ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η απάτη των προφητειών
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2010, 18:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το θρησκευτικο εργο ειναι ξεχωριστη κατηγορια απο το λογοτεχνικο η το ιστορικο ειδος..

ιστορια εχουμε μετα τον Ηροδοτο και κυριως μετα το Θουκυδιδη, πιο πριν στα θρησκευτικα η μυθολογικα εργα ειχαμε αλληγορικες ιστοριες με μικρο η καθολου ιστορικο υποβαθρο...

τα θρησκευτικα εργα επισης δεν ειναι λογοτεχνια γιατι εχουν αλλα σημεια εκινησης απο τη λογοτεχνια, στη λογοτεχνια αναζηταται μια δυνατη φορμα του λογου, στο θρησκευτικο εργο αυτο δεν εχει σημασια η εχει δεκατηπεμπτη σημασια, το ζητουμενο του ειναι η εξιστορηση με κωδικο τροπο της κοσμογονιας, της θεογονιας, της ανθρωπογονιας και της πνευματικης εξελιξης της ανθρωποτητας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2010, 19:03:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αριστοτέλης

quote:
το θρησκευτικο εργο ειναι ξεχωριστη κατηγορια απο το λογοτεχνικο η το ιστορικο ειδος..

Για λέγε...

quote:
τα θρησκευτικα εργα επισης δεν ειναι λογοτεχνια

Χμμ... Λες, ε; Δηλαδή ας πούμε το "άσμα ασμάτων" που είναι θρησκευτικό έργο, ως μέρος της ΠΔ, δεν είναι λογοτεχνία.

Βέβαια, κάποιος εδώ μέσα, το χαρακτήρισε όχι μόνο λογοτεχνικό έργο αλλά "παγκόσμιο αριστούργημα λογοτεχνίας". Κάτσε να θυμηθώ ποιός ήταν... Ααα, εσύ ήσουν!

"για το Ασμα Ασματων δεν το συζηταμε, παγκοσμιως χαρακτηριζεται ενα αριστουργημα της ερωτικης λογοτεχνιας"

Ακόμη και τον Ιώβ τον χαρακτήρισες "λογοτεχνικό αριστούργημα παγκόσμιου βεληνεκούς", ενώ το Δαβίδ "κορυφαία θρησκευτική ποίηση".

Για να είναι στην ΠΔ σημαίνει ότι είναι θρησκευτικά κείμενα. Ταυτόχρονα εσύ τα χαρακτηρίζεις "λογοτεχνικά" κείμενα. Μετά μας λες πως τα θρησκευτικά κείμενα δεν είναι λογοτεχνικά και αυτά που βρίσκονται στην ΠΔ δεν είναι επίσης λογοτεχνικά (αφού είναι θρησκευτικά), αλλά απ' την άλλη μας λες ότι είναι λογοτεχνικά και θρησκευτικά ταυτόχρονα...

ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΧΑΜΕΝΑ; (ρητορική ερώτηση, δεν χρειάζεται να απαντήσεις).

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2010, 21:35:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ρε αγορι μου ενα θρησκευτικο εργο στα δεκα η στα εικοσι μπορει και να ειναι λογοτεχνικο αριστουργημα επειδη ο συντακτης μπορει να ετυχε να ειχε λογοτεχνικη φλεβα...

οπως μπορει και ενα λογοτεχνικο εργο να εχει θρησκευτικες (τα μεσαιωνικα επη του Γκρααλ) η μυστικιστικες αποχρωσεις (η Οδυσσεια)...

αυτο ομως δεν κατατασει τα θρησκευτικα εργα στην κατηγορια των λογοτεχνικων η των ιστορικων...

ο Μεγας Αθανασιος τουτεστιν που εγραψε το συναξαρι του Αγιου Αντωνιου δεν ηταν λογοτεχνης και το εργο του ηταν αμιγως θρησκευτικο...

ουτε ηταν λογοτεχνες οι Προφητες της Παλαιας η ο Δαυιδ...

ο Τιμαιος του Πλατωνα ειναι ενα φιλοσοφικοθρησκευτικο δοκιμιο...ιστορικο η λογοτεχνικο εργο δεν το λες με την καμια...

τελος παντων επειδη ξεφυγαμε απο το θεμα...

τσακωνομαστε περι ονου σκιας..

το μεγαλειο των προφητειων του Δανιηλ ειναι οι εσχατολογικες του προφητειες...

για τις οποιες οτι ωρα θελετε σας τραβαω μια αναλυση...

και οχι αυτα με τον Αλεξανδρο και το μικρο κερας και τον τραγο, τα οποια οντως μπορει να προστεθηκαν εκ των υστερων αλλα μπορει και οχι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2010, 21:57:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αριστοτέλης

18:09
"τα θρησκευτικα εργα επισης δεν ειναι λογοτεχνια γιατι εχουν αλλα σημεια εκινησης απο τη λογοτεχνια"

21:35
"ενα θρησκευτικο εργο (...) μπορει και να ειναι λογοτεχνικο αριστουργημα"

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2010, 22:06:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ολοι οι Γιαννηδες δεν ειναι σιδηρουργοι αλλα καποιοι Γιαννηδες ειναι..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2010, 22:06:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=ynPbtr7TNWc


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2010, 22:11:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=oTWS3skgnYg


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2010, 23:33:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

δηλαδης ρε βελισσαριε , εσυ τι εκενες? κατεβασες ολα τα βιβλια ιστοριας αν το κοσμο, πηγες στο ισραηλ να βρεις πηγες και μετα σε ολα τα μουσεια που κρατουντε οι παπυροι και μετα ΚΑΘΗΣΕΣ και εβγαλες συμπερασμα ??? αυτο μας λες για να καταλαβω

οχι αλλα ειμαι σιγουρος οτι ολα τα παραπανω τα εχει πραξει ο μασεντονας!


quote:
εγω μεχρι αποδειξεως του αντιθετου αποδεχομαι την αποψη του μακεδων θεωροντας οτι το εχει ψαξει και δεν θα μπω στην διαδικασια να παρω τα βιβλια της ιστοριας και τα εβραϊκα εγγραφα για να το βρω ...

Απο οτι βλεπω το πιστευεις και εσυ!

quote:
και στο κατω κατω ΕΣΥ τα συμπερασματα σου απο που τα εβγαλες , μηπως απο αυτα που σου ειπε Ο ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΣΟΥ ? ο παπας της γειτονιας ? ή απλα διαβαζοντας την αγια γραφη ? και ? το πρωτοτυπο το ειδες? το μετεφρασες ? και εαν εχει γινει ενα λαθος ? και εαν μια μυγα εχεζε πανω σε ενα γραμμα και αλλα το νοημα ??? ΠΩΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ? αυτον που σου ΤΑ ΨΕΛΝΕΙ ?

Ο καθενας εχει τον μασεντονα του που τον καλει να πιστεψει!Αρκει να ειναι ετοιμος...

quote:
θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε ρε φιλε μαζι σου ... οκ καλη η πιστη αλλα και λιγη ΛΟΓΙΚΗ δεν βλαπτει

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Edited by - makfor on 06/10/2010 15:00:31



Δεν ειναι κακο να ανακαλυπτεις τι υπαρχει,κακο ειναι να μη σε προβληματιζει γιατι βρεθηκε εκει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2010, 23:48:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είσαι λάθος αγόρι μου. Είναι αυτονόητο πως όταν κάποιος - και δεν μιλώ για τον εαυτό μου - σπουδάζει ένα αντικείμενο (δηλ. σπουδή του αντικειμένου) αποκτά και γνώσεις πάνω σ' αυτό. Εγώ ποτέ δεν είπα πως η κεφάλα μου μπορεί να τα χωρέσει όλα. Όμως πέντε παραπάνω γνώσεις από κάποιον άλλον που ΔΕΝ σπουδάζει αυτό το συγκεκριμένο αντικείμενο που σπουδάζω εγώ, έχω και κατέχω. Και πάλι όμως, συνεχίζω να σπουδάζω. Δεν σταμάτησα. Και δεν θα σταματήσω. Ξέρεις γιατί ; Γιατί η γνώση είναι απέραντη. Ούτε η δική μου η κεφάλα μπορεί να την χωρέσει, ούτε η δική σου, ούτε κανενός. Έχεις ποτέ στην πραγματικότητα μελετήσει ένα αντικείμενο ; Ξέρεις ότι διαβάζοντας ένα πράγμα, μπορεί να χρειαστεί να μελετήσεις άλλα πράγματα που απορρέουν απ' αυτό ; Έχεις κάνει ποτέ εργασία για κάποιο Πανεπιστήμιο πάνω σε ένα συγκεκριμένο θέμα ; Αν έχεις, τότε καταλαβαίνεις πολύ καλά για τι πράγμα μιλάω. Ξεκινάς να μιλήσεις για το Α και από το Α, χρειάζεται να ερευνήσεις το Α1, το Α2, το Α3 και πάει λέγοντας ... Εσείς έχετε μάθει να μιλάτε μόνο, να λέτε, να λέτε ... μαλακίες, παπαριές, ότι να' ναι, ότι σας κατέβει, πληροφορίες, οράματα, πραγματώσεις, θεωρίες και πράσινα άλογα. Είσαι πολύ μακριά από την πραγματικότητα φίλε αλλά ποσώς με νοιάζει, ποσώς με ενδιαφέρει ... κι άμα το θέτεις έτσι, πληροφορία σου δίνω κι εγώ τώρα και αξιοποιήσέ την άμα είσαι μάγκας.

Η σπουδή ενός αντικειμένου και η πολύχρονη μελέτη του, σε κάνει αυτομάτως γνώστη του αντικειμένου. Σε κάνει ΚΑΙ χειριστή, ασφαλώς, αλλά όχι μόνο χειριστή. Σε κάνει Γνώστη. Είσαι γνώστης του αντικειμένου, το ξέρεις, το γνωρίζεις καλά απ' όλες τις μεριές του και συνεχίζεις να το μελετάς, ΑΚΡΙΒΩΣ επείδη ίσως να υπάρχει και κάποια μεριά του που δεν την έχεις μελετήσει, που σου έχει ξεφύγει ή που δεν την έχεις λάβει υπ' όψην σου ως εκείνη την στιγμή.

Εσένα σου αρκεί η πληροφορία πως ο κόσμος δημιουργήθηκε από την Μεγάλη Έκρηξη ; Μια πληροφορία είναι. Σου αρκεί ; Εμένα όχι. Ε, σ' άλλον μπορεί να είναι αρκετή. Και τι σημαίνει αυτό ; Πως δεν μπορεί η κεφάλα του να χωρέσει και κάποια άλλη πληροφορία που να αφορά την δημιουργία του κόσμου ; Απλώς, αυτόν τον άνθρωπο δεν τον ενδιαφέρει να μάθει κάτι παραπάνω. Δικαίωμά του. Μπορεί να ασχολείται με το αν δέχτηκε ή όχι πιέσεις ο Hawking για να κάνει μια δήλωση. Ε, 'ντάξει, τι να γίνει ; ας πάει να ρωτήσει τον Hawking, γιατί αυτό μόνο ο Hawking το ξέρει. Εγώ αυτό θα έκανα στη θέση του, αν ήθελα δηλ. πάση θυσία να μάθω για το αν δέχτηκε πιέσεις ή όχι. Αυτό θα έκανα. Πολύ καλύτερο από το να κάθομαι και να λέω μαλακίες.

Edited by - zip on 06/10/2010 12:02:07



zip,βγαζεις πολυ ευκολα συμπερασματα...
Δε φταις ομως εσυ γι'αυτο...
Ειναι επικτητα χαρακτηριστικα...
Οχι απλα εισαι ενας απλος χειριστης αλλα και το μονο που σου μελλει ειναι,ως φυσικο επακολουθο,να γινεις ενας απλος διεκπαιρεωτης...δεν ειναι κακο μη σε προβληματιζει(μακαρι αλλα που...)


Αλλο πληροφορια,αλλο γνωση
αλλο χειριστης,αλλο γνωστης
αλλο διεκπαιρεωτης,αλλο οραματιστης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2010, 23:51:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
quote:
για τις οποιες οτι ωρα θελετε σας τραβαω μια αναλυση...

και το ρωτας;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2010, 00:23:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αλλο πληροφορια,αλλο γνωση
αλλο χειριστης,αλλο γνωστης
αλλο διεκπαιρεωτης,αλλο οραματιστης


Άλλο τούτο πάλι..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2010, 00:33:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Αλλο πληροφορια,αλλο γνωση
αλλο χειριστης,αλλο γνωστης
αλλο διεκπαιρεωτης,αλλο οραματιστης


Άλλο τούτο πάλι..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...


ναι,ειναι απο την πορτοκαλαδα...
λουξ,κατι πρεπει να τρεχει με το νερο απο το κεφαλοβρυσο!
Εκτος απο το νερο,αν καταλαβες!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2010, 00:45:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

Αλλο πληροφορια,αλλο γνωση
αλλο χειριστης,αλλο γνωστης
αλλο διεκπαιρεωτης,αλλο οραματιστης


Άλλο τούτο πάλι..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...


ναι,ειναι απο την πορτοκαλαδα...
λουξ,κατι πρεπει να τρεχει με το νερο απο το κεφαλοβρυσο!
Εκτος απο το νερο,αν καταλαβες!

Για να το λές εσύ ... έτσι θά'ναι...

Πάντως μην την "καργάρεις" πολύ την βρύση...χαλάει...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2010, 07:46:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

το μεγαλειο των προφητειων του Δανιηλ ειναι οι εσχατολογικες του προφητειες...

για τις οποιες οτι ωρα θελετε σας τραβαω μια αναλυση...


Ααα ... είναι εκείνες που λένε για τα 70 χρόνια που είναι 7 χρόνια δηλ. 70 εβδομάδες ;;; A, ok, προφητείες για την 7επτία του Παπαδόπουλου, του Παττακού και του Ιωαννίδη ε ; ok man, έγινε, τα λέμε ...

Edited by - zip on 07/10/2010 07:47:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2010, 07:57:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
geostat

zip,βγαζεις πολυ ευκολα συμπερασματα... [ καλά κάνω ]
Δε φταις ομως εσυ γι'αυτο... [ ποιος φταίει ; ο μπαμπάς μου ή η κενωνία ; αχ! ποτάνα κενωνία ... ]
Ειναι επικτητα χαρακτηριστικα... [ έλα ρε μεγάλε ... τι μου λες ; σοβαρά ; ]
Οχι απλα εισαι ενας απλος χειριστης αλλα και το μονο που σου μελλει ειναι,ως φυσικο επακολουθο,να γινεις ενας απλος διεκπαιρεωτης...δεν ειναι κακο μη σε προβληματιζει(μακαρι αλλα που...) [ είμαι ; ναι ; να 'σαι καλά που μου είπες τι είμαι. Χρόνια το ψάχνω ... ]


Αλλο πληροφορια,αλλο γνωση,αλλο χειριστης,αλλο γνωστης,αλλο διεκπαιρεωτης,αλλο οραματιστης [ σώπα ... δεν το ήξερα ... εσύ τι είσαι ; μήπως οραματιστής ; πες ναι, να γουστάρουμε λίγο ... ]


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2010, 08:05:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

makfor

- δηλαδης ρε βελισσαριε , εσυ τι εκενες? κατεβασες ολα τα βιβλια ιστοριας αν το κοσμο, πηγες στο ισραηλ να βρεις πηγες και μετα σε ολα τα μουσεια που κρατουντε οι παπυροι και μετα ΚΑΘΗΣΕΣ και εβγαλες συμπερασμα ??? αυτο μας λες για να καταλαβω

[ και απαντάει ο geostat]

- οχι αλλα ειμαι σιγουρος οτι ολα τα παραπανω τα εχει πραξει ο μασεντονας!


Άλλον ρωτάει ο makfor, άλλος απαντάει ... έλα να φαινόμαστε πολλοί, έλα να φαινόμαστε ... όταν λέω εγώ ότι είστε δυσεύρετοι, κάτι ξέρω ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2010, 08:12:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
geostat

Δεν ειναι κακο να ανακαλυπτεις τι υπαρχει,κακο ειναι να μη σε προβληματιζει γιατι βρεθηκε εκει!


Πω, πω, τι είπες ρε μεγάλε τώρα ; Συγκλονίσθηκα! Αυτό ισχύει και για την Π. Διαθήκη ή αυτή ... ας πούμε, εξαιρείται ; Δηλ. ο θεός έφτιαξε τον κόσμο σε 7 ημέρες, την 7η άραξε γιατί ήταν πτώμα, αφού τον έφτιαξε είπε "ω, ρε πστ μου, τελικά καλό ήταν αυτό που έφτιαξα! μπράβο μου!", δηλ. ανακαλύψαμε τον Δημιουργό του σύμπαντος, ε, τώρα, να προβληματιστούμε ή όχι γιατί βρέθηκε εκεί ; Για πες μας εσύ φωστήρα μου ...

Edited by - zip on 07/10/2010 08:13:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2010, 08:21:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και οχι αυτα με τον Αλεξανδρο και το μικρο κερας και τον τραγο, τα οποια οντως μπορει να προστεθηκαν εκ των υστερων αλλα μπορει και οχι...

Ναι αλλά την "προφητεία" για τον Μ. Αλέξανδρο επικαλέστηκε το Βελησσαριάκι για να μας αποδείξει πως δεν υπάρχει καμία απάτη με τις "προφητείες" όμως ...

- Θα βρέξει ;
- Μπορεί ναι, μπορεί και όχι ...

Επαναλαμβάνω, όταν λέω πως είστε δυσεύρετοι, κάτι ξέρω ... Γιατί ρε πστ, δεν έχετε το θάρρος, τη μαγκιά και τα guts να πείτε "Δεν ξέρω!","Δεν γνωρίζω!" ; Κακό είναι ; Ντροπή ; Πες, "Δεν ξέρω" ρε παιδί μου, καθαρά και ξάστερα! "Μπορεί ναι, μπορεί και όχι" ... έγινε ρε μεγάλε, τα λέμε ...

Edited by - zip on 07/10/2010 08:27:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2010, 09:23:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ομολογω οτι εψαξα λιγο για τον Πορφυριο τον πρωτο που λες που αμφισβητησε τις προφητειες του Δανιηλ και ειδα οτι δεν ηταν και τοσο αντικειμενικος .Ο Πορφυριος ηταν αρκετα γνωστος για την αντιχριστιανικη του προπαγανδα μαλιστα ειχε γραψει και ενα εργο το κατα χριστιανων !! ετσι το ονομασε .Επισης φαινεται οτι ηταν και γνωστος μαγος του καιρου του εφοσον ελεγε οτι με μαγια μπορεις να κανεις τους Θεους να υπακουσουν στο θελημα σου που τα αναφερει αυτα? στην στορία του Ελληνικού Έθνους, Εκδοτ Αθηνων τ. ΣΤ σου βαζω ακομη και σελιδα σ. 512.Μην μου βαζεις λοιπον εναν γνωστο πολεμιο του χριστιανισμου Μακεδων σαν αντικειμενικο μελετητη .

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2010, 09:29:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΙ "ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ" ΤΟΥ ΑΓΑΘΑΓΓΕΛΟΥ
(ή "Η Διαχρονικότητα της Απάτης")



O ΑΓΑΘΑΓΓΕΛΟΣ

Οι "προφητείες" του Αγαθάγγελου που έκαναν λόγο για το "ξανθό γένος" που θα κατέβαινε από το βορρά και θα ελευθέρωνε τους Ελληνες, παρουσιάστηκαν σε έντυπη μορφή το 1751 σε ένα βιβλίο γραμμένο από τον Αρχιμανδρίτη Αδριανουπόλεως Θεόκλητο Πολυείδη, που υποτίθεται ότι ήταν η μετάφραση του πρωτοτύπου από τη λατινική.

Σύμφωνα με το βιβλίο αυτό, κάποιος μοναχός, ονόματι Ιερώνυμος Αγαθάγγελος, είδε ένα όραμα το 1279 στη Σικελία όπου ήταν μοναχός και με βάση το "όραμα" αυτό, ο Αγαθάγγελος έγραψε το βιβλίο με τις "προφητείες" του στα ελληνικά, κατόπιν μεταφράστηκαν στα λατινικά και από τα λατινικά ο Πολυείδης το ξαναμετάφρασε στα ελληνικά.

Φυσικά, δεν υπάρχει κανένα πρωτότυπο του 1279 ούτε στα ελληνικά ούτε στα λατινικά. Ούτε Αγαθάγγελος υπήρξε ποτέ, ούτε προφητείες έγραψε ποτέ. Κανείς μέχρι το 1751 δεν έχει ακούσει για τον τύπο αυτό ή για τις "προφητείες" του και κανείς δεν αναφέρει οτιδήποτε γι'αυτόν. Οι υποτιθέμενες προφητείες του γραμμένες το 1279, στην πραγματικότητα είναι εξιστόρηση γεγονότων που έχουν ήδη συμβεί και αποτελούν προϊόντα κατασκευασμένα στη ρωσική αυλή που δημοσιεύθηκαν το 1751.

Ο Νίκος Ροτζώκος (καθηγητής νεότερης ιστορίας στο Πάντειο Πανεπιστήμιο) και ο Διονύσης Τζάκης (καθηγητής ιστορίας στο Ιδρυμα Μείζονος Ελληνισμού), σε άρθρο τους στην εφημερίδα τα ΝΕΑ (23 Αυγ. 2000) λένε για τις υποτιθέμενες "προφητείες" του Αγαθάγγελου και τη σχέση τους με την καταστροφή των Ορλώφ:

"Τέτοιες προφητείες, που την εποχή εκείνη αφορούσαν το "ξανθό γένος" και θεματοποιήθηκαν ως "προφητείες του Αγαθάγγελου, τις διέδιδαν ιδίως κληρικοί και μοναχοί, που συχνά ήταν απόστολοι της ρωσικής πολιτικής."

Ουσιαστικά, οι "προφητείες" της εποχής κατασκευάζονταν στη Ρωσία, αποδίδονταν σε προγενέστερους ανύπαρκτους "προφήτες" και ο σκοπός τους ήταν η προώθηση των ρωσικών πολιτικών συμφερόντων.

Οι "προφητείες" του Αγαθάγγελου έχουν ιδιαίτερη σημασία γιατί ενέπνευσαν δύο από τους κορυφαίους "προφήτες" του αιώνα μας: Τον Καντιώτη, που μας πρόσφερε τις "προφητείες" του Κοσμά και τον Παϊσιο, που με βάση τις "προφητείες" του Αγαθάγγελου, διατύπωσε τις δικές του (όπως τουλάχιστον ισχυρίζονται οι διάφοροι βιβλιέμποροι που καταγράψανε τις "σοφίες" του σε βιβλίο).


ΟΙ "ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ" ΤΟΥ ΑΓΑΘΑΓΓΕΛΟΥ

Το βιβλίο με τις "προφητείες" του Αγαθαγγέλου κυκλοφόρησε το 1751 με τον τίτλο: "Οπτασία του Μακαρίου Ιερωνύμου Αγαθαγγέλου του εκ της μοναδικής πόλεως του Μεγάλου Βασιλείου." και σε δεύτερη έκδοση το 1877.

Το 1849, ο Κοσμάς Φλαμιάτος, αρχηγός της "Φιλορθοδόξου Εταιρείας", και συνέταιρος του απατεώνα (και αγιοποιημένου σήμερα) Παπουλάκου, κυκλοφορεί ένα βιβλίο με τον τίτλο "Ερμηνεία των χρησμών του Αγαθαγγέλου" όπου μέσα από τις ασυναρτησίες του Πολυείδη (ή του Αγαθάγγελου, όπως προτιμάει κανείς) προσπαθεί να δώσει ερμηνείες των γεγονότων που υποτίθεται ότι περιγράφει ο Αγαθάγγελος.

Ακόμη κι αν αφήσουμε στην άκρη το γεγονός πως για 500 χρόνια κανείς δεν έχει πάρει χαμπάρι πως υπάρχει τέτοιο κελεπούρι-προφήτης που έχει παρουσιάσει αυτό το ... κορυφαίο έργο, ακόμη κι αν δεν είναι κανείς ειδικός, μπορεί με μια μόνο ματιά στις "προφητείες" του Αγαθάγγελου να διαπιστώσει ότι είναι πολύ μεταγενέστερες της εποχής που υποτίθεται ότι γράφτηκαν.

Λέει για παράδειγμα ο Αγαθάγγελος στο Α΄ κεφάλαιο των "χρησμών" του στη σελίδα 9:

"Έμεινα ως αναίσθητος λίθος από της λύπης, και πεσών καταγής μετά μεγάλου ολολυγμού και δακρύων, έκλαιον τον βυζαντινόν αφανισμόν"

και στη σελ. 8:

"Κωνσταντίνος ήρξατο και Κωνσταντίνος απολέσει της Ανατολής το Βυζαντινόν Βασίλειον"

Ο όρος "βυζαντινός" δεν υπήρχε το 1279 που υποτίθεται ότι γράφτηκαν οι προφητείες. Χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά 300 χρόνια μετά, το 1562. Προφανώς ο Θεόκλητος Πολυείδης, που έγραψε στην πραγματικότητα τις "προφητείες" τo 1751, δεν το γνώριζε αυτό (οι καλόγεροι δα δεν φημίζονταν και για τη μόρφωσή τους) και χρησιμοποίησε τον όρο αυτό για να περιγράψει την Ανατολική Ρωμαϊκή αυτοκρατορία.

Με τον ίδιο τρόπο, στο πρώτο κεφάλαιο αναθεματίζεται ο Λούθηρος και η μεταρρύθμισή του (ο οποίος όμως γεννήθηκε 170 χρόνια μετά την χρονιά που υποτίθεται ότι γράφτηκαν οι προφητείες). Ο αναθεματισμός του Λούθηρου δεν παρουσιάζεται εν είδει προφητείας αλλά ως γεγονός που έχει ήδη γίνει.

Αλλά, μέσα στην αγγραματοσύνη του, ο συντάκτης των "προφητειών" κάνει και σοβαρά λάθη. Λέει για παράδειγμα σχετικά με τον αυτοκράτορα που θα βασίλευε κατά την πτώση της Κωνσταντινούπολης:

"Αρίθμησον από του πρώτου Κωνσταντίνου έως του δωδέκατου αριθμού του ομοίου ονόματος".

Αλλά ο Κωνσταντίνος Παλαιολόγος, τελευταίος αυτοκράτορας του Βυζαντίου δεν ήταν ο 12ος, ήταν ο 11ος. Φαίνεται πως κατά τη φώτιση του Αγαθάγγελου από το θεό, υπήρχαν παράσιτα που εμπόδιζαν τη σωστή λήψη κι έτσι ο άνθρωπος δεν φωτίστηκε όπως θα έπρεπε... Ηταν και ο "μεταφραστής" άσχετος... τι να σου κάνει κι αυτός.

Οι "προφητείες" του Αγαθάγγελου θα μπορούσαν να θεωρηθούν ως το απαύγασμα της ανθρώπινης ασυναρτησίας. Στα 10 κεφάλαια που περιλαμβάνουν, είναι γεμάτες με πόρνες, γυμνές γυναίκες σε συμπλέγματα (ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται) και τέρατα απ'αυτά που μόνον οι καλόγεροι (και τα πρεζόνια) βλέπουν.

Κορυφαίο από τα τέρατα είναι ένας κύκνος(!) με 2 κέρατα στο κεφάλι (!!), τρία βραχιόλια στα πόδια (!!!) ένα αστέρι στο μέτωπο(!!!!) που κρατάει στο ράμφος του μια περγαμηνή από δέρμα προβάτου.

Είναι σημαντικό πως βασικά οι "προφητείες" του Αγαθάγγελου ασχολούνται κυρίως με δύο πράγματα: Αφενός με την εξύμνηση της ρωσικής πολιτικής, των Ρώσων ηγετών και γενικά οτιδήποτε ρώσικου και αφετέρου με τις κατηγορίες εναντίον της Γερμανίας και της Αυστρίας. Απαραίτητη σάλτσα ο αναθεματισμός του Πάπα και του Λούθηρου (ο οποίος επίσης δεν υπήρχε το 1279) και η "προφητεία" περί απελευθέρωσης της Πόλης το 1853(!). (αυτό όντως ήταν προφητεία, καθώς γράφτηκε πριν το "γεγονός", αλλά -όπως όλες οι προφητείες- δυστυχώς ...ατύχησε!).

Οι "προφητείες" του Αγαθάγγελου αποτελέσανε τη βάση του κύματος "προφητειών", καθώς οι μετέπειτα "προφήτες" (Κοσμάς, Παϊσιος και λοιπές εσχατολογικές δυνάμεις) ουσιαστικά μυρηκάζανε τις "προφητείες" αυτές, διανθισμένες με τα δικά τους "οράματα". Ταυτόχρονα ο τρόπος εμφάνισης των προφητειών ακολούθησε τον τρόπο εμφάνισης των προφητειών του Αγαθάγγελου. Εμφανίζονται πάντα μετά τα γεγονότα που υποτίθεται ότι προφητεύουν. Από την άποψη αυτή θα μπορούσαμε να πούμε πως ο ανύπαρκτος Αγαθάγγελος παρήγαγε σημαντικό έργο, καθώς έδειξε το δρόμο στους κατοπινούς "προφήτες" (ή δημιουργούς προφητών) για το πώς να κατασκευάζουν ανύπαρκτες προφητείες από υπαρκτούς ή ανύπαρκτους προφήτες.


Μετά την εμφάνιση με παρόμοιο τρόπο των "προφητειών" του Κοσμά, ξεπήδησε ένα άνευ προηγουμένου προφητολογικό εσχατομάνι και γέμισε βιβλία (και τσέπες) εις βάρος των αφελών πιστών, οι οποίοι όχι μόνο ανέχονται να τους κοροϊδεύουν στα μούτρα οι επιτήδειοι αλλά είναι και περήφανοι γι'αυτό.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2010, 09:35:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
geostat

zip,βγαζεις πολυ ευκολα συμπερασματα... [ καλά κάνω ]
Δε φταις ομως εσυ γι'αυτο... [ ποιος φταίει ; ο μπαμπάς μου ή η κενωνία ; αχ! ποτάνα κενωνία ... ]
Ειναι επικτητα χαρακτηριστικα... [ έλα ρε μεγάλε ... τι μου λες ; σοβαρά ; ]
Οχι απλα εισαι ενας απλος χειριστης αλλα και το μονο που σου μελλει ειναι,ως φυσικο επακολουθο,να γινεις ενας απλος διεκπαιρεωτης...δεν ειναι κακο μη σε προβληματιζει(μακαρι αλλα που...) [ είμαι ; ναι ; να 'σαι καλά που μου είπες τι είμαι. Χρόνια το ψάχνω ... ]


Αλλο πληροφορια,αλλο γνωση,αλλο χειριστης,αλλο γνωστης,αλλο διεκπαιρεωτης,αλλο οραματιστης [ σώπα ... δεν το ήξερα ... εσύ τι είσαι ; μήπως οραματιστής ; πες ναι, να γουστάρουμε λίγο ... ]




Προς επιρρωση των σκεψεων μου εσπευσες,μετα λυπης το παραδεχομαι.
οραματιστης ανεκαθεν,στο ποιητης ειναι που δυσκολευομαι!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2010, 09:37:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Velissarios

quote:
Μην μου βαζεις λοιπον εναν γνωστο πολεμιο του χριστιανισμου Μακεδων σαν αντικειμενικο μελετητη .

Πονηρέ Βελισάριε, όπως μπορείς να διαπιστώσεις, τον Πορφύριο τον παράθεσα σαν απλή αναφορά μόνο για να δείξω από πότε ξεκίνησε η αμφισβήτηση των ιστοριών του Δανιήλ.

Δεν τον χρησιμοποίησα σαν αποδεικτική βάση και δεν θα μπορούσα να τον χρησιμοποιήσω, ακόμη κι αν ήθελα. Το σχετικό του βιβλίο κάηκε από τους χριστιανούς με σχετικό νόμο του αυτοκράτορα.

Αντίθετα, τα συμπεράσματά μου βασίζονται σε σύγχρονες μελέτες (από το 18ο αι. μέχρι σήμερα) καθώς και σε ιστορικά και αρχαιολογικά ευρήματα. Και βέβαια τα συμπεράσματα αυτά είναι η κοινή γνώση στο χώρο της θεολογίας, όσον αφορά στη συγγραφή του βιβλίου του Δανιήλ. Αυτό γράφτηκε την εποχή του Αντιόχου του Επιφανούς, γύρω στο 164 παχχ και οι υποτιθέμενες προφητείες του δεν είναι παρά εξιστόρηση των γεγονότων που έχουν ήδη συμβεί.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2010, 10:01:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Velissarios

quote:
Μην μου βαζεις λοιπον εναν γνωστο πολεμιο του χριστιανισμου Μακεδων σαν αντικειμενικο μελετητη .

Πονηρέ Βελισάριε, όπως μπορείς να διαπιστώσεις, τον Πορφύριο τον παράθεσα σαν απλή αναφορά μόνο για να δείξω από πότε ξεκίνησε η αμφισβήτηση των ιστοριών του Δανιήλ.

Δεν τον χρησιμοποίησα σαν αποδεικτική βάση και δεν θα μπορούσα να τον χρησιμοποιήσω, ακόμη κι αν ήθελα. Το σχετικό του βιβλίο κάηκε από τους χριστιανούς με σχετικό νόμο του αυτοκράτορα.

Αντίθετα, τα συμπεράσματά μου βασίζονται σε σύγχρονες μελέτες (από το 18ο αι. μέχρι σήμερα) καθώς και σε ιστορικά και αρχαιολογικά ευρήματα. Και βέβαια τα συμπεράσματα αυτά είναι η κοινή γνώση στο χώρο της θεολογίας, όσον αφορά στη συγγραφή του βιβλίου του Δανιήλ. Αυτό γράφτηκε την εποχή του Αντιόχου του Επιφανούς, γύρω στο 164 παχχ και οι υποτιθέμενες προφητείες του δεν είναι παρά εξιστόρηση των γεγονότων που έχουν ήδη συμβεί.


macedon


Δεν ειναι πονηρια ειναι λογικη το κακο το πιανεις απο την ριζα και ηταν ο πρωτος που δημιουργησε ενα τετοιο θεμα .Επισης οφειλω να σου πω οτι οι νεοτεροι μελετητες πηραν σαν βαση οτι οι προφητειες γραφτηκαν στα χρονια του Αντιοχου του Επιφανους διοτι πολυ απλα τα προφητικα οραματα του Δανιηλ βρηκαν σε ενα κομματι τους πραγματωση στα χρονια εκεινα .Λογικο δεν ειναι να βρεθουν πιο πολλα χειρογραφα η κειμενα που να κανουν λογο για τις προφητειες του Δανιηλ εκεινο τον καιρο?εξαλου ως τωρα μου εχεις αναφερει συμπερασματα οχι αποδειξεις.

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2010, 11:01:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
quote:
για τις οποιες οτι ωρα θελετε σας τραβαω μια αναλυση...

και το ρωτας;


θα το κανω, ετσι ζηταω απο το μακεδονα να μην βιαστει να προχωρησει για τον Αγαθαγγελο γιατι η συζητηση με το Δανιηλ εχει ψωμια ακομη...

σημερα ομως ειμαι πολυ πνιγμενος (μεχρι τις εκλογες γραφω και σε καποια τοπικη εφημεριδα) και δεν ξερω αν θα προλαβω...

μεχρι λοιπον να αξιωθω να γραψω αυτα που θελω θα κανω μια εισαγωγη...

οι συντακτες της Παλαιας Διαθηκης οπως και ο Ομηρος οπως και οι συντακτες των ινδικων επων Μαχαμπαρατα η Ραμαγιανα οπως και οι συντακτες ολων των αρχαιων παραδοσιακων κειμενων...

δεν ειχαν κανενα κολλημα με την ιστορικοτητα...

οι ιστοριες που διηγοντουσαν ειχαν αφαιρετικο χαρακτηρα, ο καθε ηρωας αντιστοιχουσε σε ενα ανθρωπολογικο αρχετυπο, οι εχθροι του επισης, ο καθε ηρωας αντιστοιχει σε πολλους ανθρωπους που ανηκαν σε αυτο τον ανθρωπολογικο τυπο (καμια φορα η αντιστοιχια δεν αφορα ουτε αυτο αλλα κομματι του ψυχισμου του ανθρωπου η σε αλλες περιπτωσεις πνευματικο σταδιο της εξελιξης της ανθρωποτητας)...ετσι δεν ειναι ο Αδαμ αλλα οι Αδαμ, δεν ειναι ο Καιν αλλα οι Καιν, δεν ειναι ο Νωε αλλα οι Νωε, δεν ειναι ο Ιακωβ αλλα οι Ιακωβ, δεν ειναι ο Οδυσσεας αλλα οι Οδυσσεις, δεν ειναι ο Θησεας αλλα οι Θησεες...

ο καθε μυθολογος εψαχνε να βρει μια αλληγορια ωστε να εκφρασει αληθειες πνευματικης ταξης με συγκαλυμενο τροπο, οταν εβρισκε την καταλληλη αλληγορια εψαχνε και ενα ιστορικο μπακγκραουντ που υποτιθεται θα εξελισσοταν η πλοκη της αλληγοριας ως δηθεν ιστορικο γεγονος και οχι πραγματικο...

ιδιαιτερα οι Ινδοι αλλα και ολοι σχεδον οι Ασιατες μυθολογοι (μεταξυ τους και οι συντακτες της Παλαιας) ετρεφαν μια απεριοριστη περιφρονηση για το να ακολουθουν οι εξιστορησεις τους καποιο πραγματικο ιστορικο περιγραμμα, γενικοτερα για να καταγραφουν απλα ιστορικα γεγονοτα, αυτο το θεωρουσαν χαμαλικι ανταξιο ανθρωπων που δεν εβλεπαν τις πνευματικες δυναμεις που δρουσαν πισω απο την ιστορια, τις πνευματικες δυναμεις που δρουσαν μεσα στον ανθρωπο-στην ψυχη του...οι διηγησεις τους λοιπον αντιστοιχουσαν σε μια αφαιρετικη τροπων τινα ιστορια, σε μια αρχετυπικη ιστορια και οχι σε καποια πραγματικη ιστορια την οποια περιφρονουσαν τοσο που αδιαφορουσαν να κρατησουν και αρχεια με ιστορικες σημειωσεις (μια τετοια ασχολια την θεωρουσαν πνευματικο εκφυλισμο κι αυτος ειναι ο λογος που η ιστορια εμφανισθηκε αργα: τη θεωρουσαν σπορ των καθυστερημενων, το δυνατο σπορ ηταν γι' αυτους η αφαιρετικη ιστορια)...

συμφωνα λοιπον μ'αυτη την σκοπια οδηγουμαστε σε καποιες περιεργες συνεπαγωγες οσον αφορα τη διηγηση του Δανιηλ...

πρωτον...ο ιδιος ο Δανιηλ μπορει να υπηρξε ως ιστορικο προσωπο στη βαβυλωνιακη και περσικη αυλη και μπορει οχι..μπορει να καταφερε να γινει ο συμβουλατορας του Ναβουχοδονοσορα και μπορει οχι..μπορει να ηταν προφητης και μπορει οχι...μπορει οι προφητειες του να ανηκουν στον ιδιο αλλα μπορει να ανηκουν και σε καποιο μεταγενεστερο που θελησε να κρυψει την προφητικη του ιδιοτητα πισω απο το ονομα καποιου Δανιηλ που προφητευε στο βαβυλωνιακο παλατι..μπορει αυτος ο μεταγενεστερος να μην ηταν μονο ενας...

δευτερον...ο Ναβουχοδονοσορας στις προφητειες δεν ειναι ο ιστορικος Ναβουχοδονοσορας αλλα καποιος ανθρωπολογικος τυπος ο οποιος αντιστοιχει με το ταδε σταδιο πνευματικης εξελιξης η στην ταδε πνευματικη λειτουργια του ανθρωπου...η δικη μου αναγνωση ειναι οτι ο Ναβουχοδονοσορας εκφραζει τον πρακτικο μου του ανθρωπου ενω ο Δανιηλ εκφραζει τον ποιητικο νου (αριστοτελικη εννοια) του ανθρωπου που σχετιζεται με το θειο και γι' αυτο εχει επικοινωνια μαζι του, η αλλιως ο Ναβου ειναι η ανθρωπινη διανοια ενω ο Δανιηλ ειναι η πνευματοψυχη...

τριτον, αργοτερα στην εξιστορηση του βιβλιου του Δανιηλ εμφανιζεται καποιος Μηδης Δαρειος και η ολη του εισοδος στο στορυ δεν συναδει ουτε με ιστορικα ουτε με γενεαλογικα δεδομενα, και βεβαια καλα κανει ο Μακεδονας και ολοι οι επιστημονες της γραμμικης ιστοριας και σκιζουν τα ρουχα τους...με τη διαφορα οτι η ιστορια στη Βιβλο δεν ειναι γραμμικη και πως μια χαρα θα μπορουσε αντι του Περση Μηδου να εχουμε και μεγαλυτερο ιστορικο αναχρονισμο και να εμφανιζοταν καποιος εντελως ασχετος ιστορικος βασιλιας, γιατι ετσι κι αλλιως ο Μηδης Δαρειος του Δανιηλ δεν ειναι πραγματικο ιστορικο προσωπο αλλα αρχετυπικο προσωπο, σταδιο πνευματικης εξελιξης η πνευματικη λειτουργια η ταση μεσα στον ανθρωπινο ψυχισμο...σα να λεμε ο συντακτης του Δανιηλ εψαχνε ενα ιστορικο προσωπο-γκεστ σταρ με καποια βαρυτητα για να κανει πιο εντυπωσιακη την ιστορια του και να ντυσει μ' αυτο την αρχετυπικη λειτουργια που υποννοουσε, δεν ενδιαφεροταν αν το προσωπο-γκεστ σταρ κολλουσε στην ιστορικοτητα της εποχης, χεστηκε για την ιστορικοτητα της εποχης, προηγειται η αφαιρετικη ιστορια..

τεταρτον..ως αποδειξη για τα οσα λεω καταθετω το εξης..αν πραγματικα ο συντακτης του Δανιηλ ενδιαφεροταν για ιστορικοτητα πιστευετε πραγματικα πως θα διηγουνταν μια δηθεν πτωση του Ναβουχοδονοσορα που εχασε το θρονο του και εζησε επτα χρονια βοσκοντας το χορτο των αγρων απο την πεινα του αλλα μετα ξανακερδισε το θρονο του και η βασιλεια του απεκτησε μεγαλυτερη λαμπροτητα;

πιστευετε πραγματικοτητα πως ετσι συνεβη η οτι ο συντακτης του βιβλιου υπαινισεται μια πτωση αλλης ταξης του Ναβουχοδονοσορα και στη συνεχεια την εξιλεωση του και την επιστροφη του στα πρωτα του (πνευματικα) προνομια; αρα ο Ναβουχοδονοσορας ειναι κατι αλλο, ενας αρχετυπικος ρολος και οχι ενας ιστορικος βασιλεας...

πεμπτον...αφου καναμε αυτη την εισαγωγη θα μιλησουμε προσεχως για τις προφητειες του βιβλιου του Δανιηλ (λογικα αυριο) οι οποιες και εχουν το ζουμι και στις οποιες δεν μας ενδιαφερει η αναφορα τους στον οποιο Αλεξανδρο η οποια μπορει να ειναι αυθεντικη η πλαστη αλλα οι επισημανσεις τους για εσχατολογικα γεγονοτα τα οποια βρισκονται μπροστα μας..


Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 07/10/2010 11:06:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2010, 11:24:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Velissarios

quote:
εξαλου ως τωρα μου εχεις αναφερει συμπερασματα οχι αποδειξεις.

Καλά, άσε τι έχω αναφέρει εγώ (που είναι τα αποτελέσματα ερευνών ενός μεγάλου πλήθους ερευνητών και που αποτελούν κοινή γνώση σήμερα στη θεολογία, σχετικά με το Δανιήλ).

Πες μας τι έφερες εσύ για να αντικρούσεις αυτά που έφερα εγώ.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2010, 11:31:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Velissarios

quote:
εξαλου ως τωρα μου εχεις αναφερει συμπερασματα οχι αποδειξεις.

Καλά, άσε τι έχω αναφέρει εγώ (που είναι τα αποτελέσματα ερευνών ενός μεγάλου πλήθους ερευνητών και που αποτελούν κοινή γνώση σήμερα στη θεολογία, σχετικά με το Δανιήλ).

Πες μας τι έφερες εσύ για να αντικρούσεις αυτά που έφερα εγώ.


macedon


ενδειξεις παρουσιασες ενδειξεις παρουσιασα.

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2010, 11:38:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάντως ούτε τις ενδείξεις σου είδα, ούτε τις αποδείξεις σου ούτε την έρευνά σου.

Κάτι λόγια ενός καλόγερου είδα που δεν είχαν καμία σχέση με το θέμα...

Φυσικά, αν θεωρείς ότι έφερες "ενδείξεις", ποιός είμαι εγώ που θα σε αμφισβητήσει;

macedon

Edited by - macedon on 07/10/2010 11:39:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2010, 11:41:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αριστοτέλης

quote:
ολοι οι Γιαννηδες δεν ειναι σιδηρουργοι αλλα καποιοι Γιαννηδες ειναι..

Δεν είπες αυτό. Είπες:
"Κανείς Γιάννης δεν είναι σιδηρουργός αλλά κάποιοι Γιάννηδες είναι"

Ελληνικά μιλάω καλά, το αυτό επιθυμώ και δι υμάς...


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2010, 12:41:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τελικα ομως απαντηση δεν δοθηκε

οταν σε ενα ΚΕΙΜΕΝΟ υπαρχει ιστορικη ανακριβεια το δεχομαστε ανεπιφυλακτα , οταν αυτη η ιστορικη αναβριβεια ΟΡΙΖΕΙ την χρονολογηση του κειμενου , τι κανουμε ?

και εαν οπως μας λεει ο μακεδων , στο θεμα της προφητειας υπαρχουν ιστορικα λαθη , τοτε ? η προφητεια εξακολουθει να εχει την ιδια αξια που ειχε πριν ?

εαρινε , ρωταω φιλε μου , ρωταω γιατι προσπαθω να δω πως βλεπουν ... θα μου πεις εδω δεν μπορουμε να ορισουμε μια βαση συζητησης εσυ θες και να δεις ... εε τι να κανω προτρεχω .. μικρο παιδι στην αναπτυξη ειμαι χαχα κατσε να δουμε εαν θα παρουμε απαντηση στο παραπανω


geostat ,σε αυτο που λες δεν εχει αδικο αλλα οταν το ειδα δεν μπορουσα πλεον να κανω edit στο μυνημα, πλυση εγκεφαλου φιλε μου τοσα χρονια , μας εχουν φυτεψει ακομη και τον τροπο εκφρασης ... ετσι πολλες φορες με πιανω να κανω χρηση ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΩΝ λεξεων οπως "πιστευω" ή "αμα θελει ο θεος" ή "τον χριστο σου και την παναγια σου" και αλλα ... αλλα προσπαθω να τα κοψω ρε φιλε, σορυ για το λαθος

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Edited by - makfor on 07/10/2010 12:45:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2010, 13:15:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


εαρινε , ρωταω φιλε μου , ρωταω γιατι προσπαθω να δω πως βλεπουν ... θα μου πεις εδω δεν μπορουμε να ορισουμε μια βαση συζητησης εσυ θες και να δεις ... εε τι να κανω προτρεχω .. μικρο παιδι στην αναπτυξη ειμαι χαχα κατσε να δουμε εαν θα παρουμε απαντηση στο παραπανω


[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Edited by - makfor on 07/10/2010 12:45:38


Φίλε μου , προσωπικά στην ζωή μου για να ξεκινήσω να πάω ή να κάνω το οτιδήποτε ξεκινάω απο το -Α- Άλφα και μετά πηγαίνω στο -Β- Βήτα και ούτω καθ'εξής...

Σαν πήγαινα σχολείο -όπως ο καθένας μας- ξεκίνησα απο το -1- και το -Α- και μετά συλλαβούλες και 1+1=2....

Κάποιοι αγνόησαν και αγνοούν παντελώς τα "προαπαιτούμενα" και πήγαν κατ'ευθείαν στο -Ω- .... Είναι αλήθεια ότι εγώ βρίσκομαι πολύ πίσω σε σχέση με αυτούς και δεν μπορώ να τους παρακολουθήσω...

Αγνοούν τα πάντα γύρω τους -ακόμα και την δομή και την λειτουργία του ιδίου του εαυτού τους- αλλα παρ'ολ'αυτά αποφαίνονται επι παντός επιστητού και μάλιστα του "Δημιουργού" των πάντων...!!!

Αυτή η σύντομη και προφανώς ατελής ανάπτυξη της "περίπτωσης" παρουσιάζει με γλαφυρότητα πολλά γενικά στοιχεία της νεύρωσης , καθώς και πολλά ειδικότερα στοιχεία του ιδεοψυχαναγκασμού...και δεν εξαιρώ κανένα και εμάς τους ιδίους για να μην εκληφθεί ως προσπάθεια αποδόμησης άλλων..!!!

Η ειδοποιός διαφορά -κατ εμέ- έγκειται στο εξής...

-Πολλοί ιδεοψυχαναγκαστικοί πασχίζουν για την "ΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ" ...τον "Μοναδικό δρόμο προς κάτι"...την "σωστή γυναίκα"..κοκ - και τα "ιδανικά τους" είναι τόσο "υψηλά" ΩΣΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΤΑ..

ΕΝΩ..

...Καμμία ανθρωπίνως δυνατή προσπάθεια δεν φαντάζει αρκετά μεγαλειώδης , ώστε να αποτελεί ένα γνήσιο βήμα προς την κατεύθυνση του ιδανικού .... ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ..!!!

...Χαρακτηριστική "αδράνεια" που απορρέει απο απο την στάση εξέγερσης εναντίον ... όχι μόνο κάθε διαφορετικού αλλα και εναντίον κάθε σκέψης ή επιθυμίας που αναβλύζει απο το είναι τους και εκλαμβάνεται ως διαβολική παρέμβαση ή δοκιμασία του "θεού" στο πρόσωπό τους...!!!

Εκεί ενεργοποιείται και απολαμβάνει "περιεχομένου" και "ουσίας" ο κάθε "πνευματικός πατέρας"...υποστασιοποιείται απο τους ιδίους και προσλαμβάνει κύρος και "αξία"...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 07/10/2010 13:16:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy