ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η απάτη των προφητειών
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2013, 18:06:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χρίστος Έλ

Αν είσαι βενζίνης, έλεγξε μπουζί και καδένα. Αν πετρελαίου, τα μπεκ. Αν βάνκελ, άστο. Το έχεις ήδη κάψει.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Φιλαράκι συγγνώμη αλλά με βγάζετε εκτός εαυτού.

Δηλαδή απαγορεύεται κάποιος να έχει αμφιβολίες για την σημερινή επιστήμη;

Μου λέει ο φίλος σου ο Νικόμαχος πως με το σύγχρονο οπτικοακουστικό υλικό δεν γίνεται να ξεγελάσουν κανένα, όπως κάνανε τάχα στο παρελθόν οι εβραίοι προφήτες στους οποίους πιστεύω. Με τα σημερινά επιστημονικά μέσα λοιπόν κυριαρχεί η αλήθεια. Δεν χρειάζεται δηλαδή να πας στο Φεγγάρι, το βλέπεις από την τηλεόρασή σου.

Δεν το κατάλαβα δηλαδή, απαγορεύεται να έχω αμφιβολίες και να έχω την άποψη πως αυτή δεν είναι η Σελήνη αλλά μια επεξεργασμένη Αριζόνα; Και αν το πάμε με την δική σας επιστήμη, εξήγησέ μου γιατί υπήρχε η ανάγκη από τον κήρυκα του Φωτός(την Νάσα), η ανάγκη να αλλοιώσει φωτογραφίες. Επαγγελματίες φωτογράφοι έχουν παρουσιάσει σε πολλά βίντεο τις ψεύτικες φωτογραφίες με τις ξεπατηκούρες και την επεξεργασία αλά photoshop.

Λυπάμαι, αλλά η σύγχρονη επιστήμη σας έχει κάψει τα λάδια. Ίσα ίσα, τώρα έχουν περισσότερα μέσα για να σε δουλεύουν. Αλλά που να το καταλάβετε. Έτσι κι αλλιώς δεν ζητάω να το καταλάβετε με το ζόρι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2013, 18:13:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το στοίχημα είναι Εβραίοι προφήτες vs Nasa.

Ποντάρετε ποιος προφήτης είναι αληθινός και θα νικήσει. Εγώ ποντάρω στους εβραίους προφήτες, ανεξάρτητα αν δίνει χαμηλό ποσοστό. Για να δούμε αν η τεχνολογία σας θα σας σώσει.

"Και ερρίφθη ο Ψευδοπροφήτης στην λίμνη του πυρός".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2013, 18:41:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβασα ένα βιβλίο που λέγεται Μεγάλες Προφητείς με συγγραφέα τον A.Gallotti, εκδόσεις Κονιδάρη.

Αν και ο αναγνώστης πιστεύει πως ο συγγραφέας αγαπάει τις προφητείες, αυτό είναι ένα πονηρό βιβλίο που έχει ως στόχο να παρουσιάσει το χάος και τη διχογνωμία μεταξύ των διάφορων ερμηνειών. Τελικό του μήνυμα είναι πως εμείς πρέπει να πάρουμε την κατάσταση στα χέρια μας και να αλλάξουμε τον κόσμο(κούνια που σας κούναγε μασώνια, λες και δεν το έκανε αυτό ο άνθρωπος ανέκαθεν).

Έτσι λοιπόν χωρίς βία, αλλά με φιλειρηνικό τρόπο και πονηρές μεθόδους, οι ορθολογιστές απαξιώνουν την θρησκεία του Χριστιανισμού. Όμως δεν μπορούν να μη πουν και την εξής αλήθεια: Ο άνθρωπος έγινε σκλάβος της τεχνολογίας που έφτιαξε και νιώθει φόβο στον κόσμο που δημιούργησε. Έτσι λοιπόν οι σύγχρονοι άνθρωποι επιστρέφουν στις αρχαίες προφητείες.


Εγώ σαν Χρίστος Έλ, θα ήθελα να δώσω στους αναγνώστες την παρακάτω συμβουλή, πάνω στο θέμα των προφητειών.

Πολλοί και διάφοροι μπορεί να λένε πολλά και διάφορα. Δείτε εσείς και κρίνετε πως φτάσαμε εδώ και που βαδίζει ο κόσμος. Ελέγξτε με βάση αυτά που βλέπετε και νιώθετε να έχουν συμβεί στην ανθρωπότητα, αν η Γραφή έχει δίκιο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2013, 18:42:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μου λέει ο φίλος σου ο Νικόμαχος πως με το σύγχρονο οπτικοακουστικό υλικό δεν γίνεται να ξεγελάσουν κανένα, όπως κάνανε τάχα στο παρελθόν οι εβραίοι προφήτες στους οποίους πιστεύω. Με τα σημερινά επιστημονικά μέσα λοιπόν κυριαρχεί η αλήθεια. Δεν χρειάζεται δηλαδή να πας στο Φεγγάρι, το βλέπεις από την τηλεόρασή σου.

Ο Νικόμαχος μου είναι πράγματι εξαιρετικά αγαπητός. Ωστόσο, αν μέσα σε ολόκληρο το esoterica, βρεις κάποιον πιό φανατικά ενάντιο στη NASA, από αυτόν, δείξετόν μου κι εμένα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2013, 20:09:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Μου λέει ο φίλος σου ο Νικόμαχος πως με το σύγχρονο οπτικοακουστικό υλικό δεν γίνεται να ξεγελάσουν κανένα, όπως κάνανε τάχα στο παρελθόν οι εβραίοι προφήτες στους οποίους πιστεύω. Με τα σημερινά επιστημονικά μέσα λοιπόν κυριαρχεί η αλήθεια. Δεν χρειάζεται δηλαδή να πας στο Φεγγάρι, το βλέπεις από την τηλεόρασή σου.

Ο Νικόμαχος μου είναι πράγματι εξαιρετικά αγαπητός. Ωστόσο, αν μέσα σε ολόκληρο το esoterica, βρεις κάποιον πιό φανατικά ενάντιο στη NASA, από αυτόν, δείξετόν μου κι εμένα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Ο Νικόμαχος ενάντια στην Νάσα; Αν αυτό ισχύει, τότε είναι πολύ μπερδεμένος και χρειάζεται βοήθεια.

1)Η Νάσα διδάσκει τον ακεντρισμό, τον ηλιοκεντρισμό, τον αθεϊσμό και δεν ξέρω εγώ τί άλλο, όμως όχι τον γεωκεντρισμό και τον θεϊσμό.
2)Η Νάσα μπορεί να διοικείται επί το πλείστον από εβραίους, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως πιστεύουν στην Πεντάτευχο. Οι περισσότεροι Εβραίοι σε υψηλή θέση είναι άθεοι.
3) Επομένως, δεν δικαιολογείται η έχθρα του Νικόμαχου κατά της Νάσα.

Για να σου αποδείξω πως οι σημερινοί Εβραίοι και άλλοι μη Εβραίοι μασώνοι δεν πιστεύουν στην Βίβλο, θα σου πω κάτι που δεν έχω να κρύψω.

Όχι πως δεν έχω παρακολουθήσει άλλα σεμινάρια, αλλά πήγα 3 φόρες(η 3η ήταν και η τελευταία) σε πρόγραμμα σεμιναρίου/διάλεξης που είχε η γυναίκα του Ευθυμίου(πασόκικο εβραϊκό κόμμα), η οποία δεν θυμάμαι τί στο διάολο είναι στο πανεπιστήμιο, νομίζω ιστορικός ανθρωπολογίας...πάντως υψηλή μασώνα όπως και όλοι οι πανεπιστημιακοί.

Άρχισε λοιπόν με την εξέλιξη των πιθήκων, έλεγε μετά πως είμαστε μια σκόνη, πως οι ήπειροι θα συγκρουστούν, θα βουλιάξουμε κτλ κτλ έλεγε έλεγε για να καταλήξει στον Ιουδαϊσμό τον οποίο χαρακτήρισε νέα θρησκεία που αντέγραψε τις άλλες, ενώ είχε ένα κόλλημα να μιλάει απαξιωτικά για τον Μωυσή και τον Ιησού. Μετά το γύρισε στις άλλες θρησκείες, τις οποίες θεώρησε ελεύθερες χωρίς ταμπού όπως ο Χριστιανισμός. Άρχισε να μιλάει για πέη στις Ινδίες και σεξουαλικές περιπέτειες Ινδικών Θεών, αντιπαραβάλλοντας το με τον αντιερωτισμό της Βίβλου.

Θα ήθελα και τη γνώμη του Sesostris πάνω σε αυτό. Πως εξηγείται το πασόκικο εβραϊκό κόμμα να μην πηγαίνει τον Μωϋσή; Το zeitgeist πως είναι δυνατόν να προωθείται από άτομα που πιστεύουν στην Πεντάτευχο, μια και ο κόσμος είναι εβραιοκρατούμενος;

Θα το πω στα σοβαρά τώρα. Παιδιά, ανοίκτε τα μάτια σας και δείτε την υποκρισία. Δεν πάει να πει πως εβραίος = εχθρός των άλλων θρησκειών και οπαδός του Ιουδαϊσμού ή Χριστιανισμού. Η Νέα Εποχή της Παγκοσμιοποίησης δεν έχει σύνορα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2013, 20:20:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χαζός Ελ
Ο Νικόμαχος ενάντια στην Νάσα; Αν αυτό ισχύει, τότε είναι πολύ μπερδεμένος και χρειάζεται βοήθεια.

1)Η Νάσα διδάσκει τον ακεντρισμό, τον ηλιοκεντρισμό, τον αθεϊσμό και δεν ξέρω εγώ τί άλλο, όμως όχι τον γεωκεντρισμό και τον θεϊσμό.
2)Η Νάσα μπορεί να διοικείται επί το πλείστον από εβραίους, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως πιστεύουν στην Πεντάτευχο. Οι περισσότεροι Εβραίοι σε υψηλή θέση είναι άθεοι.
3) Επομένως, δεν δικαιολογείται η έχθρα του Νικόμαχου κατά της Νάσα.


Ευτυχώς που υπάρχεις και με κάνεις να γελάω.Το γέλιο είναι μακροζωϊα!
Το ερώτημα είναι:Εχεις συναίσθηση οτι προκαλείς θυμηδία στους αναγνώστες?Αν έχεις δεν αξίζει τον κόπο,αλλά αν πιστεύεις όλα αυτα που γράφεις,είσαι πρώτο νούμερο πίστα!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2013, 20:54:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα παρακάτω στοιχεία αποτελούν φανταστικούς διαλόγους...
Κάθε σύμπτωση ονομάτων να θεωρηθεί ...ατύχημα.

-------------------------------------------------------------------
"Η Νάσα διδάσκει τον ακεντρισμό, τον ηλιοκεντρισμό, τον αθεϊσμό και δεν ξέρω εγώ τί άλλο, όμως όχι τον γεωκεντρισμό και τον θεϊσμό."
-------------------------------------------------------------------


Αμεινίας: Έχει λασκάρει η βίδα..

Νικόμαχος:Είναι made in china με φωτοκύτταρο.Δεν έχει βίδες.
Αντιδρά μόνο στα βασικά ερεθίσματα.

Dsm:Για δες, αν μπορείς να το ανοίξεις σιγά - σιγά από το πλάι, με μαχαιράκι.

Νικ: Δεν χωράει μαχαίρι.Θα του πω να το πετάξει και να πάρει άλλο...

Αμεινίας: Ναι,όντως δε γίνεται τίποτα..Είναι κλειστού τύπου, να αρχίσουμε να μαζεύουμε λεφτά να του πάρουμε καινούργιο.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 16/04/2013 20:58:28

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 16/04/2013 20:59:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DarkElf777
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2013, 21:42:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φυσικά και ξέρω πως το σύστημα δεν προωθεί πλέον την κατά μέτωπο βία, αλλά αρέσκεται στο να περνάει αυτό που θέλει με ήσυχο, ειρηνικό τρόπο, το γνωστό lifestyle που όλοι πρέπει να μιμηθούν και την επίσημη γνώση που όλοι πρέπει να δεχτούν. Απλώς έτσι εξαφανίζουν τον Χριστιανισμό με πιο ύπουλο και σκοτεινό τρόπο, παρά ανοιχτά και απροκάλυπτα.


Δηλαδή τι ήθελες να κάνει ένα δημοκρατικό κράτος για μην είναι "ύπουλο και σκοτεινό"; Ο χριστιανισμός ΕΙΝΑΙ μέσα στο lifestyle, που λες π.χ. τα νηστίσιμα τη σαρακοστή, χριστουγενιάτικα και πασχαλινά προϊόντα κλπ. Δεν είδα ποτέ να διαφημίζεται κάποια γιορτή του "δωδεκάθεου" ή κάποιο wiccan sabbat. Άκουσε κανείς σε κάποια lifestyle εκπομπή να δείχνουν κάτι για το imbolc ή το beltain; Τα περί επίσημης γνώσης θα τα συζητήσω σε άλλο θέμα λίαν προσεχώς και δεν θα είμαι καθόλου "ευχάριστος"...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2013, 22:01:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

NIKOMAXOΣ

PanosT
Mερικές ερωτήσεις:


Όσες θες ΝΙΚΟΜΑΧΕ.

quote:

Α. Θεωρείς την ιστορία επιστήμη και τον ιστορικό επιστήμονα?

Θες να καταρρίψεις και την Επιστήμη της Ιστορίας όταν τα πορίσματα ΔΕΝ ΣΑΣ ΒΟΛΕΥΟΥΝ???

Ήμαρτον ρε σεις...

Όταν ο κάθε μυρωδιάς (Μισύρης, Ρασιάς, Καλογεράκης Καλόπουλος) γράφει μια παπάτζα εναντίον(έμμεσα ή άμεσα)του Χριστιανισμού χαλάτε τον κόσμο και όταν πέφτουν τα ΒΑΡΙΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΩΝ για να αντικρούσουν τις εν λόγω παπάτζες εγείρετε θέματα...Φιλοσοφίας των Επιστημών!!!

Στην ερώτησή σου τώρα.
ΒΕΒΑΙΩΣ και είναι η Ιστορία Επιστήμη (φευ!), απλά εγώ (ως Επιστήμονας Ο ΙΔΙΟΣ) ξέρω πως λειτουργεί ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ (της Φυσικής εν προκειμένω) και ΟΥΤΕ τη θεοποιώ ΟΥΤΕ πιστεύω ότι έχει το αλάθητο ΟΥΤΕ ότι μπορεί να επαληθεύσει (ή να καταρρίψει) όοοοοοτι φαντασιώνομαι ότι μπορεί για να κοιμάμαι πιο ήσυχος τα βράδια.

Εσύ ΝΙΚΟΜΑΧΕ?

quote:

Β. Είσαι απόλυτα σίγουρος,ότι η Ιστορία είναι γραμμένη σωστά?

ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΙΓΟΥΡΟΣ γι'αυτό ψάχνω τους πιο ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΥΣ και τους πιο ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΥΣ και με το πιο ΒΑΡΥ βιογραφικό και όχι τους Μισύρηδες, Καλογεράκηδες, Ρασιάδες Καλόπουλους και το κακό συναπάντημα...

quote:

Γ. Είσαι απόλυτα σίγουρος πώς οι αφηγητές των γεγονότων,είναι αντικειμενικοί και δεν διέπονται απο προκαταλήψεις ή δεν εξυπηρετούσαν τα συμφέροντα των νικητών?

Αν είχες την ίδια εντύπωση και για Κέλσο, Πορφύριο, Ιώσηπο και λοιπούς να κάτσω να το συζητήσω.

Αλλιώς ψάχνεις φθηνά άλλοθι για την ένδεια ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΩΝ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΠΗΓΩΝ σε όσα ισχυρίζεστε κατά καιρούς.

quote:

Δ. Ενας 'αναγνωρισμένος" ιστορικός,είναι για σένα πάντα, ο φέρων την γνώση των πραγματικών γεγονότων,τα οποία εξιστορεί?

Φέρε μου ΙΣΗΣ βαρύτητας ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ με αυτούς που φέρνω εγώ για αυτά που ισχυρίζεστε και το συζητάμε σε άλλη βάση.

Όταν ο macedon μου φέρνει για την πλαστογραφία του Τάκιτου έναν συγγραφέα που ήταν ντεκορατέρ στο επάγγελμα και μια Αμερικανίδα τηλεστάρ που είναι Ινδουίστρια στο θρήσκευμα και εγώ του φέρνω τον Clarence W. Mendell από το Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης καταλαβαίνεις το ...χάος που υπάρχει ανάμεσά μας και γιατί χάθηκε από τα στέκια...

Επίσης όταν ο macedon ισχυρίζετε ότι ουδέποτε έγιναν θρησκευτικοί διωγμοί εναντίον των Χριστιανών στη Ρώμη και ουδέποτε εξεδόθησαν έδικτα και του ζητώ να μου φέρει ΕΝΑΝ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΩΣ ΚΑΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ που να ισχυρίζετε κάτι τέτοιο και στην αρχή μου φέρνει Gibbon και Renan και όταν του ζητώ να μεταφράσει πρότασεις (και παραγράφους) από τις εν λόγω ΠΗΓΕΣ ΤΟΥ που ΑΠΟΡΡΙΠΤΟΥΝ ΕΥΘΕΩΣ ΡΗΤΩΣ ΚΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΩΣ τους ισχυρισμούς του και αυτός είτε ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΠΕΙΣΜΑΤΙΚΑ είτε κάνει μέταφραση επιπέδου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ από μαθητή με βαριάς μορφής ΔΥΣΛΕΞΙΑ ΚΑΙ ΔΕΠΥ παραλείποντας ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ΛΕΞΕΙΣ ΚΑΙ ΦΡΑΣΕΙΣ καταλαβαίνεις γιατί είναι η καλύτερη παρέα μου ΟΤΑΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΩΣ GUEST ΣΤΟ ESOTERICA...

Για να μη θυμηθούμε και το ξεδιάντροπο copy paste των 10 πηγών με την ίδια σειρά από ένα τιποτένιο χριστομαχικό site χωρίς να δώσει τα σχετικά quotes και χωρίς να αναφέρει ως πηγή του το εν λόγω site αλλά ντεμεκ ότι τις κατέβασε από τη γκλάβα του (ρε πλάκα-πλάκα μου'λειψε ο μπαγάσας! Που είναι για να σπάσουμε λίγη πλάκα???)

Τα ίδια και ο Sesostris με Μισύρη, Καλογεράκη, Λυμπερίδη που ο ένας είναι πιο πουθενάς από τον άλλον...

Ο DarkElf777 είναι ο καλύτερος του χωριού. ΔΕΝ ΦΕΡΝΕΙ καν ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ διότι έχοντας το κληρονομικό χάρισμα γνωρίζει εκ των προτέρων ότι θα του την απορρίψω...

Ρε έχετε ποοοοολύ γέλιο λέμε....

quote:

Ε. Θα μπορούσαν κάποιοι ή και όλοι απο τους κατωτέρω,να ήταν οι "Λιακόπουλοι" της εποχης τους?Για διάφορους λόγους.
Θουκιδίδης,Στράβων,Ξενοφών,Φερεκύδης,Πλούταρχος.


όπως και οι Κέλσος, Πορφύριος, Ιώσηπος, συγγραφείς των Ορφικών των Κοσμογονιών του Ταλμούδ κτλ κτλ

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Αν όχι μη διστάσεις να επανέλθεις...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 16/04/2013 22:13:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2013, 22:44:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν όχι μη διστάσεις να επανέλθεις...

Δεν....!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2013, 22:48:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
NIKOMAXOΣ
quote:

Αν όχι μη διστάσεις να επανέλθεις...

Δεν....!!!


Χαίρομαι που τα έπιασες όλα με την πρώτη!

Πάντα έλεγα ότι διαφέρεις από τους άλλους...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2013, 23:37:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πανο όταν σε ρωτώ απλά πράγματα και δεν παίρνω απαντήσεις,τι διάολο διάλογο να κάνω?

Και μη με ρωτήσεις που δεν απάντησες.
Δεν μπορεί να είσαι στην ίδια κατηγορία με τον Χριστος Ελ.
Επομένως ξέρεις καλά απο τι προσπαθείς να ξεφύγεις.
Ομως σου διαφεύγει,το γεγονός ότι μπορεί να υπάρχουν πιο έξυπνοι απο σένα.
Κρίμα.Μόνος αυτο-υποτιμάσαι!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κostakourtas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
245 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2013, 00:01:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η Νάσα διδάσκει τον ακεντρισμό, τον ηλιοκεντρισμό, τον αθεϊσμό και δεν ξέρω εγώ τί άλλο, όμως όχι τον γεωκεντρισμό και τον θεϊσμό.
ακεντρισμο ηλιοκεντρισμο κ γεωκεντρισμο..ολα μαζι???...πως παιζουν τουτα ολα μαζι εΕ???...για να παιζουν ολα τουτα μαζι...μονο μια εξηγηση παιζει..η νασα να φοβαται να πει η γη γυριζει κ οπως ο γκαλιλεο γκαλιλεει οτι το ματσακι γυριζει???

Ποιός ήρθε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κostakourtas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
245 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2013, 00:20:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βυζαντιοστοριτες κ βυζαντιοστοριτισες...απο τουτο το φορουμ εδω κ δυο τρεις σελιδες να περιστρεφονται στον μεγα...λειπει ενας επικουρος της βυζαντινολογιας...που εισαι κατακουζινα να δωσεις φωτα!!!...p.s.ακομα να εκδοθει το αποχετευτικο συστημα στο βυζαντιο???

p.s.αληθεια ο μεγας του βυζαντιου εβρασε την γυναικα του?????????????????????...δηλ.δεν ειναι μονο ο σουλειμαν που ειχε τυφλη εμπιστοσυνη στη χουρεμ κ εβγαλε απ τη μεση τον επιστηθιο φιλο του ιμπραημ τον παργαλη απ την παργα κ δυο απ τους γιους του???...πολυ διδακτικος ο σουλειμαν στην τηλεοραση...μαθαινεις τι ραδιουργιες γινονται στις αυτοκρατορικες αυλες

Ποιός ήρθε?

Edited by - Κostakourtas on 17/04/2013 00:21:24

Edited by - Κostakourtas on 17/04/2013 00:27:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2013, 02:26:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια που πιάσαμε τις βιβλιογραφίες, είδα την παρακάτω εικόνα από το πανεπιστήμιο του Ρότσεστερ, πού πανεπιστήμιο είναι, δεν μπορεί, θα τα γράφει σωστά:

Η πρώτη απορία μου είναι: Πού ακριβώς (βιβλίο, κεφάλαιο) ο Λακτάντιος κάνει λόγο για ΟΡΑΜΑ του Κωνσταντίνου;
Και η δεύτερη: Ποιός και σε ποιό βιβλίο ανέφερε πρώτος για «όραμα»;

ΥΓ: DarkElf777, το νόμισμα είναι του 3ου π.Χ. αιώνα. Σε άλλα νομίσματα πάντως της εποχής, το σύμβολο απουσιάζει.

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2013, 09:42:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τα παρακάτω στοιχεία αποτελούν φανταστικούς διαλόγους...
Κάθε σύμπτωση ονομάτων να θεωρηθεί ...ατύχημα.

-------------------------------------------------------------------
"Η Νάσα διδάσκει τον ακεντρισμό, τον ηλιοκεντρισμό, τον αθεϊσμό και δεν ξέρω εγώ τί άλλο, όμως όχι τον γεωκεντρισμό και τον θεϊσμό."
-------------------------------------------------------------------


Αμεινίας: Έχει λασκάρει η βίδα..

Νικόμαχος:Είναι made in china με φωτοκύτταρο.Δεν έχει βίδες.
Αντιδρά μόνο στα βασικά ερεθίσματα.

Dsm:Για δες, αν μπορείς να το ανοίξεις σιγά - σιγά από το πλάι, με μαχαιράκι.

Νικ: Δεν χωράει μαχαίρι.Θα του πω να το πετάξει και να πάρει άλλο...

Αμεινίας: Ναι,όντως δε γίνεται τίποτα..Είναι κλειστού τύπου, να αρχίσουμε να μαζεύουμε λεφτά να του πάρουμε καινούργιο.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 16/04/2013 20:58:28

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 16/04/2013 20:59:04



Είναι καταπληκτικό, αλλά θα χρησιμοποιούσα παρόμοιο διάλογο για την κατάστασή σας, την οποία κρίνω σοβαρή.

Η πλύση εγκεφάλου που έχετε υποστεί, αυτό το indoctrination που λένε και στα αμερικάνικα, με κάνει να απορώ για το αν έχετε ελεύθερη βούληση και δεν σας έχουν ρυθμίσει με πρόγραμμα για το τι θα λέτε και θα πιστεύετε.

Η κοσμοθέασή σας είναι πολύ περιορισμένη. Ξεκολλήστε λίγο από το κουτί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2013, 09:46:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Η Νάσα διδάσκει τον ακεντρισμό, τον ηλιοκεντρισμό, τον αθεϊσμό και δεν ξέρω εγώ τί άλλο, όμως όχι τον γεωκεντρισμό και τον θεϊσμό.
ακεντρισμο ηλιοκεντρισμο κ γεωκεντρισμο..ολα μαζι???...πως παιζουν τουτα ολα μαζι εΕ???...για να παιζουν ολα τουτα μαζι...μονο μια εξηγηση παιζει..η νασα να φοβαται να πει η γη γυριζει κ οπως ο γκαλιλεο γκαλιλεει οτι το ματσακι γυριζει???

Ποιός ήρθε?



Ναι, και είναι όλες οι θεωρίες cool ακόμα και αν αντιφάσκουν μεταξύ τους και δεν μπορούν να ισχύουν ταυτόχρονα. Είναι cool εφόσον εναντιώνονται στην θεϊστική αντίληψη εμάς των Χριστιανών.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2013, 09:57:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγχωρέστε με για τις ανακρίβιες που γράφω. Μόλις διάβασα από έγκυρη πηγή πως η Νάσα προωθεί την αξιοπιστία της Αγία Γραφής.

Αποτελείται από άτομα με ελευθερία και ποικιλία απόψεων. Είναι ανοιχτόμυαλοι σαν τον Νικόμαχο, τον Αμεινία, τον DSM. Αλλά και κάτι που παραλείψαμε. Πολύ πιο ανώτεροι από την δική μας χριστιανική και παιδιάστικη αντίληψη που κείτεται μέσα στην άγνοια και τον σκοταδισμό.

Είναι ΘΕΟΙ, γι' αυτό Νικόμαχε μην τολμήσεις και πιάσεις στο στόμα σου τους ΘΕΟΥΣ της ΝΑΣΑ, αλλιώς μαύρο φίδι που σε έφαγε. Αν τολμήσεις να αμφισβητήσεις αυτούς τους τεράστιους εγκεφάλους, τότε θα φωνάξω το τρελοκομείο να σε μαζέψει. Είναι δυνατόν την αυγή του 21ου αιώνα να υπάρχουν άνθρωποι σαν τον Νικόμαχο που πολεμούν και αμφισβητούν την Νάσα; Από που ήρθανε;! Ήταν κλεισμένοι σε καμμιά σπηλιά για χιλιετίες;!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2013, 10:06:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για του λόγο το αληθές να η μαρτυρία του DSM

"Ο Νικόμαχος μου είναι πράγματι εξαιρετικά αγαπητός. Ωστόσο, αν μέσα σε ολόκληρο το esoterica, βρεις κάποιον πιό φανατικά ενάντιο στη NASA, από αυτόν, δείξετόν μου κι εμένα."

Ωστέ έτσι πουλάκι μου Νικόμαχε, αμφισβητείς και είσαι φανατικός πολέμιος της NASA. Όλα αυτά θα τα ομολογήσεις στο ιεροεξεταστήριο. Και για να δούμε τί γνώμη θα έχει ο ψυχίατρος για την κατάστασή σου. Ακούς εκεί "η Γη δεν γυρίζει"! Τέτοια ασθένεια έχουμε να συναντήσουμε απο τον 16ο αιώνα όταν ο ισόθεος Κοπέρνικος συνέτριψε τον σκοταδισμό της Αγίας Γραφής, ο οποίος είχε εξαπλωθεί σαν χολέρα και πανώλη. Ευτυχώς που σήμερα υπάρχουν ισχυρές θεραπείες για τέτοιες ψυχασθενικές αρρώστιες και είναι δυνατή η αποθεραπεία σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2013, 11:49:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧρίστοςΕλ,

Π α ρ α λ η ρ ε ί ς.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2013, 12:01:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΧρίστοςΕλ,

Π α ρ α λ η ρ ε ί ς.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.



Δεν ξέρω αλλά μου αρέσει να σας βλέπω να τρελένεστε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2013, 12:12:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧρίστοςΕλ
quote:

Δεν ξέρω αλλά μου αρέσει να σας βλέπω να τρελένεστε.

Δηλαδή αυτή είναι η συνεισφορά σου στο θέμα;
Δηλαδή αυτός είναι ο λόγος συμμετοχής σου στο forum;
Troll, ε;

ΥΓ: Καλά, το άλλο για το Νικόμαχο που έχει σαν θεό τη... NASA, πάει στα ανέκδοτα της χρονιάς!

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2013, 12:33:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΧρίστοςΕλ
quote:

Δεν ξέρω αλλά μου αρέσει να σας βλέπω να τρελένεστε.

Δηλαδή αυτή είναι η συνεισφορά σου στο θέμα;
Δηλαδή αυτός είναι ο λόγος συμμετοχής σου στο forum;
Troll, ε;

ΥΓ: Καλά, το άλλο για το Νικόμαχο που έχει σαν θεό τη... NASA, πάει στα ανέκδοτα της χρονιάς!

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;


Μπορείς να κάνεις μια περιήγηση στο θέμα για να δεις την συνεισφορά μου στο θέμα, αν ενδιαφερόσουνα βέβαια να μάθεις για προφητείες πέρα από το να τις γελοιοποιείς... κάτι που δεν πρόκειται να γίνει ποτέ.

Το πρόβλημα σας είναι πως δεν μπορείται να δεχτείτε την άλλη/διαφορετική/"περίεργη" άποψη. Επομένως, πως κατηγορείτε την Καθολική ή την Ορθόδοξη Εκκλησία όταν τις μιμείστε απολύτως; Φαίνετε πως δεν αντέχετε τους αιρετικούς μέσα στην αδογμάτιστη(και καλά) α-θρησκεία σας.

Εγώ σέβομαι διαφορετικές απόψεις, οι οποίες δεν έχουν κάποιο ύπουλο σκοπό. Αλλά με την δική σας λογική(του γελάω με ό,τι μου φαίνεται τρελό) τί θα έπρεπε να κάνω με το παρακάτω;


Νικόμαχος: "Το αρνητικό πρόσημο καθορίζει, σε σχέση με το παρελθόν το πεπρωμένο στο παρόν,αφού έχουμε πλέον βεβαιωθεί, ότι το πεπρωμένο μας βρίσκεται στο μέλλον.

Δηλαδή, όταν είμαστε στο παρελθόν, είχαμε ήδη προδιαγράψει το παρόν,ώς επακόλουθο του αρνητικού προσήμου,όπως ακριβώς κάνουμε τώρα,αναζητώντας το πεπρωμένο στο μέλλον."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2013, 12:39:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν δηλαδή χρησιμοποιεί κάποιος την λέξη "πεπρωμένο" συνοδευόμενη με ένα σωρό τρελά/ανήκουστα κατά εμένα πράγματα(αρνητικό πρόσημο..) είναι cool. Όταν κάποιος χρησιμοποεί την λέξη "προφητεία", η κουβέντα έχει τελειώσει κιόλας, διότι είναι <<επιστημονικά ατεκμηρίωτη>> και προέρχεται από την Γραφή.

Δυο μέτρα, δυο σταθμά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2013, 13:07:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ή μάλλον θα προτιμούσα να πω πως είστε στενόμυαλοι. Αν είστε χαζοί ή έξυπνοι δεν το ξέρω, εσείς το γνωρίζετε.

Αλλά είστε σίγουρα στενόμυαλοι. Μπορεί να έχετε την λογική να καταλάβετε κάτι αλλά αν αρνείστε πεισματικά να ασχοληθείτε με αυτό, διότι "δεν αξίζει τον κόπο" ή "είναι τόσο γελοίο από μόνο του", τότε αυτό δεν είναι εξυπνάδα, απλά υπεροψία και κομπασμός υπερ-γνώσης.

Φοβάστε να πειραματηστείτε με τον εαυτό σας, να κάνετε δικές σας σκέψεις και μεταδίδετε μόνο διάσημη αναμασημένη γνώση. Στηρίζεστε στις αυθεντίες και ακόμη και αν κάτι είναι τρελό το δέχεστε υποχρεωτικά, για να μην φανείτε out. Μόνο τα τρελά των outcast αρνείστε.

Θα σου δώσω ένα απλό παράδειγμα φίλε μου. Μια αερολογία, στην οποία δεν δίνεις σημασία αν είσαι προκαταλημμένος. Έπειτα θα παρουσιάσω τον τρόπο που σκέφτεστε και το αξιολογείτε.

Λέω λοιπόν. Εκείνοι που πιστεύουν πως η Γη κινείται, λένε πως μια ήρεμη μέρα χωρίς άνεμο στον Ισημερινό, ο Αέρας περιστρέφεται με 1700 χιλιόμετρα την ώρα (με κατεύθυνση στην ανατολή). Και να που ξαφνικά αρχίζει να φυσάει ένα απαλό αεράκι 10 χιλιομέτρων την ώρα προς τα δυτικά. Τί έγινε;!

Πως γίνεται ένα μόριο Αέρος να κινείται ταυτόχρονα με 1700χιλιόμετρα την ώρα προς τα ανατολικά και 10 χιλιόμετρα προς τα δυτικά; Μπορείς να κάνεις ταυτόχρονα κίνηση προς τα δυτικά και τα ανατολικά; Ή μήπως ένα μυστηρίωδης πεδίο δυνάμεων, φρέναρε τον Αέρα και τον έκανε να αλλάξει κατεύθυνση προς την Δύση, υπερνικώντας το τράβηγμα 1700 χιλιομέτρων από τη Γη; Και με τα διπλανά μόρια Αέρα τί έγινε; Πως μπόρεσε αυτό το αεράκι να κινηθεί αντίθετα, έναντι Αέρα με 1700 χιλιόμετρα την ώρα;


Το σκεπτικό σας.
1) Αυτό το λέει ο Χρίστος Έλ, που δεν έχει ιδέα από στοιχειώδη Φυσική.
2) Η Επιστήμη έχει αποδείξει πως η Γη κινείται, οπότε κάθε διαφορετική σκέψη είναι γελοία, τραγική και ανεπίτρεπτη.
3) Οπότε θα σπάσουμε πολλή πλάκα μαζί του.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2013, 13:59:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ερώτηση κρίσεως: Το ότι ένα παραπέντε,χρησιμοποιώντας τοπικά ανοδικά ρεύματα,κινείται προς τα ...πάνω,σου λέει κάτι;

Η γήινη ατμόσφαιρα αποτελείται από πολλά διαφορετικά στρώματα,η συμπεριφορά των οποίων εξαρτάται από διάφορες παραμέτρους,που δρούν είτε σε συνολικό επίπεδο,είτε σε τοπικό.

quote:
Πως γίνεται ένα μόριο Αέρος να κινείται ταυτόχρονα με 1700χιλιόμετρα την ώρα προς τα ανατολικά και 10 χιλιόμετρα προς τα δυτικά; Μπορείς να κάνεις ταυτόχρονα κίνηση προς τα δυτικά και τα ανατολικά; Ή μήπως ένα μυστηρίωδης πεδίο δυνάμεων, φρέναρε τον Αέρα και τον έκανε να αλλάξει κατεύθυνση προς την Δύση, υπερνικώντας το τράβηγμα 1700 χιλιομέτρων από τη Γη; Και με τα διπλανά μόρια Αέρα τί έγινε; Πως μπόρεσε αυτό το αεράκι να κινηθεί αντίθετα, έναντι Αέρα με 1700 χιλιόμετρα την ώρα;

Όπως καταλαβαίνεις ,για να απαντήσει κανείς στο απλοικό ερώτημά σου,πρέπει να γνωρίζει φυσική και μετεωρολογία.

Το κυριότερο,όμως,είναι ότι για να ακούσει κανείς, πρέπει να έχει βασική υποδομή θετικών επιστημών,ή να είναι καλόπιστος απέναντι σε όποιον φαίνεται να γνωρίζει περισσότερο.

Δεν φαίνεται να διαθέτεις τίποτα από τα δύο.

Σημείωση: μπέρδεψες τα θέματα...το θέμα για την ...ακινησία της γης είναι ...αλλού.

Επαναλαμβάνω: Παραληρείς.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2013, 15:38:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χριστος Ελ

Μάλλον είσαι σε κατάσταση επιληψίας!
Αδυνατείς να αντιληφθείς το περιβάλλον που σε φιλοξενεί και σου δίνει ελεύθερο βήμα στην έκφραση της σκέψης σου.

Αμολάς κοτσάνες με ρυθμούς ΜΚ-5.

Ο Α σαν πιστός δέχεται τα δόγματα της πίστης του,άνευ σχολιασμού και ερεύνης.

Ο Β σαν επιστήμων,εξετάζει πρώτα τις ανακοινώσεις των επιστημονικών φορέων και αν κρίνει ότι είναι αληθείς και σε σωστές βάσεις,τις υιοθετεί.Αν οχι τις απορρίπτει.Εχει όμως τα ανάλογα προσόντα,να το κάνει αυτο.

Εσυ θεωρείς την ΝΑΣΑ αναξιόπιστη,για εντελώς διαφορετικούς λόγους,απο εναν επιστήμονα.Εχει μεγάλη,χαοτική θα έλεγα απόσταση,το ένα απο το άλλο.Δεν νομίζεις?

Σημείωση:
Δεν προσπαθώ να σε κάνω άθεο.Είναι ουτοπία.Δεν διακειμαι 'αιμοβόρικα" απέναντί σου,σε αντίθεση με σένα.
Εγω συστήνω απλή και αναίμακτη λύση.Λοβοτομή.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2013, 15:51:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρίστος Έλ

quote:
Αποτελείται από άτομα με ελευθερία και ποικιλία απόψεων. Είναι ανοιχτόμυαλοι σαν τον Νικόμαχο, τον Αμεινία, τον DSM. Αλλά και κάτι που παραλείψαμε. Πολύ πιο ανώτεροι από την δική μας χριστιανική και παιδιάστικη αντίληψη που κείτεται μέσα στην άγνοια και τον σκοταδισμό.

Είσαι πολύ κοντά. Σε κάθε περίπτωση, χαίρομαι που αποτελώ μέρος της μελέτης και ενασχόλησής σου. Μπορεί να μην κατάφερα στη ζωή μου να γίνω τηλεοπτική περσόνα, αλλά με βοηθάς να κατανοήσω τον τρόπο που γίνονται αυτά τα πράγματα. Ειδικά στον τόπο μας. Συνέχισε.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2013, 16:12:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kondoras


Η πρώτη απορία μου είναι: Πού ακριβώς (βιβλίο, κεφάλαιο) ο Λακτάντιος κάνει λόγο για ΟΡΑΜΑ του Κωνσταντίνου;
Και η δεύτερη: Ποιός και σε ποιό βιβλίο ανέφερε πρώτος για «όραμα»;


Η wiki δίνει αυτό σαν πηγή
Lactantius. On the Deaths of the Persecutors, Chapter 44.

http://en.wikipedia.org/wiki/Chi_Rho

αλλά δεν έχω προσωπική άποψη καθώς δεν το έχω διαβάσει από το Λακτάντιο αλλά από τον Ευσέβιο στο "Εις τον βίον Κωνσταντίνου".

Αν και είναι παραπλήσιας χρονολογίας έργα θεωρώ ότι του Λακτάντιου πρέπει να προηγείται.

Γνώμη μου είναι kondoras επειδή είσαι άθεος μην μπλεχτείς με τα οράματα. Προσέγγισε το θέμα από την πλευρά των εμβλημάτων (δηλ. του Chi Rho).

Όντως άλλαξαν πριν τη μάχη της Μιλβίας Γέφυρας?
Το ΧΡ εμφανίζονταν όντως για πρώτη φορά στα λάβαρα και στις ασπίδες του Ρωμαικού στρατού?
Και αν ήταν όντως η πρώτη φορά ΤΙ ΘΑ ΣΗΜΑΙΝΕ ΑΥΤΗ Η ΠΡΩΤΟΓΝΩΡΗ ΚΑΙ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΟΛΜΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΤΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ και στο τέλος τέλος τέλος και ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2013, 16:32:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πανο όταν σε ρωτώ απλά πράγματα και δεν παίρνω απαντήσεις,τι διάολο διάλογο να κάνω?

Διάλογο ΝΙΚΟΜΑΧΕ μπορούμε να κάνουμε μια χαρά εμείς οι δύο και μάλιστα με πολλά κοινά σημεία. Το αν δεν συμβαίνει αυτό κοίταξε τα δικά σου μπρος-πίσω και δεξιά αριστερά.

Σ'έχω ξεχωρίσει από το παρεάκι (macedon, sesostris, Σβάμπε, γιαπέτ κλ) και στο έχω πει πολλές φορές. Απλά εσύ επιμένεις οικειοθελώς να προσχωρείς προς τα εκεί παραβλέποντας τα ΓΕΓΟΝΟΤΑ.

Μείνε πιο κοντά για παράδειγμα σε Αμεινία, DSM, Κηφέα, Agnostic κ.ά και μόνο όφελος θεωρώ πως θα έχεις.

quote:

Και μη με ρωτήσεις που δεν απάντησες.

Μη φοβάσαι δεν πρόκειται να σε ρωτήσω καθώς εμείς καταλαβαινόμαστε σε άλλο επίπεδο

quote:

Δεν μπορεί να είσαι στην ίδια κατηγορία με τον Χριστος Ελ.
Επομένως ξέρεις καλά απο τι προσπαθείς να ξεφύγεις.

Ο Χρίστος Ελ. μου είναι συμπαθής αν και δε συμφωνώ σε πάρα πολλά από αυτά που γράφει. Πάντως την κεντρική ιδέα θεωρώ ότι την έχει κατανοήσει.

Δεν προσπαθώ να ξεφύγω από τίποτα (και το ξέρεις πολύ καλά αυτό) αλλά δεν μπορείτε να τα έχετε μονά-ζυγά δικά σας.

Δεν μπορεί δηλαδή άλλες φορές η Επιστήμη να είναι η ρομφαία σας εναντίον των θρησκευομένων ως η μόνη που προσπαθεί να διαλύσει τους μύθους και τα παραμύθια και να μας ανεβάσει επίπεδο συνειδητότητας και άλλες φορές κατευθυνόμενη από κάποια ελίτ να παραποιεί την αλήθεια για να μας έχει στο σκοτάδι...

Αυτό, όπως το έχω γράψει πολλές φορές στο macedon είναι Εβραική Λογική και άρα εύκολα αντιμετωπίσιμη από εμένα...

quote:

Ομως σου διαφεύγει,το γεγονός ότι μπορεί να υπάρχουν πιο έξυπνοι απο σένα.
Κρίμα.Μόνος αυτο-υποτιμάσαι!

ό.έ.δ

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 17/04/2013 16:38:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy