ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η απάτη των προφητειών
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2010, 17:57:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για το βιβλίο του Ρόμπερτσον,και την
βύθιση του Τιτανικού,η υπόθεση που μπορώ
να κάνω είναι πως το πιό πιθανό που ίσως
και να έχει συμβεί είναι να έγινε η βύθιση
κατόπιν σαμποτάζ...
Ξέρω μπορεί να ακουστεί τραβηγμένο,αλλά
δεν φαίνεται και λίγο περίεργο το ότι
είχαν γίνει σοβαρές παραβλέψεις,από θέματα
ασφάλειας,στον Τιτανικό;
Τυχαίο; Δεν νομίζω, αν σκεφτεί κανείς πώς
παίζονται τα οικονομικά παιχνίδια,κυρίως σε
επίπεδο εταιριών κολοσσών!!!
Μάλιστα να αναφέρω εδώ πως στην ίδια πλοιοκτήτρια
εταιρία με τον Τιτανικό, ανήκε και ο "Βρετανικός"
που επίσης βυθίστηκε,κάπου στην Κέα τον Α'Π' πόλεμο,
αλλά και το πλοίο "Ολύμπιος" που κινύνεψε 2 φορές να βυθιστεί.
το ακόμη πιό περίεργο της υπόθεσης ήταν πως
και στα 3 πλοία,και στα ναυάγια ή τα παρ'ολίγον
ναυάγια,επέβαινε ένα πρόσωπο το ίδιο πάντα,που
"κατάφερνε" να σώζεται !!! Κάποια γυναίκα ονόματι
Βιολέτα Τζέσοπ. Στο "Ολύμπιος" ήταν θαλαμηπόλος,
στον Τιτανικό ήταν μέλος του πληρώματος και
η βάρκα της ήταν η τελευταία που περισυνελέχθηκε
απ'το πλοίο "Καρπάθια". Ακόμη στον "Βρετανικό" ήταν
εθελόντρια νοσοκόμα,και από εκείνο το ναυάγιο πάλι
επιβίωσε!!!

Τυχαία όλα αυτά; Δεν νομίζω...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2010, 18:29:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O.K. Aπό ότι έχω ακούσει ο Παϊσιος έλεγε και ο ίδιος "προφητείες" . Ξέρει κάποιος συγκεκριμένες και επαληθευμένες ανάλογες ρήσεις του ;
Και πως εξηγείτε οι χριστιανοί το ότι ο βιβλικός Γιαχβέ δίνει αυτό το "προνόμιο" (λέμε τώρα) , σε κατά κανόνα αμόρφωτους και αρνησίζωους καλόγερους ; Χάθηκε ένα κοινός μέσος πιστός ;
Για το Άγιο Όρος που λέτε , καλύτερα να κρατάτε μικρό καλάθι....
Πριν 15 χρόνια πήγα με παρέα για να ανεβούμε τον Άθω . Αναγκαστικά είμασταν (μέσω γνωριμιών !) προσκεκλημένοι μιας μονής . Ούτε αυτή βέβαια μας είδε ούτε εμείς αυτήν . Τέλος πάντων τουλάχιστον το 50 % των καλόγερων που συναντήσαμε ήταν .....άστα να πάνε.....Πειραγμένοι διανοητικά και σωματικά. Για να μην πω για την απλυσιά τους . Απερίγραπτη φάση . Αυτά έτειναν να είναι ο κανόνας σε όσο πιο "αποκεντρωμάνα στέκια " διέμεναν .
Καλύτερη ήταν η κατάσταση στις "επίσημες" μονές .
Και καλούμαι (-μαστε) να δεχτούμε ότι ένας ή περισσότεροι άπλυτοι ασκητές με μαζοχιστικές τάσεις ,που απ΄ τη πείνα μπορεί να είχαν και παραισθήσεις , είναι προικισμένοι με το χάρισμα της "προφητείας" . Και ότι αυτήν την ικανότητα την έχουν μόνο οι ......ορθόδοξοι έκ των ανωτέρω ! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2010, 18:54:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
D.P.J.10

quote:
O.K. Aπό ότι έχω ακούσει ο Παϊσιος έλεγε και ο ίδιος "προφητείες" . Ξέρει κάποιος συγκεκριμένες και επαληθευμένες ανάλογες ρήσεις του ;

Αυτό που είναι σίγουρο είναι πως ο Παϊσιος ΔΕΝ έγραψε προφητείες. Τώρα, όσον αφορά αυτά που υποτίθεται ότι είπε εν είδει προφητείας, είναι λόγια τρίτων που κανείς δεν ξέρει πώς μεταφέρθηκαν από στόμα σε στόμα μέχρι την εκτύπωσή τους στο βιβλίο...

Όσο για "επαληθευμένες" ρήσεις του... Και μόνο ότι είχε σαν πρότυπό του τις ανύπαρκτες προφητείες του ανύπαρκτου "Αγαθάγγελου", ε... είναι ενδεικτικό της "φώτισής" του.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2010, 20:33:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

D.P.J.10

quote:
O.K. Aπό ότι έχω ακούσει ο Παϊσιος έλεγε και ο ίδιος "προφητείες" . Ξέρει κάποιος συγκεκριμένες και επαληθευμένες ανάλογες ρήσεις του ;

Αυτό που είναι σίγουρο είναι πως ο Παϊσιος ΔΕΝ έγραψε προφητείες. Τώρα, όσον αφορά αυτά που υποτίθεται ότι είπε εν είδει προφητείας, είναι λόγια τρίτων που κανείς δεν ξέρει πώς μεταφέρθηκαν από στόμα σε στόμα μέχρι την εκτύπωσή τους στο βιβλίο...

Όσο για "επαληθευμένες" ρήσεις του... Και μόνο ότι είχε σαν πρότυπό του τις ανύπαρκτες προφητείες του ανύπαρκτου "Αγαθάγγελου", ε... είναι ενδεικτικό της "φώτισής" του.

macedon


Να αναθεωρήσεις Μακεδόνα...

Ανύπαρκτος ο Αγαθάγγελος...ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΣ...ντροπή σου...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2010, 20:42:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αναρωτιεμαι παντως ποιος ο ρολος μιας προφητειας ?

να υποθεσω οτι ειναι κατι το ΥΠΑΡΚΤΟ , ποιος ο ρολος της ? για ποιο λογο το μεγαλο πνευμα , θεος , δονησεις , ενεργεια , διασταση , μπαινει στο κοπο να μας στειλει αυτα τα μυνηματα ?

εαν πχ μας τα εστελνε για να μη μας συμβουν αυτα τα ασχημα πραγματα , τοτε και εφοσον τις πιστευαμε , τα πραγματα που περιγραφει θα ΣΥΜΒΟΥΝ ΟΥΤΩΣ ή ΑΛΛΩΣ καθως σε καθε αλλη περιπτωση δεν μιλαμε για προφητεια καθως δεν θα επαληθευθει ...

απο την αλλη , εφοσον κατι θα συμβει οτι και εαν εμεις κανουμε ,ποιος ο ρολος της αφου ουτε να αποφυγουμε κατι μπορουμε ουτε να το αλλαξουμε

ας παρουμε το χαραγμα , σε τι μας βοηθαει αυτη η προφητεια ? εφοσον ειναι προφητεια και αρα θα βγει αληθινη , ο ιωαννης προβλεπει οτι ο σατανας θα κυριαρχησει και οτι και εαν κανουμε εμεις οι πιστοι θα εχουμε χασει ... δηλαδη προεξοφλει οτι ειτε καλοι ειμαστε ειτε κακοι , ειτε πιστοι ειτε απιστοι , ο σατανας θα νικησε ... ρε μπας και το παιχνιδι ειναι πουλημενο απο τα αποδυτηρια και ο καλος θεουλης απλα σπαει πλακα μαζι μας ??? !!!

εαν παρω την περιπτωση κενεντυ , τι το ιδιαιτερο ειχε ωστε ολοκληρος θεος να ασχοληθει μαζι του ? δηλαδη χαθηκε ο κοσμος να γινει μια προφητεια για το βιετναμ ωστε να μην θρηνησουμε ενα σωρο νεκρους αλλα ασχολειτε με τα ξενοπηδηματα του τζονυ και τις μαφιοζικες παρεες και τα ναρκωτικα και δε ξερω τι αλλο ??? ΠΛΑΚΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙΣ ρε αριστοτελη ?!!!

οποτε για ποιο λογο μας στελνει ο καλος θεουλης τις προφητειες ? ισως για να κανει επιδειξη της δυναμης ?και που παει η ελευθερη βουληση οταν ειναι δεδομενο ενα συμβαν και κανεις δεν μπορει να το αλλαξει ???

ουφφ κατα μπερδευτηκα παλι

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Edited by - makfor on 27/09/2010 20:43:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2010, 20:53:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


makfor


εαν παρω την περιπτωση κενεντυ , τι το ιδιαιτερο ειχε ωστε ολοκληρος θεος να ασχοληθει μαζι του ? δηλαδη χαθηκε ο κοσμος να γινει μια προφητεια για το βιετναμ ωστε να μην θρηνησουμε ενα σωρο νεκρους αλλα ασχολειτε με τα ξενοπηδηματα του τζονυ και τις μαφιοζικες παρεες και τα ναρκωτικα και δε ξερω τι αλλο ???



Αυτό και μόνον που επισημαίνει,πάρα
πολύ σωστά,αποδεικνύει ότι
όλα αυτά περί προφητειών και "μαντεμάτων"
είναι μια μπαρούφα,που εκμεταλεύονται "κάποιοι",
για να κάνουν το παιχνίδι τους!
Στην πλάτη των βλακών,αφελών και όποιας
θρησκείας "βαρεμένων"!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2010, 21:04:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινός

quote:
Να αναθεωρήσεις Μακεδόνα...
Ανύπαρκτος ο Αγαθάγγελος...ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΣ...ντροπή σου...

Απ' τις μεγαλύτερες απάτες που πέρασαν από το χώρο των ... προφητειών

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2010, 21:05:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κολασμενη τι λες ?

αγνωστες οι βουλες του κυριου !!!!
εις το ονομα του πατρος ....

μια πουτ'αναφεραμε
http://www.youtube.com/watch?v=LP2-hfe6VnI
ασχετο αλλα ΚΑΛΟ χαχαχαχαχα

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2010, 21:45:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Αυτό και μόνον που επισημαίνει,πάρα
πολύ σωστά,αποδεικνύει ότι
όλα αυτά περί προφητειών και "μαντεμάτων"
είναι μια μπαρούφα,που εκμεταλεύονται "κάποιοι",
για να κάνουν το παιχνίδι τους!
Στην πλάτη των βλακών,αφελών και όποιας
θρησκείας "βαρεμένων"!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.



Μη σου τυχει!
Προσωπικα μου εχουν ριξει τα ταρω και εγιναν αναφορες στο παρελθον στο παρον και στο μελλον πολυ συγκεκριμενες και ακριβεστατες.Επισης το ιδιο ατομο τα ειπε και σε φιλο μου με παρομοια αποτελεσματα!
Το συγκεκριμενο ατομο δεν ηταν επαγγελματιας χαρτοριχτρα αλλα καθηγητρια γερμανικων-εγινε δε σε συγκεκριμενη ωρα και ακολουθωντας συγκεκριμενα βηματα!
Επισης σε μια φιλικη επισκεψη στο σπιτι μας και στην αναφορα της μανας μου οτι δινω εξετασεις η φιλοξενουμενη της φιλης μας λεει:θες να σου πω εγω τι θα γινει ο γιος σου...κλεινει τα ματια της χωρις να περιμενει απαντηση και αφου εφερε δυο τρεις στροφες το κεφαλι της(οχι σαν αυτες του εξορκιστη)ειπε το επαγγελμα το οποιο εξασκουσα μεχρι προσφατα που καμια σχεση δεν ειχε με το αντικειμενο που σπουδασα και βλεπω να επαληθευετε και για το δευτερο που επισης καμια σχεση δε ΘΑ εχει με το αντικειμενο των σπουδων μου!Η συγκεκριμενη,υπαλληλος στα γερμανικα ταχυδρομια,επισης δεν ασκει το επαγγελμα του μεντιουμ!
Μπορει οι αναφορες της να μην ηταν τοσο εκτενεις οσο αυτες των ταρω αλλα δε παυει να με εκπλησει η ακριβεια τους!
Παρεπιπτωντος συμπεσανε οι προβλεψεις,ειδικα για τα ταρω παντως οσο σκεφτομαι της λεπτομερειες που αναφερθηκαν ανατριχιαζω!
Τωρα θες επειδη εγινε αναφορα πρωτα στο παρελθον και ειδικα σε δυο θεματα που δεν υπηρχε περιπτωση να γνωριζει τριτο ατομο και υπηρξαν καθοριστικα για τη ζωη μου αυθυπεβαλα τον εαυτο μου και για τα μελλουμενα...θα σε γελασω.Η ιστορια παντως ειναι προσωπικη μου μαρτυρια και ελπιζω να γινει σεβαστη!
Την ειμαρμένην ουδ’ άν εκφύγοι,αγαπητη!
Αν αυτο το βλεπουν σαν ευλογια ορισμενοι,αλλοι το βλεπουν σαν καταρα-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2010, 22:07:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:


Αυτό και μόνον που επισημαίνει,πάρα
πολύ σωστά,αποδεικνύει ότι
όλα αυτά περί προφητειών και "μαντεμάτων"
είναι μια μπαρούφα,που εκμεταλεύονται "κάποιοι",
για να κάνουν το παιχνίδι τους!
Στην πλάτη των βλακών,αφελών και όποιας
θρησκείας "βαρεμένων"!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.



Μη σου τυχει!
Προσωπικα μου εχουν ριξει τα ταρω και εγιναν αναφορες στο παρελθον στο παρον και στο μελλον πολυ συγκεκριμενες και ακριβεστατες.Επισης το ιδιο ατομο τα ειπε και σε φιλο μου με παρομοια αποτελεσματα!
Το συγκεκριμενο ατομο δεν ηταν επαγγελματιας χαρτοριχτρα αλλα καθηγητρια γερμανικων-εγινε δε σε συγκεκριμενη ωρα και ακολουθωντας συγκεκριμενα βηματα!
Επισης σε μια φιλικη επισκεψη στο σπιτι μας και στην αναφορα της μανας μου οτι δινω εξετασεις η φιλοξενουμενη της φιλης μας λεει:θες να σου πω εγω τι θα γινει ο γιος σου...κλεινει τα ματια της χωρις να περιμενει απαντηση και αφου εφερε δυο τρεις στροφες το κεφαλι της(οχι σαν αυτες του εξορκιστη)ειπε το επαγγελμα το οποιο εξασκουσα μεχρι προσφατα που καμια σχεση δεν ειχε με το αντικειμενο που σπουδασα και βλεπω να επαληθευετε και για το δευτερο που επισης καμια σχεση δε ΘΑ εχει με το αντικειμενο των σπουδων μου!Η συγκεκριμενη,υπαλληλος στα γερμανικα ταχυδρομια,επισης δεν ασκει το επαγγελμα του μεντιουμ!
Μπορει οι αναφορες της να μην ηταν τοσο εκτενεις οσο αυτες των ταρω αλλα δε παυει να με εκπλησει η ακριβεια τους!
Παρεπιπτωντος συμπεσανε οι προβλεψεις,ειδικα για τα ταρω παντως οσο σκεφτομαι της λεπτομερειες που αναφερθηκαν ανατριχιαζω!
Τωρα θες επειδη εγινε αναφορα πρωτα στο παρελθον και ειδικα σε δυο θεματα που δεν υπηρχε περιπτωση να γνωριζει τριτο ατομο και υπηρξαν καθοριστικα για τη ζωη μου αυθυπεβαλα τον εαυτο μου και για τα μελλουμενα...θα σε γελασω.Η ιστορια παντως ειναι προσωπικη μου μαρτυρια και ελπιζω να γινει σεβαστη!
Την ειμαρμένην ουδ’ άν εκφύγοι,αγαπητη!
Αν αυτο το βλεπουν σαν ευλογια ορισμενοι,αλλοι το βλεπουν σαν καταρα-


Μη λες χαζά τώρα και συ.

Κάτσε, σε λίγο ο μάτσεντον και ο μακφορ θα σου εξηγήσουν ακριβώς τι συνέβη.

***Κάτσε, ξέχασα και την Kapodistria, οπότε τώρα υπάρχουν πολλοί ειδικοί που θα σου δώσουν άκρως τεκμηριωμένες απαντήσεις.
:-)

Edited by - Ψηλός on 27/09/2010 22:09:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2010, 22:18:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μη σου τυχει!
Προσωπικα μου εχουν ριξει τα ταρω και εγιναν αναφορες στο παρελθον στο παρον και στο μελλον πολυ συγκεκριμενες και ακριβεστατες.Επισης το ιδιο ατομο τα ειπε και σε φιλο μου με παρομοια αποτελεσματα!
Το συγκεκριμενο ατομο δεν ηταν επαγγελματιας χαρτοριχτρα αλλα καθηγητρια γερμανικων-εγινε δε σε συγκεκριμενη ωρα και ακολουθωντας συγκεκριμενα βηματα!
Επισης σε μια φιλικη επισκεψη στο σπιτι μας και στην αναφορα της μανας μου οτι δινω εξετασεις η φιλοξενουμενη της φιλης μας λεει:θες να σου πω εγω τι θα γινει ο γιος σου...κλεινει τα ματια της χωρις να περιμενει απαντηση και αφου εφερε δυο τρεις στροφες το κεφαλι της(οχι σαν αυτες του εξορκιστη)ειπε το επαγγελμα το οποιο εξασκουσα μεχρι προσφατα που καμια σχεση δεν ειχε με το αντικειμενο που σπουδασα και βλεπω να επαληθευετε και για το δευτερο που επισης καμια σχεση δε ΘΑ εχει με το αντικειμενο των σπουδων μου!Η συγκεκριμενη,υπαλληλος στα γερμανικα ταχυδρομια,επισης δεν ασκει το επαγγελμα του μεντιουμ!
Μπορει οι αναφορες της να μην ηταν τοσο εκτενεις οσο αυτες των ταρω αλλα δε παυει να με εκπλησει η ακριβεια τους!
Παρεπιπτωντος συμπεσανε οι προβλεψεις,ειδικα για τα ταρω παντως οσο σκεφτομαι της λεπτομερειες που αναφερθηκαν ανατριχιαζω!
Τωρα θες επειδη εγινε αναφορα πρωτα στο παρελθον και ειδικα σε δυο θεματα που δεν υπηρχε περιπτωση να γνωριζει τριτο ατομο και υπηρξαν καθοριστικα για τη ζωη μου αυθυπεβαλα τον εαυτο μου και για τα μελλουμενα...θα σε γελασω.Η ιστορια παντως ειναι προσωπικη μου μαρτυρια και ελπιζω να γινει σεβαστη!
Την ειμαρμένην ουδ’ άν εκφύγοι,αγαπητη!
Αν αυτο το βλεπουν σαν ευλογια ορισμενοι,αλλοι το βλεπουν σαν καταρα-

Πώς τολμάς και γράφεις κάτι τέτοιο,δέν ξέρεις οτι είναι ενάντια στην επιστήμη.Σαν δεν ντρέπεσαι,θεωρείς τυχαία συμβάντα προβλέψεις.

Οι σκεπτικς θα πούν οτι πρόκειται για στατιστική και πιθανότητες,χαχαχαχαχαχαχαχα.


Ή οτι απο την στιγμή που αυτό δέν είναι επίσημο επιστημονικό γεγονός,δέν μπορεί να παρθεί στα σοβαρά.

Edited by - strangerz2 on 27/09/2010 22:22:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2010, 23:19:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ώσπου να επιστρέψω πάρτε λίγη εργασία σχετικά με την Π.Διαθήκη και την επαλήθευση των προφητειών της, όπως η πραγμάτωση των προφητειών στο πρόσωπο του Ιησού, η επαλήθευση για τον Μέγα Αλέξανδρο και φυσικά η επαλήθευση για αυτοκρατορίες όπως αυτή της Βαβυλώνας για παράδειγμα.

Και κάτι άλλο για να ξεφύγουμε λίγο:

Ο Αβραάμ Λίνκολν εξελέγη στο Κογκρέσο το 1846.
Ο Τζον Φ. Κένεντι εξελέγη στο Κογκρέσο το 1946.


Ο Αβραάμ Λίνκολν εξελέγη πρόεδρος των ΗΠΑ το 1860.
Ο Τζον Φ. Κένεντι εξελέγη πρόεδρος των ΗΠΑ το 1960.

Τα ονόματα Λίνκολν και Κένεντι έχουν από επτά γράμματα..

Και οι δύο είχαν ιδιαίτερη ευαισθησία στα δικαιώματα των πολιτών.

Οι γυναίκες και των δύο έχασαν παιδί ενώ ήταν στο Λευκό Οίκο.

Και οι δύο πρόεδροι δολοφονήθηκαν Παρασκευή.

Και οι δύο πρόεδροι πυροβολήθηκαν στο κεφάλι.

Τη γραμματέα του Λίνκολν την έλεγαν Κένεντι.
Τη γραμματέα του Κένεντι την έλεγαν Λίνκολν.


Και οι δύο δολοφονήθηκαν από Νότιους.
Και τους δύο τους διαδέχθηκαν Νότιοι με το όνομα Τζόνσον.
Ο Άντριου Τζόνσον, που διαδέχθηκε τον Λίνκολν, γεννήθηκε στο 1808.
Ο Λίντον Τζόνσον, που διαδέχθηκε τον Κένεντι, γεννήθηκε το 1908.


Ο Τζον Γουίλκς Μπούθ, που δολοφόνησε τον Λίνκολν, γεννήθηκε το 1839.
Ο Λη Χάρβη Όσβαλντ, που δολοφόνησε τον Κένεντι, γεννήθηκε το 1939.

Και οι δύο δολοφόνοι ήταν γνωστοί με τα τρία τους ονόματα..

Ο Λίνκολν δολοφονήθηκε στο θέατρο «Κένεντι».
Ο Κένεντι δολοφονήθηκε σε αυτοκίνητο «Λίνκολν».

Ο Μπουθ έτρεξε από το θέατρο και τον συνέλαβαν σε μια αποθήκη.
Ο Όσβαλντ έτρεξε από μια αποθήκη και τον συνέλαβαν σε θέατρο.

Ο Μπουθ και ο Όσβαλντ δολοφονήθηκαν πριν από τις δίκες τους.


Και τέλος...
Μια εβδομάδα πριν από τη δολοφονία του, ο Λίνκολν ήταν στην πόλη Μονρό,
της πολιτείας Μέριλαντ.
Μια εβδομάδα πριν από τη δολοφονία του, ο Κένεντι ήταν με την Μέριλιν Μονρό.

Τυχαίο?

ΜΠΑΡΜΠΑ ΓΙΑΝΝΗ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2010, 23:29:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γνωρίζω πολλούς που τους έχουν πεί και τον "καφέ" και κατα τα λεγόμενά τους -προσωπικά δεν αμφισβητώ κανέναν- έγιναν όλα όπως ακριβώς τους τα είπαν...και γύφτισσες χειρομάντισες επίσης...

Σέ άλλους στα χαρτιά τους προέβλεψαν με ακρίβεια τα μελλούμενα...αλλα και μέντιουμ επίσης έπεσαν μέσα σε όλα...

Και η Πυθία προέβλεπε τα μελλούμενα...και έχω μαρτυρίες γι'αυτά που λέω...μέχρι και στην Αφρική , οι εκεί μάγοι σφάζουν ζώα και μαντεύουν την χρονιά...βεβαίως!!!

Και μια γριά που "ντουμάνιαζε" με παπαρούνα επίσης ήταν ακριβής στις προβλέψεις της...κατα τα λεγόμενα των ανθρώπων που αναζήτησαν την βοήθεια και εξ'αυτού πολλοί γνωμοδότησαν και για το κάρμα...

Ο Νοστράδαμος πραγματικά ωχριά μπροστά σε σύγχρονους εσωτεριστές που έχουν πρόσβαση στο άπειρο και στο υπερπέραν...υπάρχει αλματώδης εξέλιξη στην "παν-επιστήμη" αυτή...και γνώμη μου πάντα είναι ότι η επιστήμη στην οικουμενική της διάσταση θα πρέπει να σταματήσει κάθε έρευνα και αυτό διότι υπάρχει το γνωμοδοτικό όργανο των Θαυματοποιών-μαντο-χαρτοριχτών...!!!

Άμα τους μαζέψεις όλους αυτούς και απ'ολες τις χώρες , θα πρέπει να είναι -λογικά- κάποια εκατομμύρια.... και αναρρωτιέμαι αφού έχουμε τους "προγνώστες-μάντες"...τι την θέλουμε την κάθε Μετεωρολογική Υπηρεσία και και την Αστυνομία ή το Λιμενικό ή οποιαδήποτε άλλη υπηρεσία που σχεδιάζουν μοντέλα πρόβλεψης καταστάσεων...και σπαταλιούνται τοσα χρήματα???

Ας τους μαντρώσουν όλους -μάντες- μαζί -οργάνωση και συνεργασία μεταξύ τους- σε ένα κτίριο αντίστοιχο του Αμερικανικού Πενταγώνου και βάλε και θα έχουμε προβλέψεις για τα πάντα ... θα είχαμε γλυτώσει και απο τσουνάμια και απο σεισμούς και απο πολέμους ενδεχομένως...

Γιατί όχι..μια άλλη κοινωνία στηριγμένη στο υπερπέραν θα ανατείλει και θα δούμε άλλα πράματα..εξω-Γαλαξιακά και Συμπαντικά...και τζάμπα μάλιστα σε σχέση με τα πολυ-δάπανα προγράμματα της N.A.S.A!!!

Απορώ , τι καθυστερούσαμε τόσο καιρό...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 00:04:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
Ο Αβραάμ Λίνκολν εξελέγη πρόεδρος των ΗΠΑ το 1860.
Ο Τζον Φ. Κένεντι εξελέγη πρόεδρος των ΗΠΑ το 1960.

Με δεδομένο ότι οι προεδρικές εκλογές γίνονται κάθε 4 χρόνια, φαντάζει λογικό δύο πρόεδροι να έχουν διαφορά 100 χρόνια μεταξύ τους. Αν δεν ήταν ο Κέννεντυ, θα ήταν κάποιος άλλους που θα έψαχναν να βρουν ομοιότητες με κάποιον που ήταν πρόεδρος πριν 100 χρόνια.

quote:
Και οι δύο είχαν ιδιαίτερη ευαισθησία στα δικαιώματα των πολιτών.

Προφανώς. Ο Λίνκολν για παράδειγμα είχε δηλώσει σε επιστολή του προς τον H. Greeley το 1862:"αν μπορούσα να κερδίσω τον πόλεμο χωρίς να ελευθερώσω ούτε έναν σκλάβο, θα το έκανα".

quote:
Και οι δύο πρόεδροι δολοφονήθηκαν Παρασκευή.

Ο καλύτερος τρόπος να σκοτώσεις έναν πρόεδρο είναι όταν αυτός εκτίθεται σε δημόσιες συγκεντρώσεις, οι οποίες συμβαίνουν Παρασκευοσαββατοκύριακα.

quote:
Και οι δύο πρόεδροι πυροβολήθηκαν στο κεφάλι.

Συνήθως εκεί εξασφαλίζεται ότι το θύμα θα πεθάνει σίγουρα.

quote:
Τη γραμματέα του Λίνκολν την έλεγαν Κένεντι.
Τη γραμματέα του Κένεντι την έλεγαν Λίνκολν.

Ο Κέννεντυ είχε μια γραμματέα με το όνομα Evelyn Lincoln.
Ο Λίνκολν ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΜΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑ με το όνομα Κέννεντυ. Τα ονόματα των γραμματέων του ήταν Nicolay και Hay.

quote:
Και οι δύο δολοφονήθηκαν από Νότιους.

O Μπουθ ΔΕΝ ήταν Νότιος. Ήταν από το Μέρυλαντ.

quote:
Και τους δύο τους διαδέχθηκαν Νότιοι με το όνομα Τζόνσον.

Και οι δύο πρόεδροι ήταν βόρειοι, με αποτέλεσμα να έχουν αντιπροέδρους νότιους, για να έχουν πρόσβαση στους ψηφοφόρους του Νότου, οι οποίοι τους διαδέχτηκαν.

Όσο για το όνομα Τζόνσον, είναι πιο κοινό και από το "Παπαδόπουλος".

quote:
Ο Τζον Γουίλκς Μπούθ, που δολοφόνησε τον Λίνκολν, γεννήθηκε το 1839.
Ο Λη Χάρβη Όσβαλντ, που δολοφόνησε τον Κένεντι, γεννήθηκε το 1939.

Ο Μπουθ γεννήθηκε το 1838, όχι το 1839.

quote:
Και οι δύο δολοφόνοι ήταν γνωστοί με τα τρία τους ονόματα..

Ο Μπουθ ήταν γνωστός με το όνομα Τζων Γουιλκς.
Ο Όσβαλντ ήταν γνωστός με το όνομα "Λη".

Τα τρία τους ονόματα (που είναι τα πλήρη τους ονόματα, όπως συμβαίνει με την πλειοψηφία των Αμερικανών) έγιναν γνωστά μετά τη δολοφονία.

quote:
Ο Λίνκολν δολοφονήθηκε στο θέατρο «Κένεντι».

Ο Λίνκολν δολοφονήθηκε στο θέατρο "Φορντ", στην Ουάσιγκτον.

quote:
Ο Κένεντι δολοφονήθηκε σε αυτοκίνητο «Λίνκολν».

Οποιοσδήποτε πρόεδρος δολοφονούνταν στο αυτοκίνητό του μεταξύ 1939 και 1982 θα δολοφονούνταν σε "Λίνκολν" που ήταν η προεδρική λιμουζίνα. Το 1983 η προεδρική λιμουζίνα ήταν Κάντιλακ.

quote:
Ο Μπουθ έτρεξε από το θέατρο και τον συνέλαβαν σε μια αποθήκη.
Ο Όσβαλντ έτρεξε από μια αποθήκη και τον συνέλαβαν σε θέατρο.

Ο Όσβαλντ δεν έτρεξε από καμία αποθήκη και συνελήφθη μέσα σε κινηματογράφο, μια ώρα μετά τη δολοφονία και συνελήφθη με την κατηγορία ότι πυροβόλησε έναν αστυνομικό.

Τον Μπουθ προσπάθησαν να τον συλλάβουν 11 μέρες αργότερα αλλά δεν τα κατάφεραν.

quote:
Ο Μπουθ και ο Όσβαλντ δολοφονήθηκαν πριν από τις δίκες τους.

Μόνον ο Όσβαλντ δολοφονήθηκε (από έναν πολίτη), αρκετές μέρες μετά τη σύλληψή του. Ο Μπουθ σκοτώθηκε ενώ προσπαθούσαν να το συλλάβουν. Δεν ήταν δολοφονία, ανταλλαγή πυρών μεταξύ Μπουθ και αστυνομίας ήταν.

quote:
Μια εβδομάδα πριν από τη δολοφονία του, ο Κένεντι ήταν με την Μέριλιν Μονρό.

Λίγο δύσκολο. Η Μέριλυν είχε πεθάνει περίπου 1,5 χρόνο πριν δολοφονηθεί ο Κέννεντυ...

quote:
Τυχαίο?

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 00:42:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά, ακόμα αντέχει στο χρόνο το γνωστό hoax με τις υποτιθέμενες συμπτώσεις μεταξύ Λίνκολν και Κένεντυ?

http://www.snopes.com/history/american/lincoln-kennedy.asp

http://en.wikipedia.org/wiki/Assassination_of_Abraham_Lincoln

Αχ, αυτό το google πόσο γρήγορα μπορεί πλέον να καταρρίψει μύθους.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 00:42:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γνωρίζω πολλούς που τους έχουν πεί και τον "καφέ" και κατα τα λεγόμενά τους -προσωπικά δεν αμφισβητώ κανέναν- έγιναν όλα όπως ακριβώς τους τα είπαν...και γύφτισσες χειρομάντισες επίσης...εγω παλι δε γνωριζω κανενα περαν του εαυτου μου

Σέ άλλους στα χαρτιά τους προέβλεψαν με ακρίβεια τα μελλούμεναεγω μιλησα και για παρελθον και για παρον και για μελλον...αλλα και μέντιουμαν διαβασες καλα εγραψα οτι κανεις δεν εξασκουσε την τεχνη για τα προς το ζειν επίσης έπεσαν μέσα σε όλα...μεχρι τελειας,

Και η Πυθία προέβλεπε τα μελλούμενα...και έχω μαρτυρίες γι'αυτά που λέωγια να το λες...μέχρι και στην Αφρική ε!αυτο ελειπε να γλυτωναν οι αραπηδες(συγνωμη οι διαφορετικου χρωματος συνδικτυοι)απο τη γλυκια εαρ, οι εκεί μάγοι σφάζουν ζώαστο χωριο μου διαβαζουν τη σπαλα,επισης με αξιοσημειωτη επιτυχια και μαντεύουν την χρονιάΑυτο το ξερουν εκ των προτερων,βλεπεις σφαζουν μονο το "πασχα"...βεβαίωςαπολυτως!!!

Και μια γριά που "ντουμάνιαζε" με παπαρούνα επίσης ήταν ακριβής στις προβλέψεις της...κατα τα λεγόμενα των ανθρώπωντο πρωτο σου μηνυμα εδω πηγαινε καπως ετσι...ταδε εΦη..ταδε εΦη...μασεντονας εΦη που αναζήτησαν την βοήθεια και εξ'αυτού πολλοί γνωμοδότησαν και για το κάρμαο Σωκρατης μαλλον δεν ειχε και τοσο στενες σχεσεις με τους ινδουιστες,βεβαια εδω εχω διαασει πολλα σιγουρα αν ψαξεις στο νετ κατι θα βρεις...

Ο Νοστράδαμος πραγματικά ωχριά μπροστά σε σύγχρονους εσωτεριστές που έχουν πρόσβαση στο άπειρο και στο υπερπέραν...υπάρχει αλματώδης εξέλιξη στην "παν-επιστήμη"τα εισαγωγικα ειναι για το αδοκιμο του ορου;στημων=παν αυτή...και γνώμη μουελα! πάντα είναι ότι η επιστήμη στην οικουμενική της διάσταση θα πρέπει να σταματήσει κάθε έρευναευτυχως,νομιζα οτι θα ελεγες τιποτα για την εΦη και αυτό διότι υπάρχει το γνωμοδοτικό όργανο των Θαυματοποιών-μαντο-χαρτοριχτών...αφου το ειδες αυτο λεω να αρχισω να πιστευω και στα θαυματα!!!

Άμα τους μαζέψεις όλους αυτούς και απ'ολες τις χώρες , θα πρέπει να είναι -λογικά- κάποια εκατομμύρια.... και αναρρωτιέμαι αφού έχουμε τους "προγνώστες-μάντες"...τι την θέλουμε την κάθε Μετεωρολογική Υπηρεσία και και την Αστυνομία ή το Λιμενικό ή οποιαδήποτε άλλη υπηρεσία που σχεδιάζουν μοντέλα πρόβλεψης καταστάσεων...και σπαταλιούνται τοσα χρήματαοτι περισευει απο την ψυχοθεραπεια δινουν,μη νομιζεις οτι τους επιασε η απλοχερια???

Ας τους μαντρώσουν όλους -μάντες- μαζί -οργάνωση και συνεργασία μεταξύ τους- σε ένα κτίριο αντίστοιχο του Αμερικανικού Πενταγώνου και βάλε και θα έχουμε προβλέψεις για τα πάντα ... θα είχαμε γλυτώσει και απο τσουνάμια και απο σεισμούς και απο πολέμους ενδεχομένως...Την ειμαρμένην ουδ’ άν εκφύγοι,εισαι σιγουρος οτι θες να μαθεις

Γιατί όχι..μια άλλη κοινωνία στηριγμένη στο υπερπέραν θα ανατείλει και θα δούμε άλλα πράματα..εξω-Γαλαξιακά και Συμπαντικά...και τζάμπα μάλιστα σε σχέση με τα πολυ-δάπανα προγράμματα της N.A.S.Aμε μπερδευεις με τους ελ,εγω προσπαθω να χαρω το Εν!!!

Απορώ , τι καθυστερούσαμε τόσο καιρό...για διαφορα φασης μπορεις να ρωτησεις καποιον αλλο!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Αυτη η γνΩση που γυρευεις ειναι συγκατοικος της εΦης;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 01:17:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αναρωτιεμαι παντως ποιος ο ρολος μιας προφητειας ?

να υποθεσω οτι ειναι κατι το ΥΠΑΡΚΤΟ , ποιος ο ρολος της ? για ποιο λογο το μεγαλο πνευμα , θεος , δονησεις , ενεργεια , διασταση , μπαινει στο κοπο να μας στειλει αυτα τα μυνηματα ?

εαν πχ μας τα εστελνε για να μη μας συμβουν αυτα τα ασχημα πραγματα , τοτε και εφοσον τις πιστευαμε , τα πραγματα που περιγραφει θα ΣΥΜΒΟΥΝ ΟΥΤΩΣ ή ΑΛΛΩΣ καθως σε καθε αλλη περιπτωση δεν μιλαμε για προφητεια καθως δεν θα επαληθευθει ...

απο την αλλη , εφοσον κατι θα συμβει οτι και εαν εμεις κανουμε ,ποιος ο ρολος της αφου ουτε να αποφυγουμε κατι μπορουμε ουτε να το αλλαξουμε

ας παρουμε το χαραγμα , σε τι μας βοηθαει αυτη η προφητεια ? εφοσον ειναι προφητεια και αρα θα βγει αληθινη , ο ιωαννης προβλεπει οτι ο σατανας θα κυριαρχησει και οτι και εαν κανουμε εμεις οι πιστοι θα εχουμε χασει ... δηλαδη προεξοφλει οτι ειτε καλοι ειμαστε ειτε κακοι , ειτε πιστοι ειτε απιστοι , ο σατανας θα νικησε ... ρε μπας και το παιχνιδι ειναι πουλημενο απο τα αποδυτηρια και ο καλος θεουλης απλα σπαει πλακα μαζι μας ??? !!!

εαν παρω την περιπτωση κενεντυ , τι το ιδιαιτερο ειχε ωστε ολοκληρος θεος να ασχοληθει μαζι του ? δηλαδη χαθηκε ο κοσμος να γινει μια προφητεια για το βιετναμ ωστε να μην θρηνησουμε ενα σωρο νεκρους αλλα ασχολειτε με τα ξενοπηδηματα του τζονυ και τις μαφιοζικες παρεες και τα ναρκωτικα και δε ξερω τι αλλο ??? ΠΛΑΚΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙΣ ρε αριστοτελη ?!!!

οποτε για ποιο λογο μας στελνει ο καλος θεουλης τις προφητειες ? ισως για να κανει επιδειξη της δυναμης ?και που παει η ελευθερη βουληση οταν ειναι δεδομενο ενα συμβαν και κανεις δεν μπορει να το αλλαξει ???

ουφφ κατα μπερδευτηκα παλι

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Edited by - makfor on 27/09/2010 20:43:38



αυτη ειναι μια εξοχως σοβαρη ερωτηση (το ξερα οτι μπορεις να βαλεις ψηλοτερα τον πηχυ) και θα δωσω τον καλυτερο εαυτο μου για να την απαντησω σωστα...

θα διακρινω τις προφητειες σε τρια ειδη...

1) προφητειες που προερχονται απο την πνευματοψυχη μας η απο το Αγιο Πνευμα...συνηθως επικετρωνονται σε ζητηματα που αφορουν ολη την ανθρωποτητα η μεγαλη μεριδα ανθρωπων..τετοιες προφητειες ειναι αλανθαστες...

2) προφητειες που γινονται απο ανθρωπους που εχουν μια ψυχικη ευαισθησια..συνηθως αφορουν πραγματα που θα συμβουν στο στενο τους κυκλο η καποια καταστροφη τοπικου επιπεδου, σε σπανιες περιπτωσεις συλλαμβανουν μεγαλα γεγονοτα (εδω περα ανηκει η περιπτωση της ψυχικου Τζην Ντιξον που ανεφερα η ο Ρομπερτσον που προεβλεψε τον Τιτανικο)..σε αυτο το επιπεδο οι προφητειες πολλες φορες δεν επαληθευονται (καποιες αλλες ομως επαληθευονται και με λεπτομερειες) γιατι ο ψυχικος μπορει να ερμηνευσει λαθος καποιες εικονες που του ερχονται η να δει και πραγματα που δεν θα συμβουν γιατι κατι παραμορφωσε το μηνυμα που πηγε να συλλαβει η γιατι ο δεκτης του ηθελε συντηρηση και καθαρισμα...τετοιοι ανθρωποι και ειδικα γυναικες καμια φορα εχουν τετοια απιστευτη δυναμη που μπορουν σφιγγοντας σου το χερι να κατακλυσθουν απο εικονες για πραγματα που θα σου συμβουν στο μελλον..αυτο βεβαια δε συμβαινει καθε φορα που σφιγγουν ενα χερι, η ενεργεια δε ρεει παντα...

3) προφητειες που γινονται κατοπιν τεχνητης διαδικασιας, πιχι οι προφητειες της Πυθιας η του Νοστραδαμου η διαφορων Σαμανων, ολοι αυτοι χρησιμοποιουσαν καποιο τροπο ωστε να πεσουν σε εκσταση και να δουν εικονες, εδω ολο το μυστικο ειναι να υπνωτισθει ο νους, να αποσυρθει και να αναλαβει καποιο μερος της ψυχης το οποιο εχει ικανοτητα δεκτη και καταγραφεα εικονων και μηνυματων, ο νους εχει απολυτο περιορισμο στο χωροχρονο αλλα η ψυχη δεν εχει τετοιους περιορισμους...οι προφητειες αυτης της κατηγοριας ειναι επισφαλεις οπως και της δευτερης, καμια φορα βγαινουν και με εντυπωσιακη επιτυχια, αλλες φορες δεν βγαινουν, αλλες μισοβγαινουν..και να ξεκαθαρισουμε κατι, χιλιοι ανθρωποι αν γνωριζαν το πως ο Νοστραδαμος επεφτε σε τρανς (μαλλον κοιταζε μια ακινητη επιφανεια νερου μεσα σε μια λεκανη καταλληλα διαμορφωμενη) δεν θα τα καταφερναν οπως αυτος η να εχουν μια εστω προβλεψη σωστη στις δεκα...αυτο γιατι ο Νοστραδαμος την ειχε την ψυχικη ευαισθησια ενω στατιστικα αυτο βγαινει δυσκολα..τωρα αυτο δε σημαινει απαραιτητα οτι ο Νοστραδαμος η η Ντιξον ηταν ατομα πνευματικα ολοκληρωμενα...αν θελετε τη γνωμη μου δεν ηταν, απλα ενα κομματι της ψυχης τους (και οχι της πνευματοψυχης τους, αυτη δεν παιζει με τις προφητειες ουτε τις κανει κατα παραγγελια) ειχε μια ιδιαιτερη ευαισθησια..

Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 28/09/2010 01:28:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 08:37:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αριστοτέλης

quote:
1) προφητειες που προερχονται απο την πνευματοψυχη μας η απο το Αγιο Πνευμα...συνηθως επικετρωνονται σε ζητηματα που αφορουν ολη την ανθρωποτητα η μεγαλη μεριδα ανθρωπων..τετοιες προφητειες ειναι αλανθαστες...

Αυτές ακριβώς τις προφητείες θα εξετάσουμε, που υποτίθεται ότι δόθηκαν από το "άγιο πνεύμα" και που όχι μόνο δεν έχει επαληθευτεί καμία απ'αυτές που είχαν συγκεκριμένο περιεχόμενο αλλά έχουν διαψευστεί οικτρά όλες τους.

Τώρα, από τις "προφητείες-μαϊντανός" του τύπου "μεγάλη πόρτα θα διαβείς, μικρή χαρά θα πάρεις..." ο καθένας τις ερμηνεύει όπως θέλει και μπορεί να έχουν εκπληρωθεί στο παρελθόν, μπορεί να εκπληρώνονται στο παρόν ή θα εκπληρωθούν στο μέλλον, ανάλογα τον καημό αυτού που τις διαβάζει.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 09:09:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon
quote:

Όσο για "επαληθευμένες" ρήσεις του... Και μόνο ότι είχε σαν πρότυπό του τις ανύπαρκτες προφητείες του ανύπαρκτου "Αγαθάγγελου", ε... είναι ενδεικτικό της "φώτισής" του.


Ποιος είναι ο......Αγαθάγγελος ; Εγώ μέχρι τώρα μόνο για αρχαγγέλλους είχα ακούσει...
Πείτε μου να φωτιστώ και εγώ ο καημένος .....

Εαρινός

quote:
Άμα τους μαζέψεις όλους αυτούς και απ'ολες τις χώρες , θα πρέπει να είναι -λογικά- κάποια εκατομμύρια.... και αναρρωτιέμαι αφού έχουμε τους "προγνώστες-μάντες"...τι την θέλουμε την κάθε Μετεωρολογική Υπηρεσία και και την Αστυνομία ή το Λιμενικό ή οποιαδήποτε άλλη υπηρεσία που σχεδιάζουν μοντέλα πρόβλεψης καταστάσεων...και σπαταλιούνται τοσα χρήματα???

Ας τους μαντρώσουν όλους -μάντες- μαζί -οργάνωση και συνεργασία μεταξύ τους- σε ένα κτίριο αντίστοιχο του Αμερικανικού Πενταγώνου και βάλε και θα έχουμε προβλέψεις για τα πάντα ... θα είχαμε γλυτώσει και απο τσουνάμια και απο σεισμούς και απο πολέμους ενδεχομένως...


Πάντως φίλε μου εάν βρεθεί αυτός που προφητεύει για το ποιοι αριθμοί θα "βγουν" στο ......τζόκερ , τον έχω καπαρωμένο εγώ.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 09:19:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
D.P.J. 10

quote:
Ποιος είναι ο......Αγαθάγγελος ; Εγώ μέχρι τώρα μόνο για αρχαγγέλλους είχα ακούσει...
Πείτε μου να φωτιστώ και εγώ ο καημένος .....

Ο Αγαθάγγελος ήταν ένας κατασκευασμένος και ανύπαρκτος προφήτης, του οποίου οι "προφητείες" μιλούσαν για ένα ξανθό γένος που θα ελευθέρωνε την Ελλάδα, κτλ. κτλ.

Οι προφητείες του κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα το 1751 και ήταν προϊόν της ρωσικής αυλής που κατασκεύαζε προφήτες και προφητείες για να προωθήσει τα σχέδιά της.

Τον ανύπαρκτο προφήτη Αγαθάγγελο (ανύπαρκτο όχι μόνον ως "προφήτη" αλλά και ως άτομο) επικαλούνταν ο Παϊσιος (τον οποίο το άγιο πνεύμα προφανώς δεν ενημέρωσε πως τέτοιο άτομο δεν υπήρξε ποτέ).

Τις προφητείες του θα τις δούμε πιο αναλυτικά. Αν μη τι άλλο, έχουν γέλιο και πολύ φαντασία!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 09:27:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
makfor
quote:

αναρωτιεμαι παντως ποιος ο ρολος μιας προφητειας ?

να υποθεσω οτι ειναι κατι το ΥΠΑΡΚΤΟ , ποιος ο ρολος της ? για ποιο λογο το μεγαλο πνευμα , θεος , δονησεις , ενεργεια , διασταση , μπαινει στο κοπο να μας στειλει αυτα τα μυνηματα ?

εαν πχ μας τα εστελνε για να μη μας συμβουν αυτα τα ασχημα πραγματα , τοτε και εφοσον τις πιστευαμε , τα πραγματα που περιγραφει θα ΣΥΜΒΟΥΝ ΟΥΤΩΣ ή ΑΛΛΩΣ καθως σε καθε αλλη περιπτωση δεν μιλαμε για προφητεια καθως δεν θα επαληθευθει ...

απο την αλλη , εφοσον κατι θα συμβει οτι και εαν εμεις κανουμε ,ποιος ο ρολος της αφου ουτε να αποφυγουμε κατι μπορουμε ουτε να το αλλαξουμε

ας παρουμε το χαραγμα , σε τι μας βοηθαει αυτη η προφητεια ? εφοσον ειναι προφητεια και αρα θα βγει αληθινη , ο ιωαννης προβλεπει οτι ο σατανας θα κυριαρχησει και οτι και εαν κανουμε εμεις οι πιστοι θα εχουμε χασει ... δηλαδη προεξοφλει οτι ειτε καλοι ειμαστε ειτε κακοι , ειτε πιστοι ειτε απιστοι , ο σατανας θα νικησε ... ρε μπας και το παιχνιδι ειναι πουλημενο απο τα αποδυτηρια και ο καλος θεουλης απλα σπαει πλακα μαζι μας ??? !!!



Δεν πιστεύω να περιμένεις σοβαρά , απάντηση σ' αυτό ;
Είναι μια λογικότατη απορία , και ως γνωστόν στα θέματα της θρησκείας και των παρακλαδιών της όπως της προφητείας , η λογική γίνεται αέρας κοπανιστός.
Αν υπήρχε πάντως ο βιβλικός θεούλης , αυτό με το παιχνίδι και....τα αποδυτήρια ,θα είχε πλήρη εφαρμογή...! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 09:32:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
απαντηση στο ΓΙΑΤΙ ομως δεν πηρα και οι περιγραφες , ειδικα η 2 , πολυ χολυγουντ ρε αριστοτελη ... πολυ χολυγουντ !!! εχεις καποια πηγη οτι ετσι συμβαινει ?

τι την θελει ο θεος , το αγιο πνευμα , ο αυλος κοσμος τελος παντων , την ΕΠΑΦΗ , τι αναγκη την εχει την ΡΟΗ ενεργειας ? εδω μπορει να διαπερασει τα παντα , γιατι ΤΟΣΟ ανθρωπινη και φτωχη περιγραφη ΣΕ ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΕΙΩΔΕΣ ?

οκ εαν θες κανε μια προσπαθεια να μου απαντησεις στο ΓΙΑΤΙ και φυσικα που στο ΚΑΛΟ ΠΑΕΙ Η ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ !!!

οι προφητειες , μαντεψιες , αστρα , ταρω και αλλα , εχουν ενα μεγαλο συμαχο την ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ... εαν πω τα ιδια ακριβως σε 1000 ανθρωπους το να συμβει σε εναν ειναι μεγαλη επιτυχια και εαν κρινουμε απο τις γενικες περιγραφες που δινονται ΣΥΝΗΘΩΣ (σπανια τολμουν να δωσουν κατι ποιο συγκεκριμενο) μπορει να εχουμε επαληθευση σε αρκετους ακομη , εαν αυτο το κανουμε αναγωγη σε 10.000.000 θα βρουμε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ που πραγματοποιηθηκαν αυτα που τους ειπαν ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΙΠΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟ !!!!

και ο γκελερ βαζει μπρος τα ρολογια με τη σκεψη , ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ??? ΧΑΧΑΧΑΧΑ

τυχαινει , να εχω συγγενη μεντιουμ με ΜΕΓΑ κληρονομικο χαρισμα και πνευματικο και δε ξερω τι αλλο χαχα , στην οποια ακουμπανε τα λεφτα τους πολλοι ΔΙΑΣΗΜΟΙ και μη , ελληνες ... οταν της ειπα , Πες και σε μενα κατι ρε θεια , η απαντηση ηταν "ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ρε χαζε"... και κανουν ουρα εξω απο το σπιτι της καθε μερα ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ !!! αντε πολλα ειπα !!!


[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 09:59:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια προσωπική μου εμπειρία και αρκετά πρόσφατη είναι αυτή: Σε ενα πρωινό όνειρο(ξέρετε,αυτά που θυμόμαστε καλύτερα) είδα οτι περπατούσα πάνω απο χιλιάδες πτώματα ανθρώπων.Μετά απο δύο ή τρείς μέρες,ενημερώνομαι για τον σεισμό που έγεινε στην Ιταλία με αποτέλεσμα να χάσουν την ζωή τους πολλά άτομα.

Δέν υπάρχει αμφιβολία οτι υπάρχουν τα λεγόμενα προφητικά όνειρα,αλλά το υπέρσυνειδητο,(ανωτερος εαυτός,ψυχή,πνευμα,όπως θέλετε πείτε το) μας δίνει τα φώτα του,μέσω του υποσυνείδητου πάντα.Συνήθως δέν έχουμε τέτοιες εμπειρείς όταν είμαστε ξύπνοι.Στην κατάσταση μεταξύ ύπνου και ξύπνιου το υπερσυνείδητο βρίσκει την ευκαιρία να παρακάμψει την αντίστασή μας και να μας στείλει αυτά που ξέρει.

Επειδή το υποσυνείδητο(μνήμη του σώματος,) είναι κάτω απο εμάς,για αυτό λέγεται υποσυνείδητο,μπορεί να εκπαιδευτεί να κάνει ό,τι εμείς θέλουμε.Μπορούμε για παράδειγμα,αυτό ειναι ευκολο,να το πείσουμε να βλέπουμε συνέχεια προφητικά όνειρα,απλά σκεφτόμενοι οτι ήδη έχουμε την ικανότητα κι οτι το βράδυ θα βλέπουμε τέτοια όνειρα,με τον καιρό αυτό πείθεται και μας δίνει αυτό θέλουμε.

Είναι μεγάλο θέμα αυτό,όπως και να χει,όλα τα παράξενα που δέν εξηγούνται με την λογική,είναι απλά μερικοί μηχανισμοί που δέν γνωρίζουμε ακόμα.Για να τους γνωρίσουμε όμως,δέν μπορούμε να εμπιστευτούμε τα εργαστήρια και τα μικροσκόπια,είναι καθρά θέμα εσωτερισμού.Στροφή του εαυτού προς τα μέσα.

Edited by - strangerz2 on 28/09/2010 10:01:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 11:15:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μακφορ


quote:
να υποθεσω οτι ειναι κατι το ΥΠΑΡΚΤΟ , ποιος ο ρολος της ? για ποιο λογο το μεγαλο πνευμα , θεος , δονησεις , ενεργεια , διασταση , μπαινει στο κοπο να μας στειλει αυτα τα μυνηματα ?



οταν η προφητεια προερχεται απο το Αγιο Πνευμα (το λαλησαν δια των προφητων) φτανει στην πνευματοψυχη του ανθρωπου, τωρα καθε πνευματοψυχη ειναι απειροελαχιστο κομματι του Αγιου Πνευματος γι' αυτο και καθε πνευματοψυχη που εχει ξυπνησει ειναι αριστος δεκτης του Αγιου Πνευματος που οι αρχαιοι Ελληνες το ελεγαν και Ψυχη του Κοσμου...

το Αγιο Πνευμα τωρα χρησιμοποιει ως καναλι καποιους ανθρωπους που η πνευματοψυχη τους εχει αναπτυχθει αρκετα (εχει "ξυπνησει") για να μιλησει απ' ευθειας στην ανθρωποτητα, τετοιοι ηταν οι Προφητες, οι Αποστολοι, Αγιοι ολων των θρησκειων, μυστες και φιλοσοφοι οπως ξερω γω ο Σωκρατης που επικαλοταν το δαιμονιο του που δεν ηταν κατι διαφορετικο απο την πνευματοψυχη του που ειχε αποκαταστησει διαυλο με το Αγιο Πνευμα η οπως ο Ηρακλειτος που υποννοουσε οτι ειχε "ξυπνησει" και αντιλαμβανοταν τον παγκοσμιο Λογο...

αυτου του ειδους τη σχεση του αγιου η του μυστη η του προφητη με το Αγιο Πνευμα την εδιναν κρυπτικα οι αρχαιοι ελληνικοι μυθοι μεσω της Αθηνας που συμβουλευε ολους τους ημιθεους η τους ηρωες οπως ξερω γω τον Οδυσσεα η τον Περσεα...η Αθηνα ειναι η Ψυχη του Κοσμου, η συμπαντικη ψυχη και ταυτιζεται πληρως με την εννοια του χριστιανικου Αγιου Πνευματος...

γιατι τωρα η θεοτητα θελει να μιλαει στην ανθρωποτητα μεσω καποιων ανθρωπων; μα γιατι εφοσον οι ανθρωποι ελαβαν πνευματοψυχες αποτελουν μακρινους συγγενεις της θεοτητας, οπως δηλαδη οι Αγγελοι εχουν επικοινωνια με το θειο ετσι και οι ανθρωποι οταν αποκτησαν πνευματοψυχη αναβαθμιστηκαν και προοριστηκαν να εχουν επικοινωνια με τη θεοτητα...

η πνευματοψυχη ειναι η εικονα Θεου που λαμβανει ο ανθρωπος στη Γεννεση, ειναι το κατ' εικονα και καθ' ομοιωσιν, το καθ' ομοιωσιν θα συντελεστει οταν η πνευματοψυχη αρχισει να ξυπναει και να προβαλλει σαν μεσα απο μπουμπουκι στο οποιο αρχικα ηταν κλεισμενη..τοτε ο ανθρωπος αποκαθιστα επαφη με το Αγιο Πνευμα η την Αθηνα η το σωκρατικο δαιμονιο...

ετσι λοιπον λειτουργει η προφητεια στην πρωτη περιπτωση που διεκρινα, στις αλλες δυο περιπτωσεις η προφητεια ειναι επισφαλης και προκυπτει απο την ευαισθησια της ζωικης ψυχης...οπως καθε πνευματοψυχη αποτελει μερος του Αγιου Πνευματος ετσι και καθε ζωικη ψυχη αποτελει μερος ενος μεγαλου αορατου πεδιου που λεγεται αστρικο πεδιο (ας πουμε πως ειναι το εμψυχωτικο πεδιο της υλης), οι ζωικες ψυχες λοιπον εχουν ενα μικρο χαρισμα προφητειας οταν ειναι πολυ ευαισθητες ωστε να αντιλαμβανονται την επαφη τους με το αστρικο πεδιο και ειναι μεσα απ' αυτο το πεδιο που συλλαμβανουν δονησεις, πληροφοριες και εικονες για πραγματα που προκειται να συμβουν, συνηθως αυτο συμβαινει οταν ο νους εχει υπνωτισθει αλλα μερικοι ψυχικοι ειναι τοσο ευαισθητοι που ακομη και με ξυπνιο το νου μπορουν να πιανουν τις δονησεις στην καλη τους μερα...τωρα το αστρικο πεδιο εχει τετοιες πληροφοριες γιατι καθε πραξη που εγινε αποτυπωνεται σε ενα τμημα του οπως θα αποτυπωνοταν το φως σε μια ευαισθητη μεμβρανη, στη συνεχεια αυτο που συμβαινει ειναι οτι οι πληροφοριες σχηματιζουν "ταινιες", εκει δηλαδη καθε γεγονος που "μαγνητοσκοπηθηκε" δημιουργει μια ταινια, ενα οριζοντα πιθανοτητων, καθε δηλαδη εικονα δημιουργει ενα καταιγισμο απο νεες εικονες που θα αφορουσαν το μελλον της εικονας, την πιθανη εξελιξη της με βαση το νομο της αιτιοτητας, απο κει αντλουν οι ψυχικοι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 11:29:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στροφή του εαυτού προς τα μέσα

λες strangerz2,μα τοτε τι παιδευονται ολοι να σου δημιουργησουν ολους αυτους τους εξωτερικους εχθρους΄ορατους και αορατους αν εσυ θες να παλαιψεις με το ειναι σου.
Πας να χαλασεις τη συνταγη κατα πως φενεται!
Καλο κουραγιο που λεν και οι φιλοι μας οι ευρωσυγκλητοι!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 12:04:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο μακεδων απο οτι βλεπω συνεχιζει την προπαγανδα του κατα του χριστιανισμου χαχαχα παραμενεις γραφικος οπως παντα παντως εισαι απολαυση ειλικρινα αχα

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 12:07:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

strangerz2:

quote:
Δέν υπάρχει αμφιβολία οτι υπάρχουν τα λεγόμενα προφητικά όνειρα,αλλά το υπέρσυνειδητο,(ανωτερος εαυτός,ψυχή,πνευμα,όπως θέλετε πείτε το) μας δίνει τα φώτα του,μέσω του υποσυνείδητου πάντα.Συνήθως δέν έχουμε τέτοιες εμπειρείς όταν είμαστε ξύπνοι.Στην κατάσταση μεταξύ ύπνου και ξύπνιου το υπερσυνείδητο βρίσκει την ευκαιρία να παρακάμψει την αντίστασή μας και να μας στείλει αυτά που ξέρει.

Τα προφητικά όνειρα ειναι στατιστικό φαινόμενο και αυτος που τα βλέπει είναι τόσο προφήτης , οσο και αυτος που πιάνει το Τζόκερ .
Και έχε υπόψη σου οτι αυτος που πιανει το τζοκερ βρίσκει ΑΚΡΙΒΩΣ ποια νούμερα θα προκύψουν στην κλήρωση , και δεν βλέπει γενικά πτώματα οπως στο όνειρο που ανέφερες , που δεν μπορούν να συσχετιστούν με συγκεκριμένο τοπο και χρόνο .

Και αλλοι χίλιοι Ελληνες εκείνη την νύχτα μπορεί να είδαν στον υπνο τους οτι έπεσε το σπίτι τους απο σεισμό , κατι που είναι πολύ συνηθισμένος εφιαλτης , αλλα δεν νομίζω κανείς ορθα σκεπτόμενος να νόμισε οτι είναι μέντιουμ .

Παρεπιπτόντως ΤΟΣΟΙ ΜΕΝΤΙΟΥΜ εκει στην Ιταλία , ουτε ένας δεν μπορεσε να προβλέψει τον σεισμό , και να συμβουλεψει τον κόσμο να φύγει ?
Και μην μου πείς οτι ήξερε και δεν το έλεγε , γιατί δεν ακούστηκε και ουτε έχει ακουστεί ποτέ τέτοιο πράγμα σε αναλογες περιπτώσεις .


quote:
Επειδή το υποσυνείδητο(μνήμη του σώματος,) είναι κάτω απο εμάς,για αυτό λέγεται υποσυνείδητο,μπορεί να εκπαιδευτεί να κάνει ό,τι εμείς θέλουμε.Μπορούμε για παράδειγμα,αυτό ειναι ευκολο,να το πείσουμε να βλέπουμε συνέχεια προφητικά όνειρα,απλά σκεφτόμενοι οτι ήδη έχουμε την ικανότητα κι οτι το βράδυ θα βλέπουμε τέτοια όνειρα,με τον καιρό αυτό πείθεται και μας δίνει αυτό θέλουμε.

Δηλαδή εσύ βλέπεις κάθε τρείς και λίγο προφητικά όνειρα ?
Η κάθε τι που βλέπεις στον ύπνο σου προσπαθεις να το συνδυάσεις με τα γεγονότα που συμβαίνουν ?
Γιατί και εγώ έτσι καθε νύχτα βλέπω προφητικά όνειρα .

Ας πουμε το Σαββατο είδα στον υπνο μου οτι με κερασαν ένα κιτρινο χυμό που ήταν πολύ πικρός , και την κυριακή έχασε η ΑΕΚ και παραιτήθηκε ο Μπάγιεβιτς .

Τι να πω τώρα οτι πρόβλεψα την ήττα και την παραίτηση ,επειδή ο χυμός ήταν κίτρινος ?
Αμα ψάχνεις έτσι φίλε μπορείς να συνδυασεις τα πάντα , και παντού να βλέπεις προφητείες .


quote:
Είναι μεγάλο θέμα αυτό,όπως και να χει,όλα τα παράξενα που δέν εξηγούνται με την λογική,είναι απλά μερικοί μηχανισμοί που δέν γνωρίζουμε ακόμα.Για να τους γνωρίσουμε όμως,δέν μπορούμε να εμπιστευτούμε τα εργαστήρια και τα μικροσκόπια,είναι καθρά θέμα εσωτερισμού.Στροφή του εαυτού προς τα μέσα.

Η εξήγηση ενος γεγονότος δεν είναι μόνο ζήτημα λογικής αλλα και ζητημα γνώσεων και αντικειμενικής θεώρησης της πραγματικότητας .
Και οι αρχαιοι Ελληνες φιλοσοφοι ήταν λογικοί άνθρωποι αλλα δεν μπορούσαν να εξηγήσουν τον κεραυνό , ουτε το πως πετούν τα πουλιά , ουτε το πως παράγει ενέργεια ο Ηλιος .

Το αν ΕΣΥ δεν μπορείς να εξηγήσεις με την δικη σου λογική και τις δικές σου γνώσεις ενα φαινόμενο , αυτο δεν σημαίνει οτι δεν μπορούν να το εξηγήσουν κάποιοι άλλοι πιο πληροφορημένοι απο σένα .

Η εξήγηση κάθε πράγματος είναι περισσότερο ζήτημα ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ και λιγότερο λογικής .
Οσο για τους μηχανισμούς του υποσυνείδητου αυτους τους μελετά η νευροεπιστήμη .

Ο εσωτερισμός απλά σε βάζει να κολυμπας στην υποκειμενική σου άποψη για το τι συμβαίνει και πως αισθάνεσαι εσύ με την εμπειρία σου τα φαινόμενα αυτά , και αυτο δεν καμμία σχέση με την πραγματική γνώση , αλλα το βέβαιο είναι οτι θα σε οδηγήσει στην ΠΛΑΝΗ όπως είναι ξεκάθαρο απο τα όσα γράφεις .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 12:20:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 :

quote:
ετσι λοιπον λειτουργει η προφητεια στην πρωτη περιπτωση που διεκρινα, στις αλλες δυο περιπτωσεις η προφητεια ειναι επισφαλης και προκυπτει απο την ευαισθησια της ζωικης ψυχης...οπως καθε πνευματοψυχη αποτελει μερος του Αγιου Πνευματος ετσι και καθε ζωικη ψυχη αποτελει μερος ενος μεγαλου αορατου πεδιου που λεγεται αστρικο πεδιο (ας πουμε πως ειναι το εμψυχωτικο πεδιο της υλης), οι ζωικες ψυχες λοιπον εχουν ενα μικρο χαρισμα προφητειας οταν ειναι πολυ ευαισθητες ωστε να αντιλαμβανονται την επαφη τους με το αστρικο πεδιο και ειναι μεσα απ' αυτο το πεδιο που συλλαμβανουν δονησεις, πληροφοριες και εικονες για πραγματα που προκειται να συμβουν, συνηθως αυτο συμβαινει οταν ο νους εχει υπνωτισθει αλλα μερικοι ψυχικοι ειναι τοσο ευαισθητοι που ακομη και με ξυπνιο το νου μπορουν να πιανουν τις δονησεις στην καλη τους μερα.

Δεν ξέρω τι λές εσύ για πνευματοψυχες ζωικές ψυχες και πρασινα άλογα .
Αυτο που ξέρω είναι οτι ένας σκύλος η μία γατα μπορει να προβλέψει έναν σεισμό λίγη ώρα πριν γίνει , ενω κανένας άνθρωπος απλός , η μέντιουμ δεν μπορεί .

Ολα τα υπόλοιπα που γράφεις είναι λόγια ανευ ουσίας .
Εξήγησε μου πως ο σκύλος που έχει μόνο ζωική ψυχή μπορεί να κάνει κάτι που δεν μπορεί ο άνθρωπος που έχει και " ζωική " ψυχή και "πνευματοψυχή" .
Διότι αν μπορούσε , στην Ιαπωνία που κάνει 1000 σεισμούς τον χρόνο , θα ήταν ο παράδεισος των μέντιουμ και δεν θα ευρισκες στην Ελλάδα , ουτε χαρτορίχτρα να σου πεί τον καφέ .

Απλά πράγματα σταράτα και οχι αοριστες θεωρίες .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 12:41:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο μακεδων απο οτι βλεπω συνεχιζει την προπαγανδα του κατα του χριστιανισμου χαχαχα παραμενεις γραφικος οπως παντα παντως εισαι απολαυση ειλικρινα αχα

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84


Βρε καλώς τον!
Μετά από χρόνια και ζαμάνια αποχής και μετά από τόσες παραθέσεις και στοιχεία του Macedon, το μόνο που κάνεις είναι ν' αφήνεις μια κουτσουλιά που δεν λέει τίποτα;;;

Χαχα!
ΟΕΟ για πάντα! Κάνατε καρέ βρε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 12:44:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ας πουμε το Σαββατο είδα στον υπνο μου οτι με κερασαν ένα κιτρινο χυμό που ήταν πολύ πικρός , και την κυριακή έχασε η ΑΕΚ και παραιτήθηκε ο Μπάγιεβιτς .

Αλήθεια το είδες αυτό,ή μιλάς υποθετικά?

Οταν ο Παναθηναικός έχασε με 5-1 απο την Μπαρτσελόνα.Είχα δεί προηγουμένως στον ύπνο μου οτι παίζαμε με τον ΠΑΟΚ εντός έδρας και χάσαμε με 0-4.

Ξέρεις,τα προφητικά όνειρα μπορούν να εξηγηθούν με τους νόμους της αναλογίας.


Για τα υπόλοιπα που λές,μπορώ να σου πώ οτι το πώς βλέπεις την πραγματικότητα,εξαρτάται απο το υποσυνείδητο και τα βιώματα που έχεις εκει μέσα.Αν εσύ βλέπεις παντού υλιστικότητα,είναι επειδή πότε σου δέν είχες υπερφυσικές εμπειρίες και το υποσυνείδητο είναι κατα αυτόν τον τρόπο προγραμματισμένο,όχι απο εσένα αλλά απο τρίτους.


Σχετικά με το όνειρο με τα χιλιάδες πτώματα,ξέρεις δέν ήταν μόνο μια εικόνα,ήταν και μια θλιβερή αίσθηση,αισθανόμουνα πολύ άσχημα.Στα όνειρα πρέπει να προσθέσεις και τον παράγοντα συναίσθημα.

Δεν είναι μόνο αυτό το όνειρο,ξέρω μέρες πρίν ,αν θα μου συμβεί κάτι ευχάριστο ή δυσάρεστο σε εμένα.Στα όνειρά μου βλέπω συμβολικές σκηνές που εμπεριέχουν συναισθήματα που τα βιώνω αργότερα και στην πραγματικότητα.Οι εικόνες μπορεί να είναι ασχετες και περίεργες,τα συναισθήματα όμως είναι ακριβώς όπως βγαίνουν και στην πραγματικότητα.Αυτό συμβαίνει 2 χρόνια τώρα.

Πρέπει να το ζήσεις ο ίδιος για να καταλάβεις περι τίνος πρόκειται.

Αυτά που ξέρεις έχουν ελάχιστα σχέση με την πραγματικότητα.


Edited by - strangerz2 on 28/09/2010 12:49:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy