροντα των νικητών?

Δ. Ενας 'αναγνωρισμένος" ιστορικός,είναι για σένα πάντα, ο φέρων την γνώση των πραγματικών γεγονότων,τα οποία εξιστορεί?

Ε. Θα μπορούσαν κάποιοι ή και όλοι απο τους κατωτέρω,να ήταν οι "Λιακόπουλοι" της εποχης τους?Για διάφορους λόγους.
Θουκιδίδης,Στράβων,Ξενοφών,Φερεκύδης,Πλούταρχος.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Και μιλάμε για εποχές που αν έλεγες κάτι που δεν άρεσε στους άρχοντες ή το ιερατείο, μπορεί και να έχανες το κεφάλι σου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2013, 01:20:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή είναι η αλήθεια DarkElf777.
Αν δεν ήσουν αρεστός στους κρατούντες ή και στους απογόνους τους ακόμη,είχες τις ίδιες πιθανότητες να γίνεις μακαρίτης,όσες έχει και ο χιμπατζης που διασχίζει ναρκοπέδιο.

Και έρχεται ο Πάνος Τ και σου λέει ότι το @ρχίδι είδε ένα όραμα και ένα άλλο @ρχίδι το επιβεβαίωσε,ώστε ένα σύγχρονο @ρχίδι,που αναπαράγει τα λεχθέντα των δυο προηγούμενων,να θεωρείται ειδικό @ρχίδι!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DarkElf777
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2013, 09:54:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτή είναι η αλήθεια DarkElf777.
Αν δεν ήσουν αρεστός στους κρατούντες ή και στους απογόνους τους ακόμη,είχες τις ίδιες πιθανότητες να γίνεις μακαρίτης, όσες έχει και ο χιμπατζης που διασχίζει ναρκοπέδιο.


Ακριβώς.

quote:

Και έρχεται ο Πάνος Τ και σου λέει ότι το @ρχίδι είδε ένα όραμα και ένα άλλο @ρχίδι το επιβεβαίωσε, ώστε ένα σύγχρονο @ρχίδι, που αναπαράγει τα λεχθέντα των δυο προηγούμενων,να θεωρείται ειδικό @ρχίδι!!!

Αν ήταν έτσι οπως το λες θα ήταν συγχωρεμένος. Έχει στοιχεία που τον βοηθούν να υποψιαστεί την αλήθεια και τα ΑΓΝΟΕΙ σκοπίμως για να του "βγει" αυτό που θέλει. Έχει στοιχεία για το ποιόν του ανθρώπου αυτού:

1. Έβρασε τη γυναίκα του, η οποία προηγουμένως ΤΟΥ ΕΣΩΣΕ ΤΗ ΖΩΗ και σκότωσε και το γιο του... Σωβινιστικό γουρούνι και αγνώμων... Αν μη τι άλλο για τη δημόσια εικόνα του έπρεπε το πολύ πολύ να τους εξορίσει ή να αγνοήσει το λόγο που τον οδήγησε σε αυτή την πράξη και να πάρει κάποια διακριτικά μέτρα για να μη ξανασυμβεί. Όχι πάντως σκοτωμούς... Ένας άγιος δεν σκοτώνει την οικογένειά του.

2. Έβαλε να σκοτώσουν τον εχθρό του εν καιρώ ειρήνης όταν είχε πλέον νικήσει και κανείς δεν τον απειλούσε. Εγώ στη θέση του θα έβαζα να τον φυλάνε κιόλας μη τον σκοτώσει κανένας άλλος και διασυρθώ εγώ, προκειμένου να προστατεύσω την υστεροφημία μου... Ένας άγιος συγχωρεί τον εχθρό του. Δες εδώ τι έκανε ο "άγιος" στον εχθρό του...

http://en.wikipedia.org/wiki/Licinius

Τα αγνοεί όλα και επιμένει ότι ένα τέτοιο ΚΑΘΑΡΜΑ τιμήθηκε απ' το θεό με το να δει οποιοδήποτε όραμα. Ούτε τον κ@λο του θεού δεν ήταν άξιος να δει... Επίσης - παρά την εξαφάνιση όλων των "δυσάρεστων" στοιχείων από τους ομοίους του στο παρελθόν - έχει και τρίτο στοιχείο για να υποψιαστεί την ΑΠΑΤΗ:

3. Προηγούμενο "όραμα" με θεό της "αντίπαλης" θρησκείας δύο χρόνια πριν....

Το αγνοεί και αυτό και επιμένει και μας βγάζει και τρελούς. Γι αυτό τον λέω γκαιμπελίσκο...

quote:

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Όντως, δυστυχία της...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2013, 11:12:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτή είναι η αλήθεια DarkElf777.
Αν δεν ήσουν αρεστός στους κρατούντες ή και στους απογόνους τους ακόμη,είχες τις ίδιες πιθανότητες να γίνεις μακαρίτης,όσες έχει και ο χιμπατζης που διασχίζει ναρκοπέδιο.

Και έρχεται ο Πάνος Τ και σου λέει ότι το @ρχίδι είδε ένα όραμα και ένα άλλο @ρχίδι το επιβεβαίωσε,ώστε ένα σύγχρονο @ρχίδι,που αναπαράγει τα λεχθέντα των δυο προηγούμενων,να θεωρείται ειδικό @ρχίδι!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Φαρισαίε, αυτό που είπες πριν δεν ισχύει σήμερα; Ισχύει μόνο στις αρχαίες θεοκρατικές κοινωνίες;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2013, 11:19:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν το κράτος αντιτίθεται στην θρησκεία, τότε είναι όλα εντάξει έτσι;

Μου αρέσει που το παίζεις "αντισύστεμ". Αν οι επιστήμονες που προωθεί το σύστημα είναι κατά της θρησκείας, το οποίο σύστημα καθορίζει την κοινή γνώμη, τότε το σύστημα είναι εντάξει. Σου φταίνε τώρα όλοι οι αρχαίοι που κατά την άποψή σου έπρεπε να γράψουν την ιστορία και τα θρησκευτικά όπως ήθελε ο αυτοκράτορας.

Έτσι, οργισμένε φαρισαίε;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DarkElf777
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2013, 14:13:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Αυτή είναι η αλήθεια DarkElf777.
Αν δεν ήσουν αρεστός στους κρατούντες ή και στους απογόνους τους ακόμη,είχες τις ίδιες πιθανότητες να γίνεις μακαρίτης,όσες έχει και ο χιμπατζης που διασχίζει ναρκοπέδιο.

Και έρχεται ο Πάνος Τ και σου λέει ότι το @ρχίδι είδε ένα όραμα και ένα άλλο @ρχίδι το επιβεβαίωσε,ώστε ένα σύγχρονο @ρχίδι,που αναπαράγει τα λεχθέντα των δυο προηγούμενων,να θεωρείται ειδικό @ρχίδι!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Φαρισαίε, αυτό που είπες πριν δεν ισχύει σήμερα; Ισχύει μόνο στις αρχαίες θεοκρατικές κοινωνίες;



quote:

Αν το κράτος αντιτίθεται στην θρησκεία, τότε είναι όλα εντάξει έτσι;

Μου αρέσει που το παίζεις "αντισύστεμ". Αν οι επιστήμονες που προωθεί το σύστημα είναι κατά της θρησκείας, το οποίο σύστημα καθορίζει την κοινή γνώμη, τότε το σύστημα είναι εντάξει. Σου φταίνε τώρα όλοι οι αρχαίοι που κατά την άποψή σου έπρεπε να γράψουν την ιστορία και τα θρησκευτικά όπως ήθελε ο αυτοκράτορας.

Έτσι, οργισμένε φαρισαίε;


Δυο λόγια θα πω χωρίς να πάρω θέση υπέρ του ενός ή του άλλου.

1. Το ζητούμενο ΔΕΝ είναι το κράτος να καταδιώκει τις θρησκείες, αλλά να μη προωθεί κάποια εις βάρος των υπολοίπων, όπως γίνεται εδώ. Κανείς λογικός επιστήμονας δεν λέει να κυνηγάμε τις θρησκείες ακόμα κι αν είναι άθεος. Αυτά τα λένε ακραίοι που ακολουθούν συγκεκριμένο είδος αθεΐας... Η κατάργηση των θρησκειών θα έρθει χωρίς καμιά βία, απλά θα μηδενιστεί το ποσοστό αυτών που τις ακολουθούν... Στην Αγγλία για παράδειγμα - έχουμε επίσημη μέτρηση - το 10% μόνο πηγαίνει στην εκκλησία. Μαντεύω ότι πολλοί απ' αυτό το 10% πηγαίνουν από κοινωνική υποχρέωση επειδή το επιβάλλει η θέση τους. Ουσιαστικά οι πιστοί είναι πολύ λιγότεροι από 10%.

2. Σαφώς και σήμερα κάποιος που θα ενοχλήσει το σύστημα, κινδυνεύει. Απλά τότε κινδύνευε περισσότερο και για πολύ λιγότερα πράγματα. Το αντισύστεμ όμως έχει δυο πλευρές, τα δύο άκρα, το ένα είναι αυτό που λες - ο άθεος δηλαδή - και το άλλο είναι ο φονταμενταλιστής... Ο άθεος τουλάχιστον είναι ακίνδυνος, ο φονταμενταλιστής, αντίθετα, βάζει βόμβες και πετροβολάει γυναίκες γιατί δεν τις βρήκε παρθένες...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2013, 14:23:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο άθεος είναι είτε ουμανιστής είτε φονταμενταλιστής, όχι μόνο ουμανιστής και ειρηνικός. Φυσικά και ξέρω πως το σύστημα δεν προωθεί πλέον την κατά μέτωπο βία, αλλά αρέσκεται στο να περνάει αυτό που θέλει με ήσυχο, ειρηνικό τρόπο, το γνωστό lifestyle που όλοι πρέπει να μιμηθούν και την επίσημη γνώση που όλοι πρέπει να δεχτούν. Απλώς έτσι εξαφανίζουν τον Χριστιανισμό με πιο ύπουλο και σκοτεινό τρόπο, παρά ανοιχτά και απροκάλυπτα.

Πάντως, εγώ αυτό που βλέπω από τις βλοσυρές εκφράσεις του Νικόμαχου, είναι πως είναι ένας επιθετικός άθεος που νιώθει άσχημα επειδή ο Νέρωνας δεν σκότωσε όλους τους Χριστιανούς. Βλέπω πως διψάει για χριστιανικό αίμα. Δικαίωμά του, και δικό μας δικαίωμα να αμυνθούμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2013, 15:00:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DarkElf777
3. Προηγούμενο "όραμα" με θεό της "αντίπαλης" θρησκείας δύο χρόνια πριν....

Μα φίλε DarkElf777 , ο Κωνσταντίνος δεν έπαψε ποτέ να είναι δωδεκαθεϊστής . Η δήθεν βάφτιση του είναι ένα από τα πολλά ψέματα του Ευσέβιου . Περίτρανη απόδειξη ότι ο καιροσκόπος αυτός ενεργούσε πάντοτε με πολιτική σκοπιμότητα και έπαιζε σε όλα τα ταμπλώ ήταν το ότι , όχι μόνο δεν απαρνήθηκε ποτέ τον τίτλο μέγιστου αρχιερέα "Pontifex Maximus" που κατείχε σαν αυτοκράτορας , αλλά και την προπαραμονή του θανάτου του στα πλαίσια των καθηκόντων του σαν αρχιερέας θυσίασε στον Δία .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2013, 15:12:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ανεπαρκής
Φαρισαίε, αυτό που είπες πριν δεν ισχύει σήμερα; Ισχύει μόνο στις αρχαίες θεοκρατικές κοινωνίες;

Οχι Τελώνη,δεν ισχύει.
Σήμερα υπάρχει οπτικοακουστικό υλικό,αδιάψευστος μάρτυρας των γεγονότων.
Τότε ήταν μόνο η επιθυμία του ισχυρού ή του νικητή.

quote:
Τελώνης
Πάντως, εγώ αυτό που βλέπω από τις βλοσυρές εκφράσεις του Νικόμαχου, είναι πως είναι ένας επιθετικός άθεος που νιώθει άσχημα επειδή ο Νέρωνας δεν σκότωσε όλους τους Χριστιανούς.

Βλέπω η χοάνη του λαιμού σου καταπίνει τεράστια ποσότητα προπαγάνδας,αμασητί και άνευ ελαιόλαδου!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2013, 16:29:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και επειδή υπάρχει οπτικοακουστ.. χε χε
θα με πιάσουν τα γέλια, πάει να πει πως είναι αληθινό και αξιόπιστο;

Δηλαδή αν οι προφήτες είχαν τηλεοπτική κάλυψη... δεν μπορώ να συνεχίσω γιατί γελάω.

Και δεν απαντάς, θες το αίμα των Χριστιανών;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2013, 16:42:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικά και θέλει αίμα χριστιανικό. Τον έχω δει τα βράδια να πετάει, ανεμίζοντας την μπέρτα του. Και δεν ξέρω αν έχεις παρατηρήσει, τώρα τελευταία, δεν πολυγράφει τις νύχτες. Είναι φαίνεται η εποχή που αναπαράγονται, και είναι συνεχώς στη γύρα. Αγχωμένος. Κυκλοφορεί και ο Βαν Χέλσινγκ.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2013, 16:51:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM

Δεν πρόσεξες την πυραυλοκίνηση στην μπέρτα μου?
Ανήκω σε ανώτερο είδος βαμπιρ.Εμείς κυνηγάμε όλους όσους ζούν υπό θεϊκή κυριαχία.Απο όλες τις θρησκείες.Απλά οι χριστιανοί είναι πιο γλυκοαίματοι!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2013, 16:53:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφού ζητάς ένα αξιόπιστο οπτικοακουστικό υλικό, δες ένα βίντεο που τράβηξα με τους μαθητές μου στην νέα εποχή της αλήθειας και της προόδου.

Αφού θες αίμα παλιόγερε, πρέπει να νιώσεις πως είναι το αίμα. Θα το νιώσουν κρεμασμένοι και γδαρμένοι από πάνω μέχρι κάτω...τόσο αιμοβόρα.

Νικόμαχε, φέρε κανά είκοσι λεωφορεία με νεοπάγκανς να βγουν καραμπίνες, μπιστόλια, μονόκανα, δίκανα, αλυσοπρίονα, άλλοι τόσοι τρελοί από πίσω. Από εδώ και πέρα θα βλέπεις μόνο τρελούς στα βίντεα μου.

- Θα φάτε πολύ ξύλο ψευτόμαγκες, αυτό το λέει ο δάσκαλός μας!

http://www.youtube.com/watch?v=0XwSELm6w4E

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2013, 17:14:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αφού θες αίμα παλιόγερε, πρέπει να νιώσεις πως είναι το αίμα. Θα το νιώσουν κρεμασμένοι και γδαρμένοι από πάνω μέχρι κάτω...τόσο αιμοβόρα.

Ξέρετε εσείς απο αυτά.
Οι σταυροφορίες σας,η καταστροφή των Μάγια και Αζτέκων,η ιερή σας εξέταση,μανούλα είναι ο Γιαχβέ σας,στο αιματοκύλισμα.

Φανερώθηκες καλέ χριστιανέ με την ακίνητη Γη και τα "αγαπάτε αλλήλους"!!!

Ρε σεις,μήπως ο θεούλης σας δεν είπε "αγαπάτε" αλλά γ@μ@τε αλλήλους?
Γιατι εσείς μόνο αυτο κάνατε!!!

Βγήκες απο τα ρούχα σου χριστιανόπουλο?
Διέρρηξες τα ιμάτιά σου?

Δεν υπάρχει πρόβλημα.Με 100 πατερημά και δυό κρασοπότηρα θείας κοινωνίας,όλα διαγράφονται.
Είναι μεγαλόψυχος ο Γιαχβέ,δεν αντιλέγω!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2013, 17:42:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Αφού θες αίμα παλιόγερε, πρέπει να νιώσεις πως είναι το αίμα. Θα το νιώσουν κρεμασμένοι και γδαρμένοι από πάνω μέχρι κάτω...τόσο αιμοβόρα.

Ξέρετε εσείς απο αυτά.
Οι σταυροφορίες σας,η καταστροφή των Μάγια και Αζτέκων,η ιερή σας εξέταση,μανούλα είναι ο Γιαχβέ σας,στο αιματοκύλισμα.

Φανερώθηκες καλέ χριστιανέ με την ακίνητη Γη και τα "αγαπάτε αλλήλους"!!!

Ρε σεις,μήπως ο θεούλης σας δεν είπε "αγαπάτε" αλλά γ@μ@τε αλλήλους?
Γιατι εσείς μόνο αυτο κάνατε!!!

Βγήκες απο τα ρούχα σου χριστιανόπουλο?
Διέρρηξες τα ιμάτιά σου?

Δεν υπάρχει πρόβλημα.Με 100 πατερημά και δυό κρασοπότηρα θείας κοινωνίας,όλα διαγράφονται.
Είναι μεγαλόψυχος ο Γιαχβέ,δεν αντιλέγω!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Και επειδή αυτά γίνανε στο όνομα του Γιαχβέ, τα διέταξε ο Γιαχβέ; Δηλαδή εάν εγώ σκοτώσω στο όνομα του Νικόμαχου, πάει να πει πως το διέταξες εσύ;

Και ποιος σου είπε εσένα πως επειδή αντιπαθώ τον Γαλιλαίο, τον Κοπέρνικο, τον Αρίσταρχο και ένα σωρό άλλους... πως συμπέρανες θα ήθελα να τους βράσω στο καζάνι;

Διαφωτιστές μου, φωτίστε με σας παρακαλώ, με λιγουλάκι μοντέρνο οπτικοακουστικό υλικό γιατί είμαι θεότυφλος από την Γραφή!

Όχι όπως στην αρχαιότητα, τώρα με την τεχνολογία η ψευτιά και η απάτη δεν γίνεται να κυριαρχήσουν! 100% αληθινό και καθόλου επεξεργασμένο μόνο για τον Νικόμαχο και όσους πιστεύουν στην αλήθεια!

http://www.youtube.com/watch?v=UBTjjrIh1mY

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2013, 17:50:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γι' αυτό άλλωστε σήμερα λένε όχι στο χαζοκούτι. Επειδή προωθεί την ψυχαγωγία και την γνώση.

Τώρα πλέον μπορείς να δεις τον άνθρωπο να πατάει στην Σελήνη του Χόλυγουντ και τον Σούπερμαν να κάνει βόλτες στους ουρανοξύστες της Νέας Υόρκης. Τώρα πλέον μπορείς να ρίξεις μια αποκαλυπτική ματιά στα ενδότερα του σύμπαντος 1 τρισεκατομμύρια έτη μακρυά από εκεί που βρίσκεσαι. Γιατί βρίσκεται στην Νέα Εποχή πλέον.

Γι' αυτό γίνε μέλος της Νέας Γενιάς και νιώσε τί θα πει νέα ζωή. Με τις προφητείες θα ασχολείσαι τώρα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2013, 17:50:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρίστος Έλ

Αν είσαι βενζίνης, έλεγξε μπουζί και καδένα. Αν πετρελαίου, τα μπεκ. Αν βάνκελ, άστο. Το έχεις ήδη κάψει.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy