ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η απάτη των προφητειών
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
DarkElf777
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2013, 23:50:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είμαι σίγουρος ότι κάνεις πλάκα...

'Οχι δεν κάνω πλάκα. Δεν απαντώ ξανά σε τπτ από ο,τι θα γράψεις. Εκτός και αν με θίγει σε προσωπικό επίπεδο ΚΑΙ αν πρέπει να κάνω διευκρίνηση προς τα υπόλοιπα μέλη. Και σου απαντώ μόνο για ένα σημείο όπου αυτό συνέβη. Ο Φουράκης ΔΕΝ είναι δικός μου. Είναι ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ να "βάζεις" τον άλλο σε ομάδες και κατηγορίες με το ζόρι. Σε πληροφορώ ότι όποτε τον έχω ακούσει να μιλάει τον θεώρησα παλαβό και συνωμοσιολόγο. Το "βρε ουστ" λοιπόν σου το επιστρέφω...


quote:

DarkElf777

Σε ευχαριστούμε που τον κρατάς απασχολημένο!
Η "παρεούλα"!


ΜΑΤΣ
Μέγας Αρχιτέκτων Του Σύμπαντος
Ο Διάολος αυτοπροσώπως!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Τι να πω; Και να σκεφτείς ότι θεώρησα άδικο το "masturbation notice" που του βάλανε... Δεν σου κάνω πλάκα, είχα όντως ενοχληθεί... Προσπάθησα να συζητήσω. Δεν κατέστη δυνατόν. Όλος δικός σας. Σας τον επιστρέφω....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2013, 00:09:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DarkElf777
quote:

Προσπάθησα να συζητήσω. Δεν κατέστη δυνατόν. Όλος δικός σας. Σας τον επιστρέφω....

Οχιιιι!!!

Πρός θεού....!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2013, 20:03:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κότες λυράτες (ένθεν κα'κείθεν) που μου θέλετε και επιστημονικές συζητήσεις τρομάρα σας...

Ο ένας αφαιρεί λέξεις από τη μέταφραση που εμφανίζει για να παραποιήσει την αλήθεια και κάνει copy-paste πηγές που τις παρουσιάζει ως δικές του και για άσχετο λόγο χωρίς να παραθέτει τα σχετικά quotes, ο άλλος βιάζει τη Φυσική όπου την πετύχει, ο παρ'άλλος φέρνει παραποιημένα κείμενα του Τερτυλλιανού (αλλά και των Ευαγγελίων) και όταν του ζητάνε τις πηγές του από το 2009 αφήνει masturbation notices, και ο τελευταίος "θίχτηκε" που του χρέωσα τον Φουράκη ως "δικό του" ενώ εκκρεμούν θέματα παραποίησης πηγών για Υπερμέγιστο Κωνσταντίνο


ΒΡΕ ΟΥΥΥΥΥΥΣΤ!!!!


Αφιερωμένο στην "παρεούλα" και καλοχώνευτο (αν καταστεί ποτέ αυτό δυνατόν)...

ΦΟΥΡΑΚΗΣ Π. ΙΩΑΝΝΗΣ ''ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΟΙΝΟΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ''
http://www.youtube.com/watch?v=FKlcUBLJUFA

Y.Γ 1 Περιμένω με αγωνία τον επόμενο Χριστιανό που θα επιχειρήσετε να του την πέσετε. Θα πέσει πόοοοοολυ γέλιο!

Y.Γ 2 miserabile visu...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2013, 20:07:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Panos T
αν θέλεις πολύ ευχαρίστως να σε μυήσω σε εναν νέο κλάδο της Φυσικής.

ονομάζεται Σ.Ε.Ζ.Μ.Υ

Σύνδεση Ευρείας Ζώνης Με Υπερπέραν!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2013, 21:25:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτός που άνοιξε το θέμα, αν και το έπραξε για να γελοιποιήσει τον Χριστιανισμό και τον αρχαίο Ιουδαϊσμό, κάνει μια σημαντική ερώτηση που πρέπει να απαντηθεί με σοβαρότητα - γιατί οι προφητείες δεν είναι 100% σαφείς σε ό,τι αφορά τον χρόνο και τον τόπο; Μήπως το κάνουν για να κρατηθούν ζωντανές μέσα στο χρόνο και αν αποτυχαίνει μια ερμηνεία να χρησιμοποιείται άλλη;

Γνωρίζω την απάντηση, αλλά θα ήθελα να ακούσω πρώτα και εκείνη κάποιου άλλου χριστιανού.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DarkElf777
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2013, 23:54:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

... και ο τελευταίος "θίχτηκε" που του χρέωσα τον Φουράκη ως "δικό του" ενώ εκκρεμούν θέματα παραποίησης πηγών για Υπερμέγιστο Κωνσταντίνο

Επιμένεις να προκαλείς και να συκοφαντείς ένα άλλο μέλος. Αν θέλει η διαχείριση ας ασχοληθεί με το θέμα. Εγώ δεν ξανααχολούμαι μαζί σου. Μόνο εσύ το λες ότι παραποίησα πηγές. Λυπάμαι για το επίπεδό σου. Τουλάχιστον για τον "δικό μου" Φουράκη έπρεπε να ζητήσεις συγγνώμη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2013, 00:43:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DarkElf777

Ελα τώρα.
Θα καλούμε την διαχείρηση για τόσο φθηνά σχόλια?

Σιγά την απειλή που είναι ο πάνος τ.
Καλοκάγαθο ανθρωπάκι είναι,που την έχει δει αντιmacedon!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κostakourtas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
245 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2013, 01:37:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ανοιγω το θεμα κ πεφτω πανω σε αυτο:
quote:
Κότες λυράτες (ένθεν κα'κείθεν) που μου θέλετε και επιστημονικές συζητήσεις τρομάρα σας...
με το που το βλεπω...δεν κρατιεμαι θα την αμολυσω...(καλυφθειτε)...Κότα λυράτη! http://www.youtube.com/watch?v=veGP8LnAjBA αντε γεια!

Ποιός ήρθε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2013, 18:29:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DarkElf777
Επιμένεις να προκαλείς και να συκοφαντείς ένα άλλο μέλος. Αν θέλει η διαχείριση ας ασχοληθεί με το θέμα. Εγώ δεν ξανααχολούμαι μαζί σου. Μόνο εσύ το λες ότι παραποίησα πηγές. Λυπάμαι για το επίπεδό σου. Τουλάχιστον για τον "δικό μου" Φουράκη έπρεπε να ζητήσεις συγγνώμη...

Αυτή η καρμπόν επανάληψη στην τακτική που ακολουθείτε όταν ξεμένετε από επιχειρήματα και αντίλογο μου προκαλεί πλέον απίστευτη βαρεμάρα...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2013, 18:49:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Σιγά την απειλή που είναι ο πάνος τ.
Καλοκάγαθο ανθρωπάκι είναι,που την έχει δει αντιmacedon!


Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια ΝΙΚΟΜΑΧΕ και ελπίζω να εισακουστείς από την "παρεούλα" ώστε να επανακάμψει δυνατά και με σθένος για να προχωρήσουμε και στο δεύτερο χέρι...

Έτσι εξαφανισμένα που είναι στα λαγούμια τους τα πρώην ενεργότατα και λαλίστατα χριστομαχικά μέλη δεν έχει πλάκα...

Ας είναι...

Εν αναμονή του επόμενου Χριστιανού λοιπόν...

Υ.Γ 1 Λες ο macedon να φοβάται την...εξαύλωση και γι'αυτό να τον χάσαμε έτσι ξαφνικά και απρόσμενα δίχως ένα αντίο από το χώρο που υπηρέτησε τόσο πιστά και δραστήρια εδώ και 7+ χρόνια???

Υ.Γ 2 Όταν με το καλό βρει λίγο ανδρισμό και επανακάμψει ο macedon, o ...anti-macedon θα είναι εδώ και θα τον περιμένει για τα γνωστά τρελλά γούστα που άφησαμε στη μέση λόγω της ξαφνικής εξαφάνισής του που έχει βυθίσει σε λύπη όλους εμάς που τον αγαπάμε και τον νοιαζόμαστε...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 11/04/2013 19:22:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2013, 19:51:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χωρίς να θέλω να ανακατευτώ στην κουβέντα σας και για να μήν ρημάζουμε περαιτέρω το θέμα (που έχει σταματήσει πάντως από τη 15η σελίδα):

quote:
Στη Μιλβία γέφυρα ΕΚΤΟΣ από τα οράματα που ο καθένας μπορεί να λέει ότι του κατέβει ΑΛΛΑΞΑΝ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ (και σε συμφωνία πάντα με το....δεύτερο όραμα) ΤΑ ΕΜΒΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΡΩΜΑΙΚΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ (ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΧΗ ΚΑΙ ΑΡΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗ Η ΕΚΒΑΣΗ ΤΗΣ)!!!!

Σωστό.

quote:

Το ΟΡΑΜΑ ΤΟΥ 312 ΠΡΟΗΓΕΙΤΑΙ ΤΗΣ ΜΑΧΗΣ και δεν έπεται ώστε να γραφούν εκ του αποτελέσματος τα...orations!

Εδώ μία υποσημείωση. Το - υποτιθέμενο - όραμα το εκμυστηρεύτηκε ο Τιτανοτεράστιος Κωστάκης 25 χρόνια μετά στο βιογράφο του, Ευσέβιο, αν πιστέψουμε ότι το «Τα εις βίον Κωνσταντίνου» είναι δικό του έργο.
Οπότε η μαρτυρία περί οράματος έπεται της μάχης κατά ένα τέταρτο του αιώνα και δεν αποκλείεται είτε ο Κωστάκης, είτε ο Ευσέβιος να την έβγαλαν από το μυαλό τους. Φυσικά δεν αποκλείεται όντως να είδε κάποιο όραμα.

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2013, 20:50:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στη Μιλβία γέφυρα ΕΚΤΟΣ από τα οράματα που ο καθένας μπορεί να λέει ότι του κατέβει ΑΛΛΑΞΑΝ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ (και σε συμφωνία πάντα με το....δεύτερο όραμα) ΤΑ ΕΜΒΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΡΩΜΑΙΚΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ (ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΧΗ ΚΑΙ ΑΡΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗ Η ΕΚΒΑΣΗ ΤΗΣ)!!!!

Προσυπογράφω κι εγώ σε αυτό.

Δεν μπορώ να ξέρω, αν, και τι ,είχε δει ο Μέγας Κωσταντίνος,αλλά την επικράτηση του Χριστιανισμού την είχε προγνώσει.
Αν τη χρησιμοποίησε κιόλας, είναι άλλο ζήτημα,για το οποίο οι γνώμες δυίστανται.

Υποσημειώσεις:
α.Η ιστορία απέδειξε ότι ήταν Μέγας,δεν μπορώ να μη τον πιστώνω με αυτό το επίθετο.

β.Τα περί αγίου,και αμαρτημάτων,τα χρωστάω σε μια άλλη συζήτηση ,εν καιρώ.(δεν το έχω ξεχάσει φίλτατε PanosT).

γ.Για τα περί Φουράκη και σύνδεσής του με τον darkelf777,έχεις φάουλ PanosT.Στο λέω σαν γνώμη μου,έξω από κάθε χριστιανομαχική παρεούλα,όπως μου το έχεις ο ίδιος πιστώσει.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2013, 22:24:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
γ.Για τα περί Φουράκη και σύνδεσής του με τον darkelf777,έχεις φάουλ PanosT.Στο λέω σαν γνώμη μου,έξω από κάθε χριστιανομαχική παρεούλα,όπως μου το έχεις ο ίδιος πιστώσει.

Σιγά καλέ μου ΑΜΕΙΝΙΑ μην πάω (και μάλιστα εκ του πονηρού/ρατσιστικού/υποτιμητικού) να συνδέσω μια οντότητα στο χώρο με υπαρκτό έργο (καλό ή κακό δεν το σχολιάζω) στα ίδια θέματα που ασχολούμαστε και εμείς στο esoterica με τον...DarkElf777

Φευ!

Θα ήταν αδικία για τον Φουράκη!

Να σου θυμίσω πως ξεκίνησε η "σύνδεση"?

quote:
DarkElf777

Όταν μου φέρνεις το... Φουράκη για να με πείσει ότι οι παγανιστές είναι μασόνοι, από τη στιγμή που έχω διαβάσει και τους 33 βαθμούς των μασόνων, από σοβαρές πηγές καθώς επίσης και το Σύνταγμα του Άντερσον που λέει ότι ακολουθούν τους 7 νόμους του Νώε - δηλαδή μονοθεϊστές - ε, τότε λογικό είναι να γελάω ακόμα...


Ο Άντερσον βεβαίως στο βιβλίο του ΘΕΩΡΕΙ ΤΟΣΟ ΤΟ ΝΩΕ ΟΣΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΙΟΥΣ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΕΣ αλλά αυτό ήταν ΑΛΛΗ μια λεπτομέρεια που ξέχασε ο DarkElf777 για να στηρίξει τη θέση του ότι οι μασόνοι μπαινοβγαίνουν στις Χριστιανικές εκκλησίες του εξωτερικού με τις ποδίτσες τους.

Επίσης ο Φουράκης δεν μίλησε για παγανιστές ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΚΟΙΝΟΥΣ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΕΝΑ ΠΡΑΚΤΟΡΑΚΙΑ ΤΩΝ ΜΑΣΟΝΩΝ (με κάποιους να είναι και οι ίδιοι μάσονοι όπως ο Ραδάμανθυς) ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΠΑΓΑΝΙΣΤΕΣ (για να κοροιδέψουν τον DarkElf777 και τους ομοίους του) ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΞΟΥΝ ΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ.

Αυτά λέει ο Φουράκης ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΝ "ΚΑΤΗΓΟΡΕΙ" ο DarkElf777 ΠΑΡΑΠΟΙΩΝΤΑΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΕ ΣΤΟ ΒΙΝΤΕΟ!!!!

(Εκτός αν όντως δεν κατάλαβε τι είπε ο Φουράκης αλλά δεν το νομίζω)

Και μετά από αυτά το παίζει θιγμένος ότι του "χρέωσα" το Φουράκη επειδή του έγραψα το "δικός σας" ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕ καθώς μέχρι τότε ουδέποτε είχα "συνδέσει" Φουράκη - DarkElf777...

Και στην τελική "δικός μας", δηλ Χριστιανός, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ο Φουράκης, οπότε θα μπορούσε να το προσλάβει ως σχήμα λόγου του τύπου "εμείς οι από εδώ και εσείς οι απο εκεί" ή κάτι τέτοιο τέλοσπαντων.

Απλά έψαχνε αφορμή να απεμπλακεί ο DarkElf777 λόγω ένδειας βιβλιογραφίας/στοιχείων που του ζήτησα για πράγματα που ισχυρίστηκε και κρύφτηκε πίσω από τον "δικος σας Φουράκης"...

Είχε και την "αγαστή συνεργασία" του ΝΙΚΟΜΑΧΟΥ που τον σιγόνταρε (όπως κάνει στον οποιοδήποτε πάει να με κοντράρει), ήρθε και έδεσε που λένε...

Ελπίζω να σε κάλυψα φίλε ΑΜΕΙΝΙΑ.

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 11/04/2013 22:27:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2013, 23:15:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@kondoras

Τα εμβλήματα του Ρωμαικού στρατού άλλαξαν ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΙΩΝΕΣ ΧΡΗΣΗΣ ΚΑΙ "ΑΠΕΙΡΩΝ" ΝΙΚΗΦΟΡΩΝ ΜΑΧΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝΝΩΝ ΡΩΜΑΙΚΟΥ ΑΙΜΑΤΟΣ από παγανιστικά σε Χριστιανικά στην εν λόγω μάχη της Μιλβίας γέφυρας.

Αν δέχεσαι το παραπάνω ως αληθές πως εξηγείς αυτό το πρωτοφανές και πρωτάκουστο και παράτολμο και προκλητικό (για τους παγανιστές Ρωμαίους αξιωματικούς/οπλίτες που αποτελούσαν τη συντριπτική πλειοψηφία του στρατεύματος) γεγονός?

Ερευνάτε τας Γραφάς


Edited by - PanosT on 11/04/2013 23:29:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2013, 23:27:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Δεν μπορώ να ξέρω, αν, και τι ,είχε δει ο Μέγας Κωσταντίνος,αλλά την επικράτηση του Χριστιανισμού την είχε προγνώσει.

Τι βόμβα είναι αυτή που ρίχνεις καλέ μου ΑΜΕΙΝΙΑ????

Θα περιμένω με ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ (ίσως και σε άλλο τοπικ) να αναλύσεις λίγο ΑΜΕΙΝΙΑ από που τεκμαίρεις ότι ο Κωσταντίνος είχε προγνώσει την επικράτηση του Χριστιανισμού.

Εγώ το ακούω για πρώτη φορά πάντως και θα ήθελα πολύ να δω και τη σχετική βιβλιογραφία αν και εφόσον υπάρχει.

Ακόμα και αν δεν υπάρχει θα ήθελα να μου αναλύσεις το σκεπτικό και τα ιστορικά δεδομένα που χρησιμοποίησες για να φτάσεις στην εν λόγω προσωπική άποψη.

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 11/04/2013 23:28:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2013, 23:29:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι kondora και @ΑΜΕΙΝΙΑ . Κατά πρώτον ο Ευσέβιος έχει χαρακτηριστεί από τους περισσότερους ερευνητές σαν ο μεγαλύτερος παραμυθάς και πλαστογράφος , και του έχουν χρεώσει αρκετές λαθροχειρίες . Επομένως κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να λαμβάνεται σοβαρά υπ' όψιν . Όσο για το σύμβολο

που οι χριστιανοί προπαγανδιστές πάνε να μας πείσουν ότι είναι τα αρχικά της λέξεως Χριστός , κάθε άλλο παρά τον χριστό συμβολίζει και θα εξηγήσω παρακάτω το γιατί .
Κατ' αρχήν το σύμπλεγμα αυτό είναι παλαιότερο του Κωνσταντίνου , και ανάγεται στην εποχή που τους Ρωμαίους αυτοκράτορες δεν τους ανακήρυττε η σύγκλητος , αλλά ο στρατός με βάση το ποιος θα έδινε τα περισσότερα , για να τους καθαρίσουν αργότερα και να δώσουν τον θρόνο στον επόμενο πλειοδότη . Ως γνωστόν στο λατινικό αλφάβητο το γράμμα Χ δεν είναι χι αλλά ιξ και συμβολίζει τον αριθμό δέκα . Επίσης το γράμμα Ρ δεν έχει καμιά σχέση με το ελληνικό ρο αλλά είναι το πε το λατινικό . Όταν λοιπόν ο στρατός ανακήρυττε πανηγυρικά τον νέο αυτοκράτορα αυτοκράτορα τον ζητωκραύγαζε και του φώναζε DIECI ET PIU δηλαδή να μας δώσης δέκα Χ και περισσότερα Ρ και το περιέλαβε στα σύμβολά του . Εκτός αν μας πείσουν ότι οι λεγεωνάριοι μιλούσαν ελληνικά , όταν ο ίδιος ο Κωνσταντίνος τα αγνοούσε .

*

Edited by - Sesostris on 11/04/2013 23:34:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2013, 00:46:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
sesostris

Την έβαψες τώρα!

Αν δεν προσκομίσεις πηγές,είσαι αναξιόπιστος.

Μεγάλοι απατεώνες οι χριστιανοί.και πιο μεγάλος ο Κων/νος.

Μέγας Απατεών Κων/νος έπρεπε να αποκαλείται.

Δεν φθάνει που δούλεψε όλο τον κόσμο,με την δήθεν αλλαγή θρησκείας (είδε το φώς το αληθινό και κουραφέξαλα),δούλεψε ψιλό γαζί και το ίδιο του το στράτευμα.

Με το Χ Ρ έκανε τους χριστιανούς μα νομίζουν ότι είδαν τον χριστό και τους Ρωμαίους,να νομίζουν ότι ανακύρηξαν νέο αυτοκράτορα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2013, 00:51:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sesostris,
Προσυπέγραψα ότι άλλαξαν.Η σημασία τους,έπρεπε να είναι διφορούμενη.
Ο Στρατός ήταν μικτός,και κυρίως παγανιστικός ακόμα...

PanosT,
--Όσον αφορά τα περί Φουράκη,σου είπα τη γνώμη μου.
Δεν αμφιβάλλω ότι έκανε και ο Darkelf777 λάθη,περισσότερο περιεχομένου,όμως.(ήδη όμως αισθάνομαι άσχημα που δεν του μιλώ σε 1ο πρόσωπο)
Επισημαίνω το δικό σου "φάουλ" επειδή έχουμε πει μερικά πράγματα, και έχω την "οικιότητα" να σε παρατηρήσω.Φυσικά ισχύει και το αντίστροφο.

--

quote:
να αναλύσεις λίγο ΑΜΕΙΝΙΑ από που τεκμαίρεις ότι ο Κωσταντίνος είχε προγνώσει την επικράτηση του Χριστιανισμού.

Τσάμπα τον βάφτισε η Ιστορία Μέγα;
Στις σωστές "σκακιστικές" κινήσεις,που βλέπουν μπροστά,οφείλεται η επιτυχία όλων όσων άλλαξαν την Ιστορία,πόσο μάλλον των μεγαλυτέρων αυτών,που εισέπραξαν και το "Μέγας".
Είναι προφανές ότι είναι η προσωπική μου άποψη,και ..μόλις την στήριξα.
Ελπίζω να σε καλύπτει το σκεπτικό μου.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2013, 01:26:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεγαλύτερη ανάλυση

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DarkElf777
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2013, 10:59:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Χωρίς να θέλω να ανακατευτώ στην κουβέντα σας και για να μήν ρημάζουμε περαιτέρω το θέμα (που έχει σταματήσει πάντως από τη 15η σελίδα):


Απάτες προφητειών είναι και τα "οράματα" του Κωνσταντίνου...

quote:

quote:
Στη Μιλβία γέφυρα ΕΚΤΟΣ από τα οράματα που ο καθένας μπορεί να λέει ότι του κατέβει ΑΛΛΑΞΑΝ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ (και σε συμφωνία πάντα με το....δεύτερο όραμα) ΤΑ ΕΜΒΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΡΩΜΑΙΚΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ (ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΧΗ ΚΑΙ ΑΡΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗ Η ΕΚΒΑΣΗ ΤΗΣ)!!!!

Σωστό.

quote:

Το ΟΡΑΜΑ ΤΟΥ 312 ΠΡΟΗΓΕΙΤΑΙ ΤΗΣ ΜΑΧΗΣ και δεν έπεται ώστε να γραφούν εκ του αποτελέσματος τα...orations!

Εδώ μία υποσημείωση. Το - υποτιθέμενο - όραμα το εκμυστηρεύτηκε ο Τιτανοτεράστιος Κωστάκης 25 χρόνια μετά στο βιογράφο του, Ευσέβιο, αν πιστέψουμε ότι το «Τα εις βίον Κωνσταντίνου» είναι δικό του έργο.
Οπότε η μαρτυρία περί οράματος έπεται της μάχης κατά ένα τέταρτο του αιώνα και δεν αποκλείεται είτε ο Κωστάκης, είτε ο Ευσέβιος να την έβγαλαν από το μυαλό τους. Φυσικά δεν αποκλείεται όντως να είδε κάποιο όραμα.



Ο λόγος που εγώ δεν πιστεύω ότι είδε ούτε ένα όραμα, είναι τα δύο αντιφατικά οράματα που είδε με διαφορά δυο ετών. Αν κάποιος καλοπροαίρετος π.χ. εσύ ή εγώ βλέπαμε ένα όραμα με τον Απόλλωνα και δυο χρόνια αργότερα βλέπαμε άλλο με το Χριστό, δε θα πιστεύαμε τπτ και θα πηγαίναμε σε έναν ψυχίατρο. Αν βλέπαμε μόνο το ένα απο τα δύο, οποιοδήποτε από τα δύο, θα το πιστεύαμε με κάποιες αμφιβολίες ίσως. Το πρώτα Απόλλωνας και μετά Χριστός δείχνει ότι πρόκειται σίγουρα περί ψεύδους και προπαγάνδας. Ο οποιοσδήποτε είχε υπόψιν και τα δυο "οράματα" και δεν ήταν προκατειλημένος ώστε να αγνοήσει το πρώτο, το ίδιο συμπέρασμα θα έβγαζε. Για το αν η προπαγάνδα αυτή έγινε με εντολή του ίδιου του Κωνσταντίνου δεν υπάρχουν αποδείξεις. Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του. Βεβαίως μπορεί κάποιος να ισχυριστεί ότι το πρώτο μόνο είναι ψέμα που το είπε κάποιος για να υποστηρίξει τον Κωνσταντίνο στη Γαλατία, αλλά δεν το πιστεύω ότι θα τολμούσε κάποιος να κάνει του κεφαλιού του, γιατί τότε έχανες πολύ εύκολα το κεφάλι σου... Ελπίζω ότι έγινα κατανοητός.


quote:

quote:

Στη Μιλβία γέφυρα ΕΚΤΟΣ από τα οράματα που ο καθένας μπορεί να λέει ότι του κατέβει ΑΛΛΑΞΑΝ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ (και σε συμφωνία πάντα με το....δεύτερο όραμα) ΤΑ ΕΜΒΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΡΩΜΑΙΚΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ (ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΧΗ ΚΑΙ ΑΡΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗ Η ΕΚΒΑΣΗ ΤΗΣ)!!!!

Προσυπογράφω κι εγώ σε αυτό.

Δεν μπορώ να ξέρω, αν, και τι, είχε δει ο Μέγας Κωσταντίνος, αλλά την επικράτηση του Χριστιανισμού την είχε προγνώσει.
Αν τη χρησιμοποίησε κιόλας, είναι άλλο ζήτημα, για το οποίο οι γνώμες δυίστανται.



Μα όταν πρώτα έχεις κόψει νομίσματα με τον Απόλλωνα και μετά - αφού "προγνώσεις την επικράτηση του Χριστιανισμού" όπως εσύ ο ίδιος λες για τον Κωνσταντίνο - αλλάζεις και γίνεσαι Χριστιανός, τι λες; δεν χρησιμοποιείς την πρόγνωση αυτή; Δε μιλάμε για "οράματα" τώρα, μιλάμε για ΓΕΓΟΝΟΤΑ.

quote:

Υποσημειώσεις:
α. Η ιστορία απέδειξε ότι ήταν Μέγας, δεν μπορώ να μη τον πιστώνω με αυτό το επίθετο.


Συμφωνώ ότι ήταν Μέγας ως στρατηγός και αυτοκράτορας....


quote:

β. Τα περί αγίου, και αμαρτημάτων, τα χρωστάω σε μια άλλη συζήτηση, εν καιρώ. (δεν το έχω ξεχάσει φίλτατε PanosT).


... άγιος όμως ΔΕΝ ήταν. Όταν είσαι ηγεμόνας και μάλιστα απόλυτος, δεν αγιάζεις.


quote:

γ. Για τα περί Φουράκη και σύνδεσής του με τον darkelf777,έχεις φάουλ PanosT.Στο λέω σαν γνώμη μου,έξω από κάθε χριστιανομαχική παρεούλα, όπως μου το έχεις ο ίδιος πιστώσει.


Πιστεύεις ειλικρινά ότι θα πείσεις χριστιανό πως κάνει λάθος; Εγώ έπαψα να ασχολούμαι. Μόλις τα βρουν δύσκολα, σε ΠΡΟΣΒΑΛΟΥΝ για να αποχωρήσεις και μετά να λένε ότι "είχαν δίκιο" και γι αυτό έφυγες. Μιλάμε για γκαιμπελικές μεθόδους "διαλόγου". Μόνο ο "δικός μου" Φουράκης είναι; Πρώτα με λέει ψεύτη, μετά με βάζει - μαζί με δύο τρεις άλλους - σε... λίστα ορνίθων, μετά ο Φουράκης είναι "δικός μου", μετά μπλοφάρει και ρωτάει για βιβλιογραφία σε γεγονός - το βράσιμο της συζύγου - που αμέσως μετά παραδέχεται, μετά κάνει ολόκληρη διάλεξη ΜΕ ΑΣΧΕΤΕΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ και εκεί με ΞΑΝΑΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙ για να αποδείξει ότι "είχε δίκιο" που με πρόσβαλε την πρώτη... λάθος... την τρίτη φορά, αντί να ζητήσει συγγνώμη και άλλα πολλά... Δεν πρόκειται να ξαναασχοληθώ με τον γκαιμπελίσκο. Η περιφρόνηση είναι η μόνη απάντηση που θα πάρει από μένα.

quote:

Επισημαίνω το δικό σου "φάουλ" επειδή έχουμε πει μερικά πράγματα, και έχω την "οικιότητα" να σε παρατηρήσω. Φυσικά ισχύει και το αντίστροφο.


Δε θα τον πείσεις, περίμενε και δεύτερη διάλεξη τώρα, γιατί "είχε δίκιο"...


quote:

Δεν αμφιβάλλω ότι έκανε και ο Darkelf777 λάθη, περισσότερο περιεχομένου, όμως. (ήδη όμως αισθάνομαι άσχημα που δεν του μιλώ σε 1ο πρόσωπο)


Το μοναδικό λάθος που μου υποδείχθηκε το διόρθωσα αμέσως. Ευχαρίστως διορθώνω και άλλα αν μου υποδειχθούν. :)


quote:

--
quote:
να αναλύσεις λίγο ΑΜΕΙΝΙΑ από που τεκμαίρεις ότι ο Κωσταντίνος είχε προγνώσει την επικράτηση του Χριστιανισμού.

Τσάμπα τον βάφτισε η Ιστορία Μέγα;
Στις σωστές "σκακιστικές" κινήσεις,που βλέπουν μπροστά,οφείλεται η επιτυχία όλων όσων άλλαξαν την Ιστορία,πόσο μάλλον των μεγαλυτέρων αυτών,που εισέπραξαν και το "Μέγας".
Είναι προφανές ότι είναι η προσωπική μου άποψη,και ..μόλις την στήριξα.
Ελπίζω να σε καλύπτει το σκεπτικό μου.



Συμφωνώ. Με την επισήμανση ότι ακόμα και ο Ηρώδης ονομάστηκε Μέγας. Ένας ασήμαντος "βασιλιάς" και ουσιαστικά... δοτός - απ' τη Ρώμη - φύλαρχος των Εβραίων.


quote:

sesostris

Την έβαψες τώρα!

Αν δεν προσκομίσεις πηγές,είσαι αναξιόπιστος.

Μεγάλοι απατεώνες οι χριστιανοί.και πιο μεγάλος ο Κων/νος.

Μέγας Απατεών Κων/νος έπρεπε να αποκαλείται.

Δεν φθάνει που δούλεψε όλο τον κόσμο,με την δήθεν αλλαγή θρησκείας (είδε το φώς το αληθινό και κουραφέξαλα),δούλεψε ψιλό γαζί και το ίδιο του το στράτευμα.

Με το Χ Ρ έκανε τους χριστιανούς μα νομίζουν ότι είδαν τον χριστό και τους Ρωμαίους,να νομίζουν ότι ανακύρηξαν νέο αυτοκράτορα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Και όμως ήταν "Μέγας" παρόλες τις απατεωνιές και τους σκοτωμούς. Αυτά τα κάνουν οι περισσότεροι "μεγάλοι". Για να σου δώσω ένα ακραίο παράδειγμα ας πάρουμε την "Μεγάλη" Αικατερίνη της Ρωσίας. Και αυτή είδε "το φως το αληθινό" και από προτεστάντισα έγινε ορθόδοξη, αλλιώς δε γινόταν ο γάμος της. Μετά ανατρέπει και σκοτώνει τον άντρα της και μετά όποιον ήθελε με το μέρος της τον πέρναγε απ' το κρεββάτι για να τον "πείσει"... Έκανε και προπαγάνδα με τα χωριά Ποτέμκιν... Το απόλυτο παράδειγμα "ανήθικης" γυναίκας δηλαδή... Το τελικό αποτέλεσμα όμως που την έκανε "Μεγάλη" - το οποίο "Μεγάλη" το προσυπογράφω κι εγώ - ήταν ότι η Ρωσία επί των ημερών της έφτασε στο ζενίθ της ισχύος της. Αυτό είναι που μετράει σε έναν άρχοντα και όχι η ηθική.....

Ελπίζω να υπάρχει κάποια βιβλιογραφία και για το ΧΡ για να τελειώνουμε και μ' αυτό που μάλιστα μπήκε και σημαία στο Βυζάντιο από όσο ξέρω. Σε λίγο θα μας πουν και τα Windows XP ότι είναι... χριστιανικά Windows!!! :p Ειλικρινά και χωρίς διάθεση πλάκας, παρακαλώ τους Sesostris και Νικόμαχος να δώσουν βιβλιογραφία, να τελειώνουμε μ' αυτό γιατί είναι σημαντικό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2013, 13:55:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν αρνούμαι την απόδοση του "Μέγας",απλά προσθέτω το "απατεών".
Ιστορικά ώς στρατηλάτης ήταν Μέγας,αλλά ώς χριστιανός και ισαπόστολος είναι μαλακίες στο τετράγωνο και όλο στον κύβο.

Επίσης να διευκρινίσω.
Για μένα δεν υπάρχει κανείς Μέγας.Ούτε καν ο Αλέξανδρος.Οποιος εμπλέκεται σε επιθετικούς πολέμους και αφαιρεί ζωές,παίρνει τον τίτλο του Μέγα τι?
Φονιά,βιαστή,σφετεριστή?
Δεν θεωρώ μαγκιά,την τακτική του πολέμου,παρά μόνον του αμυντικού.

Δεν είδα πουθενά στην 'στημένη" Ιστορία να αποκαλείται ο Λεωνίδας Μέγας.
Προφανώς επειδή ηττήθηκε.
ποιά υπηρεσία πρόσφερε ο Κων/νος στην ανθρωπότητα,που είναι ανώτερη απο ενός Μιλτιάδη,ενός Θεμιστοκλή?
Δεν βλέπω όμως πουθενά Μέγας Μιλτιάδης.

Μόνο κάτι καθίκια,φονιάδες,βιαστές,απατεώνες,σφετεριστές,πολιτικάντηδες,συμφεροντολόγοι,κ.λ.π,τυγχάνουν αναγνώρισης απο την Ιστορία.Και φυσικό είναι,αφού είναι νικητές,να την γράφουν αυτοί.

Δεν έχω βιβλιογραφία σχετικά με τα γράμματα Χ και Ρ.Απλώς σχολίασα το κείμενο του Σωτήρη.Αν υπάρχει,θα μας την πει ο ίδιος.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2013, 15:16:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς διευκρίνηση πάσας αμφιβολίας,στην Ιστορία έχει δοθεί ο τίτλος Μέγας,σε όσους κατάφεραν (καλώς ή κακώς) να αλλάξουν ,πολύ,την πορεία της.

Συμφωνώ ότι ο τίτλος θα έπρεπε να έχει αποδοθεί και σε άλλους.

Σε κάποιους από τους οποίους δεν έχει δοθεί,ήταν και ηθικότεροι.

Κάποιοι ήταν και πιο "μεγάλοι".

Στην γενική περίπτωση πάντως,σε όσους έχει αποδοθεί,είχαν καταφέρει να την αλλάξουν κατά πολύ...
Δεν είναι τυχαίος ο τίτλος.

ΥΣ: Ο Λεωνίδας είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα,και ορθότατα αναφέρθηκε.
Ο Μιλτιάδης επίσης.
Ο Θεμιστοκλής θα έπρεπε να μοιραστεί τον τίτλο του δια δύο*.

*Σπάνια Σπαρτιάτες ,έχοντας και τον τυπικό τίτλο του ναυάρχου,κάνουν πίσω,για το καλό όλων, μπροστά σε Αθηναίο.Αυτός ήταν ο Ευριβιάδης,και ήθελα να το αναφέρω,προς τιμήν του.

Την καλησπέρα μου σε όλους.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2013, 15:20:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Δεν έχω βιβλιογραφία σχετικά με τα γράμματα Χ και Ρ.Απλώς σχολίασα το κείμενο του Σωτήρη.Αν υπάρχει,θα μας την πει ο ίδιος.

Το ανεβοκατέβασμα των αυτοκρατόρων από στο στράτευμα , ανάλογα με το ποιος θα τους έδινε τα περισσότερα φίλε ΝΙΚΟΜΑΧΕ αναφέρεται σε όλες τις βιβλιογραφίες . Προσωπικά έχω υπ' όψιν μου την "Ιστορία της Παρακμής και της Πτώσεως της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας" του Edward Gibbon και τους "Διχτάτορες" του Κώστα Βάρναλη . Τη σημασία και την ιστορία του συμπλέγματος Χ Ρ στις ασπίδες του ρωμαϊκού στρατού , μου την διηγήθηκε πριν πολλά χρόνια ο αείμνηστος ιστορικός και βυζαντινολόγος Β. Μισύρης , και δυστυχώς δεν είχα τότε την πρόνοια να του ζητήσω βιβλιογραφία . Πάντως είμαι σίγουρος ότι την εποχή εκείνη σε μια αυτοκρατορία που η επίσημη γλώσσα ήταν τα λατινικά , το Χ Ρ μόνο το Χριστό δεν ήταν δυνατόν να συμβολίζη . Ίσως αυτό να έγινε αργότερα στο Βυζάντιο , μετά την καθιέρωση της ελληνικής γλώσσας ως επίσημης γλώσσας του κράτους από τον Ιουστινιανό .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2013, 15:20:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε,
quote:
Δεν θεωρώ μαγκιά,την τακτική του πολέμου,παρά μόνον του αμυντικού.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2013, 15:26:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΜΕΙΝΙΑ

Πές μου ειλικρινά.
Ο Ναπολέων δικαίως αποκαλείται Μέγας?

Νομίζω ήταν ο μεγαλύτερος ηλίθιος της νεώτερης ιστορίας.

Ενα αντιπροσωπευτικό δείγμα της τυραννίας των αριθμών.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2013, 15:31:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε φίλε,με τον "ορισμό" του Μέγα που έδωσα παραπάνω,ναι.

Εκτός από την αλλαγή του Ευρωπαικού χάρτη...,

ξέρεις πόσες μάνες ξύπναγαν μετά από κάθε μάχη ,χωρίς γιούς...
Αν δεν είναι τεράστια αλλαγή αυτό,τι είναι;

Νικόμαχε,ποτέ δεν είπα ότι είναι θετικός ο τίτλος....

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2013, 15:40:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ρε φίλε,με τον "ορισμό" του Μέγα που έδωσα παραπάνω,ναι.

Υβριστικές νότες σε κατάστάσεις επεξηγηματικής φύσης,δείχνουν εκνευρισμό και πιθανή άγνοια,του νοήματος του θέσαντοςτην ερώτηση.

Δεν με νοιάζει ρε,αν η ιστορία αναδεικνύει Μέγα,έναν ηλίθιο.
Και ηλίθιος είναι όποιος κάνει επεκτατικούς πολέμους.
για μένα δεν είναι Μέγας.
Αυτο εξηγώ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2013, 15:54:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ξέρεις πόσες μάνες ξύπναγαν μετά από κάθε μάχη ,χωρίς γιούς...
Αν δεν είναι τεράστια αλλαγή αυτό,τι είναι;

Είσαι καλά βρε?
τι λες τώρα?

Με αυτη την οπτική,γιατι ο Τζέκινγκς Χαν δεν έγινε Μέγας?
Εκατομμύρια μανούλες και παιδάκια,έκανε να κλάψουν.
Αλλαξε όμως την Ιστορία,ξέχασα!!!

Αν έλειπαν όλοι αυτοι οι "Μέγας",ο κόσμος ίσως είχε σωθεί νωρίτερα!

για σκεφθείται να είχε νικήσει ο Αδόλφος!

θα λέγαμε σήμερα: Ο Μέγας Αδόλφος!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 12/04/2013 15:56:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DarkElf777
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2013, 17:13:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

ξέρεις πόσες μάνες ξύπναγαν μετά από κάθε μάχη ,χωρίς γιούς...
Αν δεν είναι τεράστια αλλαγή αυτό,τι είναι;

Είσαι καλά βρε?
τι λες τώρα?

Με αυτη την οπτική,γιατι ο Τζέκινγκς Χαν δεν έγινε Μέγας?
Εκατομμύρια μανούλες και παιδάκια,έκανε να κλάψουν.
Αλλαξε όμως την Ιστορία,ξέχασα!!!

Αν έλειπαν όλοι αυτοι οι "Μέγας",ο κόσμος ίσως είχε σωθεί νωρίτερα!

για σκεφθείται να είχε νικήσει ο Αδόλφος!

θα λέγαμε σήμερα: Ο Μέγας Αδόλφος!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 12/04/2013 15:56:46


Προβληματίζομαι όμως γιατί νίκησε ο Στάλιν και κανείς δεν τον είπε Ιωσήφ ο Μέγας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2013, 17:53:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Προβληματίζομαι όμως γιατί νίκησε ο Στάλιν και κανείς δεν τον είπε Ιωσήφ ο Μέγας...

Επειδή δεν νίκησε μόνος του,αλλά με άλλους συμμάχους.
Ηταν πολλοί οι νικητές.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy