ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η απάτη των προφητειών
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2013, 16:45:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1. Βασικά ο Λακτάντιος αναφέρεται σε ΟΝΕΙΡΟ και όχι σε ΟΡΑΜΑ. Προφανώς λάθος του πανεπιστημίου (μή μου πεις τώρα να τους κάνω μήνυση...)!

2. Πράγματι το «όραμα» αναφέρεται στο "Εις τον βίον Κωνσταντίνου". Το οποίο πιθανότατα δεν γράφτηκε από τον Ευσέβιο. Το σίγουρο είναι ότι πρόκειται για έργο αρκετά μεταγενέστερο της μάχης.

3. Γνώμη μου είναι ότι επειδή είσαι Χριστιανός, ψάξτο λίγο το θέμα «όνειρο»-«όραμα». Αν μή τί άλλο, ένας τιτανοτεράστιος ηγέτης, με αποφάσεις που άλλαξαν τον κόσμο, δεν είναι λογικό να παρουσιάζεται ως ένα κακόμοιρο και άβουλο ον που παρασύρεται από τα οράματά του. Τελικά μπορεί να έχω σε μεγαλύτερη εκτίμηση τον Κωνσταντίνο, σε σχέση με τους περισσότερους χριστιανούς.

4.

quote:
Το ΧΡ εμφανίζονταν όντως για πρώτη φορά και στις ασπίδες του Ρωμαικού στρατού?

Αυτό είναι όπως ακριβώς το γράφεις. Το αναφέρει ο Λακτάντιος (που το περιγράφει κιόλας). Ο ίδιος λέει ότι πρόκειται για συμβολισμό του ονόματος «Χριστός». Δεν ξέρω αν ισχύει, δεδομένου ότι ένα σύμβολο μπορεί να έχει πολλές ερμηνείες.
Το από κάτω περί πρόκλησης και τα λοιπά, δεν το γράφει ο Λακτάντιος και είναι προσωπική σου γνώμη. Καλά κάνεις και την έχεις, αλλά δεν την ασπάζομαι.

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;

Edited by - kondoras on 17/04/2013 16:47:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2013, 19:47:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kondoras
1. Βασικά ο Λακτάντιος αναφέρεται σε ΟΝΕΙΡΟ και όχι σε ΟΡΑΜΑ. Προφανώς λάθος του πανεπιστημίου (μή μου πεις τώρα να τους κάνω μήνυση...)!

Δεν έχω διαβάσει τον Λακτάντιο, όπως σου είπα, αλλά εσύ ως άθεος ψάξε τα εμβλήματα που σου είπα.

quote:

2. Πράγματι το «όραμα» αναφέρεται στο "Εις τον βίον Κωνσταντίνου". Το οποίο πιθανότατα δεν γράφτηκε από τον Ευσέβιο. Το σίγουρο είναι ότι πρόκειται για έργο αρκετά μεταγενέστερο της μάχης.

Ποιοι Ιστορικοί αναφέρουν ότι δεν είναι του Ευσέβιου το "Εις τον βίον Κωνσταντίνου"?

quote:

3. Γνώμη μου είναι ότι επειδή είσαι Χριστιανός, ψάξτο λίγο το θέμα «όνειρο»-«όραμα».

Επειδή το έχω ψάξει σου πρότεινα να μην ασχοληθείς εσύ ως άθεος με αυτά.

quote:

Αν μή τί άλλο, ένας τιτανοτεράστιος ηγέτης, με αποφάσεις που άλλαξαν τον κόσμο, δεν είναι λογικό να παρουσιάζεται ως ένα κακόμοιρο και άβουλο ον που παρασύρεται από τα οράματά του.

Τι λες βρε kondoras???

Όλοι οι μεγάλοι ηγέτες και αυτοκράτορες είχαν ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ τους μάγους/μάντεις/αρχιερείς αγκαζέ και καθορίζουν την πολιτική τους και τα στρατιωτικά τους σχέδια με βάσει τους οιωνούς και τους χρησμούς τους και μου λες για τα οράματα του Κωνσταντίνου???

quote:

Τελικά μπορεί να έχω σε μεγαλύτερη εκτίμηση τον Κωνσταντίνο, σε σχέση με τους περισσότερους χριστιανούς.

Μη μου πεις ότι τον έχεις και τον τιμάς παραπάνω από Άγιο???

Μπράβο ρε συ, και σε είχα παρεξηγήσει...

quote:

4.
quote:
Το ΧΡ εμφανίζονταν όντως για πρώτη φορά και στις ασπίδες του Ρωμαικού στρατού?

Αυτό είναι όπως ακριβώς το γράφεις. Το αναφέρει ο Λακτάντιος (που το περιγράφει κιόλας).

Πρόσεξέ με kondoras. Και αυτή αλλά και η παρακάτω πρόταση έχουν ερωτηματικό και στις έθεσα ως ερωτήσεις που θα πρέπει μόνος σου να απαντήσεις για να ξεκινήσεις την αναζήτηση επί του θέματος.

Εγώ βέβαια ήδη έχω τοποθετηθεί απαντώντας κυρίως προς τον Sesostris αλλά εδώ στις δίνω ως ενδεικτικές ερωτήσεις για να ξεκινήσεις το ψάξιμο.

quote:

Ο ίδιος λέει ότι πρόκειται για συμβολισμό του ονόματος «Χριστός». Δεν ξέρω αν ισχύει, δεδομένου ότι ένα σύμβολο μπορεί να έχει πολλές ερμηνείες.

Γενικά σωστό αλλά αν δεν είναι Εx Pe αλλά Chi Rho αρχίζουν να περιορίζονται οι ερμηνείες δε νομίζεις?

Και υπάρχει και το Α με το Ω καθώς και το "Εν τούτω Νίκα" άρα υπάρχει τελικά ΜΙΑ ερμηνεία η οποία επιβεβαιώνεται με ΑΠΟΛΥΤΟ τρόπο από την επικράτηση του Χριστιανισμού με αρχή τα γεγονότα που συζητάμε.

quote:

Το από κάτω περί πρόκλησης και τα λοιπά, δεν το γράφει ο Λακτάντιος και είναι προσωπική σου γνώμη. Καλά κάνεις και την έχεις, αλλά δεν την ασπάζομαι.

Όπως σου αναφέρω και παραπάνω και η πρόταση αυτή έχει ερωτηματικό.

Αν πάντως θεωρείς ότι όντως άλλαξαν τα "προαιώνια" και απολύτως νικηφόρα εμβλήματα με ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ, αυτό δεν εγείρει το ερώτημα που σου έθεσα?

Εγώ πάντως αν έπρεπε να πολεμήσω τους Τούρκους με τον Ελληνικό Στρατό να έχει υιοθετήσει εν μια νυκτί σαν λάβαρο π.χ "Το μάτι του Οσιρι" θα είχα θέμα...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 17/04/2013 19:52:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2013, 19:53:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η γήινη ατμόσφαιρα αποτελείται από πολλά διαφορετικά στρώματα,η συμπεριφορά των οποίων εξαρτάται από διάφορες παραμέτρους,που δρούν είτε σε συνολικό επίπεδο,είτε σε τοπικό.
Το κυριότερο,όμως,είναι ότι για να ακούσει κανείς, πρέπει να έχει βασική υποδομή θετικών επιστημών,ή να είναι καλόπιστος απέναντι σε όποιον φαίνεται να γνωρίζει περισσότερο.

Δεν φαίνεται να διαθέτεις τίποτα από τα δύο.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.


Τί μετεωρολογία και κουραφέξαλα; Σου είπα κάτι πολύ απλό για το οποίο δεν χρειάζεται να ξέρεις μετεωρολογία για να το κατανοήσεις. Εσύ προσπαθείς να το κάνεις δύσκολο για να φανεί γαμάτη η (ηλίθια) θεωρία σας. Συγγνώμη για το "ηλίθια". Είναι προσωπική εκτίμηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2013, 20:19:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η προφητεία είναι χάρισμα. Από εκεί και πέρα όποιος θέλει πιστεύει.

Είναι προσωπικό βίωμα των ανθρώπων στα ΟΝΕΙΡΑ(τα προφητικά), τα οποία προκαλούνται είτε από πονηρή είτε αγαθή πηγή. Αυτοί που τα βιώνουν χρόνια, γνωρίζουν πως δεν είναι τυχαία.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2013, 20:45:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρίστος Έλ

quote:
Σου είπα κάτι πολύ απλό για το οποίο δεν χρειάζεται να ξέρεις μετεωρολογία για να το κατανοήσεις. Εσύ προσπαθείς να το κάνεις δύσκολο για να φανεί γαμάτη η (ηλίθια) θεωρία σας. Συγγνώμη για το "ηλίθια". Είναι προσωπική εκτίμηση.

Έχεις πάρει φόρα, και δεν σταματιέσαι. Πρόσεξε μόνο μη βρεις σε καμιά γωνία. Όχι τίποτα άλλο, αλλά σε συμπαθεί και ο PanosT. Αμαρτία, μάτια μου. Αμαρτία.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2013, 21:40:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ζαχός Ελ
Τί μετεωρολογία και κουραφέξαλα;

Ελα ντε!!!
Τι δουλειά έχουν τα Μετέωρα με την στροφορμή του ανέμου?
Κουραφέξαλα σκέτα.
τα Μετέωρα δεν είναι κάτι βράχια Ζαχέ ΕΛ?
Πώς διάολο τα μπλέκει ο ΑΜΕΙΝΙΑΣ με την επιστήμη?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2013, 00:28:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πώς διάολο τα μπλέκει ο ΑΜΕΙΝΙΑΣ με την επιστήμη?

Εγώ γαλατάς είμαι,δεν έχω σχέση μ' αυτά.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2013, 00:32:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT
quote:

Ποιοι Ιστορικοί αναφέρουν ότι δεν είναι του Ευσέβιου το "Εις τον βίον Κωνσταντίνου"?

Ο Βασίλιεφ στην «Ιστορία της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας», εκδόσεις Πάπυρος, τόμος Α', σελ. 75 και 160. Μήν ψάχνεις στο google, δεν το βρήκα από κανένα «ύποπτο» site, τυχαίνει να έχω διαβάσει το βιβλίο.

quote:

Δεν έχω διαβάσει τον Λακτάντιο

quote:

Επειδή το έχω ψάξει σου πρότεινα να μην ασχοληθείς εσύ ως άθεος με αυτά.

Δύο σύγχρονοι του Κωνσταντίνου αναφέρθηκαν στο θέμα και δεν έχεις διαβάσει τον ένα. Και από τον άλλο έχεις διαβάσει το ένα από τα δύο έργα του (το πιο αμφισβητήσιμο). Αλλά το έχεις ψάξει. Καλώς. Ψάξτο καλύτερα. Γιατί στην Εκκλησιαστική Ιστορία ο ίδιος ο Ευσέβιος δεν αναφέρει τίποτα για οράματα και επιγραφές.

quote:

Όλοι οι μεγάλοι ηγέτες και αυτοκράτορες είχαν ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ τους μάγους/μάντεις/αρχιερείς αγκαζέ και καθορίζουν την πολιτική τους και τα στρατιωτικά τους σχέδια με βάσει τους οιωνούς και τους χρησμούς τους και μου λες για τα οράματα του Κωνσταντίνου???

Δηλαδή υποστηρίζεις ότι ο χριστιανισμός είναι ακριβώς το ίδιο με τους «μάγους/μάντεις/αρχιερείς». Εδώ συμφωνούμε.

quote:

Μη μου πεις ότι τον έχεις και τον τιμάς παραπάνω από Άγιο???
Μπράβο ρε συ, και σε είχα παρεξηγήσει...

Σπουδαίος ηγέτης ήταν. Ότι με έχεις παρεξηγήσει είναι το μόνο σίγουρο.

quote:

Εγώ πάντως αν έπρεπε να πολεμήσω τους Τούρκους με τον Ελληνικό Στρατό να έχει υιοθετήσει εν μια νυκτί σαν λάβαρο π.χ "Το μάτι του Οσιρι" θα είχα θέμα...


Μία πιθανή εξήγηση, δική μου.
Σχεδόν όλες οι σημαίες την επανάστασης του '21 είχαν πάνω τους τον σταυρό. Ακριβώς για να συμβολίσουν την αντίθεση στις οθωμανικές σημαίες με την ημισέληνο (η οποία παλιότερα ήταν και βυζαντινό σύμβολο, αλλά... αλλάζουν οι καιροί). Βέβαια υπήρχαν και σημαίες λίγο πιο περίεργες από αυτές που έχουμε συνηθίσει, όπως του Ρήγα

του Λάμπρου Κατσώνη

και των Μενιδιωτών.

Αν λοιπόν είσαι Αύγουστος που προσπαθείς να γίνεις ο μόνος αυτοκράτορας, με κάποιο τρόπο πρέπει να δείξεις στους στρατιώτες σου ότι «εμείς δεν είμαστε το ίδιο με τους απέναντι», ειδικά όταν οι απέναντι ήταν μέχρι προχθές συμπολεμιστές σου με ίδιες ασπίδες.

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2013, 01:20:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Εγώ γαλατάς είμαι,δεν έχω σχέση μ' αυτά.

Αφού είσαι γαλατάς,πώς τολμάς να αντιπαρατεθείς με τον Χριστος Ελ?

Που είδες εσυ ότι ο αέρας τρέχει με..πόσα είπες? 1700 χλι/ώρα?
Τρελός είσαι?

Ο αέρας δεν κινείται.Είναι ακίνητος σαν την Γη.Εμείς νομίζουμε ότι κινείται,επειδή τρέχουμε στα γκράν-πρι και στα γήπεδα.

Ο Ζαχός Ελ κάπου-κάπου λέει και καμμιά σωστή κουβέντα.Δεν είναι εντελώς για τα...σίδερα!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2013, 09:18:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Εγώ γαλατάς είμαι,δεν έχω σχέση μ' αυτά.

Αφού είσαι γαλατάς,πώς τολμάς να αντιπαρατεθείς με τον Χριστος Ελ?

Που είδες εσυ ότι ο αέρας τρέχει με..πόσα είπες? 1700 χλι/ώρα?
Τρελός είσαι?

Ο αέρας δεν κινείται.Είναι ακίνητος σαν την Γη.Εμείς νομίζουμε ότι κινείται,επειδή τρέχουμε στα γκράν-πρι και στα γήπεδα.

Ο Ζαχός Ελ κάπου-κάπου λέει και καμμιά σωστή κουβέντα.Δεν είναι εντελώς για τα...σίδερα!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Θα απαντήσω στο άλλο θέμα για την κίνηση της Γης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DarkElf777
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2013, 12:36:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ακούς εκεί "η Γη δεν γυρίζει"! Τέτοια ασθένεια έχουμε να συναντήσουμε από τον 16ο αιώνα όταν ο ισόθεος Κοπέρνικος συνέτριψε τον σκοταδισμό της Αγίας Γραφής, ο οποίος είχε εξαπλωθεί σαν χολέρα και πανώλη.


Διόρθωση: ... είχε εξαπλωθεί σαν χολέρα και πανώλη ΜΑΖΙ με την χολέρα και την πανώλη γιατί οι γάτες ήταν "σατανικές" και η ατομική καθαριότητα και υγιεινή ήταν "αμαρτίες" που τιμωρούντο αρχικά με βούρδουλα και αν επέμεναν με κάψιμο στην πυρά για μαγεία, δαιμονισμό και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.


Edited by - DarkElf777 on 18/04/2013 12:40:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2013, 14:37:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DarkElf777
Διόρθωση: ... είχε εξαπλωθεί σαν χολέρα και πανώλη ΜΑΖΙ με την χολέρα και την πανώλη γιατί οι γάτες ήταν "σατανικές" και η ατομική καθαριότητα και υγιεινή ήταν "αμαρτίες" που τιμωρούντο αρχικά με βούρδουλα και αν επέμεναν με κάψιμο στην πυρά για μαγεία, δαιμονισμό και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.

Μόλις πλύθηκα (ΞΕΧάΣΤΗΚΑ!!!)

Ως γνωστόν, την Σαρακοστήν και ιδιαιτέρως εις την αγίαν Μεγάλην Εβδομάδαν τελώ υπό καθεστώς αυστηροτάτης νηστευτικής διαίτης η οποία τελεύει μετάν την Ανάστασιν του Κυρίου μας. Καθ’ όλην την διάρκεια των 40 ημερών δεν πλένομαι και δεν καθαρίζω τα δόντιαν μου δια να προσεύχομαι και να αφήνω τη βρόμα να κολλά απάνω μου, όσο πιο πολύ βρόμα κολλά στο δέρμα μου, τόσες και οι αμαρτίες που κουβαλώ της ανθρωπότητος δια να την ξελαφρώσω.
Τοιούτην την φοράν πέρασεν η Ανάστασις και ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΝΥΦΤώ, δεν πειράζει σήμερα επιτέλους μετά 60 τόσες μέρες πλύθηκα!!!


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DarkElf777
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2013, 17:37:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
DarkElf777
Διόρθωση: ... είχε εξαπλωθεί σαν χολέρα και πανώλη ΜΑΖΙ με την χολέρα και την πανώλη γιατί οι γάτες ήταν "σατανικές" και η ατομική καθαριότητα και υγιεινή ήταν "αμαρτίες" που τιμωρούντο αρχικά με βούρδουλα και αν επέμεναν με κάψιμο στην πυρά για μαγεία, δαιμονισμό και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.

Μόλις πλύθηκα (ΞΕΧάΣΤΗΚΑ!!!)

Ως γνωστόν, την Σαρακοστήν και ιδιαιτέρως εις την αγίαν Μεγάλην Εβδομάδαν τελώ υπό καθεστώς αυστηροτάτης νηστευτικής διαίτης η οποία τελεύει μετάν την Ανάστασιν του Κυρίου μας. Καθ’ όλην την διάρκεια των 40 ημερών δεν πλένομαι και δεν καθαρίζω τα δόντιαν μου δια να προσεύχομαι και να αφήνω τη βρόμα να κολλά απάνω μου, όσο πιο πολύ βρόμα κολλά στο δέρμα μου, τόσες και οι αμαρτίες που κουβαλώ της ανθρωπότητος δια να την ξελαφρώσω.
Τοιούτην την φοράν πέρασεν η Ανάστασις και ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΝΥΦΤώ, δεν πειράζει σήμερα επιτέλους μετά 60 τόσες μέρες πλύθηκα!!!


Σοβαρολογούν ή είναι καλαμπούρι; Εγώ αυτά που έγραψα τα είδα σε ντοκυμαντέρ του National Geographic ή του History Channel. Θα ψάξω όμως και για βιβλιογραφία αν προκύψει θέμα. Για τις γάτες όμως είμαι σίγουρος, το έλεγαν ακόμα και οι καθηγητές του σχολείου, όταν ήμουν μαθητής...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2013, 18:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kondoras

quote:
kondoras
quote:
PanosT
Ποιοι Ιστορικοί αναφέρουν ότι δεν είναι του Ευσέβιου το "Εις τον βίον Κωνσταντίνου"?

Ο Βασίλιεφ στην «Ιστορία της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας», εκδόσεις Πάπυρος, τόμος Α', σελ. 75 και 160. Μήν ψάχνεις στο google, δεν το βρήκα από κανένα «ύποπτο» site, τυχαίνει να έχω διαβάσει το βιβλίο.

Συμφωνώ για Vasiliev o οποίος είναι ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΜΕ ΒΑΡΥΤΗΤΑ και μπράβο σου kondoras!

Δεν προσπαθούσα πάντως να "ψαρέψω" αν το πήρες από κάποιο αμφιλεγόμενο site αλλά για να μας πεις τελικά και το λόγο για τον οποίο αρκετοί ιστορικοί (και όχι μόνο ο Vasiliev) δεν αποδίδουν το εν λόγω έργο στον Ευσέβιο.

Και πάλι το ερώτημα είναι παγίδα kondoras καθότι ο Ευσέβιος για τα χριστιανομαχικά μέλη του esoterica αποτελεί τον μεγαλύτερο πλαστογράφο χωρίς να έχει καμμία ιστορική αξία το σύνολο του έργου του, οπότε πρόσεχε...

quote:

quote:

Δεν έχω διαβάσει τον Λακτάντιο

quote:

Επειδή το έχω ψάξει σου πρότεινα να μην ασχοληθείς εσύ ως άθεος με αυτά.

Δύο σύγχρονοι του Κωνσταντίνου αναφέρθηκαν στο θέμα και δεν έχεις διαβάσει τον ένα.

Σωστό.

quote:

Και από τον άλλο έχεις διαβάσει το ένα από τα δύο έργα του (το πιο αμφισβητήσιμο).

Λάθος.

Έχω διαβάσει ΚΑΙ την Εκκλησιαστική Ιστορία (δες και το topic των θρησκευτικών διωγμών στη Ρώμη) όπου για το θέμα που συζητάμε αν και δεν αναφέρεται σε κάποιο όνειρο ή όραμα του Κωνσταντίνου εν τούτοις αναφέρει κάτι ακόμα πιο τρομακτικό κατά τη γνώμη μου.

Ότι προσευχήθηκε στο Θέο και τον Λόγου Του (Τον Ιησού Χριστό) και αιτήθηκε Θεικής βοήθειας για να σώσει τη Ρώμη.

Το αν η Θεική βοήθεια ήρθε με την μορφή οραμάτων ή ονείρων ή κάτι άλλο μόνο εικασίες μπορούν να γίνουν και ο καθένας μας να λέει το κοντό του και το μακρύ του.

Επιπλέον ακόμα και αυτή η θέση του Ευσεβίου θα ήταν εύκολα ανατρέψιμη (π.χ δεν ήταν παρόντας όταν προσευχόνταν ο ΠΑΓΑΝΙΣΤΗΣ Κωνσταντίνος για να υποστηρίζει κάτι τέτοιο) ΑΝ ΔΕΝ υπήρχαν οι αλλαγές στα Λάβαρα του Ρωμαικού Στρατού και η γνωστή ιστορία της επικράτησης του Χριστιανισμού ΟΠΟΥ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ ξεκινάει από το νικηφόρο αποτέλεσμα της μάχης στη Μιλβία Γέφυρα.

quote:

Αλλά το έχεις ψάξει. Καλώς. Ψάξτο καλύτερα.

Προφανώς έχω ψάξει σχετικά με τα οράματα ΓΕΝΙΚΩΣ και όχι με το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ (φευ!).

Και επειδή όντως το έχω ψάξει, έχω καταλήξει ότι είναι ακατάλληλο το έργο για άθεους ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ και να ψάχνουν να βρουν τι τους ήρθε και από που...

Αν έγινα επιτέλους κατανοητός ΜΕΙΝΕ ΣΤΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ και προσπάθησε να τα αξιολογήσεις αφήνοντας τα όνειρα και τα οράματα κατά μέρος.

Φαντάσου ρε συ πάντως και να σου επέμεινα ότι όντως ήταν αληθινά τα οράματα του Κωνσταντίνου τι μπλέξιμο είχε να γίνει...

quote:

Γιατί στην Εκκλησιαστική Ιστορία ο ίδιος ο Ευσέβιος δεν αναφέρει τίποτα για οράματα και επιγραφές.

Ελπίζω να σε κάλυψα.

quote:

quote:

Όλοι οι μεγάλοι ηγέτες και αυτοκράτορες είχαν ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ τους μάγους/μάντεις/αρχιερείς αγκαζέ και καθορίζουν την πολιτική τους και τα στρατιωτικά τους σχέδια με βάσει τους οιωνούς και τους χρησμούς τους και μου λες για τα οράματα του Κωνσταντίνου???

Δηλαδή υποστηρίζεις ότι ο χριστιανισμός είναι ακριβώς το ίδιο με τους «μάγους/μάντεις/αρχιερείς». Εδώ συμφωνούμε.

Άσε ρε κondoras τα παιχνιδάκια!

Εσύ "έπεσες από τα σύννεφα" διότι ένας μεγάλος ηγέτης αναφέρθηκε ότι ακολούθησε κάποιο όραμα και σ'αυτό σου απάντησα.

Πες μας λοιπόν καθαρά:

Κάποιοι μεγάλοι ηγέτες/αυτοκράτορες/βασιλιάδες της καταγεγραμμένης ιστορίας ΚΑΘΟΔΗΓΟΥΝΤΑΝ ΑΠΟ ΜΑΓΟΥΣ/ΜΑΝΤΕΙΣ/ΑΡΧΙΕΡΕΙΣ στις πολιτικές και στρατιωτικές τους αποφάσεις ΝΑΙ 'Η ΟΥ???

Απάντα και τα υπόλοιπα θα τα βρούμε.

quote:

Αν λοιπόν είσαι Αύγουστος που προσπαθείς να γίνεις ο μόνος αυτοκράτορας, με κάποιο τρόπο πρέπει να δείξεις στους στρατιώτες σου ότι «εμείς δεν είμαστε το ίδιο με τους απέναντι», ειδικά όταν οι απέναντι ήταν μέχρι προχθές συμπολεμιστές σου με ίδιες ασπίδες.

Μα, αυτό λέω και εγώ, είναι δυνατόν (έστω σ'αυτήν σου την προσπάθεια ως Κωνσταντίνος) ΟΝΤΑΣ ΠΑΓΑΝΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ (όπως και η πλειοψηφία του στρατού σου) να απεμπολείς τα παλαιά ΙΕΡΑ και ΝΙΚΗΦΟΡΑ σύμβολα με τα ΑΛΛΟΤΡΙΑ και ΥΠΟΔΕΕΣΤΕΡΑ (κατά την τότε πεποίθησή τους πάντα) σύμβολα μιας νεοεμφανιζόμενης θρησκείας???

Ποιο το Ηθικό του Στρατεύματος ρε κondoras???

Αν εσένα σου κολλάει τι να πω...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2013, 18:35:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DarkElf777

Σοβαρολογούν ή είναι καλαμπούρι; Εγώ αυτά που έγραψα τα είδα σε ντοκυμαντέρ του National Geographic ή του History Channel. Θα ψάξω όμως και για βιβλιογραφία αν προκύψει θέμα.


Βεβαίως και σοβαρολογούν και γι'αυτό το λόγο άλλωστε δεν πατάει ψυχή στο Άγιο Όρος.

Η βρώμα είναι ανείπωτη από τόσους μαζεμένους άπλυτους μοναχούς...

Όπως επίσης είναι γνωστό ότι οι μοναχοί πεθαίνουν από σηψαιμία και μάλιστα και σε μικρή ηλικία καθώς αγνοούν πλήρως τα οφέλη της ατομικής υγιεινής...

Μιλάμε για τέτοιο Σκοταδισμό DarkElf777!!!!

Είδατε τι αποφύγατε όντας άθεοι, έστω και ντεμέκ???

Κωλόφαρδοι...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2013, 19:44:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT
quote:

αν και δεν αναφέρεται σε κάποιο όνειρο ή όραμα του Κωνσταντίνου εν τούτοις αναφέρει κάτι ακόμα πιο τρομακτικό κατά τη γνώμη μου.

Ότι προσευχήθηκε στο Θέο και τον Λόγου Του (Τον Ιησού Χριστό) και αιτήθηκε Θεικής βοήθειας για να σώσει τη Ρώμη.


Από τη μια αναφέρονται (25 χρόνια μετά) οράματα, επιγραφές στον ουρανό, που τα βλέπει μάλιστα και το στράτευμα. Ατυχώς όλα αυτά στο μή αυθεντικό έργο (τουλάχιστον όπως έφτασε στα χέρια μας σήμερα).
Από την άλλη αναφέρεται η προσευχή ενός ηγέτη σε κάποιον/κάποιους θεό/θεούς (δεν θυμάμαι να αναφέρει «Ιησού» Χριστό στο συγκεκριμένο κομμάτι ο Ευσέβιος, μήπως μπορείς να το παραθέσεις;).
Ε, με το δεύτερο δεν τρόμαξα και τόσο.

Δες και στο «ΠΑΡΑΞΕΝΟ». Λογής λογής ιστορίες για περίεργα φώτα, εικόνες, ήχους. Κανείς όμως δεν έγραψε ιστορία «πού να σας τα λέω: Χθες βράδυ, ένας φίλος μου προσευχήθηκε»!

quote:
η γνωστή ιστορία της επικράτησης του Χριστιανισμού ΟΠΟΥ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ ξεκινάει από το νικηφόρο αποτέλεσμα της μάχης στη Μιλβία Γέφυρα.

Κοίτα, από τη μια μέρα στην άλλη τίποτα δεν γίνεται και η Ρώμη δεν χτίστηκε σε μια μέρα. Οι ίδιοι ιστορικοί τοποθετούν την έναρξη της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας είτε το 330 με τη μεταφορά της πρωτεύουσας, είτε το 395 με τη μοιρασιά του Θεοδόσιου, είτε ακόμη αργότερα. Αντιλαμβάνεσαι ασφαλώς ότι η τμηματοποίηση της ιστορίας με βάση τις χρονολογίες και τα σημαντικά γεγονότα και η χρήση σημείων καμπής γίνονται κυρίως για την διευκόλυνση της μελέτης της ιστορίας. Εν τέλει, σημαντικό το λάβαρο, αλλά μήπως δεν είναι σημαντικότερο το έδικτο των Μεδιολάνων; Ή ακόμη σημαντικότερη η ύστερη καθιέρωση του χριστιανισμού ως επίσημης θρησκείας;
Θα μπορούσα να πω ότι η ιστορία της επικράτησης του χριστιανισμού ξεκινάει από τον... Μωυσή ή από την περίοδο συγγραφής (ή... μετάφρασης...) των ευαγγελίων και να μήν είμαι λάθος.

quote:

Κάποιοι μεγάλοι ηγέτες/αυτοκράτορες/βασιλιάδες της καταγεγραμμένης ιστορίας ΚΑΘΟΔΗΓΟΥΝΤΑΝ ΑΠΟ ΜΑΓΟΥΣ/ΜΑΝΤΕΙΣ/ΑΡΧΙΕΡΕΙΣ στις πολιτικές και στρατιωτικές τους αποφάσεις ΝΑΙ 'Η ΟΥ???

Λες δηλαδή ότι ο Κωνσταντίνος καθοδηγούνταν από τρόπον τινά ΜΑΓΟΥΣ/ΜΑΝΤΕΙΣ/ΑΡΧΙΕΡΕΙΣ στις πολιτικές και στρατιωτικές του αποφάσεις.
Εγώ δεν έχω τέτοια πηγή.
Ρε καλά το λέω, σε μεγαλύτερη εκτίμηση τον έχω εγώ τον Κωνσταντίνο.

quote:

να απεμπολείς τα παλαιά ΙΕΡΑ και ΝΙΚΗΦΟΡΑ σύμβολα

Απεμπολεί; Δεν νομίζω Τάκη. Προσθήκη έκανε, όπως λέει και ο Ματθαίος «ουκ ήλθον καταλύσαι, αλλά πληρώσαι».

quote:
με τα σύμβολα μιας νεοεμφανιζόμενης θρησκείας???

Εδώ θα μου επιτρέψεις να μήν είμαι τόσο απόλυτος. Είπαμε, άτιμο πράγμα τα σύμβολα. Άλλα σημαίνουν σήμερα και άλλα σε 10 χρόνια.

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2013, 20:07:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DarkElf777

Στην Πενθέκτη οικουμενική,δεν αναφέρεται πουθενά η ηλικία της Γης άμεσα.
Υπάρχει όμως σε 4-5 κανόνες της,η παραδοχή:<<...απάντων των γραφών των Αγίων πατέρων ημών...>>.

Οι Πατέρες λαμβάνοντας υπ'όψιν,το γεννεαλογικό δένδρο,υπολόγισαν την ηλικία στα 7500 έτη,κατα Γ.Μεταλληνό,γνωστό απολογητή.

Δεν θα μπορούσα να χρεώσω στην Πενθέκτη την παραδοχή της γήϊνης ηλικίας,αλλά θα μπορούσα να την χρεώσω στο Πατριαρχείο Ιεροσολύμων,ώς εκφραστή της χριστιανοσύνης.(τουλάχιστον ένα μέρος).

Δίνω δίκιο στην "ένσταση" του Πάνου,χωρίς να επικροτώ τον συνήθη ειρωνευτικό τρόπο του.Σε αυτο είναι αιωνίως μ@λ@κ@ς και δεν αλλάζει.

Επιπροσθέτως θέλω να ενημερώσω τους "μαχητές" εναντίον του Panos T,ότι ο συγκεκριμένος συνδίκτυος δεν είναι φανατικός "φαν" του χριστιανισμού,τύπου regulus και Xριστος Ελ,αλλά πιο "εξειδικευμένης" μορφής.Θα έλεγα πώς είναι αρκετά γνώστης των βαθέων μυστηρίων της χριστιανοσύνης και των εννοιών εκείνων,που ένας απλός δογματικός πιστός δεν μπορεί ούτε να φαντασθεί,όχι να καταλάβει.
Ο Panos T, γνωρίζει και δεν ασπάζεται εξ'ολοκλήρου την Αγία Γραφή,αποδέχεται δε έννοιες και αλήθειες οι οποίες εμπεριέχονται σε αυτήν,που στους συνήθεις χριστιανούς πιστούς,είναι απλά,άγνωστα Κεφάλαια.Είναι φαν της Καινής Διαθήκης,όχι ώς προς τους βίους και τις εκάστοτε περιγραφές των ευαγγελίων,αλλά ώς πρός το νόημα των λόγων που εμπεριέχονται σε αυτήν,ανεξαρτήτως προσώπου λαλήσαντος.

Επίσης,η βαθειά γνώση του χριστιανικού γραπτού και προφορικού πλούτου,δεν είναι ευρέως γνωστή,αλλά όχι για τον Πάνος Τ.Τα Απόκρυφα κείμενα και τα αποκλεισθέντα απο τις Οικουμενικές Συνόδους,αποτελούν για τον Πάνο Τ(και για μένα),πηγές γνώσης.Γνώσης πολύ παλαιότερης της εμφάνισης του χριστιανικού ιερατείου και την "ένδυση",ορισμένων πραγματικών φυσικών προσώπων,με τον χριστιανικό "μανδύα".

Δεν είχα σκοπό να επεταθώ τόσο πολύ Πάνος Τ,αλλά μερικές φορές,ίσως είμαι ο μόνος που σε αντιλαμβάνεται,σε κάποιες "τολμηρές" θα έλεγα,ρήσεις σου και στα κρυφά νοήματα που αυτές αφήνουν,για τυχόν γνώστες!!!

Κατα τα άλλα,είσαι ένας ακόμη προκλητικός συζητητής,που καταφέρνεις τα αντίθετα αποτελέσματα,απο αυτα που επιδιώκεις,λόγω της χρήσης του ισχυρότερου αμυντικού όπλου,κατα των μη εχόντων (νιονιό).Την ειρωνία.
Δεν σε κατηγορώ,κάθε άλλο.Κι εγω έτσι κάνω.

Μη με μαλώσεις που τα έβγαλα στη φόρα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2013, 20:47:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά από αυτό, τόσο οι προφητείες, όσο και αυτή καθεαυτή η δευτέρα παρουσία, παρουσιάζουν πλέον ελάχιστο ενδιαφέρον.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DarkElf777
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2013, 22:56:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

DarkElf777

Στην Πενθέκτη οικουμενική, δεν αναφέρεται πουθενά η ηλικία της Γης άμεσα.



Υπάρχει αναφορά σε "έτος 6109" στον γ' κανόνα.

Τώρα αν κάποιοι περιμένουν να το γράφει ακριβώς ότι η ηλικία της γης ήταν - τότε - 6109 έτη, ε τότε τι να πω πια; Η χρονολόγηση είναι με βάση το πότε πίστευαν ότι έγινε ο κόσμος. Υπάρχει η αναφορά σε έτος 6109 Μυαλό διαθέτουν ας βγάλουν συμπέρασμα...

quote:

Υπάρχει όμως σε 4-5 κανόνες της, η παραδοχή:<<...απάντων των γραφών των Αγίων πατέρων ημών...>>.


Αυτό δεν με πολυενδιαφέρει...

quote:

Οι Πατέρες λαμβάνοντας υπ' όψιν,το γεννεαλογικό δένδρο, υπολόγισαν την ηλικία στα 7500 έτη, κατά Γ. Μεταλληνό, γνωστό απολογητή.


Ο άνθρωπος έχει απόλυτο δίκιο. Αυτό ακριβώς προκύπτει σε κάθε λογικό άνθρωπο που διαβάζει τα κείμενα. Συμφωνώ μαζί του ανεπιφύλακτα.

quote:

Δεν θα μπορούσα να χρεώσω στην Πενθέκτη την παραδοχή της γήϊνης ηλικίας, αλλά θα μπορούσα να την χρεώσω στο Πατριαρχείο Ιεροσολύμων, ώς εκφραστή της χριστιανοσύνης. (τουλάχιστον ένα μέρος).


Η Πενθέκτη λόγω της αναφοράς σε έτος 6109 αποτελεί επίσημο σημείο αναφοράς. Πιο επίσημο από ένα σάιτ πατριαρχείου, κι εγώ το έχω δει αλλά δεν ασχολήθηκα...

quote:

Δίνω δίκιο στην "ένσταση" του Πάνου, χωρίς να επικροτώ τον συνήθη ειρωνευτικό τρόπο του. Σε αυτο είναι αιωνίως μ@λ@κ@ς και δεν αλλάζει.


Έχει άδικο, δυστυχώς για αυτόν.

quote:

Επιπροσθέτως θέλω να ενημερώσω τους "μαχητές" εναντίον του Panos T,ότι ο συγκεκριμένος συνδίκτυος δεν είναι φανατικός "φαν" του χριστιανισμού,τύπου regulus και Xριστος Ελ,αλλά πιο "εξειδικευμένης" μορφής.Θα έλεγα πώς είναι αρκετά γνώστης των βαθέων μυστηρίων της χριστιανοσύνης και των εννοιών εκείνων,που ένας απλός δογματικός πιστός δεν μπορεί ούτε να φαντασθεί,όχι να καταλάβει.

Ο Panos T, γνωρίζει και δεν ασπάζεται εξ'ολοκλήρου την Αγία Γραφή, αποδέχεται δε έννοιες και αλήθειες οι οποίες εμπεριέχονται σε αυτήν,που στους συνήθεις χριστιανούς πιστούς,είναι απλά,άγνωστα Κεφάλαια.Είναι φαν της Καινής Διαθήκης, όχι ώς προς τους βίους και τις εκάστοτε περιγραφές των ευαγγελίων, αλλά ώς πρός το νόημα των λόγων που εμπεριέχονται σε αυτήν, ανεξαρτήτως προσώπου λαλήσαντος.

Επίσης,η βαθειά γνώση του χριστιανικού γραπτού και προφορικού πλούτου, δεν είναι ευρέως γνωστή,αλλά όχι για τον Πάνος Τ.Τα Απόκρυφα κείμενα και τα αποκλεισθέντα απο τις Οικουμενικές Συνόδους, αποτελούν για τον Πάνο Τ (και για μένα), πηγές γνώσης. Γνώσης πολύ παλαιότερης της εμφάνισης του χριστιανικού ιερατείου και την "ένδυση", ορισμένων πραγματικών φυσικών προσώπων, με τον χριστιανικό "μανδύα".



Ότι τα ξέρει, τα ξέρει. Αυτό τον καθιστά περισσότερο υπεύθυνο...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2013, 01:36:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρίστος Ελ:
quote:
Και επειδή αυτά γίνανε στο όνομα του Γιαχβέ, τα διέταξε ο Γιαχβέ;

Αυτό το έχουμε ήδη ξεκαθαρίσει...
Ποιός έστειλε το ουράνιο SMS στον Μέγα Κωνσταντίνο, "ΕΝ ΤΟΥΤΩ ΝΙΚΑ", υπογραφή: ΧΡ..;
Ποιός υπογράφει ως "ΧΡ"..; Εγώ; Ο "Αγαπάτε Αλλήλους" φυσικά!
Ο ίδιος λοιπόν, ο "Αγαπάτε Αλλήλους", ευλόγησε τα όπλα του Αγίου Κωνσταντίνου, με τα οποία στη συνέχεια ο εκλεκτός του Θεού, άνοιξε τις κοιλιές των αντιπάλων τους και έκοψε τα κεφάλια τους.
Έχουμε λοιπόν συμμετοχή του Γιαχβέ -από αρχής εξ αρχής μάλιστα- στους πολέμους για την επικράτηση του Χριστιανισμού.
Είναι φανερό πως ο Γιαχβέ, δεν πολυεμπιστευόταν την "Θεία φώτιση", τον "πνευματικό λόγο" και την ακατανόητη φλυαρία των ευαγγελίων και ευλόγησε την σίγουρη, δοκιμασμένη και πρακτική λύση: "Σπαθί και Τσεκούρι"..!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2013, 11:13:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω μια ερώτηση Νικόμαχε και θέλω η απάντηση να είναι "ναι" ή "όχι".

Πιστεύεις πως οι Χριστιανοί πρέπει να έχουν δικαίωμα διαφωνίας, αμφιβολίας, ψήφου, συμμετοχής σε δημόσιες συζητήσεις; Μπορούν να έχουν το δικαίωμα να συμμετέχουν("μολύνουν") σε αυτήν την συζήτηση παραδείγματος χάρη("Απάτη" των προφητειών);

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2013, 11:20:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χρίστος Ελ:
quote:
Και επειδή αυτά γίνανε στο όνομα του Γιαχβέ, τα διέταξε ο Γιαχβέ;

Αυτό το έχουμε ήδη ξεκαθαρίσει...
Ποιός έστειλε το ουράνιο SMS στον Μέγα Κωνσταντίνο, "ΕΝ ΤΟΥΤΩ ΝΙΚΑ", υπογραφή: ΧΡ..;
Ποιός υπογράφει ως "ΧΡ"..; Εγώ; Ο "Αγαπάτε Αλλήλους" φυσικά!
Ο ίδιος λοιπόν, ο "Αγαπάτε Αλλήλους", ευλόγησε τα όπλα του Αγίου Κωνσταντίνου, με τα οποία στη συνέχεια ο εκλεκτός του Θεού, άνοιξε τις κοιλιές των αντιπάλων τους και έκοψε τα κεφάλια τους.
Έχουμε λοιπόν συμμετοχή του Γιαχβέ -από αρχής εξ αρχής μάλιστα- στους πολέμους για την επικράτηση του Χριστιανισμού.
Είναι φανερό πως ο Γιαχβέ, δεν πολυεμπιστευόταν την "Θεία φώτιση", τον "πνευματικό λόγο" και την ακατανόητη φλυαρία των ευαγγελίων και ευλόγησε την σίγουρη, δοκιμασμένη και πρακτική λύση: "Σπαθί και Τσεκούρι"..!





Είσαι δηλαδή σίγουρος ότι ήταν ο Γιαχβέ αυτός που του είπε να σφάξει με τον σταυρό;

Μπορείς να μου βρεις ένα εδάφιο στην Αγία Γραφή, το οποίο λέει πως οι Χριστιανοί πρέπει να φτιάχνουν σταυρούς, να τους φοράνε ως αξεσουάρ, να τους λατρεύουνε και να τους χρησιμοποιούν ως όπλο;

Ο σταυρός είναι σύμβολο παθών στον Χριστιανισμό. Το ότι αυτό το σύμβολο το θεοποιήσανε, το προσκυνούν και το λατρεύουν οι γριες δεν μου λέει κάτι. Το ότι κατάντησε η Ορθόδοξη Εκκλησία περισσότερο ειδωλολατρική από τους ειδωλολάτρες δεν σημαίνει πως η Βίβλος μολύνθηκε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2013, 11:38:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιός είναι εκείνος που μετασχηματίζεται σε άγγελο φωτός; Ο ίδιο που εμπνέει τις ψεύτικες προφητείες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2013, 14:58:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έχω μια ερώτηση Νικόμαχε και θέλω η απάντηση να είναι "ναι" ή "όχι".

ΝΑΙ

και αντιστρέφω:
Ενα ναι ή ένα όχι.

Εχω το δικαίωμα να σε κρίνω?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DarkElf777
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2013, 16:00:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν δεν είναι xp και είναι px από τη λέξη Pax;

Δείτε εδώ:
http://en.wikipedia.org/wiki/Pax_(mythology)

και εδώ:
http://en.wikipedia.org/wiki/Eirene_(Greek_goddess)

Θα μπορούσε να είναι: In hoc signo vinces PX (Pax)...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2013, 17:22:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

kondoras

Από τη μια αναφέρονται (25 χρόνια μετά) οράματα, επιγραφές στον ουρανό, που τα βλέπει μάλιστα και το στράτευμα. Ατυχώς όλα αυτά στο μή αυθεντικό έργο (τουλάχιστον όπως έφτασε στα χέρια μας σήμερα).


Ξεχνάς τα ΕΜΒΛΗΜΑΤΑ που είναι ΚΑΤΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ.

Στο είπα, άσε τα οράματα γιατί σε μπερδεύουν και σε οδηγούν σε λάθη.

quote:

Από την άλλη αναφέρεται η προσευχή ενός ηγέτη σε κάποιον/κάποιους θεό/θεούς

Α, και σου φαίνεται πιο light ε???

Κοίτα, όντως τα ΕΜΒΛΗΜΑΤΑ είναι πολύ χοντρό για να το χωνέψει κάποιος μη-Χριστιανός οπότε οτιδήποτε άλλο μοιάζει πιο βολικό...

quote:

(δεν θυμάμαι να αναφέρει «Ιησού» Χριστό στο συγκεκριμένο κομμάτι ο Ευσέβιος, μήπως μπορείς να το παραθέσεις;).

Περίεργο...

Μα, ΗΤΑΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ VASILIEV ΠΟΥ ΜΕ ΠΑΡΕΠΕΜΨΕΣ.

Να, κοίτα!

quote:

Ε, με το δεύτερο δεν τρόμαξα και τόσο.

Ε, μα δε στο είπα και παραπάνω. Τα ΕΜΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΒΑΡΑ είναι αυτά που ΔΕΝ εξηγούνται με τίποτα.

quote:

Δες και στο «ΠΑΡΑΞΕΝΟ». Λογής λογής ιστορίες για περίεργα φώτα, εικόνες, ήχους. Κανείς όμως δεν έγραψε ιστορία «πού να σας τα λέω: Χθες βράδυ, ένας φίλος μου προσευχήθηκε»!

Μην πας μακριά!
Φαντάζεσαι τι έχει να πάθει ο server του esoterica αν γράψω ότι ο macedon προσευχήθηκε στον Ιησού Χριστό???

Είπαμε.
Κάνε focus στα ΕΜΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΒΑΡΑ και άσε τις προσευχές και τα οράματα.

quote:

quote:
η γνωστή ιστορία της επικράτησης του Χριστιανισμού ΟΠΟΥ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ ξεκινάει από το νικηφόρο αποτέλεσμα της μάχης στη Μιλβία Γέφυρα.

Κοίτα, από τη μια μέρα στην άλλη τίποτα δεν γίνεται και η Ρώμη δεν χτίστηκε σε μια μέρα. Οι ίδιοι ιστορικοί τοποθετούν την έναρξη της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας είτε το 330 με τη μεταφορά της πρωτεύουσας, είτε το 395 με τη μοιρασιά του Θεοδόσιου, είτε ακόμη αργότερα. Αντιλαμβάνεσαι ασφαλώς ότι η τμηματοποίηση της ιστορίας με βάση τις χρονολογίες και τα σημαντικά γεγονότα και η χρήση σημείων καμπής γίνονται κυρίως για την διευκόλυνση της μελέτης της ιστορίας. Εν τέλει, σημαντικό το λάβαρο, αλλά μήπως δεν είναι σημαντικότερο το έδικτο των Μεδιολάνων; Ή ακόμη σημαντικότερη η ύστερη καθιέρωση του χριστιανισμού ως επίσημης θρησκείας;
Θα μπορούσα να πω ότι η ιστορία της επικράτησης του χριστιανισμού ξεκινάει από τον... Μωυσή ή από την περίοδο συγγραφής (ή... μετάφρασης...) των ευαγγελίων και να μήν είμαι λάθος.


Συμφωνώ με αυτά που γράφεις αλλά και εσύ κατάλαβες τι εννοούσα οπότε προχωράμε.

quote:

quote:

Κάποιοι μεγάλοι ηγέτες/αυτοκράτορες/βασιλιάδες της καταγεγραμμένης ιστορίας ΚΑΘΟΔΗΓΟΥΝΤΑΝ ΑΠΟ ΜΑΓΟΥΣ/ΜΑΝΤΕΙΣ/ΑΡΧΙΕΡΕΙΣ στις πολιτικές και στρατιωτικές τους αποφάσεις ΝΑΙ 'Η ΟΥ???

Λες δηλαδή ότι ο Κωνσταντίνος καθοδηγούνταν από τρόπον τινά ΜΑΓΟΥΣ/ΜΑΝΤΕΙΣ/ΑΡΧΙΕΡΕΙΣ στις πολιτικές και στρατιωτικές του αποφάσεις.
Εγώ δεν έχω τέτοια πηγή.
Ρε καλά το λέω, σε μεγαλύτερη εκτίμηση τον έχω εγώ τον Κωνσταντίνο.


Μου αρκεί που κατάλαβες την παπάτζα σου kondoras και δεν επανέρχεσαι σοβαρά....

quote:

quote:

να απεμπολείς τα παλαιά ΙΕΡΑ και ΝΙΚΗΦΟΡΑ σύμβολα

Απεμπολεί; Δεν νομίζω Τάκη. Προσθήκη έκανε, όπως λέει και ο Ματθαίος «ουκ ήλθον καταλύσαι, αλλά πληρώσαι».


Για δείξε μας ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΛΑΒΑΡΟ το παλιό και το νέο για να δούμε αν πέτυχε η ...προσθήκη.

Έχεις πλάκα kondoras...

quote:

quote:
με τα σύμβολα μιας νεοεμφανιζόμενης θρησκείας???

Εδώ θα μου επιτρέψεις να μήν είμαι τόσο απόλυτος. Είπαμε, άτιμο πράγμα τα σύμβολα. Άλλα σημαίνουν σήμερα και άλλα σε 10 χρόνια.

Aν έχεις βιβλιογραφία για άλλη εξήγηση του Chi Rho θα χαρώ πολύ αν τη μοιραστείς μαζί μας.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2013, 21:27:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
NIKOMAXOΣ
DarkElf777

Στην Πενθέκτη οικουμενική,δεν αναφέρεται πουθενά η ηλικία της Γης άμεσα.
Υπάρχει όμως σε 4-5 κανόνες της,η παραδοχή:<<...απάντων των γραφών των Αγίων πατέρων ημών...>>.

Οι Πατέρες λαμβάνοντας υπ'όψιν,το γεννεαλογικό δένδρο,υπολόγισαν την ηλικία στα 7500 έτη,κατα Γ.Μεταλληνό,γνωστό απολογητή.


ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΑΠΟΛΥΤΑ και έχω τοποθετηθεί στο άλλο thread για την επιβολή του Χριστιανισμού!

quote:

Δεν θα μπορούσα να χρεώσω στην Πενθέκτη την παραδοχή της γήϊνης ηλικίας,αλλά θα μπορούσα να την χρεώσω στο Πατριαρχείο Ιεροσολύμων,ώς εκφραστή της χριστιανοσύνης.(τουλάχιστον ένα μέρος).

Εδώ και αν συμφωνούμε...

Είπαμε άπειρες οι ανθρώπινες παπάτζες (λαικών κ κληρικών) στα της Εκκλησίας...

quote:

Δίνω δίκιο στην "ένσταση" του Πάνου,χωρίς να επικροτώ τον συνήθη ειρωνευτικό τρόπο του.Σε αυτο είναι αιωνίως μ@λ@κ@ς και δεν αλλάζει.

Οχι ρε γμτ και πίστευα σε μερικά χρόνια να έχω γιατρευτεί...

quote:

Επιπροσθέτως θέλω να ενημερώσω τους "μαχητές" εναντίον του Panos T,ότι ο συγκεκριμένος συνδίκτυος δεν είναι φανατικός "φαν" του χριστιανισμού,τύπου regulus και Xριστος Ελ,αλλά πιο "εξειδικευμένης" μορφής.

Xμμμ...

quote:

Θα έλεγα πώς είναι αρκετά γνώστης των βαθέων μυστηρίων της χριστιανοσύνης και των εννοιών εκείνων,που ένας απλός δογματικός πιστός δεν μπορεί ούτε να φαντασθεί,όχι να καταλάβει.

Mε την καμμία ΝΙΚΟΜΑΧΕ.
Ξέρεις πολύ καλά ότι απόλυτη ταύτιση δυο Χριστιανών (εννοείται σε θέματα πίστης) ΔΕΝ υπάρχει!
Ακραία περίπτωση του παραπάνω είναι οι διάφορες αιρέσεις.

Κάτι τέτοιο θεωρώ ότι συμβαίνει και σ'αυτήν την περίπτωση.

quote:

Ο Panos T, γνωρίζει και δεν ασπάζεται εξ'ολοκλήρου την Αγία Γραφή,αποδέχεται δε έννοιες και αλήθειες οι οποίες εμπεριέχονται σε αυτήν,που στους συνήθεις χριστιανούς πιστούς,είναι απλά,άγνωστα Κεφάλαια.Είναι φαν της Καινής Διαθήκης,όχι ώς προς τους βίους και τις εκάστοτε περιγραφές των ευαγγελίων,αλλά ώς πρός το νόημα των λόγων που εμπεριέχονται σε αυτήν,ανεξαρτήτως προσώπου λαλήσαντος.

Γενικά συμφωνώ (αν κατάλαβα το ίδιο πράγμα που θες να πεις) αλλά διαφωνώ κάθετα μόνο ως προς το ότι δεν αποδέχομαι εξ'ολοκλήρου την Αγία Γραφή. Αν ίσχυε αυτό θα άνηκα σε κάποια αίρεση ρε ΝΙΚΟΜΑΧΕ.

quote:

Επίσης,η βαθειά γνώση του χριστιανικού γραπτού και προφορικού πλούτου,δεν είναι ευρέως γνωστή,αλλά όχι για τον Πάνος Τ.

Σιγά ρε ΝΙΚΟΜΑΧΕ, ποιος είμαι τελικά???
Εννοείται πως διαφωνώ εκτός αν κάνεις πλάκα πες το μου να γελάσω και εγώ.

quote:

Τα Απόκρυφα κείμενα και τα αποκλεισθέντα απο τις Οικουμενικές Συνόδους,αποτελούν για τον Πάνο Τ(και για μένα),πηγές γνώσης.Γνώσης πολύ παλαιότερης της εμφάνισης του χριστιανικού ιερατείου και την "ένδυση",ορισμένων πραγματικών φυσικών προσώπων,με τον χριστιανικό "μανδύα".

ΕΔΩ ΟΜΩΣ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ.

quote:

Δεν είχα σκοπό να επεταθώ τόσο πολύ Πάνος Τ,αλλά μερικές φορές,ίσως είμαι ο μόνος που σε αντιλαμβάνεται,σε κάποιες "τολμηρές" θα έλεγα,ρήσεις σου και στα κρυφά νοήματα που αυτές αφήνουν,για τυχόν γνώστες!!!

Τι να σου πω ρε ΝΙΚΟΜΑΧΕ εγώ θεωρώ πως λέω απλά πραγματάκια ειλικρινά...

quote:

Κατα τα άλλα,είσαι ένας ακόμη προκλητικός συζητητής,που καταφέρνεις τα αντίθετα αποτελέσματα,απο αυτα που επιδιώκεις,λόγω της χρήσης του ισχυρότερου αμυντικού όπλου,κατα των μη εχόντων (νιονιό).Την ειρωνία.
Δεν σε κατηγορώ,κάθε άλλο.Κι εγω έτσι κάνω.

ΝΙΚΟΜΑΧΕ, το έχω πει σε όλους τους τόνους.

ΕΠΙΔΙΩΚΩ ΜΟΝΟ ΤΗ ΣΟΒΑΡΗ ΠΛΑΚΙΤΣΑ και αν μπορέσω να μάθω και κάτι από τα πάαααααρα πολλά που δεν ξέρω είτε στα θρησκευτικά είτε στα επιστημονικά είτε στα μεταφυσικά ακόμα καλύτερα.

quote:

Μη με μαλώσεις που τα έβγαλα στη φόρα.

Αν κανονίσουμε και βγούμε για κανένα καφέ δεν μου τη γλιτώνεις...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2013, 21:37:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DarkElf777
Αν δεν είναι xp και είναι px από τη λέξη Pax;

Δείτε εδώ:
http://en.wikipedia.org/wiki/Pax_(mythology)

και εδώ:
http://en.wikipedia.org/wiki/Eirene_(Greek_goddess)

Θα μπορούσε να είναι: In hoc signo vinces PX (Pax)...


Εμένα πάντως μου άρεσε το άλλο που είχες πει για τα Windows XP.

Ξεράθηκε στα γέλια κόσμος και κοσμάκης όπου και αν το είπα...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2013, 21:58:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επίσης,η βαθειά γνώση του χριστιανικού γραπτού και προφορικού πλούτου,δεν είναι ευρέως γνωστή,αλλά όχι για τον Πάνος Τ.

Σιγά ρε ΝΙΚΟΜΑΧΕ, ποιος είμαι τελικά???
Εννοείται πως διαφωνώ εκτός αν κάνεις πλάκα πες το μου να γελάσω και εγώ.


Καλά αρνήσου το εσυ.Ξέρω τι λέω.Σου έχουν ξεφύγει λεξούλες και οι κεραίες μου συλλαμβάνουν,απο όλο το φάσμα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2013, 23:20:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλά αρνήσου το εσυ.Ξέρω τι λέω.Σου έχουν ξεφύγει λεξούλες και οι κεραίες μου συλλαμβάνουν,απο όλο το φάσμα.

NIKOMAXE ψάξου σε...μεταφυσικό επίπεδο (του στυλ τι μήνυμα συνομότησε το Σύμπαν να μου στείλει βάζοντας τον Πάνο να πει αυτό που είπε) διότι ισχύει ότι σου είπα!

Ούτε κατ'ελάχιστον δεν έχω τη γνώση που υποννοείς και ούτε και πιστεύω ότι υπάρχει μυστική Ορθόδοξη γνώση. Όλα για εμάς είναι στο φως και στην ευχέρεια του κάθε ανθρώπου, εκτός αν συνεχίζεις να με δουλεύεις οπότε δεν το συνεχίζω.

Το μόνο εσωτερικό/μυστικό/απόκρυφο που θα λάτρευες να ακούσεις από εμένα (ως συνωμοσιολόγος και κριτικός απέναντι στην "αθωότητα" της Επιστήμης/Επιστημόνων που είσαι) είναι ο τρόπος με τον οποίο επικοινωνώ με το cloud της εταιρίας στην οποία στέλνω τη δουλειά μου από Ελλάδα (εννοώ το επίπεδο ασφαλείας και τα στεγανά που υπάρχουν πάντα).

Θα πάθαινες πλάκα (αν με πίστευες βέβαια)...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2177734
Maintained by Digital Alchemy